Plaatselijk nieuws Fibbe Wiers Amsterdamsche Beurs Cheque-koerseö Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 8 MEI 1929 BLADZIJDE 2 Philips' Radio-Toesteilen Assurantiën op elk gebied TER AAR Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Electr.Waschmachinesf275.- MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANIC Haarlem - Amsterdam D. H. V. B. Voetbal-uitslagen 4T% 40% VOLENDAM WERVERSHOOF. WEESP MEDEMBLIK UITHOORN PURMEREND HOUTRAKPOLDER PURMEREND 14 Nassausiraat 14 NIEUWER-AMSTEL CASTRICUM WILNIS NOORDWIJK MEDEGEDEELD DOOR DE 5PAARNBANK MARKTNIEUWS Wie spreekt er over een neutrale voetbal- vereeniging? Voorzichtigheidshalve zijn de volgende regels enkele dagen in de pen ge bleven. Nu echter acht ik mij, naar aanlei ding van verschillende geruchten, verplicht den anoniemen inzender van Woensdag 1 Mei vriendelijk te verzoeken voortaan der gelijke stukken pas na rijp beraad neer te schrijven. De inzender in questie meende waarschijnlijk de katholieke zaak een dienst te bewijzen. Niets is echter minder dan dat. Had hy zich laten inlichten omtrent deze zaak door bevoegde personen, o.a. door on- dergeteekende, dan was die ontactische uiting zeker achterwege gebleven en dan was er in de katholieke pers geen verklaring van wantrouwen gedaan jegens den onderdirec teur der touwfabriek, zooals nu ten onrechte geschied is. Bovendien was 't wegblijven van *t bewuste artikeltje ook beter geweest voor de eer van onze Volendamsche katholiciteit, waaraan de inzender scheen te willen twij felen. Geestelijk Adviseur Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Cornelia en Catharina Anna, d. v. Simon Koopman en Jantje Grooteman; Alida, d. v. Ewaldus Molenaar en Trijntje Degeling; Elisabeth Catharina Maria, d. v. Gerardus Martinus Bot en Divera Kaagman. Overleden: Vera, oud 10 m., d. v. P. Dek ker en Anna Hooiveld; Dieuwertje Rood, oud 63 j., weduwe van J. Tensen; Maart je Koomen, oud 77 j., weduwe van N. Mol; Dirk Mol, oud 69 j., echtgenoot van M. Oud; Ber- nardus, oud 7 j., z. v. T. Zwaga en T. de Boer; Trijntje Schoutsen, oud 85 j„ weduwe van P. Steltenpool; Lambertus, oud 3 j., z. V. J. Kuin en C. Visser. Getrouwd: Berrit de Lange en Martha Hokkeling, wonende te Westwoud; Louwris Schilder en Maria* Hokkeling, wonende te Spanbroek, D. 89: Klaas Visser, weduwnaar van N. Bot en Marijtje Bot, weduwe van J. Dol, wonende te Grootebroek; Martinus Dominicus Peerdeman en Maria Weel, wo nende alhier; Johannes Jacobus Hooiveld en Anna Clasina Laan, woneitfie te Andijk; Arien Ruyter en Martha Maria Beerepoot, wonende te Blokker; Johannes en Cornelia Margaretha Koomen, wonende te Zwaag; Doede Kok en Emilie Dewald, wonende alhier A. 209a; Willem Koomen en Justina Dewald, wonende alhier C. 69. Ingekomen en vertrokken personen Ingekomen: Anna C. Dunselman A. 259 van Veur, Damlaan 1; Catharina Nieuweboer A. 157 van Bovenkarspel, A. 399; Jozef van Velsen A. 102 van Dordrecht, Javastraat 31 rood; Maria Grent B. 8 van Alkmaar, Rit sevoort; Jacobus Kwist A. 133 van Tholen; Willem Koóijman en gezin w.w. Lagedijkje van Hoogwoud; Antonia Meester A. 237 van Andijk. Bangert 457; Cornells Botman en gezin C. 32 a, van Bovenkarspel A 253; Ge rardus Schoof A 160 van 's-Gravenhage, de Ruijterstraat 43; Catharina Anna Laan A 154 van Grootebroek G 93; Sicco Bene- dictus de Vries en gezin C 65a van Schoorl, -C 208; Albertus Endo A 28 van Barwouts- waarder, no. 67; Jacob Baas en gezin van Oodoom, K 482. Vertrokken: Gerardus Bot en Af ra Aker naar Hoogkarspel, Zwaagdijk, E. 24; Marga retha C. Wenners naar Rotterdam, Hugo de Grootstraat 129a; Melis Bergsma naar Sneek. Noordersingel 2; Theodorus C. Berk hout naar Andijk, West, V. Hooiveld; Wiebe Bergsma naar Andijk, Mensinga; Jacobus C. Hoeker naar Andijk, A. Karman, Bakker- hoek; Cornelia A. Kooter naar Geleen, Nar- cissensingel. 15; Grietje Schouten naar Prin- eenhage, P. Klaassen, Liesboschstr. 