Stadsnieuws DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 11 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Het droge voorjaar Minahassa „Alberdingk Thiim" weer kampioen „Utile Dulci" Comité vergadering Herwonnen Levenskracht De wijzigingen der Invaliditeitswet •langrijke muiitvohdst te Bloemendaal De heer P. J. M. van Tetering Nederlandsche Handels- en Landbouwbank Personalia Concert op het Voorhelmplein BURGERLIJKE STAND Herkeuring voor dett Dienstplicht Jubileum Examencommissie Handelscorrespondent vreemde talen Gevonden dieren en voorwerpen HEEMSTEDE NIEUW-VENNEP INGEZONDEN „Practicus" schrijft in het weekblad voor bloembollencultuur over het droge voorjaar en de middelen, die de bloembollenkweekers in het werk stellen, om de gevolgen daarvan te bestrijden het volgende: De droge periode die nu achter ons ligt, welke in vereeniging met den strengen win ter de oorzaak is van een vrijwel algemeen matig gewas, is door verscheidene kweekers met succes bestreden door het in werking stellen van een of meer pompen. Zelf ben ik ook aan 't pompen gegaan en ik kan wer kelijk zien, dat het niet vergeefsch' geweest is. Wij zijn hieraan evenwel nog niet gewend en hebben geen ondervinding van een kunst matige bevloeiing, zoodat het niet uitgesloten is, dat wij nog voor verrassingen komen te staan. Het waterpompen is op zeer verschil lende manieren gebeurd. Zoo heb ik zelfs 'n paar man zien staan pompen met een z.g. kattekop, dat dit een dure en tevens halve maatregel Is, zal iedereen wel duidelijk zijn. Weinig, en door te veel onkosten bovendien te duur, water. Vooral het te weinig water was m.i. orzaak van geen zichtbaar succes. Neen, dan heb ik het in de Zilk bij Hillegom beter gezien. Daar was een pomp in werking gesteld, die wel een poldertje leeg kon malen. De hoeveelheid water was dan ook over weldigend en werd enkele honderden meters ver weggevoerd' tuschen de bollen en tulpen in; zelfs in het meest verwijderde punt van den tuin bleken de gemaakte greppen en grepjes over te loopen. Ofschoon het mij niet mogelijk was daar eens te kijken, ben ik er van overtuigd, dat succes hier verkre gen is en dat de grond daar met water ver zadigd werd. Het nieuwe van het bevloeien heeft ongetwijfeld geleid tot half werk, want er zyn zelfs pompjes in werking gesteld van 1 duim, welke zoo weinig water gaven, dat het wel niets gegeven zal hebben. Het water zakte op een paar meter afstand in den grond weg en kwam niet verder. Vreemd vond ik het, dat direct bij de eerste regen buitjes de meeste pompen stilgezet en zelfs opgeruimd werden. Dit paar buitjes hebben in vereeniging met het grondwater enorm veel goed gedaan en onze bloembollen lek ker opgefrischt, maar meer ook niet. Dat die groote pompen stopgezet weiden is te begrijpen, de werkelijk geweldige massa water, die daar ingepompt werd moet vol doende geweest zijn en kon dit pompen zonder bezwaar bij het eerste regenbuitje ge staakt worden. Maar die kleine baby-pomp jes hadden niet stopgezet moeten worden, deze hadden juist met een weinig regen en met de hulp van het grondwater in enkele dagen de bewuste akkers radicaal vochtig kunnen maken. Terwijl het nu zeer lang zal duren en bij het veranderen van het weer misschien zelfs tot aan den rooitijd droog zal blijven. Niemand in de bollenstreek kan feitelijk van ondervinding spreken op het gebied van kunstmatige bevloeiing, uitgeni- men enkele personen In „de Noord". Wel heb ik ondervonden, dat draineerbui- zen dubbed gebruikt ktmnflfe worden en wel voor afvoer in het najaar van het overtolli ge water en gedurende den zomer voor toe voer. Wanneer een tuin uitstekend gedrai neerd is, heeft men tevens uitstekende toe voerkanaaltjes door den geheelen tuin. Deze hebben het voordeel, dat zij het water re gelmatig verdeelen over den geheelen tuin, hetgeen met greppen niet zoo gemakkelijk is te bereiken. Veel water dat thans by het beginpunt in den grond naar de diepte zakt, en geen nut doet, kan dan rendabel gemaakt worden. De afstand welke vanuit een centraal punt bereikt kan worden, is dan eveneens veel grooter, wat natuurlijk van beteekenis is, terwijl ook met een kleinere pomp gewerkt kan worden. Alle jaren kan men zien, dat reeds lang be teelde tuinen verlaagd worden en soms is die verlaging beduidend. Er zijn tuinen, wel ke ondanks de lage ligging toch nog verdro gen en waar enkele jaren geled'en reeds pom pen geplaatst werden. Vroegere jaren was dit niet noodig, ook zijn er tuinen welke in de omgeving liggen der Amsterd. Waterlei ding, welke,veel water tot zich neemt, zulks ten nadeeW.der tuinen. Het „zeggen" van vele kweeke», dat wij waarschyniyk een dergelijke -droge periode de eerste vijftig