Binnenlandsch Nieuws DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 6 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Voor 't Ned. Instituut te Rome Overheid en hótelbedrijf Commissie geïnstalleerd Het Paleis voor Volksvlijt- terrein te Amsterdam UIT ONZE OOST Het „Sirius-incïdent" In- en doorvoer van kippen en eendeneieren Finsche Volkenbonds vrienden Personeele "belasting Verzetspoging op Flores VRAGENBUS SOCIAAL LEVEN Diocesane Jeugdcommissie in het Bisdom Haarlem Wijziging Leerplichtwet R. K. Werkliedenverbond in Nederland Nederl. Kruideniersbond Yoegoslavisch Consulaat Standaardisatie der consumptiemelk De stakende landarbeiders LUCHTVERKEER i Fokkervliegtuigen in Hongarije Het eeuwfeest van Toonkunst Waarom legt de koekoek zijn eieren in vreemde nesten Het bioscoop-conflict in het Zuiden Een tweede Stadsschouw burg te Amsterdam Het jubileum vanToonkufls* Van N. N. Van N. N. 0.50 2.50 Het is bekend, dat de Nederlandsche Over heid aan het hótelbedrijf nog niet de betee- kenis en waardeering toekent, welke het verdient. In Frankrijk, de Hotelhouder wijst er op, is dit heel en heel anders. Daar bestaat zelfs een Crédit National Hotelier, dat steun van den Staat geniet. Dit crediet is een vennoot schap met een kapitaal van 7.000.000 fr. Het werd In 1923 gesticht ter bevordering van Vreemdelingenverkeer en het ontving reeds rentelooze voorschotten van den Staat op lan gen termijn ten bedrage van bijna 35.000.000 fr. Op 28 Februari waren 293 leeningen op langen termijn uitgezet. De Raad van Beheer wil thans een obligatieleening uitgeven van 50.000.000 fr. De credieten worden uitsluitend gebruikt voor verbetering en uitbreiding van het hó telbedrijf. Ze verzorgden de verbetering van 1570 kamers en de stichting van 3570 nieuwe kamers. Uit deze bijzonderheden blijkt, dat de Fransche regeering begrijpt, welke groote economische beteekenis het vreemdelingen verkeer voor de welvaart van het land heeft en tevens, hoezeer goed verzorgde en goed in gerichte hotels het vreemdelingenverkeer kunnen bevorderen. De Fransche hotels had den langen tijd geen buitengewoon goeden naam in het inter: lonaal vreemdelingen verkeer, maar de Fransche regeering heeft begrepen, dat zij alleen door dien naam te verbeteren, het vreemdelingenverkeer op een dusdanig peil zou kunnen brengen, dat het financieel en economisch voor de welvaart des lands van beteekenis zou kunnen worden. Ongetwijfeld zal de steun, welken de Fransche Staat aan het Fransche hótelbedrijf geeft in den vorm der bovenbedoelde voorschotten, zeer aan de ontwikkeling van het vreemde lingenverkeer ten goede komen. Nu zouden wij hier, zegt de Hotelhouder, geen pleidooi willen leveren, dat ook de Ne derlandsche Staat het Nederlandsche hotel- bedrijf met rentelooze voorschoten moet ko men steunen, maar wel willen wij de wijze, waarop de Fransche Staat het Fransche hótelbedrijf tegemoet komt, en tot ontwikke ling tracht te brengen, aan onze Nederland sche overheid als een voorbeeld stellen. In ons land beseft men over het algemeen, ook in overheidskringen, nog veel te weinig, welke enorme, directe voordeelen 't vreemdelingen verkeer aan den Staat en aan het volk kan brengen. Daaraan is waarschijnlijk ook te wijten het gebrek aan erkenning van de groote beteekenis vjm het Nederlandsche hótelbedrijf voor de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer in ons land. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, heeft Woensdag ochtend in een der zalen van zijn Departe ment te 's-Hagë, de dezer dagen door hem en den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ingestelde studiecommiss e inzake het besmettelijk verwerpen bü dieren en van de Maltakoorts bij den mensch geïnstal leerd. Nog niet verkocht De gemeente aangeboden Woensdagmorgen is volgens het Hbld., door een vertegenwoord'ger der combinatie, die over den aankoop van het Paleis voor Volks- vlijt-terrein reeds weken onderhandelt, dit het gemeentebestuur aangeboden. De aan bieder heeft eerst een bezoek gebracht bij den burgemeester, die hem verwkes naar wethouder Abrahams. De gevraagde koopsom was den wethou der van Publieke Werken te hoog, zoodat onmiddellijk den belanghebbende is mede gedeeld, dat op dien koopprijs niet kon vorden ingegaan. lo. het