De Ongeziene Wereld of het Leven na den Dood Buitenlandsch Nieu ws De Conferentie der Kleine Entente te Belgrado vierde blad HEEREN-BMl HET HART ROEPT.... NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 18 MEI 1929 BLADZIJDE 1 m. V GEMENGDE BUÏTENL. BERICHTEN vtij naar het Engelsch bewerkt door J. P. SCHEEPENS twaalfde hoofdstuk *>E MENSCH. ZIJN STERFELIJK LICHAAM. Het Jifstammings-mmgstok. He schepping van Adam. 't eeuwig stille Hemelzorme-wezen T, v *Üde luister zaalgend om en om. _^ntjaren talloos in de rondte huiven Godd'iyk vuur hun ranke boogge w welven: °epel op koepel immer breeder rondend roaetoiaan de Godsroos van 't heelal. °epel op koepel duizend op elkander, ^dlder ruimten immer meer omvamend 7? aldoor sneller gulvend van het hemelsch •aueenig stUle rijn een Godsblik af. waar voor 't arme rijn van nietelingen ^gloed genoeg gestild, de glans omduisterd, Afstralend leven al zoo ijl daarheen vliet, dood gaan wilde maar niet sterven kon; H8®* heeft de God van luister ingezegend **®t huwelijkswonder van Zijn Naam ^ar blank het eigen kenbeeld averscha- f. duwd, r"1 UI® straal scheen slanke vonk gebouwd; ***1 heeft een kroost geteeld om 't eigen Glorie-goud. hi deze begeesterende taal laat Prof. Dr. a®- v. Ginneken in zijn conferenties voor niet-katholieken den dichter de schepping *a® den mensch bezingen. Want langs de 'cht-ladder, die reikt van den hemel naar de aarde, staat op de derde sport de mensch, oj^v/a u ut UltlUt,tl, 1 blinkend juweel der schepping, dat de Wddeiijke kunstenaar boetseerde naar eigen «chtend Beeld. Voor we gaan spreken over die stralende o°Pie van den Schepper, de mcnschelijke öeI. wilen we eerst het vraagstuk over den ^oraprong van hét menscheltjk -lichaam wat nader gaan beschouwen, en ons achtereen volgens afvragen: _^at leert ons de Bijbel over den oor- aprong van den mensch? ^at leert de natuur-wetenschap daarover? L Wat leert de Bijbel? heeds vroeger hebben wij aangetoond, wy spraken over de aard-vorming, dat 7* geleerden hét aangaande de vraag Over öeri oorsprong der verschillende levensror- jaan der organische soorten niet allen eens Jw. Men kan de verschillende meeningen hierover tot twee groote groepen terugbren- ®en- Zij, die het .jProductlonisme" huldigen *•1 anderen, die het „Evolutlonlsme" verde den. Bet Production isme leert, dat God van ph beginne af de verschillende levensvormen hun volle soortelijke volmaaktheid, aooals 46 thans door Ons worden waargenomen, öo°r een act van Zijn scheppendeh wil tc voorschijn heeft geroepen, m. a. w. ssboals de hu zyn, zijn ze altijd geweest, en nooit anders. Het Evolutionisme leert; dat de tegenwóor- de levensvormen der organische sóórten (Wanten eri dieren) uit één of meerdere la- Sere vormen door geleidelijke en langzame hhfwikkeling in het verloop der eeuwen zijn Ontstaan. En naar gelang de wijze van ontwikkeling, Verscheidt men: Een monophyletische of pcdyphyletische •voiutie, naar gelang men één enkele of hioerdere oerkiemen als stamvaders der te genwoordige levende soorten aanneemt. s Een mechanische of teleologische evolutie, Oaar gelang men als de laatste oorzaak voor d ontwikkeling enkel en alleen de stof met haar algemeene wetten, of God, werkend als ordenend beginsel in de stof, erkent. Be afstamming van Adam. Wanneer we nu gaan spreken oyer den Vsprong van den mensch; dan bedoelen wij Warmee uitsluitend .den oorsprang van het dtischeiyk lichaam, daar immers de ziel als Vtoffeiyk en geestelijk element op geen en kele wijze haar ontstaan'kan danken'aan de 8t°f en daarom, als tot een geheel andere °®he behoorend, onmiddellijk door God ge- Schapen moet zijn. Maar blijft nog de vraag of dan mis kien het lichaam van den mensch niet bgs (je algemeene wet der ontwikkeling is ^hhïtaan (Evolutionisme) en dus niet recht- Jdefcs in d'en tegenwoordigen vorm door dd is geschapen (Productionisme). Welnu, er zyh geleerden o.a. Mivart, die Zweren, dat het mogelijk én zelfs waar- •WiUniyk is, dat God, den mensch heeft h®éft geschapen door in een bepaald dieriyk Vanisme, dat tot *n zekeren graad van ont- Vtkeüng was gekomen, een onsterfelijke ziel W te storten, m.a.w. dat dus de mensch naar hftt lichaam van dierlijke vbor-dudert zou M«tarnnien.