I I Plaatselijk nieuws Amsterdamsche Beurs I Siefzuigsrhuis MAERTENS Heringa Wutfirich, Haarlem EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 6 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 DUIVENSPORT P. V. De Ooievaar Onbestelbare poststukken MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBAN^ Haarlem - Amsterdam I I H"RBY VLOERWRIJVERS f 125.- Bartelj'srisstr. 18 - Tel. No. 10756 NOORDWIJKERHOUT \SSENDELFT UITGEEST ENKHUIZEN CASTRICUM NIEUWER-AMSTEL MEDEMELÏK PURMEREND 30VENKARSPEL VOLENDAM TER AAR HILLEGOM HAARLEMMERMEER BENNEBROEK HEEMSTEDE BLOEMENDAAL IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST HAARLEM N. V. Afgem. Moord-Hoüandsche Maatschappij van Levens verzekering Bliksembeveiliging Haarlemsche Commissie voor Lichamelijke Opvoeding Correspondentie 238 171 170% 467 2061/2 386 '35% 279 805 210% 151 381 63 62% 89% 219 5 40% 666 80 1 161% 144 1. 399 412% 166% 459% Gemeenteraad (Vervolg) Aen de orde is thans een voorstel van B. a.i N. om een laagspanningskabel te leg gen langs den Zilkerduinweg vanaf de boer de-ij Wassenaar tot de hoeve Heemskerk en vooras langs den Heerenweg vanaf de vi oning van Arie Warmerdam tot den Rui- genhoek en voorts in de klinkerbestrating hij Ruigenhoek. Het betreft hier een lengte ven ruim 4000 meter. De kosten ter zake aan leiden te betalen, willen B. en W. vinden door invoering eener straatbelasting, krach tens art, 242d der Gemeentewet. De voorzitter zegt, ter zake met Leiden tot overeenstemming te zijn gekomen. Inusschen is van Leiden een schrijven ingekomen, dat Leiden nader schriftelijk bericht zoude zen- Cer en verzocht met de behandeling te wach- •jr~ tot deze inzending. Dit schrijven zoude aanvankelijk vóór de raadsvergadering inge komen zijn, doch door omstandigheden werd de inzending vertraagd. Bij telefonische in formatie is spreker gebleken, dat het niet in de bedoeling van Leiden ligt van den inhoud der getroffen regeling af te wijken, hetgeen van Leiden ook niet verwacht mag worden. Waar het punt nu eenmaal op de agenda staat, wil spr. het nu maar liefst afwerken. De heer Geerlings vraagt of het huis Ter Lugt en de daarnaast liggende perceelen ook niet kunnen worden aangesloten. De voorzittf zegt, dat voor die enkele per ceelen de koe. en beduidend hooger zullen worden. Als de belanghebbenden zelf bo ven de te heffen belasting er wat in wil len bijdragen, zal het misschien mogelijk kunnen zijn. Wat de helasting aangaat, zegt de voor zitter, dat hij ter zake niet posiief kan zeg gen, doch kj vertrouwt dat de kosten hoog stens 0.10 per strekkenden Meter en 2.50 per aansluiting per jaar zullen zijn. De zaak moet echter nog eens nauwlettend worden verwogen en een verordening zal ter zake en raad bereiken. De voorstellen van B. en W. worden hier na bij acclamatie aangenomen. De politieverordening wordt gewijzigd, zoo zoodat het voortaan verboden zal zijn langs de speelplaatsen der scholen prikkeldraad te hebben. Tevens wordt, althans voor de win termaanden, de winkelsluiting ingevoerd, op half negen des avonds, zooals destijds door de Middenstandsvereenigingen verzocht is. Op Zaterdagen en op dagen, aan feestdagen voorafgaande, is het sluitingsuur voor win kels 10 uur, bij den zomertijd 11 uur. De voorzitter bespreekt thans den bouw van het nieuwe raadhuis. Spreker vindt het wel gewenscht een overzicht te geven van hetgeen ter zake zooal is geschied. Nadat B. en W. verschillende malen had den te kennen gegeven, dat de behoefte aan een grooter gemeentehuis zich meer en meer deed gevoelen en in den raad voorgesteld dat B. en W. zich zouden in verbinding stellen met den architect A. J. Kropohller. Dit is geschied, doch over het ingeleverde plan, noch over de kosten, kon men het in den raad eens worden. Teen is men weer teruggekomen op ver- houwing van het oude raadhuis, wat aan vankelijk was verworpen. Op verzoek van den raad hebben B. en W. zich toen in ver binding gesteld met de architecten Postumus Meijers en Van der Linden te Amsterdam. Dezen hebben echter schrifteiyk gerappor- teert, dat verbouw van het bestaande raad huis moest worden ontraden en adviseerden tot den bouw van een nieuw raadhuis over te gaan. De vraag van B. en W. of men soms