Met het Geheele Gezin in den Oorlog Feuilleton tweede blad RADIO-OMROEP MS HET HART ROEPT.... 4C NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 30 MEI 1929 BLADZIJDE 1 De vrouwentros by het Mexicaansche leger Essentieele overeen stemming thans bereikt Noodlottige bergstor- ting; zeven personen gedood GEMENGDE BU1TENL BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS VISSCHERIJ HOEING'S STOOMERIJ 0rr*an, vri} naar het Engelsch bewerkt door J. P. SCHEEPENS Generaal Calles, opperbevelhebber der Mexicaansche regeeringsfcrocpen heeft een *et uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt "*at: „wanneer in het vervolg de Mexicaan se troepen weer ten strijde moeten trek- ®h, de vrouwen thuis moeten blijven". Doch er is geen denken aan, dat deze wet Met één slag een einde zal maken aan een Misbruik dat reeds zoo diep is ingeworteld. geheel afgezien nog daarvan, is het no- Madenleven in Mexico eene economische "oodzakelijkheid. Set Mexicaansche legerbestuur kent geen Ttldpost, zoodat een soldaat onmogelijk eenig van zijn ruim soldij naar huis kan sturen, zelfs al zou hij dat willen. Daarom M>rdt de soldaat, zoolang hij bij zijn troe- ten verblijft door de geheele familie gevolgd, 'oor vrouw en kinderen, verloofdemoe- 'Mr. jongere broers en zusters, die zoodoende V(izekerd zijn van hun levensonderhoud. In de heele geschiedenis van Mexico tot den dag van heden is er geen leger- of *eldtocht aan te wijzen, waarbij de tros der Moepen niet gevormd werd door vrouwen en Milderen, wier aantal even groot was als dat S het leger zelf of dit zelfs nog overtrof. Met de moderne transportmiddelen is de Mrplaatsing dezer volksmassa's betrekkelijk Mo gemakkelijk probleem. De mannen gaan °°ven op de veewagens zitten, terwijl hun Mouweiijfce aanhang binnen in plaats jMemt! Wanneer de troepen niet per trein Mjhnen vervoerd worden, marcheeren de Mouwen even lustig en goed hun 40 K.M. Mr dag af, zonder over vermoeidheid te kla- Mn. GENERAAL CALLES Vooral de vrouwen der cavaleristen hebben getraind en zich aan een soort sukkel tje gewoon gemaakt, een manier van loo- Mn, waarop zij zeer trotsch zijn en die 'aar in staat stelt, haar bereden heeren en Meesters altijd terzijde te blijven al is de Marsch nog zoo lang en al biedt het terrein Mig zooveel moeilijkheden! Wet de kinderen van deze „cavaleristen- stouwen" moet echter rekening gehouden borden. Zij kunnen zulke tochten natuurlijk Met meemaken. Daarom geven zij hare kléi- Mén in bewaring aan de „Zusters van de in- 'anterie" in afwachting dat beide legeraf delingen elkaar weer wel op de een of an- 'ere plaats zullen ontmoeten, en waar dan "e ouders als zij tenminste aan hun plicht Mtrouw blijven him kinderen weer kun nen terugvorderen. ..Zoowel bij de infanterie als bij de ca valerie blijven de soldatenvrouwen zich be lust van haar plichten als huisvrouw en Mhtgenoote." schrijft de correspondent van Mr Amerikaansch blad. „Zij zorgen 's mor- ?ehs en 's avonds even goed voor de keu- *eh als welke andere vrouwen waar ter we- "d ook. Eenmaal per dag of per week dat ,ahgt af van het geld, dat de betaalmees- M kas heeft geeft de soldaat een j^deelte van zijn soldij, dat 2 peso's per ag bedraagt, aan zijn vrouw als huishoud end en hij is er van overtuigd, dat zij als Mfgzame huisvrouw voora lies zorgen zal on- erschillig of men zich te midden van dorre *°estijnen of op de markt van een volk- Jjke stad bevind. Wanneer er niet gemar keerd of gevochten wordt stookt de vrouw P? een vuurtje van cactusstengels en gras k maakt het eten klaar. Ook in den ge wildheids- en verplegingsdienst is de vrouw zeer gewaardeerde hulp voor den kwar- Mimeester. Al levert zij geen nieuw uniform de soldaten, zij zorgt er toch voor, dat j M versteld en in orde gehouden wordt, een ?ak, die in dit land nu juist niet zoo heel ve,Pakkelijk is, als men bedenkt, dat de ge- .Mhtstroepen dikwijls genoodzaakt zijn, hun ger op een stekelig cactusbed te spreiden. ^1 laat de hygiënische verpleging door de Patenvrouwen nog heel wat te wenschen (Vet\ wat betreft voorzichtigheid en beleid, ,°ch verdienen zij hooge waardeering om qMgeen zij presteeren in vergelijking met etl jammerlijken toestand der veldlazaretten V - tl •j. aan het Mexicaansche front. Met liefde ver plegen zij de zwaargewonden en zieken, codra een soldaat zich aan