Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER Nieuwe Haariemsche Courant Spaart Uw tanden? AAN ONZE LEZERS DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMS CHE COURANT WOENSDAG 8 MEI 1929 BLADZIJDE 2 Staten-Generaal Eerste Kamer Tweede Kamer Tallooze personen beder ven ze langzaam maar ze ker door tandpasta's, die absoluut ongeschikt zijn voor de tandverzorging. Kent U de Odol-tandpasta? Wie ze eenmaal heeft ge probeerd wil niets anders meer gebruiken, want Odol-tandpasta spaart Uw tanden, werkt antisep tisch en heeft een aange- namen frisschen smaak. De belasting te Amsterdam De radio-golflengten voor Nederland De gemeentelijke inkomsten belasting te 's-Gravenhage Een welverdiende belooning R.K. Volkspartij Eindelijk gaan de oogen open RECHTSZAKEN De kruiersknecht Van Ingen tot twee en half jaar veroordeeld Wegens schuldmisdrijf veroordeeld Meineed Spoort al Uw kennissen aan hun vraag-en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen De zware brand te Rossum Een gewonde vrouw overleden Aan de gevolgen overleden Een gevaarlijk experiment Alles ging verloren In een teil met kokend water gevallen Door gas bedwelmd Levende lijken JHR. VERHE1JEN HERDACHT In de gisteravond gehouden vergadering der Eerste Kamer heelt de voorzitter net overlijden van Jhr. mr. F. X. A. Verheyen herdacht. Spr. zeide ongeveer het volgende: Geachte medeleden. Niet onverwacht, maar toch nog veel te vroeg voor zijn omgeving en hen. die hem hoogschatten, bereikte ons de tijding van het overlijden van jhr. mr. F. X. A. Verheijen. In 'Januari 1852 te 's-Hertogenbosch geboren, vestigde hij zich, na volbrachte studiën, aldaar als advocaat en was hij later bij de rechterlijke macht werk zaam als plaatsvervangend kantonrechter, lid van de rechtbank en raadsheer van het gerechtshof. Hij Was lid van de Prov. Staten, schoolopziener en bestuurslid van vele in stellingen. waar zijn arbeidzame geest een J nuttig arbeidsveld vond. Sinds 1908 lid dezer Kamer werden zijn adviezen, wanneer hij aan de beraadslagingen deelnam, door zijn hel deren. zakelijker., halmen betoogtrant zeer op prijs gesteld. Niemand meer dan hij zelf be treurde. dat zijn gezondheidstoestand hem verhinderde hier steeds aanwezig te zijn. Waren er echter gewichtige beslissingen te nemen, dan ontbrakhij niet op het appèl. Door zijn open en eerlijk karakter had hij zich vele vrienden weten te verwerven. Door zijn overlijden ontviel ons vaderland een man van beteekenis. een onzer beste burgers.' die op velerlei gebied zijn sporen heeft ver diend en wiens naam zoowel hier als elders met eere zal worden genoemd. Deze redevoering werd staande aange hoord. Verder deelde de voorzitter mede. dat de centrale afdeeling heeft besloten, na afloop der openbare vergadering in de afdeelingen het Suikerwetje te doen onderzoeken en morgen elf uur in de afdeelingen te doen onderzoeken 12 wetsontwerpen, te beginnen met de wijziging der Ziektewet. Het is zijn voornemen de Kamer op 14 dezer, des avonds half negen, weer bijeen te roepen om ver schillende wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken en den 15en Mei tal van an dere wetsontwerpen te onderzoeken; verder om Donderdag 16 Mei in openbare behande ling te nemen de beide wetsontwerpen be treffende België; voorts de tandtechnici en verder afdeelingsonderzoek van de financi- eele verhouding. De heer WIBAUT (S.D.A.P.) vraagt den voorzitter den datum van behandeling in de afdeelingen voor de financieele verhouding later te stellen, omdat we hebben gekregen een derde editie van dat wetsontwerp, die principieel sterk verschilt van de vorige edities. Spr. zou er bezwaar in zien in dezen korten tijd de nieuwe editie zoo degelijl- te bestudeeren als hij meent, dat dit ont werp noodig heeft, al is het ook in de Tweede Kamer zonder stemming aangeno men. De heer SLINGENBERG (V.D.) is inte gendeel zeer erkentelijk, dat de voorzitter dit belangrijke ontwerp met groote voort varendheid aan de orde wil steller. De Ka mer heeft voldoende gelegenheid gehad het ontwerp te bestudeeren. Spr. zou het ontwerp niet in gevaar willen Bréngen door de behandeling ervan uit te stellen. Het Is in de Tweede Kamer zonder stemming aangenomen en we moeten het een goede kans geven, dat het nog in deze