Plaatselijk nieuws It SAMTOGEN ai o rfezond als n Visch "Vooreen bon een plaatje! uelananoJÊros' n» O. H. Hemelvaart Molen album TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 8 MEI 1929 BLADZIJDE 2 LISSE SASSENHEIM UITGEEST Officieele opening der gaslevering HAARLEM. Verzekering-Mij. „Spaarhuis" BURGERLIJKE STAND VAN ONZE RECHTBANK DE VASTSTEL! ING VAN UITBREIDINGSPLANNEN Hollandsche Molens door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. Rectificatie uitslag stemming Tweede Kamer DAMMEN De wedstrijden om het clubkampioenschap van den Ned. R.K. Dambond Benoeming gecommitteerden BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Geneesheer wegens schuld- misdrijf veroordeeld Van de kar gevallen en zwaar gewond De aanslag op Woldemaras De Fransche Gemeente raadsverkiezingen Hevige stortregens GEMEENTERAAD De raad der gemeente Lisse kwam gister avond in openbare vergadering bijeen, on der voorzitterschap van burgemeester Een huis. Afwezig de heeren Verduijn en Onder water. De notulen worden goedgekeurd. Dc aanvrage van het R. K. kerkbestuur van de Parochie „St. Agatha" te Lisse, om een vergoeding voor de kosten wegens de aanschaffing van 48 schoolbanken ten be hoeve van de R. K. Meisjesschool wordt goed gekeurd. De raad besluit in te gaan op de verzoeken van de Bouwcommissie der op te richten Pa rochie van de H.H. Engelbewaarders te Lisse, om voor den bouw van eene R. K. Meisjesschool en eene R. K. Jongensschool voor lager onderwijs, zoomede voor de kosten van eerste inrichting met inbegrip van de schoolmeubelen, de benoodigde gelden te mogen ontvangen. Besloten wordt medewerking te verleenen tot den verbouw en uitbreiding van de Ned. Herv. school voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs in de gemeente. De heer Noorland drukt zijn spijt er over uit. dat het bouwen van een gymnastiek lokaal bij het verleenen van medewerking besloten is. Spr. zou de kwestie voor een gym nastieklokaal afzonderlijk willen behandelen. Nu is het hoofd van de openbare school verplicht met zijn kinderen naar het gym nastieklokaal van de Ned. Herv. school te trekken. Wethouder Tromp zegt. dat het in de be doeling ligt met de hoofden van de verschil lende scholen te confereeren om tot één gymnastieklokaal te komen. De secretaris merkt op, dat 't toeval wil, dat de Ned. Herv. school moet verbouwen en dat hier in één moeite door een gymnastiek lokaal bijgebouwd kan worden. Wethouder Warmerdam zou met de dis cussie willen wachten tot de hoofden van scholen vergaderd hebben. De raad besluit de hypotheekakte ten laste van het perceel Lisse, plaatselijk gemerkt Julianastraat no. 74, thans staande ten name van den heer J. L. Boerendans, met alle daaruit vóortvloeiende verplichtingen ten be hoeve der gemeente te stellen ten name van den heer M. Kamerman; de daaraan verbon den kosten te brengen ten laste van partijen Boerendans en Kamerman. De raad besluit aan de Wed. J. C. van Velzen. alhier, voor de stichting van een eigen woonhuis een perceel bouwterrein te verkoopen van de gemeentelijke perceelen gelegen langs de Narcissenstraat. totaal onge veer 296 M2 tegen den prijs van 2.50 per M2 en onder voorwaarde, dat de kosten van overdracht voor rekening van koopster ko men. De raad besluit aan de familie Brussé, al hier, voor de stichting van een eigen woon huis nog een strook bouwterrein te verkoo pen van het gemeentelijk perceel, gelegen langs de Kanaalstraat, totaal ongeveer 180 M2, tegen den prijs van 4 per M2 en on der voorwaarde, dat de kosten van overdracht voor rekening van koopster komen. Een verzoek van de vereenlging voor Chr. Middelbaar onderwijs te Leiden om een bij drage per leerling uit de gemeente Lisse. die in het jaar 1926 haar H. B. S. bezochten