J WEILL EN ZOON Gemengd Nieuws mil- 'i:' l| HEDEN GEËTALEERD: BARTELJORISSTR. 26-28 f i, bjt* fh f 'i p 'V ji TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT MAANDAG 10 JUNI 1929 BLADZIJDE 1 BONTWERKERS EN DAMESKLEEDERMAKERS O Door een stier aangevallen Inbraak te Amsterdam BRANDEN Mishandeling en berooving Toevallig in de val geloopen Onder een auto Vrouw verbrand Artis Het ongeval te Laakwijk Kieviten vliegen in 48 uur over den Oceaan Het ongeluk bij een militaire oefening te Groningen i i.-'i Tal van inbraken in Breda Zand inplaats van sigaren Na den roofmoord te Breda SOCIAAL LEVEN De Internationale Arbeids- conferentie te Genève R. K. Verbond van Werk- gevers-vakvereenigingen BINNENLANDSCH NIEUWS Geschil tusschen Hilversum en Bussum LEGER EN VLOOT Kranslegging monument Leger en Vloot te Scheveningen LUCHTVERKEER De Zweedsche vliegers boven de Faroer-eilanden LANDBOUW EN VISSCHERIJ Botercontróle-station Noord Holland RADIO-NIEUWS De Duitsche omroep-maat- schappijen krijgen de versterker-inrichtingen in eigen beheer Omroep op ultra-korte golf Ibis amI Landbouwer levensgevaarlijk gewond Toen de landbouwer P. te Waddinxveen een op stal staanden stier wilde losmaken, nam het dier hem op de horens en stiet hem tegen den wand van den stal. Bewusteloos en zwaar gekneusd werd de man door de huis- genooten opgenomen. Beide plaatselijke ge- neesheeren verleenden medische hulp. Men Teest voor zijn leven. In een kantoor op de Prins Hendrikkade bevond men Zaterdag, dat twee brandkasten waren aangeboord, zonder dat men er echter in geslaagd was ze te openen. Verschillende lessenaars waren wel geopend en de papieren, die daarin behoorden lagen links en rechts verspreid. Vermist wordt slechts een busje waarin zich een bedrag van negen gulden bevond. De daders zijn onbekend. Te Wildervank Vrijdag brak brand uit in de boerenschuur in gebruik bij den landbouwer A. Sol en, eigendom van mevr. wed. Wiersema. Aange wakkerd door den feilen wind lag het oude gebouw spoedig geheel tegen den grond. Het vuur sloeg over op het huis, bewoond door den melkventer en winkelier G. Noordhoff. De schuur van dit huis brandde geheel uit, terwijl het woonhuis veel waterschade kreeg. Daarna geraakte een arbeidershuis van H. Bleeker in brand. De spuit van Wildervank en de motorspuit uit Veendam bluschten het vuur spoedig. Te Blaricum Zaterdag omstreeks één uur, ontstond een felle brand in het rusthuis van den heer Bleekerode op de Huizenhoog te Blaricum. In een uur tijds was de kapitale villa totaal uitgebrand. De oorzaak is onbekend. De schade, welke pl.mu 40.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Een matroos van een Zweedsch stoomschip heeft in de omgeving van den Zeedijk te Amsterdam van een onbekende eenige slagen op het hoofd gekregen, waardoor hij in de Oude Zijds Kolk te water is geraakt. Hij is er in geslaagd zelf weer uit het water te komen, doch bemerkte toen, dat hij zijn geld kwijt was. Vermoedelijk is hij dus be roofd. was van den man niets meer te bespeuren toen de politie kwam- Al deze feiten wijzen er op, dat de rust in Breda danig verstoord is en dat de misdadi gers in hun optreden tegenover de politie zeer vrijmoedig worden. (Tel.) Eenige dagen geleden werd ten nadeele van D., wonende in de Lambertusstraat in de Pelikaanstraat te Botterdam, een fiets gestolen. Van dezen diefstal werd aangifte gedaan, doch, zooals meestal, was er weinig hoop, dat de dader gevonden zou worden. Het toeval heeft echter den dief in han den van de politie gebracht, en volgens de „Msb.", langs den volgenden weg. Kort nadat het rijwiel was buitgemaakt, ging de dief er mee naar mej. K., in de Speelmanstraat, wier zoon niet thuis was. Hij vertelde