Binnenlandsch Nieuws mu VOOE DE HUISKAMER De mondverzorging mei O dol *25 DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 3 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Nu al mis Het bioscoopconflict in het Zuiden VERKEER EN POSTERIJEN De Verkeers-tentoonstelling Nederlanders in België De verkiezingsplaat der communisten Drinkwatergebrek in Zeeuwsch-Vlaanderen Overzicht v. d. ingevolge de invaliditeitswet en de ouder domswet 1919 toegestane renten Huisarbeidswet Verkoopprijzen der steen kolen De Eerste Kamer Paushulde voor Noordelijk Noord Holland R.K. Landelijk Congres tegen het Neo-Malthusianisme is in één woord een weldaad. De rottingsprocessen in den mond, die de tanden langzamerhand ver woesten, worden met zekerheid ge stuit, en na iedere spoeling met Odol verspreidt zich een verkwik kende frischheid in den geheelen mond.Wanneer U de tanden daaren boven nog met Odol-tandpasta borstelt, blijven ze wit en glanzend. De Finsche Minister van Buitenl. Zaken te Den Haag De strijd op de veemarkten Ned. R.K. Middenstands bond Onze jongerenin de politiek KUNST EN KENNIS St. Bernulphusgilde Het concertgebouw-orkest De brillantring hÜ 15 jaar lang al hunne krachten geheel be langeloos aan de journalistiek wijdden, waarvan zij meer een apostolaat dan een beroep maakten. Bovendien zal de nieuwe wet de jonge en veelbelovende journalisten in de gelegen heid stellen om op kosten der Regeering buitenlandsche reizen te maken, om daar door grondig op de hoogte te komen van de gewichtige problemen uit onzen modernen tijd en ook om van nabij de buitenwereld te kunnen bestudeeren wat betreft de gees- tesvormen, de maatschappelijke voorwaar den, het arbeidsprobleem enz. Daar deze kwesties momenteel zeer actueel zijn, zou den zij in staat zijn om bij hun terugkeer naar Japan, gewichtig studie-materiaal mee te brengen over de oplossing van deze pro blemen. Drakonische maatregelen tegen een krant. Uit Calcutta wordt gemeld. <Jat het orgaan der Indische radicaal-socialisten, de „For ward" tot een geldboete van 12000 pond ster ling veroordeeld is. Deze boete werd opge legd naar aanleiding van een artikel, dat ongeveer een jaar geleden in genoemd blad verscheen en waarin beweerd werd. dat bij een spoorwegongeluk de Europeanen syste matisch alle gewonde inboorlingen eenvou digweg afgemaakt hadden. Daar het blad niet bij machte was, om deze enorme geldboete te betalen, werden alle machinerieën in beslag- genomen, zoodat het blad zijn bedrijf moest staken. Omgekeerd Darwinisme bij een stam in Oeganda. In den uitersten hoek van Oeganda, aan den linkeroever van de Nijl, leeft een der wildste stammen van Midden-Afrika: de Lagwara's. Pater de Marchi, van de priesters van het H. Hart, uit Verona, aan wien de Missie aan den equatoriaien Nijl is toever trouwd, leerde op zijn laatste reis een heel eigenaardigen godsdienst kennen bij deze wilden, die algemeen onder hen verspreid is. In Ocollo, een plaats, zeer berucht om hare schorpioenen en vliegen, verschijnen van tijd tot tijd afschuwelijke, wilde apen, die steeds in groepen komen afzetten en geen vrees schijnen te kennen. Toen de Pater op zekeren dag met de Lagwara's over deze apen sprak, hoorde hij van hen, dat het geen apen, maar menschen waren. Voor ongeveer 50 jaren werd het land der Lagwara's door een verschrikke- lijken hongersnood geteisterd. Het duurde zóó lang en er was zoon vreeselijk gebrek aan voedsel, dat de bewoners van een geheel dorp zich genoodzaakt zagen, om hun on derhoud in de boomen van een nabijgelegen woud te zoeken. Door dit ruwe leven, bedekt zich, volgens het geloof der Lagwara's, hun ne lichamen met haren en zij kregen ook een staart, die noodig is om zich beter aan de boomen vast te kunnen houden. Zij zien er uit als apen, maar het zijn menschen. Vol gens het geloof der Lagwara's zouden dua niet de menschen van de apen, maar de apen van de menschen afstammen. 187 naties met 151 verschillende talen Volgens de laatste volkstelling der Sovjet- Unie telt het geheele Sovjetrijk 144 millioen inwoners; deze behooren tot 187 naties en spreken 151 verschillende talen. Het grootst in aantal zijn de Groot-Rus sen, zij vormen 52.9 pet. der bevolking van het geheele Rijk, hun getal bedraagt 77 mil lioen 460.000. Op de tweede plaats komen de Oekrainers met 31.194.1880 menschen. Het vierde gedeelte woont buiten het eigenlijke Oekrainegebied. Eigenaardig is het, dat slechts 23.218.900 personen het Oekrainisch als hunne moedertaal beschouwen. Het aantal Wit-Russen bedraagt 4.738 000 Polen zijn er in Rusland nog 781.700. Ver der zijn er nog 3. 