wórdt toegestaan. Het totaal te verleenen bedrag is 238.79. Het rijverkeer tijdens de bloemendagen Besloten wordt, dat op de bloemendagen, 9, 12 19 en 20 Mei, van de Veldhorststraat tot aan het gemeentehuis geen auto's mogen stilstaan of stationneeren. Aan de afdeeling Lisse van „De Hanze" wordt een jaarlijksche subsidie uit de ge meentekas verleend, tot *n bedrag, hetwelk gemiddeld op 300 oer jaar geraamd wordt, ten behoeve van haar handelsavondschool. Dit tot wederopzegging. Eenige comptabiliteits-besiuiten worden genomen. Den heer Schrama wordt medegedeeld, dat de gasdruk, waarover hij in de laatste ver gadering geklaagd heeft, behoo-.lijk verhoogd is. Medegedeeld wordt dat aan de Cathrjjne- laanAchterlaan en Voortlaan 23 bewoners wél en 5 bewoners niet tot aansluiting aan de waterleiding bes.eten hebben. Aan den Grachtweg 2 niet en 7 wel. Het gebruik van ventilatoren In de bollenschuren worden den laatsten tijd veel ventilatoren gebruikt, die een ge luid maken als van een laagvliegende vlieg machine. Dit is vrora. voor de omwonenden zeer hinderlijk. Er sou een verordening ge maakt kunnen woicen, waarbij het gebruik van een ventilator des nachts verboden is. De heer Noor'and is geen voorstander van verordeningen en zou deze zaak in der minne willen schikken. Wethouder Tromp treedt op voor de bollen- firma's en zegt, dat een ventilator wanneer er veel natte bollen in een schuur zijn, niet gemist kan worden. Wethouder Warmerdam stelt voor de zaak in handen te geven van de afd. Lisse van de Vereeniging voor Bloembollencultuur. De burgemeester is van meening, dat er ventilatoren zijn, die zeer weinig lawaai maken. De heer Segers wil ook liever geen ver ordening. De heer Pijnacker is niet van het lawaai gediend en wenscht wel een verordening. Een voorstel van wethouder Warmerdam om advies in te winnen van Bloembollencul tuur, afd. Lisse. met dien verstande, dat dit advies vóór 1 Juni binnen is,wordt aange nomen. Mededeelingen Tot gasfitter is benoemd de heer W. A. v. Ring te Hoogezand, met een proeftijd van 1 jaar. De gasprijs zal vanaf 1 Juli van 8 tot 7 cent verlaagd worden. Het presentle-geld voor de leden van den raad is verhoogd van 3 tot 4. De heer W. Slootkamp heeft zijn geheele leening afgelost, ingevolge de landarbeids- wet. Stichting Zweminrichting Den 19en November 1928 werd een commis sie geïnstalleerd tot voorbereiding van de stichting van een zweminrichting. Uit het thans ingekomen rapport lichten wij; Overtuigd van het feit, dat voor een studie commissie de praktyk de beste leermeesteres is, heeft de commissie achtereenvolgens een zevental zweminrichtingen bezocht, n.l. te Hillegom, Heemstede, Bilthoven. Laren Bussum, Oegstgeest en het Zuiderparkbad te 's-Gravenhage en bij deze bezoeken alle ge. wenschte voorlichting gekregen. Als eerste practische resultaat van deae be- In nile Apoth. en Drog. vanaf 1per oua zichtigingen mocht worden geboekt het veld- winnen onder de leden van de meening, dat het gewenscht zou zijn aan een zweminrich ting de mogelijkheid tot het gebruik van en- kele koude en warme douche-baden te ver binden. De Commissie is bij haar werkzaamheden in het geheel niet teruggehouden door eenige gedachte, dat de Raad in principe niet achter haar zou staan. Wat haar echter wel heeft geremd en wat dreigt haar arbeid op een dood punt te doen belanden, zijn de moeilijk heden ondervonden bij het aanwijzen van een voor de stichting van een zweminrich ting geschikt terrein. Allereerst zijn in oogenschouw genomen de terreinen die de gemeente reeds in eigen- dom heeft. Zeer tot haar spijt kon zij geen termen vinden om tot stichting op een de zer terreinen te adviseeren. De oplossing zóu er wel veel eenvoudiger door zijn ge worden. Vervolgens