Een Monument van Katholiek Nederland in Rome „PUROL tweede blad ÖE GRAF ZEPPELIN MAAKT EEN NOODLANDING BIJ TOULON NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 18 MEI 1929 BLADZIJDE 1 Na een geviaarvollen tocht De Graf Zeppelin vlot geland Een noodschouwburg te Amsterdam? bij Wielrijden ÊLCK WAT WILS Trekjes No. 602 7a ,d'r b« roePeJ" - KUNST EN KENNIS doorluchtige cBede Aan den -voorzatter der R.K. Vereeni- «ög van Directeuren van R.K. Dagbla- en is door z. D. H. den Aartsbisschop Utrecht de volgende brief geschre- Hooggeachte Heer, Het zal UED. bekend zijn, dat het ^0°gwaard»3 Nederlandsch Episcopaat ah plan is in Rome een Instituut op te chten voor Priesters, die aldaar .^Unne kerkelijke studiën gaan vol- °oien en dat van dit Instituut voor ®enige dagen bereids de eerste steen- a6ging met groote plechtigheid heeft Plaats gehad in tegenwoordigheid van Kardinalen en vele Hoogwaardig- heidsbekleeders. Iedereen zal het groote nut van een "«rgelijh Instituut begrijpen en de Hei- '£c Vader verlangt dan ook vurig dat e- spoedig tot stand zal komen. °ok zal het iedereen duidelijk zijn, ®at voor de oprichting en de instand houding van zulk een Instituut zeer aanzienlijke bedragen verlangd wor- öenj en aangezien de daarvoor be schikbare fondsen nog lang niet vol gende zijn, hoopt het Hoogwaardig. fjPiscopaat, dat de Nederlandsche Ka tholieken, daartoe in de gelegenheid gesteld, met hunne bekende vrijgevig heid voor goede werken, ook hiervoor Saarne hunne bijdragen zullen storten. Het Hoogwaardig Episcopaat meent, ba-t zulke gelegenheid het best kan ge iden worden door inschrijvingen te openen in de katholieke bladen van Nederland en wendt zich daarom tot als voorzitter van de Vereeniging Van Katholieke dagblad-directeuren htet het beleefd, doch dringend ver-; ?°ek, het daarheen te willen leiden, dat jh alle katholieke bladen van Neder- ahd een inschrijvingslij st geopend Wordt voor de oprichting van het Ne- "erIandsehe Priester-Instituut te Rome. Het Hoogwaardig Nederlandsch Epis- c°Paat zegt UED. en den overigen hoog achten Directeuren van Nederland- sche kathoheke bladen bij voorbaat op- recht dank voor de te geven moeiten hoopt dat deze met groot succes be kroond zullen worden, opdat het Neder- labdsche Priester-Instituut te Rome een Zeer waardige plaats moge innemen temidden van de vele dergelijke zeer ?choone Instituten van andere natiën 1,1 de Eeuwige Stad. Namens het Hoogwaardig Neder- taiidsch Episcopaat: De Aartsbisschop van Utrecht t H. VAN DE WETERING. Het spreekt vanzelf, dat ook de Nieu we Haarlemsche Courant gaarne vol- j\°et aan het verzoek van onze geëer biedigde Bisschoppen van Nederland. Wij stellen onz: lezers en lezeressen gaarne in de gelegenheid aan ons bu reau hun bijdragen te storten. De ingekomen giften zullen, zooveel moge"" eiken dag, worden verant woord. Ongetwijfeld zullen de giften voor dit doel in Roomsch Nederland ruim vloeien, en niemand twijfelt er aan of de bijdragen van de katholieken uit Haarlem en omgeving, van de lezers der Nieuwe Haarlemsche Courant, zul len een krachtigen steun vormen in den wedloop der volkeren om in de Eeuwige Stad een der mooiste gebou wen als het Nederlandsch Priester- Instituut te kunnen aanwijzen. Er zijn voor het brengen van een of fertje klein of groot verschillende redenen