Gemengd Nieuws Zoo gezond als n Visdi TOOi? DE HUISKAMER DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 30 MEI 1929 BLADZIJDE 2 BRANDEN Gevaarlijk spelletje Onhebbelijke Hagenaars Als dikke dames trammen De landarbeiders staking Een offerblok gelicht De roomtaart De brand in de schoen- en leerfabrieken te Tilburg De ingestorte muur Overreden en gedood Een schutting Stakende werkloozen INGEZONDEN Passagierslijst SOCIAAL LEVEN De contract-actie in de baksteen-industrie Bioscooptheater-personeel UITLOTINGEN 135e Trekking van 15 Mei 1929 Serie 113194 no. 18 met fr. 10.000 s. 117754 n°* 2 met fr. 2.500 s. 97896 no. 18 met fr. 1.000 s. 113363 no. 4 met fr. 500 i s. 113194 no. 6 met fr. 500. Met 150 fr. serie 22294 no* 22 s. 2300? no. 19 s. 25898 no. 24s. 33314 no. 16 i s. 36333 no. 10 s. 43013 no. 14 s. 49592 no. 16 s. 80097 no. 21 s. 83852 no. 13 s. 87286 no. 3 s. 97896 no. 15 s. 116367 no. 15 s. 26236 no. 1 s. 126236 no. 22 1 s. 129501 no. 6 s. 135302 no. 19 s. 1414^ no. 23 s. 149599 no. 22 s. 150202 no. 16 1 s. 155505 no. 24. VRAGENBUS Eene Noorweegsche beeren- geschiedenis ■rt»1, Te Asten. Te Asten (N.B.) is door onbekende oor zaak afgbrand de boerderij van K. Aarts. Van den inboedel kon weinig gered' worden. Twee varkens kwamen mede in de vlam men om. Verzekering dekt de schade. Te Warns veld. Woensdagavond brak brand uit in de de boerenhofstede van H. B. Mulderije, be woond door De Knegt, staande op den Binnenweg te Warns veld. De brandweer uit Warnsveld en de inmiddels gealarmeerde Zutphensche brandweer konden niets uit richten door watergebrek. Het geheele per ceel brandde uit. Alles was verzekerd .Oor zaak onbekend. Te Zïerikzee. Woensdagmorgen brandde op den Water molen te Zierikzee de vleesehrookerij van J. v. d. Velde af. De brandweer was spoe dig ter plaatse, maar gaf eerst na een half uur water. De belendende hulzen ble ven gespaard. j Tilburg. In den nacht van Woensdag op Don- derdag omstreeks een uur ontdekte een voorbijganger, dat er brand was ontstaan in een gebouw der N. V. J. van Arendenk, schoen- en lederfabriek aan de Korvelsche- straat te Tilburg. Be brandweer werd on middellijk gealarmeerd. Zij was spoedig ter plaatse. De brand scheen echter reeds eenigen tijd gewoed te hebben, want toen de brandweer aankwam, stond het heele gebouw al in lichtelaaie, en viel hiervan niets meer te redden. Dank zij het krach tig optreden van de brandweer, die het vuur met drie motorspuiten aantastte, ble ven de belendende fabrieksgebouwen ge spaard. Om kwart over twee was de brandweer het vuur meester. In het totaal vernield gebouw was een leerlooierij gevestigd. Het gebouw had drie verdiepingen en was eerst twee jaar oud. Op de onderste twee ver diepingen waren de groote leerlooiersma chines geplaatst, terwijl het looileder op de bovenste verdieping geborgen was. De schade, welke men nog niet heeft kunnen ramen is in ieder geval zeer aan zienlijk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Alles is verzekerd op beurspolis. Door dezen brand zijn 50 arbeiders werkloos ge worden. De schoenfabriek en de zoolleer- looierij ondervinden geen stagnatie. Te Luysgestel Te Luyksgestel is de boerderij van den landbouwer H. de B. afgebrand. Er werd bijna niets gered. jp de Veluwe Omtrent den brand in de Staatsbosschen op de Veluwe kan nog gemeld worden, dat bij nader onderzoek is komen vast te staan, d eenige honderden bunders van het Loo - bosch behoorende tot de Kootwijksche hout vesterij zijn afgebrand in hoofdzaak 1030- jarige grove den. Tengevolge van den grilligen loop van het vuur is de omvang nog niet met nauwkeurig heid op te geven. Te Doodenwaard Woensdagmiddag ongeveer vijf uur brak brand uit in de jamfabriek „De Batavier" der fa. Geurts te Doodewaard. Door het krachtig optreden van de brand weer bleef een groot gedeelte van de fabriek gespaard. De schade, die nog al groot is, wordt door verzekering gedekt. Met eenige stagnatie zullen de werkzaamheden aan de fabriek worden voortgezet. Weer in Amsterdam De firma Gebr. Van Leer, in huishoude- .ijke artikelen, die haar zaak heeft op de P 1H. Kade bij Kampersteiger, heeft achter haar hoofdgebouwen een paar pakhuizen