Binnenlandsch Nieuws TWEEDE BLAD' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 30 MEI 1929 BLADZIJDE 2 Het Roode Kruis en de gasoorlog D. Goedkoop t Bijeenkomst der R.K. Indischgasten Konijnen en Duindoorns Pest R.K. Volkspartij Wijziging Artikel 3 Leerplichtwet Het Nederl.-Belgisch verdrag Eerste Kamer „Het Volk" en Kardinaal Boume De Katholieke Staatspartij Bosch- en heidebranden Pinksteren en de nieuwe haring De bosch- en heidebranden Nederlanders in Argentinië Een zakenreis naar Indië KUNST EN KENNIS Een nieuwe Theresiafilm Het Schouwburgvraagstuk te Amsterdam Kon. Conservatorium te 's-Gravenhage De schouwburgcommissie te Amsterdam Wat films opbrengen Een gedenksteen voor W. Heydt Een geschenk van den heef en mevrouw Drucker-Frasef Pater Wasmann Amsterdamsche Univer- siteits-bibliotheek PraclLsche maatregelen In het belang van de burgerbevolking. Het internationale Roode Kruis, dat de mogelijkheid voorziet van een eventueele schending van de internationale conventies, welke het gebruik van gifgassen verbieden, bestudeert sinds '25 de middelen om de bur gerbevolking in zulk een geval te bescher men tegen de gevolgen van de nieuwe wijze van oorlogvoering. De studiecommissie van deskundigen tot de conclusie is gekomen, dat het uiterst moeilijk zal zijn de bevolking van groote steden en van industrieele centra afdoende te beschermen tegen de dreigende verwoes ting, acht het dringend noodig, naar in een rondschrijven van het Intern. Roode Kruis verklaard wordt, de burgerbevolking zonder uitstel op de hoogte te brengen van deze ge varen en haar vertrouwd te maken met de thans bestaande middelen tot bescherming, hoe onvolkomen deze ook mogen zijn. De deskundigen hebben den wensch uit gedrukt, dat het Internationale Roode Kruis comité zich in zijn hoedanigheid van inter nationaal lichaam met beslistheid aan de spits zoude stellen van dezen uitgebreiden propaganda-arbeid en dat het daartoe zoo wel het initiatief als de verantwoordelijkheid zoude op zich nemen. Daarnaast hebben zij de noodzakelijkheid erkend, om zonder uitstel te geraken tot practische maatregelen, en het Internationale Comité uitgenoodigd onder de industrieën en specialisten van alle landen prijsvragen uit te schrijven met betrekking tot de bescher ming der burgerbevolking. Deze prijsvragen zullen de volgende punten betreffen: a. het beste filtreerend apparaat (appareil filtrant, Filtergerat) of gasmasker, dat men aan de burgerbevolking verstrekken kan; b. de doeltreffendste methode ter verze kering van gasdichte afsluiting en van voor ziening met zuivere lucht van de ondergrond- sche schuilplaatsen voor de burgerbevolking in geval van aerochemisch bombardement; c. de beste reagens om in de lucht het uiterst gevaarlijke en geduchte bestendige gas aan te toonen, dat in den wereldoorlog gebruikt is, bekend onder de namen: yperiet, mosterdgas, geelkruisgas enz. Een dergelijke uitgebreide onderneming, op zoodanige wijze als de commissie van des kundigen eenparig aanbevolen heeft, ver- eischt enorme financieele bedragen. Deze bedragen bijeen te brengen is de taak van de Regeeringen, van de Nationale Roode Kruisvereenigingen en ook van de bevolking zelve. Zoodra het Internationale Roode Kruiscomité in het bezit is van de benoodigde fondsen, zal het den aangevangenen arbeid voortzetten, met moed en methode, gesteund door de bereids ondervonden bemoediging en door de reeds thans gemaakte studiën. Doch zonder verder af te wachten, zal het Internationale Roode Kruiscomité op I Juli 1929 een prijsvraag uitschrijven met betrek king tot het gevaarlijke mosterdgas, waar voor het 10.000 Zwitsersche franken be schikbaar stelt, en waaromtrent het mede- deelingen zal deen in de dagbladpers en in de (o.a. chemische) vakpers. hun namen daarop zouden hebben geplaatst, zonder dat op die lijst de namen der candi- daten voorkwamen. Het beroep zal worden behandeld in een openbare zitting van Ged. Staten op Vrijdag a.s. te 9'A uur. Woensdag is te Amsterdam, 79 jaar oud, overleden de heer Daan Goedkoop, oud- directeur van de Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappü, de nestor onzer scheeps bouwers. De overledene, wiens verdiensten erkend werden door zijn benoeming tot ridder in den Nederlandschen Leeuw, bekleedde wei nig functies naast zijn hoofdvak. Enkele jaren is de heer Goedkoop lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland geweest. De ter aarde bestelling is bepaald op a.s. Zaterdag te twaalf uur op Zorgvlied (Amstel- dijk). Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst der R.K. In dischgasten, Oud-Indischgasten en hen, die zich binnenkort in Indië denken te vestigen, zal plaats hebben op Dinsdag 4 Juni a.s. des avonds te 8 uur in „Huize Voorhout" aan het Lange Voorhout 19, Den Haag. Zij, die deze bijeenkomst wenschen bij te wonen kunnen zich in verbinding stellen met het .Katholiek Indisch-Bureau", de Carpentierstraat 153, Den Haag. Bij Ouddorp Het Tweede Kamerlid, de heer J. ter Laan, heeft den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat één of meer ingezetenen van de gemeente Ouddorp in den jongsten tijd herhaaldelijk hebben aangedrongen op het treffen van maatregelen tot beteugeling van de schadelijke konijnenplaag, waardoor vooral de gebruikers van de gronden in den polder Oude Nieuwland, gelegen langs de domeingronden in de gemeente Ouddorp, worden getroffen? Is het juist, dat een langgerekte strook der aan bovengenoemden polder grenzende Rijksduin- en andere grondden verpacht is aan den heer S. Visser, aldaar, en dat deze pachter naast jager ook onbezoldigd Rijks veldwachter is, zoodat de konijnen in dub bele mate bescherming genieten? Is de Minister, indien bovenstaande vragen bevestigend moeten worden beantwoord, be reid, maatregelen te bevorderen waardoor de konijnenplaag dermate kan worden beteugeld, dat de gebruikers van de landerijen in ge noemden polder geen schade van beteekenis meer aan de gewassen (cichorei é.a. produc ten) zullen hebben? Wil de Minister mededeelen of het juist is, dat in de onder de gemeente Ouddorp ge legen duinen geen duindoorn meer mag wor den gekapt, en, zoo ja, op welke overwegin gen deze maatregel steunt? Is het den Minister bekend, dat gedurende de wintermaanden een aantal arbeiders, voor heen met het kappen en verkoopen van duin doorn, die voor afrastering van perceelen land wordt gebezigd, loonenden arbeid vond en wil hij bevorderen dat, indien noodig on der bepaalde voorwaarden, het kappen van duindoorn wederom wordt toegestaan? De min. van Arbeid, Handel en Nijverheid, heeft Hedjaz besmet verklaard wegens pok ken. P. J. Arts of mr. P. M. Arts? Docr den heer de Vries, vroeger afdee- lingssecretaris v. d. R. K. Volkspartij, doch die thans een lijst heeft ingediend voor de Volkspartij (candidaten P. J. Arts en J. F. Lune), is bij Ged. Staten van Zuid-Holland beroep ingesteld tegen de beslissing van het hoofdstembureau in den kieskring 's-Gra- venhage, waarbij geldig is verklaard de lijst van de R. K. Volkspartij (eerste candidaat mr. P. M. Arts). De heer de Vries grondt zijn bezwaar hierop, dat de onderteekenaars van de lijst Uit het voorloopig verslag der Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van artikel 3 der Leerplichtwet blijkt, dat vele leden hun instemming met het doel van dit ontwerp betuigden. Volgens sommige leden, zal echter een verschillende verplichting ontstaan voor kin deren, die juist vóór en voor kinderen, die juist nA het begin van den nieuwen cursus, waarbij voor hen het achtste leerjaar aan vangt, den leeftijd van dertien jaar bereiken. Begint de nieuwe cursus bijv. op 1 Sept.. dan zal een kind, dat reeds zeven klassen van de lagere school doorloopen heeft en op 31 Augustus dertien jaar wordt, niet meer leer plichtig zijn, doch wordt het op 1 Septem ber 13 jaar, dan is het nog een vol jaar leer plichtig. Deze ongelijkheid zal vooral op het platteland als onbillijk worden gevoeld. Het wetsontwerp kon, wegens dit bezwaar, niet de goedkeuring van deze leden wegdragen. Andere leden achtten de bestreden clau sule volkomen duidelijk en slechts voor één uitleg vatbaar; „Het kind mag de school niet verlaten, vóór de klasse, waarin het op zijn dertienden verjaardag zit, te hebben afgeloopen." Wij veronderstellen, dat „Het Volk" let terlijk citeert; wij willen ook veronderstel len, dat, wat de Kardinaal verder in zijn herderlijken brief zegt, de in „Het Volk" geciteerde woorden niet nog duidelijker maakt dan ze al in zichzelf zijn en wij willen dan dit citaat den Katholieken van Nederland voorhouden, als een krachtigen aandrang, om: op 3 Jtfii a.s. toch alen, zon der één uitzondering te stemmen op de R.