Dingen van den Dag i feuilleton Voor een bon een plaatje! Tieleman&JJros' tweede blad ALS HET HART ROEPT.... Molen album General Electric" Stofzuiger NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 7 JUNI 1929 BLADZIJDE 1 Aug. H. M. C. Lindner GEMENGD NIEUWS Roeiboot omgeslagen AUG. H. M. C. LINDNER De bevolking van Den Haag BRANDEN Opgebroken weg Verongelukt Van een wissen dood gered W inkeldieveggen Auto met twee personen te water Te water geraakt en verdronken HoUandsche Molens" door Ir. A Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. Rupsenplaag Auto-ongeluk KUNST EN KENNIS Duitsche torpedobooten te Rotterdam BBS 5 ÜMiÉ Het honderdjarig bestaan van Toonkunst VOS ROUWENS ^°man, vrij naar het Engelsch bewerkt door J. P. SCHEEPENS 18 hü 27 De heer Aug. Lindner, president van den BÜzonderen Raad van den H. Vincentius Paulo, te Amsterdam, viert vandaag, Vrijdag, zün tachtigsten verjaardag. De bladen, die in de hoofdstad des lands verschijnen, hebben het bericht eenige dagen Beleden met nadruk gelanceerd en dat ge- keurt alleen als het zeer geachte, openbare Personen betreft Welnu de heer Lindner is 'nderdaad een nobele figuur in het Amster damsche lever, en behoort bovendien ook aan °hze Haarlemsche omgeving, want sinds vele Jaren woont hij in Bloemendaal, de laatste 15 jaar aan den Zijlweg 286, zoodat hij zelfs sinds de grenswijziging (praat hem niet over de annexatie!) nolens volens Haarlemmer is. zijn hem gaan opzoeken om onzen lezers den bekenden Amsterdammer, die in hun Piidden woont te kunnen voorsteller Van de prettig gestoffeerde kamer, waar w'j wachten, wordt met 'n kort rukje de deur Beopend. Hooge, vierkante, veerkrachtige fi- Buur met friseh, blozend gezicht, allures van druk zakenman op en top, vult plots de heele kamer met zijn persoonlijkheid. Gaat u zit ten! Het complimentje, dat men bij zulke ge degenheden gewoonlijk bij de hand heeft over gezegenden ouderdom, die in de H. Shrift Beprezen wordt; eeuwige jeugd; levend bewijs van de stelling, dat wie hard werkt langer jong blijft dan wie rust; 't klaargemaakt complimentje kruipt achter onze tanden weg en onhandig nemen wij een zakelijke houding san en deelen het doel van ons bezoek mee. Wij zijn door deze verschijning overrompeld. Te deksel, zijn alle Amsterdammers dan zoo? deneer Raaymakers, de oud-secretarls-ge- Paraal van de Rijksverzekeringsbank, me ieer Sterck wij hebben er tientallen gekend en kennen er nog velen, ze schijnen te behoo- ïen tot een bijzonder soort Adamskinderen, die nooit oud worden en alleen op een zeker Our ophouden te leven zooals men een zaken- Besprek beëindigt Er zullen vandaag in den huize Lind ner aan den Zijlweg weinig toespelin- Ben gemaakt worden op den ouderdom Van den jarige, dat doet men niet bij jonge Pienschen Men zal hem vragen naar zijn toe komstplannen. De volgende maand ga ik met de bedevaart Pi ede naar Lourdes, vertelt ons de heer Lind ner. Neen, niet als ambteloos pelgrim, corri- Beert hij ons een beetje ongeduldig, ik ga mee Voor de zieken. Dat doe ik al 26 jaar. Ik ben kd van de Hospitalité de Notre Dame de Gourdes. Een groote eer. In ons land zijn er laar 2 leden. De heer mr. ridder de vander Schueren, die de plaats heeft ingenomen van Willem Diepenbrock, en ik. Tot onze taak be hoort het in orde maken van den ziekentrein, die uit Roosendaal vertrekt. Wij hebben dit jaar 250 zieken en in Lourdes zijn we in de hospitalen. Van 's morgens vijf uur tot avonds negen uur. Hoort den heer Lindner Poet enthousiasme en liefde vertellen van zijn bedevaarten, van zijn zieken, van zijn doch ter, die reeds ae bronzen medaille verdiende eP in de piscines