- Boewei de mogelijkheid van pik een evo- uti« door de Openbaring nergeais wordt uit floten, biyft nog de vraag of de.werkeiyk- hftld van zulk een ontwikkeling door katho de geleerden als waar of waarschyniyk *ai» geleerden aanvaard worden. Vooraf zy gezegd, dat tot nog toe, een »v' - onfeilbare en dus volstrekt bindende uit spraak van het hoogste Kerkelijk Gezag, welke deze evoluüe zou uitsluiten nog niet bestaat. Philosophisch of wysgeerig valt tegen de veronderstelling of hypothese niets in te brengen; maar wat hiervan te zeggen van theologisch standpunt? In het boek der Schepping wordt ons de schepping van den eersten mensch, Adam, aldus geteekend: „De Heer God vormde dan den mensch uit het siyk der aarde en blies in zyn aan gezicht den adem des levens en de mensch werd een levend wezen." (Gen.: n7). Dat God den mensch hier met lichame- ïyke hand uit klei gevormd zou hebben, zegt St. Augustinus, i is een al te kinderlijke ge dachte, zoodat wy, al had dit de H. Schrift uitdrukkeiyk gezegd, wy eerder moesten ge- looven, dat de Schryver, die dit schreef, in overdrachteiyken zin gesproken had. (De Gen. Lib. VI, cap. 12). We behoeven dus die woorden niet in dien zin te verstaan. Maar hoe moeten ze dan worden uitgelegd? We moeten hier wel letten op het Bij- belsch spraak-gebruik. Overeenkomstig het voorop gezette, religieuze doel van den By- bel, zal de schryver gewooniyk niet de na- tuuriyke oorzaken op den voorgrond plaat sen, maar eerst de laatste, bovennatuuriyke oorzaak God naar voren brengen, zonder evenwel het natuuriyk verloop der dingen uit te sluiten. Zoo legt hU de moeder de- Machabeesche broeders deze woorden in den mond: Ik weet niet, hoe gy in mynen schoot gevórmd zyt; immers niet ik heb u geest en leven gegeven of de ledematen van elk uwer samengevoegd, maar de Schepper der we reld, dje 's mensehen geboorte beschikt heeft en den oorsprong van allen heeft uitgedacht. (II Mach. VII-22). By Jeremias lezen wy: En eer ik u in den moeder-schoot heb gevormd, kende Ik u. (Jer. 15). Evenals hier,behoeft men in het Schep pingsverhaal van Gen. II de medewerking van de natuurkrachten dus niet uit te slui ten. God vormde den mensch uit aarde, staat er. Ook daarom behoeft men nog de natuur- lyke oorzaken voorby te zien. Zoo laat de H. Schrift Eliu tot Job spreken: Zie, ook my, evenals u, heeft God gemaakt, en uit het zelfde slijk (aarde) ben ik ook gevormd (Job. XXXII—6). De H. Schrift wil toch ook hier 'niet be weren, dat deze beiden op een andere wyze als alle anderen zyn ontstaan? Daarom sluit het spraakgebruik van den Bijbel de vorming van het menschelijk lichaam uit reeds levende stof, niet uit. (Dr. Alois Schmitt, Katholiztsmus und Entwicklungs- gedanke). Ofschoon men in vroeger tijden geen re den had, om te denken over een ontwik keling van het menscheiyk lichaam uit dieriyke voor-ouders, heeft men zich toch wel bezig gehouden met de vraag op welke wyze het eerste menschelijk lichaam tot stand mocht zyn gekomen. Immers we lezen reeds bU Sint Augusti nus hierover: „Op welke wyze maakte God den mensch: plotseling, op volwassen leeftyd of zoover Hy hem ook nog vormt in den schoot der moeder? Hij maakte hem op geen andere wijze dan toen Hy sprak: voor Ik u vormde in den moeder-schoot, kende Ik u, zoodat Adam slechts deze bijzonderheid ken merkte, dat hy niet uit ouders, maar uit „aarde" werd gemaakt; echter op zulk een wyze, dat by de uitvoering van deze vor ming en het doorloopen der verschillende levens-stadia, dezelfde tijdsduur verliep als nu nog de menschelijke natuur eigen is. (De Gen. Lib .VI. Cap. 13). Al spreekt Augustinus hier dus niet over een evolutie uit dierlijke voorouders, hij neemt toch een soort ontwikkeling aan, en wel een evolutie volgens de door God in de natuur gelegde krachten (causae rationales). „En de mensch werd tot een levend we zen". Sluiten deze woorden uit Gen. dan geen natuurlyke ontwikkeling uit? Afgezien nog van het feit, dat verschillen de Theologen hierin „het hoogere leven" door instorting der ziel, m. a. w, het geestelijk, verstandeiyk leven der menschen willen aan geduid zien, meent Dr. Schmidt in boven geciteerd werk, dat deze woorden, ook al wordt hier het rein-natuuriyk leven bedoeld, de ratuuriyke ontwikkeling volgens Mivart (dieriyke afstamming) niet absoluut uitslui ten. (Zie O. C. blz. 75). Het theologisch vraagstuk over de afstam ming van den mensch. wordt nog ingewik kelder wanneer we daarbij betrekken de schepping van Eva, uit een ribbe van Adam, waarover een volgenden keer. Goes. C. VIS, Rector. Van 20 tot 22 Mei heeft dit jaar in Bel grado de eonferentie der Kleine Entente plaats. Verleden Jaar is ze in Boekarest ge- houdén, dezen keer is de termUn vroeger vastgesteld, om de verdrags-hernieuwingen niet te vertragen. De, zoogenaamde