904.500 Oesleken, 766.100 Toerkomanen, 1.706.100 Turken, 1.238.500 Duitschers, 1.217.400 Toengoezen, 3.959.900 Tartaren, 768.800 Kirgiezen, 130.700 Kalmuk- ken en 2.600.900 Joden, waarvan er slechts 1.888.500 Joodsch spreken. NAAR ONBEKENDE STREKEN Dezen zomer zullen er 4 of 5 wetenschap pelijke expedities ondernomen worden, naar totaal onbekende streken. De eerste expeditie gaat naar Aequatori- aal Afrika, onder leiding van professor Ivan Broman van de Universiteit van Lund. Doel der expeditie is in de eerste plaats: het ver zamelen van apen.embryonen in de kloven van den Elgon (Oost-Afrika). De tweede expeditie onder leiding van de professoren Birger Nermann en Sven Linder uit Upsala. gaat naar Palestina, waar vooral opgravingen gedaan zullen worden in ver band met de cultuur van het prae-Israëli, tische tijdperk. Een derde exneditie met den meteoroloog en hydograaf Sandström aan het hoofd, wil speciaal den Golfstroom be studeeren. om op deze wijze voldoende fei tenmateriaal voor het bepalen van de weersgesteldheid in Europa te leveren, ten gevolge van de invloeden van dezen golf stroom. Professor Exmond van de Universiteit te Lund en de Ncorv;eeo""he onderzoeker Björn Heiland Hansen willen een speciale studie maken van de zeestroomingen tus- schen Lissabon en de Kaap Verdische eilan den. De subsidie van 250.000 kronen, die de Zweedsche regeering ter beschikking van Sven Heding gesteld heeft, gebruikt deze voor de voortzetting zijner onderzoekingen in Midden-Azië. Een andere Zweed, dr. Arne, zal een studiereis door Turkestan maken, waar hij de oude handelswegen die in de Oude Tij den en de Middeleeuwen verkeerswegen vormden tusschen Europa en het Chineesche rijk weer hoopt te ontdekken. Een ïtaliaansche exneditie, onder leiding van den hertog van Spoleto en den hertog der Abruzzen, heeft den Karakoroem in Midden-Azië bereikt. De gletscher Baltor is de basis van waaruit de onderzoekingstoch ten worden ondernomen. De expeditie wordt door de stad Milaan gesubsidieerd. Zij staat onder protectoraat van het ïtaliaansche aardrijkskundig genootschap. De „Standaard" driestart: Hst is bekend, hoe ter Linkerzijde de samenwerking ter Rechterzijde wordt bestre den. Men is van 't begin af aan druk bezig geweest te wijzen op allerlei verschillen, die ter Rechterzijde, worden gevonden .Natuur lijk zijn die er. Anders ware een Coalitie overbodig. Men zou op een fusie kunnen aansturen. De verschillen zijn er, Maar met dat al was toch een jarenlange samen werking mogelijk, die zeer veel goeó's voor ons volk tot stand bracht. En die inzon derheid en dat zegt wel 't meest stand hield in dagen van gevaar, in dagen dat van deze samenwerking het meeste gevergd werd. Tegenover deze samenwerking a'er Christe lijke greepen plaatst men dan egn andere combinatie. Bijv. de Democratische. De groo- te „politieke gedachte" van mr. Marchant. Hce staat het echter met deze gedachte? Wij wezen reeds op het feit dat er geen enkel politiek probleem is, waaromtrent er geen verschil van meening bestaat tusschen Vrijzinnig-democraten en Scciaal-democra- ten. Mr. Marchant trachtte ons te weer- preken, maar tegen de feiten kon hij na tuurlijk niet op. Hij kon alleen zeggen: wij zullen democratisch regeeren. Maar dat was van te voren ook gezegd. De oneenigheid, zelfs omtrent de hoofd punten der z.g.n. Democratische politiek, kon natuurlijk niet verborgen blijven. In een verslag van een politieke meeting der sociaal-democraten in Groningen, waar- mevr. de Vries Bruins en de heer Oudegeest spraken, lezen wij, dat eerstgenoemde spreek ster toegaf, dat het niet botert tusschen Vrijz.