op den O. Z. Kolk. WoensdagnFddag omstreeks vier uur was een schuit, welke in dien Kolk lag, met goederen voor de Gebr. Van Leer, gelost. De artikelen, in stroo verpakt, waren geplaatst in het pand O. Z. Kolk 15, een laag smal perceel, zonder verdieping, doch wel diep. Het loopt door de Elleboogsteeg, een smal slopje, dat op den Zeedijk uitkomt. Nadat de schuit was gelost, ging het pak- huispersoneel naar perceel O.Z. Kolk 17, ook in gebruik bij de Gebroeders Van Leer. De deur van 15 bleef echter open. Een voorbijganger heeft nu, dat is althans het sterke vermoeden per ongeluk een stukje brandend sigaar in het pakstroo ge gooid, waardoor dat is gaan branden. Het vuur breidde zich snel uit en een dikke, vuile rook kronkelde naar boven. Aan de Kolkzijde was slechts rook te zien, aan den steegkant sloegen de vlammen uit. Daar het pand no. 17 liep gevaar, achtte de brandweer het geraden een ladderwagen op de smalle kade te brengen. Het ging moeilijk en was achteraf niet noodlg. Met acht slangen is ten slotte het vuur overmeesterd. Door een luik hadden de vlammen toch nog even kans gezien te drin gen in de eerste verdieping van no. 17, maar de schade viel daar mee. Perceel no. 15 is van voor tot achter uitgebrand. Van het stroo was niets meer over, de inhoud, groo- tendeels bestaande uit petroleumlampen zonder petroleum wel te verstaan lag .n wilde wanorde door elkaar. De Zeedijk vond het geval een verzetje, een draaiorgel begeleidde het blusschings- werk. Te N. Schoonebeek Te N. Schoonebeek is de woning van den landbouwer J. Overberg een prooi der vlam men geworden. Er is weinig gered. Assuran tie dekt de schade. Te Emmen De woning van den expediteur J. Hesse- ling te Emmen is een prooi der vlammen ge worden. Er is niet gered. Alles was verze kerd. Te Stamproy Te Stamproy brandde de boerderij van den schoenmaker G. Kwaspen af. Een ge deelte van den inboedel en het vee konden gered worden. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Dinsdagavond liet C. B., oit Overschie, in de Beyerlandsche Laan, te Rotterdam, zijn auto eenigen tijd onbeheerd staan. Van deze gelegenheid maakten eenige kwajongens misbruik, door in den wagen te gaan zitten, op den starterknop te drukken en toen de motor liep, hem in te schakelen. Toen het ding natuurlijk ging rijden, maakten de jongens, dat zij weg kwamen. De gevolgen waren zeer ernstig. Eerst reed de stuurlooze wagen een bak kerskar omver, zoodat de inhoud ten deele vernield werd, toen rolde de auto door, om ten slotte met vrij groote snelheid tegen de pui van een huis aan te botsen. Hierdoor werd een fiets, welke tegen dit huis stond ernstig beschadigd, daarna werden twee deu ren vernield en de pui eveneens bescha digd. Het ergste was het echter met den auto gesteld. De bumper, de vooras en de lantarens werden vernield, de motorkap ingedrukt en de motor zwaar beschadigd. In den auto lagen 33 pakken margarine, die voor den verkoop waardeloos werden, alsmede een partijtje eieren. De daders zijn onbekend, doch zullen ver moedelijk nog wel gevonden worden. Dinsdagmiddag liepen twee Hagenaars, de 24-jarige winkelbediende G. van D. en de 21-jarige loodgieter W. W., beiden wonende in een hofje bij het Westeinde, langs de West-Kruiskade te Rotterdam. Van D. viel hier een dienstmeisje, dat een stoep boende, lastig, waarvan het meisje in het geheel niet gediend was, zoodat zij een emmer water greep om disn over den on- he'obelijken voorbijganger uit te gooien. Van D., trachtte het water te ontloopen, en botste daarbij tegen een voorbijkomende juffrouw aan. Deze dame werd daarover kwaad en maakte aanmerking. Dat vond de loodgieter weer ongepast, zoodat hij de juffrouw haar hoed over het hoofd trok en eenige klappen in het gezicht toediende. Er waren inmiddels heel wat kijkers ge komen. Een hunner nam het voor de juffrouw op en ging den loodgieterte lijf, die toen plotseling met een geopend mes om zich heen zwaaide, de omstanders daarmede be dreigende en een slagersjongen, die met het geval niets anders te maken had, dan dat hij slagersjongen was, een lichte ver wonding aan zijn elleboog bezorgde met het wapen. Teen kwamen agenten en de vechtpartij