Plaatselijk nieuws Amsterdamsche Beurs tweede blad" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT .DINSDAG 4 JUNI 1929 BLADZIJDE 3 De pers is geduldig Groote brand in Haarlemmermeer Voor den Politierechter V erkeersongevallen twee motoeen in botsing De nieuwe gemeente-secre taris van Nieuwer-Amstel Jubileumfonds voor Tramweg personeel Gedeputeerde Staten Van Noord Holland HAARLEM De Haarlemsche werkloozc* in Drenthe Zandvoort-nutnmer BURGERLIJKE STAND Opbrengst collecte NIEUWVEEN PURMEREND HOORN CASTRICUM OVERVEEN BENNEBROEK HAARLEMMERMEER VIJFHUIZEN BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Weer een auto met geestelijken verongelukt Onderscheidingen ter gelegenheid van den verjaardag des Konings Wederom een bomaanslag in Noord-Duitschland WATERPOLO LAATSTE NIEUWS Z.K.H. Prins Hendrik naar Mecklenburg Na de Britsche verkiezingen Hoofdprijzen Ned. Staatslotery MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam «Stel je voor, dat graat toch niet" TVjj leven op het oogenblik weer in den ^amentijd. waarin de hersens van onze "üüdelbare scholieren tot het uiterste ge pijnigd worden en de zenuwen van die slachtoffers worden opgevoerd tot hoog spanning. Doch glorieus is het einde Pist van den scholier maar van den zenu- v'«ntijd, wanneer een klein papier tot waar devol document verheven wordt, door de Pandteekeningen van hooggeplaatste perso on, die men gecommitteerden noemt. Dan de scholier geen scholier meer, maar een diensch met een diploma, een passé-par- tout voor alle advertenties, waarin perso neel gevraagd wordt. Dat diploma geeft aan jongelui zonder diploma een zekeren ach- Jorstand en het is daarom te begrijpen, dat et certificaat waardevol is. Vroeger, in den tijd van de gilden, kreeg leerling na een bepaalde leerperiode een °®wUs, dat hij als aankomend vakman in dienst genomen kon worden, tegenwoordig Beeft een baas een papiertje, waarop ge schreven staat, dat de employé eerlijk en Hverig was. In Haarlem was echter een ^hoenmaker, die een eigen zaak wilde be- Bttuien en liefst 2000 circulaires liet druk- ken, waarop met groote woorden de noo- dige eigen roem verkondigd werd. Vakman *as hij, want hij had vele jaren gewerkt d'i meneer Zooi, een schoenmakers-poten taat. De circulaires gingen van hand tot afd en ook voor meneer Zool was het een dleuwtje, want 'hij had den geroutineerden 'akman nog nooit gezien. Verbolgen en ver ontwaardigd, besloot mijnheer Zool, zijn sersverschen concurrent een hak te zetten hij ging naar de politie. Gistermiddag kwam de zaak voor den échter, die verdachte er opmerkzaam op Piaakte, dat het niet aangaat, om jezelf capaciteiten toe te meten, die je niet hebt. ^fel je voor, dat gaat toch niet. Met 40 boete of 20 dagen hechtenis ging de ontwerper van de bedriegelijke circulaire naar huis .Is 't wonder, dat hij een beetje ÖP keek? ®en boerderij tot den grond toe afgebrand. Zondagmiddag omstreeks 7 uur werden de bewoners van Hoofddorp plotseling opge schrikt door de brandsirene. Het bleek, dat er brand was ontstaan in de kapitale boerderij, bewoond door den landbouwer J. Alewijn, aan den Hoofdweg dPbij den Bennebroekerweg. Een klein meisje kwam met een doosje lucifers uit den stal naar de huiskamer '°open en toen vader hiet vertrouwde, wat er d°or haar met dit doosje kon zijn gedaan hij in de schuur kijken en daar bleek dat eenig stroo al fel in brand stond. He brandweer in Hoofddorp werd onmid- ehijk gewaarschuwd en was spoedig ter Waatse, maar kon tegen de geweldige vuur de niets uitrichten, omdat een zware storm het westen de vlammen hoog opjoeg, .°c«at na de schuur ook het woonhuis weldra Ccnstortte. 