Plaatselijk nieuws «s '4 fe iks ié k TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 6 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 K MIJDRECHT UITHOORN HOORN ASSENDELFT HAARLEM Diocesaan Kruisverbond in het bisdom Haarlem BURGERLIJKE STAND FAILLISSEMENTEN Van Waveren's graanhandel Uitslag Verkooping Rijwielpad in de Haarlemmermeer De te laat ingediende candidatenlijst Personalia De processie van St. Jeroen te Noordwijk Kantongerecht DAMMEN Om het Nederlandsche dam-kampioenschap BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam Het huldebetoon aan de Koningin-Moeder Diphtheritis aan boord van de „J. P. Coen" Prov. Utrechtsch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen Het strafproces tegen Salomon Liebermann Ernstige ontploffing in een munitie-op slagplaats Mac Donald bij den Koning De tekst der Lateraan- verdragen De uitbarsting van de Vesuvius De invoer van slachtvee op Java Verzet in de kiem gesmoord Ul$ 1252 i<é m 76 2 "S 102?f O-I» Raadsvergadering De raad dezer ge meente kwam Dinsdagavond 7 uur bijeen onder voorzitterschap van burgemeester X. Padmos. Afwezig was de he'er J. van den Brink. Na opening der vergadering met gebed, wijdde de voorzitter eenige waar- Jeerende woorden aan de nagedachtenis van het overleden raadslid, den heer A. de Bruin, die gedurende een tiental -jaren deel uitmaakte van den raad, waarvan 4 jaar als wethouder. Namens den raad was reeds een brief met rouwbeklag aan de nabestaanden ïezonden. De voorzitter deelt mede, dat tot lid van den raad is benoemd in de openvallen plaats .'an den heer De Bruto, de heer M. van der Vaart, die na het onderzoek der geloofsbrie ven wordt beëedigd en gelukgewenscht met iün benoeming door voorzitter en leden. De voorzitter hoopt, dat de heer Van der Vaart ie belangen der gemeente zal voorstaan en Jangenaam met de overige leden za! samen- verken. De heer Van der Vaart zegt met schroom ie benoeming te heben aangenomen wijl hij iemand moest opvolgen als wijlen de heer De Bruto, die zich met zooveel yvei van zijn aak kweet. Spreker hoopt diens voorbeeld te volgen en te kunnen medewerken aan het jelapf der gemeente, zoolang deze niet in itrijd zijn met de beginselen der C. K. Partij; iet geen zeker niet het geval zal zijn. Ingekomen is een goedkeuring raadsbe sluit en een verslag van de Commissie tot vering van schoolverzuim. Een schrijven van den schoolschoonmaker om verhoogtog van oon, wordt naar B. en W. gezonden om prae-advies. In een schrijven beklaagt zich de heer S D. Kooy over het bruut optreden vanwege de drinkwatervoorziening. De voorzitter zegt, dat gehandeld is over eenkomstig de voorschriften. Verschillende leden voeren grieven aan tegen het optreden der ambtenaren aan de drinkwaterleiding werkzaam; wijl er te vlug tot afsnijding wordt overgegaan. Ten slotte wordt een voorstel van den heer Engel aangenomen om aan den afgevaar digde op te dragen alle grieven, die bekend zijn, te bespreken to het bestur der stichting om tot een meer bevredigenden toestand te Komen. Het bestuur der bad- en zweminrichting te Uithoorn zou gaarne vernemen of de ge meente Mijdrecht to beginsel bereid zou zijn subsidie te verleenen voor de instandhou ding van deze inrichting, waarvan ook vele ingezetenen van de gemeente Mijdrecht ge bruik maken. De heer Engel licht toe, dat er een gedi plomeerd badmeester moet komen; hetgeen ook goed is in 't belang der veiligheiddoch dit vereischt groote uitgaven. Men wil eerst trachten zich zelf te helpen: doch mocht dit toet gelukken, dan zou wellicht eenige sub sidie noodig zijn. Hoeveel zal later wel blijken. De raad bindt zich tot niets. In beginsel wordt besloten tot het ver leenen van subsidie. Tegen stemden de heeren A. van Dijk en J. Keizer. Op verzoek van den gemeente-veldwachter A. van der Vlis, wordt aan dezen eervol ont slag verleend als congierge en bode wegens zijn benoeming te Kamerik. Benoemd wordt tot lid van het stembureau ta het dorp, de heer D. Korver. Tot lid van de ftoancieele Comm. wordt gekozen de heer Eikelenboom, terwijl de burgemeester bij acclamatie wordt herbe noemd tot lid van het Bestuur der Stichting D. N. W. U. Besloten wordt de woning aan Den Hoef weer te verhuren voor den tijd van 6 jaar aan den brievengaarder voor 260 per jaar. Met algemeene stemmen wordt besloten gelden beschikbaar te stellen aan het R. K. schoolbetsuur te Driehuis voor het to orde maken van de speelplaats. De begrooting is na overleg teruggebracht van 1500 tot 350. Voorts worden gelden toegestaan aan de besturen van verschillende bijzondere scholen ten behoeve van leermiddelen