Plaatselijk nieuws een ons linie-thee WEILL ZN. Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Unie winkels 15 Procent Korting Heringa Wuthrich, Haarlem StofzuigerJiiiis ËOTTEfJS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 10 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming R.K. Comité Pleegouders- trein Weenen—Budapest NOORDWIJKERHOUT UITGEEST NIEUWVEEN BOVENKARSPEL LISSE Bewaren van BONT gedurende den zomer WQORDWIJK WEKVERSHQQF. NIEUWVEEN MARKTNÏEUWS UITGEEST MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Barteljóris&tr. 16 - Tel. I®. 16706 Apex Klap-Veeg-Stsfzssigersf 175.- MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam VRAGENBUS einnenlandsch nieuws De toestand van de Maasbrug RADIO-NIEUWS Uitzending van de opvoering „La Traviate" RijksstraaiwT Acegang 22 Teijlerpüein 45 Rijksstraatw.4 Anegang 22 Teij erplein 45 straat. Boulevard, Zeestraa, Halestraa, Gr. Gr och t naar de pastorie. De stoet was als volgt samengesteld: Po litie, ruiters met vlaggen en vaandels; de Zendnoortsche Harmoniekapel, onder leiding van den heer R. van 't Hoff; schooljongens 4e. 5e en 6e klase; Maria-Congreganisten (jongens); St. Jos. Gezellen, Petrus Paulus- j-atrcnaat en Voetbalclub „The Zanvoort Boys'; Leden van den „Stillen Omgang": Ldtn van de Mannen-Kiesvereeniging „Credo Pugno"; St. Paulusvereeniging, St. Raplaël, St. Nicolaas. College van Collec tanten; Zangkoor „Arti et Religioni" (da rn ^s en heeren); schoolïeisjes 4e. 5e en 6e klasrj; Maria-Congreganisten (meisjes); St. Therasia-patronaat en tooneelclub „St. Aga tha" dame;s van de R. K. Meisjesbescher- rning; dames van de St. Elisabethsvereeni- g .Af en Zelatricen der nieuwe kerk; dajnes- leden van de R. K. Kiesvereeniging; rijtuig met den commisaris van politie en R. K. raadsleden; ruiters met het wapen van den bisschop; ruiters met den commandant, den heer H. J. v. d. Schinkel; het rijtuig van Z. D. H. Mr. J. D. J. Aengenent gezeten was met den Hoogeerw heer. L. A. A. M. Wes- terwoudt, den Zeereerw. heer Pastoor C. Wijnker en den secretaris J. M. v. d. Tuyn. Ruiters, rijtuig met Kerkbestuur, rijtuig armbestuur en voorzitter der R. K. Kies vereeniging, ruiters, politie. Bij de pastorie werd Mgr. opgewacht door de kleine bruidjes en de kinderen van de le. 2e en 3e klas, terwijl de groote bruidjes zich in een kring hadden geschaard. Langs deze rijen van bruidjes ging Mgr. de pasto rie binnen en verscheen een oogenblik later onder luid gejubel voor het raam. De muziek zette in en onder leiding van den heer J. Nibbering werd op de bekende wijs van „Roomsche Blijdschap" een lied gezongen. Aan het gejuich en de toejui- chonen kwam geen eind. Toen werd het stil en MMMgrè. b Toen werd het stil en Mgr. ze iongeveer het volgende: „Geachte Parochianen en eb- langstellenden. Ik dank U hartelijk voor den feestelijken intocht, dien gij Mij daar juist hebt bereid; Ik ben U dankbaar, dat gij uw liefde voor het Kerkelijk gezag getoond hebt. Morgen, bij de Kerkconsecratie, zal ik van God den zegen afsmeeken over de kerk en ook over uw parochie en dan ben ik er zeker van, dat de parochie Zandvoort zal bloeien." Luid applaus begroette de woorden van Mgr. Hiermede was de intocht afgeloopen en gingen de katholieke Zandvoorters huis waarts in afwachting van de dingen, die heden gebeuren zouden. Men schrijft ons: Lag het aanvankelijk niet in de bedoeling, ook dit jaar voor de vijfde maal we derom een goedkoope pleegoudersreis naar Weenen en Budapest te organiseeren van vele zijden is op ons Comité zoo sterke aan drang uitgeoefend, dat besloten is ook thans weer gelegenheid te bieden tot een goed koope reis als bovenbedoeld, en wel in de eerste helft van Augustus. De reis duurt 14 dagen en een ieder heeft vrije keuze enkel naar Weenen of tevens ook naar Budapest te reizen. Voor hotel, program, begeleiding, enz. wordt door het Comité zorg gedragen, zoodat den deelnemers aan de reis (ook niet- pleegouders kunnen van de gelegenheid