PuroIbijDoorzitten-Zonnebrand-Stnkloopen.Doos30ct. Sport en Wedstrijden VOOR DE HUISKAMER IN GOED r——-.GEZELSCHAP NED. OOST-INDIË Geen vermoeiende Waschdag meer! WEGENS VERTREK NAAR tweede blad Met T. Y. B. B. naar het land waar de weïsze Flieder bloeit Het Stofzuigerhuis „MAERTENS" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 29 MEI 1929 BLADZIJDE 3 Ernstig ongeluk bij militaire oefeningen te Groningen Een gevaarlijke vondst De voerman gedood Verdronken Boschbrand bij Posterholt De fabrieksbrand te Helmond Onderdompeling in de Vecht De dierentuin in de Residentie Een dure schaakpartij die zes jaren duurde Protest tegen een quarantaine HANDEL EN NIJVERHEID Het slachtfondsen-conflict KUNST EN KENNIS Extra-subsidie voor Saalborn Kon. conservatorium TENNIS Internationaal tournooi te Parijs VERKEER EN POSTERIJEN Het rij wiel vervoer RADIO-NIEUWS Verkiezingen en radio KERKNIEUWS Benoemingen Rector Terwisscha van Scheltinga naar Utrecht Kunstenaars tegen wil en dank z u ALBA" Verhuurt Rijwielen GEVONDEN LEDERWAREN H. G. de Brouwer CARRIERS Roosenhart's Rijwielhandel „ALBA" heeft een Rijwiel voor 47.50. KATHOLIEKEN ROTAREX wascht en wringt in één uur, waar anders een dag voor noodig is. Be schadiging waschgoed uitgesloten. Stroom verbruik miniem. Laat ons eens Uw waseft doen met de Rotarex-Waschmachine en U zult verbaasd zijn over de resultaten Barteljorisstraat 16 - Telef. 10756 Te Groningen heeft Dinsdagmiddag bij T militaire oefening van het 12e reg. in fanterie in de Appelbergen aldaar, bij een soogenaamde stormloop, een soldaat zijn bajonet gestoken in het hoofd van een ka meraad. De getroffene is in ernstigen toe stand in het Academisch Ziekenhuis opge- bomen het publiek wordt opengesteld, zal men er dus heel wat nieuws en interessants kunnen zien. Ook de tuin zelf zal dan weer heel wat ver±raaid zijn. Daaraan wordt thans de laatste hand gelegd. De beambte van de posterijen, H. B. te Oss verhuisd was. bracht zijn tuin in orde, "oor de afrastering van zijn hofje groef hij *«n gat voor een paal en stiet met de schop °P een hard voorwerp; toen hij het bekeek •beende hij te doen te hebben met een gra naat en niet wetend of deze al dan niet ge iden zou zijn, waarschuwde hij de politie. Weldra waren de opperwachtmeester der Marechaussees en de inspecteur van politie mr plaatse. Het bleek een ge'aden granaat kartets te zijn, ontdaan van de huls. Won. der boven wonder, dat er geen ontploffing heeft plaats gehad, daar B. den ring en het sl*ghoedje met de spade er had afgestoken. *h de heide bij het schietterrein van de bur gerwacht heeft de politie onder militair toe- kioht het projectiel laten ontploffen. Men Verkeert, geheel in onzekerheid, hoe de gra- haat in de bebouwde kom der gemeente "en so c.M. onder den grond in 'n achter, hiintje is verdwaald geraakt. Daags te vo- mn was op de plaats waar de granaat be gaven lag nog eenig vuilnis opgestookt. Te staphorst (O.) is het paard van den landbouwer R. V. op hol geslagen. V. viel men tengevolge van den wagen en werd dood opgenomen. Het slachtoffer was ongehuwd. Het bijna 2-jarige dochtertje van den heer J- Dekker, te Warmenhuizen, is te water ge makt en verdronken. Een half uur nadat het meisje vermist werd, vond met het drij vende. Kunstmatige ademhaling baatte niet. Onder de gemeente Echt, nabij Poster- holt, zijn Zondagmiddag ongeveer 11 H.A. heide en dennen afgebrand. Dank zij spoe dig ingrijpen van eenige jachtopzieners is het na veel moeite gelukt het vuur te be dwingen voordat dit de ongeveer 500 H.A. groote bosschen van den Annendaal had be reikt. Tegen een landbouwer uit Posterholt aan Wens