I Binnen landsch Nieuws 3eêi>uik O DO VOOR DE HUISKA MER Jsftssrs sjhsz s pUDfiig^l DE STAND DER ZUIDERZEEWERKEN iutecntaafprei"- d'Jg— Bezecfl den fam/arfs ttëeemaatp&rjaarf TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 14 MEI 1929 BLADZIJDE 2 1 I De verbinding Amsterdam—Boven- Rijn Z.K.H. Prins Hendrik De Nederlandsche nota aan België H.M. de Koningin Eerste Kamer De berooving van een ouden banklooper op den Singel te Amsterdam Mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpenninck j De oplossing der Romeinsche kwestie RECHTSZAKEN De strafzaak der Veen- dammer Hypotheekbank De meineedzaken in de Culemborgsche moord- affaire Het driemaandelijkse!! rapport Na de verwoesting van het Leidsche Stadhuis Het Kindschap Gods LUCHTVERKEER Het avontuur met de drie Deensche watervliegbooten Wordt de Graf Zeppelin naar Amerika ver.kocht LEGER EN VLOOT Hr. Ms. Willebrord Snellius R. K. Bond v. onderofficieren St. Martinus LANDBOUW EN VISSCHERU De R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond smaakt als room -*r Een wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsc. -kp tot aanvul ling en verhooging van het life hoofdstuk voor 1929. iiwke de verbinding van Am sterdam met den Boven-Rijn door een nieuwen scheepvaartweg, alsmede omtrent een daarmede samenhangende wijziging en verbetering van het Merwedekanaal. Tot 's ministers leedwezen is met het overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam grooter tijdsverloop gemoeid, dan hij aan vankelijk meende, zoodat bij gebrek van het verkrijgen van overeenstemming ook de ver betering van den bestaanden vaarweg voor langeren tijd dreigt te worden uitgesteld dan verantwoord zou zijn. Dit laatste nu meent de minister te' allen prijze te moeten voorkomen. Hetgeen thans wordt voorgeste: d. mag echter niet vooruitloopen op de definitieve oplossing van de verbinding van Amsterdam met dep Boven-Rijn voor het transitoverkeer met Rijnaken van de grootste afmetingen, terwijl het thans voorgestelde tevens in die oplossing moet passen. De verbetering, welke de Minister thans op het oog heeft, kan worden verkregen vol gens hetplan. dat indertijd is opgemaakt door de commissie-Ramaer. Deze bestaat hierin, dat even ten Zuiden van <}e overbrugging van het Merwedekanaal in den spoorweg UtrechtGouda eenttiieuwe kanaaltak zal voeren naar een bewesten Vreeswijk te maken nieuwe sluis. Deze oplossing biedt o.m. de volgende voordeelen dat het peil van Amstelland over den ge- heeïen vaarweg tusschen den Lek en de slui zen bij Zeebrug in het afgesloten IJ kan worden gehandhaafd; dat niet langer in Utrecht zal behoeven te worden geschut; dat de bestaande bochtige vaarweg, met zijn vele beweegbare bruggen wordt vermeden Te Vreeswijk moet gelegenheid worden ge laten. een tweede sluis bij te bouwen. De breedte van den kanaalbcdem is ontworpen op 35 M. en op een diepte van 4.40 A.P. Wat het tracé en de ontworpen bruggen en sluizen betreft, blijft 't plan-Ramaer intact. Het werk wordt thans geraamd op 9.000.000 alles voor Rijksrekening. Voor het maken van voorbereidingen wordt 10.000 aangevraagd. Naar gemeld wordt, is Z. K. H. Prins Hendrik voornemens Dinsdag 21 Mei des morgens uit Zwitserland in Den Haag aan te komen en dienzelfden dag naar Gronin- ren te vertrekken. Men weet, dat, naar aanleiding van het overhandigep dfr jSedevlandsche antwoord nota aan -België*, een'sEngelsch blótf-heeft medegedeeld, dat in bedoelde ïiota dg Nederlandsch regeering aan de" BëlgisóHë hét voorstel doet, 't juridisch aspect der tus schen beide landen hangende geschillen aan de uitspraak van het internationaal gerechts hof te 's-Gravenbage te onderwerpen. Hoewel de Belgische regeering nog niets over den inhoud van het Nederlandsche ant woord heeft losgelaten, meent, naar de Msb. verneemt, de Brusselsche „Soir" toch te weten, dat in strijd met bovenstaande bewe ring van Engelsche zijde, de Nederlandsche regeering de meening uitspreekt-, dat het nutteloos is over de Scheldeaangelegenheden en de kwestie der