Attentie voor Spanje i V I ts f125.- i50 140.- Het vertrek van de Graf Zeppelin tot hedenavond of Vrijdag uitgesteld Spirtnewebjes DE GESTRANDE TRAWLER GEZIENA Telegrafisch Weerbericht X AANGIFTE 180ET, OP STRAFFE verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na HET ONGEVAL, JHIIMMMBillH r ADVERTENTIËN 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD -ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 23 MEI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17160 ui Een bezoek aan twee wereld-tentoonstellingen (Van onzen eigen Redacteur) De „Ibero-Americana" m mm Uitbreidingsplannen van Bloemendaal Brand op den Baarsjesweg te Amsterdam Het Amsterdamsch Concertgebouworkest Vereenigd Tooneel Voornaamste Nieuws Landbouwboekhouding en de belastinginspectie Nieuwe pogingen om hem vlot te brengen J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem IMS Tls&ï Op zoek naar Moïr en Owen Doodelijk ongeval Het derde Dornier-Wal- vliegtuig te Soerabaja Ernstig autobus-ongeluk Het aantal luisteraars in Polen BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per -.kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 btj vooruitbetaling. COURANT ^'eabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarder,- tegen ongevallen verzekerd voer een der volgende ujtkeeringen J Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door verlies van heide armen, heide beenen of heide oogen f7rn hij een ongeval met mrA I ÖU»"doode!ijken afloop; iZüUi* bij verlies van een hand, eep voet ol een oog- bij verlies van een duim of wijsvinger lui n breuk van heen of arm oij verlies v. eee anderen vinger. Sevilla, 16 Mei. Zou er wel ooit een tentoonstelling, zóó stootsch en boeiend, gehouden zijn? In zulk weelde van tuinen zoo'n pronk van ouv/werken, waarin twintig volkeren hun ostbaarheden en curiositeiten hebben bij- ebgetast, de bronnen van hun welvaart en b4)ken van hun naastig streven hebben Wootgelegd? Neen we behoeven geen woord terug te nemen van 't geen we gisteren schreven, ^ok heden zagen we evenveel gebouwd als »®toond worden. Ook heden probeerden we JThchteioos het Portugeesche paleis binnen ,e dringen, en troffen we evenveel onvol tooide gebouwen als geopende, en onder bonden we nog een extra-ergernisje, door dat ook de tentoonstelling niet wil afzien het traditioneele Spaansche middag dutje. Dat in Madrid, en ook te Sevilla, de zaken (behalve natuurlijk café's, snoep- en tabakswinkels e. d.) op de heetste uren van den dag gesloten zijn, verwondert niemand. °ok zouden we zwijgend berusten; als de zelfde regel op de tentoonstelling werd toe gepast; ofschoon wij, geen siesta behoevend, °ns dan 'n paar uren lang aan 't gebruik 'an koffie of limonade moesten wijden tenzij men naar z'n hotel gaat om uitvoerig te eten, en daarna kalm opnieuw twee pese tas entrée betaalt. Maar dan moest die pauze aangekondigd zijn; of althans met eenige Regelmaat geschieden. Nu echter ging van twaalf uur af de ééne sectie na de andere dp slot, en de ééne ging om 3 uur weer open, de andere om 4 uur, een derde om 5 uur ■Wen zou een boekhouder mee moeten voe- teh, om, telkens van 't kastje naar den muur trekkend, zijn tijd goed te gebruiken. Nn schrijver dezes móest voortmaken JJ'ant 't geheele terrein is twee millioen vier kante meters groot, en mijne uren te Sevilla Z'Jn geteld! Wie na mij de tentoonstelling bezoekt 'de 't geld en den tijd heeft, mag er beide ®enjst aan spandeeren neme goede nota Van mijn tweeden raad; „doe" de tentoon stelling in een auto. Op wat pesetas meer of minder kun je hier tóch niet kijken. Aan dtitree's alleen was ik er vandaag al acht kwijt. Maar is 't niet de grootste lof voor deze tentoonstelling, dat ik dezen brief zóó be nnen moest als ik hem