decentralisatievraagstukken Gemengd Nieuws WchHJÏiK eerste blad I IN EN BUITEN INDIE Dankbetuiging Dankbetuiging wieders UW V van J. VAN DAM wordt altijd ter harte genomen Onder MISLEIDING van een ZOO- GENAAMDEN uitverkoop worden gere geld goederen U veel duurder te koop aangeboden, dan gij voor het mooiste goed bij J. VAN DAM, de van ouds bekende soliede firma, noodig hebt te betalen. VAN DAM verkoopt U lOOOO mooie en soliede Heeren- en Jongens Costuums, lOOOden regenjassen, flanel pantalons, fantasie pantalons, werkbroe ken, etc. voor spotgoedkoope prijzen, en bovendien ontvangt ieder kooper voor reclame een reuzenverrassing. emr-x LEVE DE EERLIJKE HANDEL - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 3 JUNI 1929 BLADZIJDE 3 Een onderhoud met den adviseur der Ned.-Indische Regeering BRANDEN Het boschbrandgevaar Oplichter aangehouden Zigeunerplaag te Zwolle Inbraak Verongelukt Na de relletjes te Finsterwolde Mijn-ongeluk Oplichting Geen aanbevelenswaardig gastheer Brievenbus als broedplaats Motorrijder bij Ark el tegen een boom gereden De staking van landarbeiders in Oostelijk Groningen Opiumsmokkelarij Ernstig ongeluk te Tilburg ADVERTENTÏËN. .9i» den 8sten Juni hopen onze ge- Je'de ouders Nicolaas de Wild Geertruda de Jong Tandheelkundige ^"aktijken verplaatst „Kennemerplein 5 GORDIJNEN ST00MEN en VERVEN Vlugge Aflevering G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 KLEERMAKER NET R.K. MEISJE R.K. DAGMEISJE Een net jong Meisje FLINKE WERKSTER Leerling-Strijkster DIENSTBODE EEN NET MEISJE LEUKE VRIENDIN Knappe Weduwe H.H. Banketbakkers CHAUFFEUR VAST WERKMAN Gevraagd een nette LOOPJONGEN Een flinke Jongen SMIDSLEERLING Ambachtsschool te Haarlem LEERAAR Jongste Bediende Loodgietersknecht of vergevorderd Halfwas PIANO 110.— PIANO 160. Duitsche Piano 280 Zegt dit nu voort en komt allen zien zonder verplichting tot koopen naar den wereldbekenden J. VAN DAM, alleen gevestigde Ged. Oude Gracht 78, Haarlem, naast de bekende slagerij den firma Wijkhuizen. Weg met de onbetrouwbare zoogenaamde uitverkoopen. '1 Mr. A. B. Cohen Stuart, adviseur der NeaL- ^tische Regeering voor de DecentraJlsatie, heeft ingevolge opdracht van de Ned.-Indi- Regeering gedurende een maand in Bl*teeh-Indië gereisd om studie te maken van Verschillende decentralisatie-aangelegen heden. In aansluiting hiervan maakte hij van ®jn buitenlandsch verlof gebruik om dok ^ders in het buitenland, in Klein-Azië en Europa, zooveel de tijd en de middelen het J°®Ueten, aan decentralisatie-zaken studie «'Wijden. Mr. Cohen Stuart was zoo vriendelijk Aneta onderhoud toe te staan, waaraan het vol gende is ontleend: Set reizen door Britsch-Indië is 'n kracht- Proef. Herhaaldelijk moesten per spoor af goden van 36 uur en meer worden afgelegd, ^«ftikkig zijn de treinen geriefelijk ingericht, voor het reizen bij nacht. Toch was vooral in het Zuiden door de hitte de reis soms een beproeving. De hotels zijn buiten do «roote steden meestal slecht; in het bln- °«nland is een nachtverblijf te vinden in 5®Woudige „resthouses" (passangrahans). Sot1 wegennet staat over het algemeen achter bi5 dat op Java; groote reizen per auto zijn hMt gebruikelijk. In het Noorden begon de h*Ioed van de herfstkoelte in de tweede helft van October merkbaar te worden; de hosen waren heet, in den avond daalde de «mperatuur snel. Men moet met deze over- gaingen schommelend tusschen een 70 - 90 graden Fahrenheit voorzichtig zijn; te ~ett>i kwam de acclimatisatie mij op een koortsaanval te staan, die gelukkig niet van *a®gen duur was. ïn&rak, Syrië zijn