jaren niet '-meer zullen beleven, mist eiken grond, daar b.v. in Mei 1922 nog minder re genwater ls gevallen dan in Mei 1929. Bijna alle jaren hebben wij enkele weken, dat er geen of niet voldoende regen valt en zouden wij, zoo dit mogelijk geweest was, vater ingepompt hebben. Nog een voorname factor welke waar schijnlijk door velen over het hoofd' gezien wordt, is de mogelijkheid om bij een goed aangelegd draineer- en toevoersysteem het water gedurende den winter op het ge- wenschte peil te houden. Het te veel kan afgevoerd, a'och het tekort bijgevuld wor den, zoodat het uitdrogen van den grond en het daarmede gepaard gaande dieper in vriezen voorkomen kan worden. Dat dit laatste van groote beteekenis is, hebben wy dezen winter kunnen zien. Ongetwijfeld zullen er ondernemende firma's gevonden worden, welke de les dezen winter en dit voorjaar geleerd, ter harte gaan nemen en ook den waterstand in hun tuinen naar verkiezing regelen willen. In onze moderne schuren, die goed ingericht zyn, kunnen wy reeds veel bereiken, al heeft het by verschel denen nogal moeite en ook wel misgewassen ten gevolge gehad. Wij moeten leeren met scha en schande, zegt het spreekwoord, wat ook wel van toepassing zal zyn op de ver schillende manieren van watertoevoer in onze tuinen. Dat er evenwel na verloop van enkele ja ren meerdere bloembollengronden zoodanig ingericht zullen worden, dat het water op elk gewenscht peil gehouden kan worden, Is zeker. Vermoedelijk zullen meerdere bedrij ven zch aaneensluiten om zoodoende als het ware kleine poldertjes te vormen en ge meenschappelijk de onkosten te bestryden. Het is moeiiyk een juiste richting aan te geven, doch mij lijkt een goed ingerichte leiding van draineerbuizen zeer gewenscht, te meer daar een dergeiyke leiding zoowel voor af- als voor toevoer gebruikt kan wor den. Bij ieder, die de Minahassa kent, wekt dit woord de herinnering aan een mooi, zonnig, vruchtbaar land met een sympathieke bevol king. Men meent gewooniyk dat de Minahas sa het noordelijk schiereiland van het gril lig gevormde eiland Celebes omvat. Deze meening la onjuist. De Minahassa is niet meer dan het noordeiyk puntje van dit schiereiland. De oppervlakte is ongeveer ge- ïyk aan die van de provincie Noord-Brabant, terwijl het aantal Inwoners de 225000 niet te boven gaat. Het landje grenst ln het zui den aan het Kykje Bolaang Mongondou en wordt overigens omspoeld door de Moluk- sche en de Celebes-zee. De omstandigheid dat verschillende dee- len van dit vruchtbare land op uiteenloo- pende tydstippen werden bevolkt door utt- zwermingen van omliggende eilanden, mis schien voor een deel wel van de Filippynen, zal wel niet vreemd zyn aan de veeltallig- heid van het volk. De verschillende stammen toch hebben hun eigen talen bewaard, talen, die soms een gebied omvatten van niet meer dan enkele tienduizenden menschen. Ma- lelsch geeft ook hier de uitkomst in den vorm van algemeene omgangstaal. De Minahassers hebben van hun buren en hun vrienden dikwijls weinig vreugde be leefd. Mongondouers, Bolaangers en Man- gindanosche zeeroovers deden om beurten in vallen in het land en plunderden de bevol king, die door de groote innerlijke verdeeld heid onmachtig was zich met succes te ver zetten. Dit bracht de verschillende stammen er tenslotte toe zich tegen den gemeensehap- pelijken vijand te vereenigen en een bond genootschap met elkaar te sluiten, welk bondgenootschap aan het land later zijn naam gaf, „ESA" nameiyk beteekent in de landstaal „één". Het voorvoegsel „ma" maakt er een werkwoord van: „Maesa", dat dus éénmaken of vereeniging beteekent. Door 't invoegsel „in" wordt het voltooide deel woord gevormd „Minaesa" beteekent dus ver- eenigd of verbonden. Minaesa is verbasterd tot Minahassa. In het midden van de 16e eeuw versche nen de Spanjaarden aan de Minahassasche kusten. Zij vestigden zich daar en trokken het land in, o.a. om er genoegens na te jagen, die ze aan boord van hun schepen op schier eindelooze zeereizen ontbeerden, zy lagen in sommige streken spoedig over hoop met de mannelijke bevolking, die het met leede oogen aanzag, dat hun vrouwen en dochters er zoo'n slag van toonden te hebben om voor de vreemde indringers de bekende rozen ln 't aardsche leven te vlech ten en te weven. En al waren er nu wel streken, waar men er niet afkeerig van was om in zij 't dan ook tydeiyke familie relatie te treden met de vreemdelingen, voor het meerendeel was toch van die indringerige Kastilianen niet gediend. De heeren begonnen te aanmatigend op te tre den. Ze drongen ongenood de wonin gen binnen en de ponjaard, gestoken in den wand van het huis of in den vloer, was voor den wettigen heer des huizes het