verbindingen van Antwer pen met den Rijn, van juridisch standpunt uit te discuteeren. Echter luidt het verder, dat, indien de Belgische regeering in dezen een andere opvatting zou zijn toegedaan, het eventueel op te lossen juridrtch geschil, r.a gemeenschappelijk accoord, wel aan be doelde scheidsrechterlijke jurisdictie zou kunnen onderworpen worden. De „Sou*" voegt hier aan toe, dat de Bel gische regeering. als Ret oogenblik daartoe zal gekomen zijn en in de veronderstelling, dat zou blijken, dat een directe overeenkomst tusschen beide landen onmogelijk zou zijn, niet alleen het juridisch geschil, maar geheel het NederlandschBelgische probleem voor een bevoegd orgaan zou willen brengen, bijvoorbeeld den volkenbond, om de kwestie tot een internationale oplossing te brengen. kundigen-rapport, het werk het ontwerpen van plannen zal inleiden, niet te mogen zwijgen. ..De raad houdt zich verzekerd, dat uit nemende moderne bouwmeesters te vinden zijn, die aan dit werk van piëteit met graagte een plaats zouden geven in een plan van modernen opbouw; dat zulk een oplossing strooken zal met den vurigen wensch, niet enkel van de groot- meerderheid der oud studenten, doch van honderdon nevens hen in den lande; en dat de hcogere kosten welke zulk een oplossing misschien voor de ge meente zal meebrengen voor een belangrijk deel met vreugde zullen worden gedragen door vrienden van stad en hoogeschool, van het oogenblik af, waar oj zij weten dat de gemeente deze oplossing aanvaardt.'' Zij wenscht hare bezoeken te verminderen De correspondent van de „Nederlander" meldt: Door een Comité in het Westland is aan H. M. de Koningin een verzoek gericht, om mede in verband met de tentoonstelling van Westlandsche producten, welke in September gehouden zal worden, een bezoek aan die streek te willen brengen. Zonder op een beslissing vooruit te willen loopen, verluidt dat de kans, dat H. M. aan dit verzoek gevolg zal geven, zeer gering is. H. M. heeft n.l. te kennen gegeven, dat het aantal bezoeken verminderd moet worden. verklaringen der drie verdachten, Möhring, J. J. en J. P. M. Woltman: „dat zij bij de overdrachten wisten dat de bewuste vor dering op de Discontobank op zich zelf be langrijk minder was dan de door de Veen- dammer Hypotheekbank pvergedragen goe deren en vorderingen, Waarvoor zij in de plaats was gekomen." Op deze gronden werd geconcludeerd tot verwerping. Arrest tien Juni a.s. DE OPVOLGER VAN JHR. MR. F. X. A. VERHEVEN Het Centraal Stembureau zal op Woens dag a.s. des namiddags te 4 uur in het lokaal van het gemeentehuis te Den Haag, voor heen voor de vergaderingen van den Raad bestemd, een voor de kiezers toegankelijke zitting houden voor de benoemd-verklaring van een nieuw lid van de Eerste Kamer der Staten Genera?!, in de plaats van het overleden lid dier Kamer, jhr. mr. F. X. A. Verheijen. De Hooge Raad behandelde gisteren een cassatieberoep van H. N. K., door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot een gevan genisstraf van 3 jaar en 9 maanden wegens diefstal. Tezamen met zekeren V. had hij te Amsterdam op 15 Februari op den Singel van een banklooper der firma M. een tasch geroofd, inhoudende 15.000. Mr. de Lauwere lichtte een drietal cassa tiemiddelen toe. In den ouderdom van ruim 77 jaren is te 's-Gravenhage overleden mr. G. J. Ph. Graaf Schimmelpenninck, die sedert Januari 1911 Kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin was. Geruimen tijd heeft de thans ontslapene die ridder in de orde van den Nederland-' schen Leeuw was, in vroegere jaren verschil lende functies bekleed by de magistratuur. Zoo was hij Officier van Justitie bij de Rechtbank te Leeuwarden ten tijde, dat in Friesland het gerucht makende proces plaats vond tegen de gebroeders Hogerhuis, die ver oordeeld werden wegens de bekende nachte lijke inbraak ten huize van Haitsma te Brikum, uit welk proces is voortgevloeid de aanklacht destijds van mr. Graaf Schimmel penninck tegen mr. Troelstra wegens smaad, die toen deswege in hooger beroep door