pro- fiieeren) alle gemak verzekerd wordt. Zij, die idee hebben aan deze reis deel te nemen, worden uitgenoodigd, zich zoo spoe dig mogelijk te wenden tot het R. K. Comité Pleegouderstrein WeenenBudapest te Alk maar. alwaar alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. HET 1214-JARIG BESTAAN DER ST. JOZEF-PAROCHIE FEESTELIJK HER DACHT Zondag werd op feestelijke wijze kerkelijk het 12 14 -jarig bestaan gevoerd der St. Jozef parochie. tevens was het even lang geleden, dat de Z.eerw. Heer Pastoor'H. J. M. Quant, benoemd was tot pastoor. Reeds eerder ga ven wij hiervan uitvoerig bericht. Het was vandaag juist 12 34 jaar geleden, dat Z.eerw. zijn intocht deed in de nieuwe parochie. Zoo als gezegd droeg het feest een kerkelijk ka rakter. Nadat in de beide vroegmissen bijna alle parochianen ter H. Tafel waren gena derd. om God te bedanken en te bidden voor de vele genade en weldaden in dezen tijd ont vangen. werd te 10 uur een plechtige Hoog mis opgedragen door den Z.eerw. Pastoor Ju bilaris. Z.eerw. werd hierbij geassisteerd door de Weleerw. Heeren W. polder als Presbyter- assistentie, C. Dessing, diaken, G. van Schaic- kals, subdiaken en A. J. Kluivers als ceremo- niariusa Deze eei"w. heeren zijn alle oud-ka pelaans der parochie. Na het evangelie be klom de Weleerw. Pater A. Versteege c.s., de eerste jonge priester voortgekomen uit deze parochie, den kansel, om de feestpredi katie te houden. Z.eerw. had als tekst geko zen de woorden uit het boek Isaias 1610. Verblijd U met Jeruzalem en verheugt U met haar, gij allen die haar liefhebben. De eerw. spreker zette uiteen, dat Jeruza lem met zijn tempel was voor het Joodsche volg de Glorie en het middelpunt van den Joodschen eeredienst. Deze is verdwenen toen Christus zijn kerk heeft gesticht. Er zijn ver rezen andere tempels waarin de hoogste eere dienst die van Jezus Christus werd beoefend. Zoo ook hier op deze plaats. Vroeger woeste grond is een heerlijk tempelgebouw verrezen, waarin dagelijks Gode eer en offer wordt ge bracht. De gewiide spr. ging na wat in de af geloopen 12 y, jaar hier was tot stand ge bracht. waarom is er reden tot blijdschap, maar ook reden dankbaarheid, dankbaarheid, vooral aan de nagedachtenis van den Z.eerw. Heer Pastoor van Haarlem z.g. die een groot deel zijner parochie afstond omdat het zielen heid, het vroeg, dankbaarheid ook jegens den Z.f rw. Herder, die ondanks zijn zwakke ge- zcudheld nooit versaagde maar steeds met va on hand verder ging. Nadat de eerw. spr. allen had aangespoord oc veel te bidden voor allen welke op eenige wi .e hadden meegewerkt om het parochiale Iff m te helpen hevorde;en besloot hij met alle aandfJ"c -*l 'n stilte door de stampvolle j, Tv -angehoorde predikatie. - et H. Misoffer werd voortgezet. Het zang koor voerde op zeer verdienstlijke wijze de expres voor deze gelegenheid ingestudeerde --stemmige Mis, Missa Dualus, van W. Heydt uit. Na den middag van 23 uur werd er in een feestelijk versierd lokaal der St. Jozef school receptie gehouden waarvan door voor zoouer zij konden dooi- alle Parochianen werd gebóruik gemaakt. Door het houden van de Gewestelijke Encycliek Meeting te Lisse, wa ren de besturen der organisatie niet officieel op deze receptie vertegwenoordigd maar wa ren wel enkele bestuursleden ïer felicitatie aanwezig, 's Avonds half zeven werd een plechtig danklof gehouden, gecelebreerd door den Zeereerw. jubilaris met assistentie van den Weleerw. Pater Versteege als Diaken, de Weleerw. Heer kapelaan Van Schaick als Sub-diaken, terwijl een groot aantal Eerw. Heeren geestelijken, waaronder de Zeereerw. Heer G. Watereus der St. Vicorparochie, de Zeereerw. Heer Rector A. Huf, van het St. Clemenshuis. in het priesterkoor hadden plaats genomen. Na het „Magnificat" hield de Zeereerw. Heer Pastoor een kort toespraak, waarin hij allen dank bracht voor de medewerking in deze 1214 jaar ondervonden en als een be wijs van het opleven van Godsdienst noemde, dat in deze reeks van jaren