Cheque -koersen Amsterdamsche Beurs 15 UIT DEN OMTREK DE STRAFZAAK DER VÊEN- DAMMER HYPOTHEEKBANK SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 23 MEI 1929 BLADZIJDE 3 Het aanstaande strafproces tegen Salomon Liebermann De tenlastelegging en andere bijzonderheden D. H. V. B. District Haarlem en Omstreken Junioren - Competitie BOEK EN BLAD Katholieke Illustratie Zwaluwen—West Ham United 2—3 TENNIS Internationaal Toumooi te Parijs ZWEMMEN Programma der waterpolo- wedstrijden van den Nederlandschen Zwembond Internationale wedstrijden te 's-Gravenhage DAMMEN Om het clubkampioenschap van Nederland ZANDVOORT Het plaatsen van motorrijtuigen ENKHUIZEN PURMEREND CASTRICUM p Verkiezingsvaria Een laatkomer Hoofdprijzen Ned. Staatsloterij MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOK DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Vorstenlanden Actions idem Deli Batavia Oude DeU Oostkust Benembah 101% 99 99»/, 96 240 164»/* 187 463 204*/, 368 111 283»/, 770 214% 160 375 b 331 218% 380 1 110 392 209% 39»/, 38»/, 268% 193 176 108 204 !«o< 88 »0% 56% 54 88% 219% 5% 43% 29.50 H. J. v. LEEUWEN'» „Meubelh.", Raaks 32 BarrevoeUslraat 9-11 Wy zyn in de gelegenheid geweest, in lage te nemen van de dagvaarding, welke dezer dagen is beteekend aan den 43-Jari- gen, te Riga in Letland geboren Salomon Liebermann, wiens berucht geworden naam zoo vaak is genoemd tydens het gerucht makende proces van de N, V. Veendammer Hypotheekbank, hetwelk zooals men zich herinneren zal het vorige jaar voor de Rechtbank en later voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft gediend. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank zal thans trachten uit te maken, wat het aandeel is geweest, dat Liebermann die sinds zUn uitlevering aan ons land door de Finsche regeering in het Huis van Bewaking te Amsterdam is gedetineerd heeft gehad in het „leegplunderen" van ge noemde hypotheekbank. By bestudeering van de dagvaarding, welke ruim veertien getypte pagina's folk» beslaat, biykt, dat Liebermann daarin allereerst twee complexen van feiten ten laste worden ge legd. Het eerste complex betreft de overdracht van activa der „Veendammer Hypotheek bank", welke overdracht op 25 Juni 1927 is geschied door A. C. Möhring aan de familie Woltman. Ter herinnering diene, dat het door ge noemden Möhring gepleegde strafbare feit hierin heeft bestaan, dat hy als directeur der „Veendammer Hypotheekbank" te za- men en in vereeniging met één of meer an dere personen of alleen op of omstreeks 25 Juni 1927 te Hilversum of elders in Neder land ter bedriegiyke verkorting van de rechten der schuldeischers van genoemde vennootschap, welke in faillissement is ver klaard by vonnis van de Arrondissements rechtbank te Amsterdam van 5 Januari 1928, aan den boedel heeft onttrokken, althans om niet of klaarbiykeiyk beneden de waarde heeft vervreemd, een villa, genaamd „Hil- verhouse" met erf, gelegen te Hilversum, een villa genaamd „Ons Hoekje" met erf, ge legen te Hilversum, het in die villa aanwe zige meubilair en al het daarin aanwezige, dat door de wet als inboedel wordt be schouwd, een kantoorgebouw met erf, ge legen te Hilversum en een te Veendam gelegen terrein, een auto van het merk „Delage" met al hetgeen hiertoe behoort, een auto van het merk .Mercedes" met al hetgeen hiertoe behoort, een vordering van de Veendammer Hypotheekbank" op J. W. Woltman, groot 81.709,98 of daarom trent en zes en twintig schuldvorderingen van de Veendammer Hypotheekbank, ln