WALES-ANTHRACIET I fa. 6. KRAAM Co. De verkiezingen Spinnewebjes DeK.R.0. naar de 100.000 ZOMERPRUZEN vanaf f2.65 perH.L Telegrafisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel 9 dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 28 MEI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17164 AANGIF.TE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. ko: B ei"ooying van een bank- ^ooper te Amsterdam Benoemingen Vergadering van het Doorluchtig Episco paat in Haarlem Groote veelzijdigheidsproef 1928 Relletjes te Weesp Ernstig vlieg-ongeval in Italië Hoofd eener O. L. S. en een leerlinge verdronken Levensherinneringen van Grock De moord te Giessen- Mieuwkerk Een protest van hengelaars Hengelen op snoek Het eeuwfeest van „Toonkunst" ALLEEN MET STOOKT U HET VOORDEELIGST FRANCO THUIS TURFMARKT 10-TEL. 11088 Voornaamste Nieuws Max Mossel *j* Er wordt naar regen, gevraagd De Veendammer Hypotheekbank Aan Kor Kuiler een Spu. ne orde verleend Het bioscoop-conflict in het Zuiden De acrobaat en de colporteur Het vlieg-ongeval te Bagdad De burgemeesters- woning te Hillegom J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting" De visschersstaking Verkeersongevallen Ijfe Telefoon No. 13866 (drie lijnen! Postrekening No. 597(h ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal. J 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regeL g Alle abonné'sop ditblad zijningevolge de verzekeringsvoorwaarden ft ft ft f) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met fftrn bij verlies van een hand, jf^j tfjf" bij verlies van een ZCft ^egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uOyUi™ verliesvan beidearmen,beide beenen of beideoogen' doodelijken afloop: I lmU "een voet of een oog: l I tW, duim of wijsvinger: 8 tJwG bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. een anderen vinger. Geen animo? Wij hooren weer het oude liedje! Heb lijkt wel, alsof zekere sprekers in Vergaderingen en zekere journalisten in kanten den komkommertijd, welke de drukke verkiezingsperiode pleegt vooraf te gaan, niet beter weten door te wor telen dan door de traditioneele "klacht" aan te heffen, dat er geen be- 'ahgstelling bestaat voor de verkiezin- £eh, dat de politiek de menschen koud 'aat, enz. En gemeenlijk krijgt dan de politiek Zelf daarvan de schuld: de politiek toch zoo leeraart men in zijn onnaden kendheid en met zijn gebrek aan onder- 5cheidingsvermogen is een minder- Waardig bedrijf; geen wonder, dat het Publiek er zich van afkeert. Wij voor ons, wij hechten aan derge- kjke „klachten" niet de minste waarde: Zijn het niet zonder meer praatjes v°or den vaak, d.w.z. voor den kom kommertijd, dan hebben ze wellicht een üéfaitistische bedoeling, dan moeten ze deh kiezer n.l. moedeloos stemmen voor de verkiezingen, dan moeten ze den kiezer suggereeren, dat er door middel Vaö politiek toch niets goeds te bereiken Valt; en door deze suggestie poogt ^en dan te bereiken, dat de daadwerke lijke belangstelling voor de verkiezingen de werkelijk principieele partijen zoo Miniem mogelijk zal zijn, dat de laffe kleurloosheid in omvang zal toenemen en het krachtige parlementarisme des minder kans zal worden geboden. Zooals gezegd: wij hechten aan deze "klachten" niet de minste waarde. Het mag in ons land al eens den Schijn hebben, alsof er voor deze of .