aan te voeren. Wij willen er slechts enkele naar voren brengen. Het Hoogwaardig Episcopaat van Ne derland vraagt een aalmoes! Het moge den katholieken van Nederland een eer zijn aan hunne Bisschoppen hun mild dadigheid te betoonen! Niet alleen zijn zij de leiders bij Gods genade, maar wij weten bovendien, dat nu Zij vragen, de gift noodig en het doel, waarvoor ge geven wordt, een offer waardis. Wie zou die kunnen weigeren? Het geldt hier verder een wedstrijd tusschen de volkeren en in dezen ede len, vredelievenden kamp moge Neder land dat in zoovele dingen groot is den eereprijs behalen. Wie spreekt er van reclame voor Nederland in het bui tenland? Zou een waardig Neder landsch priester-instituut in het door katholieken en nietkatholieken bezochte Rome een grootsche reclame voor Ne derland zijn of niet? En moet het voor dekatholieken geen eerezaak zijn dit vlagvertoon in Rome- te maken? Ten slotte: het gaat hier om een wedloop, die plaats heeft onder het oog van onzen H. Vader den Paus, van de Kardinalen der II. Kerk en van de ge- heele Priesterschap in Rome. Z. H. de Paus heeft Neerlands katho lieken meermalen Zijn trouwste zonen genoemd. Deze eeretitel legt verplich tingen op. Maar ook: wat een eér zou het zijn als het priesterhuis in Rome de bewondering zou wekken van het hoog ste kerkelijk Gezag en van de hoogste kerkelijke autoriteiten! Geen Olympisch kampioen streed ooit zijn kamp onder zóó hooge en waardige belangstelling als de katho lieken van Nederland dezen wedijver tusschen de volkeren. Mogen' de giften, ook van de lezers van de Nieuwe Haarlemsche Courant, ruim vloeien! Directie Nieuwe Haarlemsche Courant 250. Van wien 'zal de eerstvolgende gift zijn? .^e „Graf Zeppelin" heeft Friedriehshafen hiet meer kunnen bereiken. Hevige tegen- V1 nd belemmerde het luchtschip in de acht en daarom is een noodlanding ge- n aakt nabij Toulon, die gisteravond te ruim he8yn uur vlot is verloopen. Intusschen 1 het luchtschip een gevaarvollen terug- gehad en hebben de bemanning en iers menig hachelijk oogenblik mee- 'ocht gemaakt, getuige de v-olgende telegrammen, die ons omtrent dien tocht bereikten. Boven Valence BERLIJN. 17 Mei (V.D) De Zeppelm Werf te Friedriehshafen deelt mede, dat de Graf Zeppelin te 13.50 uur boven de stad Valence vloog. Het luchtschip zal het Rhó- nedal verder blijven volgen. Door het on- Mgr. Dr. A. C. M. Schaepnian vierde Donderdag zijn zilveren jubileum als president van het Seminarie Rijscnbnrg. Tevens werd dien dag door Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, een nieuw gedeelte van het groot-semmarie plechtig inge wijd. Hierboven een groep vóór het seminariemgr. v. d. Wetering en mgr. Schaepnian temidden van professoren en seminaristen. klaar raken van een derden motor is de snelheid nog meer verminderd. Volgens be richten van boord van het schip is daar alles wel. Men rekent te Friedriehshafen dat het luchtschip daar niet voor heden avond, doch waarschijnlijker eerst in den loop van den nacht kan arriveeren. Op het oogenblik is het weer boven het Rhönedal goed. Het zicht is helder, doch de sterke noordoosten wind vertraagt de snelheid van het luchtschip aanzienlijk. Dc „Graf Zeppelin" boven het Rhöne-dal PARIJS, 17 Mei (V.D.