hoofdsom per res to beloopende ƒ2.155.512,50, of daaromtrent en tot zekerheid waarvan hypotheken ten behoeve van deze naam- looze vennootschap waren verleend. Dit onttrekken heeft plaats gehad, door dat hy in zijn genoemde hoedanigheid en met de tegelykertyd en plaats daartoe door mr. E. M. B. Kortenoever, L. Th. H. Baron van Boecop en J. Spanjersberg verleende goed keuring, als vormende het college van com missartssen van genoemde vennootschap en alzoo in zich bevattende den raad van toe zicht, bestaande uit Kortenoever en Span jersberg, bovengenoemde zaken, toebehoo- rende aan de Veendammer Hypotheekbank, heeft vervreemd en in eigendom overge dragen aan mejuffrouw A. H. Woltman, J. J. Woltman, J. P. H. Woltman en de N. V. „Centrale Bank", terwyi deze personen, J, P. H. Woltman zoowel voor zichzelf als in zyn hoedanigheid van directeur van de „Centrale Bank", deze zaken in eigéndom hebben aangenomen, een en ander zonder dat de „Veendammer Hypotheekbank" daar tegenover iets anders ontving dan een vor dering van 2.524.640 van genoemde per sonen Woltman en de „Centrale Bank" op de N. V. Discontobank voor Credietinstellin gen", welke vordering deze personen, han delende daarby J. P. H. Woltman zoowel voor zich zelf als ln zyn voormelde hoe danigheid, hiertoe aan de Veendammer Hy potheekbank overdroegen, zynde deze vorde ring een waardelooze, althans een vordering op een naamloos» vennootschap, die geheel insolvent was, althans die op lange na niet goed was voor een bedrag van 2.524.640, of voor een bedrag, dat geiyk of eenlgszins gelyk was aan de waarde van de bovenge noemde door de Veesdammer Hypotheek bank overgedragen zaken, terwyi ook ove rigens voor de betaling van deze vordering geen, althans geen voldoende zekerheid was gegeven. Aan Liebermann is nu in de eerste plaats ten laste gelegd dat hy het door Möhring gepleegde strafbare feit heeft medegepleegd en subsidiair wordt hy beschuldigd van me deplichtigheid hieraan, uitlokking er van en het doen plegen er van. Het delict zelf is achtereenvolgens geconstrueerd als bedriege- lyke bankbreuk en als verduistering. Het tweede complex van feiten, in deze dagvaarding aan Liebermann ten laste ge legd, betreft de overdracht tuuschen Juni en October 1927 van waarden (geldsbedragen, effecten en andere geldswaardige papieren) door de Veendammer Hypotheekbank onder directie van Möhring aan de Discontobank voor Credietinstellingen, in welke bank Lie bermann toentertijd de machthebber was. Op gelyfce wijze als in het eerste feiten complex wordt Liebermann er van beschul digd, dat hy het feit van deze overdracht heeft medegepleegd, terwyl er ook subsidi air weer sprake is van medeplichtigheid, uitlokking en doen plegen. De feiten zelf zyn sucoessieveiyk weer geconstrueerd als be- driegelyke bankbreuk of verduistering. Ten opzichte van dit tweede feitencom plex wordt Liel>ermann meer subsidiair nog heling ten laste gelegd. Tenslotte wordt. Indien voor al deze fei ten geen veroordeeling kan plaats vinden, Liebermann ten laste gelegd het te zamen met Möhring in diens kwaliteit van direc teur der Veendammer Hypotheekbank me- deplegen van het doen vervangen van de vordering der Veendammer op de Disconto bank door een vordering op L. W. S. Paar- dekooper. Aanvankeiyk had deze Paardekooper van de Discontobank 966 van de 1120 geplaatste aandeelen in de Veendammer elk groot 1000 nominaal gekocht voor vyf mil' lioen gulden; Paardekooper nam echter de schuld van de Discontobank aan