2oo goed als niets kon worden gered; alles ®hg in Vlammen op. Op dezen rustigen Zondagavond trok deze Broote brand veler belangstelling; langs den Beheelen Hoofdweg stonden wielrijders en Automobilisten in groot aantal. In een zeer kort tijdsbestek was de boer- Uerij tot den grond toe afgebrand. Gevaar v°°r belendende perceelen bestond er niet, CRidat de naastbij gelegen boerderij eenige honderden meters ver verwijderd ligt. Vee of landbouwgewassen zijn niet verloren Begaan. Assurantie dekt de schade. (Heeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). rustte. B. en W. hebben zich weliswaar te houden aan voorschriften, doch als er die niet zijn, natuurlijk niet. Daarom is spr. van meening, dat de gemeente Haarlem niet onrechtmatig kan handelen. Het geheele plan „Noord" noemt spr. een symphonie en het ligt wel degelijk in de bedoeling „groen te laten, wat groen geprojecteerd is" en dus niet te bouwen op de gronden van L. De waarde-vermeerdering heeft de fam. L. nit door eigen werken verkregen, maar door erfenis en uitbreiding van de gemeen schap. Er zou dus slechts van een denkbeel dige schade sprake kunnen zijn. De gemeente wil van haar wettelijk recht gebruik maken en wil niet meer, maar ook niet minder betalen. De voorzitter vraagt waarom de fam. L. de gronden niet geëxploiteerd heeft, waarop mr. Lindeman antwoordt, dat L. geen za kenman is en niet speculatief is aangelegd. De gemeente heeft verder geen bezwaar om onderhandelingen te voeren over minnelij ken aankoop. Ged. Staten zullen trachten de partijen tot elkaar te brengen. Een hond invalide geschoten En tranen gestort om een lief poesje Een agent van politie werd 18 April door een meisje geroepen, omdat er op het land van den bollenkweeker K. te Haarlem een hond lag te janken, omdat deze waarschijn lijk door een kogel getroffen was. De agent begaf zich naar de plaats des onheils en con stateerde het feit, dat K. een schot hagel op een hond gelost had, waardoor het dier lam was neergevallen, terwijl K. zich nergens meer druk om maakte. Hij had zich terzake dierenmishandeling gistermorgen voor den politierechter te ver antwoorden. Verdachte gaf te kennen, dat hij zeer veel schade had door losloopende hon den, die onder het prikkeldraad doorkropen en zijn bollen kapot wroetten. Hij had toen op den eersten den besten hond 'een schot hagel gelost. De politie-rechter merkte op, dat het toch niet goed gezien was van K. om het beest maar in pijnen te laten liggen, waarop ver dachte antwoordde, dat hij naar het slacht offer was gaan kijken, dat geen teekenen van leven meer gaf. Hij was trouwens een dieren-liefhebber, maar wenschte niet langer schade te hebben door gemakzucht van andere honden-liefheb bers, die het voorwerp hunner vertroeteling maar raak laten draven. Er waren 2 getuigen A décharge, zelfs poli- tie-agenten, die verklaarden, dat K. een kat houdt en zelfs eenmaal tot schreiens toe was bewogen, omdat het jong van die kat op een goeden dag door een wreeden kater vermoord was. De zaak werd uitgesteld tot 18 Juni a.s. Gisteren heeft een botsing tusschen 2 «lotoren, bestuurd door J. J. R. en J. G, op hoek Kalverstraat plaats gehad. De cilade aan beide motoren werd onderling Gegeid. Onder voorzitterschap van burgemeester A. Colijn, kwam Zaterdagmiddag de Raad van Nieuwer-Amstel bijeen. Punt I der agenda was: benoeming ge meente-ontvanger. Uit de 134 sollicitanten naar deze vacante betrekking per 1 Juli, hadden B. en W. de volgende aanbeveling opgemaakt: No. 1 L. van der Waag, adjunct-verificateur bij het Centraal Bureau voor Verificatie en Finan cieel Adviezen van de Vereen, voor Neder- landsche Gemeenten te 's-Gravenhage; 2. E. J. Heslinga, commies afd. Financiën te Utrecht. Overgegaan tot stemming, werden uitge bracht op den heer Van der Waag 2 stem men, op den heer Heslinga 3, terwijl op den heer J. Konijnenburg, commissie bij de afd. Financiën te Velsen, welke niet op de aan beveling voorkwam, 7 stemmen, uitgebracht werden, zoodat gekozen is de heer J. Ko nijnenberg. Na dezen uitslag verklaarde de voorzitter, de heer Colijn, de verantwoordelijkheid dezer benoeming niet te aanvaarden. Door het voorioopig bestuur van het Permanente Jubileumfonds is thans een reglement ontworpen voor dit fonds. In dit reglement luidt het betreffende artikel terzake de jubilea aldus Het bestuur draagt zorg, dat aan de leden van het fonds, die een der hierna te noemen ambtsjubilea vieren, een geschenk ter keuze van de jubileerenden wordt aangeboden ter geldelijke waarde van het daarbij vermelde bedrag a. bij een ambtsjubileum van 25 jaren een geschenk ter waarde van f 40 tot f 45 b. bij een ambtsjubileum van 40 jaren een geschenk ter waarde