6; Maria Hokkeling naar Spanbroek, L. Schilder D 89; Anna Bakker naar Bovenkarspel, KI. Bakker, Imertstraat; Dirk Baas naar Andijk; Ban gert; Margaretha Baar naar Grootebroek, KI. Reus Klzn.; Adam A. Degeling naar Enkhuizen, H. Büsse, Prinsenstraat; Marijtje Bot en gezin naar Grootebroek, KI. Visser. C. K. De K. R. O. De propaganda voor den K, R. O. heeft hier zooveel succes gehad, dat 70 nieuwe leden konden worden opge geven. Jubileum Op Donderdag 9 Mei zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer M. Bergsma, hoofd van school A, alhier, zijn betrek king aanvaardde. Naar wij vernemen, zal deze dag voor den Jubilaris niet zonder meer voorbijgaan. Verloren voorwerpen Paar kinderschoe nen, Oudegracht 15;. kinderhandschoen, Achtergracht 35; iiadvindeasmes, Slijk straat 40; kinderbeursje met centen, Julia- nastraat 5; sierspeld, Achtergracht 91; handtaschje, Gasthuissteeg 6; Lipssleuteltje, Achtergracht 39; rijwielbelastingmerk, Slijk straat 31; zilveren theelepeltje, Nieuwstr. 36; rolletje cocosband, Burg. Bietsstraat 241; plank, lang 4 Meter, Van der Meer, Heerengracht; portemonnaie met inhoud, Middenstraat 46; beursje met centen, Hee rensingel 115; portemonnaie met centen, G. Krijnen; P. J. Straat, insigne, gemerkt K. V., Middenstraat 131; alpaca vulpotlood, Hoogstraat 4; zakmesje, Hoogstraat 2; ring met 4 sleutels, dameshandschoen, huissleu tel, ronde heerenhoed, dameshoed, étui met potlocden, kinder-armband, kinderbeursje, Politiebureau. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhel mus A., zoon van B. A. M. Dijkman Hermans. Ondertrouwd: J. M. van der Wijk en M. J. Kreunen; J. Koome en N. Groenendaal. Gehuwd: J. E. H. Koster en A. C. J. Floor; J. Schenkel en P. J. Buisman; L. van der Vaart en E. M. Tinholt; P. L. de Vries en E. Griffioen. Overleden: Gerrit Holtmans, 68 jaar; Pie- ter Holdinga, 95 jaar. Kaas- en Eiermarkt Aangevoerd 27 par tijen kaas, verkocht 26 partijen. Prijzen 1ste kwal. 37—39 de 50 K.G.; 2de kwal. 33— 36 de 50 K.G. Eieren: aanvoer 15 partijen, totaal 3547 stuks. Prijzen 56 per 100 stuks. De eerste ansjovis Maandag werd door schipper De Schuitemaker, de eerste ansjovis aangevoerd, in totaal de geheele vangst van 2 stuks. Waar in andere jaren in begin Mei de vangst volop aan den gang is, hopen velen, dat spoedig meerdere exemplaren zullen volgen. Een flinke afnemer Den melksUjter „Jb.-Knok overkwam heden een minder aan genaam geval. Een auto van den heer Boon reed onver wachts te ver achteruit, waardoor de melk wagen werd aangereden en zwaar bescha digd werd. Bovendien ging de geheele bus met melk verloren, zoodat de melkboer direct los was. De schade wordt echter vergoed. De K. R. O. De K. R. O.-actie heeft ook hier goede resultaten opgeleverd. Niet minder dan 150 nieuwe leden en begunsti gers werden aangeworven. Zeker een mooi resultaat. Burgerlijke Stand Geboren: Jochum. zoon van Tiemen de Groot en Betje Hes; Amoldus, zoon van Gerard Raseboom en Baukien Greven. Ondertrouwd; Comelis Wagenaar en Diewertje Mol; Paulus Ottens en Anna Bakker. Vergadering Vakbonden Door de samen werkende R. K. en Chr. Vakbonden is op Vrijdagavond a.s. in het Parochiehuis een propagandavergadering belegd. Als sprekers zullen optreden de heeren Amelink en Brouwer, hoofdbestuurders der Christelijke en R. K. Arbeidersbeweging. Als onderwerpen zuilen worden behandeld: „Het recht van ons allen" en „Door eigen kracht omhoog.". Burgerlijke Stand Geboren: Jorina Sara, d. van A. de Kruijf en C. van Vliet Jan Johan Michaël, z. van O. J. Halstein en P. M. Oorrestijn. Jacob, z. van M. v. d. Vliet en E. G. van Ginkel. Ondertrouwd; Gerrit v. d. Sluis, 26 j. en Dirkje de Bakker, 24 j. Overleden: Franciscus Ferdinand v. d, Helm, 21 jaar. Vergadering R. K. Werkliedenvereenlging Zondagavond hield „St. Jospeh" een alge- meene ledenvergadering in het Parochiehuis. Na opening en vaststelling notulen, werd in beginsel besloten om een comité voor Her wonnen Levenskracht op te richten. Ook werd de propagandavergadering van de Vak organisatie, te houden op 10 Mei a.s., bespro ken. Omtrent de Inkoopvereeniging werd mede gedeeld, dat over eenige weken de brand stoffen zullen worden besteld en dat met Augustus het bedrag der bestelde hoeveel heden moet zijn voldaan. Voorts werd de oprichting van een Kerkwacht besproken. Leden hiervoor werden verzocht zich