Stadsnieuws Amsterdamsche Beurs laatste nieuws Heringa Wutiirich, Haarlem Electriciteit DE INVAL IN CURACAO Stofzisigerhisis MAERKEWS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 11 JUNI 1929 BLAD2UDE 2 Agenda 12 Juni Katholieken van Haarlem op naar het gebouw „St. Bavo" Het verkeer over de sluis te IJmuiden Een inbreker gearresteerd Examens gymnasium Reisduif-Haarlem Het corps viert feest Kind door auto aangereden Arm gebroken Onderlinge Maatschappij van Verzekering „De Nederlanden" Stakersrelletje te Zaandam H. Nolthenius f OVERVEEN VIJFHUIZEN TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Het vertrek der oorlogs schepen Ongelukkige val De Maasbrug te Maastricht Brand op het s.s. „Merope" De moord op den heer Lans Een draadloos station in de Vaticaansche stad Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 1tV56 VAWSPYR STOFZUIGERS f 88.- De Mainbrug bij Klingenberé ingestort Personalia VOOR DE STILLE ARMEN Haarlemsche Diner-vere-eniging Rijwieldiefstal N.V. Keiler Macdonald LUCHTVERKEER Van Lear Black's vliegtuig gevallen Een verrassende vondst De vlucht der Zweedsche vliegers Nieuw wereldrecord voor watervliegtuigen Luchtverkeer op de vlieg velden gedurende de maand Mei 1929 Een huldiging van redders der zee Poging tot doodslag te Amsterdam De waterleiding van Tjimahi geopend Het congres van het Java-instituut Het rapport der deskun digen-commissie en de ratificatie der schulden overeenkomst Ernstige ontploffing in een metaalfabriek MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De noodlanding van de „Verige" Het contract in de haven bedrijven President Hoover noodigt Mac Donald uit tot een bezoek aan de V. S. De particuliere besprekingen te Madrid 170% 474 225 305 144 280 1 862 709 150 330 384 226 392 b 112% 410 3/< 214% 38% 36% 258% 180 165 188 139 90 9% 220 b 4% 40 65° 73 162') 144 1 412 410 151 462 224% 62 30% 84 79 Seelëtett St. Ba to 8 uur Proza en Poë- ae half 9 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie 8 uur Kunst na Arbeid 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Leden vergadering Overheidspersoneel. St. osephgezellenvereeniging, Jansstraat 59 half 9 uur vergadering Ontwikkelings club „St. Justinus" Van 810 uur Re petitie Harmonie „Utile Dulci". G: oote Kerk van 34 uur Orgelbespe ling door den heer George Robert. Voorhelmplem 8 uur concert, te geven door het Haarlemsche Tram-fanfarekorps Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. (Alleen voor vol wassenen). Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. (Alleen voor volwassenen). DENKT OM UW DURE PLICHTEN Men kan er over denken zoo men wil, het is nu eenmaal een feit, dat de groote zaal van het gebouw „St. Bavo" aan de Smede- straat het bolwerk is van de verkiezings campagne der R. K. Staatspartij in Haar lem. We hebben er meermalen gejuicht, geju beld, als we politieke successen geboekt hadden en we hebben onze katholieke Kamer- of gemeenteraadsleden er meer malen met heerlijk Roomseh enthousiasme gehuldigd, na een zwaren verkiezingsstrijd. Drie achtereenvolgende Vrijdagen, 14, 21 en 28 Juni moet het gebouw „St. Bavo" te klein zijn. Daar zal de film gedraaid worden „Het Heldendicht van de Roomsche Daad". Nooit van gehoord? Wij kunnen cms wer kelijk niet voorstellen, dat er ook maar één katholiek in Nederland is, die niet weet, dat in deze film de waarachtige be- teekenis van het Katholicisme bewezen wordt, door een aaneenschakeling van da den, die mer zeggen dan duizend redevoe ringen, waarin woordkunst en redenaars talent de overtuiging moeten vormen. „Vecht met ons mede tegen de ontwa pening" wordt met schreeuwende letters op de straten