Dingen van den Dag MELKONIAN N?7 Binnenlandsch Nieuws Tweede blad DeFirmaKeG. MELKONIAN, CAIRO, INTRODUCEERT M ET G ROOT VERTROUWEN HAAR EGYPTISCHE SIGARETTEN VAN SU PERIEURE KWALITEIT CENT CAIRO - EGYPT upDlMGj m\/A tandpasta NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 28 MEI 1929 BLADZIJDE 1 Vijf en twintig jaar strijd MANUFACTURERS OF HIGH-GRADE EGYPTIAN CIGARETTES SINCE 1882 Bezoek van Prins Hendrik aan de Philips-fabrieken Onze verhouding tot België De Tweede Kamer verkiezingen Het stadhuis te Veere Uitreiking mobilisatiekruis Ned. bond van gepension- neerden Het stadhuis van Rotterdam smaakt als room Dr. H. NANNING's 2575c.p.tube Opheffing van belasting kantoren ten plattelande Verdere uitvoering van het Driehavenplan te Rotterdam Onze Koningin in Zwitser land Hie V. E. H. I.-congres Verkiezing lid Eerste Kame De strijd op de veemarkten Collecte Trein 8.28 23 binnenkort viert de Haarlemsche Vereeni- Bing tot Bestrijding van Tuberculose haar en twintigjarig bestaan. Tegelijkertijd een drietal heeren dan hun zilveren bestuurslidmaatschap en de Haarlemsche burgerij is gemobiliseerd aan de feestvierende ^reeniging een geschenk aan te bieden in ®en vorm van een som van 25000.waar oor de vereeniging zich voorstelt een Rönt- -apparaat te koopen en eer^ nieuw gebouw te richten, omdat het gebouw aan de Ge- "kinpte Oude Gracht niet meer aan redelijk stellen eischen voldoet, be Haarlemsche vereeniging staat in den lande bekend als de sterkste en vooral als öe '.rijkste" vereeniging. Dat wil zeggen, dat over de inkomende geldmiddelen niet te ^ugen heeft. Dat is een eer voor de ver buiging, want de sympathie van het publiek boudt gelijken tred met het nuttige werk der Vereeniging. Het gaat en ging zóó: de Vereeniging hielp patiënten en vroeg daar- V°°r den steun van het publiek; de patiënten ^erden geholpen en die geholpen patiënten *erden propagandist; de gelden vloeiden Erdoor ruimer en de vereeniging kon weer Uieer doen; het aantal patiënten dat ge spen werd, werd grooter en met hen het ®antal propagandisten en de gelden kwamen ^eer overvloediger binnen, zoodat de ver buiging weer breeder de vleugels kon uit- E'aan enz. Dat is het geheim van de groote ^aardeering, die de Vereeniging tot bestrij- y*Ug van de tuberculose hier in Haarlem ge- Uiet. Zoo ging het ook met de katholieke ver buiging „Herwonnen Levenskracht." Geen btere propagandisten voor de bestrijding tuberculose dan zij, die reeds eenmaal in ÖeU greep van den Witten-Dood geklemd ^ten. ®n dat is wel niet te verwonderen als men b'ch even herinnert hoeveel er door de tuber culose geleden wordt. Bij het ziekbed van jongen man of van dat meisje in de Mooiste jaren van het leven, weet men niet teeer te beklagen, de slachtoffers zelf of Vader en de moeder, die in hun zoon, in UU dochter hun hoop en trots, hun steun V°°>" den ouden dag zien wegteren. En hebt öan nimmer dat verhaal gehoord van de Uge moeder, die sterven gaat en maar niet bbeiden kan van dat huisgezin met al die e'Ue kinderen, die haar niet missen kun- b®U, hoe gehoorzaam zij overigens aan Gods is? ,Jï' *il is? Wy kennen een ouden vader en 'n ^tie moeder, in behoeftige omstandigheden bu Verkeerende, die den een na den ander al 110 kinderen zagen sterven op den leeftijd V*U rond twintig jaar. Wat 'n beproeving! ^egen dien vijand heeft de vereeniging tot btrijding van de tuberculose den strijd aan bonden. En met bhjkbaar succes. Tn Europa stierven in 1908 ruim een mil- °®n mensc.hen aan tuberculose (1. 174. 