bij den voorzitter op te geven. Bij de rondvraag werd o.a. door den geestelijken adviseur me degedeeld, dat de actie voor den K.R.O. al hier, tot resultaat heeft gehad, dat 32 leden en 70 begunstigers uit deze parochie zijn inge schreven. Uitslag Uithoorn I Total uitgebracht 152 stemmen. Kamphuis 11 (128); Korten- horst 128 (11), Bróuns v. Besouw 5 (1), Hut ten 0 (134); Meyer 124 (1), Post 8 (1), v. d. Bilt 123 (9), Brussel 0 (0), Bulten 2 (0), Droog 2 (5), Groen 0 (0), Guit 0 (0), v. Hel- lenberg Habar 8 (0), Kampschöer 1 (0), v. d. Laan 0 (2), Leesberg 0 (144), Mol- ler 0 (4), v. Nuland 0 (0), Nijssen 0 (11), Oomen 0 (2), v. Poll 1 (0). De heeren Rom- me, v. d. Sand, Straman, Stumpel, Jac. Vos behaalden noch als lid, noch als plaatsver vanger een stem. Gemeenteraad (Vervolg) De voordracht van B. en W. tot aanvulling van de verorde ning op de keuring van waren als mede de benoeming van leden van stembureaux voor de aanstaande verkiezingen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van de S.D.AiP. was 'n petitionnement ter teekening ingekomen betreffende spoedige inwerkingtreding van algeheele ontwapening zulks ter behandeling van den Volkenbond te Genève. Mevr. Schrieken-de Wit meent dat het wel op z'n plaats is deze zaak in den gemeente raad te brengen. Zij toch moet zorgen voor het geestelijk en materiaal bestaan harer in woners. Weth. van Baar zegt, dat er stemmen op gaan om de ontwapening zoo snel mogelijk te doen verkrijgen en ofschoon er wel eens meer soortgelijke stukken bij den gemeente raad zijn ingekomen, die ter zijde werden gelegd, meent spr. voor deze zaak een uit zondering te moeten maken. Hiema werd de teekening van 't petition nement in stemming gebracht en met 10 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stem den de heeren Vlaar en Middelhoff. De heer van de Berg had eveneens vra gen gesteld. Het voorstel van den heer Drost zal in de eerstvolgende vergadering besproken wor den. Voorts wijst de heer Groot nog op het ge vaar van de richting waarin zich de verkoop van kaas zich begint te begeven. De heer Wilcke krijgt op zijn vragen om trent de voorziening der ontstane kuilen aan den Beemsterburgwal een bevestigend antwoord, terwijl de heer van Nus infor meert hoe het staat met de reorganisatie der brandweer, waarop de voorzitter antwoord dat hieromtrent spoedig voorstellen tegemoet kunnen worden gezien. Hiema de sluiting. Parochie v. d. H. Gertrudis. DONDERDAG, hoogfeest van 's Heeren Hemelvaart,, te vieren als Zondag, de H.H. Missen als op Zondag, 's Middags te 3 uur Lof met Rozenkransgebed. VRIJDAG, 's avonds te 7 uur Lof ter eere van het Goddelijk Hart met Rozenkransge bed en Toewijding. Dien dag, begin der Novene tot voorberei ding op het Pinksterfeest. ZATERDAG van 46 en van half 7 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur Lof met Meimaand-oefening. Deze week Catechismus naar gewoonte en iederen ochtend! wordt te 7 uur de H. Communie uitgereikt. Propagandavergadering Deze was be legd door den Bond van Slachtveeverzeke- rngsfondsen. De heer Bakker, voorzitter van den Bond van Slachtveeverz. opent de vergadering, heet alen hartelijk welkom, n het bijzonder de heeren Cramwinckel, burgemeester van Purmerend en Huysman, secretaris van de Holl. Mij van Landbouw. Alsdan verkrijgt de heer Huisman het woord. In een kort kernachtig woord, doet spr. uitkomen, dat de boeren ontevreden zijn, omdat de sociale verzekeringen te hunnen laste komen. Spr. is niet tegen deze verzekeringen. Maar de beschutte bedrijven, dat zijn deze, die voor de plaatselijke markt werken, brengen die lasten over op de boeren. Het slagers- en grossiersbedrijf dient ook tot de beschutte bedrijven gerekend te wor den. Ook dit wil de premies ten laste van den boer den kmen. Spr. wijst er op, dat de fut zit in het groote aantal afkeuringen, vooral de kleinere. In Amsterdam b.v. wordt 60 van de levers afgekeurd. Om dti nu te voorkomen, hebben de slachtveefond sen besloten alleen te betalen wat zij moe ten. Vandaar de strijd. Spr. beaamt volkomen, rat een slager het recht heeft zich tegen die kleine afkeurin gen te verzekeren, maar