Gemengd Nieuws ort en Wedstrijden Toer Kreis Rhein-Weser 1 VOOR DE HUISKA MER Transpireerende Voelen TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 28 MEI 1929 BLADZIJDE 2 Tragisch sterfgeval Groote brand te Margraten Verdronken Weer een fabrieksbrand te Helmond Zeehonden Een honderdjarige Dingen die gebeuren Brand te Amsterdam Man in brand „De Kroonprins van Holland" Bij het baden verdronken Knaapje overreden en gedood Weer brand in de vuilnis belt te Arnhem 102 jaar Een brandende lont in het bosch Auto-ongeluk op den Rijs- wijkschenweg te Den Haag D. H. V. B. EEN 32 NEDERLAAG DAMMEN De Ned. R.K. Dambond TENNIS Intern. Kampioenschappen te Parijs ZWEMMEN H. Z. V. „De Delft" „General Electric" stofzuig6* Vos Rouwens ?erIefSTTs^' Moeder lA job' Men meldt uit Oss, aan de 's Hert. Crt.: Zaterdag had alhier een tragisch sterf geval plaats De 16-jarige zoon van W. van Vlijmen van Dinther, wonende op den Berghemschen weg alhier, was met eenige zijner kameraden aan het zwemmen in de zoogenaamde Wetering tusschen Lithoyen en Oss gelegen, toen hij in de diepte weg zonk en als levenloos uit het water gehaald werd. Aanstonds verspreidde zich het ge rucht in Oss, dat de jongen verdronken was, zulks werd ook aan zijne ouders gezegd. De moeder schrok hiervan zoo hevig dat zij plotseling ineenzakte en op haar stoel dood bleef. Onderwijl waren echter bij den jongen door kunstmatige behandeling de levens geesten wederom opgewekt en kwam deze eenigen tijd later gezond en wel thuis. Vier boerderijen in de asch gelegd Maandag brak brand uit te Klein Wels- sn, gemeente Margraten, die spoedig de erceelen C. 4 5. 6 en 7 in vollen gloed zette. »e Maastrichtsche brandweer was tegen ïalf tien, onder leiding van ir. Klijnen ter •laatse, doch kon wegens gebrek aan water iveinig uitrichten. Zij beperkte zich dan ook ot het vrijwaren van de belendende boerde rijen, hetgeen haar gelukte. De brandweer moest zch ten slotte be- lienen van het vuile water uit een mestpoel. Niets werd gered. Het vee was echter bui len. Verzekering dekt de schade. De bewo ners der afgebrande huizen ziin: Wed. Bchreurs. H van Proemeren, Wed. Vaessen ïn J. Schijns. Het acht-jarige jongetje H. Kremer te Emmer-Compascuum is in het water geraakt en levenloos opgehaald. Zondagmorgen is te Waarland, gemeente Haren-Carspel, het 4-jarig zoontje van Th. Bruin bij het spelen te water geraakt en verdronken- Maandagmiddag is in een onbewaakt ©ogenblik het vier-jarig zoontje van den heer Lubbes te Zaandam spelende in de Hanenpadsloot gevallen en verdronken. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks half een ontstond brand in het vetwolmagazijn van de fa. Raymakers aan den Kanaaldijk te Helmond. De brandweer was terstond op het terrein aanwezig en tastte het vuur met veel materiaal aan. De aangrenzende fabrieken der Gebr. van Thiel worden natgehouden om overslaan van het vuur hierheen te voorkomen. By het afzenden van dit bericht woedt het vuur nog met groote hevigheid voort. (Msb.) Levensgeschiedenis en voedingswijze Van regeeringswege zal, naar het Hbld. verneemt, een onderzoek worden ingesteld naar de levensgeschiedenis en speciaal naar de voedingswijze der zeehonden. Omtrent dit laatste is steeds de algemeene opinie ge weest, dat de zeehonden zeer bepaald visch- eters en dientengevolge voor de visscherij zeer schadelijk zijn. De omvang dezer schade staat evenwel in het nauwste verband met de soort van visch, die genuttigd wordt en hiervan is slechts zeer weinig nauwkeurig bekend; daarenboven is in den laatsten tijd door ond/erzoekingen in Engeland gebleken, dat, naast visch, ooï dikwyls andere dier soorten worden gevreten. Het is daarom zeer toe te juichen, dat thans ook in Nederland een dergelijk onder soek wordt ingesteld; met de uitvoering daarvan is belast dr. B. Havinga, Droogbak la, Amsterdam. Indien iemand in de ge legenheid mocht zijn inlichtingen te geven betreffende de levensgeschiedenis en de voe- dngswijze der zeehonden, dan zal dr. Havinga deze gaarne ontvangen. Het meest wordt natuurlijk prijs gesteld op het toezenden van gevulde magen, die, dichtgebonden en flink in papier en zoo mogelijk in een kistje ver pakt, aan vorengenoemd adres gezonden kunnen worden; de gemaakte