behulpzaam is. Twee maal maakte de heer Lindner een wonder, een Broot wonder dan, mede. Eenmaal van een Erangaise, die van lupus in het gezicht en een ander, die van ruggemergstering genas. Hoe bewondert de heer Lindner de innige, de kin derlijke vroomheid van de Fransche bede vaartgangers! De heer Lindner is tachtig jaar. Wij ver gaten het bijna. Ja, zegt hij, ik heb nu toch aangekondiga, dat ze in de Julivergadering een nieuwer president in Amsterdam moeten kiezen, ik word werkelijk te oud. En er zijn knappe jongeren, die mij vervangen kunnen. aar ze zeggen, dat het nog niet gaat. De heer Lindner lacht hartelijk. Het zou wel z°nde zijn, merken wij op, als men zoo'n Jonge kracht zou moeten missen en wat zoudt P met uw werklust doen? Neen, zwaar valt het werk me nog niet, geeft de heer Lindner t°e. Elke maand woon ik vier vergaderingen biJ in A'dam, ja, natuurlijk 's avonds, en een Vergadering in Den Haag van den Hoofd rad, waarvan ik vice-president ben en elke maand bezoek ik mijn jongens in „Harre- veld" te Lichtenvoorde, u weet wel het mooie opvoedingsgesticht. Twee honderd jongens zijn daar. Dat werk der St. Vincentiusvereeni- ging ligt mij zeer na aan het hart. De heer Lindner komt er dan ook niet over uitgepraat. Hij richtte het op met de heeren mr. dr. D. A. N. P. Kooien, mr. Teilegen en onzen heer van Kessel uit Haarlem. Het werd geopend door minister Regout en was het eerste huis, dat tot stand kwam na de inwerkingtreding van de Kinderwetten. Alle vakken worden er onderwezen. Zelfs de boer derij. Wij beleven heel veel pleizier aan die jongens, zegt onze gastheer, alhoewel er ook wel eens een enkele maalMaar de voldoening is het grootst. Hoe lang bent u lid van St. Vincentius? Zestig jaar Ge leest het, lezer, zestig jaar lid van de St. Vincentiusvereeniging van Amsterdam! Ik heb met mr. v. d. Biesen de eerspe conferentie in de buitenwijken van Amsterdam opgericht. Dat was de conferentie van de Liefde. Mr. v. d. Biesen werd voor- Lindner en de Amsterdamsche St. Vincentius vereeniging tenslotte één zijn. Want behalve deze en enkele andere op godsdienstig gebied, zooals Kerkmeester had de heer Lindner geen functies in Amsterdam. St. Vincentius was hem genoeg. Toch niet, de heer Lindner wil heel graag weten, dat hij ook luitenant' kolonel van de Amsterdamsche Schutterij is geweest met veertig dienstjaren als officier. De heer Maarschalk, burgemeester van Haar. lem, heeft in dien glorieuzen tijd nog als of ficier onder zijn orders gediend! Op den Zijlweg 286 woont een jeugdig mensch van tachtig jaar, die met voldoening, naar anderer meening, op zijn afgelegde le vensbaan kan terugzien en de harten van duizenden Amsterdammers zullen vandaag met groote liefde en dankbaarheid aan den heer Lindner gedacht hebben, die in de we reldstad Amsterdam het werk van den Barm- hartigen Samaritaan op zoo ideëele wijze uit oefende. Eén der inzittenden verdronken Woensdagmorgen voer op den Holland- schen IJsel bij Capelle, een roeiboot, ko mende van de richting Ouderkerk, met drie inzittenden, meldt de „Voorwaarts". Ter hoogte van de scheepswerf van de N. V. v. d. Giesen, trachtten de inzittenden een passeerende motorboot te grijpen, om zich te laten sleepen. De boot is daarbij gekanteld en de drie inzittenden zijn te water geraakt. Zekere C. Hoogerwefg, uit Ouderkerk aan den IJsel, is verdronken. Van de beide anderen heeft één zich drij vende weten te houden aan de omgeslagen boot, terwijl de andere bleef zwemmen, tot dat hulp is komen opdagen- gereden. De botsing was zoo hevig, dat een der twee inzittenden door het raam uit den wagen werd geslingerd. De man kreeg een ernstige schedelfractuur. De bestuurder kwam vrijwel met den schrik vrij. Spoedig was ge neeskundige hulp bij de hand. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Jan Koning Wz., te Purmerend, werd door Z. H. den Paus, voor zijn bijzon dere verdiensten als lid van het Parochiaal Armbestuur, vereerd met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice JuUMrX- zitter en ik secretaris en toen de heer v. d. Biesen president van den Bijzonderen Raad van Amsterdam werd, volgde ik hem op als voorzitter der conferentie. Toen, nu 26 jaar geleden, de heer v. d. Biesen heenging als president van den Bijzonderen Raad van Amsterdam volgde ik hem ook daar op. St. Vincentius in Amsterdam heeft belangrijke liefdewerken. Daar is b.v. het werk, dat de Haarlemsche Vereeniging niet kent, het lief dewerk der bijzondere scholen. Toen ik pre sident werd, waren er 8, nu 21 scholen, waar 5000 kinderen deels door leeken, deels door broeders onderwijs ontvangen. Wat dat zeg gen wilde, toen de gelijkstelling van 't open baar en het bijzonder onderwijs er nog niet was, behoeven wij niet te zeggen. St. Vincen tius moest het doen van de legaten en de giften. Eer- ander belangrijk liefdewerk, dat nu nog zeer bloeit, is dat der Bibliotheken Vérleden jaar werden er driehonderdduizend boeken uitgeleend! De heer H. Raëskin is daar de ijverige voorzitter van die twee liefde werken, vertelt de heer Lindner. Het trof ons in hooge mate met hoeveel liefde en waardeering de heer Lindner van al de Vin- centianen spreekt. Vooral van zijn secretaris den heer E. Hoeten. Van ieder, dien hij noem de, kwam hij niet uitgeput in lofprijzingen, 't Aantal conferenties ging in de laatste zes en twintig jaar vooruit van 12 tot 24. De heer Lindner vertelde nog hoe St. Vincentius in Amsterdam reeds een consultatiebureau had voor rechtskundig advies, dat 20 jaar geleden werd opgeheven toen er op andere wijze in voorzien werd, hoe omtrent dienzelfden tijd de R. K. arbeidsbeurs werd opgeheven toen de gemeentelijke instellingen in het leven werden geroepen; hoe de kinderbescherming door St. Vincentius werd beoefend voordat de Kinderwetten tot stand kwamen. Vooral werd het hoofdwerk niet vergeten: het bezoek der armen. Duizend gezinnen worden er wekelijks bezocht. Men moet den heer Lindner met zijn groote hart van dit mooie werk hooren ver tellen en hem dit hooren zeggen; wij moeten dankbaar zijn jegens de armen omdat wij hen mogen helpen; onjuist is, dat de armen tegenover ons dankbaar moeten zijn, omdat zij door ons geholpen worden! Het was niet onze bedoeling een beschrij ving te geven van het St. Vincentiuswerk te Amsterdam. Wij hebben er echter even de aandacht op moeten vestigen, omdat de heer In Februari is de bevolking van Den Haag gestegen met 3, zegge en schrijve drie zielen, zoodat ze op 1 Maart 425.727 (Maart 1928 416.630) personen bedroeg, t. w. 193.822 (189.767) mannen en 231.905 (226.863) vrou wen. In Januari had de toeneming der bevol king 615 personen bedragen. Te Wageningen Te Wageningen is Woensdagnacht het huis van P. de Weijer verbrand. Het vuur ontstond vermoedelijk door het omvallen van een olielampje, waarop geen glak was. Van den inboedel werd veel gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Heidebrand In de omgeving van den Friezenberg bi) Russen is ongeveer 20 H.A. heide afgebrand. Met groote moeite en met behulp van rijks- en gemeentepolitie en tichelwerkers is het gelukt den brand tot staan te brengen, langs den Amstel, te Amsterdam, ter hoogte van den Omval, toen zij een verdacht geluid in het water hoorden. In de veronderstelling, dat een kat te water was geraakt, liepen de agenten naar den overkant van de vaart, een zijtak van den Amstel, om het dier zoo mogelijk uit zijn benarde positie te redden. Zij zochten in de nabijheid der Erdalfabriek, van waar het geluid gekomen was en niet weinig schrokken zij, teen zij een man in het water zagen liggen. Met groote moeite wisten zij den drenke ling op het droge te brengen en pasten on middellijk kunstmatige ademhaling op hem toen. Na ruim een kwartier mocht het hun ge lukken de levensgeesten weer op te wek ken. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd de onbekende, een naar schatting 35- jarige -man, naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis vervoerd, waar hij is opgenomen. Alhoewel zijn toestand niet direct zorg baarde, kon hij nog niet worden verhoord- Het deel van den Rijksweg Amsterdam Amersfoort tuschen K.M. 21.5 (Godelinde- weg) en K.M. 22.8 (Huizerweg) zal van 10 Juni tot 10 Augustus a.s. gesloten zijn voor rij- en voertuigen, uitgezonderd rijwielen. Op de Koninginnegracht nabij de Javabrug te 's-Hage, waar een nieuwe rioleering wordt gelegd, is gistermiddag een rioolbuis op een 27-jarigen arbeider gevallen, waardoor deze spoedig overleed. Dank zü de waakzaamheid vai twee poli tie-agenten In den afgeloopen nacht tegen 1 uur reden twee surveilleerende agenten van politie Woensdag bemerkte een controleur van „De Bijenkorf" te Amsterdam, dat een vrouw en haar dertienjarig dochtertje pogingen aanwendden om goederen te ontvreemden. Hij hield ze aan en bevond dat ze reeds iets hadden gestolen en bovendien twee dames japonnen bij zich hadden, die zij in een win kel op den Nieuwendijk bleken te hebben ontvreemd. Kranige redding Donderdagavond te 10 uur reed een vier wielige personen-auto waarin zich de be stuurder en een passagier bevonden en ko mende uit de Museumstraat te Groningen door onbekendheid met den weg in het inkt zwarte water van het Reitemakersreige. De 15-jarige Geertruida Bonsema zag het onge val voor haar oogen gebeuren en maakte on middellijk alarm. Eenige oogenbiikken later sprong de 19-jarige J. Lentz, wonende Mu seumstraat 3a, van den va' in 't veter wolk voorbeeld even later aan den overkant ge volgd werd door den 17-jarigen W Groen wonende in de Kleine Bergstraat 14. Met voor hen beiden groot levensgevaar werd in de heerschende duisternis onder een plas regen de bestuurder, de 22-jarige Vt'eytse Heeg, Biltstraat 57 te Leeuwarden, uit den auto gehaald. Deze sprong echter na op den wal te zijn geweest weer te water, waarna zij met hun drieën het portier van den auto. die inmiddels geheel onder water was verdwe nen, openrukten en den passagier den 24- jarigen Eddie Wintjoks uit Leeuwarden, die toen reeds bewusteloos was, uit den wagen trokken. Beide drenkelingen werden bij be woners ter plaatse binnengebracht, waar dr. Van der Velde de eerste hulp verleende. In middels was de brandweer met het Sincktoe- stel verschenen en trachtte den auto te lich ten. De passagier Eddle Wintjoks bleek veel water en drijvend vuil binnengekregen te hebben; de geneesheer achtte overbrenging naar het Academis Ziekenhuis noodzakelijk. Aan de redders, die zich met gevaar voor eigen leven van hun taak hebben gekweten, alle hulde. (Tel.) Donderdagmiddag, omstreeks vijf uur, is het vijfjarig dochtertje van den arbeider Hopper te Bleiswijk spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Toen de moeder de afwezigheid van de kleine bemerkte werd onmiddellijk gedregd en al zeer spoedig het lijkje opgehaald. Tegemoetkomend aan het ver zoek van vele alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album In het Oidambt (Gron.) heerscht een rup senplaag. De