haar, dat hij uit naam van dien zoon, de fiets kwam brengen, dat deze drin gend 35 noodig had en dat hij dit geld zou brengen, volgens de afspraak. De moe der geloofde deze praatjes, de dief kreeg het geld, liet het rijwiel staan en ver dween. Toen de zoon des avonds thuis kwam, bleek hij noch van de fiets, noch van het geld iets af te weten. Zijn moeder kon aan de politie een vrij goed signalement van den dader opgaven, dat aan verschillende politiebureaux werd door gegeven. Zaterdagavond had een caféhouder op de Korte Hoogstraat 2 jonge mannen in zijn zaak, wier optreden hem niet beviel. Hij vroeg daarom een voorbijkomenden agent, het tweetal mede te nemen naar het bureau aan de Paauwensteeg, waar echter bleek, dat geen van beiden in het café iets straf baars hadden uitgehaald. Een hunner, de 24-jarige kcllner A. de W„ uit de Zwijnenstraat, had een koffertje bij zich, waarin eenige lappen stof en zijde, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. De inspecteur, die hem deswege ondervroeg, kreg tijdens dit verhoor in de gaten, dat deze jongeman vrijwel beantwoordde aan het signalement van den rijwieldicf door de po litie van het bureau Witte de Withstraat verspreid. Daarom werd De W. in arrest gesteld en vanmorgen naar de Witte de Withstraat gebracht, waar kwam vast te staan, dat en degeen, die mej. K. in de Speelmanstraat had opgelicht, dezelfde Waren. Deze jeugdige kellner heeft reeds vier vonnissen achter den rug en stond nog ge signaleerd wegens het ondergaan van zes maanden gevangenisstraf. Vrijdagavond waren nabij het badhotel te Huisduinen twee kinderen aan het spe len, toen de kleinste, een dochtertje, van den gérant van het hotel aldaar, de 3 j-j-jarige Minnie, de Rooij, door een achteruitrijden den auto werd aangereden en met een sche delbreuk werd opgenomen. Het kind is Za terdagmorgén aan de gevolgen overleden. Het 11-jarig vriendinnetje bleef ongedeerd. Zaterdag is de weduwe Van Drumen in haar woning aan de Adelheidstraat'te Bus- sum in aanraking gekomen met een bran dend petroleumstel. Haar kleeren vatten vlam, waarop de vrouw in.vlammen gehuld naar buiten snelde. Buren doofden het vuur, maar het was reeds te laat. Per politiebran- card vervoerd naar de Majeliastichting, is de vrouw kort na aankomst overleden. Zij laat zes kinderen na, waarvan de cudste achttien jaar is. Verlaagde toegangsprijzen Van af heden zullen Amsterdammers niet-léden van Artis, iederen dag na zes uur toegang hebben tot de tuinen en ver dere verzamelingen tegen den halven toe gangsprijs, n.l. 0.50. De dierenverblijven zullen open blijven tot het donker begint te worden. Alleen op Woensdagavonden, wanneer er concert in artis is, zal de gewone toegangs prijs gehandhaafd blijven. Namens het bestuur van het Carnegie- heldenfonds heeft de heer Quant, wethou der van Openbare Werken, ten stadhuize bewijzen van. waardeering aangeboden, aan den hoofd-ingenieur, den hoofduitvoerder en vier werklieden, die zich in het bijzonder hebben onderscheiden bij de pogingen tot redding van wijlen de heeren Bos en Wier sema. Zooals men zich herinneren zal, zijn de zen, aannemer en uitvoerder van rioleerings- werken in Laakwijk, op 4 April j.l. ondanks de reddingspogingen, in een ripol om het leven gekomen. Ten gevolge-van den aanhoudenden Oos tenwind zijn de laatste maanden aan de kust van Europa en Afrika verscheidene vo gels, meestentijds dood. gevonden, die eigen lijk in Amerika thuis hooren. De dieren zijn waarschijnlijk verdwaald en zeilend op den wind den Oceaan overgevlogen. De Oceaanvluchten met vliegmachines hebben reeds bewezen, dat de vlucht van deze zijde naar gene-over dén Oceaan moei lijker is, dan omgekeerd. Zooveel te grooter is de