225). at aantal is zeer verminderd. Th Nederland stierven in 1904, 7081 aan de beselijfce ziekte. Tot 1915 was er eenige Uühg m hezc sterftecijfers om gedurende eU oorlog weer te klimmen. In 1918 was er bu schrikwekkend cijfer van 10.717, maar ha oorlog is het cijfer sterk gaan dalen. In tien 1922 *950 «321 bedroeg het 6024, in 1923, 5682; in 1924, in 1925, 5276; in 1926, 5355; in 1927, m 1928, 4600. laatste cijfer is welsprekender nog, Uien in aanmerking neemt, dat het aantal toners van Nederland sedert 1904 van on- Veer 2^5 op zeven en een half millioen is btegen, in dat licht is het aantal stèrfge- eU met de helft teruggeloopen. Omtrent UUflem kunnen wij geen cijfers geven. Plaat- e statistieken zijn uit den aard der onbetrouwbaar voor dit geval en laten oonclusies toe voor de plaats zelf, orn- b°°veel factoren van verschillenden aard blijk, bn tiat ^6 ft'1 Etters beïnvloeden. U de eerste plaats het sterk stijgend in- hiu eraantal, dat een vergelijkend cüfer moei- Utaakt, maar al zou iedere lezer ook weten °uder een percentage verstaan wordt, Uog heeft men aan plaatseiyke offers Veel' In Bloementiaal b.v. is het sterfte nt r aan tuberculose abnormaal groot. Dat tië n bet feit, dat in Meerenberg veel pa- u aan tuberculose sterven en dat vele Hik *at tiau Uiet nu K®n Bloemendaal om zijn gezonde om opzoeken. Maar het heeft met de ver- Ug in Bloemendaal natuuriyk niets te maken. Hoeveel Amsterdammers, waarvan gezinsleden „naar buiten" moeten, vestigen zich b.v. in Haarlem-Noord of in Heemstede. Als daaronder lijders aan tuberculose zijn, is het duidelijk, dat een statistiek, waarin zij verwerkt zyn, een onjuist beeld geeft van den toestand in de plaats waar zij vandaan ko men en ook van de plaats, waar zij zich ves tigen en misschien sterven. Een overzicht in het geheele land is dan ook veel betrouw baarder. Wel kan men beoordeelen of in een stad of in een provincie veel of genoeg gedaan wordt aan de bestrijding van de tuberculose. En dan mag Haarlem met eere genoemd wor den. Ook de Provincie Noord-Holland, waar een wakkere vereeniging werkzaam is onder leiding van den heer mr. Heerkens Thijssen als voorzitter, dr. Kersbergen als secretaris en het lid van Ged. Staten Michels als pen ningmeester doet uitmuntend werk. Dit alles wekt de gegronde hoop, dat de ziekte tenslotte in een hoekje van de maat- schappij zal kunnen worden teruggedrongen. Geheel verdwijnen zal zij wel niet. Er zullen wel altijd menschen zijn, voor wie de doods oorzaak: tuberculose, zal luiden. Maar ook roodvonk is niet geheel verdwenen, doch boe zemt toch geen vrees meer in. Als wij het zoover kunnen brengen, dat slechts oudere menschen aan t.b.c. lijden en wij de slach ting onder de jeugd kunnen keeren, dan zul len wij al heel wat bereikt hebben en voor de maatschappy heel wat arbeidskracht en energie hebben verworven, die nu verloren gaat in vroege sterfgevallen. Zou dat mogelijk zyn? Zou het mogelijk zijn de t.b:e. zoo goed als geheel te overwinnen? De hierboven gepubliceerde cijfers wijzen in die richting, maar er is in de geschiedenis toch ook wel een voorbeeld van, dat een af- schuweiyke ziekte uit de beschaafde wereld gebannen is. In de Middeleeuwen en vooral na de kruis tochten werd de melaatschheid een volks ziekte, die het hoogste punt van haar uit breiding bereikte in de 13e eeuw en eerst in de 17e eeuw verdween, waarschyniyk niet zoozeer tengevolge van strenge maatregelen tot afzondering der melaatschen, welke reeds eeuwen lang zonder succes werden toe gepast als wel door betere hygiënische om standigheden. Moge dat ook eenmaal van de T. B. C. wor den gezegd. Doelbewust wordt naar dat einddoel ge streefd. Het is een heel arsenaal waarover de legers der t.b.c.