van f 60 tot f 65 c- bij een ambtsjubileum van 50 jaren een geschenk ter waarde van f 80 tot f 85. Het bestuur is gerechtigd om ook aan jubileerenden, als onder 1 bedoeld, die niet behooren tot de leden van het fonds, een gelijk geschenk aan te bieden. In den regel zal door het bestuur worden zorg gedragen, dat de geschenken aan de jubilarissen worden uitgereikt in gemeen schappelijke samenkomsten. Indien in eenig kalenderjaar het aantal jubi- arissen zeer gering is, is het bestuur ge rechtigd de geschenken aan de jubilarissen op den jubileumsdag uit te reiken. In October een groote feestavond Het bovenstaand reglement werd gister avond in een vergadering van fondsleden, onder voorzitterschap van den heer Ijzen dijk behandeld, nadat reeds eerder te Leiden een dergelijke vergadering had plaats gevonden. Behalve een kleine wijzigin werd het geheele reglement met algemeene stemmen aangeno men. Bij de bestuursverkiezing werden voor de groep Haarlem in het bestuur gekozen de heeren IJzendijk, Steetskapip, Wardenburg en Bottelier. Door de directie zullen de jubilarissen op den dag van hun jubileum worden gehuldigd, doch ae vergadering besloot om in October van dit jaar alle personeelsleden, die dit jaar jubileeren op een grooten feestavond te huldigen. Deze feestavond zal dan door de directie worden bekostigd, terwijl den jubi leerenden het geschenk van hun collega's dan zal worden overhandigd. Besloten werd nog, nu dit jubileumfonds al 670 leden telt een stevige propaganda te maken om allen te doen toetreden, daar het van geheel neutraal fonds is voor alle leden een het personeel. De viering van het 50-jarig bestaan Electrificatje lijn Haarlem-Leiden Zoo goed als het geheele personeel is reeds oegetreden tot het Gouden Jubileumfonds om in het jaar 1931, als de maatschappij 50 jaar zal bestaan, namens het geheele personeel een huldeblijk aan te bieden. Dit huldeblijk zal bestaan uit een zeer grootse bgeschenk voor de Directiekamer. Hoewel de inhoud van het geschenk al reeds bekend is meenen wij dit niet te moeten noemen. Het ligt in het voornemen der directie om dit jubileum in twee avonden te Hillegom te doen vieren. De plaats Hillegom werd niet alleen uitgekozen omdat het is op het middenpunt der lijn, maar om een bijzondere reden. Van de zijde der Directie verwacht men nd. binnenkort de uitspraak van de Kroon ten opzichte der lijn HaarlemLeiden en het voortbestaan der autobuslijn. Men is er van deze zijde reeds van overtuigd, dat de uitspraak in het voordeel der trammaat- schappi) zal uitvallen en dan wil men de feestavonden doen samenvallen tegelijk met de ingebruikneming der nieuwe electrische lijn HaarlemLeiden. Het uitbreidingsplan „Noord" Detail I la?6 technische commissie van Noord-Hol- k öd kwam gistermiddag in openbare zitting ^Jeen, onder voorzitterschap van den heer 8Michels, om te behandelen het bezwaar- be van G- p- Louwerse e.a. tegen het 2-sluit van den raad dezer gemeente d.d. q September 1928 voor zoover betreft het ai'bij vastgesteld detail I, van het uitbrei- 1 8sPla.n dezer gemeente voor gronden ge- Sch ten Noorden van de Kleverlaan, tus- de» de 2 kerkhoven. Daar onteigening van <j8e gronden zal volgen, omdat de gemeente ac5r plantsoenen wenscht aan te leggen, k0jt de familie Louwerse zich benadeeld en Vavt op tegen het plan van B. en W-, dat reJgesteld is geworden, zonder dat het ter b 'S1e zou hebben gelegen. Het gemeente- tchw r ontkent dit. Het eerste bezwaar- ba Was 25 October 1928 Ingediend, daar in y°lgde 22 December een nadere memorie ïrir arnanten werden vertegenwoordigd door h0Lindeboom uit 's-Gravenhage, wet- biep J- Gcrrits trad op namens het ge- cj0 htebestuur. Mr. Lindeboom beschouwde *ak eerst van den formeelen kant, hij het btereurde, dat de gemeente haav. bericht gezonden had aan de eige- 's van het genomen besluit. Spr. merkt thec^fc de gronden nog voor 25000 hypo- ^lr belast zijn en is van meening, dat v°or ?emeente het plan heeft de gronden btoj bouwterrein te bestemmen, gezien het Wp tie-plan, waarop voortuinen gepro- treJerd zijn. Spr. acht dit een bewijs en daaruit de conclusie, dat er geen ytsoen zal komen, ki-eid' Waar mag de gemeente haar uit- Zijr'hgspian om de 10 jaar herzien, doch v«n rekening houden met de belangen ejg Particulieren en door botweg te ont- kort doet zij aan de rechtszekerheid te he;,/ Hu vreklaarde de gemeente als over- 8ei öen grond waardeloos, terwijl diezelfde Vq, '-;ite als particulier den grond daarna 1 e®n Prikje opkoopt, on bestemming tot plantsoen is verkapte t0er.6eening, zegt spreker. De nieuwe plant- Lo a zullen grootendeels door de fam. bet rerse hetaald worden, terwijl deze toch t °P de gemeentekas kunnen drukken. %lt, verzoekt Ged. Staten het uitbrei- ■tyeth 1 niet zonder meer goed te keuren, ^ht .