Dingen van den Dag Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Tweede blad pUDO!gG| NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 4 JUNI 1929 BLADZIJDE 1 BRANDEN Het tramverkeer in Haarlem Ongeloofelijk Finsch gezelschap in ons land Vondel-herdenking door „Katholiek Amsterdam" Het bedreigde „Gooilust" Eerste Kamer Groote Rozententoon- stelling smaakt als room Jubileum der Koningin-Moeder Nederland en België Duitsche ingenieurs op bezoek Rooie Karei aangehouden Leelijk terecht gekomen Duitsche torpedobooten te Rotterdam LEGER EN VLOOT Remonte-commissie op de Veluwe Leger wedstrij den Op heeterdaad betrapt Motor-ongeluk Waterput verontreinigd Een gesloten incidentje Door een auto gegrepen Overreden en gedood Kind verdronken Door een auto aangereden De andersdenkende auto HANDEL EN NIJVERHEID Het slachtfondsen-conflict ONDERWIJS Leeraren R.H.B.S. 25. foor de voorstellen van B. en W., die de vergadering van a.s. Woensdag aan rLe °rde zullen gesteld worden, komt het in Haarlem nijpend vraagstuk van een soed tramverkeer weer in het middel punt der belangstelling te staan. Wor- aen de voorstellen aangenomen, dan *Prdt de toestand nog wel niet volmaakt, aar o. i. toch heel wat beter. Wie even op een kaart van Haarlem ligging van de tegenwoordige tram- Jhen nagaat, ziet hoe dwaas zij daarop staan. Hot lijntje VerspronckwegStation is akelig 'klein; ook zoo de lijn Overveen Jerwulft. In geen enkele stad heeft men ulke kleine trambanen aangelegd, bovendien liggen beide lijnen over een 8r°ot deel van de route parallel en nog Seen driehonderd meter van elkaar, in «eu zwak bevolkte wijk. De lijn Over- een—Verwulft houdt plotseling midden tfe stad op en niemand begrijpt waar- 111 het ding niet doorloopt naar de Turfmarkt en naar het Amsterdamsche j kwartier. De bewoners van een voornaam j ^Wartier als het Kleverpark hebben wel j !~e lasten van een trambaan, maar zij Kuhnen er nergens mede naar toe. Wie ®ens hun ellende van het overstappen het Stationsplein heeft medege maakt profiteert niet meer van de tram w alleen maar als hij een been gebroken eeft of met 'n eksteroog gezegend is. Er bleef dus nog al wat te wenschen, 7?aar met de nu aanhangige plannen, 2e worden uitgevoerd, komen we toch «eb heel eind in de goede richting. Er •toöien nu tenminste twee logische tram den: die van Bloemendaal naar Heem- lede en die van de Leidschevaart naar bchoten. Lijnen, die tevens voor verlen- jpPg vatbaar zijn. Dit is het begin van ,«n herstelling van een krom gegroeide uistorie, want het dwaze tramnet in Haarlem is het gevolg van een aanvan- *elÜk verkeerd aangelegde trambaan en Terder een kind van de concurrentie Pochen E. N. E. T. en N. Z. H. T. M. fju de beide lijnen in één hand zijn, is aet mogelijk geworden een logisch tram- te ontwerpen en met medewerking ad Haarlem aan te leggen. d hebben er reeds op gewezen, dat r®. aan den raad gedane voorstellen op een betere verstandhouding Usschen het gemeentebestuur en de Tamdirectie. Er is over die verstandhou- /Uig vroeger veel geklaagd. Met recht ?P?cht worden getuigd, dat waar twee "Ten twee schuld hebben. Zóó hevig was achter het dispuut, dat het algemeen be- der Haarlemsche burgers ernstig in v Sedrang kwam. Dat is nu blijkbaar veel ,^ter geworden en het schijnt, dat de y et Gerritsz, onze wethouder, wil laten «P, dat hij zijn nieuwen titel van /;eester in de rechten en pleitbezorger- Procureur), eer wil aandoen. Want ook j;e Zaken met de Nederlandsche Spoor den schijnen veel coulanter te loopen. öij dit alles komt dan nog de techni- ?