economisch belang, dat het vee- houdersbedrijf bij de standaardisatie heeft; 2o. de technische uitvoering der standaar disatie door het melkdistributiebedrijf; 3o. het economische en hygiënische be lang, dat de consument bij de zaak heeft; 4o. de chemische zijde van het vraag stuk, voornamelijk uit een oogpunt van controle. De commissie wordt ingesteld door den di recteur van de Volksgezondheid dr. L. Lie- taert Peerbolte, op verzoek van den Alg. Ned. Zuivelbond en het Kon. Ned. Land bouw Comité. Teneinde te onderzoeken, of medewerking voor de bestudeering van dit belangrijke onderwerp zou zijn te verkrijgen van de belanghebbende organisaties, heeft dr. L:e- taert Peerbolte zich thans, met het ver zoek, om zich in bedoelde commissie te doen vertegenwoordigen, gewend tot den Nederl. Chr. en den R.K. Boeren- en Tuindersbond, het Centraal Bestuur der Bonden van Melk veehouders, den Bond van Kaasproducenten te Gouda, de Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, den voorzitter van de Ver. van Directeuren van Keuringsdiensten (dr. J. D. Fillppo), prof. C. F. van Oyen, den wnd. directeur-generaal van den Landbouw, dr. A. J. Swaving, den directeur van MECA. on M.E.B.A. dr. R. H. Gelder, de hoofd- 'nspecteurs der Volksgezondheid dr. J. B. M. Coeberg en dr. H. C. L. E. Berger, terwijl mr. dr. A. A. van Rhijn als secretaris zal fungeeren. Behalve vertegenwoordigers van den Alg. Ned. Zuivelbond en het Kon. Ned. Landbouw Comité, zal bij voldoende be- "ngst°l!ing der aangeschreven instantien ook dr. Lietaert Peerbolte het voorzitter schap der commissie op zich nemen. Een tegenspraak. Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt: „Een Indisch blad maakt melding van een incident, dat zich zou hebben voorge daan gedurende de reis van den hertog van Brabant door Ned.-Indië naar aanleiding van het „faux Utrecht". Het bericht mist eiken grond." Tot zoover het draadbericht, dat natuur lijk betrekking heeft op het ook door ons overgenomen bericht van de N. Soer. Crt. inzake het incident aan boord van de Si- rius. De adjudant van prins Leopold zou zooals men zich herinnert een onaan gename opmerking hebben gemaakt over onze land'genooten, zijn naburen. Op 8 Juni treedt de wot in werking De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw maakt bekend, dat met ingang van 8 Juni 1929 zal in werking treden de wet van 31 Mei Mei 1929, houdende bepalin gen betreffende den in- en doorvoer van kippen- en eendeneieren. Te beginnen met dien datum is het derhalve verboden kippen en eendeneieren in en door te voerên (be houdens de gemaakte uitzonderingen voor rechtstreekschen doorvoer en opslag in koel huizen, welke niet zijn voorzien van een duidelijk en duurzaam stempel, hewelk met letters van ten minste 2 m.M. hoogte ver meldt den naam van het land van herkomst of van welke het stempel als land van her komst aandu'dt Nederland, tenzij, in het laatste geva', wordt aangetoond, dat de eieren uit Nederland afkomstig zijn. Ten aanzien van den opslag in koelhuzen is door de Minister van B'nnenlandsehe Zaken en Landbouw en van Financiën een regeling vastgesteld. Voor nadere bijzonder heden zie men Stcrt. 107. Een thee hij den Minister Minister Beelaerts van Blokland en echt- genoote nebben Woensdagmiddag een thee aangeboden aan het gezelschap Finsche Volkenbondsvrienden, dat ons "and bezoekt. Versch'llende personen, die belangstellen in het werk van den Volkenbond, waren mede genoodigd. Voor winkeliers e-d. Het Tweede Kamerlid, de heer Staalman, Snel en doortastend optreden van het gezag breekt het verzet. In West-Midden-Flores, op de grens tus- schen Endeh en Bodjawa, is, volgens bericht uit Endeh, een poging tot verzet ontdekt. De datum, waarop hst verzet zou moeten uitbarsten, was door de samenzweerders vastgesteld op den nacht in Juni waarin het nieuwe maan zou zijn. De hoofdleider van het complot is genaamd Dokapah. Hij is een zoon van den man, die in 1916 den opstand in de streken geleid heeft, waarbij een luitenant met diens patrouille werden vermoord. Dokapah had zijn oom, zekeren Serehmona, aangesteld tot zijn adjudant. Door het snel en doortastend optreden van het hoofd van de onderafdeeling En deh, den gezaghebber BB. H. H. W. Kaag, en dat van den militairen commandant, den kapitein der infanterie W. J. van Slobbe, werden de leider der verzetspoging en diens adjudant met hunne volge'ingen op heetsrdaad betrapt bij een overval van de ceremonie hunner bloedbeëediging. Zij wer den allen gevangen genomen. Het verzet is daarmede thans totaal gebroken. Nadat nog enkele andere arrestaties had den plaats gehad, kwamen de hoofden der andere in het complot betrokken kam pongs zich bij de autoriteiten aanmelden. Vr.: 1. Welk soort poeder en dag- en nacht crème is het beste voor het gelaat? 