de Veen- dammer over, welke schuld ten be<|?age van eenige millioenen guldens in mindering- werd gebracht van genoemden koopprijs. In dezen gedachtengAng wordt de Discon tobank (in tegenstelling met het in de beide feitencomplexen omschrevene) in staat ge acht dat zy die schuld geheel of althans ▼oor een belangryk gedeelte kon voldoen, terwijl dit deel der dagvaarding van Paar dekooper zegt dat hy die schuld niet kon voldoen. Ook by het doen vervangen van genoem de vordering is ten opzichte van Liebermann subsidiair weer sprake van medeplichtigheid, uitlokking en doen plegen. Ninrwe getuigen. In 't geheel zyn er 46 getuigen gedag vaard. o.w. het meer end eel, dat by de be handeling door de Rechtbank van de straf zaak tegen de heeren j. J. en J. P. H. Woltman, A. C. Möhring en mr. A M. B. Kortenoever is gehoord. Nieuwe getuigen zyn o.a. dr. Overbeek, die Liebermann psychiatrisch heeft onderzocht (het rapport concludeert dat de verdachte toerekeningsvatbaar is); mr. A. J. S. van Lier, directeur der Übrechtsehe Hypotheek bank, die op verzoek van den rechter commissaris mr. Ferm tra, heeft nagegaan of Llebermann's plannen, vooral die ten op zichte van de Atlas Hypotheekbank" voor verwezenlijking vatbaar waren; voorts Jhr. van de Wall Repeteer te Dubbeldam en tenslotte de Duitsche'rs graaf Be tos tori f te Berlyn (neef van den bekenden politicus) en Stegemann, journalist, die gehoord zul len worden over de ,met hen gevoerde on derhandelingen betreffende overname der Veendammer, hetgeen bU de vorige zaak niet ter sprake is gekomen. Het gaat hier om een contract, dat bestaan heeft tus- schen de contracten Schim van dér Loeff en Paardekoper ln; bedoeld contract is later afgesprongen. Van de „oude" getuigen noemen wy de advocaten mr. J. O. Schtirmann en mr. L. van Gigch Jr., vóórts Paardekooper en last not least den bouwkundige J J». Q. Kok uit Heemstede. Ook ligt het in dé bedoeling dat de be kende Finsche advocaat dr. H. Friedmann uit Helsingfors als getuige a décharge zal optreden. Dr. Friedmann is naar men weet e enigen tyd (als raadsman van Lie bermann) in Hólland geweest om de „ver dediging te organisèeren." En Liebermann rU? Vermelding verdient zeker dat Liebermann in de instructie steeds ontkend heeft, zich aan eenige strafbare handeling te hebben schuldig gemaakt. Volgens hem is alles „de gang der omstandigheden" geweest en heeft hy nooit of te nimmer eenige bedoeling van boos opzet gehad. De Rechtbank, die over een en ander zal hebben te oordeelen, zal als volgt samenge steld zUn: mr. J. W. Huysinga, president, mrs. Hoekstra en Van Lier, rechters, mr. I. G. Stlbbe, byzittend rechter en mr. D. Rei- lingh Win., officier van justitie. enthousiasme en verder door het feit dat er den Engelschen weinig aan gelegen scheen hoe de cyfers van hun overwinning- zouden luiden. Met rust was de stand 2—0. Eerst had de mid voor Barrett den gasten met een formi dabel hard schot de leiding bezorgd en na derhand Yews, de schitterende rechtsbuiten waarvan wy Zaterdag reeds gewaagden, een prachtig tweede doelpunt. Hiermede ging de rust in. Nadat Lietzen Van Kol had vervangen, scoorden de Engelschen uit een strafschop wegens hands door Barrett hun derde doel punt 03. Wildt van V. TJ. C. verkleinde, ook al uit een penalty den achterstand. Hierna kwam, voornamelijk van Zwaluwenzijde, de gang er goed in. Menige aanval werd op het Engel- sche doel ondernomen en tegen het einde passeerde Schetters uit een schimmage na een hoekschop, den Engelschen