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" vervolgt zijn weg boven 't Rhöne-dal in stroomopwaartsche richting- De snelheid bedraagt ongeveer 40 K.M. per uur, aangezien het luchschip nog met zeer sterken tegenwind te kampen heeft. De vlucht gaat zeer moeilijk PARIJS, 17 Mei (V.D.) Volgens de laatste berichten schijnt het luchtschip „Graf Zeppelin" weer langzaam vooruit te komen. Het luchtschip tracht nog steeds opwaarts de Rhóne te vliegen, doch stuit op ernstige tegenwinden, die de vaart ver tragen. Het luchtschip heeft bij Nimes, waar het om negen uur werd waargenomen, ge tracht naar het Oosten te koersen om voor den tegenwind uit te wijken. Deze poging schijnt evenwel mislukt te zijn, daar het luchtschip even voor elf uur weer boven de stad werd gezien. Het luchtschip koerste verscheidene malen over het vliegveld in de nabijheid van de stad zonder echter po gingen tot een landing te doen. Ongeveer een half uur later zou 't lucht schip volgens een nog niet bevestigd be richt in de nabijheid van Avignon gezien zijn. Het luchtschip zal onder alle om standigheden trachten Friedriehshafen weer te bereiken. Tot de middaguren waren geen directe berichten van het luchtschip ont vangen. De terugtocht FRXEDRICHSHAFEN, 17 Mei, (V.D.) Bij de werf van de Zeppelin-fabrieken zijn op het oogenblik geen nadere rechtstreeksche berichten aanwezig, dan sedert hedenmor gen acht uur. De werf is uitsluitend op persberichten uit Frankrijk aangewezen, waarvan de laatste melden, dat het lucht schip om kwart over vier boven Crest, 15 KM. ten Z.O. van Valence gezien is. Het luchtschip, waarvan alle, motoren hun werk gestaakt hebben, bevindt zich op een hoog te van 400 M., draait in cirkels rond en maakt steigerende bewegingen. Volgens een later bericht drijft het lucht schip in de richting van Toulon. Het Fran- sche ministerie van defensie heeft alle de partementen opdracht gegeven, eventueel hulpmaatregelen te treffen. Dr. Eckener heeft even voor zessen boven Valence een aan een zandzak bevestigden brief laten val len, waarin gevraagd wordt door het gar nizoen van Valence een plaats te laten aangeven, die het beste voor een landing in aanmerking zou komen. Naar allen schijn is echter een landing bij Valence niet mogelijk geweest. Op de werf te Friedriehs hafen wordt de toestand nog steeds hoop vol geacht en een gevaar voor de passagiers houdt men voor uitgesloten. Het luchtschip is voor 4 dagen van levensmiddelen voor zien. GENÈVE, 17 Mei. (V.D.) Volgens be richten uit Lyon is Dr. Eckener voornemens geweest in Montelimar te landen, op welk bericht de garnizoens van Montelimar en Valence met vrachtauto's naar een geschikt landingsterrein vervoerd zijn. Dr. Eckener schijnt echter dit voornemen te hebben la ten varen. Om zes uur bevond het lucht schip zich n.l. in het Rhönedal. De moei lijkheden zouden hun oorsprong nabij Ni- mes gevonden hebben. In de laatste uren zijn de verschillende radiostations niet in verbinding met den „Graf Zeppelin" ge weest. De commandant schijnt eerst ver zocht te hebben een noodlanding in Lyon voor te bereiden, doch hiertoe is het lucht schip niet in staat geweest, Het luchtschip heeft bij Valence een scherpen hoek ge maakt en tracht de Oostelijk gelegen ber gen te overvliegen. Omtrent de richting, welke men thans wil inslaan, bestaat vol slagen onzekerheid. De „Graf Zeppelin" een noodlanding voor bereidt PARIJS, 17 Mei. (V. D.