voor het 7e leerjaar. Na een uitvoerige bespreking wordt be sloten 'n proef te nemen met wegbesproitog tegen stof en voor onderhoud met sprae- mex tot een bedrag van 2000. Besloten wordt met algemeene stemmen om een bedrage van 1000 te verleenen voor den aankoop van den Tol aan de Witaissche Zuwe. Na rondvraag volgt sluiting der vergade ring. Duivensport Zondag 2 Juni hield de Postduivenvereniging „Ons Genoegen" een wedvlucht vanaf Orleans, afstand 525 K.M. De duiven werden om half zeven v.m. to vrijheid gesteld met Zuid Westen wind. De prijzen werden behaald, als volgt: 1, 5 9 en 10. P. v. Vliet Jacz; 2e prijs P. v. Vliet Wz.; 3e pr. v. Geffen en v. Leeuwen; 4e pr. W. Kruit; 6e prijs W. Verkerk; 9e en 15e pr^5 G. de Vries; 8e en 14e prijs H. Dijsselbicem; lie pr. S. Schelltogerhout, 12e en 13e pr. A. A. de Groot; Aankomst le duif 1 uur 33 min. 8 sec. aankomst 15e duif 2 uur 15 min. 19 sec. Aanbestedingen Voor den verbouw van Jen perceelen Groote Noord 106—108, eige naar de heer J. Fellu, waren de volgende biljetten Ingeleverd: v. d. Pettens Aanne mers Maatschappijen A 6278 B 8838; Jb Appel en Zn. A 5398; B 7749. fa. Wed. v. d. Berg A 5635, B 7842; J. v. Riel en Co. A 5165, B 7398. Gunning aangehouden. Successen De sportvereenigtog W. I. L. heeeft te Zaandam bi) de feesten en wed strijden van Concordia groote successen be haald. J. Valkoog behaalde met kogelstoo- ten en verspringen een eersten prijs en A. Veenis met vèrsprtogen een 2en prijs. Met hardloopen 60 M. werd door T. Kleijn een le prijs en met hoogspringen door K. Steyn eveneens een le prijs behaald. Met balwerpen viel de 6e prijs ten deel aan A. Uff. Hengelsport De hengelaarsvereeniging V. Z. O. D. opende Zondag het vischseizoen met een onderlingen wedstrijd aan De Delft alhier. Talrijke hengelaars waren 's mor gens om 7 uur present en hadden hun snoeren uitgeworpen, toen zij bezoek kregen van den rijksveldwachter Moltmaker en eenige marecaussee's. Dezen verboden den visschers op karper te visschen, omdat hier voor dit jaar de vergunning pas inging te gen 1 September. De meeste hengelaars, die zich op karper visschen haden ingericht, konden huiswaarts gaan, terwijl enkele overbleven om nog een baarsje of ander wit- vischje te verschalken, wat niet erg lukte. Er werd geen proces-verbaal opgemaakt, het bleef bij een waarschuwing. Naaf wij ver nemen, zal de vereenigtog te bevoegder plaatse een protest indienen tegen deze maatregelen. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Catharma Elisabeth, d. van B, v. d. Laan en J. M. Rozemeijer. Maria Johanna, d. van G. v. Roode en A. G. Kuyper. Ca- thartoa Maria Cornelia, d. van Joh. v. d. Laan en J. C. Admiraal. Sijtje, d. van J. Wilderom en Johanna Tienstra. Corne lia, z. van H. Jak en Cl. Bos. Comelis, z. van C. Buys en H. v. Dijk. Gerardus Josephus, z. van J. Petra en C. M. Wilde- boer. Overleden: Geesje Klokman, 87 jaar, we duwe van C. Bakker. Ondertrouwd!: G. v. Greenhuizen en J. Houdertjes. Joost Hos en Corn. Wilde- boer. De 25e Jaarvergadering Deze wordt gehouden Zondag 7 Juli 1928, des voormiddags half elf. in het gebouw „St. Bavo". Smedestraat 23, Haarlem. De agenda vermeldt o.m.: Mededeelingen van het Hoofdbestuur; Rekening en verant woording van den Penningmeester; Jaarver, slag van den Secretaris; Rapport der geloofs- brievencommissieVaststelling der begroottog voor het vereenigingsjaar 1929—1930; Bepa ling van het tijdstip der contributie-inning; (Het H. B. stelt voor de inning te doen ge schieden onmiddellijk na de alg. vergadering) Verslag der commissie voor drankbestrijding in en door de school: Rekening en verant woording dier commissie. Verslag der Jeugd commissie van het Diocesaan Kruisverbond; Rekening en verantwoording dier commissie; Rapport der in de afdeelingen uitgeschreven prijsvragen: Verslagen der Provinciale Propa- gandacommissies; Rekening dier commissies; Voorstel van het H. B. Het H. B. schrijve wederom een opstellenwedstrijd uit, waaraan alle leden van het D. K. kunnen deelnemen. Voorstel ven 't K. V. H. Laurentius te Roter- dam, het K. V. H.H. Nicolaas en Barbara (West) te Amsterdam en het Centrum en het Oosteliik K. V. te Amsterdam. Het- K. V. H. Laurentius te Rotterdam, van oordeel dat de handhaving der groep Pau- listen in Sobriëtas der R. K. Drankbestrij ding onwaardig is, verzoekt het H. B. stap pen te Öoen bii het Federatief bestuur, opdat dit de afschaffing dezer groep ernstig in overweging zal nemen. Centrum en Oostelijk K. V., Amsterdam: Het Hoofdbestuur stelle de algemeene verga, dering voor in de Kruisverbonden Voortaan geen