Onze Vrouwenrubriek n - Sfeer (Doe/? terpvoblemen Jekker voor jongens van 2-4 jaar Tennissen Weet ge wel?... Zwakke en tranende oo^en Recepten voor de keuken We kunnen het zelf maken BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BLADZIJDE Lengte 50 c.M., mouwlengte 38 c.M. 5 V W Spiegeltje aan den wand gsm(%Si Goedkoope Patronen f. ii De knappe en de leelijke dochter! Wat 'n moeilijk vraagstuk vormen ze beiden Voor haar moeders! En misschien kost de eerste nog veel meer hoofdbrekens dan de laatste, omdat de bezorgdheid, waar toe ze aanleiding geeft, zooveel dieper gaat dan de meer uiterlijke zorg, die de ■verschijning van het „leelijke eendje" haar moeder baart. De ouders van een meisje, dat er op vallend aantrekkelijk uitziet, zijn begrij pelijkerwijze trotsch op haar, maar ze moeten hun trots temperen uit be scheidenheid en gezond verstand. Van die bescheidenheid en het gezond verstand zal het afhangen, of hun kind opgroeit: ijdel en zich welbewust van haar schoon heid, óf dat haar bekoorlijkheid nog ver hoogd zal worden door haar eigen on wetendheid daarvan. Hoe dikwijls hoort men niet de moeder Van een knap meisje over haar spreken, alsof het kind een pop was en zien noch hooren kon! Intusschen is het een feit, dat de kleine Eva's-dochter-in-den-dop Wel degelijk haar ooren spitst bij de vleiende woorden en al gauw zichzelf be gint te verheffen op de diepblauwe kleur van haar oogen of haar prachtig goud bruin haar. Moeders, die zulke domme fouten ma ken, beginnen daar gewoonlijk al mee in de prille jeugd van het kind. Het is wer kelijk onvergeeflijk kortzichtig, het uiter lijk van het kleine meisje te bespreken, waar ze bij is, hoe dan ook. Al luistert ze. schijnbaar heelemaal niet, ze zal toch wel degelijk alles in zich opnemen en ver werken. Wanneer ze ouder wordt en voortdu rend opmerkingen blijft hooren over haar uiterlijk, zal ze al gauw aan zulke dingen meer waarde gaan hechten dan goed is. Van een ijdel en vroegrijp kind zal ze opgroeien tot een meisje, wier hoogste doel en eenig ideaal is: bewondering op te wekken en complimentjes uit te lok ken. Ze kan ten slotte niet meer leven zon der het middelpunt te zijn van de alge- meene aandacht en wordt humeurig en prikkelbaar, wanneer iemand het waagt, haar eenigszins achteloos te behandelen, alsof ze maar een doodgewoon menschen- kind was! In één woord, ze krijgt alle onuitstaanbare eigenschappen van de verwende, egoïstische beauté. En daar kan ze niets aan doen, wan neer haar opvoeding niet de juiste is ge weest. Het verstand komt niet voor de jaren, en het is niet tê verwachten, dat het jonge ding uit zichzelf klatergoud van edel metaal zal weten te onderschei den. Het is opvallend, hoe licht bakvisch- jes oppervlakkige bewondering verwarren met diepere belangstelling, gebaseerd op hoogschatting van innerlijke hoedanig heden. En toch zijn dat zulke totaal ver schillende dingen! Bewonderd te worden om uiterlijke aantrekkelijkheden alleen, en niets anders dan dat, zij het ook door allen zonder uitzondering, bekenden en voorbijgangers, is een schamel deel, vergeleken bij het winnen der ware achting van enkelen, die tót zuiver oordeelen in staat zijn. Aan de ouders de taak, het meisje te doen inzien, dat het van veel meer belang is, Jief te z ij n dan er lief uit te Zien. Werkelijk ijdele meisjes zijn zelden po pulair. Het wordt al merkbaar in de schooljaren, wanneer ze begint,, bewon dering en aandacht op te eischen als haar goed recht. Kameraadjes lachen haar uit en volwassenen vinden haar onuitstaan baar. Wordt ze zachtjesaan volwassen, dan noemen haar vriendinnen, die voor haar jaloezie geen