een nieuw plan van Posthumus Meijers wenschte, werd toen door den raad ontken nend beantwoord. Toen werd in den raad, op voorstel van een raadslid besloten, dat B. en W. eerst het bestaande raadhuis moesten verkoopen, voor aleer definitieve plannen voor een nieuw raadhuis worden gemaakt. Dit is geschftd en de verkoopsom is in den raad bepaald. Was dit niet geschied, dan had men wel licht eenigszins vrijer gestaan. Want als men zijn huis verkoopt, kan men er zelf niet in blijven wonen. Op 10 April hebben B. en W. voorgesteld om thans definitief te bouwen volgens de plannen van den heer Kropholler. De raad ging daar niet op in, doch besloot den heer Van Veen een plan te laten maken en B. en W. uit te noodigen zich met den heer Van Veen in verbinding te stellen. In een volgende vergadering hebben B. en W. medegedeeld, dat zij deze uitnoodiging niet konden anavaarden. Na al hetgeen er gebeurd was en gezien de urgentie van de zaak, voelden B. en W. er weinig voor, om zich met iemand, die zeer goede kwaliteiten kan hebben, doch die ten slotte zijn sporen nog moet verdienen, in ver binding te stellen. B. en W. hebben toen den raad uitgenoodigd om enkele bouwwer ken van den heer Kropholler te Amsterdam te gaan bezichtigen, wellicht zouden de leden daardoor een beteren indruk krügen van de prestaties van den heer Kropholler. Dit is geschied. Kan de raad nu nog niet met de plannen van den heer Kropholler meegaan, dan moet de raad maar een commissie be noemen, en die moet de zaak dan verder maar in handen nemen. B. en W. stellen nu voor om thans over eenkomstig het ontwerp van den heer Krop holler te besluiten. In het plan-Kropholler werschen B. en W. echter nog eenige ver beteringen, die de architect niet heeft aan gebracht, omdat hij te zeer aan den prijs gebonden was. Zoo wenschen B. en W. in de benedenverdieping, behalve in de garage, overal tegels, op de belétage conolonchien- vloeren, een eikenhouten lambriseering op de raadszaal en de burgemeesterskamer in plaats van een van cypressenhout, benevens een Oregon-Pine bovenbekapping in de raadszaal. Verder stellen B. en W, voor een centrale verwarming voor oliestoken. De aanleg daar van is wel duurder, maar het gebruik is voor de gemeente goedkooper. De oorzaak daarvan is dat, behoudens in de strenge vorstperiode, de verwarming op da Zondagen en des nachts kan worden uitgeschakeld. De heer Langeveld kan met de plannen van B. en W. niet medegaan. Spr. wilde zich houden aan het besluit van 10 April en een commissie benoemen. Da heer A. H. van Noort wil eerst stem men of er een commissie komt. Ba voorzitter zegt, dat, als de voorstellen van B. en W. thans worden aangenomen, een commissie overbodig is. De heer Oostdam zegt, dat hij op 10 April niet aanwezig was, want van dat besluit be- gr';pt hy niets. Spr. heeft allen lof voor het we i van den heer Kropholler en zal met ge aegen zyn stem aan het voorstel van B, en W. geven. Alleen is hij van oordeel, dat niet dezelfde steenen als op het Linnaeus- hof te Amsterdam moeten gebruikt worden, daar deze te eentonig van kleur zyn. Spr. is heel wat beter te spreken over het plan- Kropholler, dan over het plan, dat de heer Van Veen gemaakt heeft. De heer Parera is het met den heer Oost- dam niet eens. Spr. meent dat het plan, dat de heer Van Veen voor hem gemaakt heeft, zich hier bij de omgeving goed aanpast. De heer Passchler wil met het voorstel van B. en W. accoord gaan. Er is hier wel geschermd met het plan-Van Veen, doch de kosten zouden ook niet medegevallen zijn. En als wij weder teekeningen laten maken, heb ben wij weer nieuwe kosten. De heer Van der Klauw is het met den heer Passchier eens. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren: E. Oostdam Jzn., J. Passchier, C. v. d. Klauw, J. Geerlings, jhr. J. H. Gevers en de beide wethouders. Tegen stemden de heeren: A. H. van Noort, J. W. van Parera en W. Th. Langeveld. Bij de rondvraag vraagt de heer E. Oost dam om een waarschuwingsbord by den vier sprong bij Klinkenberg te plaatsen, in ver band met het gepasseerde ongeluk. De voorzitter zegt, dat dit bord reeds is besteld. De heer Van der Klauw vraagt hoe het staat met de electriciteitsvoorziening van de bewoners langs den ouden Schulpweg. De voorzitter zegt, dat daar voorshands niets van kan komen; het komt nog te duur uit. De heer Geerlings vraagt naar het bord: „Verboden op het wegdek te parkeeren", dat aan de Comeliabrug zoude komen. De voorzitter zegt, dat het bord besteld en aangekomen is; het kan dus eiken dag wor den geplaatst. De heer A. H. van Noort vraagt cm op ruiming van de vuilnisbelt by J. v. d. Burg. De voorzitter zal dit overwegen. Na heropening van de openbare zitting wordt den heer A. J. Wijnekus op zyn ver zoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juli e.k. Daar het invaliditeitspensioen van den heer wynekus niet voldoende Is, stellen B. en W. voor een uitkeering te geven van 9000, daar tegen een jaariyksche uitkee ring wetteiyke bezwaren bestaan. De heer L. M. van Noort stelt voor er 10.000 van te maken. De heer Geerlings komt daar tegen op. Hij vindt, de omstandigheden in aanmerking genomen, de uitkeering voldoende. Het voorstel van den heer L. M. v. Noort wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren J. Passchier, A. H. van Noort, J. W. van Parera, E. Oostdam Jzn., W. Th. Langeveld, L. M. van Noort en wethouder Oostdam. Tegen stemden de heeren J. Geerlings, jhr. J. H. Gevers en wethouder Warmerdam. By acclamatie wordt voorts besloten om een perceel grond gelegen langs den Ouden Schulpweg, groot 982 M2., te verkoopen aan den burgemeester voor een bedrag van 1 per M2 en voorts mits 300 wordt betaald in de verharding van den weg. De gelden zullen worden besteed om den Ouden Schulp weg behoorlijk in orde te brengen. Daarna werd de vergadering gesloten om half een des nachts. Burgeriyke Stand Geboren: Petrus Henricus, z. van Th. Duivenvoorden en H. J. v. d. Berg Jacobus Maria, d van S P. Pennings en M E. van Leeuwen Adrianus Petrus, z. van J. v d Slot en Th de Rid der Franciscus, z. van P. C. Ruigrok en A .Romijn Wilhelmina Theresia, d van L. de Jong en J. A. Meyer. Geer- truida Hermina Maria, d. van J. Remmers waal en A A, M. Berkhout. Catharina Barbara, d .van C. G. Hulsebosch en G J Beelen. Overleden: Johannes Duivenvoorden, 6 J. Hendrika v. Roode, 77 jaar, echtg. van D. J. Nell. Antonius Johannes Heems kerk, 10 jaar. Petrus Gerardus Mooye- kind, 2 dagen. Ondertrouwd: Gerardus Willemse, 55 jaar, weduwnaar van P. Stuifbergen en Marga- retha Goosen, 47 jaar, weduwe van H. v. d. Holst. Getrouwd: Jacobus Petrus Handgraaf 30 jaar en Antonia Margaretha Bader 22 j. Wilhelmus Theodorus de Graaf 32 jaar en Carolina Barbara Hulsebosch, 25 jaar. Gerardus Petrus v. d. Berg 28 jaar en Maria Wilhelmina Duivenvoorden, 26 jaar. De speeltuin De speeltuin in het noor delijk deel der gemeente, nadert zyn vol tooiing. Hij is naar alle eischen des tijds ingericht en zal vermoedeiyk 22 Juni fees telijk worden geopend. Het fanfarekorps Harmonie zal de opening met muziek op luisteren. De geheele tuin is belangeloos in orde gemaakt door de buurtbewoners. Bedankt De heer J. H. de Jager, on- derwyzer aan de R.K. school alhier, heeft voor de benoeming als zoodanig aan de R.K. school te Leeuwarden bedankt. Ongeval By zijn werkzaamheden aan de electrische schaafbank in de fabriek van den heer H. Palmboom, alhier, heeft de fabrieksarbeider M. Meijer een gedeelte van een zijner duimen afgeschaafd. Gemeenteraad Een openbare vergade ring van den raad der gemeente wordt ge houden Maandag 10 Juni 1929, des avonds 7 uur ten stadhuize. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mede- deelingen. 4. Benoeming van een lid der z.g. soepcommissie. 5. Tweede stemming over het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het niet toestaan eener Interpellatie over het corruptieonderzoek. 6. Tweede stemming over het geheele voorstel der betrokken raadscommissie tot herziening der salarissen en loonen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders In verband met de benoeming van een ambtenaar ter secretarie. 8. Begroo- tingswijzigingen. 9. Goedkeuring of vaststel ling van rekeningen. 10. Voorstel tot vast stelling der byzondere scholen over 1927. 11. Idem tot verkoop van aan den openbaren dienst te onttrekken grond aan het Hand- vastwater, 12. Idem tot verkoop van grond aan het Plantsoen. 