Gemengd Nieuws Öams# V yjDPljjg SPOn EN WEDSTRIJDEN :WEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 31 MEI 1929 BLADZIJDE 2 ?r5>1/1 jyb'iJ en ermee, 1 - - smaakt al's room ntemationaal congres voor bloemist-winkeliers Besmettelijk verwerpen en Malta-koorts De Scheveningsche visschersstaking SOCIAAL LEVEN Alg. Ned. Chr, Ambtenaars- bond Het slachtfondsenconflict KERKNIEUWS Merkwaardige gebedsver- hooring op voorspraak der Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch LANDBOUW EN VISSCHERIJ Maaikersen en geen Meikersen BRANDEN Brandje in de kelders van het Paleis voor Volksvlijt Brand in de bosschen bij Teteringen Tragisch verdrinkingsgeval Laag water te Amsterdam De ex-Duitsche Keizer bij Charley's Tante van het Rott. Hofstad Tooneel? Auto tegen een boom gereden Tribune te Bredenbroek ingestort Tragisch Botsing tusschen auto en motorfiets te Jutphaas RECHTSZAKEN, De Liebermann-affaires Onder de stoomtram Faillissementsaanvraag Liebermann De landarbeidersstaking Zweedsche kruiser te Rotterdam Kind door de tram gegrepen Geslipt en overleden KUNST EN KENNIS Het nieuwe museum Boymans De wandschilderingen van Thorn Prikker VOETBAL TramvogelsPol. S.V. Haarlem 50 S.V. De Tramvogels FeyenoordSparta DAMMEN Om het Nederl. Club kampioenschap Grock's Mémoires Damclub De Spaarnestad Groote Houtstraat 10 f rijk verdient op eiken ambtenaar 3 pCt. der j pensioert-bijdrage. Verscheidene andere afgevaardigden had- j den wenschen, speciaal ten aanzien van het Bezoldigingsbesluit. De heer L. H. Kurpershoek deelde mede, dat eerlang een congres van gemeente ambtenaren zal worden gehouden. Daar zul len de richtlijnen worden aangegeven voor het georganiseerd overleg. In den loop der vergadering huldigde de voorzitter den heer Vermeulen, die thans tien jaar als bondssecretaris fungeert. Besloten werd de volgende vergadering te Amersfoort te houden. De eerste congresdag werd besloten met een rede van het Tweede Kamerlid A. Zijlstra. .eerden mr. Cort van der Linden en de Ne- ïerlandscbe arbeiders-gedelegeerde Kupers. Verder is de heer Serrarens gekozen in het rcstuur der ar'oeidersgoep, die onzen land genoot Staal tot secretaris heeft gekozen. Aan de verkiezing van Serrarens gingen nog ?enige moeilijkheden vooraf, daar eenige der ïocialisti-che arbeiders-eredelegeerden het eestuur hunner troep geheel uit aanhangers van het I.V.V. hadden willen zien samenge teld. Bii de stemming was er echter een rteerderheid om cc'-- een vertegenwoordiger Ier Christel"re vakvereenigingen zooals Ser- -arens. een ieats in het bestuur te geven. Dok de leiding van het LV.Vr zelf had dit van 1én aanvang af gewenscht. Gemeld wordt: Einde vorige v eek had te Rarijs het vierde iaarliiksché congres plaats van de .Fleurop", 5e Epropeesche cr vnisatie van bloemist- vinkeliers. Hoofddoel van deze organisatie s het uitwis den van bestellingen voor (jloemweri- n tusschen de leden onderling, joodat iedere cliën, bij zijn eigen plaatselij- ten Mesmist blcsmwerk kan bestellen voor ;al van plaatsen, in het buitenland, zonder zerhooging van kosten, we.-'rdoor het risico •an vervoer en cïe hoege kosten van vracht ïn'emfcallsge worden cndervanzen. Ook voor iet- binnenland bestaat hier te lande een zoo danige organ:?- tie oncer den naam van .,Bloemen-Expresse." On het con"reweren vertegenwoordigd: België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk. 1/ - emburg. Nederland. Noorwe gen, Oostenrijk Zweden en Zwitserland. Ita lië. dat zich dit "vir ook bij de Fleurop oan 'cdt, h 1 bericht van verhindering ge zonden. ffoderiand was vertegenwoordigd deer de heeren C. Thim. Amsterdam en D. Admiraal, Den Haag. respect, voorzitter en lecretaris v d kring bloemist-winkeliers. TJit het 'r rrve vj van het hoofdbestuur, dat te Be"'iin gevestigd is, bleek dat de Fleurop thans reee's 3494 leden