Plaatselijk nieuws ji I? DE DRUKTE 3 f."J Heringa Wuthrich, Haarlem Electriciteit Stofzuigerhuis MERTENS ff! EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 14 MEI 1929 BLADZIJDE 2 SASSENHEIM NOORD W1JKERHOUT centrale TANDHEELKUNDIGE KLIMEK TER AAR I LIMMEN HEEMSKERK ASSENDELFT HILLEGOM De gemengde baden NIEUWER AMSTEL WEESP MEDEMBLIK VOLENDAM Het logement „De Geleerde Man" Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.— Hollandsche Mij. der Wetenschappen SOCIAAL LEVEN Een Frans Hals voor 50.000 pond Staking onder de haring- visschers te Scheveningen MARKTNIEUWS Aalmeer als bloemencentrum HAARLEM. Verkeersongevallen WIELRIJDER EN VRACHTAUTO j BURGERLIJKE STAND m es 17 U 'l 2$$l 22 $3 ifi '^3 li voor den winnaar voor een nieuwe heeren- i'iets. j Een drietal te water Zaterdagmorgen waren de kinderen van den heer W. San- ders spelenderwijs te water geraakt. De moeder van de kinderen wilde hen redden. maar verloor haar evenwicht en viel bij j haar kinderen. Maar toch had zij de te- 1 gen woord ighc id van geest om de kinderen uit hun gevaarlijke positie te bevrijden. I I Eerste II. Mis Zondag is te Parijs tot j priester gewijd de Weleerw. heer Ruijgrok Eersten Pinksterdag zal hij zijn eerste pleeh- Burgerlijke Stand van 27 April—11 Mei Geboren: Lucia Maria Jacoba, d. van H. Th. Jansen en A. C. Eist Gijsbertus. z. van L. van der Niet en G. Hijwegen Maria Mar- j tige H. Mis in de parochiekerk alhier opdra- t.ina. d. van M. Bergman en M. A. van Hens- ,»en Des middags is er gelegenheid den nieu- bergen Maria Adriana Alida d. van Nico- j ^-en priester te feliciteeren en wel in het laas Antonius van Kampen en A. W. Cas- gebouw van de K. S. A. van 4 tot 6 uur. pers Johannes Cornells Theodorus. z. van - zaterdagavond zal de neomist worden inge- J. J. Wijnands en C Duyndam. haald. waarna eon plechtig Lof zal volgen. Overleden: Hendrikus van Brakel. 78 te Amsterdam Antonius van Vliet. 68 j„ te Al- UAHDW phen a. d. Rijn. nuuR1N Ondertrouwd: Gerardus P. van den Berg. 28 j Burgerlijke Stand van 3—10 Mei Gebo- j j. en Maria W. Duivenvoorden. 26 j. Wil- j ren: P. J.. z. v. P. Stam en T. Dekker. Gra- helmus Th. de Graaf 32 j. te Haar'em en venstraat 23 Th., a. v. Th. Valk en T. Carolina B. Hulsebosch 25 i.. alhier Jaeo- j Molenaar. Westerdiik 91 A. Th., d. v. bus P. Handgraaf 30 j. te Haarlem en An- P. Brandenburg en M. H. Muller, Drieboom- tonia M. Bader 22 j. alhier Bernaróus N.laan 123 S. C., z. v. K. Mantel en G. Spil- Govers 25 j. alhier en Petronella J. Wessel- ker, Ged. Appelhaven 11 J. Th., z. v. P. Th. man 22 j. te Leiden. I Hafman en Th. den Oudendammer. Dubb. Getrouwd: Jacobus J. Verhaar 41 j. te Ter I BuurtG., z. v. A. C. Droste en G. M. Jon- Kenaupark 26A TeBefoon 12644 SPREEKUREN: van 9-11 en 1 tol 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spwtknoi Aar en Geertruida Dobbe. 30 j.. alhier. (Ingezonden) Ik had me reeds lang voorgenomen. Op op een drukken dag. De auto's fietsen eens te tellen Die ik in één uur zoo zag; En verleden week. Hemelvaartsdag, Toen ging ik eens op stap Dus, leest het onderstaande eens. Het is volstrekt geen gTap. Tk zat daar op een heuveltje Langs den Noordwijkschen weg. En had een prachtig uitricht Door een bladerloozen heg. Precies op klokslag van twee uur Nam ik mijn notitieboekje En ging toen aan 't noteeren Zoo stiekum in een hoekje. Ik zat daar nog geen tien minuten Toen dacht ik. sapperloot De streepjes wat verkleinen. Frans, Anders raak je in den nood. Wat duurde mij dat uurtje lang Want waarlijk, ongelogen. Het begon me nu en dan Te schemeren voor de oogen. Het sloeg drie uur en 'k had bijna Mijn boekje volgeklad En ik wil u openlijk zeggen. Ik heb nog nooit zoon uur gehad. En 's avonds op mijn kamertje Kwam nieuwe zorg me kwellen. Toen Ik die streepjes, één voor één. En heel secuur ging tellen. Over de fietsen die ik had .geboekt Was ik voldaan, tevree En had er ook maar eventjes. Drie duizend zevenhonderd twee. De motorfietsen vielen me Toch eenigszins wel tegen. Ik telden ze wel drie keer na En had er honderd negen. De auto's, 't was verbazend, hoor! Dat had ik niet verwacht. Schrik niet van dit reuzental Negen honderd acht. Toch heb ik nog abuis gehad. Ik zag ook nog enk'le brikken Met paarden bijna uitgeleefd. Die niet meer konden schrikken. St. Bevo-gesticht F. DE VROEGE Noord wijkerhout. ker. Hoofd 11 Ondertrouwd: E. de Wit. Keern 41. en A. Kroonenburg, Schellinkhout H. Popnta. Kerkplein 31. en G. v. d. Heiden. Veenenlaan j P. E. Winkeiaar, Zon X, en C. v. Meurs. Gr. Noord. Oprichting