ring-ver- dragen der Kiene Entente, dat zyn .de drie afzonderiyke verdragen, welke tusschen Tsje- choslowakjje. Zuid-Slavlë en Roemenië be staan, loopen op 17 Juni 1929 af en de confe rentie te Belgrado zal zich vooral bezig hou den met de verlenging ervan. Men zal waar schyniyk ook nu weer een driejarigen loop tijd bepalen. Hét is alleen de vraag, of het er dezen kêer by zal biyven. de ring-ovéreen- komSten te verlengen of dat toen zal terug gaan op een plan, dat. de bestaande afzon deriyke verdragen wil vervangen door een enkel verbonds-verdrag. Deze gedachte bestaat reeds geruimen tijd. Er is indertyd in Veldes al over onderhandeld, hoe de politieke eenheid der Kleine Entente ook naar buiten in ,een eenheids-verdrag het best zou kunnen worden uitgedrukt. De te genwoordig geldige overeenkomsten toonen aanmerkelijke zakeiyke verschillen aan. De verdragen tusschen Tsjechoslowakye aan den eenen, en Roemenië en Zuid-Slavlë aan den anderen kant zyn ongeveer geiyk gebleven en leggen nadruk op hun zuiver defensief ka rakter; ze wijzen er op. dat een aanval van dén kant van Hongarye mogeiyk is, welk land men wil dwingen, zich aan den vrede van Trianon te houden. Het Zuid-Slavisch ■Roemeensche verdrag richt zich niet alleen tegen Hongarye, maar wil ook den vrede van Neuilly verzekeren. De Inhoud van de aanvul lende militaire overeenkomsten is echter in het openbaar nooit bekend geworden en het raat zich niet beoordëelen, of hier de zake iyke verschillen der ring-verdragen niet zy'n weggevallen door afzonderiyke verdragen van den generalén staf. Het probleem van een eenheids-verdrag zal niet zoo gemakkeiyk zyn op te lossen, elke oplossing méést ten slotte immers tot een nieuwe politieke oriënteering der Kleine En tente leiden. Men „heeft er in Praag op het oogenblik geen belang by, door een uitbrei ding van de bestaande ring-overeenkomsten en het sluiten van een nieuw verbonds-ver drag, de betrekkingen tot Sofia te verscher pen; deze zijn Juist in den laatsten tyd, zoo als het bezoek van Koning Boris by President Masaryk hééft bewezen, vriendschappeiyk ge worden. Maar in Belgrado schynt men de mpreele uitwerking, van zóo'n verdrags-aan- vulling hoog te schatten, daar de verhouding tot Bulgarije heeft geleden door de gemeen- schappeiyke acties van de Kroatische en Ma cedonische emigratie. Het biykt nu. dat de Kleine Entente haar oorspronkeiyke betee- kenis voor een groot gedeelte heeft ingeboet en dat een uitbreiding van haar politieke grondslagen op beletsels stuit, die moeiiyk syn uit den weg te ruimen. Dit geldt m nog hoogere mate voor de eco nomische belangen. Enkele maanden geleden heeft men de poging gedaan, om de politieke Kleine Entente aan te vullen met een eco nomische Kleine Entente. Deze poging moet. voorloopig tenminste, als mislukt worden be schouwd: de besprekingen, die half Februari in Boekarest tusschen de handelsvertegen woordigers der drie landen hebben plaats ge had, verliepen zonder resultaat, hoewel er elgeniyk alleen nog bereikt moest worden, dat er een programma werd vastgesteld voor een byzondere economische conferentie van deskundigen. Tsjechoslowakye, als industriestaat, wil een nauwe economische verbinding ingaan met twee landen, w." <sr de landbouwproductie over- beerschend is. Hiertoe zou het noodlg zyn, dat alle drie staten besluiten, hun bescher mende rechten-politiek op te geven. Als dit werkelyk gebeurde, dan zou de vernietiging van de Roemeensch—Zuid-Slavische industrie even onvermüdeiyk zijn als de ondergang van den Tsjechoslowaakschen landbouw, die zonder beschermende rechten de concurren tie van de beide verdragspartners niet zou kunnen verdragen. De gedachte van een eco nomisch blok der Kleine Entente zal dus wel niet zoo gauw verwezenjykt worden. Maar in ieder geval zal men ln Belgrado wel weer op deze kwestie te spreken komen. Het program ma der conferentie onderstreept tenminste nadrukkeiyk dit thema ter beraadslaging. Op politiek gebied zal men in Belgrado Vol doende stof tot spreken hebben. Sedert de conferentie van verleden jaar in Boekarest en Sinaja is er op het Balkan-schiereiland, evenals in Midden-Europa, veel veranderd en de drie staten der Kleine Entente hebben niet alleen in hun binnenlandsche politiek, maar ook in de buitenlandsche, menige ver andering meegemaakt. Daarby komen nog de kwésties, welke verband houden met het reparatie-vraagstuk in het algemeen en de daarmee verbonden zoogenaamde bevrijdings schulden der successie-staten, ln dit geval dus alle drie staten der Kleine Entente. Ten slotte is ook nog de minderheden-kwestie, door het gemeenschappeiyke memorie van de Kleine Entente, Polen en Griekenland aan BIJ BEDORVEN MAAG, gistingen in den darm, leeiyken smaak in den mond, voorhoofdspUn, koorts, constipatie, braken of diarrhee heeft reeds een glas natuuriyk „Franz-Josef'-bitterwater, een zekere, snelle en aangename uitwerking. Beroemde maag specialisten beweren, dat voor het door eten en drinken overladen verteringskanaal het gebruik van .