Plaatselijk nieuws Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen Slapeloosheid DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 28 MEI 1929 BLADZIJDE 2 NOORDWIJK LISSE WEESP Degradatiewedstri j d Hollandia IIZeebrugia II 1-3 CASTRICUM MEDEMBLIK ENKHUIZEN PURMEREND VOLENDAM VOORHOUT HEEMSKERK STOOMVAARTLIJNEN LAATSTE NIEUWS De strijd in Afghanistan Een rede van Henri de Jouvenel Hoofdprijzen Ned. Staatsloterij MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam* MARKTNIEUWS 571S MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANIé Haarlem - Amsterda^ CQ urgerlijke Stand van 1623 Mei Ge boren 17 Mei J. L., dochter v. Th. Ver loop en M. v.d. Meulen 18 Mei H., zoon van C. Meeuwenoord en H. E. van der Meij 21 Mei K. H., dochter v. M. de Heus en K. van der Niet18 Mei J. E. Ch., dochter van C. W. Duindam en A. W. van Gijlswijk 22 Mei T., zoon van P. Noppe en G. Lemson. Ondertrouwd J. W. ter Laak, 29 jaar, te Noordwijk en J. L. Brugman, 26 jaar, te Noordwij k, onlangs te Leiden J. de Groot, 24 jaar en W. F. L. Doorneveld, 21 jaar C. Vink, 22 jaar, te Noordwijk en F. Hoek, 22 i. te Katwijk. Overleden 16 Mei M. I. v. Santen, 58 jaar, gehuwd met J. M. van den Oudendijk Pieterse, wed. van E. M. S. Visser 19 Mei F. Franck, 78 jaar, gehuwd met A. Meeuwen oord 20 Mei levenl. aangegeven kind van het vr. gesl. van J. v. Duivenboden en A. M. Dijksman H. J. L. van Buijtenen, 35 jaar, ongehuwd. Bollenveiling Donderdagnamiddag te 3 uur zal de jaarlijksche Bollenveiling ten bate van de R. K. Kerk plaats hebbén. Door een goedgunstige beschikking van het kerkbe stuur van „St. Agatha" zal dit jaar de helft der opbrengst ten goede komen aan de nieu we parochie aan de Reekbrug. Dat zal voor zeker een aansporing zijn deze veiling te be zoeken en flink te bieden, vooral daar op deze veiling mooie variëteiten worden aan geboden. Concert De R. K. Harmonie „Adolf Kol- ping" geeft Donderdagavond een concert in de tent. Door dezen wedstrijd te verliezen zijn de Hollandia-reserves thans definitief aange wezen naar de reserve 3e klas te verhuizen. De wedstrijd had een spannend, doch ook prettig verloop. De harmonie tusschen de spelers liet niets te wenschen over. Bij Zee- burgia blonken 't backstel uit en de vleugel spelers, terwijl ook bij Hollandia de beide backs v. d. Zei en de Best op een zeer goede wedstrijd kunnen terugzien. Onder den lat stond de veteraan de Jong, terwijl ook in de voorhoede een veteraan Chr. Dapper mede speelde. De keeper van het tweede elftal was geblesseerd, terwijl ook de back Peller niet van de partij kon zijn. Een speler uit het vierde elftal was ook gerequireerd en speelde als half een prima partij voetbal. Over den wedstrijd het volgende. Om zeven uur des avonds laat de scheidsrechter tos sen en Zeeburgia kiest tegen den wind in te spelen. Een uiterst spannende kamp ont wikkelt zich. In deze periode zijn beide ploe gen volkomen aan elkander gewaagd. Van beide kanten noteerden we enkele mooie schoten, doch ze treffen geen doel. Als er dan ongeveer een half uur is gespeeld, krijgt Hollandia van verren afstand een strafschop te nemen. Lommers plaats zich achter den bal en weet het leder ineens in de Zeebur- gi «-touwen te deponeeren. Door dit onver wachte succes aangemoedigd, komt Hollan dia wederom terug, doch een der Amster- damsche backs wéét den aanval te onder scheppen en geeft den bal aan zijn voor hoede, welke mooi combineerend na twee mi nuten reeds den gelijkmaker scoort. Met de zen stand breekt half time aan. Ook na rust, bleef het een aantrekkelijke strijd, doch hoe de rood witten ook werken, ze moeten toezien dat de Amsterdammers nog twee maal scoren, waarmede hun degradatie een feit is geworden. RAPIDITAS—HELDER 2—1 Voor de promotiewedstrijden naar de 2e klas speelde Rapiditas tegen Helder, no. laatst van de 2e klas A van den N. V. B. Aanvankelijk is Rap. in den aanval, doch de achterhoede van Helder weet het gevaar te bezweren. Dan komt Helder los en als er ongeveer 18 minuten gespeeld is, maakt z'n middenvoor van een misverstand in de Rap. achterhoede gebruik om het eerste doelpunt te maken. Rapiditas komt nu fanatiek opzetten doch de doelverdediger van Helder is onver biddelijk en stuurt alles terug. Eindelijk heett Rap. toch succes. Als zijn rechts buiten onberispelijk voorzet kopt Paus schitterend in en het is 1—1. Zoo komt de rust. Na de rust is het weer Rapiditas, dat aanvallend optreedt, doch verder komt het niet. Evenmin slaagt de voorhoede van Hel. der er in te doelpunten. Als Rom verschillende malen naast of over heeft geschopt, heeft hij eindelijk suc ces als hij met een voorzet van links schit terend inkopt. Met 2—1 voor Rapiditas komt het einde. Met 2 overwinningen uit 2 wed strijden staat Rapiditas dus aan de poort van de 2e klas. Aanranding Zondagavond tegen twaalf aur kwam een jong paartje rustig en kalm van Egmond aan Zee fietsen. Op de hoogte van de woning aangekomen van het meisje werden zij lastig gevallen door A. L. 