-bestrijders tegenwoordig beschikken. Daar zijn de sanatoria, waar de ergste lijders verpleegd worden, zy zyn te vergelijken met de hospitalen waarover het Roode Kruis te velde beschikt. Veldlazaretten zijn er ook in den vorm van lighallen en gezinsverpleging, het isoleeren van patiënten, maar het groote werk is de voorkoming van de ziekte, de voor koming van de uitbreiding. Daarvoor is een krachtig middel de verbetering van woning toestanden, de betere zorg voor de hygiëne, 't toezicht op en het geven van raad nzake 't gebruik van voedsel door hen, die dreigen te worden besprongen door den erfvüand. In dit opzicht doen vooral de consultatiebureaux goed werk en zijn op hun qui vive. In die bureaux worden de gevallen reeds in den be ginne onderkend. Dat is voor de genezing en voor het besmettingsgevaar van groot belang. Het is dan ook lang zoo erg niet meer als vroeger om in een groote stad als Haarlem met zulk een uitstekende outillage door tuber culose te zijn aangetast. Het is er mede als met de blindedarmontsteking. Als men vroe ger hoorde, dat iemand er door aangetast was, gaf de outsider weinig meer voor het leven van den patiënt. Tegenwoordig telt men het stervensgevaar van lijders aan appendicitis haast niet meer en men maakt zich er af met te zeggen: o, even een operatie en dan ben je weer het ventje of vrouwtje. Ook de tyding, dat men t.b.c.-iyder was, werd vroeger als weinig minder dan een ramp aangemerkt. Nu niet meer in die mate. De dokters durven ook nu vrijuit tegen patiënten zeggen, wat vroeger niet het geval was, om ouders en ver wanten niet al te ongerust te maken, dat de t.b.c. de oorzaak is van de ziekte. De T. B. C.-bestrijding heeft zichtbaar suc ces. Dat mocht wel eens even gememoreerd worden naar aanleiding van het zilveren jubileum van de Haarlemsche Vereeniging. iVl e 1 kon ian Coupon-geschenken die, in overeen stemming met de sigaretten, van superieure kwali teit zijn, worden geëtaleerd in alle eerste klas zaken. ^eejn. Vergadering van den R. K. Dam bond te 's Gravenhage. bestuur met do afgevaardigden Foto ran het Maandagavond te half zes arriveerde Prins Hendrik in gezelschap van zyn adjudant jhr. W. Lamann Trip per auto te Eindhoven, ten einde een bezoek te brengen aan de Philipsfabrieken, aldaar. Nog denzelfden avond werd per auto een rondrit gemaakt en de gevelverlichting der fabrieken en ge bouwen in oogenschouw genomen. Z. K. H. overnachtte op Huize „De Laak". Dinsdag morgen te half tien kwam de Prins aan het hoofdkantoor aan, waar in de commissaris- senkamer, de onder-directeuren, aan den hoogen bezoeker werden voorgesteld. Nadat een bezoek gebracht was aan de bedryfs- school werd de mechanische glasfabriek be zichtigd, waar de Prins met bijzonder groote belangstelling de ballonblaasmachine en de buizentrekmachines in oogenschouw nam. Vervolgens werd in de eerste apparatenfa- briek de fabricage van het 4-lamps ontvang toestel bezichtigd, waarna een kykje werd genomen in de in aanbouw zijnde tweede apparatenfabriek. Verder werden de bake- lietfabriek, de afdeeling luidspreker-fabri- cage en het laboratorium bezocht, waar ver scheidene demonstraties plaats vonden. Nadat een bezoek was gebracht aan de psycho-technische afdeeling werd het noen maal gebruikt in de aula der kleuterschool, waarby de Philipsstaf aanwezig