Onderlinge Glasveraekermg Vrijdagavond werd in het Restaurant van den heer Verhoef een vergadering gehou den voor oprichting van een Onderlinge CrlasveTzekerin g De heer A. Hijdra, voorzitter van de com missie, opende dé vergadering, en heette allen welkom. Spr vond het keer jammer, dat er zoo weinig aan de oproeping gehoor hadden gegeven, maar vond het toch mooi, dat er nog zooveel menschen blijk gaven daarin mede te leven, om eindelijk op te richten een Onderlinge Glasverzekering. De voorloopige secretaris A. Hoogervorst las de notulen van de vorige vergadering voor, welke onder dank werden goedgekeurd Hoe kan men verzekeren? Hierover gaf de voorzitter een uitvoerige bespreking wat de commissie geprobeerd heeft om toch eindelijk tot een goed resul taat te komen. Eindelek rijn wij zoover gekomen, dank zy de medewerking van de voorzitters van de bestaande Veilingvereenigingen. dat wij toch tot een goed resultaat rijn gekomen en wel om 75 pet. te herverzekeren. 100 pet. premie te ontvangen. Alle schaden die er riljn daarvoor te betalen 90 pet. dat wij ai- zoo 10 pet. reserve houden tot dekking van onkosten en nan nog een reserve te vormen. De voorzitter vroeg of hiermede de ver gadering accoord kon gaan, hierover wer den door verschillenden het woord gevoerd, welke alle tot strekking waren voor het nut van de nieuwe Vereeniging. De vereeniging kreeg den naam De On derlinge Glasverzekering Helpt Elkander afdeeling Ter Aar en omstreken. Voorts wertf overgegaan tot voorlezing en vaststel ling van het regiement. waarna werd me degedeeld, dat de gene die lid wenschen te wcaden van deze nuttige pas opgerichte Vereeniging. zich kunnen melden bij een van de Bestuursleden binnen 14 dagen. Verkiezing Bestuur. De heer Kroon stelde voor bij acclamatie dezer gevormde cost. missie te houden voor Bestuur en werd lei- atortd goedgevonden, een van de leden bt dankte hiervoor, maar deze vacature zou aangevuld worden, met medewerking van dm hoer Kroon, die hiervoor een goede in deselfde plaats zou nemen. Verder deelde de voorzitter me.de, dat de herverzekering Getrouwd: E. Smit ev> A. Esken. Gr. Noord I g G Molenaar en E. Lieshout. Bontekoe- I straat 2 J. W. Benrath en W. Appel, A. op "t Zand 25 W. Louwerman en A. M. wormsbecher. Andijk. Nieuweweg. Overleden: G. Bronkhorst. 87 j„ wed. van P. Schuurman. Koepeortsweg 40 A. van Hinte. 67 j.. Westerdiik 20 A. Dekker. 56 j.. echtgen. van J. Dijkstra, Veenenlaan 125. D« Abattoirplannen Na nura twee jaren een punt van overweging bh B. en W. te hebben uitgemaakt, komen B. en W. thans met definitieve voorstellen bij den Raad. tot stichting van een abattoir. De begrooting daarvan geeft aan een totaal bedrag van 172.006. Harmonie .Apollo" Mftr zekerheid kan thans worden gemeld, dat het concours der Harmonie ..Apolio". hetwelk z.al worden ge houden op 1 en 8 September 1929 definitief doorgang zal vinden. Zeer vele bekende korp sen schreven reeds in, zoodat de muzieklief- hebbers een paar Zondagen van kunstgenot kunnen verwachten, ook voor de solisten en kwartettenwedstrijden bestaat reeds groote belangstelling. Deze zullen in November plaats vinden. Gouden echtpaar Zaterdag herdacht het echtpaar A. Rietveldvan den Berg, zijn 50- jarig huwelijksfeest. Van alle rijden mochten de nog krasse oudjes belangstelling ontvan gen. Excelsior bracht 's avonds de gebruike lijke serenade, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. St. Joxefsgezellen Nadat Znodagochtend de leden van de St. Jozef gezellen vereeniging gezamenlijk ter H. Communie waren ge weest. waarop een gezamenlijk ontbijt volg de, dat een zeer geanimeerd verloop had, werd Zondagavond in het Vereenigingsge- bouw de feestavond gehouden, waar de le den en de ouders door den directeur, den Weleerw, heer kapelaan Houdijk, hartelijk welkom werden gieheeten. De Patronaatsfanfare speelde hierna een paar mooie nummers. De Eerw. directeur gaf in 't kort een schets van het op te voe- ren blijspel door de Gezellen-Tooneeielub nX „Naar China", blijspel in drie bedrijven. De Eerw. Directeur deelde tevens mede, dat in den afgeloopen winter door enkele jongens een cursus is gevolgd van houtsnij werk, onder leiding van den heer C. Been tjes Bzn„ waarvan hier een tentoonstelling werd gehouden, in de pauze konden de ou ders der jongens en belangstellenden de voorwerpen zien, welke de jongens gemaakt hebben, van welke gelegenheid door velen werd gebruik gemaakt. Heel aardige werken waren ten toon ge steld, o.a. theebladen, kapstokken, naaidoc- aen, hang- en