de toestanden vrij primi- ghf- Men leeft hier op den uitersten rand dw^beschaving. Beter trof ik het in Palestina, Waar op plaatsen als Jeruzalem, Tel Aviv en ®a8fta de stedelijke overheid goed werk heeft Sedaan en waar ook behoorlijk nachtverblijf ^te verkrijgen. De wegen in Irak verdie nen jn het regenachtige najaar nauwelijks hiensnaam. Met een vrij primitieve spoorver binding was van Basrah iyt het befaamde, h*®ar vervallen Bagdad te bereiken. De auto bus-verbinding van hier naar Damascus loopt h°or-het Syrische woestijn-gebied; door de b^ihoudende regens was het gewoonlijk ge- v°igdE pad echter slecht begaanbaar. Ge- 'ri&igdcon ik per vliegmachine van de Impe rii Airways Palestina bereiken. In Pales- en Syrië zijn de wegen met het oog op bat;zich ontwikkelende toeristen-verkeer over h®t .geheel in een behoorlijken staat gebracht, f* auto bereikte ik Aleppo en van hier in twee dagen per spoor Constantinopel; de °riënt-Expres met zijn uitstekende slaap wagens bracht mij vervolgens in 2)4 dag tot ben doorgebracht. "Pot Nederland had ik na mijn vertrek van ■Batavia in 't geheel 14 etmalen in spoortrei- dargebracht. Ia Britsch-Indië en Klein-Azië wordt het P°Utieke leven sterk beïnvloed door nationa- jstlsche stroomingen. Na den wereldoorlog is bet evenwicht in de verhouding tusschen de ^eemsche bevolking en het Europeesche Indent nog niet hersteld, al is er veel, dat 6 geleidelijken terugkeer van gezonde toe- ,'aöden wijst. Bedenkelijk voor een associa- 'e-politiek, waarop zoowel van Engelsche als Jaa Fransche zijde het streven is gericht, is bet nog vaak te constateeren tekort aan wel vaart en het daardoor bij het bestuur van ttad en land menigmaal nijpende chronische Geldgebrek. Vooral dank zij het verder gevorderde stadium van ondrwijszorg in Britsch-Indië 5®eft daar de werking van het vertegen- °ordigend stelsel en van de decentralisatie ^•n veel grooteren omvang bereikt dan in U®d.-Indië. De zeer talrijke vertegenwoordi gende raden worden overal op den grondslag bh een vrij ruim rechtstreeksch kiesrecht jbhiengesteld en hebben overal inheemsche Jbee*derheden. De raadsvoorzitters worden ^beestal door de raden gekozen. In de pro- ■phcfete besturen bestaat partieel ministe- verantwoordelijkheid. Door verschil- ®hde oorzaken heeft dit stelsel niet de resul- ten opgeleverd, die men er van verwachtte. Evenals in Ned.-Indië heeft men in hoofd- Abk 3 categorieën van vertegenwoordigende raben; centrale, provinciale en lagere locale lir?611' c*eze laatste weer verdeeld In stede- ,l£e en landelijke raden. Adatgemeenschap, kent men niet als in Ned.-Indië; de daarvan wordt ingenomen door dorps- aden (union boards, village panchayats), die onder toezicht van de landelijke raden plegen te staan. Een corps van bestuursambtenaren is evenals in Ned. Indië werkzaam; zü heb ben verschillende functies van centraal ge zag (belastingheffing, politie, justitie) uit te oefenen: tevens zijn ze belast met inspectie en observatie van het locale beheer; in bij zondere gevallen kunnen zij ter voorkoming of herstel van wanbeheer ingrijpen. Dank zij de inspectie en de geregeld ver schijnende. uitstekend samengestelde jaar verslagen en statistieken, is een goed inzicht in den gang der locale zaken altijd te verkrij gen. Intusschen bestaat toch het ernstige streven de locale raden zooveel mogelijk vrij te laten. Een uitgebreide taak is aan de zorg van provinciën en lagere locale raden overgedra gen. Treffend is wel, hoeveel er door lo cale raden vaak is gedaan, b.v. ter populari. satie van onderwijs eri