tee- ken, dat de Kastiliaan tijdelijk heer en mees ter in het huis wenschte te zijn en niet ge stoord wilde worden in het herdersuurtje met de vrouw of de dochter des huizes, waar in zij elkaar wel niet het Maandagochtend blad zullen hebben voorgelezen. Zoo kwam het tot opstanden en gevechten en omstreeks 1655 togen vier volkshoofden naar Temate, om er de hulp in te roepen van de Oost- Indische Compagnie, die vrijwel dadelijk aan die roepstem gehoor gaf en begon met te Menado een fort te bouwen. In 1660 verslag Simon Cos de Spaansche vloot in de baai van Menado. De Spanjaarden werden verdreven en geleidelük vestigden zich de Hollanders aan de kusten en in de binnenlanden, en op 10 Januari 1679 sloot Gouverneur Padbrugge met de Inlandsche Hoofden een contract, waarby men elkander wederkeerfg vriend schap, trouw en steun beloofde Behalve enkele duizenden Mohammeda nen zyn de Minahassers Christenen. Een groote meerderheid bélijdt den Pro- testantschen, een minderheind den Roomsch- Katholieken godsdienst. Het land ls bezaaid met kerken en scholen. Het onderwijs staat in de Minahassa op een vry hoog peil, zoo dat er betrekkeiyk weinig analphabeten zijn. De hoogere ontwikkeling, die dit onderwys den menschen gebracht heeft, heeft de Mi nahassa gemaakt tot een centrum van be schaving voor de omliggende streken. De uit zwermende onderwijzers en godsdienstonder wijzers vormen met hun gezin dikwyis een klein beschavingsmiddelpunt op de meest afgelegen plaatsjes en eilanden. Als man doers zyn de Minahassers werkzaam op on dernemingen in alle deelen van de Molukken en den geheelen archipel, en op zeer vele Regeeringsbureaux treft men ze aan als ad ministratieve ambtenaren in hoogeren en 1 ageren rang. Ook in het leger staan ze in hoog aanzien en aangezien men daar al leen de lichameiyk gezonden aanneemt, ter- wyi ook de andere uitzwermers in den regel tot de lichameiyk besten behooren, zijn wel eens wat veel jonge, gezonde krachten aan de- jonge Minahassasche samenleving ont trekken, wat waarschynlijk wel niet zonder invloed ls gebleken op den hygiënischen staat van het volk. Bovendien laten de hygiëni sche toestanden in de dorpen zeer veel te wenschen over. Epidemieën van malaria en dysentrie teisterde bevolking bü initia ling, Mac* de grootste vijand is de tuber culose, die in de Minahassa helaas een volks ziekte is geworden, die jaariyks tal van of fers vraagt. Het is daarom een goede gedachte geweest om bii gelegenheid van de herdenking van het feit, dat de Minahassa en Nederland 250, jaar verbonden zyn geweest, door het Neder- landsche volk als biyk van sympathie aan het volk van de Minahassa te doen aanbie den een ziekenhuis en een sanatorium voor longlijders. Een plaatselijk Comité zal daarvoor ook te Haarlem gelden inzamelen. A. G. B. De Haarlemsche R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thym" heeft in de competitie- wedstryden van den Ned. R. K. Tooneelbond het hoogste aantal punten behaald, zoodat zy wederom met den eerepalm bekroond zal worden. Het is nu de vierde maal, dat „A. T." kampioen is. De zilveren wisselbeker moet vüf maal verdiend worden, om hem in eigen dom te verkrijgen, Wü sluiten ons gaarne aan by de gelukwenschen der vele vrienden en donateurs van „A_ T.". Proficiat! Bij het Zondag gehouden concours van de Muziekver. „de Eendracht" te Amsterdam, behaalde bovengenoemde vereeniging met 101 punten een 2en prys. De tufoerculo6e-vereeniging Herwonnen Levenskracht houdt Woensdag 19 Juni een comité-vergadering, waartoe alle bestuurs leden van de vakorganisaties en onderaf- cfeelingen van den R.K. Volksbond uitge- noodigd zullen worden. Deze vergadering zal een krachtige voorbereiding zijn tot het welslagen van den z.g.n. Speldjesdag van Herwonnen Levenskracht, Het bestuur zal trachten dit jaar den Speldjesdag zoo grootsch mogelijk te doen slagen. Na een rijp beraad! heeft het bestuur besloten dit jaar met iets aparts voor den dag te ko men, Br zullen dit jaar geen bloempjes te koop aangeboden worden, doch wel kan het be stuur verzekeren dat op Zondag 14 Juli geheel Haarlem in vlaggentooi zal zfln. Ook de comitéleden en vooral de Parochielei ders worden dringend verzocht deze ver gadering by te wonen. Reeds kan het bestuur mededeelen, dat B. en W. toestemming hebben verleend tot het houden van onzen traditioneelen Speldjesdag. Kom laat nu eens een ieder even den ken aan Herwonnen Levenskracht en deze Comité-vergadering komen bezoeken. Con vocaties zullen dezer dagen toegezonden worden. Het mag bekend worden geacht, dat de Wet van den 24sten April 1929, houdende wijziging der Invaliditeitswet, in het Staats blad van den achtsten Mei 1929 no. 204 is geplaatst. Wat echter niet