'die maar bleef aanhouden en sarren om een statief van een fototoestel, dat achter op het rijwiel van den jongeman bevestigd was. Toen hem dit niet werd verstrekt trad hij driester op en bedregde den eigenaar. Het meisje denkende dat hij een meisje niet zoo gauw zou aanvallen trad tusschen beiden, van welke gelegenheid de jongeman gebruik maakte met zijn rijwiel te verdwünen. Dit was echter niet naar den zin van den aan valler, die het tweetal achterna zette en in de steeg van het huis het rijwiel en de lan taarn van het meisje vernielde. De bewoner van het huis waarschuwde de politie, doch toen was de lastige sinjeur reeds vertrokken. Dat van een en ander procesverbaal zal wor den opgemaakt en in Alkmaar het vervolg zich zal afspe'en. is wel te begrijpen. Boschbrandje Door onbekende oorza ken ontstond gisteren tegen den middag een begin van boschbrand langs den weg naar het Jachthuis Kijkuit in Geversduin alhier. Door krachtdadig en direct optreden van enkele personen die in de omgeving aan het werk waren kon gelukkig erger voorkomen worden en de brand in den aanvang wor den gebluscht. Onderwijs Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool, onderwijzer boven het getal in de wet toegestaan, waartoe toestemming is verleend door den Minister van Onderwijs die dus ten koste van 't rijk kan worden ge bracht is benoemd de heer C. Bodewes te Wijk aan Zee en Duin. De benoeming zal ingaan 1 Juni a.s. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Münhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Brand langs de spoorlijn Door het on voorzichtig zijn met lucifers van eenige jon gens ontstond Zondagmiddag een begin van brand langs de spoorlijn op den hoek van den Kramersweg. Reeds was het spoorhek, dat daar ter plaatse voor geheele afraste ring van het spoorwegterrein zorgt aan het branden. Enkele omwonenden konden ech ter door met emmers water te sjouwen den brand tijdig meester worden. Gemeenteraad Een openbare vergadering van den Raad der gemeente wordt gehouden 4 Juni 1929, des namiddags 7 uur ten Raad- huize. De agenda vermeldt: 1. Notulen der vergadering van 16 April en 6 Mei 1929; 2. Ingekomen stukken; 3. Voorstel tot verleening van het voorschot bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet aan de R. K. Jongens- en Meisjesschool over 1929; 4. Behandeling van het voorstel tot vaststelling van het percentage van heffing voor de P.I.B. voor het belastingjaar 1929/ 1930; 5 Behandeling van het voorstel tot verkoop van grond langs den Mient; 6. Be handeling van het voorstel tot in gebruik geven van schoollokalen; 7. Voorstel tot het aangaan van een geldleening; 8. Behande ling van het verzoek van de Vereeniging tot stichting er^ instandhouding van scholen met den Bijbel te Castricum om gelden voor het stichten van een bijzondere lagere school met 2 klassen. Jaarvergadering „Woningbcvw „Volksbe lang" De voorzitter de heer G. A. de Jong, opende de vergadering met een hartelijk woord tot de aanwezigen. De secretaris de heer J. Vermeulen, las de notulen voor, welke werden goedgekeurd. In de vacature van den heer Sj. v. d. Zee werd als bestuurslid gekozen de heer L. Rob. Ingekomen stukken, o.a. verschillende stukken van Rijkswege werden door den voorzitter behandeld en goedgekeurd. Een uitvoerige toelichting volgde over de exploi tatie, balans-, dividend en andere zaken waaruit bleek dat de Woningbouw geen ramp is voor de Gemeente. De heer P. Koomen vroeg over een en ander inlichtingen, welke door den voorzit ter werden verstrekt. Hierna volgde bespre, king over te maken closets. Het bestuurslid de heer, D. Berkhout, zou over deze zaak confereeren met den edelachtb. heer Burgemeester om de plaatsing te be spoedigen. De huizen waren steeds bewoond, ook met de ontvangsten van de huizen was alles in orde. In de rondvraag volgden nog eenige bespre kingen waarna de voorzitter met een woord van dank de vergadering sloot. Een zeldzaam geval Alhier hebben zich een aantal zigeuners en zigeunerinnen nabij de stad gevestigd, nu juist niet ten genoegen der burgerij. Zaterdagmiddag meldden eeni- gen zich aan de R. K. Pastorie om een kind je dat op reis naar Medemblik was geboren te laten doopen. Het eigenaardige was, dat hierbij 4 ge. slachten aanwezig waren, de Doopelinge, de moeder, grootmoeder, overgrootmoeder. Ve len waren bij .dit