bladeren van vele vruchtboomen zijn kaal gevreten. Op den weg onder Nederasselt, een paar uur gaans van Nijmegen, is een auto uit Den Haag in groote vaart tegen een ijzeren paal Een half-flottille torpedobooten van ce Duitsche Marine, de Seeadler, de Utis en de Wolff, onder commando van den kapt tein ter zee Kummetz, is Donderdagmor gen te Rotterdam aangekomen. De drie tor pedobooten, die in de jaren 1926'28 op de Marinewerf te Wilhelmshafen zijn ge bouwd, en eerst korten tijd geleden aan de Duitsche Marine zijn toegevoegd, maken thans een tocht over de Noordzee. Ze zijn 1 De verkeerstoestand te Halfweg is door het wegbreken der ft. K. Kerk aanmerkelijk verbeterd. Het omlijnende vlak geeft de plaats aan waar vroeger de kerk stond. Zoo men ziet, is het uitzicht nu vrij geworden en de kans op ongelukken verminderd uit Wilhelmshafen vertrokken, zullen tot Maandag a.s. te Rotterdam blijven en gaan daarna naar de Oostkust van Engeland. Gisterenmorgen vroeg te 8 uur zijn zij te Hoek van Holland binnengeloopen, waar zonder onderbreking de reis naar Rotter dam werd voortgezet, waar de booten om 10 uur ligplaats namen aan de Parkkade. De torpedobooten zijn bewapend met drie kanonnen van 10.5 c.M., luchtafweergeschut en zes torpedo-lanceerbuizen. terwijl over eenigen tijd nog speciaal luchtafweerge schut zal worden geplaatst. De booten zijn 87 M. lang en eik bemand met 220 man. Merkwaardig is, dat bij den bouw niet van klinknagels gebruik is gemaakt, maar dat de platen electrisch zijn gelascht, waardoor een groote besparing aan gewicht en ruim te is verkregen. Er bestond voor de aan komst te Rotterdam groote belangstelling, vooral van de zijde der Duitsche kolonie, die in Rotterdam zeer sterk is. Verschil lende autoriteiten hebben hun opwachting gemaakt bij den flottille-commandant, o.a. vele leden van het Duitsche consulaat, de havenmeester van Rotterdam namens het Rotterdamsche Gemeentebestuur, de plaat selijke commandant en verder officieren van het maxinecorps. Gedurende de vol gende dagen zal er gelegenheid best- an de schepen te bezichtigen. Muziek-historische tentoonstelling; Onder groote belangstelling is des mid dags in het Stedelijk Museum te Amster dam de Mpriek-historische tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst geopend. De officieele opening geschiedde door den heer J. C. Tadema .ondervoorzitter der Maatschappij, aan wien de voorzitter deze taak had overgedragen. De heer Tadema begon met een kleine uiteenzetting 'van hetgeen <fe tentoonstel ling bedoelde te zijn. Zij is niet ver moeiend, niet groot, daarbij overzichtelijk, aldus spr. Zij beweegt zich op een klein terrein, n.l. dat van onze Maatschappij, be nevens van de Vereeniging van Neder- landsche Muziekgeschiedenis en voorts die vereenigimgen, waarmede de Mij. contact heeft gehouden. Zü zou uitvoeriger zijn geweest, indien er meer bewaar ware gebleven in de archie ven, maar vele secretarissen hebben bü het overdragen van hun functie een ware op ruim ingsmanie getoond, waardoor er veel uit de archieven verloren is geraakt. Desondanks is er toch veel belangwek kends bijeengebracht en dat dit hier ten toongesteld kan worden, dankt de maat schappij aan de welwillendheid van het gemeentebestuur en van den directeur van het Stedelijk Museum, den heer Baart, waarvoor spr. de erkentelijkheid der Maat- schappü betuigt. Hulde brengt spr., ook aan de heeren der tentoonstellingscommissie. Tenslotte uit spreker den wensch, dat de tentoonstelling het doel zal bereiken, dat zij beoogt, nl. belangstelling te wekken voor .Toonkunst". Hierna sprak de vorzitter der Maatschap- PÜ, jhr. mr. dr. E. A. van