Plaatselijk nieuws Fibbe Wiers sa I i ïlott&ering; Cheque-koersen leringa Wuthricti, Haarlem Telegrafisch Weerbericht PROCESSIEDAG Brand in de O. Drukkerij „De Spaarnesïad" Zware brand in de dennen- bosschen bij Oarschot (N. Br.) Stofzuigerhuis iAERTEfêS SS Assurantiën op elk gebied iSi s"4 Zomersproeten t EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 29 MEI 1929 BLADZIJDE 2 Philips' Radio-Toestellen TER AAR HOORN UITGEEST BOVENKARSPEL ENKHUIZEN BOVENKERK EDAM 14 Nassausfraat 14 SASSENHEIM NIEUWER-AMSTEL PURMEREND ENKHUIZEN MARKTNIEUWS NOORDWIJKERHOUT MEDEGEDEELD DOOR (>E SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Hoofdprijzen Ned. Staatsloterij HAARLEM BURGERLIJKE STAND Prov. Staten van Noord-Holland BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Electr.Waschmaehinesf 275.- 24f 94 22 Ui) 9972 10337 12022 M 14329 Jffi 14494 14662 i VERVEN EN ST00MEN ONZICHTBAAR STOPPEN LGr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 I bh 81 mwm a irasss i i ei' dwijnen spoedig door een P Sprutol. Bij alle Drogist4*' Veilingberioht R. K. Veilingver. „Tuinders- elang" Sla per 100 1.307.50; Veilen per ist 1643; Peulen per 10 pond 4.405.50; Ipinazie per kist 34 ct.; Postelein per K.G. —6y. ct.; Peen per bos 214 Tomaten per ond 17 ct.; Bloemkool per stuk 640; Aard- eien per doosje 1423. Veilingbericht R. K. Tuindersvereeniging St. Phocas" Peulen 2.803.30 per 10 pond; nijboonen 9.60 per 10 K.G. Snijboonen, stek, .00 per 10 K.G.; Bloemkool 229 per stuk; ïa 1.406.70 per 100 krop; Peen 17 ct. per cs; Postelein 7 ct. per K.G. Aardbeien 1531 Ir doosje. De droogte De voorzitter van den Lan- ïaarschen polder heeft goedgevonden dat de aketten aan de sluisdeuren bij het Pape eer open blijven staan, ter voorziening van 'ater in deze polders. Degene, die schudden noet, wil dit wel in oogenschouw nemen, om e raketten open te laten staan. Ziekenfonds „Onderling Belang" Don- erdag 30 Mei a.s. des avonds om 8 uur al bovenstaande vereeniging de jaarverga- iering houden in het lokaal van den heer van Riel. De agenda vermeldt o.m. ver- :iezing Bestuur. Aftredende leden zijn de ïeeren G. Rode, J. Joris en J. Out (her oes baar). Concert De Harmonie „Kunst na Ar- leid" zal Donderdag 30 Mei, des avonds lalf negen in de tent op de Kaasmarkteen oncert geven, onder leiding van den diri- :ent Richard Heuckeroth. Vischmarkt Op de vischmarkt werd iangevoerd 692 pond bot 0.200.23 '4 per >ond; 15 pond schol 18 cent, 142 pond aal 683 cent. Statuten De „Staatscourant" bevat de tatuten van den Nederlandschen Roomsch Catholieken Volksbond afdeeling Hoorn, ilhier. Ambtsjubileum Maandag was 't voor en heer J. Vrouwe en diens familie een va* feestdag. Toen herdacht de Jubilaris, bans boofdconducteur bij de Ned. Spoor wegen, zijn 25-jarig dienstverband bij den Spoorwagen". Des morgens werd de heer Vrouwe, op iet bureau van den chef, door dezen in lartelijke woorden toegesproken en hem 't ebruikelijke couvert aangeboden. Ook de 'nspecteur van het vervoer richtte zich met vaardeerende worden tot den jubilaris. Van ollega's en andere stationsambtenaren htving hij fraaie cadeaux, waaraan ook :oor verschillende reizigers van „de Zaan" -as bijgedragen en waaruit men consta- eerde, dat de heer Vrouwe bij 't reizend nibliek zeer gezien was. Van de afd. St. Raphael waarvan de heer Vrouwe lid en lestuursSè is, ontving hij een fraaie bloe- nenmand. 't Verdere gedeelte van den dag verd op gezellige wijze in huiselijken kring ioorgebracht. Broodprijzen Het brood is hier door ie bakkers met 2 cent per 8 ons verlaagd. Burgerlijke Stand Geboren: z. van C. J. Roosloot en M. M. J. Kaandorp. Verloren en gevonden voorwerpen Ge vonden: een kinderschoentje. Verloren: een manchetje van een ma trozenkiel. Wegverbetering en -verbreeding Het Zwartepad is thans aanmerkelijk verbreed. De haag heeft men verwijderd en een hek daarvoor In de plaats gezet, waardoor men een flink verbreede straat heeft gekregen. Wanneer nu binnen niet al te langen tijd eok de bestrating haar beslag heeft ver kregen, dan is daardoor tevens een einde "maakt aan de modderpoel, waarmede het Zwartepad in voor- en najaar veel overeen komst vertoonde. Fil.mvond Zondag- en Maandagavond werd in