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft draadloos bekend ge maakt, dat het zal trachten nabij Valence een noodlanding te verrichten. Dit bericht is op het vliegveld van Lyon opgevangen, waar na de prefect van Valence terstond telefo nisch gewaarschuwd is, terwijl ook de voor de landing benocdigde militairen van het gar nizoen te Valence zich in gereedheid houden. Bij informatie verklaarde de Zeppelin- fabriek te Friedriehshafen, dat men aldaar van een dergelijk plan van Dr. Eckener niets afwist en dat de technische leiding aldaar onder alle omstandigheden een dusdanig be richt zóu moeten ontvangen. Het luchtschip drijft naar Toulon af FRIEDRICHSHAFEN, 17 Mei. (V. D.) Bij de Zeppelin-fabriek is om kwart over zeven hedenavond een draadloos bericht binnenge komen, dat het luchtschip zijn koers door de winden gedwongen naar de luchtschepen haven Cuers, ten N.O. van Toulon richt. De „Graf Zeppelin" zal daar een landing trach ten te maken. Officiecle Fransche hulpmaatregelen PARIJS, 17 Mei. (V. D.) De Fransche auto riteiten hebben bevel gegeven om boven- grondsche electrische kabels, wanneer gevaar bestaat, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" er mee in aanraking komt, stroomloos te maken. PARIJS, 17 Mei. (V. D.) Om 19 uur 45 heeft men van Marseille uit het luchtschip op vrij groote hoogte waargenomen. Tijdens den stormaehtigen tocht van Valenca af draai de het luchtschip meermalen om zijn as en is het bovendien moeilijk bestuurbaar ge worden. Dc „Graf Zeppelin" in gevaar! PARIJS, 17 Mei. (V. D.) Naar hier ver luidt, drijft de „Graf Zeppelin" in Zuid- Oostelijke richting langs de Drome, een zij rivier der Rhöhne, in Oostelijke richting af. De „Graf Zeppelin" in gevaar; de radioinstallatie defect. BERLIJN, 17 Mei (V.D.) Daar het radio station Norddeich sedert eenige uren tever geefs tracht met het luchtschip „Graf Zep pelin" in verbinding te komen, kan met zeker heid worden aangenomen, dat door de storing aan de motoren ook de zendinstallatie buiten bedrijf is gesteld. Verder is het waarschijn lijk, dat ook de door de propeller gedreven zendgenerator, die voor den electrischen stroom voor de draadlooze zorgt, tengevolge van de geringe snelheid slecht functionneert. Men schijnt derhalve aan boord aangewezen te zijn op reserve-accumulatoren, waarvan de energie vermoedelijk niet voldoende is den zender de noodige reikwijdte te geven. Misschien is men ook voornemens de accu's voor het nachtelijke radioverkeer ingeval van nood te bewaren. Het luchtschip „Graf Zeppelin" slechts 50 K. M. van de luchthaven Cuers verwijderd FRIEDRICHSHAFEN, 17 Mei (V.D.) Om 19 uur 36 heeft het luchtschip „Graf Zep pelin" via Basel een draadloos bericht naar Friedriehshafen verzonden, volgens welk be richt het zich op dat uur boven Saint-Zacha- rie, 50 K.M. ten N.W. van de luchtschepen haven Cuers, bevindt. Uit deze omstandigheid kan worden afge leid, dat het luchtschip zich in den middag bijzonder snel verplaatst heeft. Aan boord worden blijkbaar alle maatregelen getrof fen om het Fransche Alpengebied te vermij den. Het plan van Dr. Eckener om op Cuers aan te sturen, is hoogstwaarschijnlijk toe te schrijven aan een draadloos advies van het Fransche luchtvaartministerie om op Toulon aan te vliegen, alwaar de noodige