tegenwicht vinden in haar prettig karakter en ze juist voelen aan gewakkerd door haar hautaine zelfge noegzaamheid, haar zonder uitzondering ,,'n spook". Zelfs jongelui, die haar aan vankelijk bewonderd hebben, blijven op den duur niet Ingenomen mét haar be haagziek en egoïstisch persoontje, en zul len, wanneer 't om de keuze van een levensgezellin gaat, verreweg de voorkeur geven aan een minder schitterend, maar hartelijker en opofferender meisje. Het bijzonder knappe meisje heeft dik wijls neiging, al te veel uit te geven aan haar toilet. Niet, dat ze zich te buiten gaat aan de strikjes èn kwikjes, die In de vorige eeuw „overtolligen opschik" ge noemd werden. Ze bezit dikwijls buiten gewoon veel smaak en dirkt zich niet op met drukke, ordinaire modesnufjes, maar ze koopt wel eens graag te dure en luxueuze stukken voor haar garderobe. Wanneer ze echter een afgepast kleedgeld heeft, waarop ze geen voorschot krijgt, leert ze langzamerhand wel overleggen. Als ze één keer haar maandgeld onver standig heeft uitgegeven, zoodat de wer kelijk noodige nieuwe schoenen of de zeer wenschelijke handschoenen achter wege moeten blijven zal ze een volgenden keer wel bedachtzamer te werk gaan. Het is erg moeilijk voor de moeder van een mooi meisje, bij haar opvoeding den juisten weg te kiezen. Er zijn namelijk ook moeders, die naar het andere uiter ste overhellen en zich al te bezorgd ma ken, wanneer ze zien hoe hun meisje door haar aardige verschijning al jong de aandacht trekt. Ze probéeren een en ander in evenwicht te houden door de zorg voor haar uiterlijk tot het aller - lioodigste te beperken en elk klein ijdel- heidje streng te onderdrukken. Iedere vluchtige blik in den spiegel wordt sma delijk gelaakt, de meest naïêve poging tot onsehuldigen opschik zwaarwichtig besproken en als ijdelheid gestraft met ruw-weg afnemen van het flatteuze ver siersel. Ook zoo'n manier van doen Is absoluut verkeerd. De aandacht van het meisje wordt door dat voortdurend, zij het dan ook afkeurend gepraat over ijdelheid en spiegels, veel meer op het gewicht van uiterlijkheden gevestigd, dan zulks het geval zou zijn, wanneer ze met rust gelaten werd. Het resultaat is prac- tiseh. precies hetzelfde, dat de opper vlakkige moeders der andere categorie met hun ijdel gebabbel bereiken! Ook de geest van verzet, die noodzakelijk in het kind moet wakker worden bij zulke on redelijke berispingen, zocht zich in zoo'n geval juist te uiten door concentratie op de dingen, die op onverstandige manier tot contrabande zijn verklaard. Verreweg de beste gedragslijn is hier een volmaakte natuurlijkheid, zonder zure, preutsche gewrongenheid aan den eenen of ijlhoofdige overdrijving aan den anderen kant. Zonder pessimistisch en puriteinsch genoeg te zijn om schoon heid te beschouwen als 'n soort vloek, die slechts met de meest fanatieke waak zaamheid kan worden afgewend, moeten we ook voldoende ernstig en hoogge stemd zijn om haar te kunnen beschou wen als een. zegen, een door God ge schonken talent, dat niét mag worden begraven, maar evenmin verkwist waarmee we ons kind moeten leeren woe keren in den goeden zin, niet voor 4e bevrediging van haar eigen ijdelheid óf zelfzucht, maar om dé harten der lnen- schen tot zich te trekken door reine liefe lijkheid, om ze zóó te winnen voor 't hoo- gere schoon, waarvan alle aardsche schoonheid slechts een afstraling is. MACHTELD W Benoodigd: 80 c.M. ra- tinée van 140 c.M. breed te, 14 el linnen, 1 M. za- nella voor voering, 4 froote knoopen. Men maakt het gehee- le patroon op de maten, Welke aangegeven zijn; voor de mouw maakt ge serst het patroon van Se bovenmouw, waarna