zyn een viertal aan particulie ren toebehoorende terreinen voorwern van nauwkeurige studie geweest. Om verschillen de redenen, waarop hier niet nader wordt ingegaan, is het resultaat van deze bemoei ingen nihil geweest. Als gevolg daarvan moet de Commissie be kennen, dat zij op het oogenblik met haar taak ietwat verlegen zit; zy weet niet vóór- noch achteruit. Wel is zij er verre van, dat zij ook maar den geringsten drang op uwen Raad zou willen oefenen om nu maar, koste wat het kost een der voor de stichting ge schikt bevonden particuliere terreinen voor de stichting te bestemmen, doch zij vreest dat bij Het ontbreken van elke richtings- aanwyzing door den Raad te dezen opzichte verschillende pogingen bij voorbaat tot mislukking gedoemd zullen zijn en de haar toevertrouwde aangelegenheid wel langer dan zij gedacht had op hare Oplossing zal wachten; immers zij had zich voorgesteld, dat de inrichting nog dit seizoen zou kun. nen worden opengesteld. Onder uitdrukkelijke aanteekening van de eenstemmige bedoeling der Commissie, om de haar opgedragen taak tot een goed einde te brengen, verzoekt zij een uitspraak van den Raad als moreelen steun bij de voort zetting harer werkzaamheden. Het meest aangenaam zou haar uiteraard zijn een uit spraak, dlè een aanwijzing van een bepaald terrein inhield. Het geven van een derge lijke beslissing in den polder kan echter, ge zien de ondervinding, zeer bezwaarlijk zijn. Te dezen opzichte moge de Commissie dan ook de aandacht van den Raad vragen voor de zandgronden in de omgeving van Lisse voor het doel veel meer geëigend dan de pol- der gronden, waarop tot nu toe vooral is ge let, zulks zoowel uit een oogpunt van stich- tingskosten, als van hygiëne. Het zij haar echter vergund den Raad op te merken, dat de prijs van den grond gezien het groote volksbelang, dat bij de onderhavige aangele genheid is betrokken, niet een al te groot bezwaar mag zijn. De Commissie vertrouwt, dat het haar ge geven zal zijn haar taak binnen zeer korten tijd tot een gunstig einde te voeren en er het Rare toe zal kunnen bijdragen om Lisse te doen treden uit de rij van die gemeen ten waar klaarblijkelijk meer prijs gesteld wordt op de reinheid der straten dan op die van het menschelijk lichaam. Het is daarom, dat zij den Raad met den meesten aandrang verzoekt aan dit schrijven de aandacht te willen verleenen, die daar voor in het algemeen belang noodig is. Discussie De heer Noorland brengt de commissie dank voor de genomen moeite en zegt, dat het niet haar schuld is, dat het doel niet bereikt is. Er is geen beschikbare plaats, zoo dat er den eersten tijd geen zweminrichting in Lisse zal komen. Met het oog op de volks gezondheid zou spreker een eenvoudig bad huis willen doen inrichten. E911 gelegenheid waar de arbeiders zich behoorlijk kunnen reinigen. Het oordeel van de commissie zou spr. daarbij willen inwinnen. De heer A. H. Schrama is van meening, dat er wel gelegenheid is om een zweminrich ting té stichten, maar dat die gelegenheid te duur is. 'Spr. wijst op de noodzakelijkheid dat de burgers kunnen zwemmen en merkt op, dat een badhuis Ook minstens een V, ton zal kos ten. Wethouder Warmerdam steunt het voorstel van den heer Noorland. De zaak wordt opnieuw in handen van de commissie gesteld. Rondvraag De heer A. H. Schrama vraagt of de (Ingezonden) Wij vieren thans op dezen dag, Het feest van Christus' Hemelvaart. Den dag, waarop Hij glorievol Ging scheiden van deez' aard. Wij kunnen ons geen denkbeeld vormen Hoe Hij daar boven in Gods wöon Zijn intocht deed en werd gehuldigd Als Godes eengeboorne Zoon. Die. reeks van martelaren, Die reine Maagdenstoet, Die gansche schaar van Eng'Ien Vielen Jezus daar te voet. En het klonk door 's Hemels