onvoorzichtigheid deze brand te wijten *as, is proces-verbaal opgemaakt. Nader wordt gemeld, dat het vetwolma- gazijn der firma Raymakers en Co. te Hel mond, geheel is uitgebrand. Behalve een Srooten voorraad vetwol, werden vier auto's een prooi der vlammen. De schade, welke op enkele tienduizenden guldens geschat wordt, wordt door verzeke ring gedekt. Sinds eenigen tijd ligen in de Vecht bij M&arssen drie schepen van de z.g. „de Gemeente des Heeren," waarvan een als m-angelisatieschip is ingericht. Br. Orsel, de evangelist over wiens optreden vroeger al Veel te doen is geweest, heeft dezer dagen in de badinrichting aldaar 28 volgelingen door °nderdompeling gedoopt. De dierencollectie van den Dierentuin te Den Haag, is thans belangrijk uitgebreid. Dinsdagmorgen is een zending van Hagenbeek u't Stellingen aangekomen, bestaande uit: e®n mannetjes leeuw, welke een geschenk is Van Hagenbeek, daar Strassburger bij zijn hezoek aan Den Haag in den afgeloopen Wnter aan den Dierentuin twee jonge leeuwinnen cadeau gaf, verder een jacht- _u'Paard, een tijger en twee poema's, welk Viertal Hagenbeek tijdelijk in bruikleen aan ®n Dierentuin afstond; en ten slotte de ^ngekochte dieren namelijk een zebra, twee struisvogels, twee zee-arenden, twee gieren. amingo's, pelikanen, kraanvogels en eenige rieinere dieren. H«t kostte nog heel wat zorg' en moeite, v°ordat deze dieren alle in de voor hen be- temde hokken waren ondergebracht. Vooral wilde dieren werden met de grootste zorg beleid in hun nieuwe woningen geïnstal- waama ze zoo spoedig mogelijk van u en en drinken, dat ze op reis niet te veel a^hen gehad, werden voorzien. Wanneer met 1 Juni de tuin wederom voor De laatste en duurste schaakpartij der wereld, heeft dezer dagen haar einde gevon den. Ze is gespeeld door S. A. Robertson te New-York en C. Keystone te Adelaide. De partij heeft zoowat zes jaar geduurd. De spelers deelden elkaar hun zetten per brief mede; de Amerikaan zond zijn brieven via Europa en het Suezkanaal, de Australiër vla den Grooten Oceaan en Amerika, Toen de partij vijf jaar geduurd had, uitte de Ameri kaan den wensch de partij verder per kabel telegram te spelen, welk voorstel werd aan vaard. Toen duurde het nog een jaar eer de partij uit was en verloren door Robertson. Hij heeft er zesduizend dollars aan verseind. De correspondent van de Matin te Duin kerken bespreekt de quarantaine te Rotter dam opgelegd aan het Fransche schip Bangkok, en schrijft; Het schip kwam uit Duinkerken. Het on derzoek naar den gezondheidstoestand aan boord door de Fransche overheid had tot geen enkele opmerking geleid. 7 Mei liep het er binnen. De Bangkok loste er 10 000 ton coprah, waarbij 5000 ton graan, die bi ine in hun geheel aan de silo afgeleverd werden. Na afloop van de lossing werd het schip ontsmet en van ratten gezuiverd. Het laadde toen 2000 ton verschalende koopwaar voor Indo-China en vertrok 23 Mei naar Rotter dam met een patent, geviseerd door den Nederlandschen consul. Daar moest de be manning aan land gaan en het schip opnieuw van ratten gezuiverd worden. Het is dus gedurende 48 uur opgehouden. De gezagvoerder en zij. voor wie de lading bestemd was, hebben Op het consulaat van Frankrijk geprotesteerd tegen een maat regel. die volgens het bericht door niets ge rechtvaardigd werd. De reederij zal het Fransche departement van buttenlandsche zaken van het incident in kenn's stellen. Deze week een beperking Naar het Hbld. verneemt, zal in den loop van deze week te 's-Gravenhage een bespre king worden gehouden tusschen de partijen, die betrokken zijn bij het huidige slacht- fondsenconflict. De aanvoer