®he oplossing van de kwestie die ons Tooral gelukkig lijkt in verband met de 7®rkeersregeling op het Stationsplein en de Kruisstraat en op den Kruisweg. °P het Stationsplein liggen nu vijf "fUttibanen en er is ontzaglijk veel ge- ar» geer van tramwagens. Voor ander erkeer is zoo goed als geen plaats, ook gunnen er geen feestelijke ontvangsten P.aats hebben. Kort en goed: het Sta dsplein is op het oogenblik grondig bedorven. Dit wordt nu anders. De taxi's gaan gedeeltelijk naar het Kennemer- plein en blijven gedeeltelijk op hun oude plaats. Ze zouden wel alle naar het Ken- nemerplein verhuizen, maar dit gaat nog niet, omdat de uitgang aan het Kenne- merplein maar een gedeelte van den dag open zal zijn. Verder zal het aantal tramsporen teruggebracht worden van vijf op twee. In het midden komt een vluchtheuvel voor het laten instappen en uitstappen van reizigers. Wie nu even een half uurtje het gedoe op het Sta tionsplein beschouwt, ziet direct welk een verbetering het zal geven, als de trams daar niet meer rangeeren en niet meer te lang stil staan. Alle trams zullen er ook één richting volgen en wel van Oost naar West. De tram, die nu van Bloe mendaal komt, zal niet meer het viaduct aan den Kruisweg passeeren, maar door rijden naar het viaduct aan den Jans- weg en dan over het Stationsplein naar den Kruisweg gaan. Op den Kruisweg en in de Kruisstraat hier vooral zal dit een opluchting geven zal voortaan enkel spoor liggen. Van Heemstede af zal de tram langs de Jansstraat en Jansweg gaan. Dit kan gepaard gaan met een algemeen éénrichtingsverkeer in Kruisstraat en Jansstraat en op Kruisweg en Jansweg. Noodig is dat natuurlijk niet. De voordeelen van de voorstellen van B. en W. lijken ons zóó tastbaar, dat wij ons niet kunnen voorstellen dat zij tegenstand zullen ontmoeten in den Raad. Te dikwijls heeft deze reeds de verdenking op zich geladen, dat hij zich moedwillig tegen een goede oplossing van het verkeersvraagstuk kant, dan dat hij nu deze voor de hand liggende oplossing ook nog zou afwijzen. Intus- schen schijnt de Commissaris van Politie bezwaren tegen de voorgestelde regeling te hebben. O.m. wil hij de tram uit Bloe mendaal het viaduct aan den Kruisweg laten passeeren en rechtdoor den Kruis weg laten opgaan. Trampassagiers zou den bij de lunchroom van Heek moeten opstappen (wat naar onze meening hier een geweldige stagnatie van het verkeer moet geven) en op den Kruisweg zouden twee tramlijnen komen. Het voordeel zou dan zijn dat de Jansweg en de Jansstraat zonder trambaan zou zijn. Ook na nauwgezette studie en ijverig navragen bij deskundigen kunnen wij de mérites van het denkbeeld van den Commissaris van Politie boven dat van wat wordt voorgesteld niet inzien. Men behoeft alleen maar te denken aan treinreizigers, die het geheele Stations plein zullen moeten oversteken tot bij Heck's Lunchroom om daar in de tram te stappen. Veronderstel eens, dat het oude en gebrekkige menschen zijn, die het drukke kruispunt hoek Kruisweg, Stationsplein en Rozenstraat moeten oversteken! Een jonge man brengt het er niet vijfmaal zonder ongelukken af! Dit politioneele denkbeeld verdient, voor zoover wij het beoordeelen kunnen, geen aanbeveling; met het voorstel van B. en W. is het in alle geval te probeeren, te meer omdat daarmede de raad blijk zal geven van goeden wil ten opzichte van de tramdirectie. Het zal nu immers kunnen blijken, dat wij in Haarlem het kleinburgerlijke standpunt van kijven, schelden en kwaadspreken in, over en tusschen openbare lichamen ontgroeid zijn. b*»* aanleiding van het protest tegen den te >W eener Kinafabriek vlak bü „Gooilust" a Graveland, schrijft de heer Henri Polak et „Hbld." onder bovenstaand opschrift: T'eil6'1 schÜnt in het geheel niet te begrijpen C}0 een zegen voor 's-Graveland, voor het b, fieen voor geheel Nederland, om niet 'abr^gen voor Europa, de stichting dezer Iek en juist op deze plaats is. T'orrt °n<iernemer behoort gerangschikt te Htjg.n °ndei de Nederlanders, aan wie het 2Ün aanzien en zijn welstand te treffen heeft. Hem behoort geen blaam te >"-• en- Na zorgvuldige nasporingen, onder- Zo, '«kins «°nci en overwegingen, kwam hij tot ïe«dsUSie' die keieerden en technici te voren h>idi Voorspeld hadden, dat er voor de be- s'echt van kinine in het geheele land stuk één geschikte plek was, namelijk 'n kei _Weiland te 's-Graveland; op geen en- itjij hder terrein in Nederland is het moge- goed k'hinp te bereiden, althans geen zoo