êeiie verkiezing weinig of geen animo bestaat, op het beslissende moment blijkt de groote massa van onze kiezers 2ich steeds wel degelijk bewust van haar P°litieken plicht. En wij twijfelen er geen oogenblik aan: Zoo zal 't ook thans weer gaan. Wij zijn geen heetbloedige Italianen, geen politiek-hartstoehtelijke Balkanee- 2eh, wij laten ons niet onnoodig opwar- 'Psn tot een stroovuurtjes-élan; wij ge lagen ons in de politiek bezadigd en verraden niet al te vroegtijdig den ksest, welke ons bezielt. Doch, als het oogenblik van den strijd ingebroken is, en ook, als er beslissen- i momenten komen in de voorbereiding Van den strijd, dan weten wij ons te ö°en gelden en dan blijkt het wel, hoe der wij ons politiek bewust zijn. "De Telegraaf" moge triomphantelijk ^Üzen op de verkiezingshartstochten, ^elke in deze dagen in Engeland en in ®elgië ontketend zijn, en daarbij mede- Üdend constateeren, dat Nederland ^ertegenover een poover figuur slaat bedanken feestelijk voor zóó'n ver- i-zingsvuur, waaruit slechts blijken ah, dat er in beide genoemde landen ?'eer noodlottige toestanden bestaan: tfaarom staan de partijen daar zoo tegenover elkaar. ^aar men mag in een land toch geen °°dlottige toestanden wensehen, opdat er bij de verkiezingen toch maar fel gestreden zal worden! He politieke strijd is juist het middel voor den staatsburger de best mo- ebjke toestanden te scheppen. Wanneer er dus in Nederland voor de deride verkiezingen niet méér be- abgstelling bestaat dan we waarnemen an is dit eerder een gelukkig teeken, beteekent dit, dat het leven in ons bbje nog zoo slecht niet is. j Maar voorzoover de politieke he istelling in ons land thans moet be-1 is ze ook inderdaad aanwezig. tii feit' dat niet mindel' dan 36 Par" ^.Cn en partijtjes candidaten stelden, wlst zelfs op een tevéél aan (onge achte) belangstelling! ons tot onze partij te bepalen: y mogen allerminst klagen: ^^oowel bij de voorloopige aanwijzing ste: candidaten, alsook bij de partij- v biming (bijna 250.000 katholieke «ie2ers - spraken daarbij hun woordje ls ^uicieiyk gebleken, dat er on- best onze menschen de goede animo Jüraat, welke voor de stemming op 3 a-s. het beste doet hopen. 0o^let alleen onze tegenstanders, maar v die al dan niet met een ne- bre, edoeling thans zeuren over ge- aau belangstelling voor de verkie- Vahiï!' 2ullen zich te goeder ure daar- kunnen overtuigen. bi"0cureur-generaal bij den Hoogen Talt' beeft geconcludeerd tot ver- H,, q.® Van het cassatieberoep van H. N. °or(3e 1 door het Hof te Amsterdam is ver bist- tot 3 -iaar en 9 maanden gevan- van e raL wegens diefstal, t.w. berooving ta 1 banklooper op den Singel aldaar Het B ^houdende 15.000. arrest werd bepaald op 24 Juni a.s. van Z. D. H. heeft benoemd tot kapelaan te 's Hage (O. L. V. v. G. R.) den Weleerw. Heer Th. Buis en tot kapelaan te Amsterdam (H. Anna) den Wéleerw. Pater J. Oorver S.C.J. Het Doorluchtig Episcopaat van Neder land kwam heden namiddag Dinsdag 28 Mei in vergadering bijeen ten huize van Mgr. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, welke vergadering ook morgen Woensdag 29 Mei wordt voortgezet. De eerste vrouwelijke ruiters in Nederland met het eere-teeken. Vanwege de Nederlandsche federatie van landelijke rijvereenigingen had in het lokaal van de „Amstelruiters" van het café van Kasteren te Bovenkerk de groote veelzijdig heidsproef 1928' voor de landelijke ruiters plaats. Als juryleden traden op de heeren Jhr. van Coehoom van Sminia te Brammen, vice-voorzitter der federatie, kapitein Kep- pel Hesselink te Ede, le secretaris en H. Kok, Directeur der Manege te Amsterdam. Aan deze moeilijke „proef" onderwierpen zich 9 ruiters, nl. 8 