van vet vee op de Purmeren- der veemarkt bedroeg Dinsdag 285 stuks tegen 190 vorigen Dinsdag, dat is dus 50 pet. meer. De prijzen waren gelijk aan die van vorige week, n.l. 80 ct. tot 1.05. Er werden tusschen de 55 en 60 stuks- verzekerd bij de Onderl. Boeren veefondsen; de gemachtigden van den Hond van Boerenfondsen behoefden slechts vier stuks restant te koopen. Hiervan werd nog een aan een slager verkocht. Op de Rotte rdamsclie markt Op de veemarkt te Rotterdam is gister morgen zeer weinig vee aangevoerd, omdat de boeren hebben besloten zoo weinig moge lijk beesten naar de markt te brengen. Van het aantal aanwezige koeien is 9/10 niet ver kocht. Er zijn slechts enkele koeien overge nomen; het grootste gedeelte is door de boe ren mee teruggenomen. In beginsel gunstig advies Naar de „Tel." verneemt heeft de commissie van bijstand voor Kunstzaken te Amsterdam besloten tot gunstig advies In zake het ver zoek van het gezelschap Saalborn-Van Praag om een extra subsidie van 10.000 in ver band met de moeiliikheden van het gezel schap. Echter in dier voege, dat nader zal worden uitgemaakt of door verandering van omstandigheden de uitkeering noodig blijft. Men schijnt hiermede het oog gehad te hebben op de mogelijkheden van schouw, burgbouw e.d. Verder verneemt het blad dat het gezel schap Saalborn-Van Praag zich voor den tijd van acht maanden de bespeling heeft verzekerd van den Hollandschen Schouw burg, in afwachting van het nader verloop der gebeurtenissen. Naar de „Avondpost" verneemt is als op volger van André Spoor aan het Kon. Con- servatorium voor Muziek te Den Haag be noemd de heer Herman van der Veght, leerling van den heer Hofmeester en later van Carl Flesch, thans Jen concertmeester te Stuttgart. T Toen verleden jaar het T.Y.B.B.-bestuur het idee opperde om voor zijn leden eens een buitenlandsch uitstapje te organiseeren, heeft het niet kunnen vermoeden dat de eerste tocht over de grenzen zoo schitterend zou slagen. Van het begin der reis tot aan de terugkomst heeft het uit 34 personen be staande T.Y.B.B.-gezelschap volop genoten. Het was schitterend weer, de reis verliep vlot en de gastvrijheid waarmede de geel zwarten in Erkrath ontvangen zijn, was wer kelijk om er verlegen onder te worden. Onze Erkrathsché vrienden hadden er voor gezorgd dat het geheele gezelschap ingekwartierd werd. terwijl zij ook de verzorging van den inwendigen mensch voor hun rekening ge nomen hadden. De Rijnlandsche gas vrijheid en gemoedelijkheid hebben de T.Y.B.B'.-ers in ruime mate ondervonden. Over het verloop der reis en de wed strijden zal ik u hieronder het een en ander vertellen Op den heenreis in den Bazelschen trein kwam de stemming er al gauw in, waaraan de muzikale medewerking van 'n langharigen jongeman niet vreemd was. Reeds in Arnhem begon het grootste gedeelte van het gezel schap vloeiend Duitsch te spreken, terwijl nog enkelen de laatste bladzijden van het bekende boekje „Hoe leert men Duitsch in één week", naar binnen werkten (fig.) Aan de grens in Emmerik werd de eerste kennismaking met het Duitsche bier ge maakt, wat in verband met de hite in den trein een welkome lafenis was. Na een kort oponthoud, waarin de douane gelegenheid kreeg om de keurig opgestreken shirts en broekjes te inspecteeren, ijlde de „Zug" Westphalen in, langs Wesel en Oberhausen naar Düsseldorf. In Diisseldorf werden wij opgewacht door het bestuur van onze gast- heeren en nadat de wederzijdsche begroeting had plaats gehad, ging het op Erkrath aan. Reeds in den trein vertelde ons Düsseleichen's Geschaftsführer, da geheel Erkrath met span ning onze komst afwachte. En dat hij niet