onkosten wor den gaarne vergoed. Mevr. de wed. J. E. SlechtVan de Graft, Van Bijlandtstraat 164, te Den Haag, wordt Woensdag a. s. 100 jaar. Tot voor drie weken geleden is het krasse oudje nooit ziek geweest en was steeds le venslustig en belangstellend in verschillen de gebeurtenissen. In het begin van deze maand werd zij ongesteld, doch zij is thans weder herstel lende en zal waarschijnlijk binnen enkele dagen weder eenige uren in de woonkamer mogen vertoeven. De familie heeft van de aanvankelijk voor genomen receptie moeten afzien, als zijnde voor de jubilaresse te vermoeiend. ..Een nieuw schort zou ik ook wel kunnen gebruiken Al even bescheiden in zijn wenschen was een eenzame smid in een dorp bij Rouaan. Hij won het millioenen-lot van de staats loterij, en werd met deze onverwachte bood schap verrast, toen hij beizg was een paard te beslaan. In plaats van op te springen en een rondedansje te maken, waarschuwde hij: „Kalm aan kinderen, anders schrikt het paard." Rustig werkte hij door en pas toen de hoef goed zat, legde hy den hamer uit zijn hand en ging zich overtuigen of hij inder daad „kapitalist" was geworden. Ook hem werd gevraagd, wat hij met zijn geld dacht te doen. „Ik neem een knecht in dienst, dan behoef ik niet meer al het zware werk alleen te doen," antwoordde hij prompt. Onlangs is de honderduizend weer eens «vallen" en ongetwijfeld heeft die blijde sbeurtenis vreugde gebracht in meer dan én gezin, 't Is geen kleinigheid, om zóó be voorrecht te worden door vrouwe Fortuna en het ligt eenigszins voor de hand, dat de ge lukkige uitverkorenen wel eens even uit den band springen van puur pleizier over het buitenkansje. Niet altijd echter schijnt dit het geval te zyn, schrijft het Hbld. Eenige jaren geleden bijvoorbeeld viel de hoofdprijs uit een Luxemburgsche loterij op het lot van een arm boerenvrouwtje dat louter bij toeval aan een nummertje was gekomen. Het eenvou dige menschje, dat jaar in jaar uit haar brood verdiend had met varkenshoeden, glimlachte blij, toen men haar de goede boodschap bracht. „En wat gaat ge nu met al dat geld doen," informeerde de verslaggever van een groot dagblad, dat dadelijk de gelukkige winnares kwam interviewen. Het besje bedacht zich niet lang en ant woordde vol rots: „Ik koop een aardappel-akker!" En even later voegde ze er in gedachten aan toe: Dekens in de vlammen In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks 12 uur, is brand ontdekt in het perceel Achterburgwal 95, te Amsterdam. De vlammen sloegen uit het dak en de buurtbewoners vreesden voor een grooten brand. Trouwéns de brandweer achtte het geraden met veel materiaal aan te rukken. Het perceel Achterburgwal 95 is diep en is drie verdiepingen hoog Verschillende firma's zijn er in gevestigd. Het bleek, dat het vuur woedde in het midden van de tweede verdieping, waar een magazijn is van den heer I. Bremer, in agenturen en commission In het magazijn lagen dekens en wollen goederen opgesla gen, met emballage. Het brandde daar flink. Het vuur sloeg achter door een ven ster uit en tastte op die wijze een kamer op de derde verdieping aan. Daar woonde de heer H. van Viegen, die op dezelfde ver dieping van een sigarenfabriek heeft. Het magazijn van den heer Bremer en de woonkamear van den heer Van Viegen, zijn geheel uitgebrand. De brandweer slaagde er in verdere uit breiding van het vuur te voorkomen. De oorzaak van den brand is niet bekend. De gebruikers zijn verzekerd. De beneden verdiepingen hadden nogal waterschade. De 25-jarige schilder C. S. te Rotterdam is Maandag, toen hij werkzaam was op het dak van een pand aan de Adrianastraat al daar, doordat zijn kleeren in aanraking kwamen met een brandende spirituslamp, in brand geraakt. Een passeerende agent van politie hoorde den man om hulp roepen en rende naar boven. Hij heeft S. in de dakgoot gelegd, waarin nog een dun laagje water stond, terwijl hij hem de kleeren van het lijf rukte. Daarna heeft hij den man met lijnolie gewreveh. Ten slotte is S., die brandwonden aan den rug had, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Te Londen heeft de vorige week ten huize van een bekend financier uit de City een diner plaats gehad, waar „de kroonprins van Holland de gast was. Natuurlijk