Amstelruiters en 1 IJs- selruiter. Het examen bestond uit 10 vak ken nl. 6 vakken theorie en 4 vakken prak tijk. Voor elk vak werden punten gegeven van 1 etot en met 10, etrwijl men voor elk vak minimum 7 punten moest behalen om te kunnen slagen. Aan deze zware exameneischen volde den op één na alle deelnemers; de afge wezen ruiter miste slechts 2/10 punt. Wij laten hieronder de namen der ge- slaagde.t met het gemiddeld aantal pun ten volgen: A. Buddingh te Eist met 8.4 punt; mej. Zweedijk te Amsterdam met 7,2 jp.; W. Vink, te Aalsmeer-Oost met 7,2 p.; mej. v. d. Schans te Bovenkerk met 7 p.; P. Velt te Aalsmeer-Oost met 7.2 p.; H. v. d. Veldt te Bovenkerk met 7 p.; H. Kolk te Boven kerk met 7 p. en J. v. d. Zwaan te Boven kerk met 7 punten. Deze ruiters verkrijgen hierdoor nu het recht het z.g. federatie-eereteeken te dra gen. De geslaagde dames Zweedijk en v. d. Schans zijn de eerste vrouwelijke ruiters in Nederland, die thans gerechtigd zijn het eereteeken te dragen. Nog zij vermeld, dat verleden jaar ook reeds 9 van de 13 leden der landelijke rij- vereeniging „De Amstelruiters" voor de veelzijdigheidsproef slaagden. Wederom is het j.l. Zaterdagavond, na het sluitingsuur der café's te Weesp tot een bot sing gekomen tusschen de politic en een aan tal jongelui, die. wanneer zij een glas bier gedronken hebben, een onbedwingbare nei ging aan den dag leggen, om conflicten met de politie uit te lokken. Zoo is het ook Zaterdagavond weer gegaan. Uit een café in d.e Slijkstraat kwam om 11 uur een aantal jongelui, die vrijwat rumoer maakten, waarom de politiechef, de heer v. d. Laan, hen aan maande door te loopen. Toen dit verzoek niet werd opgevolgd, werd het omgezet in een sommatie en toen ook daaraan geen gehoor werd gegeven, gaf de chef bevel, om den gummistok te gebruiken. Doch klaarblijkelijk zijn sommige jongelui in deze gemeente ook met dit wapen al te vertrouwd geraakt, zoo dat het practische resultaat van het han- teeren van den gummistok vrijwel nihil was. Terwijl de politie trachtte in de Slijkstraat ruim baan te mkaen, werd er, volgens het relaas in de Tel., van twee zijden naar haar met flesschen geworpen; de eene bleek nog met drank gevuld te zijn. De flesschen vlogen aan scherven, welke de politiemannen tegen de beenen kregen, zonder dat ze echter ge wond werden. Evenwel oordeelde de chef, dat het nu voldoende was. Eenige malen klonk de waarschuwing: „Burgers, denkt er aan, er zal geweld worden gebruikt!" En toen was het commando: „De sabels uit!" In een ondeelbaar oogenblik sloegen de jongelui op de vlucht? de bewoners der Slijkstraat, die zich nog buiten hunne woningen bevonden, gingen ijlings naar binnen, want er werden met de getrokken sabels rake klappen uitge deeld. Een bewoner van de Hoogstraat bemerkte intusschen, dat een der belhamels, na dc eerste botsing met de politie, zich bij een der bruggen voorzien had van een zware knots, welke dienst doet bij het ophalen der brug. Blijkbaar moest deze knots dienst doen als aequivalent van de sabels der poitie, doch voor den betrokken jongeman mag het een geluk heeten, dat de vorengenoemde burger hem het wapen afnam, want indien inder daad bij een herhaald treffen met de politie, van die knots gebruik ware gemaakt, waren de gevolgen niet te overzien geweest. Dc politie werd later met een en ander in kennis gesteld. Tijdens de botsing tusschen. de politie en de jongelui, raakte een der politiemannen zijn uniformpet kwijt, welke niet terugge vonden werd: vermoed wordt, dat het