Het Wegenplan in Noord- Holland ïlottgering! I 'J tweede blad VOORJAARS-TENTOONSTELLING „DE WERKERS" HAARLEMSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL 97 RADIO-OMROEP PUROL SUPPOSITORIA Dr. h.NANNING's f]'ifstSk!4 v' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 8 MEI 1929 BLADZIJDE 1 Ontlasting der wegen van minder belang Onze drinkwater voorziening Toonzalen Firma J. A. Boskamp Zn., Overveeri sh<*f. hoe: VERKEER EN POSTERIJEN koopvaardij BOEK EN BLAD De sluisgelden te Spaamdam De benoeming van een adjunct-secretaris De rijksweg Haarlem—Alkmaar Katholieke Illustratie z VERVEN EN ST00MEN jj ONZICHTBAAR STOPPEN Gr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 Doorzitten bij Wielrijden (Zetpillen legen aambeien.) en het Keern, doch rechtstreeks op Wognum aan, waardoor de weg pl.m. 3 K.M. buiten Hoorn werd omgeleid. Terwijl hiertegen van onzentwege reeds aanstonds bezwaar was gemaakt, mochten wij onlangs vernemen, dat ook de Directeur-Generaal van de Zui derzeewerken in verband met het belang dat de Wieringermeer bij eene goede ver binding met Hoorn heeft en de Rijks wegencommissie van oordeel zijn, dat de Rijksweg dichter langs Hoorn zal moeten komen, zoodat redelijkerwijs mag worden aangenomen, dat het plan dienovereenkom- landsche grens bij Loosdrecht en den Vecht- stig gewijzigd zal worden. Weliswaar zal dijk als eene voorloopige oplossing be- het nieuwe tracé vermoedelijk niet langs schouwt. Wij hebben ons daarentegen jegens de» Westerdijk en het Keern komen, doch onze voornoemde ambtgenooten verbonden in ieder geval wordt het voordeel bereikt, van den weg van Hilversum naar Loosdrecht dat het provinciale wegenplan gemakkelijker een ongeveer 500 M. grooter deel dan aan- I op her Rijkswegenplan kan aansluiten en dat vankelijk de bedoeling was, op het wegenplan niet naast den Rijksweg op korten afstand te brengen. daaraan evenwijdig loopende wegen voor De weg langs het geprojecteerde kanaal doorgaand verkeer moeten worden aange- door de streek tusschen Zwaagdijk en Enk- wezen, die uit dien hoofde in het provinciale huizen is geschrapt. I P'an zouden moeten worden opgenomen. Tegen het van het provinciaal wegenplan Zooals uit de kaart blijkt, is het plan met afvoeren van den voormaligen Zesstedenweg betrekking tot de wegen om Hoorn thans door de Streek en het gedeelte van den Zaan- weer vrijwel in overeenstemming met dat landschen Communicatieweg tusschen het j van 1927 gebracht. Assummertolhek en den watertoren aan de Van de jongste drinkwatervoorzienings- Ged. Staten schrijven aan Prov. Staten: In onze aan u gerichte voordracht van 14 September 1927 tot vaststelling van een Wegenplan, als bedoeld in de Wegenbe lastingwet, stelden wij op den voorgrond, dat die vaststelling een voorloopig karakter moest dragen en vooral ten doel had voor de Provincie over 1927 eene uitkeering uit de opbrengst der Wegen- en Rijwielbelas- tingen te verkrijgen. Wij verklaarden ons daarbij bereid, om na kennisneming der opmerkingen, waartoe het plan u aanleiding 2ou geven en, gehoord de verzoeken van de belanghebbende wegbeheerders, het plan Wederom bij uwe vergadering aanhangig te maken. De commissie uit uw midden, die met Nauernaschevaart, bestond bij ons college bet onderzoek van onze bovengenoemde aanvankelijk bezwaar. Voordracht belast was, had bij haar rapport De commissie uit uwe Staten is intusschen den wensch te kennen gegeven, dat, hetzij van meening, dat de beide bovengenoemde met haar, hetzij met eene andere commissie wegen van het wegenplan zouden kunnen uit uwe Staten, omtrent de verzoeken van worden afgevoerd, indien een ander lichaam de belanghebbenden en de herzieningen van het gedeelte van den Zesstedenweg tusschen voordracht is door B. en W. van Amsterdam het plan overleg zou worden gepleegd. Ons Hoorn en Enkhuizen zou willen overnemen het aanleggen van een Rijnwaterleiding met College heeft in de zitting van 18 October en redelijke zekerheid bestaat, dat met den pnse d'eau nabij Amerongen voorloopig Ï927 zich daartoe gaarne bereid verklaard, aanleg van den nieuwen weg door de Zaan- teruggenomen en blijft de z.g. Vechtwater- Nadat wij door aankondigingen op ruime streek binnen korten tijd zal worden be- leiding met verplaatsing van de ruw-water- schaal de aandacht der belanghebbende weg- gonnen. bron naar de Loosdrechtsche plassen, over; beheerders gevestigd hadden op de gelegen-1 Waar