particuliere periode wordt behandeld. De VOORZITTER deelt mede, dat hy voorgesteld heeft het ontwerp den 15den te behandelen, omdat we ook Pinksteren in het vooruitzicht hebben. Iedere acht dagen uitstel Is ten nadeele van het afdoen van het ontwerp. Het zou een groote teleurstel ling zijn, ook voor de velen in den lande, die het ontwerp toejuichen en voor den minis ter, als het in den loop van dit jaar niet werd behandeld. Spr. is er niet tegen het den 21en te behandelen, mits de Kamer hem dan maar niet verwijt het ontwerp te heb ben doen stranden. Een voorstel van den voorzitter, om den I5den het afdeelingsonderzoek te doen plaats hebben, wordt aangenomen met 209 stem men. Tegen van de soc.-democraten de hee- ren Hermans, Danz, Rugge, Ossendorp en Wibaut; verder de heeren Briët, Verkouteren, de Veer en de Zeeuw. Daarna wordt de vergadering tot Dinsdag 14 Mei, des avonds te half negen, verdaagd. In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren besloten op Dinsdagavond van de volgende week te vergaderen en dan te behandelen de begrooting van het Zuider- zeefonds, indien het eindverslag is versche nen. Daarna was aan de orde de voortzetting der behandeling van de wetsontwerpen be treffende de 'voorwaardelijke invrijheidstel ling. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer DONNER, betoogt, dat bij de rechterlijke macht de wisselwerking een belangrijke rol speelt en moet spelen. Daarom ook acht hij de specialisatie niet zoo gewenscht. De Ka mer heeft trouwens bij een vorige gelegen heid afgewezen het denkbeeld om de functie van rechter-commissaris tot een permanente te maken. Het feit, dat spr. voor de jeugd gevangenis een anderen vorm van bestuur heeft gekozen, mag niet leiden tot conse quenties ten aanzien der gewone gevange nissen. Met den wensch van den heer Klee- rekoper om meer sociaal-democraten te be noemen, zal spr. zooveel mogelijk rekening houden. De keuze van candidaten is echter vaak zeer moeilijk. De opmerking van den heer v. Sasse v. IJselt. dat na al die herzie ningen het Wetboek van Strafrecht onlees baar is geworden, kan spr. zich indenken. Het ligt dan ook in de bedoeling onder de oogen te zien na deze herziening of het wetboek technisch wat op te knappen is. De mogelijkheid om boeten in termijnen te be talen, bestaat reeds, maar wordt thans uit gebreid. Deze combinatie breidt tevens de rechter lijke vrijheid uit. Spreker gelooft niet, dat het wenschelijk is, een eenmaal toegeschre ven straf gedeeltelijk ten uitvoer te leggen. .Ten aanzien van het verschil tusschen de wenschen van het centraal college voor de reclasseering en het tweede ontwerp merkt de minister op. dat ook het ontwerp na 6 maanden het gemeenschappelijk ondergaan van de straf mogelijk maakt. Het ontwerp opent dus de deur tot hetgeen genoemd college wil. Ten aanzien van de openlucht gevangenis moeten wij niet treden buiten de grenzen van proefneming, waarbinnen we ons bevinden. De wet van 1918 geeft den minister bevoegdheid te experimenteeren in bijzondere omstandigheden. Spreker is be reid deze moglijkheid in dit ontwerp alsnog uit te breiden. De minister merkt ten aanzien der bewa ring op. dat dit instituut zich richt tegen de maatschappelijke wrakken, die de gevange- i nis nog niet uit zijn of zij moeten er weer in. Het gewone strafrecht kan de maat schappij niet tegen hen beschermen. De openbare orde is de rechtgrond voor dezen maatregel en wel in den specifieken vorm voorkoming van misdrijven. Dit voorkomen is een speciale overdeidstaak. Spreker is echter bereid dezen rechtsgrond nog nader te preciseeren en in plaats van „indien dit noodig is voor de openbare orde" te lezen; „indien dit noodig is ter voorkoming van misdrijven." Den heer De Visser antwoordt spreker, dat dit ontwerp geen enkele consequentie in houdt ten opzichte van politieke vrijheid. Bij de artikelsgewijze behandeling brengt de minister de door hem in uitzicht gestelde wijzigingen aan. Dc beide- eerste wetsontwerpen worden z.h.s. aangenomen. De heer L. DE VISSER verzocht aantee- kening, dat hij tegen het tweede was. Het derde ontwerp (betreffende de bewa ring) wordt aangenomen met 46 tegen 13 stemmen. Verder wordt aangenomen het wetsont werp tot wijziging der bepalingen omtrent de ouderlijke macht