was afgeloopen. De loodgieter en zijn onhebbelijke kame raad werden netjes opgebracht. Tegen den eerste is proces-verbaal op gemaakt. Amsterdam, lijn twee, naar het Postkan toor de bijwagen. Op het bankje, waar officieel plaats voor vier personen is. zitten twee dikke heeren en een dikke dame. Een zware city bag staat in het hoekje. „Nog één plaats binnen, meneer", zegt de conducteur tot een nieuw-opgestapten pas. sagier. Zoo dik als het drietal op het kleine bankje zoo mager is de jonge man, die nu binnen komtbroodmager. Veel ruimte om te zit ten heeft hij niet noodig met een klein plaatsje kan hij tevreden zijn Beleefd licht de nieuwe zijn hoed zegt „pardon" ten-en den city-bag. Met een nijdig gebaar wordt de tasch door de dikke dame op schoot genomen. „Vier plaatsenvier plaatsen! Met drie menschen kan je nauwelijks zitten!" De magere meneer kijkt nog even naar het plaatsenbordje overtuigt zich ervan, dat hij zich niet vergist en wringt zich tusschen den wand en de dikke tante. Met een ge zicht van „datijzal-je-niet-lukken" zit de dame thans breed-uit. Met een pijnlijk- benauwd gezicht laat de magere zich fijn. knijpen „Binnen geen enkele zitplaats meer!" roept de conducteur als bij de volgende halte een dikkerd naar binnen waggelt, die wel het twee'ing-zvsje van tante-met-city-bag zou kunnen zijn. Nu werkt de magere, half-verpletterde jon geling zich moeilijk tusschen den wand en zijn corpulen'e reisgenoote omhoog. „Nee, nee! hier is nog een zitplaats!" En dan met een beleefde buiging voor de nieuw-aangekomene: „mag ik u mijn plaats aanbieden?" Dikkerd nommer vier den vriendelijken meneer hartelijk dankend, puffend en bla zend van het harde loopen om de tram nog te halen laat zich op het leeggekomen plaatsje zakken en werkt zichzelf als een wig naar achteren De magere glimlacht. (Hbld.) Wat één man met kan bereiken, is voor duizenden misschien wel mogelijk! U, mijheer den Redacteur, nogmaals dan kend voor uw welwillende medewerking. Hoogachtend, Namens de Ouder-Commissie, G. VERDOORN. Hoog.Blokland, Mei 1929. Een treffen met de politie De burgemeester van Finsterwolde (Gron.), hééft een verbod van samenscho lingen afgekondigd. Vier stakers zijn door de maréchaussee bij oploopen gewond, een kreeg een schot in den buik. Dinsdagmiddag zagen twee werklieden, die aan de R. K. kerk te Kampen werkten, dat een hun onbekend persoon bezig was een offerblok bij de Theresiakapel te lich ten. Onmiddellijk stelden ze hiermede de po litie in kennis, die spoedig daarop een man, den 54-jarigen M. S., uit 's-Hertogenbosch, arresteerde. De man is ter beschikking gesteld van de Justitie te Zwolle. Het is altijd aangenaam een geschenk te ontvangen en nog aangenamer wordt het, wanneer 't geschenk zoo geheel onverwachts komt. Bovendien: een heerlijk, verrukkelijk geschenk, een roomtaart, u weet wel, zoo een met dat mooie witte schuim, sierlijk als kantwerk, er bovenop, en dan die gele room tusschen het brosse feulleté! „Zalig," zeggen de dames. Zoo een heerlijke taart, vertelt de N. R. Crt. ze ziet er uit om in te bijten, zei men werd bij een familie in een benedenhuis des middags huisgebracht. De menschen die geen taart besteld hadden en er ook geen verwachtten, trachtten den banketbakkers knecht te overtuigen, dat hij aan een ver keerd adres was, maar de man hield stok stijf vol, dat deze taart besteld was voor de familie in het benedenhuis numero zooveel. De banketbakker werd opgebeld en deze be vestigde wat de knecht gezegd had. Toen geraakte de familie in geestdrift en begon iedereen, Pa, Ma en de dochters te verzinnen wie het wel in zijn hoofd gekregen kon heb ben hun zoo een mooie taart thuis te sturen. Eerst werd het plan geopperd de taart tot het dessert te bewaren, maar het duurde niet lang of de dames oordeelden dat men eigen- wel met een klein stukje beginnen kon; men vond het „déli" en zelfs Pa had niet de kracht een tweede portie te weigeren. Voor dat de familie aan tafel ging was de taart verdwenen En op het bovenhuis zat een andere fa milie in zak en asch dat de taart maar niet kwam; toen ineens herinnerde mevrouw met schrik zich, dat zij vergeten had de bene denburen/ te