°uder Gerrits ruimt den formeelen tophit den weg en merkt op, dat de hy- K op meerdere eigendommen van L. In Haarlem te werk gesteld Naar wij vernemen, zijn alle Haarlemsche werkloozen weer naar Haarlem terug ont boden, omdat op het oogenblik hier werk genoeg voor hen is. Naar wij nader vernemen, waren de werk loozen uit Drenthe met verlof terug gekomen. Zij zijn nu niet naar Drenthe terug gezonden, omdat er hier werk voor hen was vrijgeko men. Dit betreft die werkloozen, die voldoen de arbeidsprestatie geleverd hebben in Drenthe. Het weekblad „De Stad Amsterdam" is verschenen met een speciaal voor Zandvoort gemaakt Zandvoort-nummer, dat aan ver zorging en uitvoering niets te wenschen over laat. Buiten een keur van al het interessante en schoone, wat Zandvoort als dorp en badplaats biedt, zijn er verschillende artikelen In op genomen, van bevoegde autoriteiten zooals burgemeester van Alphen, den wethouder van Sociale Zaken dr. Padt, den badarts dr. Tichelaar, den voorzitter van de A. N. V. V. en een redactioneel artikel die leder op hun terrein Zandvoort onderhanden nemen. Bovendien wijst de medicus er in zijn ar tikel op, dat de zee èn uit gezondheidsoog punt èn als paedagoge buitengewoon nuttig werk verricht op het klndergestel. Daar men gezorgd heeft, dat ook de vreem delingen er wegwijs in kunnen worden, be hoeft het geen betoog, dat dit nummer kan gelden als een welgeslaagde uitgave, die voor Zandvoort ongetwijfeld verrassende resulta ten zal opleveren. Geboren: 31 Mei, d. v, F. J. Duivenvoor den—Knegjes z.v. I. Pelsma—Bouwhuis z. v. W. de Lange—v. Dijk z. v. J. M. Teeuwen—Berndsen. 30 Mel v. J. C. v. Wijk—Stet. 1 Juni, d. van E. J. Geerisv. Luijtelaar d. van P. v. Vueren—de Best. Overleden: 30 Mel, L. Vosv. *t Wout, 51 j., Velserstraat 1 Juni, D. Pander, 44 J., Kleine Houtweg. De collecte, Zondag gehouden in den H. Hartkerk aan den Kleverparkweg, na een predikatie door den Zeereerw. Pater Mr. Eze- chiel van der Helm O. F. M. ten bate van een nieuw te bouwen Missiehuis te Katwijk, heeft 425, opgebracht. Opbrengst Bloempjesdag Alhier organi seerde het Gemeentebestuur een Bloempjes dag, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het Minakassa-comité, tot stichting van een sanatorium voor longlijders en centrale ziekeninrichting in de Minakassa. De op brengst was ruim 68, wat zeker een mooi resultaat te noemen is. Gegund Aan C. van Dijk en v. d. Breg- gen, metselaars en timmerlieden, alhier, is gegund bi) inschrijving voor 14.469 het bou wen van een villa te Mijdrecht. Geslaagd P. Streefkerk, alhier, deed met goed gevolg het examen voor adspirant- opzichter van den P. B. N. A. TURNKRING PURMEREND EN OMSTREKEN De Turnkring Purmerend en Omstreken hield op Zondag 2 Juni wedstrijden in de Nieuwe Tuinbouw te Beemster, waaraan door verschillende vereenigingen uit den omtrek werd deelgenomen. De wedstrijden gingen vooraf door 'n op tocht door Purmerend naar het terrein in de Beemster, welke optocht, waaraan Stede lijk Orkest van Purmerend medewerking ver leende, een goeden indruk maakte. Jammer dat het weer minder gunstig was, zoodat de belangstelling voo de wedstrijden niet overgroot was en deze ook gedeeltelijk moesten plaats hebben in het gebouw van de Nieuwe Tuinbouw. De uitslagen der wedstrijden zijn als volgt: Derde graad Dames. 