de beterhand avindt, laat de militaire arts hem dan ook over aan een vrouw, die hem thuis verder verplegen kan. Dan komt het nog al eens voor, dat de herstellende zich geheel be haaglijk gevoelt onder deze verpleging aan huis en dat hij geen lust meer gevoelt om naar het front terug te keeren. Maar dit alles heeft ook haar schaduw zijde! In haar lange, wijde rokken en den zwarten jeboso" gelijken de legervrouwen heelemaal niet op de modepoppen uit de stad, die de soldaten leeren kennen in de plaatsen, waar de Amerikaansche beschaving danslokalen geopend heeft. De Mexicaansche soldatenvrouw ziet er slordig uit en is prac- tisch genomen geen wettige' echtgenoote, maar een bijzit. De vrouwen hebben de ellendige ge woonte, om direct, nadat zij hun man-ka meraad verloren hebben of na een heftige woordenwisseling, die ten slotte op een scheiding uitloopt, zich bij den eersten den besten soldaat zonder vrouw aan te sluiten an dezen met even groote .liefde" te ver zorgen. Zy zijn in het leger geboren en zy willen er ook bij sterven." DE LAATSTE DAG VOOR DE VERKIEZINGEN LONDEN, 29 Mei. (V. D.j. De candidaten hebben vandaag hun laatste speeches uit gesproken. Morgen hebben de verkiezingen plaats. Baldwin, de conservatieve premier, maak te een vliegtocht boven Lancashire, terwyi Lloyd George, de liberale leider, en Ram say Macdonald, de laboriet, den d'ag door brachten in hun kiesdistricten Carnarvon en Seaham. In zijn rede te Preston herhaalde Bald win zijn vorige verklaringen, n.l. dat zyn politiek geen politiek van beloften was. Lloyd George herhaalde zijn overtuiging, dat deze regeering ten doode opgeschreven was en verklaarde opnieuw, dat de liberalen de werkloosheid konden en wilden be- stryden. MacDonald' vroeg den kiezers een record meerderheid voor zijn party. Hij zeide: Wy wenschen tien millioen stemmen, en geen minderheidsregeering." De hoofdkwartieren der drie partyen zyn even vol vertrouwen. De conservatieven verklaren, dat er nergens aanwijzingen zyn geweest, die op een debacle zouden wijzen. Men is sterk in het vertrouwen, dat de conservatieven hun meerderheid zullen handhaven. De liberalen zeggen, dat de vooruitzich ten in de afgeloopen week zestig procent verbeterd zyn, terwyl zy voordien reeds goed waren. „Het grootste enthousiasme en vertrouwen heeft de overhand, wy hebben het meest van alle party en reden hoopvol gestemd te zijn." Labour opzijn beurt zegt: „D erapporten uit alle deelen van het land geven aan, dat de industrieele districten de partij de meer derheid zullen geven. Wat meer verwondering baart, is, dat de landelyke districten ons ditmaal gunstig ge stemd zyn. Zelfs Devon en Cornwall, waar voorheen de andere partyen de lei ding hadden, geven redenen om vol ver trouwen te zyn. In Londen zullen wy ge noeg zetels veroveren om een record te vestigen voor de Labour-Partij. Wy hopen niet alleen de by de vorige verkiezingen verloren zetels terug te winnen, doch de districten in West-Londen toonen winsten aan. Wij gelooven, dat hier eenige zetels zullen gewonnen worden. Wy verwachten in het nieuwe parlement de meerderheid te hebben over liberalen en conservatieven. De Labourregeering zal zekerlijk de regee- ring-Baldwin opvolgen. DE PARTIJDAG DER S. D. A. P. MAAGDEBURG, 29 Mei (V.D.) Na de stemming over het defensie-program, het welk, zooals reeds gemeld, met 244 tegen 147 stemmen door den Partydag der S. P. D. werd aangenomen, ging men over tot het rapport der Ryksdagfractie, dat bij monde van den fractie-voorzitter Dr. Breittscheid aan de vergadering werd voor gelegd. Helaas, zoo zeide spr., zyn niet alle wenschen, die de party tijdens de parle mentaire perode qua oppositie heeft te kennen gegeven, ingewilligd. Doch het ligt nu eenmaal in de natuur van een politieke propaganda hooger te mikken dan achter af bereikbaar blijkt te zijn. Nadat de partij tot de regeering was toegetreden, zyn ex vele onvoorziene moeilijkheden ontstaan: ds ernstige daling der conjunctuur, de gewel dige werkloosheid, de leegte van de Rijks kas en ten slotte de moeilijkheden, welke haar ontstaan te danken hebben aan de herstelonderhandelingen. Desondanks heeft de partij in het eerste jaar van haar be wind bereikt, dat de crisisvoorzorg, de on gevallenverzekering, de voorzorg voor sei zoenarbeiders en de kraamverzorging werder uitgebreid. Het