2. Welk afdcend middel zoudt u me aan raden tegen een rooden neus? 3. V/at most ik gebruiken om lange en don kere wimpers te krijgen? Antw.: Wanneer u onze advertentie-kolom men raadpleegt en geregeld onze Vrouwen- pagina's leest zult u zeker antwoord vinden. Vr.: Is u bekend, waar in Haarlem een avondcursus in scheepsteekenen gegeven wordt en waar men zich kan melden? Antw.: Wend u tot den directeur der Am bachtsschool aan den Kleverparkweg. Vr.: Door mij is op 3 Juni j.l. in uitgeput- ten toestand gevonden een postduif, voor zien van twee ringen, waarvan de le is ge merkt met „055079 V 29. France"; de 2e „Poste aerienne. Noailles. Oise." Het diertje maakt het thans weer redelijk goed, en ik zou het gaarne weder aan den eigenaar willen afstaan. Nu kom ik u beleefd vragen, of u mij kunt inlichten, hoe ik handelen moet om met den eigenaar in verbinding te komen? Antw.: U doet het beste, een advertentie te plaatsen, waarin u van uw vondst kennis geeft. U kunt ook aan de politie van de plaats uwer inwoning kennis geven van de vondst. Vr. Tot welken dokter moet ik mij wen den voor een geneeskundig onderzoek voor het huwelijk? Weet u wellicht een R. K. dokter hiervoor? An tv/.: Er zijn verschillende R. K. dokters in Haarlem. U kunt de lijst op ons bureau komen inzien. Vr.: Ik ben van de. lichting 1913 en heb gediend bij de Infanterie als milicien-ser geant, tot Januari 1914. Ik ben met de mobi lisatie weer opgekomen tot April 1916. Toen Vanwege de Diocesane Jeugdcommissie in 't Bisdom Haarlem, wordt op Woensdag 12 Juni, in Amicitia, Westeinde 15 te 's-Gra- venhage, des middags om drie uur, een bij eenkomst gehouden waarin een uiteenzet ting zal worden gegeven van het werk dei- vrouwen van Nazareth. Op deze bijeenkomst zullen welkom zijn al degenen die zich In steden en industrie centra In het Bisdom Haarlem bezig hou den met het jeugdwerk voor het arbeidende meisje. heeft den Minister van Financiën de vol gende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat door de ben ik afgekeurd. Heb ik nu cok recht op vereen. Kon. Nederl. Middenstandsbond op :an mobilisatiekruis? Zoo ja. tot wien moet ruime schaal onder de leden van de by haar my wenden? Ik woon in Uitgeest, aanges'oten organisaties een circulaire wordt j Antw.: Ja, tenminste om het te dragen, verspreid, waarin wordt gezegd, dat aan het y/entj u tot den heer P. S. Hartogh Heijs bestuur dezer vereeniging „duidelijk is ge-van zouteveen, Iordensstraat 40, Haarlem. Memorie van Antwoord en eindverslag Aan de Memorie van Antwoord, vergezeld van het eindverslag, over het ontwerp tot wyziging van art. 3 der Leerplichtwet is het volgende ontleend: De Minister legt den nadruk op c'.e be perkte strekking van het ontwerp, dat al'.een een gevolg is van de onderling afwijkende toepassing door verschillende rechters aan den tegenwoordigen tekst v. art. 3 derde lid, der Leerplichtwet gegeven. Hy wil dan ook wat breedvoerig ingaan op opmerkingen, die buiten het kader van dit ontwerp vallen. Dit is het geval met betrekking tot de opmer king, dat de formuleering van de laatste zin snede: „en de klasse, waarin het bij het be reiken van dien leeftyd geplaatst was, door- loopen heeft," de bedoeling van den wetgever niet zuiver weergeeft. Deze formuleering komt reeds voor in den bestaanden tekst van het derde lid van art. 3, zoodat, indien daarin wyziging zou zyn voorgesteld, verder zou zyn gegaan dan het wetsontwerp beoogt. bleken, dat het betrekken van winkels, hotels en koffiehuizen in deze belasting (perso neele belasting) niet op de wet steunt, m.a.w., dat dus ten onrechte tot op heden deze be- Vr.: Wat is de kortste route van IJmuiden naar Lichtenvoorde per auto? Hoeveel K.M.? IJmuiden Veïsen Amsterdam Hil- lasting geheven wordt voor winkels, hotels versum Soestdijk Soest en koffiehuizen" en in welke circulaire den Hoevelaken -/oorthuizen ou -ii - leden wordt aangeraden aan een actie mede Scn Nieuw Milligen Apeldoorn te werken om van betaling dezer belasting Zutphen Wamsveld Locnem _aA~ ontheffing te verkrijgen? i chem Ruurlo Lichtenvoorde. 