Plaatselijk nieuws s Heringa Wuthrjch, Haarlem Electriciteit NATIONAAL ZANGCONGOURS TE ZANDVOORT 0. i Stofzuigerhuis MAERTEHS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 96-^ SPORT EN WEDSTRIJDEN K Si k 9t le EERSTE BEAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 28 MEI 1929 BLADZIJDE 2 HAARLEM Dioc. R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem BURGERLIJKE STAND De candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer Zondag 26 Mei BOTSING VAN TWEE TRAMS ONDER HET VIADUCT KRUISWEG HOORN PURMEREND DAMMEN Een nieuwe blindspeler ATHLETIEK Wat wordt er van de nationale ploeg tegen West-Duitschland GEMENGD NIEUWS Melkwagen en twee paarden in de diepte verdwenen Aanbesteding schilderwerk TANDHEELKUNDIGE KLINIEK De verlichting in het Nederlandscli Sportpark M 64 7'"t fiO', Een dezer dagen hield de Dioc. Vrouwen bond in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem zijn voorjaarsvergadering, tevens herden king van het derde lustrum. Vooraf werd een stille H. Mis ter intentie van den Bond bijgewoond in de St. Jo6eph- Kerk (Jansstraat). Vóór den aanvang der vergadering ver welkomt mej. Peeters de bijeenkomst in de afdeeling Haarlem, de hoop uitsprekende, dat de dag een blij verloop moge hebben. Daarna opende mej. Post, voorzitster, de vergadering. mej. Peeters dankend voor haar vriendelijke woorden. De notulen der vorige vergadering worden onder dankzegging goedgekeurd. Evenzoo het jaarverslag der penningmees teres en secretaresse. Door de commissie, belast met het nazien der boeken, wordt hulde gebracht aan de Roorda en Bijl. Santpoort., 4.400 J. G. Reinders Spijker en H. de Bie. Amsterdam 4 830 M. Conen, Amsterdam, f 4.900 D. Slechtenhorst, Den Haag, 5.510 C. v. d. Leed en, Zeist, 5.964 J. G. H. Fengler, Haarlem. 5.990 H. B. Past, Amsterdam, 6.1000 J. Lucas. Spaaxndam. 6.980 Fa. P. H. v. d. Bos en Zn., Heemstede, 6.980 J. Goldsteen, Haarlem, Fa. W. Joosten Jr. Haarlem, M. van Brussel. Santpoort, N. V. Het Schildergild. Haarlem, J. J. van Hesteren, Haarlem. De gunning werd aangehouden. 7.193 7.951) 8.000 8.497 8.993 Geboren: 23 Mei z. van M. J. H. Draaisma- Westerwoudt. 24 Mei, z. van A. C. Luiten- Spanjaard. 25 Mei, d. van J. Vermeer- Broek man. Overleden: 24 Mei, A. M. v. Beek-Zomers, 53 jaar, Berkenstraat. G. W. Pieters- Lohmeijer, 48 jaar. Lindenstraat. W. R. Rijs, 15 jaar, Zoetestraat. Gisterenmorgen had ten stadhuize 'n open bare zitting plaats van het Hoofdstembu- reau in den kieskring XI (Haarlem)waar- penningmeesteresse voor haar accuraat be- in door genoemd bureau over de geldigheid heer en de duidelijke wijze, waarop de ad ministratie gevoerd wordt. Mevr. Ganzenboom, de bekwame leidster van den Moedercursus, ter vergadering geko men, werd door de presidente verwelkomd. De afdeelingen worden aangespoord het toezenden der jaarverslagen niet na te la ten en bestuursveranderingen uitvoerig op te geven. Het voorgelezen jaarverslag der commis sie tot politieke" voorlichting geeft de afdee ling Amsterdam (mevr. Zegger) aanleiding te vragen wat er op politiek terrein door de afdeelingen is gedaan. Een vraag, die mej. Post noodzaakte het antwoord te geven, dat de belangstelling der R:K. vrouwen voor de politiek nog zeer zwak en slap is. en dat (zij kon dit als lid getuigen) de politieke commissie groote des- sillusie ondervonden had. dat de afdeelin- gen zelfs niet op het rondschrijven van de i commissie hadden geantwoord. De afdeelin- j gen hebben de taak de vrouwen in de kies- vereeniging te brengen en- te zorgen, dat ook vrouwen in die besturen worden aan genomen. Een der afdeelingen beroept zich op de uitspraak van haar adviseur, dat spreken over politiek in den vrouwenbond niet geoorloofd is. Mej. Post licht toe. dat dergelijke uitspra ken misvatting zijn, daar de Vrouwenbond op politiek terrein niet strenger gebonden is dan mannenorganisaties en dat het verbod van politiek in bonden en vereenigingen al leen betreft het zelf stellen van candidaten door een organisatie. Een verbod, dat ech ter niet beteekent. dat leden van een bond, (welke ook) als personen niet voor candi daten mogen ijveren. Weinig is er door onjuiste opvatting in dit verkiezingsjaar door de afdeelingen ge werkt. Een gunstige uitzondering maken Maassluis en Poeldijk, waarop een betrek kelijk klein aantal leden twee vrouwen in het bestuur der kiesvereeniging zitting heb ben. Op de vraag van de afdeeling Leiden of men in een plaatselijk blad alle onderwer pen mag aanroeren, maande de presidente voorzichtig te zijn om niet door uitvoerig heid de katholieke vrouw te schaden. Eenige mededeelingen werden gedaan omtrent het werk der Federatie. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Mej. Peeters, mevr. Koenen en mej. Hee- ren werden bij enkele candidaatstelling her kozen verklaard. Het voorstel van Amsterdam om meer rijd beschikbaar te stellen bij de aigemeene vergaderingen tot onderling contact, werd aangenomen. Het voorstel van de commissie „Zorg voor Moeder en Kind" werd wat punt 1 betreft 100 subsidie jaarlijks door het Diocees te geven aan de Bakeropleiding van de afd. Amsterdam) werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Punt twee lokte discussie uit. De afdee ling Rotterdam meende, dat het beter zou zijn de subsidie 35) voor Bakeropleiding aan de afdeelingen te geven ook aan an dere vereenigingen, die zich die opleiding ten doel stellen. Deze afdeeling vond bovendien de tege moetkoming van 35, die het diocees aan de afdeelingen denkt te geven, te hoog daar in Rotterdam slechs 25 gegeven wordt. Met groote meerderheid sprak de verga dering rich uit (62 tegen 11 stemmen) om de subsidie slechts in den Vrouwenbond te verleenen. Het voorstel van 35 werd hierbij aan genomen. Het voorstel-Haarlem tot instelling van het fonds „Moedersrust" bracht Amsterdam ar toe aan te dringen op tijdig ontwerpen van het in het vooruitricht gestelde con cept-reglement, zoodat bjj de najaarsverga dering- de plannen reeds onderzocht rijn en kant en klaar ter bespreking gereed. De afdeeling vraagt het instellen van een commissie van voorbereiding, hetgeen wordt toegezegd. Bij de rondvraag vraagt de adviseur der afd. Wassenaar, óm de vereeniging „Eer en Deugd" op te richten in en door de afdee lingen. De afdeeling Voorschoten bepleit het gra tis toezenden der Kath. Vrouw aan de ad viseurs. Poeldijk zegt aangezocht te worden door het- Wit-Gele Kruis tot samenwerking voor het houden van Moedercursussen. Mej. Post adviseert hiermede te wachten, daar het dioc. bestuur met t hoofdbestuur van het Wit Gele Kruis doende is de:4e kwestie te regelen. Bergen vraagt voorzichtiger toezending in drukwerk, niet voor de jeugd geschikt. Loosduinen vraagt verklaring van de ver andering jaarlijks aangebracht aan de bloempjes voor Koning-Christus dag. Duivendrecht zag gaarne de subsidie vóór de samenstelling van den Moedercursus. De Presidente legt uit, 'dat de begrooting aan de toezegging moet voorafgaan. Wassenaar verlangt vermindering van af dracht aan het Dioc. Bestuur. De Presidente antwoordt, dat die telkens terugkomende wensch tot de onmogelijk heden behoort, en verwijst naar een volgend lustrum alvorens die vraag weder eens mag geuit worden, Niets meer aan de orde zijnde, wordt de •vergadering met gebed gesloten Hierna werd gemeenschappelijk de lunch gebruikt. der ingeleverde lijsten en over handhaving van de daarop voorkomende candidaten be. slist werd. Geen bezwaren waren ingebracht. De 25 lijsten werden alle*" geldig ver klaard. van 22 lijsten waren alle verklarin gen van bereidwilligheid binnengekomen. Van de lijst Ter Hall (Fed. Verbond) werd geschrapt Dr. W. Koster, te Amsterdam, van de lijst Ds. Lingbeek (Herv. Ger Staatspar tij) Ds. L. C, W. Ekering te Amsterdam en van de lijst Joh. Smit werd diens naam evenzoo geschrapt. Daardoor komt op deze lijst als nummer één te staan A. J. v. d. Horst te Vijfhuizen. Zonnestralen in het seinlicht Zondagavond om half zeven rijn twee trams van lijn 2. (Station—Bloemendaal) tegen elkaar gebotst onder het viaduct Kruisweg De ruiten van de voor bal cons braken, terwijl de balcons zelf beschadigd werden. De passagiers kwamen met den schrik vrij. met uitzondering van den heer Tim mer uit de Bakkerstraat, die geringe ont vellingen kreeg aan enkele vingers. De oorzaak moet gezocht worden in het seinlicht aan, het Statenbolwerk. De bestuurder van den tram. komende uit Bloemendaal, meende, dat het seinlicht op veilig stond, omdat de zonnestralen het kunstlicht verduisterden. Het verkeer ondervond geen vertraging. Als bijzonderheid dient vermeld te wor den. dat de verkeersagent op het stations plein het ongeval zag gebeuren en rijn standplaats verliet, die werd ingenomen door een tot -nu toe onbekend gebleven burger Aanbesteding Voor het schilderwerk, van den woningbouw aan de Drieboomlaan, voor rekening van den heer J. van Riel c.s. waren de volgende biljetten ingeleverd: J. Harder 3879,Schekkerman en Zn. 3275; van Ree 2793; P. Opmeer 2583; Een biljet van 1783 was van onwaarde. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Burgert, stand Geboren: Helena J. d. van J. Koersman en F. F, Vriese, Achter op 't Zand: W. z. v. W. Tonneman en C. v d. Waals, Duinsteeg 12: A., G. d. v M. Wevling en P. Dietz, Veenenlaan 2: A. z. v. N. Schoof en M. Haring, Drieboomlaan 51; J. A. M. zoon van J. A. Schrickx en V. M. Botman. Kerkstraat, 8; J. z. van B. Westra en V. Ver beek. Schoolsteeg 4: W„ Catharina, d. v. F. Fok en G. C. Middelburg, Weeltje 3. Overleden M. Kuiper, 6 jaar wonende te Ursem; A. Stieltjes, 67 jaar weduwe van M. de Jong, St. Pietershof; J. Takken. 33 jaar echtgenoot van M. Perrey. Kruisstraat 5; P. Roozendaal, 28 jaar wonende te Wognum. W. Kuintjes. 85 jaar weduwe van C. Woestenburg. Peperstraat 35; C. Wijnstok 74 jaar echtgenoot van G. Brandenburg, Drieboomlaan. Ondertrouwd: E. Stieltjes jen J. Kossen. Drieboomlaan 180; P. Nooy, Drieboomlaan 36 en Y. Boorsma, J. Pzn. Coenstraat; W. C. v. d. Kreeft, Draafsingel 10. en H. Boekhout Bunnik. Getrouwd: E. M. Lippits en B. G. Vos- senberg, Leeuwarden; P. E W. en G. van Meurs, Gr. Noord 52 b; H. Popma en G. van der Heiden, Kerkplein 31. Encycliekmeeting Door verschillende omstandigheden, kan de encycliekmeeting van het geweest, Hoorn van den R. K. Volks bond niet in Grootebroek plaats vinden en daarom is besloten deze te houden te Hoorn in de Parktuinen op Zondag 2 Juni. Een op tocht zal de meeting voorafgaan. Als spre kers treden op kapelaan v. d. Eem en de heer J. W. v. d Akker. Gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" Aan den heer Jan Koning alhier is toege kend het gouden eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice," om rijn groote verdiensten gedu rende 40 jaren, dat hij lid was van het R. K. Parochiaal Armbestuur. Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken'.' Maandag 27 Mei Aardappelen 38—39 ct.; kleine aardappe len 21—34 ct.; peulen 64—79 ct; Aardbeien 1632 ct. per doosje; witlof 2096 ct. per 8 K.G.: spinazie 6—47 ct. per 6 K.G.; pos telein 4866 ct. per 6 K.G.; sla 1,10—8.90 lier 100 krop; radijs 2.403.70 per 100 bos; selderij 13 per 100 bos; raapstelen 0.90ƒ1.20 per 100 bos; rabarber 7— 13 per 100 bos; wortelen 2934 per 100 bflse prei 24 per 100 bos. 's Middags. Ondanks het prachtige zomerweer, den Ita- liaansch blauwe hemel, het strand en duin. was de opkomst vrij bevredigend. De jury bestond uit de heerem Roeske, Hagens en Sanders, zoowel voor 's middags als voor 's avonds. Als no. 1 Kinderkoor „Inter Nos", Haar lem, dir. Jan Booda. Verplicht koor voor de eerste afdeeling „Sproeiliedje" van Hendrika van Tussen broek. Dit echt kinderlijk werkje werd met zeer goede kleur en voordracht gezongen. Men kan hooren dat deze stemmen goed gecul tiveerd zijn. Vooral de fraaie lichte 'meis jesstemmen vielen ons op. Als vrij werk kregen we „De schoonste feestdag" met inleiding, bloemenkoor, win terzang. Bede en slotzang. De inleiding „Vlug uit de veeren" werd zeer pittig/gezongen. Allerliefst klonk hierna het door de kleine meisjes gezongen eerste deel van het bloe menkoor. Toen hierna de grootere meisjes meezongen en vervolgens het geheele twee- honderdtallige kinderkoor, kregen we' een cht prettig meeleven met dezen kinderzang. In „Winterzang" kregen we weer een ge heel anderen koorklank. Aan de kleurscha- keering was terdege zorg besteed. Iets te gereserveerd klonk „Bede". Hier was de klank iets te strak en soms te /Voor zichtig, bijv. in het eerste couplet. Met 301 punten een eersten prijs. Als no. 2 het Dameskoor „Fem-ina" Am sterdam. dir. Mevr. Leida Fulscher. Verplicht nummer voor de eerste afdee ling dameskoren „Nachtgezang" van Corne lls v. d. Linden. Toen dit koor, na ettelijke keeren gehele te rijn nog niet verscheen, deelde de voor zitter mede, dat de dames wel aanwezig waren, maar even hun hoeden moesten af zetten. Dan weten we het wel! (sic). Dit koor bezit volle alten, de sopranen konden iets soepeler. Ofschoon over het algemeen „Nachtge zang" verdienstelijk werd gezongen, hadden wfj de pianissimi fraaier gewenscht. meer dynamische schakeeringjn en meer tempera ment. Als vrij nummer „Bröllops-Marsch" van Aug. Joh. Sodermann. Zeer rhythmisch gezongen, jammer, dat'bij eenige hooge noten de sopranen iets bene den den toon waren. Evenwel, over het algemeen goed gezon gen en op toon geëindigd. Met 338 punten een len prijs. Als no. 3 het Dameskoor „Sempre Cres cendo", Rotterdam, dir. Mevr. Grimberg- Huyser. Verplicht werk voor de 1ste afdeeling „Nachtgezang" van C. v. d. Linden. Reeds bij de intonatie