heeft men hier te doen met een studentengrap, maar het aardige van de grap is dat de gastheer en zijn gezelschap er in gevlogen zijn. Een uur vóór het diner schelde de viscount, wiens naam niet vermeld wordt, den City man op met het verzoek of hij „crownprince Rupert of Holland" mede mocht brengen. De gastheer stemde toe en „de kroonprins", die met „Royal Highness" werd aangespro ken, kreeg een plaats aan het hoofd van de tafel. De gasten, van wie gelukkigerwijze niemand Hollandsch kende, stelden hem al lerlei vragen over Nederland, die voor den kroonprins buitengewoon netelig waren. Bv.: hoe de toestand in Nederland was tij dens den oorlog, waarop Ruprecht zijn handen omhoog stak en zeide dat het te erg was om daarover te spreken. De kroon prins maakte zijn gastheer ook wijs, dat het sluiten van huwelijken in Nederland vijf dagen duurde. Na het diner leidde de gastheer den kroonprins in een splinter- nieuwen auto rond in 'n maanverlicht land schap en bracht hem ten slotte naar een club in de nabijheid van Londen, waar hy zich in het bezoekersboek inschreef, ook als „prins pupert". Toen de prins na midder nacht van zijn gastheer en gastvrouw af scheid nam, beloofde hij laatstgenoemde een partijtje uitgelezen bloembollen van zijn eigen landgoed bij Amsterdam. Te Werkendam Is Maandagmiddag in de Merwede bij het baden verdronken de 17- jafige slagersknecht J. H. Kieboom. De ge- meente-politie was direct ter plaatse, die erin slaagde het lijk na een kwartier te dreggen. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, ook met een zuurstofapparaat, mochten niet baten. Maandagmiddag raakte op de Spaarn- dammerdijk bij de Oostzaanstraat te Am sterdam, een ongeveer 3-jarig knaapje onder een vrachtauto. Een der wielen ging het jon getje over de borst. Bij aankomst in het Wil- helminagasthuis bleek het knaapje reeds te zijn overleden. Het vuur bleef onder den grond smeulen De brand, welke eenige dagen geleden te Arnhem was uitgebroken op de opslagplaats voor huisvuil aan den Westervoortschedijk, en welken men Vrijdagnacht gebluscht had, is, naar de „Tel." verneemt, Zondag opnieuw van onder den grond, waar het vuur was blijven voortsmeulen, uitgebroken. Het vuur nam aanvankelijk een emstigen omvang aan en richtte zich naar het ter rein van de Shell, waardoor eenig gevaar ontstond. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purol-Huidpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daar voor. Verkrijgbaar in Bussen van 60 cent en 1 gid- Bij Apoth. en Drogisten. De brandweer rukte onmiddellijk uit en gaf tot des avonds acht uur water. Toen was men den brand meester, doch het is niet onwaarschijnlijk, dat de brand opnieuw zal uitbreken. De weduwe J. WillemsGeurts, te Beu- ningen (Geld.), is 102 jaar geworden. Zij geniet nog een goede gezondheid, is opge wekt in haar doen en heeft een zeer sterk geheugen. Van wat zij een 70 a 80 jaar ge leden heeft beleefd, weet zij nog te ver tellen. Haar dorpsgenooten betoonden haar veel belangstelling. Door een surveilleerend arbeder werd Za terdagmiddag, nog juist bijtijds een bran dende lont gevonden in het boschrijke ge deelte van den Dassenberg te Hoog-Soeren. Alle bosch- en heidebranden schijnen dus niet aan onvoorzichtigheid te wijten te zijn. (Msb.) In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half twee, is op den Rijswijk- schen weg een auto-ongeluk gebeurd. Twee auto's beide gaande in de richting van Rotterdam en waarin gezelschappen waren gezeten, uit die stad afkomstig, kwa men met elkaar in botsing. Door den schok braken enkele ruiten en werden verschillende personen gewond. Vijf van hen bekwamen snijwonden aan gelaat of lichaam, terwijl een 22-jarige dame haar knie kneusde. De gewonden werden aan den Centralen Post door den Geneeskundigen Dienst ver bonden. De beide auto's zijn vrij zwaar bescha digd. Onder een stralend zomerzonnetje en in een behoorlijke hittegolf-temperatuur reisde het gezelschap uit Amsterdam af te 2.22. De D-trein naar Bazel was behoorlijk vol, zóó vol. dat het gezelschap den slaapwagen kreeg toégewezen. In Utrecht werd het Rot- terdamsche gedeelte aangehecht en troffen wij tevens de overige spelers aan. Den slaap wagen verwisselden wij daar met een 2e klasse-wagon, zoodat