begon, hoewel er bog zoo veel onvoltooid is? Np ik zit te schrijven, glimlach ik om de 'Hlze, waarop ik vanmorgen mijn taak aan- 'atte: in iedere zaal ging ik zitten, en no teerde wat ik zag en hoe ik 't vond. Maar dat was eenvoudig niet vol te houden. Er is te veel. Het is tc mooi. Het is allemaal zoo tooi! De gebouwenal deed ik honderd foto's dij dezen brief, u kreegt nog geen flauw Mee van de onbekrompen pracht, die overat "te aandacht vraagt voor 't grootsche geheel tegelijk voor ieder welverzorgd détail. Er 2Ün hier geen hallen of schuren 't zijn allemaal paleizen en kasteelen, door de beste architecten in nationalen stijl ontworpen, btet pijnlijke zorgvuldigheid uit de kostbaar- Ma materialen saamgesteld. Alleen van het sPaansche hoofdgebouw zouden (ik overdrijf niet!) duizend foto's te nemen zijn, die ieder ®en interessant détail in beeld brachten. En dan nog miste u op die afbeeldingen de tin teling der kleuren, de koelheid van het mar- "mr. de glans van het kunstig gesteente zoovéél, dat met verrukking gezien, en nog geen krant-vol beschreven wordt. ®Paansche paleis is het grootste. Er zijn er n°g zestig (de onvoltooide meegeteld) ®r°ote en kleinere. Maar er is er niet één, M iedere stad ter wereld zou het tot zijn Bezienswaardigheden rekenen. Nooit heeft men er „maar-iets-van-gemaakt". Ook de Sebouwen, die na de tentoonstelling weer 'suilen verdwijnen, zijn kunstwerken. Moet ik voorbeelden geven, stijlen noemen architecten? 't Is onbegonnen werk. Laat p a'leen wijzen op het „plein", dat na de )aza de Espana de meeste aandacht ver eent: de Plaza de America. Een fraaie ''aterpartij met monumentale lantaarns en •machtige beelden in 't midden, daarom- ddeu het Koninklijk Paviljoen in Gotischen ®"ll; het Paleis der Schoone Kunsten, zui- Bba Spaansche renaissance, witte zandsteen j*J®t marmeren beeldhouwwerk en gebrand schilderde ramen; en het Paleis voor Deco ratieve Kunst, in Moorsch-Sevillaanschen Ül, tegels en marmer, filigraan, porselein en l'Ps. Al ging men de gebouwen niet binnen, vormden een tentoonstelling op zichzelf. ~h keertge u van 't plein af, dan ziet ge v eral rondom koepels en friesen en torens an even kunstige bouwwerken de In- aansch-getinte Mexicaansche bouw, het rver Moorsche paviljoen der Maroccanen, zeer eigenaardige installatie van Spaansch tor ea: een vierkant met vierkante hoek- ,eris> met wanden van boombast, waarop en °ssale figuren van menschen en dieren 0r grillige ornamenten in fel blauw, groen, an je, rood en geel naïef zijn neergeverfd En de paviljoens van elk der Spaansche provinciën; en van elk der Zuid-Amerikaan- sche republieken.... Dit voelde iedere ar chitect als zijn taak: de karakteristieke bouwvormen van zijn land zóó toe te pas sen, dat de gevorderde beschaving van dat land, de rijkdom van zijn materialen en de' kunstvaardige bewerking daarvan, het gun stigst uitkwamen. Zoo moest wel ieder ge bouw worden, wat het is: een tentoonstel- lings-object op zichzelf, afgezien zelfs van wat het inhoudt! Even komt de gedachte in ons op. of het eigenlijk niet wat pompeus, wat druk is; ai te mooi, overdadig! Dat is de nuchtere, wel wat verstandelijke smaak van den Noorder ling, die zich roert. Maar we zijn hier in 't land van de warmte en van de kleuren! Onder een volk, een ras, dat strak en niets ontziend vasthoudt aan zijn gefundeerde opvattingen, maar daarbuiten nog o zoo kin derlijk kan doen en genieten en poseeren. De overdadig-groote kam der Andalusische dames en de kostbare shawls zijn een sym bool: wat den Spanjaard lief is, dat dirkt hij op. Nergens zitten de gevels der kerken zóó vol krullen en beelden, nergens zijn de altaren zoo volgepropt met sieraden. Onze Amsterdamsche beurs zou hier worden aan gezien voor een