De Nood der Duitsche Boeren FEUILLETON RADIO-OMROEP Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een P°* Sprutol. Bij alle Drogisten. ALS HET HART ROEPT.... NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 10 JUNI 1929 TWEEDE BLAD Door Dr. Hermann Dietrich, Rijksminister voor voeding en landbouw BLADZIJDE 2 UIT ONZE OOST Steeds driester LUCHTVERKEER De luchtvaartschikking me* Groot-Britannië niet meer van kracht Roman, vrij naar het Engelsch bewerkt door J. P. SCHEEPENS Na de onderteekening van het deskundigen rapport HET BEZOEK VAN KONING FOEAD GEMENGDE BUITENl. BERICHTEN hebben op het Katholicisme in de verschil lende deelen van het land. 3. Inlichtingen te geven speciaal Over ka tholieke litteratuur. 4. Katholieke uitgevers aansporen en in de gelegenheid stellen om bij bijzondere ge legenheden nieuwe uitgaven te doen ver schijnen. 5. Katholieke Apologetische boeken, bro- churen en vlugschriften uitgeven en ver spreiden. 6. Katholieke schrijvers in de gelegenheid stellen om artikelen te schrijven ter verde diging van den godsdienst en zorgen dat deze artikelen in dagbladen of tijdschriften worden gepubliceerd. 7. Een systematisch plan ontwerpen om ook de Radio dienstbaar te maken voor de Katholieke zaak. Archeologische ontdekkingen Pastoor Don Manuel Tousedo en pastoor van Lavadorus, Don Eugenio Vasquez Senza, hebben in de nabijgelegen parochie Cerdan op zeer geringe diepte, de ruïnen van Ro- meinsche bouwwerken blotgelegd. Zij vonden tallooze voorwerpen der Ro meinen in aardewerk en porcelein, waar onder een stuk van een zuil, ter hoogte van 1 Meter; verder nog een menigte koperen geldstukken. Genoemde pastoors verzochten den Presi dent der Republiek eenige vaklui te sturen, om de gevonden voorwerpen te onderzoe ken. Het 6de Internationale Missie-Congres Als sprekers op het Internationaal-Aca demisch Missiecongres, dat van 58 Aug. in Weenen gehouden wordt in het klooster St. Gabriel, Mödling, van het Missiehuis uit Steijl, zullen o. a. optreden: dr. Innitzer, rector der Universiteit in Weenen. Hij zal een lezing houden over Missie en Open baring; mgr. Seipel: Missie en Politiek; prof. Steffels, Münster: Godsdienstleer als basis van het sociaal leven der volken; pater Wilhelm Schmidt S. V. D., directeur van het Museum der LateranenMissie en het vraagstuk der rassen; dr. H. C. Zacharïas, bekend katholiek-Indisch staatsgeleerde: Kaste en gezinsleven; dr. Ludwig Wolken berg, rector der Universiteit van Weenen: Het uitsluitend recht der Katholieke Missie; pater dr. Augustin Gemelli, rector der Ka tholieke Universiteit van Milaan: Mede werking der niet-theologische faculteiten aan het Missiewerk. Buiten de algemeene conferenties worden nog 5 afdeelingsvergaderingen gehouden: 1. De vrouwelijke onderwijs-congregaties, presidente: Zuster Kasbauer, Stijl. 2. De beteekenis van een intellectueele kern in de Missielanden; mej. Maria Tan, uit China. 3. Sectie der Theologanten; pastoor Zischeh Tsjecho-Slowakije en Pater Spargel S. M. Niederprüm. 4. Missie en Pers, hoofdredac teur dr. Funder, Weenen. De slotrede houdt prof. Brom, uit Nijme gen. Van 910 Augustus behandelt een weten schappelijk Missiecongres de betrekking, die bestaat tusschen de Missie en de verschil lende vakken der Theologie. Barataud veroordeeld Terwijl het O M. de doodstraf had geëischt tegen Charles Barataud, den jeugdigen in dustrieel te Limoges, beschuldigd van moord op den chauffeur Faure en zijn jongen vriend Peynet, is hij tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Na het bekend worden van het vonnis is het tot betoogingen vóór het Huis van Bewa ring gekomen. 'Men weet, dat de openbare meening sterk tegen Barataud was gekant en zijn doodvonnis eisehte). De bereden politie deed een charge om het plein schoon te ve gen en de betoogers te verspreiden, die de politie met steenen wierpen. De betoogingen duurden tot laat in den avond voort De troepen moesten herhaalde, lijk chargeeren. De hoofdcommissaris van politie liep een ernstige verwonding aan het rechteroog op. Veertien man der republikeinsche garde moesten in het hospitaal worden opgenomen. Zes burgers en politieagenten werden even eens gewond. Een vrouw zou er ernstig aan toe zijn. Honderd gekwetsten Communisti sche propaganda Volgens berichten uit Limoges zijn er bij de relletjes naar aanleiding van het proces-Ba- rataud 100 personen, o.w. 60 politieagenten en militairen, gewond, van wie 14 ernstig