Attentie voor Spanje (50- Zal de Graf Zeppelin heden nacht te vier uur starten Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht R DlT NUMMER BESTAAT IJIT TWEE BLADEN WOENSDAG 22 MEI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. i?I59 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VERLIES VSH ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. ii Sevilla, Spaansch en Roomsch! (Van onzen eigen Redacteur) De caradidaatstelling voor de Tweede Kamer-verkiezingen Zeiljacht aangevaren De filmoorlog in het Zuiden Een Belgisch militair vlieg tuig neergestort T lllft vkS.» Concours-Hippique te Hoofddorp Ernstig motor-ongeluk De ernstige botsing te Rilland Bath Nachtelijke overval op een rijksveldwachter Pater L. H. J. M. van Woesik t Onder zyn paard gevallen Ernstig ongeluk aan de Gr. Markt te Haarlem Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Hevige aardbeving in Japan De Paus 30 Mei a.s. buiten het Vaticaan? Kanton nog niet gevallen BUREAUX NASSAULAflIM 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Sentschappen: per week 35 ct.; per y Wai"taai 3.25per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. AARLEMSCH ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel 5 VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel q Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolgede verzekerings voorwaarden» tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen :l Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door r"jrn bij een ongeval met tArn bij verlies van een hand, 14 ftr hij verlies van een verlies van beide armen, beide l)eenenof beideoogen: I I JU«""doodelijken afloop; I fcOU»"een voet of een oog; I I fc Ji duim of wijsvinger: til) n breuk van been ot arm bij verhes v. een anderen vinger. Sevilla, 15 Mei 1929 Andalusië is mooi! sch Zal z'-'n roem van sprookjesachtige hoonheid voor een groot deel danken aan opgetogenheid van Spanjaarden uit het nart des lands, bewoners der woestijnachtige °°gvlakte, en aan de bewondering van rei gers, die, na een langen tocht door streken an enkel dorheid en armoede, met blijde atrassing de kleurige frischheid van het Andalusisch landschap gewaarwerden. Maar j°ch voelden ook wij, die toch in eigen land «an weelderige frischheid dér natuur ge- ™end zijn, ons verheugd bij den aanblik van gezegend zonneland, dat onder blauwen hamel een rijkdom van gewas ziet ontsprui- ®eeld van O. L. Vrouw der Hope, middelpunt van de Maria-devotie der Sevillanen [ah aan den rooden grond; al is dan ook het 'andschap in Zuid-Limburg, in de Ardennen, !j? Duitsche middelgebergten of in de Bas- «ische provincie van Spanje-zelve zeker niet hürfder bekoórlijk. In rijkdom van kleur alleen in het blauw, groen en rood steken Öe witte huizen zoo geestig af is Anda- msië aantrekkelijker. En na ae lange reis in e®n propvollen, warmen, stoffigen trein Sevilla! De Spanjaarden zelf noemen Sevilla een bonder: „Que ha visto Sevilla, ha visto ma- 'avilia." Het rijmt maar tóch is 't waar: w'e Sevilla ziet, moet zich verbazen. Een stad met méér eigen karakter zal moeilijk aan te wijzen zijn. Smalle straten, huizen •het stil-gesloten gevels, de zon, en daarin ^ruk en blij levend, een massa menschen, Spanjaarden zooals men ze op plaatjes ziet, °e zwartharige en zwartoogige schoonen 'of leelijken, die zijn er ook!) voortschrijdend jhet rustige fierheid, majestueus de hooge kam heffend, waarvan de zwarte sjaal sier- hjk neerplooit. .Nu, tijdens de tentoonstelling, wordt het Uiterlijk der stad nog verlevendigd door het |"°od-geel-rood der Spaansche vlag, alom 'ar>gs de balcons gespannen; en deze week tornen daarbij de