-dem. en Sociaal-democraten. Wat dë Vrijzinnig-democraten betreft, zeide zij, is de laatste twee jaar van reëel samengaan met de sociaal-democraten veel minder spra ke, dan vóór dien tijd. Er heerscht bij de Vrijz. dem. een zekere spanning en prikkel-t baarheid en een poging om den sociaal democraten in de wielen te rijden. Ook dat kan van beteekenis worden. Ach ja Als men reeds ruzie heeft in de gemak kelijke dagen van leuzen en beloften, hoe moet het dan worden, als er van wezenlijke samenwerking sprake meet zijn? Dan vlie gen de stukken er af. Het is voor deze groepen maar het best, dat zij ver in de minderheid blijven. Laat ens haar dien dienst bewijzen. Ged. Staten van Noord-Brabant verklaren het beroep ongegrond Het V. D.-bureau meldt uit 's-Hertogen- bosch: Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben ongegrond verklaard het beroep van den heer M. Desmet exploitant van de Ci nema Parisien, te Eindhoven, wiens bioscoop vergunning voor den tijd van één maand is geschorst, omdat hij zich niet onderworpen heeft aan de zuidelijke filmnakeuring. Door deze beslising zal het bioscoopconflict zich nu ook uitstrekken over deze gemeente in Noord-Brabant. Zoodra het schorsingsbe sluit van B. en W. op de Cinema Parisien zal worden toegepast, zullen vanwege den Ne- derlandschen Bioscoopbond de andere bios coopexploitaties in deze gemeente worden stopgezet. Gedep. Staten van Noord-Brabant zullen, naar wij vernemen, Woensdag 5 Juni de be roepschriften van de bioscoop-exploitanten te Tilburg in openbare behandeling nemen te Tilburg in openbare zitting behandelen. Dan zal de administrateur van den Ncder- landschen Bioscoopbond het beroep toe lichten. De verkeerstentoonstelling, welke te Utrecht in het Jaarbeursgebouw door de Provinciale Utrechtsche Verkeersinspectie, naar aanlei ding van haar 5-jarig bestaan, zal worden ge organiseerd en die aanvankelijk was bepaald op 6 t/m 13 Juli. zal, omdat het terrein Vre. denburg zeer ten ongerieve van verschillende bezoekers, die per auto komen, in dien tijd niet als parkeerterrein beschikbaar is, worden gehouden van 13 t/m 20 Juli. De tentoonstelling, die zeer interessant be looft te worden zal o.m. bevatten het ver keer in ouden tijd het verkeer in hedendaag- schen tijd. een afdeeling jeugd en verkeer, een afdeeling Statistiek en Wegen, het ver- ker in caricatuur, boeken, geschriften en platen, terwijl verschillende vereenigingen zullen inzenden wat zij op het gebied van een veilig verkeer hebben gedaan en nog ver richten. De voorgestelde verkeersborden van de Commissie voor verkeersseinen, ingesteld door de Hoofdcommissie van de Normalisatie zullen op ware groote aanwezig zijn. Tijdens de tentoonstelling zal in een der zijzalen 'n perkeersfilm worden vertoond, die een dui delijk beeld geeft hoe verkeersongelukken ontstaan en hoe deze te voorkomen zijn. Practische wenken Van de hand van den heer R. J. van Gro ningen, lsten kanselier aan het consulaat- generaal der Nederlanden te Brussel, is, naar het „Hbld." verneemt, zooeven verschenen 'n boekje met „Practische wenken ten behoeve van Nederlanders in België", dat ongetwijfeld niet alleen de reeds in België gevestigde Ne derlanders doch ook de landgenoten, die nadere kennis met de Belgische organisatie willen maken, zeer welkom zal zijn. De prac tische wenken gaan over al de aangelegen heden, die een Nederlander in verband met de Belgische wetten en toestanden kunnen aanbelangen: Nederlandsche autoriteiten in België, vestiging in België, verandering van woonplaats, uitvoer van verhuisboedels, acten van den burgerlijken stand paspoorten, mili tie, voogdij en toeziende voogdij, octrooien, handelsmerken, belastingen enz. enz. Geen enkele aangelegenheid werd over het hoofd gezien. Het werk is uitgegeven ten voordeele van behoeftige Nederlanders in België, onder de auspiciën van den Bond van Nederlandsche Vereenigingen en lichamen in België en ver krijgbaar gesteld bij het secretariaat van den Bond Opzichterstraat 114, te Brussel. De vrijheid is voor den burger een kostelijk goed. Doch zij heeft haar grenzen dit kan niet anders aldus „De Nederlander". „Het is duidelijk, dat over het bepalen van de juiste grens, waar het geoorloofde eindigt en het ongeoorloofde begint, verschil van meening kan heerschen, en de personen, met gezag bekleed, of in rechterlijk ambt gesteld, hebben ten deze met groote nauwgezetheid en onpartijdigheid te oordeelen. Vooral in dagen van politieke verkiezing, als de par tijen scherp tegenover elkaar staan, zal van de zijde der Overheid