ge de onder mouw er gemakkelijk in kunt teekenen. Vervolgens wordt het patroon zóó op de »tof gelegd, dat het rugpand en de beide voorpanden naast elkaar weggeknipt kunnen worden, en daarnaast de beide mouwen boVen elkaar. Het stuk, dat overblijft is voor den kraag en de beide belegstukken. Heeft men alles geknipt, dan worden eerst de zakken op de daar voor bestemde plaatsen Ingemaakt. Alvo rens het linnen te gebruiken wordt dit eerst gekrompen. Hiertoe wordt het nat gemaakt en met een flinken lieeten bout drooggestreken. Nu knipt men hiervan twee belegstuk ken, welke op den verkeerden kant wor den tegengeregen. Ook de aangegeven breuklijn wordt op het jasje aangegeven (oor op die plaatsen de lijn stevig door te rijgen. De tegenbelegging van stof legt men met den goeden kant op de goede zijde van het jasje, waarna men de vóor- lijn en nog 5 c.M. van den revers op één c.M. afstands langsstikt. Het stuk wordt omgehaald, naar den verkeerden kant, waarna de naad stevig' wordt omgeregen, plat op het jasje wordt gelegd, en dan nogmaals op den verkeerden kant vastgeregen. Nu kun nen de zij- en schoudernaatjes dichtgestikt worden, waarna de zoom wordt ingemaakt. Voor den kraag knipt ge 2 kragen van stof en één van linnen. De lin nenkraag wordt op den onder kraag doorgestikt, ook de breuk lijn. De bovenkraag wordt tegen den onderkraag gelegd en langs de buitenlijn en de beide zij kantjes dichtgestikt, waarna men dezen omhaalt, en evenals den revers, op den kant ornrijgt. Nu wordt de kraag opgezet, en ~'~J wel als volgt: Het midden van den onderkraag komt op het midden van den rug, waarna de halslijn gestikt kan worden tot de 6 c.M. van den revers, welke tegen elkaar inge slagen zijn. De bovenkraag wordt dan stevig opgezoomd. De mouwtjes worden met een platten naad verbonden, waarna men onderaan een 3 c.M. breeden inslag rijgt. Bij het inzetten der mouwtjes moet ge er voor zorgen, dat de voornaad van het mouwtje 3 c.M. meer naar voren toe komt, dan de zijnaad van het jasje. Wil men het jasje voeren, dan wordt eerst het voeringjasje lp elkaar gestikt, waar na men de beide jasjes in elkaar kan schuiven, de rafels op elkaar. Bij den hals en tegen de lijn van het tegenbeleg. wordt het voeringjasje op- gezoomd, zoo ook aan den onderkant van den zoom en den onderkant der mouw tjes. De knoopsgaten worden ingeknipt op de daarvoor aangegeven plaatsen en' minstens 2 *..M, van den kant. Men rijgt ze eerst even met zwart paskoord om, voor stevigte, waarna men ze met knoopsgatenzijde inwerkt. De knoopen kan men met dezelfde zijde aanzetten. y DINY Overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden m Zoo 'tusschen de sneeuwbuien door zagen we al eens een jongeling met Wit flanellen broek én tennisschoenen en een meisje in sportcostuum met racket naar het veld trekken. We hadden haar toen wel een wollen das om haar bloote halsje willen draaien en een paar slobkousen over haar zijden kousjes. Het leek zoo'n koude beweging, maar als men zestien jaar Is en H. B. S.-er, 't is Woensdag middag, je hebt pas een fonkelnieuw racket en de zon lacht je zoo tusschen de buitjes allervriendelijkst toé, dan nietwaar Nu de Meimaand in het land is, be ginnen de verstoktste pessimisten zich jong te voelen. Ze wagen het zoo nu en dan om hun overjas uit te laten, de bontmantel wordt weggeborgen en in een lichtzinnig oogenblik wordt de zomerhoed opgezet. De jeugd is ons al weer ver vooruit. Zij laat de polkaharen in den wind zwieren en vindt het al weer lang te warm voor dunne sportmantels. De nieuwe tênnisjurken zijn ook zoo snoezig. Die van Lucle b.v. van crème shantung, heeft den vorm van een