succes voor de socialistenis des te grooter, daar al deze resultaten ver- wezeniykt werden in een tijd, waarin Ce partij en de sociale politiek in het alge meen heftige aanvallen te verduren had den. Wat betreft de werkloosheidsverzekering, zoo verklaarde Breitscheid, is de party be reid mede te werken tot de afschaffing van kenbare misstanden en tot een verhooging van de bijdrage, doch aan den omvang de zer verzekering mag niets veranderd wor den. Het gevechtsterrein van de werkloo- zenverzekering is heel wat beter dan dat van den pantserkruiser (levendige bijval). Verder zullen wij ons met kracht verzetten tegen alle pogingen de invoerrechten te verhoogen. Hierna kwam de spreker aan de buiten- landsche politek. De partij streeft ge- lijdelijk haar vrede en verzoening in het Westen en het Oosten, terwyl zy met kracht blijft aandringen op de teruggave van het Saargebied en de ontruiming van het Rijnland. Over de doelmatigheid van het voeren van de herstel-onderhandelingen door on- afhanke'yke deskundigen, kan men van mee ning verschillen. Herstelvraagstuk PARIJS, 29 Mei (V.D.) De Duitsche hersteldelegatie heeft hedenavond het vol gende medegedeeld: „De deskundigen der crediteurstaten en de Duitsche deskundigen hebben zich reeds sinds eenigen tijd bereid verklaard, dat Ame rikaansche cijfers van 2050 mill. M., zooals voorgesteld door den voorzitter der confe rentie, te aanvaarden, hoewel er met betrek king tot enkele vragen van interpretatie nog geen overeenstemming bestond. Deze mee- nlngsverschillen zijn thans uit den weg ge ruimd en er is thans een interpretatie ge vonden, welke zoowel voor de crediteurstaten als voor Duitschland aannemelyk is, met voorbehoud echter van die onopgehelderde reserves, die nog op een beslissing wachten. SCHACHT DONDERDAG NAAR PARIJS TERUG PARIJS, 29 Mei (V.D.). Dr. Schacht, die gelijk bekend is, eenigen tyd naar Versailles was getrokken om rust te nemen, zal in den loop van Donderdagmorgen weer naar Parijs terugkeeren. WAT DUITSCHLAND BETALEN MOET PARIJS, 29 Mei (V.D.). De „voorloopige overeenkomst" dwingt Duitschland tot be talingen, beginnende met 1200 millioen mark en vervolgens oploopende van 1707 millioen in April 1930 tot 2042.8 millioen op 1 April 1939. Hiermede is dan de twee milliard be reikt. Dit bedrag zal nog langzaam sty gen en dan gehandhaafd blyven op bedragen varieerende tusschen 2.2 tot 2.3 milliard. Het Dawesplan werkt nog tot den len September en wordt dan vervangen door de nieuwe regeling. ROME, 29 Mei (V.D.). Ten gevolge van een hevig onweer is in een bosch by Cas- sino, niet ver van het bekende Benedictyner- klooster Monte Cassino een grot door den storm en de hooge vloeden ingestort, in welke grot zeven personen, alle tot één fa milie behoorende, die voor het noodweer be schutting hadden gezocht, onder de puin- hoopen den dood vonden. Tot dusverre konden niet alle lijken worden geborgen. AMERIKA EN DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA NEW-YORK, 29 Mei (V.D.). De be- grootingscommissie van het Huis van Afge vaardigden heeft toegestemd in een uitstel van betaling van 400 millioen dollar door Frankrijk, doch onder uitdrukkelijk beding, dat Frankryk de Berenger-overeenkomst ratificeert. Senator Borah noemde tijdens een bespre king in het Witte Huis elke schadevergoe dingsovereenkomst op het oogenblik slechts van voorloopigen aard, daar deze onder pres sie tot stand komt. Borah sprak zich verder uit tegen elke vermindering der Amerikaan sche eischen ten opzichte van Frankryk, voordat Frankrijk het bedrag van 400 mil- licen betaalt of wel de schuldenovereenkomst ratificeert. MET EEN ZEILBOOTJE NAAR AMERIKA BERLIJN, 29 Mei (V.D.). Volgens een bericht uit de Berlijnsche bladen is de Duit- scher Paul Muller, die in een kleine zeil boot den Oceaan overgestoken heeft, met zijn boot na een zevendaagsche gevaarlijke reis van Havanna in Miami (Florida) aangeko men. Binnen enkele dagen zal hy zijn reis naar New-York voortzetten. DRIEVOUDIG ACCOORD TUSSCHEN IRAK, ENGELAND EN DE V. S. Een drievoudige overeenkomst staat geslo ten te worden tusschen Groot-Brittannië.de Vereenigde Staten en Irak, waarbij het gaat om vérstrekkende politieke overwegingen. Het denkbeeld, dat in de V. S. heerscht, dat het verdrag een nieuwe wending behelst inzake de petroleum, is onjuist. Be geheele