was de koor klank onzuiver, zeer ongelijk, onrhythmisch gezon gen, tenminste het eerste couplet. Als koor naar keuze „October", van Ber nard Zweers. Hinderlijk klonk de pianobe geleiding bij dit koor. dat hoe langer hoe meer zakte. We vroegen ons af: „Is dit een koor voor de eerste afdeeling?" Met 276 punten een 2e prijs. Als no. 4 het Zusterkoor „Duin en Bosch". Bakkum. dir. Stephen Jansen gen, evenwel zeer vei'diens tel ijk. Jammer dat tegen het einde bij „Jerusalem" de klank onzuiver werd. Het werd er echter nog goed afgebracht. Vrij nummer „Abendfriede am Rhein" van M. Neumann, liedertafelmuziek, lieder- tafelachtig gezongen. Met 332 punten een len prijs. Hierna mannenkoor „De IJzangers" Am sterdam, dir. Karei Böhne. Verplicht nummer voor de 1ste afdee ling „De jonge vrouw staat op den toren- wal" van Paul F. Sanders. De inzet van de tenoren deed ons aan een vrouwenkoor denken. Middendeel de stem ming goed getroffen. Koor naar keuze een ballade van Roeske ,,'t Geuzenvendel op den thuismarsch". Hoewel wij met den balladevorm niet hoog kunnen wegloopen. moeten wij erkennen, dat d"it in zijn soort nog wel de beste is. Met zeer juiste opvatting uitgevoerd. Met 339 punten een len prijs. Na een korte pauze zong mannenkoor „Harmonie" Amsterdam, dir. K. Böhne. Verplicht koor uitmuntendheid „Dit rijn de stemmen die klagen" van Roeske. Uitstekend gezongen: de bassen rijn be ter dan de tenoren. Betere opvatting ware niet mogelijk. Als koor naar keuze het bekende „Ge bed voor den Tempel" van Roesje. Uitvoering in alles in de perfectie. Met 364 punten een len prijs. Hierna werden de directeursprijzen nog bekend gemaakt. Herm. Dijkstra een eersten prijs met 364 punten. Böhne ook een eersten prijs met 364 punten, mevr. Hulscher een 1 en prijs met 338 punten .Mienis een 2den en Sicking eveneens een 2en prijs. EERE-WEDSTRIJD Als no. 1 de Gem. zangver. „Ars Vocalis" Amsterdam, dit. Herm. Dijkstra, die in de 3e afdeeling een len prijs had behaald. Te zingen werk „Tenebrae factae sunt". Pracht Palestrijnsehe muziek, zeer mooi ge zongen. Met 364 punten een len eere-prijs. Als no. 2 Gem. koor „Preciosa", Amster dam. dir mej. Alida v. d. Kwast, die even eens een len rijs in de 3e afdeeling had be haald. Te zingen werk was het smaakvolle „Kin- dergedachten" van Nico v. d. Linden. Even. bij te veel krachtsinspanning, waren de stemmen te ruw, verder zeer verdienste lijk gezongen. Met 175 punten een 2e eereprijs. Als no. 3 Postaal's Mannenkoor". Am sterdam. van Nico v. d. Linden, die in de 3e afd. een len prijs had behaald. Gezongen werd „Hannibal" van Jacob Hamel. De intonatie was dikwijls te grof en te ongelijk. „Hannibal" is een echt opper vlakkig schreeuwnummer. „Onder Ons". Zaandam, dir P. A. Blauw, die in de 2e afdeeling gem. koren een lsten prijs had behaald, trad op als no. 4 met „Nooture" van Bonset. Zeer leelijke porta mento van de bassen bij „Poel". daarboven hangen vier booglampen. Voorts is op de verschalende rangen een zoodanige verlichting aangebracht, dat men op elke plaats gemakkelijk zijn programma kan raad plegen. Tevens rijn, ten bate van de gelijkmatige verlichting van de baan, op het middenter rein zeven dubbele lichtmasten geplaatst, tengevolge waarvan de indruk van licht in het Stadion zelf nog sterker wordt. Bulten rijn boven tegen de muren eveneens een groot aantal lampen aangebracht. Om een indruk te geven van de verbetering in de bestaande verlichting diene, dat alleen die middenterreinverlichting een vermeerde, ring van ongeveer 25.000 kaars beteekent. In het geheel is aan verlichting bijgemaakt een totaal van ongeveer 80.000 kaars, hetgeen met de bestaande verlichting, die 85.000 kaars be droeg het respectabele totaal van honderd vijf en zestig duizend kaars maakt. Wij vernemen uit Lyon dat aldaar een jong Chineesch student in de medicijnen aan de Faculté de Lyon, King-Li-Tchoan (zoon van professor King van de universi teit te Tien-Tsin) op eene openbare séance zes partijen „blind" heeft gespeeld. King-Li-Tchoan is pas 22 jaren oud en speelde deze blindpartijen met eene merk waardige vlugheid en accuratesse. Deze jonge Chineesche blindspeler is een leerling van den bekenden Franschen mees ter Dr. Alfred Molimard. die aan de uni versiteit van Lyon verbonden is. ligt een Iets over het uitwisselen van geschoolde athleten. Waarom' geen gezamenlijke training' ie Amsterdam, Den Haag en Haarlem? Sedert het vertrek van trainer Kreigsman in November 1.1. uit het grootste deel van de I Ned. athleten zonder technische