overdreef merkten wij spoedig toen de trein het station Erkrath binnenrolde. Erkrath's „Musikverein" stond reeds klaar en onder de opgewekte tonen van een paar pittige marschen werd een rondgang door het stadje gemaakt, langs den geheelen weg toe gejuicht door de bewoners van het vriende lijk plaatsje. Wij, koude Haarlemmers, had den zooiets in het geheel niet verwacht. In het „Vereinslokal" van Düsseleichen had de eerste begroeting plaats, wederzijdsch werd kennisgemaakt en „Bruderschaft ge- trunken". Herr Willi. Wolf, de ijverige Ab- teilungsleiter verstrekte aan iederen geel zwarter een kaart waarop naam en adres voorkwam bij wie hij of zij de twee nachten werd ingekwartierd en om een uur of elf trok het geheele gezelschap af naar de diverse pleegouders. De organisatie was schit terend geregeld Zondagmorgen woonden wij eerst om half acht de H. Mis bij in het romantisch ge legen 12e eeuwsche kerkje, waar de praeses van Düsseleichen, de eerw. heer kapelaan, voor geresserveerde plaatsen had gezorgd. Na de H. Mis verzamelden allen zich op het kerksplein en vergezeld door een zestigtal dames en heeren maakten de geel-zwarten een wandeling naar het Neanderthal en Hochthal. Het behoeft natuurlijk geen ver melding dat de stemming' gedurende (jeze „Spaziergang" enorm was. Onze gastheeren deden alles om het ons zoo aangenaam mo gelijk te maken. Onderweg op een der mooi ste plekjes werd het geheele gezelschap op de gevoelige plaat vereeuwigd en uit dank baarheid brachten de T.Y.B.B.-ers op den terugweg een serenade bij de woning van „Herr Jansen", die zijn landgenooten voor deze spontane uiting zeer dankbaar was. Nadat allen zich in de kwartieren ver- frischt hadden werd om twee uur appèl ge blazen voor het voornaamste doel onzer komst n.l. de wedstrijden. In voetbaltenue, weder voorafgegaan door het muziekcorps, mar cheerden de Düsseleichers" en T.Y.B.B.-ers broederlijk naar de „Kampfplatz". De be langstelling voor de wedstrijden was enorm; niet alleen geheel Erkrath, maar ook uit de omliggende plaatsen zooals Unterbach, Hochthal, Gerresheim, enz., waren velen op gekomen om de Hollanders aan het werk te zien. Deze belangstelling was wel begrij pelijk, daar er tot nu toe nog nimmer een buitenlandsche club geweest was. Klokslag half drie werd begonnen met den wedstrijd der reserve-elftallen. •T.Y.B.B. bracht de volgende combinatie in het veld: H. Put, N. N. G. Kruijver, Stavenuiter. N. de Zwager, v. Turnhout, Nieuwenhoven. De Zwager, Oldenburg, Stavenuiter, Kraak. Daartegenover stelde Düsseleichen: Wersdörfer, Mansberg, Beuten I Mergemeijer. Linden, Hanisch II, Kramer, Limpinsel, Richrath, Müller II, Beuten II. Het terrein, schitterend gelegen tusschen hooge heuvels, waaromheen de zitplaatsen terrasvormig waren aangebracht, was zooals de meeste Duitsche velden geen grasveld doch een sintelveld. Het was echter prachtig gelijk en zeer goed bespeelbaar. Reeds van den aanvang af waren de gast heeren iets sterker, doch dank zij het fraaie spel der geel-zwarte half-linie en krachtig verdedigen der packs, duurde het geruimen tijd voordat Hanisch kon doelpunten. Nog voor de rust vergrootte Müller den voor sprong. Na de doelwisselmg speelde ook de geel-zwarte voorhoede een goede partij. Na vele mislukte pogingen, scoorde de Zwager een keurig tegenpunt en door dit succes aangemoedigd kwamen de onzen zelfs in de meerderheid. Slecht schieten was echter oor zaak dat de gelijkmaker uitbleef, zoodat het einde kwam met een verdiende 2I over winning voor Erkrath. Direct na afloop hiervan betreden de 1ste elftallen het terreüi. Aan alle kanten is het veld omzoomd door