minderjarige leden op te nemen als af schaffers, doch alleen als geheelonthouders. Prae-advies van het H. B.: Voor hetgeen beoogd wordt door deze voorstellen is wijzi ging der Statuten van het Diocesaan Kruis verbond nóodig. Het H. B., dat bereid ls te gaan in de richting, aangewezen door de voorstellen met name door dat van het Cen trum K.V. en het Oostelijk K.V. Amsterdam, wenscht daarom de bespreking dezer voor stellen te doen dienen om een uitspraak der alg. vergadering te verkrijgen, waarmede het H. B. kan rekening houden bij het voorbe reiden der eventueel het volgend jaar aan de orde komende voorstellen tot Statutenwijzi. ging. De sluiting vindt plaats uiterlijk half twee, in verband n et de feestvergadering, die om half 3 moet beginnen, teneinde uiterlijk half 6 geëindigd te zijn. ving op debiteuren 9694 (4854)korting en koersverschil 4380 (2022); winst 1.8SG.081 waarvan bestemd voor afschrijving op vaste goederen 100.000, voor vergrooting der extra reserve 1.200.000; saldo 566.081 (405.785) ter verdeeling als volgt: 30 pet. dividend ge wone aandeelen 301.725, 7 pet. dividend pref. aandeelen 16.520, 6 pet. dividend prioriteitsaandeelen 1212; 290 dividend winstbewijzen 58.580. reservefonds 49.036; tantièmes 88.265; belasting en saldo op nieuwe rekening 50.742 (20 "14) en credit voor; winst op goederen 998.610 (923.417); commissiezaken en provisie 873.912 (752.444); opslagbedrijf 102 333 (73.504)aandeel in winst van buitenland- sche vestigingen 200.000 (96.713)interest 73.797 (v. j. debet 24.498)diversen 44.130 (19.514). Geboren: 31 Mei. d. v. F. C. van Maas Smits 3 Juni. d. v. T. van Dansikvan Stlpriaan d. v. H. C. FrederiksSlot z. v. Van DijkOerip 4 Juni, z. v. M. van DijckSmit Overleden: 1 Juni. R. Driessen—Hovingh, 75 j., Van Marumstraat 2 Juni, S. R. Jan senvan Dijk, 55 j.. Jan Nieuwenhuljzen- straat 3 Juni, C. J. Bouwmeester, 63 j., Soendapleto J. L., 4 mnd., zoon van J. Boelhouwer. Harmenjansstraat De volgende faillissementen rijn uitge sproken Dinsdag 4 Juni. J. Wittebrood, handelaar in celluloid, wonende te Zaandam, Rembrandtstraat 21. Curator Mr. Mej. M. Kluitman, wonende te Haarlem. M. Dekker, manufacturier, wonende te IJmuiden, Willemsplein 20 Curator Mr. E. Westerling, wonende te IJmuiden. H. Mulder (M.) bakker, wonende te Be verwijk, Koningstraat 32. Curator Mr. J. A. B. Sanders, wonende te Beverwijk. J. F. C. Carton, vroeger behanger, thans winkelier, wonende te Haarlem, Doelstraat 14. Curator Mr. F. van der Goot, wonende te Haarlem. L. M. J. Tamtoiau, koopman to verband- artikelen, wonende te Haarlem, Parklaan 12. Curator Mr. G. W. C. Pliester, wonen de te Haarlem .Rechter-commissaris Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Vernietigd werd het faillissement van: W. Hangjas, wonende te Haarlem; fail liet verklaard 28 Mei 1929. Curator Mr. S. Groen, wonende te Haarlem. In de gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Van Waveren's Graanhandel, gevestigd te Haar lem, werden de balans en de winst- en ver liesrekening over het boekjaar 1928 goedge keurd. Van de gemaakte winst 1.866.081,75 werd 100.000 bestemd voor afschrijving op vaste goederen en 1.249.036.48 toegevoegd aan de reserves, terwijl de volgende dividen den bepaald werden: 30 pet op de gewone aandeelen, 7 pet. op de preferente aandeelen, 6 pet. op de prioriteitsaandeelen en 290 op de winstbewijzen. De aftredende commissaris, de heer N. Levenkamp, werd herkozen. Aan het jaarverslag over 1928 der N.V. Van Waveren's Graanhandel is het volgende ont leend: Evenals het vorige jaar was 1928 gunstig. De zaken, afgesloten in samenwerking met ons huis te Buenos Aires, namen in het afgeloopen jaar in omvang toe. Het Silo- en Veembedrijf „Concordia" be haalde een beter resultaat dan in 1927; hét bedrijf was gedurende het geheele afgeloopen jaar in auime mate van werk voorzien. Ook nu weder werden vernieuwingen en techni sche verbeteringen uitgevoerd, welke de ex ploitatie ten goede kwamen; de daaraan beotede kosten werden onder onkosten ge boekt. De resultaten van onze kantoren in Argen tinië waren gunstig. De gang van zaken in het nieuwe boekjaar is bevredigend. De balans vermeldt in het actief: vaste goederen 713.645 (824.992); goederen 1.415.387 (669.539); inventaris 1 (onv.); aandeelen in buitenlandsche vestigingen (voorschotten) 1.698.704 (684.699)aandeel in winst van buitenl. vestigingen 200.000 (96.713); silo- en veembedrijf Rotterdam 25.710 (15.490); kas en effecten 252.518 (254.281); debiteuren 2.359.811 (3.010.717); te vorderen onkosten en rente 22.450 en in het passief: gewone aandeelen 1.005.750 (onv.): preferente aand. 236.000 (onv.); prioriteitsaandeelen 20.200 (onv.); reservefonds 102.355 (22.465); extra reserve 2.500.000 (1.300.000); fondsen voor het per soneel 141.802 (138.135); deposito's 568.462 (523.960); bankiers 823.833 (v. jaar debet 46.584); crediteuren en goederen in commis sie 1.487.860 (2.701.144); te betalen vracht, onkosten en interest 102.918 (32.992)re serve dubieuze debiteuren 30.000 (20.000) dividend en tantièmes 1928 466.302 (niets); belasting en saldo op nieuwe rekening 50.742 (v. j. samen 405.785). De winst- en verliesrekening staat debet voor: salarissen en bedrijfskosten 345.157 (316.382)provisie 67.472 (51.359); afschrij- Bjj de gisteren gehouden openbare vrij willige verkooping door de notarissen mr. J. A. de La Hayze te Heemstede en H. C. Lab- berton, te den Haag is perceel Hoogeweg 76 ingezet op 13.970 en perceel Brederodeweg 4 op 5475.De volgende week Dinsdag vindt de toeslag plaats. Door den Provincialen Waterstaat van Noord-Hollar d is aan den aannemer 77 tie Jong te Amersfoort opgedragen de aanleg van een rijwielpad in de Haarlemmermeer voor de som van 32.786. De lijst der Christ. Dem. Unie Zooals wij reeds meldden, werd op het hoofdstembureau te Haarlem de candidaten lijst van de Christ. Dem. Unie vijf kwartier te laat ingediend. Door het hoofdstembureau werd de lijst niet meer geaccepteerd. Van deze beslissing werd door het hoofdbestuur der Christ. Dem. Unie bij Gedeputeerde Staten in beroep gegaan. Deze hebben nu uitspraak gedaan en het beroep van het hoofdbestuur (natuurlijk) ongegrond ver klaard. Op dit punt is de wet zeer duidelijk. Er is een bepaalde tijd waarbinnen men de lijsten kan inleveren. Is de lijst er op het sluitingsuur niet, Jan is de tijd voor de indie ning voorbij. De nagenoemde gediplomeerden van de Middelbare Technische School te Haarlem zijn bencemd in de navolgende betrekkingen: Afdeeltog Werktuigbouwkunde: de heer J. P. Alberdtag tot technisch employé bij de firma Harrisons Crosfeld Ltd. te Lon den, voor hun filiaal te Bandoeng (Java); Afdeeltog Electrotechniek: de heer J. D. G. Montenberg als teekenaar-constructeur bij de Glasfabriek Leerdam te Leerdam; Afdeeltog Scheepsbouwkunds: de heer M. J. de Bilt als scheepsbouwkudig teekenaar bij de scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam; de heer L. W. Keukelaar als assistent bij den tecbnischen dienst van de K. N. S. M. te Amsterdam. ken autorijders ten allen tijde hechtenis op te leggen. De kantonrechter was dan ook wat milder gestemd en stuurde den bollenhandelaar met 200 boete of 20 dagen hechtenis naar huis. 6 maanden ontzegging werd hem nog ach terna gezonden. Over huisdieren gesproken. In den vroegen morgen van 3 Mei dwaalde de hond van mej. A. V/. in de Zuidpolder straat, zoekende naar prooi om zijn moord lust te bevredigen. De hond was ongetwijfeld te rangschikken onder de huisdieren, doch had somtijds aanvallen, die deden denken aan den koning van het woud, na een 40 daagsche vasten. Het dochtertje van de familie HElisabeth geheeten. speelde op straat en genoot van het prachtige lenteweer. Plotseling stoof Kazan, de wolfshond op haar af en beet haar bij wijze van beleefden mcr-enzroet een stuk uit haar rechterwang. Aan huilen geen gebrek, evenmin aan ont steltenis onder de eigenaren van kind en hond. Er werd een politiezaak van gemaakt en vanmorgen werd de zaak voor het kantonge recht behandeld. Tot onze geruststelling bemerkten wij, dat het lieve huisdiertje gelukkig thuis was ge laten, anders had dit verslag waarschijnlijk niet op ti;d klaar geweest. De ambtenaar laakte het gedrag van den hond, maar nog meer dat van de juffrouw, die wist dat hei, dier valsch was aangelegd. De buren hadden haar dikwijls gewaar schuwd. De kantont echter kwam voor de veiligheid van het spelende kind op en veroordeelde verdachte tot 15 boete of 15 dagen. Con form den eisch. Voorspel van het hazard-verbaal. Men zal zich nog wel herinneren, dat op 3 Mei, des avonds om 9 uur door de politie een inval werd gedaan in perceel Nassaustraat 7. alwaar hazardspel beoefend zou worden. In derdaad vermaakte men zich daar met het kaartspel „mijn en dijn", terwijl er geld op tafel lag. Procesverbaal werd opgemaakt tegen een viertal spelers, tegen 3 werd he denmorgen vonnis getrokken: de vierde, de z.g. kashoude! zal de volgende week voor de Arrondissementsrechtbank terecht staan. De kashouder J. L., 29 jaar. werd als ge tuige gehoord. Op een vraag van den kan tonrechter of L. het plegen van hazardspel tot een beroep maakte, antwoordde deze ont kennend. In perceel Nassaustraat werd