prestatie van een groep, kieviten, die uit Engeland gestart 'zijn en in Amerika zijn aangekomen. Dat de dieren werkelijk uit Engeland kwamen, bleek uit een ring, die een der vogels om had. Op den 23en De cember van het vorige jaar werden de die ren op New-Foundland aangetroffen. Zij waren volkomen uitgeput. Maar gelukkig was er-open water en veel-visch, zoodat de mees te dieren bijgekomen - zijn. De weerkundigen en ornithologen hebben uitgemaakt, dat de vogels 48 uur over den tocht hebben gedaan. Een paar dagen later zijn de dieren door een1 sneeuwstorm overvallen en gedood. De berichten over het ongeluk bü een militaire' oefening te Groningen blijken overdrevente. zijn geweest, schrijft het Vad. De soldaat, wien 28 Mei het ongeval over kwam, sprong bij een oefening in patrouille- dienst over een droge sloot te dicht op zijn voorganger en kwam met de rechter zijde van zijn hals neer op de punt van diens bajonet, waardoor een steekwond ontstond met- weinig of geen bloeduitstorting. Van een stormloop was dus geen sprake, nog minder van een soldaat, die een bajonet in het hoofd van een kameraad stoot. De wnd. officier van gezondheid consta teerde, dat de toestand niet ernstig was en heeft den man meegenomen en hem niet gebracht naar het Academisch ziekenhuis te Groningen.' dochr naar het verblijf voo lichte zieken in de kazerne. 1 Juni heeft hij geheel hersteld den vollen dienst hervat. H. NI. Koningin-Moeder deed Zaterdag haar intocht in Amsterdam. De aankomst voor het Paleis op den Dam. Nieuw Gemeentehuis te Noordwijkerhout. Architect: A. .1. KophoUer Het anders zoo rustige stadje Breda wordt in de laatste weken wel eenigszins wreed in die rust gestoord. De afschuwelijke roofmoord in de Nieuwe Boschstraat ligt nog versch in het geheu gen. Vele menschen in de stad, vooral men- schen uit winkels, waarvan de man overdag afwezig is, zijn uitermate bang geworden door die gepleegde misdaad, waardoor onder de bevolking een zenuwachtigen toestand is ontstaan en vele fantastische verhalen de tonde doen. Deze hoogst zenuwachtige toestand is thans nog verergerd door de in de laatste ^eken herhaaldelijk gepleegde inbraken ot Pogingen tot inbraak, waarbij dan wei niets °f zeer weinig werd gestolen, maar het idee van veiligheid en rust gestoord wordt. De vorige week nl. werd op vier verscliil- iende plaatsen in het Wilhelminapark een Poging tot inbraak gedaan; eveneens was dit het geval bij een bewoner van den Haag- dijk. Zondagavond 1.1. werd ingebroken in de Boschstraat in een manufacturenzaak van de wed. G„ waar enkele goederen werden Piedegenomcn. Donderdagavond j.l. meenden twee bewo- hers van de Boschstraat, omstreeks 11 uur, Pda individu, dat zij reeds eerder in de Boschstraat hadden zien dwalen, een huis Pinnen te zien gaan. In hun haast, om de Politie te waarschuwen,, hadden zij ech- de juiste plaats uit het oog verloren en Vrijdag werd de oude heer G. v. K., te Werken bezocht door twee personen die sterk bij hem aandrongen om tien kistjes sigaren te koopen. De alleen in huis zijnde oude man zwicht te eindelijk voor de krachtige argumenten van de kooplieden en kocht de kistjes siga ren voor 57.50. Toen de heeren verdwenen waren bleek dat de tien kistjes alle alleen zand inhielden. De kantonrechter van Heusden, die toe vallig van deze transactie iets had gehoord, hield de zandhandelaren aan om proces verbaal op te maken. Huiszoeking bij den zwager van de, in de Nieuwe Boschstraat vermoorde vrouw Naar het „N. v. d. D." nader verneemt, hebben Vrijdagavond juistitie en politie, ver tegenwoordigd door mr. Manger Cats, reeh- ter-commissaris; mr. Hoefferman, officier van justitie; mr. Tilman Meyer, commissa ris van politie en v. d. Schatte