telt. Een studie-commissie benoemd. De ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid, overweegden. dat het wenschelijk is meerdere klaarheid te brengen in het vraagstuk van het besmettelijk verwerpen, (abortus infectiesust bij dieren en van de Malta koorts (febris undulaps) bij den nersch. m' de met het oog op het oorzake lijk verba'-.tusschen beide ziekten, hebben: I. de s e - m die vraagstuk opgedragen aan eene commissie, aan welke de beant woording wordt 'opgedragen vain de volgen- Ie vraven, zonder overigens de uitbreiding, welke deze commissie eventueel aan hare taak zoude willen even. te willen beperken; 1. Hee is de stand van het voorkomen in Nederland van het besmettelijk verwerpen, veroorzaakt door den Bacillus abortus Bang? 2. Zijn er gegevens, die er op wijzen of het zeker maken, dat de ziekte in ons land toenemende is? Indien dit het geval Is, wat zijn de oorzaken van deze toename? 3 Acht de commissie de bestrijding der ziekte zooals die Op het oogenblik in ons land geschiedt, afdoende om uitbreiding te gen te gaan en eventueel tot eene beperking of uitroeiing der ziekte te geraken? Zoo niet, op welke wijze zcu dan de .bestrijding dienen ie worden gevoerd? 4. Acht c een P? 5? cis -uiting tegen des» ziekte met levends Êang'sche abortus-bacil- ien-culturen gevaarlijk, met het oog op dc verspreiding der .ziekte? Zoo ja. welke maat regelen moeten dan genomen worden om dit gevaar te voorkomen of tot een minimum tc oe perken? 5. Is het naar het oordeel der commissie noodzakelijk wetenschappelijke onderzoekin gen te verrichten in zake fiet vraagstuk van den Bar, -schen abortus-bacil bij dier en mensen, en zcu de commissie' een schema voor dit onderzoek willen aangeven? Op welke wiize kan de Staat dit onderzoek be vorderen? 6. In welke mte bestaat er gevaar voor besmetting van den menscb met den Bacil lus abortus Bang en op welke wijze is dit gevaar te voorkomen of te beperken? 7. Is besfcrü ding der ziekte van Staatswege gewenscht of noodzakelijk? Zoo ja, welke maatregelen dienen te worden genomen? II. in deze commissie benoemd: tot lid en voorzi ter: prof. dr. L. da Blieck. tjtrecht; Tot lid en secretaris: dr. A. ten Sande. te 's-Gravenhage. Tot leden: dr. H C. L. E. Berger. 's-Gra- venhavo. dr. J. P .Bijl. Utrecht., dr. K. Buch- li. Rotterdam; dr. J Van der Hoeden, te UtrechtJ. A. J. M. Kirch, Uden; dr. N. M. Josephus Jitta. 's-Gravenhage; dr. L. F. D. E. Lemens. I' tterdam; prof. C F.'van Oyen, Utrecht; H. J. H. Sala, Venray. dr. J. Th. Terburg, 's-Gravenhage, A H. Veenbaas, Leeuwarden. De stakers handhaven hun eischen In het gebouw Volksbelang te Scheve- ningen werd Donderdagmiddag een zeer druk bezochte stakersbijeenkomst gehouden, waarin is besproken het standpunt van den bond, ten opzichte van de bemiddelingspo gingen van burgemeester Patijn. Het bestuur legt er daarbij den nadruk op, dat het in een moeilijke positie verkeert, ten opzichte van alle bemiddelingsvoor stellen, in verband met de reeds bestaande loonregeling in Katwijk en Maassluis en ook in verband met de overeenkomsten met enkele Vlaardingsche reeders, die voorloo- pig 26 pet. hebben toegezegd. De vergadering drong er bij het bestuur op aan den eisch van 26 pet. te handhaven, beneyens den eisch van een behoorlijke om schrijving van de regeling, omtrent het bin nen liggen. De schippers willen niets van besmet werk weten Naar het „Vad." van schipperszijde ver leemt, berust het bericht, in een der Haag- sche bladen, omtrent een zg. besluit der schippers-vereeniging, cm geen „besmet werk" te verrichten op fantasie. Donderdagmiddag heeft de schippers- vereeniging vergaderd en met algemeene stemmen juist het tegendeel besloten. De schipprs achten het onbillijk, dat de ma trozen wel aan boord kunnen gaan, om hun goed af te halen om bederf te voorkomen, maar