pl.m. 800.000 H. Communiën werden uitgereikt Daarom past ook dank aan God voor al de genaden van Hem ontvangen en met moed de toekomst in. Om gezamenlijk te trachten het godsdienstig- leven nog meer te verdiepen en te verbreiden, om later gezamelijk in den Hemel te komen. Deze toespraak liet niet na indruk te ma ken op de aanwezigen. Het zangkoor veerde ook nu weer de gezangen op zeer verdienste lijke wijze uit en met een plechtig „Te Deum" werd de plechtigheid gesloten, 's Avonds 8 uur bracht de R. K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc een serenade aan de pastorie, wat door de gasten en den jubilaris op zeer hoogen prijs werd gesteld en een enorme massa men- schen op de been bracht en een waardig slot gaf aan een onvergetelijken dag voor de parochianen van „St. Jozef." Examen Eerste Hulp bjj Ongelukken Voor 't alhier gehouden examen zijn ge slaagd de dames HartlandHonig en G. Bas van Krommenie; Nelly Vermeulen en Tr. Bas van hier en de heeren W. Slikker en B. Sluis. Het examen werd afgenomen door dr. Beeker van hier en Dr. Eisen- draad van Zaandam. Coöp. Boerenleenbank Uit 't door den secretaris uitgebrachte verslag, brengen we de volgende cijfers naar voren. In 1923 werd ingelegd in de Spaarbank 130015.13 en terugbetaald 96954.04. 't Aantal spaar ders bedraagt 331 met een tegoed van 170771.23. Toegestane voorschotten 34 tot een bedrag van 51540. Op 31 Dec. was aan voorschotten in gebruik 96337.66 en aan hypotheken 37097. Er waren slechts 8 re- kening-couranthouders. Rente voor deposi to 3% pet. en voor voorschotteh 5 pet. Het te goed op de Centrale Bank was 38530.79 terwijl het reservekapitaal op 31 Dec. 192S 7434.79 bedroeg. Tot bestuurslid werd her kozen de heer H. Berghuis en gekozen in de vacature A. van Lith, P. IJff. De heer S. Bak werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht. Burgerlijke Stand Geboren: z. van C Duinmeijer en G. Baltus. z. van H. de Jong en A. Grimm z. van K. C. No bel en A. Ham. Ondertrouwd: J. C. Betjes en G. M. Wil- lemse. Burgerlijke Stand Overleden: J. M. Theman, 77 j. H. M. Meeze^ 73 j. M. Spijker, 69 j., echtgen. van P. Boekensteyn. Raadsvergadering - Vergadering van den Raad der gemeente Bovenkarspel op Vrijdag den 7den Juni 1929 des avonds 7 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, de heer P. Rood Kz., loco-burgemeester, opent de vergadering en herdenkt in zijn openings rede den overleden voorzitter den heer C. Boon Jbz- Ingekomen is een verzoek van den heer K. Laan Pz.. om hem te verkoopen een ge deelte van het Tilburgterrein en wel ter breedte van 7 Meter. Hierop wordt gunstig beschikt. Ingekomen is een begrooting van de com missie tot exploitatie van de Bad- en Zwem inrichting aan de Broekerhaven, welke be grooting wordt goedgekeurd. Van Gedeputeerde Staten is ter wijziging terug ontvangen een besluit van den Raad tot wijziging van de Algemeene Politiever ordening in verband met het verbod tot zwemmen buiten het badhuis. Deze veran deringen welke Ged. Staten verlangden, betrof het verleenen van ontheffing dier bepaling. Volgens het besluit van den Raad zou ontheffing kunnen geschieden door den Burgemeester. Gedeputeerde Staten eischen de ontheffing door B. en W. Wordt besloten het besluit dien overeenkomstig te wijzigen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de begrooting der gemeente over 1928 en 1929 te wijzigen. Laatstgenoemde wijziging 1929 in verband met de stichting van een badhuis. Op voorstel van B. en W. wordt zonder stemming besloten aan de Landstormcom missie een bijdrage te verleenen van f 40 voor 1929. Zonder stemming worden de balans- en verlies- en winstrekening der Woningbouw vereniging „St. Martinus" goedgekeurd. Wordt zonder stemming besloten het ver- menigvuldigcijfer der Plaatselijke Inkomsten belasting voor het jaar 1929/1930 wederom te bepalen op 1. In behandeling komt een verzoek van eenige ingezetenen om den tijd voor land- bouwverlof te vervroegen en te stellen in de maand Juli, inplaats van 1 tot 28 sSeptember. B. en W. achten dit wenschelijk, vooral met het oog op de vacantie. Wordt besloten het advies hierover in te winnen bij den Inspecteur, om daarna een definitief besluit te nemen. Dan komt in behandeling een verzoek van de Onderwijscommissie L. T. B., om een bijdrage in de kosten van een Tuinbouw school. Blijkens ingediend verzoekschrift zal de Tuinbouwschool worden gevestigd te Groo tebroek en heeft de raad dier gemeente een jaarlijksche bijdrage verleend van f 900.