Voorlichting, een gemis, dat jammer genoeg in de kringen der beoefenaars sterker wordt gevoeld dan in den boezem van bestuur en T. C. der KNAU. In verband met de Olympische Spelen in 1928 fourneerde het N. O. C. in November 1926 de gelden noodig voor het engageeren j van een eerste-klasse coach. NA de spelen beschikte de K.N.A.U. niet over de noodige 1 geldmiddelen om het contract met Kreigs- man te hernieuwen, zoodat deze verplicht i was ons land te verlaten ten einde de athleten elders, in dit geval Zweden, van zijne enorme capaciteiten te laten profitee- ren. Sedert het vertrek van Kreigsman zijn thans 6 maanden verloopen e.n men is er bij de K.N.A.U nog steeds niet in geslaagd i eenige compensatie Voor de athleten, in wel- ken vorm dan ook, te vinden. Aller aan- J dacht zou van stonde af aan geconcen- j treerd worden op de massa, de cracks had- den nu zoo langzamerhand genoeg geld ge kost. Het gevolg van dezen gedachtengang is geweest, dat het initiatief of verbetering der techniek en het opvoeren der prestaties van diverse opkomende krachten op 't oogen- De dames zingen beschaafder dan de hee- blik enkel en alleen berust bij eenige voor- Voerman verdronken Gisternacht is door tot nu toe onbekend® oorzaak de pont over het Rechterdiep per Eiland) gezonken. Op de pont bevonü zich een melkwagen met twee paarden. wijl de voerman, zekere van der W.. met a vragen en de twee paarden in de diepte vê. dween. Niemand schijnt het ongeval betaff te hebben; eerst hedenmorgen ontdekte JO het tragisch gebeuren en kon men het van Van der W., benevens de cadavers d twee paarden en den melkwagen naar bcv'e brengen. Nader wordt ons nog omtrent het trag**® ongeval op het Rechterdiep gemeld: De 28-jarige gehuwde melkrijder H. der Wetering, woonachtig te Kampen, rt®^ gisternacht omstreeks 2 uur met rijn wa®*jp gen met twee paarden bespannen naar 8 Kattemarkt. Hiertoe moest hij met de P01' óver het Rechterdiep. den meest westelijk®' arm van den IJsel. Hij was alleen en W. de pont vast. Daarna heeft hij op de 108 n de bussen op den wagen geladen en is t8® weder teruggereden. Het schijnt, dat Van c" W., toen hij weder met rijn wagen op de f**1 wilde gaan, hij door de duisternis misl®1 slechts voor de helft op de pont is gered®"' waardoor het noodlottig ongeval geschiede® Ook is het mogelijk, dat hij de pont goed heeft vastgelegd, waardoor de pon* afgedreven. Hedenmorgen miste men hem de melkfabriek. Na onderzoek vond men de pet van Van der W. op het water drij*®"' Na dreggen haalde men rijn lijk op. ook verdronken paarden en de melkwagen den naar boven gebracht. Van der W. laat een vrouw en drie kind®' ren achter. CN iet-Officieel). 430s(e STAATSLOTERIJ. Ds trekking van .Maandag 37 Vi se kl.. 9e lijnt. Hoog» prijzen: 5165 12705 1000— 7.381 7930 9099 11345 13297 15125 15848 17812 18719 ƒ200 159 693 3063 8527 9676 12017 12081 14556 19570 100. Prijzen van 70. aanstaande vereenigingen. waarbij de door Kreigsman gekweekte specialisten dienst doen als leiders, ieder in 't betreffende onderdeel. Vooral in de vereeniging „Haarlem" wordt dit systeem met succes toegepast, doch hier- 18 429 477 557 651 698 818 924 936 975 994 1050 *92 1414 1735 1777 1850 1995 2075 2159 2174 2505 2511 2657 2670 2707 2725 3967 3138 3226 3286 3329 3367 3491 3585 3682 3742 3789 3809 3814 3846 3848 3891 397.3 4027 4091 4196 4266 4289 4472 4499 4574 4S56 4910 4993 5097 5229 5352 5563 5626 5678 5682 5737 5837 5880 6078 6200 6480 6488 6631 6775 6788 6929 6958 7091 7161 7319 7476 7736 7782 7871 8178 8309 8421 8558 8644 8824 8894 8904 9031 9059 9133 9330 9441 9490 9557 9605 9612 9849 9951 10217 10344 10474 10513 10604 10608 tfi i.« 2(11 joV 38r- gfj' ï(V 8# »l* ren. „Saters en horden" werd zeer markant gezongen. Als no. 5 Gem. koren „Johan Verhulst", Krommenie, dir. F. J. Sicking, die in de eere- afdeelmg van dezen middag een len prijs Verplicht koor voor afdeeling Uitmuntendif had gewonnen. Gezongen werd „Pater Nos- van profiteert ten slotte maar een enkeling, heïd „Christe Eleison" van den grootmeester ter" van Roeske, even voortreffelijk als des j Nu Wordt op Zondag 14 Juli de interland der Mis, Palestrina. middags. Jammer, zeer jammer dat het koor er uit derd. Als eereprijs een zilveren beker. Hierna zong de andere le prijswinnaar van dezen middag „Door onthouding Sterk", dir. J. Mienis, eveneens met „Pater Noster". Als no. 7 „Deutscher Mannen Gesang Ver." Amsterdam, dir. Herm. Dijkstra, die dezen middag 'n len prijs had behaald in de 10654 10760 11101 11172 11175 11189 11200 l" 11449 11485 11556 11595 12Ö29 12044 12103 13481 12501 12390 13452 13501 13621 13988 14032 14061 .14553 14381 14649 14658 14768 14806 15138 15289 13887 15746 16(77? 