-VfaMMad'* EXTRA DAGEN 1— 412 AU PRINTEMPS I I I I I I I I I I L ZOMER-Onderkleeding §ÊT KOUSEN I I I I I I I I I I I HET 10-JARIG bestaan van den ONDERWIJSRAAD JAC. v. WEERT tweede blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 14 MEI 1929 BLADZIJDE 3 SPORT EN WEDSTRIJDEN D. H. V. B. TENNIS JzcuiMMfitt&etp MET BIJZONDERE KORTING Jr.r 1.15 pV.2.50 Haarlem Een herdenkings-vergadering Prof. dr. P. Th. L. Kan SOCIAAL LEVEN Het Willem Passtoors- monument De onthulling te Amsterdam De organisatie der sociale verzekering Holland—Amerika Dames Botsing' met doodelijken afloop Ernstige aanrijding Felle brand bij Nijmegen Aan den dood ontsnapt GEMENGD NIEUWS Brutale aanranding te Hulsberg (L.) Van 7 Meter hoogte gevallen Een frisch bad Vele handen hielpen De brandweer stond machteloos SERREMEUBELEN TUINMEUBELEN STRANDSTOELEN LIGSTOELEN REPARATIE-INRICHTING GIERSTRAAT 81 - TEL. 14651 1.10 pLr1.50 pa'a r 1.95 MORGEN BALLONS VOOR KINDEREN mum mmm mam mmm hm wam heess hm mmsh ZIJLSTRAAT 94, b.d. Gr. Markt JAEGER RIBANA MAGCO TRICOT voor Dames, Heeren en Kinderen ZIJDEN ONDERJURKEN met bijpassende DIRECTOIRES in alle moderne tinten den aanvang der plenaire vergadering den Onderwijsraad op IX Mei jJ„ welke Vergadering werd bijgewoond door den Minis- er van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap ben en enkele oud-leden, hield de voorzitter van den Raad, prof. dr. B. Sijmons, een toe spraak ter herdenking van het tienjarig be staan van den Raad. Na in het kort de tot standkoming van de wet, regelende de instel- "hg van den Onderwijsraad, te hebben nage gaan en eerbiedig hulde te hebben gebracht aah de door den dood weggenomen oud heden, in het bijzonder de heeren Bavinck en Lorentz, wierp spreker een terugblik op den volbrachten arbeid. ®en horescoop te trekken ligt noch in mijn bedoeling noch in mijn macht, zoo besloot spr. Maar zooveel zal duidelijk zijn, dat ons college den vruchtbaarsten arbeid daar heeft bunnen leveren: le, waar de samenwerking 'het het Departement het hartelijkst ge feest is en 2e. waar zijn werkzaamheden baar oorsprong vinden in de uitvoering van Wettelijke bepalingen. In de ontwikkeling van zÜn nauwe betrekkingen tot het Departe ment, waarbij de Onderwijsraad is ingesteld, in de uitbreiding van zijn wettelijke be voegdheden ook tot andere takken van on derwijs dan het lager zie ik de toekomst van bet instituut. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beantwoordde deze toespraak. Bij achtte het zijn plicht, een woord van Srooten dank uit te spreken voor de alleszins te waardeeren wijze, waarop de Onderwijs raad en zijne onderscheidene afdeclingen zich 'U het afgeloopen tijdvak van hunne moeilijke taak hebben gekweten. Spr. zeide van oordeel te zijn, dat het in bet belang van de onderlinge samenwerking' vou zijn en tot verruiming van denkbeelden ban leiden, wanneer de plenum-vergaderingen Van de Raad weder talrijker werden. De Minister was het niet eens met hetgeen be voorzitter als wensch ten aanzien van 't lus constitutum genoemd had, dat, evenals zulks in de Lager-onderwijswet ten aanzien Van de derde afdeeling is geschied, ook in andere wetten voor de regeering de verplich ting werd opgenomen bü hare uitvoering den Onderwijsraad te hooren. Te meer zou spr. bit betreuren, indien op 't voetspoor der L. onderwijswet, naast deze adviezen, in som mige gevallen ook de beslissing of de uit braak aan den Onderwijsraad werd opgedra gen. Hierdoor toch wordt in strijd met den Seest van ons Staatsrecht, aan den Minister, met de uitvoering der wet