wij reden hebben te verwachten, wijl de waterleidingdirectie meent, dat heid om hunne wenschen aan ons kenbaar dat aan de wenschen te dien opzichte bin- daaruit méér consumptiewater te verkrijgen te maken, ontvingen wij een aantal verzoeken nenkort zal kunnen worden voldaan, willen is. dan aanvankelijk werd gedacht. Naar tot wijziging van het Wegenplan. I wij ons tegen afvoering dier beide wegen inlichtingen van het „Hlb." wordt de Die stukken zijn door ons in handen ge- niet langer verzetten. Wij ontveinzen ons Vechtleiding allereerst aan de orde gesteld Steld van den Hoofdingenieur-Directeur echter niet, dat daardoor opnieuw een aan-wijl die werken spoediger gereed zullen zijn Van den Provincialen Waterstaat en hebben zienlijk offer van de provincie zal wordenen onze prise d'eau te Leiduin voor een zeer dezen Hoofdambtenaar aanleiding gegeven gevraagd, nu de provincie voor het onder- j dichtbije toekomst aanvulling noodig heeft, tot zijn uitvoerig rapport d.d. 31 Mei 1928, houd dier wegen niet langer eene uitkeering j Dit laatste werd reeds in den zomer van bevattende o.m. verschillende voorstellen uit het aandeel in de opbrengst der wegen-het vorige iaar vermoed, en gaf in onze tot wijziging van het Provinciaal Wegen- belasting zal kunnen genieten. overheidskringen al aanleiding tot bezorgd- plan, zooals dit in 1927 was astgesteld. Dit I Aan het vraagstuk van de wegen in de heid. In dat verband kwam de vraag naar rapport is door ons in handen gesteld van duinstreek bij Bergen en Schoorl heeft de voren, of uitbreiding van onze duinwater- bovengenoemde Commissie, aan wie in- j commissie mede eene beschouwing gewijd. vocrzieri ig onmogelijk is. Daarop werd ge middels door de Kroon machtiging was ver- Tot goed begrip van zaken zij medegedeeld, antwoord, dat dit inderdaad niet kan, wijl leend om hare werkzaamheden ook na dat in het door den Hoofdingenieur-Direc- eene in 1898 aangegane overeenkomst met Sluiting der Statenzitting voort te zetten.teur van den Provincialen Waterstaat opge- j Haarlem, waarvan de Spaarnestad met wil De Commissie heeft ons vervolgens den steld ontwerp, dat aan de commissie uit uwe zien afgeweken, uitbreiding van ons duin- in. worden geraamd. Het diepduinwater dat de Haarlemsche Duinwaterleiding er aan onttrekt is gering, ze put voor het grootste gedeelte uit het bovenwater; het verbruik van de Bloemendaalsche waterleiding, die haar water uit het diepduinwater-reservoir haalt, valt, volgens bedoeld stuk, in het niet bij de waterhoeveelheden die, zoowel ten zuiden als ten noorden van het duingebied- Van der Vliet, uit het diepduinwaterbekken worden verkregen. Een gedeelte van den neerslag in dit duingebied strroomt naar zee of naar het polderland, een ander deel in Zuidelijke en noordelijke richting ter ver vanging van een gedeelte der waterhoeveel heden die, zoowel ten zuiden als ten noorden van dit duincomplex door middel van tot in het diepduinwater reikende putten, is weggepompt. Door het ontsluiten van „wa tervoerende" lagen in de duinen-Van der Vliet, zal, volgens de meening van „Mabeg", een meer evenwichtige exploitatie van het grondwaterregiem in het geheele duingebied worden bereikt, er zal ook minder water dan tot nu toe het geval is, voor de concump- tie verloren gaan. Rapporteurs van „Mabeg" nemen aan, dat gedurende het eerste tienjarige tijdvak rond vier millioen kub. M. diepduinwater per jaar aan bedoelde particuliere terreinen kan worden onttrokken zonder dar de reserve- voorraad behoeft te worden aangesproken, zoodat bij een meer systematische exploitatie van de watervoorraden in het 8000 h.a. groote duingebied door middel van diep- Het is een uitgebreide en zeer interessante collectie, welke de Vereeniging voor Beelden de Kunst „De Werkers" bij de firma Bos kamp te Overveen exposeert. Niet minder dan vier kunstenaars: de heeren P. W. Bulthuis, Jan Giesen, J. J. van Heel en C. J. van der Hoef hebben hun werk ingezonden. Bij het betreden der bovenzaal zien we allereerst de schilderstukken van Bulthuis. Bulthuis legt warmte en innigheid in het nabije en bereikt prachtige effecten, daar waar hij de ruimte ver-beeldt. De Brabant- sche hoeve (nr. 43) is in breede, forsche partijen neergezet en ademt meteen een geest van het vredige, vereenzaamde, dat zoo'n hoeve kan hebben. Wat Bulthuis uit een eenvoudig geval weet te halen, bewijst nr. 42 Oude huizen aan zee. Ook hier spreekt