DE WAERELD ROND mm Fil TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 29 MEI 1929 BLADZIJDE 4 bp - J: V," t ||gS(S(F* - -StirMS4"" - In de Melkboerensteeg wordt een aantal oude huisjes afgebroken. Daarbij bleek, dat de scheidingsmuur van een pakhuis overhelde en gevaar bracht. De gemeente heeft echter voor de veiligheid gezorgd en de muur wordt afgebroken Het zyn nog maar babies, deze olifanten. Straks als ze groot zullen zijn winnen ze het gemakkelijk van den mensch. Er is weer een circus in het land, zoodat de kinderen nog niet van deze getemde en gedresseerde woudreuzen behoeven te vervreemden - ,V' De Haarlemsche jeugd, tot versterking in het Zuiden van Friesland, bij wip en schommel. Op den achtergrond de geleider, de secretaris der Haarlemsche vereeniging, de heer A. Aukes Een ontmoeting in den dierentuin. Het mooie weer brengt de kinde ren naar buiten, dan kunnen genieten van de natuur en eigen worden met de dieren. Het vroo- lijke gezicht van deze kleine doet het wel eigenaar dig tegenover de stijf-deftigheid van den vogel In Amsterdam wordt den laatsten tijd druk de sport van het rolschaatsen beoefend. Men ziet hier een vrooljjk groepje jongens aan den zwier; van het verkeer hebben zij geen last, maar of dit t ook omgekeerd het geval is, betwijfelen wé Dat Haarlem een industrie-stad is gelooft niet iedereen, omdat we nu eenmaal als een verfijnd bloemetjes-paradijs verheerlijkt worden. Dit kiekje genomen aan den Spaarndammerweg geeft anders een mooi beeld van de drukte aan het Spaarne. De kranen verdringen er elkaar. De R. K. Ver. voor Vac. Kolonies te Haarlem zond dezer dagen een aanta' kinderen naar het herstellingsoord „Mooi Gaasterland" bij Bakhuize# (Friesland), dat onder leiding rtaat van de zusters Franciscanessen va» Münster. Dit is reeds de vierde uitzending, dit jaar door de actieve ei» heilzaam werkende vereeniging georganiseerd WAT WAS DE EERSTE KRANT DER WERELD? WAAR IS ZIJ VERSCHENEN? Tot nog toe heeft men op deze vraag nog geen bepaald en gelijkluidend antwoord kunnen geven. Zelfs een onderzoek naar het vaderschap zal wel nooit volledige zekerheid geven. Feitelijk meoten we nog een andere vraag hieraan laten voorafgaan, n.l. wat men zooal onder een krant heeft te verstaan? Wanneer men onder een krant datgene ver staat, wat een krant tegenwoordig is. dat is het duidelijk, dat het verschijnen van de krant in ieder geval niet ouder is dan de boekdrukkunst. Wanneer men echter het woord krant in meer uitgebreider etymolo gische beteekenls neemt, dan wordt het vraagstuk zoo veelomvattend, dat men het onmogelijk tot oplossing kan brengen. Wanneer we 'n woordenboek naslaan dan vinden we onder het woord „krant" dat men daardoor verstaat: iedere dagelijksche of periodieke publicatie van politieke, litteraire en andere berichten. Een publicatie behoeft echter niet nood zakelijk gedrukt te zijn; zij kan ook met de hand of op welke andere manier ook ge schreven zijn Bovendien behoeven hand schriften niet noodzakelijk op papier te staan: zij kunnen ook op een andere materie vast gelegd worden, men denke slechts aan de papyrus-rollen der oude Egyptenaren, aan de was-tafeltjes der Romeinen, aan de stee- nen of marmeren bladen der Babyloniëers. Men ziet dus dat we tot de vroegste tijden moeten afdalen om de sporen van de eerste „krant" te ontdekken. Herodctus verhaalt reeds dat er in Egypte ten tijde van de Pharao's kranten bestonden die bekend waren om hun satyrieken inhoud; er waren dus destijds