café „Het Roode Hert" de film vertoond „Heldendicht van de Roomschc daad". De voorzitter der Kiesvereeniging de heer Jb. Braaknman, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de zeer geringe opkomst. De zaal was slechts voor de helft gevuld. Daarna werd een aanvang gemaakt met de filmvertooning. Hoewel het daglicht nog veel inbreuk maakte op de duidelijkheid der foto's, werd dit toch later beter en lieten de beelden op het doek aan duidelijkheid niets te wenschen over. Nadat eenige akten waren vertoond, nam de voorzitter wederom het woord en ver zocht een ieder, een kleine bijdrage te willen schenken in de groote kosten, welke de ver tooning met zich bracht. Na afloop ging een ieder zeer voldaan nuiswaarts. Hoewel de eerste avond veel bijdroeg als propagandaavond voor den volgenden dag moesten wij tot onze spijt constateeren, dat ook Maandag de animo voor dergelijke propagandamiddelen in onze parochie niet bijster groot was. Personalia De heer S. IJntema, amb tenaar aan het kantoor van de posterijen alhier is met ingang van x October overgeplaatst naar Amsterdam. Gedurende den tijd, dat de heer IJntema in onze gemeente heeft dienst gedaan, heeft hij zich tegenover het publiek doen ken nen als een zeer humaan persoon, die steeds bereid werd gevonden om het publiek zoo veel mogelijk ter wille te zijn. Wij wenschen den heer IJntema in zijn nieuwe standplaats veel geluk. Badhuis Naar wij vernemen zal het nieuw te bouwen badhuis 15 Juni a.s. wor den geopend. Flinke propaganda Onze plaatselijke Kiesvereeniging heeft deze week de propa ganda voor de as. verkiezingen flink ter hand genomen. Meldden we reeds van de vertooning van den propagandafilm „Het Heldendicht van de Roomsche daad," thans deelt men ons mede, dat a.s. Zondag in het Gomarusgebouw zal spreken Mej. Annie Meijer. Ongetwijfeld zullen velen ons eenig vrouwelijk Kamerlid willen hooren. Aanhouding Door de politie werd aan gehouden zekere J. v. B„ verblijf houdend te Hoorn, welke persoon stond gesignaleerd in het Algemeen Politieblad, tot het nog ondergaan van twee maanden gevangenis straf, wegens schennis der openbare eer baarheid. De aangehoudene werd overge bracht naar Alkmaar. Deelname Encycliekmeeting Van uit de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond belooft de deelname aan de En cycliekmeeting te Hoorn Zondag1 2 Juni as. weder flink te worden. Reeds meldden zich verschillenden voor deelname aan. Die gelegenheid van aan melding staat open tot den datum van de meeting bij het bestuur. Feestuitvocring Na den werkelijk grootschen intocht te midden der mede- Parochianen met bruidjes en bloemen onder het vroolijk beieren der klokken van den kerktoren op Zaterdagavond naar de feeste lijk versierde Parochiekerk; na de viering der kerkelijke plechtigheden bij de eerste plechtige H. Mis en de betoonde belang stelling bij de gehouden receptie, wachtte onzen neomist, den weleerwaarden heer J. H. Tesselaar, nog een schitterende feest avond op Maandag in het Patronaatsgebouw. Gevolgd door pastoor de Haas en kapelaan Van der Togt betrad hij de tot in de uiterste hoeken gevulde zaal, terwijl de aanwezigen een welkomstlied zongen op de melodie van het Oostenrijksche volkslied onder begelei ding van het koper van Bovenkerk's fanfare corps. Kapelaan Van der Togt sprak daarna den neomist toe, er op wijzende, dat uit de groote belangstelling blijkt, hoe geheel Bovenkerk meeleeft met den neomist en dat geheel de parochie zich verheugt over het feit, dat een harer zonen tot de waardig heid van Priester werd verheven. De paro chianen zullen ook met u medeleven in de toekomst en u in hun gebed niet vergeten; opdat God u sterke en kracht moge schen ken om waardig en getrouw uw hooge plich ten, aan het Priesterschap verbonden, te vervullen. Spreker vraagt den neomist om ook zijn mede-pariochianen niet tever- geten dagelijks bij het opdragen der H. Mis (Applaus). Hierna kwamen de medewerkende ver- eenigingen in actie en wel allereerst Boven kerks fanfare, dat zeer verdienstelijk uit- j voerde een marsch getiteld: „Salut au Neo- mist" (een compositie van den directeur door Bovenkerks fanfare, opgedragen aan hun ouden schoolkameraad). Daarna volgde „Le