doelverdedi- ger voor de tweede en laatste maal. Zooals gezegd, een eervol resultaat dus, doch het zegt niet veel. Wanneer men thans de Hol landers tegen de Engelsche profs in actie ziet, begrypt men niet hoe eenige jaren ge leden het Nederlandsch elftal van een derge- ïyke ploeg, sterker zelfs nog, met 40 heeft kunnen winnen. Dat zal voorloopig wel niet meer het geval zyn. De Zwaluwen hadden het onderstaand elftal: v. d. Meulen, de Bruin, van Kol, Smeets, v. d. Wildt, Schetters, de Natris, Volkers, van Renesse, van Resteren, v. d. Griendt. zy nog vermeld dat de Engelsche gasten bij het meerendeel van het publiek geen goed konden doen, hetgeen zich vooral uitte toen zy uit den strafschop den stand op 30 brachten. Natuuriyk had dit publiek zooals steeds ongelyk. J. B. 2 uur Programma 26 Mei. Ie klasse J Onze Gezellen 3—H. B. C. 4 2de klasse V. V. F. 2—T. Z. B. 2 uur Bekerwedstryden Santpoort—T.Y.B.B. 1 uur De competitieleider, P. J. SMIT, Verbindingsweg 55 Bloemendaal De Katholieke Illustratie ran deze week be vat de volgende interessante foto's: De Filmspeelster ÏMta Pario; Alpenpracht; De Betuwe ln Bloot; «e staking der haring vis schers; De Int. tenniswedstryden te Sche- veningen; Een pagina foto's; Uit Het Rijke Roomsche Leven; Stierengevecht in Caltfor- nië; Landbouwtentoonstelling; Een serie foto's met artikel over: Staal; Een pittoresk hoekje te Heemstede, naar een teekening van Herman Moerkerk; Aan den slootkant bU Llsse, naar een teekening van Herman Moer kerk; Nieuwe vliegverbinding tussehen Rot terdam en Berlijn; De „Graf Zeppelin"; de Engelsche Koning naar Windsor Castle terug gekeerd; BrMaeh-Indlë strijdt voor onafhan* keiykheld; De Koningin der Zee; Roelwed- stryden te New York; De opening van de wereldtentoonstelling te SevUla; Gevaarlijke experimenten ln de lucht; Het Duttsche oor logsschip Seydtitz naar Rosyth gesleept Ben leeuw geopereerd; De 5é verjaardag van Groot Roemenië. Tekst: Het raadsel van Medelo, door 9. C- W. Duncker; ln de bloeiende Betuwe, door de 9.; Lichtende wakers aan de kust door Del- laert; Barl&km en Josaphat, door P. W.; De denkbeeldige inspectie, door A. Verschuur; De wolven en het Lam. door J. a Fletcher; Een pagina „Voor onze Vrouwen"; een pagina „Voor onze kinderen" benevens een postzegel, njbrtefc. Wie denkt, dat de Engelsehe prof. voetbal lers naar 't vasteland komen om den roem van Groot Brittanië's voetbal hoog te hou den, vergist zich deerUjk. De toer naar het contingent is een uitstapje voor hen, waarby men voetbal, omdat er nu eenmaal goed voor betaald wordt, op den koop toeneemt. Waar het gisteten nu juist niet bepaald voetbalweer by uitnemendheid was, deden de heeren het nog meer dan gewoonlijk op hun sloffen af- Tot gemak van het geheel had men zelfs een moment een twaalfden Engelschman in het veld, omdat een gebles seerde zoon van het Vereenigde Koninkrijk na eerst door een ander te zijn vervangen, naderhand maar meer doodgemoedereerd het veld op kwam stappen om zijn makkers te helpen. Dat liep eehter te veel in den kyk. Niettemin bleef die twaalfde man er toen lp en ging zyn plaatsvervanger maar weer naar de kleedkamers. Dat was zelfs volgens Hollandsche begrippen een beetje te ge moedelijk. In het veld ging het toch vaak niet zoo heel erg vriendschappelfj kDat kwam na tuuriyk omdat de zware Engelsche body's, die zoo nu en dan nogal eens den indruk vestigden van moeilijk uit den weg te kunnen komen, ln nauw contact kwamen met een Zwaluw. Technisch stond het spel der gasten veel hooger dan dat der Zwaluwen, pat behoeft trouwens haast niet vermeld. Het eervolle resultaat kregen de gastheeren door hun De uitslagen van Woensdag zyn: Dames dubbel, tweede ronde: mej. Bou- man en de Alvares si. mrs. Mac Ready en Le Besnarais 62 60. Heeren dubbelspel: Tilden en Hunter sl. Borotra en Coen 61 46 64 62; Bu- zelet en Boussus sl. Danet en George 75 6—1 6—; Menzel en Malezek sl. Thurneys- seur en Gentien 6—1 6—2 61; Lacoste en Borotra sl. Fyzee en Mishu 60 63 6X. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: miss Goldsack en Collins sl. mej. Krawinckel en dr. Prenn 8—6 64. Mej. Rollin Couquerque, die met Kea Bou- man de damesdouble zou vormen, is wegens een blessure verhinderd. Mej. Bouman speelt nu samen met de Spas: :he kampioen se- norita d'Alvares met wie zy gisteren in de 2de ronde het eers-e dubbelspel won. Naar wy vernemen, komt het Spaansch- Hollandsche paar in de volgende ronde tegen de Amerikaansche dames Wills en Cross, De competitie van den Nederlandschen Zwembond, zal aanvangen op Zondag 9 Juni s. Reeds de week te vorep, 2 Juni, wordt het seizoen officieus geopend met de wedstrij den te Utrecht, van den jaarlijkschen polo dag, georganiseerd door U. Z. C. Het programma voor onze Haarlemsche Vereenigingen luidt: Zondag 9 Juni: Dames le klasse Zignea IR. D. Z. I Heeren 2e klasse A: H. V. O. B—S. V. H. I Heeren 2e klasse B: A. Z. en P. C. I H. P. C. I Heeren 3e klasse A: ZianD. W. R. I Heeren 3e klasse A; Haarlem IDe zyi Heeren Res. 3e klasse A: H. P. C. 2 L. Z. C. 3. Heeren Res. 3e klasse B: H. V. G. B. 2 Dolfyn 3 Zondag, 16 Juni: Heeren 2e klasse A: H. Z. en P. C. I H. V. G. B. I Heeren 2e klasse B: H. P. C. I— Neptu- nus I Heeren 3e klasse A: De Zyi ID. W. R. I Heeren 3e klasse A: Haarlem I—Zian I Heeren Res. klasse A; De Zyi II— H. P. C. n. Heeren Hes. 3e klasse B: H. V. G. B. 2 Nereus 3. Zondag, 23 Juni: Dames le klasse A: H. Z. en P. C. I— Zignea. Heeren 2e klasse A: H. V. G. B. I R. Z. C. I Heeren 2e klasse B: H. P. C. I—Nereus Heeren 3e klasse A: D. W. R. I—Haar lem I Heeren Res. 3e klasse A; Zian H— H. P. C. n. Heeren Res. 3e klasse B: Dolfyn 3 H. V. G. B. 2 Zondag, 30 Juni: Dames le klasse A: Zignea I—H. Z. en P. C. I Heeren 2e klasse A: Nereus IH. P. C. I. Heeren 2e klasse B: R. Z. C. I—H. V. G. B. I Heeren 3e klasse A: Zian I—Haarlem I Heeren 3e klasse A: D. W. R. IZian I Heeren Res. 3e klasse A: H. P. C. II Zian H Heeren Rcs. 3e klasse B: D. J. K. 3 H. V. G. B. 2 Zondag, 7 Juli: Dames le klasse A: R. D. Z. IZignea I Heeren 2e klasse A: H. V. G. B. I— H. Z. en P. C. I Heeren 2e klasse B; Neptunus—H. P. C. Heeren 3è klasse A: Zion I—Haarlem I Heeren 3e klasse A: D. W. R. IDe Zyi I Heeren Res. 3e klasse A: H. P. C. 2 De zyi II Heeren Res. 3e klasse B: H. V. G. B. 2 Neptunus 3 Zondag 14 Juli: Heeren 2e klasse A: S. V. H. I— H. V. G. B. I Heeren 2e klasse B: H. P. C. IA. Z. en P. C. I Heeren 3e klasse A: Haarlem I D. W. R. I Heeren Res. 3e klasse A: L. Z. C. III H. P. C. II. Heeren Res. 3e klasse B; Neptunus 3 H. V. G. B. 2 Zondag, 21 Juli: Heeren Res. 3e klasse B: H. V. G. B. 2 D. J. K. 3 11 Augustus: Heeren Res. 3e klasse B: Nereus 3 H. V. G. B. 2 Onze Haarlemsche vereenigingen wacht dus een lyvig program. Het meerendeel der zeventallen is half Juli uitgespeeld; de H. V. G. B.