Attentie voor Spanje! WALES-ANTHRACIET (50 (40.- 6 fa. G. KRAAM Co. Spinnewebjes DE GRAF ZEPPELIN STAAKT DE VLUCHT OVER DEN OCEAAN Telegrafisch Weerbericht ZOMERPRIJZEN vanaf f2.65 perH.L. BRAND TE BEVERWIJK BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel 9 dit nummer bestaat uit drie bladen VRIJDAG 17 MEI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17157 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Een bezoek aan de beide wereldtentoonstellingen (Van onzen eigen Redacleur) Mm Een laffe roofoverval te Amstelveen Oude vrouw geworgd ALLEEN MET- STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10 - TEL. 11088 Het Bioscoop-conflict in het Zuiden Het drama in Park Zorgvlied te 's-Gravenhage Ontploffing in een vuur werkfabriek „De Molen" in vlammen opgegaan Voornaamste Nieuws Wegens machine-defect J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een auto door den trein gegrepen en vermorzeld De ontploffingsramp te Cleveland Sp Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en jj Agentschappen: per week 25 ct.; per -kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij voorultbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regek 0 Alieabonné'sopditbladzijningevolgede verzekeringsvoürwaa'rdecrQfjfïrt Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door /"jrft bij een ongeval met rnre bij verlies van een hand, £4 AP bij verlies van eeD tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinigen :i M4SÜU»'" verlies van beide armen, beide beenen of beideoogen: I wU«"doodelijken afloop; I fcdU." een voet of een oog: I I fcU»"*duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. een anderen vinger. welvaart 'uitmaakt. En in de ideëele lijn wordt bijzondere aandacht gewijd aan de kunst, die (zoo krachtig heeft meegewerkt tot de vestiging van een stuk Spaansch wereld- prestige, «lat al het andere uit de gouden eeuwen zijiner historie overleefde. Het kos.it ons voor, dat èn de geestelijke vaders der tentoonstelling, èn de Spaansche regeering,het met de ideëele beteekenis van hun werk.'zeer ernstig meenen. Waardig en krachtig sprak de voorzitter der tentoonstel ling, Sr- Cruz Conde, bij de opening deze woorden, tot den koning: „Ongetwijfeld is het feit van dezen dag voor ons vaderland het hoorgste, dat op den 12den October 1492 gevolgd, is, en van de grootste geestelijke waarde,'" En nog duidelijker sprak de presi- I. INLEIDING Madrid, 13 Mei 1929 Wee den Wolf, die in een kwaad gerucht staat! Nu schaam ik mij een beetje, dat ik be kennen moet: ook ik had een gevoel van avontuurlijkheid, toen ik mij op de reis naar Spanje voorbereidde. Men heeft in Neder- (fhd zoo'n beetje 't idee, dat er bezuiden de Pyreneeën zooiets volgt als de Balkan. Slechte spoorwegverbindingen, afzetterij, on redelijkheid, opstandwie weet, wat je overkomtIk besloot, goed op mijn geld te bassen,'t klassieke zakje voor om den hals Wercl gereed gemaakt, en een vriend vroeg, °f ik z'n revolver niet mee wou nemen! 't Laatste deed ik niet blaar ik had evengoed allen anderen schroom achterwege kunnen laten. Want ik heb (tot nu toe) prettig gereisd, ben niet bestolen, onder vond geenerlei last, vond a'les proper en zag bij ieae- ten voetstap, dat Spanje, hoewel nog zeer Spaansch in hart, toch in zijn manie- ren niet minder modem Is han b.v. Nederland. Spanje is zijn slappen, bioedeloozen tijd te boven. Spanje heeft, als ik 't zoo '■eggen mag, zichzelf eens flink in de oogen gezien en bij den kraag gepakt en toe- Sesproken. „Wij zijn te goed", zoo werd 't zich bewust, „wij sta van te hoogen adel en yan te krachtigen aard, om bi 't gras te blijven liggen, baüat we van den top onzer V'ereldglorie zijn neergeroid. We