dep «kinine als juist daar bereid kan wor- _an kinine heeft de menschh'eid be- k'hljw is bijna niet te krijgen want alle «tilsjt- "brieken hebben haar bedrijf tot ktftjtlpbd gebracht. Begaan met het lot der •der «koevenden besloot dus de onderne- Zietl d spoedigste in den nood te voor del V ,or het bouwen eener fabriek en dat Zeifle 'S-Gravenland, omdat, zooals ik reeds tot k',geen plaats te wereld zich beter leent bas, vervaardigen van het alcaloid uit de Vah den kinaboom. Hef biQet gemeentebestuur van 's-Gravenland Vlottp °°k zeer geprezen worden om de Ten® medewerking die het den ondernemr en de weldaad, die het. aldus Vo0 aan de menschheid bewezen heeft, kroot- °°k omdat een landelijk dorp geen ee geluk kan beschoren zijn, dan dat 6«ne ai brlek gevestigd wordt, bijzonderlijk «h cie de onderhavige, die stank verspreidt «ep e dateren doet vervuilen. Aldus gaat Alg f,1Tleente vooruit. ■*- nu Gooilust" ten gronde gaat tya. dan nog? hebben wij aan een groot oud land- T'har To, uitheemsche boomen en planten erlei dieren rondloopen. vliegen en en. waar reigers nestelen en een aan Er Toge'ieven is? ÏW^n bisons. Wat zijn dat? Runderen, ^iep? niet genoeg inheemsche belang hebben we bü, welk nut van 8 Wei aanwezigheid van buitenlandsche en ieelijke, bruine, bultige? wilde paarden. Waartoe dienen die? Zij lijken precies op tamme en niemand heeft er nut van? Er zijn allerlei zwem- en watervogels. Alles goed en wel, maar bestaat er aan deze dieren behoefte? Zwemmen er geen eenden in vele onzer slooten? Zijn er zelfs niet hier en daar zwanen in parkvijvers? En of die vogels van „Gooilust" nu een beetje grooter of een beetje kleiner, een beete anders gekleurd of geteekend zijn, of zij een raren kop of en extra-langen snavel hebben, wat doet dat er allemaal toe? Vogels zijn vogels en daar mee is alles gezegd. En of er nu alles gnoes zijn en wisents en kangoeroes en lama's en andere beesten, waar een "s-Gravenlander hoegenaamd geen belang in stelt en die hem geen cent in huis brengen, wien kan dat wat schelen. Wie trek heeft om zich aan zulke mormels te verga pen, moet maar naar dierentuin of mena gerie gaan. Daar hoort zulk ongedierte thuis niet te 's-Gravenland. Dat heeft de bur gemeester dier gemeente zeer goed begre pen De kininefabriek, in zich zelf reeds een ze gen en dus van harte en geestdriftig wel kom te heeten, kan echter nog veel heil rijker gevolgen hebben. Naar beweerd wordt heft namelijk de eigenaar van „Gooilust". die niets fabriceert, het voornemen met hutje en mutje naar Engeland te trekken als de Kroon het besluit van 's-Gravenlands gemeentebestuur tot toelating der fabriek niet vernietigd. Dat hij ga, met al zijn die- renpak. Wij behouden onze trek- en ketting honden onze varkens en koeien, waar men nut en profijt van heeft, en dat is voor ons voldoende Is hij weg met zijn beestenrom- mel, dan zullen vermoedelijk gauw al die malle boomen op „Gooilust" omgehakt, de hoogste en laagste geëgaliseerd en de vijvers gedempt worden. Dan wordt overgegaan tot verkaveling en komen er nette villa's met snoezige tuintjes en burgerwoningen, die ook een lapje grond zullen hebben tot het ver bouwen van radijs, boerenkool en andere nuttige gewassen. Dan wordt het daar een knus gedoente en er komt ook belastinggeld in 's-Gravenlands laadje. Zoo dus: Leve de Kininefabriek! Weg met „Gooilust!" Gasten van „Volkenbond en Vrede". Met den trein van 6.31 uit Berlijn kwam Zaterdagmorgen te Oló'enzaal aan het Fin- sche Volkenbondsgezelschap, dat gedurende een tiental dagen de gast zal zijn van de Ver. voor Volkenbond en Vrede. Het gezel schap staat onder leiding van den heer Carl Enchell, die gedurende enkele jaren minis ter van Buitenlandsche Zaken van Finland was. Ter begroeting van het gezelschap wa ren aanwezig de heeren H. Ch. H. J. v. d. Mandere, alg. secretaris van de Ver. voor Volkenbond en Vrede en mr. A .F. H. van Troostenburg de Bruyn, verbonden aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, in hun kwaliteit resp. van