-K. Staatspartij Kardinaal Bourne toch beschouwt, blijkens dit citaat van zijn herderlijk schrijven, de taak van het stemmen zoo gewichtig, dat hij den kiezers toewenscht, dat God hen moge helpen een wijs besluit te nemen; dat hij die taak wil zien opgevat als een gewetensplicht; dat hij die taak volvoerd wil zien zóó, dat daardoor wordt bevorderd de eer van God en van het vaderland. Welnu, er is nog niet eens noodig een „grondig onderzoek" voor den Katholiek in ons vaderland, om te weten, wat zijn gewe ten hem zegt over het uitbrengen van zijn stem bij een verkiezing van de volksverte genwoordiging; hoe hij dan door zijn stem kan bevorderen de eer van God! Men zal toch b.v. niet kunnen beweren, dat een Katholiek in Nederland, die zou stemmen op de S. D. A. P„ zoo zou kunnen handelen in den geest van het schrijven goor Kardinaal Boume, gericht aan de Engelsehe Katholieken over den gewetensplicht van het stemmen. De woorden van Kardinaal Bourne kunnen zeker geen aanleiding zijn voor een Katho liek in Nederland, die ook maar even wil nadenken, om te stemmen op de S.D.A.P.!" Toestemming tot publikatie van de gewisselde stukken Naar het Hbld. verneemt, zou thans van de Belgische regeering toestemmend ant woord zijn ontvangen op het verzoek om overlegging aan de Staten-Generaal van de sinds de verwerping van het Ned.-Beigische verdrag gewisselde stukken. Aan de toestemming zouden echter nog voorwaarden zijn verbonden, welke nader overleg noodig maken. BEGROOTING WEGENSFONDS VAN 1929 Ernstige critiek op den minister Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot vaststelling van de be grooting van Inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1929 geven verschillende leden als hun meening te ken nen, dat de Minister veel te langzaam en zon der lijn werkt. Gedurende zijn bewind is vrij wel niets van beteekenis tot stand gebracht, nóch op het gebied van den bruggenbouw, nóch wat de afschaffing van de tollen betreft. Enkele leden betoogden de wenscheiykheid om de vaste rivierovergangen zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Eenige leden vroegen 's Ministers aandacht voor de onbillijk geachte ultkeering aan de provincie Limburg uit het Wegenfonds, waar op ook reeds het vorige jaar bij de begrooting van dit fonds is gewezen. IN- EN DOORVOER VAN KIPPEN- EN EENDENEIEREN De indiening van het wetsontwerp, hou dende bepalingen betreffende den in- en doorvoer van kippen- en eendeneieren werd, blijkens het voorloopig verslag door verschil lende leden toegejuicht. Bevordering van den export en wegneming van belemmeringen voor den uitvoer achtten zij van overgroote beteekenis voor den handel en' dus voor de welvaart van ons land. WAARBORGEN VOOR UITGEVOERDE LANDBOUWPRODUCTEN Bij het afdeelingsonderzoek van het ont werp van wet, houdende voorschriften be treffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen of hoedanigheid van uitge voerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbedrijf, gaven verschillende leden blijken van ingenomenheid met de indiening er van. Onder het opschrift: Kardinaal Bourne spreekt. Stemt zoo gü wilt, bevatte „Het Volk" eergisterenavond een tele gram uit Londen, volgens hetwelk in alle Ka tholieke kerken Zondag een herderlijke brief is voorgelezen van Zijne Eminentie Kardi naal Bourne, waarin woordelijk wordt gezegd: „Het stemrecht legt u den plicht op uw stem uit te brengen, niet om aan een gril te voldoen maar ter eere Gods en van uw vader land. Uw plicht is het na een grondig onder zoek te stemmen zooals uw geweten zegt. Moge God u helpen een wijs besluit te nemen." Kardinaal Bourne spreekt zich dus voor geen enkele partij uit, constateert „Het Volk." Naar aanleiding hiervan merkt de JLeid- sche Crt." het volgende op: „Nu moet toch iedereen weten en „Het Volk" weet dit zeker dat in Engeland èn de politieke verhoudingen én de politieke organisatie der kiezers gehéél anders zijn dan bij ons dat Kardinaal Boume zich daarom, nu en onder deze omstandigheden, heel moeilijk, zoo niet onmogelijk zou kun nen uitspreken voor een bepaalde partij. MaarKardinaal Boume zegt toch geenszins: stemt zoo ge wilt. Integendeel! Samenwerking