voorzichtighéid be tracht moeten worden, opdat niet de afkeer van eenige minder-sympathieke politieke groep het oordeel beheersche. Wordt dus aan de Overheidspersonen de eisch gesteld van voorzichtigheid aan de burgers past ten deze bescheidenheid. Ieder is ten slotte gesteld op den steun en de or dening van he Overheidsgezag, opdat ande ren hem niet hinderen of beleedigen bij het werk tot propageering zijner politieke ge dachten. Ontstaat er botsing of bedreiging, dan zoekt ieder de bescherming van de po litie. En deze bescherming moet ook aan ieder op gelijken voet worden verleend. Maar dan moet ieder ook de bescheidenheid be trachten en zorgdragen, niet de grenzen te overschrijden, welke de Overheid, in aller belang, moet stellen. De verkiezingsplaat der Communisten overschrijdt deze grenzen in hoogst beden kelijke mate: De plaat vertoont het hoofd van een donkerbruinen inlander (gelijkenis met ontmoetten te vér te zoeken). Dezen inlan der wordt de mond gesnoerd door twee krachtige blanke handen, gesierd met een vingerring, die het Nederlandsche wapen draagt welke handen de Nederlandsche derlandsche volk; zij is, internationaal ge zien, gevaarlijk voor de veiligheid van den Driekleur als mondsnoer bezigen. Deze plaat is grof beleedigend voor het Ne- Staat, zij is, door het onwaarachtige en ter gende der voorstelling, eene bedreiging voor de orde en rust in Nederland. Het verwondert ons, dat vanwege de Rijks overheid tegen het aanplakken van dit schadelijk stuk geen verzet is gerezen. Maar dat Burgemeester en Wethouders van 's Gra- venhage weigerden hunne medewerking te verleenen tot het ten toon stellen dezer plaat op de openbare aanplakplaatsen dit schijnt ons overeenkomstig plicht en roe ping van de Overheid." Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen begint groot gebrek aan drinkwater te heerschen. Te Axel wordt het water, dat per tank wordt aan gevoerd, van gemeentewege langs de huizen verkocht tegen 4 cent per emmer. Dagelijks wordt ongeveer 10.000 liter verkocht. Op 1 Mei 1929 werden 12.500 weduwenren- ten en 11.018 weezenrenten krachtens de in validiteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 72.052 per sonen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 23.637 personen een inva- liditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 125.825 personen in het genot van een als vrucht hunner ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter en leden van de commisie, welke aan den Raad prae- advies zal uitbrengen omtrent het vooront werp van een huisarbeidswet: tot lid en voor zitter prof. ir. I. P. de Vooys; leden: prof. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. A. M. Engels, adviseerend lid: Th. de Groot, R. K. Werkl. Verb.; T. van der Heeg, N.V.V.; W. van der Hoeven. N.V.V.; mej. mr. C. Frida Katz, mej. dr. E. Kleerekoper, adviseerend lid; J. E. Korsel, N.AS..; A. Merkx, R. K. Midd.bond; mr. A. N. Molenaar, Verb. Ned. Werkg.; mr. J. J. M. Noback; mr. B. J. M. van Spaen- donck, R.K. Werkg. Ver.; dr. J. van den Tem pel; W. Wessel Bzn., Kon. Ned. Mid. bond; mr. J. Westhoff en C. J. Ph. Zaalberg. De heer Weitkamp heeft aan den minis ter van Waterstaat gevraagd: 1. Is het juist, dat de. directies der steen kolenmijnen in ons land, in combinatie op tredende, gezamenlijk prijzen en verkoop condities der steenkolen hebben geregeld, zich zelfs gaan bemoeien met de prijzen, die hun afnemers weer voor derden bere kenen. en dat ook het Staatsmijnbedrijf aan bovenbedoelde combinatie mededoet? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid te bevorderen, dat, aangezien maatregelen, als in vraag 1 bedoeld, zeer ten nadeele der landbouwcoöperaties werken, de Staatsmij nen niet aan particuliere handelspraktijken gaan meedoen? Hoogstwaarschijnlijk zal de Eerste Kamer in de tweede helft dezer maand weder bij eenkomen ter hervatting harer werkzaam heden. Een openluchtmecting te Alkmaar Zondag 30 Juni a.s. zal te Alkmaar een groote openluchtmeeting gehouden worden ter plechtige viering van de oplossing der Romeinsche kwestie. In het gemeentelijk Sportpark zal Z.Exc. Mgr. L. Schloppa een plechtige pontificale H. Mis celebreeren: ook zal Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent dien dag naar