voorzitter en secre taris der commissie van ontvangst. Nadat ó'e wederzijdsche begroeting had plaats ge had, sprak de voorzitter van de commissie van ontvangst enkele woorden van welkom. Namens de gasten voerde hierna oud-mi- nister Enchell het woord. Vervolgens werd in gereedstaande auto's plaats genomen en een tocht door Twente aangevangen. In Enschede werd het gezelschap officieel door den burgemeester, den heer Edo Bergsma, toegesproken. Daarna werd de lunch ge bruikt in Hengelo, 's Middags werd een rij toer gemaakt, terwijl gedineerd werd te Delden. Zondagochtend vertrokken de Fin- sche gasten per auto naar Arnhem, waar zij ontvangen werden door het gemeente bestuur en de Amhemsche afdeeling van de Ver. voor Volkenbond en Vrede, 's Avonds vertrok het gezelschap naar Amsterdam, waar zij op Maandag de gasten van het ge meentebestuur zijn en waar des avond's half negen in een openbare vergadering, die gehouden wordt in de aula der Univer siteit, gesproken wordt over den Volken bond en de samenwerking van de kleine staten. Voor Dinsdag staan bezoeken aan Den Haag en Leid'en, voor Woensdag aan Gouda en ontvangst door den minister van Buitenlandsche Zaken op het programma. Donderdag gaat het gezelschap naar Zee land Vrijdag bezoekt het Haarlem en om- gev'ng, Zaterdag Rotterdam, terwijl het Maandag en Dinsdag via de in aanleg zijn de Zuiderzeewerken naar Friesland gaat, om vanuit Leeuwarden de terugreis te on dernemen. De vereenlging „Katholiek Amsterdam", organiseert een herdenking van Joost van den Vondel, welke Maandagmorgen is inge zet niet een plechtige H. Mis in den Krijt berg, opgedragen door den Hoogeerw. heer Kanunnik dr. G. C. van Noort, daarbij ge- Een verklaring van B. en W. van Hilversum B. en W. van Hilversum hebben de volgende verklaring afgelegd: Wij achten het tot stand komen van de kininefabriek op het daarvoor gekochte terrein op verschillende gronden schadelijk voor de gemeente Hilversum, zoodat, met het oog op de schending van het natuur schoon in de omgeving, het verspreiden van hinderlijke dempen, waardoor het wo nen in de omgeving onmogelijk zou worden gemaakt als in verband met de veront reiniging van het kanaalwater. Het Hilverschumsche gemeentebestuur meent zich tegen deze fabriek krachtig te moeten verzetten en heeft, zooals bekend, beroep aangeteekend bij de Kroon tegen de vergunning door B. en W. van 's-Gra venland verleend." De vacature-Verheijen Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Eerste Kamer, heft gisteren in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Frencken voor zijn benoeming tot Kamerlid in de vaca ture Verheijen, tot lid van de Eerste Ka mer benoemd verklaard mr. J. van Best, vroeger wonende te Eindhoven, thans ver blijf houdende in België. De vereenlging ter bevordering der Rozen, teelt „Nos fungunt Rosse" zal van 19—21 Juli een driedaagsche groote tentoonstelling organiseeren in den Haagschen dierentuin. assisteerd ,door de Weleerw. paters J. van Heugten S.J. en W. de Kuiper S.J. Het kerk gebouw was nagenoeg geheel bezet. Na het Evangelie beklom de Weleerw. heer J. van Heugten den kansel tot het houden der her denkingsrede. Wij voelen ons. zoo zeide de gewijde spr., verwant en vertrouwd met Vondel, omdat hij gedachten had en gevoelens koesterde, die zijn van alle tijdens. Met hem kunnen wij juichen om de heerlijkheid van de Heilige Stede, met hem treuren over Adam's Balling schap met hem bewonderend staren naar de bloedroode pracht van den Kruisberg, met hem smeeken: „Bevloei mijn dor en dorstig bloed en leer mij mijn Verlosser danken." Zij.i dichterlijke bron zal blijven ruischen omdat zij is ontsproten aan zijn innig leven en de warme gespannenheid onzer kerke lijke hymnen Bewondering moeten wij heb ben voor zijn onverschrokken durf om het eenmaal omhelsde geloof te belijden. Dit te- I T'cer waar hij behoorde tot de vermaardheden j van zijn tijd. Hij brak met de inzichten van i een halve eeuw en trotseerde de gedachte dat katholiek worden gelijk stond