5 kamp Dames 1. M. Beets, Hercules, Beemster; 2. C. Knecht, Bato, de Rijp; 3. G. v. d. Broek, N. E. A., Purmerend; 4. J. Helnsius, F. L. Jahn, Edam; 5. G. Kweldam, Hercules, Beemster; 6. J. Molenaar, F. L. Jahn, Edam; 6. G. Roemer, Bato, de Rijp; 6. B. Sta van Uyter, Brinio, Monnikendam. Tweede graad Dames: 1. T. Booy, N. E. A., Purmerend; 2. J. Lammers, F. L. Jahn, Edam; 3. B. Roskam, id.; 4. A. Groot, id.; 5. M. Heijtman, id. Eerste graad Dames uitgesteld. Derde graad Heeren: 1. H. IJff, Volhar ding, Purmerend; 2. T. Golinga, ld.; 3. M. Hulst, F. L. Jahn, Edam. Tweede graad Heeren: X. H. Swart, Vol harding, Purmerend; 2. J. Jelluma, F. L. Jahn, Edam; 3. P. Laan, Olympla, Oosthul zen; 4. J. Schardam, F. L. Jahn, Edam; M. Ulders, Hollandia, Purmerend. Eerste graad: 1. P. Brandt, Hollandia, Pur merend; 2. S. van Westen, Hollandia, Pur merend. Vereenigingswedstrijden Staaf- en Vrije Oefeningen. Tweede graad. Dames: 1. Her cules,Beemster met 83 punten; 2. Olympia, Oosthuizen, eveneens met 83 punten. Eerste graad Dames: 1. Hercules Middelie; 2. N. E. A., Purmerend. Eerste graad Heeren: 1. Hercules, Middelie. Vereenigingswedstrijden vrije oefeningen adspiranten. Tweede graad Meisjes: 1. Olympia, Oost huizen. Eerste graad: 1. N. E. A„ Purmerend; 2. Brinio, Monnikendam. Tweede graad Jongens: 1. Olympia, Oost hulzen. Eerste graad: 1. Volharding, Purmerend; 2. Hercules, Beemster. Grasbaanwlelerwedstrijden Zondag wer den onder buitengewoon slechte weersom standigheden in het Hollandia Sportpark groote nationale grasbaanwlelerwedstrijden gehouden. De wedstrijdcommissie bestond uit de heeren: J. Mantel, kamprechter; A. Groot en M. van Ree, commissarissen; J. Joosten, starter. De bochtcommissie was samengesteld uit de heeren; H, de Jong, B. Algra, D. Ekkel en J. H. Mels. Ronden-aanwijzer was de heer N. P. van Diepen. Begonnen werd met een sprint-wedstrijd voor nieuwelingen. Een handjevol publiek ge- genoot van een uiterst saaie vertooning, daar de rijders, wegens de gladde baan, niet hard durfden rijden. In de demi finale plaatsten zich J. Cornelissen, F. Roskam, L. v. Ruit en W. Rootring, allen uit Amsterdam. Wedstrijd no. 2 was de sprint wedstrijd voor amateurs, waarvan zich in de demi finale plaatsten H. Adam, H. Mesman, J. v. d. Veen, W. Limburg, allen uit Amsterdam. De finale nieuwelingen bracht tot uitslag: 1. L. v. d. Ruit, 2. W. Rootring, 3. J. Cornelissen, 4. F. Roskam, allen uit Amsterdam. Finale Amateurs: 1. H. Adam, 2 .J. v. d. Veen, 3. H. Mesman, 4. W. Limburg. Na de pauze wenschten de renners eerst niet verder te rijden, wegens het gevaar dat de gladde baan met zich mede bracht, doch men besloot het toch maar te probeeren, waarna met de afvalrace en jachtrace, res pectievelijk nieuwelingen en amateurs een aanvang werd gemaakt. Ook deze ritten ken merkten zich door valpartijen. In de finale afvalrace nieuwelingen kwam als eerste aan Schaft en in de finale jachtrace amateurs als no. 1 de Beer en als no. 2. J. v. d. Veen. Vermelden we nog dat de Harm. „Kunst na Arbeid" de wedstrijden opluisterde. Patronaatsfanfare Het fanfarekorps van het patronaat alhier, dat Zondag 2 Juni, deel nam aan het concours vanwege den R. K. bond van Harmonie en Fanfarekorpsen te Langendijk, heeft daar, onder leiding van den heer Kuijs, een schitterend succes geboekt. Zij behaa'de in den marschwedstrijd met 96 punten een lsten prijs, terwijl in den con certwedstrijd met 403 een 1ste prijs met lof der jury werd behaald in de eerste af deeling. Vooral is dit voor den heer Kuijs zoo'n mooi succes, omdat hem van de zijde der jury meermalen is medegedeeld, dat de wijze, waarop hij het verplichte nummer in den concertwedstrijd uitvoerue, van mo°le en goede persoonlijke opvatting van de muziek getuigde, hetgeen bij anderen wel eens niet het geval was. Ook met het korps „St. Caecilia." van Heemskerk behaalde de heer Kuys op dien zelfden dag lauweren en wel een 2en prijs in den marschwedstrijd met 95 punten en een eersten prijs in den concertwedstrijd met lof met 380. Dit korps kwam in de tweede afdeeling uit. Door het succes van het patronaatsfan farekorps is hij nu gekomen in de afdeeling uitmuntendheid. Een mooie prestatie èn voor de leden én voor den directeur, die in nog geen zes jaren dit schitterend resultaat wist te bereiken. Het korps te Castricum maakt ook een mooie kans op den eereprijs voor 't hoogst aantal punten in den