dreven,. Onafgebroken, telkens weer; Dank! dank, voor Uw verlossingswerk, O, eeuwige Opperheer. Wat moet het voor Maria ook Een vreugde, blijdschap zijn geweest. Toen zy haar God'lijk Kind daar zag, Tusschen Vader en Heil'gen Geest. Zij had Hem in een stal gebaard, Zien sterven aan het kruis; Nu ziet ze Hem verheeriykt weer, Voor eeuwig in Gods Vaderhuis. Komt, laten wy op dezen dag Dikwijls aan den Hemel denken En aan het overgroote loon, Dat Hij ook ons zal schenken, Wanneer wy hier, die korte jaren, Die ons resten hier op aard, Hem dienen, eeren en beminnen, Moedig, fier en onvervaard. Wij moeten naar den Hemel, Ons ware Vaderland, De woonplaats onzer dierb'ren. Die schoone lustwarand. Wij kunnen hier niet blijven. Ons leven snelt voorbij; In den Hemel, voor Gods troon, Is er plaats voor u en mij. St. Bavo-gesticht Noord wij kerhout. F. DE VROEGE. menschen, die landerijen langs den open baren weg hebben, belas worden voor den prijs van bouwgrond en niet van teelgrond. De voorzitter antwoordt, dat dit juist is. Dan stelt de heer Schrama voor, het Rei gersbosch te koopen. Dit bosch staat onder de rubriek: woeste gronden, terwyi er zeer veel geld voor geboden is. Wil de eigenaar t bosch niet verkoopen, laat dan dien grond belast Worden voor den prijs, die nu is ge boden (hilariteit). Meerdere leden willen een over dit kun stige vraagstuk nadenken. De heer Segers vraagt of het niet raad zaam is, dat de brandweer rookmaskers krijgt. Dan ontspint zich een discussie tusschen den heer Segers en Weth. Warmerdam. De eerste heeft gehoord, dat menschen, die particulier werk, op redelijk loon en redeiyke condities weigerden, kort daarop door de ge meente aan het werk zijn gesteld. De heer Segers schynt echter verkeerd te zyn inge licht, want het Is inderdaad de bedoeling, dat B. en W. menschen, die weigeren een bepaald werk te doen, niet aan werk meer helpen. Het geval zal met den werkgever worden besproken. Daarna sluiting. Groot Zangconcours Morgen belooft het voor onze plaats een ware feestdag te worden. Naast de te verwachten drukte van bloemen- kijkers wordt hier morgen in het Park „Rust- hoff" een groot zangconcours gehouden, ge organiseerd door den Kring Leiden van Chr. Zangvereen.gingen. Er waren zooveel ver- eenigingen, welke wenschten deel te nemen, dat niet alle konden worden toegelaten. 28 koren, waaronder zeer goede, met een totaal van 1500 zangers (essen) zullen hun best doen den palm der overwinning te behalen. Om half elf zal op het raadhuis een ontvangst plaats hebben, om elf uur de opening op het terrein. Voor de bloemenliefhebbers Aah de bloemenkijkers kunnen wy nog mededeelen, dat het tentoonstellingsgebouw „Bloemlust", ook op Hemelvaartsdag is geopend. Men kan daar dan de pracht eens van nabij bewonde ren. Thans zijn de nieuwste Engelsche nar cissen aanwezig. Deze collectie heeft al heel wat bezoekers gelokt. Maandagmiddag had in hotel „De Ooie vaar", de officieele opening der gaslevering door Beverwijk aan onze gemeente plaats. In de groote zaal van het hotel, welke feesteiyk versierd was, waren aanwezig het dagelijksch bestuur van onze gemeente en verschillende raadsleden; de burgemees ter en de secretaris van de gemeente Be- verwük en de leden van de commissie van bystand voor de bedrijven dier gemeente; de directeur van de lichtbedryven te Bever wijk, de heer De Groot; ir. v. d. Vegte en de heer G. H. Suerink, vertegenwoordigde de directie van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken; de heer J. J. van Huiten, belast met de leiding van het lichtbedryf, te Uitgeest en verschillende anderen. Allereerst werd het woord gevoerd door den burgemeester van Uitgeest, den heer F. H. van Roosmalen, die, na een harteiyk welkomstwoord, herinnerde