13. Idem tot wyziging der verordening op de heffing eener belasting onder den naam van begrafenlsrechen. 14. Idem tot wyziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor het onderwys aan de avondschool voor aanstaande am bachtslieden. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond te 7 uur in voltallige zitting byeen. Alhoewel de agenda geen lange discussie deed verwachten, ging men toch eerst ruim 10 uur naar huis. Behandeld werden de ingekomen stukken. Daarbij komt ter sprake de aanvrage, door B. en W. gericht aan den Minister van Onderwys, om met ingang van het nieuwe schooljaar aan school 1 in afwyklng van de bepalingen der onderwyswet een leerkracht te kunnen benoemen, waarvan de finan- cieele gevolgen ten laste van het ryk zyn- De voorzitter deelt hierop naar aanleiding van een vraag van den heer Aukes mede, dat zulks is gedaan, omdat met ingang van het nieuwe schooljaar de assistentie aan school 1 moet verdwynen en dan, gezien het aantal kinderen, verdeeld over 7 leerjaren, geen goed of behoorlijk onderwys kan wor den gegeven. Bij het schrijven, waarby B. en W. ont heffing hebben verleend aan de onderwijze res aan school 2 om tot 1 November buiten de gemeente te mogen wonen, deelt de bur gemeester op een vraag van den heer Hel- linga mede, dat dit geschied is, om de gevallen telkens te kunnen bezien en indien voldoende gronden aanwezg zyn geen op heffing te verleenen. De hoofden van de scholen staan op het standpunt dat het personeel in de gemeente moet wonen, wat het geven van goed onderwys bevordert, omdat de leerkrachten dan frisch in school komen. By punt 3, waarbij B. en W. voorstellen, de belasting naar het inkomen voor het nieuwe belastingjaar te bepalen op 3.55 pet., inplaats van 4 pet., zooals verleden jaar werd toegepast, wyst de heer de Nijs op de wenschelijkheid om in verband met de ves tiging van vreemdelingen de belasting, die werkeiyk aan den hoogen kant is, te ver lagen. Indien dit echter zou inhouden, dat volgend jaar wederom zou moeten verhoogd worden, dan zou hy. alhoewel voor veria- ging, daar thans tegen moeten stemmen. De heer Res wijst op den critieken toe stand in de tuindersbedryven en vraagt of de zekerheid bestaat, dat volgend jaar, als de inkomsten der ingezetenen voor een groot gedeelte waarschijnlyk zullen gezakt zyn, de kans op verhooging is uitgesloten. De voorzitter antwoordt op de vragen, dat B. en W. een zeer voorzichtige raming heb ben gedaan, juist om, als de inkomens der tuinders naar beneden mochten gaan, het volgende jaar, niet met een verhocging te moeten komen .Als de toestand zich niet wijzigt, zooals deze zich thans laat aanzien, dan is de kans op verhooging van het per centage uitgesloten te achten. B. en W. zyn echter geen profeten, daarom zeggen zij het dus behoudens de restrictie, dat zij ook niet de toekomst kunnen voorspellen. Wat de heer Nys heeft gevraagd, of reke ning is gehouden met den toestand, ont staan inverband met de wet op de finan- cieele verhouding tusscben rijk en gemeen ten, antwoordt de voorzitter, dat deze wet eerst 1 Januari 1931 in werking zal tréden en dus met deze belastingheffing niets heeft uit te staan. Zonder hoofdelijke stem ming wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. By het voorstel tot verkoop van een stukje grond langs de Mient, hetgeen ontaardt in een speelplaats voor de jeugd, waardoor het er verwaarloosd komt te liggen, komt er een heele discussie van de zijde van de heeren Hellinga en Schipper, die het stukje grend niet uit handen willen geven, maar 't willen bestemmen voor speelterrein voor kinderen, mits het daartoe geschikt voor wordt gemaakt en een behoorlyke afraste ring wordt aangebracht. Namens B. en W. verdedigt in eerste instantie de voorzitter het voorstel, hetgeen bedoeld is om te ver koopen zoodanig, dat de gemeente voldoende zeggenschap heeft in den aard van het ge bruik van het terrein en dat zeker voor waarden zuilen worden gemaakt voor be hoorlyke afrastering. Zooals het terrein thans er by ligt. is dat niet te handhaven, daarom willen B. en W. verkoopen. Nu echter uit den raad zoodanige stemmen opgaan, willen B. en W. wel bezien wat de kosten zullen zyn, het terrein behoorlijk in arda te maken en af te