was. In een korte rede heette Dr. A. F. Philips zyn hoogen gast welkom, waarop de Prins den wensch uitsprak, dat de Philipsfabrieken steeds in bloei zullen mogen toenemen. Door Dr. Philips werd hierop met toestemming van Z. K. H., namens het geheele Philips- personeel een telegram van hulde verzonden aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prinses Juliana. Na afloop verzamelde het gezel schap zich in den tuin, waar de Philipshar- monie zich liet hooren. Tot slot werd nog een rondrit gemaakt door het z.g. Drentsche dorp en de omstre ken van Eindhoven, waarbij tevens de nieu we woningbouw werd bezichtigd. De vraag is gesteld of de Utrechtsche pu blicaties inzake het Fransch-Belgisch mili tair verdrag het tot standkomen van een nieuw tractaat tusschen Nederland en België als grondslag voor"' een vriendschappelijke samenleving niet heeft belemmerd. Mr. H. P. Marchant beantwoordt deze vraag ontkennend. De leider van den Vryz.- Dem. Bond schryft in de Mei-aflevering van „De Opbouw" een „Staatkundige Kroniek," waaraan het volgende is ontleend. Het (incident) is een bydrage geweest, waardoor de volken elkander beter hebben leeren kennen, en dit is altyd goed. Als er maar van wordt geprofiteerd. Het incident gaf aanleiding aan de sociaal democraten om hun partygenoot Huysmans naar Nederland te halen. De bedoeling scheen te zyn, om de Nederlandsche sociaal democraten te doen gelooven, dat in België tegenover Nederland alles in orde was. Waar tevoren vaststond, dat dit doel moest worden bereikt, werden de dwaaste beweringen van „Kamiel" geslikt en werd de vriendschap met het zingen der Internationale bezegeld. Dat de Belgische sociaal-democraten op milita ristisch, imperialistisch, koloniaal en kapi- listisch gebied in het geheel niet zuiver zyn, mogen de Nederlandsche partijgenooten na tuurlijk niet erkennen. Toen de sociaal-democraten aldus een goed bedoelde doch slecht geslaagde poging hadden gedaan om het terrein voor een vriendschappeiyke verhouding tusschen, niet de socialistische fracties, doch de volken te effenen, trachtten de Katholieken hetzelfde te doen. Het eerste effect was hetzelfde: pa ter Rutten, Belgisch volksvertegenwoordiger, kwam ook de gebruikeiyke Belgische ver haaltjes opdisschen, keniyk gesterkt door het succes van zijn collega Huysmans. Het tweede effect was gelukkig niet hetzelfde; de praatjes van pater Rutten werden met ge mompel ontvangen en vonden in geheel de Katholieke pers een scherpe critiek. Ware het hier gegaan als bij de sociaal-democra ten, dan zou met de Nederlandsche belangen verder niet zyn gerekend. Van een regeling vóór de verkiezingen komt niets, al heeft de Nederlandsche re geering dezer dagen hare nota ter beant woording van de Belgische eischen overhan digd. De Belgen maken van het tractaat gebruik bij de verkiezingen: wie het meest van Nederland eischt wordt met de meeste stemmen beloond. Niemand kan thans met minder genoegen nemen. De Belgen zouden verstandig doen door hunne verlangens los te maken van de be weerde rechtsaanspraken, voortvloeiende uit het tractaat van 1839. Op dien grondslag zal men nimmer tot overeenstemming komen, omdat Nederland geen rechtsaanspraken kan erkennen, die niet bestaan. Vermoedelijk zal de Nederlandsche regeering hebben gezegd: als gy volhoudt dat ze bestaan, laten wy dan het Hof van Internationale Justitie over deze preliminaire vraag laten beslissen. Laat men die bewering los dan kunnen beide regee ringen zonder twist over den grondslag de vraag onder het