gezondheidszorg. Toch blijft nog wel het een en ander te wenschen. Den gunstigsten indruk maakt de locale over heidszorg in groote centra als Bombay en Calcutta, waar, mede dank zij den arbeid van autonome ..improvement" corporaties, veel voor stadsontwikkeling is gedaan. Op merkelijk is, dat door de decentralisatie het politieke leven in hoofdzaak toch niet naar de provincies is verlegd. Het wordt ook in de provinciale raden beheerscht door algemeene stroomingen. De beweging voor autonomie openbaart zich in de centrale lichamen, doch ook in de provinciale raden, waar zü gedeelte, lijk tot het voeren van obstructie heeft ge leid. Over de vraag of aan de locale gemeen schappen met het, oog op haar taak voldoen de middelen zijn toegewezen bestaat verschil van meening tusschen de centrale en de locale autoriteiten. Volgens de laatste zijn de locale middelen veel te krap toegemeten, vol gens de eerste zouden de locale autoriteiten door verder te gaan in het heffen van lo cale belastingen den toestand kunnen verbe teren. Van nationalistische zijde wordt ge woonlijk het verwijt vernomen, dat de defen sie-uitgaven, gelet op de beteekenis daarvan voor de Empire, ten onrechte zwaar op het Britsch-Indisehe budget drukken Hoe dit alles zij, in menig opzicht is het effect van de financieele moeilijkheden duidelijk op te merken. Zij zijn ook een dankbaar aangrij. pingspunt voor politieke oppositie. Het ambtenaar-corps is, inbegrepen de hoogere ambten van het bestuurscorps, voor een groot gedeelte uit inheemsche krachten samengesteld. Het dualisme, in Ned.-Indië bij de bezetting van bestuursambten gebrui kelijk, bestaat in Britsch-Indië niet Ms stel sel, hetgeen samenhangt met het ontbreken van een stand van (in beginsel) erfelijke hoofden, althans in rechtstreeks bestuurd ge bied. Onder het ontwikkelde deel der Britsch- Indische bevolking bestaat vrij algemeen de meening dat haar in ruimere mate zelfbe stuur moet worden toegestaan; de gematig den zouden genoegen willen nemen met auto nomie naar het voorbeeld der Dominions, de radicale Swaradjlsten eischen onafhankelijk heid. Gandhi verklaarde mij het huidige zelf bestuur in al zijn geledingen dus eveneens in de betrekkelijk zeer zelfstandige gemeen teraden onvoldoend te achten, wijl de En gelsche invloed zich daarbij nog te sterk deed gelden. Ook in ambtelijke kringen echter bleek de meening te bestaan, dat op de tegen woordige phase van zelfbestuur een verdere ontwikkeling volgen moest. De Commissie- Simon ingesteld voor een onderzoek naar de werking van de Staatsinrichting, is, naar een uitspraak van haar voorzitter te oordeelen, voor invoering van Domlnion-autonomie ge porteerd. In hoeverre aan dit beginsel even tueel reserves zullen worden verbonden ter waarborging van rust en orde of andere vitaal geachte- belangen, zal nog moeten blijken. Van de commissie zijn ook voorstellen te wachten ter herziening van de geldende rege ling der financieele verhouding van hoogere en lagere gemeenschappen. In Klein-Azië w&s in zake decentralisatie betrekkelijk weinig belangrijks waar te ne men', alleen viel op te merken, dat in Palesti na behalve, zooals reeds vermeld, door de stedelijke overheden eveneens goed werk wordt verricht, meestal op economisch en cultureel gebied door de autonome Jewish Agency, terwijl ook hier de autonome „im provement" corporaties van gunstigen in vloed bleken op de stedelijke ontwikkeling. Na mijn ervaring van decentralisatie in Azië, die hier pas in opkomst is, wat over heidszorg betreft, was voor mij een openba ring hetgeen op dit