sterk dat element van verlatenheid: de gloedvolle achtergrond maakt dit effect nog sterker. Van een groote innerlijkheid getuigt nr. 41 Drie sneeuwscheppers, die elk in een typee- rende houding, dezen mannen eigen, zijn weergegeven. De figuren, die bijna silhouet ten zijn geworden, komen sprekend uit tegen den sneeuwigen achtergrond. In dit teere, bronnen m de terreinen van de Erven van der J stille, fijne doekje is winterarbeid. winterlef ,1..en winterontbermg vastgelegd. Des neeuw Vliet, volgens het rapport Red e heeft Bulthuis menigmaal beziggehouden, vijftien jaren een hoeveelheid diepduinwater 1 nr 40 heeft hij >t zclfde onderwerp van 10 millioen kub. m. per jaar zal kunnen j geiden; twee zwarte, spichtige boomen met worden geleverd. Daarvoor zijn echter noo- j een eenzamen wandelaar. Maar een diepte dig een voldoend aantal putten van voldoen j en ruimte, die verrast, bereikte hij in nr. 40: Staten was toegezonden, de navolgende wegen waren ontworpen terrein verhindert. Nu geviel het dat enkele maanden geleden ie. een weg vanaf den Bergerweg ter door de Erven van der Vliet het hoogte van de zuivelfabriek oostwaarts om aftappen van water uit een duinterrein aan de bebouwde kom van Bergen heen tot een j Amsterdam werd aangeboden. 2500 h.a. brief doen toekomen, die in afdruk hierbij gaat. Van de daarin vervatte beschouwingen hebben wij met groote belangstelling kennis genomen. De comissie brengt in de eerste plaats ters sprake de verhouding tusschen het plan punt aan de Zuiderlaan op ongeveer 500 M. groot, gelegen tusschen de waterwinplaats tot het vanwege de Provincie aanleggen van ten oosten van den weg BergenSchoorl,der Amsterdamsche duinwaterleiding en het primaire wegen, waartoe in het jaar 1925 waarna verder de Zuiderlaan naar het oosten Noordzeekanaal. Die aanbieding moet, zijn Werd besloten en het in 1927 vastgestelde wordt gevolgd wh S°ed ingelicht, zijn vergezeld van een plan op grond van de Wegenbelastingwet, I 2e. een weg van een punt aan de Zuider-rapport van de Industrieele Maatschappij dat den grondslag aangeeft voor de verdee-laan op ongeveer 1250 M. ten oosten van „Mabeg," waarin over de duinterreinen der ling der gelden, die op grond van de boven- den weg BergenSchoorl, ongeveer even- genoemde wet aan de wegbeheerders ten wij dig aan den bestaanden weg langs den goede komen. j duinvoet tot aan den Laan- en Damweg, Het is inderdaad noodzakelijk gebleken waarna verder laatstgenoemde weg wordt om naast herziening van het plan volgens de gevolgd naar het oosten tot aan den Rijks- Wegenbelastingwet ook in het provinciaal straatweg beheersplan wijziging te brengen, al was 3e. een weg, die aanvangt bij den Rijks- het slechts hierom, dat een aantal wegen,straatweg AlkmaarNieuwediep juist tegen- dat aanvankelijk op het provinciaal plan over het punt, waarop de door Geestmeram- voorkwam, sedert op het Rijkswegenplan bacht ontworpen weg het groot Noord- Erven van der Vliet een en ander wordt medegedeeld, voor de a.s. Raadsdebatten niet van belang ontbloot. Het rapport„-Mabeg" Daarin lezen we dat de terreinen-v. d. Vliet, 2500 h.a. groot, noordelij k liggen van die der gemeente, groot 4500 h.a., en het terrein gelegen tusschen genoemde particu- den diameter, op ruimen afstand van elkaar geplaatst, zoodat gelijkmatige bepomping van het geheele terrein wordt bevorderd. Geen dure plannen noodig? „Indien de gemeente Amsterdam be reid mocht zijn," lezen wij verder „water van de terreinen der Erven van dei Vliet te betrekken, dan zal zulks niet Dehoeven Sneeuwlandschap, een groot doek. waarop de twee menschenfiguurtjes gezet zijn in een ruime vlakte, tegen een verren horizon. Bulthuis werkte, blijkens verschillende werkstukken, ook in België o.a. in de om geving van Dinant. Hiervan noemen wij no. 38: Gehucht. Bij de voortzetting der bezichtiging zien we het werk van J. J. van Heel. Van Heel voelt zich aangetrokken tot de eenzamen, de zwervers, de lijdenden. Tot degenen, wier gepaard te gaan met uitbreiding der bestaande I gelaat door zorg en ontbering gegroefd is, waterzuiveringsinrichtingen te Leiduin, want gebogen zijn door het leed, gebroken door de smart. Mèt een Christus-figuur wordt het oog geboeid door een tafereel van den Christus- dood. dat de schilder tot titel gaf: „Die voor ons gestorven is." Van een schrijnende rea liteit is deze gestorven Christus, bleek en bloedloos, hèt doodgefclterde lichaam