dan moet hij de lasten daarvan niet op de boeren leggen. Deze moeten zich daartegen verzetten, gedreven door de liefde voor het bedrijf. De heer Wolmerstett, secretaris van den Melkveedoudersbond, wijst er op, dat de boeren moeten strijden om het tererin te behouden. Thans worden zij gelokt met 1 of een paar guldens door de slagers en grossiersbonden. In Amsterdam hebben engele boeren zich onderling verbonden, op straffe van een boete van 100 om in het onderlinge fonds te blijven. Allen moeten zoo doen en meewerken, dat de koeien niet anders dan in een onderling fods verdekerd worden. De heer G. de Wolf, lid van de Kamer van Koophandel voor West-Friesland deelt mede, dat in dit college deze actie bespro ken is en dit college zich bereid verklaart op te treden. Burgerl. Stand Geboren: Dorothea Anna Josephine, dochter van Petrus Bernardus Brinkman en Alida Bernardina Rupert. Su- zanna Christina, dochter van Jan Stiemer en Alida Wulder; Anna Margaretha, dochter van Petrus Johannes de Jong en Catharina Agatha de Koning. Ondertrouwd: Jacob Bos, 24 Jaar met Trijntje Groot, 19 jaar. Everardus Engelber- tus Helmer 29 jaar te Wormer met Marga retha Jonker, 21 jaar. Getrouwd: Pieter Groot, 33 jaar te Ilpen- dam met Cornelia Catharina de Jong 25 jaar. Jan Zwaan 25 jaar te Den Haag met Antje Pels 24 jaar. Overleden: Maarten Otjes 27 jaar onge huwd, wonende te Beemster. Door zijn fiets gezakt Maandagmorgen is een los-werkman, die zich op zijn rijwiel naar zijn werk begaf, ter hoogte van de Kalfjes laan ten gevolge van het breken van het frame van zijn fiets, zoodanig komen te val len, dat hij een ernstige hersenschudding bekwam. Hij werd per auto naar zijn woning vervoerd. Cursus Eerste hulp bij Ongelukken De cursisten van bovengenoemden cursus hebben verleden week Vrijdag voor de tweede maal examen afgelegd ten overstaan van hun leer aren dr. Leenaers alhier en dr. Spruijt van Haarlem. Zooals men weet, is de duur van dezen cursus om 't volledig diploma te kun nen verwerven, drie jaren. Thans is de twee de cursus achter den rug en dat met voldoen den ijver en oplettendheid de lessen zijn ge volgd, moge blijken uit de mededeeling, dat alle cursisten met goed gevolg het examen hebben afgelegd. De namen van de deelne mers zijn P. Portegies, S. Veenstra, B. Stuif bergen Jr., C. Res, J, G. Kerkhoff en G. Hemmer. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Adriana, dochter van A. Berk en J. C. Goes. Arie, zoon van H. van den Zaan en A. Alblas. Gemeenteraadsvergadering Maandag kwam de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen des voormiddags te 9 uur in het Ge meentehuis. Afwezig met kennisgeving de wethouder H. Vis. Voorzitter Burgemeester Jhr. K. W. L. de Muralt. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Beëediging van het nieuwe raadslid Jac. Valentijn. Na de voorlezing van de voorge schreven artikelen legt de heer Jac, Valen tijn den eed af. De voorzitter roept hem een hartelijk welkom toe en hoopt dat hij op denzelfden en aangenamen weg voort zal gaan als voorheen en dat hij de be langen van de gemeente met den meesten ijver zal behartigen, dan zal hij zeker den wensch vervullen van zijn kiezers. De notulen worden vastgesteld en goed gekeurd. Er is een schrijven gekomen aan den Raad van de familie Van der Bogaard voor de hartelijke deelneming betoond bij het ovei- lijden van den heer J. v. d. Boogaard, dat onder kennisgeving wordt aangenomen. Een missive van Gedeputeerde Staten voor goedkeuring van de wijziging in de laatste vergadering gehouden van Keurings dienst van Waren. Voorts wordt er rapport uitgebracht van B. en W. over de Woning bouw van het afgeloopen jaar. Nadere vaststelling Begroeting 1929, in verband met de voorgestelde wijziging. De Voorzitter licht dit nader toe en zegt dat van Ged. Staten teruggekomen is het na- deelig slotsaldo van 4000 en dat de post Inkomstenbelasting daarmee veirhoogd zal worden. Dit wordt goedgevonden. De heer Kammeraat vindt wel, dat Ged. Staten geen vaste lijnen hebben, dat zij het dan zóó en dan weer anders verplaat sen. De Voorzitter zegt, dat dit niet altijd ineens te bepalen is. Wijziging Begrooting 19281929. De Post Onvoorziene uitgaven wordt verlaagd met 317.36 en verhoogd met 465.83 en voor 1929 was dezelfde post verhoogd met 70.92 o.a. voor de Alg. Begraafplaats, dit betreurt de voorzitter, omdat dit bijna weg gegooid geld is, vooral, daar er nu ver schillende onkosten voor gemaakt zijn en dat men er bijna niets van zien kan, ht) hoopt, dat hier spoedig verandering in zal komen. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer 1929 —1930. De Voorzitter geeft een nadere uiteenzet ting hoe B. en W. gehandeld hebben, om dit zoo nauwkeurig mogelijk en juist uit te rekenen en zij zijn tot de blijde gebeur tenis gekomen dat het Vermenigvuldigings cijfer is 1.75, vorig jaar 2.3. Dit wordt door den raad met applaus goed gekeurd. Vaststelling Pensioensgrondslag Keur meester C. Keijzer. De Voorzitter zegt, dat dit om de vijf jaar moet worden herzien en dat dit wordt vast gesteld na evenredigheid van dé opbrengst van de keurloonen en daarvan 30 pet., dit is voor deze gemeente 388. Dit tfordt goed gekeurd. Vaststelling kohier Hondenbelasting. De Voorzitter zegt, dat de heer Snijders de geheele gemeente is door geweest, om te vragen, of er nog honden waren en hy heeft het getal bereikt van 83 honden voor de le klasse van 6 498; 38 honden 2e klase van 5 is 190 en 22 honden 3e klasse van "1 is 22, bij elkaar is dit een bedrag van 710. De heer P. Hoogervorst vraagt, waarom d'e- trekhonden niet belas-;: tirigvry zijn, vooral daar verschillende men- schen hun arbeid verdienen met trekhon den voor hun wagen, en daÉr verschillende rnenschen paarden hebben voor hun pleizier en daar geen belasting voor behoeven te betalen, en daar de werkman, die zijn brood er mee moet verdienen, toch daarvan nog één gulden moet betalen, vindt hij geen goe de verstandhouding. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit al eens meer naar voren is gebracht en verworpen en dat het nu een maal in de verordening staat, maar toch zal hij dit nader onder de oogen zien. De heer Apeldoorn zegt, dat de belang hebbende zelf hier naar voren moeten ko men en dat is nu het geval niet; na eenige discussie werd overgegaan tot punt 8. Voorstel tot verkoop van oude Banken. De Voorzitter zegt, dat er eenige oude school banken over zijn en B. en W. hadden voor gesteld om deze te verkoopen; er werd be sloten B." en W. machtiging te geven om te verkoopen. Voorstel tot het aangaan van een geld- leening voor de Bijzondere Scholen. De Voorzitter Zegt, dat er voor de R.K. school een geldleening moet worden aan gevraagd voor het bijbouwen dier school, en dat deze leening 20.000 bedraagt. Hier mede kon de raad zich vereenigen. Aan de rondvraag gekomen, vraagt de heer M. Holscher, of er al aandacht is ge schonken aan het bovendek van de brug by het Station, daar dit bijna geheel ver rot is. De Voorzitter zegt, dat dit zal uit besteed worden by de gemeentewerken en al op het program staat. De heer A. Kam meraat vraagt, naar aanleiding van het feit, dat het drinkwater in deze gemeente zeer schaarsch is, of daarvoor geen rege ling kan getroffen worden, evenals in Nieuwv een- De Voorzitter zegt, dat B, en W. er ten spoedigste werk van zullen maken, waar mede de raad accoord gaat. De heer P. Kroon bespreekt de school kwestie van de Nat. school, spr. zegt, dat de Gemeenteraadsleden hier de vraagbaak zyn voor het publiek en nu heeft men van de week gevraagd, of de Gemeenteraads leden maar goedkeuren, dat er zoo roeke loos wordt gehandeld met de schoolmeube- len van de Nat. school. Spr. zegt, dat er by de Nat. School school banken zyn gekocht voor 29 en bij de andere scholen voor 19, dat bij de Nat. school nog meer van zulke dergelylte ge vallen zijn; spr. vraagt, of de Gemeente raadsleden hier zeggingschap over hebben. De Voorzitter antwoordt, dat dit wordt geregeld door B. en W. en den Onderwijs raad. Maar dit wat de heer Kroon zegt, is wel te bar; maar de Begrooting van die nieuwe school heeft de raad toch goedge keurd en als het Bestuur van de Nat. School die begTooting te boven gaat, klopt zy aan by de Gemeente en dan zegt de Wet, dat de school van