hulpmid delen voor een landing ter beschikking staan. Het is verder waarschijnlijk, dat de radio- installatie slechts in uitersten nood gebruikt wordt en wel op een golflengte van 900 M., welke golflengte voor 't internationale lucht verkeer gereserveerd is. Wegens de. geringe energie, waarmede wordt uitgezonden, is het luchtschip in Friedriehshafen slechts spora disch te hooren. PARIJS, 17 Mei (V.D.) Het Duitsche luchtschip „Graaf Zeppelin" heeft heden avond op het Fransche vliegveld te Cuers een vlotte noodlanding gemaakt. FRIEDRICHSHAFEN, 17 Mei (V.D.) Vol gens een kort na negen uur hedenavond in Friedriehshafen opgevangen draadloos be richt is het luchtschip „Graf eZppelin" in Cuers vlot geland. Men verwacht dat nog hedennacht manschappen en materiaal van Friedriehshafen uit ter hulpverleening zullen worden aangevraagd. Een direct bericht van het luchtschip zelf was om negen uur nog niet binnengekomen. De landing van de „Graf Zeppelin" PARIJS, 17 Mei (V.D.) De landing van het luchtschip „Graf Zeppelm" in het Fran sche marinevliegstation Cuers aan de Mid. dellandsche Zee had een vlot verloop. De Fransche marinesoldaten werden bijgestaan door arbeiders. De landing geschiedde on der leiding van dr. Eckener, die uit de gon del de nccdige aanwijzingen aan de soldaten en arbeiders gaf. Het luchtschip werd in de hal getrokken, waarna de passagiers de gon del verlieten. Omtrent het verloop van het laatste ge deelte van de vlucht van de „Graf Zep pelin" kan nog worden gemeld, dat nadat twee motoren buiten werking waren gesteld in de omgeving van Nimes een derde motor tengevolge van de overbelasting defect ge raakte. Het luchtschip moest toen tegen ster ken wind in koersen. Toen dit met slechts twee motoren niet meer mogelijk was werd getracht voor den storm uit te wijken. Het gelukte nu en dan nog 'n snelheid van 50 K.M. per uur te bereiken. Het luchtschip dreef echter steeds meer in Z.O. richting af, hoe wel het bestuurbaar bleef. Nadat eenige ma len vergeefs getracht was op een geschikte plaats te landen, gelukte het ten slotte het marinevliegstation te Cuers om ruim acht uur te bereiken. Vijf motoren naa r de „Graf Zeppelin" FRIEDRICHSHAFEN, 17 Mei Er is een telegram gezonden aan de Fransche re. gcering om toestemming te verleenen tot den invoer in Frankrijk van vijf motoren voor 't luchtschip „Graf Zeppelin". De motoren zullen waarschijnlijk nog hedennacht ver zonden worden: men hoopt te Friedriehsha fen, dat deze motoren in korten tijd in het luchtschip zullen kunnen worden ingebouwd. Nader wordt vernomen, dat reeds morgen vroeg vier reservemotoren van het Haybach- fabrikaat naar Toulon zullen worden ver zonden en terstond in het luchtschip zullen worden ingebouwd. Een der motoren schijnt, nog intact te zijn; aan den eersten motor is een breuk van de krukas geconstateerd. De Zeppelin veilig in de hal PARIJS, 17 Mei De „Graf Zeppelin" is om 8 uur 13 veilig de luchtschiphangar ran Vuers-Pierrefeu (officjeele naam van de luchthaven van Toulon) binnengehaald. De berging van het luchtschip had zonder inci denten plaats. Het ministerie van oorlog heeft vanuit Toulon bijzonder goed geschool de manschappen naar Cuers laten zenden om bij de landing behulpzaam te zijn. Dr. Ecke ner zond na de landing een telegram met dankbetuigingen aan den Franschen