en één levensgevaarlijk; 50 betoogers werden aange. houden. De gezworenen hadden, tengevolge van een abuis aan bekl. verzachtende omstandigheden toegekend, zoodat er nog alleen sprake kon zijn van een veroordeeling ot levenslang tuchthuis. De communisten hadden het pro ces gebruikt als propagandamiddel tegen de burgerlijke kringen, waartoe bekl. behoort en men schrijft de relletjes aan deze propagan da toe. Slachtoffers van het verkeer In het eerste kwartaal van dit jaar zijn er in Londen 114 menschen minder door ver keersongevallen gedood dan in het laatste kwartaal van 1928; het totaal was n.l. 251 of nog geen drie per dag tegen 365 een re cordcijfer of vier per dag. Het totaal aantal ongelukken was 22.416 of 7832 minder, het aantal gewonde personen 9205 of 3927 minder. Van de 251 gedooden waren er 190 voetgan gers, van wie er 96 zonder uit te kijken de straat waren overgestoken, 21 geaarzeld of geweifeld hadden en 15 tuschsen, achter, of voor stilstaande voertuigen waren overge stoken. Er werden 29 wielrijders gedood of 13 meer dan in het voorafgaande kwartaal en 14 motor wielrijders, zijnde 17 minder dan in het laatste kwartaal van 1928. DINSDAG, II JUNI HUIZEN. 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsl. K.R.O. uitz* 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje 12.151-1'> concert door het K.R.O.-Trio 1.152 Gramofoon- platenconcert 22.20 Kniples. 56.10 Gramo- foonplatenconcert 6.106.40 Cursus kerklatijn bc«* ginners 6.406.50 Cursus kerklatijn gevorderden 6.557.25 Causerie over het Werkliedenverbond 7.357.50 (Vervolg) Cursus kerklatijn gevorderden 7.50 „La Traviata", opera van Verdi. Uitzending het Stadttheater Keulen. HILVERSUM, 1071 M. 1010.15 Morgenwijding 12.152 Concert door het A.V.R.O.-Kwintet 3— 2.45 Kookpraatje 2.453 Gramofoonplatenconcert 34 Kniples 4.305I.30 Microfoon-debutante» (piano en zang)5.307.15 Concert door het Omroep' orkest, M. v. d. Eynde, zangeres 7.157.45 Eett praatje over groenten en fruit, door prof. dr. E. C. van Leersum 8 uur Aansl. van het Concertgebouw te Am' sterdam Gala-concert, ter eere van H.M. de Koningi» Moeder, Concertgebouw-orkest toon kunst koor, o.l. van dr. Mengelberg, Mia Peltenburg, Meta Reidel, Jac. Uf' lus, Thom Denys. Daarna persber. en gramofoonmuziek tot 11.30. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Huis* houdpraatje 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Con cert New Harmonie Trio, B. Ayrton, bariton i«20 Orkestconcert 2.50 Muziekles 3.50 Muziek 3-55 Fransche les 4.20 Orkestconcert 4-35 Litteraire causerie 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Gedichtenvoorlezing 6.35 Nieuwsber. 6-5° Muziek 7.05 Pianosonaten van Beethoven 7.20 Va- cantiepraatje 7.35 Muziek 7.45 Litteraire causerie 8.05 Concert Gresham Singers, Olof Sextet (8.30 8.50) Lezing Character 9-20 Nieuwsber. 9.35 ziekles. 10.00 „La Gioconda", 3e acte. 11.0012.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1744 M. 12.50—2-*® Gramofoonmuziek. 4.055.50 Orkestconcert. 6-55 Gramofoonmuziek. 8.55iï.io SymphonieconcerL o.l.v. Hr. Koderic. LANGENBERG, 462 M. 10.35 en 12.30 Gramofoon muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.05'6* 5° Orkestconcert. 8.30 Richard Strauss-avond. Werag' orkest. Fr. Hansen, sopraan. ZEESEN, 1649 M. 12.205.20 Lezingen en lessen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.20 Fioolconcert door H. Bassermann. M. Gurlitt, piano. 9.00 Shakespeare-liederen. Weber-kapel. H. Heynei"/ bariton. 9.20 Dansmuziek. Weberkapel. HAMBURG, 391.6 M.11.50 Muziek voor scholen. 4.35 Koorconcert. 5.20 Radio-zangles. 6.35 Dans muziek. 8.20 „Die Mutter", Schieswig Holsteifl strijkkwartet. 10.20 Actueele causerie. 10.50ia-I? Dansmuziek. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Trioconcert. Kamermuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest o.l«v* Flor. Alpaerts. De socialistische bestuursambtenaar, W» Middendorp, die zijn Europeesch verlof be steedde aan verdere actie tegen het Neder- landsche koloniaal bestuur, is zooals me» weet door de Indische regeering prompt weder in den praktischen bestuursdienst ge* plaatst. Even prompt heeft de bestuursamb tenaar Middendorp dit beantwoord door een redevoering tegen het koloniaal bewind te houden, feller en brutaler dan ooit. Voor een handjevol „partijgenooten" en een zaal vol Inlanders, schrijft de „Loc.", stond daar de Europeesche bestuursambtenaar en hield een tegen het