gebied in Europa is be reikt. Ik was in de gelegenheid om in Frank rijk. Engeland, Duitschland en Nederland eenige gegevens te verzamelen. Ook in deze landen wordt heel wat gewenscht zonder kans op dadelijke verwezenlijking. Maar toch is hier voor Azië nog enorm veel te leeren. In de laatste 30 jaren heeft de overheidszorg in Europa een merkwaardige vlucht geno men. Fouten zijn ongetwijfeld begaan, maar deze schaduwen stellen te schitterender het volbrachte werk in het licht. Het stemt tot voldoening, dat Nederland bij vergelijking met de andere Europeesche staten zulk een goed figuur maakt. Hetgeen b.v. steden als 's-Gravenhage en Amsterdam op het gebied van volkshuisvesting hebben tot stand ge bracht werd door de stedelijke autoriteiten van Parijs met grooten lof besproken. Maar ook wat betreft de andere talrijke onderwer pen van locale overheidszorg kunnen de Ne- derlandsche gemeenten bogen op indrukwek kende prestaties. Van vroeg tot laat waakt het moderne Europeesche gemeentebestuur over zijn ingezetenen. Het. verzorgt hen met water, gas, electriciteit, het voert het huis vuil af. keurt de levensmiddelen, handhaaft veiligheid en orde, regelt en verbetert het verkeer, leidt den woningbouw in goede banen, waakt over aanleg van straten en plantsoe nen, helpt bij bevallingen, geeft kosteloos raad inzake behandeling van zuigelingen en kleuters, levert den armen goedkoope en goede woningen, verschaft volkstuinen, brengt de behoeftigen onder dak. zorgt voor scholen schoolkleeding en kindervoeding, schoolbaden, bad- en waschinrichtingen, geeft raad bij beroepskeuze, helpt bij het zoe ken van werk. Een grootsch geheel is dus verkregen. Geen betere methode van burger schapsopvoeding kan men zich denken dan de jonge generatie door een moderne Euro peesche stad rond te leiden en haar te wij zen op hetgeen van overheidswege met en voor de burgerij is geschapen. De stedelijke overheidszorg moge naar sommiger meening wel eens wat te ver) gaan en daardoor den prikkel van het persoonlijke initiatief ver zwakken. ongetwijfeld is haar werk een blij vend monument van gemeenschapszin en heeft rij er veel toe bijgedragen om in de moderne maatschappij de sociale tegenstel lingen te verzachten. Voor degenen, die in een land als Ned.- Indië met locale bestuurszorg zijn belast, is het Europeesche voorbeeld een prikkel tot krachtsinspanning. Het hooge economische niveau, in Europa bereikt, verschaft hier een ruimte van middelen, die elders, helaas, ont breekt; navolging van het sociale niveau eener Europeesche stad zal dus alleen zeer uit de verte kunnen geschieden. De Europee sche stad vertoont, vergeleken bij de Indi sche, een beeld van betrekkei ijken rijkdom. AI wat tot versterking van het economische vermogen, tot verhooging van de financi eele kracht kan bijdragen, is voor Indië van primaire beteekenis. De stichting van winstgevende locale bedrijven is daarom in Indië reeds, in vergelijking met Europa, sterk op den voorgrond getreden. De beteekenis van een doelmatige grandpolitiek is in ver schillende gemeenten reeds heldor ingezien. Aan deze en dergelijke vraagstukken zal ook verder nauwlettende aandacht moeten wor den gewijd, voor Indië is en blijft scherp rekenen onvermijdelijk. Ook is te hopen, dat een nieuwe regeling van de financieele ver houding tusschen land en locale gemeen schappen zal kunnen worden getroffen, meer perspectief gevend, ook met het oog op mo gelijke uitbreiding van de »nedebestuurstaak der autonome organen, dan de tegenwoordige. Althans wanneer men bereiken wil. dat <je sociale overheidszorg der locale overheden zich in Indië geleidelijk uitbreidt. Tillema heeft er reeds het noodige licht op laten vallen, hoeveel in Ned.