Plaatselijk nieuws Heringa Wuthrich, Haarlem DIENSTPLICHTIGEN! Stofzuigerhuis MAER7EPIS gt EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 23 MEI 1929 BLADZIJDE 2 r Bliksembeveiliging Nationaal Muziekconcours te 's-Gravenland UITHOORN EGMOND-BINNEN. VOLENDAM HOORN VOORHOUT HAARLEM. Wateronttrekking aan de duinen Arrondissements-Rechtbank te Haarlem BURGERLIJKE STAND Coöp. Boerenlèenbank te Heemstede Kantongerecht Provinciale Staten Het afnemen van Examens KERKNIEUWS Jeugd-congres voor meisjes tertiarissen SOCIAAL LEVEN Het twaalf en een half-jarig bestaan van de R.K. Reclasseerings-vereeniging Tragisch ongeval te Amsterdam LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het vee uit de markt gekocht FINANCIKN N.V. De Nederlansche Bank HOBBY VLOERWRIJVERS f 125.- Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 De Kon. Hollandsche Lloyd in 1928 4*gj ?sZi l03Sn lU'l ',3!? Ik 1 2é8l Het was Maandag de laatste dag van bet nationaal muziekconcours, uitgeschreven door 's-Gravenlandsch Fanfarekorps „B.M.O.L.", ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. Om half elf had de officieele ontvangst van heeren juryleden, directeuren en voorzitters der deelnemende muziekgezelschappen plaats, en precies IX uur werd begonnen met den marschwedstrijd, waaraan 7 vereenigingen deelnamen. De uitslag was als volgt: 2de afd. Fanfare: „Excelsior," Harskamp, 1ste prijs met 56 punt. lste afd. Fanfare: 1. Vinkeveen-Waver- veen „Concordia", lste prijs met 55 punten; 2. Nijkerk's Fanfare, Nijkerk, lste prijs met 55 punt, Afd, Uitmuntendheid Fanfare: „Patrimo nium", Amsterdam, lste prijs met 50 zs punt. 4e Afd. Harmonie: „Steeds Voorwaarts", Amsterdam, lste prijs met 48 punten. 3de Afd. Harmonie: 1. „Unitas", Vinke nveen, lste prijs met 53 2. „Personeel in Overheidsdienst", Utrecht, lste prijs met 51punt. Concertwedstrqd 3de Afd. Fanfare: 1. „Kunst na Arbeid", Purmeriand, 3de prijs met 255 punten; 2. „Aastra". Maam, lste prijs met 310 punten. 3de Afd. Fanfare: „Excelsior", Harskamp, lste prijs met 301 punten lste Afd. Fanfare: 1. „Concordia," Vinke- veen-Waverveen, lste prijs met 310 punten; 2. „Nijkerk's Fanfare", Nijkerk, lste prijs met 317 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare: 1. „Ons Genoegen", Amerongen, lste prijs met 372 punten; 2. „Patrimonium", Amsterdam, 2de prijs met 265 punten. Eere-afdeeling Fanfare: 1. Aalsmeer's Fanfarekorps, Aalsmeer, lste prijs met 417 punten met lof van de jury; 2. „Kunstliefde en Vriendschap," Leerdam, lste prijs met 393 punten. 4de afd. Harmonie: „Steeds Voorwaarts," Amsterdam, lste prijs. 3de Afd. Harmonie: 1. „Unitas", Vinke rsen, lste prijs met 320 punten; 2. „Perso neel in Overheidsdienst," Utrecht, lste prijs met 331 punten. Eere-afdeeling Harmonie: 1. „Soli Deo Gloria", Velsen, 2de prijs met 294 punten; 2. „Laurens Janszoon Coster," Haarlem, direc teur de heer J. A. Meng, 2de prijs met 273 punten. Burgerlijke Stand Geboren; Adrianus, won van N. W. Boere en L. Snabel; Frede- rik Johannes, zoon van E. Gorems en J. H. van Brussel; Annigje Bertha, dochter van P, van der Vaart en M. van Leeuwen; Marinus, zoon van M. Koppenol en N. M. Oussoren.. GêtrOuwd; J. F. Maas A. E. H. Kas; G. van der Sluis en O. Bakker. Duivensport Naar wij vernemen, zal ook de Postduivensportvereeniging „Ons Genoegen" deelnemen aan de Dorus Rij- kerliefdadigheidsvlucht. De opbrengst van deze vlucht wordt ge stort in het Dotus Rijkersfonds, het fonds, dat ten doel heeft, steun te verleenen aan de nagelaten betrekkingen van de redders der zee en de oude redders een aangenamen ouden dag te bezorgen. Vrijgesteld De dienstplichtige H. Le vering, van de lichting 1924, is voorgoed vrijgesteld van militairen dienst, wegens kostwinnerschap. Vergadering Op Vrijdag 24 Mei, des avonds om 8 uur, houdt de gemeenteraad een openbare vergadering. Sollicitanten Voor de betrekking van onderwijzer aan de R. K. School alhier, hebben zich 40 sollicitanten aangemeld. Eierenvciling Aangevoerd werden 415.000 eendeleren voor 5.09 k 5.15 qn 2000 witte kipeieren voor 5.50 en 4000 bruine kipeieren voor 5.70. SoB Deo Gloria Deze Christelijke Zang- vereeniging behaalde onder leiding van den heer E. Koning op het concours te Hilversum ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van het gemengd koor „Zang en Vriend, schap." aldaar den eersten prijs met 321 pun ten en den directeursprijs voor het hoogst aantal punten in de afdeeling. „Soil Deo Glo ria" kwam in de eerste afdeeling uit. „Morgenrood" Dtze zangvereeniging be haalde op het concours te Hemelum in de 2e afldeeing een eersten prijs. Examens L. O. Als gecommitteerde bij de L.O.