van algemeene bekend heid zal zyn is, dat deze wet vermoede lijk op 10 Juni 1929 in wekring zal treden en wat de bü die wet aangebrachte wijzi gingen behelzen. De voor werkgevers en werknemers be langrijke wijzigingen zyn zeker wel de wij zigingen van de artikelen 3 - 6 - 328 eerste lid. en 373. De loongrens in artikel 4, welke 1200 bedroeg, is verhoogd' en gebracht op 2000. Onder arbeider wordt nu in de Invalidi teitswet verstaan ieder, die den leeftyd van 14 jaar heeft bereikt, niet in werkelijken militairen dienst is en in loondienst arbeid verricht binnen het Rijk en tegen een loon van niet meer dan 2000 gulden per jaar. Als arbeider wordt echter niet beschouwd degene, die als leerkracht in dienst is 'by een inrichting of instelling van onderwijs, indie hem door het Rijk pensioen is ver zekerd. Willen de arbeiders, die nog niet in het bezit zijn van een rcntekaart en die tus- schen 30 Juni 1922 en (vermoedeijk) 10 Juni 1929 in loondienst zyn getreden, op den datum van in loondiensttreding den leeftyd van 35 jaar nog niet hadden be reikt en een loon verdienen van niet meer dan 2000 per jaar, onder de nieuwe be paling vallen, dan zullen zy zich thans tot het bekomen van een rentekaart ten spoe digste bij den Raad van Arbeid moeten aanmelden. De verplichting tot premiebetaling voor den werkgever blijft echter voortduren, tot dat de arbeider voor goed een vast loon gaat verdienen van 3000 of meer per jaar. Artikel 6 der Invaliditeitswet wordt als volgt gelezen: „Pooien of andere ontvangsten van der den, welke verband houden met ten be hoeve van den* werkgever verrichten ar beid, worden als loon volgens deze wet be schouwd." Door de wyziging van artikel 6 komen nu ook kellners, e.d. onder de bepalingen van de wet te vallen en zullen in het ver volg «ook voor hen zegels geplakt behooren te worden. De wijziging van artikel 328 is voor de werkgevers van zeer groot belang. Aan het eerste lid van artikel 328 der Invaliditeitswet zijn de volgende woorden toegevoegd: „De Raad' van Arbeid is be voegd om het nagevorderde bedrag te ver- hoogen met tien ten honderd, naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste 10 centen. Deze verhooging wordt voor dè toepassing van de artikelen 209, 219, 235 en 383, eerste lid als premie beschouwd." IJit deze wijziging blijkt, dat aan den Raad van Arbeid de bevoegdheid wordt toe gekend een soort boete op te leggen ten bedrage van 10 pet. van het bedrag der na te vorderen premie. Zoo zal, wanneer 52 premiën van 60 cent nagevorderd moeten worden (52 x 60 cent is 31.20) een boete kunnen worden opgelegd van 3.20 (10 pet. van 31.20 naar boven afgerond tot een veelvoud van tien centen). Willen de werkgevers derhalve niet het gevaar loopen, dat deze verhooging (of boete) op hen wordt toegepast, dan zullen zij van nu af moeten zorgen, dat de ren tezegels regelmatig op de rentekaarten ge plakt worden. Men gelieve niet uit het oog te verliezen, dat de Raad van Arbeid Haarlem zich thans genoodzaakt zleti telken jare ruim 100.000 aan I. W. premie na te vor deren, hetgeen met zeer veel kosten en moeiten gepaard gaat. De wijziging van artikel 1373 is van veel belang met het oog op een eventueele aan vraag om ouderdomsrente. 9an het eerste lid van artikel 373 der in validiteitswet is thans de volgende volzin toegevoegd: „Voor de toepassing van het in dit lid bepaalde wordt over weken, waarover geen premie is betaald wegens ziekte of gebrek aan werk, geacht premie te zyn betaald in dien en voor zoover het quotient, dat wordt verkregen bij deeling van de waarde der betaalde premiën door het getal 25, groo ter is dan het aantal betaalde premiën." Door deze bepaling is de waarde der ge plakte zegels van groot belang geworden. Indien een verzekerde tengevoge van ziekte werkloosheid gedurende meerdere weken open vakjes op zijn rentekaarten heeft, dan wordt nu eerst nagegaan hoeveel zegels hij heeft geplakt en daarna wat de uitkomst van de deeling van de totale zegelwaarde door 25 zal zijn. Is d'e laatste uitkomst hooger dan de eerete, dan wordt dit getal beschouwd als beslissend voor de vraag, of het minimum aantal zegels, benoodigd voor het recht op ouderdomsrente, aanwezig is. Een voorbeeld! moge dit verduidelijken. Verzekerde A., geboren 3 December 1864 moet om op zijn 65e jaar recht op ouder-' domsrente te hebben minstens 5 x 39 en 5 x 47 is 430 zegels in rekening kunnen brengen. Nu zyn echter door ziekte en werkloos heid in het tydvak 3 December 1919 tot 3 December 1929, den dag waarop hij 65 jaar wordt, slechts 250 zegels van 60 cent geplakt met een totaal zegelwaarde van 150. Volgens de oude bepalingen zou deze ver zekerde op zyn 65e jaar geen recht op ou derdomsrente