-Indië nog ontbreekt aan gezondheidszorg. Maar in de steden, waar een tropisch klimaat, de gevol gen der opeenhooping van groote massa's in een betrekkelijk kleine ruimte ongunstig accentueert, in de steden waar zoo gemak kelijk epidemiën om zich heen grijpen en armoede het moeilijkst te dragen valt, in de steden vooral is de behoefte aan krachtiger sociale zorg van overheidswege in de laatste jaren steeds duidelijker aan het licht ge treden. Toezicht op marktwezen en levensmidde lenvoorziening, verbetering van watertoevoer, volkshuisvesting en kampongstoestaden zijn reeds met succes ter hand genomen, doch ieder, die in Indië aan dergelijke vraagstuk ken aandacht heeft geschonken, zal erken nen. dat nog zeer veel valt te doen ter ver heffing van het sociaal niveau van een groot deel der bevolking. Men kan slechts wen schen dat met benutting van de in Europa verkregen resultaten in dezelfde richting zal kunnen worden verder gegaan. Pogingen worden thans gedaan om deelneming van vele Indische gemeenten te verkrijgen aan de in 1930 te Utrecht te houden Internationale Tentoonstelling van Gemeentelijke Openbare Werken; het is te hopen, dat de pogingen succes zullen hebben, alleen al omdat hier door het contact tusschen de Indische lo cale gemeenschappen en de Nederlandsche zal worden versterkt en dit aan een veel- zijdigen vooruitgang in Indië ten goede moet kome. Ook zal hierdoor aan belangstellenden in Nederland een overzicht kunnen worden gegeven van hetgeen in Indië met beschei den middelen reeds is tot stand gebracht. Op dit gebied zijn belangstelling en samen werking voor Indië van groote directe waar de; voor Nederland hebben zij deze betee kenis, dat de in Indië te vervullen belang rijke sociale en cultuurtaak zich in ruimer kring duidelijker inprent. Bij Kroon en Staten-Generaal berust de hoogste verant woordelijkheid voor een goeden gang van zaken in Indië, uit Nederland worden de voor het werk ginds onmisbare krachten betrokken, hier dient men zich zoo goed mo gelijk te doordringen van hetgeen ginds ge schiedt en nog geschieden moet ter verwe zenlijking van vruchtbare cultuur-penetra- Oprichting van een vrijwillige bosch brandweer noodzakelijk De houtvester bij het Staatsb06chbeheer te Nijmegen schrijft: De vrees voor „den rooden haan", welke den laatsten tijd in alle oorden des lands zijn kop opsteekt, draagt er wel toe bij, om slui merende plannen tot georganiseerde bestrij ding tot uitvoering te brengen. Overwegingen van ondergeschikten aard, die soms plaatse lijk de totstandkoming dezer maatregelen vertraagden, wijken nu door den drang der gevaarlijke omstandigheden. Zoo kunnen wij tot onze voldoening mededeelen, dat wederom in het zuiden des lands in twee gemeenten onder leiding van het Staatsboschbeheer een boschbrandweer is opgericht, en wel in de gemeente Venray en in de af deeling Weller- looy der gemeente Bergen (L.) Deze bosch brandweer bestaat uit vrijwilligers, welke in de nabijheid der boschterreinen wonen. Zij worden tot een georganiseerde boschbrand weer vereenigd en rukken bij voorkomenden brand in bosch of heide onmiddellijk uit, meestal per fiets, voorzien van schop en bijl. Een paar menschen bij het eerste begin van een bosch- of heidebrand aanwezig en voor zien van schop en bijl, zijn doorgaans meer waard, dan 100 man na een uur. Mogen deze voorbeelden navolging vinden en de oprichting van een dergelijke brand weer