en de voogdij en om trent ontzetting' uit en herstel in de ouder lijke macht en de voogdij. Avondvergadering In de avondvergadering werd de begroo ting van het wegenfonds behandeld. De heer KAMPSCHÖER (R.K.) betoogt de noodzakelijkheid van een verkeersweg van Den Haag over Loosduinen naar Rotter dam. De heer KORTENHORST (R.K.) vraagt of al de gelden voor de wegenverbeterfng wel op de meest economische wijze worden besteed. Het zou. wanneer een definitief plan ontbreekt, wel eens kunnen blijken, dat wegen eenmaal met veel kosten aange legd, niet in het stelsel passen. Voor een behoorlijken opzet is het noodig, dat Wij weten hoeveel de uitvoering van het ge- heele wegenplan kost. In hoeveel jaren wordt het uitgevoerd en ten slotte hoeveel ic er jaarlijks voor beschikbaar. De Kamer dient over meer definitieve gegevens te beschikken. Spr. stelt in dit verband tevens de vraag of het niet gewenscht is te breken met het systeem, dat het wegenplan door de Kroon wordt vastgesteld, in plaats van bij de wet. Ten slotte vraagt spr. of het niet beter is, de aanbestedingen van zelfstandige deelen van 't wegenplan aan eenzelfden aannemer op te dragen in plaats van gelijk is geschied met den weg Den HaagRotterdam, dit werk te verdeelen over twee aannemers, zoodat zij elkanders terrein telkens moeten betreden. Neg bepleit spr. een billijker regeling- voor de Rijksveren. De heer J. J. C. VAN DIJK CA.-R.) twijfelt of er wel van een centrale leiding ten aanzien van de wegenverbetering kan worden gesproken en hij vraagt voorts een algemeen plan. Het gaat hier om de vraag of met de besteding der gelden wel het grootste nuttig rendemen) wordt verkregen. Dat na twee jaar geen allen bevredigende toestand is verkregen, acht spr. volkomen begrijpelijk. Nog verschillende sprekers voeren het woord. De heer SCHAPER (S.D.A.P.) vreest, dat als het door enkelen bepleite systeem van de groote wegén „niet door maar langs de steden" wordt doorgevoerd, men een aantal doode steden zal krijgen. Wanneer bijv. de weg AmsterdamRotterdam niet via Gouda zou loopen, dan zal de Regeering zich toch niet aan een zijlijntje naar Gouda onttrek ken? Gouda zit toch reeds te veel in de zorg. De minister van Waterstaat, de heer VAN DER VEGTE, acht de critiek op den dienst van den Waterstaat niet billijk. Met name de uitlatingen van den heer Krijger waren voor dien dienst niet vleiend. Van spreker heeft de heer Krijger reeds afscheid geno men, hoewel hij toch zeker even vroeg zal vertrekken. Het voorloopig wegenplan is eerst sedert half 1927 in spreker's bezit en met het Wegenfonds heeft hij eerst anderhalf jaar kunnen werken. Het definitieve wegenplan moet in alle opzichten af zijn en dat vordert natuurlijk eenigen tijd. Intusschen is, omdat de wegen verbetering dringend ingrijpen vereischte voor het geheele land, het voorloopige plan als Ieidrr ad voor de eerste werkzaamheden aangenomen. Overigens erkent spr. dat de heer Krijger diens critiek in opbouwenden zin heeft be doeld. De wénsch om het vlugger te doen, zit ook bij spreker voor. Doch spr. moet voor zichtig zijn met toezeggingen en hij zou haast het woord van een oud-minister ter harte willen nemen, die zeide: „Zeg ze niet te veel toe, want je krijgt er later allemaal maar last mee." Wat de verbindingen met het Zuiden aan gaat, moet er samenwerking zijn met alle belanghebbenden. Naar een oplossing van de verbinding van Zeeland en West-Noord-Brabant met Rotterdam wordt op dit oogenblik ernstig gestreefd. Het bruggenvraagstuk heeft de volle aan dacht van den wegendienst. Zoo mogelijk wordt dit jaar met de eerste brug over een der groote rivieren in Gelderland een aan vang gemaakt -n dan zal vervolgens elk jaar een nieuwe brug kunnen volgen. De brug over het Hollandsch Diep bij den Moerdijk elscht een aparte voorbereidende behande ling; daaraan wordt gewerkt. Ten aanzien van de verbinding AmsterdamDen Haag is overeenstemming' voor het gedeelte Am sterdamZuiden Haarlemmermeer. Wan neer de weg dan aansluit bii Sassenheim op den weg naar Den Haag, dan is zonder al te vele kosten vooreerst een behoorlijke ver betering van de verbinding Amsterdam- Den Haag verkregen. In het algemeen kan spr. zeggen. daf er meer gedaan wordt dan men oppervlakkig wel zou denken. Er zal niet