-reserves spelen hun laatsten wedstryd echter juist een maand later. Het is te hopen, dat het mooie weer aan houdt, dan komen de zeventallen eenlgs zins geoefend in het water. Successen voor de H. V. G. B-ers Van der Meer en Kooy In de Regentes organiseerde Zian gister, avond groote internationale wedstrijden, waarin verschillende Duitsche zwemmers uitkwamen; de Hollandsche deelname was echter het belangrijkste. De tyden, die gemaakt werden, waren uitstekend. In het nummer 100 M. vrije slag Heeren, waren de tyden wonderbaarlijk; om hier ln Holland met 1 min. 6 sec. nog geen prys te hebben, behoort tot de uitzonderingen, maar hier vond het plaats. De tyden der zwemmers gaan flink voor uit. De verschillende winnaars der series, maakten 1 min. 6 sec en 1 min. 7 sec. De laatste serie was buitengewoon span nend en snel. Van Essen, De Haas en Van der Meer gaven elkaar niets toe en eerst in de laatste baan viel de beslissing. Sietse maakte een schiterenden tyd 1 min. 5.4 sec. en een mooie belooning voor de se rieuze training van den H. V. G. B.-er. Ook de H. V. G. B.-er Kooy maakte een uitstekend figuur, door in den sterk bezetten 200 M. schoolslag, den 2den prijs te ver overen, achter Korpershoek. Ook zyn tyd: 3 min. 5 sec. is de beste, dien hy tot nog toe op de wedstrydbaan heeft gemaakt. Als serieus wordt doorgeoefend, kan het van zomer tussehen hem en Korpershoek span nen. De spanning was dezen avond niet van de lucht, vooral de race tussehen mej. Baron, van O. D, Z., en Van Gelder van R. D. Z., bracht de zaal ln opschudding. Beurtelings hadden beide dames de eliding; in de laatste baan nam mej. Baron een voor sprong, mej. Van Gelder spurtte echter by en met handverschil tikte mej Baron als eerste aan in wereldrecordtyd, 3 minuten 11 sec,; mej. Van Gelder in 3 min. 11.2 sec. Onze schoolslagzwemsters zyn dus wel in vorm. Voor het eerst sinds eenige jaren is de O. D. Z.-estafetteploeg geklopt, hetgeen ook dezen avond gebeurde en wel door de. Rot- terdamsehe Dameszwemclub. Het was buitengewoon spannend en ook nu was het handgeklap, het gejoel en ge- scheeuw niet van de lucht, by den start drongen de helpers der verschillende clubs eikaar byna ln het water. Het was een succesvolle avond voor Zian, die besloten werd met een polo-wedstrijd, die de gastheeren tegen Schwimmsport- freunde geyik speelden: 44. De stand der competie om het nationale clubkampioenschap luidt: Clubs gesp. gew. verl. Bord p. p. Damv. „Rotterdam I" 1 1 0 15—5 2 Rotterdam „Mutua Delectatio I" 1 1 0 13—7 2 's Gravenhage „Haarl. Damclub I" 2 1 1 2119 2 Haarlem Damver. „W.Z.D.V I" 2 0 2 11—29 0 B. en W. hebben bepaald, dat het op grond van artikel 18 der Algemeene Politie-veror- dening voor deze gemeente tot 30 Septem ber 1929 verboden zal zyn op Zon- en feest dagen en op werkdagen van 1 uur des na middags af motorrijtuigen te plaatsen, ge plaatst aanwezig te hebben of te laten staan op de Zandvoortschelaan, voorzoover deze binnen de bebouwde kom der gemeente ge legen is, op de Haarlemmerstraat, den Hoo- geweg, de Zuiderstraat, de Westerparkstraat, van den Hoogeweg af tot aan het Nassau- plein, het Badhuisplein met uitzondering van het parkeerterrein, den Boulevard Pau- lus Loot van het Groot Badhuis af tot het hotel pension „Beau Site", de Burgemeester Engelbertsstraat, den Boulevard de Favauge van het pension „Scheider" af in noordeiyke richting, den Boulevard Barnaayt, de van Galenstraat, de Dr. Smitstraat van het Dr. Smitplein af tot aan den Boulevard de Fa vauge, de Zeestraat, de Haltestraat, de Groo te Krocht, het Tramplein, de Tramstraat, het Kerkplein en de Kleine Krocht. De „Rival" gelicht Het klipperschip „Ri val", kapitein Ottingh, hetwelk