staan op we beklim men een nieuwen top!" En beklimmend den twee den berg zijner historische ontwikkeling is Spanje reeds de moeilijkste gedeelten ge casseerd. Gaat het zóó door, dan zal het er komen! Dan herneemt het zijn eervoile Maats in de rij der volke- reh, niet door wapengeweld, Maar door zelfontwikkeling: door eigen arbeid; door uit eigen geest en eigen bodem en eigen energie te haler:, wat eruit te halen is. Dezen indruk kreeg ik 'eeds in deze eerste dagen van mijn verblijf in Spanje döor de reis en 't uitzicht bit den trein, dodr gesprek ken met landzaat en vreem den, door speurtochten en lectuur in Madrid. En die Mdruk stemt volmaakt overeen met het I dent van den ministerraad, Primo de Rivera, Mogramma, dat door de leidende gedachte f het uit: „Wetenschap, kunst en industrie zijn van 5000M2, waarop een missie-paviljoen is opgetrokken. Volgens het prospectus zijn daal de meeste inzendingen van de Vaticaahsche Missie-tentoonstelling tegenwoordig. We zullen zien. Onze verwachting is, dat Sevilla ons de Spaansche ziel met haar histo rische prestaties zal blootleggen, zonder dat de stoffelijke kant des levens vergeten wordt; en die Barcelona 'n beeld zal geven van het technische werk, door Spaansche handen ge wrocht, met eenige opluistering van geeste lijken aard. Dus wèl een sluitend geheel, waarin de algemeene opzet zeer wel tot uit voering geraakt. Nu nog een laatste wandeling door Ma drid... en dan naar Sevilla! Nog even dertien uren in den trein! Zou men„expres twee ten toonstellingen tegelijk hebben georganiseerd, om den vreemdeling te dwingen, 't heele land door te trekken? Geen straf gelukkig: men kan toch niet naar Spanje gaan en Andalusië onbezocht laten, het wonder Se villa, dat nog mooier leus heeft uitgevonden dan Napels: „Sevilla zien en dan leven" en Granada, waarvan 't heet, dat men niets ge zien heeft, als men daar niet geweest is! We gaan dus trachten voor 't eerst iéts te zien, en zullen u, lezer, na den eersten dag te Sevilla opnieuw schrijven. E. U. Het nieuws gebouw van de Compania telefóniea is gesteld voor de wereldtentoonstelling te Sevilla en die te Barcelona: Spanje laat zien, hoe gewichtig een rol et gespeeld heeft in de geschiedenis der be- "yhaving; het erkent de verplichting, welke- b*t dien historischen adel voortspruit: en hetf Mont op de tweede plaats, dat het bezig is, die verplichting na te komen. Niet te Madrid heeftdeze zelfbewuste Prikkelende demonstratie plaats; want *j*adrid is slechts het regeerings-centrui n bes lands; maar te Sevilla en te Barcelon a ?bigt Spanje zijn eigen heldendicht, too) it ,et aan de wereld de trofeeën der verovt 3- rb)g, de bewijzen van zijn beschavendi m bvioedèn zijn pogingen, om door nip u- o?e inspanning te triomfeeren over de i.n- ?biking, welke op die eerste krachts-ontplq oi- volgde. Sevilla en Barcelona, de twee eigenli jke hoofdsteden des lands; de polen van zijn be having en zijn eigen aard Sevilla, de Andalusische metropolis, hoc.fd- tad van een rijk der Visigothen in den tijd ,er volksverhuizing, hoofdstad van een Nabische monarchie in de twaalfde G euw, j* Wider de Spaansche koningen hoofijisfad «bleven der wereldverovering en var» den geldhandel, het uitgangspunt der, ont dekkingsreizigers en de eenige haven voor jh handel met de Amerikaansche landen. ,e stad dus, waar een Ibero-Amerikaai asche btoonstelling. „Exposicion Ibero-Amj wica- jA het best op haar plaats is! Gelijk de tón aandui(it> is bet geen nationale ten ths telling, maar eene van de pres taties b een ras. Meer dan twintig vol keren j>Men er aan deel: Spanje, de zusternatie - ctugal, en de „kinderen" in Amerika, de Eri-he republieken der Nieuwe V Vereld. boel