11641 11670 11704 11758 12129 12173 12199 12348 12786 13056 13089 13247 13681 13704 13707 13920 14183 14193 14371 14415 14658 14730 15289 15357 15385 15479 '''if 16141 162.34 16354 16370 1651-9 16750 16801 16862 jffi; De uitslag van de aanbesteding van het •childerwerk van 149 woningen en een kan toor der Woningstichting „Ons Huis" te Haarlem, gehouden op 25 Mei 1929. is als volgt; CENTRALE Kenanpark 26A Telefoon 12644 SPREEKUREN: ▼an 9-U en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreeknnt raakte. Met deze muziek vooral ongeluk in een zeer klein hoekje. Bravo voor de jury, die het koor toe stond over te ringen maar dan vanzelf sprekend buiten mededinging. De tweede keer was voortreffelijk. Iets dergelijks hadden wij nog niet gehoord. Jammer, zeer jammer. Als vrij werk „Le Mariage de Marion" van Gabriel Piemé. echt gracieuze Fransche mu ziek. Bravovoor dirigent en koor voor keuze en uitvoering. Als blijk van waardeering der jury mocht dit koor buiten mededinging zingen in den eere-wedstrijd. Als no. 5 gem. Zangver. ..Kunst na Ar beid". Utrecht, dir. J. van Rheenen. Verplicht koor voor de 2e afdeeling „Noc turne", van J. Bonset. De verdeeling der stemmen is zeer ongelijs of eigenlijk veel te gelijk, alle partijen zijn even sterk bezet, waardoor het mannenkoor natuurlijk sterk domineert en dan nog. hoe? Onbeschaafd, rauw. hoogst ongecultiveerd, ondanks dat het vaandel de onderscheidin gen haast niet kon torsen. Als (Tij nummer „In 't Woud", eveneens van Bonset. Een compsitie die als vele Bonsetsehe werken niet boven maakwerk uit gaat. Dit werk is aanzienlijk beter gezongen dan het verplichte koor. De climax aan het slot werd evenwel op een vrij banale manier verkregen. Met 301 punten een len prijs. Als no. 6 de Gem. Zangver. „Joh. J. H. Verhulst", Krommenie, dir. F. J. Sicking. Verplicht koor afd. Uitmuntendheid „Pa ter Noster" van Roeske. Zeer goed materiaal, prachtige tenoren, muzikale opvatting en goede hoewel eenigs- zins typische leiding, soms kwam het goede toonpeil even in gedrang. Als vrij nummer „Die Thrane fliesst zum staub", van Wilh. Berger. Mooi werk, prachtig vertolkt met veel ge voel en temperament. Op toon geëindigd. Bravo! Met 354 punten een len prijs. Als no: 7 Gem. koor Mendelssohrl, Amers foort, dir. J. R. v. d. Glas. Verplicht koor uitmuntendheid „Pater Noster" van Fr. J. Roeske. Bij „adveniat" raakten de stemmen in de war. Hier moest afgetikt worden. Ook bü het ^verzingen zaten de stemmen leelijk iij den knoei, weer werd afgetikt. De bewuste plek was zeer moeilijk. Als koor naar keuze het Palestrijnsehe „Sanctus" van Antonio Lotti. De keus is te prijzen, technisch gaat het niet boven het bereik van het koor, maar de uitspraak was zeer onvoldoende. Het koor. was natuurlijk van prijsmededinging uitge sloten. Als no. 8 het Geh. Onth. Gem. Koor „Door Onthouding Sterk". Krommenie, dir. J, Mienis. Verpl. koor,,Pater Poster" van Roeske. Uitstekende directie, zeer gevoelige, de vote reproductie. Bravo! Koor naar keuze „Lentelicht" van Isr. J. Olman. Voor Olman is dit werk heusch niet kwaad; de goedkoope effecten evenwel ont breken ook hier meermalen niet. Zeer goed gezongen. Met 321 punten le prijs. Hierna „Deutscher Manner Gesang Ver- ein" Amsterdam, dir. Herm. Dijkstra. Verpl. koor „Laetare Jerusalem" van Ol man. (2e afdeeling). Goed materiaal, speciaal de 2e bassen. Echt op z'n dik Duitsch gezon- uitgezon- wedstrijd Holland-West Duitschland gehou den. Wie en wanneer stelt men de ploeg daarvoor samen? Reeds in Maart 1.1. richtte Rinus van den Berge rich in dit verband tot de T. C. van de K.N.A.U. en deed een aantal voorstellen aan de hand, waarvan wel het voornaamste was: „het uitwisselen van athleten, die 2 jaar lang serieus onder Kreigsman hadden ge- 16391 16392 16(470 17223 17326 17391 17502 17536 17757 17896 18042 18085 18108 18142 18247 18291 Is/-' 18884 19079 19203 19310 19436 19477 19525 >'jv 19548 19577 19657 19764 19839 19963 19964 2°T) .'0164 20193 20360 20479 20602 20606 20625 20664 20796 20852 JO6*' 2e afdeeling. Te ringen werk „Abendfriede traind". Over en weer valt er natuurlijk veel am Rhein" van Mathieu Neumann. Als no. 8 de 1ste prijswinnaar der le afd. mannenkoren „De IJzangers", dir. Böhne. Gezongen werd „De jonge vrouw staat op den torenwal" van P. Sanders. Een eerste eere prijs. Hierna kregen we