het Haagsche Gerechtshof tot het ondergaan van gevangenisstraf is veroordeeld gewor den. Een herdenkingsvergadering te Maastricht De gelukkige oplossing der Romeinsche kwes tie is ook te Maastricht herdacht met een feestvergadering waar het woord werd gevoerd door Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen woonde een deel der vergadering bij eh richtte daarbij het woord tot de aanwezigen. Z. D. H. de Bisschop loofde zijne diocesanen om hun gehöorzaamheid en volgzaamheid, waaraan het te danken is, dat er in het Bisdom Roermond iets goeds is tot stand kuririën gebracht worden. Lang' h'ebben we moeten bidden „Domine corÜéWa etlm", Heer, bewaar Mem en lever Hem-niet'over aan den wil zijner vijanden, doch ons gebed is verhoord door de Godde lijke Voorzienigheid, Die alléén de geschiede nis der wereld schrijft. Van harte is Z. D. H. dankbaar voor de uiting van geloof en vreugdè en liefde voor den Stedehouder van onzen Koning. Geknield ontvingen de duizenden thans den Bisschoppelijken zegen. Daarop werd de vergadering voortgezet, die met den Christelijken groet werd gesloten. De procureur-generaal concludeert tot verwerping van het cassatie-beroep- Möhring. Thans heeft de procureur-generaal bij den Hc-ogen Raad, mr. Tak, conclusie genomen in de zaak van A. C. Möhring. accountant te Den Haag. die in de affaire der Veen- dammer Hypotheekbank door het Gerechts hof te Amsterdam was veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drié maan den met aftrek van preventieve hechtenis. Dat de inleidende dagvaarding nietig zou zijn, omdat daarin niet wordt gezegd, wie Gisteren diende voor den Hoogen Raad de zaak van A. Collé en N. de Smale, die in de Culemborgsche moordzaak door het Arnhemsch Gerechtshof wegens meineed waren veroordeeld resp. tot vijf maanden en twee jaren. Het O. M. zal 27 Mei a.s. conclusie nemen in de zaak De Smale, ten aanzien van Collé concludeerde de procu reur-generaal tot verwerping. Verschenen is het driemaandelijksch rap port betreffende de werkzaamheden voor af sluiting én droogmaking der Zuiderzee. Daaraan is ht volgende ontleend: De uitwateringssluizen beoosten Vlieringen Voor het oostelijk stel uitwateringssluizen werden de steigerwerken gesteld, waarop de bruggen en aanslagbalkcn van gewapend beton zullen word'en gemaakt. De pijlers en landhoofden voor het mid delste stel zijn opgetrokken tot ongeveer N. A. P. en die van het Westelijk stel tot ongeveer 1.50 M. N. A .P. De vleugelmuren van het Oostelijk stel uitwateringssluizen zijn gereed, die van het middelste zijn in aanbouw, terwijl voor die van het Westelijk stel de fundeeringsplaten van gewapend beton in uitvoering zijn. De veertien meerpalen voor de kunst werken kwamen gereed en werden op de bouwplaats aangevoerd. De looprails en de kraanrails zijn in be werking. De Proefpolder bij Andijk. Voorzoover de weers- en ijsgesteldheid dit toelieten, werd nog eenigen voortgang gemaakt met de herstelling der tijdens de stormen in de tweede helft van November j.l. ontstane schade, waaromtrent in het vorig bericht een mededeeling is gedaan. De schade is tengevolge van de ijsbezetting in de Zuiderzee niet uitgebreid. Aanleg dijk WieringenMedeniblik. Ook met dit werk kon in het afgeloopen kwartaal, tengevolge van de vorst en de ijsbezetting, niet worden voortgegaan.. Maatregelen zijn thans getroffen voor de verdere voortzetting der werken. De op het eiland op de Oude Zeug ge plaatste arbeiderskeeten en andere tijdelij ke gebeuwen, welke nog door verschillende keetgezinnen werden bewoond, zijn, zooals wij indertijd uitvoerig hebben gemeld, met het oog op 't gevaar, dat zou kunnen ont staan, indien bij het losraken van de ijs bezetting in de omgeving het ijs zou gaan kruien, voorzichtigheidshalve ontruimd. Het ijs is intusschen zonder ernstige moei lijkheden opgeruimd en de ijsbezetting heeft aan de werken geen schade toege bracht. Met de herstelling der in het vorige be- Een verteek om wederopbouw van den ouden gevel In een buitengewone vergadering van den