zeldzame geval in de kerk aanwezig. R. K. Volksbond De afdeeling van den R. K. Volksbond hield Zondag een ledenver gadering in het St. Gomarusgebouw. De op. komst der leden was niet groot. Hoewel de voorzitter meende, dat het weer zich niet leende voor vergaderen, is het toch te be treuren, dat niet meerderen aanwezig waren te meer daar aan de orde kwam de bespre king der deelname aan de Encycliekviering. Van de mededeeling is vermeldingswaar- dig, dat een comité voor Herwonnen Levens kracht is opgericht. De heer G. Bakker gaf hierna een verslag van de gehouden ver gadering van den Centralen Raad te Haar lem, hetwelk in dank werd aanvaard. Door den voorzitter werd hierna medege deeld, dat de Encycliekmeeting ook dit jaar weder te Hoorn zou worden gehouden. Door het bestuur zou een krachtige propaganda worden gevoerd voor deelname. Deelnemers konden zich aanmelden bij het bestuur. De meeting zou gehouden worden op 2 Juni De rondvraag leverde geen stof tot be spreking waarna de vergadering werd geslo ten met gebed. „Het Heldendicht van de Roomsche daad" De prachtige Roomsche propagandafilm „Het Heldendicht van de Roomsche Daad" zal ook in onze parochie worden vertoond en wel op Donderdag a.3. in het St. Gomarus gebouw en Vrijdag a.s. voor meer algemeene propaganda en de West-Friesche Munt. Een opwekking tot bezoek zal wel overbodig zijn, daar de roem der film reeds is vooruitge gaan. Jongenspatronaat St. Tarcisins Op Zon dag 26 Mei gaf het jongenspatronaat zijn jaarlijkschen feestavond in 't Patronaatsge bouw. Hiervoor werd o.m. medewerking verleend door het Harmoniegezelschap Crescendo en de Gym. vereen. St. Michael, waarvan de eer sten feestavond met een vroolijken marsch opende. Daarna werd een kort woord gesproken door den Weleerw. heer E. J. M. Meynders, waarnemend directeur van het Jongenspa tronaat, die het welkom toeriep aan den H.- Eerw. Deken en den eerw. pater, en verder de ouders en andere aanwezigen. Na het openingswoord van de Weleerw. Di recteur kwamen de adspiranten A van St. Michael met een aardig uitgevoerd nummert je Vrije oefeningen op de planken, hetwelk zjj goed uitvoerden. Daarna volgde de prijsuitdeelig. In de Eerste afdeeling verwierven: G. Dekker en J. van Toor lsten prijs ,2. C. Tij- burg en O. Jorritsma, 3. D. Lenior, 4. J. Plij- ter, 5. G. de Wolf, 6. J. Vestering, 7 Jo Jansma en Jan Velds, 8. C. C. Lieverdag, 9. B. Limburg en 10 N. Brinkman. In de Tweede afdeeling verwierven: le pr. K. Dekker, 2 P. Prinsen; 3 H. Glandorf; 4 Th. Mul; 5 H. Grauter; 6 P. Notebos; 7 W. Vlaar en A. van Galen; 8 ac. de Koning en 9 Th. Schaper. De heer B. Leers hoofd der school, reikte na een kort overzicht de prijzen uit voor het herhalingsonderwijs, deze waren behaald als volgt: 1. Jo. Vestering; 2 Ant. de Lange; 3 Ger de Wolf; 4 Jul Kimman, 5 Otto Kroon; 6 Dirk Lenior; 7 Lou Wessels; 8 J. Jansen. Daarop volgde wederom een nummer gym nastiek door St. Michaël en wel van de ad- spiranten B en de leden aan laag rek. De heer G. de Wolf bracht daarna ver slag uit van de spaarkas. Er zijn op 't patronaat 44 spaarders, die in totaal 1334.81 hebben gebracht en 1248.89 opgenomen. Dus 75.92 meer op gebracht als afgehaald. 7 jongens die 49 keeren hadden gespaard kregen een premie van 1.en voorts nog 8 jongens een premie van 0.50. Daarna volgde de installatie van de nieu we leden, waarbij hun het insigne met een toepasselijk woord werd overhandigd. Voor de pauze droeg de jongeheer P. Gast- kemper nog een mooi toepasselijk gedicht voor waarin, hij bijzonderen dank bracht aan den waarnemend directeur, den Wel eerw. heer kap. Meijnders, en hem namens de jongens, een cadeau overhandigde. Na de pauze werd nog opgevoerd „Een fuif met hindernissen" een blijspel met zang in 1 bedrijf. Een leuk drankbestrijdersstukje, wat door de jongens aardig werd voorgedragen en wel voldeed. Aan het slot van den avond heeft de H. Eerw. Deken nog een kort woord van op wekking tot de ouders en de jongens ge sproken. Er bestaat een goede geest in het Pa tronaat en Z.Eerw. hoopt dat deze zal blij ven bestaan tot trots van de parochie Pur- merend. Hnermede werd de welgeslaagde avond ge sloten. R. K. V. V.-nieuws Op het R. K. V. V.- terrein werd gespeeld de wedstrijd Always Forward I (Hoorn) en D.O.S.S. I (A'dam), welke beide vereenigingen met evenveel pun ten de hekkensluiters waren der 2de klasse R. K. F. De rest ging in met gelijken stand 1—1. Spoedig na de rust wist D. O. S. S. den stand op te voeren tot 31, doch eer het einde kwam was de sand 3—3 gelijk. Bij tweemaal 7 V, minuten verlengen wisten de Hoomsche mannen den stand met hard werken een punt in hun voordeel te bren gen, zoodat zij ten slotte den wedstrijd won nen. De leidmg was bij scheidsrechter Piët in uitstekende handen. Het tweede elftal van R. K. V. V. heeft te Amsterdam met 82 gewonnen van Wils kracht 4. In Zaandam speelde een R. K. V. V.