staankruisen. kortom, het was de moeite waard. Het blijspel werd goed opgevoerd. De décors en tooneel waren subliem, vooral de boot en de zee kwamen schitterend tot hun recht. De Eerw. directeur deelde in de pauze mede, dat aan sommige jongens van de ge zellen de medaille zou worden uitgereikt, wat langn iet altijd geschiedt, omdat som migen dit insigne niet verdienen. Aan hen, die zich trouwe leden toonden van de gezel len, wordt het Insigne uitgereikt. Aan 25 jongens werd vervolgens het in signe uitgereikt. Tijdens de pauze bracht de P&tronaats- fanfare eenige mooie nummers ten ge- hoore. Bij de tweede pauze werden aan 20 jongens van de avondschool prijzen uitge reikt voor het hoogste aantal punten. Van (.e loo punten behaalde Jac. Koopman er 100, waarvoor hem de beste prijs toekwam. Na afloop bracht de Eerw. Directeur een woord van dank, vooral aan den heer Mok, die dagen achtereen gewerkt heeft, om het stuk, dat de jongens hebben opgevoerd, er in te prenten. Ook aan het tooneel heeft hij dagen gewerkt. Een woord van dank werd nog gebracht aan den heer C. Beentjes, die met hart en ziel heeft gewerkt aan den houtsnijcursus; aan den heer Kuis voor de mooie muziek en aan allen, die meegewerkt hebben, om dezen dag te doen slagen. ciaal, cultureel en politiek leven. Als wij niet werken zullen wij ooi: niets bejoüten en daarom mest er een mobiele organisatie zijn, die de aandacht gaande houdt» van de menigte. Het moet geen stroovuurtje zijn. dat alleen bij verkiezingen even opvlamt, doch een vereeniging die steeds in de weer is en altijd paraat. Aan de hand der rnoctol-stats ten worden daarna deel en middelen uiteengezet. Een hartelijk applaus beloonde den spreker. De voorzitter deelde daarna mede. dat de propaganda club een eigen bestuur kiest er. geheel onafhankelijk staat van andere ver- eenigingen. De heer Krah is bereid voor- Icopig de leiding op zich te nemen, hetgeen het Bestuur verheugt, wijl de hear Krah op dat terrein reecis zijn sporen verdien a heeft. De heer Krah verzoekt daarna de mede werking van degenen, die als lid willen tos- treden. Nadat enkele inlichtingen waren ge vraagd en verstrekt, gaven verscheidene aanwezigen zich als lid op. Op een volgen ds vergadering zal definitief tot oprichting worden overgegaan en een. Bestuur worden gevormd. Verkiezingsfilm De verkiezingsfilm zal alhier Woensdagavond worden vertoond voor de leden der R K Kiewereeniging en allen die belang stellen in daze mooie film; en wel in de zaal van café Blauwhoff te*] Amstelveen. Kapelaan Bosch, uit Amster- j dam zal een inleidend' woord spreken, Ongeluk Toen dezer dagen onze plaats- j genoot M. Kleyn Gz. zijn paard voor den j wagen zou spannen, kreeg hij onverwacht een trap van het dier tegen den arm, cjat deze zwaar gekneusd werd. zoodat hij zich direct onder medische behandeling moest stellen. Het paard, dat anders zeer mak is, begjon te slaan teen men het de lemoenstokken over den rug legde, waar het niet tegen kon. Lage melkproductie Van betrouwbare zijde werd ons meegedeeld dat aan de zuivel fabriek „De Hoop alhier, 7 Mei jX ruim 2000 L. melk minder werd af gele vertel dan op den zelfden datum van liet vorige jaar en dat nog wel, niet tegenstaande er 20 inbren gers meer waren dan het vorig jaar. Dez,e lage melkproductie is het fatale ge volg van den meer dan slechten toestand van het gras. De toestand voor den veehouder is werkelijk angstwekkend, niet alleen door den seer geringen trek maar ook door hat feit, dat dit jaar de hooioogst totaal zal misSukken. Schaken Onze plaatsgenooten, de-Tieeren A. Keet en J. Kramer Sz.. wisten zich te Alk maar op het Nationaal Schaaktournooi zeer goed te plaatsen. De heer Keet won in de Hoofdklasse B een 2en prijs en de heer J. Kramer in klasse I een len prijs. Internationale voetbalwedstrijd Op) het voetbalterrein van de Lum. in het Noorddinde onzer gemeente zal met Pinksteren de L. S. V. een wedstrijd spelen tegen de Fussbalhnann- schaft der Deutsche Linoleum werke A. G. Dat belooft een mooien wedstrijd. ten. De bekende Freeze bevond zich ook in de voorhoede van Forward. Volendam was direct in het offensief. Een bal van J. Steur belandde in handen van den Hoomschen keeper. Een schot van Maurre gaat juist over de lat heen. Aan den anderen kant keert Pelk een keiharden bal van Freeze op het doel. De verdediging is bij Volendam trouwens in zeer goede handen, en óók de midden linie levert uitmuntend spel. Vóór hapert er echter iets aan: da tal- looze aanvallen van Volendam loopen dood' naast