ln het begin van April in den koers EnkhuizenStavoren is gezonken is door de firma Naulo van het Amsterdamsche havenbedryf gelicht en in de haven van Enkhuizen gebracht waar het verder wordt ledig gepompt. Het schip heeft weinig geleden. De Bad- en Zweminrichting De Purme- render Bad- en Zweminrichting, wordt Maandag a.s. voor het publiek opengesteld. Naar wij vernemen, zullen dezelfde tarie ven gelden als het vorig jaar, toen men een belangryke verlaging, heeft ingesteld, waar door de toename aan de inrichting sterk is bevorderd. „Cantemus" De R. K. Zangvereeniging „Cantemus" geeft vandaag haar eerste open bare uitvoering onder leidng van haren directeur, den heer N. Brugge. Behalve de nummers van gemengd koor, worden door de dames M. Middelhoff en L. Spoor en den heer C. Vermeulen eenige solo nummers ten beste gegeven. Pols gebroken By het aanslaan van den motor van een auto werd een reiziger uit Zaandam door den terugslaanden slinger zoodanig getroffen, oat hy zich onder medi sche hulp moest stellen, waarbij bleek, dat zyn pols gebroken was. Op het hoofdstembureau der verkiezingen ten stadhuize te Haarlem heeft zich gisteren op den dag van de indiening der candidaten- lysten voor de aanstaande Tweede Kamer verkiezingen, een eigenaardig voorval afge speeld. Zooals bekend, luidt de wetteiyke be paling. dat dien dag tot des middags 4 uur de gelegenheid openstaat om candidateniys- ten in te dienen. Nu geviel het, dat om ongeveer kwart voor vyf gistermiddag, dus drie kwartier na het sluiten der openstelling, een heer met groote haast kwam binnenstappen om nog een ïyst ln te dienen, n.l. die van de Chr. Democra tische Unie. Zooals wel meer pleegt te gebeuren, was deze lijst reeds eenige dagen tevoren ter In zage op het hoofdstembureau ingeleverd. De ambtenaren hadden de namen reeds gecon troleerd en in orde bevonden. Maardegene, die de ïyst officieel moest indienen, kwam te laat en dus moest de ïyst der Chr Democratische Unie officieel gewei gerd worden. Den indiener werd daarvan me- dedeeling gedaan en hy scheen daarover zeer ontdaan. Biykbaar dacht hy reeds aan de complimenten die hem nu van de zyde zyner opdrachtgevers wel zouden ten deel vallen en aan de gevolgen die het niet Indienen van zyn lijst zou hebben. Ondanks alle verzoeken en smeekbeden, bleven de harten der Haarlemsche stembu reau-ambtenaren onvermurwbaar en hielden de bezitters dier harten zich punctueel aan de wet. Of de heer ln kwestie al betoogde, dat hy ln Weesp woonde en tegenspoed had ge had met het nemen van den trein naar Haarlem en dat narigheid thuis ook gedeel- telyk aanleiding was, dat hy zoo laat kwam, de ambtenaren wezen op de wet, die bepaalt: van 9 tot 4 uur kunnen de lijsten worden ingediend en niet later! Dus moest de getrouwe aanhanger der Chr. Democratische Unie ongetroost heengaan met de wetenschap# dat zijn lijst geweigerd was. Hedenmorgen werden de ambtenaren van het hoofdstembureau te Haarlem opgebeld, door het centraal comité uit Utrecht. Ge vraagd werd, of er nu heusch niets meer aan te doen zou zijn; of er soms beroep open stond of iets dergelijks. Het antwoord luidde ontkennend. Er zal wel niets meer aan te doen ziin. want hoewel veranderingen od de lijst volgens de wet gedurende eenige dagen indien noodig, nog kunnen geschieden, ten opzichte van den termijn van indiening is de wet onverbiddèlyk. Maandagmorgen half twaalf zal het hoofd - stembureau vergaderen in welke vergadering over de geldigheid der Ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voor komende candidaten zal worden beslist. Trekking van 23 Md Nos. 4892 5500 en 14305 ieder 1000. Nos. 9124 9844 14419 18987 en 20817 ieder 400. Nos. 162 696 3316 4233 8584 en 15496 ieder f 200. Nos. 709 2218 6621 10967 14753 15600 en 20698 ieder 100. HAARLEM, 22 Mei 1929 Bloemkool 12— 30 cent per stuk; Andyvie 1.20—1.75 per kist; Spinazie 525 cent per kist; Postelein 60 90 per kist; Sla 312 cent per krop; Witlof 820 per K. G. Rabarber 512 per bos; Raapstelen 902.00 per 100 bos; Radys 1.50 5.00 idem; Wortelen 3035 cent per bos; As perge 3068 cent per bos; Komkommers 10 30 cent per stuk; Spercieboonen 6085 cent per K.G.; Seldery 4—8 per bos; Pieterselie 8 15 per bos. PURMEREND, 22 Mei „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en omstreken" Aardappelen 44 ct. per 5 K.G. Kleine aard appelen 2934 cent per 5 K. O.; Peulen 1.34 per K. G.; Aarbeziën 24—36 per doosje; Wit lof 631.16 per 8 K.G-; Bloemkool 3—36; Roode Kool 38; Savoye kool 46; Spinazie 620 per 6 K.G.; Postelein 816; Sla 1.80 10.80 per 100; Radys 2.80—4.00; Seldery 18; Raapstelen 1.60—3.90 per 100; Rabarber 813 per 100. TER AAR, 22 Mei 1929 Vetlingbericht R. K. Veilingvereenlging Tuindersbeteng Peulen per 10 pond 3-604.00; Sla per 100 1.408.60; Vellen per kist 30 cent; Spi nazie per kist 1113 cent; Radys per 100 bos 1.60—3.60; Bloemkool per stuk 3—35 cent; Peen per bos 16 cent; Aardbeien per doosje 1844 cent. TER AAR ,21 Mei Veüingbericht R. K. Tuindersvereeniging St. Phocas. Peulen 3.504.10 per 10 pond; Snyboonen 10.40—10.70 per 10 K.G.; Snyboonen Stek 4.50 per 10 K.G.; Sla 1.40—7.90 per 100 krop. Bloemkool 523 cent per stuk; Aardbeien 36 35 cent per doosje. DONDERDAG 23 MEI Berlijn Parijs oooaoooo*. Brussel I jenden ZtlrlCto Rome Madrid Weenen Ne- York (cable' Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.15 9.70 34.50 12.06 47.85 13. - 35.30 34.90. 2.48i/2 7.30 27 6ó!20 66.25 66.40 59. - 9.80 34.60 12.07 47.95 13.10 35.40 35. - 2.491/2 7.40 27.10 66.35 66.35 66.55 DONDERDAG 23 MEI Vorige Koersen Staatsfceniagan 6% Nederland 191S 6% Nederland 1918 4K Neder! 1916 «H Neder! 1917 9% N.-Indl# 1923 D IK NJÜKL 1929 Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My Marg. Unie Calvé Delft Neder! Kunstzijde Maecubee van Berkei's Fat Nieuwe Philips.... Anaconda Separator •••••MMS. Zweedsehe Lucifers Mtfnboww Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie M petroleum Dorische Petr. MM9 Ga boes toi Olie Perias peuoaws iw|mi^ OH 1 1 MM»M*MM« A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub« Rott Tapanoeh 8erbadjadl stlau „„....iim.w. V L O. O* Allied Intercontln Rubber Scheepvaart Holl Amerika Ujr dito Gem Etgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref. IL F. A- Poerworedjo Union Pacific Wabash Chic Milw. StPaui Kansas City South Erie Raffir 101% 100»/, 666% 81 1 100*% 142.50 437 413% 170 463% 222 65 32% 84 74 5% 3 Fauteuils, 4 stoelen met leer, 3 fau teuils, 4 stoelen met moquette 12.50. 35.—, 42.50, enz. 3 Crapauds, 4 stoelen met veeren met tryp 05.—» 6 stoelen met leer 23.50. Eiken Thee- kast 8.90, 10.90, 12.90 enz. enz. HAARLEM Goedkoopste zaak hier ter stede is evenals vorige jaren een mooie heeren STROOHOED tegen een buitengewoon voor- deeligen prijs THE WALTON HAT is verkrijgbaar in fijn en grof stroo THE WALTON HAT is prijswaardig Komt U maar eens kijken naar onze eta lage I THE WALTON HAT kost 3.25, 2.30, 1.95. 1.65 en 1. .f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6