ge steund door een wezenloos starende vrouw met smartvertrokken gelaat, twee figuren, er om heen, 'n man en 'n vrouw, in stomme, zwijgende smart. Van een sterk persoonlijke visie is nr. 37: H. Familie. In de daarnaast hangende stukken heeft van Heel menschelijk leed en menschelijke smart verbeeld. Zoo in nr. 28: Gevangene, doordrenkt van de sfeer der afzondering, die wroeging brengt en nadenken. Zwervers (nr. 25) is een armtierige groep van behoeftigen. In nr. 22: ..Zwerfsters" spreekt het behoeftige en schamele nog sterker. Van Jan Giesen zien we een knap zelfpor tret (nr. 66) en het portret van mevrouw T. v. D. (nr. 61). Nr. 80: portret L. van Dalen en de groep portretten bij de trap herinneren aan Tooropsche structuur. Het picturale van een ouden schoen laat Giesen ons op een uitnemend geslaagd doekj£ zien (nr. 63). Het picturale effect komt nog sterker tot uiting in nr. 62: Keet, een zeer simpel geval, dat de schilder een zonnigen, atmosferischen toon gaf. De linkerwand in de bovenzaal wordt voor een goed deel in beslag genomen door een breed opgezette, fraaie triptiek: ,X>e Opbouw". Wij noemen verder nog: Sneeuw landschappen (nr. 67), een gezicht op Mon ster (nr. 68) en een mooie kleur houtsnede (nr. 71). Deze belangrijke tentoonste'ling brengt naast het genoemde schilderwerk eene col lectie penningen van v. d. Hoef en een inzending van de Koninklijke Begeer. liere duinen en het Noordzeekanaal een pelijk geo-hydrologisch onderzoek komt worden, zonder wijziging te brengen in denongeveer zuid-westelijke richting loopt; gronden hebben een oppervlakte van 80 veelheid van vp mi ïoen u w wor het verkregen water zal in zóó'n toestand worden afgeleverd, dat het onmiddellijk voor de consumptie is gereed. Her betrekken van de waterhoeveelheid dier particuliere gronden zal," beweert „Mabeg," „uitstel TT r 1 van den buitengewoon kostbaren aanleg HCL COllSCtlGl COntXJlCt lil UG eenêr rivierwaterleiding met daarbij be- hoorende buisleding mogelijk maken, totdat door een systematisch wetenschappelijk on derzoek zal worden aangetoond, welke hoe veelheden gezuiverd diepduinwater blijvend uit die particuliere gronden kunnen worden geleverd. De groote kosten eener rivierwaterleiding zouden, naar het deskundig Bureau meent, voorloopig kunnen worden gespaard. Door deze particuliere eigenaren zou de gemeente kunnen worden aangeboden om binnen drie jaren, nadat daaromtrent tus schen partijen overeenstemming is verkregen, een contract te sluiten dat zij gedurende vijf achtereenvolgende jaren per iaar 5 millioen kub. m. gezuiverd diepduinwater op een nader aan te geven plaats zullen leveren. Doch dan met dien verstande dat, als binnen dien termijn door een wetenschap- De Bond van werkgevers in de koopvaar dij heeft van den Centralen Bond van Transportarbeiders een mededeeling ont vangen, dat deze het collectief contract voor de zeelieden dat 30 Juni afloopt, op zegt. naar het Hbld. meldt. De Centrale Bond heeft, eenige wenschen betreffende lotsverbetering geuit ten aan zien van een nieuwe overeenkomst ter ver vanging van de oude. financieelen opzet, zooals die in 1925 is gedacht, uitbreiding te geven aan het aantal wegen, dat door de provincie in beheer zal Worden genomen. De totale lengte der wegen, die voorko men op het thans voorgestelde Wegenplan, Sooals dit volgens de bepalingen der Wegen belastingwet door de provincie moet worden Vastgesteld, bedraagt ruim 539 K.M. Wij merken op, dat de bovengenoemde commissie uit uwe Staten, naar aanleiding Van hare beschouwing over onze voordracht tot wijziging van de verordening tot verdee ling der uit de Wegenbelasting verkregen gelden, bij haar schrijven van 8 November f928 tot ons het verzoek had gericht, te willen overwegen of invoering van het zoo genaamde Zuid-Hollandsche stelsel, ook Voor onze provincie aanbeveling zou ver dienen. Bij invoering van dit stelsel zouden olie wegen, welke op het provinciaal We genplan voorkomen, bij de provincie| in beheer en onderhoud worden gebracht, terwijl dan ook het geheele bedrag der voor de provincie vastgestelde uitkeering uit de opbrengst der Rij kswegenbelasting en rijwiel belasting in de provinciale kas zou worden gestort. Dat wij thans nog geen vrijheid vinden u Voor te stellen tot invoering van het Zuid- Hollandsche stelsel over te gaan, vindt zijn oorzaak eenerzijds hierin, dat bij eene voor- loopige beschouwing van genoemd stelsel