Dingen van den Dag Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HUISKAMER TWEEDE blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 31 MEI 1929 BLADZIJDE 1 Haarlem als Bloemenstad Kupers wil de Poenale Sanctie in Genève aan de orde stellen Onze gezant te Kopenhagen Onze gezant te Oslo Ingekomen giften Eerste Kamer De onbewaakte overwegen De aannemerskwestie Nieuw misverstand in de N ederlandsch-Belgische kwestie Jhr. Loudon weer ongesteld „De strijd in den aether" Maatschappij tot bevordering der Toonkunst De partij voor de heertjes Het bioscoopconflict in het Zuiden Derde Congres van de Electro Technische Handel en Industrie Prins Hendrik te Barneveld Volkenbond De parel 24. Ta Haarlem heeft de Barteljorisstraat- ^feeniging het initiatief genomen tot -en daad, die het aanzien van Noord- ollands hoofdstad als bloemenstad zeer en goede kan komen. Zij heeft gemeend naar werkzaamheden niet te moeten ePerken tot een gezellig samenzijn eens &er jaar van de leden en tot een straat- ersiering bij feestelijke gelegenheden, «aar zij heeft een dezer dagen een hoe- eelheid bloemen besteld en die onder •Jaar leden laten uitdeelen om ze te ge- druiken voor etalageversiering. Vooraf Vr°eg zij den leden hoeveel bloemen zij ^enschten en in welke kleuren en aan e uitgesproken verlangens is zooveel öl°gelijk voldaan. De levering werd op dragen aan een bloemist en deze bleek het denkbeeld zóó ingenomen te jj'jn, dat hij niet alleen de bestelling Keurig uitvoerde, maar ook alle mede werking toezegde om den winkeliers egemoet te komen. Deze vakman ziet «eel goed in, dat hierbij ook een bloemis- •er'belang betrokken kan zijn en de "aarlemmers zullen wel begrijpen, dat er uit het idee van de Barteljorisstraat- 'ereeniging een reclame voor hun stad eu streek kan geboren worden, die met Seen goud te betalen is. Tu alle etalages, van de Barteljoris- sjraat-winkels ziet men tuilen tulpen in jjhe kleuren en nuances en grootten prij- Midden in de stad is te zien wat e bollenstreek aan moois te leveren v®rmag. Als ook andere straatvereeni- jj'bgen dit idee zouden overnemen en bloemenversiering niet alleen beper- tot den bollentijd, maar zouden Uitstrekken over een zoo groot mogelijk gedeelte van het jaar, dan zou de be- 2°eker van Haarlem metterdaad van °nze stad den indruk krijgen, dien de ^■rdrijkskundige boeken er van geven: TIaarlem bloemenstad. Als reclame voor Haarlem-woonstad zulks niet te versmaden. toen heeft in den loop der jaren al Wehigmaal in die richting wat willen Reiken door het houden van bloemen- eesten, bloemencorso's, balconversierin- d met daaraan verbonden wedstrij- d, maar wat de Barteljorisstraat doet. ujkt inderdaad het ei van Columbus te d om van Haarlem een bloemenstad uitnemendheid te maken. Als dag aan dag en bijna het geheele dr door in alle winkeletalages van het dtrum de liefde voor de bloemen wordt dgekweekt bij de burgerij, dan kan het "'et anders of ook particulieren zullen Pleizier in gaan stellen de gevels van jd huizen op een of andere wijze met '°emen te versieren. Misschien gaan ?e]Ts de architecten er rekening mede dden in den bouw, dat bloemversiering een huis in Haarlem een onaf schei- eliik geheel vormt met den bouwtrant. De vakvereenigingen van bloemisten zouden, dunkt ons, in dezen wel tot medewerking bereid zijn. Op de eerste plaats uit liefde voor de streek hunner inwoning, doch ook uit een oogpunt van onpersoonlijke vak- reclame. Jaarlijks worden door de reclamecom missies reeds groote hoeveelheden bloe men beschikbaar gesteld voor de ver fraaiing van parken en tuinen in het buitenland. Onlangs werd ook een reclame-versiering voor het plantsoen tegenover het paleis op den Dam te Amsterdam aangebracht. Geleid door dit zelfde beginsel zouden de bloembol- len-vakvereenigingen ook wel bereid zijn aan de Haarlemmers, zij het onder be paalde voorwaarden, goedkoop bloemen af te staan. Een mooi, bloemrijk Haar lem, waarvan men tot ver in het buiten land spreekt, kan het vak slechts ten goede komen. Wat er nu in de Barteljorisstraat te zien is op het gebied van etalagever fraaiing door middel van bloemen is intusschen nog maar een begin. In sommige etalages zijn de vazen met bloemen op goed geluk af in de vitrines