Olivier, in specteur van politie te Breda, huiszoeking ge daan in de ouderlijke woning van J. P. v. .d E. Deze laatste is, zooals we reeds meldden, als verdacht van den gepleegden moord op zijn schoonzuster, in hechtenis genomen. Reeds lang bestond er tegen dezen per soon verdenking, aangezien op den dag van den moord een groentekoopman hem omstreeks het tijdstip, dat de moord gepleegd moet zijn, uit het perceel van zijn broer in de Nieuwe Boschstraat had zien komen. Hij had zich hierover zeer verwonderd, daar v. d. E., die timmerman-aannemer is; in den regel op dat tijdstip op zijn werk in de Ter Heidenstraat was. Hij groette hem nog en zag tevens, dat v. d. E. iets onder zijn regen jas had verborgen, dat hij schrok en dat hij hem met hoofd naar den grond gebogen passeerde. Een. week na den moord deelde de koopman dit alles aan de politie mede en zoo werd het aangegeven spoor gevolgd. De drie knechts van v. d. E. verklaarden echter allen, dat hun baas op het tijdstip, datde moord gepleegd was, op zijn werk was geweest, zoodat aanvankelijk de verkla ring van den groentekoopman D. in reservé werd aanvaard. Thans echter zijn meer aanwijzingen voor den dag gekomen. Zoo heeft een bewoner van de Ter Heidenstraat de vorige week gezien, dat v. d. E. 's morgens half zeven bezig was beton te storten voor het optrek ken van den muur en dit vond hij voor een timmerman-aannemer vreemd werk. Be vreesd echter om met de politie in aanra king te komen, had hij dit verzwegen en het laterverteld aan v. L., die dit terstond aan de politie mededeelde. Een en ander heeft de Justitie gistermorgen aanleiding gegeven om tot arrestatie van J. P. v. d. E. over te gaan. Sooals begrijpelijk gaf dit in de stad Breda een groote consternatie en tot laat in den avond ontstonden volksop- loopen in de Nieuwe Boschstraat. De toegang naar de Ter Heidenstraat, waar v. d. E. aan het bouwen is, was door afsluiting van den spoorweg afgezet. Niemand kan begrijpen, hoe het mogelijk is, dat de gearresteerde persoon tot een dergelijke daad zou hebben kunnen komen, daar hij nog nooit met de politie in aan raking is geweest. De bewuste persoon heeft tot heden nog niet bekend. De Nederlandschc Arbeidcrsa.fgevaardigde Serrarens aan 't woord. In de Zaterdag j.l. gehouden intern, ar- beidsconferentie te Genève hield de Nederl. technische arbeidersafgevaardigde Serra rens een pittige rede, die een goeden in druk maakte. Spr. hekelde allereerst hen, die in den Volkenbond het werk van cle Int. Arbeids- conferentie belachelijk hebben gemaakt door haar een machine te noemen voor het fabriceeren van conventies, die niemand wenscht te ratificeeren. Spr. zette uiteen, dat d'eze critiek de conferentie niet zou behoeven te verontrusten, wanneer ze een geisoleerd geval was. Deze uiting verraadt volgens Serrarens den geestestoestand van sommige politici,die een woordje kunnen meespreken in de regeeringen van hun land, welke moeten beslissen over de ra tificatie der conventies, die de conferentie aanneemt. De critiek, die d'e arbeidersgede legeerden jaar op jaar in de conferentie moeten uitoefenen, treft in de eerste plaats de regeerlngsgedelegeerden,die de meer derheid der conferentie vormen en die de verantwoordelijkheid hebben aanvaard yoör den inhoud der conventies. Dat >de schuld niet ligt aan. hen, die deze conventies heb ben uitgewerkt, en in 'het bijzonder niet aan de arbeiders- en werkgevers-gedele geerden, volgt uit het feit, dat dezelfde klacht geldt voor de Volkenbondsconven ties op politiek en economisch gebied. Ook daar wordt gesproken over middelen om tegemoet te komen aan de onvergeeflijke traagheid van de regeeringen en parlemen ten. Spr. wees er op, dat de Economische