Buitenlandsch Nieuws Miss Holland De Weg van het Bolsjewisme openbaart het èeheim harer schoonheid! sLil siX ^Jad- oleAJ U W- Het Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad FEUILLETON RADIO-OMROEP Ct ALS HET HART ROEPT TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 11 JUNI 1929 BLADZIJDE f Vergeefsche strijd tegen de kerk Tegen de intelligentie De massa's worden aan de politiek onttrokken Volkenbond £en hard stuk zeep, dat tot het laatste vliesje éehruikt kan worden r Frederiksplein 32 Amsterdam! Teïeïoon 34930 Roman, vrij naar het Engelsch bewerkt door J. P. SCHEEPENS Een nieuw bericht van ingenieur Nikolaus Besseches uit Moskou geeft een interessant overzicht van de ontwikkeling in het Sow- jet-rijk. Er wordt hier aangetoond, dat de Sowjets een vergeefschen strijd tegen de Kerk voeren. Aan den anderen kant willen ze de intelligentie uitroeien, om een massa te scheppen, die zich om politiek niet be kommert en de machthebbers op hun wen ken volgt. In de belangwekkende mede- deelingen heet het o.a.: De kwestie van den toekomstigen partij- koers staat bovenaan. Er wordt in besluiten gezegd, dat de tegenwoordige politieke lijn verder zal worden gevolgd. Dus voortaan ook klassenstrijd in de dorpen, radicalisme in de dorpen en naar buiten. Het Russische Paaschfeest stond in het teeken van dit radicalisme. Partij en Sow- jetstaat hebben een scherpen aanval onder nomen tegen het steeds toenemende gods dienstige gevoel der massa. Er is een goed doordachte organisatie in het leven geroe pen, om de massa's van het traditioneele kerkbezoek in den Paaschnacht af te hou den. Gratis werden er kaarten voor de schouwburgen verdeeld. De voorstellingen begonnen pas om tien uur 's avonds. In de tusschenpauzen waren er cabaret-opvoerin gen, om den tijd zooveel mogelijk te rekken. De massa's moesten de schouwburgen pas verlaten, nadat de Paasch-mis ten einde was. De cinema's waren den heelen nacht open. Tegelijkertijd werd er ook actief te gen de Kerk opgetreden. Er is een cam pagne aan den gang, die het luiden der kerkklokken wil verbieden. De kerkelijke processies mogen niet op straat verschijnen. Maar men gaat nog verder. Op alle plei nen van Moskou werden anti-religieuze co- medie-voorstellingen gegeven. Moskou was nog getooid met de roode illuminatie en de roode plakkaten van het Mei-feest. Op de pleinen stonden rijk verlichte kiosken voor de redenaars, rood natuurlijk. Hier werden in de open lucht reden gehouden tegen de kerk en den godsdienst en anti-clericale stukken opgevoerd. Een maskerade-optocht, die kerk en geestelijkheid bespotte, bewoog zich door de straten. Schreeuwende muziek moest boven het luiden der kerkklokken uit klinken, en de aandacht der massa's aflei den. Heelemaal gelukt is deze veldtocht niet. De meesten hebben de schouwburg- kaarten aangenomen, zijn later naar de kerk gegaan en hebben daarna pret ge maakt in den vroolijken carnavals-optocht, In ieder geval waren de kerken propvol; de groote menigte verdrong zich buiten om de roode kerklichten en waren verdiept in hun gebeden voor het doffe goud der heiligen beelden. Ook op andere gebieden worden er radi cale maatregelen toegepast. De wetenschap pelijke instellingen en hoogescholen worden gecontroleerd. Talrijke professoren, die zich door politieke uitingen hebben gecompro mitteerd, moeten hun leerstoel verlaten. Den lóden Mei is de actie voor de groote schoonmaak in de partij begonnen. Er wordt algemeen een veldtocht tegen de intelligen tie in de partij verwacht. De party moet geheel en al een proletarisch karakter ver krijgen. Door de intelligentie uit te sluiten, zal het niveau van de party nog vlugger, dan tot nu toe, naar beneden gaan. Want de intelligentie in de communisti sche party was tegeiyk haar revolutionnair ferment. De arbeider in de party zal lang zaam maar zeker een zelftevreden bureau craat worden. Door by de party te behoo- ren, neemt hy niet alleen een byzondere sociale positie in het bedrijf, ja zelfs in den staat in, maar hy heeft daardoor ook de mogeiykheid, het party-maximum te berei ken. Het bestaan van den communistisch georganiseerden arbeider