Capitaine Ecuël," ouverture van G. Gaden- ne. Een langdurig applaus volgde. Ook de damesvereeniging „Maria Im- maculata" liet zich zeer verdienstelijk hooren door uit te voeren „Quid retribuam" en vervolgens „O Salutaris Hostia" van J. Haagh C.s.s.R. Daarna trad Bovenkerks mannenkoor op met de nummers „Jubilate Deo" van Aiblin- ger en „Ave Cesar" van Fred. Roeske. Even als de vorige mochten ook deze nummers een geestdriftig applaus verwerven. Thans bood kapelaan Van der Togt den neomist het feestcadeaü der parochie aan bestaande uit een flink bedrag te besteden naar eigen goedvinden. Alvorens de neomist vertrekt zullen de parochianen in de gelegenheid worden ge steld om te zien wat er is gekocht. De Weleerwaarde heer Tesselaar bracht dardjjaan pastoor de Haas, aan kapelaan Van dei^ogt en ook aan kapelaan Van Schaik te Heemstede, die hem zoozeer hadden ge holpen bij zijn studie en ook omdat zij bij zijn eerste H, Mis hadden willen assisteeren en hier tegenwoordig hadden willen zijn. Ook alle parochianen bedankte de neomist voor den steun steeds ondervonden en voor de tallooze blijken van belangstelling. Spre ker betuigde ook zijn dank aan de mede werkende vereenigingen en allen, die hadden medegewerkt om hem zulke onvergetelijke dagen te doen beleven. Gaarne zal spreker de parochianen van Bovenkerk in de H. Mis gedenken in zijne gebeden. (Lang durig applaus). Daarna werden de verdere zang- en mu zieknummers uitgevoerd en laaide telkens hoog op de echte Roomsche blijdschap door een enthousiast applaus. Het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen" besloot dezen heerlijken avond. PLECHTIGE EERSTE H. MIS VAN DEN WELEERW .HEER TH. W. KLEPPER. Zondag droeg de Weleerw. heer Th. W. Klepper, zoon der Parochie, zijn plechtige eerste H. Mis op. Zaterdagavond werd Zijn Eerw. door eten Pastoor en het feestcomité afgehaald vanaf Monnikendam, terwijl de Parochianen van hunne vreugde getuigden, door de Nederl. driekleur met den Pause lijken wimpel uit hunne woningen te ste ken. Bij aankomst in de kerk, waar de Pas toor namens de Parochianen aan den jon gen Priester zijnen zegen vroeg, knielden al len neder, waarna een stoet van Bruidjes den feesteling, gevolgd door het comité, naar het altaar geleidde, waar na het zin gen van het Veni Creator een Plechtig Lof werd gehouden. Zondagmorgen had ten 10 uur de plech tige Hoogmis plaats met als Diaken kape laan H. A. Bouw van Langendijk, subdiaken kapelaan E. Meynders van Purmerend en Pastoor J. J. Wieman als Presbyter-assistens. In een plechtigen stoet werd de jonge Priester van de Pastorie afgehaald, vooraf gegaan door Bruidjes, gevolgd door het knapen- en mannenkoor. Het zangkoor voerde de Gregoriaansche gezangen uit, op het Priesterkoor, geheel in den geest der Liturgie. Na het Evangelie betrad de feest redenaar Pastoor N. W. Sentenie, heeroom van den neomist, het gestoelte, als tekst had hij gekozen de woorden van den Psalmist: „Quis ascendit in montem Do- mini aut quis stabit in loco sancto ejus," wie zal den berg des Heeren beklimmen, of wie zal staan in Zijn heilige plaats (stad). Spreker vergeleek het Priesterleven met de Zon, welke op heel haar baan, licht, warmte, luister en groeikracht verspreidt, en zelfs na haar ondergang de kim nog schoon versiert, en den mensch verblijdt. De juiste uitvoering van de Gregoriaan sche gezangen onder bekwame leiding van den Directeur A. Gunther, gaf aan de feestelijke Hoogmis een ongekenden luister. Hier werd voor iedereen duidelijk, dat de Liturgische geest den waren vorm van de votie inhoudt. Des middags kwamen vele Parochianen den Neomist gelukwenschen, en sprak de Burgemeester Kolfschoten namens de feest- commissie den feesteling toe, hem vragen de en belovende, dat wij allen voor elkan der zullen blijven bidden. Hij bood hem namens de Parochianen een couvert aan voor een Bureau. Pastoor Wiemans dankte de Parochianen voor hun gebed, voor den jeugdigen Priester, spoorde hem aan veel te bidden, om kracht en wijsheid te krij gen voor zijn heilige bediening. Hierna zong de R.K. Gem. Zangvereeni- ging onder leiding van den Dir. J. A. M. Diensfeldt de feestcantate van Elb. Frans- sen, alsmede feestlied en feestzang. De uit voering