-examens in de derde hoofdinspectie heeft de Minister van O. K. en W. o.m. den heer G. Bulten,- burgemeester alhier en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangewezen. Dit jaar heeft de loting volgens de nieuwe wet plaats Ge weet reeds een jaar te Toren of ge al dan niet moet dienen Het is reeds lang een verlangen geweest van onze jongemannen om wat eerder te weten of zij al dan niet moeten dienen. Velen maakten gebruik van de z.g. vooroefeningen, die een verkorting van 4 maanden dienst tijd gaven, voor een groot aantal waren de opgeofferde uren vrijwel nutteloos, omdat ze gelukkig waren in de loting en zich geweer of karabijn zagen ontgaan. Aan dien toestand is nu een einde gekomen. De nieuwe militie- wet gaat dit jaar in en de jongelui die over een jaar moeten opkomen, zullen reeds met Juni weten of ze dienstplichtig zullen zijn of niet. De nieuwe methode is als volgt: De loting geschiedt in de maand Juni voor afgaande aan het jaar waarin de betrokkenen worden ingeschreven. Deze loting vindt plaats ten overstaan van een commissie in den Haag, vanzelfsprekend in het openbaar. De com missie bestaat uit 3 leden en een toegevoegd secretaris en adjunct-secretaris, door den minister te benoemen. De minister kiest nu een willekeurig alpha- betisch lotingsregister uit vroeger jaren van de gemeente Amsterdam en zooveel namen er in dat register staan, zooveel loten er ge maakt worden. De lootjes worden in een bus dooreen geschud en de voorzitter der com missie trekt er een nummer uit, zooals gezegd in het openbaar. Laten we aannemen dat hij trekt den naam Jansen dan is Jansen num mer één en dus niet erg fortuinlijk, want ook nu vallen de hoogste nummers uit. De ver dere nummering geschiedt naar alphabetische volgorde. In de Staatscourant en in de dag bladen zal nu bericht worden, dat de dienst plichtigen voor 1931 geloot hebben en dat de naam Jansen nummer één is. Ook aan de burgemeesters van de gemeenten wordt de uitslag van de trekking bekend gemaakt. De burgemeester slaat iju zijn registers open en begint vanaf Jansen te nummeren. Is er geen Jansen, dan b.v. vanaf Joosten of den naam die op Jansen volgt. De ingeschrevenen, die b.v. Hutjes heeten kunnen er alvast op reke nen, dat ze niet behoeven te dienen, want de nummering gaat volgens alphabeth, dus in dit geval van J tot Z en dan A. B. enz. Aangenomen kan worden, dat gemiddeld 65 pet. van het aantal ingeschrevenen moet dienen, zoodat men naar evenredigheid on geveer de kansen kan berekenen. Er zijn hu geen twijfel-nummers meer, maar wel twijfel- cijfers, daar is nu eenmaal niet aan te ont komen. Een half jaar later, dus in Januari geschiedt de inschrijving en worden tegelijkertijd de vrijstellingen wegens broederdienst, kostwin nerschap etc. behandeld. Het verschil met voorheen is dus; De inschrijver weet reeds vóór hij inge schreven wordt of hij al dan niet moet op komen; de behandeling van de vrijstellingen is niet meer na maar gelijk met de in schrijving. De keuring heeft dan eenige maanden later plaats. Er zijn verschillende voordeelen aan dit nieuwe systeem verbonden. Men neemt niet meer onnoodig aan de vooroefeningen deel, dit bespaart het rijk kosten. De vrij stellingen zijn reeds bij de inschrijving be handeld, zoodat deze personen ook niet ge keurd worden. Het instituut voor vooroefe ningen zal aan populariteit winnen. Een bezwaar was nu nog, dat er verschil lende kleine gemeenten in Noord-Holland b.v. zijn, die 5 k 10 dienstplichtigen per lich ting tellen. Daarom worden er nu gemeenten gecombineerd, zoodat een totaal van 200 lote- lingen verkregen is. Als afzonderlijke ge meenten worden beschouwd; Alkmaar, Am sterdam, Bussum, Haarlem, Haarlemmermeer, Helder, Hilversum, Velsen en Zaandam. De overige plaatsen en dorpen zijn verdeeld in de groepen Texel, Bergen, Zijpe, Enkhuizen, (Bovenkarspel, Enkhuizen, Urk, Venhuizen) Hoorn, Beverwijk, (Beverwijk, Heemskerk, Uit geest, Wijk aan Zee en Duin), Medemblik, Castricum, (Akersloot, Castrieum, Egmond aan Zee-Binnen, Graft, Heiloo, Jisp, Limmen, de Rijp, Zuid- en Noord-Schermer), Wormer- veer, (Assendelft, Krommenie, Westzaan, Wormer, Wormerveer, Zaandijk), Beemster, Edam, Heemstede (Bennebroek, Bloemen- daal, H.Iiede en Spaarnwoude, Heemstede, ZandvWort)Aalsmeer, Weesp, Naarden. Dit jaar zullen waarschijnlijk twee lotingen bijna tegelijk plaats vinden, omdat volgens de oude regeling voor de as. lichting geloot moet worden en tevens voor de nieuwe rege ling in Juni voor de dienstplichtigen van het volgend jaar. Voor