bet vermoeden rees dat zoodanige conse quenties vooral van financieelen aard aan dat stelsel verbonden, zouden kunnen zijn, dat een nader en meer-gedetailleerd onder hoek noodzakelijk moest worden geacht, anderzijds in de omstandigheid, dat Vast stelling van de wegen, welke in ieder geval dij de provincie in beheer zullen moeten Worden genomen, urgent is, ter vermijding yan groote vertraging in de voorbereiding Van den aanleg en verbetering van laatst genoemde wegen. Wij stellen ons voor de resultaten van dit Bader en uitvoerig onderzoek te zijner tijd te uwer kennis te brengen. Waar een zoo groot aantal wegen, die de Voornaamste verbindingswegen in de provin- ple Vormen, met behulp van uit de wegen belasting verkregen gelden kunnen worden Verbeterd, zullen de wegen van minder elang uiteraard in sterke mate worden ont- ast. In die omstandigheid zal naar ons oor- Qeel als regel weinig aanleiding bestaan om voor andere wegen nog bijdragen uit e Provinciale kas te verleenen. Wij willen ®ns intusschen vereenigen met het oordeel an de commissie uit uwe Staten, dat het erleenen van eene bijdrage uit de provinciale s °ok voor andere wegen niet volstrekt dntnogelijk moet zijn. Op grond van het 4e. een weg van Egmond aan den Hoef langs den duinvoet naar den Franschman; 5e. een weg van den Franschman in ooste lijke richting loopende ten zuiden van de kom van Bergen naar den weg Alkmaar BergenSchoorl. millioen v. m., er valt, volgens het rapport, 56 millioen kub. m. neerslag op. Het bureau „Mabeg" is van oordeel, dat na tien jaren de verschillende waterleidingen uit den reservevoorraad diepduinwater, voor dat geheele gebied op 300 millioen kub. m. Het gemeentebestuur van Bergen meende 1 geschat, wijl dit reservoir zich verder uit- evenwel, dat eene betere oplossing zou strekt dan bedoeld duingebied, zullen moeten worden verkregen, indien in plaats van den putten. Voor het gebied der Erven v. d. onder 5e genoemden weg, van den Fransch man af naar het noordoosten rechtsstreeks een weg werd gemaakt, die alsdan zou kunnen aansluiten aan den onder 3e ge noemden weg en aldus tevens aansluiting zou geven aan den weg door Geestmer- ambacht. Aangezien bij ons college tegen dit tracé in beginsel geen bezwaren bestaan, indien schending van natuurschoon zal zijn uitge sloten, hebben wij aan burgemeester en wet houders van Bergen de vraag gesteld, of zij konden garandeeren, dat langs boven- genoemden weg niet zou worden gebouwd. Hoewel die zekerheid nog niet ten volle is verkregen, zijn de toezeggingen van het gemeentebestuur van dien aard, dat wij heb ben gemeend geen bezwaar te moeten maken den weg in het plan op te nemen. De hier boven onder 5e genoemde weg komt daar door te vervallen. Burgemeester en wethouders van Schoorl dringen er op aan den Duinweg Bergen SchoorlSchoorldam mede op het wegen plan te plaatsen en dien in beheer en onder houd bij de provincie over te brengen. Wij meenen, dat na alles wat ook in de commissie uwer Staten omtrent het wegen plan in de duinstreek benoorden Castricum is gezegd, niet opnieuw op deze aangelegen heid moet worden teruggekomen. In het plan, zooals het thans aan u ter vaststelling wordt aangeboden, wordt eene alleszins bevredigende oplossing van het verkeers- vraagstuk in deze streek verkregen. De we gen zijn echter niet van zoodanige beteekenis, dat zij bij de provincie in beheer en onder houd zouden moeten worden gebracht. Nu uwe commissie aandringt op het op het wegenplan plaatsen van een weg van Vliet kan dat reservoir op 100 millioen kub. den verdubbeld, de Erven v. d. Vliet na het eerste vijtiarig tij v k of zooveel éér als mogelij k zal blij ken en indien zul ks door Amsterdan wordt gewenscht, tien millioen kub. m. zullen leveren." De Industrieele Mij. „Mabeg" is van oor deel, dat op bovengenoemde gronden onder handelingen met de gemeente Amsterdam omtrent het aftappen van goed drinkwater, zouden kunnen geopend worden. Gisteravond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Een aantal nagekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. De verschillende adressen in zake het wetsontwerp, houdende bepalingen betref fende den in- en doorvoer van kippen- en eendeneieren worden aangehouden, om deze zaak nog eens nader te onderzoeken. Gouden medaille Kamer van Koophandel aan de stad Madrid Medegedeeld wordt, dat Zaterdag 20 April door den voorzitter en den secretaris der