wij er niet op achter uitgingen. Nadat in Arnhem nog de heer Voss was opgepikt, bereikte het gezelschap welgemoed de landsgrenzen. In Oberhausen werd overgestapt. In Recklinghausen, dat een aardig plaatsje bleek te zijn met pl.m. 90.600 inwoners, waren diverse Duitsche bestuurs leden aan den trein om de Hollanders te verwelkomen. Gezamenlijk werd naar het dichtsbijliggende hotel gewandeld. Na den inwendigen mensch (en ook den uitwendi- gen) weer wat te hebben opgeknapt, werd medegedeeld dat de wedstrijd eerst te 4 uur op de z.g. Victorlaplatz zou aanvangen. Hierop werd nog even de stad ingewandeld en zouden de spelers maar hun kamers moe ten opzoeken. Er bestond echter nog te Reclinghausen een soort Ned. Ver., die het Hollandsche gezelschap in een zaaltje van het hotel een kort welkom zou toeroepen door monde van haar voorzitter. Een en ander werd natuurlijk zéér op prijs gesteld door de Hollanders, doch oorzaak dat de spelers inplaats van 10 uur eerst om 11 uur hun kamers bereikten. Den volgenden morgen was het weder al even schitterend en alles voorspelde een warmen, zonnigen wedstrijdmiddag. Te 8 uur ging het gezelschap tempelen in de nabyzijnde Christuskirche, een gebouw, da- teerende uit de 12de eeuw. Na de H. Mts en het ontbijt in het hotel werd een autotocht door de stad en omgeving ondernomen. Een en ander geschiedde op kosten van de stad Recklinkhausen. Na afloop van dezen toer trokken de spelers zich terug op hunne kamers, teneinde wat uit te rusten voor den wedstrijd. Te 3 uur was het weer verzamelen en werd per tram naar de kampplaats gere den. Toen wij te pl.m. 3 uur per tram, als ha ringen op elkaar gepakt, naar het strijdperk vertrokken, hadden de spelers reeds een klein voorproefje van de te verduren warmte en zonnehitte op dezen midzomerschen dag en ieder was blij, dat deze kwelling maar een kwartiertje duurde. Nadat de spelers zich in een groot school gebouw hadden kunnen verkleeden, werd onder leiding van den heer v. Veen naar het veld gewandeld, dat pl.m. 500 M. verder was gelegen. Naar Duitsche schatting waren pl.m. 3000 menschen om de kampplaats verzameld, doch ons leek een 2000 man al meer als ruim geschat. De bijna drukkende hitte en het feit dat alle plaatsen onbeschut waren tegen de brandende zonnestralen, zullen hier ongetwijfeld een ongunstigen invloed op uit geoefend hebben. Onder de tonen van het Wien Neerlandsch Bloed betrad aanvoerder Renckens, gevolgd door de overige Hollandsche spelers het veld en stelde zich voor de officieele personen in het midden der open tribune op. Even later betraden de Duitschers het terrein en na de gebruikelijke foto-opnamen, werd in het middenveld door het gemeenteraadslid Dünnebacke de begroetingsrede namens het stadsbestuur uitgesproken. Als blijvend aan denken werd een boekwerk over de stad Recklinghausen aan Holland aangeboden. Na wederzijdsehe aanbieding van bloemen, werd getosst. Holland verloor den toss, doch kreeg niettemin den vrij sterken wind mede. Bij het aanvangssignaal van scheidsrechter Preusz uit Bochum, stonden de volgende elftallen tegenover elkander: Kreiss Rhein-Weser: Baumann, Fontein, Beyer, Rosier, Groll, Würfels, Gradischer, Bösing, Hilberath, Thöne, Schroder. Holland: Renckens, Kemperman, Oostermeyer, F. de Lange, Kloosterman, Hoogland, J. Verheyen, v. d. Mey, B. de Lange, v. d. Kley, Hoeboer. Holland alzoo met 1 invaller voor Liebrand. Reeds dadelijk pakt Holland ferm aan en speelt een vlot open spel, dat aanvankelijk echter geen gevaarlijke momenten oplevert. Ook de Duitschers brengen voorloopig geen gevaar. Hun gebruikelijke korte, lage spel wordt steeds onderbroken door de Holland sche middenlinie en achterhoede, die in deze beginperiode flink op den bal zit. Ook het harde, effectvolle terrein dat vrijwel onbe groeid is, is oorzaak dat het spel niet zuiver verwerkt kan worden. Veel wordt er dan ook uit getrapt of te hard gespeeld, terwijl vele spelers vaak vergeefs op den bal inliepen, doordat deze b\j het neerkomen boven hun hoofd uitsprong. Holland schijnt zich hierbij het eerst en het best te kunnen aanpassen. In de 8ste minuut reeds, nadat de Duitsche doelverdediger nog vrijwel niets lastigs heeft te doen gehad, weet Oostermeyer met een schitterend hard schot in den rechterboven hoek te doelpunten. 