^"RANZ-JOSEF"-water een ware weldaad ls. den Volkenbond, tot een gemeenschappeiyke aangelegenheid geworden. Maar hier bestaan -;een tegenstellingen in de belangen, daar alle voorstellen van Duitschland van de hand worden gewezen. DE DESKUNDIGEN-COMMISSIE VERGADERT HEDEN WEER PARIJS, 17 Mei. (V.D.) De besprekingen der deskundigen zullen heden worden voort gezet. Men hoopt in dien tyd het onderzoek van het rapport van Stamp te kunnen be ëindigen. Hedenmiddag zal dr. Schacht de totaalin druk medegedeeld worden, die de geallieerde vertegenwoordigers hebben gekregen van het Stam—rapport, waarby er vooral op zal wor den gewezen, welk deel van het rapport zon der voorbehoud door hen zal worden aange nomen en welk deel door hen wordt alge wezen en we'.ke voorstellen zy ter verande ring doen. Het verluidt, dat Engeland en Frankrijk evenals Japan en de Vereenigrle Staten principieel zijn voor aanname van net racv.irt Stamp en de voors-eilei. van Voung, terwyi Italië en België een volkomen onverzoenlijke houding aannemen Een ont spanning in den toestand is nog niet ingetre den. Nog steeds vormen de verdee'ingssleutels de voornaamste moeilykheden. PASVERVALSCHING DORTMUND, 17 Mei. (V.D.) Het is de crimineele politie hier ter stede gelukt, een groote goed-georganiseerde bedriegersbende op het spoor te komen, die er haar werk van maakte Polen, die zonder passen waren, ver- blyfs- en werkgelegenheid te verschaffen ir? het Duitsche Ryk. De leden van de bende, die in verschillende groote steden van Duitschland hun bureaux hadden, bezorgden dezen Polen tegen betaling van aanzien'ijke bedragen verblijfs-toestemmingen. De hoofd schuldige is een in Dortmund wonende Pool- sche, die in verbinding stond met burgemees ters in den vrijstaat Thüringen. Er is ge bleken, dat beambten zich hebben schuldig gemaakt aan ernstige actenvervalsching. Een burgemeester heeft zich zelfs laten verleiden tot passieve omkooperij. De voornaamste schuldige heeft reeds een bekentenis afge legd. BALDWIN, MACDONALD EN LLOYD GEORGE OVER ONTWAPENING LONDEN, 17 Mei. (V.D.) De leiders der 3 politieke partyen Baldwin, MacDonald en Lloyd George hebben geantwoord op het manifest hun toegezonden door de manifest commissie die de clubs vertegenwoordigt, welke daadwerkeiyk geïnteresseerd zyn by 'n bevordering van den wereldvrede. Baldwin zegt in zyn antwoord, dat het voorstel, dat Groot Brittanië den anderen landen bepaalde voorstellen moest doen voor een groote mate van ontwapening, reeds ten uitvoer gebracht is met betrekking tot de vloot. Met betrek king tot de landmacht is de Britsche regee ring van meening, dat de ontwapening beter gediend is door een initiatief van militaire machten en zy heeft zich bereid verklaard een plan te aanvaarden, waarover zy het eens zyn. Betreffende de beperking der nationale machten zeide Baldwin, dat Engeland met leder land kon worden vergeleken; zoo was de vloot beperkt met 46.200 man vergeleken met 1914. De oorlogsschepen zyn ln aantal teruggebracht van 700 tot 400 en in tonnage van ruim 2.500.000 ton tot 1.500.000» Dit staat in een gunstige verhouding tot de V.S., Japan en Italië, die alleen hun krachten versterk ten. De totale macht van het Britsche leger met Inbegrip van regelmatige reserves is ver minderd met 250.000 man; vergeleken met 1914, toen er 723.000 man waren, zyn er thans nog 470.000 man. Voor den oorlog bestond er geen afzonder iyke luchtmacht zoodat de vergeiyking oh- mpgèiyk is, doch wanneer men de totale verdedigingsmacht neemt, is deze op het oogenblik 269.000 minder dan in 1924. Verder haalt Baldwin nog tal van cijfers aan om aan te toonen, dat inzake de beper king der bewapeningen Engeland een voor beeld heeft gegeven aan de geheele wereld. Macdonald drukt als zyn meening uit, dat het pact van Parijs onmiddeliyk had moeten worden benut als rede voor een bevredigende ontwapeningsovereenkomst. Hy is van mee ning, dat thans een volledige overeenstem ming mogeiyk is inzake vlootaangelegenhe- den