gezet. De bloemversiering moet natuur lijk een geheel gaan vormen met de etaleerkunst. De bloemen moeten bijdra gen tot de aantrekkelijkheid van de etalage en moeten ook het uitgestalde artikel aantrekkelijker maken en onder strepen. In den boekwinkel van den heer Bosse wordt een aardige poging in de goede richting gedaan om de mooie hoedanigheden van de geëtaleerde tul pen op de uitgestalde artikelen toe te passen. Ons Haarlem beschikt over zulke schitterende krachten op het gebied der etaleerkunst, dat er geen twijfel aan be hoeft te bestaan of binnen eenige jaren zouden er op dit gebied een ervaring en 'n smaak zijn opgedaan, die de bewonde ring zouden kunnen opwekken van al wat zich op de geheele wereld winkelier noemt. Daarvan kan ook een groote opvoe dende kracht op het publiek uitgaan. Het zien van door bloemen smakelijk aangekleede uitstallingen zou zeker ver edelend werken. Misschien willen vereenigingen als die voor de Bevordering van Vreemdelingen verkeer en de Middenstandscentrale het idee bij de verschillende vereenigingen ter uitwerking propageeren. Er dient wel eenige centrale leiding te zijn, want voor elk der straatvereenigingen op zich zelf zal het moeilijk zijn om het noodige contact met de vakvereenigingen der bloemisten te krijgen. Hier is wel wat te doen voor mooi- Haarlem. De Nederlandsche arbeidersgedelegeerde Kupers heeft voor de Donderdag geopende 12e Internationale Arbeidsconferentie de volgende motie ingediend met betrekking tot de kwestie der poenale sanctie: „De 12e Internationale Arbeidsconferentie, erkennend het belang van de discussies over de kwestie van den gedwongen arbeid van inboorlingen in de thans aangevangen zit ting; veronderstellend, dat onder deze kwes tie ook het verrichten van contractarbeid van inboorlingen in de thans aangevangen zitting; veronderstellend, dat onder deze kwestie ook het verrichten van contract arbeid van inboorlingen valt, en dat de kwestie van de naleving der arbeidscontrac ten door middel van de poenale sanctie een deel uitmaakt van het algemeen probleem van den arbeid van inboorlingen; gezien hebbende uit de publicaties van het interna tionaal arbeidsbureau, dat dit bureau en de deskundigencommissie inzake den arbeid van inboorlingen de kwestie van den con tract-arbeid bestudeert; spreekt de hoop uit, dat deze studies met alle mogelijken spoed zullen worden voortgezet, en dat de resul taten er van vroeg genoeg zullen worden openbaar gemaakt, opdat de kwestie op de agenda van de Internationale Arbeidsconfe rentie van het jaar 1931 geplaatst kan wor den." De Ned. gezant te Kopenhagen W. L. F. C. Ridder van Rappard heeft zijn post met verlof verlaten. De zaakgelastigde van Nederland te Olso de heer H. van Asch van Wijck, is met ver lof van zijn post vertrokken. Voor het Nederlandsch college te Rome is gekomen: N. 1 kastoor O. te L. 5.— Vergadering van 30 Mei Voorzitter J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Tn de Donderdag gehouden Eerste Kamer- e 'hg zijn verschillende wetsontwerpen aan- tjden; o.m. het wetsontwerp inzake be- Van^611 betreffende den in- en doorvoer j d Kippen- en eend-eieren en dat betref- Ttiik ^'j^Srng van bet IXe hoofdstuk der ^Jdegrooting (o.a. ophooging van den 'schen Overlaat tot bandijkhoogte). Uitvoer landbouwvoortbrengselen f(. het wetsontwerp: Voorschriften betref- Scjj het waarborgen van bepaalde eigen- waPPen of hoedanigheid van uitgevoerde eii .rengselen van het landbouw-, veeteelt- hee 2uivelbedrjjf, zegt, op een vraag van den De Gijselaar betreffende het op- ha^*1 van een vertegenwoordiger van den histe 411 commissie van advies, de Mi- boUwr van Binnenlandsche Zaken en Land- 06 heer KAN- dat de samenstelling der Vc-f/bKisie nog niet vaststaat, doch dat er ^'eia °e<3eli-'k aanleiding zal bestaan ook han- ren in de commissie op te nemen. dej.7" Wetsontwerp wordt aangenomen zon- Ev °°fdelijke stemming. ïaac>e.neens worden aangenomen zonder be- w'slaSing of hoofdelijke stemming de °htwerpen 3 tot en met 10. Verbetering van de Maas. Oat 6J heer VAN LANSCHOT (R.K.) zegt, de daS voor hem een dag van vreug- aati °md'at nu eindelijk recht wordt gedaan &rab bevolking van Noord-Oostelijk Noord- laat fjhf. die reeds tientallen