hoofd deksel door een der belhamels in de Vechi geworpen is. Bedoelden politieman werden ook eenige knoopen van zijn uniform afge rukt. Een der jongelui, v. d. Z. genaamd, werd naar het politiebureau overgebracht, doch. na verhoord te zijn, weer wijgelaten. Tegen een viertal jongelui (de gebroeders B., C. R. en v. d. Z.) Werd proces-verbaal opge maakt. De vijf inzittenden gedood Bij Corniglia, in de nabijheid van Genua, is in den afgeloopen nacht een Italiaansch bombardementsvliegtuig neergestort. De ma chine was in een plotseling opkomenden storm geraakt, waardoor de piloot de macht over zijn toestel verloor. Alle vijf inzittenden werden gedood. Maandag was het tijdelijk hoofd van de Oostelijke Openbare lagere school te Papen- drecht. de heer H. C. Sterkman met zijn klas in de Merwede aan het zwemmen. Een van de schoolmeisjes, de ongeveer 10-jarige Jan tje Bakker, geraakte in een draaikolk eö verdween in de diepte. De heer Sterkman sprong haar na, doch kwam evenmin boven. Eenigen tijd later zijn béider lijken opge haald en door de gemcente-politie en dc Kon. Marechaussee voorloopig aan boord van in de nabijheid liggende schepen ge bracht-, om later naar de lijkenhuizen tt Papendrecht en Dordrecht te worden ver voerd. In zijn wekelijksch praatje van Zondag avond deelde Pastoor Perquin o.a. mee, dat de afgeloopen week weer 5000 nieuwe leden zijn geregistreerd en nog steeds houdt de aanwas aan. Zoo zijn b.v. alleen te Tilburg de laatste weken niet minder dan 1600 nieu we leden ingeschreven. Meer dan ooit, aldus de K. R. O.-voorzitter is op dit oogenblik de steun der katholieken noodig. De radioraad heeft ons gevraagd, het aan tal aangeslotenen van den K. R. O. op te geven. Katholieken, het gaat er om. De be slissing valt! Einde dezer week moeten er j nog duizenden leden bijkomen. Heel katho liek Nederland achter den K. R. O. Het record moeff einde dezer week geslagen zijn. Katholieken, op naar de 100.000! De koning der clowns, die op het oogen blik in Theater Carré te Amsterdam, een ongekend succes oogst, Grock, het muzif, kale genie en de groote filosoof, heeft een zeer wisselvallig eri interessant leven achter zich en is nu bezig zijn herinneringen op schrift te brengen. Degelijks dicteert deze doctor in de wijsbegeerte zijn secretaris 5 a 6 uur, ten einde zijn memoires nog deze maand persklaar te krijgen, want begin Sep tember zal het werk ai verschijnen, dat in 15 tot 20 talen en in een oplage van eenige millicenen exemplaren over de geheele we reld verspreid wordt. Behandeling van het Revisie verzoek door den Hoogen Raad In openbare zitting op 3 Juni a.s. Naar de Msb verneemt heeft de Hooge Raad bepaald, dat de zaak van Klunder en Theunissen, veroordeeld wegens moord op den spoorwegwachter te Giessen-Nieuwkerk zal worden behandeld op een openbare te rechtzitting. De voorzitter van den Hoogen Raad heeft als datum daarvoor aangewezen Maandag 3 Juni eerstkomend. Op het te Arnhem gehouden congres van den Algemecnen Hengèlaarsbond is de vol gende motie aangenomen: „De Algemeene Hengclaarsbond, kennis genomen van het Besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw om den karperhengel te verbieden voor Noord-* Holland van 1 Juli tot 31 Augustus, consta teert. dat dit besluit genomen is zonder de vertegenwoordigers der sport te hooren, pro testeert ten sterkste tegen dit eenzijdige be sluit, is van oordeel dat door deze beslissing een aanval op de hengelsport wordt gedaan en is verder van oordeel, dat mede door dit besluit