Berestevn. den heer Tadema zijn erkentelijkheid betuigend vor zün aandeel In de tentoonstellingscom missie. Hü dankte ook den minister van Onderwijs, K. en W. en mevrouw Waszink voor hun aanwezigheid op de tentoonstel ling. comolaet i 110,— Groote Houtstraat 15 - Telefoon 15497 «4 jj. "Je bent wel gelukkig!" zuchtte Julia. „Dat hatuurtijic ai weer heel spoedig. Terwül ik biBH eenzaam ben opgesloten bü dien brom- ik n"en °uden oom Sherman. En toch Joan, teö t6t dat bU zü11 z®on George niet verge- kan, al is hü nog zoo hardvochtig. Soms i- ik zün OTK-v-Uon t-pllpn Al een Daar maal zün zuchten tellen. Al een paar maal éers'J-Qp George's kamer geweest, wat hü an- tk -,nooit doet, maar wat hü er zoekt weet 5 biet." bet beste maar." raadde Joan haai 1,115 heb je hooren zeggen dat Je oom da* 11 maar om zijn zoon George gaf, behalve zün geld." zl:l weet ik niet, maar ik dacht heb zoo," c|r.„ UI'a weer. „En rijker wordt hü iederen df* 5? zoo te zeggen. Weet gij dat hij je va- i vt a' eens Beid geleend heeft?" ■Hoeveel?» vroeg Joan, „O, dergelüke dingen hoor ik nooit van oom, maar ik ontdekte het bü toeval. Je be grijpt dat ik mün oogen en ooren den kost geef. Dat moet ik wel. Het is heelemaal niet noodig, dat hü zoo geheimzinnig en gesloten is!" „Dat zün toch zün zaken, en niet de jou we," zei Joan droog. „O, Joan, wees niet boos! Ais gü even on gelukkig waart als ik, zoudt ge even slecht zyn!" riep Julia. „Het is verschrikkelük, nooit te mogen zeg gen wat men zegt of doet!" „Ik houd niet van bespieder!" sprak Joan stijf. „Dat is maar goed ook," wedervoer Julia driftig, „want dan zou je misschien omtrent je vader meer te weten komen dan ge graag zoudt willen! En over Steven Harding boven dien!" „Je weet even goed als ik dat ze beiden smokkelen," zei Julia verachtelü'k. „niet dat ik geloof dat het erg is. eens nu en dan een partü goederen te smokkelen, als je het maar doet ronder dat men gevaar loopt, geknipt te -'orden. Maar nu moet ik gaan," be:loot z!; -peens. Joan zag haar vertrekken, doch deed geen moeit© om haar terug te houden. Wat Julia gezegd had, was gedeeltelijk waar: David en Steven waren beiden smokkelaars! En ze ver borg haar gelaat tusschen de handen, en dacht aan al de gevaren aan dat wettelijk ongeoorloofd vak verbonden. Den geest vol vage, angstige gedachten, be gaf Joan zich dien middag huiswaarts. Ste ven zag haar van verre reeds komen en kwam haar tegemoet, met het bericht, dat haar vader sliep en dat ze hem liever niet moest storen, omdat slaap hem goed deed. „Ga je eens mee naar de „B'ijde Tijding' küken, Joan, vroeg hü haar. En Joan had de kracht niet om te weigeren en wist ook zoo spoedig geen voorwendsel te bedenken om het niet te doen. Het was een mooie, kleine boot, en Steven maakte haar op den fünen bouw en allerlei kleinigheden opmerkzaam. Hü had reeds zoo veel mogelijk wat beschadigd was hersteld, maar er viel nog heel wat aan op te knap pen, wat hü, in zijn vrije uren, onmogelijk zou kunnen doen. Joan zag dit, en greep de gelegenheid aan. „Hoeveel zou het kosten moeten als we de boot eens naar den besten scheepsma ker in Seacombe brengen lieten om haar te laten herstellen?" vroeg ze. „Veel geld!" meende Steven. ,en geld kunnen we hier niet overhouden." „Goed. maar ik heb zelf geld overge spaard in Londen, geld. dat ik zelf heb ver diend en vader mag alles hebben! Als JÜ me nu eens helpt om de boot in orde te krÜBen' voordat vader haar weer noodig heeft, als hü genezen is," sloeg Joan leven dig voor. „Maar vertel hem er niets van laat hem in den waan dat jü het doet Steven. En als ze dan klaar is, zullen we ze weer van stapel laten loopen en