hst Forward-doel. of stuiten op d: backs van Hoorn. Het succes komt anti de andere zijde:, wanneer Freeze een onhoudbaar doelpunt trapt, 1—0. Njst lang daarna komt van denzelfdsn speler met esn roller het tweede doelpunt. Hierna was het rust. Na de rust volgt direct een aanval van Volendam, waar J. Molenaar in dsn hoe:: van het Forward-doel een schot doet, 2X. Een kopbal van Freeze wordt door dei-. Volendam-dcelman mooi opgevangen. Aan de andere rijde verknoeit de thuis club weer vele kansen door boogschieten. Het Forward-doel staat langen tijd onder zwaren drukde backs zijn den toestand meester. Eindelijk gejukt het Th. Bond via keepers handen, den gelijkmaker te plaat sen, 2—2. De Volendam-doelman vangt verschillen de vliegende schoten op zijn doel. Zijn collega aan de overzijde krijgt een schitterenden bal van Maurre te verwer ken. Een schot van Fr. Tuyp legt hij no> juist vóór de doellijn vast. Bij een scrimmage voor het Vol e nd am - doel nesrnt Forward de leiding: 32. Verdere doelpunten worden voorkomen door de schitterende verdediging, mede van den Volendam-doelman. De thuisclub krijgt nog menige kans: doch vóór 't doel gekomen, wordt alles hoog ovci geschoten, terwijl de andere ballen bij den Forward-keeper onderdak vinden. Met 32 voor Forward eindigt deze in teressante en door scheidsrechter Verbeek gced geleide wedstrijd. Op 't artikeltje van gisteren inzake ge mengde baden wenschen wij nog even terug te komen. Naar ons heden van goed ingelichte zijde werd medegedeeld was omtrent het instellen der familiebaden door B. en W. nog geenerlei beslissing genomen. In principe had de meer derheid van dit college er geen bezwaar te gen, dat daarvan door echtlieden tezamen ge bruik van zou worden gemaakt. Het toelaten van kinderen boven een zeke re leeftijdsgrens (gedacht werd aan 12 jaar) lag evenwel niet in de bedoeling. Dit is ook met nadruk door den Burgemeester in den Raad verklaard, hetgeen niet uit het Raadsverslag bleek en ons bij het schrijven van ons artikel dan ook niet bekend kon rijn. die van de sering overtroffen en dit niet als gevolg van hoogere prijzen, doch van sterk uitgebreide cultuur. Het aantal geveilde rozen steeg dan ook even met zeven millioen stuks en nog stééds worden grootere kapitalen in deze cultuur gestoken. Wél staat Aalsmeer met de roos nog aan de spits, doch snijrozen kunnen niet a'lêën in Aalsmeer, doch ook elders heel goed worden gekweekt (met de sering staat dat er wat anders voor». Met Westland b.v. gaat in zijn tomatenkassen rozen kweeken als wisselbouw. Daartegenover staat weer, dat de roos zeer geschikt per vlieg machine kan worden vervoerd, veel beter dan de sering en de chry-anth, die te zwaar zijn. In totaal werden in 1928 uit Aalsmeer per vliegmachine 265.000 K.G. snijbloemen ver zonden Ondanks echter den grooten vooruitgang van het aantal aangevoerde rozen met bijna de helft tot ruim 22 te miiiicen stuks met een opbrengst van 983.000. bedroeg de doorsnee- prijs 4.34 cents, dat is 0.01 cent hooger dan in 1927. De aanvoer van seringen beliep bijna 6 te millioen stuks voor 937.000 en een doorsnee- prijs van 14.49 cent. Dit bateekent een voor uitgang in aantal met een half millioen stuks, in waarde met bijna 80.000 en in door- ameeprijs met 0.06 cent. De grootbloemige chrysanthen gingen even- séns vooruit en wel tot 1.44 millioen stuks voor 211.000 bij een gelijken doorsneeprijs van 14.67 cent. Dc k'embloemige echter gin gen achteruit van 1.19 tot 1.16 millioen stuks; de opbreng,t echter stéég van 60.200 tot 68.600: de doorsneeprijs liep dan ook op van 5.04 tot 5.9 cent. Het aantal aangevoerde Am. anjelieren ging eveneens «met 300.000 stuks) achteruit en óók de doorsneeprijs daalde, zoodat de omzet thans slechts bedroeg 1.4 mllioen stuks j voor 120.000 in 't jaar er vór. De doorsnee prijs daalde van 7 tot 6.69 cents. Te zamen met andere snijbloemen werd in totaal omgezet voor 3 millioen, dat is 572.000 méér dan in 1927. De omzet aan potplanten, enz. bedroeg 562.000, dat is 127.000 méér dan in 't jaar er vóór. Ten slotte werd aan groenten en fruit om gezet voor 58.000 en aan eonvallaria (bloei- kiemen) voor 45.000. Het bruto voordeelig saldo ad 68.000 is te zamen met het geheele saldo der reserve rekening ad 92.000. te zamen dus 160.000 voor afschrijving op de diverse activa ge bruikt, R.K. Propagandaclnb Door de R.K. Kiesvereeniging was het initiatief genomen, om vooral ook met het oog op de as. plaats beeft bii de Aigemeene Onderlinge Tweede-Kamerverkiezing een propaganda- Hagelverzekering