alleen met de snelheidsmaniakken, maar ook met de be langen van anderen rekening worden gehou den; zoo ook met die van het plaatselijke verkeer. Ten slotte is- na bespreking de begroeting tan het wegenfonds aangenomen, waarna de vergaderig werd verdaagd. golflengten, terwijl andere en kleinere lan den meer zendgelegenheid hebben gekregen? Wil de minister mededeelen, waarom die zelfde delegatie afstand heeft gedaan van de eigen beproefde golflengten van 1070 M en genoegen heeft genomen met golflengten waarvan beweerd wordt van bevoegde zijde, dat zij minder waarborgen bieden voor een doeltreffende werking' van den radio-om roep? Is de minister niet van meening, dat door dezen gang van zaken de ontwikkeling van het radiowezen in ons land ernstig wordt geschaad? Vermenigvuldigingscijfer 0,6 gehandhaafd De gemeenteraad, van Amsterdam heeft zich gistermiddag vereenigd met het voor stel van B. en W. om den vermenigvuldi gingsfactor onveranderd te laten (0.6). Vragen van dr. I. H. J. Vos aan den minister van Waterstaat Het Tweede Kamerlid, dr. I. H. J. Vos, heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld; Wil de minister mededeelen. waarom die is. dat Nederland zich op de radio-confe rentie te Praag twee golflengten heeft zien toebedeeld, en wel die van 1'875 en 298 M? Wanneer dat het geval is, wil de minister dan mededeelen, waarom de Nederlandsche delegatie op die conferentie genoegen heeft genomen met de toewijzing van die twee B. en W. van 's Gravenhage stellen den Raad hunner gemeente voor het verhou- dingscijfer voor de gemeentelijke inkomsten belasting voor het belastingjaar 19291930 weder te bepalen op 1.3, zooals het van 1 Mei 1923 af geweest is, met uitzondering van het belastingjaar 1926/27, toen het 1.2 be droeg. Te Nes op Ameland heeft een huldiging plaats gehad van de bemanning der redding booten op Ameland, die in de November stormen van 1928 hun leven herhaalde malen hebben gewaagd om de schipbreukelingen te redden. De door de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-mijen aangeboden medailles werden hun uitgereikt door den burgemees ter in tegenwoordigheid van de plaatselijke commissie en genoodigden. Op deze medailles zijn de namen der red ders gegrift benevens de namen van de stoomschepen Malmö en Tartar. Ook werd den redders een loffelijk getuigschrift over handigd. De betrokken bemanningen bestonden uit G. Bielsma, H. Hofkar. L. de Boer, G. Kienstra, H. Kiemstra, E. v. d. Noord, J, Wagenaar en D. Tieman allen te Nes op Ameland, H. Visser, J. de Vries, L. Kangei', B. Njjs, T. de Vries, P. Ynzen, D. Roep. S. Hofker en S. de Jong, G. Romer, B. de Vries te Holum. Op 5 Mei j.l. vergaderde te Utrecht in hotel Noord-Brabant het partijbestuur der R.K. Volkspartij, benevens het hoofdbestuur en vertegenwoordigers der 18 rijkskieskring- organisaties der partij, te samen vormende het hoofdstembureau met tot. taak de in de afdeelingen gehouden tellingen over de samenstelling der groslijst te controleeren en het eind-resultaat daarvan vast te stel len. De volgorde der candidaten op de offi- cieele groslijsten der partij is als volgt: in de rijkskieskringen Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Den Haag, Leiden, Haarlem en Helder mr. P. M. Arts, Tilburg; Felix A. C. Donders, Tilburg; P. M. Beijerbergen van Henegouwen, Amsterdam; W. C. Setteur, Utrecht; mevr. E. M. H. Rsi-»t geb. de Wolff, Amsterdam; J. Houtsma, Zwolle; J. Eijking, Beverwijk; G. J. Boumans, Nijme gen; P. J. Goes, lien Haag en J. P- Schaar, Zaandam. De „Standaard" schrijft: De Fransche Protestanten hebben langen tijd gemeend, dat zjj de radicale politiek konden steunen, omdat deze zich richtte tegen Rome. De tyrannie van Rome, zoo zei den zij, was de vijand, dien zij hadden ie bekampen. En de partijen der revolutie streden immers ook tegen de Roomsch- Ilatholieke Kerk? Er zijn er ook in ons land, die in Rome den grooten vijand zien, dien wij vóór alles hebben te bestrijden. En ook zij bereiken niet veel anders, dan dat de linksche partijen worden gesterkt. Wij hebben een en andermaal kunnen wijzen op verschijnselen, die er op duiden, dat de geloovige Protestanten in Frankrijk, door de erva-ing geleerd, thans hun fout inzien. Niet Rome is voof hen thans de groote vijand