Nederlandsch gezag gf' richte redevoering. Luide toegejuicht door zijn Iniandsch gehoor stond deze bestuursambt^ naar de Nederlandsche regeering over Incli® van wanbeleid en onderdrukking te beschul* digen. Het blad aarzelt niet te zeggen, dat de politie had moeten ingrijpen. Beschamend als het zou zijn, indien daar een Europeesch assistent-resident wegens een opruiende rede het zwijgen moest worden opgelegd, bescha mender is het, dat hij straffeloos zijn drieste taal vol ergerlijke beschuldigingen kon spre ken. Of wat zegt men van den „hoogege* plaatsten Europeeschen bestuursambtenaar"' die daar staat te „eischen": dat het ballingsoord aan den Digoel moet worden opgeheven; dat vrijwel alle geïnterneerden onmiddel lijk vrijgelaten moeten worden; dat de directeur B. B., die in heerendien5' aan groote wegen liet werken „gemeen handelde; en dat de koloniale verhouding zoo spoedig mogelijk moet worden opgeheven. Wij reppen maar niet van verdere opsie ringen over de aanstaande „vrijmaking", ovef het „abnormaal bestuur", dat in Indië ge voerd wordt; want dit alles is al pijnlijk e» treurig genoeg. Het blad concludeert dan: „Het pijnlijkst echter, en het allertreurigs'' is dat men een Europeesch bestuursambte naar in actieven dienst toestaat, derge!ijl'® ophitsende redevoeringen te houden. De aan staande resident Middendorp noemt een B-B;' directeur „gemeen", ons bestuur „abnormaal"» de snelle „vrijmaking" gewenscht en tege lijkertijd wordt hem een bestuursfunctie toe vertrouwd. Het is moeilijk te zeggen wat erger is: d® deze vijand van het Nederlandsch koloniaal bestuur niettemin zelf, dat bestuur wil hel pen uitoefenen, of dat de Nederlandsch- Indische regeering aan deze bespotting va» het gezag niet onverwijld een einde maakt.' De Britsche regeering heeft 16 Mei opge^gfi de 11 Juli 1923 te 's-Gravenhage tusschf Nederland en Groot-Brittannië en Ie'"111, getroffen voorloopige luchtvaartschikk'15®' Deze heeft terstond opgehouden van kra«*- te zijn. De landbouw-crisis is wel in de eerste plaats een gevolg van den grooten oorlog. De koopkracht der landbevolking is verminderd; dit werkt terug op de industrieele voortbren ging en is dientengevolge een der oorzaken van de werkloosheid en hierdoor weer wordt de afzet der landbouw-producten verminderd. Het Duitsche volk is helaas niet in staat, op eigen grond en bodem waarvan in den loop der jaren en nu weer door den wereld oorlog steeds meer is afgesneden een ver gelijk te treffen tusschen zijn industrie en zijn agrarische productie. Wel is Duitsch- land geen industriestaat geworden in den eigenlijken zin van het woord, maar het is een agraar-industrie of een industrie- agraar-staat, waarin nijverheid en ambacht het overwicht hebben en de inheemsche landbouw kan het verbruik der niet-agra- rische bevolking niet ten volle dekken. Ook niet, wat de producten betreft, die in ver band met het klimaat en de eigenschappen van den bodem kunnen worden voortge bracht. Maar er is toch altijd nog een vierde van de bevolking in den landbouw werkzaam en dit is verreweg de grootste en belang rijkste tak van de Duitsche industrie en vormt dus, niet alleen door zijn eigen pro ductie, maar tevens door zijn verbruik, den belangrijksten grondslag der Duitsche volks economie. Als de jaarlijksche waarde van de landbouw-productie 1215 milliard Mark be draagt, zou een achteruitgang van deze pro ductie met 20 pet. beteekenen, dat het heele Duitsche volk 23 milliard minder te ver bruiken zou hebben. De gevolgen zouden echter nog noodlottiger zijn: er zouden niet alleen eenige millioenen menschen van het land worden verdreven, geproletariseerd en naar de steden gejaagd, maar ze zouden daar ook moeten worden gevoed met levens middelen, die uit het buitenland moesten komen; een feit, dat de Duitsche handels- en betalingsbalans geheel en al zou vernie tigen. Door dit proces zou het leger der werk- loozen in het onmetelijke worden uitgebreid. De situatie wordt tot het uiterste ver scherpt door de omstandigheid, dat de land bouw in de afgeloopen jaren steeds meer in schulden is geraakt; deze schulden zijn op genomen tegen een interest, die in het geheel niet evenredig is met de rente, welke de landbouw, zelfs in gunstige tijden, kan af werpen. En toch is de rente-voet nog eerder aan het stijgen, dan aan het dalen. Hst crediet-probleem wordt steeds meer tot het kern-probleem van de agraar-kwestie. Vol gens de vaststelling van het Instituut