de afdeeling Bloemendaal van Tuin bouw en Plantkunde, hield gisteravond de heer J. A. van Steijn, houtvester uit Haar lem, een voordracht met lichtbeelden over water en wateronttrekking aan onze duinen. Vervolgens behandelde de heer Van Steijn het water in onze duinen en hoe het voor komt, den invloed van den plantengroei en de gevolgen van wateronttrekking aan den bodem. Met een teekening werd aangetoond hoe de waterverdeeling is: grondwater, capillair water, „zakken". Leem- en Veenlagen brengen vaak een ander verloop. Waar geen belemmerende lagen zijn, kan het water wegzakken en afvloeien naar polder of zee. Den diepwaterstroom van de Dultsche ber gen of de Veluwe naar de zee verwijst spr. naar het rijk der fabeltjes. In de duinen is alleen ingezakt water. Tusschen plantenwereld en grondwater is een nauw verband. Daalt de vochtigheid van den bodem beneden een bepaald pro cent, dan verwelkt de plant. Vele planten komen niet veel hooger voor dan 2 d.M. boven het grondwater. Onttrekt men meer water aan den bodem dan wordt aangevoerd, dan zal de hoeveel heid water veranderen en daarmede de le vensomstandigheden voor de planten. Hier bij moet worden opgemerkt, dat er een groot verschil bestaat tusschen onttrekking van diep- en bovenwater. Voorbeelden toon den dit aan. Loonende cultuur is al gauw niet meer mogelijk. Bij geringe verlaging kunnen veldplanten niet bestaan. Boomen enz. zullen trachten met hun wortels het grondwater achterna te groeien. Spr. wees voorts op het groote belang van het duinwater voor de volksgezondheid, maarde vernieling der duinen is ook een belangrijke factor omdat natuur en natuur schoon steeds hooger worden aangeslagen. Na de inleiding volgden een groot aantal mooie plaatjes uit de Schoorlsche duinen, die scherp illustreerden, hoe de planten plots ophouden, daar waar geen voldoende vocht is. De jury kende de volgende punten toe, aan inzendingen van den heer Boogscho ten. Palargonium Mr. Br. 9 p. Selempedium grande, 9 p. Groep Kalanchoa flammea, 10 p. Groep Anthurium, 10 p., met lof. Engelerion Sandersil, 10 p. Nedularia Insi, S., 10 p. Vriesea Heroglyphyca, 10 p. Nidularia, 10 p. Annanasse Marodontes, 10 p. Op 11 Juni zal een tentoonstelling van bloeiende takken en bladtakken worden ge houden. 54.084.47 en op voorschotten werd terug betaald 54.460.13. Het saldo aan voorschotten op 31 December 1928 bedroeg 47.229 95. In loopende rekening had bij het begin des jaars de bank te goed van leden 197.155.31 Van hen werd ontvangen 339.862.19. Op het einde van het jaar waren in loo pende rekening leden schuldig 216.060.48. De bank was aan hen schuldig 23,060.92. Bi) het begin van het jaar had de bank te goed van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht f 39.404.86 in loopende rekening en 87.800 „Deposito Vast", te zamen 127.204.86. In den loop des jaars werd aan de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht uitgege ven 376.241.56 in loopende rekening en 13.200,— „Deposito Vast", te zamen 389.441.56. Van die Centrale werd ontvan gen 347.013.29. Op het einde des jaars was het te goed bij de Centrale Bank 68.623.13, benevens 101.000 voor een jaar vast. Het aantal posten in het dagboek der Boe renleenbank bedroeg 1616, in dat der Spaar bank 1915, te zamen 3531. Het dagboek sluit in ontvangsten op 1.552.984.91 en in uit gaven op 1.539.152.45. De rekening over 1928 sluit in ontvangsten en uitgaven op een gelijk bedrag van f 1.179.647.29 en de balans op 31 December 1928 in ontvangsten op een gelijk bedrag van 447.992.04 met een saldo winst van 1797.58. De reserve bedraagt 15.167.85. Speciale re serve 1500. Aan het eind der vergadering wenschfce de voorzitter, evenals het vorig jaar, op te mer ken. dat credieten in loopende rekening wer kelijk moeten loopen. Sommigen beschouwen deze credieten als geld, dat vast st&at. Zij brengen er geen verandering in, halen niet, storten niet. De Centrale Bank te Utrecht verlangt, dat dergelijke „bevroren" credieten worden veranderd in voorschotten met veplichte jaarlijksche aflossingen. Als de een brengt en een ander haalt, wordt het be. stuur in staat gesteld crediet te verschaffen. Ten slotte zij nog meegedeeld, dat inleg gers van spaargelden niet verplicht zijn als lid toe te treden. Voor het verkrijgen van voorschotten of credieten is het lidmaat schap wel verplichtend. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 21 Mei 1929. C. Mesman, aannemer, wonende te Haar lem, Kinderhuissingel no. 96. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, wonende te Haar lem. H. Bakker, koopman in ijzerwaren, enz. wonende te Purmerend, Westerstraat 89, Curator mr. L. Ali Cohen, wonende te Haar lem. Rechter-Commissaris mr. dr. W. F. M. Schutte. Opgeheven werd het faillissement van; K. Moot, expediteur, wonende te IJmuiden. Curator mr. M. A. van Eek, wonende te Haarlem. Ondertrouwd 21 Mei: J. Oud en E. Har- tog- L. Handgraaf en J. C. Soellaart; P. H. Lefebvre en L. N. J. v. Someren Gréve. Getrouwd: 21 Mei: J. M, H. M. Sruning en W. P- Martinot, J. Hessels en N. Blok. Geboren 20 Mei: J. C. v. Honschoten-Barn- hoorn, d.; 19 Mel: J. H. de Oraaff-V. d. Mey, z„ 21 Mei: C. V. d. Eem—v. d. Linden, z, 18 Mei: A. M. H. A. v. Niekerken—Lin nenbrink, z. 21 Mel: D. Mens—Hartog, Z.; B. v. HengelVoogd, z. 18 Mei: C. A. Heese mande Looper, d.; 20 Mel: W. M. Zand- Dinsdag werd de algemeene vergadering gehouden van de leden der Coöp. Boeren leenbank te Heemstede, onder presidium van den heer H. M. Ruysenaars Hz., directeur der bank. Aan het verslag over den voortgang en den toestand der bank oter het jaar 1928 ontlee. nen wij het volgende: Het saldo te goed der inleggers van spaar gelden bedroeg op 1 Jan. 1928: 365.680.98. In d?n loop van het jaar werd Ingelegd, met bijgeschreven interest, 377.599.43, ver deeld over 1197 Inlagen. Terugbetaald werd ln 718 keeren totaal 337.114.72. Het saldo tegoed der Inleggers in de Spaar bank bedroeg op 31 Dec. 1928 406.165.69. Op 1 Jan. 1928 stond aan voorschotten uit 47.605.61. Aan nieuwe voorschotten werd uitgegeven Dronken automobilisten Op den Heerenweg reed eind April een auto, bestuurd door iemand, die onder in vloed was van sterken drank. Naast hem zat een dame, die eveneens beschonken genoemd mocht worden. Nabij de Zandvoortsche laan viel de auto, door een dronkenmans.mani pulatie om, waardoor groote ongelukken hadden kunnen ontstaan. De roekelooze chauffeur, was hedenmorgen voor het kantongerecht gedaagd en hoorde tegen zich eischen 1 week hechtenis en 6 maanden ontzegging om een motorrijtuig te besturen. De kantonrechter veranderde de hechtenis m 100 boete. Overtreding Arbeidswet Een aannemer uit Laren had ztj n arbeiders die aan de spoorwegen nabij het station IJmuiden werkten, op verschillende dagen meer dan 8% uur aan het werk gelaten Dne dagen in Maart was er 10 uur gearbeid, éen dag 9 um, door dertien arbeiders. Hij werd geverbaliseerd en was hedenmor gen voor het Kantongerecht verschenen. Tot zijn verdediging merkte hij op, dat de werk wijze wordt bepaald door de Ned. Spoorwegen en dat de wisselwerken beslist in een bepaal den tijd klaar moesten, om een stagnatie m den treinengang te voorkomen. De Ambtenaar antwoordde daarop, dat nu voor den werktijd in ieder geval aansprakelijk was. En waarom kreeg verdachte geen over. werk vergunning? Men is tegenwoordig nogal soepel in het verleenen daarvan. Verdachte kon geen vergunning van den inspecteur van het district Haarlem krijgen, omdat hij een overtreding gepleegd had. De kantonrechter achtte een dergelijke ges te van den inspecteur niet juist. De ambtenaar moest ln dit geval voor 52 overtredingen een boete opleggen en eischte 50.— of 1 dag. De kantonrechter verklaarde zich daar mede accoorden legde verdachte 52 x 50 boete of 52 x 1 dag hechtenis op. Geldleeningen Ged. Staten stellen voor hen te machtigen ten bate van ae Provincie aan te gaan geld- leenlngen van zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blijken om eene som te ver krijgen ter voldoening van: a. 5.000.000 wegens uitkeering aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ten behoeve van de uitbreidingswerken; b. 270.000 wegens uitkeering aan het Prov. Waterleidingbedrijf ten behoeve van de uitbreidingswerken e. 8000 wegens buitengewone kosten ten behoeve van de ontginning van het landgoed onder de gemeente Castricum; d. 44.850 wegens bijdrage aan het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort voor buitenge wone werken; e. 10.000 wegens bijdrage aan het Pro vinciaal Ziekenhuis te Medemblik voor buitengewone werken; f. 50.000 wegens kosten van verfraaiing van het nieuwe Gouvernementsgebouw; g. 100.000 wegens aankoop van een per ceel weiland ten behoeve van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort; h. 38.500 wegens aankoop en inrichting van een huis ten behoeve van den Provin cialen Waterstaat. 1. 560.000 wegens aanleg van negen strandhoofden nabij Kamperduin en ln ver band daarmede, aanleg van een werkspoor en aankoop van perceelen; en te bepalen, dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen eene rente van ten hoogste 5 pet. 