belast, een deel zijner verantwoordelijkheid tegenover Kroon en Staten-Generaal onttrokken. Naar aanleiding van opmerkingen van Prof. sfjmons over het academisch statuut en de doelmatige verdeeling van leerstoelen °ver de Universiteiten, betoogde de Minister bat hierin een vingerwijzing ligt, dat het be- bende gezegde „de school moet het leven ver- bienen", ook geldt voor de Hoogeschool, de Universiteit. Met prof. Sijmons hoopte spr.., bat een volledige herziening der wet op het Hooger Onderwijs ook hier de oplossing moge bieden, die beide standpunten tot el- bander brengt. Niemand kan meer betreuren, dan ik, aldus be Minister, dat de Lyceum-ontwerpen ook bit zittingjaar niet in de Tweede Kamer in behandeling zijn gekomen, maar dat deze materie voor goed zal blijven rusten, weiger 'b te gelooven, ai ware het alleen hierom, dat een wettelijke basis voor de in ons land zoo bloeiende lycea en het middelbaar onderwijs Voor meisjes alsmede voor het handelsonder wijs op den duur niet kan blijven ontbreken. En dan zal blijken, dat ook de werkkracht en geestelijke inspanning van de tweede af- beeling niet „nutteloos verspild" mag worden ëenoemd. De vierde afdeeling, die in dit jaar niet Ier vergadering is bijeengekomen, is niet tot Wasdom geraakt in het afgeloopen tienjarig tijdvak. Inderdaad kan dit te wijten zijn aan bet feit, dat geen tak van onderwijs zoo ge- becialiseerd. in zoo vele groepen gesplitst, en zóó moeilijk als één geheel te beoordeelen onderwijs is, als het Nijverheidsonderwijs. 'I'och heb ik niet geaarzeld, voor een niet minder gespecialiseerd, in groepen gesplitst en moeilijk als één geheel te omvatten onder - W'ijs een „Afdeeling van den Onderwijsraad v°or het aanvullend onderwijs" voor te stellen ;U het ontwerp der Cursuswet. Komt die wet lot stand, dan koester ik van die nieuwe af deeling groote verwachtingen, en ik vertrouv; bat dit dan zijn terugslag moge hebben op de Werkzaamheid van de thans tot twee leden Geslonken, en met dit cursus-onderwijs zoo !lauw verwante afdeeling voor het vakonder wijs. Na het aanhooren van deze herdenkings toespraken ging de Raad over tot zijn gewone werkzaamheden; o.m. werd vastgesteld het rapport omtrent het gebruik van Radio op de scholen. Des avonds vereenigden voorzitter, leden en secretaris zich aan een gemeenschappe- lijken maaltijd, waaraan de Min. van On derwijs, de oud-Minister dr. Th. de Visser en enkele oud-leden deelnamen. Prof. dr. P. Th. L. Kan, hoogleeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde, aan de Leidsche Universiteit, heeft tegen 1 Juli a. s. om gezondheidsredenen eervol ont slag gevraagd.. In het gebouw van den R. K. Volksbond te Amsterdam, heeft Zondag de plechtige onthulling plaats gehad van het borstbeeld van wijlen den heer Willem Passtoors, den stichter van den R. K. Volksbond. Onder de vele aanwezigen bevonden zich ook eenige familieleden van Willem Pas stoors, onder wie ook zijn weduwe. De plechtigheid werd geopend met een korte rede van den voorzitter der monu mentencommissie, den heer H. L. W. Voort- huyzen, die het initiatief van Passtoors huldigde. Daarna sprak de bondsadviseur, rector J. P. J. Bots, de onthullingsrede uit. Hij zeide o, m. het volgende: Persoonlijk heb ik hem niet gekend, lectuur over hem bestaat er haast niet, maar we bezitten de geschiedenis onzer 41- jarige arbeidersbeweging, een geschiedenis zoo levend, omdat er in leeft en woelt de ziel van de breede massa, vanaf het oogen- blik, dat de eerste arbeider, kreunende op rees, tot op den dag van vandaag, nu ze daar staan in