Raad nog zeer onlangs geklaagd heeft over gebrek aan samenwerking tusschen de re geeringen der verschillende staten. Hij zal zijn critiek op het politieke werk van den Volkenbond niet voortzetten, doch niemand zal kunnen beweren, dat het succes, dat b.v. met de ontwapening is bereikt, den arbeid van de Int. Arbeidsconférentie zou kunnen vernederen. Dé oorzaak van dit gebrek aan steun van het Volkenbondswerk op sociaal en po litiek gebied is volgens spr. voornameijk gelegen in de onvoldoende medewerking van de publieke opinie in de verschillende landen. Vooral omdat de regeeringen zich in de eerste plaats bezig houden met kwes ties, die de publieke opinie opgelost wenscht te zien, zijn de regeeringen traag in het nakomen van internationale verpachtingen. Spr. meent, dat met energie aan de opvoe ding van de publieke opinie moet worden gewerkt. Deze moet begrijpen, dat de re- geefingen den zedelijken plicht hebben, de intenationale conventies, die na langdurige discussies door den Volkenbond of de Int. Arbeidsconferentie worden aangenomen, zoo spoedig mogelijk in nationale wetten om te zetten en te ratificeeren. Wanneer de publieke opinie somtijds verwijten tot Ge nève richt, moet zij in de eerste plaats na gaan, of de ware schuldigen niet zijn het parlement en de regeering van het eigen land. Daarom is het wenschelijk een beroep te doen op alle zedelijke krachten, die van groeten invloed kunnen zijn op de publieke opinie. Spr. constateert met voldoening, dat Tho mas een juist begrip heeft van den steun, dien zedelijke krachten als de Katholieke kerk en andere religieuze gemeenschappen kunnen verleenen aan het werk van de Int. Arbeidsconferentie. Hij hoopt, dat de direc teur de relatie met.de kerken nog vrucht baarder zal kunnen maken. Het is niet de taak der kerken, een directe propaganda voor iedere conventie te maken, maar de groote beginselen van rechtvaardigheid en liefdadigheid, die eischen dat men recht doet wedervaren aan de wettige verlangens van de arbeiderskasse, het beginsel van be scherming van de menschelijke waardigheid van alle arbeiders, onverschillig hun ras of kleur, worden als essentieel christelijke be ginselen erkend, en van christelijk stand punt kan spr. slechts verwezenlijking daar van wenschen. Voor de opvoeding van de publieke opinie is ook de pers van belang. Spr. dringt met het oog hierop aan op de vertaling in ver schillende officieele talen van de voornaam ste publicaties van het Arbeidsbureau. Hij wijst er op, dat een Nederlandsche ver taling van de publicaties van het Bureau over den gedwongén arbeid van nut en be lang zou kunnen zijn. Voorts acht spr. een vertaling in het'Nederlandsch van het rap port van Grimshaw over zijn reis naar Ned. Indië wenschelijk. Hij wéés op het belang, dat dergelijke on derzoekingen voor de Europeesche volken, die verantwoordelijk zijn voor de deelen van hun land, die in andere werelddeelen zijn gelegen, hebben. Hij doet de staten, die, evenals Nederland, groote gebieden buiten Europa bezitten, aan de hand, eveneens den directeur tot het houden van zulk een en quête in him koloniën uit te noodigen. Dat Zou de-conferentie in staat stellen, bij de te nemen besluiten zich beter rekenschap geven van de toestanden, dan wanneer zij uitsluitend in het bezit is van de teksten van wetten en niet van de realiteit. Trou wens, niet alleen buiten Europa zou een enquête ter plaatse gewenscht zijn; spr. heeft verleden jaar met Jouhaux aange drongen op soortgelijke onderzoekingen in Europa, over den invloed van de concen tratie en de rationaliseering op de arbeiders toestanden. Ook hier moeten het studie materiaal en de literatuur aan de practijk getoetst worden. Deze enkele denkbeelden