art. 577 en 579 van het Burgerlijk Wetboek, welke het vrije hengelen in alle openbare wateren toestaat tot een aanflui ting wordt gemaakt. Deze motie is ter kennis van den Minister gebracht. Blijkens een gisteren in de Staatscourant geplaatste beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is in het belang van de bescherming van de snoek in de wateren, waarin de visscherij als be drijf uitgeoefend wordt, het visschen met den hengel, geaasd met visch in de binnenwate ren dit jaar in het algemeen van 1 Juni tot en met 31 October verboden. In verband met de bedoeling, waarmede dit verbod is uitgevaardigd, is het visschen gedurende den aangegeven tijd vrij in de binnenwateren, welke de eigenaar uitsluitend met den hengel laat bevisschen, en evenzoo in die. welke door hengelaars en hengelaars- vereenigingen zijn gepacht. Verder kan het visschen met den hengel geaasd met v'sch nog toegestaan worden in de binnenwateren, welke - niet behooren tot de bovengenoemde, wanneer dat door den rechthebbende op het vischrecht wordt verzocht. Een zoodanig verzoek meet worden gericht aan den voor noemden minister. Heeft de rechthebbende op het vischrecht in een binnenwater, waarin niet met den hengel mag worden gevischt zonder voorzien te zijn van zijn schriftelijke vergunning, dus een binnenwater, dat niet behoort tot die, bedoeld in de artt. 577579 B. W-, geen be- j zwaar tegen het hengelen op snoek in zijn i water, dan kan hij aan hengelaars toestaan daarin met den hengel geaasd met visch te visschen. D't moet dan blijken uit een door hem na 5 Mei 1929 uitgereikte schriftelijke vergunning, waarbij het wordt toegestaan met den hengel geaasd met visch in zijn water te visschen. Einde'.ijk is nog bepaald, dat het verbod met van toepassing is op den hengel, geaasd met steurkrab of garnaal, waarmede dus als andere jaren mag worden gevischt. Het eeuwfeest der Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst zal te Amsterdam worden gevierd van 5 tot 9 Juni as. Het feestprogramma vermeldt: Woensdag 5 Juni, 's middags half 3Hon- derste algemeene vergadering, daarna recep tie van het hoofdbestuur; 8 uur: Eerste feestconcert in het Concertgebouw. Donderdag 6 Juni, 'smiddags half 3 uur: opening der historische tentoonstelling in het Stedelijk Museum, daarna thee en ka mermuziekuitvoering in de Suasso-zalen; half 8 uur: officieel feestdiner in het Am- stelhotel. Vrijdag 7 Juni, 's middags 3.15 uur, boot tocht aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Zaterdag 8 Juni, 's middags half 3 uur: Bezichtiging Koloniaal Instituut; 8 uur: tweede feestconcert in het Concertgebouw, onder leiding van dr. Willem Mengelberg. Zondag 9 Juni, 's middags 2 uur: Buiten gewoon feestconcert: achtste Symphonic van Gustav Mahler, toegankelijk voor het pu bliek; 9 uur: Feest voor het koor van de afdeeling Amsterdam in het Concertgebouw. Na een ziekbed van eenige maanden is te 's-Hage in den ouderdom van 59 jaar overleden de violist Max Mossel, een musi cus van naam. Hij werd geboren te Rotterdam den 25sten Juli 1870 en reeds op jeugdigen leeftijd trad zijn talent naar n, zoodat hij zich spoedig een naam zoo: in het binnenland als in het buitenland heeft verworven. Op 18-jarigen leeftijd zag hij zich reeds benoemd tot concertmeester van het Con certgebouw-orkest, onder Kes. Daarna ver- 'trok hij naar Engeland, waar hij zich eerst vestigde te Birmingham en vervolgens te Londen. Weldra werd hij verbonden als hoofdleeraar aan de muziekschool te Bir mingham en