gekalkt, terwijl in denzelf den nacht een troep rebellen Willemstad binnenvalt en daar elke theorie over ont wapening met één slag kapot slaat. Cu rasao was zoo goed als ontwapend, en de gevolgen zijn niet uitgebleven. In „Het Heldendicht van de Roomsche Daad" zietge het katholicisme niet alleen n leuzen, maar in de daad. Is het nu heusch nog noodig, dat wij u opwekkerr toch naar de Smedestraat op te trekken? Werkelijk, ge zijt ziende blind, als ge nu nog niet inziet, dat er in ons kamp gewerkt moet worden. Nog 3 weken en de verkiezingen zijn achter den rug. Gedane zaken nemen geen keer! Maar het is uw schuld, wanneer we een gedeelte van onze macht verliezen, omdat het enthousiasme ontbrak. Volle zalen moeten we hebben! Niet alleen voor defilm, maar ook voor den heer v. d. Bilt, die een kort woord op die avonden spreken zal. We mogen ons gelukkig achten, dat we een pracht-figuur aan het politieke firma ment kennen, als Ch. v. d. Bilt is. Bij hem bestaan geen rangen en geen standen; bij hem ontbreekt het funeste eigenbelang, zuiver politiek wil hij wezen in het belang van ons katholicisme, in het belang van onzen invloed in het Staatsbestel. Ge moet hem hooren spreken, gemoede lijk, prettig en toch vol vuur en geestdrift, als hij een aanslag op onze heiligste ge voelens weerleggen moet. Katholieke mannen en vrouwen van Haarlem! Ge moogt ons er niet van be tichten, te vroeg uw aandacht voor de ko mende gebeurtenissen te hebben gevraagd. Wij herhalen het: nog drie weken, en het pleit ic beslecht. Dan juichen en jubelen we weer omdat we ons gezag gehandhaafd hebbenof neen, daar denken we zelfs niet aan. want we zullen werken, zwoegen om onze Roomsche idealen te doen zege vieren en te verwezenlijken. Op naar het gebouw „St. Bavo" Vrijdagavond 14 Juni, 8 uur!! Naar wij vernemen zal de nieuwe rol- brug over de oude sluis te IJmuiden as. Donderdag voor het verkeer worden open gesteld. Inzake de Inbraak in het gebouw der IJmuider Federatie begint eenig licht te komen, doordat er voldoende aanwijzingen waren voor de politie om over te gaan tot de aanhouding van zekeren A. R„ een per soon, die nog eenige andere zaakjes te ver effenen heeft met de justitie. De aanwijzin gen wijzen voorts nog in de richting van een mededader, wiens arrestatie men ook binnen ïnkele dagen tegemoet kan zien. HAARLEM, 8 Juni (Kennemer Lyceum). Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd de dames J. de Keizer, A. v. Holst, N. IJ. Trap, en de heeren P. Hoekstra, E. Wesselink. Afge wezen 7 candidaten. Met 1 candidaat wordt het examen voortgezet. Uitslag gehouden wedvlucht van Melun, jp 9 Juni 1929, afstand 453 K.M. Lee 6.10 uur. Eerst getoonde duif 12.41.15. Sn iheid 1159 M. per minuut. I -witste prijswinnende duif 1.6.17. P. Kroon 1, 4, 7, 10 prijs; H. Boersma 2, 3, p ijs; J. Verver 5.prijs; J. Broekhof 6, 9 prijs; r. A. Blommaert 8 prijs. „Dulce est desipere in loco", het is zoet van tijd tot tijd eens dwaas te doen als het veulen in zijn uitgelatenheid de hekken vernielt en de Jonge boompjes vertrapt, dan wordt het tijd, dat he mde halster wordt aangelegd, maar anders! Laat het maar eens dwaas doen, wat kapriolen ma ken, dat oefent en sterkt voor den tijd, dat het als een zwoegend karrepaard in de K. M. (koude maatschappij) diensten moet verrichten, met een versleten hoed en slappen rug. Zoo ongeveer schreef het eens klikspaan, toen hij studenticose afwijkingen bere deneerde. Het corps van leerlingen der M. T. S. voorkomt ook halsstarrig 'dat het zal weg kwijnen is stereometrie, trigonometrie en hoe al die trien verder mogen heeten. Het weet ontspanning als een balsem te laten gaan over de dorre besommingen en