hebben, omdat er 430 250 is 180 zegels te weinig zijn geplakt, zoodat na het 65e jaar nog 180 weken met het plakken van oen zegel moet worden door gegaan en de rente ook eerst 180 weken na het 65e jaar kan ingaan. Volgens de nieuwe bepalingen zal het ge tal, waarmede men in het bovenstaand voorbeeld te rekenen heeft 150 (totale zegelwaarde): 26 600 zijn en dit is bo ven 430. In dat geval zal de verzekerde dus wel een rente van 3 per week op zijn 65e jaar ontvangen. Hoewel nog meerdere wijzigingen in de Invaliditeitswet zijn aangebracht, meenen wü toch mot de hierboven weergegeven wijzigingen, als zynde wel de belangrykste, te kunnen volstaan. Dr. W. M. A. van de Wljnpersse schrift in „de Maasbode": Korten tijd geleden is te Bloemendaal aan het begin van den zeeweg, vóór den water toren, de hierbij afgebeelde munt gevonden, die belangrijk genoeg is om met een toelich ting te worden voorzien. De beeldenaar vertoont Valentinianus I, rorfteinsche keizer (364r—375) met het rand schrift: „Valentinianus pontifex augustus", en de keerzijde de Allerheiligste Drievuldig heid, met het randschrift: „Victoria augCustorum ComXmagenae?) L(aus?) D(eo?) We hebben hier met een merkwaardige con taminatie te doen van Christendom en hei dendom uit den tijd, dat beide wereldbe schouwingen elkander het bestaan in het zelfde rijk betwisten. Valentinianus wordt op deze munt „pon tifex" genoemd, welken titel de Romeinsche keizers hadden als hoofd van den heiden- schen cultus, „pontifex maximus". Vijftig jaren na het tolerantie-edict van Milaan, werd de heidensche cultus dus nog uit de staatskas bekostigd. Zosimus deelt ons mede, dat Valentinianus' zoon, Gratianus, het eerst dit heidensch hoogepriesterschap zou hebben geweigerd, maar zyn bericht laat critiek toe en is door Mommsen, Tillemont en Boissier dan ook niet aanvaard. Schijnbaar stempelde de staat zichzelf dus in den persoon des keizers als heidensch. Dat een dergeiyke titulatuur meer uiting was van conservatie ven geest dan van actueel-beleven, bewijst de andere zyde. Het concilie van Nicea in 325 had de we zensgelijkheid van Vader en Zoon tot dogma verheven en Arius tegen Athanasius veroor deeld. Maar zulk een concilie besliste niet over het leven van geesteiyke stroomingen, en zoo zou de strijd tusschen de aanhangers van Athanasius en Arius nog langen tyd actueel blijven, vooral daar de opvolgers van keizer Constanten den Grooten (t 337), Con- stantius en Constants, resp. de leer van Arius en Athanasius waren toegedaan en deze met hun staatsmacht steunden. Herhaaldeiyk werden pogingen gedaan het meeningsverschil van Julianus den Afvalligen (336), kwamen bij te leggen; ten slotte evenwel, na den dood de beide keizers Valentinianus en Valens aan het bewind, van wie de eerste orthodox was. Deze zijn belijdenis nu, dat de H. Geest uit den Vader en den Zoon (Filioque) voort komt, is op de munt uitgebeeld. Men ziet God den Vader en God den Zoon, beiden de hand aan den bol, waarboven: „De Geest der Duive hangt met schitterende wieken, Die uitgespreid naar paradysdauw rieken". De munt is van goud en uitstekend be waard: de afbeelding van Valentinianus schijnt een jeugdportret te zijn. De afkorting „Com" schijnt de plaats te bedoelen, waar de munt geslagen is, ik vermoed Commagene, aan den Donau. In verband met het zilveren huwelijks feest van den heer P. J. M. van Tetering, schrijft dr. J. van Beurden, algemeen gees telijk adviseur van den R. K. Middenstands bond, een waardeerend artikel over hem. Hij zegt o.m., dat ook het Federatiebestuur in den heer Van Tetering heeft mogen begroeten een organisatiekracht van den eersten rang. „Een man, aldus dr. Van Beurden van het kloeke initiatief zooals er jammer genoeg, al te weinig worden aangetroffen een man ook van grooten werklust en van een werkkracht en doorzettingsvermogen, die eerbied afdwingen en bewondering. Daarvan getuigt vooral zijn arbeid en de vrucht van zijn arbeid in de Haarlemsche Middenstandscentrale. Want van deze Centrale is hij onbetwist baar de leidende stuwende en bezielende kracht. Welnu, deze kracht gaat de heer van Tete ring geleidelijk aanwenden en benutten ook op diocesaan en nationaal terrein. Moge zij daar even vruchtbaar blijken als tot vóór kort zij was in meer beperkten kring. Aan voortvarendheid en geestdrift man gelt het den jubilaris allerminst. De wils- en daadkracht lichten uit zijn flikkerende oogen. En de strak getrokken mond verraadt een beslistheid van karakter, die van wankelen noch wijken weet. Groote verwachtingen hebben we dan ook nog van den heer Van Tetering voor de toekomst onzer organisatie." In de algemeene vergadering van aandeel houders van bovengenoemde Vennootschap