Universiteitsraad van het Leidsche Universi teitsfonds, Zaterdag j.l. gehouden, is de vol gende motie aangenomen: „De Leidsche Universiteitsraad op 11 Mei bijeen in buitengewone vergadering, spreekt met warme overtuiging de hoop uit, dat bij dèn bouw van een goed en modern stadhuis voor Leiden nochtans gepoogd zal worden den ouden aanblik van den Breestraatgevel en dien van de klokkentoren, zij het niet in angstvallige nabootsing van ieder ondeideei. aan stadgenoot en vreemdeling te hergeven. „De raad heeft zich met opzet deze drie maanden onthouden van het openlijk uiten van eenig oordeel, dóch meent thans, aan den vooravond Van het verschijnen van een des- door Gerta Staats-Görlitz. Het doode kindje van de jonge moeder, oogenblik, nu zij de kelderwoning verlaten wilde, om in een andere plaats werk te zoeken voor haar man. „Was het wurm toch maar dood geweest!" Hard als steen vielen de woorden van de deTchtoote'VanDTLenz had'deTrde H™"1 «er moeder, toen zy op opgenomen in haar mo^erschoot vallTwa^b^dfvSm T JT neen.... ruw had zij het ontrukt aan de be- ven V kkime <Rar. blind voor de smart van haar man, die toch de onbekende dader of daders zouden zijn, met wie de met name genoemde verdachten pen, heiligen eerbied voor den oorsprong des zoo bezorgd voor haai* was en die ook zelf zooveel leed.... doof voor alles wat rondom haar gebeurde. Haar leven was tot nu toe een weg geweest, waarop zij nog nooit eeni gen tegenslag had ontmoet.... waarop zon van geluk nog nooit door wolken verduisterd washare ouders hadden haar altijd zoo teeder behoed voor alle verdriet.... en haar man omringde haar steeds met de teederste zorgende innigste liefde. Maar thans was zij plotseling uit het schitterendste licht in de zwartste duisternis getreden.... het zoo vurig verlangde geluk van het moeder schap was met één slag voor altijd vernie tigdEn het was alsof met deze vernie tiging ook al het leven in hare ziel mede gedood was.... Zy kon niet meer bidden.... zij kende niet meer den weg tot de Liefde Op zekeren morgen hoorde zij eensklaps een kinderstemmetje, het geluid van een pas geboren kindje. Deze kreet riep de on gelukkige moeder plotseling wakker uit dien verschrikkelijken staat van gevoelloosheid en bracht haar terug in het wérkelijke leven. Het geschrei steeg op uit de kelderwoning en was doorgedrongen in het gewonde jonge moederhart. Vrouw Lastmann, die in de kelderwoning huisde, had haar zesde kind ter wereld ge bracht:... haar zesde dat misschien niet een met blijdschap verwacht was! Hoe schreide en jammerde dit teere stemmetje tegen het ruwe leven! De zwakke ongeluk kige vrouw daarboven hield beide handen voor de oorenzij wilde niet luisteren en toch moest zijzij kon zich niet los maken van den kleine, evenmin als van het opsteeg uit hare ziel Daar beneden was het kind slechts gebo ren tot last, hier boven stond het een heer lijk onbezorgd leven te wachtenHare ziel was steeds vervuld geweest van een die- het hun ten laste gelegde misdrijf hebben gepleegd, en tevens omdat de vervreemde vorderingen daarin niet nauwkeurig zijn vermeld, betwistte mr. Tak. Hij wees er op, dat het voldcend'e is. wanneer een aan klacht zoodanig is. ingericht, dat een ver dachte daaruit zijn aandeel goed kan let- ren kennen. Leest men het verweer, dan blijkt, dat de zaak voor dezen verdachte volkomen helder was, en nergens door duis terheid boven zijn begripsvermogen ging. De ten laste legging spreekt van „26 schuld vorderingen van de Veendammer Hypo theekbank. in hoofdsom beloopenüe 2.155.512.50, of daaromtrent, en tot zeker heid waarvan hypotheken ten behoeve van deze N. V. waren verleend," hetgeen onge twijfeld klaar is voor een directeur dier bank. De vraag, of de bewijsmiddelen iets bevat ten, waaruit kan blijken, dat verdachte de roerende goederen in eigendom overdroeg, en uit zijn bezit gaf. beantwoordde de pro cureur-generaal bevestigend alleen reeds op grond van deze aanhaling uit requirants als bewijsmiddel gebruikte verklaring, dat. „vei- volgens op die