minister voor de luchtvaart. Blijdschap in New-York NEW-YORK. 17 Mei De gelukkige lan ding van de „Graf Zeppelin" na den storm aehtigen tocht is in New-York en in geheel Amerika met groote bevrediging en blijd schap opgenomen. Het bericht is overal door extra-edities verspreid, nadat reeds te voren extra-edities uitgegeven waren over de stormvlucht van de zeppelm. Parjjschc persstemmen TOULON, 18 Mei Dr. Eckener toonde zich bij het verlaten van zijn gondel zeer ge troffen, door de ontvangst, die hem op Franschen bodem bereid werd en over de te gemoetkomende houding van alle Franschen te beginnen bij het luchtvaartministerie. De deelnemers aan den stormtocht, verborgen hun tevredenheid niet, dat zij weer vasten grond onder de voeten hadden. Velen waren sterk aangegrepen door de emoties en de in spanning van de avontuurlijke reis. Er wordt voor hen allen nog een slaapgelegenheid in orde gebracht, over de verdere plannen van Dr. Eckener is nog niets bekend. Een beslis sing zal afhankelijk zijn van den duur 3er reparaties. Een deel der passagiers zal reeds in den loop van Zaterdag te terugreis aan vaarden over Lyon en Zwitserland of over Parijs. Het luchtschip heeft, voor zoover tot dusver vastgesteld kon worden, geen schade opgeloopen. Volledige plannen ingediend Naar het Hbld. verneemt, heeft de heer Louis Saalborn aan het gemeentebestuur van Amsterdam de volledige plannen met de begrooting en een ontwerp van den archi tect Piet Kramer voorgelegd, voor het bou wen van een noodschouwburg te Amster dam. Verder vernam het blad, dat het benoo- digd kapitaal, dat op ongeveer 300.000 wordt geraamd, feitelijk reeds bijeen is ge bracht, soodat aan het bouwen van dezen tijdelijken schouwburg niets meer in den weg zou staan indien de gemeente een terrein beschikbaar kan stellen. Voor dit terrein hebben de ontwerpers van het plan op het oog het Amstelveld of het Weteringplant soen. De noodschouwburg zou, volgens het inge diend ontwerp, in gewapend beton worden opgetrokken en plaats bieden aan ongeveer duizend toeschouwers. De raming is gemaakt voor den tijd van vüf a tien jaar, in de verwachting dat in middels een permanente schouwburg zal worden gebouwd. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de di rectie van het Oost-Nederlandsch Tooneel het verzoek van den heer Saalborn in alle opzichten ondersteunt. Zonnebrand, Smetten en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met <ë/l Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. o- Bij Apoth. cn Drogisten Al naar omstandigheden. af"^°e' Sina, droog nou 'n beetje gauwcr je ziet toch die stapel borden en Veit 5 en schoteltjes wel? Zoo meteen du- A beele gevalletje ondersteboven." be't - mcid, hou je snoet tochik droog bra„T° bard as ik zelf wild'r is gécn ®nd bij!" 'k"„°°Ja, jij doet liever niks, dat wéét strajT.;-" As je maar niet denkt, dat ik hoQr, al die schoene ga, staan te poesse. „O aar zal jij óók je porsic van hebbe..." te"ö' 5e óanie is weer bang. dat ze te vee! ho0r 11zal krijgehou je maar koest. »»2a] ftioort Je n°u afdrogen, ja of néé? Of mot 'k tiaar 'i °,'h klikspaan ben je wel! As 't niet «hoesje z'n gaat. dan roep je direct cm je Wb rfL héélemaal geen klikkemoeder e!s genoeg gezegd, dat jij 8« wel klikke!" nietes!" Wélles!" "NieLesü," j11.??!!! 