van jaren over ga van den Beerschen Overlaat. Deze W bans worden opgehoogd tot bandijks- e- De bevolking van het Zuidelijk deel VaJJns 'and zal d'it ook zeer waardeeren. Siciie belanghebbenden zal geen verder sub- Ie Van rijkswege worden gevorderd voor ^Sl.JJrKen, voor dit doel benoodigd. Deze was dringend noodig,- want de is een zeer nukkige rivier. De toe- V*1 kan ons nog hoogere waterstanden sBr v, dan die van 1928' i hoopt, dat dit werk thans met kracht Comité-Generaal. De Kamer 'begeeft zich in comité-generaal voor de behandeling van de huishoudelijke begrooting voor 1930. Na heropening van de openbare vergade ring om 12 uur 15 wordt de vergadering tot nadere bijeenroeping verdaagd. «h biet spoea wordt uitgevoerd. De ingenieur, die U116V»UV1U. Vfth -n Voorbereiding is belast, is een zoon ''Qqm wijien dr. Lely. Spr. brengt een Van dank en van waardeering aan de T van waterstaat en financiën. ber M'nister van Waterstaat, de heer Van aiebseete' dankt den heer Van Lanschot voor ,JbtWorWoorden en de Kamer, dat zij dit wets- 'seft 15 zoo spoedig mogelijk in behandeling TietWlllen nemen. 4et Wetsontwerp wordt aangenomen zon- ï^gi^Tóelijke stemming. ?<0bde, worden de overige wetsontwerpen beraadslaging of hoofdelijke stemming gehotnen. Een onderhoud met ir. H. P. Maas Geesteranus In verband met het rapport van de com missie van onderzoek inzake de veiligheid op de openbare niet-afgesloten overwegen, heeft de redactie van het Hbl. een onderhoud ge had met den heer ir. H. P. Maas Geesteranus, hoofdingenieur, chef van den dienst van Weg en Werken der Nederlandsche Spoorwegen, die lid van bedoelde commissie was en tot wiens departement de onbewaakte overwegen behooren. Op de vraag, wat de Nederlandsche Spoor wegen zullen doen in verband met de con clusies, waartoe de commissie gekomen is, wees de heer Maas Geesteranus er op, dat nu het rapport aan den minister van Waterstaat is uitgebracht, thans het woord ook aan dien minister is, wat er gebeuren zal. Dat neemt echter niet weg, dat door de Spoorwegen ongetwijfeld verschillende maatregelen ge nomen zullen worden in den geest van de conclusies van het rapport, en omdat inter nationale overeenkomsten daartoe in de toe komst zullen nopen. Zoo zullen de roodde reflectoren, die thans in de overwegboomen en dep alen zijn aangebracht, vervangen worden door oranje reflectoren. Maar de bezwaren zijn daarmede niet op geheven, als men bedenkt, dat per jaar meer dan 3000 reflectoren door baldadige handen vernield worden. Om de vernieling zooveel mogelijk tegen te gaan, worden nu bedoelde reflectoren in gegoten ijzeren traliehuisjes gezet. Wat de automatische seinen betreft, achtte de heer Maas Geeseranus het roode flikker licht, dat dag en nacht werkt, het beste en hij vermoedde, dat daarmede in de toekomst wel proeven genomen zullen worden op onbe waakte overwegen, in overleg met den mi nister van Waterstaat aan te wijzen. Op de vraag wat de Spoorwegen denken te doen met den veel besproken overweg te Rilland Bath, nu daar ter plaatse weer een ongeluk is gebeurd, antwoordde de heer Maas Geesteranus, dat er ook na dit ongeluk voor de Spoorwegen geen reden is om wijziging in den bestaanden toestand te brengen. Die overweg is z.i. niet gevaarlijker dan andere, want op een afstand van 500 meter kan men de treinen zien naderen. Het zwakke punt bij de onbewaakte over wegen is: de mist. doch de gegevens wijzen uit, dat, evenals bij avond en nacht, bij mist de minste ongelukken voorkomen. Bliikbaar zijn de menschen dan voorzichtiger. Einde in het zicht Destijds hebben wij gemeld, dat de Aan nemersbonden hun actie tegen de borgstel ling en voor de arbitrage hadden opgeschort tot 1 Juni. Intusschen zijn de besprekingen met den minister van Waterstaat voortgezet. Zij hebben nog niet tot een definitief resul taat geleid. Echter heeft, naar het Hbld. ver neemt, de stand der besprekingen den bon den aanleiding gegeven de actie opnieuw op te schorten. De R.K. Bond van Bouwpa- troons deed het tot 1 Juli, de Ned. Aanne- mersbond voor onbepaalden tijd. In aannemerskringen koestert men het vertrouwen, dat eerlang een bevredigende oplossing zal zijn gevonden. In de Nederlandsch-Belgische kwestie Toen onze regeering antwoordde