van de Reformatie, maar het Atheïsme, de anti-christelijke actie, die in Frankrijk de macht in den Staat veroverde. In La Vie Nouvelle van 12 April j.l. vonden wjj een artikel van den redacteur Louis Laf on, die tot opschrift koos, de woorden: „Wat de Protestanten behoorden te begrij pen." Zij behoorden te verstaan, zegt hij, dat de groote strijd, die in onze dagen gestreden wordt, die is tegen de anti-christelijke actie, en voor den terugkeer tot het Evangelie. Het is niet meer Rome. waartegen de kamp gaat, het is het despotisme van het Atheïsme, dat de krachtige doorwerking van het Evangelie wil weerstaan, 't welk moet worden weerstaan met alle kracht. Achter alle politieke en sociale strijdvra gen schuilt de religie. Het is de anti-christelijke actie, die uit kwam in het verzet tegen het herstel der rechten voor de congregaties. Asl het Radi calisme den strijd voert voor de openbare school, dan gaat het tegen het Christendom. Al wat daaraan herinnert, wekt de woede van het Radicalisme en het Socialisme. Hieruit moet verklaard de stille tegenwer king, die niet baatte, toen bij de nationale begrafenis van Maarschalk Foch de gods dienstige wijding niet ontbrak. Hieruit moet verklaard ook het verzet tegen de herden king van Jeanne d'Arc. Haar werk kan immers niet verklaard uit louter natuurlijke factoren en met materialistische explicaties. De secte, die tegen het Christendom ingaat en zijn beteekenis voor het leven, die is de vijand, welke moet worden bekampt. Het is haar juk, dat op het Fransche volk is gelegd, 't welk moet worden verbroken. Het Protestantisme moet zich daartegen richten., als het de teekenen der tijden ver staat. Het moet van geenerlei bond met de Atheïsten willen weten, ook niet, als zij komen met de voorspiegelingen eener demo cratie of van sociale hervormingen. De tijd is gekomen, dat het Protestantisme zijn roeping moet verstaan en tegenover de vaan der revolutie plaatsen moet de banier van het Evangelie. In den weg van bittere ervaring hebben geloovige Protestanten in Frankrijk dit ein delijk geleerd. Mogen zij. die in ons land de kern van den grooten strijd in onze dagen nog niet ver staan, toch luisteren naar deze stemmen uit een land, dat de verdrukking van het onge loof heeft leeren kennen. De Vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam, heeft uitspraak gedaan in de zaak van den kruiersknecht Frans van Ingen, die enkele maanden geleden het hoofdstedelijke kruiersgilde in opspraak heeft gebracht, door zich uit de voeten te maken met twee bedragen van te zamen Bijna 36.000. Hij had deze twee bedragen resp. ten kantore van de firma Bosch aan het Rokin en ten kantore van de Amster- damsche Bank aan de Heerengracht te Amsterdam, ontvangen als opbrengst van twee pakken effecten, hem, namens den eigenaar, den commissionnair in effecten, M. p. Out van de finna M. P. Out en Zonen, ter hand gesteld door een kantoor bediende van deze firma. Volgens de dagvaarding leverde het door Van I. gepleegde misdrijf verduistering in dienstbetrekking op. Van het geld is niets terechtgekomen. Na twee dagen bleek ver dachte nog 20 over te hebben. Echter is de aan de firma Out berokkende schade ten volle terugbetaald. De Rechtbank heeft Van I., overeen komstig den eisch van het O. M., veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevan genisstraf. Van deze straf werden veertien dagen preventieve hechtenis in mindering ge bracht In den regenachtigen nacht van 21 op 22 Januari, reed de 34-jarige N. B„ als be stuurder van een taxi, aan de oneven zijde van de Prinsengracht te Amsterdam. TOëh hij het kruispunt Rozengracht—Wester- markt bereikte, kwam juist op dat oogen blik, uit de richting Raadhuisstraat, een luxe-auto aanrijden, welke bestuurd werd door den heer Isaac V, Tusschen de beide wagens had een hevige botsing plaats, met het noodlottig gevolg, dat een der inzitten den van den luxe-auto de heer J. C. O., een schedelbreuk en een verbloeding van de hersenen bekwam. Hierbij trad een ont steking op en op 4 Februari d. a, v. over leed de heer O. Tegen den chauffeur van de taxi werd een strafvervolging ingesteld en zijn zaak diende voor de Vijfde Kamer der Recht bank te Amsterdam. Volgens de dagvaarding heeft verdachte zeer roekeloos en onvoorzichtig