ten spoedigste door veel gemeenten met boschbezit worden bevorderd. Door de politie te Arnhem werd naar Nij megen overgebracht zekere v. O. uit Arnhem, die gezocht werd door de politie te Nijmegen, Baam en den Haag, wegens verschillende, belangrijke oplichterijen. Het is oppassen voor de winkeliers Het aantal woonwagens, dat op het ge meentelijke woonwagenterrein aan de Schut- tevaerkade te Zwolle verblijf houdt, is vol gens de Tel. op het oogenblik vrij groot; nagenoeg het geheele terrein is bezet met mobiele woningen van de meest uiteenloo- pende makelij. Enkele wagens zien er keurig uit, prijken zelfs met geslepen ruiten en glad gepoetst koperwerk, andere zien er vrij have loos uit en dragen zelfs geen vergunnings- kenmerkt. Het schijnt, dat de woonwagenwet in al haar onderdeden lastig te hahtee- ren is.. Zwolle geniet het twijfelachtige voorrecht momenteel een familie zigeuners te herber gen. Hun bezoek schijnt verband te houden met de paardenmarkt, die daar Vrijdag werd gehouden en met de aanstaande kerniesse d'été op het Zwolland-terrein. Vooral voor winkeliers is oppassen de boodschap. Een zigeunersvrouw trachtte in een winkel, waar zij voorgaf inlcoopen te willen doen, haar slag te slaan. Toen zij den winkelier verzocht een briefje van 10 te wisselen, blijkbaar in de hoop, dat hij zich uit den winkel zou ver wijderen, bleek bij navraag, dat zij in het geheel geen geld bij zich had. De Vlieger ging hier niet op! Naar wij vernemen, is reeds bij het ge meentebestuur verplaatsing van het woon wagenterrein naar buiten de bebouwde kom, in overweging. Zaterdagnacht is ingebroken in den grooten manufacturenwinkel van de firma Böttger te Zuid-Scharwoude. Men heeft zich toegang verschaft tot den winkel door een raampje en verder door de woonkamer. Ofschoon de twee firmanten naast en boven den winkel sliepen, is er niets gehoord. Er is een aan zienlijk bedrag aan geld gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond is naar het zi.ekenhuis Cal- variënberg te Maastricht gebracht de heer Brinkman, electr.-technisch ambtenaar bij de telegrafie aldaar, die door een mijnwerker bij Beek zwaar gewond naast zijn motorrij wiel is gevonden. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Begrafenis van het slachtoffer uitgesteld Het stoffelijk overschot van den bij de relletjes te Finsterwolde op Dinsdagavond j.l. doodgeschoten Simens, zal niet, zooals aan vankelijk was bepaald, worden ter aarde be steld. De justitie heeft het lijk n.l. in beslag genomen. Naar het gebeurde zal een nader onderzoek worden ingesteld. Zaterdagmorgen is in de ondergrondsche werken van de mijn „Willem-Sofie" te Spek- holzerheide de 42-jarige H. Kleine uit Heer len door neervallend gesteente getroffen en gedood. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. De politie te Voorthuizen heeft procesver baal opgemaakt tegen een jeugdig landbou wer, die op de markt aldaar den eierhande- laar F. Bos, te Barneveld, voor ruim 1800 eieren heeft opgelicht. De landbouwer had zijn eieren verkocht en, na telling daarvan, achter het getal een cijfer gezet zoodat hij, in plaats van voor 200, voor ruim 2000 eieren geld ontving. Bovendien had hij een valschen naam opgegeven. Bij een bewoner van de Van Brakelstraat te Rotterdam zijn Vrijdag eenige kennissen op bezoek gekomen. De gastheer toonde zich zeer royaal en trakteerde de bezoekers rijkelijk op sterken drank. Het gevolg was, dat enkele leden van het gezelschap niet meer in staat waren, naar huis te gaan en dat zij bleven overnachten. Een hunner was gistermorgen 11 