oog zien, of aan redelijke verlangens in onderling overleg kan worden voldaan. Tot dusver verneemt men in België', dat partyen, indien Nederland niet toegeeft wat België wenscht, weder zouden moeten terug gaan naar „the big four"; Engeland, Frank - ryk, de Vereenigde Staten en Japan, later aangevuld met Italië, die partijen oorspron- keiyk in 1919 by elkander hebben gebracht in de Commissie Tardieu. tiet is echter zeer de vraag of „the big four" en hunne organen die na den oorlog krachtens hunne machts positie optraden, nog een zelfstandig orga nisch bestaan hebben; of dit orgaan niet is opgegaan in den Volkenbond. Als garan ten van België's neutraliteit hadden zy zich niet geconstitueerd: er ontbraken garanten en er waren er die niets hadden gegaran deerd. „The big four" waren voorloopers van den Volkenbond. Zij zijn er in opgegaan. Indien men dus de afgewezen aanspraken van België als een geschil beschouwt, dat door internationale rechtspraak moet worden beslist, dan hebben partyen zich tot den Raad van den Volkenbond te wenden. De mogelijk heid dat deze Raad aan Nederland zou op leggen om een kanaal AntwerpenMoerdijk te graven zien wij niet in. Daarom vermag het dreigen van België met „the big four" of den Volkenbond geen indruk op ons te maken. Het duurt lang, voordat onze zuider buren het karakter van de Nederlanders heb ben leeren kennen. De candidaatstelling Door het Centraal Stembureau in den Kieskring Maasttricht, moest in de Maandag gehouden zitting bij de vaststelling van de candidatenlijsten de naam van mr. dr. L. F. H. Regout, die als nr. 6 op de lijst van de Roomsch-Katholieke Staatspartij voorkwam, geschrapt worden, aangezien de vereischte bewilligingsverklaring niet was ingekomen. In een vergadering van den gemeenteraad van Veere legde de burgemeester aan de leden foto's over van 't Stadhuis, één bewy- zende de indrukwekkende schoonheid van het Stadhuis vroeger en een andere aangevende den tegenwoordigen staat van verval van het historische gebouw. Op zyn voorstel werd besloten aan de leden der Eerste en der Tweede Kamer deze foto's toe te zenden, in verband met den wensch, dat het Rijk het gebouw overneemt en verder restaureert en onderhoudt. Zaterdag heeft te Gorinchem de uitreiking van het Mobilisatiekruis plaats gehad. De burgemeester, de heer Kootstra, verwelkomde de gasten met een korte rede, waarna gene raal Snijders met eenige woorden dankte. Te 2 uur werd gereden naar het Unitas- terrein. De tribune was geheel gevuld met genoodigden. Toen de autoriteiten plaats hadden genomen, beklom de burgemeester het podium om de aanwezigen toe te spre ken en vervolgens generaal Snyders die in een kernachtige rede de beteekenis van dezen dag schetste. Daarna hield luitenant-gene raal Van Terwisga een boeiende rede en toen werd het kruis uitgereikt aan 600 a 700 menschen, w.o. ook aan eenige dames van het Roode Kruis. Zaterdag is in Den Haag de algem. ver gadering gehouden van den Nederl. bond van gepensionneerden, onder voorzitterschap van den heer S. Gorter, te Oldenzaal. De voorzitter zeide, dat het afgeloopen jaar weinig winst heeft opgeleverd, al is er hard gewerkt voor de geiykstelling van de oud-gepsionneerden met de andere gepen sionneerden. Niettemin meende spr., dat de zaak er voor de naaste toekomst goed voor staat. Hij gaf den raad aan de afdeelingen om bij de verkiezingen aan de candidaten in hun woonplaats te vragen of zy voor of tegen de gelijkstelling zijn en in het laatste geval de candidatuur te bestrijden. De