10 voor Holland. Dat gaf moed! Steeds sneller en vaker volgen de aanvallen op, met af en toe een uitval van de Duitsche voorhoede, waarin Bösing echtér zijn reputatie nog niet kan bewijzen. Al zeer spoedig weet bij een schermutseling voor doek als de heele Duitsche verdediging daar samengetrokken is, Renckens met een hard effectvol schot in den uitersten benedenhoek voor de tweede maal te doelpunten. Nog stopte de keeper, doch het schot was te hard en boven zijn hoofd vloog de bal in 't net. Met 20 voorsprong leek Holland een ge wonnen wedstrijd te spelen en tot de rust bleven zij dan ook domineeren. Aanval op aanval volgde, doch ook de Duitschers lieten zich niet onbetuigd en hun schutters schoten verscheidene malen hoog over doel. De schietcapaeiteiten van Noordwijk waren niet aanwezig! Ook voor het Duitsche doel gingen nog eenige kansen uit voorzetten van rechts zoowel als links te loor, doordat de binnen- speler moeite hadden den bal direct in hun macht te brengen. Gevolg van het harde terrein. Met 20 voor Holland is het rusten. De rust schijnt op de Duitschers een goede uitwerking te hebben gehad. Zij vallen al thans direct fèl aan en deze eerste aanval reeds brengt hun succes. De overigen goed spelende Hollandsche keeper laat een schot vallen en direct is Bösing erbij om den bal in 't net te schieten. Ontmoediging bij Hol land, vreugde bij de Duitschers. Geen drie minuten hierna wordt de Hollandsche ach terhoede gepasseerd en Thöne maakt reeds gelyk. 22. Steeds beter spelen nu de Duit schers. De Hollandsche achterhoede is er geheel uit, de middenlinie is zoek, de voor hoede staat werkeloos, terwijl de binnen- spelers, in stede van den bal op te halen, rustig toekijken hoe de Duitschers spelen. Het gevolg blijft niet uit. Bij een hernieuw den aanval mist de D. middenvoor, doch Thöne staat daarnaast nog vrij en ongedekt en met een zacht schot maakt hij het win nende punt. Ook hierna is D. nog steeds sterker. Wel valt een enkele maal de Holl. voorhoede aan, doch warmte of ontmoediging zijn oorzaak dat succes uitblijft. Middenvoor en rechts binnen wisselen om, in de hoop dat Ooster meyer, die een goede half-party ook kan spelen, den bal nog even op'kan halen en de achterhoede wat steun kan verleenen. Het helpt niets, het verband blijft zoek. Goed combineerend en vlot spelend, naderen steeds de Duitschers de Holl. veste en als bij een aanval v. d. Kley den opspringenden bal tegen de hand krijgt, geeft de scheids rechter strafschop. Deze schiet Hilberath echter hard tegen den paal. De straf ware ook wel wat te zwaar geweest. Tegen het einde komt er een opleving in de Holland sche ploeg en noteeren wij nog eenige ge vaarlijke momenten voor het Duitsche doel. Een schot van Kemperman levert nog een corner op, doch hoewel goed voorgezet, gaat deze kans door naast-koppen te loor. Het einde komt tenslotte met een 32 nederlaag voor Holland. Over de spelers kunnen wy kort zijn. De warmte zal wellicht menigeen na de rust hebben parten gespeeld. 10 minuten waren Holland echter noodlottig en de Duitschers hebben van deze inzinking uitmuntend ge profiteerd. Na dien tijd speelden zij zelfbewust. Na afloop van den wedstrijd werd het hoel weder opgezocht. Heat diner liet men zich goed smaken. De gebruikelijke vriend schappelijke woorden werden gesproken en 's avonds ging het Holl. gezelschap, ondanks de nederlaag, töch in de beste stemming, naar een feest van de vrijwillige brandweer. Wij moeten zeggen dat het werkelijk ge zellig was, vooral toen de Oberbürgermeister, een echt leuk en gemoedelijk type, de Hol landers kwam opzoeken en hun op een Rhein-Westf.