is een tastbaar overzicht te] geven de banden, waarmee Spanje zich aan de an dere volkeren wil binden; maar iedere natie is een gemeenschap, die steunt op grondbe ginselen; welnu, de grondbeginselen van Spanje zijn deze: vaderlandsliefde, gods dienstzin en historisch besefAan deze principen wil Spanje in zijn moderne ont wikkeling getrouw blijvenWij willen ons aan de wereld toonen zooals wij zijn, zonder masker of verbloeming, met degelijke, christelijke moraal, bewust van de taak, die de Voorzienigheid ons toewijst en van de verplichtingen, die volgen uit onze geschie denis." Het zal u gaan als ons, lezer: gij zult, warm sympathiseeren met een volk, waarvan de besten voluit erkennen de kracht dei- geestelijke waarden. Het is niet waar, dat een volk meer is door rijkdom dan door historie; maar het moet beseffen, dat historie inhoudt de verplichting, zich te handhaven en te groeien; te blijven vóórgaan waar iedereen voortrekker zijn kan: op den weg van den geestelijken vooruitgang. Juist in deze tentoonstellingen, vooral in die te Sevilla, erkent Spanje dezen plicht. Maar, gelijk we reeds aanstipten, de prac- tijk wordt niet vergeten. En 't lijkt ons waar schijnlijk, dat wij vooral de tentoonstelling te Barcelona waarvoor trouwens de meeste reclame gemaakt is! op de practijk inge steld zullen vinden. Barcelona is een groote fabrieks- en han delsstad en de stadsbestuurders hebben de tentoonstelling voorbereid, ten koste van (ge lijk er al aanstonds by gemeld wordt) 130 millioen pesetas. Hier was de leidende ge dachte deze; de wereld moet eens weten, hoe ver Barcelona het gebracht heeft, vooral wat moderne industrie betreft. En de beste ad vertentie is een wereldtentoonstelling! de k'uispunt in het moderne Oosten van Madrid. [Vooraan rechts: kerk S. Josc, links: Je de Alcala, hoek (met beeld op koepel een der vele bankgebouwen; achtergrond 't telefoongeboui v]. Autoverkeer bijna als in Parijs 5R.tjeL~t Spaansche beschavings- ien koloni- in Amerika, ten einde a Idus bij de enen het stambewustzijn li j verster- dèm (men moet practisch zijn!) den M-n. te Prepareeren voor grootej.- bloei van Met „(T'del. In deze practische 1 ijn worden *d, ,ieen de handelsmogelijkhed en blootge- *QorJljaar ook de landbouw gerd ieveerd, die voor Andalusië zoo'n rijkü bron van De belangrijkste sectie is dan ook de in- dustrieele, die met elf gebouwen 137.400 M2 beslaat; de sport heeft (met. een stadion, grooter dan het Olympische te Amsterdam) 46.000 M2 noodig, de kunst 32000 M2. Als folkloristische attractie voor den vreemdeling is er een „Spaansche stad" aangelegd, die (20.000 M2 beslaat. Vermelden we ten slotte, de bijgebouwen daarlatend, nog een ruimte De buit bedroeg zestig gulden Men meldt ons, uit Amstelveen: „Nieuwe Meerlaan No. 2" te Amstelveen is een kleine boerderij, die bewoond wordt door deri heer Hoogeveen. Bij hem in woont de 66-jange juffrouw G., die voor hem het huishouden waarneemt. Hoogeveen was tegen half tien gistermorgen naar het gemeentehuis gegaan om belasting te betalen. Bij zijn thuiskomst vond hij juffrouw G. in de woonkamer op den vloer liggen met een touw om den hals en met gebor''--- '""den. Zij bleek, geworgd te zijn. Een ontboden genessheer kon geen hulp meer bieden. Uit der toestand van ö'e kamer bleek, dat aan de misdaad een wor steling was voorafgegaan. Ook de doode droeg daarvan de teekenen op het lichaam. Aan dc marechaussée werd kennis gegeven. De op- perwachtwachtmeester begaf zich' "dadelijk naar de boerderij. Het bleek bij zijn inge steld onderzoek, dat het geld, een bedrag van 60 was verdwenen. Gistermiddag is ook het parket uit Am- sterdam ter plaatse geweest. Het lijk van dc 66-jarige vrouw is in