vergadering ten overstaan van notaris Herkman o.m. zes hierboven vermelde acten zijn gepasseerd, waarbij de daar omschreven goederen en vorderingen, tocbeliccrende aan Ce Veendammer Hypo theekbank aan daarbij genoemde verkrii- gers zijn verkocht, voor zooover de roeren de goederen nog niet in de macht der ver krijgers waren, zijn overgedragen." Veider merkt de procureur-generaal nog op, dat de extracten uit de minuten ter griffie van rechtbank en hof. berustend' niet uitsluitend het bewijsmateriaal vormen, der gewijsde geworden faillietverklaring; doch daartoe medestrekken o.a. de verklaringen der cura toren in het faillissement der Veendammer Hypotheekbank, mrs. Salm en Van Nierop. Het eerste middel van mr. Kokowsky zal aldus de conclusie moeten afstuiten bp cfe levensHoe had zij zich op haar vurig verlangd moederschap voorbereid door gebed en heiligen levenswandel.ja iedere ge dachte van hare zuivere ziel was gericht op het goed vervullen van haar heerlijke taak. Zij verwachtte niet enkel een menschenkind, neen het kindschap Gods wilde zij in hem vormen, dat had zy zich als haar hoogste, haar verheven en heerlijkste taak gesteld. En nu? Nietsnietsen daar beneden schreide het arme wezentje, dat ver verwij derd zou blijven van het Rijk Gods, want het was een kind van een verbitterden sociaal-democraat en toch, telkens en tel kens moest de arme gekwelde vrouw weer luisterende kleine doordringende kin derstem sneed haar door de ziel Toen de bleeke, jonge vrouw weer opstond, uitging en met droeve oogen aan de zijde van haar bezorgden man door haar vreug deloos leven schreed, ontmoette zij op zeke ren dag twee kinderen van Lastmann, die op straat speelden.... Zij boog zich naai de beide kleine kindertjes en nam hunne smoezelige handjes vol liefde in de hare „Je hebt een broertje gekregen," klonk het zacht van hare lippen, „daar zul je zeker wel veel van houden.' Met energiek gebaar schudden beide kin deren de ongekamde krullekopjes. „Of wij er veel van. houden?" vroeg het kleine meisje met een stem die haast rauw klonk uit den kindermond. „Het schreit bijna altijd," en zoo viel het broertje bij, „het zal nog veel eten ookEen leelijke oude vrouw heeft hem vannacht gebracht... is het geen schande, we zijn toch al met vijven en we hebben het niet te breed, zegt vader. Als 't nu nog een meisje geweest was, maar jongens hebben altijd honger." Niemand van het gelieele gezin Lastmann scheen er aan te denken dat het kleine, teere schepseltje ook liefde noodig had; voor hen was het een nieuwe last voor den man die werkloos was een doorn in het oog.... voor de vrouw, die toch al zooveel werk had, een lastpost meer vooral op dit ken. moederhart dat geen voldoening meer ken nen zou in het bezit van eigen kinderen, werd vervuld met een oneindig medelijden, ja met een groote liefde voor het kleine menschenkind, dat door niemand bemind werd. Toen Dr. Lenz 's avonds thuis kwam, vond hij zijne vrouw in vreemde opwinding; de ziekelijke levensmoeheid scheen geweken liefdevol, smeekend zag zij hem in de °°8enZouden wij het arme kindje van beneden niet als ons kind aannemen, om het te leggen in onze wieg, die zoo leeg ge bleven is Angstig blikte zy in het ernstige gezicht van haar man. ..Maar je vergeet wat een ondankbare taak het is, de zorg van een vreemd kind op je te nemen.... het kind kan best en dit is zelfs zeer waarschijnlijk eigen schappen geërfd hebben, waartegen je niet opgewassen bent....", waarschuwde de dok ter bezorgd. „Je hebt gelijkalleen ben ik er niet tegen opgewassen, maar God zal ons bei den met Zijne Genade bijstaan en verster ken om in dit versmade wezen het kind schap Gods te wekkenIs deze taak niet veel verhevener dan de opvoeding van zijn eigen kindis het niet een kleine bijdrage tot verbetering van de sociale toestanden in dezen bitter-zwaren tijd?" Dr. Lenz zag zijne jonge vrouw in de schitterende oogen. waarin het Goddelijk vuur van den H. Geest straaldeen hij had den moed niet meer om haar tegen te spreken Met verbaasde