-com- binatie tegen een V. V. Z.-combinatie. Onze jongens verschenen met slechts 8 man in het veld en leden een 70-nederlaag, wat wel te begrijpen was. Purmerstijn-nieuws Purmbersteijn I O. D. E. I 5—1 O. D. E. trapt af, maar de voorhoede van P. neemt den bal over en onderneemt een aanval op het doel der gas ten, die evenwel op niets uitloopt. Vlug golft het spel op en neer met afwisselend beide partijen in den aanval. Eens denken wij P. te zien doelpunten. Meijer krijgt bij een fraaie doorbraak den bal verkeert op z'n voet en de bal gaat jammerlijk naast. Maar 't is slechts uitstel van executie, want even daarna maakt een der backs hands in het strafschopgebied, onverbiddelijk wijst de scheidsrechter nafir de witte stip. Mol plaatst zich achter het leder en geeft den keeper der gasten het nakijken. 10. De P.-voorhoede onderneemt nu ook eenige goede aanvallen op het doel der gasten en bij e endezer weet den rechtsbuiten, met bij een dezer weet den voorsprong te ver- grooten. Spoedig hierop is het rusten. Na de thee verschijnen weer twee fris- sche ploegen in het veld, die in 't begin vol komen aan elkaar gewaagd zijn, zoodat we ook een aantrekkelijk spel te zien krijgen, evenwel is P. een tikje in de meerderheid. Bij een aanval van de Purmersteijn-voor hoede weet de middenvoor door alles heen te breken, hij komt met den uitgeloopen kee per in botsing en de bal rolt kalm in het verlaten doel. 30. Purmersteijn komt er meer en meer in, want even daarna noteeren wij een doelpunt van de voet van den linksbinnen, dat even wel wegens freeklck geannuleerd wordt. Even daarna weer een handsgeval in het strafschopgebied. Dobber weet de geboden kans te benutten en maakt er 40 van. O. D. E. komt nu verwoed opzetten, ze on dernemen aanval op aanval, maar het gemis aan goede schutters in hun binnentrio doet zich geducht voelen. Ze krijgen een penalty toegekend, maar Slooten redt schitterend, 't Loopt zachtjes aan tegen het einde en 't spel begint te verslappen. Onverwachts heeft O. D. E. toch nog succes als de rechtsbin nen tusschen de backs doorglipt en de eer weet te redden. 41. Na het 5e doelpunt van Purmersteijn, komt het einde met O.D.E. in den aanval. Eerste plechtige H. Mis Zaterdagnamid dag om 4 uur deed de pasgewijde priester, de Weleerw. heer S. Stroek, zijn blijden in tocht in ons dorp onder het luiden der kerk klokken. Zondagnamiddag hield Zijn Wel eerw. receptie van 2 tot 3 uur in het Sint Josephgebouw. Des avonds onder het plechtige lof hield een vroegere kapelaan der parochie, de Wel. eerw. heer N. Molenaar, de feestrede. Naar aanleiding van het woord van Chris tus „Zooals de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend ik U", schetste de gewijde redenaar de verhevenheid van het priester-ambt. Des avonds bracht het Fanfarecorps „Wil- helmina" eene serenade aan den wijdeling. De schitterend verlichte eerepoort van het Zuideinde trok door eene nieuwe kleur- schakeering de aandacht van zeer vele be zoekers. Eerste plechtige H. Mis Weleerw. heer H. v. d. Hoek Zaterdagmiddag hebben de parochianen van „St. Bartholomeus" den Weleerw. heer H. v. d. Hoek een feestelijken intocht in de parochie bereid. Omstreeks 4 uur kwam de pas gewijde priester met zijn familieleden aan de grens van de parochie, alwaar hij werd verwelkomd door den eere-voorzitter van het comité, den Edelachtbaren heer Bur gemeester. Spreker wenschte den neomist namens de geheele parochie geluk met zijn Priesterwijding. De intocht, welke voor u is bereid, is geschied om drie redenen en wel ten eerste, omdat de parochianen hier door blijken hebben willen geven, dat zij het Priesterschap eerbiedigen; ten tweede hebben zij dit gedaan om den persoon en op de derde plaats om aan den Pastoor dezer parochie, die zich, ofschoon hij nog slechts kort a's herder van deze parochie is aangesteld, heeft weten bemind te ma ken, blijken van erkentelijkheid en aanhan kelijkheid te geven, nu hij uw levensdoel verwezenlijkt ziet. Hierna stelde de stoet zich als volgt in beweging: voorop de R. K. Muziekvereni ging „St. Cecilia", gevolgd door een auto, waarin eenige leden van het comité zaten, daarna een rijtuig, waarin gezeten waren de neomist, de Zeereerw. heer Pastoor, Kape laan Kramer en Kapelaan van Buuren, en vervolgens andere volgauto's met familie en comitéleden. De stoet trok langs de met wapperende vlaggen getooide straten tot aan de kerk, alwaar de neomist de kerk werd binnenge