met zich te storten in een poel van bijgeloof. Er is gezegd dat hij behoefte had aan gezag en zekerheid en dit vond men niet modern. Het is echter niet de modeme mensch, die zich verzet tegen zekerheid en gezag, maar de hoogmoedige en ze'fbewuste. De warme schoonheid en de veilige majesteit van Kerk en geloof trokken zijn gevoelig har1 en zijn open-eerllike geest moest bezwijken voor het d^ma. Met zijn pen en zijn kunst heeft hij steed, dpn godsdienst ten diens'- gestaan en met den tooverslag van zijn kunst sloeg hij bronnen uit de Mozes' rots van Kerk en Kerkleer Hij heeft het geloof be- mind met een liefde, die nog groot en krachtig te bloeien staat in honderden van zijn verzen. Er loopt door geheel zijn werk sen sterk persoonlijke draad en die draad is rood en vochtig van het bloed der marte- "aren. Van zijn verzen is getuigd dat zij roken naar het Roomsche, naar wierook, naar kaarsenwalm. naar een kerk-interieur in de Meimaand. Vondel heeft een edelen strijd gestreden voor zijn God en voor zijn Kerk en geen be. dreiging, geen straf of boete, vermocht hem af te schrikken. Hij is gegaan den rechten weg van ootmoed, kuischheid en onthech ting, den eenigen weg van alle oprechte kin deren Gods. Hij heeft alle leed gedragen met den ziele-adel van een waar Christen. Zijn werk is schoon en zal schoon blijven, omdat het is geboren uit het vorig verlangen van 't I menschenhart om te worden verlost van de zuiging dezer aarde, uit het eeuwig heimwee naar het koninkrijk Gods, welk verlangen en welk heimwee ieder bevredigt en oplost in een innig lever- met de Kerk, het gouden te huis der liefde, het koninkrijk Gods op deze aarde. enJ\) VAN SLOOTEN MARL INC EN Het geschenk der Ned. Vrouwen Zaterdagmiddag heeft de Koningin- Moeder ten paleize Soestdijk een noenmaal aangeboden aan het uitvoerend comité en de eere-voorzitters van het comité, dat zich indertijd heeft gevormd, om haar het ge schenk der Nederlandsche vrouwen, ter gelegenheid van haar jubileum aan te bieden. Het noenmaal werd gegeven in de eet zaal, door het geschenk der vrouwen zulk gaan. De heer Van der Lande zal te Brussel spreken. In aansluiting op de vergadering, welke de R.K. Vredesbond in Nederland onlangs te Den Haag belegde ter bespreking van de Nederlandsch-Belgische kwestie, zal thans ook te Brussel een dergelijke bijeenkomst warden gehouden. Op uitnoodiging van den R.K. Vredes- bond zal het Eerste Kamerlid de heer J. C. L. van der Lande op 10 Juni a.s. voor de Fondation Universitaire aldaar het Neder landsche standpunt uiteenzetten (Msb.) Het gezelschap Duitsche ingenieurs, leden van den Verein Deutscher Ingenieure, dat tot 6 dezer hier te lande vertoeft om on der geleide o.a. van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs een bezoek aan verschillen de onzer groote wérken te brengen, is Zon dagmiddag te half vier door den Raad van Bestuur en een aantal leden van het Kon. Instituut van Ingenieurs in het Instituuts gebouw Prinsessegracht ontvangen. Als gas ten waren mede aanwezig de Duitsche ge zant graaf Von Zech Burkersrode, onze consul-generaal te Aken, jhr. M. H. W. A. O. von Pelser Berensberg, en de vertegen woordiger van den Duitschen consul-gene raal te Amsterdam, den heer Von Stein. Als waarnemend voorzitter van het Kon. Instituut van Ingenieurs de voorzitter, ir. Damme, is wegens verblijf te Londen, waar hij de internationale postconferentie bijwoont, verhinderd sprak prof. L. A. van Royen een Woord van welkom tot de gasten. Hij herinnerde er aan, dat sedert 1856, toen de Verein werd gesticht, reeds vriendschapsbanden bestaan met het negen jaar oudere Instituut, dat het oudste is van de ingenieursvereenigingen van het vaste land van Europa en uitte den wensch, dat de Duitsche gasten hier te lande aangena me dagen zouden doorbrengen. De heer Matchoss, directeur van de Verein, beantwoordde deze toespraak. In Centraal vereenigden de besturen van Verein en Instituut zich met een aantal gasten tegen den avond aan een maaltijd, die geopend werd