Maatschappij te 's Gr» venhage. Voorts werden er eenige bezwaren naai voren gebracht betreffende het opnieuw verzekeren voor degenen, d'ie al bij een an dere verzekering zijn aangesloten. De voor zitter deelde mede, dat deze bezwaren uit den weg zullen geruimd worden en dat het bestuur hiervoor hun ruimen arbeid aan zullen geven. Verder niets meer aan de orde, sprak hij eenige aanmoedigende wool-, den roor de 20 toegetreden leden feliciteer de gemeente Ter Aar, dat er eindelijk een Glaeversekcing is opgericht en hoopte dat da leden veel propaganda zouden maken, opdat deze vereeniging moge groeien en bloeien en sloot de vergadering en dankte club op te richten. Om daartoe te komen, had men den heer Ch. van de Bilt uitgc- noadigd alhier te komen sprekendoch deze was verhinderd, zoodat men er nog In moest slagen een anderen spreker te vin den, die gevonden werd in den heer Van den Akker, lid van het Hoofdbestuur van den R.K. Volksbond. De voorzitter, de heer Lem. deelde mede, dat op 5 Mei in totaal 315 stemmen waren uil.gebracht, waarbü in hoofdzaak het advies was gevolgd. Het aantal ongeldige .stemmen was nogal meegevallen, daar dit varieerde van 13 tot 26. Hierna verkreeg de heer Van den Akker het woord. Spreker wees er op, dat onze plicht als christen allereerst is zelfheiliging, de leden voor hun uitstekende medewerking.doch dat 't daarnaast ook onze plicht Is als Christen en Katholiek om als sociaal Een gelukkige Met het Muaiek-concort. j wezen ons te laten gelden bij elk vraagstuk te Nieuwkoop stee? den heer van Pottum op sociaal terrein. Het deel der propaganda met zijn ballon op en wierp loten uit. Onze is allereerst verbreiding van onze groote welbekend stadgenoot de heer W. Boere 1 Katholieke beginselenwaardoor wij ons trof het geluk en had het lot als kenmerkmoeten herighourten op elk gebied van Paardenmarkt Woensdag 15 Mei. wordt alhier de groote Pinksterpaardenmarkt ge. houden. Feestavond Zondagavond hield de St. Josephgezellen- hun jaarlijksel*n feestavond. De avond werd geopend door den weleerw. heer kapelaan A. van Beynen, die rich ver heugd gevoelde over de medewerking van vele goede gezellen ontvangen. Hij kat dat jammer genoeg niet van allen zeggen rraaar wensen te daar heden niet verder op in te gaan. De avond werd verder gevuld door het op treden van Mevrouw Chambly-Kardec. uit Nijmegen, die vooral door haar Amerikaan. sche Kabinet allen in verwondering bracht. „Dc Zwaluw" Zondag hield de postdui- venvereeniging „De Zwaluw" een wedvlucht vanaf Vilvoorde in België, afstand 160 KM. Ingelcorfd waren 70 duiven. In vereenigings- coneours 55 en in bondsconcours 46 duiven. De duiven werden in vrijheid te 8 uur Ce eerste duif kwam aan te 10. 12, 64» uur. De uitslag was: W. van Bokhorst 1 16 23; A. Roos 2 9; T. v. Eijden 3 410 19 25; A. Over- mars 5 20; H. v. d. Kooij 6 12; J- de Jongh 7 11 15; A. van Doom 13; M. v. d. Zee 14; G. de Weger 17; D. Gijzen 18 en D. de Lange 21 22 24. Burgert, stand Geboren: Jacobus C. z. J. J. Stuart-Bontekoe; Theresia Maria et. v. G. J. Nijbakker-de Groot; Adriana d. v. P. W. Milïenaar-Buitendijk; Marretje d. v. P. den Hartigh-Verburg. Ondertrouwd: J. v. d. Kemp en C. Schip per, P. Metselaar en G. Portenge: J- van Duijnhoven en J. A. Pronk; L. H. Vos en J. Verbrugge. Overleden: Bait Brinkman 89 jaar. Harmoniecorps „Crescendo". Door cïit korps werd Zondag deelgenomen aan het muziekconcours te Winkel. Door de bekwa me leiding van den directeur, den heer G. Groen, wist „Crescendo" den 2en prijs te behalen met 142'.; punt. Het aantal punten voor den len prijs was 145. Gezien 't groot aantal nieuwelingen, die het korps op het oogenblik heeft, waardoor het sinds 1924 niet aan concoursen kon deelnemen, is het zeker een groot succes, om in de aid. Uit muntendheid 'n 2den prijs te behalen, met zoon mooi puntencijfer. Een felicitatie aan directeur en leden is zeker op rijn plaate. Staking Op de Oude Zeug, het Eiland gemaakt te midden der Zuiderzeewerken. is een staking uitgebroken. De stakers eischen loonsverhooging en meer verlof, wat ongun stiger is dan het vorig jaar. De staking omvat ongeveer 180 man, I waarvan reeds een groot aantal vertrok ken is. Gisteren zouden nog velen dit voor beeld volgen, zoodat de Oude Zeug grooten- deels onbevolkt is. Motorongeluk Een tweetal Zuiderzee- werkers wilden een motortochtje maken. Door het onhandig instappen van den duo- mederijder. geraakten beiden met den motor voor de vlakte, waardoor de motor werd be schadigd, de berijder flinke blessuren aan het