toeschouwers. Voor den aanvang verzamelden alle spelers zich op het middenveld, waar de heer Burge meester van Erkrath een hartelijk woord van welkom namens het gemeentebestuur uitspreekt. De aanvoerder van Düsseleichen biedt hierna bloemen aan. v. Turnhout bedankt nams T.Y.B.B. het gemeentebestuur en Düsseleichen voor de schitterende ontvangst en overhandigt als blijk van dankbaarheid een fraai geborduur de clubvlag met standaard. De elftallen stellen zich nu op. Düsseleichen met; Jallareck. Schafer Rang II, Kirwel, Rang I. Nellessen, Muller I, Bahr, Knab, Stroecks, Hanisch I. T. Y. B. B v. Leuven, Drayer, v. Honschoten. de Vries v. Dijk, Boot, Kamer, A. Slenders, v. Paradijs, Fictoor, Mooren. Nadat de burgemeester den aftrap heeft gedaan, bemachtigt Kamer den bal, pas seert een viertal spelers, zet voor doel en de toesnellende v. Leuven kopt den bal langs Jallareck. (10). Een sensationeel begin! De Duit- schers zijn echter niet ontmoedigd en spelen ondanks de hitte een enthousiaste partij. Het combineeren van Düsseleichen is ver bluffend goed en de geel-zwarten worden dikwijls van kastje naar den muur ge stuurd. Mooren stopt 'een paar harde scho ten, doch ziet zich vóór de rust- tweemaal gepasseerd. In de tweede helft wijzigen de geel-zwarten hun opstelling, doordat de Vries reeds kort na het begin uitgevallen is en wordt vervangen door Kruiyer. Er wordt nu veel beter gespeeld en in tegenstelling met de eerste drie kwartier hebben de Boys nu het beste van het spel. Na twintig minuten plaatst v. Honschoten den gelijkmaker ln 't doel. Er wordt aan beide kanten in deze periode uitstekend gespeeld en het publiek leeft volop met den strijd mee. Mooren boft als Bahr van vlakbij tegen hem aanschiet. Een tiental minuten voor het einde bezorgt v. Leuven aan T. Y. B. B. de overwinning door op eenigszins gelukkige wijze Jallareck te passeeren (32 voor T. Y. B. B.). „Düsseleichen" speelde zeer goed, het is een elftal waartegen enthousiast spel ge boden is; m.i. waren zij in het plaatsen en positie kiezen keter dan de T.Y.B.B.-ers. Ook de onzen hebben uitstekend gespeeld en er is ondanks de hitte met enthousiasme gestreden. Vooral in de tweede helft waren de Boys geweldig op dreef. Dat wij een goeden indruk achtergelaten hebben bewees wel doordat de Düsseldorfer Zeitung in de Maandagmorgen-courant ons spel zeer roemde. Vooral het kopwerk onzer mannen was bijzonder opgevallen. Na afloop der wedstrijden werd weer naar het clubgebouw teruggemarcheerd. Des avonds had ter onzer eere een groot feest plaats. De Eerw. praeses hield een kernach tige toespraak en bood als herinnering aan Erkrath een vaandel aan. Dit pracht- geschenk zal natuurlijk een mooie plaats ingeruimd worden in ons clubgebouw. Het is onnoodig te vermelden dat wij ons den ge heelen avond kostelijk geamuseerd hebben en de Erkrathsché hanen hadden reeds voor de le maal gekraaid, toen de diverse leger steden opgezocht, werden. Vooral onze strijd kreet had dien avond reusachtig succes en geregeld donderde het door de zaal: „H- O. L. L. A. N. D„ Holland spreekt een woordje mee, Holland, Holland. Holland!'' Met dit overblijfsel van de Olympiade hadden wij bij de wedstrijden joyeuse entree gemaakt en succes had het genoeg. Maandagmorgen moesten wij helaas Erkrath weer verlaten. Te gauw waren de dagen omgegaan. Velen hadden zich aan het station verzameld om ons uitgeleide te doen. De trem rolde het station binnen, hartelijk werd afscheid genomen tot Sep tember in Haarlem en langzaam stoomden wij het vriendelijke, gastvrije stadje uit. waar wij zulke genotvolle dagen doorgebracht hebben, nagewuifd totdat wij uit