met de V. S. Lloyd George begunstigt ook ten zeerste een definitieve vermindering in bewapening en een vriendschappiyk over eenstemming met Amerika in maritieme aangelegenheden. HET HERSTEL VRAAGSTUK Het verdeeiingsschema PARIJS, 17 Mei. (V. D.) In kringen, der des kundigen verluidt, dat in dé bespreking tus schen de vertegenwoordigers der crediteur- staten hedenmiddag ook de kwestie der ,ver- deellngssleutel ter sprake is gekomen. Tot dusvérre heeft men dit willen, publiceeren. Het debat moet zeer scherp gevoerd zyn, terwyi gebleken is, dat behalve België ook Italië thans sterk tegen dit schema gekant is. Dinsdag of Woensdag de eerst volgende plenaire zitting PARIJS, 17 Mei. (V. D.) De deskundigen der crediteurstaten hebben heden hunne be sprekingen voortgezet, waarby men zich des morgens heeft beziggehouden met het afzon- deriyk onderzoek van het rapport van Stamp en de verdeelingskwestie. Moreau heeft een langdurig onderhoud gehad met Stamp om trent de reserves, welke gisteren nog niet in behandeling waren gekomen. In Fransche kringen verluidt, dat de eerstvolgende ple naire zitting der deskundigen niet voor Dins dag of Woensdag bijeengeroepen wordt. De geallieerde deskundigen mor gen weer bijeen PARIJS, 17 Mei.(V. D.) De conferentie dei- geallieerde deskundigen duurde heden van half vier tot half acht, waarna men tot Za terdagochtend uiteenging. Naar van geal lieerde zijde verzekerd wordt, kwamen thans dezelfde vragen als gisteren ter tafel. MOREAU WEIGERT DE DOOR DUITSCHLAND VOORGESTELDE TRANSFERCLAUSULE TE TEEKENEN PARIJS, 17 Mei (V.D.) Naar de „Soir" schryft, heeft de gouverneur der Banque de France, Moreau, geweigerd de door Dr. Schacht verlangde transferclausule te onder- schryven. Bij dit besluit zouden de Belgi sche, Italiaansche en Engelsche deskundigen zich hebben aangesloten. VERSCHERPING VAN DEN T'IESTAND IN DE AMERIKAANSCHE TEXTIELARBEIDERS STAKING LONDEN, 17 Mei (V.D.) Volgens berich ten uit New York wordt de toestand in de Amerikaansche Textielarbeidersstaking steeds meer verscherpt. De overheid heeft troepen, waaronder ook cavallerie ontboden. In Elizabethtown (Tennessee) waar de waterlei ding der stad door dynamiet in de lucht ge vlogen is zijn opnieuw botsingen ontstaan tusschen de nationale garde en de stakenden. De politie bestreed de stakers met traangas. Ruim honderd stakers, die tegen bet verbod tot „posten" in toch op wacht s'«*-den wer den gearresteerd. In een dorp bij Elizabeth town maakte een meisje een politieagent een revolver afhandig en dwong daarmee ver scheidene autobussen, die met werkwilligen geladen waren tot omkeeren. Elizabethtown zit voorloopig zonder water. In de stad zelf staken 15000 textielarbeiders. In de naaste omgeving van de stad is het aantal r>-kers ongeveer even groot. De strijd wordt gevoerd om loonsverhooging. LILLY LEHMANN OVERLEDEN BERLIJN, 17 Mei (V.D.) De vroeger wereldberoemde zangeres Lilly Lehmann is gisteren in haar woning te BerlijnGriine- wald, waar zij sinds jaren woonde, op 87- jarigen leeftijd overleden. Het overlijden kwam vry onverwachts, daar de zangeres zich ondanks haar hoogen ouder dom in een goede gezondheid mocht verheu gen. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN HINDENBURG, 17 Mei (V.D.) Gister avond is de arbeider Nowak door een Poolsch douanebeambte aan de grens naar alle waar- schynlijkheid by het smokkelen doodge schoten. HET NIEUWE SOVJET-DECREET TEGEN DEN GODSDIENST Hoe de boycot wordt doorgevoerd De „Iwestya" van 26 April die wy eerst heden ontvingen, publiceert een uittreksel uit den officieelen tekst van het nieuwe De creet tegen de godsdienstige genootschappen, dat door het uitvoerend bewind van Groot- Rusland is uitgevaardigd en door den Raad van Volkscommissarissen bekrachtigd werd. Ingevolge de bepalingen van dit besluit is het voortaan voor godsdienstige genoot schappen verboden: 1. Gebouwen en andere onroerende goe deren te koopen of te huren. Alleen de indi- vidueele leden mogen trachten voor eigen risico huizen, landeryen en andere onroe rende goederen ten behoeve van den eere- dienst in eigendom te verkrijgen of te huren. 2. Het is verboden om godsdienstonder richt te geven in de staatsscholen, op open bare of byzondere scholen of in eenigerlei opvoedingsgesticht of inrichting van onder- wys. Alleen in Seminaries voor priesters, theologische scholen en cursussen wordt het geven van godsdienstonderricht toegelaten. 