-. Verzocht werd aan de Commissie een jaarlij ksche bijdrage te verleenen van f 300.-. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. De Voorzitter deelt mede, dat het wellicht wenschelijker zou zijn geen vast bedrag jaarlijks te verleenen, doch per leerling uit deze gemeente een vergoeding te bepalen b.v. f 20.-. De heer Braakman deelt mede, dat reeds lange jaren is gewerkt om in onze onmiddel lijke omgeving een Tuinbouwschool te krijgen. Herhaaldelijk is hiervoor gewerkt ook in de verschillende vergaderingen der L.T.B. Nu men tenslotte na langen arbeid van 10 jaren er in geslaagd is een Tuinbouw school te kunnen oprichten is spreker voor het verleenen van de gevraagde bijdrage. De heer C. Rood deelt mede, dat het onderwijs een aanhoudende zorg is van de overheid, en juicht het doel ten zeerste toe. De Voorzitter merkt op, dat wij in onze gemeente een Tuinbouwcursus bezitten, welke naar alle tevredenheid werkt. Spreker is van meening, dat onze tuinbouwcursus dan zeer waarschijnlijk geen leerlingen meer zal krijgen, wat toch voor onze gemeente niet wenschelijk zou zijn. Spreker vindt de gevraagde bijdrage nog al hooe. j De heer C. Rood respecteert het werken 1 van den Tuinbouwcursus in onze gemeente. I doch een Tuinbouwschool, alwaar de leer lingen volle dagen onderwijs ontvangen, kan naar zijn oordeel meer bieden. De Voorzitter is voorts van meening, dat het bezoek uit onze gemeente niet groot zal Zijn. Vooral van de zijde der landarbeiders zal niet veel animo zijn te verwachten. Hij is van meening, dat enkel jongens van gegoede burgers de school zullen bezoeken. De heer Frankena vraagt of het 7e leerjaar is vastgekoppeld aan het eerste leerjaar van de Tuinbouwschool. De Voorzitter deelt mede, dat de eerste twee leerjaren gelijk zijn aan die van het 7e leerjaar. De heer Berkhout deelt mede, dat dit punt in de vergadering van B. en W. breedvoerig is besproken. Spreker acht f 300.- voor deze gemeente als een jaarlijksche bijdrage een zwaar offer. Naar zijn oordeel is een bijdrage per leerling in dit geval beter op haar plaats. Spreker is van meening, dat er voor onze gemeente neg wel enkele bezwaren bestaan tegen het verleenen van het gevraagde bedrag. Allereerst bestaat hier in de gemeente een Tuinbouwcursus, welke naar zijn meening tot aller tevredenheid wordt gehouden. Deze cursus, welke een twee jarige cursus is, wordt betrekkelijk kosteloos gegeven, terwijl onge twijfeld bij de Tuinbouwschool de kosten hooger zijn. Vervolgens wordt het onderwijs op de Tuinbouwschool volle dagen gegeven, en zomer en winter door, terwijl de Tuinbouw cursus in onze gemeente enkel en alleen voor de wintermaanden wordt gehouden. Ook zullen de landarbeiders zeer waar schijnlijk moeilijkheden ondervinden bij hunne patroons, wanneer zij zich moeten verhuren met die conditie, dat zij een of twee dagen in de week de Tuinbouwschool moeten gaan bezoeken. Ergo zal het meerendeel der leerlingen personen zijn, die in eigen bedrijf werkzaam zijn. De Voorzitter wijst hiermede reeds op het ingekomen schrijven om den tijd van land- bouwverlof vroeger te bepalen, opdat het in de maand Juli beter gelegen komt dan in September. De heer C. Rood acht een bijdrage per leerling geen aanmoediging. De heer Braakman deelt nog mede, dat over het algemeen toch behoefte bestaat naar ontwikkeling in eigen bedrijf. Spreker vraagt zich nu af. Moeten wij, die nu in zoo'n gun stige omstandigheid verkeeren achterwege blijven