pakhuis. De Spanjaard vindt Sevillaansche, met de feestelijke witte man tilla (waaronder de hooge kam) en de kostbare rijkgebloemde mantone (over den arm), op de trap van den bin- hof harer woning het niet gróót, niet nobel, niet edelmoedig, sober te zijn in zijn v'ereering. Een paleis of paviljoen, dat onze nationaliteit symbo liseert zoo redeneeren al deze volkeren van Spaanschen stam moet in praal en zwier de warmte van onze gevoelens uit drukken! En ik moet bekennen: in deze natuur, tusschen deze menschen, lijkt die weelderige overdaad gansch vanzelfspre kend Er moet over de gebouwen nog meer gezegd worden. Als men ze binnengaat moet men lederen wand, iederen vloer, iedere deur, ieder plafond bekijken want al die dingen zijn kunstwerken op zichzelf. In ongelooflijke variëteit is op elk onderdeel de verfijning van houtbewerkingskunst, de rijkdom van marmer-mozaïk, de kleurigheid van orna mentiek aardewerk, de speelsche kracht der edelsmederij toegepast. Of de wanden gaan schuil achter prachtige weefsels, in iedere zaal anders en eiken keer even mooi, en dan is ook de zoldering bekleed met tapijten of zijde of fluweel, waarvan veelkleurige voor stellingen op u neergloeien. Men schaamt zich bijna dat men er zoo maar langs loopt om vóórt te komen en voelt, dat een enkele blik o zooveel onrecht doet aan de kosten en den smaak, aan ieder onderdeel besteed. Het moge voor een Spanjaard een heel ding zijn, iets te ondernemen wat zijn dagelijksche taak en gewone liefhebberijen te buiten gaat als hij er eenmaal aan be gonnen is, besteedt hij er een onomstootelijk geduld aan en een ontroerend-koppige zorg zaamheid; en al kost 't hem zijn heele ver mogen 't zal worden het allermooiste wat hij ervan maken kan; want 't is het werk van den Spanjaard, den man van de nobel ste allure ter wereld! Komt 't niet pp tijd klaar best, morgen is er weer een dag, maar perfect moet 't worden! En wanneer men verder gaat, van 't eene KébnPa,eis der schoone kunsten op dc Plaza de America, dat in zijn geheel (ook de u'enj ontworpen is door den hefaamden Sevillaanschen architect don Anibal Gonzalez. gebouw naar 't andere, verbaast men zich telkens weer over de boeiende schoonheid der tuinen, waarin die zestig paleizen zijn gevat. Alleen reeds om het park Maria Luisa en de Jardines de las Delicias zou een bezoek aan Sevilla de vijftig uren sporens waard zijn. Hoe 't van oudsher was, en wét er omwille der tentoonstelling aan opgeluis terd is. kan ik natuurlijk niet uitmaken; maar 't is een heerlijkheid, een genot om nooit te vergeten, rustig te wandelen door die lanen van palmen en moerbeiboomen, langs bosschages van veelsoortig subtropisch gewas, door bloeiende loggia's, voorbij vijvers met monumentale bank-omhjsting, ja, véél menschen werk; beelden en lantaarns en fonteinen en monumenten en wat niet al; maar nooit bijeengepropt. hoewel oversier- lijk in elk onderdeel; en alles harmoniëerend met de gegevens der natuur. Ik zat te rusten en tusschen de palmen door vlogen de witte duiven naar mij toe. en stapten rustig voor mij rond; en tusschen de heldergroene bladeren boven mij pronkte het oranje der sinaasappelen; en anjelieren klommen op langs den stam. Nooit meer zal Ik lachen om schilderijen van Zuidelijke lente, die ik hield voor schildersdroomen van paradijsnatuur. Neen, het is niet popperig en het is niet zoetelijk, het is liefelijk en kleurrijk, kalm in zijn luxe en eenvoudig in al zijn afwis seling, als muziek van Mozart! Het is de lyriek van Gods aardbodem, het danklied van een gretig land aan de gulle in. Ten laatste: als de avond daar is. en de koelte, dan laat Aladdin uit zijn wondei lamp een stortvloed van tooverlicht schijnen ovei dezen hof van schoonheid. Dan gloeien er tienduizend