3. Het is verboden ten behoeve van den eeredienst belasting te heffen van de leden van het godsdienstig genootschap. Overtre dingen zullen by de wet worden vervolgd en gestraft. Het is wel geoorloofd om vrijwil lige giften binnen of buiten de gebouwen voor den eeredienst bestemd (kerken, bede huizen, enz.) onder de geloovigen in te za melen, maar alleen onder de leden en aan hangers van het desbetreffende genootschap dat de inzameling houdt. De ingezamelde gelden mogen alleen gebruikt worden voor het onderhoud der priesters, predikanten en dergeiyke bedienaren van den godsdienst. Overtreding zal zwaar worden gestraft. 4. Het vormen van fondsen of kapitalen uit vrijwillig geschonken giften is verboden. 8 17 van genoemd besluit verbiedt aan de godsdienstige genootschappen ECHTE FR1ESCHE S ^Jnp/aaJs van acu/one ta -hak. a. het vormen van ondersteuningskassen voor de noodlijdende leden van dit genoot schap, het in gebruik nemen van eigen win kels en nieuwe belangengemeenschappen. b. het steun verleenen aan mede-leden van een of ander godsdienstig genootschap. c. het gebruiken van gelden voor niet- religieuze doeleinden. d. het organiseeren en bijeenroepen van godsdienstige vergaderingen of bijeenkom sten voor kinderen, jonge mannen en perso nen van het andere geslacht; het organisee ren van ontwikkelings- of ontspannings avonden, het geven van bijbelsche-, muziek- of litteratuur-geschiedenis; cursussen in nij verheidsonderwijs, talenkennis en gods dienstige wijsbegeerte; het organiseeren van uitstapjes; het stichten van tehuizen voor kinderen, bibliotheken, leeszalen en herstel lingsoorden. 3 van het Decreet ontzegt aan alle gods dienstige genootschappen, kerken enz. het recht, om als rechtspersonen op te treden. EEN GEVANGENIS ZONDER SLEUTELS In Attica bij Buffalo is men bezig om een groote gevangenis te bouwen met 2000 cellen in opdracht van den staat New-York, die hiervoor een terrein van 350 Hectaren ge kocht heeft. Deze gevangenis zal bijna 8 mil- lioen dollar gekost hebben als zij voltooid is. Wanneer deze eigenlijke cellulaire gevange nis geen sleutel en geen sleutelgat heeft dan is dat nog geen motief van vertrouwen in de toekomstige bewoners, maar een nieuw soort veiligheidsmaatregel. De deuren der cellen worden namelijk vanuit de centrale controlekamer door middel van samenge perste lucht geopend en gesloten. Terwijl iedere deur alleen vanuit de centrale, door op 'n electrischen knop te drukken, kan geopend worden, is er een heel nieuw aanmeldingssy steem ontstaan, waardoor een zeer juiste controle over de gevangenen kan worden uit geoefend. Want op bepaalde uren moeten de gevangenen zich aanmelden door op een elec- trische bel te drukken. In de centrale wordt met absolute zekerheid geregistreerd, welke celbewoner zich niet gemeld heeft. De veel vuldig toegepaste bedriegerij door een stroo- pop in 't bed te leggen kunnen de gevange nen niet meer toepassen. Wanneer de avond- contröle verricht is behoeven de wachters niet meer rond te gaan. Heel "t terrein van de gevangenis wordt omgeven met een muur die 30 meter hoog is. De voorkant echter is afgesloten met een tra liewerk van dezelfde hoogte, zoodat men van buiten een vrij zich heeft op het gevangenis terrein. Er staan vijftien uitkijktorens, die met machinegeweren en andere moderne vuurwapens zijn uitgerust. Om een betere bewaking van de cellulaire gevangenis des nachts mogelijk te maken wordt het gebouw met een zee van licht over goten. De eigenlijke gevangenis bestaat uit vier rechthoekige gebouwen, waarin op breede gangen de cellen zijn ondergebracht. De cellen zijn verschillend naar gelang de misdadigers die zy moeten herbergen. Om het uitgestrekte terrein heeft men verschil lende werkplaatsen waarin de misdadigers zich kunnen bekwamen in het een of ander vak, zoodat zy op een regelmatig leven in de maatschappij worden voorbereid. In de vier reeds bestaande gevangenissen van den Staat New-York worden alle 8000 gevangenen gelijk behandeld, maar in de nieuwe gevangenis stelt men zich voor iederen gevangene afzon derlijke behandeling en allerlei religieuze in- vidueele psychische rapporten tot verbete ring te brengen. Men hoopt door deze afzon derlijke behandeling én allerlei rellgieuse In vloeden en vakkundige vorming en genees kundige behandeling gunstige resultaten to verkrijgen. Een treurig record Thans heeft de Engelsche stad Leeds een record geslagen dat eenig is in haar geschie denis. In de afgeloopen wèek werden n.l. 625 sterfgevallen aangegeven, wat gelijk staat met 66.6 sterfgevallen op 1000 inwoners! Met