voor Conjunctuur-onderzoek heeft de consolidatie der landbouw-schulden wel vorderingen ge maakt, zoodat de druk iets is verminderd, dien de hooge schulden in het vorig jaar nog op den landbouw hebben uitgeoefend. Maar aan den anderen kant zijn van 1 October 1927 tot 1 October 1928 de reëele credieten met 848 millioen, de credieten met een mati gen looptijd 171 millioen toegenomen. De credieten op korten termijn echter zijn slechts met 225 millioen verminderd. Er is dus een grootere belasting van rond 800 mil lioen Rijksmark vast te stellen. De totale schuld van den landbouw wordt behalve de Rentebankgrondschuld. van twee milliard op 11.5 milliard Mark geschat; de rente last bedraagt meer dan een milliard per jaar. Daarmee benadert de nominale hoogte der schulden van den landbouw die van voor den oorlog, terwijl de rente-last door den onverdraaglijk hoogen rentevoet dien van vóór den oorlog al aanmerkelijk overtreft. Scherpe verwijten worden er in het land vernomen. Zoo wordt er aan de regeering verweten, dat ze niet de energie heeft, om deze dingen meester te worden. Hiertegen moet echter worden gezegd, dat het geld niet alleen duur is voor den landbouw, maar cok voor andere takken van beroep. Verder is het geld niet alleen duur in Duitschland, maar in den laatsten tijd eveneens in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die toch voor het onuitputtelijke geld-reservoir der heele wereld worden gehouden. Dwang-maatregelen der regeering, zouden wat men van de dwangeconomie nog moest weten de situatie niet beter, maar slechter maken. Het is wel juist, dat het geld op den weg van den eersten geldgever naar den laatsten heel wat duurder wordt en dat de tusscheninstanties veelal voor zichzelf provisie en rente-toeslag berekenen, die niet kunnen worden verantwoord. De reden hiervan is dikwijls, dat vele dezer organen of een veel te duur apparaat hebben, of dat ze tusschen-winsten gebruiken, om verliezen, welke ze hebben geleden, weer goed te maken. Een verbetering kan mis schien voor zoover het de genootschaps- kassen betreft worden bereikt door het genootschaps-wezen te rationaliseeren. Ik houd het er voor, dat we het hoogte punt der crisis naderen, dat we op het punt zijn, den enormen berg te beklimmen, die voor den Duitschen landbouw is gerezen. Niets zou gemakkelijker zijn, dan den land bouw te beloven, dat men in een oogwenk zijn nood zou kunnen opheffen door wet gevende maatregelen en voorschriften voor in- en uitvoer. Maar daardoor alleen zijn agraar-crisissen niet uit den weg te ruimen, vooral niet van vandaag op morgen. Het zou daarom lichtzinnig en onverantwoordelijk zijn, den landbouw niet op de moeilijke 43 Opnieuw in Londen scheen het Joan toe, dat zij veel ouder was geworden en dat alle vreugde als bij tooverslag uit haar leven was verdwenen. Ze vond het niet meer zoo ge zellig als vroeger om zich naar haar werk of haar lessen te spoeden en ook hare tante Joan scheen zich af te vragen, wat er aan scheelde, want nu en dnn kon zij haar nichtje van die vragen stellen, waarop Joan dan niet goed wist te antwoorden. Alles wat zij van Joan vernomen had, was dat Steven op zee ge gaan was, en het was eigenlijk maar al te opvallend en vreemd dat Joan ten slotte niet eens wist, waarheen het zeilschip, waarop hij voer, was heengetrokken. De eerste weken gingen stil voorbij en al leen nu en dan een brief van haar vader, met een paar komische krabbels van haar oom Mark als post-scriptum, kwamen de eentonig- j situatie te wijzen en tevens op de onmoge lijkheid, vlug te helpen. De wil is wel voor handen, maar deze moet worden aangevuld door den wil van den landbouw, om zichzelf te helpen. Fransche persstemmen PARIJS, 8 Juni (V. D.). Het resultaat van de conferentie van deskundigen wordt door de ochtendbladen zeer verschillend beoor deeld. Zeer objectief lijkt de „Petit Parisien", welk blad het plan-Young een compromis noemt, dat aan de wenschen van geen der partijen geheel voldoening geeft. De „Echo de Paris" aht het de grootste fout van het plan en in dit opzicht is het een herhaling van de fout van het plan- Dawes te veronderstellen, dat Duitsch land besloten is, bijna zestig jaar lang zijn overwinnaars en schuldeischers schadever goeding te betalen. Ook de radicale „Oeuvre" is wantrouwend en vraagt of Frankrijk van zijn schulden be vrijd wordt, als het door de deskundigen vastgestelde betalingsplan niet function- neert, omdat Duitschland