vonken aan, en straalt er licht in wisselende kleuren uit alle hoeken. En nog ééns zoo schoon, waarlijk sprookjesachtig, staan de kruine: der boomen dan m het licht en steker, de toppen en torens t.er ge bouwen boven het gebladerte uit. Hoe kan een mensch, hoe kon ooit een mensch ter wereld klagen over klein leed, als er zooveel moois bestaat, door gave Gods en mensche- lijk vermogen? En is het ten slotte niet overal. Wat er nu binnen die gebouwen te zien is alweer: inzoovèr er op heden wat te zien is zal ik u, met uw welnemen, morgen schrijven, 't Is véél, misschien zou de op somming den indruk wegnemen dien ik u van het totaal wilde geven. Wilde.... als t niet gelukt is. pleit ik clementie; want t a zéér warm, en tien uren achter elkaar op een tentoonstelling is een heele boel E. U. I Behandeling van bezwaarschriften Ged. Staten van Noord-Holland kwa inert gistermiddag in openbare zitting onder voor--, zitterschap van den heer J. N. Hendrix bijeen, om te behandelen een bezwaarschrift, ingediend door de regenten van de St. Lam- bertusstichting „Huize Duinrust" en door de N.V. Binnenl. Expl. Mij te Bloemendaal inzake een besluit van den raad van Bloe mendaal, betreffende een uitbreidingsplan KleverlaanJulianalaan. De regenten van „Huize Duinrust" achtten de uitbreiding een nadeel voor het Rusthuis, omdat een groot stuk tuin en het riante uit zicht verloren zouden gaan. De Binnenl. Expl. Mij. achtte haar terreinen in waarde ver laagd door verbreeding van de Waldeck Pyr- montkade. B. en W. van Bloemendaal weer spraken beide bezwaren. Voor „Huize Duin rust" sprak de heer Rijnierse, voor de Bin nenl. Expl. M(j. Mr. T. A. M. A. van Eoben Seis. De laatste spr. maakte er Ged. Staren op opmerkzaam, dat men niet onteigent, maar grond afneemt, nu men tot verbreeding van den weg tot 42 M. wil besluiten. Wet houder J. C. Laan diende voor het gemeen tebestuur van Bloemendaal van antwoord, en was van meening, dat de grond langs een grooten verkeersweg meer waarde heeft dan bouwterrein. De rust in „Huize Duinrust zou volgens spr. slechts weinig gestoord worden, terwijl een groot stuk tuin orn het huis zal overblijven. Ged. Staten zullen later beslissen. Daarna werden de bezwaarschriften be handeld van de N.V. Handel en Ad'.r Mij te Bloemendaal tegen de uitbreidingsplannen in de gemeente Bloemendaal bij Rijnegom waartoe door den raad besloten jvas. Inge komen was een brief van het gemeentebe stuur van Bloemendaal, waarin msdedeelin? werd gedaan, dat de raad aan o'e verschil lende wijzigingen voorgesteld door reclman- te. goedkeuring zou kunnen hechten. Voor de gemeente Bloemendaal tracl op wethouder J. C. Laan, voor de N.V. Handel en Adm. Mij een vertegenwoordiger. De zaak werd nu niet behandeld en de voorzitter achtte het den meest regiementairen weg, dat een nieuw uitbreidingsplan aan Ged. Staten zou worden voorgelegd. Op den Baarsjesweg 141 te Amsterdam, is gistermiddag het woonhuis van den bakker N. Nyenhuis uitgebrand. Op de eerste ver dieping is het vuur ontstaan in de woon kamer, waar een gordijn, dat tegen een thee lichtje was gewaaid, vlam gevat had. In een oogwenk stond de heele verdieping van circa 20 meter diepte in lichter laaie. Zoowel aan den voor- als aan den achter kant van het oude huisje, dat grootendeels van hout was opgetrokken, sloegen de vlam men uit. In het gelijkstraatsche gedeelte was de brood- en beschuitbakkerij, alsmede de broodwinkel van den heer Nyenhuis geves tigd. Daar was het personeel aan het werk, dat op het geroep van „brand" de straat op vluchtte. Met vijf stralen op de motorspuit vatte de brandweer onder leiding van den hoofd brandmeester, den heer Brunet de Róche- brune het vuur aan, dat zich ook reeds had uitgebreid tot de vliering, en