andere woorden van elke 100 personen, die men gedurende deze acht rampzalige dagen nog in de straten tan Leeds zag, zijn er 6 a 7 overleden. Nog nooit heeft de bekoorlyke stad, die zich zoo heerlijk spiegelt in de wateren der Aire, een dergelijke catastrophe beleefd. Dalende geboortecijfers in Frankrijk Een ernstige waarschuwing De voorzitter van de Fransche nationale vereeniging tot controle der geboortecijfers in Frankrijk heeft een ernstig woord ter waarschuwing gericht aan het Fransche volk, om toch te blyven volharden in den strijd tegen de misdadige geboortebeperking. Want uit de jongste statistieken blijkt meer dat het uitmoordingssysteem nog steeds in Frankrijk bestaat. Het bevolkingscijfer toont wel eenige toename, maar het geboortecyfer dat ln de jaren na den oorlog belangrijk gestegen was is in het afgeloopen jaar weer van 27.3 tot 18.0 teruggeloopen. Feite- ïyk is dit cyfer nog veel lager, want hierby zyn ook gerekend, het aantal geboorten onder de meer dan 1 millioen landverhui zers. Wanneer we de landverhuizers mee rekenen dan is de bevolking in Frankrijk gedurende de laatste acht jaar met 8CO.OOO gestegen, terwyi in Duitschland over het zelfde tydvak de bevolking met 4 millioen en in Italië met 4.600.000 is toegenomen. ja?*'1 «lotto riep tonto Joan haar, will de ïiUif ^fcinsrton en een zyner vrienden van «dl ateller naar beneden waren gekomen, •«diep uit noodigen een boottochtje te T(w' den kant van Richmond uit. te si»? de Jongelieden heen waren, was Joan J^rlR om nog aan Iets te denken behalve **0 joffers pakken, dat morgen zou moe- ®eoeuren. Weer Utah rader, wat ben ik lang weg Vrr0eört rtep ^0*n uit, zich in de armen ia. Vftr» hoar voHor firtlNflftP fcCÏlt te ran haar vader, zonder ïr, p de omstaanders. r'aren er heel Veel, want heel Sea- kieti *Lax uitgeloopen om Joan Williamson ^*<1 gv Hkugkeeren uit Londen, de groote 0 harer vroegere speelgenooten, groot en gebronsd, juist teruggekeerd van eén reis naar West-Indië. wachtte haar óp om haar de hand te drukken en deed haar denken aan Stoven, vergeten in de opwinding van 't oogenblik. Joan zag om zich heen en een vraag lag hahr op de lippen, toen ze hem be merkte. eenigszins schuw op den achtergrond teruggedrongen. En ze kon hem niet begroe- ten, want de visschersvrouwen, die haar van kindsbeen af hadden gekend en bemind ver drongen zich rond haar om haar te omhel zen en de hand te drukken. „Het is heeriyk, weer thuis te zyn!" sprak Joqn, toen rij liet niet bloemen bedekte huis van haarvader bereikt had. „Maar wat is het toch klein!" Juffrouw Bence kwam haastig toegesneld, een schoon schort om haar omvang rijk middel knoopend tor eere van Joan's terugkeer. „Het is niet kleiner dan toen ge vertrok ken rilt!" sprak ze óp eenigszins byterigen toon." w „O! natuuriyk niet!" riep Joan, de armen om den hals van het'goede moedertje slaand, „maar ik heb in zulke groote hulzen gewoond en gewerkt dat het zoo hjkt. En zie eens vader, ik ben grooter geworden, nrijn hóófd reikt by na tot aan de zoldering van myn kamertje." „Kom maar gauw naar beneden en eet Vrat na die vermoeiende reis!" riep David van beneden. „O, de zeelucht doet me al weer goed va der," riep Joan weer, die heb ik in Londen gemist vader! En ais de zon ondergaat, moet ik in Vader'i boot. Nietwaar vader, we gaan samen de netton nazien t" „In die japon?" Joan bezag haar deftig reiskostuum eens, dat in Londen correct scheen, maar hier heelemaal uit den toon viel, de visscherswo. ning. „O, dat zal niet lang duren voordat ik myn oude japon weer aan heb!" riep ze, „als ze ten minste nog lang genoeg is vader, tje, is het waar dat ik nog slechts enkele maanden weg geweest ben? Het ïykt me Jaren toe!" Te oordeelen naar het gelaat van David, zou men ook gezegd hebben, dat het jaren geleden was. Het blijde licht was er van ver dwenen en. Joan, terwyi ze hem aanstaarde bemerkte op eens, dat haar vader in dien korten tijd hard verouderd was. Een plotselinge neerslachtigheid maakte rich van Joan meester. Ze vroeg zich af, of haar vader des nachts nog dikwyls smokkel- tcchten hield en of hij geen gevaar liep ont dekt te worden, vandaag of morgen. En het was zoowel voor den vader als voor de dochter een opluchting toen zy na ge geten te hebben, het huis verlieten en zich naar het strand begaven. Hier werden zU opnieuw het middelpunt der belangstellende inwoners van Seacombe, benieuwd Joan haar avonturen in de won- derstad te hooren vertellen. Ze bleef met.de vrouwen praten en stoeien met de