rasteren. Het volgend voorstel Is de schoollokalen niet meer af te staan voor gebruik buitén de schooluren dan voor zittend onderwijs. De voorzitter verduidelijkt dit door de mededeeling, dat de toestand niet meer be- stendigd kan worden; voomamelyk 't gym nastieklokaal dat voor de leerlingen wel eens gebruikt moet worden voor liggende oefe ningen ,is door het gebruik van anderen vaak onzindelyk, terwijl ook uit gezondheids oogpunt het niet aan te bevelen is de lokalen voor andere doeleinden dan het gewoon on derwys af te staan. Herhaalde malen is op misbruik gewezen, doch voldoende maat regelen kunnen slecht worden genomen. Van de zyde van den raad komen hierte gen uitvoerig op de heeren Aukes en Schip per. Het voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 7 tegen 4 stemmen; voor de hee ren Res, Twisk, Hemmer en Louter. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening van 21.500 wordt zonder stemming aangenomen. Hierna komt aan de orde het verzoek van de vereeniging tot stichting van een school met den Bybel om gelden voor het stichten van een nieuwe school. B. en W. stellen voor het verzoek af te wyzen, maar aan het schoolbestuur ter be schikking te stellen 2 lokalen van school 1. De heer Aukes gaat uitvoerig het verzoek na en deelt mede, dat hij staat op den bodem van de onderwijspacificatie, maar betreurt de wyze waarop dit verzqek is ge daan, hetgeen hy uitvoerig aangeeft onder mededeeling, dat hier menschen hebben ge- teekend, die niet behooren tot een der beide richtingen, die christelijk onderwys voor hunne kinderen wenschen, terwyi boven dien van 43 kinderen, zooals het verzoek aangeeft, thans meer dan 22 kinderen moe ten worden afgetrokken, omdat de ouders hebben verklaard, eigenlyk een verklaring te hebben geteekend, waarvan zij de gevol gen niet hebben overzien. De heer Schipper begint met een opmer king, dat het praeadvles van B. en W. eigenlyk inconsequent is. Vervolgens gaat hy na de wyze, waarop de menschen zijn verzocht hun handteekening te stellen on der het verzoek, wat z.i. wyst op het ont breken van cliristeiyke naastenliefde. De heer De Vries betreurt, dat verschil lende ouders hun handteekening hebben teuggenomen en dat dus weinig kinderen zullen overbiyven: daarom zal hy dan ook en met hen de andere R.K. leden stemmen tegen 't verzoek om gelden voor een school, maar zy wenschen wel mede te werken tot het beschikbaar stellen van 2 schoollokalen, zulks op principieele gronden. Ook de heer Hellinga valt heftig het bestuur van de te stichten school aan en wyst er op, dat men tracht de school te krijgen met handteekeningen van men schen, die niet de richting zyn toegedaan van de school. Dat is strydig met alle mo raal en zeker met de leer die zij, dat is het bestuur, belijden. Hy sluit zich overigens aan by het betoog van de heeren Aukes en Schipper. De voorzitter zal zich niet begeven in de principes, die in het debat zyn gebracht. B. en W .hebben zich op den "bodem van de wet geplaatst en niets anders gedaan dan het onderzoek, dat de wet hun ver plicht. Dat is niet aangevallen. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. om het verzoek om gelden af te wyzen, met algemeene stemmen aangenomen, ter- wyl hierna het tweede voorstel aan de orde komt, n.l. twee lokalen van school 1 ter beschikking van het schoolbestuur te stel len. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen: tegen de heeren Aukes, Schipper en Hellinga. By de rondvraag wordt besproken het verbouwen van het pand C. Brandjes aan den Ryksweg, wat een uitvoerige discussie te weeg brengt. B. en W. deelen mede, dat zy ook liever geen vergunning voor ver bouw hadden gegeven en indertyd met een mededeeling in den raad zyn geweest over de kosten van aankoop, waarvoor de raad toen niets voelde. Had de raad toen gezegd: wij willen het plan van het. Dorpsplein uit voeren, dan hadden zeker B. en W. bij af braak nieuwbouw tegengehouden, maar thans is alleen de consequentie, dat, indien zulks gebeurd was, dan ook de gemeente den grond had moeten aankoopen. Hoe kunnen nu B. en W. iets stopzetten, indien de raad geen gelden voor de gevolgen wil voteeren? Hierna wordt een nieuw punt in debat gebracht ,n.l. of er met den