leid door een stoet van bruidjes en waar een kort Lof werd gecelebreerd door den neomist. Alvorens de kerk werd betreden sprak de kapelaan den neomist nog toe en vroeg of deze zijn priesterzegen wilde geven aan de geloovigen. Hierop knielden de talrijk aanwezige geloovigen op het Kerkplein ne der en gaf de jonge priester den zegen Het kerkpad was eenvoudig doch smaak vol versierd De kerk van binnen, was gehuld in een prachtigen bloementooi en er waren kleeden nevens en achter het Hoogaltaar aangebracht, wat met de bloemen een keu rig en smaakvol geheel vormde. In de kerk was nog aanwezig een buiten gewone schitterende bloemenmand, welke vervaardigd was door de leerlingen van den bloemenrangschikcursus van den L T. B. te Lisse, onder leiding van den heer Buurman te Leiden. Zondagmorgen 10 uur droeg de jonge priester zijn plechtige H. Mis op. Hij werd vanaf de pastorie door een stoet bruidjes en misdienaars de kerk binnengeleid. De neomist werd geassisteerd door de E.E. H.H. Pastoor, presbyter-assistens, kapelaan v. Buu ren, diaken en kapelaan Kramer, sub diaken. Het zangkoor van de Broeders der Bis schoppelijke Nijverheidsschool alhier zong de H. Mis „St. Mathilda" van Hub. Cuypers. Kapelaan van Buuren hield een treffen de predikatie met als tekst: „De Heer zag hem aan en had hem lief, kom en volg Mü". De gewijde spreker zette de beteekenis van 't H. Priesterschap in gevoelvolle woor den uiteen met verschillende teksten uit de H. Schrift. Spr. besloot met den wensch, dat het den pas gewijden priester gegeven moge zijn, om het Priesterschap ten allen tijde waardig te beleven. Na deze H. Mis zong het koor nog een feestcantate, waarmede deze indrukwekken de plechtigheid werd besloten. Des middags te half drie werd door den neomist met dezelfde assistentie van des morgens een plechtig Lof gecelebreerd. Onder dit Lof sprak de Pastoor een kort woord van dank. Spr.z eide, dat hij dezen dag een vreugdedag vond enhij bedankte alle parochianen voor de medewerking om dezen dag tot een onvergetelijke te maken. Persoonlijk kon hij hen niet allen bedan ken ,doch hierop maakte hij één uitzonde ring en hij bracht den kapelaan, die in de organisatie het leeuwenaandeel had, zijn overgrooten dank over. Het Lof werd beëindigd met een feest lied. Vervolgens werd er een receptie gehouden. Bij den aanvang van de receptie sprak de kapelaan, als voorzitter van het feestcomité, den nomist toe. Spr. wenschte hem namens het comité geluk met zijn priesterwijding. Wij hebben aan God onzen dank overgebracht hedenmorgen in de H. Mis voor het geluk, dat Hij u toebedeelde. Onze innerlijke blijd schap hebben wij reeds getoond; thans wen schen wij u ook een stoffelijk blijk van medeleven aan te bieden. Namens 't comité en namens alle parochianen bood spr. den neomist een bureau-ministre en een enve loppe met inhoud aan. Hierop nam de neomist het woord om zijn dank te brengen aan alle parochianen. Spr. zegt, dat deze dagen voor hem on vergetelijke vreugdedagen zijn; hij brengt dank aan God voor zijn H. Wijding. Ver volgens sprak hij een woord van dank tot den Burgemeester, het Comité en alle pa- rochoanen. Spr. zegt dat de band, welke er bestond tusschen hem en de parochie, is versterkt en dat hij dagelijks in de H. Mis de parochianen van Voorhout in zijn gebed zal blijven herdenken Hierna ving de receptie aen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Ieder kreeg een gedenkplaatje ter herinnering aan dezen dag mee. Zondagavond werd nog een serenade ge bracht door de R. K. Harmonie „Sint Cecilia". Gemeenteraad Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemskerk op Woensdag 29 Meo 1929, des namiddags 2 uur. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling no tulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 3. Vaststelling rekening G. E. B., dienst 1928. 4. Voorstel wijziging stroomtarieven G. E. B. 5. Voorstel intrekking verordening heffing en invordering keurloon. 6. Voor stel wijziging en vaststelling Vleeschkeurings- verordening. 7. Voorstel verleening subsidie aan de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade. 8. Voorstel aangaan overeenkomst met de N.V. Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden inzake regeling ziektegeld. 9. Rondvraag. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 26/5 van Algiers. SALEIER (thuisr.) 26/5 Perim gep. SAPAROEA (uitr.) 26/5 van Antwerpen. MANOERAN (uitr.) 24/5 te Penang. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ADONIS 25/5 van Palermo naar Malta. AJAX 25/5 van Valencia naar Rotterdam. BARNEVELD 26/5 van Hamburg te Antwerpen. BERENICE 25/5 van Malta te Algiers. BOSKOOP (thuisr.) 