later aan de Guildhall School: te Lond'en, waaraan hij tot aan zijn ziekte verbonden is gebleven. Men schrijft ons: Nu de zomer eindelijk in het land is en thans het zaadgoed kan ontkiemen, dat nij vere handen hebben gezaaid, begint men zeer naar regen te verlangen. Niet alleen is de bodem waterarm geworden, doordat het in 't geheele voorjaar niet, geregend heeft, maar ook tijdens den winter heeft men te weinig water gehad. Daarboven op komt nu de groote hitte van de laatste week. Het land in het duin wordt reeds schraal en het behoeft geen acht dagen meer te duren of de geplante boonen enz. zullen weer even hard verdwijnen als ze de laatste dagen uit den bodem te voorschijn zijn gekomen. Reeds nu durft men geen boonen meer in de duinpan nen te planten omdat voor het ontkiemen een vochtige bodem noodig is, terwijl thans reeds op de diepte waarop boonen moeten worden geplant geen vochtige aarde meer wordt gevonden. Ook het grasland in den polder begint zeer naar regen te verlangen. Niet alleen, dat het gras straks niet meer groeien zal en dus gebrek zal ontstaan voor het grazende vee, maar ook voor de hooi- teelt is het brood en brood noodig. Men moet niet vergeten dat de boeren hopen op een grooten hooioogst, omdat zij geduren de het gure voorjaar hun vee veel langer op stal hebben moeten laten staan dan andere jaren het geval was en er tientallen van boeren zijn, die andere jaren nog een behoorlijke hoeveelheid hooi overhielden en thans niets meer in voorraad hebben. Het cassatieberoep van A.C.M. ver worpen De Hooge Raad heeft Maandag verwor pen het cassatieberoep van A, C'. M. accoun. tant te 's-Gravenhage de dcor het Ge rechtshof Amsterdam wegens bedrieg lijke ban! in verband met de arraire der Veenc r Hypotheekbank, is veroor deeld tot 1 ,ar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van preven"—- hechte- nis. Naar de Tel. verneemt, heeft de Spaan- sche regeering den heer Ko» Kuiler, dirigent van de Groningsche Orkestvereeniglng, het gouden kruis verleend van chevalier de l'or- dre de mérite civil. De houding der exploitanten Zaterdagmiddag vergaderden te Roermond de directies van de bij het bioscoopconflict betrokken bioscooptheaters, gevestigd in Limburg en Noord-Brabant. Na een inleiding van den voorzitter van den Ned. Bioscoopbond, den heer D. Ham burger Jr. uit Utrecht, werd door een zestal leden uit onderscheidene Limburgsche en Brabantsche gemeenten een motie ingediend, die door de vergadering werd aangenomen. Deze motie luidt als volgt: „De vergadering van de leden, die hunne bioscopen gevestigd hebben in de gemeenten, aangesloten by de „Vereeniging van Noord- Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring, gehoord de besprekingen betreffende de huidige situatie van het bioscoopbedrijf in de verschillende gemeenten in Limburg en Noord-Brabant; van oordeel, dat een plaatselijke film- nakeuring, waarvoor de Bioscoopwet de mo gelijkheid openlaat, uitsluitend geaccepteerd kan worden en niet een Zuidelijke nakeuring in centraal verband, die door de regeering zelf in strijd met de wet geacht werd en die bovendien practisch de verdere exploi tatie van het bioscoopbedrijf in het Zuiden onmogelijk maakt; spoort het hoofdbestuur aan, alles te doen, wat in zijn macht is om een eind te maken aan den rechteloozen en onwettigen toe stand, die door de z.g. Zuidelijke nakeuring is ontstaan en voorts er voor te zorgen, dat niet nog verder wordt gegaan met het on mogelijk 'dwingend en fnuikend optreden van de