reeds humoristische bladen. Toen Nabuchodonosor een inval deed ;n Egypte bestond daar reeds een blad voor -.et Koninklijk Hof, dat zich ten doel stelde de aristocratische lezers te verlustigen door 'et verhalen van de schandaaltjes die zich n de hoogste kringen hadden afgespeeld. Men >ereikte hierdoor dat de partijen voortdurend tegen elkander in het harnas gejaagd werden. In het Louvre bevindt zich een serie pa pyrus-rollen uit de 18e eeuw vóór Christus, lerodotus schijnt dus gehjk te hebben gehad. Ook in het oude Grieken'and waren reeds Dagbladen" die deels in 't openbaar ver schenen en ook gedeeltelijk slechts in beslo ten kringen circuleerden. De meest bekende kranten dateeren uit den tijd van Alexander den Grooten. De oude Romeinen hadden reeds twee ver schillende soorten wn publieke berichten- dienstgevlng. Vooreerst de Annalen van den Opperpriester, die ook wel „Annales Publi- cae" genoemd werden. Deze dateeren reeds uit den tijd van het oude Rome: ze beston den uit een serie witte bladen waarop de Pontifex Maximuns, de hoogepriester, allerlei berichten liet opteelSenen, omtrent de ge wichtigste gebeurtenissen. Deze bladen wer den in 't openbaar tentoongesteld zoodat iedereen van den inhoud kon kennis nemen. Na annalen kreeg men de „Acta Diurnae" dingen van den dag. zou men tegenwoor dig zeggen ze verschenen voor het eerst in 694 vóór Christus en ze verdwenen bij den ondergang van het keizerrijk. Zij droe gen een zuiver politiek karakter. Rijke patri ciërs die bij het verspreiden van deze be richten groot belang hadden lieten ze door hun slaven meerma'en over schrijven en de afschriften verspreiden. Uit bovenstaande blijkt dat men in den ouden tijd reeds een goed geoutilleerde be richtendienst bezat. Toch moet men hierin niet de voorloopers zien van het moderne krantenbedrijf. Om den eigenlijken oorsprong van ons te genwoordig krantenbedrijf te vinden, moeten we teruggaan naar de zeventiende eeuw. Doch vooraf nog een korte beschouwing over het tusschengelegen tijdvak. Men hoort zoo vaak beweren, dat de eerste krant der wereld in de Chineesche taal werd uitge geven. In het jaar 911 volgens onze tijdre kening, zou er in Peking een krant uitge geven zijn die echter in het jaar 1351 op hield te bestaan. Dit was een krant op geel "apier met den kop van ..King Paou" d.w.z Residentiebode". Dit was het officieele or gaan van het Chineesche Rijk. Een tweede editie, eveneens op geel papier, „Hsing ?aou", het Handelsblad, was meer voor den zakenman bestemd. Bovendien was er nog een derde editie op rood papier „Tistani Paou", het Provinciaal Blad. Zij bevatte 't voornaamste nieuws uit de beide andere cou ranten. In Europa vechten vijf landen om de eer de eerste krant te hebben uitgegeven, n.l. Italië, Duitschland, België, Frankrijk en Holland. In Italië zou de eerste krant in Venetië verschenen zijn. Men zegt namelijk dat er in den oorlog van Venetië, Spanje en den Paus tegen de Turken d.i. rond 't jaar 1570 een krant bestaan heeft onder den naam „Gazette." Deze naam zou het blad te danken hebben aan het geldstuk dat men voor een exemplaar moest betalen. De oudste Duitsche krant werd waarschijn- 'ijk opgericht door een zekere Joannes Ca- valius in Straatsburg. Deze zou d*ar in 1575 een weekblad uitgegeven hebben in de La- tij nsche taal dat tot titel droeg „Ordinaria V;sa": dus „Dingen die ik zag en hoorde". Irr-de Universiteits-hiblior.hee.k van Heidel- berg berusten nog meerdere exemplaren van deze krant, bovendien