25 5 te Duinkerken. CLIO Lissabon/R'dam, pass. 27/5 Dover. COMMEWIJNE 24/5 van New York naar P. au Prince. COTTICA 25/5 van Paramaribo naar Madeira. DEUCALION 25/5 van Hamburg naar Bremen. DOROS 27/5 van Aarhus te Amsterdam. EOS 26/5 van Barcelona te Genua. EUTERPE 27/5 van Aalborg te Amsterdam. HAARLEM (thuisr.) 28/5 te Londen verwacht. HEBE 25/5 van Cadix te Ceuta. ILOS 26/5 van Musel naar Oporto. IRIS Stettin/Amsterdam pass. 27/5 Brunsbuttel. JASON 26/5 van Constanza te Bourgas. LUNA 25/5 van New York naar Haïti. NEPTUNUS 26/5 van Vinaeroz te Burriana. NERO 25/5 van La Pallice naar Amsterdam. ODYSSEUS Amsterdam/Danzig pass. 26/5 Holtenau. ORION 26/5 van Algiers te Amsterdam. ORPHEUS 25/5 van Valencia te Amsterdam. PERSEUS 25/5 van Uddevalla naar Amsterdam. PROTEUS Amsterdam/Kopenhagen pass. 27/5 Holtenau. SATURNUS 25/5 van Alicante naar Malaga. STRABO 25/5 van Amsterdam te Kopenhagen. STUYV ESANT 25/5 van Hamburg naar Amsterdam. TELLUS 25/5 van Lefkandi te Piraeus. BLITON (uitr.) pass. 26/5 Azoren. ULYSSES 24/5 van Bona naar Amsterdam. ZEUS 26/5 van Bart naar Malta. PETWORTH 25/5 van Napels naar Catania. HOLLAND—AMERIKA-LIJN BLOMMERSDIJK 25/5 van Rotterdam te Norfolk. DINTELDIJK, Swansea/Pacific 26/5 Azoren gep. EDAM Rotterdam/N. Orleans, 25/5 Azoren gep. EEMDIJK Pacifickust/Rotterdam 26/5 Lizard gep. KINDERDIJK Rotterdam Pacifickust, 23/5 van Cristobal LEERDAM, N. Orleans/R'dam 25/5 van Havana. NIEUW-AMSTERDAM (New York) Rotterdam 26/5 van Plvmouth. SPAARNDAM, Rotterdam/N. Orleans, 25/5 van Vera Cruz. VEENDAM 25/5 van New York naar Rotterdam (Verb. HOLLAND—AFRIKA-LIJN HEEMSKERK 25/5 van Rotterdam naar P. Natal. NIJKERK (thuisr.) pass. 26/5 Ouessant. I RANI1FONTEIN (uitr.) pass. 24/5 Perim. RIETvONTEIN (uitr.) 26/5 van Antwerpen naar P. Said. SUMATRA (thuisr.) 25/5 van Marseille naar Antwerpen. GIEKERK (thuisr.) pass. 26/5 Perim. HEEMSKERK (uitr.) pass. 26/5 Dungeness. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN VONDEL 24/5 van Amsterdam te Hamburg. MARS 27/5 van Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN ALDERAMIN 26/5 van Hamburg te Bremen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN STADSDIJK 26/5 van Calcutta te Rotterdam. RIDDERKERK (uitr.) 26/5 van Algiers. SCHIEKERK (uitr.) 24/5 te Colombo. SCHIEKERK (uitr.) 26/5 van Colombo. SOMMELSDIJK (uitr.) 26/5 te P Said. IJSELKERK (thuisr.) 25/5 te Madras. JAVA—NEW YORK-LIJN SALAWATI 25/5 van Java te New York. SAMARINDA Java/New York 25/5 Azoren gep. ROTTERDAMSCHE LLOYD SCHOUWEN, Bat/Rotterdam 25/5 Ouessant gep. DJEMBER (thuisr.) 26/5 te Suez. INDRAPOERA (uitr.) 26/5 K. del Armi gep. KOTA DAROE (thuisr.) 27/5 Ouessant gep. KOTA GEDE (uitr. 25/5 Ouessant gep. PATRIA (thuisr.) 25/5 van Sabang. SCHOUWEN 27/5 van Batavia te Rotterdam. TABANAN (uitr.) 27/5 van Suez. TAMBORA (uitr.) 25/5 van Colombo. TJERIMAI (thuisr.) 26/5 te Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALDABI (uitr.) 26/5 Ouessant gep. SIRAH (uitr.) 25/5 te Rio de Janeiro. LONDEN, 28 Mei Te Teheran zijn be richten uit Afghanistan ontvangen, volgens welke Habib Ullah in aansluiting op de in neming van Herat een bloedige strafexpeditie tegen de Sjia's zou hebben ingezet. Talrijke leden van dezen stam zouden met hun fa milie door de orthodoxe meerderheid onder leiding van fanatieke priesters zijn vermoord. Dientengevolge vluchten zeer veel Sjia's over de Perzische grens. De vervolgde stammen zijn zoowel van Perzischen als van Afghaan- schen oorsprong. De Perzische consul te Herat heeft met behulp van Perzische troe pen maatregelen getroffen, om te voorko men, dat de achtervolging zich zal voortzet ten op Perzisch gebied. Over bewapening en ontwapening PARIJS, 28 Mei Gisteravond was door de nationale vereeniging voor sociale en po litieke studies een voordrachtavond belegd over den stand der ontwapening, waar het woord werd gevoerd door den vroegeren ver tegenwoordiger van Frankrijk bij den Vol kenbond, Henri de Jouvenel. Vele leden van Senaat en Kamer, diplomaten en legerauto- riteiten waren aanwezig. De Jouvenel gaf een overzicht van den stand der ontwapening en der bewapeningen. Hij noemde de bewape ning ter zee op den grondslag van de ton nage-gelijkheid bedriegelijk. Frankrijk dien de zoo spoedig mogelijk zijn militaire begroo ting te beperken, want de militaire uitgaven in Frankrijk zijn volgens De Jouvenel hooger dan in eenig ander land. 25000.— No. 4377. 5000.— No. 17295. 1000.— No. 987, 11537, 15919, 19210. 400.— No. 6300, 7570, 8843, 9655, 14732, 19455. 200.— No. 1411, 12608, 14726, 17773, 19719. 100.