heeft meer zeker heid, dan dat van zyn partyioozen beroeps collega. Zyn sociale en materieele positie echter maakt hem tot een autocraat in zyn klasse en dit gevoel van zekerheid brengt hem er niet alleen toe, zich in een soort kasten-geest af te zonderen, maar hy komt ook tot een conservatieve opvatting omtrent den party- en staatstoestand. Ook van de zoogenaamde „vreemde elementen" moet 't Sowjet-apparaat worden gezuiverd. De staat gaat dus onrustige maanden tegemoet. Het is teekenend, dat al deze maatregelen de massa's der ambtenaren, employé's en arbeiders afleiden van het politieke pro bleem op zichzelf. De eigenlyke politiek boezemt geen belang meer in. Dit komt, omdat party en staat telkens weer het pu bliek organiseeren voor niet-politieke vraag stukken en aan de activiteit der massa's een economische richting geven, inplaats van een politieke. Het gaat er om, alle krachten te vereenigen voor de industria lisatie, de productie van den arbeid te verhoogen, de arbeids-discipline te verster ken. Hiervoor wordt de massa georgani seerd; het sportieve moment wordt op den voorgrond geplaatst. Het „vyf-jaar-plan", de economische ar- beid worden als de hoofdzaak voorgesteld alsof de beslissing over de toekomst der re volutie hierin gelegen zou zyn. Ze ligt ech ter heel ergens anders: Zyn of niet-zijn, handhaving van den radicalen koers of de aftocht aan het heele frondt, alles hangt er van af, hoe de oogst zal uitvallen en hoe sterk de economische weerstand van de boeren-massa's is, die zich verzetten tegen de collectivistische gedachte van de nieuwe agraar-politiek. Aan de oppervlakte de ra dicale fraze, de radicale schyn-manoeuvre, in de diepte een politieke en economische verschuiving van kracht en een flinke ruk naar rechts. De sociale structuur van het land verandert zich; in een steeds vlugger tempo scheiden de Russische arbeiders een zelfgenoegzame, conservatieve arbeiders aristocratie uit. En donker en dreigend ligt het platte land, met den schynbaar stom men boer, die niet alleen den bodem be- heerscht, maar wiens zonen ook de solda ten van het Roode Leger zyn, de arbeiders van de industrie der toekomst. De 55ste raadszitting geopend Dg 55ste zitting van den Raad van den Volkenbond is Maandagmorgen om 11 uur onder leiding van den nieuwen raadsvoorzit ter, Adatsji met de gebruikelyke huishoude- lyke zitting geopend. Aan de opening ging een korte niet-officieele begroeting van de raadssleden door den Spaanschen minister president Primo de Rivera vooraf, die dank betuigde voor de aanvaarding van de uit- noodigtng der Spaansche regeering. BEHANDELING VAN HET VOORSTEL- STRESEMANN MADRID, 10 Juni (V.D.) Het voorstel van Stresemann om de klachten der Duitsche afgevaardigden in de Poolsche Sejm be treffende de onteigening van Duitschen grondeigendom in Polen op de agenda van de loopende byeenkomst van den Raad van den V. B. te plaatsen, is aangenomen. Het vraagstuk zal derhalve eind dezer week in be handeling komen. De vastgestelde bespreking tusschen Stresemann en Briand heeft heden middag niet plaats gehad. FEESTDINER TER EERE VAN KONING FOEAD BERLIJN, 10 Juni Ter eere van het be zoek van koning Foead van Egypte aan Ber- ïyn vindt hedenavond een dinér plaats, aan geboden door den Rijksprsident, waaraan be halve de chefs der diplomatieke vertegen woordigingen o.m. aanzaten de Rijkskanse lier, de Rijksdagpresldent de ministers en de Pruisische minister-president met hvnne da mes Van de ziide van gastheer en gast wer den tafelredevoeringen gehouden waarin de hoop op de ontwikkeling der beide landen werd uitgesproken 28 JUNI, DE 10-JARIGE HERDENKING VAN HET VERDRAG VAN VERSAILLES BERLIJN 11 Juni (V.D.) De „Germania" bericht, dat verscheidene organisaties en bonden het Plan hebben opgevat om ter ge legenheid van den 10-jarigen gedenkdag van het verdrag van Versailles op 28 Juni groote demonstraties te organiseeren, waartoe zij ook uitnoodigingen gezonden hebben aan leden der Ryksregeering. De Ryksregeerlng heeft naar aanleiding daarvan haar houding be paald. Zij is voornemens zich niet in te laten met demonstraties, welke uitgaan van private