dat de reeders hun visscherijmateriaal, dat ook aan bederf onderhevig is, niet zou den kunnen lossen. Men zal echter deze week nog afwachten in verband met het droge weer. Het ligt in 'de bedoeling deze werkzaamheden in den loop der volgende week te verrichten. Er valt dan te rekenen op den arbeid van ruim 80 schippers. De jaarvergadering De Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond hield Donderdag te Groningen zijn jaarvergade ring. De Bondsvoorzitter betoogde in zijn ope ningsrede, dat inzake de salarissen de Chris telijke ambtenaren lijnrecht staan tegenover hen. die den .enstrlid voeren. Zij willen niet den strijd, maar den vrede in het bedrijf. Er blijft nog wel iets te wenschen. Bij de behandeling van het Jaarverslag maakte de afgevaardigde van Amsterdam de opmerking, dat gestreefd moet worden naar yerlaging van den aftrek van pensioen. Het Te Schagen Het Hbld. verneemt, dat de aanvoer van vet vee op de Schager veemarkt Donderdag morgen nog niet de helft bedroeg van vorige j week Donderdag. Er werden 14 koeien on derling gefondst en aan slagers verkocht. Ër werden geen beesten overgenomen door de inkoop-combinatie van den Bond van Boerenslachtveefondsen. .De prijzen waren aanmerkelijk lager, clan vorige week. In Den Bosch gaat het gerucht, dat er door de voorspraak van de Zoete Lieve Vrouw een merkwaardige gebedsverhooring is geschied bij gelegenheid van het bezoek der Delftsche bedevaart. Er is ook hier, gelijk steeds bij soortgelijke Wonder-geruchten, de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen en niet vooruit te loopen op het oordeel van de kerkelijke overheid. De gebeurtenis schijnt zich, volgens het „Hsg.", als volgt te hebben toegedragen. Voor het Processielof, dat Dinsdagmiddag te 4 uur gehouden werd in de kathedraal vcor de bedevaartgangers, vroeg, een twaalf jarig kind, dat blind was (of ten minste zeer slecht ziende) het kleed der Zoete Lieve Vrouw te mogen aanraken. Daar, zooals men weet, het beeld in de Meimaand en gedurende den omgang in het middenschip op een hoo- gen troon geplaatst is, stond men haar toe de trappen achter het beeld te bestijgen. Zij kon toen het kleed en het beeld zelfs aan raken. Na deze aanraking moet zij gezegd hebben, dat zij beter zag, dan zij zien kon. Hierop is een der leiders, een Franciscaner pater, uit de sacristie onmiddellijk naar den kansel gegaan, waar hij de menigte van het gebeurde onder meer op de hoogte bracht, en verzocht gezamenlijk een tientje te bidden om God te bedanken Ter bevoegder plaatse werd aan het blad meegedeeld, dat er nog niets vaststaat: of hier een wonder is geschied of wel een sug gestie plaats had, of dat het kind de pijnen, v araan het vroeger irf de oogen leed. op dat oogenblik minder gevoelde, of iets beter zag. zeker is nog niets, zoodat men niet van won der spreken kan. De processie is Dinsdagavond vertrokken. Het kind is uit Den Haag, alwaar de geeste lijkheid het geval zal onderzoeken. Daarop is nu het wachten. Weidra zal er, al of niet bevestiging van het gebeurde komen, en zal men weten in hoeverre hier van een gene zing sprake kan zijn. Vrijwel algemeen wordt aangenomen, dat wij van maai- en niet van Meikersen be- hooren te spreken, omdat in Bloeimaand nimmer van het eten van kersen sprake kan zijn. Doch uit een krantenbericht van 14 Juni 1887 blijkt, dat dit oogsten in Mei toch wel degelijk is voorgekomen. Het bericht luidt; ..Zaterdagmorgen (11 Juni) passeerden te Lobith met de stoomboot ,;Stlozenfels" de eerste kersen uit Duitschland. bestaande uit 227 mandjes, wegende 1957 kilo, met be stemming Engeland. Door de ongunstige weersgesteldheid is dit jaar de eerste ver zending later dan gewoonlijk. In 1885 waren reeds op 27 Mei en in 1886 op 3 Juni de eer ste kersen binnen." ie Valkoog-dijk Donderdag ontstond door onbekende oor zaak brand bij den heer M. Louw, aan den Valkkoogerdijk onder Sint Maarten (N.