eigenaar on derhandeld is, hetgeen door den voorzitter wordt bevestigd. Ten slotte wordt nog een opmerking ge maakt over het gesloten houden van de vuilnisbakken langs den weg, waarop de burgemeester toezegt de aandacht van de politie te vestigen. Hierna volgt sluiting. Besmettelijke ziekte In de week van 26 Mei1 Juni hebben zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Besmettelijke ziekte In de week van 26 Mei1 Juni heeft zich in deze gemeente 1 geval van buiktyphuis voorgedaan. De' opbrengst der gemeentelijke inkom stenbelasting Naar wij vernemen, is de opbrengst van de gemeentelijke inkomsten belasting over het afgeloopen jaar meege vallen. Bij het ramen van de opbrengst was geen rekening gehouden met het vertrek van de fa. Oud en personeel, doch de uitkomst is zoodanig, dat de belastingopbrengst toch op het geraamde peil is kunnen komen. Inbraak In den nacht van Dinsdag op Woensdag is alhier een inbraak gepleegd bij J. B., dan de Vooruitstraat. De inbreker heeft zich toegang weten te verschaffen tot het huis door een hoekruit van de serredeur in te drukken. Men heeft in de benedenvertrekken alles overhoop ge haald, doch niets medegenomen. Blijkbaar heeft men alleen geld gezocht en dat niet kunnen vinden. De politie stelt een onderzoek in Gemeenteraad Vergadering van den Raad der gemeente wordt gehouden op' Vrij dag 7 Juni, des namiddags 7 uur (o. t.) ten Raadhuize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 2. Terugkoop ver vreemd kapitaal. 3. Verkoop grond Tilburg- terrein aan K. Laan Pz. 4. Begrooting bad en zweminrichting 1929. 5. Wijziging art. 9 Algemeene Politieverordening. 6. Wyziging begrooting 1928. 7. Verzoek van de Land stormcommissie om een bijdrage. 8. Verzoek van de Onderwijscommissie L. T. B. om een bijdrage in de kosten van een Tuin bouwschool. 9. Balans, verlies- en winst rekening der Woningbouwvereniging Et. Martinus. 10. Vaststelling vermenigvuldi- gingscyfer P. I. B. 1929-1930. 11. Kohier hondenbelasting. Personalia De heer H. P. Willebrands is benoemd tot directeur van de Boerenleen bank'"in d'éze/'gëffiêetitt!' fff ''"de' plaats» tan wijlen1 den heer G: Boon 'Jbz. De heef F. de Sméth heeft bedankt als ópper-brandmeester: Ook de heer J. Smit Dz. diende als brandmeester zijn ontslag in. De heer J. Th. v. d. Wooning is benoemd tot badmeester aan het zwembad „Broeker haven." BEZOEK VAN Z. D. H. DEN BISSCHOP. Morgen zal Z. D. H. de Bisschop in deze parochie het H. Vormsel toedienen in de parochiekerk van den H. Martinus. In verband met de verbouwing van de R.K. kerk te Enkhuizen zullen de vorme lingen uit die parochie ook naar Boven- karspel toekomen, hoewel Enkhuizen dit maal was aangewezen als de parochie al waar het H. Vormsel zou worden toege diend., Gngetwyfeld zullen de Katholieken uit deze parochie Z. D. H. verwelkomen door het uitsteken der driekleur met pauselijken wimpel. Veiligheid Voor de veiligheid der school kinderen, die deels genoodzaakt zijn op den openbaren weg voor de schooltyden te spe len, heeft het gemeentebestuur door het plaatsen van borden met het woord „school" een maatregel getroffen, welke veel zal bij dragen tot de veiligheid der schoolkinderen op den openbaren weg voor het druk mo tor- en rijwielverkeer. Iedere motorbestuurder kan nu reeds op vry grooten afstand weten, dat zich in de onmiddellijke nabijheid een school bevindt, wat voor hem aanleiding zal geven zijn mo torrijtuig in snelheid in te houden. Vormplechtigheid Monseigneur Aenge- nent arriveerde alhier Maand'agavond om zes uur; de schoolkinderen vormden op het Kerkplein een dubbele haag, en droegen vlaggetjes. Het fanfarekorps luisterde de aankomst van Monseigneur op met muziek. Dinsdag werd het H. Vormsel toegediend aan 750 kindieren van Volendam, 40 van Edam en 70 van Monnikendam. Eicrenveilmg Aangevoerd werden 420.000 eendeieren voor 5.01—5.05 en 1500 witte kipeieren voor 5.45 en 2500 bruine kipeieren voor 5.70. Intronisatic Zondag heeft in het Pa tronaat de plechtige intronisatie van het H. Hart plaats gevonden. Zondagmorgen waren alle jongens ter H. Tafel genaderd en Zondagavond naar het Lof. Daarna begon de grootsche plech tigheid in het Patronaatsgebouw. Alle 160 jongens waren present, alsmede