organisaties. Ook de Rykspresident heeft oen uitnoodiging van de vaderlandsche bonden tot een massademonstratie in het stadion afge wezen. Daarentegen is op den 28 Juni een ma_ nifest te verwachten, dat zich aan het ge- heele volk zal wenden en dat uitgaan zal van de Rijksregeerlng of mogelyk ook van den Rykspresident. ONDERWIJZERSSTAKING GEëINDIGD Het bestuur van den Bond van Fransche onderwijzers en onderwyzeresen heeft de cir culaire ingetrokken, waarin wordt aanbevo- medewerking te onthouden aan de examens. Hiermede is de agitatie by het lager onder- wys geheel en al opgeheven. Een deputatie van den Bond heeft dank gebracht aan den minister van Financiën Chéron, door wiens tussdr akomst een goede oplossing van het geschil is verkregen. HENDERSON OVER DE BUITENLAND- SCHE POLITIEK DER REGEERING LONDEN, 10 Juni (V. D.) De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, Hen derson, heeft een interview gegeven aan een redacteur van de „Daily Telegraph". Hender son verklaarde o.a., dat hy met vreugde de vernieuwing van het directe contact met den Volkenbond in September a.s. tegemoet zag. MacDonald had hem reeds medegedeeld, dat hij het voornemen koestert, als leider der nieuwe regeering in September as. zelf naar Genève te gaan. De Engelsche buitenland sche politiek zal in den geest van den Vol kenbond gevoerd worden. Amerika is voor Engeland van zoo groote beteekenis, aange zien de Vereenigde Staten in zeer veel kwes ties, die den wereldvrede beïnvloeden, den toestand beheerschen. De Engelsche regee ring zal daarom alles doen om den band tus schen de beide groote Engelsch sprekende democratieën te versterken. Ten opzichte van Sovjet-Rusland is de politiek van de arbei dersparty welbekend. Deze politiek zal met spoed in toepassing worden gebracht. Hoe wel natuurlijk onderhandelingen noodig zijn om de diplomatieke en handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie een bevredigende basis te geven. Henderson verklaarde, dat zyn oneens-zyn met den huidigen regeerings- vorm in Sovjet-Rusland zyn wensch op her stel der vriendschappelyke betrekkingen met deze republiek in geen enkel opzicht beïn vloedde. Omtrent het vraagstuk der oor logsschulden en de ontruiming van het Rijn land zeide Henderson, dat het rapport der deskundigen allereerst bestudeerd most wor den, opdat de Engelsche regeering zich een indruk kan vormen. Daarna moet de Engel sche regeering zich op de hoogte stellen van het standpunt van de andere regeeringen. Eerst dan bestaat de raogeiykheid, 'n schrede voorwaarts te doen. Voorts is de Engelsche regeering van meening, dat de vreemde be zettingstroepen zoo spoedig mogelijk het Duitsche grondgebied moeten ontruimen. De wegen en middelen dienen echter zorgvuldig onderzocht te worden. Hetzelfde geldt ook voor het vraagstuk der ontwapening en dei- arbitrage. EERSTE ZITTING VAN IIET KABINET LONDEN, 10 Juni (V.D.) Het kabinet heeft heden zijn eerste zitting gehouden, waarin alle 19 ministers aanwezig waren. Het kabinet nam kennis van het plan van Macdona'.d om in afzlenbaren tyd voor on derhandelingen met president Hoover naar Washington te reizen. Naar in politieke krin gen verluidt zal Kennedy „Chief Whip" der arbeiderspartij in het Lagerhuis worden. MACDONALD MAAKT EEN SPREKENDE FILM LONDEN, 10 Juni (V.D.) De premier heeft heden in den tuin van Downingstraat 10 een sprekende film van zich laten opne men voor de byeenkomst van het kabinet. Hij is in dit „talkie" opgenomen, omringd door zyn ministers, die hy een voor een aan het publiek voorstelt. DE TOESTAND VAN DEN KONING LONDEN, 10 Juni (V. D.) Een officieel bulletin meldt, dat de toestand van den koning betert. Het abces ls van omvang ver minderd. Het bulletin is door vier doctoren onderteekend. FILMS VOOR RELIGIEUS ONDERWIJS ROME, 11 Juni (V.D.) Men is voor nemens films te maken ten einde het reli- geus onderwys te bevorderen. Hiertoe is met de moreele goedkeuring van den paus en steun van hooge Italiaansche Katholieke personen de „N.V. voor Religieuze Cinema tographic" opgericht, te Rome. De maatschappij stelt zich voor uitsluitend religieuze films te vervaardigen, welke de