om voor dergelijke instelling onze bijdrage niet te verleenen? Wc zitten nu in het midden van den landbouw, terwijl toch ook door ingezetenen uit deze gemeente is medegewerkt om een Tuinbouwschool tot stand te brengen. De heer C. Rood stelt voor 0111 de gevraag de bijdrage voor 3 jaren te verleenen. De Voorzitter acht het dan wenschelijker ieder jaar opnieuw een toezegging te doen. Het voorstel van den heer C. Rood wordt verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren P. Rood Kz., P. Silver, C. Kooi en K. Berkhout. Het voorstel van den heer P. Rood Kz. werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren P. Silver en K. Berkhout. Zender stemming wordt besloten een schrijven te richten aan Drechterland om een gedeelte van den berm aan den Broekerhaven weg te bestraten vanaf het woonhuis van Mej. de Wed. W. Botman tot ongeveer den heer B. Klaasen. Het verzoek van de bewoners tegenover de sloot in eigendom toebehoorend aan P. Mol wordt aangehouden ter bespreking in de besloten vergadering. Bij de rondvraag verzoekt de heer Silver eenige inlichtingen aangaande de opening van het vischafslaggebouwtje. De Voorzitter deelt mede, dat hij reeds opdracht heeft gegeven het gebouwtje te openen. De heer Frankena verzoekt maatregelen te willen treffen, opdat wanneer het badhuis zal zijn geopend, men aldaar in de onmid dellijke nabijheid niet met sigaretten of andere artikelen te koop zal staan. Dit is naar zijn meening niet aan te bevelen en zal onge twijfeld schade doen aan hen, die in dergelijke artikelen een winkel hebben. Niets meer aan de orde sluit de Voorzitter de vergadering. ENCYCLIEKMEETING' TE LISSE Gisteren werd alhier het jaarlijksche En- cycliekfeest, uitgaande van het Gewest Lei den van den Nederl. R. K. Volksbond, ge houden. Hieraan werd door 14 afdeelingen deelgenomen. Het weer leende zich voor een dergelijke openluchtmeeting uitstekend. Te 2 uur had in de parochiekerk een kort Lof plaats, waarin de Geestelijke adviseur, de Weleerw. heer kapelaan W. Q. Versteegen, een korte toespraak over de noodzakelijkheid van het vereenigingsleven hield. Na het Lof werd een optocht door het dorp gehouden met ontplooide vaandels. We telden er 'n dertig. Vroolijk schitterden de kruisen in de zon. Een viertal muziekcorpsen, n.l. uit Lisse, Leiden, Voorhout en Noordwijkerhout, luis terden den tocht op. De belangstelling langs den weg, welke werd afgelegd, was enorm. De meeting werd gehouden op het terrein van de firma Gebr. Vreeburg. Allereerst werd alhier door de R. K. Ge mengde Zangvereeniging „St. Gregorius" alhier, het „Lauda Sion", onder leiding van den heer W. Wizee uit Leiden, ten gehoore gebracht. Hierna nam de heer C. Schrama, voorzitter der afdeeling Lisse het woord en opende de meeting met den christelijken groet. Voorts heette hij de plaatselijke geestelijkheid, de gemeentelijke autoriteiten, de leden van het Centraal Bestuur, de hee ren Mouwens uit Schiedam en J. W. v. d. Akker uit Amsterdam en de talrijke be- j langstellenden uit het gewest hartelijk wel- kom. Op deze massale bijeenkomst wenschte j hu het belangrijke feit van 38 jaar terug in herinnering te brengen, n.l. de uitvaardiging I van de Encycliek Rerum Novarum. Hulde bracht hij aan Z. H. den Paus Leo XIII z.g. benevens aan wijlen den heer W. Passtoors, den pionier van den R. K. Volksbond. Spr. spoorde aan om voort te bouwen op de toen gelegde grondvesten, omdat er nog veel te bereiken valt. Hij hoopte dat deze meeting in hoofden en harten een goede plaats moge vinden. Door de zangvereeniging werd hier na ten gehoore gebracht „O, fons amorus". Vervolgens werd het woord verleend aan den Weleerw. heer A. Kramer, kapelaan te Voor hout, den eersten spreker van dezen middag. Spreker schetste dan allereerst wat er te zien valt in de politieke film „Heldendicht van de Roomsche daad". Vervolgens deed hij uitkomen wat er in de klankfilm van 38 jaar geleden is te leeren geweest. In een mooi betoog deed spreker uitkomen