op de Belgische nota's over de Schelde en de Schelde—Rijn-verbinding, verbond zij daar aan de vraag, of de Belgische regeering er bezwaar tegen had, dat door mededeeling aan het Nederlandsche parlement publiciteit werd gegeven aan de ter zake tusschen Brus sel en Den Haag gewisselde stukken. Sedert dien hebben wij allerlei fraaie mededeelingen gelezen, waaruit alles te le zen was behalve die toestemming van Brus sel, die toch eigenlijk iets vanzelfsprekends was. Nu, na de Belgische verkiezingen, komt eicenliik een tegenvoorstel, waarover het Belg. Tel. Ag een bericht verspreidt, dat blijkbaar bedoelt den indruk te vestigen, als ware de Nederlandsche regeering voorne mens een onvolledige publicatie te doen. Het tegenvoorstel moet berusten op een misver stand. Het komt neer op publicatie van een geschrift, blijkbaar bestemd voor de buiten wacht. Maar de Nederlandsche regeermg heeft aan een dergelijk propagandaschrift geen behoefte: zij vroeg, correct. 8,»n de Be!<*'sche verlof haar eigen volksvertegenwoordiging te ree^en vOTi d" "ewiSSeMe stukken. Klaar en simpel. Dat heeft met Pro pagandistische publicistiek niets te maken. De buitenwacht gaat het Belgisch-Neder- landsch geschil trouwens niet aan. Zij heeft met pronagandistische publicistiek niets te maken. De buitenwacht gaat het Belgiscb- Nederlandsch geschil trouwens niet aan. Zij r.cpft, daarin geen medezeggenschap. Het is wel droevig gesteld met deze zaak. dat zelfs een zoo eenvoudige vraag, a!s die van de Nederlandsche regeering nog aanlei ding kan geven tot misverstand bij de Brus- selsche regeering. België wil niet naar het Hof maar wel naar Genève Het Hbld. verneemt nu uit Londen: Volgens den Brusselschen correspondent van de „Times" zet de Belgische regeering in -en nota aan de ^-deFandsche uiteen, dat de huidige toestand niet langer in overeenstem ming is met de verdragen van 1839 en legt den nadruk op de noodzakelijkheid van een verbinding tusschen Antwerpen en den Rijn. Het verkeer tusschen Antwerpen en den Rijn vermindert van jaar tot jaar tengevolge van de moeilijkheden in deze verbinding. De nota bevat voorts een lange uiteenzet ting van de juridische redenen, waarom België niet er in kan toestemmen om de kwestie aan het Haagsche Hof voor te leg gen, en waarom België wel bereid zou zijn de 'aangelegenheid naar den Raad.ven den Volkenbond te verwijzen. De Ned. gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon, is opnieuw door ongesteldheid verhinderd zijn functie uit te oefenen. De gezantschaps secretaris, mr. dr. L. Carsten, beheert nu tijdelijk het gezantschap De K. R. O. schrijft ons: Het „Algemeen Handelsblad geeft in zijn avondeditie van 24 Mei een beschou wing over het omroepvraagstuk onder bo- venstaanden titel. Zij is te lang om haar geheel te behandelen Wij d^en er slechts enkele grepen uit. Uit het artikel blijkt, dat de schrijver al weer van de overtuiging uitgaat, dat de ruzie in den aether veroorzaakt "Ou zijn door den K. R. O. en N. C. R V. Wij protesteeren maar weer eens me, allen nadruk hiertegen. Beiö'e omroeporga- nisaties' hebben steeds met elkander m volkomen harmonie geleefd, maar ook steeds voeling willen houden met de an dere ter behartiging van de gemeenschap pelijke belangen. Steeds is het de H. D. O., A N. R. O., A. V. R. O. geweest, die met een hautain' gebaar hen heeft afgewezen niet wenschte opgenomen te worden in het comité van omroepen, alle medewerking weigerde of liever gezegd waar het eenizs- •ins kon, zelfs tegenwerkte. Nu neg willen beide organisaties In vrede leven met de andere, doch zü kunnen niet dulden, dat zij die meer dan de helft van ons volk ver tegenwoordigen met minder zendtijd wor den bedeeld dan haar toekomt, ook is sa menwerking alleen mogelijk op voet van volslagen gelijkheid. Bij name de K. R. O. houdt zich strikt aan den inhoud van de radio-paragraaf van de Katholieke Staats partij: Ten aanzien van de radio vrije en zelfstandige ontwikkeling van de maatschap pelijke krachten; billijke verdeeling van den zendtijd volgens de in de bevolking le vende richtingen." Het „Handelsblad" stelt voorop, dat de programma's der andere omroepen nooit de vergelijking met die van de A. V. R. O. kunnen doorstaan. Hierover