-H.). De boerenbehuizing brandde tot de.n grond af. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Eist Donderdagavond is brand ontstaan in de boerderij „Prinsenhof", aan den Huisenschen- dijk onder de gemeente E'st. De bewoners, de familie Klomp, hadden nog juist den tijd om de deel, waar de brand ontstond, te verlaten. Het rieten dak van de boerderij was door vonken uit de locomotief van een zandtrein tje in brand geraakt. Het duurde geruimen tijd voordat de brandspuit -uit Eist aanwezig was, daar men juist elders een brandende schuur bluschte. Van de boerderij, die tegen brandschade was verzekerd, was echter wei nig meer te redden. Te Woensel Boerderij en twee arbeiders woningen afgebrand Nabij 'den Oudèh Toren te Woensel bij Eindhoven aan deSchakelstraat, ontstond gistermiddag brand in een arbeiderswoning bewoond door M. van den Berg. De bewo ners waren afwezig, zoodat de brand spoedig een grooten omvang had genomen. Voor de gemeentelijke brandweer ter plaatse was, waren ook de aangrenzende boerderij van den landbouwer Jan Scheepers en de arbeiders woning van Van Aspert door het vuur aan getast. Met de grootste moeite gelukte het, het in de brandende perceelen aanwezige geld en de geldswaardige papieren in veiligheid te biengen. Een-dochter van den landbouwer Scheepers, die ziek te bed lag, kon nog ge lukkig bijtijds gered worden. Inmiddels brand den de boerderij zoowel als twee arbeiders woningen totaal af. Van de inboedels kon slechts een zeer klein gedeelte gered worden. Ook de aangrenzende woning van Kooien bekwam aanzienlijke schade doch kon, even als een schuur langs genoemde boerderij ge spaard blijven. De aangerichte schade, die nogal aanzien lijk is, wordt door verzekering gedekt. Heidebrand Donderdagmiddag omstreeks 2 uur is tus schen Bergeijk en Bladel, ten zuiden van Eindhoven, een heidebrand uitgebroken, die zich aanvankelijk ernstig' liet aanzien! Be woners der streek hebben met alle krachts inspanning het vuur bestreden, dat zij tegen 7 uur meester waren. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid der sloopèrs ontstaan Woensdagavond, om 6 uur, werd de assis tentie der brandweer wederom ingeroepen voor een brand, die uitgebroken was, in de kelders-van het voormalig Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam. Ditmaal schijnt het vuur ontstaan te zijn door vonken, die weggespat zijn tengevolge van het afbranden van de ijzeren overblijf selen. Honderden menschen sloegen de rook wolkjes gade. Het brandje werd door de brandweer met een straal op de waterleiding gebluscht. Het ligt in de bedoeling van de brandweer dee sleopers te noodzaken meer oplettendheid bij hun werk te betrachten. Na twee uur gebluseht door militairen Door onbekende oorzaak brak Woensdag morgen ca. 11 uur brand uit in de bosschen van den heer' Coenraads'te Teteringen. Dooi den sterken wind sloegen de vlammen direct geweldig uit en liet het vuur zich zeer ernstig aanzien. Onmiddellijk in de nabijheid was een compagnie soldaten van ijet zesde reg. infanterie te Breda aan het oefenen. Dezen waren dadelijk ter plaatse en bestreden de vlammen met spaden en dennentakken. Na ongeveer twee uur hard werken was men het vuur meester en bestond geen gevaar meer voor verdere uitbreiding. (Tel.) Donderdagavond te even zeven uur heeft bij de Batavier-boot te Rotterdam, die op het ppnt van vertrekken lag. een tragisch ongeval plaats gehad, waarbij een Engelsche zeeman is verdronken. Een stel Engelsche zeelui, die met de ba- nanenboot „Sulaco" aangekomen en afge monsterd waren, zouden met de „Batavier" naar Londen vertrekken Zooals meer gebeurt wanneer een „crew" terugkeert naar het va derland. was er stevig gefuifd; zoodat allen behoorlijk de hoogte hadden. De man, van