was zeer goed verzorgd. Vele cadeaux lagen te bezichtigen in de versierde receptiezaal. Des avonds werd nog een plechtig Lor gehouden, waaronder Palestrjjnsche gezan gen werden uitgevoerd. Na het Lof zong het zangkoor de Pries tercantate van Mgr. J. A. S. van Schaik. Dit feest zal den feesteling en Parochianen in dankbare herinnering blijven, en er is duidelijk in gebleken, dat onze Parochie groote hoogachting heeft voor den priester en de schoonheid weet te smaken, die van de Liturgische plechtigheden uitgaat. De droogte De buitengewone droogte van dit voorjaar noodzaakt menig bloemist gemalen te plaatsen om zoodoende het land van water te voorzien. Niet allen zijn hier toe in de gelegenheid, onder deze zijn er die de bollen voor te snel dood gaan met em mers en gieters water nat houden. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Eensgezindheid", thans genaamd: „Vrijzin nige Vereeniging Gemeentebelang", gevestigd alhier. De boeren en de Pluimveehouderij Van wege de Centrale Commissie der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, werd Dinsdag j.L in de Doele alhier een pluimveedag ge houden. De bijeenkomst werd geleid door den heer A. de Haan, voorzitter van de Pluimvee commissie voor Noord-Holl., die de bijeen komst noemde een eerste kennismaking met de Cimmissie uit de Holl. Mij. De pluimveehouderij bij de boeren staat in het middelpunt der belangstelling zegt spr. en daarom is het werken van de Holl. Mij. in deze van veel waarde. Daarom hoopt de heer de Haan, dat de commissie, welke in het leven is geroepen, den steun van alle balang- hebbenden mag ondervinden. De heer G. Geytenbeek, hoofd der Lagere Landbouwschool te Purmerend, secretaris van de Commissie zegt, dat het werk van de centrale commissie reeds in zooverre is be kroond, dat reeds meerdere commissies aan den arbeid zijn gegaan en ook succes heb ben. Noord-Holland is overdekt met pluim veecommissies en slechts 2 of 3 afdeelingen van de Holl. Mij van Landbouw hebben zoo'n commissie nog niet ingesteld. Ook fokmateriaal is reeds betrokken en wel hoofdzakelijk Noord Holl. Blauwen en prima fokmateriaal van het fokstation te Beekbergen. Dat de belangstelling voor d pluimveehouderij toeneemt, bewijst de te Alkmaar geopende cursus voor pluimvee- leeraren. Hierna hield de heer Ir. T. P. Huisman te Den Haag, secretaris van de Holl. Mij van Landbouw een korte inleiding over de vraag waarom de Holl. Mij. van Landbouw meent de pluimveeteelt op de boerderij te moeten behartigen. De heer Huisman zegt, dat de Holl. Mij met veel bravour het werk der pluimveeteelt op de boerderij heeft ter hand genomen en als het zoo doorgaat wordt er ook wel wat bereikt. Sommigen zeggen: moet de Holl. Mij zich daarmee bemoeien, er bestaan toch pluim vee-organisaties genoeg. Wat wij bedoelen is, de pluimveehouderij van zooveel mogelijk boeren te bevorderen en daarnaast de algemeene belangen van den boerenstand. Dit laatste moet steeds vooral het hoofd doel van onze organisatie zijn. Zoo bifv. was men bij de boeren er toe overgegaan om voeder voor het pluimvee van den handel te betrekken en de Holl. Mij. acht dit verkeerd. Alles moet zooveel mogelijk coöperatief ge schieden. Zoo wil men ook veilingen uit sluitend op coöperatieven grondslag. Moeten wij nu met andere pluimvee-or ganisaties samenwerken vraagt spr.? En het antwoord daarop is bevestigend, mits men het werk daar goed leidt. Samenwerking met plaatselijke pluimveevereenigingen zoekt de Holl. Mij. steeds en op de eerste plaats. 't Is best mogelijk dat later een andere vorm van organisatie de beste 'lijkt, doch, hoe 't ook zij, 't principe moet altijd op den voorgrond staan, de boeren voor hun eigen organisatie en de organisatie voor de boe ren. Dat is het standpunt van de Holl. Mij van Landbouw en in dien geest is het werk voor de pluimveehouderij voor de ooeren door de Holl. Mü bedoeld, aldus spr. ITa de lezing van Ir. Huisman werd het woord gevoerd door de heer B. van Asperen Vervenne, Hoofd-ass. pluimveeconsulent, die het onderwerp „Pluir veehouderij op de Boerderij" zou behandelen. De heer van As- peren zegt dat de boerenstand in de na-oor - logsche jaren een, crisis doormaakt. Vele bedrijven veranderden