willen wij niet disputeeren, daar een eerlijke vergelijking zeer moeilijk is. Wel willen wij de aan dacht onzer lezers vestigen hierop, dat vooral in den laatsten tijd niet zelden door de A. V. R. O. verbeteringen in onze programma's aangebracht, nieuwigheden door ons ingevoerd, werden nagevolgd. Dat geschiedt niet als men zelf reeds beter en nieuwer was. En ook, dat wij èn omdat wij korteren tijd bestaan èn wijl wij niet iederen dag konden uitzenden, minder gelegenheid hadden ons te ontwik kelen en dikwijls die programma's moes ten missen, we'ke bijzonder door het pu bliek verlangd werden, omdat zij vielen op dagen, waarop voor ons de uitzending niet mogelijk was. Wat de K. R .O. thans reeas vermag is van dien aard, dat wij met ge lijken uitzendtijd als de A. V. R. O. voor deze onder geen enkel opzicht behoeven onder te doen. Juist de beperkte zendtijd is een handicap voor betere programma's. Wij hebben pertinent geweigerd mede te werken aan een algemeene uitzending zegt het Handelsblad. Zooals het daar staat niet geheel juist. Want wij hebben federa tieve samenwerking niet uitgesloten. Wij zijn niet te vinden voor een gezamenlijk neutraal programma, zooals de A. V. R. O. het opvat en wel hierom niet omdat wij niets minder vreezen dan neutraliteit niet verzekerd zijn in de toekomst, dat die programma's neutraal zuHen blijven het z.g.n. algmeen neutraal programma met algmeene stemmen zou moeten worden goedgekeurd, wat om de wijduiteenloopence levensbeschouwingen practisch uiterst moeilijk en waarschijnlijk wel onmogelijk is niet weten wie ten slotte als summus arbiter uit zou moeten maken, wat neu traal is of niet en wij op het eigen oogenblik, dat wij een algemeen programma gezamenlijk zouden verzorgen, dat volgens het Handelsblad „een uitnemende kern" van de uitzendingen zou zijn, onze eigen zaak zouden maken tot een winkel van tweede- hansch-artikelen. Misschien zouden wij ge dwongen zijn de proef te nemen als het ons aan financieele of moreele macht ontbrak; maar nu geheel ons katholiek volk in den breeden zin van het woord den K. R. O. als zijn eigen omroep beschouwt ,is deze mlstens even goed als de andere organisaties in staat volkomen en autonoom zijn uitzending tc verzorgen. Dat het Handelsblad het met dit laatste niet eens is blijkt wel uit het volgende „Hebben V. A. R. A., K. R. O., N. C R V en consorten (onderstreeping K. R. O.) beide zenders, dan waarschijnlijk wel in één gebouw te Huizen te vereenigen in handen, cilan is het ipleit voor degenen, die in den omroep een middel zien tot ont spanning en ontwikkeling (onderstreeping K. R. O.) verloren." M.a.w.. de ontwikkeling kan alleen de neutraal-liberale A. V. R. O. geven, de an dere omroepen niet. Het tegendeel door hun uitzending wordt het pleit voor óte ontwikkeUng VERLOREN. Ja, Handelsblad, dat eene zinnetje, waar uit weer zoo duidelijk de liberale of zoo u wil de neutrale mentaliteit blijkt, begrijp dat eens goed dat ééne zinnetje is al voldoende motief voor ons om met de u geestverwante A. V. R. O. onmogelijk te kunnen samenwerken in een gemeenschap pelijk programma, zoolang deze waan blijft. De partijen zijn te ongelijk u met de A. V. R. O. de ontwikkeling van ons volk, wij met den K .R. O. en de katholieke cultuur den ondergang dier ontwikkeling. Het laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Het Handelsblad eindigt met een advies aan den minister, 't Is eenvoudig en af doende, maar het moet in alle geval uitgevoerd worden vóór de verkiezingen. Iedereen, die in de radiopuzzle eenigszins thuis is, begrijpt het waarom. Wij behoe ven daar verder niets over te zeggen. Het advies !uidt als volgt: W(ij onder- streepen enkele uitdrukkingen, die onze katholieke luisteraars wel zullen savouree- ren). „Als de omroepvereenigingen de mims- terieele boodschap kregen: wanneer gij het binnen vier weken niet eens wordt ove* een gemeenschappelijk program met ruimte voor afzonderlijke „kinderuurtjes'', „ziekenuurtjes", Godsdienstoefeningen le zingen enz., dan vervallenn uw aller zend vergunningen, dan zouden ds heeren wel eieren voor hun geld kiezen. „De .korte golf ons door de conferentie van Praag gelaten, zou dan kunnen worden gebezigd om den bekeeringsdrang der