-snaps en een pot bier trac- teerde. Bij wijze van dank zong het Holl. gezelschap staande het Wilhelmus. Met de aangenaamste herinneringen, zoowel aan de stad Recklinghausen als aan haar burge meester, werd Maandag de terugtocht aan vaard en zoo behoort dan ook deze zevende ontmoeting weer tot het verleden. De bondsvergadering te Den Haag Zondag j.l. had een belangrijke vergadering voor de aangesloten leden van bovenge- noemden bond plaats. De opkomst was dan ook buitengewoon goed te noemen. De heer F. v. Vliet opende de bijeen komst met den christelijken groet en hoopte, dat de verschillende discussies, welke zou den worden gevoerd, tot een voor allen be vredigend resultaat mochten leiden. Hierna was het woord aan den heer v. d. Bosch, tot voorlezing der notulen van de voirge vergadering, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Voorts werden er diverse ingekomen stukken voorgelezen, waarih verscheidene voorstellen vermeld stonden, alsmede eandidaten voor het hoofdbestuur. M.et het oog op den goeden gang van zaken, weid eerst een niet-alledaagsch voorko mend feit behandeld, namelijk: het roye ment van een damclub. Begrijpelijkerwijze werden hierover uitvoerige discussies ge voerd, die het resultaat hadden, dat het royement werd ingetrokken. Bij punt 4 van de agenda kwam nog eens de reeds zooveel besproken kwestie ter tafel, betreffende het dubbel lidmaatschap. Dit maal zoowel voor personen als voor clubs. Vastgesteld werd, dat met ingang van 1 October 1929 het dubbei lidmaatschap (dit beduidt: lid van den R. K. en Neutralen dambond) wordt opgeheven, en men dus alleen lid van den R.K. Dambond kan zijn. Nu werd door het bestuur medegedeeld, dat het Doorluchtig Episcopaat het niet noodig achtte aan den Ned. R.K. Dambond de bisschoppelijke goedkeuring te geven. In verband hiermede werd dan ook besloten, den bestaanden organisatievorm te behou den. Aangaande de a.s. wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van den bond, werd door den heer Th. Kok als wedstrijd leider een wedstrijdreglement ingediend, hetwelk terstond in zijn geheel door de ver gadering werd geaccepteerd. Hierna had de huldiging plaats van den bondskampioen 1928, den heer J. de Hoogh uit Den Haag. Omstandigheden waren oorzaak, dat eerst nu deze huldiging kon plaats hebben. Na eenige hartelijke welgekozen woorden com plimenteerde voorzitter den heer J. de Hoogh met zijn succes en overhandigde hem een fraai uitgevoerde medaille en een diploma. Nu was de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heeren J. Janssen, F. v. Vliet, Th. Kok, v. d. Bosch en W. Bolle. Eerstgenoemde stelde zich niet meer her kiesbaar. De heer F. van Vliet werd op voor stel van den heer Janssen bij acclamatie herkozen als voorzitter. Na gehouden stemming wei-den herkozen de heeren J. v. d. Bosch, Th. Kok, W. Poolle. Het stembureau werd gevormd door de heeren W. Hopstaaken uit Haarlem en den heer Waasdorp uit Den Haag. Na enkele besprekingen van minder be langrijken aard, achtte de voorzitter het thans zijn plicht opi den scheidenden secr.- penningmeester, den heer Janssen, uit naam van alle bondsleden te danken voor het vele werk, wat hij vanaf de oprichting voor den bond had gedaan, en stelde voor, de heer Janssen tot eerelid van den bond te benoe men, waartoe onder luid applaus werd be sloten. Na de van ouds bekende rondvraag, waar aan matig werd deelgenomen, werd deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze ge sloten. DAMCLUBZ „DE SPAARNESTAD" Woensdag 29 Mei aanstaande, zal in het clublokaal van de R.K. damclub „De Spaar - nestad" aan de Zoetestraat een simultaan seance- plaats hebben Deze simultaan seance zal word engegeven door den huidigen districtkampioen van H. en O., den heer B. Stevens. Het ligt in de bedoeling van reeds genoemde vereenigingen, om alleen die R.K. dammers te laten deelnemen, welke nog niet bij een of andere club aangesloten zijn. Als ook voor personen, welke zich in het dan1* spel willen bekwamen, waar tot nu de 8®* legenheid ontbrak. Woensdagavond is er tevens ook geleg®8] heid zich op te geven voor de groepenweo' strijd, welke in de volgende maand ZV^L. worden gehouden. Alle R.K. damliefhebW^ gaan Wosdagavond dus op naar het van de R. K. Militaire vereeniging aan c Zoetestraat. Aanvang 8 uur precies. De voornaamste uitslagen luiden: Heeren enkelspel: Timmer slaat Thurnef* sen 63, 64, 63. Half finale gemengd dubbelspel: Wills en Hunter slaan miss Goldsack Collins 62, 62; miss Bennet en Cock® slaan mad. La Faurie en Lacoste 75, 8-® De match mej. Boumanmiss Rid'®' moest wegens ongesteldheid van eerstg' noemde worden uitgesteld. De Zomeroefenuren worden gehouden de inrichting aan de Kleverlaan en wel: Donderdag van 78 uur; Zondag van 11 uur. Als trainer zal fungeeren de beroemd® zwemmer