aan de onder handelingen, welke dezen dag zyn vooraf gegaan. Spreker dankte allen, die aan de totstand koming van deze gaslevering, welke voor Uitgeest van groot belang is, hebben mede gewerkt en hij hoopte, dat het aantal van 250 aansluitingen, welke op het oogenblik verkregen zijn, spoedig vergrooten zal en dat de garantie welke niet gesteld is overschreden zal worden. Spreker hoopte ten slotte ook, dat het contract soepel zal worden opgevat en dat Uitgeest steeds met vreugde zal herdenken het feit, dat Beverwijk haar van gas ging voorzien. De burgemeester van Beverwijk, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, die vervolgens het woord voerde, begon met op te merken, „dat alle goede dingen in drieën bestaan". Zoo is dat dan de derde maal, dat spr. is opgegaan, om bij de officieele opening van een gaslevering door Beverwyk, tegenwoor dig te zijn. Wijk aan Zee en Heemskerk gingen hieraan vooraf. Spreker bracht dan in de eerste plaats dank aan de directie van „Hoogovens", die het Beverwijk mogelijk maakte, om deze levering te beginnen. Dat men er niet mee is kunnen aanvangen op den datum, welke aanvankelyk toegezegd was, moet geweten worden aan omstandigheden, waaraan niets kon worden veranderd. Zoo b.v. den gewel digen winter, welke achter ons ligt. Intusschen kon spreker zich levendig voorstellen, dat de gasvoorziening voor Uitgeest een zaak van groote beteekenis is. Spreker wenschte deze gemeente dan ook van harte geluk en hoopte, dat de inge zetenen daadwerkeiyk zullen toonen, dat zy het niet alleen waardeeren, maar dat het ook inderdaad in een behoefte voor ziet. De burgemeester bracht tenslotte woorden van hulde aan den directeur der lichtbe- drijven van zyn gemeente. De heer De Groot voerde de onderhandelingen en heeft zich zeer goed van zijn taak gekweten. De heer De Groot, die hierna zelf het woord verkreeg, had eigeniyk een uiting van teleurstelling verwacht, nu, nadat aan vankelyk beloofd was, dat in November met de levering zou worden begonnen, dat pas thans gaat geschieden. Maar de oorzaak hiervan ligt buiten de schuld van Beverwyk. Eerst bleef de vergunning van de provin cie, om de buizen in den provincialen weg te leggen, zeer lang uit, daarna volgde een staking en tenslotte kwam de strenge win ter noodzaken om het werk stop te zetten. 9125 Meter buis is nu gelegd. Momenteel ge schiedt de levering nog over Heemskerk, maar spoedig is de leiding voor directe le vering uit Beverwyk gereed. Spr. vertrouwde dat deze gasvoorziening zou bydragen tot groei en bloei van de ge meente. De directeur riep de medewerking in van het gemeentebestuur, welke steun by de exploitatie van het net niet gemist kan worden. Spr. deelde mede, dat het in de bedoeling ligt om cursussen te organiseeren in het zuinig koken op gas. De directeur noodigde hierna den burge meester uit om de eerste gasvlam in zyn gemeente te ontsteken, aan welke uitnoodi- ging de burgemeester onmiddeliyk gevolg gaf. Na deze plechtigheid werd nog het woord gevoerd door den heer Suerink, die namens de directie van hoogovens verklaarde, dat met voldoening het stygende debiet van Beverwijk wordt gezien. In verband met de vestiging van een groote industrie in de na bijheid, welke al het gas, hetwelk de Hoog ovens produceert, kan gebruiken, zal Hoog ovens binnenkort ervan moeten afzien om hog meerdere gemeenten van haar goed en goedkoop gas te laten profiteeren. Intusschen wenscht spr. Beverwyk een steeds stygend debiet toe. Ook bracht spr, hulde aan den heer de Groot, die het Hoogovengas pous seert. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Visser, gemeenteraadslid van Be verwijk, door den Ir. H. Hollaar, namens de industrleele Mij „Mabec", de uitvoerster van het buizennet en tenslotte door den heer Stein, lid van de Commissie voor de bedrij ven te Beverwyk. Hierna werd de eerewyn rondgediend. Aan het jaarverslag der Verzekering-Mij. „Spaarhuis" te Haarlem voor 1928 ontleenen wy Mede in verband met de reorganisatie, daalden de beheerkosten van 11.383 in 1927 tot 7483 in 1928. Door aanvulling uit de daarvoor bestemde extra reserve van 1192 kon aan de in- schrüvers van de tot verdeeling gekomen jaarkassen geheel volgens de oorspronkeiyke garanties worden uitgekeerd. Het winst-saldó ƒ5553 werd overgebracht naar de extra reserve, waardoor deze stygt tot 9650. Bij het uitspreken der noodregeling bleek, dat per 31 December 1925 een spaartegoed Van 863.600 aanwezig had moeten zyn om aan de garantie-voorwaarden geheel te kun nen voldoen, terwyi inderdaad beschikbaar was 776.600. Er was dus een tekort van 87.000. Einde 1927 was het verschil reeds terugge bracht tot 72.40; toen was reeds by na 50Ö0 meer aanwezig dan de met 4 pet. aan gegroeide spaarstortingen. Einde 1928 is het tekort verminderd tot 60.300. zoodat verbetering valt te constatee- ren van 12.000 sedert Uit. 1927 en van pl.m. 27.000 sedert het uitspreken der noodrege ling. Zwiers d. van F. LünzaadSanberg d. van T. Woerde—Samsom. Overleden; 4 Mei: A. Balkden Bak, 43 j„ Genestetstraat E.D. WenninkTeunis, 87 j.. Kampersingel M. BakkerClay, 56 j„ Da Costastraat W. A., 4j„ d. van T. P. J Hendriks, Rollandstraat P. G., 2 d„ z. van G. Mooyekind, Kamperlaan 5 Mei: M. Walkierv. d. Veen, 79 j., Schotersingel M. M. KenbeekAdemmer, 67 j., Marais- straat L. H. G., 5 d., d. van C. Umans, Brouwersstraat 6 Mei: P. Möhringer, 81 j„ Rijksstraatweg. Geboren: 3 Mei: d. van G. W. Lode—Reudink z. van J. C. Spanier—Winters 4 Mei: z. van G. Rentenaar—Schoen d. van M. Spoor—Nyman d. van E. van Andel— Molenaar 5 Mei: z. van T. wytvliet— Uitspraken van de Strafkamer der Haarlemsche Rechtbank van 7 Mei C. v. A., koopman te Bennebroek, appèl, overtreding Motor- en Rüwielwet. Het von nis van den Kantonrecht, te Haarlem ver nietigd en appellant veroordeeld tot 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. J. H. T„ chauffeur te Amsterdam. Appèl, overtreding Motor- en Rijwielwet. Het von nis van den Kantonrechter te Haarlem ver nietigd en appellant en geappelleerde vryge- sproken. J. M. D„ chauffeur te Haarlem als voren. Het vonnis van den Kantonrechter te Haar lem bevestigd. A. T„ werkman te Haarlem, appèl over treding Jachtwet: het vonnis van den Kan tonrechter te Haarlem bevestigd doch de straf veranderd In 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. K. van D., tapper en fabrikant te Haarlem; appèl overtr. Drankwet. Het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem vernietigd en ge appelleerde veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. J. S., zonder beroep te Zandvoort; appèl overtr. Motor- en Rywielwet. Het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem bevestigd. D. G., arts te Haarlem, het aan zijn schuld te wyten hebben, dat een ander zoodanig lichamelilk letsel bekomt, waaruit tijdelijke ziekte ontstaat, 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. Het plan „Zuid-West" Nu de détails van het uitbreidingsplan Noord" door den raad zijn vastgesteld, ach ten B. en W gewenscht, om thans van het uitbreidingsplan voor de geheele gemeente vast te stellen het uitbreidingsplan „Zuid. West", omvattende het gedeelte der gemeente ten zuiden en en oosten van de grens der ge meente Bloemendaal. ten noorden van ae grens der gemeente Heemstede en ten oosten van een lijn getrokken langs de spoorbaan Haarlem—Leiden, de pyislaan, de Leidsche- vaart de Eindenhoutstraat. den Heerenweg, de Spanjaardslaan en de Zuiderhoutlaan. Evenals met het plan ..Noord" is