met andere partijen. In het Weekblad „De Groene Amster dammer" wijdt professor mr. P. J. M. Aal- berse een artikel aan de Katholieke Staats party. Over de samenwerking dezer partij met andere schrijft de heer Aalberse: De katholieken maken ongeveer een der de van Nederland's bevolking uit. De his torie heeft hun geleerd, dat het, om hun positie te handhaven, voor hen noodzake- ïyk was zich aaneen te sluiten. Slechts geleideiyk is dit samengaan op staatkundig terrein bij hen gegroeid tot de hechte een heid van thans. Aaneensluiting beteekent voor hen geen afsluiting. Samenwerking met anderen werd door hen steeds, waar noodig en mogelyk, aanvaard, zoowel op maatschappelijk als op staatkundig terrein. Maar ook al weer door de ervaring geleerd wenschen zy die samenwerking niet als individuen, maas- collectief. Zoo kwam de politieke samen werking tot stand met de Anti-revolution- naire Party en de Christelijk-Historische Unie, omdat de beginselen dezer belde Pro- testantsche Christeiyke partyen, bij alle verschil, toch het dichtst stonden bij die der Katholieken. Juist door die overeen stemming, althans ten deele, in de diep ste beginselen heeft deze samenwerking ge durende zoovele jaren stand kunnen hou den. Zeker, samenwerking ook met andere Partyen is voor de Katholieke Staatspartij wanneer deze haar noodzakeiyk en moge- ïyk mocht biyken, niet uitgesloten. Ook by verschil in beginselen kan er overeen stemming bestaan omtrent bepaalde con crete wetgevende maatregelen. Is die over eenstemming te bereiken voor een vol doend aantal punten, om een regeerings- program voor een vierjarige parlementaire periode te vullen, en zijn. er voorts voldoen de waarborgen aanwezig, dat niets onder namen zal worden, hetwelk met de eigen- staatkundige beginselen in strijd zou zijn, dan zou samenwerking mogeiyk zijn, indien de noodzakelijkheid ervan was komen vast te staan, 't Is echter volkomen begrijpelijk, dat de katholieken indien hun de keuze ge laten wordt, eerder de voorkeur geven aan een samenwerking met hen, die ook, zy het ten deele, in de beginselen met hen overeenstemmen, dan met hen ,met wiemen alleen op een practisch accoord tot over eenstemming komen kan. De eerste zal dan ook meer waarborg voor duurzaamheid bie den dan de laatste. zich voldoende deelnemers aanbieden, den lSden October uit Genua vertrekken en den 31sten Januari weer terug zijn. Het verbiyf in Indië duurt twee maan den, van 8 November 1929 tot 8 Januari 1930, waarvan de eerste zes weken desge- wenscht gebezigd zullen worden om de deel nemers individueel in de gelegenheid te stellen tot het behartigen van hun zakelijke belangen, en de twee resteerende weken om gezamenlyk bezienswaardige cultuuronder nemingen en instellingen te bezoeken. De deelnemers, die byeen blijven, zullen het volgende reisplan volbrengen: twee we ken Batavia, WeltevredenBuitenzorg; een week; Bandoeng; een week Vorstenlanden; een week Semarang; een week Soerabaja; twee weken Dell of de reis van de West kust Padang naar de Oostkust. In Indië zal een centraal punt gevormd worden, waar de deelnemers elkander des- gewenscht steeds kunnen treffen en waar zy voor him zakeiyke doeleinden de noodlge voorlichting en steun kunnen erlangen. Voor dit laatste doel heeft zich bereids een comité in Indië gevormd, bestaande uit de heeren: Bruineman, politiek verte genwoordiger van het Suikersyndicaat, mr. A. C. Sandkuyl, hoofdvertegenwoordiger der Bataafsche Petroleum Mij., dr. J. Schmut- zer, gedelegeerd lid van den Volksraad In Ned.-Indië. Bovendien bestaat reeds de toe zegging van ir. H. L. Weiter, hoofd der af- deeïing nijverheid van het departement van landbouw, nijverheid en handel, dat hij zich beschikbaar stelt om alle noodlge voorlich ting en introducties in Indië te verschaffen De contact-commissie der A.RK.W.V. en de K.J.W.V. stelt zich voor om den deel nemers de voorbereiding der reis in Ne derland zooveel mogelyk te vergemakkely- ken door het verzamelen van gegevens, die voor het doel der reis voor elk deelnemer individueel van belang kunnen zyn. Voor dat doel is in Nederland eveneens een co mité opgericht, bestaande uit de heeren: J. P. J. Asselbergs, voorzitter der R.K. fede ratie, L. Bouwman, Maatschappy „Neder land", ir. L. Feber, lid der Tweede