billyke meubelen móet wor den voorzien. De heer v. d. Hoorn zegt, dat B. en W. niet wisten, dat de banken hooger waren dan by andere scholen, en d'at zij daar mede heel secuur te werk zullen gaan, als zy komen voor de goedkeuring. De Voorzitter zegt, dat ais de school be- hoorlyk is voorzien van goede meubelen, het dan wel kan. De heer Apeldoorn vraagt, of de straat lantaarns 's avonds geen paar uur kunnen branden, daar het somtyds zeer lastig is voor de ouden van dagen. De heer Kam meraat zegt, dat dit voor de gemeente weer een hooge kosten zal worden, en dat, daar wy nu eenmaal de goede richting te pak ken hebben, zooals blykt uit het vermenig- vuldigingscyfer, wy nu een beetje piano aan moeten doen, vooral daar het de laatste jaren niet schitterend was met de finan ciën- De Voorzitter zegt een rapport te vragen by Bergsma, hoe groot de kosten daarvan zullen komen, en daar kan de heer Apel doorn zich mee vereenigen. Verder vraagt hy of B. en W. de aan dacht willen schenken aan den weg te Kor- teraar, die zeer slecht is; ook dit zal ge schieden. Niets meer aan de orde, sluit üe Voorzitter de vergadering. Wit-Gele Kruis Gisteravond verga derde in het juvenaat de afd. Noordwyk van bovengenoemd instituut. De heer W. de Ruyter opent als voorzit ter de vergadering met den Christelyken groet. Na een welkomstwoord te hebben ge sproken, werden de afgestorven leden her dacht. De notulen werden na voorlezing onge- wyzigd vastgesteld. Hiema werd het jaarverslag over 1928 behandeld. De bestuursvergaderingen, die maandelyks gehouden worden, werden zeer trouw bezocht. Het aantal gezinnen waarin hulp verleend werd door zuster Leonora bedroeg 134 met een aantal ver- pleegdagen van 3595. De verplegingsartike- len uit het groote magazyn, zooals tenten, bedden met toebehooren en ligstoelen wa ren doorloopend uitgereikt. Voor de uitbrei ding van het magazyn was dit jaar 504 noodig. De overeenkomst met de afd. Noordwyk van „Het Groene Kruis", waar van op de laatst gehouden ledenvergadering reeds het een en ander werd meegedeeld, bracht mede, dat de bestrijding der tuber culose krachtiger kon worden ter hand ge nomen. Voor deze bestrijding werkt het Wit-Gele Kruis samen met het Groene Kruis. Deze samenwerking laat niets te wenschen over. Op deze plaats past dan ook een welgemeend woord van dank aan het plaatseiyk bestuur van het Groene Kruis. De tuberculosebestrijding vergde dit jaar een uitgave van 1059. De vooruitgang in fi nanciën is voomameiyk te danken aan het verkrijgen van een Rijkssubsidie van 400 en aan giften van 478.10. Byzondere vermelding van dank verdient de rijke gift van de directie van Huis ter j Duin, die de vereeniging verblijdde met een j gift van 432.10, zynde de helft der op- I brengst van een „Fancy-Fair", in Huis ter Duin gehouden. De totaal ontvangsten waren 3143.84. Hiertegen stond aan uitgaven een geza- meniyk bedrag van 2558.71. De speldjes dag bracht dit jaar op een bedrag van 242.92)^. Hulde aan dr. Visser, die de jongedames met zooveel enthousiasme wist te bezielen. Een cursus E.H.B.Q. werd ge houden, waarvoor zooveel belangstelling was, dat 2 afdeelingen werden gevormd. De belangstelling bleef tot het einde van den cursus. Dank werd gebracht aan den yve- rigen secretaris J. H. A. v. d. Weyden voor zyn uitgebreid en overzichtelyk verslag. Hierna kwam aan het woord pater H. de Greeve S. J. met een rede, getiteld „de Kerk en de Kuischheid". Deze hoogst be gaafde spreker behandelde hier een onder werp wat zeer moeilijk populair te geven is, om het vérstrekkende, ja allesbeheerschende ervan. Daarom zou het nog moeilyker zyn in een kort verslag weer te geven wat spre ker vertelde, zonder de duidelykheid prys te geven. De R.K. Kerk is gehaat door haar eischen, die zy stelt inzake de kuischheid, erf wanneer zy dien eisch maar wat losser wilde maken, zouden er veel meer katholie ken zyn. Spreker bedoelde een verheldering te geven van het standpunt der Kath. Kerk omtrent de kuischheid en het inzicht te ge ven, dat zij ook werkelyk een goede Moeder is en niet een instelling van machtswellust. Spreker verdeelde zyn rede in drie deelen, n.l. een