's jaars. In de commissie, belast met het afnemen van examens in de Hoogduitsche taal, is o.m. tot lid benoemd de heer R. Borggreve, leer- aar aan de gemeentelijke H. B. S. met 5-ja- rigen cursus alhier, en tot plaatsvervangend lid de heer J. R. H. de Smidt, leeraar aan het gemeentelijk Lyceum alhier. In de commissie belast met het afnemen van ebamens in de Hoogduitsche taal, is o.m. tot lid benoemd de heer dr. J. Heemstra, leeraar aan een gemeentelijke H. B. 8. alhier, en als plaatsvervangend lid de heer G. K. W. Bakker, leeraar aan een gemeentelijke H.B.S. alhier. In de commissie, belast met het afnemen van examen in de Engelsche taal en letter kunde. zijn o.m. tot lid benoemd, de heeren dr. B. A. Proper, leeraar aan de gemeente lijke H. B. S. A„ alhier en F. P. van der Voorde, leeraar aan de gemeentelijke H. B. S. B, alhier. Te Rotterdam is Dinsdag het aangekon digde gewestelijk Jeugd-congres voor meis jes-tertiarissen gehouden. Er waren vele deelneemsters uit alle dee- len des lands en zoodoende heeft de uitste kend geslaagde bijeenkomst de beteekenis gekregen van een eerste nationale bijeen komst der Franciscaansche vrouwelijke jeugd. Het congres werd begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen door den Zeer- eerw. pater Aug. Bulters, vertegenwoordiger van den H. E. pater provinciaal. De feestpredicatie werd gehouden door pater R. c. Bouters. De congresvergadering ving te half twaalf aan en werd geopend door den congres voorzitter, pater Th. Roorda, uit Rotterdam. Hij verklaarde, dat tot dit eerste gewes telijk congr.es in Nederland de eigenlijke stoot was gegeven door Z. H. den Paus, toen deze voor eenige jaren bij de Franciscaan sche eeuwfeesten de volgelingen van St. Franciscus tot nauwere aaneensluiting op riep. En deze bijeenkomst van vierhonderd meisjes-tertiarissen uit Nederland was dan ook eigenlijk het resultaat van dien kla roenstoot. Verder wees pater Roorda op het zeer waardeerend schrijven van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent. Wij zijn hier bijeen om enthousiasme te kweeken. Maar het diepere doel ervan is de versterking van het saamhoorigheidsgevoel, het losslaan van vroom machtsbewustzijn, dat wij vormen een militant leger, om het hoofd te bieden aan de groote zedelijke kwalen van dezen tijd; om, als wij heen zijn gegaan, het heilig vuur der liefde te be waren, het heilig idealisme, om den licht- zinnigen dezer aarde voor te houden, dat Wij niet op aarde zijn, om te spelen, te coquet- teeren en te dansen, maar om God te die nen. Met den wensch, dat dit congres, waar echte blijheid moet heetschen, onder den zegen van de Mei-Koningin en Van den H. Franciscus mocht slagen, verklaarde spre ker de congres-bijeenkomst voor geopend. In antwoord op telegrammen en geluk- wèhschen aan Z. H. den Paus, aan Z. D. H. Mgr. Aengenent en aan den H. E. Pater Provinciaal, konden de volgende telegram men en heiiwenschen worden voorgelezen: „Sa Salnteté, agréant hommage jeunes filles Tiers Ordre Saint Francois occasion leur Cöngrès forme voeux leur Sanctifica- tion personelle, leur actlvité chrétienne, envole de coeur a elles mêmes k leurs fa milies benediction Apostolique. Card. GASPARRÏ." „Dankbaar voor betuiging van eerbied en onderdanigheid, verleenen Wij aan alle congressisten volgaarne onzen bisechoppe- lyken zegen. AENGENENT, Bisschop van Haarlem." Verder werd ook mededeeling gedaan van een gelukwensch van den Hoogeerw. Pater Provinciaal, Regalatus Hazebroek. Daarna werden de inleidingen gehouden. De Zeereerw. heer G. W. Bolder, pastoor der St. Antoniuskerk te Utrecht, sprak over het karakter van de jonge tertiaris, gevormd naar den leefregel. Na deze inleiding voerden verschillende afgevaardigden uit de afdeelingen het woord. Na de pauze sprak mej. T. L. Eishof, uit Leiden, over „De taak van de jonge tertiaris in het openbare leven." Daarna volgde sluiting der zitting. In de St. Rosaliakerk werd des middags een plechtig lof gecelebreerd door den Hoog eerw. heer J, W. van Heeswyk, deken van Rotterdam. In de groote zaal van St. Lucia werd des avonds weder een bijeenkomst gehouden, waar de deken van Rotterdam het woord heeft gevoerd. De avond werd verder gevuld met zang en declamatie. Het congres is in alle opzichten voortref- feiyk geslaagd. Het comité tot huldiging van het hoofd bestuur der R. K. Reclasseerings-vereeniging by haar 12 -Jarig bestaan heeft de volgen- c*.j circulaire verspreid: „Het hoofdbestuur der R. K. Reclassee- ringsvereenlging, gevestigd te 's-Hertogen- bosch, herdenkt op den 22sten Juni a.s. den dag, waarop de vereeniglng 12% jaar geleden haar constitueerende vergadering hield en het