Kamer, L. Janssens, voorzitter der K.J.W.V., A. H. Kloppenburg, directeur der Cultuurmaat- schappy „Indrapoera", mr. dr. D. Kooien, lid van den Raad van State, dr. L. G. Kortenhorst, algemeene secretaris der A. R. K. W. V., mr. G. Mutsaefs, secretaris der K.J.W.V., mr. L. A. M. van Ogtrop, gedelegeerde Javasche Bank, mr. H. Schaapveld, redacteur van „De Naamlooze Vennootschap". Waakt op! De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant heeft in verband met de vele en ernstige boschbranden, waardoor ook zyn gewest dit jaar wordt geteisterd, de volgende waarschuwing tegen het brandge vaar in bosschen en heiden gepubliceerd. Brandgevaar bedreigt dageiyksch de bos schen en heiden in ons gewest. De winter is streng en droog geweest, vandaar dat het brandgevaar veel erger is dan in andere jaren. Reeds een belangryke oppervlakte is kaal gebrand. Zoo wordt onze provincie ver armd, zoo ook wordt haar uiterlijk geschon den. De schending van het natuurschoon is soms in geen tientallen jaren te herstellen. Alle weidenkenden roep ik op tot mede werking aan de bestrijding van het brand gevaar. Geen vuur, geen brandende sigaren of pijpen, vooral geen brandende sigaretten in of by bosschen of heidevelden! Volgens de statistiek zyn de meeste bran den toe te schryven aan onvoorzichtigheid. Ouders en onderwijzers mogen de jeugd waarschuwen. Volwassenen zullen zich zelf het rooken in bosschen en heidevelden heb ben te ontzeggen. De veldwachters en poli tiedienaren zullen gestreng waken tegen overtreding van het rookverbod. Laat allen, wien het welzyn en de schoon heid van Noord-Brabant lief is, als één man optreden tegen het brandgevaar. Het ongerept behoud van onze prachtige bosschen en heidevelden zal ons aller beloo ning zyn. Naar aanleiding van het door ons uit „Voeding en Hygiëne" overgenomen artikel „Pinksteren en Nieuwe Haring" deelt men ons uit reederskringen het volgende mede; De heer dr. A. van der Laan generali seert in zijn beschouwingen te veel en kan als directeur der Vischvoorziening te Am sterdam toch zeker niet willen bedoelen het publiek van haring afkeerig te maken. Een feit is het, dat dit jaar de goede maatjes veel vroeger zyn verschenen dan anders en dat de kwaliteit buitengewoon goed is, ook van de z.g. kolmaatjes, die schrijver als „klein slap, dun en waterig" gelieft te betitelen. Trouwens, ondanks dit jaar zeer vroeg vallende Pinksteren, werd de eerste goed'e, werkelijke maatjesharing reeds vóór Pink steren aan H. M. de Koningin aangeboden, namelijk op 18 Mei, derhalve drie weken vóór den door den heer v. d. L. genoem den (vasten?) datum. Hoewel ik niet op het geheele betoog van den geachten schrijver wil ingaan, wil ik toch nog opmerken, dat deze vergeet, dat tegenwoordig de visschery veel vroeger en ook veel Zuidelijker wordt begonnen, na- melyk op 57 gr. en 58 gr. N. Br., waar men vroeger toen alleen zeilloggers in gebruik waren nooit vischte. Ik kan slechts hopen, dat het betoog van den directeur der Gemeenteiyke Visch voorziening te Amsterdam niet tot gevolg zal hebben, dat er minder haring gegeten wordt, want ieder, die reeds thans en vóór Pinksteren met het nieuwe product ken nis maakte, zal toegeven, dat de kwaliteit schitterend en de haring dit jaar een wer kelijke lekkerny is. .leen schietoefeningen meer In verband met de langdurige droogte hèeft de Minister van Defensie bepaald, dat wegens brandgevaar in bosch- en heideter- rein geen schietoefeningen meer gehouden mogen worden met losse patronen en sein en lichtmunitie. De'stichter van de Nederlandsche kolonie In Buenos Aires J In „Ons Weekblad" van 4 Mei, het orgaan van de Nederlandsche kolonie in Argentinië, wordt met groote erkentelykheid gewag ge maakt van den zeventigsten verjaardag van den heer J. A. Waldorp, een der vaders van de Nederlandsche kolonie in Buenos Aires. „Toen de vader van dén heer J. A. Wal- j dorp, de heer J. A. A. Waldorp, in 1881 hier in Argentinië aankwam, door de regeering 1 der provincie Buenos Aires gecontracteerd j voer het aanleggen van de haven van Ense- nada, begon een reeks werken en een tradi tie, die voor de Nederlandsche water bouwkunde een nieuw land veroverden. En voor de Nderlandsche Kolonie, tot op dat oogenblik uit enkelingen bestaande, begon eigenlijk toen haar leven