reeds gerui- men tijd hazardspel beoefend en de politie had inlichtingen gekregen, dat daar soms wel met f 30° winst naar huis werd gegaan door der, kashouder. Terecht stonden J. T. H„ 33 Jaar, J. A, H. 21 jaar en O S., 22 jaar. Verdachte S. was dien avond van den inval toevallig in het café, hij wag er nooit te voren geweest. De ambtenaar eischte tegen elk 75 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde J. T. H. en H. tot 30 of 30 dagen en G. S. tot 10 of 10 dagen. Zooals we reeds bericht hebben, heeft gis teren de Amsterdamsch-Haarl. Processie naar de re'.iquieën van den Heiligen Marte laar Jeroen, Apostel van Kennemerland en Pastoor van Noordwijk, plaats gehad. De processie stond onder leiding van den Hoogeerwaarden Heer L. A. A. M. Wes- terwoudt, Deken van Haarlem en Plebaan der Kathedrale Kerk, en den Weleerwaarden Heer G. Keyzer, kapelaan der kathedraal. Tot Zondag j.l. kon men zich opgeven voor de processie en daar op dien dag het weer niet erg aantrekkelijk was, is 't te begrijpen, dat velen van hun p'an afzagen. De opkomst zoowel van Haarlem als van Amsterdam, was niet zoo groot als andere jaren, maar. niet tegenstaande het slechte weer, is het een mooie dag van devotie geweest. Gisterochtend was er voor de Haarlem- sche deelnemers om 6 uur een Heilige M's in de Kathedraal. Het vertrek van den trein uit Haarlem geschiedde om 8.34; om 8.58 kwam men te Leiden aan, alwaar men onmiddellijk per tram naar Noordwijk ver trok, waar men om 9.45 aankwam. Het weer werd tijdens den tocht beter tot groote vreugde van de pelgrims. De dag werd doorgebracht met bidden en bezichtigen van de p'aats. De Hoogeerwaarde j Heer L. A. A. M. Westerwoudt. Plebaan, deed 's middags een plechtig Lof to den tuin van de pastorie. Om half acht vertrok de processie weer naar Haarlem, alwaar ze om ongeveer half negen aenkwam. .>.009 K. M. zonder borreltje, Een bloerobollenhandelaar was op een middag, dat hij het niet druk had in riin auto naar Zandvocrt getoerd. Hij zette ziin auto daar angeveer half 6 aan het eind van de Zeestraat en trachtte daarna zichzelf in een blijde stemming te brengen door een viertal borrels en eenige glazen champagne naar binnen te werken. Eerst tien minuten voor het middennachterUjk uur zocht hij zijn wagen weer op en trachtte in linea recta naar huis te tuffen. Helaas, de auto scheen onzekere neigingen te vertoonen, zéér tot misnoegen van een agent van politie, dïe het bureau opbelde om den dronken automobilist aan te houden. Gisterenmorgen werd het staartje van dit muisje voor den kantonrechter ter tafel ge bracht. Verdachte merkte op, dat hij hoege naamd niet dronken geweest was, misschien een beetje vroolijk. Hij had, trouwens al 300.000 K.M to zijn leven gereden en nog nooit was hij geverbaliseerd terzake dron kenschap. Éénmaal overtrad hij de maximum neiheid, die in Noord-Scharwoude 20 K.M. bedraagthij reea 28 K.M. Verdachte deelde verder nog mede, dat hij getrouwd is en daarnaast zakenman met een groot ver en twoordelykhèidsgevoel. De ambtenaar eischt nu eenmaal geen boete meer tegen dronken "automobilisten en vroeg 10 dagen hechtenis en 1 jaar ontzeg ging om een motor te besturen- Mi', v. Löben Sells achtte het standpunt van den ambtenaar niet juist om voor dron- De eindstand van den wedstrijd om het damkampioenschap van Nederland luidt: 1 en 2 B. Ris en A. K. W. Damme elk 10 pun ten; 3. J. H. Vos, 8 punten; 4 en 5 W. Rus tenburg en A. Jacobs elk 7 punten; 6 en 7 W. F. Verburg en G. W. Spittuler elk 5 pun ten; 8 W. C. J Polman, 4 punten. Ris, Damme. Vos, Rustenburg en Jacobs zullen than? nog 4 partijen tegen elkander spelen, om den titel, waarbij de reeds be haalde punten medetellen. Dit belooft dus een spannend eindtournooi te worden 1 Gevaarlijk voor het verkeer. Het in de laatste jaren sterk toegeno men verkeer langs den Admiraal de Ruy terweg te Amsterdam heeft duidelijk aan getoond, dat de lndeeltog van dien weg, met zijn door hekken afgesloten trambaan, de verkeersveiligheid in gevaar brengt. De rijweg ter weerszijden van de tram baan is veel te smal geworden voor het zeer drukke, zoo wel plaatselijk als doorgaand, verkeer en deze geheel onvoldoende capa citeit van den rijweg is de hoofdoorzaak van de verkeersongevallen, die herhaalde lijk op dezen weg voorkomen. Die herhaalde ongevallen, waarvan eenige met doodelijken afloop, hebben cfe twee grootste verkeers-organisaties in ons land, den A. N ,V7. B. Toeristenbond voor Neder land en de Kon. Nederl. Automobiel Club, er toe geleid, een adres te richten tot B en W. der gemeente Amsterdam, met ver zoek, d'e aan de