dat de Rerum Novarum het schoonste stuk is voor hen, die zoeken naar huiselijk geluk. Door dezen zendbrief is de arbeid door Z. H. weer in eere hersteld. De Rerum Novarum was en is nog het dagelfjksch brood. Spreker gaf een beeld van het communisme in Rusland, waarin -lij duidelijk deed uitkomen, dat de toestand der arbeiders aldaar rampzalig is.. I De Russische arbeidersklasse is de meest on gelukkige der wereld! Z. H. de Paus heeft het reeds vooraf aangekondigd, dat de vrucht van het communisme uitloopt op verdruk king. Terugkomende op de Rerum Novarum deed spreker uitkomen, dat onze Doorluch tige Bisschop Mgr. Aengenent een der eersten dezen socialen Bisschop. Vervolgens zette spr. de „R. N." Wij verheugen ons dan ook met deze Sociale Bisschop. Vervolgens zette spr.' uiteen wat onze Bonden zijn en toonden aan dat onze organisaties niet zijn een noodza kelijk kwaad, maar een zegen voor hen. BONTWERKERS EN DAMESKLEEDERMAKERS BARTELJORISSTRAAT 26—28 welke er zich met hart en ziel aan geven. Spr. spoorde aan ook vol te houden met deze plicht bij tegenslag en tegenkanting en onze steun zoeken bij God onder wiens ze gen het eind ezal kernen van de sociale kwestie! Hierna werd door „St. Gr." wer een num mer uitgevoerd .waarna de heer J. W. v. d. Akker, lid van het C. B. uit Amsterdam, hte woord verkreeg. Deze deed in een mooie rede voora luitkomen dat Leo XIII z.g. door zijn Rerum Novarum de oogen had geopend niet alleen welke toenmaals werden ver drukt, doch ook en vooral aan hen welke onerchtvaardigheid deden gepaard gaan me't eigenliefde. Het liberalisme had God uitge bannen als eerste Wetgever van het maat schappelijk leven. Aan de eene zijde heerscht weelde en welvaart en aan de andere zijde armoede en wanhoop. Het pauselijk woord werd des tijds verschillend ontvangen, doch daar het veler oogen had geopend, ging men spoedig tot daden ove ren alhoewel men veel tegen- kantin gondervond, schrok men niet terug doch onze pioniers trokken nversaagd ver der. Echter, al is er veel berecht, veel moet er nog veranderd worden, want men is nog nie tvoldoende doorgedrongen tot de kern der kwestie. Ons sociaal maatschappelijk leven wordt overheerscht door liberale denk beelden en begrippen. Daartegen moeten we stelling nemen. Spr. wees er op, dat er in 't bedrijfsleven nog heel veel wantoestanden heerschen, zoowel in het klein- als in het grootbedrijf. En hoe weinig of den arbeider nog in tel is, bewees spr. uit het feit, dat toen bij de Philips fabrieken in Eindhoven de 20000ste arbeider werd geplaatst, de kranten vol stenden, doch dat de naam van den arbeider niet eens werd genoemd. Zeker, de maatschappelijke toestanden worden verbeterd, doch de zedelijke onder- mijndt. En ook daarom en daarom niet het minst hebben we de arbeidersbeweging- steeds gemaakt om deze verhoudingen te verbeteren. De Rerum Novarum is de grondwet van ons leven. Ons stoffelijk leven moet ondergeschikt gemaakt worden aan ons geestelijk leven. Zoolang we nie tbereikt hebben ons hoog ste ideaal, zullen we steeds opnieuw kracht putten uit de Rerum Novarum en Christus worden de Koning in het gansche maat schappelijke leven. Door den heer Mouwens werd hierna een kort slotwoord gesproken, waarin hij allen dank bracht voor de medewerking' aan deze dag te doen slagen. Als slot van deze dag werd nog eén Reidansdemonstratie gegeven, welke door honderden belangstellenden werd* gevolgd, en blijkbaar goed in den smaak viel. Door „Herwonn enLevenskracht" wer den bloempjes verkocht, welke nog 104 opbracht! Burgerlijke Stand van 30 Mei tot 6 Juni 1929 Geboren: 1 Juni: G. L„ zoon van 5 Juni: Z;2 shrdlu cmfwyp shrdlu W. G. Vink en A. Leeflang; 2 Juni: M. J., dochter van J. M. Salman en C. J. Wasse naar; 5 Juni: K. L„ zoon van H. W. van der Wilk en L. van der Bent; 5 Juni A. P., zoon van W. F. Berkhout en F. G. Hoek; 4 Juni; M. T. J„ dochter van J. M. Vos en D. M. G. van Eijk. Ondertrouwd: IJ. Kromhout, 25 jaar, te Rijnsburg, en L. Leenheer, 18 