— No. 890, 6961, 9246, 12610, 13827, 16642, 17984, 18114 19797. STOOMVAART MIJ OCEAAN LEARTES 25/5 van Liverpool naar Batavia. MELAMPUS 26/5 Dover gep. van Londen naar Liverpool MENEIAUS Japan/Rotterdam 26/5 te Suez. ALCINOUS 26/5 van Amsterdam naar Glasgow. PEISANDER, Batavia/Amsterdam, 24/5 te Suez. PHRONTIS 26/5 van Bremen te Amsterdam. EMZETCO-LIJN JONGE JACOBUS 25/5 van Tunis naar Tarragona. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AVENTURA ms., Raap. 24/5 van Harburg naar Fredrik- sund. BATAVIER I 25/5 van Rotterdam te Hamburg. BATAVIER IV 26/5 v.m. 8 uur van R'dara te Graves. BEVERWIJK 25/5 van Quebec naar Rotterdam. CELAENO 26/5 van Maracaibo naar Tompa. COLYTTO 25/5 van Grangemouth naar Montreal. FARNSUM 25/5 van New-Orleans naar Moermasik. GROENLO 24/5 van Monaco te San Juan. HARDENBERG 25/5 van Quebec naar Antwerpen. HILVERSUM 25/5 van Montreal naar New York. KATWIJK 27/5 Holtenau gep., Coen/Lübeck. LARENBERG 25/5 van Buenos-Ayres te Rosario. LEONORA 25/5 van Bordeaux naar Nantes. MAASBURG 25/5 van Wabana naar Rotterdam. MARY ms., 25/5 van Aarhus te Holtenau. NOORDSTER ms. 25/5 van Aalborg te Holtenau. NOORDWIJK 26/5 Ouessant gep. Emden/Oran, PRINSES JULIANA ms. Pepping 24/5 van Harburg naar Groningen. PROCYON 27/5 450 mijl O. van C. Race, Montreal naar Antwerpen. PRO PATRIA ms. 25/5 vaTi Aalborg te Holtenau. SPES MEA ms. 24/5 van Hamburg naar Aalborg. STAD HAARLEM 25/5 van Narvik naar Rotterdam. STAD ZWOLLE 25/5 van Rotterdam te Bordeaux. STOLWIJK 26/5 Gibraltar gep. Melilla/Rotterdam. TIETIE ms. Roelfs 24/5 van Harburg naar Leeuwarden. TRITO 26/5 Lizard gep. Rotterdam/Cork. TWEED 26/5 Finisterre gep. Rotterdam/Oran. VLAANDEREN sleepb., 25/5 van Harburg naar R'dam met lichter „Neerlandia". WAAL 26/5 van Danzig .te Rafsö. WATERHUIZEN ms. 24/5 van Karlshamn te Holtenau. WEAR 27/5 van Rotterdam te Middlesbro. WIEFINGEN 25/5 St. Vincent gep. Villa Constiturion n. Las Palmas. IJSSEL 26/5 van Rotterdam te Somas. ZAAN 25/5 van Gdynia naar Fredrikshamn. ALDEBARAN ms. 26/5 van Deest te Londen. ANNA ms. 25/5 van Gent te Antwerpen. ANTJE ms. 26/5 van Nieuwpoort te Londen. DOLFIJN ms. 25/5 van Antwerpen te Londen. ENGELINA II ms. 24/5 van Grav esend. naar Duinkerken. GERTRUIDA ms. 26/5 van Roermond te Londen* HENDRIKA ms. 25/5 van Colchester te Londen. HONTESTROOM 26/5 van Amsterdam te Londen. KATRIENA ms., 25/5 van Gravesend naar Duinkerken. JANTJE ms.. Schothorst 25/5 van Antwerpen te Londen. JANTJE ms. Meulman 25/5 van Duinkerken te Londen* LIBELLE ms. 25/5 van Gravesend naar Calais. MARKAB ms. 25/5 van Skoghall te Londen. NOORD-FRIESLAND ms., 24/5 van Gravesend naar Gravelines. NOORDKAAP ms. 25/5 v. Antw. te Londen. OOSTZEE II ms. 26/5 v. Antw. te Londen. SAN ANTONIO m. sch. 26/5 Hanstholm gep. Trapani/ Kopenhagen. STAD ARNHEM 26/5 Ouessant gep., Algiers n. Rotterd. PARKLAAN 24/5 te Quebec Rotterdam n. Montreal. TROMP ms. 25/5 v. Antw. te Lond. WEST VLAANDEREN ms. 25/5 v« Rumpst te Londen ZEELAND ms. 25/5 v. Duink. te Londen. ANTWERPEN 25/5 v. Antw. te Shoreham. KATENDRECHT 26/5 v. Avonmouth n. Preston. MERWEDE 26/5 de Needies gep. om de Oost. TERNEUZEN 25/5 Lizard gep. n. Cardiff. ZAANSTROOM 26/5 Prawlepoint gep., Bristol n. Amst. vlug), 118 vette schapen f3842, magere idem f 404 lammeren f 1620, voor de slacht f 1826, 52 schram men f 3652, 78 biggen f 2433> 6 kleine bokjes f 2.5 3.50. Handel stug. LEIDEN, 25 Mei. Boter. Aanvoer 2586 Kg. Prima U brieksboter (contróle) f 1.90, prima boeren- id. f 1*95 2.10, goede idem t 1.651.85. Handel vlug. Boter en Eieren. Fabrieksboter ie soort f 0.85—5* soort f 0.750.85. Eieren (groothandel) f 5.255*75' ^taa eieren f 4.90. TEXEL, (Oude Schild), 27 Mei. Lammeren. Aan**1 6720 Stuks. Prijs f 1428. ROTTERDAM, 27 Mei. BinneaL Granen. Tar^eJ~ tamelijk aanbod flauw gestemd f 1.7512.10, bij dering iets meer betaald. Gerst chevalier f 11—n.25- JJJ. ver f 10.5011. Alle erwtensoorten bij kleiner aant**1 flauw gestemd. Bruine boonen belangrijk lager verkocn Buitenl. Granen. Stemming flauw. Rogge Western v./d. Gulf disp. f 10.50Western II disp. f 10.30* 73 Bulgaarsche disp. f 10.30, 75 Kg. Bahia disp. f 10.85, 72<7J Kg. Duitsch/Poolsche Mei/Juni aflading f 950. Gerst Am rikaansche disp. naar kwal. f173170, id. stmd. xe» Canada IV disp. f 100 id. Ill stmd. f 204, La Plata n** kwaliteit f 180196. Haver 56/57 Pommersche disp. fl0,3 50/51 Kg. La Plata disp. f 9 Canada Feed I stmd. f 9-5 idem II disp. f9.30, Mais. Amerik. mixed II disp. J97 La Plata disp. f 196, id. aangek, f 194, id. stmd. f 104—J93' PURMEREND, 28 Mei 1929 KI. briekskaas, 24 st. 40.per 50 K°' KI. Boerenkaas, 25 st. 42.50 per 50 K-p;,' Commissie kaas 1 st. Aanvoer 52.000 K.G. 2432 K.G. 1.65—1.90 per K.G. Runderen 285, waaronder 627 vette, 80— 1.05,, p. K.G. matig, melk en geide koeien 150350 per stuk, matig. Stieren 12 stuks. 