splijt- zuchtigen bot te vieren. „Wie liever naar Beethoven's muziek wil luisteren dan naar een cursus in kerkla tijn, of een feestvergadering naar aanlei ding van a'e inschrijving van het zoo- en zooveel duizendste lid van' een roode vak- vereeniging, die heeft daartoe volmaakte gelegenheid. Zonder dat aan degenen die stichting, ontwikkeling, ontspanning uit den aether willen, wat ook hun godsdien stige of politieke overtuiging zij, te kort wordt gedaan. „Er is voor den Minister van Waterstaat nog juist gelegenheid voor zijn aftreden, den dank van duizenden radioliefhebbers te verdienen. Als hij nu de leid'ers der Om- rcepvereenigmgen voor de keus stelt, om- nen vier weken legt gij mij een schema voor, waarmee gij het eens zijt, anders neem ik zelf de zaak ter hand. „Maar de tijd is kort." Wie bewondert niet met ons de zelfgenceg- •aamheid. die er spreekt uit de voortdurend herhaalde tegenstelling tusschen A. V. R. O en andere omroepen. En zouden wij met -nlke menschen kunnen samenwerken? Tntusschen blijkt uit het verslag der jaar- - adering van de A. V. R- O., dat er voor deze organisatie geen danleiding meer bestaat samenwerking met andere omroep vereenigingen in ons land te zoeken. Het zij zoo. ging van Electrotechnische Werkgevers; Ne derlandsche Vereeniging van Grossiers op Electrotechnisch Gebied. Op het programma staat onder meer een voordracht van den heer Ir. P. A. Roelofsen „Be Electriciteitsvoorziening op Java en hare toekomst", de behandeling van het rapport der VEHI-Commissie A. betreffende de te nemen maatregelen ter verbetering van het installateur-bedrijf, het rapport der VEHI- Commissie B, betreffende den verkoop van verbruikstoestellen door de bedrijven, een voordracht van den heer J. Moorman, over „Collectieve Electriciteitspropaganda", een referaat van den heer Dr. Ing. N. A. Hal- bertsma over „Electriciteitspropaganda in de Vsreenigde Staten en het nut van een lei draad voor den omvang van electrische huis installaties," en de opvoering van een too- neelstuk „De firma D. E. Oud S. Leur" van E. B. W. Schuitema. Aan dit Congres kan ook door niet-leden der hierbovengenoemde vereenir'ngen worden deelgenomen, op aanvrage bij het Secretari aat van het VEHI, Postbus 35, Eindhoven. Vorming van een eere-comité Voor de herdenking van het 100-jarig be staan ter Maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst is een eere-comité gevormd, dat Z. K. H. den Prins der Nederlanden tot be schermheer heeft. Van het uitgebreide eere- comité zijn de eere-voorzitters de heeren Mr. M. A. M. Waszink, min. van onderwijs, kun sten en wetenschappen; Jhr. Mr. Dr. Rösl', Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland; W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; Ch. E. H. Boissevain en Mr. D. Fock, oud-alg. voorzitèrs der Maatschap- nij. Het feest-comité is samenge: teld uit een aantal personen, w.o. de voorzitters, de diri genten en de muziekschool-directeuren der verschillende afdeelingen. De leiding van het feest berust in handen van een uitvoerend comité, dat is samenge steld uit de navolgende personen: J. Dudok van Heel, voorzitter; Dr. Paul Cronheim en Mr. W. Cnoop Koopmans A.Jzn., secretaris sen; Mr. H. H. v d. Berg en G. H. de Ma- rez Oyens, penningmeesters; G. van Deever; Mevr. J. Beukers van Ogtrop; S. Bottenheim; Dr. Rulolf Mengelberg en Mej. H. Rahusen. „Derlokken" van den heer H. A. Bremer be zichtigd, waarna hij z'ch via de verbrande Staatsbosschen te Kootwijk, naar Het Loo begaf. Het is dikwijls niet onvermakelijk te lezen hoe communisten en socialisten elkaar te lijf gaan en de „waarheid" zeggen. In de „Tribune" komt thans weer een stukje voor, betreffende de Belgische sociaal democraten en de Belgische verkiezingen. We citeeren: „Onder de Belgische sociaal-democraten heerscht. geen verslagenheid, integendeel, er heersent groote vreugdé. Waarom? 