Alkmaar komen, terwijl twee eminente sprekers des middags zullen rede voeren. Aan de meeting zullen bewoners uit heel Noordelijk Noord-Holland deelnemen. Comité International pour la Vie et la Familie Het comité international póur la Vie et la Familie, dat zich ten doel stelt de bestrij ding van het Neo-Malthusianisme en waar van het algemeen secretariaat te Parijs is gevestigd ten bureele van de Association de lat Plus Grande Familille zal zijn jaarlijk- sche bijeenkomst doen samenvalien met het R.K. Landelijk congres tegen het Neo- Malthusianisme en dus op 25, 26 en 27 Augustus a.s. te Nijmegen bijeen komen. Voorzitter van het comité is de heer Auguste Isaac, president van de Conseil superieur de la natalité in Frankrijk en oud-minister van handel; ondervoorzitters zijn de heeren Mac Cann, president van de League of National Life in Engeland en H. Konrad, president van de Bund der Kin- derreichen Deutschlands. Bij net comité zijn aangesloten vereenigingen in België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, italie, Nederland, Spanje en de Vereenigde Sta ten; in Nederland zijn toegetreden de vev- eeniging „Voor Eer en Deugd" en de Ned. Zaterdagavond is te 's-Gravenhage aange komen de heer Procope, Minister van Buiten landsche Zaken in Finland. Hij gebruikte het middagmaal bij den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland. Donderdagavond zijn de partijen, betrok ken bij het slachtfondsenconflict hier ter stede bijeengekomen. Het Hbl. meldt, dat voor de organisaties van vleeschgrossiers en slagers aanwezig was het comité van actie, bestaande uit de heeren Cohen, Scholtes, v. d. Veer, Goudsmit, Van Crefeld en Swaan; de Bond van Boerenslachtveefondsen was ver tegenwoordigd door zijn dagelijksch bestuur, bestaande uit de heeren Bakker (Oegstgeest) Lakeman (Purmerend), Brinkman (Zaan dam), Timmermans oSchagen) en Veldhuy- zen (Utrecht). In deze conferentie, welke in een aange naam feest verliep, zetten beide partijen haar standpunt uiteen. De vertegenwoordigers van slagers en grossiers stelden voer, den toestand van vóór 1 Mei te herstellen en dan te trachten het geschil tot een oplossing te brengen. Het dagelijksch bestuur van den Bond van Slachtveefondsen verklaarde zich echter niet-competent, hierover te beslissen. Daarom zal, zoo mogelijk vandaag, een ver gadering worden gehouden van het hoofd bestuur van den Bond, waarin alle veertien aangesloten fondsen zijn vertegenwordigd. In afwachting van deze beslissing blijft de strijd op de markten echter voortgaan. de fijne Javanen, gelijk wij die in Nederland R.K. Bond voor Groote Gezinnen. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond, onder leiding van den voorzitter, en heer C. J. G. Struycken te 's-Graven hage. Behandeld werden o.a. de volgende pun tert; Wetsontwerp, regelende de fïnancieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten Medegedeeld werd, dat overeenkomstig het besluit van het hoofdbestuur een adres gericht is tot de Tweede Kamer betreffende dit wetsontwerp. In dit adres werd gevraagd le. de voorgestelde wijziging van art. 22 der gemeentewet betreffende de heffing van per- soneele belasting van winkels,' koffiehuizen e.d. niet te aanvaarden en 2e. om, ter beper king van de bevoegdheid der gemeenten, een zakelijke bedrijfsbelasting te heffen en wel in dien zin, dat vrijgesteld worden bedrijven die met verlies werken en dat voor de bere kening van het gemiddeld aantal arbeiders niet worden medegeteld arbeiders beneden een zekeren leeftijd, b.v. 17 jaar. Het bestuur had zich immer op het stand punt gesteld, dat het niet gewenscht was op afschaffing van deze belasting aan te drin gen en dat de heffing van deze belasting alleszins te verdedigen was. Het bestuur was evenwel van meening, dat aangedrongen moest worden op een betere wettelijke rege ling van de zakelijke bedrijfsbelasting en wel in den zin, als in het adres is verzocht. Precario-verordeningen Eveneens werd mededeeling gedaan van een inmiddels aan de Tweede Kamer ver zonden adres betreffende de voorgestelde wijzigingen in de Gemeentewet, waarbij de precario-verordeningen voor de gemeenten veilig gesteld werden. Verzocht is aan de Tweede Kamer de voorgestelde wijzigingen niet te willen