Maria-kleuren: blauw-wit- 'auw; want het zijn de dagen van het |rootsche Maria-congres, waardoor Sevilla, Spaanscher dan eenige andere Spaansche atad, zich ook zoo volop Katholiek toont, als '-Panje zoo gretig is en blijven wil. De tentoonstelling zelve heeft in zekeren P de Maria-vereering in haar programma °Pgenomen. Als symbool van de echt-Spaan- sche historische gedachte, die wij in den vorigen brief toelichtten, is een nauwkeuri ger nabootsing van Columbus' schip, de Sancta Maria", in de rivier nabij de ten- '°onstelling vastgemeerd. Op het altaar aan ooord van dit schip werd de beeltenis ge- P'aatst van O. L. Vrouw van Genade, naar Columbus' schip was vernoemd, en Zon- •Ja6 j.l. werd daar, op verlangen van den Aartsbisschop van Sevilla, de H. Mis opge- aragen door een der pastoors der stad. Sevilla is een echte Maria-stad, de Kar- 'haal-Aartsbisschop is een vurig Maria- P-reerder. De beeltenis van O. L. Vrouw der f*°Pe maakt de Andalusische hoofdstad tot ?en Per religieuse middelpunten des rijles, °°dat met volle recht het Internationaal ^aria-congres, waaraan verbonden een Ma- a-tentoonstelling, te Sevilla gehouden m°cht worden! Nu we m de Meimaand leven, en we zoo achtig bij den aanvang van het congres p>zen journalistieken arbeid hier ter plaatse Sonnen, achtten we ons verplicht, aan deze «eurtenis eenige aandacht te wijden, vóór ■j. P® Ibero-Americana gingen bezoeken. Deen ons tevens gelegenheid gaf, de be- ^etnde kathedraal te zien, die eens een °orsche moskee was, en nu op zoo tref fende wijze de zegepraal van het Kruis over de Halve Maan opnieuw ging demonstreeren. Om half tien begaf zich een indrukwek kende stoet van het Aartsbisschoppelijk pa leis naar de Kathedraal; Z. Em. de Kardi naal-legaat, Mgr. dr. Ilundain, aartsbisschop van Sevilla, voorafgegaan door een dertigtal Spaansche, Portugeesche en Amerikaansche bisschoppen, schreed in 't midden, tusschen Z. Em. Kardinaal Casanova, aartsbisschop van Granada en Z. Exc. Mgr. Tedeschini, Internuntius, en gevolgd door den infante don Carlos en den minister van Justitie Ponte. Een bataillon infanterie bewees mi litaire eer. Na de Pontificale H. Mis werd in den rechterzjjbeuk der kerk het Congres geopend, 't Was er donker, zooals 't in alle Spaansche kerken is, maar 't gehoor liet, door 't werk van een aantal luidsprekers, niets te wen- schen over. Ietwat zonderling voor ons, Noorderlingen, klonk het applaus, waardoor de verschillende redevoeringen werden ge volgd. Na deze plechtigheden keerden de Prinsen der Kerk, in gelijken stoet als bij 't komen, wederom onder militaire eer, naar het Aarts bisschoppelijk Paleis terug. Vanmiddag' om vier uur werd plechtig de Maria-tentoonstel- ling geopend. Zij bevat bijna uitsluitend werken van Mariaansche kunst. Zoo bleef er, dezen dag, niet héél veel tijd over voor 't eigenlijke doel van onze komst naar Sevilla; de Ibero-Amerikaansche ten toonstelling. We hebben nog slechts een ge deelte bezichtigd; morgen verder; maar 't gedeelte dat we zagenheeft ons verrukt en diep teleurgesteld tegelijk. Teneinde met systeem en orde te werk te gaan, betraden we de terreinen door dén Noordelijken ingang, teneinde, geleidelijk Zuidwaarts gaande, het geheele gebied af te werken. Hadden we aan den Zuidkant moe ten beginnen? Het is de vloek der tentoonstellingen, dat ze geopend worden vóór ze af zijn; en een groote last voor den journalist, die er na tuurlijk gauw bij wil zijndie de men schen vóór wil lichtenen niet rustig kan wachten, tot de pret op zijn hoogst, dus haast uit is. Gewoonlijk nu is er, een week na de opening, nog maar hier en daar een rommelige hoek; en de journalist vindt