positie en de hoegrootheid van het aandeel der ver schillende petroleumbelangen in Irak werden in 1924 geregeld. DE VERVROEGDE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND PARIJS, 29 MEI. (V.D.) In een voorbe schouwing over de zitting van den Raad van den Volkenbond te Madrid, schrijft de „Echo de Paris", dat zelfs wanneer het den des kundigen gelukken zou, een eenheidsrapport aan de regeeringen te kunnen voorleggen, deze dan toch niet meer den tyd zouden hebben om nog vóór de Raodszitting te Madrid in verband daarmede een beslissing te treffen. Bovendien is door de wankelmoe digheid der deskundigen het in werking treden van de te Lugano overeengekomen bepaling, n.l. dat de onderhandelingen over het veiligheidsvraagstuk en de instelling van een verzoeningscommissie parallel zouden loopen met de onderhandelingen over de financieelo regeling, vertraagd. Volgens het blad staan de zaken in hotel „George V" er zoo slecht voor, dat Briand zich van zyn belofte ontslagen acht. DE STUDENTENSTAKING IN MEXICO Een betooging van 25000 studenten De studenten hebben in grooten getale betoogd als protest tegen het optreden der politie, die vier dagen geleden een optocht van stakende studenten uiteen dreef, waar- by een student werd gedood en verscheidene gewond. Vyf en twintig duizend studenten, waaronder ook vrouwelyke, hielden in de straten een betooging. De studentenstaking heeft ten doel, te protesteeren tegen de maandelijksche examens aan de nationale universiteit. VERVOLGING VAN MEXICAANSCHE KAMERLEDEN De Mexicaansche Kamer van Afgevaar digden heeft 52 harer leden, die de candida- tuur van Don Gilberto Valenzuela, de vroe- geren gezant in Groot-Brittannië, als presi dent voorstonden, van haar zittingen uitgesloten. Dit besluit is genomen om het privilegie der parlementaire immuniteit ongedaan te maken en de meeste der uit gesloten afgevaardigden voor den rechter te kunnen brengen wegens medeplichtigheid aan den jongsten opstand. Aan zestien andere afgevaardigden, wier gedrag voor werk van onderzoek uitmaakt, is toegestaan hun zetels te blyven innemen op grond van de overweging dat zy, ofschoon zy Valen zuela hadden gesteund hun actie te zijnen gunste hadden gestaakt zoodra de opstand uitbrak. Treurig lot der Chineezen onder den knoet der Bolsjewiki Uit Charbin komen allerlei berichten over den toestand der Chineezen in Zuid- Oost-Siberië en in Mandsjoerye, die den laatsten tyd verschrikkelyk slecht gewor den is. Ontelbare personen zyn door de Bolsjewistische politie gevangen genomen en van al hun goederen beroofd. In Wladiwostok hebben de agenten der G. P. U. een groot aantal Chineesche koop lui, die van spionnage beschuldigd werden, gevangen genomen en geheel hun voorraad koopwaar in beslag genomen. Ook in andere steden gaan de autoriteiten aldus te werk. Men beweerde, dat de Chineezen geen be lasting betaald hadden. -•"* ,"'"vr maar een voorwendsel was. UI li ii n ii 11 DE BRTTSCHE VERKIEZINGEN let Salomons oordeel k der drie Engelsche irtijlciders beweert, dat et Engelsche volk zijn nd is. Be „Flapper", et moderne Engelsche mgc meisje, dat thans eor den eersten keer toestemt, beslè/.. Men schijnt besloten te hebben, om alle Chineesche onderdanen uit den Sovjetstaat te bannen, zoo mogelyk binnen een jaar- Alle Chineezen, die zonder voldoende legiti- matiebewyzen in het Russische Oosten ko men, zullen als spionnen beschouwd en be handeld worden. Alle Chineesche kooplui, die een visum voor Oost-Siberië willen heb ben, moeten, behalve het gewone bedrag voor het visum, nog 300 roebel betalen. Communistische dwaasheid Uit Stalingrad wordt gemeld, dat er in verschillende scholen aldaar Zondags on derricht gegeven wordt. Ds rustdag is verzet op Woensdag. Japan en het Bolsjewisme Een Engelsch bericht uit Tokio meldt, dat de Japansche regeering meer en meer ver ontrust wordt door de voortdurende uitbrei ding van het roode gevaar. De wet tegen het communisme, verbood iedere communistische propaganda. Het heeft echter niet het minste resultaat op geleverd, want men bedient zich telkens weer van andere, nieuwere middelen. Van den anderen kant onderhoudt Japan innige relatie met anti-bolsjewistische or ganisaties in Siberië. Kort geleden nog werd in de Japansche vereeniging „Het Licht van het Noorden" een interessante lezing gehouden over