en zoo legde men zich ook toe op de pluimveeteelt. Het eerst begon men daarmede op de zandgronden en daarvan geniet men vele voordeelen. In de pluimveehouoderij is de laatste jaren veel verbeterd. Dat kan men 't best onderzoeken op de hoenderparken. Door middel van valnesten wordt de leg ge controleerd evenals men ook controle kan uitoefenen op de kwaliteit van de hanen. In de hoenderparken zijn veel proeven ge nomen en de beste van die hoenderparken worden fokstations genoemd. De legwedstrij den worden nu gedurende 9 jaar gehouden- Bij dien eersten legwedstrijd was de gemidd. opbrengst 138 eieren en 8 jaar later valt res 'n opbrengst van 188 eieren vast te stel len. Hieruit blijkt, dat de productie wel is op te voeren. Van de fokstations kan men vele andere pluimveehouders van dienst zijn. Van groot belang is de hulsvesting en voe dering van het pluimvee. De grondbeginselen hiervoor zijn thans voldoende bekend. De huisvesting is van de allergrootste be- teekenis bij pluimvee. Alle tijden van het jaar moeten de kippen goed gehuisvest zijn. Als grondbeginsel nemen wij, dat voor elke kip een ruimte moet zijn van een halven kubieken meter. Is 't minder, dan rapen we vooral in den winter veel eieren minder, en juist de wintereierën zijn duur. Vaak zondigt men daartegen; maar men doet beter geen pluimvee te houden dan met te weinig ruimte. Ook licht in de hokken is noodig. Licht heeft den grootsten invloed op de productie. De korte dagen''-zijn de hoofdoorzaak dat de kip minder legt, doch wie den dag verlengt niet kunstlicht -zal groot succes hebben met eferen rapen .De hokken moeten niet te veel gjas hebben, want dan is het te warm in den zomer. Vroeger voedde men uitsluitend met graan, iftaar dat is gebleken onjuist te zijn. Dit is onderhoudvoer. De kippen moeten ook pro- ductjevoer hebben, dat geeft veel meer eie- rën.-:De ervaring leert dat de kippen van elk 50 gram noodig hebben. Graan geeft men voor 50 gram en productievoer ongelimi teerd, Pluimvee houden is de taak van de boer, 'het pluimvee fokken heeft echter veel be zwaren. Als men dit laatste wil, moet men Zich daarvoor eveneens inrichten. Dat geeft Vele moeilijkheden en beter acht spr. het dat men de kuikens van 6 of 8 weken koopt. Alsdan worden er eenige besprekingen ge houden en daarbij een tweetal leden voor 4e Centrale Commissie voor de Pluimvee van de -Holl. Mij. van Landbouw gekozen, n.l. de ljeafen J. H. Veldens, leeraar aan de R. K. i^'interschool te Schagen enKoopmans te Amstelveen. Deze heeren zullen met de hëe- ren A. de Haan te Beemster en Geytenbeek té ^Purmerend de pluimveecommissie voor ijfoëj-d-Holland uitmaken. Na nog enkele besprekingen van onderge schikten aard wordt daarna de pluimvee film vertoond, welke heel veel interessants ën leerzaams biedt, vooral met de toelichting van den heer v. AsperenVervenne. Met een kort woord van den heer De Haan werd de bijeenkomst gesloten. Van den buitenkant Dinsdagavond ver toonde onze, op dezen tijd van het jaar toch al drukken buitenkant, een bedrijvige aan blik. Naast de vele eigen visschersvaartuigen en de vreemde visschers, welke alhier het ansjovisbedrijf uitoefenen, waren een 100-tal Zeeuwsche mosselenvaartuigen de haven bin nengevallen. De meeste van deze vaartuigen lagen met den kleurigen kantoorvlag in top, hetgeen een interesanten aanblik bood. Hoogste barometerstand 77.3 m.M. te Thorshaven. Laagste barometerstand 755.8 m.M. te Vardö. Verwachting: meest matige noordelijke tot noordwestelijken wind, half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk droog, weinig verande ring in temperatuur. AMSTERDAMSCHE VEEMTRKT v. 29 Mei Aanvoer: 337 vette runderen, le kwal. 8896, 2e kwal. 7488, 3e kwal. 6274 ct.; 86 nuch tere kalveren 814; 430 varkens, Holl. le kwal. 9394, 2e kwal. 9293 ct.; Overz. en Geld. le kwal. 9394 ct., 2e kwal. 9293 ct.; vette varkens 88—92 ct. PURMEREND. 