den door gang' van den luxe-auto niet vrij gelaten; ook heeft hij nagelaten behoorlijk naar rechts te kijken. Door den verdediger, mr. Heemskerk, waren drie getuigen a décharge gedagvaard, t. w. de heeren ir. Zoetelief Norman, uit Oosterbeek, ir. Scheurholts en kapitein Rövekamp, commandant der schoolcompag- nie van den motordienst te Haarlem. Deze deskundigen waren van oordeel, dat ver dachte geen schuld heeft aan het ongeval; volgens de resultaten van hun onderzoek, zou nl. de luxe-auto te hard hebben ge reden en bovendien den linkerkant van den rijweg hebben gehouden. Deze conclusie was in lijnrechte tegen spraak met die van den door de justitie benoemden deskundige, den heer L. Schot- ting, inspecteur eerste klasse bij de hoofd- stedelijke verkeerspolitie. Volgens den heer Schotting heeft ver dachte wel degelijk schuld, wijl hij geen voorrang heef gegeven aan het verkeer van rechts. Zelfs indien de luxe-auto links van den weg heeft gereden, verandert dat recht op voorrang niet, tenzij deze auto zulk een snelle vaart zou hebben gehad, dat er van voorrang geen sprake kon zijn, maar daar van is niets gebleken. Gisteren heeft de Rechtbank uitspraak in deze zaak gedaan. Verdachte werd ver oordeeld tot 25 boete of 5 dagen hechte nis. Het O. M. had vrijspraak gevorderd. Bij de behandeling In hooger beroep van een overtreding der handeisnaamwet voor de Utrechtsche arrondissementsrechtbank, zijn de 2 hoofdgetuigen, de heeren Haver- hoek Sr. en Jr.. de bekende kruidendokters, in arrest gesteld op vermoeden van meineed. De behandeling van de zaak is hierop ge schorst. Mej. M. de Leeuw, die. zooals gemeld, bij den grooten brand welke te Rossum heeft gewoed, ernstig werd gewond, is in het Prot. Ziekenhuis te 's - Hertogenbosch aan de gevolgen -daarvan overleden. De nasleep van den geweldigen brand ls voor de getroffen bewoners verschrikkelijk. Niet minder dan 23 gezinnen zijn dakloos geworden en zijn nu bij particulieren on dergebracht. Van de inboedels waren er twee niet verzekerd en de andere laag, zoo dat ook voor hen de schade nog groot zal blijken te zijn. De experts van eenige brandverzekeringsmaatschappijen zijn op 't oogenblik bezig de schade op te nemen. Zooals reeds gemeld, heeft 't vuur aan gewakkerd door den hevigen wind, zijn weg genomen van den dijk in de richting van de R.K. kerk langs alle daar staande wonin gen. Toen het vuur bij de kerk gekomen was, wist de brandweer het daar te stuiten, maar de vonken vlogen over het dak heen en zetten aan den anderen kant nog een schuur in brand, die ook geheel vernield werd. Maar daarmede was ten slotte het vuur bedwongen. Omtrent den brand te Rossum verneemt het Hbld. nog. dat des avonds de brand volkomen is gebluscht. De daklooze gezin nen zijn grootendeels bij de buren onderge bracht, waar zij gedurende een paar nach ten kunnen verblijven. Voor zeven a acht gezinnen kon echter geen onderdak wor den gevonden. Vermoedelijk zal door het Huisvestingscomité te Den Bosch hulp wor den verleend door het verstrekken van bed den en andere noodzakelijke dingen. Ook de hulp van het Roode Kruis wordt in geroepen. De schade, welke door lage verzekerin gen zeer aanzienlijk is, valt nog niet te begrooten. Er zijn verschillende brandwaar borgmaatschappijen bij betrokken het meest wel de Tielsche; verder De Jong en Co., de Haarlemsche Verzekering Mij. en de Brandwaarborg Mij. te Koog aan de Zaan. De waarnemend burgemeester is voorne mens voorstellen te doen om te komen tot het bouwen van noodwoningen voor de gezinnen, die thans niet onder dak kun nen worden gebracht. Door het openstaan van verschillende woningen in het dorp kunnen echter een groot aantal menschen wel worden gehuisvest. Hulpverlccninj De Kon. Nation. Bond „Hot Oranje Kruis" en het Roomsch-Katholiefc Huisvestings comité hebben, na ontvangst van 't bericht van den brand, ni gemeenschappelijk over leg maatregelen genomen, om aan de ar mere bevolking, welke door den brand ge troffen werd, dadelijk dringend noodige goederen voor ligging en kleeding te ver schaffen. In gemeenschappelijk overleg zal. zoo noodig, ook voor verdere hulp gezorgd worden. Van de arbeidersbevolking zijn het vooral 14 protestantsche en 5 katholieke gezinnen, die vrijwel alles, wat zij bezaten, verloren