den stryd der Siberische boeren tegen de communistische overheersching. Een der leiders van de vereeniging ver klaarde, dat het voorbeeld der Russische revolutie en alles wat men in Rusland ziet gebeuren, een sprekend bewijs is voor de besliste noodzakelykheid om de communis ten uit Japan te weren. Het tijdschrift „Siberië" wijdt een artikel van gelyken inhoud aan dezelfde kwestie. De Japansche politie heeft instructies ontvangen, om geen consideratie te gebrui ken ten opzichte der communisten. China De hongersnood in de provincie Kansu, is thans zoo hoog gestegen, dat de menschen elkander vermoorden en het vleesch opeten. Kleine kinderen loopen niet veilig meer over de straat. Er gebeuren daar verschrikke- lyke dingen, die wy niet durven verhalen, omdat ze zoo afgryselyk zyn, dat wy ze niet kunnen mededeelen, zonder de meest men- schelyke gevoelens te kwetsen. Bankdirecteur vermoord Het lijk van John Mounsey, directeur van Barclay's, Oversea's e.a. Londensche banken, die eenige dagen geleden werd vermist, is ge vonden in een boerdery by Redhill. Het had een schotwond aan den rechterslaap. Amnestie voor Bulgarije De ministerraad heeft het voorstel van den minister van justitie tot een uitgebreide amnestie, die byna alle op grond van de wet tot bescherming van den staat gedurende den burgeroorlog van 1923 tot '25 veroordeel den omvat en die o.a. volledige begenadiging inhoudt van den in Berlyn woonachtigen voormaligen ministerpresdient Radoslawow en van diens minister Tantsjew, die wegens 'andsverraad veroordeeld waren, goedgekeurd. Radoslawow was na de revolutie naar Duitschland gevlucht. Het lijk van Soen Jat Sen De extratrein met het stoffelyk overschot van Soen Jat Sen is te Nanking aangekomen. Het ïyk wordt drie dagen lang opgebaard en voor het publiek tentoongesteld. De Duitsche kruiser „Emden" De Duitsche kruiser „Emden," genoemd naar den kruiser, die in den grooten oorlog de Engelsche scheepvaart zoo ontzaglyke schade heeft berokkend en ten slotte door den Australischen kruiser „Sydney" buiten ge vecht werd gesteld, maakt thans een reis om de wereld. Het oorlogsschip zal ook een be zoek brengen aan Auckland en Wellington, in Nieuw-Zeeland. Dit bezoek zal het eerste zijn, dat een Duitsch oorlogsschip sedert den oor- lcg aan het gemeentebest Australië brengt. De regeering van Nieuw-Zeeland zag zich dientengevolge voor de vraag gesteld, welke houding zy zou aannemen tegenover boven genoemd schip, welks naam zoo gemengde gevoelens moet wakker roepen by de Engel- schen In Australië. Zij neemt, volgens be richt uit Auckland aan de Engelsche bla den, het van den ruimen kant en heeft be- s'oten, dat het schip met de grootste hoffe lijkheid zal worden ontvangen. De mayor van Wellington zal den Duitschen officieren een receptie aanbieden, waar hun dezelfde beleefdheden zullen worden bewezen als offi cieren van andere buitenlandsche mogend heden. Het besluit der regeering vindt in Nieuw- Zeeland echter geen onverdeelden bijval. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUYGENS (thuisr.) pass. 28/5 Perim. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 28/5 v. Aleiers. MADOERA (thuisr.) 28/5 v. Batavia. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ACHILLES 28/5 v. Malta n. Alexandrië. ADONIS 28/5 v. Malta n. Amsterdam. CLIO 29/5 v. Rotterdam te Amsterdam. EOS 28/5 v. Genua n. Spezzia. HERE 2.8/5 v- Malasja te Melilla. HEPE 28/5 v. Melilla n. Alicante. ILOS 28/5 v. Vigo n. Oporto. MARIE HORN 28/5 v. Algiers n. Genua. NEPTUNUS 28/5 v. Valencia n. Amsterdam. NOTOS 28/5 v. Hamburg n. Bremen. ODYSSEUS 27/5 v. Amsterdam te Danzig. PETWORTH 28/5 v. Catania te Palermo. VRIJDAG 31 MEI HUIZEN 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.0011.30 N.C.R.V. Korte Ziekendienst 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 12.15x.15 Concert door het K.R.O. Trio 1.152.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Vrouwenuurtje K.R.O. 4.005.00 Gramo foonmuziek 5.006.45 Solistenconcert 6.457.00 Causerie over Zeeland 7.00—7.25 Causerie over liefdewerk van kinderbescherming. HILVERSUM 1071 M. 12.15—2.00 Concert door he« A.V.R.O.-Trio 2.454.00 Gramophoonmuziek 5.005.30 Gramophoonmuziek 5-3°6.00 Orgel recital door Pierre Palla 6.017*15 Concert door het A.V.R.O.