beslag genomen en naar het gemeentehuis overgebracht. Heden zal er een sectie op verricht worden. Naar de daders van dezen roofoverval werd een onderzoek ingesteld. Een jonge man werd gearresteerd, maar weer vrij gelaten, omdat hij zijn onschuld volkomen kon bewijzen. Gisteravond zijn echter in Amsterdam twee mannen gearresteerd, in wie men de ver moedelijke daders meent gevonden te heb ben. Zij zijn nog gisteravond naar Amstelveen overgebrac: .t. Omtrent dezen roofoverval, die in Amstel veen groote beroering heeft gewekt, meldt men aan de „Telegraaf" nog het volgende: De landbouwer Hoogeveen, die aan de Nieuwe Meerlaan woont in gezelschap van de 66-jarige weduwe Geerekink-geboren Wes terling, was des morgens omstreeks tien uur de deur uitgegaan om belasting te betalen aan het belastingkantoor in de Stations straat te Amstelveen. De vrouw bleef thuis alleen achter. Omstreeks twaalf uur keerde hij na zijn bezoek aan het belastingkantoor terug. De Nieuwe Meerlaan is, gerekend van de hoofd stad nog vóór de Kalfjeslaan gelegen en is een eenzaam weggetje. Bij zijn aankomst in de hoeve verwonderde het hem al de deur gesloten te vinden. Dit was anders nooit het geval. Hij maakte haar open en zijn verwondering werd nog grooter toen hij bemerkte, dat ook de deur van de woonkamer gesloten was. Hij begreep, dat er iets niet in orde was en zyn vehnoeden werd bevestigd, toen hij de deur openende, het lichaam van de weduwe op den grond uitgestrekt zag. Hij schrok te hevig om acht te slaan op andere sympto men die een duidelijke taal omtrent misdrijf spraken. Hij verliet de hoeve met de bedoeling zich naar een medicus, die op den Amste>sen- schen weg woont, te begeven. Onderweg kwam hij op het weggetje den 18-jarigen zoon van een smid tegen, wien hij het gebeurde ver telde. De dokter was de eerste, die ter plaatse kwam en hij kon zeer spoedig vaststellen, dat hier geen sprake was van bewusteloosheid, doch van dood. En wat nog erger was, van gewelddadigen dood. De handen van de vrouw waren met 'n touw vastgebonden en om haar hals was 'n touw gesnoerd. De donkere kleur van 't gelaat wees zéér duidelij op stran gulatie. Het touw, voor deze gewelddaad gebruikt, was bruinachtig, grof en vezelig paktouw. Aan het eind van dit touw was het leder van den slag van een zweep bevestigd en dit was dus danig geknor/it, dat de lus van de strop door het leder gevormd werd. Dit zou er op kunnen v/ijzen, dat deze strop met voorbedachten rade tevoren was klaargemaakt. Hij was met kracht om den hals van de vrouw geknoopt en hierdoor waren bloedende verwondingen ontstaan. Trouwens ook het gelaat van de weduwe Geerekink vertoonde letsels, waaruit gevoeglijk de gevolgtrekking gemaakt kan worden dat de bejaarde vrouw zich krachtdadig tegen haar aanrander, mo gelijk tegen haar aanranders, heeft verzet. De wijze van binden doet de vraag rijzen of dit het werk is van één persoon. Ook het vertrek vertoonde de gevolgen van een verwoede worsteling. De meubelen waren van de plaats geschoven. De grond was be dekt met den inhoud der kasten die door de daders waren omgetrokken. Over de wyze waarop alles in het vertrek op den vloer lag was duidelijk te zien, dat de dader in groote 'haast had gehandeld. De twee mannen, die gisteravond te Am. sterdam zijn aangehouden, verdacht betrok ken te zyn bij den moord op mej. Geerekink te Amstelveen, hebben den nacht op het politiebureau imÖe 'LInnfteusstraat te Amster dam doorgebracht. Een van hen is in den vroegen morgen weer op vrije voeten gelaten. De ander is heden morgen op transport gesteld naar Amstel veen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft de leden in een spoed vergadering te Amsterdam op 27 Mei