steunen. Werktijdenbesluit voor winkels Nu de minister van Arbeid kennis had gegeven van zijn voornemen om met een werktijdenbesluit van winkels, ingaande 1 Januari 1930, te komen, ongeacht of een winkelsluitingswet tot stand kwam, had het bestuur den rhinister verzocht vast te* hou den aan zijn oorspronkelijk voornemen om een werktijdenbesluit piet dan in vereeni- ging met een winkelsluitingswet in te voeren, subsidiair om advies te mogen uitbrengen over het ontwerp-Werkoijdenbesluit, zooals het zal lulden bij invoering, los van een Winkelsluitingswet. Aan dit verzoek is door den minister geen gevolge gegeven. Voorontwerp Huisarbeidswet Voorloopige besprekingen werden gevoerd over het voorontwerp Huisarbeidswet, dat door den minister aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies is gezonden, en waar voor door den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid een commissie zal worden benoemd. Verwaht werd, dat in deze commsisie de middenstand voldoende zal worden vertegen woordigd. Balans, verlies- en winstre kening over 1928 De balans, verlies- en winstrekening en verantwoording van den Ned. R. K. M. over het jaar 1928 werden na eenige toelichting goedgekeurd. Oprichting bedrijfsvereeniging voor de Ziekteverzekering Uitvoerig werden besproken de uitge werkte plannen tot oprichting van een be dril'fsverzekering voor de Ziekteverzekering. Besloten werd deze plannen te bespreken in een algemeene vergadering van de be sturen van alle aangesloten bonden, welke vergadering zal worden gehouden te Utrecht en de bedrijfsvereeniging daarna zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. Oprichting Voorschotbanken Behandeld werd een ingekomen schrijven, I waarin wordt ontwikkeld een plan tot I oprichting en financiering van Voorschot baken, teneinde den kleinen middenstand aan voorschotten te helpen. Waar binnenkort zal verschijnen het rap port der commisie, ingesteld door het hoofd bestuur van den Ned. R. K. Middenstands bond, welke commissie hetzelfde onderwerp in studie had, werd besloten dit schrijven voorloopig aan te houden en af te wachten het rapport der betrokken commissie. De heffing van dubbele belasting Besproken werd de onbillijkheid, welke zich voordoet bij de aanslagen in de Rijks- inkomstenbelasting, doordat, wanneer een meerderjarig kind, dat bij zijn ouders inwoont, zijn inkomen aan zijn ouders afdraagt, zoowel het kind als het hoofd van het gezin, dat over dat inkomen wordt aange slagen. Over hetzelfde inkomen wordt dan tweemaal belasting betaald. Naar de meening van het bestuur moet men het afdragen van het inkomen door de kinderen beschouwen als een gebruik waar van ten grondslag ligt deze zienswijze, dat het gez-'n moet beschouwd worden als een saamhoorend geheel en niet als een toevallig samenzijn van personen. Waar deze klacht in middenstandskringen meermalen naar voren is gekomen, werd besloten dit punt aan den Middenstandsraad voor te leggen. Er zijn ook ten onzent, enkele partijen, die veel werk maken van de jongeren in de po litiek. Om van de S.D.A.P. niet te spreken die van alles politiek maakt en dus ook de Jeugdvereeniging verpolitiekt, daar zijn de jonge Liberalen, die al jarenlang trachten het liberalisme weer wat op te kalefateren; daar zijn ook de Christelijke Historische Jongerengroepen, die in een federatie ver- eenigd zijn. Er zijn nog andere. Bij ons katholieken hoort men den laat- sten tijd ook van jongeren in de politiek. Al leen: haast alleen op verkeerde manier. We krijgen zoo nu en dan al te forsche en plompe aanvallen van jongeren, die nog niets presteerden, op de daden der ouderen, zeg1 die de hitte van den strijd gedragen hebbe Van politieke voorbereidiig of opvoeding hooren we maar weinig. Toih mag de vraag gesteld, of het niet hoog tijd is, dat we mee^ systematisch onze aankomeide jongens en meisjes in de politiek moeten den en hen moeten begeesteren voor groote politieke vragen. Deze kwestie is wel eens rpir pen, maar er wordt blijkbaar rog niet gewerkt. Het „Centrum" wees onlangs op het wi der Christ.