-Trio 7.157.45 Spreekuur van den radio- dokter 8.019.30 Concert door de Ho 11. Vereen, van Oude Instrumenten 9.3011.00 l sneert door het Omroeporkest 10.00 Persber. 11.0012.00 Dans muziek door het A.V.R.O.-Dansorkest. DAVENTRY 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Kook les 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Sonatencon- cert 12.50 Orgelconcert 1.20—2.20 Orkestconcert 3.15 Muziek 3.20 Lezing 3.45 Muziek 4.35 Orkestconcert 5.3$ Kinderuurtje 6.20 Voor de huisvrouw 6.35 Nieuwsber. 6.50 Landbouw- praatje 7.05 Strijkkwartetten van Haydn. 7-20 Bioscooppraatje 7.35 Muziek 7-55 Historische causerie 8.05 Fluitconcert door E. Penville 8.25 Mendelssohn-programma. M. Cole, piano. Symphonie- orkest 9.20 Nieuwsber. 9-35 Actueele causerie 9.50 Nieuwsber. 9-55 „Kaleidoscope" (no. 11). Or kest, koor, Parkington Kwintet. Dans-orkest. W. Ajello, sopraan. G. Pizzey, bariton 11.20 Een verrassing 11.3512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1744 M. 12.50—2.10 Gramofoonmuziek 4-055-05 Orkest- en solisten concert 6.557.20 Gramofoonmuziek 8.5511.20 Concert. Het koor „Eustache", orkest en J. Witkowsld, cello. LANGENBERG 462 M. 10.35—12.40 Gramofoon^ muziek 1.252.50 Orkestconcert 6.056.50 Uit moderne opera's. Werag-orkest 8.20 „Hoffmanns vertellingen", opera in 3 acten van Offenbach. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN 1649 M. 12.20—5.20 Lezingen en lessen 5.206.20 Orkestconcert 6.208.05 Lezingen en lessen 8.20 „Emigranten", tooneelspel van Leo Lania. HAMBURG 395 M. 11.50 Muziek voor scholen 4-35 Dansmuz'ek 6.20 Orkestconcert 7.20 Veedol-uur- tje 8.30 Concert door het Guarneri-kwartet 9»30— 12.15 Dansmuz.ek 10.50 Actueele causerie. BRUSSEL 512 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramo foonmuziek 8.35 Orkestconcert. Mme. Heeren, zangeres. SATURNUS 28/5 v. Malaga n. Lissabon. TELLUS 28/5 v. Syra n. Patras. THETIS 28/5 v. Hamburg n. Bremen. ZEUS 28/5 v. Bari te Malta. HOLLAND—AMERIKA-LIJN ALCHIBA (uitr.) 27/5 te Adelaide. BILDERDIJK 27/5 v. Baltimore n. Rott. DRECHTDIJK 27/5 v. Rott. te Los Angelos. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN ALDERAMIN 28/5 v. Bremen n. Hamburg. OLDEKERK (thuisr.) 28/5 te Genua. HOLLAND—AFRIKA-LIJN JAGERSFONTEIN (thuisr.) 28 5 v. P. Elizabeth. NIJKERK (thuisr. 28/5 te Duinkerken. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN VONDEL 28/5 v. Hamburg te Amsterdam. HOLLAND-BRITS CH-INDIE-LIJN MEERKERK (thuisr.) 27/5 Malta gep. SOMMELSDIJK (uitr.) 29/5 v. Suez. STREEFKERK (uitr.) pass. 27/5 Gibraltar. (Verb.) HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN ABBEKERK (thuisr.) 28/5 Perim gep. ALMKERK (thuisr.) 28/5 Perim gep. ROTTERDAMSCHE LLOYD INDRAPOERA 29/5 v. P. Said. KOTA BAROE 28/5 v. Batavia te Rott. TJERIMAI (thuisr.) 1/6 8 u. v.m. te Marseille verwacht, TOSARI (uitr.) 28/5 v. Suez. JAVA—NEW YORK LIJN DJAMBI 28/5 v. New York te Philadelphia. JONGE ELISABETH, Valencia/Rott. 29/5 Ouessant gep. JONGE JACOBUS 28/5 v. Tarragona n. Gandia. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALGENIB 28/5 v. B.-Ayres n. Santa Fé. ANTJE ms. 22/5 v. Stettin te Porsgrund. APOLLINARIS II ms. 27/5 v. Remagen te Poole. BATAVIER I 28/ v. Hamburg n. Rott. BATAVIER V 29/5 v.m. 7 u. 25 v. Rott. te Gravesend, BATAVIER VII 28/5 v. Aberdeen n. Rott. BATAVIER VIII 28/5 v. Rott. te Bordeaux. ARY SCHEFFER 26/5 v. Rott. te Havre. BOOMBERG 28/5 Brunsbüttel gep., Malarmeer n. Rid- hamdoeck. CITO ms. 28/5 te Lond. uitgekl. n. Calais. DE RUYTER ms. 28/5 te Lond. uitgekl. n. Clercon. DRENTE ms. 28/5 v. Nijmegen te Londen. ELLA ms. 28/5 te Londen uitgekl. n. Clercom. FOXHOL, Lammers, 28/5 Brunsbüttel gep., Neuwied, n. Koningsbergen. GEERTRUIDA ms. 25/5 v. Groningen te Rochester. GORECHT ms. 28/5 v. Duink. te Londen. GOUWESTROOM 27/5 v. Plymouth n. Fowey. JANTJE GRUNEFELD ms. 24/5 v. Fredrikstad n. Nor wich. JOBSHAVEN 27/5 v. Shields n. Kirkeness. MAAS 28/5 v. Rott. te Ljusne. NEPTUNUS, Oosterhuis, 28/5 v. Omkoldsvik te Heraft* sand. NOORD 28/5 v. Wal kom n. Rotterdam. AMSTERDAM, 29 Mei. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten f 1.75—3*50, id. Blauwen f 1.753.25, id. Bravo's f 0.752, id. Blauwe poiters f 0.500.60, id. Bonte poters f 0.500.60, IJpolder Bravo's f 12, id. Roodstar f 1.751.80, id. Bevelanders f 1.251.75, Hillegommer zandaardappelen f 22.50# Friesche Roodstar f 1.752, p. hl.; Winter Malta f 10—ir, Zomer Malta f 1819 p. 100 kg. AMSTERDAM, 29 Mei. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 337 vette kalveren, ie qualiteit 8896 ct., 2e oual. 74—88 ct., 3e kwal. 62—74 ct. per kg levend gewicht; 86 nuchtere kalveren f 814; 430 varkens, Hol- landsche, Overz. en Geldersche ie qual. 9394 ct. (enkele hooger), 2e qual. 9293 ct., vette varkens 8892 ct. per kg. slachtgewicht. TEXEL (DEN BURG), 27 Mei. Eieren. Aanvoer 116.069 kippen-, prijs f 57; 941 eenden- f 4.805. WEESP, 28 Mei. Kaas. Op de heden gehouden kaas markt waren aangevoerd 17 partijen kaas. Prijs ie quaL f 3640, 2e kwal. f 3035* WOERDEN, 29 Mei. Kaas. Ter markt waren 441 pa** tijen. Prijzen: Goudsche f 3438, rijksmerk ie s. f 42— 46, 2e s. f 3740. Handel matig. MAASTRICHT, 29 Mei. Botermijn. Aanvoer 138.125 kg. Hoogste prijs f 2.03. middenprijs f x.91, laagste prijs f 1.78. AMSTERDAM, 29 Mei. Aangevoerd door 2 motor- kotters (besomming f 145.80154.20) en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkade: schar f 2.903-ïo» kl. schol f 88.50, handschol f 1517* bot f 5.509 per kist; gr. tong f 78, midd. tong f 4.206.50, kleine f 1.50 3.70 per 10 stuks; geep f 67 per tal. Uit de hand ver kocht op het terrein: aal 27Vz80 c., bot 2540 ct. per pond; Harde bokking 2550 c. per tal. ENKHUIZEN. 28 Mei. Heden hebben 60 vaartuigen hier aangevoerd 2 tot 136V2 kg netten-ansjovis Totaal 1213 kg. Prijs f 1.031.06'2 per kg. Heden zijn hier in 't geheel 81 Zeeuwsche mossel-zaadvaartuigen binnengeko men om morgen met hun bedrijf le beginnen. Berpt Uw WINTERKLEEDING en BONT WERK schoon en geëulaniseerd (motvry) op is het beste adres. Telefoon 10873 - 10382 (Adv.) Ij Ajk hy cTen ouden geldschieter dan ooi: hr? kunnen zien na zyn vertrek, z <1*0) 'l zeker voor krankzinnig hebben aan- jyj want met bevende vingers schreei L?et nieuw «Ueende bedrag in zyn groot- Zlj? heer, en Voozeer was hy verdiept in 'iir erekeningen, hoe lang het nog wel kon alvorens hy David Williamson gt- ^'1 h zouk. unnen laten vervolgen, dat 1 Cmaal verSat rijn zoon George voor 'ate thuiskomst te berispen. besteeg fluitend de trappen naar kamer, dankbaar, dat hy aan het on- zou David "Itk Bame onderhoud voor heden weer was g6^°men. Misschien zou het nog wel eeni- jva°en worden uitgesteld. ln^erdaad: zyn verwachting werd niet ^Sesteld, want de oude Sherman ver schoof het onderhoud telkens.. Hij had <Jan ook niet het minste erg In het onweer, dat Julia langzaam op zag komen, met haar echt vrouwelijk instinct. Hij roeide, schet ste, schilderde en hernieuwde hier en da-ir een oude kennismaking in den tyd dat hij niet met Julia uitging, en deze bezig was met het huishouden. Bovendien werkte het meisje onder zulke onaangename omstan digheden, als de gierigheid en de onge naakbaarheid van haar oom. dat dit dik wijls ook op haar karakter zyn uitwerking niet miste, en zy dan eenvoudig som van een onuitstaanbaar humeurigheid was. Het was, nadat Julia en George samen weer eens een aangenamen middag hadden genoten, dat Jusua Sherman beiden ont moette, toen zy terugkeerden van een wan deling. Hy begaf zich met hen naar huis, en maakte bedekte toespelingen op de wil de bloemen in Julia's haren, en op de ruwe nog natte olieverfschets van rotsen, lucht en zee, welke George in de hand droeg. „Je gelooft zeker, dat ik je betaal om hier aan het strand de groote dame uit te hangf n, is het niet?" zei hij woedend tot Julia. „Ga naar boven en haal die bloe men uit je haar, en zorg dat je er als een fatsoeniyk meisje uit ziet! En jy George kom jy nu maar eens met me mee naar myn kantoor. Ik wil niet langer aanzien, dat myn zoon zich als een landlooper ge draagt, en maar leeft op myn kosten, zon der iets uit te voeren!" Met een medelydenden blik op Julia, ga: George haar zijn schilderskist en veldezel mee naar boven, en slenterde met de han den In de zakken ziin vader na. „Wel. v/at heb je me te vertellen?" vroeg Sherman „Ik weet niet dat 11c u iets te zeggen had vader!" zei hij. ,.Het wordt tijd. dat ge een keus maa!:t dat heb ik je al eer gezegd," snauwde Sherman. „Welke keus?" vroeg George gevat. „Wel, wat je van plan bent te eaan uit voeren, om later je brood te verd.enen. Ik heb al genoeg geld aan je opvoeding tsn koste gelegd, je bent nu een heer. maar nu is het jou beurt om de rest te doen," zei de oude