172 K.M. Is den Minister eenige rechterlijke beslis- j Vr.: Kunt u mij ook zeggen, op welke sing bekend welke het zenden eener derge- uren de Amerikaansche consul zitting heeft lijke circulaire wettigt? j in Amsterdam? Zoo ja, is de Minister dan bereid te be- Antw.: Op de gewone kantooruren tus- Algemeene Voorjaarsvergadering te Maastricht Tweede dag Woensdagmorgen werd te Maastricht voortgezet de voorjaarsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland. De voorzitter deelde mede, dat bij de ge houden verkiezing tot bestuurslid van „Her wonnen Levenskracht" was gekozen de heer H. B. Haver. In behandeling kwamen vervolgens de jaar verslagen van „Concordia" en van de Cen trale Volksbank. Deze gaven geen aanleiding tot opmerkingen, zoodat de voorzitter beide instellingen met den goeden gang van zaken kon complimenteeren. De agenda vermeldde als volgende punt de behandeling van het rapport der „hooge- school"-commissie. In verband met het feit, dat het rapport niet voldoende inlichtingen verstrekt over de financieele zijde van de oprichting van een internaat voor toekom stige arbeidersleiders, werd besloten de be handeling van het rapport uit te stellen. Ook de najaarsvergadering. Aangenomen werd het rapport der Volks krant-commissie. In de toekomst zullen ge westelijke edities worden uitgegeven. Er zal een bezoldigde propagandist worden aange steld en de katholieke arbeidersbeweging zal financieel deelnemen in de N. V. „Volks krant". Hierop werd de vergadering onderbroken tot des middags half drie. Vakbondsvergadering Intussehen werd de vakbondsvergadering gehouden. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, de heer De Bruijn, dat het met de vak beweging goed ging. Aan contributie werd rond 4 millioen door de arbeiders opgebracht. Het reservefonds beschikt thans over een kapitaal van 317.000, dat waarschijnlijk nog dit jaar tot 400.000 zal stijgen. Spr. con stateerde voorts met genoegen, dat het ook den R. K. Mijnwerkersbond, ondanks de be strijding van zijn socialisti;chen collega, goed gaat. In deze vergadering werden goedgekeurd de verschillende deelen van het jaarverslag, die op de vakbeweging betrekking hebben. Voorts werd nog een vergadering gehouden van de bu de weerstands- en reservefonds aangesloten bonden. De hierop betrekking hebbende gedeelten van het jaarverslag wer den eveneens goedgekeurd. Te elf uur v/erd een bezoek gebracht aan de Eerste Nederlandsche Cement Industrie te St. Pieter. Om half één werd het Verbond officieel ten stadhuize ontvangen. De Ned. Kruideniersbond zal op 12 dezer in de Officieren-Sociëteit te Amersfoort zijn jaarlijk-che algemeens vergadering houden. Behalve ds gebruikelijke huishoudelijke aan gelegenheden, zullen eenige belangrijke voor stellen aan de orde komen o a. betreffende den bondsinkcop, waarvoor men een Agen tuur- en - Commissiehandel Enkabé wenseht te stichten, teneinde een scherps scheiding te krijgen tusschen de iöeëele en matsrieele ■doeleinden van den bond. vorderen, dat aan belanghebbenden terug wordt betaald, zonder dat de hulp van den rechter behoeft te worden ingeroepen, wat door hen tot heden onverschuldigd aan per soneele belasting Is betaald? De regeering van het koninkrijk der Ser- ven, Kroaten en Slovenen, heeft den vice- consul, den heer H. H. van Dam, benoemd tot consul by het consulaat-generaal te i.oC- terdam en hem tevens belast met de waarne ming van het consulaat-generaal. De regeering stelt op verzoek van de A. N. Z. en K. N. L. C. een studie-corfimissie in. Naar het Hbld. verneemt, heeft de regie ring besloten, een commissie in te stellen, welke het vraagstuk der standaardisatie van consumptiemelk zal onderzoeken. Dit onderzoek zal worden gesplistt in 4 onderdeelen, nJ.: Te Finsterwolde Het Tweede Kamerlid, de heer Schaper, heeft den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid, ten spoedigste een ernstig en onpartydig onderzoek in te stellen naar hetgeen voorviel