stof te over, om den lezer van het totaal een beeld te geven, en de rommelige hoeken ver zwijgt hij. Nu echter het goede brave herlevende Spanje permitteere me de uitdrukking nu was het, voorzoover ik 't vandaag zag, echt Spaansch. Dat wil zeggen: grootsche, prachtige, verrukkelijke hoofdvormen maar daarbinnen nagenoeg énkel rommelige koe ken. het prachtige hoofdgebouw zichtbaar het Spaansche paleis; een halve cirkel van 200 M. middellijn met forsch centrum en sierlijke hoektorens, 80 M. hoog, en sierlijke bruggetjes over het water ervóórMet bewonderenswaardige zorg is dit gebouw op getrokken, uit de fraaiste en kostbaarste materialen, marmer in alle variëteiten, kunstaardewerk overal; balustrades en raam- omlijstingen en waterspuwers en pilaster- paneelën, alles kleurige ceramiek.En binnen een ruime open hal van pronkende pilaren, waarvan de ruime gangen en de statige marmeren trappen uitgaan naar alle richtingen; en langs de wanden oude tapij ten, alles kostbaar en smaakvol Maar als ik die gangen inga, vind ik niets dan gesloten deuren, en werksters mét zigeunerinnenkleur en 'n rooie anjer in 't haar) die de vloeren 'weilen. De deur van cfe vijfde sectie is open daarbinnen i; men bezig aan de samenstelling van een land schap, gipsmodel met kleine boompjes en huisjes en groene akkertjes De trap eens op? De eenige open deuren zijn die van een post- en een telegraafkan- toortje, die nog niemand noodig heeft. Tegen een muur staan vijf gipsen reliefs met his torische voorstellingen; eén ligt er aan diggelen. Op een wandtapijt slaat Kaïn Abel dood Naar buiten! Daar lokt een kasteel, uit dep Romeinschen tijd. Achter den frontmuur staan vier paviljoens. In 't ééne, dat klaar is, zie ik kanonnen en kogels, en twee leeuwen,, gegoten uit geschut, dat in 1860 in Afrika veroverd is. In 't andere toonen modellen, hoe men trek- en lastdieren optuigt. Met de rest zijn de ministeries van oorlog en marine nog niet kiaar Verder! De schitterend witte buitenkant van het nog niet geopende paviljoen van Estremadura; een wisselkantoor, dat gereed is; een tent, waar men caramelos kan I koopen; een perceel in aanbouw, waaraan Chineesjes werken, en dat tusschen 't stei gerhout door glimpen van rood-inet-groene draken vertoont; dat wordt het pagode- vormige paviljoen van Macao. Aan den over kant een fraaie gevel van marmer en graniet: het Portugeesche paleis. Dit is volgens den tentoonstellingsgids een der groote feiten van de expositie maar het groote feit blijft helaas gesloten, op één hoek na, waar men boven een leegen vloer aan 't stueadoren is Lezer, wat moet ik beginnen? Waar moet ik over schrijven? Wacht, daar wandelt een heer met grooten Andalusiscben hoed, waar omheen een lint is geslingerd met de letters: E. I. A. Die officieele persoonlijkheid probeer ik in 't Fransch aan te spreken. Geen resul taat. Dan raap ik zorgzaam mijn 93 Spaan sche woorden bij elkaar, en vraag: „Mijnheer, zoudt u zoo goedgunstig willen zijn (in Spanje moet je zoo hoffelijk praten) mij te zeggen, waar de tentoonstelling is?" „Hier," zegt hij. „Ja," kom ik weer, „maar er is niets klaar. Weet u ook of er ergens aan een binnenkant wat te zien is?" „Zeker zeker zeker," antwoordt hij met Spaansche kalmte, „hier is 't meeste nok dicht, maar als u eens aan dien kant gaat En hij wijst in de richting der embryonale inzendingen van Peru, Chili en Uruguay Toen ben ik gevlucht. Morgen zal ik 't met Morgen zullen Johannes Hoogkamer en Alida van Elsweik te Abbenes in de Haar lemmermeer, den dag herdenken, dat zij vóór 50 jaar in den echt verbonden werden 36 deelnemende partjjen Blijkens de in alle 18 kieskringen verza