jaar, te Noord- wijk. Getrouwd: J .w. ter Laak, 29 jaar te Noordwijk en J. L. Brugman, 26 jaar, te Noordwijk, onlangs te Leiden; O. Vink, 22 jaar, te Noordwijk en F. Hoek, 22 jaar, te Katwijk; J. de Groot, 24 jaar, en W. F. L- Doorneveld, 21 jaar. Overleden:: 30 Mei: L. H. B. Reuther, 81 jaar. weduwnaar van C. M. Wijtenburg; 31 Mei: W. van Sterkenburg, 87 jaar, wed van W. van Mourik; 31 Mei: H. Spinhoven, 3 jaar, dochter van C. Spinhoven en B. Berg- werff, te Rotterdam. Burgerlijke Stand over de maand Mei Geboren: Marianna Alida, dochter van Ge- rardus Petrus en Aiida Klljn; Wilhelmina Maria, dochter van Johannes Botman en Dina Schouten; Anna Edwarda Maria, doch ter van Nicolaas Antonius- van der Geest en Catharina Maria Laan; Johanna Elisa beth Maria, dochter van Albertus Kunne en Johanna Maria Raven; Brigitta, dochter van Cornelis Haakman en Jansje Reijn; Diewertje, d. van Albertus Snel en Aafje Majon; Petrus Johannes, zoon van Dirk Meester en Veronica Laan; Catharina, doch ter van Johannes Schuitemaker en Martin Paay; Gerardus, Johannes en Adrianus Ja cobus, zoons van Arnoldus Bakker en Geer- truida Koning; Theododus Wilhelmus, zoon van Jacob Koomen en Grietje Rinkel; Ca tharina Maria, dochter van Johannes van Ophem e Marijntje Nieuweboer; Jacobus Joseph, zoon van Cornelis Bakker en Eli sabeth Dol; Joseph, Johannes, zoon van Johannes Ruiter en Hester de Haan; Elisa beth Hillegonda, dochter van Bemardus Du- dink en Elisabeth Anna Steltenpool; Simon Petrus, zoon van Cornelis Hooiveld en Afra van Westen; Petrus, Gerardus, zoon van Wilhelmus van Galen en Catharina van der Gulik; Agatha Alida, dochter van Cornelis Schuitemaker en Anna Geertruida Krijn- sen; Eleonora, Maria Anna, dochter van Ni colaas Johannes Henricus Raat en Maria Eleonora Renckens. Overleden: Jan, oud drie jaar, zoon van Pieter Koomen en Johanna Botman. Ondertrouwd: Johannes Langedijk en Elisabeth Sijm, Nicolaas Grooteman en Aaf je Bakker; allen wonende te Wervershoof. Getrouwd: Albertus SndI en Aafje Majon, wenende te Wervershoof A 192; Jacob Smit en Cecilia Slukerman; Johannes A. P. Huis man en Maria Warnaar; Cornelis Nicolaas van 't Hoff en Anna Grooteman, wonende te Zwaag; Johannes Vlugt en Emma Schou ten. Onder een fiets Terwijl A. R. op zijn fiets huiswaarts ging, liep plotseling 'n klein meisje van L. voor de fiets heen. Het gevolg was, dat het kind onder de fiets kwam te vallen en zich deerlijk bezeerde. Een dokter verleende de eerste hulp. Personalia Nadat wij vernemen, heeft dé heer Van der Vos, gemeente-secretaris, als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Hij is ruim 50 jaren aan de secretarie werkzaam geweest. VISSCHERÏJ VOLENDAM, 8Juni De vischvangst was de afgeloopen week, wegens weersom standigheden, onregelmatig. De kwakken brachten elk 50 pond aal, 20 pond bot, 2 litten garnalen; de hoekers I 5060 pond aal per trek aan. Men besteedde voor lijnaal 7085 cent, kwakaal 5060 cent," bot 2832 cent per pond, garnalen 4.505.50 per lit. TER AAR, 7 Juni Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereenignig „St. Phocas". Peulen 3.804.00 per 10 pond; snijboonen 10.40—13.10 per 10 K.G.; stek 7—7.10 per 10 K.G.; bloemkool 334 cent per stuk; sla 0.S01.70 per 100 krop; peen 1014 ct. per bos; postelein 6.507.50 per 100 K.G.; aard beien 822 cent per doosje. BEVERWIJK, 7 Juni R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Spinazie per kist 701.55; sla per stuk 15; postelein per kist 5465; asperge dik wit 5866, id. dik blauw 465, idem dik wit 2030, idem dik blauw 1828 per bos; rabarber le soort 2—3 per bos; wortelen 7—12 per bos; selde rie 712 per bos; radijs 35 per bos; bloem kool le soort 3033, idem 2e soort 1825 per stuk; dikke boonen 80 per K.G.; kom kommers 1518 per stuk. R. K. Schoolfeestcommissie Vrijdagavond vergaderde de commissie. Uit de ingekomen lijsten, waarbij nog een bedrag' van 45.50 gespaard door de leerlingen zelf, bleek, dat j er in totaal ruim 5C0 was ingezameld. Na aftrek van een klein nadeelig saldo van 't vorig jaar, bedroeg 't beschikbare bedrag circa 503 of 100 meer dan een vorig jaar. De commissie zegt dan ook hartelijk dank toe aan de milde gevers. Besloten werd ook dit jaar op 20 Juni een boottocht te houden naar de Amsterdamsche havenwerken en ''naar IJmuiden. Maandag, 10 Juni AMSTERDAMSCHE VEEMARKT van V) Juni 620 vette koeien, le kw. 1.061.18, 20 kw. 90—1.C3. 