het nuttige studeerleven af te wisselen met grappen en feesten. Zaterdagavond hebben ze er nog het bewijs van geleverd, de kunst van het feestvieren te verstaan. In het paviljoen in Groenendaal te Heemstede was een groot aantal corpsle den te zamen gekomen; de praeses cum suis hadden voor een band gezorgd, met Piët en Braakman en verdere kunsteaars van de rhytmische muziek. De stemming werd niet onveilig gemaakt met het optreden van zelf-ingenomen di lettanten, er waren geen dradige een- acters. Maar toch was er afwisseling, al stond het niet vetgedrukt op een pro gramma. Er was de „voordrager" van de M. T. S., die liederen kweelde aangaande de lessen en de saffen, die in de pauzes verrookt worden, omtrent de leeraren en derzelver bijnamen; er imiteerde een jongeling den onvergankelljken Al Jolson; er werd een Derby gehouden, paardenren voor leven- looze dieren op niet rollende wieltjes, waarbij de arme horsen telkenmale in de serpentines bleven steken en wegens ge broken ledematen wel naar het abattoir verzonden moesten zijn; er was afwisseling genoeg. De 7-jarige C. van Leeuwen uit de Zuid- Polderstraat liep gisteravond op de Am- sterdamsche Vaart en stak plotseling de straat over. ET kwam een auto aan en on danks het krachtige remmen van den chauffeur, was een aanrijding niet te voorkomen. Het linkervoorwiel van den auto raakte den jongen, die ernstige schaafwonden kreeg, en naar de Mariastichting vervoerd werd. Gisteravond half 7 reed de 15-jarige C. v. W. uit de Lange Annastraat op zijn rij wiel op de Botermarkt. Hij viel er af en brak zijn linkerarm. O. D. verbond hem, terwijl Mathot voor overbrenging naar het Gasthuis zorgde. In de gisteravond ten kantore der Maat schappij gehouden Algemeene Vergadering van Deelnemers, werd door den directeur den heer T. Verschoor Jzn. verslag uitge bracht over het boekjaar 1928. De balans over dit boekjaar sluit met een overschot van 20.712.72, waarvan volgens berekening van den wiskundig adviseur, den heer Dr. H. Ekama te Utrecht, een bedrag ad 19.947.05 moet worden bijgeschreven bij de premiereserve, terwijl het restant ad 765.67 werd gereserveerd voor verdere uit breiding. De productie over 1928 bedroeg 2536 posten met 522.300.verzekerd kapitaal, de netto- vooruitgang 1210 posten met 282.942.30 ver zekerd kapitaal en de stand was per 31 De cember 1928, 8532 posten met 1.552.331.58 verzekerd kapitaal. De aftredende commissarissen, de heeren H. Beekman, lid der firma Gebrs. Beekman te Bloemendaal en H. Brouwer, burgemeester van de gemeente Den Bommel, werden her kozen. De „Telegraaf" schrijft: In den afgeloopen nacht heeft een aan tal stakers, 'onder leiding van den communist Bolhoeve, getracht te verhinderen, dat de heer Pons, chef van den Houthandel v/h Van Wessem Go., die met den laatsten trein uit de richting Amsterdam hier aan kwam, en ten gevolge van een verstuikten voet niet bij machte was te loopen, zich per auto naar zijn woning aan de Stations straat zou begeven. De chauffeur van de garage Starreveld, die zich met een auto aan het station be vond, weigerde, toen hij hoorde, dat het 'n werkwillige gold, te rijden. De door de politie gerequireerde auto van de firma J de Boer, welke firma voor dit jaar bij contract het gemeentelijk ziekenvervoer heeft, wilde aan vankelijk wel het vervoer op zich nemen, maar ook dezen chauffeur wisten de stakers, toen de heer Pons bereids op de brancard lag, te bewegen, den patiënt niet te vervoe ren. De door de politie van deze handelwijze op de hoogte gebrachte firmant keurde de houding van zijn chauffeur goed. De politie vond toen het oogenblik, om in te grijpen, gekomen en dreef de talrijke stakers