melde gegevens hebben bij de heden ge houden Candidaatstelling voor de op 3 Juli a.s. te houden verkiezing van leden van de Tweede Kamer niet minder dan zes en der tig politieke partijen of groepen eandidaten- lijsten ingeleverd. In 1925 hebben 32 partijen en groepen aan de verkiezing deelgenomen, waarvan het slechts aan elf mocht gelukken een ver tegenwoordiging in de Tweede Kamer te verkrijgen. In de ringvaart bij Aalsmeer werd een zeilschip waarin zich een drietal jonge man nen bevonden, door een stoomboot van de maatschappij „Volharding" overvaren, door dat de sloep niet gauw genoeg uit het vaar water kon komen. Een der opvarenden wist zich aan de stoomboot vast te klemmen, doe de twee andereh geraakten te water. Een hunner wist zich zwemmende te redden, de andere werd gered door den jongeman, die zich aan de stoomboot had vastgeklemd, doch de twee andere geraakten te water, toen hij 'zag dat zijn vriend in levensgevaar verkeerde. Het bootje weid ernstig bescha- Rucphcn's bioscoop voor vijf jaar gesloten Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben ongegrond verklaard het beroep var. den bioscoopexploitant te Rucphen, wiens bioscoopvergunning door B. en W. dier ge meente was ingetrokken o.m. op grond, dat door den vergunninghouder niet voldaan was aan de vergunningsvoorwaarde, volgens welke de bezoekers in de bioscoop naar de sekse gescheiden moeten zitten. Door den administrateur van den Neder landschen Bioscoopbond, den heer A. de Hoop, was bij de toelichting van het beroep in de laatste zitting van Gedeputeerde Staten tc kennen gegeven, dat deze vergunnings voorwaarde, strijdig met de bioscoopwet ge acht moet worden en door B. en W. van Rucphen z. i. was voorgeschreven met de kennelijke bedoeling, om de bioscoopexploita tie in hunne gemeente onmogelijk te maken Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant overwogen echter in hunne beslissing, dat de beantwoording van de vraag, of bedoelde vergunningsvoorwaarde als onredelijk of onzedelijk moet worden beschouwd aan B. en W. kan worden overgelaten, die hier als ge meentelijke overheid met den gemeentelijken toestand het best bekend moet worden ge acht, terwijl bovendien dit college uit eigen bekendheid met de toestanden in de ge meente Rucphen de bestreden bepaling alles zins gewettigd acht. Gedeputeerden meenen, dat de intrekking der vergunning terecht kan plaats vinden alleen reeds op grond, dat de vergunning houder niet heeft voldaan aan de door B. en W. redelijkerwijs gestelde .eischen, dat man nen en vrouwen niet naast elkaar in de bios coop mogen zitten. Verder werd in de beslissing overwogen, dat de vergunninghouder zich niet aan de nakeuringsverordening had gehouden. De beslissing van Gedeputeerde Staten waarbij het intrekkingsbesluit gehandhrifd werd, behelst dat de gestrafte bioscoopex ploitant in geen vijf jaar een bioscoop mag exploiteeren. Twee inzittenden gedood. Naar V. D. meldt, is gistermiddag een Belgisch militair vliegtuig, nabij Brasschaet, in de omgeving van Antwerpen, neerge stort en in brand geraakt. De beide inzittenden waren op slag dood. Z.Em. Kard. Illundain, Aartsbisschop van Sevilla, zegent de Expositie en allen, die er toe meewerkten Wilt u mij volgen op mijn wandeling? Ingang een rood paadje het paviljoen van Peru. Ik ging noteeren: roode en witte zandsteen, vierkante kolommen die naar boven breeder worden, kapiteelen van blok ken, die samen een krul vormenen kreeg een plank tegen mijn schouder. Werklui gin gen ijverig naar binnen. Ik ook. Wat ik zag? Niets. Alleen de fraaie buitenromp is klaar. Verder dus! Uruguay-buitenwerk juist klaar. Chili nog niet