28 Mei. Coöperatieve Cen trale Eierenveiling. Aanvoer 25261 eenden eieren 4.90—5.10 per 100; 130723 kippen eiéren: 70-85 per Kg. 7.908.20 65-66 per Kg. 6.20—6.60 63-64 per Kg. 6—6.40; 60-62 per Kg. per Kg. 5.60—6; 58-59 per Kg. 5.30—5.90; 56-57 per Kg. 5.30—5.60; 53-55 per Kg. 5.105.40; 5052 per Kg. ,4.805 per 100. (Ingezonden) Wij naderen weer zoetjesaan Als ik het zeggen mag Onzen grooten, luisterrijken Jaarlij kschen Processiedag. Gij zult allen, oud en jóng, Begrijpen en beseffen, Dat de tweede dien wij houden D'eersten ver zal overtreffen. Beeldengroepen, triomphbogen, Eerepoorten zal men zetten. Om aan dat schoon, verheven doel Meer luister bij te zetten. Als slechts het weer maar medewerkt Voor een paar enk'le dagen. Dan zal het tweede Processiefeest Schitterend hier slagen. 't Is waar, wij kunnen God op aard', Hier nooit naar waarde prijzen. Nog minder aan Zijn Koningschap Volmaakt eer bewijzen. Toch zal het veel genoegen doen, Aan dat liefdevolle Hart. Als Hij die grootsche hulde ziet, Bij zooveel leed en smart. Dus, Zondag allen wederom, Vertrouwvol tot Hem gaan. Hem need'rig eerherstel gaan brengen Voor zooveel smaad Hem aangedaan. Hij, de God onzer Altaren, In Zijn aanbiddelijk Geheim. Wordt zoo dikwijls nog beleedigd Door zijn schepselen, groot en klein. Brengen wij Hem ook ons dank, Voor al de zegeningen. Die wij ook hier, in het Gesticht Uit Zijne hand ontvingen. Hij heeft voor rampen ons bewaard, Van ziekte ons bevrijd, En zal ons verder ook wel helpen, In onzen levensstrijd. St. Bavo-gesticht Noordwij kerhout. F. de VROEGE Woensdag, 29 Mei Berlijn 59.25 Parijs 9.70 Brussel 3450 (jenden 12.06 Zurich 47.85 f|ome 13. Madrid 35.10 V^eenen 34.90 Nr~ ''ork (cable1 2.AS]', draag.7.30 ('arschau 27. openhagan 66.20 islo 66.20 kbolm 66.45 59.35 9.80 34.60 12.07 47.95 13.10 35.20 35.— 2.49i/2 7.40 27.10 66.30 66.35 66.55 HOOFDPRIJZEN NED STAATSLOTERIJ 1000: 1083, 2545, 6765, 1118, 18227, 20019. 400: 252, 7804, 3865, 9561, 12379, 19506. 200: 4128, 10993, 47. 100 946, 3529, 8730, 10540, 10974, 11854, Hedenmorgen kwart over zes stond de 17- jarige J. v. d. B. met twee andere jongens in een oliehok, dat gelegen is achter de gebou wen van de N. V. Drukkerij „De Spaarne- stad" aan de Nassaulaan. De opslagplaatsen van verschillende materialen, alsmede een timmermans-werkplaats van de Spaarnestad zijn gelegen aan de Kinderhuisstraat. v. d. B. stak een cigaret op en gooide een lucifer achteloos weg. Op hetzelfde oogenblik vatten eenige olieresten vlam en daar het heele hok doordrengd van olie is, was al spoedig groot gevaar aanwezig. In een mini mum van tijd laaiden de vlammen hoog op en stond de timmermans-werkplaats in lich ter laaie. Personeel van de drukkerij repte zich zoo vlug mogelijk met een brandblusch- apparaat naar buiten. Anderen rolden een fabrieksslang uit van het eigen brandblusch- materiaal, doch het vuur breidde zich uit. Intusschen waarschuwde de portier de brandweer, die onmiddellijk aanwezig was. Met 6 slangen op de waterleiding werd tegen het vuur gevochten en het is dan ook aan het buitengewoon tactvol optreden van de brandweer te danken, dat hier een drei gende grooten bmd in den kiem gesmoord is. Mede door he gelukkig optreden van de brandweer bleef de waterschade zeer be perkt. Het gevaar daarvoor was zeer groot, want onze drukkerij, waarin o.a. de rotatie persen en diepdrukmachines staan, ligt 1 Meter beneden den beganen grond en grens de aan het verbrande gedeelte. Tot circa half negen is nagebluscht. Het liet Zich hedenmorgen aanzien, dat de verzending va nonze verschillende uit gaven geen belangrijke vertraging zou ondervinden. De commissaris van politie was op het terrein van den brand aanwezig. Het zij ons veroorloofd, nu wij zelf de Haarlemsche brandweer hebben noodig ge had, van deze gelegenheid gebruik te maken haar een woord van oprechte waardeering en hulde te brgen voor haar doortastend, bezadigd, oordeelkundig en hoffelijk optre den. (Ongecorrigeerd) Geboren: 25 Mei, dochter van G. M. de Bie-Dirks; dochter van J. C. Sminlc-Wijk- huizen; zoon van J. Timmers-Jansen; zoon van S. C. Trompert-Duivenvoorden; dochter van M. J. F. v. d. Klugt-Schuitemaker. 26 Mei, zoon van M. G. v. d. Mark-Vlugt; zoon van M. G. Fris-Groes; zoon van A. E. G. van Leeuwen-Beljaards. 27 Mei, dochter van.M.A. Vroom-de Graaff; zoon van A. M. Nederkoorn-Duineveld. Overleden; 24 Mei, C. Bakker-Eekhof, 77 jaar, Garenbokerskade. 25 Mei, J. F., 22 maanden, zoon van J. v. d. Heiden, Goud- smidsplqintje.;. W. M. Hieijigtra.