m DE WAERELD ROND mm i TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 8 MEI 1929 BLADZIJDE 4 1 tmuvï m .v. De fabrieken van de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken zyn belangrijk uitgebreid. Een klein gedeelte van de fabrieken, zij-aanzicht rechtervleugel Eén der verdiepingen van den nieuwbouw der N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken. Het gaat goed met de Haariemsche industrie! Een 82-jarige wielrüdster te San Francisco. Ze is Jnisll van plan om haar dagelijksche boodschappen in de stad te gaan doen, hoewel de verkeerspolitie haar meermalen gewezen heeft op het gevaar( dat haar in het drukke stadsverkeer dreigt! Een kras oudje, niet! Een ongewoon en imposant kijkje tijdens de parade van Engelsche soldaten ter gelegenheid van den verjaardag van den Koning van Engeland. Dergelijke vertooningen van lijn en kleur kennen we in ons land niet, den fotograaf komt echter een pluim toe! ■Eg*S| 1 Een pracht-sprong van de bekende Engelsche rijdster, Miss Cicely Eickhals op „Pippin", tijdens een concours hippique. „Pippin" op het juiste oogenblik „geknipt" Er moet heel wat gebeuren, eer de Schoterweg een spiegelgladde boulevard is. Op 1 oogenblik kan men er beter wegblijven, temeer, daar deze foto u een juist beeld geeft van den toestand Zoó ziet het er op 't oogenblik uit in de natuur. Wij zouden u raden, profiteert van de schoone Mei-maand, trekt naar buiten en geniet DE KONINGIN DER MENSCHENETERS „Le Nacilon" een te Santiago in Chili ver schijnend blad bevatte dezer dagen het vol. gende interessante bericht: „Wij leven tegenwoordig in een tijd waar in telkens nieuwe koninginnen verschijnen op allerlei gebied, schoonheidskoninginnen spoorwegkoninginnen, enz. Maar nu is er weer een ander soort koningin opgestaan, de koningin der menscheneters. Een dame uit Noord-Amerika Miss Ellinor Mordaunt is de draagster van dezen zeldza- men titel. Miss Elinor Mordaunt was vroeger en ook nu nog een verwoede lezeres van allerlei avontuurlijke verhalen. Op zekeren dag voel. zij een onbedaarlijk verlangen in zich opko men, om ook self eens een verschrikkelijk avontuur te beleven. Zij ging naar Austra lië waar zij vernam, dat er in Nederlandsch Oost-Indië nog eilanden waren, die nog nooit door menschen werden bezocht en waar nog echte wilden en menscheneters woonden. Aanstonds besloot zij daarheen te gaan, men waarschuwde haar, doch zij sloeg alle raadgevingen in den wind. Miss Mordaunt ging aan boord en wist ten slotte den kapitein te bewegen om haar op een nog onbezocht eiland aan wal te zetten. Dit eiland werd bewoond door denMinhassi- stam een zeer onbeschaafd volk, dat een zeei slechten naam heeft. Eliinor Mordaunt werd in een kleine baai aan wal gezet. Na korten tijd zag zij een troep echte wil den op haar toekomen: deze menschen wa ren van zeer kleine gestalte. Toen zij de schoone Amerikaansche zagen, die veel groo- ter was dan zij, wierpen zij zich voor haar ter aarde neer. Dan namen zij haar mede naar hunne „stad" een dorpje met rieten daken waar zij haar aan hun opperhoofd, een ech. ten dwerg voorstelden. Daarna kreeg de vreemde blanke vrouw te verstaan dat zij voortaan hun „koningin en heerscheres" zou zijn. Een van de beste stroo-hutten werd nu ingericht tot koninklijk paleis. Verschillende maanden heeft Miss Ellinor in dit vorstelijk paleis gewoond. De wilden waren verrukt bij den aanblik van haar blan ke huid: zij omringden haar met een ge- heimzinnigen eerbied, terwijl zij haar alle mogelijke diensten bewezen. Deze vreemde blanke vrouw beschouwden zij als een bo vennatuurlijk hemelsch wezen, dat zij niet durfden opeten. Als zij 's avonds zich ter ruste begaf in haar koninklijk paleis be merkte zij altijd vrouwen, die door de spleten bleven kijken en als zij 's morgens wakker werd vond zij zich verschillende ma len omringd door de dwergachtige meisjes die in verrukking do schoone slaapster had den beschouwd. HET OORDEEL VAN EEN BEKEND REVOLUTIONNAIR Een der oud.ste revolutionnalre leiders in Mexico, de candidaat van de partU, die er op tegen is, dat de president na beëindiging van zijn regeeringsttjd opnieuw gekozen kan wor den, Generaal Antonio J. Villareal, heeft on langs een redevoering gehouden, waarin hij zijn scherpe afkeuring te kennen gaf over de vervolging der Katholieken in Mexico. Hij stelde de schurkachtige plannen van den godsdiensthater Plutarcho Elias Calles in het volle daglicht en hij eischte van de tegen woordige regeering dat zij zoo spoedig moge lijk voor heel het land alle godsdienst-vijan dige wetten zou afschaffen om daardoor een einde te maken aan den bloedigen burger oorlogdie thans lederen keer weer opnieuw opflikkert. „Het is mijn vaste overtuiging," zoo verklaarde hU, „dat de oorsprong van het groote drama dat zich thans in Mexico af speelt en dat een stroom van bloed over dit ongelukkige land heeft uitgegoten, daarin gelegen