hebben. In het St. Jaseph-ziekenhus te Kerkrade is overleden de mijnwerker M. uit die ge meente, die in de Dom. mijn een stuk hout op het hoofd had gekregen en een schedel breuk had bekomen. M. laat een weduwe en 7 kleine kinderen na. Sinds eenigen tijd wordt bij den «frak ken overweg aan den Rijnsburgerweg te Leiden bij het neerlaten der afsluitboomen voor naderende treinen niet meer vooraf de bel geluid. Dat heeft tengevolge gehad, dat reeds verschillende personen op on zachte wijze met de bcomen in aanraking zijn gekomen en dat van verschillende auto's de kap vrij ernstig beschadigd werd. Maan dag heeft zieh, naar de Msb. meldt, weel een dergelijk geval voorgedaan. Mej. T. R. kreeg namelijk een der boomen op het hoofd en werd vrij ernstig gewond. Zij is. na door den gemeentelijken hulpdienst te zijn verbonden ,ter verdere behandeling opgenomen in het academisch ziekenhuis. Onder de gemeente Diepenveen is giste ren de kapitale boerderij van den landbou wer W. K. een prooi der vlammen gewor den. Bij den brand ging een stamboekstier verloren, terwijl een varken, elf biggen en een kalf mede in de vlammen omkwamen. Huisraad, geld en sieraden zijn eveneens verbrand. Bij de familie L. te Maassluis, is bij een stoeipartij van kinderen, het vijfjarig zoontje in een groote teil met kokend water geval len. De kleine ls aan de bekomen brandwon den overleden. Toen Maandag de bakker aanbelde bij mej. Kuiper, Zeglis te Alkmaar, kreeg hij geen gehoor. Buren verschaften zich toe gang tot de woning en constateerden, dat de gaskraan openstond tengevolge waarvan de vrouw bewusteloos was geraakt. Ter stond werd zij naar het St. Elisabethszie- kenhuis gebracht, 's Avonds was haar toe stand vooruitgaande, doch was zij nog be wusteloos. In 't voorjaar van 1925 had op een traject van 'n spoorbaan in Zuid-Frankrijk een gru welijke misdaad plaats. Men vond den la- dingmeester, een toegewijd en onverschrok ken beambte, met bloed bedekt, zieltogend in een waggon; de geldkasten toonden spo ren van geweld, dat zij echter hadden weer staan. De heele geschiedenis was en bleef in de grootste geheimzinnigheid gehuld, wijl alle sleutels ontbraken, die ondanks het ijverigste zoeken niet te vinden schenen. De lading- meester stierf nog denzelfden nacht, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd. Er verliepen enkele maanden, zonder dat in de aangelegenheid eenig licht werd gebracht. Toen gebeurde het, dat een boer op zekeren dag bij 't maaien dicht bij de spoorlijn een verroeste bos sleutels vond. Daaraan bevon den zich de ontbrekende sleutels der geld kast, die de plichtgetrouwe beambte, om den waardevollen inhoud der kasten te redden, in uitersten nood moest hebben weggewor pen. De collega's van den vermoorden lading- meester waren zich het gevaar bewust, waar aan zij ti,jdens hun dienst blootstonden. Want dat de dieven zouden terugkomen, om den buit, die hun ontgaan was, alsnog te bemach tigen. dat stond bij hen allen vast. Ieder was derhalve op zijn hoede. Op zekeren dag moest wederom een aan zienlijk bedrag in baar geld vervoerd worden. Men had de voorbereidingen voor dit transport zoo geheim mogelijk gehouden en slechts enkelen waren in het geheim inge wijd. Men kan zich derhalve de onaange name verrassing voorstellen van den dienst- doenden landingmeester, toen hij voor het venster van de kamer, waarin hij zijn laat ste instructies ontving, een man bemerkte, die hem scheen te bespieden. Toen de man zag. dat hij ontdekt was, wenkte hij den be ambte bij hem te komen, en inderdaad bleek, dat zijn aanwezigheid op die plaats alles zins begrijpelijke redenen had. Zijn oogen waren rood-omrand van 't weenen en hij vroeg den beambte, of hij niet twee doodkis ten mocht verzenden naar een station, on geveer 50 kilometer vandaar verwijderd. Hij haalde een krant te voorschijn en liet den spoorman een bericht lezen over een ernstig ongeval in een naburige fabriek vertelde, dat de beide daarin genoemde slachtoffers, die inmiddels waren overleden, zijn broer en zijn zwager waren, die hij, als zijne midde len hem dit veroorloofde, gaarne per spoor naar hun woonplaats zou willen laten ver voeren. De prijs, die hem werd genoemd, viel hem blijkbaar erg mee. Hij verwijderde zich haas tig en ging naar het