N. Z. Holl. Tramweg-Mij. verleende concessie-voorwaarden zoodanig te wijzigen, dat de hekken langs de trambaan zullen kunnen worden verwijderd en de trambaan bij den weg zal kunnen worden getrokken, waardoor dan de geheele weg- breedte voor het verkeer beschikbaar zal komen. In 't belang van de veiligheid van het verkeer is een dergelijke wijziging van het wegprofiel van dezen drukken toegangs weg naar Amsterdam wel zeer gewenscht. AMSTERDAM, 5 Juni Het werkcomité van de Huldigtogscommissie H- M. de Ko- ntogto-Moeder, deelt het volgende mede: Ter gelegenheid van de aanstaande feest dagen van Zaterdag 8 tot en met Woensdag 12 Juni, welke gedurende het jaarlijksche Koninklijke bezoek aan de hoofdstad, in het bijzonder zullen worden gewijd aan het huldebetoon van Amsterdam aan H. M. de Koningin-Moeder, verschijnt bij de firma J. H. de Bussy een fraai uitgevoerd boekje, dat voor gertogen prijs overal beschikbaar word gesteld, in den boekhandel, aan alle kiosken en elders. Het bevat een historische schets met af beeldingen, getiteld „De Koningin-Moedier en Amsterdam", op uitnoodiging van de Huldigtogscommissie geschreven door J. F- L. de Balbian Verster. Voorts een volledig programma van alle feestelijkheden van dag tot dag, waarbij o. a. de tekst van de liederen, welke bij den intocht op Zaterdag 8, gedurende de gedachtenisviering op Maandag 10, en bij de groote aubade op Woensdag 12 Juni ten gehoore worden ge bracht. De Vereenigtog tct verspreiding van bloe men, vruchten en lectuur in de ziekenhuizen te Amsterdam, daartoe door de Huldigtogs commissie in staat gesteld, zal bij deze ge legenheid op verheugende wijze aan haar doel kunnen beantwoorden, door in de zie kenhuizen en in de ziekenzalen van ver schillende inrichtingen hier ter stede aan ongeveer 5500 verpleegden, elk een levende plant en een versnapering aan te bieden, welke geschenken door de werkende leden der vereenigtog zullen worden overhandigd. Bij een der leden van het detachement Indische troepen, dat zich aan boord be vond van de „J. P. Coen", heeft zich een geval van diphtheritis voorgedaan. Bij het vervoer van den patiënt naar het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden-Oost werd voor het eerst gebruik gemaakt van de nieuwe rol- brug. Nieuwe leden Krachtens art. 15 der wet heeft de directie van het Provinciaal Utrechtsch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen tot leden van het genootschap benoemd: -Dr. F. Bastiaanse, letterkundige te Hilversum, Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, te Den Bosch, prof. dr. H. J. M.'Weve, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. L. K. Wolff, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, curator der Rijksuniversiteit te Utrecht. Belangstelling buiten en in de zaal AMSTERDAM, 5 Juni Buiten, bij den hoofdingang van het „Paleis", staat een „ba taljon" fotografen opgesteld, op alle gebeur tenissen voorbereidHet publiek, ten ge tale van eenige honderden, wacht belang stellend Tegen den aanvang der zitting is dé druk te ta de zaal niet zoo groot als op den 7en Juni van het vorig jaar, toen vader en zoon Woltman, Möhring en mr. Kortenoever voor het eerst in de beklaagdenbank plaats na men. De oorzaak hiervan is, dat talloozen, lie de zitting hadden willen bijwonen, daar voor van den president geen vergunning had den gekregen. Echter is de publieke tribune geheel bezet; voorts zitten vele leden van de balie dicht opeengedrongen in de advo- catenbanken, anderen staan er omheen. Ook de pers is in versterkten getale aan wezig. Bij de perstribune zijn kaarten tegen den wand geprikt, waarop vermeld staat dat „teekenen en fotografeeren niet is toege staan" Liebermann is reeds, vóór de zaal zich vult, binnengeleid: hij draagt een blauw colbert; een wit zakdoekje komt nuffig uit zijn borst zak kijken. Nerveus ordent Liebermann zijn papieren. De geheele zaal verheft zich, als, te on geveer half elf, de Rechtbank verschijnt. Zij is als volgt samengesteld: mr. J.W. Huysinga, president; mrs. J. E. Hoekstra en D. K. S. van Lier, rechters; mr. D. Reiltogh Wzn., Officier van Justitie; mr. Spanjaard, grif fier. Bijzittend rechter is mr. I. G. Stibbe. Als verdediger treedt op Mr. D. Giltay Veth, die. evenals het O.M., een extra tafel voor de vele stukken tot rijn beschikking heeft. Met goedvinden van den verdediger en den verdachte ziet de Officier er van af, de dagvaarding in haar geheel voor te lezen. President: „Hebt u daar geen bezwaren tegen, verdachte?" Verd. (in goed Hollandsch): „Wel neen die dagvaarding begrijpt toch niemand (ge lach). Nadat