vervolgens door het pannendak was geslagen. De oude bovenverdiepingen werden een prooi der vlammen, terwijl de bakkerij ern stig onder het bluschwater had te lijden. De heer Nyenhuis, die eigenaar is van het perceel, is slechts voor een gering bedrag tegen brandschade verzekerd. Een groote menigte sloeg tijdens het koffiev-urtja het blusschingswerk gade. Ondanks de aanvankelijke plannen, om hedenmorgen vroeg van Toulon te starten, is het vertrek van de „Graf Zeppelin" tot hedenavond of Vrijdag uitgesteld. Omtrent de voorbereidingen tot den terugkeer naar Friedrichshafen wordt ons nog het volgende gemeld De plannen FRIEDRICHSHAFEN. 22 Mei. (V.D.) De luchtschepenwerf alhier heeft hedenmorgen een telegram ontvangen van kapitein Leh- mann uit Cuers, dat het luchtschip tegen den avoncVstartklaar is. Dr. Eckener, die momen teel te Friedrichshafen verblijft, heeft kapi tein Lehmann opdracht gegeven morgen ochtend vroeg met het luchtschip naar Friedrichshafen terug te keeren. Een deel der passagiers en de uitgenoodigde Fransche officieren zu'.len den tocht medemaken. De luchtschepenw°rf heeft heden van het bureau der F-—'-'-Amerika Lijn te Berlijn bericht ont' iat bij het filiaal te New- York geen e iteekening voor den terug tocht Amerika-Europa der „Graf Zeppelin" is teruggetrokken, doch dat zich integendeel gisteren twee nieuwe Amerikaansche passa giers voor den tocht hadden opgegeven, waaruit wel blijkt, dat het vertrouwen in de betrouwbaarheid van het luchtschip niet is geschokt. Niettemin zal het luchtschip na aankomst te Friedrichshafen niet eerder voor zijn reis naar Amerika starten dan nadat de luchtschepenwerf de motoren nauwkeurig onderzocht heeft en zelf weer vertrouwen in de mótoren heeft. Het vertrek tot Vrijdag uitgesteld T)r. Eckener zal zelf de lei ding nemen FRIEDRICHSHAFEN. 23 Mei. (V.D.) Naar aanleiding van een telegram, dat dr. Eckener van kapitein Lehmann uit Cuers ontving, waarin deze hem verzocht zelf de leiding van den tocht naar Friedrichshafen op zich te nemen, is Dr. Eckener gisteravond in ge zelschap van graaf Soden per auto naar Zürlch vertrokken, vanwaar hij per trein naar Toulon zal doorreizen. In verband hier mede zal de „Graf Zeppelin" op zijn vroegst Vrijdagmorgen starten en kan dan nog den- zelfden avond in FYledrichshafen arriveeren. Het Amsterdamsch Concertgebouw orga niseert dit jaar in de maanden Juni en Juli een achttai zomerconcerten, waarvan de data zijn bepaald op 16. 23. 27. 30 Juni, 4, 7, 10 en 14 Juli. Als dirigenten zullen optreden: dr. Willem Mengelberg (16 Juni en 10 Juli), Cornells Dopper (23. 27 Juni, 7 en 14 Juli), Eduard van Beinum (30 Juni) en Martin Spanjaard (4 Juli): als solisten Carel van Leeuwen Boomkamp (violoncello piccolo. 27 Juni), Meta Hagedoorn (piano. 30 Juni). Anny Steiger-Betzak (viool, 4 Juli). Josefa Ro- sanska (piano. 7 Juli). Ferdinand Helmann (viool. 10 Juli). Henk van Wezel (violoncel. 14 Juli). Zal de „Graf Zeppelin" avond starten? nog heden- PAR.IJS, 23 Mei De voorbereidingen voor den start van de „Graf Zeppelin" op het vliegveld Cuers Pierrefeu zijn thans ongeveer ten einde. De nieuwe motoren werken tot volle tevredenheid. Een onderzoek ter plaatse van de oude motoren door vaklieden van de luchtschepen-werf te Friedrichshafen heeft nog geen bevredigend resultaat opgeleverd. De aan deze motoren aangebrachte verbete ringen schijnen echter niet de oorzaak van de panne te zijn. Dë terugreis naar Frie drichshafen zal door 12 passagiers worden meegemaakt, waaronder 6 FTansche officie, ren en één Amerikaansche dame. Volgens een gisteravond te Toulon ontvangen telegram van Dr. Eckener kan deze hedenmiddag tus schen 4 er. 6 uur arriveeren. Talrijke steden in Zuid-Frankrijk hebben den Commandant van het