als eenheid. De 1 heer Waldorp had, bij zijn komst, den heer Dirks medegebracht; 3 zoons van den heer Waldorp volgden om aan het werk deel te nemen. Van deze vyf menschen zyn nog twee in leven: de heer Dirks, de nestor der Nederl. kolonie en de heer Waldorp, wiens zeventigste verjaardag nu gevierd is, Nederlanders beiden op en top en van cle besten. Met den naam Waldorp begon de geschiedenis van de Nederlandsche water bouwkunde hier; van dat oogenblik af dateert het aanzien hier in Argentinië van namen als de Waldorps, Dirks, Van Hattem, Dates, Van Haaren: namen, die historisch zullen zijn als eenmaal de geschiedenis van de openstelling van Argentinië voor het wereldverkeer voorgeschreven wordt." Van R.K. werkgevers om het afzet gebied voor de Nederlandsche in dustrie te behouden. De „R.K. Werkgever" maakt melding van een in overleg tusschen de Algem. R.K. Werkgeversvereeniglng en de Kath. Jonge Werkgevers-Vereeniging opgemaakt plan voor een zakenreis naar Indië om, in ver band met den teruggang van den Neder landschen handel op Indië te trachten het afzetgebied in Indië voor de Nederlandsche industrie te behouden. Men zou, wanneer Door de N.V. Filmafdeeling van het Cen traal Bureau der K. S. A. zyn de vertoo- ningsrechten verkregen van de eerste zui ver christelyke kunstfilm. „Het wonderbare leven van Thérèse Mar tin",. de Kleine Theresia van Lisieux. Uit de beste Fransche productie n.l. Vandal en Delac. Van deze film, vervaardigd door den be kenden Fransohen cineast Julien Duvivier, werd in het théatre des Champs-Elyssées 'n galavoorstelling gegeven onder eere-prese- dium van Zyne Eminentie Kardinaal Dubois, Aartsbisschop van Parys en van Zyne Ex cellentie Mgr. Maglione, Nuntius van Z.H. den Paus. Het orkest stond onder leiding van Mr. Szyfer, dirigent der groote opera te Parys, terwijl door het koor van de „Sain- te-Chapelie" toepasselijke liederen gezongen werden. Door den bekenden redenaar en priester- journalist Pierre L'Ermin, werd een korte inleiding gehouden, waarin hij zyn vreugde uitte over de totstandkoming en vertooning van dit filmwerk. De N. V. Filmafdeeling van het Centraal Bureau der K. S. A„ is voornemens deze film in de maand September in openbare vertooning te brengen. Eind Augustus of begin September, zal te Amsterdam of Haarlem een speciale voor stelling voor pers en genoodigden gegeven worden. Een adres van den heer Koopman aan den Raad De heer G. Koopman heeft een adres ge zonden aan den Amsterdamschen gemeente raad, waarin hy o.m. zegt, dat hem door zyne geldgevers is medegedeeld, dat het voor de N.V. De Groote Schouwburg te Amster dam, onder de den Raad bekende voorwaar den, ter beschikking gehouden kapitaal groot 2.500.000, voor den bouw van het schouw burggebouw, waarvoor in zyn adres aan den Raad d.d. 15 April j.l. toestemming en mede werking is verzocht, beschikbaar blyft tot uiterlijk 1 Augustus van dit jaar. Met het oog hierop, verzoekt hy den Raad op zyn adres d.d. 15 April j.l. een beschik king en zoo mogelyk: een gunstige be schikking te willen nemen vóór 1 Augustus 1929, zulks zoowel om zijnen geldgevers eene definitieve mededeeling ce kunnen doen, als wel om uiterlyk op het einde van het vol gende jaar met den bouw van den door hem geprojecteerden schouwburg gereed te kunnen wezen. Adr. merkt op, dat, waar de voor den bouw benoodigde gelden aanwezig zyn, aan de ver wezenlijking van zyn plan niet in den weg staat, indien de Raad hem toestemming tot bouwen geeft en eventueel, wanneer het door hem in zijn adres d.d 15 April j.l. gevraagde terrein onverhoopt niet voor het doel zou kunnen worden bestemd, hem eene andere geschikte plaats zou willen aanwy zen. Door de verwezenlyking van zijn bouw plan zyn alle vormen van dramatische kunst gediend, namelyk zoowel de vocaal-dramati sche (dit met het oog op de voorstellingen der Wagnervereeniging, op eene eventueel te stichten Nederlandsche Opera, op de voorstellingen van het Italiaansche en van andere vreemde opera-gezelschappen, en wel in de groote zaal met hare 2000 plaatsen), als de groote en de intieme tooneel-drama- tische kunst (in de Vondelzaal met 800 plaatsen, o.a. voor de z.g. „Kamerspelen"). De op 2000 plaatsen berekende groote tooneelzaal kan door een byzondere tech nische inrichting, tot de