Zijn de verlies- en winstrekening over 1928 en de balans van 31 December 1928 goed-: gekeurd. Het voorstel tot verdeeling van het winst saldo, groot f 21.138.51, werd aangenomen en mitsdien is besloten na de voorgestelde af schrijvingen de reserve beduidend te ver- hoogen. Tot commissarissen zijn herkozen de heeren H. G. Hom te 's-Gr«Venhage en M. J. van Til te Middelstum. Op grond van verschillende overwegingen werd besloten ditmaal niet te komen met een voorstel tot dividend-uitkeering. De heer G. H. Wamelink, hoofd der Groen van Prinsterer-school aan de Jansstraat, is benoemd tot hoofd der nieuwe school voor Geref. lager onderwijs aan de Zomervaart. De heer L. van der Zwey, hoofd der school te Alteveer, is tot hoofd der Groen van Prinstererschool benoemd. Men hoopt 1 September a.s. de nieuwe school aan de Zomervaart, althans gedeelte lijk in gebruik te kunnen nemen. Het programma van het Buitenwijkconcert op het Voorhelmplein op Woensdag 12 Juni, 's avonds 8 uur, door de Haarlemsche Tram fanfare, dirigent Reinier van 't Hoff, luidt als volgt: 1. Camerades Pas Redoublé, D. Belleflame 2. Au Printemps, Fantalsie Pastorale H. Fernand 3. Le Dinache aux Champs, Ouverture L. E. Rugers 4. Theresen, Grande walz de concert 5. Delbeck, marche Leon Marchant 6. Echo de Le Escaut, marsch L. Vemaelen 7. Esperia, ouverture R. de Soutes 8. Zelpha, Fantasie G. Gordunie 9. La Jolie Flamande, waltz D. Bauvens 10. Francia, marsch Alb. Revelle Geboren: 7 Juni, zoon van A. L. Tjaden- Langeveld; zoon van A. M. E. A. Niehe- Spiekerman; 8 Juni, zoon van M. van As- Quaytaal; dochter van J. Bosman-v. Ros- sum; zoon van M. C. van Wonderen-Detrie; zoon van G. A. v. d. Beeke-de Greef; zoon van M. Blom-Autritt; 9 Juni, dochter van J. A. Le Noble-Wapperon; zoon van C. E. de Graaff-Walter. Overleden: 8 Juni, H. F. J. Nolthenius, 80 jaar, Hazepaterslaan; 9 Juni, E. G. M. v. Kipshagen, 21 jaar, Nassaulaan; F. B. v. d. Wal, 91 jaar, wyde Geldeloozepad; M. de Groot-de Groot, 35 jaar, Boschen Vaartstr.; j. 2 jaar, zoon van E. Kenseh, v. Loosstraat; H. Roeland-Smits, 77 jRar, Hagestraat; F. Sl„ 2 mnd. zoon van H. J. J, Wehnes, Co- lensostraat; D, Jongert, 77 jaar, Nieuwe Gracht. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de keu ring van de voor de lichting 1930 dezer ge meente ingeschreven personen, door of om trent wie een geneeskundig onderzoek is aangevraagd!, zal plaats hebben op Dinsdag 25 Juni 1929, des voormiddags 10 uur te Am sterdam in het gebouw „Militair logement", Lauriergracht 116. Zaterdag 15 Juni hoopt de heer C. Appel, deklegger, den dag te herdenken, dat hy voor 25 jaar in dienst kwam aan de Cen trale Werkplaats by de Nederlandsche Spoorwegen. In de commissie, in 1929 belast met het examineeren van hen, die een akte van be kwaamheid voor onderwijs in handels-termi nologie en handelscorrespondentie in vreemde talen wenschen te verkrijgen, is benoemd tot lid en voorzitter: dr. S. Elzinga, inspecteur van het middel baar onderwijs in de 5de inspectie, alhier. Terug te bekomen bij Roode, Pijlslaan 122, balbur. v. politie, Smedestraat, broche; Scheelings, v. Oorschotstraat 19, bankbil jetten Ruijgrok, Korte Jansstraat 4, kerk boek R.K.Ferreehorst, Maxwellstraat 32, zwart hondje Kooien, Baljuwslaan 21, kalot je de Wijs, Kolkstraat 28zw., kindermutsje Klooster, Leeuwerikstraat 6, medaille Wie- reijn, Atjehstraat 21, portemonnaie met inhoudv.d. Goes, Oranjestraat 175, pakje kousen Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, tang v. Walen, Kweektuinstraat 18, zwemkaart Spoor, Witte Heerenstraat 29, zakmes bur. v. politie, Smedestraat, zegelpapier v. Aalst, Bakenessergracht 33rd., zweep Homburg, Alb. Thijmstraat 23, zakje met inhoud Delfos, Linnaeuslaan 10, zilverbon Holzapfel, Gasthuislaan 127, rijwielbelas- tingmerkOliedam, Schalkwijkerweg 27, regenjasde Haan, Schoterweg 164ZW., zeildoek (riem)Horeman, Leidschestraat 139, rozenkransWarmerdam, V. Ende laan 50 (Hillegom), autoband bur. v. politie, Smedestraat, actetasch met boeken Visser, Harmenjansweg 82, actetasch met inhoud Vrijer, Amsterdamschevaart I04rd., ceintuur; Veen, Soendastraat 26, dop van benzinetank v. Hesteren, Dr. Leijdstraat 23, geld v.d. Bos, Daraaststraat 8, Duitsche herder Dreijer, Boterstraat 5, herdershond Schrü- mann, Emmaplein 4, dameshorloge bur. v. politie, Smedestraat, handschoen Bosdijk, Tugelastraat 2 rd., hondepenningLoy- mans, Borneostraat 12, honderiem Kennel Fauna, Iersche Setter, gebracht door Dekker Keizerstraat 11 bruine herder, gebracht door Vroom, Harmenjansstraat 83 zwarte kat, gebracht door Wijkhuizen, Riouwstr. 