het gezicht waren verdwenen. Nu ging het op Düssel dorf af. Het bestuür van Düsseleichen be geleid ons in Düsseldorf, waar in een autobus de stad werd „rundgeflahren" en de geheele stad werd bezichtigd. Per „Eilzug" werd hierna naar Keulen ge reden. waar een bezoek werd gebracht aan de Dom en het graf van Adolf Kolping, den Gezellenvader. Om half vijf werd de lange terugreis weder aangevangen en na een rit van zeven uur arriveerde om half een het gezelschap weer in Haarlem, vol van het genotene en met een dankbare herinnering aan de vele Duitsche vrienden die wij ge kregen hebben in Erkrath. Met september hopen wij onze dankbaarheid te toonen. Het is „wunderbar" geweest., zou Heinrich II zeggen HENK v. T. wegen thans beslist „dat het destijds ver hoogde tarief ongewijzigd gehandhaafd blijft". De directie vreest, dat, indien zij overging tot verlaging van dit tarief, het rijwielvervoer zich weder in groote mate naar de snel treinen zou gaan verplaat; en, met als gevolg een onregelmatigen treinenloop. Om dit te voorkomen blijft het bestaande tarief voor rijwielen gehandhaafd. De voornaamste uitslagen van Woensdag zijn: Heeren-enkelspel: Timmer slaat Magaloff 6-3. 6—2, 1—6. 6—1. Dames-enkelspel: mej. Adamol'f slaat mej. Couquerque. De groote verrassing was dat de tweede serie-speelster Berthet (Frankrijk) de Ame- rikaansche miss Cross sloeg met 63. 108. In de finale gemengd-dubbel sloegen Miss Bennet en Cochet Miss Wills en Hunter met 6—3 6—2. Het tarief voor vervoer van rijwielen op de sneltreinen blijft gehandhaafd Als gevolg van de pogingen, door het be stuur van den A. N. W. B. gedaan, bij het Rijks toezicht, cip de Spoorwegen, om het tarief voor het rijwielvervoer met sneltreinen verlaagd te krijgen welk tarief in 1916 door de Spoorwegen aanmerkelijk werd ver hoogd, om daardoor de treinvertragingen als gevolg van het rijwielvervoer tegen te gaan heeft de directie der Nederlandsche Spoor- Gedurende den nacht van 30 op 31 Mei zuilen de resultaten der Engelsche verkie zingen over alie Engelsche zenders worden uitgezonden. De eerste mededeelingen zullen om ongeveer 10.50 A T. plaats vinden, waar na het omroep orkest een uitgebreid pro gramma oegint. In de pauze zullen verdere mededeelingen worden gedaan. Om 1.50 uur wordt het concert voorgezet door het Par- kington Quintet en het muziekprogramma wordt om 2.20 afgesloten. De uitzendingen der verkiezingsresultaten worden dan nog tot 4.20 uur voortgezet. ln het Aarsbisdom Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaans in de nieuw opgerichte parochie van hot H. Hart van Jezus de weleerw. heeren C. J. J. Terwisscha van Scheltinga en P A. Nierman; tot kape laan te Utrecht (O. L. Vr. ten Hemelopn.) den weleerw. heer F. A. M. Koopmans; tot kapelaan te Laren (N.H.) den weleerw. heer J. A. H. Naber; tot kapelaan te Arnhem (O L.Vr.) den weleerw. heer O. A. Blaaken- heijm: tot kapelaan te Zutphen den wel eerw. heer C. S. Uijterwaal on tot kapelaan te Ootmarsum den weleerw. heer J. H. Th. Velthuis. Z.D. Hoogw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den zeereerw. heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga, directeur van het Centraal Bureau van Bobriëtas. benoemd tot kape laan der nieuw opgerichte parochie van het H. Hart van Jezus te Utrecht. (Hsgzn.) Eenigen tijd geleden keerde eens een be kwaam schilder, die verscheidene jaren in Algiers vertoefd had, met de vruchten zijner studies naar Parijs terug. De talrijke schetsen die hij van zijn reizen had meegebracht be vatten vele volksrassen en hunne kleeder drachten. dieren, .andschappen, monumenten en allerlei curiositeiten. Onder