Haarl. Vocaal Ensemble" dir. mej. Corry Bijster, die 'n eersten prijs had gewonnen in de 2e afdeeling dames koren. Het werd nu beter gezongen dan op Hemelvaartsdag. Iets te zwak zijn de sopra nen tegenover de alten. Een veeleischend werk. De voorzitter van „Centraal" sprak hierna eenige zeer waardeerende woorden tegen den heer Fred. J. Roeske. ter gelgenheid van diens 40-jarig jubileum als toonkunstenaar. Spr. bood den jubilaris bloemen en een com positie ten geschenke aan onder spontaan applaus. Hierna zongen de IJzangers het „Geuzen vendel" van Roeske, bedoeld als een attentie voor den jubilaris, waarna door de geheele zaal werd gezongen „Hij leve hoog!" Na de pauze het dameskoor „Advendo", Wijk aan Zee, dir. Jan Hensen. die in de 3e afd- dameskoren een len prijs had gezongen Het te zingen nummer was „de Vesper" van Beethoven. Verdienstelijk gezongen. Hierna zong „Femina", die dezen middag een len prijs in de le afdeeling dameskoren had behaald, onder leiding van mevr. L. Hulscher,..Bröllops-marsch" van A. J. Soder mann. Bravo voor de prestatie! Met 175 punten een 2en prijs. Amsterdamsch Mannenkoor „Harmonie", onder Karei Böhne, zong hierna „Dit zijn de stemmen die klagen" van Roeske. Met 195 J-S punt een len eere-prijs. Vervolgens het zusterkoor „Duin en Bosch" om den avond en tevens het concours te sluiten. Het „Christe Eleison" van Palestrina, be sloot zoo dus op waardige wijze dit con cours. Een kleine aanmerking: Moge bij een even tueel volgend concours het geloop en gestom mel van kellners wat verminderd worden, want dit is onder het zingen hoogst hinder lijk en geeft een min of meer kleinsteedsch idée. Het is te begrijpen, dat met het oog op de komende avondwielerwedstrijden er in het Stadion gezorgd moet worden voor een goede verlichting, beter dan die het vorig jaar is geweest. Toen was gebrek aan tijd de groot ste handicap, waardoor de zaak te vlug moest worden in elkaar gezet en derhalve maar een middelmatig lichtresultaat werd bereikt. Thans is deze verlichting geheel in orde ge- maakt. zoowel binnen als buiten het eigen. Iljke Stadion, in iedere bocht hangen zeven sterke lampen, die de baan uitmuntend ver lichten, zonder het publiek daar te hinderen. Op de rechte einden was het gemakkelijker; van elkaar te leeren. de vooraanstaande athleten zouden een prettig onderling con tact kunnen onderhouden, terwijl men langs dezen weg bovendien in staat zou rijn ge weest zeer tijdig een goede Estafette-ploeg samen te stellen, welke door het vertrek van de Boer en Broos uiteen was gevallen. Er verliepen eenige weken, waarin v. d. Berge in aangename schriftelijke relatie stond met den secretaris dier commissie (de admini stratieve behartiging der ahtletiekbelangën zou kunnen vastklampen aan de bekenden handen), maar het slot was toch, datmen den toestand liet zooals hij was, m.a.w, er werd niets gedaan. Plotseling leek het er echter op. of de K.N.A.U zich op het laatste oogenblik nog zou kunnen vastklampen aan de bekende stroohalm, i.e. een selectiewedstrijd voor alle Ned. Athleten op 30 Juni te Haarlem, waar van het initiatief alweer van de vereeniging uitging, doch ook deze kans om haar „tech nisch figuur" te redden ging helaas verloren, doordat de H.A.V. „Haarlem" de voorberei ding en organisatie niet aandurfde, deels wegens het vermoedelijk niet tijdig beschik baar komen van hec ,.Haarlem"-térrein, an derdeels omdat de finantieele voorwaarden van het al te „happige" K.N.A.U-bestuur onaannemeiyk waren. En daar zit men nu met de gebakken peren! Ten opzichte van enkele nummers rijn de pretendenten natuurlijk nu reeds aan te wijzen, op de meeste nummers even wel is een aantal nieuwe gezichten meer dan waarschijnlijk. Maar wie zijn dat en is een juiste beoordeeling uit de in Juni te houden wedstrijden mogelijk? Het had onder de huidige omstandigheden toch zeker op den weg gelegen van de T. C. om tijdig eenige Zondagen in Mei en Juni voor gemeenschappelijke training te reser veeren, met tot besluit een Selectiewdstriiö, waaruit dan desgewenscht een deel der ge maakte reiskosten bestreden had kunnen worden. Amsterdam en Den Haag leenden zich het best voor de loopnumniers, terwijl voor springen en werpen het „Haarlem"- terrein gebezigd had kunnen worden. Maar daarvoor is het thans te laat, daar de komende Zondagen alle bezet zijn met Nationale Wedstrijden in verschillende dee- len van het land, waarop en dat is het ergste nog 'n groot deel van de zooge naamde uitblinkers vermoedelijk zal ont breken omreden het