7590 per K.G., matig; Paarden 50 stuks. 100200 per stuk, matig. Vette kalveren 67 st., 1.20—1.40 per K.G., stug. Nuchtere kalveren 587 st., 10.0036.00 per stuk, stug. Vette varkens 382 st., 8085 per K.G., stug- Magere varkens 23 st. 3850 per stuk, vlug- Biggen 290 st. 2432 per stuk, stug. Schapen 250 st. 3010 per stuk, matig. Kipeieren 5.206.00 per 100 stuks; Eeiw* eieren 4.80 per 100 stuks. Piepkuikens v®n 0,/5 2.75 per stuk. BODEGRAVEN Aanvoer 358 wagens- 14965 stuks. Ie soort met rijksmerk 42.06"^ 46.00 2e soort met rijksmerk 36.0040.0° Zware met rijksmerk tot 50.00; Zonder rijksmerk 36.0046.00. Handel matig. J TÖ.IpCi %>\J 41.50 per 50 K-u- Handel stug. Boter DINSDAG, 28 MEI Vorige Koersen Opening heden Stoatelecnmgen 6% Nederland 1919 6% Nederland 1918 4 Yt Nederl. 1916 4 yt Nederl. 1917 N.-Indië 1923 D Nind. 1926 B, AMSTERDAM, 27 Mei. (Noteering v/h. Veiling gebouw De Jong Koene). Groenten. Bloemkool extra f3038, id. ie s. f2228, Spinazie f25, Postelein f 36, Tomaten f 6580 Hollandsch Witlof f 1015, per 100 kg. Rabarber f 59, Selderie f 1013, Pieterselie f 2530, Raapstelen f 120150 per 100 bos. Sla extra 1113, idem ie s. f810 per 100 krop, komkommers, geel f 2228. Bloemen. Rozen. Hadley f 48, Golden Ophelia f 35, Ophelia f36, Sunburst f150250, Verschure f23, Keizerin f 35, Columbia f 35 per 100 stuks. Diversen. Violieren f 47# Inssen f 150200. Tulpen. Callas f 15 20 per 100 stuks, Japansche leiles f810 per 100 kelk Lathyrus in div. kleuren f 1015 per bosje, Snijgroen f 46.50 per 100 ranken. Planten. Hortensia's f 1.802.60, klem f60120, Zona- len Crampels f3134, Jean me Clare f2932, Rubin f 3336, Pultatums rood f 3537# rose f 3336, Koningin f 2832, Coleüs f 3045, Tradescantia's f 3035, Pri mula's f 5058, Adianthums f 1516, Pluraosa's d 1214 per stuk, Violen f 80120, Afrikaantjes f 1.251.75 per bakje. AMSTERDAM, 27 Mei. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Aardappelen Zeeuwsche bonten f 1.753.50, id. blauwen f 1.753.20, Bravo's f 0.601.25, id. Blauwe po ters f 0.500.60, bonte poters f 0.500.60, id. Bevelanders f 0.501.75, IJpolder Eigenheimers f 1.252.50, id. Blau we Eigenheimers f 1.252.50, id. Blauwe Eigenheimers f 1.501.70, Hillegommer f 22.50, Drentsche Eigenhei mers f 22.50 per Hl. Winter Malta f 1213* Zomer Malta f 2022 per 100 Kg. AMSTERDAM, 27 Mei. Vee. Ter veemarkt waren he den aangevoerd 806 vette koeien, ie kw. f 1.061.14, 2e kw. f 0.901.08, 3e kw. f 0.700.90, mindere soorten f 0.640.70 ct. per Kg. slachtgewicht 100 melk- en kalf- koeien f275375 *32 vette kalveren, ie kw. 90100 ct. 2e kw. 8090 ct.,3e kw. 6680 ct. per Kg. levend gewicht; 130 nuchtere kalveren f814 54 schapen f3240 141 lammeren f 1218 per stuk, 550 Holl. Overz. en Gelder- sche varkens, ie kw. f 1.011.02, 2e kw. f 11.01, vette varkens f 0.971.00 per Kg. slachtgewicht r 57 paarden f 100—225. ALKMAAR, 27 Mei. Vee. Aangevoerd 73 koeien, t 300 450, 7 vette kalveren f 50120 Per Kg. f 1.201.50 53 nuchtere kalveren f 824» 532 varkens, vette 7888 ct. zouters 56 ct. per Kg. Handel stug, in varkens zeer stug. ALKMAAR, 25 Mei. Vee. Aanvoer 8 paardenf 100 350# 52 melkkoeien f 180390, pinken f 130, stieren fia50300,3123 nuchtere kalveren (slacht) f 1026. Handel Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Industrieën Mars, Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee ran Berkei's Pat. Nieuwe Philips.. Indnstr. Buitenland Anaconda n. Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr. Ga boes Con. Olie Perlak Peudawa M&rland OB Robber A'dam Rubber M Bandar Dell Batavia Rubü Rott. Tapanoell Serbadjadl Sllau VI* O. O, m Allied Intercontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika LQn dito Gem. Elgend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart- U nie Marine comm Marine pref. Suiker R V. A-, Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem.... Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific teeeo* wabash Chic. Milw. StPau) Kansas City South Erie Rallr Prolongatie IOIVis 1013/g 991/2 991/2 1007a 9617ts 239 b 165% 184*/, 454 206% 374 116% 2787, 770 205% 157 362 327 213 382 109% 3941/2 218 397s 37 2661/2 185 172 106% 1971/2 1001 158 90 1 107, 61% 59% 891/2 219 42 651% 787, 1607, 142.10 4201/2 405 168 4601/a 216 64 30% 84 72% DINSDAG, 28 MEI Berlijn Parijs Brussel Londen Ztlrich Rome Madrid Weenen Nr—-York (cable- Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.25 9.70 3-4.50 12.06 47.85 13.- 37.15 34.90 2.48% 7.30 27.— 66.20 66.25 66.45 59.35 9.80 34.60 12.07 47.95 13.10 37.25 7.40 27.10 66.35 66.35 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10