capaciteit van 1000 plaatsen worden teruggebracht, zoodat in het door hem onworpen schouwburgplan tegelyk twee tooneelgezelschappen kunnen spelen hetgeeen by den bestaanden schouwburgnood en de veelheid der gezel schappen, naar zijn meening, van geen ge ringe beteekenis is. Naar het oordeel van deskundigen ten slotte is elk financieel risico, ook voor de gemeente Amsterdam buitengesloten. handelde, 275.000 kostte en tot nog 26.250.000 opbracht. Maar dit bedrag is na* tuurlyk de bruto-opbrengst en moet men het niet verwarren met de netto-opbrengst, die iets meer dan de helft bedraagt. Zijn duurste films „The Lady of The Pavements" waai" „Sorrows of Satan" 2.625.000). zyn laatste film s „The Lady of The Pavements" waar van ds wereldpremière onlangs in New Y°r is vertoond. De hoofdrollen in deze film w°r" den vertolkt door de United Artists-fil#' spelers William Boyd en Lupe Velez. Het zal een geluidsfilm zijn met orkestbegeleiding geluidseffecten en Lupe Velez' stem. Er J5 echter ook een stomme kopie van vervaardig"- Vanwege het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's Hage wordt gemeld, dat vacatures, welke ontstaan zyn door het °n slag met 1 September a.s. van de heeren Arnold Spoel en Henri Völlmar, op de vol gende wyze zullen worden vervuld: Voor solozang de heer Jan Dekker en M. Heymans; voor solfège en harmonie "e heer Jan Spoel; voor harmonie mej. Jo hanna Wagenaar, terwijl aan den heer Renaud, leeraar der solfègeklasse, het harrn®' nie-onderwijs wordt opgedragen aan hen, voor orkest-diploma studeeren. De Commissie, dor B. en W. der Hoofdstad te benoemen ter bestudeering van b®. Schouwburgvragstuk, is nog niet gehe®| saamgesteld. Leden daarvan zullen zyn, be' halve wethouder Ketelaar, die het voorzit* terschap ervan bekleeden zal, mevrouw H. van Dam van Isselt, referendaris der deeling „Kunstzaken"; ir. A. R. Hulshof!' stadsarchitect; mr. H. M. Merkelbac"' directeur van den Stadsschouwburg; mr. J. van Hengel, directeur van de Amster* damsche Bank; een lid van de Nederland' sche Tooneelkunstenaarsvereeniging, door deze organisatie nog moet worden af gewezen; en een toneeldirècteur. waarvoo wethouder Ketelaar zich heeft gewelf opdat zij zich onderling omtrent de keu# zullen verstaan, tot de directeis van he Vereenigd Toneel, van het Schouwtooneel e° van het Nieuwe Nederlandsch Tooneel. Alhoewel het in de bedoeling ligt, dat deö; commissie spoedig met hare adviezen Se' reed komt, zal het toch wel najaar worded- vóór Tiaar rapport kan worden verwacht. D. W. Griffith, de bekende regisseur van de United Artists, is op het oogenblik twintig jaar werkzaam in de filmindustrie. In deze twintig jaar heeft hij 430 films gemaakt, wel ke hem 32.085.000 gekost hebben. De bruto- opbrengst dezer films, waarvan twee derde stukken in één en twee bedrijven zijn vóór 1912 vervaardigd, heeft op het oogenblik reeds het reusachtige bedrag van 140.132.500 bereikt. Indien wy zyn vyf laatste films ais basis nemen bedraagt de gemiddelde op brengst van een film van Griffth 3.250.000, wat ongeveer 1.100.000 méér is dan de ge middelde opbrengst der films van iederen anderen regisseur. De netto-opbrengst der 430 films bedraagt 62.500.000. Toch is het eigenaardig, dat, hoewel Grif fith meer geld verdient dan welke artist op de wereld ook, hy in vergelijking met Joseph M. Schenck, Cecil B. de Mille, Carl Leammle Adolphe Zukor en anderen, arm te nooemen is. Dit komt vermoedelijk hierdoor, omdat hij zijn winst voornamelyk gebruikt voor expe- rimenteele doeleinden. Altyd is Griffith erop uit geweest om de film te volmaken en zelfs tegen de grootste lichamelijke en financieele offers zag hy niet op om dit, zijn levensdoel, te bereiken. Door zijn gestadig doorwerken is hij een der groot te pioniers in de filmindustrie geworden. Hij ontdekte of vond uit de „long-shot" (foto's van verre genomen, waardoor het effect zeer vergroot werd), de „close-up" (foto's om de zelfde reden op korten afstand genomen), de „camera-angles" (foto's onder een be paalden hoek genomen) en „snoftfocus ef fects" (foto's met een wazig beeld, waardoor de schoonheid van dit beeld zéér verhoogd wordt). Ook was hij de eerste regisseur, die het realisme in zyn films bracht en het over dreven dramatische tooneelspel, dat de eerste