concertwedstrijd, welk aantal den eersten dag van het concours niet is overtroffen, terwijl daarnaast nog kans bestaat op het behalen van den prijs voor het hoogst aantal punten in den concert- en eerewedstrijd, welk aantal punten gezamen lijk gisteren door geen korps is overtroffen. Nu moet men afwachten, wat de korpsen a.s. Zondag zullen behalen. Buitengewoon gemeenteveldwachter Door déta" Commissaris der Koningin in dit gewest, is tot buitengewoon gemeenteveld wachter aangesteld de heer C. van Duin, werkzaam op het provinciaal landgoed onder deze gemeente. Bevloeing van tuingronden Met mede werking van de directie van de bedrijven, is thans mogelijk, om de landerijen, liggende achter het terrein van de gasfabriek alhier, tijdens droge tijdvakken, zooa'.s we in de af- geloopen weken hebben gehad; te bevloeien. Wat is toch het geval, voor het bedrijf wordt regelmatig, zoolang het bedrijf eiken dag werkt, water opgepompt va nuit 'n ge slagen nortonleiding naijr het reservoir boven in de fabriek, terwijl, omdat het te lastig en tijdroovend is indien de pompinstallatie tel kens moet stopgezet worden zoodra het reser voir vol is, 't overtollige water werd afge voerd naar de sloot, liggende voor het terrein van het bedrijf. Op verzoek van de tuinders die achter het bedrijf hunne landerijen heb ben, wordt thans met een leiding, welke voorioopig nog maar provisorisch is aange legd, het water thans naar die landerijen afgevoerd door de bestaande greppels. Wij hebben verleden week een en ander in oogen- schouw genomen en ook eens 'n kijkje geno men, dieper de landerijen in en onze indruk is, dat door deze bevloeiing de vruchten wel zijn bekomen, iets wat van veel waarde is voor den tuinder, die anders in tijden van groote droogte, zooals we thans hopelijk ge lukkig weer achter den rug hebben, zijn vruchten met den dag ziet achteruit gaan. R. K. Muziekvereenlglng „Euphonia" Zondag 9 Juni a.s. zal de R. K. Muziekver- eeniging „Euphonia" deel nemen aan het muziekconcours te Noord-Scharwoude, uit geschreven door den Provincialen R.K. Bond van Harmonie- en Fanarecorpsen in Noord- Holland. Wederom zal de muziekvereenlglng uitkomen ln de eerste ad. Harmonie, met als verplicht nummer „Le Diamant noir", ouver ture dramatique Fr. Popy, het vrije nummer is Arlette Pantomine Ballet van L. Chic. In de marsch-wedstrijd zal gespeeld worden Hallo-marsch S. P. van Leeuwen. Het be stuur rekent, evenals het vorig jaar in Castricum op een groot aantal supporters, die zich tot Woensdag a.s. nog op kunnen geven bij het bestuur ter verkrijging van een goedkoope reisgelegenheid, en een gere duceerde prijs voor de toegangskaarten. Het vertrek per trein uit Haarlem is 8 uur. 57 minuten, Personalia Bij Koninklijk besluit van 18 Mei 1929 is aan L. de Winter, bloemist knecht in dienst van de Cultuurmaatschap pij, alhier, de bronzen eeremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. Gouden jubileum De heer Leenders Winter was gisteren 50 jaar in dienst van de Holl. Cultuur Mij. Des morgens hield de burgemeester van Bennebroek, baron van Hardenbroek, ln een der versierde zalen der Holl. Cult. Mij. voor den jubilaris een toespraak en zeide, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem voor zijn 50 jaren trouwen dienst met een bron zen eeremedaille, verbonden aan de ord van Oranje-Nassau, te beloonen. Hierna sprak de directeur, mr. Pruiser, een hartelijk woord van gelukwensch tot den jubilaris, prees diens grooten ijver en werk lust gedurende die 50 jaren betoond, en bood hem uit dank aan een envelop met inhoud. Ook sprak nog jhr. Teding van Berkhout eerste commissaris, eenige felicitatiewoorden en beloonde den jubilaris me een gouden ketting en horloge met inscriptie. Mooie practische cadeaux en zeer vele fraaie bloemstukken mocht de jubilaris van het overige personeel ontvangen. De jubilaris en zijn oudste collega's wer den feestelijk onthaald, waarna de jubilaris het verdere gedeelte van den dag ln huise- lijken kring mocht vieren. Zeer vele bloemstukken, cadeaux en ge- lukwenschen ontving den gouden jubilaris in den loop van den middag van buren, vrienden en bekenden in zijn feesteüjk- versierde en bevlagde woning. Des avonds bracht „Kunst na Arbeid" een serenade. Paardenfokkerij De provinciale rege lingscommissie voor de paardenfokkerij in Noordholland zal te Hoofddorp op Maandag 17 Juni a.s. des namiddags om 2 uur een premiekeuring houden voor merriën van 1 tot en met 7 jaar (type trekpaard) en op Donderdag 20 Juni d.a.v. 