wien hier sprake is, stond' reeds op het ach terdek, toen eenige van zijn kameraden, die nog op den wal stonden, ruzie kregen en al heel gauw aan het vechten sloegen. De zeeman aan het achterdek wond zich hier over op, koos partij en wilde, uit pure vriend schap, mee gaan vechten. Hij rekende niet eerst uit of da sprong niet te groot zou zijn. doch klauterde over de reeling en waagde den sprong, om zoodoende op de kade te komen. De man sprong mis en viel tusschen de kade en de boot. Koewei twee menschen hem spoe dig nasprongen, gelukte het niet, hem tijdig op het droge te brengen. Pas na een half uur werd het lijk opgehaald, zoodat kunst matige ademhaling niet meer mocht baten Het lijk is door de rivierpolitie naar Croos- wijk vervoerd. De „Batavier" vertrok gerui men tijd te laat. Een schip In de sluis vastgeraakt Ten gevolge van de aanhoudende droogte is de waterstand te Amsterdam belangrijk gedaald. Het peil was ,Donderdag ongeveer 10 c.M. beneden normaal. Maandagmorgen j.l. kwam de Kampenaar „Elisabeth", groot 564 ton, schipper L. G. Altliusius, geladen met steenkolen en bestemd voor de Zuider-Gasfabriek te Amsterdam, voor de Amstelschutsluis. Volgens den schip per lag zijn schip 2.31 M. diep en volgens den sluiswachter stond er in de sluis 2,33 M water. Het schipwerd in de groote kolk van de Amstelschutsluis gesleept, doch het bleek, dat het er niet meer uit kon. De waterstand werd steeds lager en het gevolg was, dat het vaartuig de geheele week in de sluis bleef vastzitten. Alle andere schepen, die niet door de kleine sluis geschut konden worden, kon den dientengevolge niet door de sluis. Donderdagmiddag heeft de havenmeester van Amsterdam, de heer W. N. van de Poli, maatregelen genomen om te trachten door het opzetten van het water het schip uit de sluis te zetten. De sluizen en bruggen te Amsterdam, res sorteeren niet onder den havenmeester, doch onder den dienst der belastingen, doch de havenmeester, tot wien de schipper zich heden om hulp wendde, was onmiddellijk bereid deze zoo* mogelijk te verleenen. Men hoopt spoedig het water zoo ver te kunnen laten stijgen, dat het schip weer vlot komt en de vaart door de sluis wordt her steld. In de B, Z. am Mittag (25 Mei 1.1.) staat te lezen; „De ex-Keizer is over wereldoorlog en 10 jaar ballingschap heen, zijn lievelingsstuk trouw gebleven. In den Ken. Schouwburg in Den Haag had voor eenige dagen de première plaats van een nieuwe bewerking van de oude klucht „De Tante van Charley", met den Beriijnschen acteur Adoïphe Engers in de titeirol. die behalve door de leden van het Duitsche gezantschap, ook door Wilhelm II, die uit Doorn was overgekomen, werd bijge woond. De crUiek van een Hoilandsch blad geeft dit feit in de volgende bewoordingen weer: „De tante werd met roode rozen en lach salvo's van het talrijke publiek overstroomd. In den schouwburg merkten wij, behalve de Duitsche legatie, ergens in een loge verbor gen, een heer cp met een militair uiterlijk en een witten puntbaard. Hij kón letterlijk niet meer van het lachen en luisterde naar den naam Wilhelm", Zeker een aardige reclame te Berlijn voor Engers, laat het „Vad." op dit moois volgen. Maar de B.Z. wach zich wèl den naam van het Haagsche blad te noemen, vermoedelijk, omdat het heel goed weet, dat het hier een canard laat opvliegen. Een der inzittenden gedood Op den weg van Gulpen naar Maastricht is een auto van de firma W„ uit Amsterdam tegen een boom gereden. De beide inzittenden werden bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis Calva- riën'oerg te Maastricht vervoerd. Een hun ner, de heer v. K., uit Tilburg, bleek ernstige verwondingen aan het hoofd te hebben be komen en overleed kort na aankomst. De toestand van het tweede slachtoffer, den heer W., uit Amsterdam, is niet le vensgevaarlijk. Aantal personen