de heer Piet Ooms. f 110.1 COMPLEET Met korte, nijdige rukken jaagt de koude April door de nauwe straatjes der voorstad. Als een zachte, klagende menschelijke stem zingt hij in den schoorsteen en het kacheltje waarin het vuur langzaam uitdooft. Op de tafel, die met 'n helder witten doek bedekt is, staat een pot met gele sleutelbloemen. Want ondanks de koude nachten is het toch lenteMichi heeft de bloemen vandaag meegebrachtMichi, is een beste jongen.. Hij heeft er goed om gedacht, dat zijn moe der morgen haar 59sten verjaardag viert... Moeder hangt een doek over de lamp. Het is reeds laat en Friedel, die daar op de sofa die als bed is ingericht ligt te slapen mag van het licht geen last hebben. En ook haar jongen, die draaier is in een machine fabriek, heeft zich reeds ter ruste begeven. Zijn bed staat achter in de keuken. Zachtjes om hem niet wakker te maken opent moeder de deur, die van de warme kamer toegang geeft tot de keuken. Michi had dat wel niet graag want hij beweerde altyd dat het daar, waar hij sliep, nooit vroor, zelfs niet in den koudsten winter nacht. Hij is een vroolijke, sterke gespierde jongenmet ijzeren vuisten, zooals een draaier, die noodig heefteen jongen als een boom, zeiden alle menschen in de buurt met bewondering. Zijn klein moedertje die reeds lang grijs haar heeft, komt niet eens tot zijn schouders. Hij wordt nu 21 jaar Moeder luistert naar zijn rustige, diepe ademhaling. Michi slaapt als een marmot., hij mankeert nietsover zoo'n jongen be hoefde geen enkele moeder ook maar de minste zorg te hebben. Nu gaat zij weer stil bij de tafel zitten waarop haar verjaringsbloemen staan. Het gebeurt niet vaak, dat deze vrouw, die nu byna 60 jaar oud is, aan de witgedekte tafel kan zitten en niets te doen heeft. Zij vindt dat ook maar heel gewoon Wij bevinden ons hier in de voorstad bij arme menschenen in de wereld kan nu eenmaal niet iedere vrouw een deftige me vrouw zijn Morgen was het haar verjaardag. En met 'n verjaardag mag men zich toch wel een klein pleizier gunnen? En zoo brak moeder gisteren haar stee- nen spaarpot open. Maanden achtereen had zij daarin het eene kwartje na het andere gestoptnu was het een kapitaal van 40 gulden geworden en van dit geld kocht moeder een nieuwen voorjaarsmantel voor Friedel, hare dochter. Hij was van bruin cheviot en in de schouders zelfs met zijde gevoerd; hij had 23 gulden en vijftig cent gekost. Maar de rekening, die bij de man tel gepakt was, had moeder thuis direct ver scheurd. Want anders zou Friedel zeggen, dat het zonde van dat geld was, want wie weet of zij den mantel nog wel ooit zou kunnen dragen. Friedel, die tot vorig jaar September altijd naaister was geweest, is nu juist niet wat men noemt, doodziek; de dokter bezocht haar zoo nu en dan eens, omdat zij wei wat te veel hoestte. En zij heeft geen eetlust en altijd kouen ze is altijd moeo, zoo moeDe moeder buigt zich over de sofa heen, waarop Friedel ligtNee, zoo rustig en diép als Michi slaapt zij niet. Haar adem is kortaf en toe hoest zij en dan keert zij zich met een lichten zucht om. Langzaam draait de moeder de lamp uit. Zij zit wel eens graag in een donkere ka mer!... Eigenlijk kon ze nu zelf ook wel gaan slapen, het is al laatDoor de dunne muren van het oude huis dringt een verre klokslagvan den toren 't Is al tien uren. De oude vrouw zit daar bij de lieve voorjaarsbloemen, die een za'chten teeren geur verspreiden't waren d.e bloemen, die Michi voor haar meegebracht had! Dankbaar denkt de moeder: neen zoo heel slecht is het mij in mijn leven toch niet ge gaan. Met de handen in den schoot gevou wen luistert zij naar de ademhaling van haar twee groote kinderen en het zingen van den nachtwind in den schoorsteen. O, wat is zji moe! Eigenaardig, als men in de huizen bij vreemde menschen poetst en wascht en kolen uit den kelder naar boven draagt is men nooit vermoeid. Ook niet, al is men reeds bijna zestig jaarVermoeid zijn... daar moet men eigenlijk tijd voor heb benRijkeluimevrouwendie mo gen moe zijnMaar daarom behoeft men niet jaloersch op hen te zijnDoch wan neer daarbuitenginds verde klok het eene kwartier na het andere slaat en wanneer eenmaal in het jaar de avond daar is, dat ook eene moeder hare kleine han den vereelt