in den avond van Dinsdag 12 Mei j.l. te Finsterwolde, toen de marechaussee een aantal schoten loste op de bevolking, waarby de persoon van Eltjo Simens doodelijk werd gewond? Wil de minis ter, zoo noodig in overleg met zijn ambtge- nooten van Binnenl. Zaken en Landbouw en van Defensie, maatregelen treffen, dat door politie en marechaussee niet noodeloos tot bloedvergieten wordt overgegaan? Wil de Minister aan de Kamer mededeeling doen van de resultaten van zyn onderzoek en van de bevelen, door hem in dezen te doen of gedaan? werKversdiat'ttng gevraaga Het Tweede Kamerlid, de heer Stenhuis, heeft den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de vo gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in het Groninger Oldambt de landarbeiders bereid zyn, voor een zeer matig loon tewerken.doch de landbouwers in die streek weigeren, nen te werk te stellen? Meent de Minister niet, dat daardoor moet worden erkend, dat voor de landarbeiders aldaar geen passend werk te vinden is en de arbeiden als werkloozen moeten worden beschouwd? schen 9 en 5 uur op alle werkdagen, behalve Zaterdagsmiddags. Vraag: Wat is de kortste weg per auto van Alphen aan den Rijn naar Turnhout en terug over Unen naar Alphen" aan den Rijn? Hoeveel K. M.? Antwoord I. Alphen aan den Rijn, Gouda, Haas trecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Gorinchem, Woudrichem, An- del, Eethen, Waalwijk, Loon op Zand. Til burg, Goirle, Turnhout (110 K. M.). II. Turnhout, Goirle, Tilburg, Oister- wijk, Boxtel, Schijndel, Veghel, Uden, Heesch, 's-Hertogenbosch, Keusden, Aal burg, Andel, Woudrichem, Gorinchem, Gou driaan, Nieuwpoort, Schoonhoven, Vlist, Haastrecht, Gouda, Alphen aan den Rijn. (190 K. M.). Vr. 1: Wat is de kortste weg van Tilburg naar Megen N.-Br.? 2: Van Msgen naar Aalten, Geld.? 3: Van Aalten naar HeldenPenningen, L? 4: Van He'den Panningen naar Megen? Antw.: 1: Tilburg Heivoort Vught 's-Hertogenbosch Heesch Oss Wa- charen Megen, £0 K.M. 2: Megen Niftrik Wijchen Teers- dijk Nijmegen Bemmel Huissen Zevenaar Didam Zeddam Terborg Varsseveld Aalten, 78 K.M. 3: Aalten Dinxperlo Anholt Em merik Kleef Griinewald Gennep Heyen Afferden Well Wanssum Thünray Hor t Sevenum Baario Helden-Panningen, 80 K.M. 4: Helden-Panningen Weyel Lussel Duurae Oplo St. Antonis Wanroy Will Grave Ravenstein Megen, 78 K.M. Vr. Ik heb twee loten van het Paleis voor Volksviyt, Serie 5311 no. 40 en Serie 5310 no. Is de minister daarom bereid, de werkver schaffingen voor deze arbeiders open te 40, zyn deze loten al uitgeloot? stellen? I Antw.: Nog niet uitgeloot. Een schandaal in het Hongaarsche Parlement Men schrijft uit Boedapest aan het „Hbld." Naar aanleiding van het vliegtuigongeluk boven den Donau bij Boedapest, waarbij twee personen het leven verloren, hield de demo cratische afgevaardigde Karol Rassay voor enkele dagen eene pavlementsrede4 waarin hü erop wees, dat het verongelukte vliegtuig behoorde tot eene serie van zes, die in Oc tober 1922 by de „N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek" werden gekocht. De Hongaar sche luchtverkeersmaatschappij, die van den staat een subsidie van 55.000 gulden had ontvangen, betaalde voor de vliegtuigen to taal 1B3.000 gulden, In welken prijs ook de provisie van 60.000 gulden begrepen was. Wie deze provisie ontving, is op het oogenblik nog niet duidelijk. De directeur der maat- schappy beweerde. dat aan hooggeplaat ste beambten der Nederlandsche fabriek werd betaald, waartegenover de directeur be schuldigd wordt, dat geld zelf te hebben opgestoken. Op het oogenblik is die zaak voor het gerecht. Overigens schrijft het financieel weekblad „A Pérzvilég", dat de toenmalige directie der Hongaarsche maatschappy be schuldigd wordt machines te hebben gekocht, die al niet meer geheel nieuw waren, terwyi reeds in de directievergadering van October 1926 door een der toenmalige functionarissen zou verklaard zijn, dat de machines rijp wa ren, om door nieuwe te worden vervangen. Het blad verneemt van de N. V. „Neder landsche Vüegtuigenfabriek", die in dit be richt genoemd wordt, dat de voorstelling als zouden de In 1922 gekochte machines toen maals niet nieuw zijn geweest, volslagen on waar is. terwijl eveneens de insinuatie als zou eenige provisie zijn uitbetaald aan „hoog geplaatste beambten der fabriek", met kracht kan worden tegengesproken. Overigens is het ook de fabriek bekend, dat in Hongarije naar aanleiding van be weerde onregelmatigheden een strafproces hanvend is tegen dsn toenma'igen directeur der Hongaarsche Luchtverkeersmaatschappy, waarvan echter, noch wat den aard der be schuldigingen, noch wat het verloop er van betreft, iets naders bekend is. De voormalige directeur is inmiddels vervangen en daar over den staat van dienst of het onderhoud der machines hier verder niets bekend is, kan ook niet beoordeeld worden in hoeverre deze vliegtuigen voor vervanging in aanmerking kwamen. Woensdagmiddag is het eeuwfeest der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Amsterdam Ingezet met een plechtige bij éénkomst, n.l. dea honderdste algemeens ver gadering, in de aula der gemeente-universi teit. a> De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Waszink, en .Vele andere genoodigde autoriteiten, alsmede verschillen de buitenlandsche gasten, woonden de feest- vergadering by. De feestrede werd uitgesproken door den voorzitter van Toonkunst, jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, die een terugblik wierp op den afgeloopen weg, waarop hij zich reken schap gaf van de wyze, waarop de jubilee- rende maatschappij de op haar genomen taak heeft vervuld. Na de feestrede werd meegedeeld, dat tot leden van verdienste zyn benoemd de navol gende personen: E. S. Labouchère, mr. A. J. Labouchère, J. D. C. van Dokkum, mevr. J. Beukersvan Ogtrop, Jacques Urlus, mevr. de HaanManifarges, Jul. C. Bunge, Cat-h. van Rennes, Cornelie van Zanten. De navolgende leden uit het buitenland werden tot leden van verdienste benoemd: prof. Gudido Adler, E. Humblot, prof. Leo Lestenberg, Jos Jongen, prof. Edward Dont, Gerald Cooper, Ottorino Resplghi en Hubin Goldmark. Vervolgens nam Z. Exc. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het woord.Toen minister Waszink het magistrale gedenkboek der Maatschappij ter hand nam, werd hy getroffen door den titel „Honderd jaren Muziekleven in Nederland". Om na te gaan of deze titel niet getuigt van overschat ting, moet men zich voorstellen, hoe diep hot muziekleven in Nederland ten tijde van de oprichting der Maatschappij was gezon ken. Als men nagaat hoezeer 't muziekleven in dien tijd echter is opgekomen, dan moet men van een wonder spreken. Dat in elk eenigszins groote stad eenmaal per week een goed muziekstuk werd ingestudeerd onder leiding van 'n deskundig musicus, en op deze wijze in het geheele land goede muziekcentra werden geschapen, is een werk, dat moeilijk te hoog kan worden geschat. Naar aanleiding van de passage in de rede van den voorzitter, dat men van overheids-* wege wel van goeden wille is, maar zich geen financieele offers wilde getroosten, merkte de minister op, dat hij in het begin van zijn loopbaan heeft medegewekrt aan de oprich ting van een commissie, waaraan cok de Maatschappy heeft medegewerkt. Deze com missie zal binnenkort rapport uitbrengen en spr. hoopt, dat dit rapport een redelijke ba sis zal geven, waarop de Regeering het mu ziekonderwijs zal kunnen organiseeren. Spr. bracht de Maatschappij nogmaals de geluk- wenschen der Regeering over en meende, dat aan de waardeering voor het werk der be stuurders wel het best uiting werd gegeven door de opdracht uit te voeren van Hare Majesteit de Koningin, wie het behaagd had den heer Dudok van Heel te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer S. Dresden, directeur van het Amsterdamsche Conservatorium en den heer Nolthenius tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, den algemeenen secretaris der Maatschappij Paul Cronheim tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, terwijl aan mej. Fricks, die 40 jaar aan het Toonkunst koor verbonden is, de zilveren eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was verleend. Onder applaus reikte de minister de eere- teekenen uit. Wethouder Ketelaar aan- liet woord De heer Ketelaar, wethouder van kunst zaken te Amsterdam, bracht de gelukwen- schen over van burgemeester De Vlugt, die wegens Raadszitting zelf niet aanwezig kon zijn. Het is spr. een eer en een vreugd, dat de Maatschappij Amsterdam heeft gekozen om haar 100-jarig bestaan te