nog een biina volledi ge jaargang uit hit jaar 1606. Hieruit blijkt ook dat Joannes Cavallus in alle voornaamste plaatsen van Europa eigen correspondenten had. In Holland heeft een Amsterdamsche boek drukker, Broer Wiilebrord Jans, in het jaar 1604. een weekblad uitgegeven; meer weten e êr echter niet van. De oudste krant van Frankrijk is de „Ga- ette" van Dokter Theophrastes Renaudot. Deze publiceerde het eerste nummer van zijn krant in het jaar 1637. Reeds vroeger had hij verschillende met de hand geschreven berich ten die hij door zijn talrijke relaties in Frankrijk en in heel Europa verkreeg in om loop gebracht. In 1631 kreeg hij toestem ming om zijn krant geregeld te doen ver schijnen. Reeds spoedig bereikte dit blad een zeer groote oplage en werd zelfs de officieele Staatscourant van dien tijd. Maar Theophrastes Renaudot heeft in zijn eigbn land reeds een voorlooper gehad, want reeds in het jaar 1494, toen Karei VIII een veldtocht tegen Italië ondernomen had bestond er reeds een gedrukt „Bulletin" dat mededeelingen bevatte omtrent de voor naamste krijgsgebeurtenissen. Heel toevallig heeft men eenige exemplaren van deze zeld zame uitgave gevonden. Het is vanzelfsprekend dat deze exem plaren een zeer groote waarde vertegenwoor digen: deze kostbare schat wordt bewaard in de stadsbibliotheek van Nantes. De eerste Belgische krant werd uitgegeven door den Antwerpschen boekdrukker Abraham Verhoeven. Misschien is hem nog iemand vóór geweest n.l. de Weduwe Christoffel van Ramunde, eveneens uit Antwerpen. Deze zou in 1545 naar aanleiding van gewichtige historische gebeurtenissen een reeks kran tennummers hebben uitgegeven van vier blad zijden; deze waren in Gothische letters ge drukt en met houtsneden versierd. Over deze krant van de Weduwe van Ramunde is ech ter verder niets bekend. De krant van Abraham Verhoeven heeft men thans nog in talrijke exemplaren be waard. In het jaar V505 kreeg hij van Aarts hertog Albrecht en Isabella toestemming om het oorlogsnieuws uit den strijd tegen de Vereenigde Provincies te publiceeren. Het formaat van de krant van VerhoeveH' die getiteld was „Nieuwe Tijdingen", ver toonde geen enkele overeenkomst met onz® tegenwoordige nieuwsbladen. Het forma* was Ï'A bij 9 c.M. Zij werd nu eens in he Fransch dan weer in het Vlaamsch uitge' geven en was geïllustreerd. De „Nieuwe Tijdingen," verschenen tot l®2 op zeer ongeregelde tijden; tot dan toe dro®' gen de afzonderlijke nummers geen cijfer 0 jaartal. Vanaf 1620 verscheen dit blad ?e' regeld en van toen af aan werden de blade1* ook van datum en nummer voorzien. Verhoeven gaf zijn krant uit tot het ja* 1630; toen dwong de economische noodzaa* hem om zijn drukkerij en al zijn materiaal verkoopen aan den Antwerpschen boekhah' delaar Willem Verdussen. Deze zette de uit" gave voort en deze krant bleef bestaan 10 het jaar 1827. Er is wel geen 'enkel blad dat zoo lang be staan heeft als de „Nieuwe Tijdingen Men kan dus gerust zeggen dat de ouds krant in de beteekenis die wij er aan hed1 ten 300 jaar i»ileden verschenen is. Ten slotte nog enkele cijfers waaruit de enorme groei van het krantenbedrijf duidelijk blijkt. In 1650 waren er op de heele wereld slech 14 kranten. In 1700 waren er nog maar 68; ieder J® j was dus het aantal kranten gemiddeld d 1 vermeerderd. In het jaar 1800 was 11 aantal kranten reeds gestegen tot 910 honderd jaar later 60.000. Thans zijn zeker reeds meer dan 75.000 kranten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8