gevallen; een hunner ernstig gewond Bij de viering van het R. K. gildefeest in de buurtschap Bredenbroek, is, naar de Tel. verneemt, Dinsdag de tribune die over de Aaldersbeek was gebouwd, ingestort. Een aantal personen kwam in de beek, die ge lukkig droog was, terécht. Een hunner, de landbouwer J. H. van Hol, uit de buurtschap Voorst, werd evenwel, doordat hij een bank op het hoofd kreeg, ernstig gewond. Woensdagnacht is te Vaals overleden na een korte ongestèldheid, ongeveer op het zelfde oogenblik, de 78-jarige L. Souren en diens zoon, L. Souren, oud 39 jaar. Deze was lid van den gemeenteraad .en van het R. K. parochiaal kerkbestuur. Uit de richting Vreeswijk naderden in colonne elf chassis van automobielen, aï- omsiig' uit Eelgië, met bestemming voor Amsterdam, het dorp. In het dorp gekomen, wilde no. 9 ben zine innemen en teneinde zoo spoedig mo gelijk klaar te zijn, zwenkte de chauffeur ter hoogte van het gemeentehuis plotseling naar links, om de anderen voorbij te kun nen rijden. Juist naderde uit tegenovergestelde rich ting de motorrijder Van S., uit IJsselstein. Een botsing was onvermijdelijk. De motor rijder werd enkele meters ver weggeslingerd en met eenige ernstige vlseschwonden opge nomen. Dr. Slooff, te Jutphaas,-verleende onmid dellijk de eerste hulp en legde een nood verband, waarna het slachtoffer naar de Rijksklinieken te Utrecht werd overgebracht. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in. (Tel.) Donderdag werd voor de Rotterdamsche Rechtbank enquête gehouden in de zaak van de N. V. Èlolland-Amerika Levensverzekering- Maqfscnannjjj, in linuidatie. In 1920 was di recteur Salomon Liebermann die d-n reserve ritmeester bij de huzaren Jhr. Taets van Amerongen als inspecteur in dienst nam op een salaris van 2800 en hem opdroeg aan- deelen voor een kapitaalsuitbreiding tot 500.000 te plaatsen bij hun relaties. De heer Taets van Amerongen plaatste 110 aandeelen. Als getuige gehoord, verklaarde hij, dat voor hem van den verkoop een posi tie afhing. In geldzaken had hij evenwel niet gezeten, veel verstand had hij er dus niet van. Liebermann zelf noemde hem een dom- men jongen. Hij plaatste aandeelen bij L. A. Kamper en Mr. Pynacker Hordijk, Kemper de ei?cher in deze zaak, kwam weldra tot de ontdekking, dat de aandeelen vcor deze kap'.te.als"itbrotdln«r oud waren. Hii belaagde zich bij den getuige van Amerongen die langzamerhand bemerkte, dat het ook met het uitbetalen der salarissen mis liep. Hi,i diende daarom in 1921 zijn ontslag in. Mr. Pijnacker Hordijk, als getuige gehoord, deelde mede, dat hij na veel aandrang van Taets van Amerongen, dien hij kende en "raag wilde helpen bezweken was en twee aandeelen nam, toen hij Taets eens bij zijn barbier ontmoette. Taets had hem verzekerd, dat de zaak te vertrouwen was, omdat be kende mannen in den Raad van Commissa rissen zaten. Toen Mr. Hordijk zijn aandeel- lenbewijs kreeg, beklaagde hij zich bij den Hoofdinspecteur, die ook als getuige gehoord werd. dat deze aandeelen oud waren. Deze verzekerde hem. dat de nieuwe aandeelen wel dra zouden komen. Zij waren nóg niet ge drukt en daarom behoefde voorloopig slechts een gedeelte volgestort te worden. Toen vond Mr. Hordiik de zaak vreemd. Hij stelde zich in verbinding evenwel dit verzöek schriftelijk indienen, opdat er met de commissarissen over geconfereerd zou kunnen worden. Op dit schrijven kreeg hij geen antwoord. De eenquête wordt op 27 Juni voortgezet. Een 18-jarig meisje uit Diemen was Don derdagmorgen omstreeks zeven uur per fiets op weg naar Weesp, waar zij werkzaam is in de fabriek van Van Houten. Bij de Vinken- brug is zij, bij het oversteken van de tram- Sporen onder dé stoomtram geraakt. Haar beide beenen zijn afgereden. Zij is naar een der Amsterdamsehe ziekenhuizen vervoerd. De Haagsche rechtbank heeft Donderdag behandeld