waarschuwenBes Zater dags had zij een taart besteld en, eraan denkende dat zij met haar geheele familie des Zondags tot vier uur weg zouden zijn, opgegeven de versnapering bezorgd moest worden aan het benedenhuis; het gebeurde wel wat meer dat men, als goede buren, wat voor elkander in ontvangst nam. Maar- door de drukte was het mevrouw glad door het hoofd gegaan om het eventjes beneden te zeggen En nu is er nog een klein beetje heibel van gekomen, want de menschen beneden, die lekker gesmuld hebben, willen de taart niet betalen, en de menschen boven, die vergeefs gewacht hebben, willen het ook niet. De koskebakker moet maar zien hoe hij zijn geld krijgt. De schade 250.000 Omtrent den brand in de fabrieken van de N. V. J. v. Arendonk's schoen- en leer fabrieken te Tilburg vernemen we nader, dat de schade nis zooals oorspronkelijk geraamd werd 100.000 zou zijn, doch zeer veel hooger, namelijk 250.000. De toestand der gewonden bij het ongeluk te Ubbergen, waarbij zéven arbeiders getrof fen werden geeft reden tot tevredenheid. Het parket uit Arnhem heeft een onderzoek in gesteld. Dr. Hulsebos uit Arnhem heeft het lijk van J. Brons, die bij de ramp het leven ver loot. gerechtelijk geschouwd Woensdagavond is de dertien-jarige C. Visscher, uit d3 Oranje Boomstraat te Rot terdam. on de Kaasmarkt van een vracht, auto gevallen waar hij achterop was gaan zitten. De jongen viel doordat de auto in botsing kwam met een tram. Het kind is door den, door den schok achteruitriiden- den, auto overreden. Met zware inwendige kneuzingen is het jongetje naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Om de ruïne van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam is thans een schutting gezet, en één van solide constructie, dus blijkbaar berekend op een lang leven. Dinsdagavond hebben te Rotterdam de Rotterdamsche stakers onder de in de Drent- sche venen te werk gestelde werkloozen on der voorzitterschap van den heer De Noyer vergaderd. De voorzitter heeft een uiteenzetting ge geven van het conflict, waarna het woord zou worden gevoerd door het raadslid G. van Burink Hiertegen maakte een staker bezwaar, die liever den heer Menist van het P.A S. hoorde spreken. De discussies over dit probleem verliepen met eenig rumoer, maar toen den heer Van Burink, die inmiddels aan zijn rede was begonnen, een briefje gewerd, waaruit bleek dat de vakcentrales het con flict leidden, trok de spreker zich in het be. lang van de stakers, terug. Hij verliet de zaal met, vele volgelingen. Hierop betrad de heer Menist het podium met de bedoeling te gaan spreken. Er ont stond groot tumult, zoodat de politie om erger te voorkomen de zaal liet ontruimen. Woensdagochtend hebben de bestufen van vakcentrales een bespreking ten stadhuize gehad met den wethouder van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Naar aanleiding van deze besprekingen meenden de vakcentrales, dat er alleszins aanleiding bestaat om het werk te hervatten. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk R. K. VACANTIEVERBLIJVEN Clubjes jonge meisjes, die met haar leid sters in vacantietijd een wandel- of fiets tocht wenschen te maken en meerdere da gen onder weg zullen zijn kunnen zich wen den tot; Mevr. de Bruin-Dobbelmann, Kem- perbergerweg 51a, Sehaarsbergen, Arnhem, secretaresse van de R.K. Vacantieverblijven, die haar tijdens haar uitstapje of door reis tegen geringen prijs goeden maaltijd en logies kan bezorgen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alleen die aanvragen, welke gedaan worden door de leidster voor haar clubje, kunnen worden beantwoord, terwijl de corresponden tie alleen met de leidster wordt gevoerd. NAAR LISIEUX Wie het voorrecht had, onder de geestelijke leiding van den zoo bekenden Pater Peters, uit het Carinelietenklooster van Aalsmeer, de reis naar het genade-oord van Lisieux te maken, weet, dat deze de zoo moeilijke kunst verstaat, om waarlijk van die reis een echte bedevaart te maken. Zonder zijn menschen te overmoeien, weet hij ze toch te doen genie ten van de verschillende mooie dingen, die geest en hart verheffen. Op de heenreis brengt hij ons naar de statig oprijzende blanke Basiliek van Montmartre, het Fransche exvoto en de Roomsche glorie, die heel Parijs be- heerscht. En niet zonder reden, op deze reis naar de heiligdommen van kleine H. Theresia, wordt de bedevaart hier als 't ware begonnen, want in deze Basiliek knielde immers eens de kleine Heilige Theresia, vóór haar Room sche reis naast haar vader, om zich toe te wijden aan het Allerheiligste Hart en te vra gen, dat niets op reis haar ziel bevlekken mocht. 