ongeloovige oogen stond den volgenden dag het heele gezin Lastmann rond den dokter en zijn vrouw. „Doe met het kind wat u wiltvoor mijn part moogt u het in uw eigen geloof opvoeden. Hoofdzaak is maar dit: het is goed verzorgd en. wij hebben een mond minder aan tafelsprak de vader. Vrouw Lastmann hield het kind met het gele, onbekoorlijke kopje in den arm, die plotseling sidderde; een 'oogenblik drukte zij het wichtje krampachtig aan haar bon zend hart. Toen ging er een vreeselijke schok door haar lichaam „Daar"en zij schoof het kind in de armen van de anderede voorname de gelukkige vrouw„Maakt u het kind gelukkig", zoo sprak zij met van ontroering bevende lippen. Daar stonden twee moeders recht tegen over elkaar: zij zagen elkaar diep in ds oogen en peilden het leed tot in het diepste van hun gewonde zielen. Op hetzelfde oogenblik werd er een onzichtbare brug ge spannen van hart tot hart.... over alle klo ven van klassenhaat en vooroordeelen heen. Zacht woei de avondwind door de bloeien de bloesemtakken. Week en licht als enge lenvleugels bogen zij zich droomerig naai de spiegelramenIn het hemelsblauwe bedje van de doktersvrouw lag een klein bleek wichtjede teedere vuistjes tegen de witte wangetjes gedrukt. De kleine borst ging regelmatig op en neerde zwakke longen ademden gretig de gezonde, zuivere luchtDaar boog zich een blond vrouwen hoofd over het wiegje heen, met teedere moederzorgmet oneindige liefdetwee slanke handen vouwden zich in innig dank gebed Een gouden zonnestraal der ondergaande zon drong door in de droomerig stille ka mer gleed over het hoofd der Moeder Gods aan het hoofdeinde der wieg.... de Moeder van Smarten.... doch haar smart volle trekken schenen verhelderd door een glimlach „Wat gij den geringste der mijnen ge daan hebt, dat hebt gij aan Mij gedaan." Zoo had haar Goddelijk Kind gesproken. Uit deze woorden zou de jonge moeder de kracht putten, om in het armzalige kleine menschenkind het kindschap Gods te wek- richt vermelde stormschade kon slechts ge ringe i voortgang worden gemaakt. Een dijk lang het Boezcmmeei. Nadat het werk tegen het einde van 1928 in verband met de ingevallen vorst was stopgezet, kon de uitvoering niet eer wor den hervat dan 18 Maart. Daarna werd het aanbrengen van klei- bekleeo'ing op het dijklichaam. zoomede het afwerken van de leidammen langs het bui tenkanaal der keersluis bij de Oostpunt voortgezet. Bij het opmaken van het bestek was de gezamenlijke duur der uitvoering van de werken geschat op ongeveer 90 weken. Door de goede organisatie van het werk en de voortvarendheid waarmede uitvoering is ge leid, bleek intusschen de genoemde tijds duur aanzienlijk te kunnen worden bekort, en wel zoodanig dat de voltooiing der wer ken in het voorjaar van 1929 in plaats var-, in den nazomer kon worden tegemoet ge zien. De schutsluis bij Kolhorr.. Zooals is vermeld in het Driemaande lijksch Bericht van October 1927, waarin het verkavelingsplan voor den Wieringer- meerpolder werd beschreven, zal bij Kol- hom ter verbinding van d'e polderkanalen met het buitenwater, en wel in het bijzonder met het kanaal AartswoudOostpunt en met het Kolhornerdiep, een schutsluis wor den gebouwd. De te bouwen schutsluis, die toegang zal geven tot het polderkanaal KolhomMe- demblik, dat voor de vaart van 300 tons- schepen wordt ingericht, komt, wat het type betreft, geheel Overeen met de bij De Hau- kes in aanbouw zijnde soliutsluis. Zij ver krijgt evenals dé sluis bij De Haukes een wijdte van 7 M. een schutlengte van 40 M. en een drempeldiepte van 2.50 M. onder den waterspiegel. Waar intusschen de sluis bij Kolhom toegang zal geven tot de tweede polderafdeeling, met een voorloopig polder- pel van 5.30—N.A.P., wordt 't verval 0.70 M. grooter dan dat van dé sluis bij De Hau kes, en is bij het ontwerp gerekend op een normaal waterverschil van 5.80 M. De weg langs het Kolhornerdiep Nabij Kolhom is over het kanaal Aarts woudOostpunt, benoorden de bestaande schut- en uitwateringssluis van het Kolhor nerdiep, eene beweegbare