de actieve commissieleden. De ZeerEerw. Heer Pastoor verrichtte de intronisatie. Na de plechtigheid sprak de kapelaan eenige woorden. Hij was zeer verheugd over de opkomst en gaf in korte woorden nog eens weer de beteekenis van de intronisatie in dit mooie gebouw. Vervolgens deelde hij mede, dat van Z. H .den Paus een brief was ontvangen, waarby Z. H. zijn zegen nad geschonken over het patronaatswerk te Langeraar, wat de leden tot nog meer in nerlijke stemming wekte. Verder bedankte hy de jongens voor hun opkomst en spoorde hen aan, wanneer het eenigszins in hun vermogen ligt, toch ook dezen zomer naar het patronaat te komen. Bouwen Aan den aanemer A. Leli- veld alhier, is opgedragen het bouwen van een Bloembollenschuur aan den Nieuwen Weg voor rekening van Gebr. Lommerse. Afsluiten park Ons werd medegedeeld dat het Wilhelminapark rondom van een hek zal worden voorzien en daarna des avoids een half uur na zonsondergang voor het publiek zal worden gesloten, dus in den- zelfó'en geest als Groenendaai te Heemste de. Deze maatregel zal om zeer begrijpelijke redenen door de burgerij worden toegejuicht. Hinderlijk De bewoners van de Van Tetsstraat ondervinden veel overlast van de jeugd der Amerika- en Kortenbachstraten. Dat de daar nog open ruimte ó'oor de jon gelui als speelplaats wordt benut, is niet erg, dóch het blijft er niet by. Het tekort aan politie wordt ook daar tot groot onge rief gévoeld. Besmettelijke ziekte In de week van 26 Mei1 Juni hbben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. Burg. Stand Geboren; d. van E. Jong mande Gelder d. van J. Hoefnagel- Rietveld. Besmettelijke ziekte In de week van 26 Mei—1 Juni heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Besmettelijke ziekte In de week van 26 Mei tot 1 Juni hebben zich in deze ge meente 2 gevallen van roodvonk voorge daan. Duitsche matroos gearresteerd Eenige Duitsche matrozen, die zich ophielden in het café van F. in de Trogerstraat, maakten onder den invloed van sterken drank zoo'n kabaal, dat de politie er aan te pas moest komen om hen by te brengen, dat de Hol- landsche wet zulks niet toelaat. Een per soon werd gearresteerd, daah hy een kind sloeg en een agent een klap in het gelaat gaf. R. K. Volksbond De leden van den R. K. Volksbond kunnen alsnog door middel van het „Kolenfonds" hun wintervoorraad ont vangen. Tot a.s. Zaterdag kunnen zij zich opgeven bij den heer J. Roelink, La Maire- sfcraat. Bovengenoemde Maatschappij, onder di rectie van de heeren R. Baas Azn., A. R. Eaas en H. G. de Jongh, hield gisteren, 5 Juni, onder leiding van den president commissaris, den heer jhr. mr. D. E. van Lennep, haar jaarlijksche vergadering van aandeelhouders. Aan het door directeuren uitgebrachte verslag ontleenen wy het volgende: Het verzekerd kapitaal vermeerderd met de verzekerde- rente, steeg tot 16.017.919 op ultimo December 1928. De rekening „Premiën en Koopsommen" wijst als saldo een bedrag aan van 526.422.93, vergeleken by het eindcyfer op ultimo December 1927, een vooruitgang in premie-ontvangst van 16.463.86J4. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargenomen sterfte bedroeg 62.7 pet. van die, welke be rekend was. Met inbegrip der lyfrente werd in 1928 een bedrag van 180.721.44 uitgekeerd. De premie-reserve moest een verhooging ondergaan van 216.662.43. Door deze verhooging komt de premie reserve op de balans voor met een be drag van 2.595.08810, onder welk bedrag niet begrepen is in de premie-reserve voor posten, welke by andere Maatschappijen in herverzekering werden gegeven en die voor rekening van de herverzekeraars komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar 141.791.64 tegen een bedrag van 133,51.4914 in 1927. De gemiddelde gekweekte rente in 1928 bedroeg 5.20 pet., hetgeen aanmerkelijk hooger is, dan de voor de reserve-bereke ning aangenomen rentevoet van 3)4 pet- en 4 pet. De vergadering hechtte, na prae-advies vair commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst- en Ver- lies-rekening, welke door den accountant, den heer G. Smits, waren gecontroleerd en accoord bevonden, de directie décharchee- rend voor het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen, omtrent by- en afschryvingen