deelnemen aan wedstrij den te Groningen en Zwolle niet onder het bereik van ieders beurs ligt. Wij zijn erg nieuwsgierig op welke wijze de T. C. al die moeilijkheden zal trachten te overwinnen. Of zou het kunnen bestaan, dat zij zich op het oogenblik nog niet goed be wust i» van de bezwaren welke zich straks bij de samenstelling van de Nationale ploeg kunnen voordien? Het is moeilijk aan te nemen, ofschoon de endervinding heeft geleerd, dat in de K. N. A. U. alles mogelijk is. Beste Kreigsman, wat-is het vreeselijk jammer, dat je tijdens je aanwezigheid in Holland ook de toonaangevende leiders niet een weinig athletiek-techniek hebt kunnen bijbrengen. Dan zouden de athleten van thans benevens de hardploeterende clubbe sturen wellicht beter begrepen en gewaar deerd worden dan op het oogenblik het ge val is. NIP. 1 EN: 124 9 13 16 40 78 85 186 210 234 250 262 270 292 336 379 473 535 547 623 636 685 '02 710 746 801 814 835 869 930 9(9 971 973 976 978 988 1037 1059 1074 1076 1087 1112 1129 1147 1156 1169 1187 1229 1288 1333 1354 1391 1392 1423 1433 1435 1511 1519 1552 1585 1611 1679 1735 1756 1776 1819 1841 1854 1870 1883 1888 1926 1980 1988 2046 2065 2125 2129 2140 2146 2192 2210 2288 2305. 2315 2517 2376 2383 2414 2426 2432 2469 2553 2623 2682 2807 2926 2951 2962 3071 .3085 3096 3105 3134 "184 3210 3284 3317 3340 3357 3384 *431 3453 3470 3496 3497 3498 3603 3608 3617 3662 3709 372! 3725 3739 3830 3869 3967 3996 4007 4035 4058 4095 4105 4159 4240 4246 4284 4288 4295 4319 4333 4337 4422 4433 4482 4507 4511 4529 4549 4583 4613 4629 46.57 4668 4820 4878 4937 4980 5042 5068 5076 5109 5122 5144 5153 5182 5196 524" 5295 538.5 5405 5442 5562 5568 5637 5703 5752 5832 5841 5877 5897 5924 5951 5960 6022 6027 6032 6041 6099 6117 6191 6239 6264 6276 6384 6405 6469 6494 6503 6530 6540 6563 6565 6501 6612 6639 6692 6696 6706 6716 6736 6810 6811 6820 6871 6901 6931 7009 7087 7096 7192 7193 7195 7284 7333 7352 7366 7392 7415 7445 7545 7548 7568 7597 7670 7693 7709 7723 7725 7774 7795 7820 7830 791b 7982 8057 8097 8179 8201 8317 8354 8444 8458 8476 8477 8489 8505 8519 8549 8565 8589 8605 8610 8624 8639 8677 8691 8725 8742 8781 8789 8807 8849 8900 9023 9026 9032 9061 9063 9149 9190 9260 9274 9331 9353 9366 9423 9426 9519 9533 9537 9663 9692 9713 9735 9759 9772 9781 9783 9852 9877 9904 9985 9997 10036 10038 10046 10051 10063 10110 10136 10137 10155 10156 10189 10273 10306 10312 10335 10441 10467 10490 10504 F' 'ft jJ? Si! so3» 61* 65'! fO# iii" 10512 105.58 10570 10615 10632 10709 10733 10881 10899 10912 10918 10992 11069 11105 11177 11181 11194 11256 11279 11324 11373 11427 11479 11484 11489 11516 11518 11541 11575 11605 11628 11651 11677 11696 11711 11897 11951 12039 12156 12165 12167 12175 12268 12270 12302 12319 12326 12438 12447 12480 12488 12499 13522 12541 12646 12669 12758 12818 12895 12901 12907 12919 12939 12995 13016 13043 13044 13099 13153 1,3154 .et 13446 13480 13511 13554 13635 1367S 13735 J^p? 13791 13796 13819 13831 13874 13941 14001 14071 14089: 14107 14162 14164 14252 14319 }.;h 143^3 14387 14407 14423 14441 14497 14498 14566 14671 14585 14593 14621 14637 14671 14724 14757 14811 14814 14837 14843 14936 L,«l 14955 14994 15021 15041 15047 15062 15080 15089 15091 tenc 1S-I7I icJlfl 15440 15449 15097 15225 15273 152S3 154» Lj'J -15571 15621 15633 15688 15701 '^1 15784 15534 15839 15897 15928 15969 t5«94 \6\V 16021 Ï6025 16069 16074 16077 16126 16134 {bS' 16197 16260 16322 16350 16395 16409 16439 '^0 16468 16474 164SI 16491 16495 16567 16622 Ljfll 16754 16777 16786 16791 16804 16822 16846 Ljj» 16902 16966 16984 16985 17002 17079 17117 ',,41 17193 17200 17207 17246 17256 17334 17433 'ijfï 17452 17523 17524 17530 175,37 17545 17570 Lfffi 17597 17612 17616 17661 17692 17754 17755 17780 .jfjl 17850 17851 17891 17895 17903 17936 17969' 'g^O 17974 17985 17993 17998 17999 t8010 18055 18078 18092 IS!19 18122 18148 18177 18202 >3# 18339 18363 18372 18376 18434 18468 18476 'JjjS ,18587 18615 18616 18650 18714 187.36 18784 ,|3 18852 18890 18914 18960 1898) 19013 1901» LrC, 19116 19122 19123 19134 19144 19160 1P206 19262 1926S 19273 19290 19293 193S6 19390 tfti 19450 194S5 19527 19532 19545 19566 19652 „oB '19679 19710 19712 19736 19821 19921 19930 L# 20012 20044 20137 20144 20159 20172 20240 20304 20311 20327 20334 20343 20395 20457 "tff" 20539 20587 20599 20609 20616 20627 20634 20674 20722 20757 20761 30825 20834 20890 20981 20983 11311 m It 11310- 19183 m/z 19193. 2058 en 15773

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2