brug ontworpen, welke toegang zal geven van het oude land van Noord-Holland naar het wegennet in den Wieringermeerpokï'er. De verbinding tusschen deze brug en de wegen van het oude land wordt- echter thans slechts ge vormd door een smallen grindweg op de kruin van de kade langs de noordzijde van het Kolhornerdiep. en is geheel onvoldoende te achten voor het te verwachten verkeer tusschen den nieuwen polder en liet markt centrum Schagen. Met het oog hierop meet de bestaande weg verbreed en verbeterd worden. De kruin van de» weg zal hiertoe op een breedte van 17 M. worden gebracht, terwijl op de kruin een klinkerbestrating ter breed te van 5 M. zal worden gelegd. De weg zal den zeedijk van den Waardpolder kruisen doon middel van een oprit, teneinde de waterkeerende hoogte van dezen dijk ter plaatse van de kruising op 3.00 M. N. A. P„ te kusnen handhaven. Het benoo- digde zand voor de uitvoering van de weg- verbreeding, welke gedeeltelijk zal worden verkregen door aanplemping langs den noordelijken oever van het Kolhornerdiep, zal worden ontleend aan het bereids in de nabijheid opgespoten gronddepot. De verbinding Wieringermeerpoldcr met de haven van Medemblik. De uitvoering va.n het tweede deel der in aanbouw zijnde schutsluie bewesten Me demblik ondervond tengevolge van de inge treden strenge vorst aanzienlijke vertraging en vorderde slechts weinig. De ijzeren bas- culebrug over het beneden-sluishoofd were in «Je werkplaats van de aamieemster. op enkele gietstalen onderdeelen na. gemon teerd. Van de beide ijzeren sluisdeuren werd de eene geheel afgeklonken en werd met I het klinkwerk voor de tweede deur eer. aanvang gemaakt. Het baggerwerk der hoofdkanalen in den l Wieringermeerpolder moest tengevolge van ingetreden strenge vorstperiode in het be gin van het jaar worden gestaakt en kon in het afgeloopen kwartaal nog niet worden hervat. Bemalimgsim-ichting Wieringermeerpolder. De bouw van het electïisch gemaal bij Medemblik ondervond ten gevolge van de ingetreden vorst aanzienlijke vertraging. In hoofdzaak kon slechts worden gewerkt aan het stellen van bekistingen en het aan brengen van wapeningsijzer, terwijl voorts nog eenig grondwerk werd verricht. Met de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken werd een overeenkomst getroffen voor het leveren, voor 40.000. van 16.000 M2 keileem in den gemaalput, bestemd om daar te worden verwerkt in het aan het gemaal aansluitende dijks- lichaam. Met de vervaardiging der machine-onder- deelen werd door de betrokken fabrieken voortgegaan. Ook de uitvoering van het Dieselgemaal en schutsluis bij Den Oever ondervond ten gevolge van de vorst veel vertraging. De ontgraving voor de schutsluis, zoomede hei heiwerk der by de sluis te maken d'am- wanden, kwamen gereed, waarna de werk vloer voor de onder de sluis (zonder paal- fundeering) aan te brengen fundeeringsplaat van gewapend beton werd gestort. Voor het gebouw van het gemaal werden in hoofdzaak de bekistingen en het wape- ningsijzer voor de kelderruimte gesteld. In de fabriek „Werkspoor" kwamen de Dieselmotoren in hoofdzaak gereed, terwijl ook het gietwerk voor de centrifugaal-pom pen voltooid werd. Gisteren hebben wij het een en ander I gemeld, omtrent het avontuur met de drie watervliegtuigen der Deensche marine, dat Zaterdag heeft plaats gehad. Daaromtrent wordt nu nog nader aan het „Hbld." het volgende medegedeeld: De Deensche vliegtuigen hadden voor zes uren benzins bij zich. Zij waren om 10 uur gestart en tegen twee uur verwacht. Door den sterken tegenwind raakte, de benzinevoorraad uitgeput. Om half zeven trok een escadrille water vliegtuigen van het vliegkamp De Mok, onder commando van den officier-vlieger Rotgans, op onderzoek uit. Men had ben zine meegenomen. om de vliegtuigen daarvan eventueel te kunnen voorzien. Tus schen Oude Schild en Oosterend werd het eerste vliegtuig aangetroffen, en nadat ben zine overgeladen was, kon dit met een van de Nederlandsche vliegtuigen naar hei vliegkamp vertrekken. De beide andere Nederlandsche