en winstverdeeling werden aangenomen. De heer jhr. mr. E. H. E. Tedlng van Berkhout, die volgens rooster aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen als commissaris herkozen. reau „Telegraaf", Amsterdam; Directie Handels M „Alwona", Haarlem; Mevrou BungeHahn, Aerdenhout; Directie Au en Motorhandel, Beverwijk; K. de Graa, Hilversum: No. 5644 Haalem's Dagt»a Mevrouw W. VoogelVan Heulen, K<%_ lem; H. Harnaar Visser, Haarlem; rechte Haarlemsche Courant, W. M- klaar, M. Joager, Soestdijk; mej. Koot, by Schouwtje; Dames Kloek, Haa i lem; Mevrouw Kleekkamp, Leerdam; 111 vrouw N. KramerDe Bruyn, Arn^,I!n Lorregem, Keizersgracht; Messiasbode, Haag; mej. N. v. d. Nagel, Haarlem; jt' J. H. Le Pierre, alhier; M. Pekelhai'b/ Haarlem; P. W. v. d. Ploeg, Redact* Graficus, Den Haag; J. Schotsman, K/n broek; mej. J. Sijbenga, Amsterdam; en mevrouw M. A. Snyder, Haarlem; H- Vlieger, Lobith Tolkamer; J. Koeman, BI mendaal; G. de Vries, Den Haag; mej. M. v. d. Want, Afd. Reclame Zeep'3, brieken, Den Dolder; Stations-Boekhab" W. P. Station, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten; N. Broeke, Eindhoven; N. Bocage, Am*' dam; F. Eikhof, 's-Hage; Mad. A. BW' Laren; P. Geerling, M. Gomperts, Ka3 lem; A. Hederik, Delft; mevrouw WV NeurderburgLocs, Haarlem; mevr. OskemLangeraar, Eindhoven; W. naar, Amsterdam; S. L. Paap, HarskabJP' Secretariaat: Joh. de Brcukstraat 33 Opgave adressen penningmeesters Nogmaals worden de aangesloten ver- eenigingen beleefd, doch dringend verzocht den naam en het adres van hunne penning meester op te geven aan den heer F. Duyn Sr., Jansstraat 16, alhier, opdat deze over de contributie van 1929 kan beschikken. De comm. voornoemd, H. J. VAN TOL, secretaris. Zondag 2 Juni hield bovengenoemde ver eeniging een wedvlucht van Foury. Afstand 504 K.M. De uitslag luidt als volgt: 1, 3, 6 P. v. d. Pol; 2 F. Krijgsman; 4, 10 H. M. Willemse; 5 H. P.. v. d. Pol; 7, 9, 11, 14 C. v. Meurs; 8 B. J Nieuwenburg; 12 L. v. d. Hout; 13 W. Diermanse; de eerste duif bereikte een snelheid va nl230 M. per mi nuut- de laatste 1084.8 per minuut. Lyst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft van de maand Mei 1929: Binnenlandsche brieven: Amsterdamschevaart 10 A rood, alhier; Bureau van de Comeet, Winschoten; Betz, Utrecht; P. Bos, Houtrakpolder; Lt. D. Bu- mej. C. v. d. Pyl, Velsen; mevr. Bober, pe» Helder; mevr. Bober, Den Helder; B- Rietschoten, Amsterdm-West; M. Scha®' Amsterdam; A. van Straaten, Haar/1*' J. Stoops, Rotterdam; L. Tol, J. de VP®' Amsterdam; J. Z. v. d. Weerdt, Amsterd8®' P. W. Zeeuwe Limburg. Buitenlandsche brieven Mr. John Ave Hüner, Buffalo U. S. A" mr. Oswaldo?, Scotland; A. Plug, Duiric land; H. E. Vlieger, België Flemalle. Buitenlandsche briefkaarten: Dames P. en S. Arntzenius, Algiers; Aa° Homrighausen Adolf, Kappeln, a/S ch% Chr. Jonsen u. Frau, Hamburg, M. Mot% kendam, Genève; Kinder Kahti, Tsjech Slowakije; Mlie Rogghé, Anvers, Belgiduf' Jos, Schopp, Gench; Wilh. ScliniedC1 Deutschland; P. H. Wels, Paris- Tevens 9 briefkaarten, zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermeld, opdat deze by onbeste1' baarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenseht alle per post verzenden stukken van een volledig adreS' straatnaam en huisnummer te voorzien. M. B. te K. worden voldaan. Aan uw verzoek kan nil' Donderdag, 6 Juni Vorige Koersen Open" hed^ Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4)4 Nederl. 1916 4 K Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4K% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Separator Zwpedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw... Alg. Exploratie Petroleum Dorsche Petr. Gaboes Kon. Olie Periak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Ruba Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lyn dito Gem. Eigend. Kon. Néd. Stoomb. Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem... Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust 3enembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 102V16 100% 99% 100%, 961%„ 349i/2 220i/2 388% 111 404 218% 395/"g 36'/, 261 180% 169 108 189% 97% 1506/, 91 9% 225% 66% 32% 84% 77 5%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2