a.s. bijeengeroepen in verband met de dreigende situatie, welke voor de bioscoopexploitaties in Limburg en Noord-Brabant is ontstaan als gevolg van de beslissing van Gedepu teerde Staten van Limburg. In deze spoed-Iedenvergadering zal worden voorgesteld, om in de gemeenten, welke aan gesloten zijn bij de „Vereeniging van Noord- Brabantsche Gemeenten voor Gemeenschap pelijke Filmkeuring" alle bioscopen te slui ten, zoodra in die gemeenten bioscoopexploi tanten door een vanwege de gemeente besturen uitgevaardigd, en door Gedepu teerde Staten bekrachtigd, schorsingsbesluit mochten worden getroffen. Reeds is door het hoofdbestuur van den Bioscoop-Bond aan de direcies der ongeveer 50 bij dit conflict betrokken bioscopen mee gedeeld, dat zij met het oog op de te procla- meeren sluiting hun personeclen hun ontslag moeten aanzeggen. Gisteren is de 20-jarige student O. de C., die gearresteerd was in verband met den moord in Park Zorgvlied te Den Haag, ter beschikking van de Justitie gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. De begrafenis van het slachtoffer Öp de algemeene begraafplaats te Den Haag is gistermiddag het slachtoffer ter aarde besteld. De politie had uitgebreide maatregelen genomen om de orde en rust te bewaren. De belangstelling was zeer groot. Vele meisjes, leden van denzelfden kring der Duinoord- kerk, waartoe mej. B. had behoord, waren op de begraafplaats aanwezig. De lijkwagen werd gevolgd door een rij tuig, dat een zestal kransen bevatte, waar onder van den Meisjeskring en van de Duin- oordkerk. Toen cle kist, gedekt door een wit kleed, boven de groeve was geplaatst, bracht de vader namens het gezin een laatsten groet aan de beminde doode. Ook ds. Creutzberg sprak nog eenige woor den. Verschillende aanwezigen strooiden bloe men op het graf. Allen waren zeer ont roerd en diep onder den indruk verlieten de aanwezigen na het beëindigen der droeve plechtigheid de begraafplaats. Eén doode Gistermiddag omstreeks 4 uur was de 24- jarige vuurwerkmaker W. Tisseur in de Pyrotechnische fabriek van de fa. A. J. Kat aan den Haarlemmerweg te Leiden, bezig met het vullen van z.g. zwermers. Door tot dusver onbekende oorzaak voglde een ontploffing, waardoor de kleeren van T. vlam vatten. Hij vluchtte naar buiten en een collega wist de vlammen met eenige emmers water te blusschen. In hoogst zorgwekkenden toestand is de man naar het St. Elisabeths-gasthuis ver voerd en daar later aan de gevolgen overle den. Achter het „uw van „Beverwijksche Exportveiling", nabij het Beverwijksche spoorwegstation, stond nog altijd de onder bouw van een ouden meelmolen. De boven bouw met de wieken waren al reeds jaren verdwenen en wat er van overbleef, werd ge bruikt als bergplaats. Maar nog altijd sprak men in Beverwijk van „den Molen", een naam, dien men gemakshalve en traditie getrouw ook maar aan de Beverwijksche Exportveiling gaf. Oude Beverwijkers kunnen zich nog her inneren, dat de molen eens afgebrand is. Hij werd echter weer opgebouwd, maar eenige tientallen jaren geleden werd hij van zyn karakteristieken tooi ontdaan en bleef er een vreemdsoortig monument over, dat zien be paald heeft geschaamd over zijn bestaan en nadat het een paar keeren tevergeefs gepoogd beeft om docr middel van het vuur te ver dwijnen, is het gistermiddag in zeer korten tijd, volkomen afgebrand. Om ongeveer half zes werd de brand ont dekt. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die spoedig met de motorspuit arriveerde. Maar intusschen had het vuur zeer snel om zich heengegegrepen. Het droge hout met het mastieken dak stond in een ommezien in lichte laaie. Tot overmaat van ramp bleek het, dat er geen ringen voor de slangen waren, zoodat het geruimen tijd duurde, voordat met het blusschingswerk kon worden begonnen. En toen was het pleit reeds beslecht. De „molen" stond geheel in vlammen en was binnen het uur met den grond gelijk. Ook het veilingkebouwtje, dat geheel apart staat, had aan de achterzijde reeds vlam gevat. Doch men wist hier het vuur te stuiten, zoodat het bij e~:i zwaar beschadig den achtergevel bleef. Het electrische mijntoestel had echter reeds eenige schade geleden. Of deze van ernstigen aard is, konden wy nog niet vast' sollen! Wanneer dit wel hot geval is, dan beteekent het voor de .crwyksche Export veiling (een i -tictiliere veiling), een leelijke handicap, want over anderhalve maand be ginnen de aardbeien-exportveilingen en een veilingklok kan pas na 3 maanden geleverd worden. Het duurde nog geruimen tijd voor dat het vuur, dat in de puinhoopen nog zeer hevig woedde, gebluscht was. Tot kwart voor negen des avonds bleef de brandweer nablusschen. De hitte van het brandende hout was ge weldig. Rondom het brandende gebouw lagen talrijke vaten, gevuld met conserven van de fa. Docter. Een groot aantal barstte open, waardoor de inhoud als een dikke brei over het terrein stroomde. Natuurlijk trok de brand groote belang stelling. De politie zorgde evenwel voor een goede afzetting. Naar wij vernamen, dekt verzekering de schade. De oorzaak is niet bekend, maar vermoed wordt, dat kinderen in de nabijheid met vuur gespeeld '"bben. Dc Eerste Kamer heeft o. m. het ontwerp inzake de bevoegdheid van tand- technici aangenomen. Met 44 tegen 32 stemmen heeft de Tweede Kamer de conclusie der commissie inzake de kwestie der Loüise-groeve aangenomen. In de avondvergadering der Tweede Kamer is de behandeling der wijziging van de be- grooting van het Zuiderzeefonds voor 1928 en 1929 voortgezet. Tc Amsterdam heeft een laffe roofoverval plaats gehad. Een oude vrouw werd geworgd. De roovers maakten de som van 60 buit. De „Graf Zeppelin" heeft wegens machine defect den Oceaantocht moeten staken en II naar Friedrichshafen teruggekeerd. Een wetsontwerp tot wijziging der Znider- zeesteunwet is spoedig te wachten. Tot commandant van het leger in Ned. Indië is benoemd generaal.majoor H. A. Cramer. Nadere bijzonderheden omtrent de ont- ploffingsramp te Cleveland. Het aantal doo- den is tot 125 gestegen. Men vreest echter dat ook verschillende zwaar gewonden nog zul len bezwijken. De beraadslaging te Parijs over liet rap port-Stamp. Een hevig onweer heeft in Triest en omgeving groote schade aangericht. •nap Gij kent maar geen De tweede tocht van de „Graf Zeppelin" over den Atlantisohen Oceaan naar Ame rika is plotseling gestaakt. .Het luchtschip heeft koers veranderd en is op den terug weg naar Friedrichshafen. De oorzaak van dezen tegenslag schijnt volgens de telegrammen gelegen te zijn in machinedefect. Van welken omvang dit defect is, zal een nader onderzoek te Friedrichshafen moeten uitwijzen. Omtrent den tocht en het plotseling af breken van de vlucht bereiken ons de vol gende berichten Boven Frankrijk. PARIJS, 17 Mei (V.D.) Nadat het lucht schip „Graf Zeppelin" gistermorgen tegen 10 uur boven Lyon werd gezien, vervolgde het zijn weg in Zuidelijke richting en vloog om 12 uur over Valence aan de Rhöne. Het luchtschip koerste in de richting van de Middellandsche zee. Boven Barcelona. MADRID, 17 Mei (V.D.) .Gistermiddag om kwart voor drie heeft de „Graf Zeppelin" op geringe hoogte boven Barcelona gevlogen, waarop het luchtschip in Zuid-Westelijke richting zijn tocht vervolgde. Een groote menschenmenigte op straat en op de daken •begroette de bemanning en de passagiers op hartelijke wijze. De tocht afgebroken. FRIEDRICHSHAFEN, 16 Mei. (V.D.) Vol gens 'n