hoofdbestuur als zoodanig werd geïn stalleerd. Men mag misschien zeggen dat een tyd- perk van 12% Jaar te kort is om te Jubelen, maar men vergete niet dat j-eclasseeren" en vooral „reclasseeren zonder voldoenden steun" een zeer zwaar en moeiiyk werk is en dat juist die eerste 12% jaar den vasten grondslag moesten leggen voor een vrucht baar verder werken. Die vaste grondslag nu ls gelegd en dat feit mag, neen moet, herdacht worden. Het is echter niet de bedoeling hier het reclasseeringswerk te bespreken en zyn werk- wyze en resultaten uiteen te zetten. Ons doel is in staat te worden gesteld om dezen Jubel dag op waardige wyze te kunnen vieren, wy moeten het hoofdbestuur een huldebiyk kunnen aanbieden. En zouden we schooner biyk van waardeering kunnen geven, dan door een reeds begonnen, maar by gebrek aan de noodige middelen nog onvoltooid, reclasseeringswerk met der daad en krachtig te steunen? Het voornemen bestaat om gel den bijeen te zamelen tot versterking van het Fonds tot stichting eener R. K. Land- kolonie". Een Landkolonie, die ons in staat zal stellen menigen afgedwaalde, menigen reeds gevallen jongen man, die door gebrek aan werklust en aan vakkennis voor goed dreigt verloren te gaan, voor de geordende maatschappij te behouden niet alleen, maar hem, en mogelijk zyn gezin, ook voor een geestelijken ondergang te behoeden, een landkolonie, een voor ons werk onontbeer lijke instelling. Maar, om 'n dergeiyke in stelling voor ons werk in het leven te kun nen roepen, moeten wU over geld beschikken, over veel geld zelfs. Wy maken ons intusschen niet de illusie in korten tyd het daarvoor benoodigde bijeen te kunnen brengen, maar wél grüpen wy de gelegenheid van het 12%-jarig jubilé der R. K. Reclasseeringsvereeniging met beide handen aan om het reeds bestaande, maar nog zeer onvoldoende, fonds flink te kunnen sty ven. Mogen wy op uw offervaardigheid rekenen voor dit maatschappeiyk en by uitstek zoo moeilijk werk? Toe, steun onze landkolonie! Hét eere-comité bestaat uit: Z. Exc. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, Den Haag; Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, pres. v. d. Hoofdraad der St. Vin- centius-Vereeniging, Ryswyk Jhr. Mr. F. van Nispen tot Sevenaer, sec. v. d. Hoofd raad der St. Vincentius-vereenigingen, Delft; Mr. J. R. H. van Schalk, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, voorzitter v. h. Centraal College voor de Reclasseering, Den Haag; mevr. W. By voet van Haaren, presi dente der Federatie van R. K. Vereenigingen tot bescherming van meisjes, Tilburg; Mr. J. N. J. E. Heérkens Thyssen, lid der Eerste Kamer der Staten Ceneraal, Haarlem. Het Dageiyksch Bestuur van het comité is als volgt samengesteld: G. J. M. Schoen- maekers, notaris, voorzitter der afd. Rotter dam, voorzitter; J. J. A. Dankelman, secre taris der afd. Amsterdam, penningmeester; Mr. R. J. Th. van der Heyden, secretaris der afd. 's-Gravenhage, secretaris. Leden van het comité zijn: W. J. A. Bruyns, voorzitter der afd. Deventer; Pater A. J. Fennell O.P., Leeuwarden; mevrouw G. Huddleston Slater-Swarte, Rotterdam; Mr. A. J. L. Lesker, secretaris der afd. Maas tricht; S. F. Louwerens, 's-Gravenhage; G. M. Mes, voorzitter der afd. Middelburg; Jhr. Mr. P. A. G. De Milly, secretaris der afdee ling Rotterdam; J. W. M. Pasdeloup, secre taris der afd. Breda; mevr. B. Prinz-Min- derop, Rotterdam; J. G. Suring, voorzitter der federatie „Sobrlëtas" te Maarssen; Z.E. Heer C. J. J. Terwisscha van Seheltlnga, secretaris van „Sobrlëtas", 's-Hertogenbosch. Secretariaat: Mr. R. J. Th. van der Heyden, Oranjestraat 7, Den Haag. Gelden te stoften op de rekening van den penningmeester by de Incassobank, Dam rak, Amsterdam. Een jongeman door een vallenden steen gedood Uit Amsterdam wordt gemeld: Door schilders, die werk verrichtten in de Bosboom Toussalntstraat 38 te Amsterdam, was geconstateerd, dat eenige steenen aan den rand van het dak los zaten, zy stelden daarvan den huiseigenaar in kennis, die op dracht gaf aan een opzichter, de zaak nader te onderzoeken. Toen hieraan hedenmorgen ongeveer half 9 gevolg werd gegeven en de opzichter de steenen aanraakte, viel een stuk steen naar beneden, op datzelfde oogenblik verliet een 23-jarige kantoorbediende, die op de 2e verdieping van het belendende perceel woont, zyn woning en kreeg den vallenden steen op het hoofd. Hy zeeg ineen en gaf eenige oogenblikken later den geest. Voor export naar België Op verschillende veemarkten is sinds eeni- gen tyd een conflict gaan'de tusschen boeren en slagers-grossiers over de zg. .fondsen- quaestie". Op