met de wederzijdsche Volksliederen en toasten op de Koningin van Nederland en op den President der Duitsche Republiek. Een gezellig samenzijn volgde te negen uur, eveneens in Centraal, waartoe met de gasten ook de Instituutsleden waren uitge- noodlgd, ter nadere kennismaking. Maandagochtend is het gezelschap naar Amsterdam vertrokken ter deelneming aan de feestvergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs in het Koloniaal Instituut aldaar en aan eenige excursies. Heden, Dinsdag, worden de Zuiderzeewer ken in oogenschouw genomen. Te Sappemeer Te Sappemeer brandde Zondagmiddag het dubbel woonhuis van J. Kuipers, bewoond door de gezinnen Kamphuis en Mooy, totaal af. Behalve de inboedel van Mooy was alles verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Alkmaar Zaterdagnamiddag is te Alkmaar een schilderswerkplaats van H. Madderom aan den Omval totaal afgebrand. Slechts eenig huisraad kon gered worden. De bewoners waren afwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Te Nieuwstad; Door een feilen uitslaanden brand is te Nieuwstadt (L.) het woonhuis van den heer J. H. totaal vernield. Van den inboedel kon weinig gered worden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Te Lunteren De boerderij van J. Beek te Lunteren werd door brand vernield. Niets kon gered worden. Verzekering dekt de schade. Onder Nederweert Zaterdag woedde onder de gemeente Nederweert in de „Groote Heide" ten Zuiden van de K'evit een groote bosch- en heide brand, waarbij wederom een kleine 40 H.A. bosch- en heide in vlammen opgingen. Door tegenbranden onder leiding der politie werd verder onheil voorkomen en werden verscheidene bosschen gered. Ook in de Leveroysche heide brandde het dien dag, doch hier was de brand van wein'g beteekenis. Geen der afgebrande bosschen schijnt verzekerd te zijn. Met grootste deel is eigendom van den heer Haffmans te Helden. Bij Zundert Zaterdagochtend ontstond er brand in de uitgestrekte heidevelden tusschen Zundert, Rijsbergen en Sprundel. Het vuur breidde zich in het droge heidekruid zeer snel uit en groote rookwolken stegen op, die op ver ren afstand zichtbaar weren. Van verschil lende zijdep snelden tal van personen toe om hulp te bieden. Door het omploegen van een terrein in de heide, werd getracht aan de verwoesting paal en perk te stellen, hetgeen tenslotte ook mocht geluken. Vorig jaar werd op de kermis te Deventer een paardenkoopman in een café beroofd van 185. Als verdacht van dit misdrijf werd iemand door het Amhemsche gerechtshof veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De verdachte heeft echter steeds volgehou den, dat zekere „Rooie Karei" de berooving zou hebben gepleegd en thans heeft de Deventer politie den man, genaamd C. C. J. en gedomicilieerd te Breda, aangehouden. Hij is ter beschikking van de justitie te Zutphen gesteld. Zondagmiddag is te Amsterdam een huur auto ter hoogte van het Tulpplein tenge volge van de gladheid van het natte plavei sel, geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. Een 74-jarig heer, in den auto, viel door den schok voorover met het hoofd tegen den kant van den wagen. Hij verloor het bewust zijn en werd naar het O. L. Vrouwe-gasthuis overgebracht, waar geconstateerd werd, dat de oude heer een ernstige herschenschud- ding bekomen had. De chauffeur was licht gewond. De toestand van den 74-jarige is nog steeds ezer zorgwekkend. Naar het Vad. verneemt zal van 6 tot 9 Juni een flotille van 3 Duitsche torpedoboo ten de Seadler. de litis en de Wolff on der commando van kapitein ter zee Kum- metz een bezoek aan Rotterdam brengen. Het bezoek houdt verband met, een oefe. ningstocht en draagt geen officieel karak ter. De bemanning van elke boot telt 5 of ficieren en ongeveer 150 onderofficieren en matrozen. De torpslobooten zullen vermoedelijk op 6 Juni in den ochtend te Hoek van Holland binnenloopen en daarna naar Rotterdam opstoomen. Zij zullen aan de Parkkade me ren. Zaterdag 8 Juni van 3 tot, 6 uur n.m. en Zondag 9 Juni van 