met den blanken sabel uiteen. De heer Hooft, die in middels op last van dr. Van Dam met een ziekenauto aan het station was aangekomen, heeft ten slotte den heer Pons naar zijn wo ning vervoerd. Dr. van Dam zal bij B. en W. een klacht indienen omtrent de houding van de firma De Boer. De heer H. Nolthenius, wiens overlijden wij gisteren reeds meldden, werd geboren uit een oud Amsterdamsch patriciëersgeslacht. Toen hij eenmaal doctor was, gaf hij zich geheel aan de muziek. Te Utrecht leidd'e hij de Wagnervereeni- ging. Ve'.en werden door het Utrechtsch en semble ingeleid tot Wagner's kunst. Lang zamerhand deed hij z:ch ook meer gelden als componist: liederen, reien en orkeststuk ken ontstonden. Ook als schrijver deed hij zich kennen. Tientallen jaren redigeerde hij het „Week blad voor Muziek". Van zijn hand versche nen o.a. monografieën over Hol en Franz. Niet minder ijverde hij voor beter volks zangonderwijs. Toen de overledene 20 December van het vorige jaar tachtig jaar werd, bleek wel wells een plaats deze „Wagner-kampioen" in Nederlands muzikale leven had ingeno men. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Toonkunst werd de heer Nol thenius dezer dagen nog benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Door de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst werd hem, als eerste, de „Penning van Ver dienste" toegekend. Het concours te Noord-Scharwoude In aansluiting op het verslag van het gehou den Muziekconcours in Noord-Seharwoude, waarvan de uitslag onjuist is vermeld, volgt hier nog even den jufeten uitslag: le prijs. Gouden medaille, aangeboden door het Gemeentebestuur van Noord-Scharwoude, „Genot door Kunst", Noord-Scharwoude, met 210 punten. 2e prijs, Zilveren lauwertak, „Crescendo", Purmerend, met 199)4 punt. 3e prijs, Geëmailleerd eerekruis, „St. Cae- cilia", Nieuwendam, 189 punten; „St. Caeci" lia. Wervershoof, 157'/, punt; „Dr. Nuyens", Westwoud, 157<4 punt; „St. Caecilia", Zwaag. 136 'A punt. Vischdieven - - In een der laatste nachten zijn de fuiken, die in de Fortgracht staan, doro tot nu toe onbekende personen gelicht, terwijl de visch is medegenomen, evenals de 30 pond paling, die in een kaai lag en welke ook zijn ontvreemd. Naar men ons mede deelde, zal in het vervolg een strengere be waking worden ingesteld. CENTRALE Kenaupark 26 A Telefoon 12844 SPREEKUREN: van 9-11 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuui J enkele details nog nader met de besturen |der beide Scheepvaart-Vereenigingen te spre- t ken, daar over deze details der regeling noodwendigerwijze nog overeenstemming zal moeten worden bereikt. Het bestuur van den bond zal zich voor de verdere afwikkeling hiervan verstaan met de besturen van de Christelijke en R. K. Trans portarbeidersbonden en met de besturen der beide Scheepvaartvereenigingen. Blijkens ingekomen bericht bij het Depar tement van Defensie heeft Hr. Ms. „Korte- naer" hedenmorgen te Hoek van Holland 't detachement mariniers aan boord genomen en te 6.30 uur de reis naar West-Indië voort gezet. Indien de weersomstandigheden het loopen van groote snelheid niet beletten, zal zal 't navolgende reisplan worden gevolgd: 14 Juni aankomst en vertrek Ponta del Gada 21 Juni aankomst en vertrek St. Thomas. 