half voltooidWeg uit dien hoek! Daar lokken zulke fraaie lanen, bureaux met een dak van porceleinen ballon-lampions, vijvers vol roode en witte waterlelies, omzoomd met betegelde banken en majolica vazen .en vogels, en erboven het gezang van het levend gevogelteheerlijk! Maar overal er door heen sjouwende arbei dersen bezoekers, even radeloos als ik zoekend naar een tentoonstelling! Dan wordt - ijver aan den anderen kant probeeren. Daar staan nog belangrijke afdeelingen: het koninklijk paviljoen, het paleis voor schoone kunsten, het paleis voor decoratieve kunst.... en nog een aantal paviljoens van Zuid-Ame- rikaansche Staten. Maar dezen raad kan ik den lezer nu al vast geven: als u er aan denkt, óók naar Spanje te gaan, wacht dan tot September of October. In Juni, Juli en Augustus is 't in Sevilla niet te houden van de hitte 't lijkt nu al veel op een braadpan en vóór Juli is er, tenzij ik vandaag precies het ongeluk kigste stuk heb getroffen, nog niet veel .voor den bakker." Wél voor den architect en den aannemer: de eerste heeft aan de beschou wing van de bouwstijlen zijn handen vol, de tweede zal graag eens zien, hoe zuidelijke broeders te werk gaan. E. U. Op Donderdag 18 Juli a. s. zal, vanwege de vereeniging „Vooruit", op het gemeentelijk concoursterrein te Hoofddorp weder een eendaagsch concours-hipique worden ge houden. Vast staat reeds, dat ook de djiguiten- kozakken het concours weder zullen opluis teren. hPt| Va« de Romeria del Rocio-(bedevaart v. d. dauw), een der 5 klassieke Sevillaansche ^Vaarten (de voornaamste). De broederschappen trekken in versierde karren naar het éehuchi Almonte, Pinkster-Zondag, ter Maria-proccssie, waarna feest cn dans Op den Ringdijk, nabij Halfweg, reed de heer Van B., uit Amsterdam, met z'n motor rijwiel, terwijl op den duo was gezeten de 21- jarige S. Plotseling sprong er een band en kreeg de motor zoo'n geweldigen schok, dat S. er af geslingerd werd. In bewusteloozen toestand werd de jonge man, die een hersenschudding had bekomen, In verband met de ernstige botsing tus schen auto en trein te Rilland Bath wordt nog medegedeeld1 dat de lijken der slacht offers per lijkauto naar Antwerpen zijn vervoerd. De machinist heeft nog verklaard, dat hij den auto heeft zien aankomen, en dezen achter een seinhuisje heeft zien ver dwijnen en verkeerde in de meening, dat de bestuurder van den auto d'en trein had zien aankomen en zijn wagen had ingehouden. Een jongetje, dat zich op den weg be vond, verklaarde, dat hij nog even te vo ren aan den bestuurder van den auto een teeken had gegeven, dat er een trein in aantocht was, en daar de auto zijn vaart verminderde, meende hij, dat het teeken was begrepen. Uit Parijs wordt ons gemeld: Gisteravond arriveerde aan het station te Toulouse met een wagon, die aan een extra trein gekoppeld was, een nieuwe motor en ander reparatiemateriaal en reservedeelen van de luchtschepenwerf te Friedrichshafen voor de „Graf Zeppelin". Een uur na aankomst werd de wagon naar Cuers vervoerd. Op het vliegveld heerscht groote drukte. De mecaniciens zijn druk bezig met het monteeren der motoren, die heden zullen proefdraaien, waarna een proeftocht zal ge maakt worden. Wanneer alles goed gaat, zal in den konienden nacht, Donderdagmorgen 4 uur, gestart worden. De waarnemende commandant van de „Graf Zeppelin" had gisteravond een lang durig onderhoud met den commandant van het 3e marine-district, kapitein Trucy en met den commandant van het vliegveld Pier- refeu, kapitein Hamond, over de bijzonder heden voor het vertrek. De vier Fransche officieren, die op uit- noodiging van dr. Eckener de proefvlucht zullen meemaken, hebben