luchtschip te Cuers verzocht op den terugtocht over deze steden te willen vliegen. Aangezien de weersgesteldheid boven Zwit serland echter nietzeer gunstig is en de „Graf Zeppelin" waarschijnlijk medenavond tegen het vallen van de duisternis zal star ten gelooft men niet, dat Dr. Eckener aan deze verzoeken zal kunnen voldoen. Tableau dc la troupe en repertoire Het tableau de la troupe van het Ver eenigd Tooneel, div Eduard Verkade, is voor bet seizoen 1929—1930 als volgt vastgesteld; Dames (in alphabetische volgorde); Hétty Beck. Rie Beyer. Vera Bondam. Adrienne Canivez, Gusta Chrispijn-Mulder, Yvonne Dubois, Mies Elout, Marie Faassen, Georgette Hagedoorn, Minny ten Hove, D. Hoogland, Else Mauhs, Nelly Oosthout, Besty Ranucci- Beckman, Nel Stans. Frouke de Waard, Dora Wallant. Heeren: Frits van Dijk Richard Flink, Rob Geraerds, Dom de Gruyter. A. Ham burger, R. van der Hilst. Paul Huf. Willem Hunsche. Bob van Ierse!. Joh; Kaart Jr., Jan Lamers, Cees T aseur. Hans Meerten, Joh. de Mee Jr.. Storm van ,-Grave- sande. Dirk Vi Eduard Verkade. Lucas Wensing. Regisseurs: Eduard Verkade. Betsy Ra- nucci-Beckman en Joh. de Meester Jr. Voorts zijn aan het gezelschap verbonden: Mevr. Rie Cramer (decors en costumès) en de heer Alex de Jong (muzikaal adviseur). Wat het repertoire betreft, is van de vol gende stukken het opvoeringsrecht vasgelegd; Le Chapeau de paille d'Italie van Labiche, Abraham Lincoln van Drinkwater, The sacred flame van Somerset Maugham, And so to bed van Fagan. II Beffardo van Berrini, Journey's end van' Sherriff, X. Y. Z. van Klabund. She stoops to conquer van Gold smith. Le figurant de la Gaité van Sa'-oir, The second man van S. N. Behrmann. The soul of Nic. Snijders van Jerome. De Belgische regeering heeft in begin sel geen bezwaar tegen publicatie der met Nederland gewisselde nota's. De start van dc „Graf Zeppelin" Friedrichshafen is tot hedenavond of mor genochtend vroeg uitgesteld. Nadere bijzonderheden omtrent de ern stige ontploffing aan boord van het „Barcndrecht"; dc kapitein verhaalt. De dagvaarding tegen Salomon Lieber- mann in verband met de Veendammer strafzaak is beteek end. Dr. Vögler, de Duitsche deskundige te Pariis. heeft zich van de conferentie terug getrokken. Z. H. de Paus zal eerst 6 Juni a.s. het Vatieaan verlaten. Geruchten over revolutie in Peru worden tegengesproken. OP EEN LEUGEN. Een leugen kan soms uitkomst brengen. En toch kunnen twee guldens en twee kwart jes geen rijksdaalder dekken, zonder dat men er iets van merkt. OP LIEBERMANN Ik heb zoo wel wat gehoord, maar ik kart niet voelen, dat 'et mijn raakt, Asselijn. OP BOLLENVELDEN Als ik zie de bollenvelden Tulp of narcis, hyacint, Is t me d'uidelijk, dat men daar ook Flink „gebolde" beuren vindt,! Achilles. Op de vragen van het Tweeoe-Kamerlid, den heer Van Rappard. betreffende aanvaar ding door de. inspecteurs der directe belas tingen van eenige systemen van landbcw- t aekhouding, heeft de minister van Finan ciën o.m. geantwoord, dat de belastingwet geving om goéde redenen den inspecteurs vrijheid van keuze laat ten aanzien ran de methode van inkomenbepaling en van verde diging van hun uitspraken voor den Raad van Beroep. Indien een inspecteur, van deze vrijheid gebruik makende, zijn keuze elders doet vallen dan op de door den belasting schuldige gevoerde boekhouding, kan de minister, ook al is die boekhouding ingericht volgens het op een Rjjks'.andbouwwinter- school onderwezen systeem en al zou de in specteur tot het volgen van de lessen aan zoodanige school hebben geadviseerd, daarin noch een tegenwerking van de Rijksland- bouwwinterscholen. noch iets uit anderen hoofde afkeurenswaardigs zijn. Barometerstand 9 uur v.m. 763 stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.31 