-Visser,3.6 jaar, Westerhouipark; J. J. v. d. Berg, 70 jaar, Rijpstraat. Gistermorgen kwamen de Prov. Staten van Noord-Holland in de zomerzitting bijeen, onder voorzitterschap van den waarnemend Commissaris der Koningin in Noord-Holland, den heer J. N. Hendrix. Hij deed mededee- lingen van het volgend ingekomen telegram: Djokjakarta, 27 Mei Beste wenschen voor- uw werkzaamheden, (w. g.) Commissaris der Koningin ROELL. Dit telegram werd met applaus begroet en op voorstel van den VOORZITTER, die zeide, dat de Staten dit blijk van attentie zeer op prijs stelden, werd besloten een antwoord- tëlegram te zenden. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen de heer J. Douwes (A.R.). Gekozen werden tot leden v. d. Raad van Toezicht op de Prov. Bedrijven van Noord- Holland de heeren N. Dekker, jhr. J. P. w. van Doom, mr. L. M. de Jong Schouwen burg, K. ter Laan, jhr. G. C. Quarles van Ufford, R. P. van Royen, de. Th. van den Waerden, Ir. H. H. Ehrenburg, mr. C. H. Quéépin en J. Koster. De overige punten der agenda werden commissioriaal gemaakt, waarna de verga- dering verdaagd werd tot Dinsdag 18 Juni, j des voormiddags, half 11. 111856, 12104, 14647, 18368, 18379, 19665, 14782, 20239, 20394. Ook twee boerderijen afgebrand De schade wordt geraamd op 250.000 Maandagmiddag zijn ruim 300 H A. dennen- bosschen onder Oirschot door brand ver nield. De schade wordt voorlopig geraamd op 250.000. De afgebrande perceelen waren eigendom van de gemeenten Middclbeers en Vessem en van enkelè particulieren. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter. Op de plaats, waar de brand vermoede lijk is begonnen, passeerde 10 minuten voor het uitbreken van den brand nog de burge meester van Middelbeers met zijn motor. Er was toen nog geen spoor van onraad te be kennen. Het vuur werd sjierk aangewakkerd door den feilen Oostenwind en verspreidde zich in 10 minuten tijds over een afstand van ongeveer een uur ioopen. 1 Het toegestroomde publiek geraakte in opgewonden stemming, toen het gerucht de ronde deed, dat enkele in het bosch werk- zame arbeiders door de vlammen waren in gesloten. Onder leiding van de politie werd een krachtige poging gedaan, om aan één zijde het bosch brandvrij te houden, ten einde den ingeslotenen een uitweg te verschaffen. Plotseling verscheen aan den ingang van het bosch een tweetal met gekapt dennen hout hoog opgeladen wagens,, die in volle vlam stonden. De voerlieden, die naast de wagens had den geloopen, werden als het ware door de angstige paarden medegesleura. Gelukkig hadden zij geen ernstig letsel bekomen. Tijdens de ramp sloeg het vuur over op de boerderijen, bewoond door P. Raaijma- kers en J. Wouters. Beide huizen brandden tot den grond toe af. Eerstgenoemde verloor in den brand 500 baar geld van hem zelf en ongeveer 2000 van zijn moeder, welk geld hij in bewaring had, terwijl ook een koe, vier var kens, een geit en eenige kippen in de vlam" men omkwamen. Raaijmakers was slechts laag verze kerd. De brandweer uit Oirschot en Middel beers, waarvan de eerste met motorspuit ea schuimblivch-iapparaten aanwezig was, stond vrijwel machteloos tegenover het ge* we'-'ige vuur. (Ni e t- O f f 1 c i eé 1). 4J0ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 28 Mei 1929. 5e Klasse 10e Lijst. Hooge prijzen: 4377 250CO 17295 5CÜ0. 987 11537 15919 19210 1000- 6309 7570 8843 9655 14733 19455 400. 1411 12508 14726 17773 19719 200. ,1t, 890 6961 9246 12610 13827 16643 17984 l®11 19797 ƒ100. Prijzen van 70.—: ,n 51 76 141 166 271 280 437 f 620 715 887 10S2 1093 1302 1330 1®? 1499 1554 1682 1712 1836 2022 2054 2064 2117 2164. 2284 2336 2362 2403 24V 2412 2458 2600 2711 2760 2861 3249 3^ 3532 3596 3684 3694 3732 3843 3987 39 4051 4081 4271 4316 43S6 4411 4481 f' 4762 4784 5026 5030 5145 5213 5327 »f'' 5428 5449 5584 '5641 5652 5683 5698 f" 5935 6075 616S 6204 6258 6266 6331 6370 6407 6533 6558 6719 6724 6809 '"i 7097 7100 7190 7199 7509 752,3 7592 U1- 7765 7813 7881 7945 7970 8115 8221 8304 8461 84»3 8773 8867 8875 9171 K 9239 9277 9321 9424 9454 9469 9517 9839 9857 9870 9890 10127 1029,3 10338.10/, .10529 10592 10717 10759 10822 10922 10947 1|J1 11149 11203 11225 11362 11391 11412 11561.11®! 