zijn verplichtingen niet nakomt. Wanneer deze kwestie niet opgelost is, zal Frankrijk de overeenkomst niet kunnen ratificeeren. De nationalistische „Avenir" acht het de grootste verdienste van de werkzaamheden der deskundigen, *dat zij de Duitsche schul den thans definitief vastgesteld hebben. De „Ere Nouvelle" meent, dat het door de deskundigen vastgestelde compromis een grootere psychologische, dan technische waarde heeft. Het slagen van de besprekin gen in het Hotel George V, beteekent een nieuwen stap op den langen weg naar den vrede. Het vertrek der Amerikanen Owen Young en de andere leden der Ame- rikaansche delegatie, hebben Parijs Zater dagmorgen verlaten. Zij zullen zich te Cherbourg op het stoom schip „Aquitania" naar Amerika inschepen- Aan het station waren de andere deel nemers aan de herstelconferentie aanwezig, om afscheid van de Amerikanen te nemen. Voldoening in Engeland LONDEN, 8 Juni In gezaghebbende kringen wordt groote voldoening uitgespro ken over het welslagen der herstelconfe rentie te Parijs. Men verwacht, dat de conferentie tusschen de regeeringen spoedig zal bijeenkomen, mogelijk te Londen, waarbij dan waar schijnlijk tevens andere hangende kwesties, zooals de ontruiming van het Rijnland, zou den worden geregeld. HET TWEEDE AUTONOMISTENPROCES BESANsON, 9 Juni (V.D.) Maandag om 2 uur 's middags begint het tweede autonomistenproces voor de rechtbank van gezworenen te Besanqon. De aanklacht te gen den autonomist Rosse verschilt slechts in zooverre van den eersten, (te Colmar), dat hem thans ook nog ten laste wordt ge legd in nauwe betrekking te staan tot den „Schutzbund" hetgeen bewezen zou worden door eenige brieven en omslagen. Zaterdag heeft reeds in Straatsburg een demonstratie plaatsgevonden waar de com munistenleider Huber en de uit het Colmar- proces bekende autonomist Schall het woord namen om stelling te nemen tegen het tweede autonomistenproces, de preventieve hechtenis, en tegen de voorgenomen uit zonderingswet. Naar uit Colmar gemeld wordt, is naar aanleiding van het tweede autonomisten proces het eerste nummer uitgekomen van een door de kerkelijke pers uitgegeven spe ciaal blad, dat gedurende het geheele auto nomistenproces dagelijks zal verschijnen, ook in 't Fransch. Op de eerste pagina van dit eerste nummer schrijft dr. Rosse, die onder teekent als „lid van den stadsraad van Straatsburg, op het oogenblik in de gevange nis" o.a. Het ware doel van dit proces is de Elzassische beweging tegen te houden en haar doodelijk te treffen. DE ONLUSTEN TE LIMOGES PARIJS, 10 Juni (V.D.) De onlusten zijn thans door de politie en militairen onderdrukt. Desondanks vreest men voor verdere onlusten Maandag. Het aantal ge wonden bedraagt 300, waarvan alleen reeds meer dan 200 politiebeambten en soldaten. 48 Personen zijn gearresteerd. De pleinen bleven nog onder militaire bewaking staan. De burgemeester van Limoges is ontheven van zfjn functie als hoofd der politie. De ver oordeelde moordenaar Barataud is heimelijk naar de gevangenis van een andere stad overgebracht. EEN ONGELUKKIG VERLOOPEN BOOTRACE LONDEN, 9 Juni (V.D.) Zaterdagavond heid van alle dagen wat breken. Toen gebeurde het op zekeren avond, dat Joan wegens ziekte van een leeraar wat vroe ger van een taalles terugkeerde. Waar zij gewoonlijk nooit voor tienen thuis kwam, was haar tante op bezoek gegaan naar een oude kennis, zoodat Joan alles in het duister gehuld vond. Ze stak de lampen aan, rakelde het vuur wat op en begon te droomen. Hoe het kwam, het leven scheen haar lang zoo genoeglijk niet meer als voorheen en toch, Joan had moeilijk kunnen zeggen wat er nu eigenlijk aan mankeerde. Opeens werd zij gewaar dat zij in tranen dreigde uit te barsten. Ze sprong op en trachtte de gedachte daaraan van zich af te schudden. Ze begon de poes te streelen en zette zich dan neuriënd met het beest op den schoot voor het venster. Zoo verdiept was ze in haar wijsje en in het zien naar het leven op de straat beneden, dat zij niet eens Op de deur hoorde kloppen, doch nochthans met een kreet van genoegen opsprong, toen de „Ver loren Zoon" binnenkwam, die het noodeloos had gevonden nog langer te wachten. Door het genoegen hem echter weer te zien had Joan niet opgemerkt, dat zijn gang eenigzins waggelend was en hij blij scheen te zijn, dat hij zich in den leegen stoel van tante Joan kon laten vallen. „Wat ben je lang weg geweest!" riep ze vroolijk uit. „Heb je een prettige vacantie zijn van Dover 49 motorbooten gestart voor een race op het kanaal. De onderneming eindigde gelijk ervaren zeelieden reeds voor speld hadden in een ramp. 2 der schepen werden opgenomen door het Goodwin-licht schip, 30 naar Dover teruggesleept, terwijl het grootste gedeelte der overigen in hulpe- loozen toestand aangetroffen werden en ge red moesten worden. 