zouden het rendement van het bureau kun nen verhopggn, ook al zullen directe resul taten niet-, terstond volgen. Tenslotte sprak Serrarens over de acht uren-conventie. Hijuitte de hoop, dat En geland thans spoedig de ratificatie-oorkon de zal deppneeren en dat Duitschland de overeenstemming tusschen de groote mo gendheden volledig zal maken. De arbei dersklasse wacht met.ongeduld op het ant woord, in de- hoop, .dat zij ditmaal niet te leurgesteld zal worden. Het R. K. Verbond van Werkgeversvakver- eenigingen. vergaderde in Huize Voorhout te 's-Gravenhage ter behandeling van de reke ning en verantwoording van den penning meester en van.de begrooting. Qp voorstel van de kascommissie werd de rekening 1927 en 1928 goedgekeurd en den penningmeester onder dankzegging gedechar geerd. De stand van de kas is gunstig. Tot leden dér kascommissie over 1929 werden her benoemd de heeren mr. M. Steenbcrghe, T. Leeuwenberg en J. C. Berger. Over een uitbreidingsplan Uit Hilversum wordt gemeld:, In vèrband met mededeelingen, dat het uitbreidingsplan van Bussum zich niet zal uitstrekken over het grondgebied van Hilversum, kunnen wij mededèelen, dat bij schrijven van 24 Mei 1929 van den Wethouder van Publieke Werken te Bussum aan den Wethouder van Publieke Werken te Hilversum een onderhoud werd verzócht over het uitbreidingsplan der ge meente Bussum, dat volgens dit schrijven voor een gèdeèlte ging over het grondgebied van Hilversum. Nadat door een ambtelijk ingesteld onder zoek aan het gemeentebestuur van Hilversum was gebleken, dat het reeds ter visie gelegde uitbreidingsplan inderdaad voor een gedeelte ging over het grondgebied van Hilversum, hebben B. en W. van deze gemeente aan hun ambtgenooten van Eussum medegedeeld, dat er voor een bespreking geen aanleiding was, nadat reeds een beslissing was genomen en gepubliceerd zonder vooraf overleg te plegen met Hilversum, zoodat een onbevan gen oordeel niet mogelijk was. Het gemeentebestuur van Hilversum vond in het optreden van Bussum aanleiding zich bij brief van 28 Mei te wenden tot Gedepu teerde Staten van Noord-Holland. Voorts heeft de burgemeester van Hilver sum als lid van de vaste Commissie voor uitbreidingsplannen voor Noord-Holland bij Gedeputeerde Staten van dit gewest bij brief van 22 Mei j.l. protest aangeteekend tegen de door B. en W. van Bussum in deze zaak aangenomen houding en het voornemen van dit college om het uitbreidingsplan voor Bussum gedeeltelijk over grondgebied van Hilversum te projecteeren. In tegenwoordigheid van een aantal offi cieren én oud-officieren van het Nederland sche leger onder wie de oud-opperbevelheb ber Generaal Snijders, heeft Zaterdagoch tend bij het monument voor Leger en Vloot aan den Boulevard té" Scheveningen een kranslegging plaats gehad door hier te lande vertoevende Zwitsersche officieren, waarbij kolonel Philipp Heiz zcide. dat de kransleg ging geschiedde als bewijs van sympathie voor hetgeen de Hollandsche weermacht ge durende den oorlog heeft gepresteerd. Generaal Snijders vond de kranslegging zeer sympathiek. Hij herinnerde eraan, dat Zwitserland en Nederland in den zelfden noodtoestand hebben verkeerd. Geen van beide heeft krijgsroem geoogst, maar beide hebben zich vele opofferingen getroost om den oor.log buiten het land te houden. Het Zweedsche Oceaanvliegtuig „Sverige" werd Zondagavond om 7 uur boven de Far oer-eilanden gezien. Sindsdien is geen be richt over de vliegeniers binnen gekomen. Ofschoon men verwacht had door het radio station Bergen in voortdurende verbinding met hen te blijven, is men nog niet bezorgd over hun lot. Het is mogelijk, dat de radio zender aan boord van de „Sverige" door het oriënteeren zoozeer in beslag genomen