Zuidelijke Keuringsvcreeniging; besluit verder zich als één man te scharen achter het hoofdbestuur van den Bioscoop bond en gaat over tot de orde van den dag." Men meldt ons: In dc Maandag gehouden buitengewone spoed-ledenvergadering van ■den Nederlandschen Bioscoopbond, die druk j Zaterdagnacht zag een juffrouw in de Rembrandtstraat te Den Haag, twee man nen aan een deur morrelen. Zij waarschuwde een nachtwaker, die er op zijn beurt weer een agent van politie bü haalde. De twee mannen, die onraad bespeurd hadden, waren er inmiddels van door ge gaan. De agent slaagde er evenwel in hen aan te houden, waarna de twee morrelaars naar een politiepost werden overgebracht. Het bleken te zijn de colporteur R. C. T. cn de acrobaat J. A. V., een paar goede be kenden by de Haagsche politie, die zich in het bijzonde rtoelegdeen op diefstallen uit muntmeters. Op hen werden thans gevonden een zak lamp. een looper^ een stel handschoenen en een schroevendraaier, benevens twee sleu teltjes, speciaal om er gasmeters mee te openen. De twee personen zijn weer in verzekerde bewaring gesteld. De bioscoop-kwestie in het Zniden. De houding der exploitanten. •De visschersstaking. Een schrijven van-de Reedersv'ereeniging „Scheveningen". Viering van het eeuwfeest van „Toon kunst". De Veendammer Hypotheekbank. Hei cas satieberoep van A. C. M. verworpen. Dc violist Max Mossel overleden. Prins Hendrik bezoekt de Phiiips-fabrie ken te Eindhoven. Groote brand te Margraten (Limbi). Een rede van Stegclwald over den- pot deken toestand van Duitschland. Te Belgrado is het proces-Ratsjitsj- be gonnen. De krijgsraad te Sjanghai heeft een prijs van 30000 dollar op het hoofd van generaal Feng gezet. Een slag tusschen regeeringstroepen en Chineesche zeeschuimers, waarin de laatsten verslagen werden. AAN EEN MOEDER Een moeder moet voor haar kind vroolijk lachen kunnen met den ernst en de be. zorgdheid in het gemoed. P. Chenent OP VOETBALLERS Een verloren, doch goed gespeelde wed strijd is meer ward dan een slechte ge wonnen partij. N. Beets OP BRAAF ADVOCAAT Maar ik wil gehoorzaam wezen, En niet plukken; ik loop heen. Zou ik om een handvol pruimen Ongehoorzaam wezen? Neen H. v. Alphen. De twee gewonde vlicgtuigmakers hersteld Blijkens dcor den Commandant van het vliegkamp te Soerabaja. van den Consul te Bagdad ontvangen telegram zijn de sergeant- vlietuigmaker Langeraar en de korporaal- vliegtuigmaker Symons, die bij het bekende ongeval met de Dornier WallvHegboot te Bagdad gewond werden hersteld. Ze zullen deze week naar Soerabaja vertrekken. 'bezocht was, werden alle voorstellen van .het hoofdbestuur met betrekking tot het bios- coopconflict in het Zuiden, met algemeene stemmen aangenomen. Als uitvloeisel van de genomen besluiten zullen, nadat in eenige gemeente in Limburg of Brabant door het Gemeentebestuur aldaar een bioscoop geslo ten wordt, alle andere bioscoop-exploitanten in die gemeente vanwege den Bioscoopbond -fopgezet worden. ,vlr. D. F. Pont, burgemeester van Hille gom heeft aangekocht de villa „Casa Cara" •n de Wilhelminalaan aldaar. Daardoor is n moeiiijk? kwestie opgelost. Men herin- ,-art zich n.l. dat Ged. Staten wenschten, dat indien de Burgemeester Hillegom zou atsn en icn canonrccht van het ter- .ein „De Hoedendoos" zou worden geheven, aardoor den te' /tón villa vrijwel onver koopbaar werd. Daar dc Raad dezen eisch hoogst onbillijk vond werd in een spoed cischende v-rvtdering besloten het verzoek niet in te w i.Uigen van Ged. Staten, docli in dien dit college bij zijn besluit bleef in be roep te gaan bij de Kroon. Eer echter de Kroon beslist had gingen misschien maan. den voorbij waardoor dc bouw der woning evenlang werd vertraagd. Thans- is dit overbodig. De nieuwe woning is mooi ge legen en zoo zal Mr. Pont met, zijn gezin reker voor den winter hier gehuisvest zijn. Barometerstand 9 uur v.tn.: 766. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.40 uur. Hoogste barometerstand 775.8 m.M. te Thorshavn. Laagste barometerstand 759.9 m.M. te Biaritz. Verwachting: Zwakke tot matigen tijde lijk wellicht toenemende, Noord-Westelijke tot Noord-Oostelijken wind, meest licht tot half bewolkt, tijdeiyk mogeiyk toenemend, waarschijnlijk droog weer, koeler in het Zuiden en Oosten. Dezer dagen hield deze vereeniging ha: jaarvergadering onder leiding van den hc Vincent Loosjes. Uit het jaarverslag bles dat het aantal leden over 1928 met 20j was toegenomen en het kassaldo met 5000. De aftredende bestuursle-' Mevr. van Bommel-v. Heusce en de h: ,1 Schaap en Schuyt werden bij acclamatie herkozen. Op 1 Januari 1929 kon een begin gemaakt worden met het financieel ondersteunen van een drietal gezinnen. Alle aparte acties voor fondsvorming kwa men met ingang van 1929 te vervallen. De centrale leiding van een en ander berust nu by de Verbandscommissie Nazorg. De Reedersvereeniging „Scheveningen" rendt nogmaals een schrijven aan de pers, waarin nog wordt opgemerkt, dat het al tijd als een schaduwzijde van het haring- visscherijbedrijf is geveeld, dat dit slechts een half' jaar wordt uitgeoefend. Vroeger werd' meermalen door reeder en visscher samengewerkt om te trachten, in deze leem te voorzien; proeven zijn genomen met ma- kreel-visscherij ten Zuiden van Engeland, of met haringvisschery in het noorden bij Stomoway en de laatste jaren bij de Iersche kust, welke proeven helaas alle op een mis lukking zijn uitgeloopen. De reedersvereerd- ging houdt staande, dat de uitkomsten van 1928 een loonsverhooging niet motiveeren. Hond aangereden Gisteren bevond zich op den Hoofdweg ta Hoofddorp een groote hond. die by het naderen van een auto blijkbaar niet tijdig meer uit den weg kon komen. De chauffeur remde uit alle macht, doch kon niet meer vermijden, dat de hond aangereden werd, hetgeen met zooveel kracht geschiedde, dat het dier een groote salto mortalc maakte en in de Hoofdvaart terecht kwam. Door het krachtige remmen was de auto defect ge raakt, zoodat de automobilisten eerst na eenige oponthoud hun j-eis konden voortzet ten. De hond was inmiddels jankende van pijn weder uit het water gekropen en zal er misschien het leven nog kunnen afbrengen. In het Bruggegat gevallen Een bloemenkoopman uit Roelof arendsveen wilde nog gauw even met de fiets aan de hand, de bgug over de Ringvaart bij Aalsmeer passeer en. welke geopend moest worden. De afsluitboom was reeds gesloten, doch gedien stigen deden hem voor hem open. Om echter plaats te maken voor dezen afsluitboom moest de man een paar passen achteruit loopen, doch hij nam er te veel, met het ge volg, dat hij op den rand van het inmiddels geopende bruggegat kwam te staan, zijn evenwicht verloor en met een geweldigen smak achterover in de Ringvaart terecht kwam. De drenkeling zag gelukkig kans de beenen van een schipper te grijpen, die daar toe over den-rand was gaan hangen. Sgoed'g kon de koopman toen behouden op 't droge worden gebracht. Zqn fiets, die mede te water was geraakt, werd later opgevischt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1