deux- pièces, maar het van voren geplooide rokje is met een breeden strik aan het lijfje gezet. Hierdoor rijgt men de lederen ceintuur. De apachen-das van genopte foulard-zijde en het coquette zakdoekje van dezelfde zijde geven kleur aan het geheel (4780). Emmy "draagt een linnen jurk met 'n geborduurd motief van voren in rood en blauw en rood ceintuur. Het rokje vertoont wat ruimte, dat voor sportkleeding allernoodzakelijkst is (4788). Het costuumpje van Tini is van witte crêpe marocain. Blezen en ceintuur zijn van helblauwe crêpe. Het monogram Is gebor duurd in witte zijde (4786). Bij alle japonnetjes moeten wij mou wen aanvragen of er zelf een kort mouw tje inzetten, want ze zijn berekend op een tropisch klimaat en dat is het hier nog lang niet, POLA Weet ge wel, dat men van allerlei snip pers lëer of vilt. allerlei gezellige en nuttige dingen kunt maken? En wat 'n aardige welkome geschenkjes zullen dat zijn iets wat men zelf maakt, wordt altijd veel meer op prijs gesteld. We kunnen allerlei aardige geschenk jes bedenken. Ook voor 't eigen huis, dat ook geregeld een gezellig opknap pertje vraagt. En dan de komende ver jaardagen, waar ieder geschenk, wat zelf gemaakt werd z'n luister bij zal zetten. Begin bijtijds aan zulke dingen en stel 't niet uit tot een week of 3 4 dagen voor den feestdag, 't Wordt dan een zenuwachtig haasten om klaar te komén en meestal zal 't dan ook lang niet tot in de punjes verzorgd kunnen worden. Ik zal u enkele voorbeelden geven. Een gezéllig tafelkleedje (dat kan iede re huisvrouw gebruiken), van b.v. peau de pêche in de kleur van de gordijnen of vloerkleed. Een eenvoudige rand van opgelegde leermotiefjes, waarvan ge de kleuren uit een rijke snippercollectie zelf uit kunt kiezen. Ge kunt ze schikken en ophechten en ze vervolgens er op stik ken met de machine of er een feston- neersteek omheen maken in een leuke eontrasteerende kleur of in de tint van 't leer of vilt zelf. Een dun voerinkje aan den achterkant voor 't wegwerken der stiksels of afheehtingen der naden tot afwerking. Ge kunt er bloemmotiefjes van maken, maar ook goed gerangschikte driehoekjes of andere figuurtjes zijn al lerleukst. 't Geheel niet te druk en op afstanden van elkaar. Is 't leuk gewor den, dan waagt ge u misschien aan een bijpassend divankleed met weer dezelfde motieven. Een thee- of koffiemuts en een aan- pakkertje voor 't oor van den theepot of den knop van 't deksel van kachel of haardklep is ook 'n welkom geschenk. Een kussen, geheel of gedeeltelijk van leer voor stoel, divan of auto is ook prac- tisch. Een leuke corsage voor regenjas of wintermantel Is een aardige verrassing. Een klein handig visitetaschje, waarin we wat geld, een klein zakdoekje, een huissleutel en onze visitekaartjes kunnen bergen is een leuk idee. Voor de kleine loopertjes van 1—2 jaar kunt ge een aardigen bal maken van leer of vilt, opgewerkt met leuke kleuren wol, waarmee ze fijn in de box kunnen gooien. Een paar pantoffeltjes zal ook altijd Welkom zijn. Ze zullen een practische overgang zijn van de wollen babysokjes naar de hardere schoentjes van leer. Ge kunt ze versieren met kleine bouquetjes van leer of vilt in allerlei kleur of met wol afwerken en 'n bouquetje haken van allerlei tintjes wol. Denk er echter aan, ze goed en stevig vast te hechten, want de kleine „grijpvingertjes" trekken graag en steken 't „veroverde" stiekutn in hun mondje. Zelfs een oude kist kunt ge leuk be- kleeden met effen wollen stof op peau de pêohe (tegenwoordig goedkoop!) en er 'n los kussen op maken van dezelfde stof, waarvan ge 't bovenste gedeelte geheel of gedeeltelijk bewerkt met leer in har monische kleuren. Zoo'n gezellige haardbank Is dan niet kostbaar en zal met al de andere hand werkjes zeer zeker de gezelligheid hel pen verhóogen. Veel succes! (De snippers leer kunt ge in den leder handel zelf uitzoeken en worden per ge wicht verkocht, 0.50 per ons. Uit een pond, 2.50, maakt ge heel wat leu ke geschenkjes.) CORMA v. 