Haarlemsche Kamer van Koophandel, zij het in andere kwaliteit, aan den burgemees ter der stad Madrid de gouden medaille der Haarlemsche Kamer is overhandigd, welke door deze Kamer was aangeboden bij ge legenheid van de in Madrid gehouden Ne- derlandsche Tentoonstelling van Bloemen en Planten. Met een woord van vriendelijken 1 dank werd deze medaille door den burge- Heiloo naar het Noordhollandsch kanaal, j meester der stad Madrid aanvaard, willen wij daartegen geen bezwaar maken Tegen het wijzigen van het tracé in Aalsmeer hebben wij evenmin bedenkingen. Ook met het denkbeeld van de commissie uit uwe Staten om voor de wegen op Texel hetzelfde tracé aan te houden als in 1927 was vast gesteld, kunnen wij ons gereedelijk vereeni gen De verbinding tusschen de Hembrug en De inklaringsdienst te IJmuiden In een brief aan den Minister van Finan ciën wordt opnieuw, met verwijzing naar een vorig adres, aangedrongen op het be houd van den in- en uitklaringsdienst te IJmuiden. De heer HOOIJ vraagt, of over deze zaak al iets naders bekend is. Wat is er voor Amsterdam zal, naar het gemeentebestuurIJmuiden te hopen of te vreezen? heeft medegedeeld, verkregen worden door i De VOORZITTER geeft aan, wat de Ka- verbetering den Hemweg. De weg langs! taj»A.X" ^°venstaande zijn wij echter van meening, j uit uwe Staten toegezonden bescheiden als K v K heeft juist voor overplaatsing dit hooge uitzondering zal moeten blijven.verbinding was aangegeven, zal eerst bij gepleiten nu moet afgewacht worden "Iet de commissie zijn wij van meening, I de verdere uitvoering der havenplannen tot 1 Wg]j£e argumenten het zwaarst wegen. dat er weinig aanleiding bestaat den weg behagen 'agenKolhorn van het plan af te voe- n, ook omdat niet is aan te geven, op welke 92e de verbinding, waaraan na de totstand koming van de droogmaking van de Wie- port van den Hoofdingenieur-Directeur van ^hgermeer dringend behoefte zal bestaan, den Provincialen Waterstaat ten aanzien J®ders tot stand gebracht zal moeten worden, van de wegen om Hoorn eene oplossing stand komen. In verband hiermede zal de omschrijving van het wegenplan ter plaatse eene kleine wijziging moeten ondergaan. Tenslotte werd in het bovengenoemd rap- Het keurd. verzonden schrijven wordt goedge- De sluisgelden te Spaarndam Ter goedkeuring werd aangeboden een verzonden adres aan het'Hoogheemraad schap Rijnland te Leiden, aanbande de heffing van sluisgelden te Spaarndam, welk adres wij reeds publiceerden. De heer HOOIJ vraagt nadere inlichtin- et de wegen aan de zuidwestzijde van Hil- aangegeven, die afwijkt van die, welke voor gum, die 2.8 K.M. lang zijn, is het echter komt op het vastgestelde wegenplan van 'en ander geval. Deze toch hangen samen 1927- Die wijziging was een gevolg van het gen over deze aangelegenheid, ®*et den eventueelen aanleg van het Gooische feit, dat het tracé van den geprojecteerden j De VOORZITTER deelt mede, dat een «naai, terwijl naar ons bekend is, het Rijksweg Amsterdam—Medemblik tusschen antwoord was ingekomen, dat geen lagere Provinciaal bestuur van Utrecht de verbete- de Hulk en Wognum door den Rijkswater-! sluisgelden heven zouden worden de Kamer zich zou wenden tot het gemeen tebestuur van Haarlem, om te verkrijgen, dat de sluisgelden verlaagd zouden worden tot de tarieven van de kleine sluis. Volgens het denkbeeld van den heer Van Liemt zal gehandeld worden. Personalia Mr. A. J. R. Mauritz wordt eervol ontslag verleend als adjunct-secretaris der Kamer en wel met ingang van 1 Juli a.s. De heer TEN BOOM brengt hem als nes tor der Kamer dank voor de prettige wijze van medewerking, steeds van hem onder vonden. Hij wenscht hem het beste toe in zijn nieuwe functie. De VOORZITTER sluit zich hierbij na mens het Bureau der Kamer aan. De heer MAURITZ dankt voor de vrien delijke woorden, tot hem gericht. Benoemd wordt tot adjunct-secretaris der Kamer mr. A. A. Bouman, te 's-Graven- hage. De heer HOOIJ betreurt het, dat geen oproeping tot sollicitatie in deze vacature geschied is. Nu wekt het den indruk, alsof men een post aan vrienden of kennissen wil geven. De VOORZITTER en de heer VAN LIEMT merken op, dat men dan veel moei lijker een keus had kunnen maken. Onge vraagd had zich een aantal personen ge meld. Er zijn zooveel gegadigden en daarom meende men, dat het beter was, geen open bare oproeping te plaatsen. Mr. Bouman is uit een achttal sollicitan ten gekozen. Mej. E. M. G. Kamp