breede rijen, met een vast geloof in een nieuwe, stralende toekomst. Die geschiedenis nu, heeft hij ingezet, Willem Passtoors, de stichter van onzen Volksbond, hij hielp ze maken, hij hielp ze leiden, hij leefde er in jarenlang met rustelooze werkkracht en als ik uit die ge schiedenis nu zijn beeld opbouw, dan kan ik hem niet anders teekenen, dan met de contouren van een apostel-kop. Wel zijn het pas 40 jaren, maar zoo snel hebben in dat tijdperk de feiten zien ont wikkeld, zoo geweldig zijn de ideeën reeds omgevormd, dat voor velen met mij reeds groote verbeeldingskracht noodig is, om zijn stichtingsdaad op waarde te schatten. Het sociale verband, dat wij nu heel ge woon vinden en zelfs beschouwen als een dringenden plicht, was toen iets nieuws, of liever, het bestond reeds, maar juist in kleine groepen van revolutionnaive elemen ten en toen Willem Passtoors daarmede begon onder katholieke arbeiders, werd dit van patroonszijde algemeen beschouwd als een uitdaging en in bijna heel het katho lieke kamp, ook door de meeste leidende mannen aangezien als een daad, die sterk riekte naar socialisme, een beschuldiging, die in die jaren tallooze malen is herhaald. Dit is nu eenmaal de tragiek van man nen, die vooruitzien, zij zien verder dan de anderen, zij zien dreigende gevaren, die voor de andere verborgen zijn, zij hebben daarom andere verlangens, en idealen en willen hervormingen, die aan hun omgeving nut teloos lijken en zelfs schadelijk; en als zij dan toch, sterk door hun helder inzicht, voet bij stuk houden,' dan komen zij in botsing met hun tijdgenooten en wacht hun een leven ven strijd. Zoo'n leven heeft Willem Passtoors aan gedurfd, omdat hij vast geloofde aan het heilig recht der massa, die hongerde naar bevrijding. De geschiedenis heeft hem dubbel en dwars in het gelijk gesteld, maar toen proefde hij van die houding voornamelijk de bitterheid van onwelwillendheid en critiek en waar hij daarbij steeds zijn aan geboren loyaliteit heeft weten te bewaren, pleit dit niet alleen voor zijn karakter, maar is een bewijs te meer voor de zuiverheid zijner bedoelingen. Achteraf bezien, in zijn taak providentieel geweest, in handen der Goddelijke Voor zienigheid, is hij de gewillige en welkome werker geweest, wiens reddende hand in deze stad en streek nog juist bijtijds naar de breede massa werd uitgestoken, terwijl in menig Europeesch land de katholieke industrie arbeiders nu, op een klein over schot na, aan de Kerk zijn ontvlucht, om dat men daar te laat de eischen van den tijd begrepen heeft. Als de katholieke geest van deze 20ste eeuw sterk is, en dat is hij ongetwijfeld, dan moet die geest ook in deze eeuw levend worden en gestalte aannemen in een per soon, die het beste beantwoordt aan de eischen en behoeften van dezen tijd en dien meen ik te mogen zien in den socialen wer ker! Zoo'n bloem van echt-katholieke cul tuur der 20ste eeuw is hij geweest, Willem Passtoors, een sociale werker, die zijn roe ping aandurfde. Hem te huldigen was dan ook een welkom initiatief, dat gretig werd aanvaard, maar wat er ook in al die jaren in onze beweging is gegroeid, onze draag kracht is nog maar klein, bescheiden is dus deze plechtigheid, bescheiden het gebouw, waarin zijn mo nument zal worden geplaatst, bescheiden ook het monument zelf, al heeft dan ook de kunstzinnige hand van den ontwerper, Pierre Cuypers, ons iets weten te geven, dat aan zijn familie-naam en qjize beweging waardig is. Maar hoe bescheiden dan ook in alle opzichten, groot willen we zijn, in dankbare liefdé, waar mee we dit monument