't LAM—1TEEPE Een abonnée, die last heeft van voort durend tranende oogen, verzocht mij nog een en ander over oogverzorging te willen zeggen. Op de eerste plaats moet ik er échter haar aandacht op vestigen, dat werkelijk zwakke oogen niet door -huismiddeltjes kunnen worden genezen. Het zoo voortdurend en onverklaarbaar tranen, ook zonder dat de oogen aan sterk licht of scherpen wind worden blootgesteld, wijst er wel op, dat ze niet van de sterksten zijn, zelfs wanneer de aandoening, die zich vooral dezen win ter heeft doen gevoelen, een eenvoudige „kou op de oogen" zou zijn, zooals men dat pleegt te noemen. Wanneer het tranen dus blijft aanhouden, lijkt mij een spoedig bezoek aan een kundig oog arts dringend gewenscht. Hier volgen een paar eenvoudige mid deltjes. die echter niet in staat «zijn, werkelijke afwijkingen te genezen. Geef eiken avond voor het slapen gaan de oogen een badje, bestaande uit zuiver, versch boorwater, of warm water, waarin een of twee (vooral niet meer) druppels goede eau de cologne. Maak hierbij gebruik van een rubber oog badje. Zoo'n behandeling doet de oogen uitrusten en verkwikt ze. Wanneer u last hebt van veelvuldige hoofdpijnen juist boven de wenkbrau wen, vooral na langdurig lezen of schrijfwerk, hetgeen een gevolg is van zwakke oogen. kunt u deze verlichten, of zelfs voorkomen door het achterge deelte van den nek, juist onder de haren, gedurende eenige minuten te sponsen met koud water. Dit kalmeert en ver kwikt de zenuwcentra, die de oogen en andere deelen van het hoofd bedienen en hier gelegen zijn. De gevoelige striemen onder uw oogen, tengevolge van het onophoudelijk tranen, kunt u als volgt behandelen. Strijk 's avonds voor het naar bed gaan wat zuivere boorzalf op een stukje schoon zijden lint, en druk dat zachtjes tegen de pijnlijke plaats. Niet wrijven of masseeren, alleen maar zachtjes bet ten en duwen. Laat de boorzalf dên heelen nacht inwerken, tip ze 's morgens met een zacht doekje weg en bet na met wat lauw water; vermijd de plekjes bij het wasschen aan te raken, zooveel dtt mogelijk is. Overdag strijkt u er een klein beetje vanishing-cream (ook wel droge- of dag-crême) genaamd, langs. De crème is niet vettig, en verdwijnt volkomen in de huid. zoodat er niets van de behandeling te zien is. De huid wordt er door verzacht en verfrisclit, terwijl het schrijnen voorkomen wordt. Maar nogmaals, een bezoek aan den oog arts blijft bij voortduring van het euvel dringend geraden. EVA. Jan en Piet zijn aan 't kibbelen, aan 't kibbelen zonder eind! Letterlijk alles is aanleiding voor een nieuwe uit barsting: van de bouwdoos, die Jan uit de kast haalt en Piet juist wil hebben, den stoel, dien 'Piet juist neerzet op de plaats, waar Jan wil gaan staan, het duwtje, dat bij ongeluk tegen de tafel wordt gegeven, tot de zon, die door 't raam in de kamer schijnt en juist bij 't teekenen hindert. Vader en moeder kibbelen ook nogal eens, en moeder en 't dagmeisje ook. Och, 't is eigenlijk zoo'n beetje dage- lijksch werk geworden, niet met de voor opgezette bedoeling om 't elkaar onaan genaam tê maken, maar eenvoudig uit gewoonte, uit sleur. In den grond houden ze allemaal van elkaar, maarin het. heele huis hangt een sfeer van onwelwillendheid. Kleine Wimpje wil zoo graag Fritsjes blokken hebben! „Best hoor, ik ga een beetje teeke- nen," zegt Fritsje heel genoeglijk. En moeder maakt een plaatsje voor hem vrij op de groote tafel, zoodat Wimpje hem niet stoeten kon, als hij wat on handig is met bouwen. Als vader thuis komt. geniet hij van 't gezellige tafereel tje en gaat er genoeglijk bij zitten en wordt, dadelijk opgenomen in de sfeer van welwillendheid, die hem omgeeft. En wie ook als gast binnenkomt, voelt zich ili dit gezin behaaglijk. Wij zijn lang niet altijd eritlsch ge noeg tegenover onze omgeving van ie.