de aanvrage van mr. Spier tot faillietverlaring van Liebermann, bekend uit de affaire van de Veendammer Hypotheelc- bank.. Het betrof een vordering van een I crediteur uit Riga ten bedrage van 25 S l 30.000. Voor de behandeling der aanvraag was de heer Liebermann gisterochtend per auto onder geleide van drie rechercheurs van Amsterdam, wj,ar hij in voorarrest zit, naar Den Haag overgebracht. De aanvraag werd toegelicht door mr. Kauf mam, de heer Liebermann werd bijgestaan door mr. Struycken. Na langdurige behandeling der zaak heeft de rechtbank de faillissementsaanvrage afge wezen. De heer Liebermann werd hierna wederom per auto naar Amsterdam teruggebracht. Bij een nieuwe botsing tusschen stakers en politie te Finsterwolde zijn twee wachtmees ters, licht gewond. De 30'-jarigé groenteventer Siemens, die, zooals gemeld, in den buik getroffen werd, is gisteren in het ziekenhuis te Winschoten overleden. Naar de stakingsleiding mede deelt, hebben de werkgevers van het „Nebrecht" alle eischen der stakende land arbeiders Ingewilligd. Het betreft hier een vijftig a zestig arbeiders. Donderdag is de Zweedsche kruiser Oscar den Nieuwen Waterweg binnengekomen om te bunkeren. Het schip heeft ligplaats geno men onder Pernis. Een aantal opvarenden heeft van de gelegehheicj gebru'k gemaakt om Rotterdam te bezichtigen. Toen Donderdagmiddag tegen 12 uur een twaalfjarig meisje bij de Vinkenbrug te Muiden de trambaan wilde oversteken, werd het door de Gooische stoomtram gegrepen. Een been werd het kind afgereden. In levensgevaarlijken toestand werd het meisje naar het Burgerziekenhnls té Am sterdam vervoerd. De directeur van d'e broodfabriek „De Volharding" te Den Helder, de hegr J. M. Bruin, is op zijn motorfiets, waarmede hij iangs den zeedijk reed, geslipt en op de dijk- glooiing terecht gekomen. De heer Bruin, die ernstig gewond werd, is korten tijd' later overleden. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Toezegging van schenkingen In de vergadering van den Rotterdam- schen gemeenteraad, waar het voorstel tot bouw van een nieuw museum-Boymans aan genomen is, heeft de burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, medegedeeld, dat een aantal vrienden van Boymans toezegging heeft gedaan van belangrijke schenkingen aan het nieuwe museum. Dat het honorarium in verhouding to Greeks wereldroem is, is begrijpelijk. maa Grock zal zeker wel de eenige doctor in de wijsbegeerte zijn, die als voorschot voor de uitgave van een boekwerk zegge en schrijve een ton gouds ontvangt. De vereeniging Opbouw te Rotterdam geeft, den gemeenteraad in overweging, wandschilderingen van Johan Thorn Prikker in het raadhuis te laten en de zaal-inricht®? door bekwame handen ermee in aansluiting te laten breCgen. De Politie-mannen trappen af, doch ter stond neemt Tramvogels het leder over en na goed samenspel is het zijn linksbinnen welke op goede wijze de score opent (1 Weinige minuten later benut de middenvoet der Geeltjes een voorzet van rechts door in eens keurig in te koppen (20). De mannen der „Heilige-Hermandad" trachten wel he® spel te verplaatsen, doch te veel individueel spel is oorzaak dat succes uitblijft. Tram- vogels blijft het beste van het spel behouden, en wanneer na een algemeenen aanval van links het leder voor het doel der Politie ge plaatst wordt, weet een der backs niets anders te doen dan in eigen doel te schieten (30). Een volgende goede aanval Tram vogels levert wederom succes op, want de Tramvogels-linksbinnen schiet onhoudbaar in (40). Tramvogels-achterhoede heeft het niet zwaar te verantwoorden en slechts zel den behoeft zijn doelman te hulp te komen- Wanneer Tramvogels-rechtsbinnen het leder toegespeeld krijgt, kopt hij fraai in en vm de handen van den Politie-doelman is 't 5—u- Terstond hierop krijgt de middenvoor der Politie de