wijden aan zijn kostelijke nagedachtenis. Moge zijn bezielende gestalte het geloof aan het ideaal levendig houden, onder onze katholieke arbeiders, moge de band tusschen Kerk en Arbeid, door hem vast gelegd, steeds verinnigen, moge mede dooi de krachtige actie onzer katholieke arbei dersbeweging, de bedrijfsvrede worden her steld en de maatschappij omgevormd o'nder christelijk stempel, dat zal het heerlijkste monument zijn aan dien werker der eerste dagen, aan dien durvenden beginner, aan dien 20-eeuwschen leeken-apostel, aan onzen Willem Passtoors. Hierna onthulde een zoon van den heer Willem Passtoors het borstbeeld van zijn overleden vader. Na de onthulling hebben nog verschil lende aanwezigen het woord gevoerd. Namens den R. K. Volksbond aanvaardde de voorzitter, de heer W. Steinmetz het monument. Spr. wees er op, dat het be stuur trotsch is op het bezit van dit monu ment, dat steeds de gedachtenis van Pas stoors in eere zal houden. Ook werd het woord gevoerd door den deken van Amsterdam, d»i Hoogeerw. heer G. C. van Noort, die zijn groote sympathie voor het werk van den R. K. Volksbond, de stichting van Passtoors, uitsprak. De heer L.' H. van Rooyen, centraal-pre- sident van den R. K. Volksbond, vroeg aller medewerking, om het groote monu ment van Pastoors, den R. K. Voklsbond, groot te houden. De heer Ch. van de Bilt. lid der Tweede Kamer, prees de geestdriftige leiding en het groote talent van Pastoors en hij spoorde aan, om die geestdrift levendig te houden, vooral- ook om de jongeren in den bond te begeesteren voor het prachtig ideaal. Nadat de heer A. A. van Hamersveld namens de Katholieke raadsfractie had gesproken, werd nog het woord gevoerd dooi den bekenden veteraan Jan Smit. Verschillende toespraken werden nog ge houden, waarna een zoon van den heer Willem Passtoors een woord van dank sprak. UITSLAGEN 12 MEI le klasse A Amsterdam: Wilskracht 2P.V.C.B. 1—2 B Hillegom: ConcordiaH.B.C. 2 1—1 2e klasse A Zaandam: V.V.Z. 2Voorwaarts 13 Heemskerk: A.D.O. 2A.R.C. 30 D Poeldijk: P.F.C.Wilhelmus 11 Den Haag: V.A.P.—G.D.A. 2 5—0 E Rotterdam: AeolusSpartaan 2 30 Rotterdam: St. LodewijkDonk 2 30 Schiedam: Excelsior 2Celer 01 3e klasse B Amsterdam: ConstantiusZwaluwen 3 71 Amsterdam: N.V.A. 2—V.I.C. 2 11 C Amsterdam: V.V.A. 2—The Unity 2 7—2 G Berkel: T.O.G.—Aeolus 2 2—2 Rotterdam: St. Lodewijk 2Celer 2 33 Rotterdam: Spartaan 3—M.S.B. 21 Gouda: Donk 3—Excelsior 3 22 4e klasse A Zaandam: V.V.Z. 3—A.DO. 3 3—3 B Amsterdam: R.KA.V. 3The Unity 3 10 C Amsterdam: Wilskracht 4Roda 2 15 Amsterdam: Z.F.C. 2P.V.C.B. 3 00 AmsterdamDe Meer 4Pui-merend 2 02 Amsterdam: D.O.S.S. 2Zwaluwen 4 12 D Haarlem: Alliance 2—Victrix 2 23 Heemstede: H.B.C. 3—Santpoort 4 40 E Sassenheim: Teylingen 3Leiden 3 11 F Naaldwijk: Westlandia 2Meerburg 01 H Rotterdam: S.F.L.—Ignatius 2—1 Rotterdam: Activitas 2Excelsior 4 16 Rotterdam: VeloxDuiven 3 31 5e klasse A Poeldijk: P.F.C. 5—P.F.C. 6 4—1 Den Haag: S.D.S. 2—V.A.C. 2 1—5 B Gouda: Donk 4S.G.V. 2 05 Rotterdam: Duiven 4S.F.L. 2 80 C Den Haag:W.V.V.Meerburg 2 160 Promotie-Degradatie-Competitic Veur: A.V.V.