ïe- ren dag, en 't is goed nu en dan eens even Wakker geschud te worden. Hoe Is 't in ons gezin? Zijn wij zelf touts ook een tikje kibbelachtig? Geven wij zelf wel genoeg 't goede voorbeeld van welwillendheid en vriendelijk te zijn, niet alleen in ons spreken, maar ook in ons denken en doen? Laten we er toch vooral aan denken, d'at heel kleine kinderen al gevoelig zijn vöor de sfeer, die hen omringt. En dat niet alleen, maar laten we ook nooit uit het cog verliezen, dat de eerste zeven jaren, de belangrijkste zijn voor opvoe der en kind. Indien voor het zevende jaar niet de grond gelegd is voor het goede en mooie in het leven van ons kind, hebben we de beste kans, laten voorbijgaan. In de practijk blijkt duidelijk, hoe moeilijk het is voor oudere kinderen om zich los te maken van hun verkeerde ge woonten, ook als ze in een geheel nieu we omgeving- worden overgebracht. Bij kleintjes van drie en vier jaar b.v. ia dit geheel anders; die zijn nog vr.j ge makkelijk te beïnvloeden ten goede. Hoe gevoeliger het kind aangelegd is, hoe meer het lijdt onder een onprettige sfeer en hoe meer het opleeft in een sfeer van warmte en welwillendheid. Wij, volwassenen kunnen dat ook zoo stent ervaren: in het ééne gezin komt er een weldadig gevoel van rust over o.rs, ter, wijl we in het andere gezin niec veten, hoe gauw er weer weg te komen: Laten we er vooral naar streven onzen kinderen op hun levensweg een heer luk-, herinnering mee te geven aan de sieer in hun ouderlijk huis. Dat is meer waard voor hen dan schatten geids of kost bare bezittingen, C. F. JACOBS-AREifcNS. PINKSTERTAART 2 ons fijne suiker, 3 ons boter, 1 lood geraspte citroenschil. 2 ons fijne bloem (bijv. Kelzerbloem, banketmeel). 1 ons meikersen, 1 ons ananas, 1 theelepel zuiveringzout, 5 eieren. Bereiding: Roer de boter tot room, voeg er dan de fijne suiker en de geraspte citroen schil bij, en roer de massa flink luchtig. Doe er vervolgens, steeds roerende, één Voor één de heele eieren bij. Snijd de kersen in vieren en de ana nas in kleine stukjes en roer ze beide door het beslag. Zeef de bloem, even eens het zuiveringszout en werk deze ln een paar slagen door het beslag. Wrijf een springvorm in met boter en bestrooi hem met bloem en vul hem met het beslag. Strijk de massa mooi glad, vooral goed naar de kanten, waar het meeste beslag moet zitten, daar de taart middenin het dikst wordt. Bak de taart in 'n oven, die eerst heet moet zijn, om het zakken van de vruch ten te voorkomen, en die later wat min der warm moet zijn om 't te donker worden van 't gebak te voorkomen. Is de taart gaar, laat haar dan afkoe len op een zeef, taartbodem of vischplaat (ze moet van onderen kunnen uitdam pen). Klop mt 4 eiwitten stijf en klop er met kleine hoeveelheden tegelijk 3 ons ffjne suiker doorheen, Is de schuim mooi taai en stijf, bestrijk er dan de geheele taart mee; zorg vooral, dat ze er overal goed mee bedekt is en dat ze regelmatig glad gestreken is. Bestuif dit schuim, dan heel dun met poedersuiker en droog het schuim in een open lauwen oven gedu rende ongeveer 10 a 15 minuten. Bedek de taart geheel met