kinderen, totdat haar vader rijn boot van het strand had getrokken, om dan, door haar vader geholpen, over het natte zand in.de boot te springen, nog even luchtig en snel als voorheen. Ze wist niet of ze gelukkig of bedroefd moest zyn, toen haar vader jongen Stoven wenkte om ook een handje te helpen roeien. Zoo voeren ze de baai op, juist terwyi de zon ter kimme daalde, gelijk Joan steeds zoo gaarne deed toen ze nog Jong was. Het jonge meisje staarde een wyie zwij gend naar de beide roeiers in de boot vóór haar: hun tegenwoordigheid en de nabijheid van de open zee en de steile klippen maak ten haar gelukkig genoeg. Terwyi ze daar zoo zat, vergeleek ze de mannen in de boot by de mannen welke zy kende ln Londen de heeren by de firma Brown White, bUvoorbeeld, met hun keu rige kleeding en deftige manieren. En ze schudde het hoofd van den forschen bouw en de fiere manneiykheid van haar vader neen, zelfs niet van Steven. En Joan moest in zichzelf glimlachen als ze dacht aan dezen kunstschilder met rijn talloozebijnamen. En vaag kwam het haar voor den geest, dat, hoewel ze uitstekend al zyn bynamen kende, ze toch zUn eigen lijken naam niet zou kunnen herinneren, ook al had ze dien ooit vernomen. Hy zou er uitzien als de jonge zoem van Vader Neptunus, hier, op de schulmencfe golven. Ze was nieuwsgierig of hy even goed kan roeien en zwemmen als Steven Harding en moest toen opeens lachen om haar vreemde gedachten. Had ze ooit iets ontdekt wat de „Verloren Zoon" niet kon, behalve een geldstuk in zyn vestjeszak be waren? Dan dwaalden haar gedachten af naar haar mede-studenten in de kunst. Hoe zou Horace Elkington er byvoorbeeld uitzien naast Steven Harding? En opnieuw schud de zy het hoofd, als ze dacht aan zijn bleeke wangen, al mocht ze gaarne rijn vrooiy-k, opgeruimd humeur. Misschien wa.s het niot eeriyk hem te vergelijken met deze sterke mannen. Want Horace Elking ton kon eer doorgaan voor een jongen, terwyl Steven en Joan wierp tersluiks een blik op den jongen visscher, terwijl deze zyn best deed geiyk op te roeien met haar vader in haar afwezigheid sterk ge groeid was! Waar had hy dien zelf-bewus- ten, vastberaden blik opgedaan? Hy geleek wat z'n gestalte betreft, meer op den Ver loren Zoon. Joan zag op, en voelde Steven's oogen op rich gevestigd met een uitdrukking, wel ke haar het bloed naar de wangen joeg. „Arme jongen!" mompelde ze inwendig. met een plotseling opkomend' moederlijk ge- voel van medeiyden. Opnieuw scheen Steven Harding, ondanks I al zijn pas ontloken zelf-bewustzijn, jonger j dan zy zelf. In de dagen die volgden vergat Joan al haar vrienden in de stad, en leefde slechts voor het oogenblik. Alle inwoners van Sea combe en Jasmine Cove schenen haar een of ander genoegen te hebben bereid; en de dagen waren niet lang genoeg voor Joan Ze stond op met de zon. en soms nog vroe ger; ze ging met haar vader mee om hem te helpen, zyn vangst binnen te halen, ze plaste met haar bloote voeten in het water, zooals vroeger, en bewees haar toenemende kracht, door ln één adem om den Duivels- hoek heen te zwemmen. In één woord, ze werd opnieuw de oude Joan van Jasmine Cove. Het stadslevenjje sleet even hard als de bleeke Londensche kleur van haar wangen. Het leven, dat ze met hare tante had ge leid, was als een droom voor haar, thans, en met twee uitzonderingen, waren allen, die zy had leeren kennen, als visioenen voor haar, onwerkelijkheid, wanneer ze weer in haar gedachten zich met hen bezighield. De beide menschen echter, die nog werkelijk leefden voor haar waren hare tante Joan, die een groote plaats in was gaan nemen in haar hart, de plaats harer overleden moeder door haar groote toegenegenheid, en de „Verloren Zoon," die op het jonge meisje een te diepen indruk had weten te maken, om hem gemakkelijk te kunnen vergeten. Telkens dat ze hem ontmoet had, was ze verblind ge worden door zijn losse, hoofsche gedrag te genover haar, en door de manier waarop hij zich steeds met haar bemoeid had, alsof anderen niet meetelden, wanneer zij tegen woordig was. Ofschoon hij geen woord ge sproken had. dat anders kon worden opgevat dan als uiting van vriendschap, waren er toch van die kleine dingen geweest waardoor zij toch altyd opnieuw aan hem herinnerd werd. Handdrukken, een seconde te lang om men dié haar geschonken waren oogen- blikken, dat zij zichzelf had betrapt, waarop zy zat te denken aan hem, en waarop zy dan toch telkens opnieuw weer aan hem denken moest. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13