daartoe verlof van het Fransche ministerie voor de luchtvaart gekregen. Tot hen behooren de ingenieur der mari- neluchtschepenwerf Kahn en de chef van het ministerie voor de luchtvaart Pequeur. In Westelijk Noord-Brabant heeft een overval plaats gehad. Maandagavond is de 57-jarige rijksveldwachter Leyten op den rij weg van Zegge naar Seppe door twee in dividuen overvallen. Een van zijn belagers die hem van achter aanviel, bracht hem een ernstige verwonding aan den hals toe. Onmiddellijk na dezen laffen daad sloegen de aanvallers op de vlucht, achtervolgd door den getroffene. Tengevolge van zijn ver wondingen en zijn leeftijd moest hij zijn pogingen echter spoedig opgeven en konder: beide mannen ontkomen. Bij onderzoek bleek, dat de verwondingen van dien aard waren, dat opneming in het Charitas-gasthuis te Roosendaal noodzake lijk was. Omtrent dezen overval verneemt de Msb nog nader het volgende: Wegens het vele bloedverlies moest de aangevallene de achtervolging opgeven en zocht hij hulp bij menschen in de nabijheid, waar hem een noodverband werd gelegd en vanwaar hij zoo goed en kwaad als het ging zijn huis zocht te bereiken. Inderhaast werden maréchaussees, rijks politie en gemeente-politie gerequireerd, die na een ernstig ingesteld' onderzoek, de gebr. J. B. en A. B. wonende te Zegge en te Oud-Gastel arresteerden. Een hunner heeft reeds bekend, dat zijn broer den aan slag pleegde, doch deze ontkent zulks. Door dr. Dortmund te Oudenbosch is hét slachtoffer later per auto naar het zieken huis te Oud'enbosch overgebracht. Zijn toe stand is zeer ernstig. Te Amsterdam is bericht ontvangen, dat de Zeereerw. Pater A. H. L. M. van WoesiK M. S. C., leeraar aan het Staatscollege te Campinas in Brazilië, na een hevigen aan val van typhus is overleden. Pater Aloysius van Woesik werd 20 Juli 1892 te Amsterdam geboren. Na zijn studiën respectievelijk te Amsterdam, Leuven en Arnhem voltooid te hebben, werd hij 19 Augustus 1915 priester gewijd. Op 11 October 1916 vertrok de jonge Mis sionaris naar Brazilië. Na 6 jaar leeraar te zijn geweest in het Engelsch aan het Bis schoppelijk College, werd hij om zijne groote begaafdheden in 1923 benoemd tot leeraar aan het Staatscollege te Campinas, waar hij wederom belast was met het doceeren van het Engelsch. Aan dit college was de over ledene de eenige priester onder de leeraren waarvan de helft slechts Katholiek was. In December 1926 bracht de missionaris een vacantie in Nederland door. om 9 Maart wederom te vertrekken. De scheepsjager K. V., aan het Winschoter- diep te Groningen, is, doordat zijn paard struikelde, onder het dier geraakt en zoo-J auuiiieiue. onuer neo mer gei<utR.t en zoo-j De ontsteltenis bij de haastig gewaarschuw. opgenomen en per auto naar een ziekenhuis J danig inwendig gekneusd, dat hij aan de ge- de familie van het meisje, alsmede bij de f a A VMC-tovWnvM t. .2 —1 .111 18-jarig meisje door een glazen lantaarn gevallen Ten huize van den heer P. J. M. van 'Te- tering, aan de Groote Markt 4, heeft gister avond ongeveer 7 uur een zeer eiunstig onge luk plaats gehad, dat echter aan eigen on voorzichtigheid geweten moet worden. Toen een der kinderen van den heer v. T. met een bal speelde, rolde deze uit een raam in een langs een zgn. glazen lantaarn gren zende goot Met een stok probeerde men den bal weer in te halen, doch dit gelukte niet. De 18-jarige dienstbode Marie Kops, afkom stig uit De Zilk, wilde toen in de goot klim. men, om het speelgoed te halen. Dit werd haar echter door de familie v. T. nadrukkelijk verboden om het gevaar, dat daaraan ver bonden was. Aan die herhaaldelijk gegeven waarschuwing stoorde zij zich evenwel niet, trok haar schoenen uit en klom in de goot. Bijna op hetzelfde oogenbük verloor zij haar evenwicht en sloeg door de glazen lantaarn naar beneden Ongelukkig genoeg kwam zij na dezen val van 3'/. Meter, hoogte juist naast een openstaanden 2 M. diepen kelder, waar zij in viel. De E. H. B. O.