mooiste kans van den geheele» wedstrijd, doch schiet onbegrijpelijk har naast. Met 50 voor Tramvogels breek rust aan. Na het kopje thee wegen de partijen tame lijk goed tegen elkaar op, doch er word thans erbarmelijk slecht geschoten, zoowel van de zijde der Politie als van Tram vogels. De beide achterhoeden blijven da» ook dezen speeltijd meester over de resp- voorhoeden, zoodat doelpunten uitblijven. stand met rust reeds 5—0 voor de „Geeltjes wordt aldus ook eindstand. Zaterdagmiddag a. s. 1 Juni, speelt Tram* vogels, tot besluit van het seizoen 1928192& een wedstrijd tegen de „Tramvogels Diaco- niet" (Tramvogels, dat op non-activite' gesteld is). De ontmoeting wordt gespeel» op het Tramvogelsterrein aan de Lanck- horstlaan te Heemstede, aanvang drie uup Het terrein is tijdens ontmoetingen va» Tramvogels voor ieder vrij toegankelijk. Op Woensdag a-s. Naar de Sportkroniek meldt zal de wed strijd Feyenoord—Sparta Woensdagavond a.s- worden gespeeld. De wedstrijd „Haarlemsche Damclub"— Dam vereeniging „Roterdam" uitgesteld. Op verzoek van de Damvereeniging „Rot terdam" is de voor Zondag a.s. vastgesteld® kampioenswedstrijd tegen de „HaarlemscB Damclub" uitgesteld. Aangezien het Haagsche „Mutua Delecta- tio I" nog slechts gelijk heeft te spelen tege» „W. Z. D. V." Arnhem (Arnhem verloor va» Haarlem en Rotterdam met resp. 14—6 etJ 15—5) om beslag te leggen op den kampioen?' titel, zal eerst de uislag van den wedsrtJ» „Mutua"Arnhem worden afgewacht. Wanneer „Mutua" wint, zal vermoedeW_, de wedstrijd HaarlemRotterdam niet rperi gespeeld worden, omdat deze voor den ein»' uitslag geen invloed heeft, zulks ter besp9' ring van onnoodige reiskosten en zaalhuh» Bovendien is de temperatuur voor het spele_ van een dergelijk zwaren wedstrijd niet be paald aanlokkelijk meer! In dit laatste geval zal dan de uitslag v9 den wedstrijd HaarlemRotterdam op 10 worden gehouden. Een ton voorschot voor de Duitsche uitgave Grock heeft zijn levensherinneringen, die de vermaarde clown voor een groot ge deelte in ons land neerschreef, nu gereed, en het manuscript zal dezer dagen aan den uit gever worden overgedragen. De Duitsche uitgave geschiedt door de Siiddeutsche Illustrierte Zeitung in Mün- chen. Gisteravond had de eerste bijeenkon1®'' plaats, van de groote propaganda-campagn,g welke door voornoemde vereeniging thans ingezet. Zooals reeds vermeld, had er een sinlU taan-séance plaats, waaraan vrij goed we deelgenomen. ,g Alvorens de séance plaats had, feliciteer de heer Meure, den simultaan-speler den avond, den heer B. H. Stevens, met v&P pet eek behaalde kampioenschap, en bood hem fraai bloemstuk aan, namens bestuur leden van „De Spaamestad". Hierna werd tot het actief gedeelte den avond overgegaan. nlief' Gezien het feit, dat de heer Stevens z' weinig simultaan speelt, was het result» bevredigend te noemen. Na afloop gaven verschillende damb hebbers zich voor de groepen op. g£ Moge deze propaganda-campagne vaun enthousiaste „Spaarnestad", in alle op®0 ten slagen AMSTERDAM, Kalverstraat 136, Leidschesiraat 78, Rozengracht 60. ROTTERDAM, UTRECHT, HAARLEM, NIJMEGEN, BREDA, TILBURG La Néa. Ceinture Sangle du Dr. Frz Glénard, de ontdekker deb entéroptose (Glénardsche ziekte), is een weldaad voor gezonden en zieken. Voor gezonden in zoover, dat hij voor hen, die vee ter been moeten zijn of sport beoefenen, den onontbeerüjken 3^®u.: verleent, om vermoeidheid te voorkomen; voor zieken dat hm bij verzakking van organen in de buikholte, deze in hun goed ligging brengt, jUw Huis- of Speciaalarts zal U gaarne omtrent dezen gordel d® gewenschte inlichting verstrekken. ALLEEN het MERK La Néa waarborgt de oorspronkelijkheid. Voorhanden in Crème en Rose 20 c.m. hoog prijs f 13. 25 c.m. hoog prijs f 17.30 c.m. hoog prijs f 20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6