's morgens om 10 uur een premiekeuring voor het type tuig- paard. Hoofddorpsche Orkestvereenigfatg Don derdagavond 13 Juni a.s. hoopt de populaire Hoofddorpsche Orkestvereenlging op het Marktplein aldaar een concert te geven in de open lucht. Aan groote belangstelling zal het wel niet ontbreken. Bij ongunstig weder zal 't concert worden gegeven in de zaal van „De Landbouw." Burgerlijke Stand van U Mei3 Juni Geboren: Anna Catharina^Marla, d. van B. T. de Konine en M. P. Kroezen Hendrika Cornelia, d. van C. Geluk en G. Loosenoord Adrianus. z. van H. Guldemeesïer en B. H. v. Rijswijk Theodorus Pieter, z. van P. M Sandifort en G. Otto Flip, z. van A. Kempe en J. Scheepstra Geertruida Wilhelmina d. van P. v. Damme en J. J. de Goeyer Anna, d. v. J. v. d. Linden en A. E. Troost Geertruida Maria, d. v. L. C. v. d. Helm en G. v. d. Voet. Personalia Onze plaatsgenoot, de heer W. v. d. Well, Is met ingang van 3 Juni als onderwijzer benoemd aan de Chr. school te Clverschle. Een uitstapje Bij gelegenheid van het zilveren Huwelijksfeest van den heer O. v. d. Weij, hoofd van de Chr. school, zijn Vrijdag de drie hoogst? klassen der school met schoolcommissie en eenige genoodlgden naar het vliegveld Schiphol geweest. De tocht geschiedde met een autobus en auto's, die door particulieren daarvoor be schikbaar waren gesteld. De kinderen wer den onthaaald en... een 14-tal ouderen gingen de lucht in en wat vanzelf spreekt, richting Vijfhuizen. Omstreeks 2 uur cirkelden ze bo ven ons dorpje. Jammer was het, dat ze zoo hoog vlogen en voor de vliegers en ook voor degenen die ze na stonden te kijken en wui ven, want het was zoo doende moeilijk de vliegers te onderscheiden. Het is een recht gezellige dag voor jong en oud geweest. De jongere klassen hebben een feestje op school gehad. BODEGRAVEN, 4 Juni. Aanvoer 454 wa gens kaas, 21216 stuks, le soort rljksmerk 4549, 2e soort idem 3843, zware idem tot 54, zonder rljksmerk 3648. Handel matig. Twee gewonden Voor de derde maal in één jaar tljds heeft Zaterdagmorgen tusschen Leiden en Zoeter- woude èen auto-ongeluk plaats gehad, waarbij katholieke geestelijken betrokken zijn. Een auto, waarin vier geestelijken waren gezeten, n.l. de Zeereerw. Heer Prof. J. H. Nickel en Prof. S. de Korte van het Groot- Seminarie te Warmond en twee priesters, die Zaterdag jl. de H. Priesterwijding ontvangen hadden, n.l. de Weleerw. Heeren H. Agterof en J. Rutten, reed op den Hoogen Rijndijk, op weg naar Gouda, waar 't viertal geeste lijken de uitvaart en begrafenis zou bijwo nen van den Eerw. Heer W. v. Loos, student van het Seminarie. Juist op de grens van Zoeterwóüde stond een melkwagen langs den weg, terwijl van de tegenovergestelde richting in snelle vaart een vrachtauto naderde. De bestuurder van den vrachtauto reed den stilstaanden melkwagen voorbij inplaats van te wachten, met het gevolg, dat de auto, waarin de geestelijken zaten, werd aangere- I den en tegen 'n boom terecht kwam. Dit was nog een geluk, daar anders de auto zeer zeker in den diepen Rijn zou zijn terechtgekomen. Van den auto werden alle ruiten vernield en een der geestelijken, de Weleerw. Heer J. Rutten, door de glasscherven aan het gelaat gewond. Ook de chauffeur Uep verwondin gen op. LONDEN, 3 Juni (V.D.) Ter gelegenheid van dén verjaardag van Koning George hebben wederom een groot aantal personen onderscheidingen gekregen of zijn in den adelstand verheven. De drie personen, die den titel van Graaf hebben gekregen, zijn de huidige Eerste Lord der Admiraliteit Bridgeman, de Lord-Kanselier Baron Halls ham en Veldmaarschalk Plumer. De eige naar van een d'er grootste dagbladconcerns, Sir William Berry, is Baron geworden, ter wijl de Britsche ambassadeur te Parijs, Sir William Tyrrell eveneens ln den hoogen adelstand is verheven en van de lijfartsen des Konings Lord Dawson