22 socialistische kamerleden en senatoren werden op, hun verzoek met een ridderorde begiftigd Daar verdwijnen die verloren 6 a 7 zetels bij in het n et. Waarom deelt „Het Volk" dit heuglijk be richt niet mee aan zijn lezers? Daaruit zou ieder toch kunnen zien, dat de sociaal-democratische Ie ders nette men schen zijn, in tegenstelling tot do commu nisten, die eigen'ijk voor 99 pet. bestaan uit analfabeten en dronkaards. De sociaal-democraten zijn de partij der nette menschen, der menschen n rok en hoogen hoed en met een lintje. Wij zijn de partij der haveloozen. Hebben we ooit anders beweerd? Als je een beetje een heer bent, sluit je je aan de S. D. A. P.!" Communisten en socialisten kregen klap pen bij de Belgische verk ezingen. Nu gaan ze elkaar, nog een beetje wrevelig, maar wat plagen. Op 27 en 28 Juni a.s. zal te Scheveningen het Ille Electi-otechnische Congres gehouden worden, uitgaande van het „Verbond voor Electrotechnische Handel en Industrie (VEHI)." Bij dit Verbond zijn aangesloten de volgende vereenigingen: Vereeniging van Di recteuren van Electriciteitsbedrijven tn Ne derland; Vereeniging van Fabrikanten op Electrotechnisch Gebied in Nederland, Elec- trobond; Vereeniging van Directeuren van Stroomdistributiebedrijven; Nederl. Vereeni- Donderdag heeft Prins Hendrik een bezoek aan de markt te Barneveld gebracht. Te kwart voor acht arriveerde Z. K. H. in ge zelschap van zijn adjudant luit. Termijte en. per auto vóór het gemeentehuis, waar, be halve het Gemeentebestuur, de besturen van een aantal vereenigingen aanwezig waren. D- burgemeester, de heer J. Westrik, heette den Prins hartelijk welkom, waarop men zich door de bevlagde dorpsstraten naar de groote eierhal begaf, waar de markt juist een aan vang nam. Hier werd den Prins o.m. de eierschouwm- richting vertoond. Ook het stempelen der eieren nam Z. K. H. in het pakhuis van den eierhandelaar, den heer H. Bos, in oogen- schouw. Vervolgens nam de Prins afscheid van he^ gezelschap, om zich daarna naar het kastee, „de Schaffelaar", van baron van Nagell, te begeven, bij wien het noenmaal werd ge bruikt. Na afloop hiervan heeft de Prins nog Schimmels Boerderij en het Hoenderpark De bioscoopcxploitflies in Maastricht nu ook stopgezet Het hoofdbestuur van den Nederl. Bios coopbond deelt mede, dat nu het schor singsbesluit door B. en W. van Maastricht vandaag op de Cinema „Royal," aldaar zal worden toegepast, alle andere bioscoop exploitaties in de gemeente Maastricht op last van het hoofdbestuur van den Nederl. Bioscoopbond overeenkomstig de genomen besluiten in de laatst gehouden ledenverga der ng, met ingang van vandaag zullen wor den stopgezet. De bioscoop te Sittard is reeds eerder ge sloten. In Noord-Brabant moeten Ged. Staten nog betreffende de kwestie inzake de Zuidelijke nakeuring een beslissing nemen. Deze besl'.s- sing zal vallen, nadat in een openbare zitting van Ged. te 's-Hertogenbosch door den voor zitter van den Nederl. Boscoopbond. het eerste beroep te dezer zake, door een blos- coopexplo;tant te Eindhoven aanhangig ge maakt zal zijn toegelicht. Verkiezing van Nederlanders Bij de opening der Donderdag gehouden 12de zitting der twaalfde arbeidersconferen- tie te Genève hebben als plaatsvervangende leden der voor"tellencommissie, die het eigen lijk bureau der conferentie is, zitting gekre gen de Nederlandsche werkr,evers-gedele- De gedienstigen bij de familie Burgers volgden elkander op met een snelheid van de beelden in de cinema. Zooals sommige sterren verschenen zij plotseling, bleven eenigen tijd en verdwenen dan weer even plotseling als ze gekomen waren. Ze ver toonden zich in alerlei vorm en allerlei kleu ren. Mevrouw Burgers bemoeide zich geheel al leen met deze moeilijke aangelegenheid; haai man werd te zeer door zaken in beslag ge nomen, om zich met dergelijke onbeduidende dingen te kunnen inlaten. Toen hij 's avonds uit de stad terugkeerde, zette hij zich aan tafel, ontvouwde zijn servet, waarop het ge bruikelijke verzoek volgde: „Clara, waar is mijn krant?" ..Clara is weg man; we hebben vanaf he den Betsy." Het nieuws liet hem volkomen onbewogen. Of Clara of Betsy zijn courant bracht, was immers voor hem van geen belang. Op zekeren avond, toen het echtpaar Bur gers zich gereed maakte, om zich ter ruste te begeven, zei mevrouw Burgers eensklaps: „Herman, mijn besluit is genomen. Ik houd mijn parel." „Parelwat parel? Ik begrijp^ er niet veel van." „Ik zal het je zeggen. Jij denkt altijd en alleen aan je zaken. Wat daarbuiten ligt, gaat langs je heen. Wat, ik je wilde zeggen, is het volgende: „Ik iieb de hand