3e kw. 74—90, mindere 64—70; 120 melk- en kaifkoeien 275375; 136 vette kalveren, le kw 8696; 2e kw. 7486; 3e k^- 6S—74; 134 nuchtere kalveren 10—14; schapen 3540; 164 lammeren 16—22; 5°° varkens, Holl. le kw. 1021.C3, KOU. 23 W- 1.01—1.02; Overz. en Geld. le kw. 102—164. 2e lev/. 101-rlC2; vette varkens 98—1.01; S8 paarden 100225. 59.35 59.45 9.70 •9.80 Brussel 34.55 34.65 12.07% 12.C8L, Zürich 47.90 48.— 13.— 13.10 37.35 37.50 34.90 35.— New-York (cable) 2.48% 2.49% Praag 7.30 7.40 27.— 27.10 66.25 66.40 66.25 66.40 66.55 66.70 Maandag, 10 Juni Vorige Koersen Opening heden Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4 Nederl. 1916 4 14 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 414% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips ïndustr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw... Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon. Olie Periak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubt Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H. V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 10113/le 1023/s 100% 100 lOOVw 97 236 169 17114 470% 220 282 137% 276% 829 213 150% 377% 368% 228% 380 110 405% 214% 39% 36 263% 182 171 103% 187% 91 141 89 9% 65 62% 88% 220 4% 6 43 662% 80 f 160% 142.80 408% 418% 164" 464 226 65% 31% 86 79% 5% Vr.: 1. Kunt u mij het adres opgeven van den Amerikaanschen Consul te Amsterdam, en wanneer men hem kan spreken? 2. Boe duur kost een onderhoud met hem over een zaak, die hij al in handen heeft, maar welk® nog steeds niet afgewerkt is? Antw.: Wij veronderstellen, dat u bedoert het consulaat van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Dat is gevestigd Keizers gracht 473, Amsterdam U kunt er terecht van 9—12 en van 2—4 uur en 's Zaterdag0 van 91 uur. Vr.; I. Waar is het bureau van de Deli* Maatschappij om voor een betrekking ts solliciteeren? II. Waar is het hoofdkantoor van de Bataafsche Petroleummaatschappij Antw.: I. Het kantoor der Deli-Maat- schappij' is gevestigd Heerengracht 586. Am sterdam. n. Het kantoor der Bataafsche Petroleum Maatschappij is gevestigd Bad huisweg 3, Amsterdam. Vr.: Mijn zoon is van de lichting 19'~* kustartillerie IJmuiden. Móet hij dit jaar nog opkomen voor herhalingsoefeningen- Zoo ja, in welk tijdvak? Antw.: Neen, de lichting 1924 behoeft d« jaar niet op te komen. Vr.: Kunt u mij zeggen hoe ik bier- e" Voorfcurgvlekken uit een blauw vischgrateh pak kan verwijderen? Benzine helpt niets. Antw.: Met alcohol van 90 In verband met het bericht omtrent d0 Maasbrug te Maastricht verneigen wij va» officieele zijde, dat de herstelling van een tweetal pijlers, waarvoor met de voorberei dende werkzaamheden reeds was aangevan gen, alsmede de herstelling van de overig0 pijlers zal worden uitgesteld tot na de vol tooiing van de nieuwe brug. Uit nabij de p'J' Iers verrichte peilingen is gebleken, dat ds algemeene toestand tot geen verontrusting aanleiding geeft, doch dat er eenig, zij 't oot gering risico aan verbonden zou zijn, doo met dè herstellingen voort te gaan, indien hi) mogelijk buitengewoon hooge zomerstanden- een gedeelte van het doorstroomgebied va» de brug zou rijn afgesloten. L.-: i... c. J Door het station Huizen wordt morgen avond 7.50 uur uitgezonden de opera-ui voering „La Traviata" van Guiseppe Vei% De opvoering der opera vindt plaats in h' Kölner Operahaus te Keulen. DINSDAG gaat bon No. 3 van de prijsert. in voor GRATIS (PAARS MERK) U verzuimt toch niet, dien bon in. bovengenoemde winkels in te wis- selen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2