't Is Pater Peters wel toevertrouwd hij kent de mooie plekjes in deze ontroerend schoone Basiliek, waar het beeld der Heilige haar plaats kreeg naast de triomfale herinne ring aan den wereldoorlog, en haar vereerders brengt naar Jezus in het Allerheiligste Sacra ment, dat hier dag en nacht blijft uitgesteld. Van Parijs naar Lisieux is een reis door het bloeiende Normandië, het land van de rijke boomgaarden, waar de zachtglooiende heuvels u alleen doen vergeten, dat ge niet meer in de Hollandsche Betuwe zijt. De af wisselende reis wordt onder de tactische lei ding van den goeden Pater een ongekend ge not, terwijl de moeilijkheden zooveel moge lijk zijn weggenomen door het reisbureau Cook, wier wereldreputatie geen krans meer behoeft. Lisieux, 'n echt provinciestadje, het Neu renberg van Frankrijk, met zijn typisch houten huizen, en zijn mooie gebeeldhouwde gevels, zijn kleine straatjes, en zijn grauwe I verweerde kathedralen, is wel een kostbare schrijn voor de herinnering aan kleine H. Theresia. Dat is wel haar stad. Daar vindt ge het Carmelklooster, waar ze op vijftien jaar binnenging, door haar vader uitgeleide ge daan, en ge vindt er haar weer, niet slechts in de groote reliekenzaal, die in de sacristie is aangebracht, maar vooral in de rijke graf kapel, waar de blanke marmeren Engelen, met de onzichtbare schare van hemelgeesten het praalgraf bewaken der kleine Heilige, die daar vooral haar rozen uitstrooit over de aarde. In Lisieux vindt ge de „Buissonnets' het landhuis, waar ze woonde met haar vader en haar zusters zoovele jaren waar zij het bevoorrecht bezoek ontving der Allerheiligste Maagd, die haar wonderbaar genezen kwam in haar geheimzinnige ziekte. Daar voelt ge nog de intimiteit gevangen in de stille huis- kamer, waar ze de laatste maal met de haren samen was ge ziet er haar speelgoed en al die duizend en één kleine dingen, die wij allen kennen sinds haar „Histoire d'une ame", gemeen goed van ons allen werd. Maar de Pater brengt ons ook naar het kerkhof, waar haar ouders rusten, en waar zij zelf eens haar verheerlijkt graf vond, en de tocht naar de hooge „Cimitière", met het prachtige uitzicht op de lager gelegen stad, is een verrassing meer. Geloof maar niet, dat hij verzuimen zal u te zeggen, dat kl. H. Theresia bij de Bene dictinessen in het klooster op de groote Chaussée haar Eerste H. Communie deed en dagelijks in de lichtende mooi gothieke Mariakapel van de kathedraal, naast vader zat en met hem ter H. Communie ging. Hartelijk verheug ik mij dan ook, dat de nationale Processie der Carmelieten onder leiding van Pater Peters, dit jaar wederom uittrekt op 22 Juli tot 26 Juli. Met hèm mee ter bedevaart gaan, is een genot meer. Prospectussen Carm. klooster te Aals meer. Liederdorp, „Goede Herder". BERNARD VAN BAAREN, Pr. Rector. tenberg en echtg. fam. ir. Th. Ruijs C. C. Rijksen C. Salomonson en echtg. J. H. L. Schirmer mej. Th. G. Schlosser J. Schotman en echtg. fam. C. W. Schrau- wers fam. ir. C. J. L. Schüller mej. M. Schuurman mej. E. N. Scipio A. Slag man en echtg. dr. G. L. Smit Sibinga A. C. Spek en echtg. J. Staakman mej. H. A. StaudtW. Stevens mr. P. U. van der Stok en echtg. fam. dr. P. P. Tafeiëff mej. P. M. Tanahatoe mej. C. J. L. Thijs B. J. Tieman mej. B. Tiemersma L. H. Tinneveld en echtg. fam. G. Uitenbroek fam. J. Ch. Ungerer W. van Uije en doch ter J. C. Vaders fam. K. A. Venselaar fam. A. Verhoefffam. N. Waalewijn mevr. J. L. Weerts fam. P. van Werdt J. L. van Wijhe S. H. WijnobelK. Ch. D. van der Zeep en echtg. TEGEN DEN ACHTJARIGEN LEERPLICHT Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken wij u, onderstaande re gelen een plaatsje in uw blad in te ruimeri. Bij voorbaat onzen beleefden dank. Overtuigd