telegraafkantoor. Hier gaf hij 'n telegram af, dat, zooals de lading- meester later zag, alleen het uur van aan komst vermeldde. Tegen den avond, kort vóór het vertrek van den trein, toen de kostbare lading reeds geheel in den waggon aanwezig was, kwam een boerenkar aangerold, waarop twee een voudige doodkisten stonden, die door twee mannen in den waggon werden gedragen. Toen de trein in beweging was begon de la dingmeester, zooals dat gebruikelijk is, ver schillende pakken, die bij het inladen vrij wanordelijk in den wagen waren terechtge komen, te rangschikken. Bij dit werk ge beurde het verscheidene malen, dat hij dicht bij de doodkisten kwam, welke geheel toe vallig, niet naast elkaar waren geplaatst zonder daaraan bijzondere aandcht te wijden. Alleen wilde hij uit piëteitvolle overwegingen de kisten niet met pakken of kisten belasten. Toen hij echter onder het werk onwillekeu rig naar de eene kist keek, zag hij, dat, het deksel een weinig werd opgelicht en dadelijk weer zonder geruisch werd neergelaten. Een oogenblik stond de ladingmeester als ver stijfd, meende aan 'n spook te moeten den ken of aan zinsbedrog. Maar het volgend oogenblik was hem alles duidelijk, had hij het gevaar begrepen, waarin hij verkeerde. In minder dan geen tijd plaatste hij twee zware koffers op het deksel der kist. Daarna ging liij bliksemsnel naar de andere kist en zag. dat ook daarvan het deksel bewoog. Met een sprong als van 'n roofdier stond de lading- meester bij de tweede kist, drukte het deksel omlaag en ging er op zitten. Zware pakken of kisten had hij niet onder zijn bereik en hij, een reuzengestalte, moest dus wel goed schiks of kwaadschiks blijven zitten. Hij be gon de situatie, waarin hij verkeerde, te over denken. In zijn jas, die hij zoo juist had uit getrokken, omdat het hem te warm werd, stak zijn revolver. Hij had dus geen wapen bij de hand. De beide kerels in de doodkis- sten hadden natuurlijk het tijdstip van han delen verschoven, tot op het oogenblik, dat hij met zijn schrijfwerk zou beginnen. En dan was 't, aan geen twijfel onderhevig, dat er medeplichtigen In de buurt waren. Het koude zweet brak den beambte uit, toen hij er plot seling aan dacht, dat hü tegen de voorschrif ten in, verzuimd had de deur van den wag gon af te sluiten. Als dus de medeplichtigen der beide kerels in de doodkisten langs dc loopplanken, den waggon wisten te bereiken, konden zij ongehinderd binnendringen. Als dat gebeurde, was hij verloren. Daarbij kwam nog, dat de dag meer en meer ging sterven. Het zou spoedig donker zijn en hij was niet in staat licht te maken, zonder van zijn plaats op te staan. Zoo was hij dus genood zaakt in 't duister zijn lot af te wachten, want onder hem worstelde een mensch wan hopig om zijne bevrijding uit de enge gevan genis. Minuten schenen uren Het was geheel donker geworden. De be ambte luisterde met ingehouden adem naaf de geluiden, die van buiten kwamen. Het station, waarvoor de doodkisten bestemd wa ren, zou in 25 minuten bereikt zijn. De la dingmeester was er dus op voorbereid, dat elk oogenblik de aanval kon plaats vinden. Plotseling hoorde hij buiten een gedruisch. Wat zouden de volgende oogenblikken hem brengen? Leven of dood? Er waarde iemand bij de deur rond. Zij werd weggeschoven zij werd geopend. Een man verscheen in 't lichte vierkant der deuropening. Een oogen blik stilzwijgen. „Bernard, waar zit je? Waarom maak ie geen licht?" De ladingmeester had een gevoel, of hem een drukkende last van de borst werd wegge nomen. Hij ademde diep. „God zij gedankt!" Het was de conducteur. Bij een scherpe bocht had hij gezien, dat de waggon van deP ladingmeester niet verlicht was. Dat had hem op de gedachte gebracht daarvan de oorzaak op te sporen. Met 'n paar woorden maakte de ladingmeester den toestand duidelijk e!l terwijl beiden de deksels der kisten afoende belastten, gaf Bernard een beschrijving vaP de mannen, die de kisten hadden gebracht- Het gelukte de handlangers in hechtenis tc nemen en ze met de beide doodkisten-bewo ners bij het eerstvolgende station aan de p°' litie over te leveren. Het onderzoek, dat hie1" op volgde, wees uit, dat ook de moord °P den vroegeren ladingmeester op rekening der bende kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10