muurschilderingen van Thorn Prikker gaan verdwünen Er is nu al heel wat over de muurschil deringen in de groote Burgerzaal van het Rotterdamsche Stadhuis te doen geweest. Na de schenking van eenige goede gevers duurde het geruimen tyd, voordat aan prof. Thorn Prikker opdracht werd gegeven. De aldus ontstane kunstwerken, die zeer worden ge roemd. bleken evenwel in het geheel niet bij den styi van het stadhuis en in het by- zonder die van de Burgerzaal te passen. In dat gedegen burgerlijke milieu van veel goud en veel mahoniehout rammelden de muur schilderingen haast van den muur en bijna historisch is het woord van prof. Prikker ge worden, toen hem daarop voorzichtig gewe zen werd: „Dan zal men over 50 Jaar wel een nieuw stadhuis om die schilderingen hebben gebouwd!" Voorloopig heeft prof. Prikker zich daarin vergist. Tenminste Zaterdag heeft den Rot- terdamschen gemeenteraadsleden een voor stel bereikt, waarin gezegd wordt dat in de Burgerzaal geen harmonisch geheel is verkre gen, zoodat de aan üe opvatting verbon den consequenties dienen te worden aan vaard. Daarom stellen B. en W. den raad voor dat de gemeente de kosten, die voor de vervaardiging van deze schilderyen zyn gemaakt, op zich zal nemen een bedrag van rond 30 mille en ter gelegener tyd voorstellen te doen omtrent eigen beschilde- ringsplannen Men heeft overwogen, wat met de muur schilderingen van proE—Prikker te doen. daar dit reeds vry veel van Prikker bevat, terwyi een voorstel van den directeur van het museum om de aankleeding van de Burgerzaal zóó te wijzigen, dat deze meer bij de wandversieringen paste, geen genade in de oogen van het college van B. en W. vond. Er is dus besloten, behoudens goed keuring van den raad, óm ze ergens in depot te geven Ze gaan dus naar den zolder. Met de verzekering van B. en W., dat aan de vervaardigde schiideryen, naar algemeen erkend wordt, groote kunstwaarde moet wor den toegekend reinigt mond en tanden. Een adres aan besturen der plattelands gemeenten Het Gemeentebestuur van Stad-Harden- berg heeft aan de Dageiyksche besturen van alle plattelands-gemeenten in ons land een schry'ven gezonden van den volgenden in houd: Zooals uw college bekend zal zyn zal eerstdaags in de Tweede Kamer der Staten- Generaal in behandeling komen een wets ontwerp waarvan zeer zeker het gevolg zal zyn dat geleideiyk zal worden overgegaan tot opheffing van de Ryksbelasting-kanto- ren op het platteland. Het wil ons College voorkomen dat deze maatregelen zeer veel ongerief en ook nadeel zal veroorzaken aan de plattelandsbewoners omdat in het ver volg alleen in de groote plaatsen van ons land dergelijke kantoren zullen blijven ge vestigd. zy die dus in den vervolge inlichtingen wenschen te ontvangen of hebben te ver strekken, zullen groote afstanden moeten afleggen, hetwelk met kosten gepaard zal gaan. Verder neeft de praktyk geleerd, dat een Rijksontvanger, die zyn omgeving kent, meer soepel is met het invorderen der be lasting, dan dit het geval zal zyn met de ontvangers der groote kantoren. Wanneer immers een belastingschuldige vraagt hem uitstel te verleenen van het betalen van een termyn, zal door den plattelandsontvanger zoo eenigszins mogelijk, hierin worden toege stemd, terwyl diezelfde functionaris in een groote plaats, die dus geen plattelander meer is, van uitstel niet zal willen weten, kortom, de voorschriften zonder eenige consideratie zal uitvoeren. Wy weten, dat dit zeer dik wijls op onoverkomelijke bezwaren zal stui ten by zeer veel belastingschuldigen. Het