en ruw van het vele werken in den schoot kan leggen dan voelt zü maar al te veel, dat rij morgen 59 jaar wordtdat rij misschien al heel spoedt een oude vrouw zal rijn, die niet meer z0"* als nu haar brood in vreemde huizen verd'®* nen kanMichi, haar jongen, zal d®11 waarschijnlijk wel reeds getrouwd rijn cT1 niet meer in moeders keuken slapeneI1 Friedel De moeder staat op en gaat naar ha®1 dochter om met zachte hand de afgegled®0 dekens weer voorzichtig goed te leggen; Fr1®' del mag geen kou lijden. In haar slaap hoestte ze zelfs af en en sprak aanhoudend allerlei wartaal nieuwe vöorjaarsmantel ligt over den leun* stoelFriedel zou hem aantrekken z00" dra zij weer buiten mocht om volgens voor schrift van den dokter in de zon te S8* wandelen. Zorgvuldig strijkt moeder 0611 plooi glad in den mooien bruinen mantel--- Het is heelemaal donker in de kamer. - nacht is koudAllerlei gedachten beso men haar nu... gedachten waarvoor zij ovef' dag zoo weinig tüd heeftDe moeder lu1®* tert naar de korte stootende ademhalu1" van haar dochterWanneer zal Frie0®] met haar nieuwen mantel weer uit W' nen gaan Friedel ging echter niet naar buiten.- zon schijnt in den zomer immers in de v0?t stad even goed! Maar het scheen toch °8, de zon. die hier tusschen de vier-verdiePin* gen-hooge huizenrijen moest doordring®' eigenlijk niet de ware was! En nadat Fr'i\ del maandenlang niet gezond en niet maar altijd zoo moe geweest was. bleef z op bedVerder gebeurde er niets bijzo11' ders. Zij werd alleen nog wat magerder e bleekerEn de dokter, die haar alle vee. tien dagen kwam bezoeken haalde de scb ders op: „medicijnen behoeven we de frouw niet te geven, met wat geduld alles op den duur wel weer goed komen--" Zoo was het herfst en winter geworden- -' de lange avonden kwamen... en moed® mocht er nu nog minder dan in den zon1^ aan danken, dat zij al heel gauw een vr°u^ van 60 jaar zou rijno... Zij was er in Pe' slaagd om werk te krijgen, dat rij thuis verrichten en waarbij Friedel haar zelfs P1 helpen kon, als rij een goeden dag had - r. maakte kleine popjes van lappen of stuk) bont, die heel goedkoop te krijgen war® Friedel had er zelfs pleizier in, al rno® rij altijd te bed blijvenhaar popf® J werden hoe langer hoe kunstiger en te? kerstmis verkochten zij zooveel van die, 38 dige leuke dingen, dat Michi vaak lach®8 zei: „Nu moeder, hoe gaat het nu? Het nu toch wel niet zoo lang meer duren, dat rg( het vegen en poetsen in vreemde huizeh aan geeft om „grootindustrieele" te w den!" Nu,'een kapitaal is niet gauw verdiend 18 M het naaien van poppen. Maar stiekum stoP.^ moeder telkens weer een paar kwartjes den spaarpot, die ze er expres voor geko° had, zonder dat de anderen het wisten -^ Friedel zou toch niet altijd blijven! voorjaar is weer op komstFriedel 1 weer uit kunnen gaan en daarvoor heeft een nieuwen mantel noodigNu laS 8 daarUit kleine poppetjes was een n10"' bruine voorjaarsmantel ontstaanFrl0' del zal er uitzien als een echte dame---. 5 als de dokter nu toch maar eens over 4 j, weken zeggen zou: „Nu juffrouw FrleLr nu is alles weer in orde en nu moet je eens een heerlijke wandeling in het zonne gaan maken di® Zoo denkt... zoo droomt de moeder— - aan het bed van hare zieke dochter ingeslapen is... In de duisternis, waarin kamer thans geheel gehuld is, rit rij sC1L(i8 luisteren... Zij hoort de snelle, iets of onrustige ademhaling van Friedel. hoort haar groote, gezonde, gezonden gen achter in de keuken snurken... zeer laat geworden... Heel zachtjes, ornaflr kinderen niet te wekken, gaat moeder 8 bed om ook te gaan slapenMorgen maar verjaardaghaar 59ste... en het ook ZondagMorgen hoeft ze niet o8?cp uur op te staan en morgen hoeft zc „ga ook niet te haasten om by andere mens® te gaan wasschen of het huis schoon makenlein Doodmoe sluit ze haar oogen... Een 8 teer kommervol geluk doortrilt haar - hart... „Michi" en „Friedel" denkt de m 0 -- mlijk® Buiten jaagt de wind door de nachie straatjesHet fcleine bouquet voor)88 bloemen verspreidt een zachten geur d00Ve donkere kamerEn de eentonige, S1"8 0g dagen, die voorbij rijn... de dagen, die komen drukken op een oude vrouw, die vermoeid is, dat zij den slaap niet kan ten...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6