11777 11962 11988 12139 12163 12195 12214 12317 12325 12347 12521 12701 12716 12776, 13195 13348 13469 13504 13572 13719 13757 ;13782 13797 13825 13885 13954 14014 14021 14153 14227 14249 14336 14363 14389 14404 14482 14512 14547 14606 14619 14644 14859 14947 14985 15246 15285 15312 15343 15439 15590 15722 15765 15852 15886 15891 15923 16333 16381 164S3 16523 16734 168,31 16836 17032 17061 17180 17353 17469 17480 17622 17770 17920 18301 18373 18396 18402 18545 18654 1S729 18749 18812 18963 19027 19065 19167 19272 19366 19454 19479 19572 19637 19681 19993 20039 20198 20295 20361 20392 20519 20917 20921 20961 f 14 54 309 554 796 1020 1199 1420 1605 1723 1910 2468 2486 2782 2840 2853 2955 2992 2996 14 306 542 756 959 1190 1413 1562 1718 1376 2390 92 357 573 808 1044 1201 1501 1620 1794 1966 NIETEN: 148 156 361 627 862 1075 1261 1515 1651 1832 1970 2542 2881 3054 408 645 872 1105 1339 1517 1660 1842 2025 2544 2885 3074 215 422 691 S78 1110 1347 1528 1668 1864 21.38 2583 2S88 3162 3480 3737 3964 4191 5147 5294 5322 5633 5659 6152 6378 6574 6876 7125 7314 7335 7462 7496 7691 7892 8006 3377 3„03 3388 3393 3414 3527" 3539' '3567 3594 3609 3880 39T0 3937 3960 3962 4013 4097 4102 4116 4137 4253 4257 4274 4285 4428 4431 4558 4601 4616 4627 4671 4733 4766 4780 4826 4852 4869 4895 4939 4978 5047 5120 5143 5178 5179 5181 5257 5467 5486 5516 5611 5756 5793 5814 5892 5918 5950 1 6039 6067 6096 6100 6127 6209 6246 6259 6280 6299 6395 643S 6440 6459 6537 6745 6777 6808 6812 6830 6950 6977 7045 7103 7111 7179 7202 7228 7267 7364 7.380 7391 7455 7542 7576 7651 7671 7687 .7769 7776 7811 7S63 7SS9 7928 7944 7954 7979 7995 8042 8078 8095 8146 8174 8203 825.3 8299 8310 8330 8333 8423 8576 8652 8659 8673 8766 8778 8844 8942 9007 9012 9015 9045 9153 9201 9206 9220 9230 9241 9273 9304 9306 9323 9349 9402 9556 9577 9673 9718 9786 9885 10028 10099 10148 10181 10315 10328 10402 10431 10446 10456 10544 10556 10644 10694 10720 10755 10841 10844 10932 10980 11039 1100 11148 11173 11249 11333 11338 11352 11369 11379 11457 11461 11473 11502 11506 11572 11606 11619 11639 11707 11718 11747 11781 11837 11848 11850 11963 11976 12105 12144 1215S 12164 12225 12253 12336 12.344 12371 12373 12398 12414 12197 12526 12632 12657 12682 12684 12706 12712 12723 12728 12735 12741 12816 12850 12911 12978 13120 13139 13317 13356 1335S 13363 13401 13415 13476 13483 13484 13495 13514 13522 '13660 13720 1.3744 13778 13806 13807 14015 14039 1404.3 14054 14118 14143 14219 14240 14245 14273 14299 14300 14365 14376 14480 14485 144S7 14491 14550 14569 14601 14604 14616 14642 14748 14751 J4752 14S46 14866 14971 15057 15076 15160 15216 15238 15281 15328 15345 15348 15382 15403 15412 15502 15515 15529 15586 15599 15609 15699 15705 15786 15844 15855 15868 15995 16049 16079 16100 16172 16181 16306 16315 16340 16401 16441 16461 16531 16568 16647 16738 16753 16773 16867 16910 16917 16944 16951 16953 16983 17042 T7088 17103 17104 17138 17222 17355 17409 17440 17442 17498 17564 17663 17721 17746 17771 17781 17860 17864 17908 17910 17918 17937 18000 18019 18021 18052 18076 18102 18265 18310 18336 18351 18472 18509 18739 18766 18767 18814 18823 18858 18989 19016 19085 19100 19120 19152 19220 19292 19348 19376 19393 19427 19502 19528 19535 19569 19604 19622 19730 19763 19770 19786 19829 19833 19895 19948 20009 20020 20090 20096 20208 20218 20221 20238 20260 20278 20307 20.329 20405 20462 20487 10500 20618 20623 20629 20649 20654 20660 20797 20843 20862 20869 20879 20928 VERBETERINGEN. 5e kl. 9e lijst. 20393 m. z 20391. 13725 m. z. 13725 70 19657 70 m. l. niet niet. 444 roi 911 1149 U16 J U60 L) 1546 o3 1698 LS 1865 lfj4 2663 3488 jgï 3254 ,Sl 3965 g, 4206 4463 4143 fo li 4899 4?3o 5149 5409 gjJ 5722 5993 6160 ®«J 6389 6616 «j 6S77 6Sj 7162 $0 7350 7510 '=0 7694 8030 §0 8245 ijjj 8508 £4) 8819 9071 9256 fj3l) 10579 m 10855 J'.jjj 11233 J5» 11413 1»' 11591 11748 15262 ^4 12434 iya 12689 YjJ 12783 I' ff 13173 13456 13541 WK 13908 14171 4A|» 15038 JJjrt 15284 «4$ 15426 JjSj 15655 \SSJ 15922 16268 16S00 16832 L96» 16958 V 17147 17509 7S0 17802 V 17962 JoJ 18158 jjjj 1855» Sé)c1 18939 19177 5fl 19452 19695 9V 19884 20160 Jjj van leeding, Linnen Tapijter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2