draadloos bericht van boord van de „Graf Zeppelin", is hë vlucht naar Amerika plotseling afgebroken, daar de machines on regelmatig functioneerden, zoodat het niet raadzaam is den tocht over den Oceaan voort te zetten. Dr. Eckener heeft na over leg met de passagiers besloten naar Fried richshafen terug te keeren en den tocht eerst na opheffing der storingen te vervol gen. Langs denzelfden weg terug. BERLIJN, 17 Mei (V.D. Natur uit Fried richshafen gemeld wordt, wil de „Graf Zep pelin" langs denzelfden wweg terugkeeren naar Friedrichshafen. Naar nader bericht -wordt, zijn door het motordefect 2 motoren buiten werking gesteld. Dr. Eckener is van mee ning na het uitvallen van deze motoren de verantwoording niet op zich te kunnen ne men van een overtocht over den Oceaan. Op het moment waarop de Zeppelin keert maakte, bevond het luchtschip zich op on geveer 20 zeemijlen ten Z.O. van Kaap la Nao (tusschen Valencia en Alicante). De weersomstandigheden schijnen vooi- den terugtocht niet zoo gunstig te zijn als voor het vertrek. Op den terugtocht. FRIEDRICHSHAFEN. 17 Mei (V.D.) Bij den Luchtscheepsbouw „Zeppelin" is van boord van de „Graf Zeppelin" het vol gende radio-bericht binnengekomen: „1 uur 30 twintig zeemijlen ten Zuid envan den Rhönemond, komen tegen den mistral lang zaam vooruit." Nog hedenmorgen te Friedrichshafen? FRIEDRICHSHAFEN. 17 Mei Te Friedrichshafen verwacht men, dat het luchtschip nog in den loop van heden morgen te Friedrichshafen zal landen. Men beoordeelt den toestand niet slecht, en meent dat dr. Eckener zeer verstandig heeft gedaan, niet op drie motoren den Oceaan over te steken. Overigens schijnen ook de cylinders van de motoren defect te zijn, zoodat alleen de verwisseling van krukassen aan boord van het luchtschip niet voldoende is. teleurstelling te New-York LONDEN, 17 Mei Het bericht van den terugkeer van de „Graf Zeppelin", heeft op het vliegveld te Lakehurst groote te leurstelling verwekt. Honderden marine-soldaten waren naar het vliegveld gezonden in verband met de groote drukte, die men bij de aankomst van het luchtschip verwachtte. Men hoopt, dat de reparatie van de „Graf Zeppelin" spoedig zal zijn geschied en dat het luchtschip dan opnieuw zal ver trekken. OF HET W'EER Vliegen of stilstaan midden, Wat ik moog' praten en raden en bidden. J. P. Hese. OP HOOG BEZOEK 's Middags zal je dejeuneeren Eten zal je tot je puft, 's Avonds moet je weer soupeeren Tot je'van benauwdheid suft! Speenhof!. OP HET HART Bij den man ligt de kracht in de hersenen, bij de vrouw in het hart. En ais is t het hoofd, dat regeert, het hart is het toch, dat wint. Smiles. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Vooruifc OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.24 uur. Hoogste barometerstand 773.8 te Rost eflj Nordöau. Laagste barometerstand 756.3 te West» manör. Verwachting: Zwakke tot matigen Noorde* lijke tot Noord-Oostelyken wind, afnemende bewolking, weinig <jf geen neerslag, iets ter overdag. De chauffeur gedood Gistermiddag is door den trein van Deven ter naar Zwolle op den onbewaakten overweg te Herxen by Wyhe een vrachtauto van de firma Hulsbergen Meppel gegrepen en ver morzeld. De chauffeur v. d. Meer werd ge dood. Reeds MS doode n Men meldt ons uit New York: Het aantal slachtoffers van de ramp io het ziekenhuis te Cleveland is thans geste gen tot 125. Twee personen zijn bovendien op het oogenbiik stervende. Zooals gemeJtfc bevinden zich onder de slachtoffers zes dok toren in overheidsdienst, onder hen ook da Phillips, de stichter van het ziekenhuis. De oorzaak van het explodeeren de^ Rontgen-film kon-nog-steejlc. *^S#astgesteI( worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1