—D.O.S. 0—4 Haarlem: Onze Gezellen—Vitesse 32 In September van het vorig jaar heeft de minister van Arbeid. H. en N. het advies van den Hoogen Raad van Arbeid ge vraagd omtrent het voorstel van de meer derheid van de commissie-van IJsselsteyn, welke advies had uitgebracht omtrent een vereenvoudiging in de organisatie van de openbare organen belast met de uitvoering der sociale verzekering. Het voorstel van de meerderheid van de commissie-van IJssel steyn hield in. de uitvoering der sociale verzekering, voor zoover deze zal geschieden door openbare organen, op te dragen aan een centraal orgaan, met medewerking van met, zekere mate van zelfstandigheid toege ruste plaatselijke afdeeling. Dit advies werd onlangs gepubliceerd en in verband daarmede hebben wij reeds de voornaamste punten ervan gereleveerd. Thans is het advies in druk verschenen. Amerika wint met 72. Wat kunnen menschen toch nieuwsgierig zijnHoe ik zoo ineens aan deze ver zuchting kom, zult u me vragen. Wel, heel eenvoudig. U moet dan weten, dat wij vanmiddag op de M. E. T. S.-ba nanen te Scheveningen hoog bezoek heb ben gehad. Daar kwam prinses Juliana van haar belangstelling voor de tennissport blijk geven, door dezen laatsten middag van den HollandAmerika-wedstrijd bij te wo nen, Zij kwam incognito, dus moest allc eerbetoon wegblijven. Maar- toen zij daar zoo zat, gaf zij den wensch te kennen, eens kennis te willen maken met Miss Wills, de wereldkampioene, die op dit oogenblik voor 't restaurant aan 't keuvelen was met onze kampioene, mej. Bouman. Zij liet echter niet de beide meis jes bij hen komen, doch wandelde er met haar vriendinnen zelf naar toe. En juist dat prikkelde in hevige mate de nieuwsgierigheid van 't publiek. Niet zooci'ra was de Prinses door de hoofdpoort buiten gekomen, of Jan en allemaal liep zoo vlug mogelijk naar de. hoogste regionen van de tribune om uit de hoogte die belangrijke ontmoeting tusschen Kroonprinses en we reldkampioene gade te slaan. Wat kan 't Hollandsch publiek soms toch raar doen om maar eens een heele zachte uitdruk king te gebruiken. Gedurend det tafereel had op 't centre- court de eerste partij van den middag plaats en wel tusschen Miss Cross en mej. Can ters. Zooals reeds gezegd, scheen 't publiex zich meer voor iets anders te interesseeren, dan voor deze partij. Miss Cross ontpopte zich werkelijk als een eerste klas kracht. En het verschil met. de beide vorige dagen was zoo geweldig, dat wij ons verwonderd afvroegen, hoe dat nu mogelijk was. Doch de schuld schuilde weer in ons landje. Het Amerikaanschc meisje had spit in den rug gekregen dóór ons lief klimaat. Wij zijn benieuwd of wij haar 't volgende jaar nog' eens hier zullen zien. Miss Canters verloor de partij met 6—2, 62. Zij kon het niet bolwerken tegen de prachtige drives en 't verraderlijke netspe: der Amerikaansche. Zeker, zij had ook haar momenten, maar save was zij allerminst. Verschillende double pults maakten een eind aan mogelijke illusies. Daar kregen we een mooie partij te zien van miss Wills tegen Rollin Couquerque. Jammer dat de Hollandsche speelster niet wat meer geluk had. De cijfei-s 61. 61. waarmede de wereldkampioene won. geven iia 't geheel niet de spanning weer. die er in deze partij van 't begin tot 't einde lag. We kregen weer staaltjes van miss Wills te zien. die ieders bewondering afdwongen, maar wat Rollin Couquerque uithaalde, dat wa:, soms phenomenaal. Zij kronkelde als een slang over 't veld. retourneerde de hardste sei-vices van Wills, haalde de bal uit alle hoeken en sloeg hen terug, dikwijls staande met haar rug naar de Amerikaansche. Al leen 't veel kalmere en daardoor tactisch hoogerstaand spel van miss Wills gaf haar die groote overwinning. Toen brak. de pauze aan, en die tijd is voor ons, vooral wanneer de partijen lang duren, de gelegenheid, om onze verslagen te schrijven, teneinde ze op tijd met de posï te kunnen meegeven. U stelt zich dus mijn groote ergernis voor, toen er plotseling een heer op mij afstevende, en het tafeltje, dat voor een