6 deelnemers worden vermist en zijn naar men vreest verdronken. De start was geschied bij een tamelijk zwaren zeegang en dichten mist. zoodat verscheidene deelnemers niet eens in staat waren den juisten koers te nemen. DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN FRANKRIJK De Fransche Kamer heeft het wetsvoor stel van kolonel Plchot aangenomen, hetwelk bepaalt, dat de thans onder de wapenen zijn de militairen, die vader van één of meer kinderen zijn, en zij, die tot een gezin van ten minste vijf kinderen behooren, na een diensttijd van een jaar met groot verlof zul len worden gezonden. DE ONDERWIJZERSSTAKING Gemeld wordt uit Parijs, dat de staking van onderwijzers is uitgebroken in de depar tementen Loire, Allier, Ain, Morbihan, Finis- tère en Var. Ook de onderwijzers in het de partement van de Seine hebben, gelijk reeds gemeld, besloten lijdelijk verzet bij het afne men der examens te plegen. DE DUITSCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ Tariefverhooging voorgesteld De Duitsche rijksspoorwegmaatschappij heeft besloten bij de rijksregeerir.g, naar aan leiding van de uitspraak van de uit de arbi trale uitspraak in het loonconflict voortvloei ende nieuwe uitgaven, een voorstel tot arief- verhooging in te dienen, daar alle besprekin gen voor een dekking dezer uitgaven op een andere manier geen kans op succes hebben. SINGEN, 9 Juni (V.D.) Heden om 4 uur 55 is de extra-trein van den Egyptischen koning in het met rijke «vlaggen versierde station Singen aangekomen. De koning werd o.a. verwelkomd door den voormaligen mi nister van buitenlandsche zaken Dr. Rosen, Koning Foead van Egypte den Duitschen gezant te Cairo e.a. In het gevolg van den koning bevond zich ook de Turksche minister van buitenlandsche zaken. Van beide kanten werden de gebruikelijke hartelijke betuigingen van vriendschap tus schen de beide landen gesproken, waarna de koning weer in den trein stapte om zijn reis naar Berlijn te vervolgen, waar hij Maandag om 10 uur verwacht wordt. COMMUNISTISCHE RIJKSPARTIJDAG BERLIJN, 9 Juni (V.D.) Zondagmorgen is te Berlijn de twaalfde Rijkspartijdag der communistische partij, waar ongeveer 350 vertegenwoordigers uit alle deelen van het rijk samengekomen waren, gehouden. De Rijksdagafgevaardigde Pieck opende de vergadering. Hij verklaarde o.a. dat de Zater dag in het Sportpalast gehouden demonstra tie getoond heeft, dat de uitlatingen der burgerlijke pers over zoogenaamde terneer gedruktheid en isoleering der partij onzinnig waren. Verder herdacht spr. de slachtoffers van den eersten Meidag. In het presidium van den partijdag werden gekozen: Thaelman, Rommele, Heckert en Pieck, terwijl in het eerepresidium o.a. Stalin en verder gearresteerde communisten uit alle landen en een vertegenwoordiger van de sca- kingsleiding in Bombay opgenomen worden. De rest van de openingszitting was gewijd aan begroetingstoespraken der vertegenwoor digers van buitenlandsche partij-organisaties vertegenwoordigers van de internationale en van de Russische partij. TROTZKY VRAAGTE EEN PASVISUM VOOR ENGELAND Trotzki heeft in een telegram aan Ramsay MacDonald om een pasvisum verzocht, waar bij hem vergunning wordt verleend naar Engeland te komen. Trotzky motiveert zijn verzoek met dringende gezondheidsredenen. KERK EN STAAT IN ITALIë Mgr. Bergomgini Duca, secretaris voor bui- gehad?"' „Heerlijk", antwoordde hij met een ver wezen blik, wat Joan echter niet merkte, omdat zij in het lamplicht stond en hij in de schaduw zat. „Ge hebt zeker wel heele portefeuilles vol schetsen meegebracht van de reis", meen de Joan. „Wanneer krijgen we ze te zien?" „Schetten?" lalde de „Verloren Zoon". „Schetsen ja; 'n heele boel aardige meis jes ook maar toch niet zoo mooi als als jij, als men je lang aankijktgeef me een kus, Joan." Een oogenblik zag Joan hem verbijstert: en misnoegd aan. Doch dan bloosde ze hevig, toen ze den toestand bemerkte waarin de kunstenaar verkeerde, dien ze meende lief te hebben. Hij moest dronken zijn, meende zij, ook al had ze zoo iets nog nooit meege maakt. Intusschen had