voorwoord of inleiding, een-'histo risch overzicht en „Wat de kerk aan de kuischheid te danken heeft". De Zeereerw. spreker vergastte de aanwe zigen op een keur van feitenmateriaal en sprekende voorbeelden. E endankbaar ap plaus barste na de gehouden rede los en j de voorzitter sprak een woord van hartelij- i ken dank. I De rekening en verantwoording van den penningmeester werd nagezien door de hee- j ren J. H. v. d. Werf en C. Th. v. d. Berg I en deze heeren stelden voor den penning meester te déchargeeren voor zijn accuraat beheer. Toch stelden genoemde heeren voor een commissie te benoemen om een zoo uit gebreide rekening een volgend jaar voor de vergadering thuis na te zien. Aldus werd besloten en aan dr. Visser werd hartelyk dank gebracht als stuwkracht van het geheel. De aftredehde leden werden herkozen, n.l. mevr. de GrootRomeijn, H. Buijze en Jan v. Kan. De rondvraag bracht niets ter tafel, waarna sluiting volgde. R. K. Patronaat Gisteravond had in het Juvenaat de prijsuitreiking plaats aan de patronaatsjongens, die hadden deel genomen aan de dam- en schaakwedstrij den en die trouw het patronaat hadden bezocht. Hierby waren niet alleen alle jongens, maar ook vele ouders tegenwoordig. Kapelaan Hesp, die als directeur van het patronaat deze by eenkomst opende, releveerde in het kort de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, waarby Zijn Eerw. zyn tevredenheid uitdrukte over het ver loop van den Tuinbouwcursus, terwyl hy dit niet kon doen over de avondteeken- school. Ook sprak Zyn Eerw. met genoegen over de goedgeslaagde tentoonstelling van huisbroei van bolgewassen. Hierna nam de uitdeeling van pry zen: portefeuilles, horloges, zakwessen, porte- monnaies, rookmateriaal, enz., een aan vang, hetgeen onder de jongens, begrype- lykerwys, veel vreugde bracht. Ook werden nog verschillende jaarpremies toegekend, aan degenen, die geen enkelen keer verzuimd hadden by het patronaatbezoek, welke be stond uit 1 en die éénmaal verzuimd had den 0.50, welke premies in totaal 48, op de spaarbankboekjes bijgeschreven werden. Uit het jaarverslag der spaarbank bleek, dat was ingelegd 4831.24, hetgeen een rente opleverde van 103.29. Er was 2825.07 uitbetaald, zoodat er een saldo van 2109.46 bleef. 1927 sloot met een saldo van 3218.36, zoodat nu aan gestort geld uitstond 5327.82; Aan den heer F, de Lincel werd dank gebracht voor zyn nauwkeurig beheer in deze, waarna de directeur aan de ouders de medewerking verzocht, om de jongens ook trouw de kerkelyke oefeningen te laten bywonen en om zich te laten abon- neeren op „De Jonge Wacht". Hiema volgden als attractie eenige mooie en spannende filmopnamen, waarvan de jongens echt genoten hebben, terwyi hun tevens nog eenige tractaties werden aan geboden. Na afloop trokken zeker allen welvoldaan huiswaarts. Postduivenvereeniging „Steeds Sneller", Noordwyk Wedvlucht vanaf Soignies (België), afstand 186 K. M. De vogels werden 7.55 uur losgelaten en kwamen op de hokken ais volgt: 1. J. van den Berg, 9 uur 42 min. 9 sec.; 2. J. van den Berg 9 uur 42 min. 18 sec.; 3. A. Ruigrok, 9 uur 44 min. 50 sec.; 4. J. Bakhorst 9 uur 45 min. 6 sec.; 5. J. van den Berg 9 uur 45 min. 33 sec.; 6. Th. Steen voorden, 9 uur 45 min. 49 sec.; Th. Steen voorden 9 uur 46 min. 43 sec..; 8, C. Cas- pers 9 uur 49 mip. 14 secè; 9. J, van den Berg, 9 uur 50 min, 6 sec.; 10. J. van dén Berg, 9 uur 50 min. 6 sec.; 11. Th. Steen voorden 9 uur 50 min. 17 sec. Door den heer C. van Dam was een eere- prys beschikbaar gesteld, welke werd ge wonnen door No. 1, den heer Van den Berg. Gevonden voorwerpen 1 kindertaschje inh. spiegeltje en zakdoek, een dop van een auto, 1 bruine portemonnaie met eenig klein geld, 1 handtaschje (schildpad- leer) met zakdoek, poederdoos, portemon naie, met eenig klein geld, 1 rozenkrans, 1 dameshandschoen (grijs) en tien gulden. Inlichtingen over bovenstaande voor werpen, worden aan het Politiebureau te Noordwyk-Binnen verstrekt, uitsluitend des Zaterdags van 12 tot 1 uur. Aanbesteding Vrijdag 17 Mei a. s. zul len door Burgemeester en Wethouders al hier des vjn. te 11 uur, in het Raadhuis worden aanbesteed, het bouwen van 22 ar beiderswoningen op een terrein, gelegen tusschen de IJmuiderstraat en Egmonder- straat, alhier. WOENSDAG 8 MEI Vorige Koersen Opening heden Staatsleeningea 5% Nederland 191£ 5% Nederland 1918 4 Y> Nederl. 