naar zee brengen, opdat hü haar bewonderen kan! Wil je me helpen, dat te volbren gen, Steven?" vroeg ze hem vriendelük. „Ja," was het gulle antwoord, „want Ik denk dat je vader daar niet weing trots op zal gaan als hü het weet," meende hü- En toen ze weer naar binnen gingen, be vond Joan dat zü Steven had verteld van haar hoop, haar vrees en haar verlan gen, zooals zü nog nooit had gedaan. „Hü heeft me begrepen!" sprak ze eenigszins verwonderd over het feit, bü zichzelf. „Ach! Hoe heb ik ooit kunnen denken dat hü dom was!" TWINTIGSTE HOOFDSTUK. STEVEN HARDING DE WIJDE WERELD IN. Misschien zou Steven Harding, indien hü weer eenigen tijd aan zichzelf was over gelaten, niet zoo voortvarend zijn opge treden, maar nu kwam hü büna dagelüks met Joan in aanraking en was hü getrof- .en door haar innemende manieren, sinds zü samen haar vader die aangename ver rassing bereidden, zoodat hü meende den raad van David Williamson t© moeten op volgen, en het ijzer smeden wanneer het heet was. Wat Steven betreft, bet viel hem ove rigens moeilük, om het geheim te bewaren van de gerepareerde boot, want er ging büna geen dag voorbü, of David William son vroeg hem met belangstelling, hoever hij dan weer gevorderd was. En het was een heele opluchting voor den jongen vis- scher, toen hü Joan ten slotte kon mee deden, dat de „Blüde Tüding" weer ge heel in orde was, en reeds in de binnen haven van Seacombe voor anker Jag. „Gelukkig, want vader wilde er juist morgen heen gaan! We hadden de zaak niet langer geheim kunnen houden!" juichte Joan. „Ze ziet er fün uit, de schuit, Joan!" sprak Steven, moed vattend. „Je bent er immers nog nooit op geweest? Kom van avond eens met me mee, dan kun je eens zien hoe fün ze loopt!" Joan aarzelde even, wierp een blik naar binnen, waar haar vader in druk gesprek zat met een paar huurlieden, visschers, en dan naar buiten, waar de maan zilver- glansde over de even gerimpelde water vlakte. „Ik kom," riep ze. „Stil, zeg maar niets!" ■Ve blüven nl©t lang weg." Een kwartier later landden Steven en Joan in d© roeiboot bü de „Blüde Tüding". die 6tevlg in de binnenhaven gemeerd lag. ze riet er fün uit. Steven!" tel Joan, toen ze het scheepje had bezichtigd „O, je kunt niet denken hoe trotsch ik ben, dat we haar zoo spoedig in orde gekregen heb ben. Het is wel aardig. Steven, geld te eer dienen r Maar Steven was niet uitgezeild met de „Blüde Tüding", om over geld verdienen te praten. Hü hield den helmstok vast, en zag Joan aan, totdat hü niet langer meer het zwijgen kon bewaren betreffende zün hoop en zün droomen. Het kwam hen on- geloofelük voor, dat al die jaren van diepe toegenegenheid zijnerzüds in het hart van het jonge meisje niet een vonkje wederliefde zouden hebben gewekt, dat was aan te wak keren tot een volle, vurige liefdevlam. Zoo dacht Steven, al had hü het niet zoo kunnen zeggen. „Is het geen prachtige boot, Joan?" vroeg hü'. „Ja heerlijk Steven! Ze loopt fün!" zei Joan met de opgetogenheid van een kenner. „O Steven, ik zou zoo wel altijd willen blü ven varen! Welk een prachtige avond!" „Ik zou wel altijd met je mee willen va ren, Joan," zei Steven, maar Joan was te zeer verdiept ln de bewegingen van de snelle boot, en zijn opmerking ging verloren. „Ge kunt je niet indenken hoe ik de zee mis, als ik weer in Londen terug ben," ging zü na een oogenblik voort, „en zulk een prachtige maneschün op het water, ik weet zeker dat er geen Londenaar is, die weet hoe schoon dat is!" „Ik wilde dat je hier maar bleef, Joan," waagde Steven opnieuw. „Jasmine Cove is niet meer hetzelfde sinds gü er niet meer züt!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5