de laatste bevonden zich ook copieën van muurschil deringen. Ze waren op zichzelf reeds merk waardig. maar de wijze, waarop het oor spronkelijke werd vervaardigd, was toch merkwaardiger. Het gebeurde in het begin der vorige eeuw, dat de beij van Algiers op zekeren dag alle Europeesche gevangenen op de binnenplaats van zijn paleis liet brengen. Zij werden in een rij voor hem opgesteld, waarna hij langzaam de rij langs ging. „Kunt ge schilderen?" vroeg hij aan den eersten gevangene. „Neen." antwoorde deze. ..dat kan ik niet." De beij gaf een teeken, en liet hem gevan kelijk wegvoeren. ..Kunt ge schilderen?" vroeg de beij den tweeden gevangene. Deze, geheel ontsteld door hetgeen hij juist had gezien, was niet in staat om to ant woorden, ook hij werd weggevoerd. „Kunt ge schilderen?" vroeg de beij aan den derden. Deze was een onbevreesd Parijzenaar. vroe ger een Parijzer straatjongen, die dikwijls schilders van uithangborden aan het werk had gezien. „Ja, dat kan ik," zeide hij; ..ik ben de beste leerling van den beroemden David, den schilder van den keizer. Wat ver langt gij, genadige Heer? Spreek slechts en gij zult gehoorzaamd worden." „Ge zult het terstond vernemen," sprak de j beij en zette zijn onderzoek voort. Door het voorbeeld van den Parijzenaar hadden de j anderen geleerd, hoe zij antwoorden moesten. j Allen beweerden thans, dat zij konden schil- j deren. De beij was zeer voldaan over het resultaat van den genomen maatregel, en stelde alle schilders, pl.m. 30 in getal, onder de bevelen van den Parijzenaar. Daarna liet hij ze allen naar een zijner buitenverblijven brengen en werd hun bevolen, de muren der vertrekken te wrsieren met schilderijen, zooals ze in de residenties der Europeesche vorsten te zien waren. „Ik wensch, dat jullie Mekka, het graf van den Profeet schildert, ook mijne overwinnin gen op zee en voorts, wat ge zelf wilt, echter met dien verstande, dat de schilderingen naar mijn genoegen zijn; zoo niet, dan zal ik jullie laten onthoofden." „Licht der lichten u zult te vreden zijn," zeide de Parijzenaar. Verf en penseelen werden voor den dag gehaald, en onze schilders gingen aan het werk. De Parijzenaar was niet ontbloot van scheppingskracht, en onder da overige ge vangenen waren enkele, die in hun jeugd wat teekenen hadden geleerd. JDe godsdienst der Muselmannen verbood de voorstelling van menschelijke gestalten en dit vergemakkelijk te de opdracht. Men schilderde de zee en zeeslagen, waarbij schepen, maar geen man schappen te zien waren. Kogels en bommen vlogen door de lucht, die door rook verduis terd en door vuur roodgekleurd wred. doch aan de kannonnen ontbraken de artilleristen. Men schilderde den blauwen hemel, de zon, de maan en de sterren, reusachtige paleizen en fabelachtige boomen, stormen op de zee en vuurspuwende bergen, alles met schelle kleu ren. De beij was ten hoogste voldaan. Geluk kig kwam nooit een vreemdeling, die zijn oordeel over het schilderwerk had kunnen uitspreken, in dit paleis. In de oogen van den beij gold de Parijzenaar voor een der groot ste kunstenaars van Frankrijk. De schilders bleven niet alleen in leven, doch zij her kregen ook hun vrijheid. Deze schilderijen ziin nu door een waren kunstenaar geco- pieerd. Hoe eigenaardig, ze ook zijn. bevin den er zich toch verscheidene onder, die beslist aanleg verraden. In ieder geval leveren zij een bewijs van wat zelfs de meest oner varene weet voort te brengen, wanneer zijn leven op het spel staat. L VAN OUD V t R ALS COUP is het gewoonte een glas goeden wijn te drinken. U moet er dus zeker van kun nen zijn.datge Uwgasten iets goeds presenteert. Weest