1916 4% Nederl 1917 6% N.-Indlë 1923 D 4 H NJna. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel My Industrieën Marg. Unie 44N4N4* Calvé Delft Nederi Kunstzyde Maecubee van Berkel's Pat. Nieuwe Philips..» Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr. Ga boes on. Olie MMiM,.., Perlak Peudawa Mar land OU Uitslagen 5 Mei ie klasse 1 A Amsterdam: De Meer 3P.V.C.B. 18 B Amsterdam: India—Concordia 4—3 C Den Haag: R.I.A.Spartaan 33 2e klasse Voorschoten: V.V.L.A.V.V. 53 !E Rotterdam: AeolusCeler 83 Rotterdam: Spartaan 3—Excelsior 3 1—3 3e klasse B Hoorn: Forward 3Constantius 34 Amsterdam: V.I.C. a—P.V.C.B. a 4—0 Amsterdam: N.V.A. 3R.K.A.V. 3 21 C Volendam: Volendatn 3De Meer 3 5o Weesp: The VictoryV.V.A. a o3 D Schoten: Onze Gez. 3Alliance 211 Haarlem: T.Y.B.B. 3Lisse 3 44 E Noordwij k: S.J.C. 3S.D.O. 31 F Den Haag: Graaf Willem 3Edoh 2 33 Den Haag: Geel ZwartWilhelmus 2 2-2 Poeldijk: P.F.C. 2—H.V.C 3—0 G Rotterdam: Celer 2Donk 3 41 Schiedam: Excelsior 3-St. Lodewijk 2 1-3, Rotterdam: Spartaan 3T.O.G. 51 1 4e klasse B A'dam: Amsteldijk 2—R.K.A.V. 4 13—0' A'dam: Z.P.C. 3St. Louis a oo' C A'dam: Zwaluwen 4Roda 3 n.d. A'dam: S.V.F.—Z.P.C. 3 3—3 A'dam: Wilskracht 4D.O.S.S. 2 3o A'dam: P.V.C.B. 3De Meer 4 o—1 D Heemstede: H.B.C. 3R.K.V.Z. 2 31 Haarlem: Victrix 2Santpoort 4 15o E Bennebroek: B.S.M. 3S.J.C. 4 o7 F Zoeterwoude: Meerbtirg-L. en S. 3 13 G Poeldijk: P.F.C. 4P.F.C. 3 43 Den Haag: ValkeniersG.D.A. 3 35 H Rotterdam: V.G.M. 2Velox 113 R'dam: St. Lodewijk 3-Excelsior 4 24 ;e klasse B Berkel: T.O.G. 2—Duiven 4 3—3 Rotterdam: Celer 4Donk 4 5a C Voorburg: Wilhelmus 4—-Meerburg 2 8-0 Beker-competitie Den Haag: V.A.P.D.O.S. 1—2 Stompwijk: S.N.A.P.F.C. 13 Rotterdam: St. LodewijkS.G.V. s~<0 Gouda: Donk 3Aeolus 2 i2 Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Ru ba Rott. Tapanoeli Serbadjadl Silau VL O. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lyr dito Gem. Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref. Suiker H. V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. StPaul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101 101y, 99 995/is 100% 96% 238 165% 187% 435% 156 369 113% 269 757% 233% 163 380 304% 218% 375 115 i 395 224% 261% 180 168% 101 197 72 150 78 10% 65 62% 90 220% 5 54% 628% 8 161 141.10 439% 412^ ,172 461 219% 67 31%6 85% 73% Beriyn Parijs Brussel Londen ZUricb Rome Madrid Weenen Ne- Vork (cable) Praag Warschau Kopenhagen I Oslo Stockholm WOENSDAG 8 MEI 58.95 59.05 9.70 9.80 34.50 34.60 12.06% 12.07% 47.85 47.95 13.— 13.10 34.65 34.75 34.70 34.85 2.48% 2.49% 7.35 7.45 27.— 27.10 66.25 66.40 66.30 66.40 66.45 66.55 PURMEREND, 3 Mei. „Afslagvereenlglht Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 5770 ct. per zak van 25 k.g.; aard beziën 1.505.20 per 100 stuks; witlo' 12—23 per k.g.; roode kool 5.3027. savoye kool 333, per 100; spruitkool per 15 k.g.; spinazie 1.201.85, posteleid 61 ct., per mand van 6 k.g.; sla 29-*0> andyvie 3.90, per 100 krop; radys 4.70-- 8.90, raapstelen 6.307.60, rabarber 1^ 24, per 100 bos; bieten 57.50 per 1000! Present van Engeland 5064 ct. per k.g. I BODEGRAVEN, 7 Mei 1929. Kaasmark1" Aanvoer 318 partyen, waaronder 307 Bil''®* merk, 14234 stuks, wegende 113872 K-Öj Prys; Goudsche kaas met Ryksmerk le soort i 4144, 2e soort 3740, zonder Rijksmert j 3640. Handel matig. 1 BROEK OP LANGENDIJK, 8 Mei -" 1700 K.G. gelekool 7—10.10, 1500 K.G. witf kool 3.20, 3900 K.G. uien 3.20—4, Grov« Uien 2.60—3.50, Drielingen 2.50—3.80, 31* K.G. Spinazie 13.30, 4600 K.G. salada 6.K% 7,90, 2de soort 1.50—2.70, 16 KG. bloemkol 25—28.20. NOORD-SCHARWOUDE, 8 Mei 18°I K.G. kroten 1.10—1.80, 8400 K.G. peen *10 —5, kleine peen 2.10—2.40, 8800 KG. uie* 3.40—4.10, grove uien 2.90—3.30, drieling^* 3.10, 26800 K.G. roodekooi 10.10—18.70, *4W K.G. gelekool 22.70—28.10, 78200 KG. W#*® i kool 1.70—15.10.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2