vieren. De Maatschappij is een integreerend deel van het kunstleven in de hoofdstad. Spr. geeft het bestuur de verzekering, dat 't gemeente bestuur de Maatschappij waar mogelijk be hulpzaam zal zijn bij het op waardige wijze onderbrengen van de bibliotheek van de Maatschappij. De wethouder wees op het ge wicht van de Muziekschool en op den groo- ten invloed van het Conservatorium. De bloei van het concertleven in Nederland was on getwijfeld te danken aan het werken van Toonkunst met haar koor, dat ook buiten onze grenzen beroemdheid heeft verworven. Spr. eindigde met de 100-jarige nog een lang en werkzaam leven toe te wenschen. De verdere gelukwenschen Prof. Adler uit V/eenen, met applaus be groet, brengt ook namens de Duitsche gas ten zijn gelukwenschen over en herinnert eraan, dat reeds bij het begin der Maat- I schappij Oostenrijkers hebben deelgenomen j aan de door de Maatschappij uitgeschreven I prijsvraag naar de verdienste van Nederlan- ders in de muziek. Onvergetelijk zijn voor i spr. de Mahlerfeesten, 9 jaar geleden te Am sterdam gevierd. De Maatschappij tot bevordering der Toon kunst is een cultuurinstelling van den eer sten rang en spr. wenscht haar toe nog veel voor de muziekkunst te kunnen doen en nog veel nuttig werk te mogen verrichten „per saecula saeculorum". De Fransche senator Humblot, het woord verkrijgende, achtte Toonkunst een instelling aan welke het geheela internationale muziek leven dankbaarheid verschuldigd is. Frank- 5 rqk zal zich steeds blijven herinneren de ver-» schillende uitvoeringen, die Toonkunst cp magistrale wijze bij verschillende gelegenhe den in Frankryk heeft gegeven. Geen Fransch musicus van beteekenis, die Toon kunst niet kent. De naam Mengelberg is be kend over de Nederlandsche grenzen en spr. achtte het een eer, dat zijn landgenoot Pierre Monteux zoo nauw verbonden is geweest aan het Amsterdamsche Concertgebouworkest en het Toonkunstkoor. De voorzitter, jhr. mr. dr. van Beresteyn, reikte vervolgens met een kort woord aan de nieuw-benoemde leden van verdienste een oorkonde uit. Namens de prijsvraagjury deel de dr. Wagenaar mede, dat ds jury, bij wie' 169 Inzendingen waren ingekomen, den prijs van 2500 had toegekend aan de inzending onder het motto: „Nil Mortale Sonans", een compositie voor orkest en koor, getiteeld „Weinlese." Bij opening van de enveloppe bleek, onder luid applaus, de inzender te zijn ir. Rudolf Mengelberg. Vervolgens deed de secretaris der Maat schappy, dr. Cronheim, voorlezing van een ingekomen brief van den heer Dudok van Heel, waarin deze mededeelde, een bedrag ter beschikking te stellen voor een fonds, on der behee* van het Toonkunstbestuur, van welks rente aan talentvolle jonge kunste naars, steun verstrekt zal kunnen worden. De heer van Beresteyn had een penning in zil ver en brons ter beschikking gesteld voor diegenen, die zich t.a.v. de Maatschappy bij zonder verdiensteiyk hebben gemaakt. De wetenschappelijke oplossing vraag danken wij aan den in 1900 overleoe Duitschen professor dr. Altum. „De koekoek,^ zoo zegt hij, „dient onder alle vogelen tegenwicht tegen de behaarde rupsen. Geen andere vogel verslindt ze, maar de koekoe speelt ze zonder nadeel en met groote voor- liefde naar binnen, 't Is echter bij alle be haarde rupsensoorten een opvallend ver schijnsel, dat zij zich op sommige tijden e op sommige plaatsen in bedenkelijke menig1^ vertoonen. De koekoek, die alleen het ver spreiden dezer insecten moet tegengaan heeft dus een groote taak. In gewone omstan digheden moet hij over alle bosschen geliJk* matig verdeeld leven, en zijn verbazend eetlust is dan voldoende om het land van rursen schoon te houden. Maar in jaren van rupsenplaag zijn eenig weinige koekoeken tegen de millioenen deze diertjes machteloos. Er moeten zich dan een menigte koekoeken naar de bedreigde plaat* sen begeven, om door weken lang werken het evenwicht te herstellen. Nu is de rupsen- tijd, Mei, Juni en begin Juli, tevens ook o® broedtijd der vogels. De koekoek kan dan n'® in paren gedurende langen tijd aan het nest gebonden zijn; hij kan zich niet ophouden met nestbouw, broeden' en voederen, maar hu moet in vrijheid kunnen gaan en blijven* waar de rupsenplaag heerscht. Inderdaad trekken koekoeken naar de bedreigde plaatsen en wel