uur. Hoogste barometerstand 771 m.M. te Stock holm. Laagste barometerstand 748.8 m.M. te Vestmanör. Verwachting; Zwakke tot matigen, Z. O. tot Oostelijken wind. toenemende bewolking, nog droog weer. aanvankelijk nog warm. Een poosje geleden is het vlotbrengen van den bij de Noordpier van IJmutden ge- stranden stoomtrawler „Gezienna" stopgezet. In letterlijken en figuurlijken zin vlotten de werkzaamheden dus niet heel erg. Het plan van den berger was, om het 120 ton zware schip, dat diep in het zand was gedrongen, ver van het water af, zoo ongeveer tegen de duinen aan, op te vijzelen en het op zijn kant op zware balken te leggen, waarna de trawler naar het water zou worden gerold, om bij hooge zee vlot te worden gebracht. Men is hierin echter niet geslaagd. Al thans het werk is stopgezet, nadat het achterschip reeds een flink eind uit het zand omhoog gebracht was en de kiel zoo goed als geheel uitgegraven was. Naar men ons van deskundige zijde ver zekerde, was het werkplan, dat men zich voorstelde om te volgen, buitengewoon riskant. Afgezien van het moeilijke en tijd- roovende vijzelen, was de kans om het schip in diep water te krijgen, niet zeer groot. Daar was een klein stormpje voor noodig, zoo meende onze zegsman. Zoo'n stormpje komt echter niet op bestelling. Daar kun j je lang op wachten en gaat het dan een maal hard waaien, dan is de kans groot, dat het een flinke storm wordt, die het schip netjes naar z'n oude plaats op het strand terugbrengt. Want of de ankers het daarbij zullen houden, is een vraag. In elk geval is het buitengewoon riskant werk. Er bestaan nu plannen, om het op een andere manier te probeeren. Men acht het namelijk mogelijk om het schip los te graven en het op hout te plaat sen. om het vervolgens op rollen over het strand en den pierwortel in het binnenwater te brengen. De ontwerper van dit plan, meent het werk op deze wijze gemakkelijk in korteren tijd klaar te spelen. Of het uitgevoerd zal worden, staat nog niet vast. Toen wij dezer, dagen een bezoek aan het strand brachten, vonden wij het werk ver laten. De materialen lagen in schilderachtige wanorde dooreen en men kon zich niet los maken van den indruk, dat het werk finan cieel niet erg voordeelig moet rijn geweest. v •X "W - - Dc werkzaamheden aan het vlot brengen van den nabij IJmulden gestranden trawler „Geriena" zijn momenteel stopgezet. Naar verluidt, zouden er plannen bestaan om het op een andere manier te probeeren BATAVIA. 23 Mei (Aneta) Het geweste lijk vaartuig der gouvernements-marine „Dog' is tijdelijk te Koepang gestationeerd en heetr opdracht gekregen om de vermiste vliegers Moïr en Owen tc zoeken. TANDJONG PRIOK, 22 Mei (Aneta) De I9-jarige monteursleerling van de Droogdok Maatschappij „Duchaud" had het ongeluk gistermiddag een hoofd van een kabel aan te raken. De ongelukkige is aan de verwondin gen overleden. SOERABAJA. 23 M*i (Aneta) Het derde Dornier-Wal-vliegtuig van het uit Nederland overgevlogen eskader van de marine is alhier geland op Marok Rembangan. Er waren uit sluitend belangstellenden van de marine aanwezig. Door den marine-commandant en den commandant van het vliegkamp werden toespraken gehouden en kransen aangeboden. Eén doodc; tien zwaar gewonden NABRUCK, 23 Mei - Ten gevolge van et 'efect, aan de remmen reed gisteren een ai us van de Rijksposterijen in de nabij, heid van Tecklenburg met groote snelheid tegen een telegraafpaal. Van de 21 inzitten den werd één gedood, terwijl 10 anderen zwaar gewond werden. Het aantal luisteraars in Polen, dat op 1 Januari 1. 1. 189.481 bedroeg, is thans ge stegen tot 202.561. Waarschijnlijk zijn er echter nog vele luisteraars, die zich niet hebben doen in schrijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1