films kenmerkte, verving door het natuuriyk spel der huidige werken. Griffith vervaardig de eveneens cle eerste „talking picture" spre kende film en wel in 1920, toen zijn Dream- Street volgens het Kellum-systeem gesyn chroniseerd werd. In dien tyd heeft hy ge tracht geld bij elkaar te krijgen om de spre kende film algemeen ingevoerd te krijgen, hy mocht er niet in slagen, want men noemde zyn plannen „fantastisch." De laatste jaren hebben bewezen, dat zijn plannen voor ver werkelijking wel degelijk vatbaar waren. Ten slotte laten wij een overzicht volgen van Griffith-films met kostende prijzen en bruto-opbrengsten. Tot 1910: 206 filmwerken in één bedrijf, per stuk 2500, kostende 515.000, opbrengst 5.150.000. Van 1910 tot 1912: 104 werken in twee bedryven, per stuk 5000, kostende 520.000, opbrengst 5.200.000 Stukken in drie, ver en vijf bedrijven, ge maakt naar het Biograph-systeem, volgens welk systeem de eerste films werden vervaar digd: ongeveer 100 filmwerken, kostende 6.250.000, opbrengst 37.500.000. Wat financieel succes betreft Is zijn groot ste film „The Birth of a Nation" een werk dat den Amerikaanschen Vryheidsoorlog be- Uit Nymegen wordt gemeld: Op de R. K. begraafplaats alhier is Din5' dagmiddag op het graf van den op 28 fl» 1928 overleden componist W. Heydt een ge' denksteen onthuld, namens een comité van vrienden en vereerders van den ontslapen^ De plechtigheid geschiedde in veler tegen' woordigheid, onder wie de weduwe, doch# en andere familieleden. Pater D. v. d. Geest O.P. pastoor te Rot' terdam, voerde als voorzitter van het co mité het woord. Toen het doek, dat den steen omhul"e' was verwyderd, zong het koor der kerk van de Dominicanen, onder leiding van pat» Meyer, het Crux Fidelis van Perost. Pater v. d. Geest betuigde op verzoek va" de weduwe, en ook uit naam der beide zoon5" die verhinderd waren tegenwoordig te zi)£ den dank aan allen, die op eenige wyze heO ben deelgenomen aan het huldebetoon. De steen is van dolomiet, ontworpen do" den architect Oscar Leeuw en uitgevoerd de steenhouwerij van den heer Euwens ol' hier. Hy is 1.80 M. hoog en draagt aan kop een symbolische voorstelling van de" Heiligen Geest, en relief uitgewerkt, daa^ onder een klein gedeelte van Heydt's co# positie Veni Creator Spiritus en het °v schrift: „P. W. J. Heydt, 13 October 1858 28 Mei 1928, Toonkunstenaar", en aan voet van den steen de woorden In Pac Twee pilasters, een kruis formeerend, in waarvan gebeiteld een Christus-monogra met de Alpha en de Omega, flankeeren be geheel. Dank zy de voortdurende mildheid van heer en mevrouw DruckerFraser is n Rijksmuseum te Amsterdam in het bezit 8 komen van een kapitaal-schilderij Prud'homme, voorstellend Rutger "a Schimmelpennick, den lateren raadpc^ sionaris, met zyn vrouw en twee kinder® ten tyde dat hy gezant te Parys was. M® vindt het stuk, dat zoowel van cultuurhis# rische als van aesthetische waarde is, in®, smaakvol gereorganiseerde meubelafdecU118 van het Museum. Zeventig jaar oud De bekende mierenvorscher, pater Er'®!1 Wasmann werd Woensdag zeventig jaar oU Hii gaf vergeiykende studiën in het h® over het geestesleven van mieren en van„ i; hoogere dieren. Verder publiceerde kil „Termiten, Termitopholen und Myrmekop# len Ostindiens", „Instinkt und IntelÜSefg im Tierreich" en nog verschillende andLf werken op het gebied van de psychologie mieren en van het evolutieprobleem. Blijkens het verslag van de Universitej^ bibliotheek te Amsterdam over 1928, °P maakt door den nieuwen bibliothecaris. J. S. Theissen, vermeerderde het boeken zit door schenkingen en door aankoop dje derom aanzienlijk. Tot de buitenlandera blyk van belangstelling gaven in de blz<a* theek, behoorde de hertog van Alba te drid, van wien wy een collectie zeer werken in de Spaansche taal ontv Door aankoop breidde men het boekei zit der verschillende afdeelingen u!t; ,enii veilingen werd een en ander van betÊ tjp- verworven. o.a. eenige Nederlandsche Pos .jé cunabelen, die in de bekende bibliogr# van Lijhoff en Kronenberg niet voorkoi Het aantal bezoeken was 49.544; dat der.t(.a raadpleegde boeken 79.554; dat der u leende boeken 38.590; dat der tfjdscnri en andere periodieken 10.056; dat der nle ingeschreven boeken 4260 enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6