22 Juni aankomst Curasao. Thans is vastgesteld, dat ook Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik" naar Curasao zal worden gezonden. Het schip zal a.s. Donder dagmiddag daarheen vertrekken. DRUTEN, 11 Juni Gisteravond viel de 13-jarige G. van zijn fiets, waarbij een dei- remmen in het rechteroog drong. Het slacht offer viel bewusteloos neer. Zijn toestand is ernstig. Het herstel van de pijlers der Maasbrug te Maastricht is uitgesteld tot na de vol tooiing der nieuwe brug. Volgens bij de directie van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij ontvangen telegram is aan boord van het s.s. „Merope" van deze maatschappij, liggende te Malaga, brand uit gebroken. Hst schip zit met den achtersteven op de kade. Ruim drie staat geheel onder water; de lading wordt gelost. Volgens de laatste berichten is men het vuur zoo goed als meester. ROTTERDAM, 11 Juni De belangstel ling voor deze rechtzaak was zeer groot. Reeds om half 9 stonden lange file's van be- belangstellenden, waaronder veel vrouwen, op de binnenplaats van het gerechtsgebouw op gesteld, zoodat speciale politiemaatregelen noodig waren. Een uurtje later werden af zonderlijke rijen geformeerd voor mannen en vrouwen en toen het uur der rechtszit ting naderde, werd de deur van de public! r tribune het eerst voor de vrouwen openge steld, waarna de mannen gelegenheid kre gen de overblijvende plaatsen te bezetten. Er konden ongeveer 300 belangstellenden worden binnengelaten. Zeker moesten er evenveel worden teleurgesteld Ook de be schikbare ruimte in de rechtszaal was geheel gevuld. Toen de rechtbank binnenkwam, bleek, dat mr. Suringar fungeerde als bijzit tend rechter. De verdachte werd daarna tusschen twee veldwachters binnengeleid. ROME. 11 Juni Z. H. de Paus heeft gisteren den senator Marconi in audiëntie ontvangen, die Z. H. een ontwerp voorlegde van een op te richten draadloos station voor de Vaticaanstad. De Paus heeft het ont werp goedgekeurd. te confereeren over de definitieve liquid8' tie van het thans nog hangende na-oor* logsprobleem. Briand zal daarbij de voor* waarde stellen, dat geen besluiten zulle8 worden genomen omtrent de terugtrekking der geallieerde troepen uit het Rijnland zoneter de aanwezigheid van een geaccredi* teerden vertegenwoordiger van het kabinet' MacDonald, aangezien de Engelsche ver' tagonweordiger bij de thans gehouden raadszitting, de Britsche gezant in Spanje Sir Graham, slechts als zaakgelastigde van Londen optrede. In de toekomst wil Briand een gemeenschappelijke bijeenkomst me vertegenwoordigers der Britsche en Bel?1' sche regeering afwachten, voor hij eeniïe beslissing neemt, aangezien ock deze beide landen bij de bezetting zijn betrokken. B°" vendien zou Briand een voorstel doen tot het houden van een internationale conferentie, met vertegenwoordigers v»n alle bij de nog op te lossenoorlogsvraaS' stukken betrokken landen, welks oonferen* tie hij in Juli of Augustus as.V zou wiHen doen plaats hebben. KLINGENBERG A. D. MAIN, 11 J11111 (V.D.) In den afgeloopen nacht te tien nuten vcor half vier is, bij het verplaat' sen van een steiger voor de Main-brug bU Klingenberg door onbekende oorzaak de tweede boog van cte brug met donderend gekraak ingestort. Van de arbeiders, d'e met het werk bezig waren, werd een tim merman onmiddellijk gedood, terwijl vj® andere arbeiders licht gewond werden. U® verbinding tusschen cïe beide oevers word voorloopig door motorbooten onderhouden- terwijl het verkeer over Obemburg en ld"' tenberg wordt geleid. B« het P. B. N. A.-examen is geslaagd tot bouwkundig opzichter G. W. Jansen te Haarlem, tot adspirant waterbouwkundig opzichter A. J. Faase te Overveen, tot be- tomtechnicus C. Meima te Haarlem, en tot adsplrant-constructeur C. P. Hartog te Spaarndam. Voor het te 's-Gravenhage gehouden ma- chineschrijven-examen, is onze plaatsgenoot, de heer C. B. Uitendaal, geslaagd. Van f 25.