1011.30 v.m. en 46 uur n.m. zijn de booten voor het publiek te bezichtigen De Remonte-commissie heeft voor den aankoop van legerpaarden thans voor het eerst ook de Veluwe bezocht. Uit grooten aanvoer hebben fle heeren zeven stuks aan gekocht voor prijzen tusschen 500 en 600 per stuk. Op 18 en 19 Juni zullen te Venlo door het i garnizoen athletiek-legerwedstrijden worden gehouden. Van de Koningin is een medaille ingekomen; de Koningin-Moeder en Prins Hendrik en vele adere autoriteiten hebben eveneens medailles en kunstvoorwerpen ter beschikking gesteld. Toen Zaterdagnacht omstreeks half een een politieagent in burger, die buiten dienst was, de De Ruyterkade te Amsterdam pas seerde, zag hij, dat twee mannen een meer dan gewone belangstelling aan den dag leg den voor de garage-Fels-Ham, gevestigd in het perceel De Ruyterkade 18. De één ging op den uitkijk staan, de ander morrelde aan het slot. De agent waarschuwde zijn colle ga aan het posthuis-Droogbak en had in middels de garage in de gaten doen houden. De beide mannen zetten hunne pogingen om de deuren te openen, voort, en met succes. Zij gingen er in, draaiden het licht op, een nam plaats aan het stuur, de ander ging in den wagen, een gesloten Ford van het nieuwste model. Opeens verschenen drie politiemannen, die hun gelastten het voor genomen autotochtje te laten varen. Zij werden geboeid en naar het politiebureau Warmoesstraat overgebracht. Het zijn man nen van resp. twintig en drie en twintig jaren oud. Zij zullen morgen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Zaterdagavond reed de 33-jarige W. M. wonende te Vlaardingen, met zijn motorrij wiel met vrij snelle vaart op den Maas- sluischen dijk te Vlaardingen tegen een lantaarnpaal. M. werd tegen den grond ge slingerd en met een gebroken rechterdij been en een ernstige hoofdwonde, opgeno men en op dokters advies naar het zieken huis te Vlaardingen vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De lantaarnpaal knapte gedeeltelijk af, terwijl het motorrijwiel ernstig beschadigd werd. Te Hulst (Zeeland), waar ten gevolge van de langdurige droogte ernstig watergebrek heerscht, is door een onverlaat nog een waterput verontreinigd door er een hoeveel heid petroleum in te werpen. Intusschen heeft de gezondheidscommis sie, gezeteld te Hulst, alle inwoners gewaar schuwd tegen het gebruik van ongekookt water als drinkwater of om er groenten enz. mede te wasschen. De bekende Belgische documenten-affaire was aanleiding voor een pijnlijk moment voor Indië's doorlichtigen gast, graaf De Réthy. Het bericht van deze knoeierij kwam ook aan boord van de „Sirius", terwijl men aan tafel zat en gaf majoor Raquez, die den graaf vergezelde, aanleiding tot de opmerking, dat de Nederlanders toch eigenlijk verkapte Duitschers waren. De kapitein van de „Sirius",, aldus den berichtgever der „N. S. Ct.", stond na deze opmerking kalm op, boog voor den graaf en verliet den salon. Graaf De Réthy, die bleek van woede werd, ging den kapitein na en bood zijn excuses aan voor de ondoordachte uitlating van zijn adjudant en dwong dezen, eveneens verontschuldigingen aan te bieden. Het gevolg van het incident is een ver wijdering geweest van majoor R. gedurende vier dagen uit de omgeving van den graal De Réthy. De nadere uiteenzetting langs telegrafl- schen weg brachten wederom de noodige toe nadering tusschen de betrokken opvarenden Oude man gedood Zondag is de bijna 84-jarige landbouwa C. v. d. Pol, te Homlaar, gemeente Bame- veld, terwijl hij per rijwiel uit de kerk kwam, onder een auto geraakt en onmid dellijk gedood. De wielrijder stak, zonder eenig teeken te geven, den weg over, zoodat den automobilist geen schuld treft. De 6-jarige H. v. d. G. is bij het spelen op den Beekschen dijk te Tilburg onder een kar geraakt. De jongen kreeg een schedel breuk en is in het ziekenhuis overleden. Zondagmiddag geraakten twee kinderen van den schipper W„ in den Amstel te Am sterdam al spelende te water. Het oudste kind wist zelf op den wal te