het O. M. een kort resumé uit de dagvaarding naar voren heeft gebracht, „merkt hij op. dat nii in 't geheel 46 getuigen heeft gedagvaard. Van deze getuigen heeft echter Sedeyn, die in het buitenland is, be richt, dat hij niet zal verschijnen; voorts is er van mr. Schürmann, die in Zwitserland is, bericht ingekomen, dat hij wegens gezond heidsredenen niet komen kan (onderdrukt gelach). Ook mr. Gigch Jr. (eveneens in het buitenland vertoevende) heeft in gelijken geest aan het parket geschreven (het ge lach klinkt ietwat luider). Voorts zal niet verschijnen de Duitsche journalist Stegemann. De president gaat dan met verd. uitvoe rig de verschillende geïncrimineerde trans acties, op de „Vsendammer" betrekking heb bende: Liebermann geeft op een en ander geen rechtstreeksche antwoorden, echter blijft hij op geen enkele vraag een antwoord schuldig. Zoo deelt hij mede altijd geheel op Möhring te hebben vertrouwd, Möhring werkte langzaam, zegt hü, maar hij was doodeerlijk!En wat den koopprijs der „Veendammer" betreft, daarover had hij (Liebermann) zich minder druk gemaakt. In de bekende, te Hilversum gehouden ver gadering van 25 Juni 1927. waar directie en commissarissen van de „Veendammer" af treden en v/aar een nieuwe directie en nieuwe commissarissen werden gekozen en waar voorts de verdere, bekende transacties plaat? vonden, zaten Liebermann met dr. Wiener en juffrouw Woltman in de serre over me dische onderwerpen te praten; de advocaten regelden alles buiten hen om (Zie vervolg pag. 1, Derde blad) Twaalf dooden en elf gewonden MILAAN, 5 Juni (V. D.) Te Spilirobergo in Friuli vond gisterenavond in een militaire munitie-opslagplaats een hevige ontploffing plaats. Het gelukte niet allen arbeiders rich tijdig door de vlucht te redden. Twaalf ar beiders werden door de ontploffing gedood an elf arbeiders meer of minder ernstig ge wond. LONDEN, 5 Juni. De leider der arbeiders partij, Mac Donald, heeft zich hedenmorgen naar Windsor begeven, om den Koning me de te deelen, dat hij de uitnooöfigtag tot vorming van een nieuwe regeertag aan vaardt. Verwacht wordt dat thans spoedig de sa menstelling van de nieuwe regeertag bekend zal worden gemaakt. ROME, 5 Juni. Officieel wordt thans be vestigd, dat de tekst der Lateraanverdragen Donderdagavond in het Staatsblad zal wor den gepubliceerd, en dat de verdragen Vrij dag a.s. zullen geratificeerd worden. ROME, 5 Juni Volgens de laatste be richten van den directeur van het Vesuvius- observatorium, prof. Malladra, neemt de werking van den Vesuvius op niet verwachte wijze in hevigheid toe. Binnen 24 uren had den drie uitbarstingen plaats. In reusachtige stroomen vloeit de gloeiende lava langs al!e zijden van den kegel In het dal. De vuur kolom stijgt soms tot 500 M. hoogte boven den kraterrand uit, om als een regen van vuur en asch naar beneden te komen. Be talrijke bezoekers, die de uitbarstingen wijlen gadeslaan, moeten vanwege het gevaar op gröoten afstand van den krater verwijderd worden gehouden. De bevolking van het plaatsje Terzigno heeft het volgend telegram aan Z. H. den Paus gezonden: „Door gloeiende lava ingesloten bevolking smeekt om Uw zegen en gebed." Te middernacht werd het onder Terzigno gelegen Campitello door den vuurstroom ver woest. Een uur later vernielde de lavastroom de waterreservoirs van Terzigno. Het plaatst is thans door de bevolking ontruimd. BUITENZORG, 5 Juni Bij besluit van den direct, van Landb. N^jverh. en Handel is de invoer van slechtvee uit W-Australi«> bestemd voor de slagerijen van de fa. Jenne op Java voor onbepaalden tijd verboden, i° verband met het feit, dat bij de uit West- Australië geïmporteerde dieren een longziekte is geconstateerd, welke op Java niet voor kwam. ENDEH, 5 Juni In westmidden Floree is een poging tot verzet ontdekt, doch doof het krachtige en doortastend optreden <3<" autoriteiten ta de kiem gesmoord. (N iet-Officieel). 450ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 5 Jtir' 5e Klasse. 15e Lijst. Hooge prijzen: 20273 50.000.—. 1404 4847 19746 ƒ1000.—. 4944 5696 14064 14233 15009 15726 40i. 671 9902 17S09 19285 200—. 1284 2153 2367 4617 6450 6851 8403 10832 11634 13737 17945 1S129 100— Prijzen vao 70.