6 zwarte kat, gebracht door Olgens, Staten- bolwerk 30 zwart-witte kat, gebracht door v. Es, Ursulastraat 7 witte kat, gebracht door Presburg, Gr, Houtstraat 88witte kat, gebracht door Steffens, Voortingstraat 15 Kruif, Gen. Cronjéstraat 108, oorbelletje; Kaasenbrood, Z. Brouwersstraat 19, porte monnaie; Overwiel, Spaanschevaartstraat 117, portemonnaie met inhoudv. Hamburg, Indischelaan 20 (Santpoort), portemonnaie met inhoud Jansen, Oudeweg 60, penning Guit, Lange Annastraat 20, kinderschoentje Hemmes, Boekenrodestraat 12, sleutels Snoeks, Dr. Leijdstraat 71, sleutels Holz apfel, Gasthuislaan 127, veiligheidsspelden Vergers, v. Zeggelenstraat 2, werkpak v.d. Berg, Dorreboomstraat 1, zeiltje Jansen, Oudeweg 60, rijwielbelastingmerk 'Stalling, Zomerluststraat 10, rijwielbelas tingmerk Tanis, Brouwersstraat 20, rijwiel belastingmerk bur. v. Politie, Smedestraat, rijwielbelastingmerk. Terug te bekomen bij: Broertjes, Ternate- straat 40, bril; Bur. v. poliite, Smedestraat, bal; Koper, Amsterdamschevaart 134 rood, geld; Witteman, Nagtzaamstraat 79, hand schoen; Fioolen, Weverstraat 4, bruin hondje; Kennel Fauna, jonge gele herdershond, gebr. door De Keijzer, Zocherstraat 82; V. d. Vel de, Krelagestraat 22, regenjas; Kennel Fau na, zwarte kat, gebr. door Boesmans, Ged. Oude Gracht 44; Bur. v. politie, Smedestraat, horlogeketting; Nieman, Bannesteeg 10 a, lorgnet; Dr. Maschaupt, Westerhoutstraat 42, meetlint; Bur. van politie, Smedestraat, portemonnaie met inhoud v. d. Berg, Hof- dykplein 35, idem; Verzylberg, L. Vlaming straat 20, sleutel; Aupes, Kamperstraat 24 rood, sierspeld; v. Hootdonk, Warmoesstraat 14, idem; der Kinderen, Ged. Voldersgracht 7, sleutels; v. Hees, Kerkhofstrat 5 rood, gym. schoentje; Zlrkzee, Rijksstraatweg 218, vulpenhouder; v. Heerden, Beeksteeg 21a rd„ zwempak met handdoek; Ruurda, Damlate- straat 6, rozenkrans; Silvester, Nic. Beete- straat 4 rood, draagriem; Hartmans, Merk manstraat 24, rywielbelastingmerk; Mohr, Graaf Willemstraat 9, idem. Bloemistarbeldersvereenigimg „St. Deus Dedlt" De afd. Heemstede van bovenge- noemden bond houdt Woensdag 12 Juni, des avonds 8 uur, een ledenvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda bevat o.m.: Verkiezing penning meester en bespreking bloemententoonstel ling 1930. Gezien de belangrijkheid dezer beide pun ten en het groote succes van de vorige huis- broei-bloemententoonstelling, worden alle le den dringend ultgenoodlgd deze vergadering by te wonen. Duivensport „Gevleugelde Vrienden" Zondag werd deelgenomen aan de wedvlucht van Melun (Frankrijk), afstand 449 KM. Irt concours 40 duiven. Losgelaten om 6.10 v.m. De uitslag was als volgt: 1, 4, 7 A. Verdon- schot Jr.; 2 W. Eckhof; 3, 6 E. D. des Bou- vril; 5, 8 W. v. Huis. Eerstgetoonde duif 12 uur 58 min. 54 sec. Laatste prijswinnaar 1 uur 37 min. 21 sec. De beschikbaar gestelde eereprys werd ge wonnen door A. Verdonschot Jr, Vlschwedstrijd „De Dageraad" Zondag hield het vischcollege „De Dageraad", geves tigd ln café Van Trigt, zyn eersten kaswed- stryd in, dit seizoen op witvlsch. Er werd gevischt op witvlsch ln de Ringvaart tus schen Hillegom en Bennebroek. De pryzen, bestaande uit fraaie, luxe-voor werpen, werden als volgt gewonnen: le pr. benevens kampioensmedaille O. v. Norde, 2e prys J. Schoo, 3e prys H. v. d. Braak, 4e prys H. v. Trigt; 5e prys: F. van Mens, 6e prijs D. Kamp; 7e prys J. v. d. Eem; 8e prys P. Out, 9e prys P. de Graaf, 10e pry's J. Brinkman, lie pr. T. v. Gelder. De extra prijzen die geschonken waren door de heeren v. Trigt, J. Schco en Brink man werd gewonnen: voor de grootste visch: T. van Mens, prijs voor den eersten visch, gevangen in de eerste 1.30 uur, gewonnen door den heer C. v. Norden, die ook den ex tra prijs won voor den eersten in de 2e 1-30 uur, benevens den extra prys voor den laat- sten visch. Des avonds had in Café v. Trigt een fees- telyke bijeenkomst en uitreiking van de pry zen plaats, door den voorzitter der vereeni ging, wama een gezellige by eenkomst volgde met medewerking ven den humorist J. Tolido en den accordeonopeler H. v. d. Braak. NIEUW-VENNEP, 10 Juni Eierenveüing E. N. V. Hotel J. de Groot, alhier. Aanvoer 20.700 eieren. 