'n Groote klikkert ben jij jol in,,U °P me kop krijg, dan heb jü d'r 't gemeen, om dat te zegge.. want „"'et waar!" s wèl waar, mispunt!" „Ben je zélfen 'n heele grootert óók... droog je hou of droog je niet? Nou heb ik alles al gewassché en sta jij nog met 'n sta pel voor je neus!"' „Mijn 'n zorreg!" „Nou maar, ik ga an de schoeneen ik laat netjes de helft voor jou staanas .ie déar maar op rekentik bedank jou feestelijk, om 'twerk van jou d'r nog bij te doen 't i? verdikkie bij half r.ege en je wéét wat 'r allemaal nog gedaan mot wor de „Ach, kindschei toch asjeblieft uit met je gefclts.;..,., Zou ook wel verschrikkelijk we- ze as je per ongeluk 'n schoentje te veel te poesse kreeg.Zeker bang, dat je d'r dood van zal gaai „Heelemaai nietmaar jij doet 't ex presjij zanikt en teut net zoo lang tot de grooste rest voor mijn blijft staanjij bent liever Tui as moei'n luiaard ben .je „En jij bent 'n kift-kop!" .JHou je snoet, luiwammes!" „Voor jou niet, kift-kop!" „Pas jij maar op je eige kop! Dat 'k je geen Uk op je wang geef!" „Mos je 's durreve!" „Wil je 't, zien?" „Ja, prebéér 't is! Mien, pas op, hoor! Je raakt me niet an, of De deur van 't keukentje schreeuwt open. en op de drempel staat moedergeweldig in haar toornig zwijgen, met haar blik, die beurtelings Mien en Sina doorboort. Schuw werken ze voort, haastig, 'n paar keer zenuwachtig mis grijpend, met kleuren, die mee-verraden. „Is 't alweer zoo? Kenne jullie weer geen vijf minuten door-werken zonder ruzie te schoppen?" „Mien wou me slaan „Omdat jijomdat jij „Stil! Geen woord meer! Verstaan? 't Is 'n schandaaltwee meiden van twaalf en dertien, die nooit hun moeder kunnen helpen zonder elkaar dwars te zitten! Jullie moeste je schame! Altijd en eeuwig is 'r herrie en gesteggel tusschen jullie tweeëndat be gint me nou eindelijk de keel uit te hangen hoor!" „Zegt u dan tegchaórdat ze óók an de schoene „Hou je mond, brutaal nest! Je weet heel goed, dat Sina nou eenmaal niet zoo vlug met de boel overweg kan als jijmaar in plaats van 'n extra handje uit te steken, zoo als moeder dat graag wil, sta je maar te mop peren en te klagenjij moest wijzer zijn als oudste „Mot ik dan al die schoe „Laat staan die schoenen, Mien! 't Hoeft niet meer!" „Ik zal ze wel allemaal poesse, moe „Nee. niet meer noodigen direkt naar boven jij!" „Moeik zalik wil „Geen wóórd meer! Naar boven! En pas op als ik één kik van je hoor! Dan zal jij es zien wat er gebeurt! Alia! Marsch!" „Ga jij nou straks'n uurtje met de jongens naar de potten-markt. manze hebben T de heele week al op gevlast „Hoe is 't nou met Sina? Is de dokter d'r nog geweest?" „De koorts is gelukkig wat minder maar veel kon ie 'r nog niet van zeggen we zulle maar hopen, dat 'tdat 't Ze willen zoo graag, zooals elk jaar, 'n paar bloempotjes hebben van de Pinkster-markt, om bij 't Maria-beeldje te zettenen ze moeten hier toch de heele dag al zoo stil zijn voor Sina „Nou, als je denkt, dat 't wel gaan zal goedmaak dan maar, dat ze om 'n uur of zes klaar zijnMoet Mien niet hier blij ven, om jou behulpzaam te zijn?" „Ik red me wel......" „Jij bent óók de halve nacht over de vloer geweestverg nou niet te veel van je eige „Laat 't kind meegaan, manze is de laaste tijd heel gewillig en doet veel voor 'n meissie van haar leeftijdZe moet toch es wat hebben?" „Je moe* 't zelf weten, hoor" „Jaja 