of Penn tot lid van den Kroonraad Is benoemd. Den be kenden Engelschen schrijver John Gals- worthey werd en der hoogste orden verleend. OLDENBURG, 3 Juni (V.D.) In den af- geloopen nacht is een bomaanslag gepleegd op het gebouw van het Landsdepartement van Financiën te Oldenburg en op de Landsbank. De explosie had te ongeveer 10 minuten vóór drie plaats. Door den lucht druk werden alle ruiten op het Marktplein aan de zijde van de Lambertl-kerk en de ruiten van de Landsbank Ingedrukt. De springstof is waarschijnlijk neergelegd in den hoek tusschen 't gebouw van de Lands bank en het Departement van Financiën. Ook de ruiten van de Lambertl-kerk wer den gedeeltelijk 'ingedrukt, en een kerkdeur werd van binnen naar buiten opengedrukt. In het Bankgebouw zijn alle deuren even eens opengerukt. De gebouwen hebben al leen schade geleden op de plaat», waar de lading springsstof was neergelegd. De ont ploffing was ver in de stad te hoeren. De recherche, de Justitie en de rechter van in structie, waren spoedig ter plaatse. Van den dader is tot nu toe niets bekend. De lading is door middel van een uurwerk tot ont ploffing gebracht, zoodat de dader zich ln veiligheid kon brengen. HAARLEM—DE ZIJL De polo-wedstrijd HaarlemDe Zijl, die hedenavond gehouden zou worden, is wegens de lage temperatuur van het water afgelast. APELDOORN, 4 Juni. Z. K. H. Prins Hen drik keert vanavond om 9.49 per D-trein uit Den Haag op Het .Loo terug en vertrekt morgenochtend naar Mecklenburg, vanwaar hij Zaterdagochtend afreist naar het Cen traal Station Amsterdam voor het officieel bezoek aan de hoofdstad. De koninklijke familie zal daar elkander ontmoeten. Het aftreden van Baldwin LONDEN, 4 Juni Het besluit van Bald win, om onmiddellijk af te treden, wordt door een deel der conservatieve pers met gemengde gevoelens begroet. Alle bladen, die er voorstanders van waren, om het bij bet bij het indienen van de troonrede op 25 Juni a.s. op een nederlaag te laten aankomen of beter og te trachten overeenstemming met de liberalen te bereiken, toonen zich ten zeerste over het thans genomen besluit te leurgesteld. De „Daily Telegraph" schrijft, dat Baldwin tot dit besluit is overgegaan, om zijn tegenstanders geen gelegenheid te geven tot de bewering, dat zij unfair behan deld zijn. Daarenboven heerscht in 'conser vatieve kringen de opvatting, dat twee derde der liberale party eerder bereid is een con servatieve, waarom men het en traaghid acht zich te willen verlaten or. dn onaeke- rn steun van Lloyd George. De ontstemming tegen de liberale party Is op het oogenblik in het conservatieve grooter dan die tegen de socialisten. Baldwin wordt thans leider van de oppositie en biyft daardoor leider der conservatiev party. Vandaag zal Baldwin den koning ontslagaanvrage aanbieden. 1500.— No. 3980, 11941. 1000.— No. 10286, 19381, 19551. 400.— No. 3059, 3860 4062, 5132, 5932, 7200, 15667. 100.— No 2005, 5048, 5411, 7692, 6026, 8176, 12477, 13Ó62, 14260, 14991, 15262, 15757 16690, 17659, Ï8693, 20025, 20798. Dinsdag, 4 Jtmi Vorige Koersen Opening heden Staatsleenlngen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4H Neder 1. 1916 4K Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4 y,% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzyde Maecubee Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips i< Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mynbouw.. Alg. Exploratie Petroleum Dorsche Petr. Gaboes Kon. Olie Periak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Ruba Rott. Tapanoell Serbadjadl Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika I4Jn dito Gem. Elgend Koa Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref. Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem... Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. MUw.St.Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101"/ 102 100% 99% 100% 97 237 171 172% 471 21-5 ex d 398 1431/2 282 807 2081/2 151% 3751/2 358 216% 3831/2 109 397 215 381/2 35% 263 186 1691/, 1021/ 192% 95 151 68V, 9% 64 601/, 901 219 5% 40%, 654 801 1601/2 141 401% 413 168 457% 224 65% 31%. 85% 76% 5%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7