— Dezer dagen is het 20 jaar geleden, dat in den kring van hen, d'ie daarvoor belangstel ling zouden kunnen voelen, een circulaire werd verspreid, waarin medewerking werd ingeroepen voor het oprichten van een „Haarlemsche Dinervereeniging". Daarin werd gewezen op het sucoes van de Coöpe ratieve keuken te 's Gravenhage en die te Amsterdam en op het feit, dat ook in Lei den een dergelijke inrichting was tot stand gekomen. Deze circulaire was geteekend door mevr. A. CheriexCoenen, mevr. W. Dysselhaf Keuchenius, M. F. van Goor. H. M. Janett, mevr. E. LevertRiemann, mevr. wed. Al- lard MerensSmit. dr. P. H. van Moer kerken, J. H. Mulder, dr. G. Nolst Trénité A. Onderwater, mr. F. G. Schalkwijk, F. A. V. W. H. van Tuerenhout, J. G. Tuytel, mevr. dr. G. de Vries—Boelen, mevr. G. van WaningReddingius en J. Westendorp. Op 21 September 1909 werd bij notarieele acte tot oprichting besloten. Geruimen tijd bestond in een der boven zalen van de Sociëteit „Vereeniging" gele genheid een diner f 1.te gebruiken. Onlangs hebben we gemeld, dat door uit breiding van ledental het bestuur zich ge noopt zag het keukengebouw aan de Bake- nessergracht te vergrooten. B j de politie is aangifte gedaan van dieïztal van een rijwiel, dat geplaatst was you de Mariastichting. 7 Naar wij veremen, is door de N.V. Kei ler <fe Macdonald aangekocht het gebouw Jansweg 42, hoek Parklaan. van de N.V. Haarlemsche Brandverzekering Mij. v. 1846, welke binnenkort haar hoofdkantoor zal ver plaatsen naar haar nieuwe kantoorgebouw Kruisweg 70, hoek Parklaan, De N.V. Kei ler Macdonald, die, zooals bekend, reeds een showroom heeft op de Groote Markt, is voornemens het pand Jansweg in te richt en als toonzaal voor electrische machines en apparaten. Geen der inzittenden ernstig gewond Bij de landing in de buurt van Calcutta is het Fokkervliegtuig van den heer Van Laer Black, dat uit Allahabad kwam, ver ongelukt. Het toestel is naar gemeld wordt geheel vernield. De vijf inzittenden bleven echter ongedeerd. De tocht r.aar het Oos ten wordt nu afgebroken. Aan de linkerzijde van de vestibule van het Centraal Station Amsterdam bevindt zich een deur, welke rood geschilderd is. In dsze deur is een gleuf, waarachter een brievenbus hangt. Een dezer dagen begaf zich een bediende van een handelskantoor met een brief, welke bestemd was voor den chef van het douane, kantoor naar genoemde deur en deponeerde den brief in de gleuf. Toen het antwoord op dit schrijven na een dag of veertien maar steeds uitbleef stelde de patroon een onderzoek in. Het bleek toen. dat de betreffende bus de laatste anderhalf jaar niet. meer werd gelicht. Voor dien tiid werd zij geregeld nagekeken door den chef van het treinpersoneel, die echter is overledep. Zijn opvolger nu schijnt van het bestaan van dezif'büs niets af te weten. Bij opening werden een 200 a 300 brief kaarten en ansichtkaarten die alle behoor lijk waren gefrankeerd gevonden, meest afkom" tig van buitenlanders, die de gleuf hebben aangezien voor een brievenbus der posterijen. De poststukken zijn ter beschik king van de posterijen gesteld. KOPENHAGEN, 11 Juni Uit Reikjavik wordt gemeld, dat de Zweedsche Oceaan vliegers daar gisteravond zijn gearriveerd. Zooals men voornemens was, werd het vlieg tuig gisterochtend door het naar de plaats van de landing gezonden inspectie-vaartuig „Cdin" op sleeptouw genomen, om het met de „Odin" zich onderweg bevindende in spectie-vaartuig „Tylla" te ontmoeten. Na benzine ingenomen te hebben, startten de vliegers te 9 uur in den avond. Na 35 min. bereikten zij Riekjavik, waar een groote menschenmenigte hen hartelijk verwelkom de. De vliegers waren voornemens nog in den afgeloopen nacht de vlucht voort te i zetten. De vlieger Sarke van de Heinlcel-vliegtuig- fabrieken te Wamemeunde heeft Maandag met een Heinkel-watervliegtulg met een la ding van 1000 K.G. over een afstand van 1000 K. M. een gemiddelde snelheid van 222.277 K.M. per uur bereikt, zoodat hij het wereldrecord (177.279 K. M.) met 45 K.M. heeft overschreden. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Mei 1929 aange daan door 815 vliegtuigen van het regelmatig burgerluchtverkeer en door 224 militaire vliegtuigen van Leger en Marine, terwijl 27 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts hadden 73 proefvluchten plaats, ter wijl het aantal pleiziervliegers 872 bedroeg. Het aantal aankomende, vertrekkende en transito-passagiers over Mei 1929 bedraagt 1663 (tegenover 1472 in Mei 1928) terwijl aan goederen, post enz. is vervoerd 115.900 K.G. (tegenover 118.200 in Mei 1928). Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd geduren de die maand aangedaan door 445 verkeers vliegtuigen en door 42 militaire, terwijl 31 particuliere vluchten en 40 proef- en photo. vluchten met K.L.M.-machines plaats had den. Bovendien werden 17 lesvluchten en 165 vluchten met Pandervliegtuigen van de Rot- terdamsche Aero Club uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 25207, waar van 479 schoolkinderen, terwijl het aantal pleiziervliegers 467 bedroeg, waardoor 106 vluchten werden uitgevoerd. HOEK VAN HOLLAND, 11 Juni In den buitengewoon hevigen storm van 25 Novem ber 1928 zijn door de stoomreddingsboot .President van Heel" 24 man van de equi page van het Noorsche stoomschip „Chris tian Michelsen" gered, waarna het Noorsche stoomschip ten Noorden van den Nieuwen Waterweg strandde. Nar aanleiding van deze redding zal de Noorsche consul-generaal te Rotterdam Za terdag 15 Juni a.s., des voormiddags 11 uur in het gebouw van het loodswezen te Hoek van Holland de reddingsmedaille en het di ploma uitreiken, die de Noorsche regeering heeft toegekend aan schipper Slis en de le den der bemanning van de „President van Heel". AMSTERDAM, 11 Juni. In den afgeloopen nacht heeft een poging tot doodslag door een man op een vrouw plaats gehacf. De 24-jarige letterzetter B. N. Comelissen ver toefde sinds eenigen tijd met een vrouw uit Nijmegen in de hoofdstad. Zij woonden in een hotel in het centrum der stad. Het schijnt evenwel, dat het ge'.d op was en dat de vrouw niets meer van den man wilde we ten. Omstreeks half 1 in den afgeloopen nacht kregen beiden, toen zij zich bevonden op de Brouwersgracht nabij de tramremise, ruzie De man heeft toen de vrouw met een scherp voorwerp steken in borst en buik toege bracht. Toen de vrouw om hulp riep, is de dader weggeloopen in de richting van de Haar lemmerstraat en is daarna uit het oog ver dwenen. Hij is eveneens uit Nijmegen af komstig. De commissaris van politie te Amsterdam, 4e sectie, verzoekt in verband met dezen moordaanslag opsporing en aanhouding van den dader, die zich ook wel B. Antonissen noemt. Zijn signalement luidt: lang 1.70 M„ gezonde gelaatskleur, krullend, blond, ach terovergekamd haar, tenger postuur, groen grijze cogen, hoogst vermoedelijk gekleed in lichtblauw colbertoostuum, bru'.ne lage schoenen, lichtblauw overhemd, dito boord, dito zelfbinder en jockey-pet, wit en zwart geblokt. BANDOENG, 10 Juni, Aneta Heden morgen is hst waterleiding-bedrijf van Tjimahi op zeer feestelijke wijze, in tegen woordigheid van tal van genoodigden en be langstellenden geopend. O.m. waren aan wezig de resident van Bandoeng, de heer P. R. W. Gesseler Verschuïr, uit naam van den gouverneur van W.