van het onbillijke in de Leer plichtwet, welke voorschrijft, dat een kind, dat de 7 klassen eener lagere school heeft doorloopen en nog geen 13 jaar is. nog een vol jaar moet schoolgaan, heeft de Ouder commissie te Hoog-Blokland besloten een actie te gaan voeren, om deze onbillijkheid weg te krijgen. De wet eischt voor toelating een leeftijd van 5 V2 jaar en voor elk kind, dat tusschen 5'A en 6 oud wordt ingeschreven, zal dus niet oen 7- doch een S-iariae leerplicht gel den. Dit te veranderen in dien zin dat voor elk kind de leerplicht eindigt na de 7 klas sen eener lagere school doorloopen te heb ben. is het streven dezer commissie. Alle oudercommissies, schoolbesturen of ouders van leerplichtige kinderen, die hier aan willen medewerken, worden beleefd uit- genoodigd dit te willen berichten aan den heer G. VERDOORN te Hoog-Blokland. Tevens zouden wij gaarne vernemen, of en voor hoeveel men in de kosten van deze gezamenlijke actie zou willflft bijdragen. Bijdragen, hoe klein ook, zijn alle welkom. Zend per postwissel of stort op Giro No. 55122 van G. VERDOORN te Hoog-Blok land. Commissies of personen, die zich willen belasten met 't verzamelen van handtee. keningen en 't innen der bijdragen van ouders van leerplichtige kinderen, gelieven dit even op te geven. Zij ontvangen dan p. o. de noodige lijsten. Ouders, werkt allen mee! Eendracht maakt macht! Passagierslijst van het s. „Koningin der Nederlanden", 21 Mei van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Naar Southampton 5 passagiers. Naar Algiers 2 passagiers. Naar Genua 47 passagiers. Naar Indië Eerw. Zr. H. M. Aarts fam. J. C. v. d. Aar fam. J. Agterberg H. Agterhof en echtg. fam. M. van den Akker; mevr. H. van Baaren H. M. Bakels fam. L. Bakker H. J. Basseleur en echtg. mej. A. S. Beens mej. S. L. Ch. Begemann G. F. Bekker en echtgen. fam. J. Benus Th. Boeijonfam. A. M. van Bommel A. Brandtmej. R. A. C. Breukel mej. K. L. Brons dr. L. J. Brugmans en kind H. A. Ch. Burgers en echtg. T. N. Buyten; fam. J. W. H. Coumans E. P. De La Croix en echtg. fam. H. K. M. Defares mevr. J. Dommering J. J. J. Doorakkers mevr. de wed. B. S. van Dorsten fam. J. G. Duij- vetter mej. P. van Dijk Blok fam. Tj. Dijkstra W. J. Driessen J. Th. van den 1 Eekhout fam. F. J. G. van Emden mej. J. A. van Emden fam. L. M. van den Ende fam. J. W. van Es Eerw. Zusters M. C. Foesir mevr. G. E. Francken mej. M. J. Francken am. T. A. Gaikhorst fam. A. B. Gëlpke mevr. J. W. Geraerds The- singh P. J. Gerke en echtg. S. H. Gerrit sen J. J. Geurts en echtg. J. Gootjes en kind fam. J. H. L. Ch. GusdorfJ. F. Harders en echtg. fam. J. Heeren fam. F. C. van Fleck fam. Th. J. Heitink P. L. Fletharia R. W. Fleijden W. M. Heijl- man en echtg. J. H. Hilling C. G. Floff- man en echtgen. fam. D. J. Horst J. H. Jansen en echtg. J. A. M. Kerkhoff en echtgen. fam. ir. F. W. K. de Klerk mevr. M. H. C. Koevoets en kind mej. E. M. von Kriegenbergh W. Kruidering J. W. van der Laag fam. S. F. C. Leij dek kers H. J. Ling en echtg. fam. P. List W. Liesen- feld C. W. Mac Lennan W. H. Maljers H. W. A. A. Martens en echtgen. Th. Muijs en echtg.Mej. M.' A. de Niet A. G. Njiokiktjien fam. J. van Noortwijk fam. H. Pieterse Jr. F. F. B. A. van den Oever H. van der Plas fam. B. U. E. van Raaij P. A. Ravelli fam. J. J. N. van Ree J. J. F. W. Ronard W. F. Roest A. C. A. Roos -en echtg.C. W. Roozenboom A. C. Rui- De „Volkskrant" verneemt, dat de ver- senigde steenfabrikanten in de Waalsteen. industrie aan de besturen van den Nederl. R. K Steenfabrieksarbeidersbond en den Nederl. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders schriftelijk heeft mede gedeeld, van de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders mededeeling ontvangen te hebben, dat het bestuursvoorstel om de arbeidersovereenkomst, zooals met de beide R. K. en Chr. organisaties is overeengeko men, te aanvaarden, door de leden der Ne- derlandsche vereeniging is aanvaard. Derhalve, zoo zeggen de werkgevers in hun brief aan de beide besturen, verzoekt de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst mede te onderteekenen. De werkgevers schreven verder aan de besturen der beide bonden: „Nu de Nederl. vereeniging dus bereid is de overeengekomen arbeidsvoorwaarden in haar geheel te aanvaarden en loyaal na te komen, bestaat er o.i. aanleiding, dat zij tot de geldende overeenkomst toetreedt". Nader verneemt het blad nog, dat de beide besturen na onderling gepleegd over leg besloten op in den brief der werkgevers vermelde gronden, te besluiten de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders in de ge legenheid te stellen de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst me te teekenen en con tractanten te worden. De zesduizend gepasseerd Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft de Nederl. R. K. Steenfabrieksarbeidersbond „St.. Stephanus" een ledental van 6000 be reikt op Maandag j.l. Het ledental steeg in de volgende mate en bedroeg: op 31 December 1928 4610 leden; op 1 April 1929; 4890 leden; op 27 Mei 1929; 6003 leden. In alle Apoth. en Drog vanaf1per bus Dinsdag is te Heerlen opgericht een afdee- ling van den nieüwen Bond van Bioscoop- theaterpersoneel, waarbij zich voorioopig vijftig leden uit Heerlen, Kerkrade, Hoens- broek en Simpelveld aansloten- Uit de vergadering werd een voorstel ge daan, dat de nieuwe bond zich bij het Neu traal Vakverbond zou aansluiten. Het hoofdbestuur zal deze kwestie nog nader onderzoeken. Dinsdag houdt de Ned. Bond van Theater- personeel te Eindhoven zijn eerste aige- meene vergadering. PANAMAKANAAL No. 770.644 is betaalbaar met frs. 250.006 no. 1.181.939 met frs. 100.000, no. 1.995.619 met frs. 10.000, no. 1.409.543 met frs. 5000, nos. 110.339, 786.437,1.315.371 en 1.411.543 elk met frs. 2000. De volgende 50 nummers zijn uitgeloot met frs. 1000 71.324 151.665 169.029 223-83? 250.435 255.272 315.969 323.624 340.054 398.905 418.830 428.249 432.824 477-472 525.527 622.673 633.767 681.007 775.976 818.925 835.482 864.858 970.489 993-387 1.079.243 2.156.781 1.171.165 1.200.339 1.241.868 1.245.805 1.272.427 1.290.698 1.314.545 1.319.230 1.382.628 1.436.560 1.471.066 1.559.374 1.621.017 1.631.333 1.633.618 1.670.665 1.716.996 1.750.944 1.790.432 1.824.036 1.874.178 1.963.174 1.995.964 875 nummers zijn betaalbaar met frs. 500> LOTEN VAN BRUSSEL 1905 Vr. Ik had een commensaal aangenomen voor 11 per week, Ingaande 2en Pink sterdag. Nu is hij in het geheel niet ge komen op dien datum Js daar nog iets aan te doen? Antw. De overeenkomst, hetzij monde ling, hetzij schriftelijk aangegaan, moet nagekomen worden. Indien dit niet ge schiedt, kunt u schadevergoeding eischen. Een jager van Trömingen in het district Indre-Soign gaat op de beerenjacht, ziet een jongen niets kwaads vermoedenden beer zon der de moeder, legt aan en schiet het dier neer. Juist wil de jager opnieuw laden, toen zijn aandacht wordt afgeleid door een ver schrikkelijk gebrom, dat werd aangeheven door de moeder van den pas gedooden beer, die inmiddels op het lijk van haar jong is toegeschoten, het beriekt, belekt en omwen telt, en na zich van den dood van haar lieve ling overtuigd te hebben, naar den dader om ziet. Nauwelijks heeft zij hem in 't oog ge kregen of gij gaat onder een wraakzuchtig gebrul en met opengesperden muil op den onverlaat af. Het eenige redmiddel dat den jager in dat hachelijk oogenbllk over blijft, is zoo gezwind mogelijk in een boom te klimmen en onze Jacob zoo heet onze held klautert dan ook nog juist bijtijds zoo hoog tegen den boomstam op, dat het woedende dier hem niet meer bereiken kan. ,Hier zijn we ten minste vooreerst in veilig heid," zegt hij in zich zeiven. Maar wat nu verder te doen? ,In de eerste plaats," zooals Gerstacker onder dergelijke omstandigheden zeggen zou, „de kogel op 't geweer! „Dat is goed en wel, maar het geweer is onder het klimmen van den boom gevallen, en nu begint voor den armen Jacob goede raad duur te worden. „Moeder Birme," zooals men hier de wijf jes-beer noemt, heeft zich al verscheidene malen zoo hoog mogelijk tegen den stam op gericht die schijnbaar zoo kort ineenge drongen plompe dieren kunnen zich lang en kort maken als bloedzuigers zij heeft al meer dan eens in de schors gebeten, haar klauwen dreigend tegen den boom geslagen en in haar eerste blinde woede vergeefsche po gingen aangewend