't is volhandigvooral nou in deze dagenmaar als .we ons kind dan maar magge houe „Sterk zijn, hè moeder? Ja, huil maar es... dat hindert niksda's juist... juist goed... ik wou, da'k 't ook. konmaar 't staat zoo gekvoor 'n manGeef me 'n zoen, LenaGod weet wei, wat 't beste voor 't kind isen voor ons De vader loopt met z'n kroost uitgezon derd die eene, waaraan ie telkens maar den ken moet in de drukte van de Pinkster- markt, en tracht zoo correct mogelijk te ant woorden op de vele vragen, die hem van links en rechts door z'n jongens worden gesteld. Half in 'n droom laat ie zich mee-trekken naar de tentjes, rijk voorzien van kleurige bloempotten en volle bossen gesneden cro- cussen en tulpen. En merkt niet, dat Mientje 'n pas of tier achter raakt en 'n knoop in d'r zakdoekje staat los te wurmen, niet lettend op de luid ruchtige luilak-vierders, die haar opzij-drin gen Als de knoop los is, gulpt er 'n hoopje cen ten in haar zweeterige hand Ze telt ze nog even na...... en werkt zich dan door de koopers en kijkers heen, tot vlak bij 't willekeurige tentje „Baasgeef me voor zestien cente blom metjes". „Voor zestien cent, zus?! Wat wou je déar- voor hebbe?" ,,'n Klein potjekan datasjeblieft. baas.,., asjeblieftik héb niet meer." En haar smeek-oogjes probeeren de groote vent met de kolossale snor te vermurwen...... „Nouvruitomdat je 't zoo netjes vraagthier, 'n potje vergeet-méJnietjës... is dat goed? Eigelljk 'n kwartjemaar alia „Asjeblieft, baasdank u wel". Stijf drukt ze 't rijkdommetje tegen <3'r lijf en zoekt haastig d'r vader en broertjes en zusjes weer op De man staat al naar d'r om te kijken en vraagt verbaasd„Wat mot jij daar méé? Hee kom jij daar an?" „Hoort u es én uw oor, pa" gaat Mien op d'r teenen staan en fluistert 'n paar zin netjes, die de vader 'n moeilijk oogenblikje bezorgen Nog 'n half uurtje blijven ze op de Pink- stermarkt scharrelendan koopt ie voor elk 'n bloempotjegeeft ze ieder 'n ijswa fel en dan gaat 't op huis an. „Niks zeggen" bromt schorrlg de man, als Mien met haar potje naar 't kamertje sluipt waar Sina ligt 't Zieke kind If rustig nuen laent Blij. als Mien 't potje vergeet-me-nietjes op 't tafeltje zet en er bij vertelt„Dat heb ik voor jou gekocht „Had je dan geld?" „Jame Zondagscente bewaardde 'neele weekvin je ze mooi?" „Nou. fijnschattig, hè, die blauwe blommetjesnet oogies van 'n klein kindje „Ben je nou 'n beetje beter? Heb je nog pijn ïn je zij?" 'n Beetje maarBlijf effe bU me zltte..." Jagoedzag. Sina as je beter bent... dan zal ik héél. héél lang alles zelf doen, hoor! Je hoeft me niet te hellepeWor je weer moei?' Krijg je slaap?" „Ja „Nou. we; te ruste danLeg je zoo lek ker? Wu ik t kusse effies .Nee't is goed zoodagkom hier met je wangdan krijg Je "n zoen... voor de blommetjes" En als Mien 's avonds boven komten ziet. dat Leentje en Marietje blijven door slapen. knielt ze neer voor 't tafeltje met beeld jes. blommetjes en schilderijtjes en prentjes... en stokkend gaat haar stemmetje: „Kellige Mariaheilige kleine Treesiamaak asjeblieft, dat me zusje weer heelegaar beter wordt." Dan moet ze drie, vier, vijfmaal zwaar slik ken En door 'n sluiertje ziet ze 't nachtpitje gekke sprongetjes maken en telkens uiteen spatten, met doffe na-bibberingetjes. O. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5