ervan overtuigd: Wijnen van Oud dragen allen den stem pel van Zuiverheid. Dus... in 't vervolg Wijnen van Oud! De Wiinkoopers sedert 1877. Haarlem Amsterdam Rotterdam Oen Haag Batavia Soerabaja Semarang. Springbok. Zoete Kaapsche Wijn De Spring bok Wijn waar Dames zijn. Per flesch fl. 1.40. Merllten. Prima witte Bor- deaux juist zoet genoeg Per flesch fi t 50. Vlinder-port. Dat is Port, in den besten zin. Per flesch ft. 1.30. biedt Dame haar le klas Meubelen, slechts enkele maanden gebruikt, ter overname aan, w.o. fraaie Salon, bevattende 2 groote Crapauds, Stoelen, i Tafel, Salonmeubel, Theekast en 3 Schilderijen, tezamen 100.—: alsmede volledige in modern Engelschen stijl uitgevoerde Huiskamer, bestaande uit breed eiken Dressoir met Spiegel, 2 massieve Fauteuils en 4 dito Stoelen met uitneembare zittingen, eiken Tafel en groote eiken Theekast, volledig voor f 100.— (ook in gedeelten): benevens elegante Ontvang-Salon met 2 groote geheel veerende Crapauds en 4 zware eiken Stoelen met Velours, daarbij ronde eiken Tafel en eiken Theemeubel, tezamen 120.—: (ook afzonderlijk); prachtvolle Eetkamer met groot eiken Buffet, Uitschuiftafei, 2 zware moquette Fauteuils. 4 dito Stoelen en geslepen eiken Spiegel, samen 125.—: fraaie 2-persoons eiken Slaapkamer met Spiegelkast enz. 110.—: le kias Divan op veeren en verstelbaar met artistiek Oostersch Divankleed 35.— Axminster Salon-Vloerkleed '25.—: 2 dito kleedjes 8.— eiken Thee-Meubel 18.—: 2 raam zware Overgordijnen 20.1 stel dito Portières 10. eiken Pendule met Gong 22.—: kostbaar pluchen Tafelkleed 7.— en 10.—; Divankleed 10.—: 2 origineele Schilderstukken met breede Museum- lijsten 10.— groote eiken geslepen Spiegel 12.—; groote eiken Boekenkast 45.—; eiken Bureau-Minlstre met Fauteuil 75.—: 2 moquette Fauteuils en 4 Stoelen 50.— moderne Pendule met Coupes 14.— artist. Tafelkl. 5; Huiskamer-karpet 14; zw pluchen Divankl. 16; gr. eiken Kapstok m. Spiegel en Kleed 12.—; moquette Gang- en Traploopers 10.— en 15.—; eiken Rooktafel 10.—; groote 2-deurs eiken Linnenkast; 2-per;,oons eiken Ledikant met toebehooren, eiken Spiegelkast enz.; verder schitterend 2-persoons Damast Bedstel (3-deelig) met Peluw en Kussens (fonkel-nieuw) 35.—; 2 zware 2-persoons Wollen Dekens (nieuw) samen 12.—; 2 nog zwaarde dito 18.— Satin-deken 10: electr. Hangl. m. gr. zijden Kap 15; eiken Gangspiegel f 5.—; 2 lederen Fauteuils en 4 Stoelen 45.— verder nog een kostbaar Chesterfield Salon; een Perzisch Tapijt, eenige Kelims, Japansche en Chinee- sche Vazen, staande zijden Schemerlamp, en hetgeen verder aanwezig is. Alles bevindt zich in „>erste condit ie en is over te nemen afzonderlijk of ln gedeelten, hedenavond vóór 8 uur en volgende dagen den geheelen dag in den Huize „TOEWAN BLANDA", Leidschevaart 86, nabij het Leidscheplein. SPAARNWOUDÉRSTRAAT 98 PER DAG EN PER WEEK. een vakkundig adres voor het REPAREEREN van als Damestasschen, Actetasschen Portemonnaies, Portefeuilles, enz. LEDERWARENMAGAZIJN KONINGSTRAAT 13 t.o. tie Jacobijncstraat Speciale aanbieding: Rundlcdcr Actetasschen, groote maat 2.95 Koffers in alle maten tegen uiterst lage prijzen voor elk bedrijf 3 per week NIEUWE GRACHT 6, 10, 12 TELEFOON 15156. SPAARNWOUDÉRSTRAAT 98 KOMT EENS KIJKEN, HET LOONT DE MOEITE. koopt niet in winkels waar onzedelijke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn Koopt aan Stationsboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT Verzoeke bii Mevr.- deti—vur te komen met de Rotarex-Waschmachine Deze coupon te zenden aan Vraagt GRATIS Demonstratie Het verplicht U tot niets

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7