platteland zal dan ook in velerlei opzicht gedupeerd worden bij den voorgenomen maatregel. De raad droeg ons op een adres te richten tot de Tweede Kamer, waarin wordt ver zocht het wetsontwerp niet aan te nemen. Aan de besturen der plattelandsgemeenten wordt nu gevraagd aan dit adres adhaesif te betuigen. B. en W. van Rotterdam vragen bijna vier millioen B. en W. van Rotterdam stellen voor op de begrooting 1929 een bedrag van 3.750.000 te brengen tot verdere uitvoering van het Driehavenplan. (Tel.). De Tribune de Lausanne geeft een bericht in verband met de terugreis van Koningin Wilhelmina, waarin er op gewezen wordt, dat de Koningin ditmaal drie weken lang In het Golf Hotel te Crans boven Slem gebleven is, welke duur langer is dan van eenig vorig verblijf van de Koningin in Zwitserland. Het blad verklaart, dat de Koningin by de geheele bevolking der streek een onuitwisch- baren indruk heeft achtergelaten. Zy heeft op de meest beminnelyke wijze afscheid genomen van haar gastheeren te Crans. daarby in het byzonder haar voldoening er over uitgesproken, dat zy iederen dag zon der eenige moeite met haar familie in Ne derland heeft kunnen spreken, aangezien zy een eigen telefoon met eigen nummer ge kregen had. De Koningin heeft haar groote voldoening over haar verblyf uitgesproken. Zij heeft talrijke uitstapjes ondernomen en was bijna iederen dag in de onmiddellyke omgeving van het hotel aan het schilderen. H.M. heeft dagelyks Alpenbloemen naar Nederland gezonden: blauwe gentiaan, rose primula vere, witte anemonen en andere. De electrotechnische handel en nijverheid vergadert Op 27 en 28 Juni a.s. zal te Scheveningen het IHe Electrotechnische Congres gehouden worden, uitgaande van het „Verbond voor Electrotechnische Handel en Industrie (V.E. H.I.). Op het programma staat onder meer een voordracht van ir. P. A. Roelofsen „De Elec- triciteitsvoorziening op Java en hare toe komst", de behandeling van rapporten be treffende maatregleen ter verbetering van het installateursbedryf, en den verkoop van verbruikstoestellen door de bedryven, een voordracht van den heer J. Moorman, over „Collectieve Electriciteitspropaganda", een referaat va ndr. ing. N. A. Halbertsma over „Electriciteitspropaganda" in de Vereenigde Staten en het nut van een leiddraad voor den omvang va nelectrische huisinsatllaties en de opvoering van een tooneelstuk ,,D' Firma D. E. Oud S. Leur" van E. B. V Schuifcema. Voorziening in de vacature-Jhr. Verheijen De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer, maakt bekend, dat hy een telegra fische mededeeling heeft ontvangen van den heer Ch. A. J. Fencken, dat hy zyn benoe ming tot lid der Eerste Kamer niet wenscht te aanvaarden. De openbare zitting van het Centraal Stembureau ter voorziening in de ontstane vacature is bepaald op Maandag 5 Juni des middags te 5 uur, in de vroegere raadzaal in het stadhuis te 's-Gravenhage. Naar de Msb. verneemt, zal de commissie uit de boerenveefondsen aan welke is opge dragen te onderzoeken of het mogelyk is om in de grootste plaatsen van ons land vleeschgrossierderyen op te richten, zich dezer dagen, ter bestudeering van de plannen naar Denemarken begeven. In dit land werden met de rechtstreeksche levering van den boer aan den slager door middel van grossierderyen, goede resultaten verkregen. Naar men ons mededeelt, bedraagt de op brengst van de de vorige week te Amsterdam gehouden collecte, van de Vereeniging Trein 8.28 8934.26.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5