verslaggever onmisbaar is, onder me wegtrok .Maar 't misverstand was spoe dig opgehelderd. Hij handelde in opdracht van hooger hand. want prinses Juliana werf onthaald op een kopje thee en daarbij bleek een tafeltje onmisbaar. Voor 't goe de doel dus stond ik mijn tafeltje graag af... Het was een aardige gedachte van miss Wills, om gedurende de pauze een tegen bezoek aan onze prinses in haar loge(?) te brengen, vergezeld door Kea Bouman. De fotografen stonden al klaar om 't evene ment op de gevoelige plaat vast te leggen, toen de prinses plotseling te kennen gaf, dat ze niet altijd en eeuwig door die drei gende lenzers achtervolgd wilde worden, met 't gevolg, dat 't fotografeideger de bee- nen moest nemen en rich niet meer ver toonde vooraleer de laatste partij weer aan den gang was. Dat is de mooiste partij van 't heele tour- nement geworden. Daar streden Wills en Cross tegen mej. Bouman en Rollin Con- querque. Drie sets hadden de Amerikaan- schen noodig om de partij voor Holland ver loren te doen gaan, maar de spanning zat er van 't begin tot het einde danig in. Zij hebben alle vier uitmuntend gespeeld, en ware miss Cross aan 't eind niet zoo for midabel gevaarlijk geweest, dan hadden wij deze party zeker gewonnen. De eerste set verloren we met 64. Mej. Rollin Couquerque was hierin zoo overmoe dig, dat zy verschillende malen alle con tröle over den bal uit 't oog verloor. Foei, en dat nog wel in een partij met miss Wills als tegenstandster, waarin men zich toch geen overdadige luxe kan permitteei-en. Maar in de tweede set sloot de Holland sche combinatie als een bus en hadden onze dames de zes vereischte games in een hand omdraai bij elkaar geslagen. Met 6—2 won nen ze deze set. In de derde set begon de strijd. Wij hebben daarin een partij tennis zien spelen, dat oaas allera nog lang zal heugen. Nu was 't deze, dan de ander, die een langdurig applaus uitlokte. Mej. Rollin Couquerque hield haar reputatie van slangenmensch hoog. door de onmogelijkste ballen te re- toumeeren. Maar de oiazeia hebben ten slotte het on derspit moeten delven. Met 86 bleven de Amerikaantjes ons in deze set de baas, en daarmede wonnen zij het tournement met 72. Een schitterende revanche op de ne derlaag van het vorige jaar. V. Te Amerongen reed gisteren de. motrrij der Van B. uit Leiden, van den Kerstweg rechts den Rijksstraatweg op. toen juist Uit de richting Leersum. een vrachtauto met bijwagen naderde, welke ber-alt vervoerde. Een botsing was onvermijdelijk, met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder Van B. op slag werd gedood. De politie heeft den vrachtwagen in beslag genomen. De motor werd totaal vernield. De chauffeur van den vrachtauto kwam met den schrik vrij. Een onderzoek wordt ingesteld. Aan den Driesprong bij Breda is de 18- jarige dochter van dr. M., toen zij daar op de fiets reed, aangereden door een auto. Het meisje werd bewusteloos opgenomen en naar het St. Ignatius-Ziekenhuis te Breda ver voerd. Haar toestand is ei-nstig. In de Ooy bij Nijmegen is door onbekende oorzaak het dubbele woonhuis, bewoond door drie gezinnen, Mulder, Jeuken en Van der Lee afgebrand. Ook de inboedels gingen verloren. Het belende café van den heer Scheer, dat ook reeds vlam gevat had, kon door krachtig ingrijpen van de brandweer behouden blijven. Het kreeg echter aanzien lijke waterschade. Verzekering dekt de schade. Zondag rvond is op een onbewaakten over weg nabij Wieuwer (Fr.) de auto van den heer V. d. W. uit Oosterlittem, waarin vier jongelui waren gezeten, door den sneltrein uit Stavoren