is, dat domme volksmenners onder de persoonlijke leiding van President Calles getracht hebben om een eigen nationale ka tholieke kerk voor Mexico te stichten door eenige afvallige priesters om te koopen en als handlangers te gebruiken ter bereiking van hun doel. Dit is wel de grootste dwaze streek die Calles kon uithalen, dat hij meen de met behulp van enkele slechte priesters 'n kerk te kunnen stichten, die totaal van de regeering afhankelijk zou zijn. Zooals men weet, werd „Patriach Perez" met geld der regeering omgekocht, terwyl Calles hem als een nieuwe Luther in zijn pa let ontving. Daarmee is de strijd tegen den godsdienst in een geheel nieuw stadium getre den. Heel het Mexicaansche volk is veront waardigd wanneer het ziet gebeuren dat de meest hoogststaande katholieke vrouwen pu bliek op straat door de handlangers van Cal les mishandeld worden, dat brave katholieke huismoeders naar de gevangenis worden ge sleept, omdat zij hun kleine kinderen leerden bidden. Heel het Mexicaansche volk moet gereed staan om deze smaadwonde zoo snel mogelijk te heelen!" een „AMULET" VOOR PAARDEN De actie die de Kerk in Italië voert tegen over het bljgeloovige gebruik om zich door „heidensche voorbehoedmiddelen" tegen de gevolgen van „de kwade hand" te beveili gen, treft daardoor een gewoonte die haast in alle landen verspreid is. Tot de vele din gen, die voor den oorlog ijverig door ver zamelaars gezocht werden', behoorden ook de verschillende vormen van koperen pla ten, die als versiering aangebracht waren en nog zijn op het kopstel der trek paarden. Men schijnt er echter nooit aan gedacht te hebben, wat een hinder die dieren van die platen moeten hebben, wanneer deze in den zomer sterk verhit worden door de zon. In werkelijkheid echter zijn deze koperen platen geen versiering, maar overblijfselen uit den ouden heidenschen tijd. Zij vervangt het toovermiddel waarmede men ten tijde van Julius Caesar en nog vroeger in de tijden der Assyriërs en Egyptenaren de paarden voor de kwade hand trachtte te beschermen. Onze heidensche voorouders kenden de sensitieve natuur van het paard en verkeerden daarom in de vaste overtui ging dat het dier gevoelig was voor de kwade hand en andere betooveringen. Daarom gaven zij het dier een stuk metaal mee in den vorm van een zon of van een volle- of halve maan, zooals wij tegenwoordig nog vaak zien, als voorbehoedmiddel. Het is een oud gebruik, dat deze koperen platen niet aan den eigenaar van het paard, maar aan den koetsier behooren. Men kent drie tot vierduizend verschillende modellen van deze platen. Zij bieden dus voor de ver zamelaars een dankbaar terrein voor hunne werkzaamheden. EEN VULKAAN BINNENKORT IN WERKING? Volgens mededeeling van Dr. Th. Jaggar. directeur van het Vulcanisch Observatorium van Kilauea, zal de thans slapende vulcaan Mauna-Loa op het 2eiland Hawaii, binnen twee jaar tijd opnieuw beginnen te werken. Dr. Jagger, wiens huis op den rand van den krater van Kilauea gelegen is, bouwt zijn veronderstelling op vroegere uitbarstingen van dezen 13.000 voet hoogen berg. De geschiedenis van de beide kraters Mau- na Loa en Kilauea toont aan, dat ze in twin tig jaar tijd telkens vijf maal tot uitbarsting kwamen. In de laatste 18 jaar staan reeds 'ier uitbarstingen opgeteekend, zoodat wan neer de Mauna Loa ziin traditie getrouw blijft, hij binnen 2jaar jjaar weer in werking moet komen. Dit is dus met een vrij groote mate van waarschijnlijkheid te voorspellen. De laatste uitbarsting van dezen vulkaan had plaats in 1926. Er ontstond toen een nieuwe krater op de helling van den berg; de lava werd over een mijlenverre uitgestrektheid over het woeste land en over de weinig vruchtbare weilanden uitgespoten en ver woestte een kleine scheepshaven van Hoo- puloa, alvorens zij zich in zee stortte. Dit was de eerste maal dat de lavastroom eenig menschelijk eigendom vernietigde. 40 iaar geleden werd de lavastroom als door een wondere macht vlak voor de stad Hilo tot tilstand gebracht. De krater van den Kilauea lijkt op een groot meer, met rood-gloeiende lava-golven in plaats van een blauwen waterspiegel. Wanneer de lava uit den krater wegvloeit vinden de bewoners van Hawai dat heel ver velend, want de kokende zee van gloeiende lava heeft een groote aantrekkelijkheid voor vele toeristen. Vooral 's nachts is zoo'n uit barsting of werk'»*»: van den vulkaan een ge weldig fantastisch gezicht. Ook de bewoners van Hawai zijn er van overtuigd, dat „Peleus, de god van den Vul kaan", zijn vurig huis binnenkort weer zal be trekken. Het bijgeloovige volk heeft de voor teekenen die aan een uitbarsting voorafgaan, >eeds gezien. AMBTENARIJ. „Zoo, rook jij dage ijks zeven van die g ootl sigaren op je departement Maar l en je da; niet bang, dat er ascb tusschen die officieel! doci' -ienfen komt »V> el nee, ik rook nooit als ik werk."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8