-dienst was spoedig ter plaatse, terwijl de ijlings ontboden dokter Van Beers een schedelbasisfractuur constateerde. Door den Weleerw. Pater Hentzen werd het. meisje het H. Oliesel toege diend, waarna zij naar de Mariastichting werd overgebracht. Hedenmorgen was zij nog niet tot bewust zijn gekomen. Haar toestand is zeer ernstig. De ontsteltenis bij de haastig gewaarschuw. Dc minister van Waterstaat heeft de com*, missie voor het tramvraagstuk geïnstalleerd. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het initiatief-voorstel Van den Heuvel c.s. tot het verleenen van steun aan dc beetwortelsuikerindustrie. Te Amsterdam hebben jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en mr. C. Goseling het woord gevoerd op een R. K. politieke propaganda» meeting. De „Graf Zeppelin" zal waarschijnlijk Don derdag- naar Friedrichshafen vertrekken. Naby Antwerpen is een Belgisch militair vliegtuig neergestort. De twee inzittenden werden gedood. Er is overeenstemming bereikt tusschen de geallieerde schuldeischers over het aan te bieden rapport. Een rede van Rijkow over dc buitenland» sche betrekkingen van Rusland. Op het eiland Kioesjoe (Japan) heeft een zeer hevige aardbeving plaats gevonden. OP 2e KAMER-CONCURRENTEN De jongen roept: „Dat heit geen nood, Dat weet ik wel al lang; Ik ben, zit ik op vaders schoot, Voor niemendal niet bang." J. Gouverneur OP BOTERMARKT Leer uw kinderen nooit onnuttige dingen koopen, omdat zij goedkoop zijn. C. Chenent OP IJSCO-MAN De ijsco-man maakt goede zaken Door 't koude menschenhart nog ijziger te maken. SP Barometerstand 9 uur v.m.: 764 achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.30 uur. Hoogste bar. stand 766-8 te Wisby. Laagste bar. stand 741.8 te Vestmanör Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen iets warmer, vooral des nachts. Op het eiland Kioesjoe Uit Tokio wordt gemeld, dat te Myasaki en Oïta op het eiland Kioesjoe de hevigstd aardbeving plaats vond, die men er In de laatste tien jaar heeft waargenomen. De bewoners vluchtten in paniek naar buiten. Naoere bijzonderheden omtrent verwoestin gen en of er eventueel menschenlevens te betreuren zijn, ontbreken nog. te Amsterdam vervoerd. volgen in het ziekenhuis is overleden Een V. D.-telegram uit Rome houdt in: Gemeld wordt, dat Z. H. de Paus ter ge legenheid van processie op Sacraments dag op 30 Mei a.s. voor het eerst het Va ticaan zal verlaten. Verder wordt gemeld, dat Z. H. met den gouden monstrans de menigte op het plein zal zegenen. Het besluit hiertoe is Maandagavond ge nomen. Nader meldt V. D.: Naar bevestigd wordt, zal de Paus den 30sten Mei in een plechtige processie uit den St. Pieter gaan. De Paus heeft den wensch te kermen gegeven de eerste maal, dat hl) buiten het V&ticaan komt, het H. Sacrament te dragen en het volk te zegenen met de heilige hostie. Naar verluidt zal de Paus te voet aan d'e processie deelnemen. familie v. T. was begrijpelijk zeer groot. Het bericht, dat Kanton nog niet door de Kwansi-troepen is ingenomen, wordt van verschillende kanten bevestigd. Britsche kannonneerbooten hebben giste ren groote troepenafdeelingeu aan land ge zet om in het internationale kwartier verde digingswerken op te werpen. De bruggen en poorten zijn alle gesloten en worden streng bewaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1