met groeiende verontwaardiging „Een heer moet een inkomen hebben," beet George terug. „Heb ik je dat soms niet gegeven?" snauwde Sherman weer even snel ten ant woord. George dacht aan de afgeloopen jaren, en aan het geld, dat hy met veel moeite van zyp vader had losgekregen. Hij haalde de schouders op: dat was echter niet zijn idee van een inkomen.' „Hoe lang denk je nog dat ik je zoo zal blyven ondersteunen?" vroeg Shermat steeds woedender. „Als u gewild had dat Ik geld verdienen ging, hadt u me een betaald vak moeten laten eeren!" hernam George, die niet be greep. dat zijn vader's kennis hierin juist te kort geschoten was, Josua Sherman had bij het kiezen der opvoeding van zijn zooi-, boven diens stand, geen acht geslegen op het uiteindeijk doel van die opvoeding. „Wat kunt ge voor 'n betere positie uit denken dan die van je vader?" vroeg bij trots, in een poging om de gemaakte fout te herstellen. „Zie maar eens wat 'n geld ik verdiend heb!" ,,'t Is jammer genoeg, dat u me er niet wat meer van geeft!" mompelde George slechts half verstaanbaar, maar toch be greep ziin vader de toespeling en de storm barstte los. George hoorde zich uitgemaakt voor een zwierbol, een geldverspiller. een nuttecos wezen, een waanzinnige die zich bovsn zijn vader verheven achtte, en nog honderd din gen meer. De hartstocht in zijn vader's sten. maakte hem bang, want zyn beurs was leeg, en, met een poging om zich zoo ver standig mogelijk voor te doen, en zyn tegen zin te overwinnen vroeg hij tenslotte wat zijn vader dan wenschte. wat hy doen zou. „Geld verdienen zooals Ik!" was 't antwoord. „Maar hoe doet u dat dan. tenslotte?" vroeg George, alsof hy er nieuwsgierig naar was, de juiste manier te vernemen, waarop zijn vader daarin slaagde. „Geld leenen aan gekken!" De woorden van Sherman sneden als een mes door de stilte van de kamer. „Zie maar eens hier!" En hij legde het dagboek, dat hy voor zichzelf bijhield, voor zyn zoon open. George keek snel de kolommen over, zag de bedragen die geleend waren, en d;e wa ren terugbetaald, de enorme rente, welke er voor was betaald, en den steeds tcene- menden achterstand van de arme slachtof fers. Een schaduw trok over het gelaat van den jongeman, terwijl hy toekeek: maar Sherman was te zeer door al die cijfers, die heerlijke cyfers in beslag genomen om dit te bemerken. Hij wees zijn zoon op de kleine bedragen bij het begin, en op de steeds grooter wordende sommen tot aan het einde, waar allen byna noodzakelijk toe kwamen, een onbetaalbare schuldenlast. „Iedereen die hier komt, brengt den een of anderen dag ook zijn vriend bij me!" ging Sherman voort aldus den omvang van zyn onderneming schetsende voor zijii zoon. „Gisterenavond nog kwam hier een man by me voor de tweede maal die ja renlang heeft gevochten alh het ware om uit myn handen te blyven maar hy moest komen dat wist ik, zag ik en ik heb op hem gewacht, want ik haat dien man. Eéns zal hy in myn macht zyn, en dan zal ik hem verpletteren, zooals ik nu die vlieg verpletter hier vóór me!'" En met een doffen slag viel de vuist van den ouden geldschieter op eeji vlieg, die toevallig over de bladzijde liep, welke den naam van Da vid Williamson bevatte. George zag zijn vader verbijsterd aan. Nog nooit had hy hem in zulk een stemming gezien. Zijn stilzwijgen wekte den ouden vrek uit zijn overpeinzingen. „Welnu, jongen, was is je antwoord?" zei hy. „Dat werk zou ik niet kunnen doen, va der!" sprak George op gedempten toon. ,,Dat ligt niet in myn lijn neen, ik zou het niet kunnen!" „Haha! Zeker te fyn voor gebouwd, niet waar? Je denkt zeker dat je beter bem dan je vader!" riep Sherman grimmig. „Ik kan de menschen niet zoo plunde ren!" zei George onwillig. „jy wilt het wat gemakkelijker verdie nen, is het niet? Je weet niet wat het is, een pond of meer nodig te hebben; en jij geeft het liever uit; dat is gemakke lijker!" Deze woorden hielden genoeg waarheid in om George minder op z'n gemak te doen zyn; inmiddels sloot zyn vader het boek met een wilden slag dicht. Gewonde hoog moed en de teleurstelling hem door zijn zoon bereid maakten hem woedend. Hy beschouwde zich zelf als een goed zaken man, dien eigenlyk iedereen bewonderen moest; maar zijn fyne. deftige zoon scheen in zyn vader's optreden niets wonderiyks te zien. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5