geschied, is ook het plan .Zuid-West" onderverdeeld in verschillende détails en wel 13. Daarvan wor den thans 2 ter vaststelling aangeboden. Een détail bevat het westeiyk gedeelte van den zyiweg met omgeving, waarop ook de kruising van den hoofdverkeersweg no. 2 met den ZijlWeg voorkomt. De aansluiting met de Waldeck Pyrmontlaan is In overeen stemming met het uitbreidingsplan van de "emeente Bloemendaal ontworpen. De Zljlweg is genormaliseerd, de breedte bedraagt 20 meter met aan weerszoden voor tuinen van 6 meter. De hoofdverkeersweg no. 2 is zoodanig geprojecteerd, dat de be staande bebouwing zoo men mogelijk wordt geschaad er> alleen woningen, welke toch in afzienbaren tiid zullen verdwynen er door "'orden getroffen. Voor de gesloten bebouwing aan de zuid zijde van den Zijlweg nabij de grens van de gemeente Bloemendaal is geen bebouwing geprojecteerd. In den N. W .hoek van het plan is een complex straten met gesloten bebouwing ont worpen, teneinde aan de behoefte van goed- koopere woningen te kunnen voorzien. In den Z. W.-hóek is een gedeelte voor land- en tuinbouw gereserveerd lil aanslui ting met het eveneens daarvoor bestemde ge bied ten Zuiden van de Brouwersvaart, dat in de détails 4 en 5 verder zal worden aan gegeven. In Bloemendaal ligt naast de R. K. Kerk eveneens een stuk tuinbóuwgrond. Dit maakt het mogelijk aan den weg langs ae R. K. Kerk en de daarbij behoorende brug over de Brouwersvaart af, het mooie uitzicht op Haarlem met de oude St. Bavo als mid delpunt te behouden. Een tweede détail bevat het overige ge. deelte van den zyiweg tot aan den spoorweg HaarlemLeiden, ook dit gedeelte is op een breedte van 20 M. genormaliseerd, met voor tuinen van 6 M. De bebouwing ten noorden van de Brou wersvaart is in dit plan gedeelteiyk weer laag gehouden, met het oog op het in détail no. 1 vermelde uitzicht. Overigens zijn voor dit détail geen bepaalde toelichtingen nood zakelijk. Tegemoetkomen H aan het ver zoek van vele alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album vereeniging: G. F. H. Pastoor, Bankier; Mr. W. de Rijke, Advocaat en Procureur; A. J. J. Beynes, directeur der N. V. Konink lijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes. In de gedetailleerde opgave van den uitslag der stemming in de kieskri-.gen Haarlem- Helder is het totaal stemmen door den heer v. d. Bilt behaald in den Kieskring Helder 17757. Zondag speelde de R. K. Damclub „De Spaarnestad" te Den Haag in het clublo. kaal van K. D. O. aan het Hofdykplein al daar. De Haarlemmers verschenen slechts met negen man, dus kregen al direct 2 ver- liespunten te boeken. Ondanks dat, scheen het aanvankelijk toe, alsof K. D. O. een nederlaag te slikken zou krijgen, doch enkele borden van „De Spaarnestad" stelden danig teleur en stonden de winstpunten aan hun tegenstanders af. De gedetailleerde uitslag is als volgt: K.D.O. „De Spaarnestad" L. W. ScholtesP. H. Meure 02 W. C. Scholtes—J. Smit 1—I J. de HooghA. Schiering n.o. 2—0 W. T. BolleC. Stynman 02 D. A. Bolle—R. Kok 2—0 C. v. ZwieterenJ. Fictoor 20 A. WaasdorpJ. v. Dyk 2—0 F. Bolle—L. v. Kesael 0—2 W. de Wit—C. Pot 2—0 A. Scholtes—Th. Kók 1—1 12—8 Groepsfoto, gemaakt bü gelegenheid van de officieele opening der gaslevering door Beverwyk aan de gemeente Uitgeest (1) De burgemeester van Uitgeest, de heer F. H. v. Roosmalen; (2) de burgemeester van Beverwijk, Jhr, J, C. W. Strick van Lin schoten; (3) Ir. v. u. Vegte, van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, Tot gecommitteerden by het dit jaar te houden eind-examen aan de Hoogere Bur gerschool A met 5 j. c. zyn benoemd de heeren: Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, Hoog leeraar der Technische Hoogeschool te