hoofd bekwam en d'e medeberijder kwam er met beschadiging van zijn kleeren af. Volendam IForward l, 2—3 Deze vooral in den beginne zeer vlug gespeede wedstrijd, eindigde in het. voordeel der gas- Pater J. Kleyntjes S. J. schrift in „de Tijd" het volgende: Het bekende logement „De Geleerde Man" onder Bennebroek is dit jaar als offer ge vallen van de steeds grootere eischen, die het moderne verkeer stelt. Wij plaatsen daarom hier een afbeelding van deze her berg en zullen enkele historische bijzonder- heden hier vermelden, om deze aan de ver- getelheid te ontrukken. j De herberg „De Geleerde Man" te Benne broek, staande aan den grooten Heerenweg over de „Bennebroekerlaan", werd in 1682 gebouwd, blijkens een akte van 28 Oct. 1682, waarin het luidt: „Heyndrick Backer, mi', timmerman te Bennebroek neemt in eeuwige erfpacht van Adriaen Pauw, ridder, Heer van Bennebroek aan den grooten Heemstederweg over de Bennebroekerlaan, groot 241 roeden en 53 voeten, strekkende van voor aan den weg tot achter de s'.oot van de woning ge naamd 's-Gravenmade, tegen 15 gld. 's jaars. In 1683 werd de naam gegeven „Het Huis ter Leer", dien de herberg tot heden nog voerde, zij het dan in gewijzigden vorm. In 1689 draagt het huis den naam „lek leer noch" en in 1704 komt het in een akte voor onder den naam van „De Geleerde Man". In 1755 deed het dienst als Recht huis. Over de reisgelegenheden te Bennebroek lezen wij bij van Ollefen: „Deezen zijn hier weinigen: de gewoone zogenaamde kleere- schuit neemt wel passagiers mede; doch met meer gemaks gaat men naar de Herberg jj(le Geleerde Man", vanwaar men met de postwagen, die er passeert, naar Haarlem of Leiden kan komen; ook kan men naar ge zegde plaatsen komen, wanneer men naer de Leydsche vaart gaat, om er de passeerende schuiten, waer te nemen." „De Geleerde Man" had in de 18de eeuw vooral een zekere vermaardheid als uitspan ningsplaats. Op een uithangbord en op een gevelsteen prijkte in den vorm van een als Geleerde gekleed persoon, beladen met een ladder of leer. In de helft der 19de eeuw was „De Geleerde Man" een rendez-vous, waai de Amsterdamsche en Haagsche juristen samen kwamen om te confereeren. Ook Beets in zijn „Camera Obscura" in „Huurkoetsier" spreekt over deze pleister plaats: „Daar hing boven de deur een uit hangbord later op gias geschilderd, de man uit, die deftig in 't zwart gekleed (met tab berd en bef) en een boek in de hand, een geleerde voorstelde, doch daarbij het hoofd door de sporten van een leer (ladder) stak" In het logement „De Geleerde Man" had ook op 18 Juni 1848 een bijeenkomst plaats van een comité van eenige katholieken (mv. C. Hoynck van Papendrecht, C. F. Lurasco, inr. J- W. van Romunde voor Amsterdam; j h. C. van der Kun voor Rotterdam; mr. j. J. Meylink voor Den Haag; mr. van den Aardwegh en dr. van Bree voor Leiden; nlr, H. A. A. van Berkel voor Deift; ten einde van gedachten te wisselen hoe te voor komen, dat het „placet" weer zou worden mgevoerd, alsmede om te verkrijgen volledi- In haar gebouw aar. het Spaarne heeft Zaterdagmiddag de Hollandsche Mij. der Wetenschappen, haar jaarlijksche vergade ring gehouden. De ondervoorzitter, jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, zat de bijeenkomst voor en hield de openingsrede. Prof. Ir. Ter meulen, hield een rede over „Oude en nieuwe brandstoffen." De gebruikelijke jaarverslagen werden uit gebracht. De bate uit het Pieter Langerhuizenfonds werd ter beschikking gesteld van prof. Schreinemakersten einde haar aan te wén den voor het wetenschappelijke werk van prof. Jorissen. Benoemd werden tot binnenlandsche leden der Maatschappij prof. dr. Brugmans, dr. Holst. prof. Obbing. mr. Vissering, dr. Vuyk, prof. Noyons en tot buitenlandsch lid prof. Pictet te Genève. Na de vergadering werd een thé gebruikt op het landgoed „Waterland" te Velsen^ van jhr. Boreel van Hogelanden. Ket gemeenschappelijke diner vond plaats in het gebouw der Maatschaappi). Een Engelsehe verzamelaar heeft in den New-Yorkschen kunsthandel een portret van Frans Hals gekocht voor 50.000 pond. Het stelt Hals' leerlinge, de Haarlemsche schil deres Judith Leys ter, voor. SCHEVENINGEN, 13 Mei. Naar wij verne men, is hedenmorgen in verband met het feit. dat de Scheveningsche reeders op het hun gestelde ultimatum geen bevredigend ant woord hebben gegeven, de staking onder de haringvisschers te Scheveningen uitgebroken. De staking omvat momenteel 4 a 500 man. vrijwel allen leden van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Wij vernemen nader, dat