— 33 119 138 192 237 330 380 1080 1C81 1126 1216 1372 1410 1587 1956 1986 2044 2058 2249 2289 2447 2591 2765 2815 2823 2833 3015 3133 3217 3225 3445 3554 3612 3788 3838 4265 4268 4390 4397 4421 4548 4736 4758 4849 4861 4882 4893 4998 5005 5088 5261 5289 5350 5363 5403 5559 .5676 5747 5964 6036 6074 6076 6137 6177 6185 6386 6448 6452 6517 6533 6780 7113 7134 7209 7326 7417 7506 7634 7902 8111 8189 8200 8267 8459 8577 8608 8609 8655 8787 8822 8831 8885 8898 8943 8960 8984 9009 9039 9144 9341 9345 9415 9438 9476 9573 9880 9914 9979 10018 10227 102SS 10341 10595 10602 10609 10738 10771 10779 10809 11047 11272 11366 11448 11478 11702 11726 11833 11834 11845 11952 11969 12222 12418 12607 12623 12663 12738 12842 12899 12980 13052 13080 13265 13303 13421 13521 13592 13693 13699 13746 13752 13894 13942 14002 14450 14544 14517 14638 14760 14821 14841 14883 14934 14975 15144 15327 15620 15624 15859 15896 16043 16097 16146 16255 16281 16422 16451 16469 16526 16593 16614 16616 16713 16878 16928 17Ó12 17040 17047 17151 17623 17631 17684 17712 17S56 1S033 18140 18203 1S241 18285 18317 18354 18366 18425 18586 18796 19002 19007 19015 19055 19138 19392 19578 19707 19820 20051 20085 20152 20279 20312 20342 20348 20417 2073S 20S16 20894 20PS5 1153» 983 3204 4083 47 43 501» 5633 61»] 67ii 75.3 S5H 8866 905» 972 1043» 10865 1367» 14 208» NIETEN: 24 26 27 60 63 102 268 281 286 293 365 366 382 409 461 511 515 518 574 610 633 694 753 777 906 918 922 962 974 990 1021 1048 1066 1108 1135 1141 1290 1302 1308 1334 1349 1417 1463 1471 1478 1479 1522 1742 1947 1983 1999 2010 2020 2043 2157 2329 2368 2427 2445 2454 2560 2577 2578 2614 2625 2684 2817 2S38 2842 2852 2874 2875 3017 3035 3043 3051 3100 3183 3186 3194 3196 3200 3244 3310 3327 3359 3377 3406 3411 3471 3509 3519 3615 3740 3794 3900 3904 3975 4025 4045 4125 4160 4190 4224 4359 4364 ,4385 4410 4423 4502 4615 4636 4644 4763 4777 4806 4872 4884 4950 4961 4977 4989 5029 5054 5056 5117 5126 5128 5175 5242 5302 5308 5312 5325 5408 5501 5503 5518 5521 5621 5648 56S9 5695 5711 5748 5758 5822 5887 5888 5899 5919 5920 5954 6085 6098 6116 6291 6309 6352 6425 6434 6453 6557' 6659 6661 6848 6866 6868 6381 6892 6904 7058 7066 7093 7124 7137 7149 7311 7262 7265 7294 7322 7395 7461 7547 7551 7552 7606 7618 7676 7716 7743 7788 7805 7C07 7936 7947 79S3 7996 8000 8074 8134 8156 8160 8162 8157 8272 8343 8356 8376 8386 8420 8454 8514 8533 8568 8699 8753 8793 8880 8924 8941 8951 9048 9066 9126 9150 9159 9170 9189 9193 9346 9357 9405 9428 9496 9315 9599 9550 9749 9765 9770 9S13 9915 9928 9933 9954 10032 1008? 10102 10123 10157 10167 10202 10206 822 25» 109 U 367 ijo 389» 4 23? 453? 58$ 6'! 7$ 6' t 83:1 ü5'i 101" ioo84 yji 10321 103W olill 10607 10629 (,859 10327 10835 10965 1Q9S3 11018 11052 11054 11145 11146 11133 11167 HJ»2 j)3'i 112S0 11301 11303 11323 nfj 10270 10281 10307 10314 10317 10483 10487 10523 10598 10601 10560 107*4 107S9 10796 10S17 10327 1083» UM' 10873 10945 10965 109S3 11018 11052 11054 jjjl' 11033 11084 11235 11276 11337 11443 11587 11599 11768 11815 12042 12168 12277 1,2294 12510 12525 12902 12943 12950 13104 1311.3 13352 12373 13602 13609 13830 13840 13962 13993 14141 14159 14333 14335 14655 14676 14867 14908 15056 15061 15224 152.51 15550 15557 15737 15744 16053 16058 16408 16420 16602 16632 16745 16802 16970 16990 17253 17263 17500 17529 17708 17740 1S038 18064 18194 18196 18482 18500 18672 18683 18881 18915 19240 19244 19417 19434 19534 19642 19811 19813 20065 20100 20297 20332 20557 20571 20779 20784 20960 20973 2-3998 5e KI.. 14 Hist 112S0 11301 11303 11323 l}f' jlf, 11467 11481 11495 11497 1145» ,j67J 11608 11615 11618 11627 l jjOj! 11881 11956 11959 11971 1197» 12172 12204 12205 12245 ,}3J' 12298 12354 12425 12437 12^69 ^1» 12552 12579 12665 12703 W63 j 12969 12970 12972 12991 13994 13121 13143 13151 13161 1327« 13412 13438 13471 13475 135« 136U 13723 13727 13762 13"2 13891 13907 13910 13932 1393' j4 3 14013 14063 14074 14081 141°? 14166 14325 14233 14298 143-» 14337 14370 14402 14560 14564 l4g. 14713 14740 14742 14785 14»2* 1® 14921 14937 149S7 15015 1503" 15090 15100 15104 15154 151" ,s4L 15258 15287 15304 15320 53'' 15576 15617 15628 15652 1565' 15796 15822 15830 15882 593a ^31 16063 16128 16167 16208 1624a HQ1623» 16421 16430 16497 16506 l65f' \t1\i 17046 17052 17136 17218 JJfy {£,3 1654* -t6m 16683 16693 16700 16723 16" )6' 4 16S29 16863 16870 16871 "to. 11-U 17046 17052 17136 17Z1B ':7,« I'M 17308 17311 17375 17419 7« tfV 175.35 17583 17620 17644 1^« »,6l 17808 17810 17S30 17831 J',4S 1»Y< 18086 18100 18104 18138 J»1 4 ifA 18304 18305 18320 18343 lAf 18515 18317 18533 18550 ^5 18758 18820 18828 18837 »»gS 18917 18938 19005 19030 JU &1 19453 1S28S 19332 19361 1"K0 19472 19480 19540 19558 J» g2 V>'6i 19685 19701 19705 19720 l'L, A 19814 19825 19866 19973 "tog JÖLj 20125 20130 20133 20197 3Af 20408 20465 20485 20.301 2 2Ai 20588 20620 2063,3 20661 W 20793 20823 2C906 20911 13190 moet zijn 13190 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6