de Amsterdamsche markt is Dinsdag door de boeren een nieuw wapen in den stryd gebracht, n.l. het uit de markt koopen van vet vee, om dit naar het buitenland, speciaal België, uit te voeren. Het idee hiervan is uitgegaan van den heer Wouter Kroes te Overschie. De plannen, die thans uitgevoerd worden, waren voorloopig besproken in een ver gadering, welke Vrijdagmiddag te Amster dam in Krasnapolsky werd gehouden en waaraan de besturen der samenwerkende boerenfondsen deelnamen. Besloten werd toen op tweeden Pinksterdag nogmaals byeen te komen, ten einde definitieve toezeggin gen te incasseeren voor het gezameniyk koopen van vet vee op de markten te Pur merend, Rotterdam en Amsterdam, welke gi3teren gehouden werden. Het gevolg was, zoo meldt het Hbld., over bluffend: voor een bedrag van by na 150.000 w.rd lngeteekend, waarvoor het beste vee op de voornaamste markten zou worden wegge kocht en geëxporteerd. Zoo werden dan Dinsdag op de Amster damsche markt reeds vroeg niet minder dan honderd beesten, een waarde dus vertegen woordigende van globaal 30 35.000, door de samenwerkende boerenfondsen uit de markt gekocht. Ook dieren van fondsleden, die door de weigering der slagers, om onder ling gefondste beesten te koopen, niet van de hand gingen, werden opgekocht. Dat de markt hierdoor ontwricht werd en de pry- zen van vetvee" stegen tot brandduur, laat zich denken. De fondsen stellen de slagers in de gele genheid de beesten van hen te koopen op de bekende voorwaarden (onderling-ge- fondst en dus geen vergoeding voor de z.g. kleine afkeuringen), anders gaan zy naar België. Te Purmerend zyn dertig stuks door de fondsen uitgekocht. De geruchten, die op de Amsterdamsche markt liepen, n.l. dat alle vetvee was opge- kc-riit en dat de slagers reeds en bloc waren „vlakgevallen," waren volgens het Hbld. niet juist. Ook te Rotterdam is een aantal beesten opgekocht. Een dividend van 119 voorgestelu Naar wy vernemen, zal Uoór de Directie en Commissarissen van de Nederlandsche Bank op de algemeene vergadering van aandeel houders en dividend van 119 worden voor gesteld. Een zeer ongunstig jaar Nadeelig saldo gestegen tot ruim 3 millioen Aan het jaarverslag 1928 der N.V. Kon. Holl^ Lloyd is het volgende ontleend: Helaas is het jaar 1928 voor onze Maat schappij zeer ongunstig geweest en sluit onze bedryfsrekening met een belangrijk verlies. Dit slechte resultaat, ten gevolge waarvan wy in het verslagjaar, in tegenstelling tot vorige jaren, zijn moeten overgaan tot het opnemen van kasvoorschotten van Staat en gemeente, en wel tot een bedrag van totaal 400.000, is na de periode van, zij het dan ook zwak, herstel der laatste jaren, zeer tee leurstellend en stelt de vraag van het al of niet voortbestaan onzer nationale onderne ming opnieuw aan de orde. Ten einde onze positie in het verkeer naar en van Zuid-Amerika weder op peil te bren gen, zal het noodig zyn onze passagierssche pen te vervangen door nieuwe, die aan de huidige eischen beantwoorden, en zal ook in een gedeeltelijke vervanging van ons vracht- schepeamateriaal moeten worden voorzien. Daar echter zware lasten op onze onder neming drukken, zal in de allereerste plaats eene verlichting daarvan vereischt zijn, zon der welke verlichting overigens het voor de moderniseering der vloot benoodigde nieuwe kapitaal niet zal kunnen worden gevonden. De bedrijfsrekening sluit met een verlies van 1.414.201. De interestrekening geeft een nadeelig saldo van 646.047. Totaal 2.060.249. Uit „gereserveerd uit de ontyan- vangen schadeloosstelling" werd overgeboekt 556.835. Het nadeelig saldo wordt derhalve per resto 1.503.413. Het nadeelig saldo Ao Po bedraagt 1.823.316. Gevende een totaal van 3.326.729. 1192 1263 2071 2145 2695 2S51 3325 3401 4252 4254 5087 5342 5962 6020 6545 6704 7363 7473 7S62 7S84 8240 8343 8686 8704 9280 9295 9929 839 1436 2179 2890 341? 4356 5454 6028 7022 7605! 8084 8347 8765, 9301 9993 10421' (N t e t - O f f i c i e e 1). 450sfe STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 22 Mei 1929. Se Klasse 6e Lijst. Hooge prijzen; 1286 19794 1000.- I63S 9S70 13773 14148 400.— 2735 4626 8166 11930 18770 200.— 903 2082 2819 3849 8531 9046 9394 10174 12764 elf 17288 100.— Prijzen van 70.