gelegd op een meisje, een prachtmeisje, werkelijk iets extra's. Je hebt ze gezien, hoe vind je ze?" „Ik heb er niets bijzonders aan opgemerkt." „Heb je niets opgemerkt? Heb je niet die houding gezien? Die keurige kleeding? Die ernst? Haar vriendelijk gezicht? Haar aan gename manieren? Haar beschaafde uit spraak? Niets van gemerkt? Ze drinkt alleen water, geen koffie, eet zeer bescheiden, is zuinig met gas en licht „Neezeg," onderbrak mijnheer Bur gers, ,,'t is werkelijk fameus! Je maakt toch geen grapje?" „Ik heb ze vandaag speciaal gecontroleerd en ik moet zeggen, er is niets aan te mer ken, totaal niets." „Maar kind. ik feliciteer je!" „Zij wascht, zij strijkt, ze breekt niet, ze is buitengewoon zindelijk en heider. Gaat niet naar dancing of bioscoop, draagt geen zijden kousen Haar vrijen tijd benut ze voor ver stelwerk, schrijft een brief aan haar ouders of leest. Mijn parel, mijn Hendrikie, een der laatste van de oude, getrouwe garde," besloot mevrouw Burgers als in extase. Toen knipte mijnheer Burgers het licht uit. Hij viel spoedig in een zoeten slaap en droomde, dat Hendrikje behulpzaam was bij het lossen van een wagon goederen tot laat in den nacht enweigerde daarvoor eenige "xtra-vergoeding aan te nemen. Het was te mooi om lang te kunnen duren. Na een week van voorbeeldige plichtsbe trachting werd Hendrikje ziek, ernstig ziek. Om haar parel te behouden, nam mevrouw Burgers twee werksters in dienst, die een niet, te stillen honger hadden, kilo's suiker en em mers koffie verbruikten en transpireerden zonder dat ze iets uitvoerden. De vrouw des huizes was een pleegzuster geworden, die des nachts opstond, om te zien, hoe het met Hendrikje ging, die voor deze buitengewone zorgen zich verteederd en bewogen gevoelde en verklaarde, dat zij haar leven lang de goedheid van mevrouw zou indachtig zijn. „Ik vind 't verkeerd, om je zoo uit te sloven," zei mijnheer Burgers op zekeren avond, toen hij thuiskwam. „Op een goeden dag verdwijnt ze evenals al de vorigen." „Wat kunnen mannen toch onbillijk zijn! Als je eens zag, hoe dankbaar het kind is! Ik vind het niet aardig van je, zoo iets te zeggen." „Hm, hm!" ze houdt zoo echt van ons." „Tra. la, la!" „O, Herman, hoe kun je toch zoo zijn!" Toen Hendrikje yan het ziekbed was op gestaan, ging ze naar mevrouw, dankte nog maals voor de goede zorgen, tijdens haar ziekte ondervonden en kondigde aan, dat zij zou vertrekken. Mevrouw Burgers dreigde in onmacht te vallen. „Wat nu," sprak ze na een poosje, veront waardigd, „wil je pu aldus je dankbaarheid toonen door mij in den steek te laten?" Hendrikje toonde zich aangedaan, ant woordde beleefd, o, zoo beleefd: Ik vraag u vergeving, mevrouw, maar hoe geen termijn in acht nemen." Vandaag nog verlaat ik uw huis. Ik kan zelfs onaangenaam ik 't vind, ik kan niei anders. „Je bent een monster, 'n verschrikkelijk wezen". „Mevrouw oordeelde verkeerd." Hendrikje bleef bij haar besluit noch een beroep op haar gevoel door mevrouw gedaan, noch de welsprekendheid van mijnheer ver mochten daarin verandering te brengen. De parel verdween en de droeve serie werd voortgezet met 'n Zeeuwsche, 'n Friezinnet je, 'n krulharige, 'n piekhoofdjeallemaal even vervelend, even onbekwaam, even veel- eischend en even lui. M-vrouw Burgers weende over haar verloren parel. Veertien dagen later las mijnheer Burgers het volgende bericht in de courant voor: Onder allerlei voornamen (Hendrikje, Lies, ~>ora, enz.).- tracht een dien-tmeisje correct en vriendelijk voorkomen, dochter van het echtpaar Mans te A, door voorbeeldig ge drag het vertrouwenvan de familie te win nen. Is' het vertrouwen gevestigd, J n laat zij haar vriend en handlanger, Joseph P., wonende te R., tot het huis toe en laat hem vrij spel bij het doorzoeken var. de woning. Zoodra de handlanger zijn slag Loeft gesla gen, wendt Hendrikje voor om noodzakelijke redenen te moeten vertrekken, om in een andere wijk van de stad hetzelfde spelletje opnieuw te beginnen. Dank zij de .jverige na sporingen der po itie zijn thans beiden gear resteerd." Van zijn krant opziende, merkte mijnheer Burgers op: „Had ik je niet hooien zeggen, vrouw, dat mannen zoo onbilijk kunnen zijn»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5