biljetten van 10 uit zijn portefeuille kwijt. De gastheer is aangehou den en opgesloten. In de buurtschap Lintelo (Geld.) bemerk ten de brievenbestellers, die de daar ge plaatste postbrievenbus moesten ledigen bij herhaling, dat in de brievenbus boombladen en groen aanwezig waren. Zij meenden dat de baldadigheid der jeugd hieraan schuld had. Bij nader onderzoek bleek evenwel, dat een koolmeesje daar zijn nestje had gebouwd en er bezig was zijn eitjes te broeden. (Tel.). Schip verbrand Te Zandeweer. gemeente Kantens, is Zater dagavond het schip „De Vijf Gebroeders groot 60 ton, toebehoorende aan den schip per H. Wieggers, te Groningen, totaal door brand vernield. Het schip, geladen met 550 pakken stroo, geraakte tijdens de vaart in brand. De vrouw liep in de lijn en de schipper boomde. Het schip stond direct in volle vlam. Er kon hoe genaamd niets gered worden, De twee kin deren. die aan boord waren,, konden nog bijtijds de vlucht nemen. Het schip was verzekerd. Te Helmond In den afgeloopen nacht is te Helmond ln de Veestraat brand ontstaan in het kle dingmagazijn van den „Kleedingbokser." Het perceel is eigendom van den heer A. van Thiel. Het groote huis is voor een groot deel uitgebrand. Veel confectiegoederen werden een prooi der vlammen, terwijl de rest door waterschade waardeloos werd. De schade aanzienlijk. Te Vlagtvredde Zaterdag is de behuizing van den heer Hendrik Frikken geheel afgebrand, Alles was verzekerd. Te Princenhage Te Princenhage brandden de stal en het koetshuis van B. af. Buren brachten de paarden in veiligheid, maar acht rijtuigen, waaronder een lijkkoets, werden een prooi der vlammen. Ongeluk door eigen onvoorzichtigheid veroorzaakt Vrijdagmiddag is op den Arkelschestraat- weg nabij den Bloklandscheweg te Arkel bij Gorkum een motorrijwiel met zijspan tegen een boom gereden. De bestuurder, de 28- jarige F. Slob, wonende te Leerdam, werd, zoo meldt de Tel., ernstig aan borst en beenen verwond, de 2 personen, die in den zijspan hadden plaatsgenomen, werden daaruit ge slingerd en fcwamen in een op enkele meters afstand gelegen sloot terecht. Zij kwamen met een nat pak vrij, terwijl de persoon die op de duozitting zat, geen letsel bekwam. Van het motorrijwiel werd het voorste ge deelte geheel ingedrukt. De bestuurder, die Vrijdagavond zijn motor rijwiel eerst had ontvangen en met een drie tal vrienden in schafttijd was gaan rijden, schijnt met een zooals deskundigen ver klaarden veel te groote snelheid, nl. 40 a 50 K.M. per uur, te hebben gereden, terwijl de weg daar ter plaatse een scherpe, niet goed liggende bocht vormt. Te Nieuw-Beerta (Gron.> zijn gisternacht in huizen van werkwillige landarbeiders dertig ruiten ingeworpen. Het detachement marechaussee aldaar is verdubbeld. Vier Chineezen gearresteerd Vrijdagnacht bemerkte een constabel van de Stoomboot Maatschappij Nederland te Amsterdam, die op de terreinen der maat schappij surveilleerde, dat vier* Chineesplje stokers zich op omzichtige wijze van boord van een der schepen verwijderden, meldt Het Volk. Hij heeft hen gevolgd en zag dat zij zich naar het Chineezenlogement bega ven. Zij zijn onderweg aangehouden en bij fouilleering bleek, dat zij 22 K.G. ruw opium bij zich hadden. Het was hun be doeling die voorraad in het Chineezenloge ment aan hun landgenooten te verkoopen, opdat deze in het geheim opium zouden kunnen schuiven. De opiumsmokkelaars zijn naar het politiebureau Kattenburg overge bracht. Bij het onderzoek is gebleken dat zü de partij opium in Marseille aan boord hadden gesmokkeld. Zij zün daarna naar