-Historische jongere r, voornam lijk in verband met hun goed ^slaagde A gemeene Vergadering te ZwcVff. Het blad constateert, dat „esa kracht organisatie der jongeren voor e'ke Par y van groote waarde is." Het „Maandblad" van die -borneren nu „Wij waardeeren deze blijken vaa bela» stelling zeer. Want dit is een belaigstein die ons meer heeft te zeggen dan het ve moeden. dat de R. K. pers eigen paitij op organisatie der Jongeren wil wijzen en de kracht, die in de toekomst hlenan vo de partij zelve kan uitgaan Die belah|_ stelling toont ons, dat wij worden Sa/js slagen, ook van andere dan Chr. Hist. en dat wij hebben te zorgen, dat hei oor 0f van anderen eigen geestverwantm, anderen met wie we tcch het christelijk ginsel gemeen hebben, immer vbor ons gd" stig moet kunnen zijn." Wat zouden de hypercritici onder d". jongeren er van denken, vraagt de Resb- ze hun critiek eens goten in den vorm 7 een sub-organisatie, samenwerkend met R. K. Staatspartij? Allicht bereikten ze d meer óók voor direct dan met looze critiek. En voor de toekomst zou 1 daad ontzaglijk veel beloven! Wellicht moet dit wachten op ons pafrL bureau, maar dan dient er ook vaart aC" gezet. Tentoonstelling te Utrecht De algemeene vregadering van het Sj» Bernulphusgilde op 11 Juni a. s. te Utrechj zal wederom gepaard gaan met een teh toonstelling in het Aartsbisschoppelijk M seum aan de Agnietenstraat aldaar. Ditmaal zal er werk worden geëxposeem van den Rotterdamschen schilder AdrianU" van der Plas. Hij is aldus de eerste schilder, die afzonderlijke tentoonstelling krijgt in g St. Bernulphusgilde en in het Aartsbis schoppelijk Museum. De tentoonstelling zal eenige weken 8®" opend blijven. Het Concertgebouw-orkest heeft, naar vernemen, een uitnoodiging ontvangen, 0 op de wereldtentoonstelling, te Bareelona' onder leiding van dr. Willem Mengelt151'"' in het begin van de maaaid October van dit jaar, drie concerten te geven. In aansluiting op dit bericht, dat h® Concertgebouw-orkest in de eerste week va October a. s. een reis zal maken naa Barcelona. Deze reis zal een week duren en omva drie concerten te Barcelona en twee Parijs, alle onder Mengelberg. leiding van dr. WiU®111 Juist, toen ik uit het café wilde stappen, begon bet te regenen. Ik had den deur knop nog vast, niet wetend, wat te doen! Maar daar ik toch niets te doen had, besloot ik nog een tijdje te blijven zitten. Ik ging weer naar mijn tafeltje bij het venster en bestelde een kop koffie en keek naar bui ten. De straten waren duister, als treurden zij gelijk een weduwe. De toeloop tot het café werd hoe langer hoe grooter, toen het harder begon te regenen en het was, alsof een gewapende macht de menschen in huis dreef. In den juwelierswinkel aan den overkant van de straat werd het licht ontstoken. Het- edele metaal en de blinkende steenen schitterden in het licht. Voor dit venster stond een schaduw, voorovergebogen, alsof hij er wilde binnendringen, gedreven door het verlangen naar deze kostbare dingen. Ik herinnerde mij dezen man reeds eerder daar gezien te hebben. Hij deed zijn para. pluie weer op, hoewel de regen ook hem niet spaarde. Hij scheen dit weer te willen trot- seeren, maar de regen was sterker dan zijn wil. De schaduw het was een jongeman richtte zich op, keek eens onderzoekend naar een of andere schuilplaats, zag het café en ging daar heen. De deur ging piepend open. Hij deed haar zachtjes dicht, zette zijn hoed af, streek met zün hand door zijn haar en keek om zich heen. Ieder tafeltje was bezet. Zoo werd hij gedwongen, om naar mij te komen, omdat ik alleen zat. Hij zag mij vragend aan, boog ep nam een stoel. „Een kop koffie, asjeblieft." zeide hij hoffe lijk tot den keUner, die op de tafel wilde toetreden en keek naar den schitterenden rijkdom van den iuwelierswinkel die door het vallende gordijn van den regen lokte. Naar de koffie keek hij niet om. Op zijn ge zicht stonden zware gedachten te lezen. Zijn oogen flikkerden en zijn hand, die met het lepeltje speelde, beefde sterk. Om mij een weinig van zijn beschouwing af te leiden, wilde ik een sigaret onsteken. Ik zocht in mijn zak naar een lucifer. Hij bemerkte het, greep in zijn jas en gaf mij vuur, zonder dat liij mij eigenlijk scheen te zien. Ik bedankte hem en zeide slechts om wat te zeggen „Een sigaret is waardeloos, als je. geen vuur hebt." Hij knikte. „In het leven ontbreekt dik. wijls slechts een kleinigheid, om het waarde vol te maken. Men vindt echter die