wordt eervol ontslag verleend als ambtenares der Kamer, terwijl mej. A. C. Niibher in vasten dienst benoemd wordt. Subsidies Besloten wordt, 25 subsidie te verleenen aan het Ned. Economisch-Historisch Ar chief te Amsterdam, terwijl goedgekeurd wordt het verleenen van 150 subsidie aan de IJscommissie der Haarlemsche beurt- vaarders voor het openbreken der Ring vaart in den Haarlemmermeerpolder. De rijksweg HaarlemAlkmaar Vastgesteld wordt dan het schrijven der Commissie voor Verkeer en Vervoer aan den Minister van Waterstaat in zake den rijksweg Haarlem—Alkmaar, welk schrijven gisteren reeds gepubliceerd is. Hierna wordt de openbare vergadering De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Amerikaansche vuurtoren; Lente In Cali- fornië; Monument voor hoogwaterstand; 1 Mei-demonstraties; De voltrekking van straf fen in Abbessinië; Vliegongeluk te Den Hel der; Kardinaal Ga-parri te Monte Cassino; Brand te Maassluis; Het 5e eeuwfeest van het H. Bloed te Alkmaar; Twee pagina's foto's: Film operateurs in Afrika: Een pa gina sport België—Hol and; Zuidpool-expe- ditie' van Byrd; Minister Lambooy bezoekt de in aanbouw zijnde torpedojagers te Rot terdam; De Bossche raadskelder in een lunchroom herschapen; Opening der nieuwe brug over den Tiber; Hoenderpark te Los Angelos; Een merkwaardige demonstratie te Moskou; Uitdeeling van brood en levens middelen te Milaan. TEKST: Het raadsel van Medelo, door J. C. W. Duncker; Het liedje van den verkeers agent, door M. v. W.; Lichtende wakers aan de kust, artikel geïllustreerd met fraaie foto's; De overwinnaar door J. Peerdeman; Bloembollen-Zondag, door R. Ymer; Paula's feest, door Pieter van Elsloo; Een pagina: „Voor onze kinderen"; en „Voor onze vrou wen"; De wolven en het Lam, door IJs. Flet cher; Postzegelrubriek en damrubriek. van den weg StóTS' was langs den Wester**» b? heer VAN LIEMT zou nu willen, dat gesloten. Ik zag een paar dagen geleden, zooals ik ze al vaak gezien had vanuit de tram, op de Voorburgwal in Amsterdam ergens op een zaak: Losbladige zakboeken in (ja. ik ge loof wel van een paar dozijn) maten. Wat kan een mensch soms eigenaardige ideeën krijgen. Toen ik dat woord las, dacht ik ineens aan die boerin in de bus. Ja, hoe komt een mensch erbij? In dacht ineens aan die kolossale boerin, die mij binnen een halt uur hee) haar hebben .en-houden vertelde ep dat van minstens nog 'n half dozijn fami lieleden en buren, zonder tc spreken van die vrouw van dien boer, Waaraan haar man (ziet u, ik zeg, zeg ik) nog pas twee pot- iammeren verkocht had. Ja, toen ik aan die loslippige boerin dacht, kwam mij plotseling bij het zien van die re clame het beeld van een losbladig zakboek van reuzen-formaat voor den geest. Wat een ratel en wat was ze blij, nu toch eens ken nis te maken met „Pater Liefhebber"! Al zooveul g'lezen. van die pittige stukkies. Las ze iederen Zaterdag haar man en peettante voor, die, ziet u, in een renteniershuisje naast de boerderij woont en bijna den ge- heelen dag bij ons in huis komt." Toch mag ik zoo iets wel. Ik had er echt schik in en merkte terloops op. dat ik nog nooit een bewijs ontvangen had van hun be langstelling in mijn „pittige stukkies". Ja, ze hadden wel geen kinderen (ze had er al twee dood) maar er kwam zooveel kijken. Maar als peet maar eens dood was. want, ziet u, we zijn met twee om te erven en wij krijgen de boerderij Ja, als peet maar eens dood is (arme stak ker!) Als dat zaakje maar eens goed afkomt. Als die Russen maar eens betaalden. Als de groente maar eens prijzig wordt. Als de nieu we aardappelen maar duur worden. En an dere: als de levensbehoeften maar niet zoo duur waren. De groenten zijn b.v. niet te be talen enz. enz. En pater Liefhebber roept en schreeuwt maar door al die tegenstrijdigheden heen en tracht de menschen aan het ver stand te brengen dat een offer gebracht om zegen, om te verkrijgen wat men wenscht (niet de dood van peet, hoor) vaak veel ver dienstelijker is dan eerst af te wachten of uit overvloed te geven. Missiehuis, Hoorn. Father Lefeber Postrek. 120937. Directeur. Zonder uw hulp red Ik het niet. DONDERDAG g MEI HUIZEN, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M. 10.0012.00 (Golflengte 1852 M.). Hoogmis u. d. Kloosterkerk der E.E. P. P. Dominikanen te Venlo. 12.301-45 N.C.- R.V. Middagconcert. Zane en orgel. 4.306.00 N.C.R.V. Concert, door instrumentaa' kwartet. 6.00 6.45 Piano-recital. 