komen. Een tweejarig meisje evenwel is in het water blijven liggen en werd na korten tijd leven loos opgehaald. Zondagnamiddag is de wielrijder C. Puts uit Beegden (Limb.) door verkeerd uitwij ken op den weg naar Swalmen door dend auto van den heer Venhoven uit Swalmen aangereden, met het noodlottig gevolg dat hij in het ziekenhuis te Roermond moest worden opgenomen, waar hij Maandagoch tend aan de gevolgen is overleden. Dezer dagen stond in een Drentsch dorp de propaganda-auto der Liberale Staatsparty stil voor een bijzondere school. Het was net speelkwartier. De kinderen liepen vol nieuwsgierigheid op den auto toe en vroegen aan den inzitter „ook zoo'n papiertje". Ze kregen dit, maar even later kwam de onderwyzer naar buiten en dreef de kinderen de school in. Den volgenden dag kwam de auto der Liberale Staatspartij weer in dit dorp. De inzittende informeerde eens en toen werd hem vterteld, dat de kinderen, die „ook zoo'n papiertje" in hun bezit hadden gehad, hon derd strafregels hadden moeten schreven: Ik mag niet van de speelplaats loopen om naar een andersdenkenden auto te kijken. (Vad.) Het hoofdbestuur van den Bond van Boerenslaehtveefondisen doet een tegenvoorstel Naar aanleiding van het voorloopig onder, houd, dat Donderdagavond j.l, in „Termi nus" te 's-Gravenhage werd gehouden tus schen het comité van actie uit de slagers- en grossiersbonden eenerzijds en het dagelijksch bestuur van den Bond van Boerenslachtvee- fondsen anderzijds is Maandagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam een langdurige vergadering gehouden van het hoofdbestuur van den bond. De gemachtigden der grossiers- en slagers organisaties stelden naar het Hbld. verneemt voor, den toestand van voor 1 Mei te herstel len. dus vergoeding der kleine afkeuringen, geen uit- of afkoop door de fondsencombi, natie, en dus ook geen boycot dier onder linge fondsen. Daarna wilden zij dan het geschil tot oplossing trachten te brengen. Het dagelijksch bestuur van den bond verklaarde zich niet competent en belegde daarom deze vergadering van het hoofdbe stuur, bestaande uit ongeveer veertig perso nen. Het voorstel om eerst den toestand van voor 1 Mei te herstellen, vond zooveel be strijding. dat er niet eens over gestemd werd. Aangezien men algemeen van oordeel was, het recht aan zijne zijde te hebben, wilde men den strijd met meer kracht dan tot dusver en gebruikmakende van de verkregen ervaring, voortzetten. Dit besef der recht matigheid was zoo sterk, dat het ten slotte re- suleerde in een bij acclamatie aangenomen besluit, om aan de tegenpartij het volgen de te berichten: De Bond van Boerenslachtveefondsen is bereid, het geschil te onderwerpen aan de voor beide partijen bindende uitspraak eener commissie van rechtskundigen, door partyen gezamenlijk in te stellen. Bij aanvaarding van rit voorstel zal geen vee meer uit de markt worden genomen, terwijl de al dan niet uitbetaling van afge keurde organen in den tijd tusschen de aan. vaarding van dit voorstel en de uitspraak der in te stellen commissie, afhandelijk zal zijn van die uitspraak, welke dus in zoo verre van terugwerkende kracht zal zün. In de te Utrecht onder leiding van den heer N. Tj. Swierstra gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen werd er de nadruk op gelegd, dat de tegenwoordige sa- larisresfeling dezer leeraren niet meer aan vaardbaar is. Regel is geworden, dat zelfs wiskundigen niet meer kunnen berekenen hoe er wordt gesalarieerd. Het gevolg van het tegenwoordig geldend systeem is, dat velen te weinig salaris krijgen De A. V. M. O. was dan ook een actie begonnen, welke tot doel heeft: vereenvoudiging van de saJarisregeüng. De vergadering verklaarde zich verder ac- coord met het werkplan 1929'30 voortge zette salaris-actie, regeling der rechtspositie, pogingen om een byzondere commissie voor Georganiseerd Overleg te krygen, actie tegen te groote klassen en onderzoek naar de mo gelijkheid van vervroegd pensioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5