-Java, de burgem. van Bandoeng, Ir. J. E. A. Von Wolzogen Kuhr, de legercommandant en tal van of ficieren en autoriteiten van de politie. Er werden veel redevoeringen gehouden. SOLO, 10 Juni, Aneta, Dit jaar zal het Congres van het Java-Instituut in Decem ber te Solo worden gehouden. Het zal een feestelijk karakter dragen, in verband met het 10-jarig bestaan van het instituut. Het congres zal drie dagen duren. Proe-advi- seurs zijn de heeren: Dr. W. F. Stutterheim, L. van Rijckevorsel, Raa Toe Jono, het lid van den Volksraad en Raden mr. Hadi, ambtenaar ter beschikking van het depar tement van onderwijs. PARIJS, 11 Juni In de kabinetszitting, die hedenmorgen zal worden gehouden, zal Poincaré het rapport der deskundigen-com missie en de ratificatie van de schulden overeenkomst met Washington en Londen ter sprake brengen. Daar Briand voor de zitting van den Raad van den Volkenbond te Madrid vertoeft, zal zijn afwezigheid ten gevolge hebben, dat men zich bij de o'is- cussies over de beide belangrijke kwesties zal moeten "beperken, tot Briand terugge keerd is, om een kabinetszitting bij te wo nen. Vier dooden. KOPENHAGEN, 11 Juni.' Gisteravond heeft in de Zweedsche provincie Smalan® een ernstig cn geluk plaats gehad. In e€ metaalfabriek viel een cylindeT-auto op grond, waardeer de cylinder ontplofte. geheele gebouw vloog in de lucht en 4 Per sonen werden gedccd en 7 gewond. DINSDAG 11 JUNI Vorige Koersen Opening heden Hedenmorgen is het inspectieschip „Odin" dat naar de plaats, waar het Oceaanvliegtuig „Verige" een noodlanding moest maken, was vertrokken, in Skaptaros aangekomen en heeft het de machine op sleeptouw genomen, ten einde het van brandstof voorziene inspec tieschip „Fylla" tegemoet te varen. Naar men verwacht, zullen de Zweedsche Oceaan vliegers nog hedenavond met hun vliegboot in Reykjavik arriveeren. Het Hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders deelt ons mede, dat de uitslag van de gehouden stemming over het aanvaarden van een nieuw collectief con tract voor de havenbedrijven te Amsterdam enRotterdam heeft uitgemaakt, dat door de leden met groote meerderheid tot aanvaar ding is besloten Het bestuur kreeg echter opdracht over NEW YORK, 11 Juni De officiee'.e „Herald" bericht, dat president Hoover be sloten heeft Mac Donald persoonlijk tot een bezoek uit te noodigen in den a.s. zomer. De Amerikaansche ambassadeur te Londen, ge neraal Dawes, zal bij zijn ambtsaanvaarding de uitnoodiging overhandigen. Ook de Ca- nadeesche minister-president zal waarschijn lijk worden uitgenoodigd. Mac Donald heeft ook aan senator Borah, den voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken mede gedeeld, dat hij den wensch koesterde zelf naar Amerika te komen. De geheele Ame rikaansche pers hecht aan het bezoek van den Britschen minister-president de grootste beteekenis, in het bijzonder met het oog op de oplossing van het vlootvraagstuk. Staatslceningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 VA Nederl. 1916 VA Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D VA% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Indnstr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw... Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb. Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart iJoll. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref PARIJS, 11 Juni (V.D.) De Chicago Tri bune verneemt uit Madrid, dat Briand zich bereid heeft verklaard, met Dr. Stresemann Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101% 1027, 99l; J16 16 9915/- ïoo 973/i6 235V16 169 171 469)4 221 396 140 279 844 )4 209)4 15C7/8 381% 375% 227% 390 112 408% 215 38% 36"/ie 260% 180 165% 101 188 90% 139% 90% 9'/l6 67 62% 88% 221 49/18 43% 652% 78 160% 1441 415 415% 153% 465 225% 633/4 31% 84% 79% 5% 1013/4 lG27/i« 99% s 99j5/i« 100% 99

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2