kleine dingen dikwijls niet en men leeft dan ver geefs Ik was verbluft over dit wijze gezegde. Hij lachtte er zelf om, maar plotseling bedaarde die vroolijkheid weer en hij zette weer een somber gezicht. Ik wist hierna niets meer te zeggen. Hij echter scheen zijn gedachte niet meer te kunnen inhouden. „Ziet u, ik heb zes uur in den trein ge zeten om hierheen te komen en nu loop ik den heelen dag door deze vreemde stad. Ik zoek een betrekking." verklaarde hij geheel zakelijk. ,.Ik had me daarvoor willen aan melden, me willen voorstellen en nu tref ik den directeur niet." „Bent u juwelier?" „Neen." Hij was verwonderd, maar hij be zon zich een beetje. „Ach, u hebt mij1 daar juist ginds zien staanDat is iets an ders." „Het is tegenwoordig moeilijk om een be trekking te krijgen; ik weet dat uit erva. ring," zeide ik, om hem te troosteni. „Ja, het is een geduldig spel, dat men slechts uithoudt, wanneer men geld heeft of geen verplichtingenGeld alleen maakt niet gelukkig, maar het beïnvloedt het ge luk toch wel." We lachten even. „Ik moet n ieder geval voor 1 Oct. een betrekking hebben. Ik heb nog een mo®j der en een zuster bij medenk eens, moet veertig gulden huur betalen. Bet altijd lastig, zich in een vreemde stad in lf leven, maar het is nog treuriger In een sta°J waar men zoo bekend is, zijn beroep te ra°e, ten neerleggen, aangewezen op een paar §'u den ondersteuning. Als ik maar een betre' te king had! Nog eenige weken en dan is liet b nuj wcacii en vicili m 1 October! Ziet u, dat Is nu zoo'n kleinighcl1 die het leven waardevol maakt, werk hebbe"' en men zoekt en zoekt en vindt het nie<t;| „Kan ik hier telefoneeren," vroeg plotseling, als of hij een zwaren plicht zuimd had. Ik knikte en wees hem naar 0 telefooncel. „Ik wil toch den directeur 11 eens opbellen." i Hij ging met moeilijk ingehouden t,rj. naar de telefooncel. Ik keek weer naar V' ten. De regen had opgehouden. Slechts dakgoten loodsen nog huni overvloed- menschen op straat vervolgden weer lad® zaam hun weg. ,i Hij kwam weer terug. Langzaam trad op de tafel toe en keek naar den grond. g( Is niets, de plaats is reeds bezet. Ik ben vo° niets hierheen gekomen." Ik zocht naar een woord, naar een die niet zoo mismoedig klonk, om hem ais red troost te dienen. Maar alle woorden mij niet goed genoeg. Ik zweeg. „Wat zullen ze thuis nu ontmoedigd Wat hadden we mooie plannen gemaa Het was zoo goed als zeker, dat ik hier kunnen komen. Wellicht had ik me dan 0 Kerstmis verloofdMijn meisje zou graag een ring hebben, een brillantringi f zou dan haar Kerstgeschenk zijn. Het 15 een meisje moeilijk zich in de eenzaam'1 f te schikken als zij altijd iemand om 11 3 heen heeft gehad. Zij zou mij dan 'n maanden niet gezien hebben. En dan z0 reet haar willen verrassen met den ring. Zij''1, js daar niets van. Wat zou zij blij zijn! Z'U heelemaal niet zelfzuchtig, maar toch zij zich verheugen over die herinnering- Nu is het uit met dien droom. Ik had geld al gespaard, 200 of 250 gulden er voor uitgeven. Dan heb je een pracht 8 j, ring. Ik heb alle juwielierwinkels afge^^ en den mooisten ring gezocht. Daar S heb ik er een gevonden „Wenscht u nog een kop koffie?" De ke'lner was naar het tafeltje gek0^1.^ „Neen, neen, dank u, ik moet weg- trein gaat direct. Ik had liet bijna verge 0p, Hij betaalde en gaf een fooi. Hij stond nam zijn hoed en parapluie en reikte 111 hand. t „Tot weerziensAch de kleinigh ontbreken nog." „Het beste met u," zeide ik. Hij ging haastig weg. Midden op blijf hij staan. Zijn trein vertrok nog ^eri niet, naar het scheen. De etalage van iuwelierswinkel schitterde nog meer i voren, want het was avond geworden. ^fl ging hij er naar toe. Wéér stond hij 0 een schaduw, die voorovergebogen, door glas scheen door te dringen. Daar ring, waarmede hij hef, geluk van zijn wilde vatten. Er ontbrak nog maar een ^et nigheidMen zoekt en zoekt en vindt niet. als Een arme zou niet ten gronde gaan, geen werk had; hij zou zich weten te sc ken en met geringe verdiensten kunnen ven. Wat hem echter het leven waard maakte, dat was die ring, dien hü nie.. "jpü pen kon. De kleinigheid, die het beW6s leveren van zijn liefde. gee Nog altijd stond hij aan het raam aI1 naar binnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10