7.008.00 N.C.R.V Orgel concert. - .8.00 N.C.R.V. Orkest-concert. Daarna Pers berichten HILVERSUM. 1071 M. 12.002.00 Concert door het A.V.R.O.-Trio. 2.003.30 Kerkconcerf m. m. v. Hélène Cals (sopraan), Chris de Vos (tenor), Fritz Hinze (viool). Ferd. Kloek (orgel). 3.304-oo Piano-recital door Stefa Waldman. 5-so7.15 Concert door het Omroeporkest. Solisten Nita van Os-Pool (zang)» Elsa Nolthenius (piano) 7.157-45 Sportcauserie. 7.458.00 Gramaphoonmuziek. 8.1s Aansl. van het Concertgebouw te Amsterdam. Beethoven Cyclus o. 1. v. Dr. Willem Mengelberg. Daarna Dansmuziek door hef A.V.R.O.-Dansorkpst. DAVENTRY, 1562 M. 9.35 K.ereuiens\. -- -«- mofoonmuziek. 11.20 Gladys Noon Trio. 12.20— 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Spraakles. 2.10 Muziek. 2.20 Vesper d. Westminster Abbey. 3.05 Actueele causerie. 3.20 Concert (alt, bariton» viool piano). 4.35 Kinderuurtie. 5.20 Muziek. 5.35 Nieuwsber. 5.50 Landbouwver. 5.55 Muziek 6.05 Oude Italiaansche muziek. 6.20 Lezing Music in the theatre. 6.35 Muziek. 6.45 Lezing Cihna (2). 7.05 Concert. Gershom Parkinton Kwintete 8.20 Nieuwsber. 8.35 Lezing The way of th- world. 8.50 Nieuwsber. 8.55 Variété uit het Alhim. bre. Dans-orkest. Q.5511.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1744 M.11.50—12.50 Orkes'concert. 3.054.05 Klassiek concert. 7.20 Literaire causerie. 7.35 Concert. Orkest en solisten LANGENBERG. 462 M. 8.259.20 Kath Morgen wijding. 11.2012.20 Orgelconcert. 12.201.50 Orkestconcerf. 3.505.20 Concert. Militaire kapel. 5.50 „Palestrina" muzik. legende <n 3 acten van Pfitzner. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN 1649 M. 8.15 Klokkenspel. 8.20 Morgen wijding. Klokgelui. 10.50 Orkest-concert 2.20— 3.30 Lezingen. 3.505.20 Orkest-concert. 6.20— 6.50 Lezingen. 7.20 Koor- en orkestconcert m. m. v. solisten. Daarna Persberichten en tot 11.50 Dansm» HAMBURG. 391.6 M 10.2011.20 Gramophoon- platen. 11.20 Orkest-concert. 1.20 Solisten-concert. 2.50 Orkest-concert. 3.35 Orkest-concert. 5.20 Orkest-concert 7.20 Orkest-concert m. m. v. solisten. 10.20 Orkest-concert. BRUSSEL, 511,9 M. 4.20 Trio-concert. 5.50 Gram-a phoonplaten. 7.35 Orkest-concert m. m. v. vocaal solisten. VRIJDAG 10 MEI HUIZEN, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.30i2.o-> K.R.O. Godsdienstig halfuurtje. 12.00 K.R.O. Tijd sein van de K.R.O. Klok. 12.15x.i5 K.R.O. Concert door het K.R.O Trio. 1.152.00 K.R.O Gramo- phoonmuztek. - 3.004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje. 4.005.00 N.C.R.V. Gramaphoonmuziek. 5.006.40 N.C.R.V. concert. Vocale en instrumentale solisten. 6.407.00 K.R.O. Causerie door Mr. Tos Telders. DAVENTRY. 1562 M- 9.35 Kerkdienst. 10.05 Keukenpraatie. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Sonatcnconcert (viool, piano). 11.50 Orgelconcert. Orgelconcert. 12.20 Orkestconcert. 12.50 Verslag v. d. wedstrijd om het kampioenschap golfspel. 1.05— 1.20 Orkestconcert. 2.15 Muziek. 2.20 Lezing. 2.45 Muziek. 3.35 Orkestconcert. 4-35 Kinderuur* tje. 5-20 Tuinpraatje. 5-35 Nieuwsber. 5.50 Muziek. 6.05 Oude Italiaansche cellomuziek. 6.20 Muziekcntiek. 6.35 Muziek 6.45 Historische causerie. 7.05 Verslap van den golfwedstrijd (kam pioenschap). 7.20 „A May Time Medley" Orkest, koor en solisten. 8.20 Nieuwsber. 8. Actueele cause rie. 8.50 Nieuwsber. 8.55 Symphonieconcert. K. Goodson, piano. Symphome-orkest o. I. v. Sir. H J. Wood. 10.20 Een verrassing. 10.35xx.ao Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS' 1744 M. 11.50 Concert door het Gayina-orkest. 3.054.05 Solistenconcert piano, viool, cello). 5.55 Gramofoonmuziek. 7.55 Symphonieconcert, o. 1. v. G. Bigot. LANGENBERG, 462 M. 9-35 en 11.30 Gramofoon muziek. 12.251-50 Orkestconcert. 5.055.50 Mozart-concert. Werag-orkest. 6.357.20 Ergens in West-Duitschland. ZEESEN, 1649 M. x 1.20—4*20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkest-concert. 5.20—7.50 Lezingen. 7.50 Orkest concert m. m. v. solisten. Daarna Persberichten. 10.0510.35 Proef-beelduitzending. HAMBURG. 391,6 M. 10.50 Muziekuitzending voor scholen. 3.35 Dansmuziek. 5.20 Lrkest-concert. 7.30 Opera-uitzending „Die schone Galathea". 8.30 Koorconcert m m. v. soiist. 10.30 Orkest-concert. BRUSSEL. 511,9 M. 4.20 Orkest-concert. 5.50 Gramofoonplaten. 7-35 Fragmenten uit „La Fille de Madame Angot" m. m. v. solisten. van Cl ceding, Linnen Tapijten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5