den boom omver te ruk ken, totdat zij plotseling op eene betere ge dachte komt. „De beer heeft kracht voor tien man en verstand voor twintig," zegt een Noorsch spreekwoord. Nu begint het woedende dier beneden aan den stam te graven, de rood en j geel kleurige schellen en vezels vliegen rechts en links, weldra ligt nu die horizontaal uit- loopende wortel bloot, en met een geweldigen beet van zijn stalen gebit snijdt het mon-ter den wortel gemakkelijk af. Maar de Noor- sche den heeft een groot aantal zulke horizontaal uitloopende wortels, die hij wel noodig heeft om in de dunne aardlaag staan de te kunnen blijven. Het werk schijnt op 't laatst het dier te vervelen, en onze Jacob ziet het naar omstandigheden vrij rustig en kalm aan. Maar wie beschrijft den schrik van onzen held teen hij twee volwassen exemplaren van dezelfde vernuftige dieren- -oort „moeder Birme" rechts en links ziet te hulp snellen! En dat, alsof ze zoo uit den grond opkomen, zonder eenig geluid te geven of eventjes te brommen, alsof ze van te voren besteld waren. Wat het werk betreft, dit ging wel is waar met Noorsche grondigheid, maar alles behalve de traditioneele langzaamheid vooruit, want nu werden met zulk eene hevig heid steenen, zand en graszoden rondom ded stam opgeworpen, dat er aldra nauwelijks eet1 spoor van groen meer te zien was, zoo ver wortels zich in 't rond uitstrekten. Weldra was de barre rotsgrond zichtbaar de wortels lagen bloot en krak! krak! werd de eene levensdraad na den anderen van deti ongelukkigen boom afgesneden. De zaak ',aS meer dan bedenkelijk voor onzen armen Ja' cob en hij begon luidkeels om hulp te roe pen. Maar hoe hij ook schreeuwen mocht, hu hoorde geen ander antwoord dan het onheil' spellend woedend gebrom der drie monste^ daar beneden, die reeds de meeste wortel® van den boom doorknaagd hadden. Eindelij" is nog slechts de stamwortel overgebleven, ó'e tot nog toe aan de woedende beten der bee- ren weerstand biedt. Doch reeds begint boom te wankelen de rotskloof waarin grootste wortel was uitgeschoten, is gedeel telijk met een weeken aardgrond gevuld e de eene beer graaft de aarde weg, terwijl beide andere den boom uit alle macht schud den. De top di enonze, in 't nauw gebrach^ held, om begrijpelijke redenen, tot plaats heeft gekozen, begint bedenkelijk kromme lijnen in de lucht te beschrijven di« hoe langer hoe wijder van omvang wordedj Reeds heeft de ongelukkige alle moeite 0 zich nog vast te houden en eindelijk óe=eLj hem tot overmaat van ramp zijn stem: h beeft zich heesch geschreeuwd. Duizelig v'a> het geweldige schudden, half dood van an£ ch voor het verschrikkelijk lot dat hem te wa' ten staat, heeft hij bijna alle hoop opgege' toenGod zij gedankt! het geluid iveh* vah een naderenden wagen de monsters doet eP schrikken en hen stoort in hun afgrijs"!1'^ werk. Vier ferme boeren, met de bijl op schouder, naderen nu met de grootste vo° zichtigheid, maar niet minder moedig ej plaats, waar het straks beschreven toon® plaats had. Zij hebben de zonderlinge trü^ gen van een enkelen boonrtam opgemerkt X. t...1311a (1 d« zaak fluks. Volgens de in alle opzichten °v'cf eenstemmende uitspraak van het viel want hooren konden zij hun kameraad lang niet meer en nu onderzoeken zÜ moeten de drie viervoetige notabi1 iteiten het bosch, toen zij langzaam, zeer langz8. zelfs, den aftocht bliezen, zonder hun sla®* .K offer ginds in de hoogte verder met een te verwaardigen, al een zeer zonderlinge, h] zou zelfs kunnen zeggen, komische vertooh1^ hebben opgeleverd. Slechts nu en dan zij doodbedaard naar de ver indringers^ ,t met die koele soort van minachting a ware, waarmede een clubje aristocraten tafel in een publiek lokaal verlaat en de stelde ververschingen prijs geeft, war,nveri indringende plebejers zich vermeten dU/^ aan dezelfde tafel plaats te nemen. arme Jakob kon niet alleen ten gevolge de bovenmatige inspanning zijner stem01" nen gedurende de eerste weken daarna we'ijks spreken, maar leed nog lang aan duizelingen ten gevolge van het 11 pjj schudden van den boom, in welks top zulke alles behalve aangename oogenbi'- had doorgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10