eiwitglazuur. Roer hiervoor 1 ongeklopt eiwit met 1 ons gezeefde poedersuiker, totdat de massa ais een lint van het mes afloopt. Voeg 'n paar druppels maraskijö, naar smaak, toe. Roer vervolgens door een deel van dit glazuur wat poederchocolade, tot de kleur mooi bruin is geworden. Bedek 2 c.M. (de helft van den op- staanden rand van de taart) met choco lade-hagelslag. Druk met een mooi rond voorwerp een cirkel op de taart 4 c.M. van den buitenrand af. Spuit op het af druksel van dezen cirkel chocoladegla zuur. Spuit binnen dezen cirkel met witte en chocoladeglazuur een teekening, b.v. uitbottende boomen, vogeltjes in een nestje, bloemetjes. Zet buiten den cirkel, onder op de taart, de woorden: „Vroolijk Pinksterfeest". SINAASAPPELLIMONADE 1 K.G. stukken broodsuiker 6 Sinaasappelen. 1 citroen. 30 gram citroenzuur. 2 3 d.L. water. Bereiding: Wasch en borstel de sinaasappelen en den citroen, die mooie, gave schillen moe ten hebben, goed af. Rasp het oranje ge kleurde deel van de schil af met de stuk ken broodsuiker, zorg vooral dat er geen wit mee geraspt wordt: dit veroorzaakt een bitteren smaak. Doe de stukken sui ker in een kom, voeg het uitgeperste sap van de vruchten er bij en zóóveel water, tot men met elkaar 6 d.L. heeft. Doe het citroenzuur er bij. Dek de kom dicht, laat deze zoo lang op een koele plaats staan, onder af en toe roeren, tot alle suiker is opgelost. Deze ,,koud"-bereiding maakt, dat alle geur van de vruchten bewaard blijft. Doe de stroop vervolgens, al of niet doorgezeefd, door een neteldoeksch lapje, in schoone flesschen. Verdun ze vóór het gebruik met ongeveer driemaal de hoeveelheid water. CATHARINA Dezen hoed, geschikt voor meisje of jongen van 3 jaar, maken we van linnen of tussor. Het hoedje bestaat uit een cloche randje en een vierpartigen bol. We kunnen voor 't randje een half patroon teekenen, de voor- en achterhelft. Bij dit hoedje komt een naad op zij aan beide kanten. Het randje 4 c.M., dus overal even breed (zie fig. I). Het patroon knippen we nu van gaas (tarlatan); langs de entreé knippen we een breeden naad aan Waarin kleine knipjes gegeven we* -en, zoodat deze omhoog gezet kan worden izie fig. 2), hieraan wordt het staandertje, 'n schuin reepje gaas va*, een paar c.M. breedte, dat op hoofd'.djdte is dichtgemaakt be vestigd. Nu knippen we tweemaal het patroon van stof (linnen of tussor) voor boven- en onderrand en zetten het randje zooa!s ln een vorig nummer beschreven in elkaar. Voor den bol knippen we 4 gelijke par ten van stof en tarlatan, die de hoogte van 17 c.M. en een breedte van da entréemaat gedeeld door 4 hebben. Vorm van de part, zie fig. 3. We stikken de deelen in elkaar De stoffen en tarlatan bol worden over het staandertje gepfaatst en vastge naaid. Van binnen wordt het hoedje met .een kapje van mul ln 4 parten gestikt afgewerkt. Als garneering een smal ribslin'.je met op zij een plat strikje. ANEMOON. van al onze modellen die genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan. „Het Patronenkantoor", Post bus no. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dames kleding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a ƒ0.55. Kindèrklêeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a ƒ0.35. Bij elk patroon handlei ding voor het knippen en naaien, benevens «en ver kleinde oatroonsc liefs. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegel» ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad# waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men mèet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad zonder extr» toegift.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7