17600 kippeneieren 5.706.70 per 100; 3100 eendeneieren 5.10 —5.60 per 100; kalkoeneieren 9 ct. per stuk; jonge haantjes 10 cent per stuk. Handel vlug. Voor den inhoud van deze rubriek stelt dB Redactie óch niet aansprakelijk Hoog Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer ten Bokkel, geplaatst in U Ed. veel gelezen blad van Zaterdag 8 dezer, zult U Ed. mij ten zeerste verplichten het hierbij gaand schrijven, als antwoord op voormeld stuk, te doen plaatsen. ZWERVENDE DIEREN Als antwoord op het ingezonden stuk van den heer ten Bokkel, als voorz. der Vereeni ging tegen het mishandelen van Dieren, Zagen wij gaarne het volgende geplaatst. Waarom is U van meening dat de heef Zijlstra geen dierenvriend is? Omdat ge noemde heer dat katje aan ons mede gaf. Ik geloof toch wel dat wij ons den naam van dierenvrienden vanaf 1912 hebben waardig gemaakt. Anders zou toch zeker niet uwe vereeniging zooveel jaren met ons samen hebben gewerkt. Toen de vereeniging in 1924 met een andere Kennel heeft gewerkt, heeft ze zeer zeker ondervonden wat dieren vrienden waren. Anders had uwe vereeni ging ditzelfde jaar niet weer verzocht, of wij de zorg der zwervers weer op ons wilde nemen. Leest U dan uw open brief eens na welke aan al uwe leden in 1926 door u werd verzonden. Dit is zeker geen aanbeveling voor de richting die U nu inslaat. Dankbaar zijn wij altijd geweest voor den gedeeltelijken geldelijken steun dien wij van uw vereeniging ontvingen. Doch verder werd alles aan ons overgelaten. U mijnheer de Voorzitter kefl ik niet. Nooit heeft U zich de moeite ge troost om eens te komen zien waar de zwer vende dieren werden ondergebracht. Dat geeft niet veel blijk van meeleven met dieren. U schrijft over de zorg der zwervers. Wie heeft de meeste zorg op zich genomen? Voor een zwervend dier kregen wij van de vereeniging 4 dagen kostgeld 20 cent voor een kat, 30 cent voor een hond per dag, terwijl ons per contract de verplichting werd opgelegd hun 6 dagen in de kennel te hou- j den. Overreden en gewonden dieren zijn altijd kosteloos door ons weggehaald. Hiervoor hebben wij nooit geen gelden ontvangen van de vereeniging. In 1928 werden door ons 721 zwervers opgenomen, wij ontvingen hiervoor ƒ495. Waarom maakt uw bestuur uwe gegrond® reden, niet openbaar hetwelk zoogenaamd aanleiding gaf ontijdig met ons te breken? Wij wisten reeds van uwen vorigen secretaris, den heer Sickesz, dat u al lang voornemens was een reden te zoeken om van ons af te komen. Was het niet eerlijker geweest onS gewoon op te zeggen, dan nu te trachten onze goede naam aan te randen. Dit verwacht men niet van dierenvrienden, die ook zeker menschen moeten zijn. Nu u de grondig® reden niet in uw stukje bekend maakt, wille® wij ons om misverstand te voorkomen, dit even melden .In u opzeggingsbrief, schrijft een zeer ernstige klacht van de poli de- Bij onderzoek aan het hoofd der politie was hiervan niets bekend. U schreef nader, dato 31 Mei, het weigeren van een kat te hale® uit de Tulpenstraat, Zondag 5 Mei. Dit is niet door mij geweigerd. Het geval heeft zich als volgt voorgedaan Zondag om half 2 werd de kennel opge beld door een politie-ambtenaar, welke zeid® dat er melding was gemaakt van een ka' die 2 dagen tusschen een muur zat. Ze® was ik uit de stad, mijn vrouw zei dat er dadelijk werk van gemaakt zou worden als ik terug was, om te trachten het dier tc bevrijden. Dit was niet meer noodig, daa® een andere kennel het dier reeds weggehaald had. En dit noemt men een grondige red®* Hoe waar is het spreekwoord „als men eed hond wil slaan, is er altijd een stok te vinden Uwe zienswijze over het snel en pijnlo^ dooden van pas geboren diertjes, deelen niet. Zie uw jaarverslag van wijlen den h®®* Brondgeest in 1922. Waarin de leden uWef vereeniging opmerkzaam worden gemaald' om pasgeboren diertjes in lauw water W®» te maken, aangezien deze diertjes het niet kunnen inademen, daar ze hier de krac®^ niet voor hebben. Het kan dan ook niet «af blijven of het moet een marteldood ril0! U erkent dat ze een uur in het gastoest®» moeten liggen. Als u het eens gezien ha®» zult u hetzelf moeten bekennendat voof jonge diertjes gas niet de zachtste dood Uw meening dat zoo'n vol uur gas kostba3® is, deelen wij niet. Als een toestel goed ge sloten is, dus gashoudend), is het toch ®,e noodig al dien tijd de kraan open te lat®®' Want voller als vol kan het toestel niet. H® is hier ook weer als altijd, practijk is and®1® als theorie. Dit hebben wij in al die jaren ondervonden. Het is altijd ons streven ge weest zooveel mogelijk voor de diere® doen, en dit zal altijd zoo blijven. Uit bov®®' staande cijfers zult u nu wel blijken dat Zwerverszorg ons geen winst oplevert. de vereeniging met een eigen Asyl met geen 10 per week haar kosten en ar',L kunnen dekken? Is dit nu or mk v0° onzen jarenlangen arbeid, 0 otte®®» belasterd te worden. Het 00 an S achte lezers. Kunnen wij het ..pen dat plannen voor uw nieuw Asyl mis.ukt zij® Zeker zijn wij een sta in de weg, doch is niet onze schuld. Toen het noodig stichtte men het niet. Nu particuliere® weg gebaand hebben, voelt men voor nieuwe stichting niet veel meer. U beleefd dankzeggend voor de verle®® plaatsruimte Hoogachten®, U Ed. IJ. KLAASSË? Kennel „Fau®* -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10