de jongeman zich overeind gewerkt en kwam hij op haar toe om zich te veroveren wat hij wenschte. „Hoe durf ge! Hoe durft ge!" riep Joan met een gebaar vol afschuw. Ze sloeg de handen uit om zich uit zijn greep te hou den en het evenwicht van den beschon- kene werd verbroken zoodat hij op de sofa neergeleed en Joan de vlucht kon "hemen. Haar eerste gedachte was, om de vlucht te riemen naar beneden, maar toen zij zich niet achtervolgd zag, bedacht zij zich en sloop weer naar boven. Een oogenblik luisterde zij voor de deur en ze hoorde duidelijk een ge- tengewone geestelijke zaken, is benoemd tot nuntius bij het hof van Italië. De financieele vereffening Onmiddellijk na de ratificatie van de Late- raan-verdragen heeft de minister van finan ciën een cheque van 1.750 millioen lire aan kardinaal Gasparri overhandigd, gelijk in de financieele conventie, welke tót de verdragen behoort, is bepaald. De gezant bü het Vaticaan De koning van Italië benoemde senator graaf Cesare Varia de VeCchi, minister van staat, tot gezant bij het Vatic&aft. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO Portes Gil bevestigt dat bespre kingen aanstaande zijn President Portes Gil heeft het bericht be vestigd, dat in de pers was gepubliceerd, vol gens hetwélk het doel van het bezoek van Mgr. Ruiz y Flores, aartsbisschop van More- lia, is, met hem het vraagstuk van de katho lieke kerk in Mexico te bespreken. Mgr. Ruiz zal vergezeld van bisschop Dioz waarschijnlijk Zondagavond in Mexico aan komen. FENG EN NANKING Volgens een te Parijs uit Sjanghai ont vangen bericht van het persbureau Indo- Pacifique zou Feng Joe Hsiang van plan zijn, toch een offensief in te zeten. Men meent te weten, dat zijn troepen in vier richtingen zullen oprukken. De .brief,- waarin hij Nanking zijn onder werping aanbood, zou slechts de bedoeling hebben gehad, tijd te winnen om zijn reserve troepen te versterken. Vliegende kikvorschen en draken Op Borneo leeft een boomkikvorsch (Rha- cophorus pardalis), die in zijn reusachtige zwemvliezen zulke goede „vleugels" heeft, dat, wanneer hij ze als valscherm gebruikt (waarbij het onderste gedeelte van het lichaam, dat bij het vliegen opgeblazen wordt ook meewerkt), deze kikvorsch goed zou kunnen vliegen. Het vliegen der boomkikvorschen is eigen lijk meer „groote sprongen" maken. Volgens de laatste onderzoekingen van Martinelli functionneert het spierweefsel van het springbeen "als motor, wanneer de kikvorsch van een boom afvliegt, werkt bij die bewe ging bovendien ook nog de tegenovergestelde energie mee. Met behulp van dit „vliegap paraat" zijn deze kikvorschen in staat ook van den grond af tamelijk hoog te springen om dan vanaf een zekere hoogte een vlie gende beweging te maken. De vliegende kikvorschen, waarvan er meerdere soorten zijn, vliegen slechts hoofdzakelijk, wanneer zij in gevaar verkeeren, dikwijls echter ook wanneer zij hun prooi achtervolgen of wan neer zij zich vlug van de eene plaats naar de andere willen begeven. In Zuid-Azië leeft het eenig vliegende reptiel dat er op de wereld bestaat, n.l. de vliegende draak (Draco volons), die echter veel beter vliegt dan de kikvorsch en zelfs glijvluchten kan uitvoeren tot 20 M. toe. Bij deii vliegenden draak berust het vllegver- mogen op een vergrooting van het lichaams vak, dat door zfjn naar beide zijden sterk uitstekende ribben, die door de huid ver bonden zijn, een waaiervormig valscherm vormt. Ook bij het vliegen van den draak gaat het weer voornamelijk om zeer groote sprongen. De mooi gekleurde dieren gebrui ken hun vlieg- en springkunst vooral om hun prooi te bemachtigen of bij eventueele vervolging er aan te ontkomen, door een groote glijvlucht te maken, waardoor zij al dadelijk buiten het bereik hunner vijanden zijn. Waar men vroeg naar bed gaat! De directeur van een der grootste ra dio-zendstations in Japan, R. Aoyama, ver toeft momenteel in Engeland om de in richting der Engelsche zendstations en hunne uitzendingen te bestudeeren. Later wil deze directeur bok verschillende zen ders, van het vasteland gaan bezoeken. In Japan heeft men thans reeds 550.000 luisteraars; de meesten hebben echter slechts een heel goedkoop ontvangtoestel. Japan heeft zelf zeven zendstations die re gelmatig over de dichtbevokte streken van dit eilandenrijk verspreid liggen. De uit zendingen worden in Japan veel vroeger beëindigd dan in andere landen nl. reeds 's avonds om 9 uur, want de Japanneezen gaan