de rijksbemiddelaar, de heer H. A. van IJselstein de partijen tegen morgenmiddag half vier in conferentie heeft saamgeroepen. gen waarborg v:or algeheele vrijheid van onderwijs. De roos heeft voor 't eerst de sering overvleugeld; het aantal der C. A. V. aangevoerde rozen met bijna de helft gestegen bij gelijken doorsneeprijs. Het jaarverslag van de Coöp. Centrale Aalsmeersche Veiling U altijd weer een inte ressant document, want het is zoo heel an ders dan de tallooze andere veilingsverslagen, die men onder oogen krijgt. Hier geen eieren, kool, tomaten, enz., doch snijbloemen, pot planten, e.d. En dat beteekent nog al wat in Aalsmeer! Werd b.v. niet in de week vóór Pasclien aan de Centrale voor 140.000 en aan „Bloemenlust" voor 110.000, dus te zamen voor een kwart millioen, geveild? De jaaromzet, alléén van de Centrale, heeft in 1928 bedragen 3.665.400, dat is zeven ton méér dan in 't jaar daarvóór! Voor het éérst heeft de omzet van de roos AUTO-BOTSING Zondagmiddag had een aanrijding plaats tusschen 2 auto's op het kruispunt Kruisstr.- Krocht-Barteljorisstraat. De oorzaak ligt daarin, omdat de bestuurder van den auto, komende uit de Smedestraat plotseling ach ter de tram vandaan schoot, waardoor hij den auto, komende uit de Kruisstraat iii de linkerflank aanreed. De laatste wagen moest worden weggesleept met een kapote as. i Zaterdagmorgen omstreeks half tien werd de 17-jarige loopknecht A. S. op den hoek j van den Zijlsingel en Brouwerskade aange reden door een vrafchtauto, komende van den Zijl weg. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De jongen werd aan rijn linkerbeen gekneusd. Per auto van Mathot is hij, na door O. D. te zijn verbonden, naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. ONDER DEN AUTO Op de Zandvoortschelaan werd 'n inwoner van Haarlem, die een tweewieligen hand wagen bestuurde, door een auto aangereden. De man werd tegen den grond gesmakt en bekwam een ernstige enkelkneuzing. Hij werd bij den heer Van Dijk binnen gebracht, waar Dr. Bartel de eerste hulp verleende. De autobestuurder zal alle schade vergoe den. ERNSTIGE AANRIJDING In de Tramstraat te Zandvoort is een acht-jarige knaap door een wielrijder aan gereden. De knaap kwam zoo ongelukkig te vallen, clat Dr- Willems, wiens hulp dadelijk werd ingeroepen, een schedelbreuk met her senschudding constateerde. De jongen wera .dadelijk per Haarlemschen ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. De politie stelt een onderzoek in, in hoe verre hier van een ongeluk of van schuld sprake is. 'T BEGINT WEER Op de Zandvoortschelaan onder Zandvoort reed een auto tegen een boom. De vooras werd geheel in elkaar gereden. Door de gara ge Rinks werd de vernielde wagen naar Zandvoort gesleept en op stal gezet. DAT LIEP GOED AF Een dame. die zelf haar auto bestuurde, wilde in de Burgemeester Engelbertstraat te Zandvoort uitwijken voor een paar fietsers, die anders door haar aangereden zouden rijn. Daarbij bleef ze haar stuur echter niet meer de baas. zoodat de wagen t trottoir op schoof en een heer en een dame. die daar wandelden, in de knel bracht. De dame bekwam een schaafwond aan het been en eenige ontvellingen, terwijl van bei den de kleeren werden gescheurd en bescha digd. Daarmede liep dit ongeluk, dat zeer ernstig had kunnen worden, nog gelukkig af. De autorijdster verklaarde zich bereid de schade te vergoeden. GEVALLEN Gisterenmiddag geraakte op den Heerenweg te Heemstede een vielrijdster. doordat zij in aanraking kwam met een wielrijder, haar stuur kwiit, waardoor zii kwam te vallen en zich ernstig aan de knieën bezeerde. Na door de Roode Kruis-Brigade te zijn verbonden, is rij per tram naar haar woning kunnen vertrekken. GEVAARLIJKE WORP In Groenendaal wierp een 7-jarige jongen een stokje spelenderwijs naar een hond. Hij trof daarbij "echter juffrouw M., wonende te Heemstede, zoodanig aan een oog. dat zij naar het Diaconessenhuis te Haarlem moest worden vervoerd. Na aldaar te zijn vprbon- den kon rij echter naar haar woning worden vervoerd. PURMEREND. 13 Mei „Afslagver. Beem- ster, Purmerend en omstr." Aardbeien 1.70 4.20 per 100 stuks; Witlof 3—17 per 100 K.G.; Bloemkool 736 per 100; Roode Kool 17; Spinazie 0.17—0.31 per 6 K.G.; Poste lein 0.23—34; Sla 2.30—9.60 per 100 krop; An dijvie 22.30 per 100 krop; Radijs 4.60—6.30 per bos: Selderij 20: Raapstelen 46.30 per 100; Rabarber 10—16; Wortelen 0.50—0.70 per 25 K.G.; Uien 66.10 per 10 K.G. BEVERWIJK. 13 Mei. R.K. Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kennemerland". Witlof 1020 ct. per K.G.; Bloemkool 25 50 per 100; Rabarber 814 ct., Selderie 1012 ct., Wortelen 3340 ct.. Radijs 6— 10 et.„ Raapstelen 67 ct. per bos; Spinazie 8060 ct. per kist; SI a412!$ ct. per stuk. Postelein 1.151.25 per kist; Aspergie 1 6895 ct„ idem II 45—55 ct„ idem III 25 —38 ct. per bos. 2354 4569 SS 10 275S 177 18645 (.5 957 239 7 3381 34.5-1 4008 4798 5S75 6700 8135 9205 10292 1072 1756 12429 12888 1.3251 13753 15149 15979 16740 17354 18658 18940 19523 19927 (N i e t - O f f i c i e c IV 45«s(e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 13 Mei 1929. 5e Klasse le Lijst. Hooge prijzen; ƒ1500.—. 5401 11262 12013 IS066 1000 ƒ400.— 17284 ƒ200 1566 20b3 4332 7595 9569 10376 13768 19349 19958 100.—. Prijzen van 70 84 418 451 521 605 772 1132 1341 1696 1750 1863 2037 2624 2771 2869 2854 2963 3216 1610J ffiJ I 211" j 33-'° 3598 4811 4817 6249 6713 8142 .'271 10406 11237 11762 12455 1 5033 1.55 54 13838 15508 16269 16790 17422 18661 19021 19561 19966 3(4)5 4093 4871 6262 6822 8215 9622 10442 11268 11898 12562 13039 145nS 13889 15563 16455 16872 17595 18918 191.36 19579 20132 3552 4193 4388 6375 6971 8367 9958 1.0677 11290 1199') 12698 13075 .3723 4247 5438 6381 7237 8488 10079 10816 11295 12109 12766 13082 3899 4391 5656 6473 7416 8500 10151 10894 11329 12133 12780 13158 3936 4655 6704 6500 7572 8715 10241 10971 11411 12256 12798 13207 14083 14303 15573 15630 16465- 16654 16918 17232 18093 15164 19237 19297 19650 19708 20207 20406' 14475 14558 15730 15736 16664 78 17315 17335 15264. ,18469 19301 19343 19766 19777 Geboren: 9 Mei: M. Noorda—Eenningho- ven, z. 10 Mei: M. C. Roosloot—Blanke, z. T. M. Campfensv. Zilt, z. E. J. Heuser—v. d. Aart, d. T. Witte—Veld- meüer, d. 11 Mei: N. Boeree—Bunneke. z. A. M. C. HetemGeerlings, z. E. de Nooijer—v. Belzen, z. Overleden: 10 Mei: A. Huijsman, 29 j„ Gasthuisvest H. C. L. v. Wavcren. 25 j.. lordensstraat. NIETEN: 21 56 64 72 161 103 U>7 153 414 430 51') 53.7 538 0.55 659 582 630 641 636 678 713 754 804 84. 912 9,3.5 10.34 1W8 1173 1184 1195 '224 1281 1,348 1141 1467 U7J 1498 J 510 1568 1577 1590 1670 1675 1701 1772 1798 1812 1847 1885 2074 2077 216.3 2188 2213 2226 22.50 2251 2327 2394 2429 2464 2507 2579 2642 2643 2647 2709 2727 2839 2896 2932 3003 3022 3119 3121 5208 3299 3306 3362 3394 .3422 3492 3501 3.578 3636 3677 3688 3727 3822 3823 4003 4069 4083 4090 .4122 4129 4188 4317 4338 4367 4466 4468 4477 4510 4.567 457! 4704 4741 4859 4867 4883 4923 4930 4957 5038 5106 5133 5186 5310 5377 5439 5465 5527 5.539 5564 5604 .5677 573,5 5734 5794 5795 5812 5874 5878 5974 5979 598.3 8035 6063 6217 6238 6281 6400 648.3 6.594 67,50 6804 6829 6968 6979 6987 V1 '2.5 7049 7670 7089 7114 7<19 712.3 7.127 715.9 718,5 7188 7289 7298 7317 7325 7600 7685 7699 775.4 7709 7812 7900 7922 7971 7992 7998 8045 8064 8212 8261 8494 8572 8597 8631 8675 8759 S774 8874 8921 8978 8952 8983 899S 9022 0077 9275 9329 9370 9417 95 IS "549 9559 9703 0742 1 856 9861 9897 9939 9944 10086 10091 10107 10117 10214 10219 102.34 10254 10327 10334 10.349 10384 10410 10463 10593 106.33 10617 10609 10714 10801 13803 10944 11002 11037 11096 11128 11211 11796 11377 114.11 11436 11437 114.50 11469 11513 11532 11583 11622 11672 11715 11812 11814 11879 11899 12076 12126 12156 12244 12339 12537 12580 12618 12649 1274.1 12857 12860 12889 12986 1 .'993 12998 13061 13074 13090 13191 13214 13261 1.3274 13285 1330.5 13346 13387 13107 3440 13518 1.3520 13571 1.3651 13730 13799 13836 13859 13868 1.3982 14000 14101 14103 14113 14147 14157 14177 11223 14325 14426 14455 14456 14565 1458.7 14613 14628 14773 14784 14845 11847 14840 14874 14881 14897 13018 15044 15018 15049 15122 15143 15172 15230 15270 15438 15495 15512 13587 15.503 1865» 1566.5 15682 15888 15917 16138 16192 16254 16258 16262 16327 16504 16573 16583 16590 16608 16665 1 üi)55 16715 16933 1696.4 16981 17023 170.30 17101 17141 17157 17176 17188 17196 7339 17345 17384 17461 17490 17517 17518 17534 17546 17548 179.44 17955 18068 18074 18109 15167 18192 18292 18307 18347 1 8 .)S8 18593 18612 186.39 18642 18691 18692 18701 18703 18761 1S777 18842 18894 18908 18913 190-14 19072 10168 19347 19365 19410 1942.3 19429 19488 19513 19547 19677 19725 19826 19849 19915 19955 20174 20237 20268 20277 20356 20384 20.396 20443 20461 205.36 20646 20668 20693 20697 20962 30"? 4755 57411 770.' 9081 1024- 1166# 1226® 7-1(9 1322J 1476» ,577» Jh70j 183«ö 19.^ ]97<M 157 55? ,447 159! 187' 4 3 8897 91-7' 96-59 UlO-i! 'n74 l'f., 1 11 1 «'.'ei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2