aangereden. De auto werd ernstig beschadigd, doch de jongelui kwamen met den schrik vrij. Een 20-jarig meisje ernstig gewond Zondagavond omstreeks zes uur heeft, naar aan de Msb. gemeld wordt, te Hulsberg een brutale aanranding plaats gehad. De 20-jarige mej. R, die van een Commu niefeest terugkeerde, werd op een der stille landwegen lastg gevallen door een haar on bekend manspersoon. Zij verweerde zch hef- tg, doch de onverlaat bracht haar zwaar lichamelijk letsel toe, zoodat zij in het St. Jozef-Ziekenhuis te Heerlen moest worden opgenomen, waar onmiddellijk chirurgisch ingrijpen noodzakelijk bleek. Daarenboven bezorgde de onverlaat haar een schedeifrac- tuur. Te Valkenburg, waar het individu later nog vermaak had gezocht, werd hij in een der dansgelegenheden door de marechaussée gearresteerd. De verdachte, zekere M. uit Hulsberg, wiens kleeren met bloed bevlekt waren en die in beschonken toestand ver keerde ontkent iets met het gebeurde te ma ken te hebben. De loodgieter A. A. H., is Zaterdag bij het verrichten van eenge werkzaamheden aan een bouwwerk in de van Koetsveldstraat te Den Haag van een 7 M. hoog dak gevallen. Hij bekwam verschillende inwendige kneu zingen en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Op den Amstel te Amsterdam, vermaakten zich Zondag drie jongelui met spelevaren in een klein licht bootje. Bij het passeeren van 'n stoomboot hadden ze de onvoorzichtig heid het bootje dwars in den golfslag te stu ren tengevolge waarvan het vaartuigje om sloeg. Alle drie geraakten te water. Door de opvarenden van de stoomboot werden de jon gens door middel van touwen aan boord gehaald. Ondanks het zomersche weer hadden ze het onvrijwillige bad tamelijk frisch gevon den. Ze werden spoedig van droge kleeren voorzien en zullen wellicht geen nadeelige ge volgen van hun „zwem-demonstratie" onder vinden. Nabij Nijmegen is Zondag een bosch- en heidebrand uitgebroken op de heide en in het bosch gelegen in Scheidings-Sofiaweg en H. Landstichting. Twee H.A. bosch en heide stonden weldra in lichter laaie en de brand liet zich zoo ernstig aanzien, dat een troep infanteristen uit de kazerne ontboden werd om het vuur te bestrijden. Na veel inspannen slaagde men er in de aangrenzende bosschen der H. Landstich ting voor brandgevaar te bewaren. De oorzaak van den brand moet. naar men meent, aan onvoorzichtigheid van het publiek worden toegeschreven. Te Leuth in de gemeente Ubbergen zijn twee woningen, bewoond door de gezinnen D. K. en de wed. VV. tot den grond toe afge brand. De plaatselijke brandweer stond machteloos tegenover de vuurzee, die met groote snelheid cm zich heen greep. In een minimum van tijd was het verwoestingswerk voltooid. Ook de inboedels gingen verloren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is vermoedelijk een schoorsteenbrand. is het algemeen ge renommeerd schoon heidsmiddel ook voor haar, die veel in de open lucht is en toch een frissche huid be houden wil. Na een Getstocht is er niets beter dan een bad met de overheerlijke A*A RL E M*H"^ Kohrijmtkmp KtoMkhfad Abonneert D op dit blad KOUSEN WASCHZÜDE fijne solide kwa- liteit, diverse kleuren. per 2 pa?r ZIJDEN FLOR prima kwaliteit met versterkte voeten. Diverse kleuren. per 2 paar FILD'ECOSSE solide kwaliteit met punt hi el, fijn ge wev en. Div. modekl. per 2 paar WASCHZÜDE fijne solide kwa litcit met ver sterkte voeten. Mod. kleuren. per 2 paar FILD'ECOSSE MET WASCH- ZIJDE GEPLA TEERD. Zeer solide kwaliteit. per 2 paar GERZON ZULiTHnflfOft 1 4<J>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7