het huis van bewaring overgebracht. Zaterdagmiddag is te Tilburg het zesjarig zoontje van den heer v. d. B. aan den Beekschen Weg. dat met eenige vriendjes in een schuur op een kar zat te wippen, met het hoofd tegen een balk terecht geko men. Het knaapje werd door den gemeen telijken geneeskundigen dienst in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Men vreest voor zijn leven. (HERPL. WEGENS MISST.) en 40® dag te herdenken, dat zij vóór in den echt zijn verbonden. God hen nog lang moge spa- is de wensch van hun dankbare KINDEREN, BEHUWD- EN KLEINKINDEREN ^•riterk, Juni 1929 :riaede betuig ik mijn hartelijken aan de VOq. HAARL. motorclub de zeer vele blijken van vriend kan .brij betoond, bij het overlijden 'd'jn lieve Vrouw. J. DIJT Juni 1929 aat 9. V®*het overlijden van mijn lieve betuig ik mijn tiartelijken dank Ujg-Dr- H. P. BARTELS, Mevrouw KOOL te Aerdenhout en aan keje .jenden en Bekenden voor de bljjken van deelneming betoond. J- DIJT Juni 1929 T^bsstraat 9. Tandheelkundige Praktijk DEI). OUDE GRACHT 84 is verplaatst naar: Prpui» N eRuren 's morgens van 911 'bemT"4 bii H. KRAMER ZOON, aehdaal. TELEFOON 12225 lllllll Biedt zich aan zelfstandig kunnende werken en koken en v.g.g.v., omtrek Haarlem. Br. onder no. 14759, bureau van dit blad. Gevraagd wegens huwelük een net (klein gezin) zelfstandig kunnende werken en koken. Hoog loon. REI- NIERSE, Bleekersvaartweg 4, Heem stede. gevraagd vqor bij de kinderen. SCHO TERSINGEL 151, b. d. Verspronckweg. Gevraagd een nette bij H. J. LAMP, Barteljorisstraat 18. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Sollicitaties te 7a uur BARTELJORISSTRAAT 18. gevraagd bij M. BLESGRAAF, Lange Lakenstraat 25. Een FLINKE GEVRAAGD, hoog loon. D. Kroeb, Medemblik. gevraagd, voor de rek- en vouwkamer. bij Wed. J. C. GEHRELS, Binnenpad 1, Overveen. Net Meisje zoekt 22—25 jaar. Liefst met fiets. Br. onder no. 14737, bur. van dit blad. wenscht kennismaking met een dege- Itjken man met vaste positie. Leeftijd 50 a 55 jaar. Brieven onder No. 14740, bur. van dit blad. Gevraagd een 2e Banketbakkers- bediende. Goed vakman. Br. onder no. 14758, bur. van dit blad. Aan een groote winkelzaak kan ge plaatst worden een flinke met net voorkomen, voor het bezorgen van goederen. Brieven met opgave leeftijd enz., onder no. 14755, bureau van dit blad. Terstond gevraagd goed kunnende ploegen en melken. Geen huis disponibel. Tevens 'n Werk man, los-vast en een Jongen, ,om in 't vak opgeleid te worden. A. v. BEUSE- KOM, Bleekersvaartweg 2, Heemstede. goed kunnende fietsen. VAN OPZES- LAND, Zülstraat 2430. gevraagd bü H. F. ADRIAANSE, Kruidenier, Raadhuisstraat 99, Heem stede. Een gevorderd gevraagd bü S. KORBER, Hoofdstraat, Hillegom. Aan bovengenoemde school en aan den daaraan verbonden cursus voor scheepsmachinisten wordt gevraagd een in het voortgezet lager onderwijs, wis kunde en vrije- en orde-oefeningen. Het bezit der Hoofdacte, L. O.-wis- kunde en de bevoegdheid tot het geven van vrije- en orde-oefeningen is ver- eischt. Salaris volgens Rüksregeling. Sollicitaties in te zenden vóór Maan dag 10 Juni 1929 aan den Directeur der Ambachtsschool, A. L. HENGE- VELD, Kleverparkweg 183. gevraagd. N.V. ALB. KUIJKEN'S, Kleedingbedrüf, Cronjéstraat 62—64. Direct gevraagd een bekwaam Zich te vervoegen bij JOS. TIMMER MANS, Noordwijkerhout. voor studie. Ook termijnbetaling. W. Boeree, Schagchelstraat 16. zoo goed als nieuw, kcuissnarig, in metaal gebouwd, met 5 jaar schrifte lijke garantie. Saenredamstraat 27 zw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 3