reeds vroeg naar bed. De program ma's zijn ingericht als in Europa en niet zooals in Amerika waar men een heel af wisselend programma heeft dat geheel af hankelijk is van de keuze van den omroe pen. Het Japansche volk houdt van tucht het publiek verlangt een zorgvuldig gekozen programma en men is erg gestoord wan neer het zendstation haar aangekondigd programma niet stipt uitvoert. Informatiebureau voor de Ameri- kaansche Katholieken. De „National Council of Catholic Men" (Nationale Bond van Katholieke Mannenj, heeft in Washington een bureau gevestigd' dat tot taak heeft: 1. Inlichtingen te verzamelen èn te ver strekken over katholieke boeken, brochuren en tijdschriften. 2. Berichten te verzamelen, die betrekking snurk, dat haar nog woedender maakte. Het was inderdaad de „Verloren Zoon" die zijn naam eer aandeed. Hoe kon hij het wagen zóó bij haar binnen te dringen? En daar te gaan liggen slapen! Een riing vol afschuw een golf van ontgoocheling kwam over haar en een diepe blos van schaamte overdekte haar wanen. „Is er -iemand hier?" vroeg zij. aanklop pend aan de gezamenlijke werkkamer der boven haar wonende jonge schilders. Ze was blij dat ze de stem van Elkington hoorde, die haar kwam open doen. Op hetzelfde oogenblik kwam ook Wilmot, de boezemvriend van Elkington, toegesneld. Wilt u beiden onmiddellijk beneden ko men?" gebood Joan, midden in de deurope ning. „Ik wil hebben dat ge den „Verloren Zoon" uit onze kamers haalt!" „De ezel!" riepen de beide jongelui tege lijk. „Wat had de gek daar nu te doen in dien toestand?" Joan volgde hen en wachtte terzijde tot de ontruiming had plaats gevonden. Ze hoorde de stemmen der beide andere jonge schilders nu eens vriendelijk, dan gebiedend en zag hen ten slotte samen met een half onwilligen kunstbroeder naar boven wankelen, dien ze moeite hadden veilig op de hoogste étage te doen belanden. Dan snelde ze weer naar binnen en deed de deur op slot. Een oogenblik stond ze mid den tusschen de omver geworpen stoelen en de overhoop gehaalde kussens, luisterend naar het gestommel boven haar hoofd. Ze lachten, nu lachten met wat voor haar een drama was! Ze was dan ook eerst niet van plan te openen, toen een oogenblik later Elkington weer aanklopte en beleefd vroeg of ze hem even te woord wilde staan. Toen ze open deed, vergat hij de verontschuldiging, welke hij wilde komen maken, en zag slechts verbaasd naar de betraande oogen van het meisje. „Het is werkelijk niet zoo verschrikkebik als u wel denkt, juffrouw Joan" zei hij, in de veronderstelling haar te troosten. „Hij is slechts een beetje luidruchtig, zooals wel eens meer met goed geluimde artisten gebeurt." „Neen! Ga weg! Ga weg!" riep Joan ver ontwaardigd. „Ge maakt het slechts erger en erger. Dat geloof ik niet, dat kin ik niet ge- looven!" Voor haar beteekende deze gebeurtenis het eind van haar droomen van liefde, een treur spel niets anders. Elkington trok zich verbaasd terug, en wist niet wat nog meer aan te voeren, terwijl Joan zich weer peinzend neerzette in afwach ting dat hare tante terug zou komen. Toen Joan echter den rommel opruimde, veroorzaakt door den onaangenamen bezoe ker, vond zij onder de canapé een nieuwsblad. Haar eerste beweging was om het te vernieti gen en tot een bal geperst in het vuur te werpen. Doch toen vielen hare oogen als bij toeval op een opschrift dat ze doorlas, en plotseling werd zij krijtwit van schrik. Een half uur later was Joan nog niet van h ontzetting bekomen en toen hare tante nentrad vond deze haar in tranen badend snikkend O, tante, tante! Steven is verdr0^ kenzijn schip is verongelukt en met m en muis vergaan Het was een stuk vermagerde Joan, de volgende weken zich naar haar be - heden begaf. Meer dan eens vroeg "^ej tante zich angstig af, of Joan het nog tot de vacantie weer aanbrak zou kun1 uithouden in de drukte van de firma W Brown, want ze zag voortdurend moeid en bleek. Voor Joan zelf scheen leven alle aantrekkelijkheid te hebben ji loren. De man, wien zij bijna haar geschonken had, was te diep gezonken dat zij nog ooit aan hem zou kunnen ken, en de man, wiens onzelfzuchtige de zü had verworpen, rustte nu °P gp bodem van den Atlantischen Oceaan- nu voelde ze, ais ze aan Steven dach w.eg' het om harentwille was dat deze was getrokken van Jasmine Cove. Nu, nu ze eerst, hoe dierbaar hij haar ten^ s was geweest nu, nu het te laat was- (Wordt vervolg"*'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6