—: 44 279 369 406 601 632 774 1030 1040 Il>52 1062 1183 1437 1672 1775 1875 1918 2215 2304 241.0 2463 2555 2950 3021 3069 3147 3268 3676 3821 4068 4094 4150 4395 4573 4760 5032 5061 5461 5679 5753 5761 5872 6037 6110 6144 6146 6222 7106 7139 7176 7225 7242 7684 7742 7746 7783 7844 8092 8129 8163 8198 8234 8391 8413 8509 8523 8557 8803 8809 8903 9041 9134 9347 93.'5 9630 9820 9920 10562 10728 10852 10911 10964 11124 11232 11236 11239 11252 11409 11529 11637 11717 11821 US2a 11826 12108 12122 12301 12363 12452 12547 12548 12550 12616 12624 12697 12S76 12913 13013 13034 13068 13131 13159 13224 13273 13298 13335 13365 13425 13517 13558 13632 13641 13943 13953 13966 13997 14062 14092 14146 14428 14707 14714 14333 14993 15115 15*52 15.76 15201- 15278 15478 1548T' 15524 15577 15581 15589 15749 16005 16088 1619» 16299 16304 16465 16570 16925 16991 17018 17022 1 ƒ097 17198 17310 17318 17366 17475 17519 17607 17665 17697 17726 17784 17869 17915 17961 18065 18180 18279 18323 18361 18463 18588 18599 18614 186/3] 18685 18699 18733 18870 18942 19095 19223 19250 19541 19588 19771 19889 19896 19936 20028 200/5J 20245 20300 20346 20363 20401 20404 20420 20577 20613 20731 20741 20930 20977 327 516 963 1220 15l0 1705 ISSf 2113 2184 243° 2664 2805 3070 3371 3580 3SS5 4106 422? ■4403 4533 4860 5223 5524 5736 598? 62lf 64° 6334 6763 7035 7377 733$ 7967 8281 8525 S9<tf 920? 9457 lOleO 10420 10725 1091» Il6n1 12°03 1 126 f ,2953 13277 1 NIETEN: 8 55 77 150 193 233 311 «93 431 441 447 462 472 497 584 707 770 873 922 945 955 972 1013 1073 1099 1142 1168 1205 1257 1260 1295 1311 1326 1400 1402 1575 1578 1582 1604 1634 1635 1652 1713 1720 1747 1765 1785 1796 1828 1860 1866 1902 1946 1990 1991 2100 2121 2137 2139 2141 2172 2181 2183 2216 2257 2279 2314 2334 2360 2398 2473 2485 2490 2509 2526 2602 2648 2690 2780 2784 2797 28C0 2804 2806 2934 2936 2949 2961 3014 3018 3093 3101 3171 3188 3198 3291 3331 3420 3424 3429 3151 3486 3551 3556 3622 3667 3692 3744 3797 3855 3877 3923 3940 4029 4033 4053 4092 4098 4112 4146 4156 4173 4181 4183 4226 4235 4261 4281 4305 4315 4342 4392 4*40 4456 4473 4483 4512 4530 4534 4544 4559 4690 4706 4737 4S29 4S53 4916 4925 4934 4979 4994 5059 5216 5228 5256 5283 5365 6394 5424 5492 5537 5566 5571 5573 5665 5706 5720 S/71 579' 5809 5836 5867 5928 5943 6002 6031 6052 6061 6104 6134 6187 6232 6234 6245 6248 6330 6354 6394 6418 6456 6457 6463 6468 6527 6531 6617 6621 6657 6698 6702 6721 6756 6783 6816 6895 6908 6941 6962 7029 7104 7158 7191 7214 7282 7334 7339 7382 7443 7470 7472 7486 7495 7775 7332 7833 7847 7886 7912 7929 7961 8003 8062 8065 8104 8116 8232 8242 8297 8338 S395 8426 8468 8497 8524 8622 8746 8814 8825 8S30 8832 8871 8906 8907 8954 8964 8971 9073 9098 9228 9312 9315 9403 9435 9440 9449 9463 9505 9525 9625 "629 9709 9747 9845 9943 9987 9990 10002 10027 10070 10.179 10212 10243 10264 10284 10294 10302 10313 10323 10356 10382 1O403 10404 10414 10479 10524 10551 10563 10558 10672 10692 10814 10818 10839 10840 10853 10862 10896 10979 10988 10994 11020 11058 11073 11114 11126 11135 11289 11292 11304 11330 11359 114,8 11470 11511 '1590 11593 11650 11656 11759 11805 11829. 11844 11863 11915 11932 12062 12078 12083 12096 12098 12107 12119 12255 12380 12458 12496 12511 12557 12574 12653 12654 12750 12848 12915 12932 12941 12997 13017 13027 13115 13147 73156 13185 13284 13399 13428 13451 13454 13463 13493 13642 13643 13648 13686 13738 13793 13812 13870 13897 13923 13978 14051 14091 14125 14142 14160 14161 14700 14203 14206 14254 14270 14286 14339 14363 14432 14439 14463 14546 14641 14653 14666 14669 14584 14700 14771 14781 ,4783 15042 14838 14900 14913 14930 14960 14964 15084 15163 15219 15232 15260 15265 15297 15391 15395 15399 15418 15452 15434 15447 15486 15507 15510 15548 15559 15569 15588 15793 15797 15800 15815 15820 15840 15873 15959 16009 16015 16038 16042 16127 16159 16206 16246 16275 16309 16329 16330 16311 16361 16380 16416 16458 16464 16466 16179 16551 16553 16554 16580 16607 16624 16636 16681 16698 16702 16737 16788 16789 16793 16845 16856 16911 16934 16938 16967 16979 17050 17074 17080 17112 17142 17143 17145 17304 17322 17361 17372 17399 17403 17437 17447 17499 17533 17605 17627 17636 17694 17S75 17S90 17893 18009 13029 1SC50 18062 18168 18188 18190 18212 18221 18311 18325 18443 18480 18495 18529 18561 18568 13580 18653 18724 18727 13757 18762 18776 18793 18832 I8S50 18900 19009 19010 19025 19026 19073 19156 19175 19232 19258 19333 19338 19395 19447 19586 19590 19595 19603 19607 19669 19680 19683 19741 19769 19S23 19875 19923 19939 19984 20035 20055 20115 20124 20129 20150 20241 20290 20299 20308 20358 20454 20516 20531 20659 20700 20709 20715 20734 20759 20837 20873 20920 20929 20963 759 „=33 147 15054 16$ 17348 1 ,85 >sS-4 19?43 19»É 2012 204f 2()I 7 20984 20986 'UJJ -.f. Fouten 5e Klas 5e Lijst: 57 m.z. 37; I21S5 „„37. 12125; 1577i m.z. 15774; 10537 met 1 -70 m.z. lv'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2