wordt, dat er geen tijd voer blijft tot het uitzenden van berichten. Men verwacht, dat de „Sve rige" om ongeveer half twee hedennacht in Reykjavik zal aankomen. Na een oponthoud van 2 uur zal het vliegtuig zijn tocht voort zetten over Groenland. Uit het jaarverslag Blijkens het jaarverslag van het Boter- contrölestation Noord-Holland, over 1928 be droeg het ledental op 1 Januari j.l. 73, nl. 50 zuivelfabrieken, 10 melkinrichtingen en 13 handelaren, tegen 71 op 1 Januari 1928, nl. 47 zuivelfabrieken, 10 melk-inrichtingen en 14 handelaren. Bovendien staan nog onder contróle 30 filialen. Gecontroleerd werd 4.396.508 K.G. ge produceerde en 1-360.570 K.G. bijgekochte boter. Van de laatstgenoemde hoeveelheid werd 206.767 K.G. doorgezonden met het oorspronkelijke rijksmerk. De boterpro- ductie was in 1928 ruim 3 pet. hooger eh de bijkoop ongeveer 2 pet. lager dan in 1927. In den loop van het jaar werd besloten de contributie over 1928 te verlagen met circa T/~ pet. Op watergehalte werden onderzocht 2794 monsters. Hiervan bezat 1.29 pet. een vochtgehalte boven 16.0 pet. (v. j. 1.66 pet.). Door 37 leden, nl. 21 zuivelfabrieken, 4 melkinrichtingen en 12 handelaren, werd steeds boter bereid en omgezet met een watergehalte beneden 15.6 pet. Het percentage monsters met een vochtge halte van 15.6 pet. t/m 16.0 pet. bedroeg 1.58 (v. j. 1.49). Het gemiddelde vetge halte daalde van 13.95 pet. in 1927 tot 13.83 pet. in 1928. Een lid werd geschonst wegens abnor maal hooge watergehalten. Voorts werden 73 boeten opgelegd (v. j. 54), waarvan 67 wegens te hoog watergehalte, tot een to taal bedrag van 964. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zal zeer binnenkort een belangrijke verandering wor den ingevoerd in het radio-omroepbedrijf in Duitschland. In de gemeenschappelijke exploitatie der omroepstations, welke thans nog op zooda nige wijze geschiedt, dat de Duitsche Rijks- post het technische gedeelte verzorgt, terwijl de omroepmaatschappijen de zorg hebben voor hetgeen wordt uitgezonden, heeft de Rijkspost een ingrijpende verandering ge bracht. De versterker-installaties nameüjk zullen in de toekomst ook komen onder het beheer van de omroepmaatschappijen. Deze regeling, het in eigen beheer hebben der bij de studio's behoorende versterker-inrichtin gen, trad in werking op 1 Juni j.l. Uiterlijk einde November 1929 moet de verandering in haar geheel zijn doorgevoerd en wordt den maatschappijen dus enkele maanden tijd 5.3- laten, om zich bij den nieuwen toestand aan te passen. Gelijktijdig hiermede gaan door aankoop de installaties in eigendom over aan de maatschappijen. De Reichs-Rundfunk-Gesellschaft, als zijn de het centrale lichaam, waarbij de omroep maatschappijen zijn aangesloten, behoudt evenwel het oppertoezicht, de controle over de versterker-inrichtingen. De verdere ontwikkeling van de techniek der versterkers wordt verzorgt door het „Reichspostzentralamt", zij het dan ook in combinatie met de Reichs-Rundfunk-Gesell schaft, welke laatste voor dit doel voortdu rend onderzoekingen zal doen en proeven zal nemen. De omroepstations zelf worden, even als thans, ook in de toekomst geëxploiteerd door den Duitcshen Rijkspost. De Deensche kortegolfzender te Lymby zendt thans de programma's van Kopenha gen uit op een golflengte van 19 M. De eener- gie, welke momenteel nog 1 K.W. bedraagt, zal binnenkort tot het tienvoudige verhoogd worden. De kortegolfzender, welke te Rome in aan bouw is, zal op 28 October a.s. in bedrijf ge steld worden. Na aankomst van H. M. de Koningin-Moeder op het Paleis werd haar Zaterdagmiddag een grootsche zanghulde gebracht onder leiding van Fred. Roeske.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5