vlieg tuigen vlogen door; wegens de invallende duisternis, liét luitenant Rotgans een vari de vliegtuigen naar De Mok teruggaan; hij zette zelf met de W 54, den onderzoekings tocht voort. Geregeld gaf hij lichtsignalen; tusschen Schiermonnikoog en Ameland werden zij beantwoord en streek de W. 54 .neer. Het bleek, hier, dat het Deensche vliegtuig H* 98 was geland wegens gebrek aam benzine. Door middel van een lijn weed in het donker benzine overgeladen; toen werd ge tracht, langzaam „taxiënd". de kust te bereiken; door de duisternis werd, tegen eenige stokken gevaren, waaraan visch- netten waren bevestigd. Hierdoor werd de onderkant van vleugels beschadigd; men was genoodzaakt terug te gaan. Men kwam daarbij plotseling in een diepe geul. ten gevolge waarvan eenige grondzeeën over het vliegtuig heensloegen ,en de snel- draaiende proppellor op het water stuk sloeg. Besloten \werd toen den dag af te wachten. Door de loodsboot „Vliestroom" werd de® morgens de W. 54 ,aan boord geheschen. en de H. 98 kon op ssieeptouw genomen wor den. Beide vliegtuigen werden naar De Mok gebracht, waar de H. 98 heden van een nieuwe schroef zal warden voorzien. Zondagmorgen vi.w uur startte een nieuwe groep Nederlmidsche vliegtuigen van De Mok. om het nog vermiste derde vliegtuig op te sporen. Dit werd bij de Grind gevonden, en kon,, na van benzine te zijn voorzien, op eigen kracht naar het vliegkamp komen. Volgens een bericht uit New-York loopen in de Vereenigde Staten geruchten dat het luchtschip „Graf Zeppelin" door een Ameri- kaansc-he luchtvaartmaatschappij zal worden aangekocht voor den dienst, welken men tusschen de Westkust, der Vereenigde Staten en de Hawaï-eilanden wil openen. De Amerikaansche maatschappij zou het luchtschip dezen zomer, als het zün vlucht om de wereld heeft volbracht, willen aan- koopen. Blijkens een bij het departement ontvangen bericht, is het opnemingsvaartuig „Wille brord Snellius" te Emmahaven (Padangi aangekomen. De R. K. Bond van onderofficieren ,.St- Martinus" heeft te 's Hertogenbosch rijn jaarvergadering gehouden. Deze vergadering werd o.m. bijgewoond door Mgr. j. Pompen, vicaris-generaal van het Bisdom *s Hertogenbosch. De jaarverslagen werden goedgekeurd. begrooting 1929 werd vastgesteld. Aan H. M. de Koningin en Z. D. H. den Aartsbisschop werden telegrammen gezonden- De heer v. d. Meulen. vertegenwoordiger van den Nat. Chr. Onderofficiersbond betoog de het nut van samenwerking tusschen beide bonden, die leven uit het geestelijke en beid® den Koning der Koningen erkennen. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een ingekomen telegram van dank van Z. D. T den Aartsbisschop. Bij de hierna volgende verkiezing werd de heer J. van 't Walder- veen, te Amersfoort, bij enkele Kandidaatstel ling- als hoofdbestuurslid herkozen, de hpE\ J. Grobben werd als zoodanig herkozen me' 342 stemmen. Mgr. Pompen richtte nog in den loop d< r bijeenkomst het woord tot de vergadering el1 sprak zyne verheuging uit over den god®' dienstzin waarvan de leden blijk geven. beste wenschen uitsprekend voor den bon beloofde hij gaarne mgr. Diepen te zul F11 inlichten over den arbeid, die hier ver richt wordt. Naar de R.K. Boerenstand meldt, telde d' R.K. Nederlandsche Boeren- en Tuindersooir op 1 Jan. 1929 73.741 leden over 725 pla®F selijke afdeelingen. (Op 1 Jan. 1928 bedroe-; dit aantal 72.838 leden over 720 afdeelinge11^ een vooruitgang dus in een jaar van 903 le den en 5 afdeelingen De vier volgende diocesane bonden va katholieke boeren en tuinders vormen sarn®. den R.K. Nederl. Boeren- en Tuindersbon0. Leden AfdeeUngeI' 1 Jami»r' 1928 I93 N.-Br. Christ. Boeren bond (Bisdommen 's-Bosch en Breda» Limb. Land- en Tuin- bouwbond (Bisdom Roermond) Aartsdioc. R.K. Boer- -3 ren en Tuindersbond 11.881 11.988 167 16 R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwb. in het Bisdom Haarlem 1 Januari 1928 1929 39.622 40.062 274 373 16.455 16.691 16: 13 133 4.880 5.000 117 119

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6