in zoo groot getal als noodig is. Nauw keurige waarnemingen hebben het bewezen- Bekend is, dat de koekoek zijn eieren groote tussehenpoozen legt. Zoo verloopen verschillende dagen vóór de vijf of zes eiera* gelegd zijn. Vergadering te Maastricht De „Nederlandsche Bioscoop-Bond" belegt op Vrijdag 14 Juni a.s., des avonds om 8 uur' een openbare vergadering in de „Cinem® Royal", te Maastricht, waar hoofdbestuurs leden van den Bond een uiteenzetting zullen geven, betrekking hebbende op het bioscoop' conflict in het Zuiden. Een open De Nederlandsche Bioscoopbond heeft n^n den burgemeester van Tilburg een open bri®' gezonden, naar aanleiding van de door dezen verstrekte gegevens aangaande het aanta' films en wel in antwoord op de interpellate van het raadslid Van Rijzewijk in de laatst gehouden raadsvergadering. De Bioscoopbond noemt de gegevèns van den burgemeester -*" aangenomen dat hy gebruik maakte van of' ficieele gegevens een opzettelijk onjuist® inlichting en stelt daartegenover de volgend® officieele cijfeTs: Tot 1 Mei 1929 heeft de Centrale Con1' missie toegelaten 1959 hoofdfilms, waarvan ®r 739 toelaatbaar werden geacht voor personen boven de 18 jaar. Deze 739 films moesten door de Amsterdamsche „dilettantistische' Nakeuringscommissie van de „Vereeniging f' Noordbrabantsche en Limburgsche Gemeen* ten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring' worden nagekeurd. Op de door de Zuidelijk® Keuringsvereeniging vóór 1 Mei j.l. verstrek' te lijsten komen thans de titels van 61 goed' gekeurde films voor. Onder deze films staan er enkele dubbel vermeld en moesten vei" schillende gerangschikt worden onder d® film-, die door de Centrale Commissie voor d® Filmkeuring te 's-Gravenhage voor personen beneden de 18 jaar toelaatbaar zyn geacht» zoodat er naar officieel is vastgesteld slechts in het geheel 31 films overbleven» welke door de nakeuringscommissie voor he: Zuiden zijn goedgekeurd, d.i. 4.2 pet. van het totaal aantal hoofdfilms, hetwelk in roula"® is. Ruim 700 hoofdfilms, toelaatbaar vo°r volwassenen, d.i. 95.8 pet. per productie, we1" den niet door de Zuideiyke Nakeurlngsco®' missie gezien en dus geweerd. De gemeenteraadsleden Boekman, Van den Bergh, F. M. Wibaut, Woudenberg, Gulden» Sajet en Tilanus hebben het volgende vo°*' stel ingediend De Raad noodigt B. en W. uit den bouW van een tweeden Stadsschouwburg voor bereiden. Dit voorstel wordt als volgt toegelicht: Reeds by de behandeling van de voordrach inzake den Museumschouwburg stond h® vast, dat in Amsterdam behoefte is aan ®ee schouwburg-ruimte. Door het afbranden vn" het Pale's voor Volksvlijt is die behoefte 11 toegenomen. Uit het bekend geworden piannen tot d® bouw van een nieuwen schouwburg, welke "u den Raad of by B. en W. zyn ingedieh°j blijkt voldoende, dat de ncodzakelykheid f® voorziening in die behoefte ook door partij liere ondernemers wordt gevoeld. Eel1 .ifl? wordt in vrijwel al die plannen deelnei». van de gemeente in het financieele ris vooropgesteld of verondersteld. .j, De onderteekenaars van het voorstel echter v i oerdeel dat, waar het exploit6®1'® van schouwburgen door de gemeente See ander doel mag hebben, dan bevordering v® de tooneelkunst en het wekken van belah® stelling voor die kunst by de massa der b volking, de gemeente tot taak heeft zelfs*»® d g te voorzien in genoemde behoefte. Zij meenen, dat, gezien de overige bed10 ingen der gemeente op het gebied der neelkunst, het thans het oogenblik is - denkbeeld, vervat in bovenstaand voorste'» ernstige overweging te nemen. hu® Bij de uitvoering van de Achtste phonie van Gustav Mahler door de schappij tot Bevordering der Toonkunst gelegenheid van het 100-jarig bestaan öell Maatschappij op Zaterdagavond 8 Jl!nVej{, ap Zondagmiddag 9 Juni voor het Pllb'ieS zullen als soli ten medewerken de <fa pi Mia Feltenburg, Jo van YzerVincent. Moorlag, Margaret Matzenauer, Ilona Eu en de heeren Louis van Tulder, Hern1 3chey, Alfred Fischer. Naast het kooi' afdseling Amsterdam van Toonkunst za' jongenskoor van de Vereeniging tot Verb^eji ring van den Volkszang, directeur H. _J» yj Hertog, medewerken. De orgelparty 1 handen van den heer Jan Nieland eggj- pianist werkt mede mr. Johannes den tog. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10