Delft; Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, Hoógleeraar der Gem. Universiteit te Am sterdam; Mr. A. R. Baas, Directeur der Alg. Noordhollandsche Mij. voor Levensver- Zekering; G. J. Droste Jr., Directeur N. V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken; Mr. A. J. Enschedé, lid der firma Joh. En schedé en Zonen, Boekdrukkers; Mr. J. Gerrltsz, Advocaat en Procureur; N. Le venkamp, Directeur der Haarlemsche Bank- AMSTERDAM, 7 Mei De Rechtbank te Utrecht veroordeelde op 24 December van het vorige jaar een 60-jarigen arts, die had terechtgestaan terzake dat hij den dood van een ander aan zijn schuld te wyten had, tot twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf, met als byzondere .voorwaarde ont zegging van het recht om voor den tijd van een jaar een auto te besturen. In den avond van 22 October had deze geneesheer met den door hem bestuurden auto iemand zoodanig aangereden dat het slachtoffer spoedig overleed. De veroordeelde ging van het vonnis in hooger beroep en heden vernietigde het Amsterdamsche Gerechtshof het Utrecht- sche vonnis. Opnieuw rechtdoende veranderde het ae straf in duizend gulden boete of twintig da gen hechtenis, met ontzegging van het recht om een motor te besturen voor den tija van een Jaar. HELMOND, 7 Mei Te De urne is de landbouwersknecht V. de Z„ doordat het paard op hol sloeg, van een kar gevallen. Hu kreeg de wielen over het hoofd en werd in deemiswekkenden toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Het paard liep na dit ongeval met den wagen tegen een huis op. De muur scheurde over een lengte van 3 meter, waardoor een deel van de kar in de huiskamer terecht kwam. De officieele lezing KOWNO, 7 Mei. (V.D.) Officieel wordt meegedeeld, dat, toen minister-president Woldemaras gisteravond te 8.20 uur met zyn vrouw en een neefje, begeleid door zyn adju dant-luitenant Gudinas en den adjudant van den Minister van Oorlog, kapitein Virbickas zich naar een concert-uitvoering van het Glasunow-kwartet begaf, een tot nog toe onbekend persoon in het park in de nabyheid van de Staats-opera van achteren verschei dene schoten op het groepje loste. De minis ter-president en zun vrouw bleven ongedeerd, adjudant Gudinas werd door een kogel ge troffen en op slag gedood. Kapitein Virbickas kreeg een kogel in de rechterlong en het neefje werd ernstig in den buik gewond. PARIJS 7 Mei Het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken kon gisteravond de resul taten der gemeenteraadsverkiezingen bekend maken van 771 gemeenten met meer aan 5000 inwoners, waarbij niet zyn inbegrepen Parus, het Seine-departement en Algiers. Van deze 771 gemeenten is in 281 gemeenten reeas bü eerste stemming een beslissing gevallen. In 490 gemeenten moet herstemming p:aats vinden, doch in 160 gemeenten staat reeds vast hoe de meerderheid is. In de 281 ge meenten, waar geen herstemming meer noo dig is, hebben de conservatieven wederom 7 mandaten veroverd, zoodat zy noch winst noch verlies boeken. De republikeinsch-de- mocratische Unie heeft 77 mandaten, wint 4 zetels en verliest er 5. De rechtsche repu blikeinen verkregen 80 zetels, winnen er 7, en verliezen er 2. De groep der radicaal-re publikeinen veroveren 21 zetels, winnen 2 en verliezen 1. De radicaal-socialisten bezetten 126 zetels, winnen 4, en verliezen 6. De re publikein-socialisten verkru'gen 16 manaaten, de socialisten 97 mandaten en de communis ten 16 mandaten. De laatste drie partyen winnen elk een zetel en verliezen er geen. FORT DE KOCK, 6 Mei (Aneta V. D.) Aanhoudende stortregens in de bovenlanden hebben aardverschuivingen en bandjirs, ver oorzaakt, waardoor veel schade en ongerief zyn gesticht. Tal van bruggen zijn wegge slagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6