propaganda van het katholieke geloof zullen ondersteunen en zelfs moreele principes. De films zullen tot onderwerp hebben de levens van heiligen, en episoden van mis sies in het Oosten en in Afrika, benevens de kerkdiensten in den St. Pieter. Het verluidt, dat het Vaticaan het gebruik van deze films zal aanbevelen aan religieuze instellingen en missies in alle deelen der wereld. Prins Marcello Borghese, een hooge persoonlykheid in de katholieke arristocratie, is voorzitter van den administratieven raad van de nieu we filmmaatschappij. QUIRINAAL EN VATICAAN De bronzen deuren geopend Als teeken van verzoening tusschen Italië en het Vaticaan zijn na de uitwisseling der ratificaties van de Lateraanverdragen weer voor het eerst sinds 1870 de bronzen deuren van het Vaticaan geheel geopend. Z. H. de Paus heeft het reglement voor het inwendig bestuur van de stad van het Vaticaan geteekend. De staatssecretaris heeft aan alle bisschop pen der wereld mededeeling gezonden van de verzoening. HET PROCES-GARTNER 12 jaar kerkerstraf Het proces te Weenen tegen den gep. rit meester v. Gartner, die de Egyptische prin ses prinses Dsjidsji Moeheb op een concert heeft doodgeschoten, is geëindigd met ver oordeeling van den moordenaar tot 12 jaar kerkerstraf. Gartner bleef bij de mededeeling van het vonnis zeer rustig. Hy verklaarde „zich on schuldig te gevoelen, maar gaarne ie willen lyden voor myn geliefde Dsjidsji". Deze uit roep lokte zulk een bijval uit bij het talryke publiek, dat de president de zaal onmiddel- ïyk deed ontruimen. Cadum Zeep 25 - -I 44 EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK DE BEDREIGING Langs het smalle strand strekte zich een ry badkoetsen uit en badstoelen, waartus- schen kinderen speelden en rumoerig In het water plasten, terwyi wat verderop in hun dagtenten de ouderen genoten van de heer- lyke lucht en den feilen zonneschyn. Joan zag het tooneel met gemengde ge voelens. Het was wel aardig, die verschil lende strandtooneeltjes te aanschouwen, maar toch herinnerde zy zich niet zonder weemoed het strand harer jeugdjaren. En dan de meeste volgens del aatste mode gekleed gaande badgasten herinnerden haar aan Londen, en Londen, daar wilde zy he den wel het minst aan herinnerd worden, behalve dan natuuriyk aan haar tante Joan. Joan was naar Jasmine Cove teruggekeerd met het verlangen er niet meer vandaan te gaan. Hier waren de menschen ten minste wat zy schenen te zijn. Hier geen verborgen karakterfouten en laagheden, welke slechts teleurstellingen en ontgoochelingen tenge volge hadden. En ze dacht weer aan Jien fatalen avond, toen haar groeiende 'lefde voor den kunstenaar, dien zy den Verloren Zoon noemden, met een slag was gedoofd en tot gruizel geslagen. En toch het ont waken met de zekerheid dat ook Steven niet meer wasdel ange, steeds meer en meer pynigende stilte, waaraan nooit meer eea einde zou komen. En toch..'.... was het waar dat haar oude speelgenoot voor altyd was heengegaan, de prooi geworden van het gapend graf uer altyd spiedende zeeze kon het toch eigeniyk niet goed gelooven. Er was iets in haar binnenste, dat haar toefluisterde, in Lorden reeds, dat Steven wel weer in Sea- combe zou zyn teruggekeerd, wanneer het varantie zou zyn. Maar brief na brief was gekomen en langzaam was ook die hoop ver minderd tot een by na onzichtbare vlaia. Toer ze in Jasmine Cove aankwam, was echter ook die kleine vlam gedoofd. Steven was er niet geweest om haar op te wach ten aan het posthuis. Steven kwam niet meer dageiyks haar vader opzoeken, n hoor de hem niet meer fluitend het pad afkomen over de klippen, en toen eerst ten volle b-.- gon zij het groote verlies te beseffen. Nog maanden daarna kon zy zitten staren naar een af andere boot aan den gezichtseinder, verwachtend dat het de boot was waarmede Steven huiswaarts keerde. David Wiliamson zag de verandering in zyn dochter niet zonder angstige gevoelens, al begreep hy haar niet geheel. Toen zij in Seacombe was teruggekeerd, had ze opeens al hare Londensche kleederen afgelegd, en zich gekleed zooals de armsten van het dorp. Hy had het vervelend gevonden en het was een groote teleursteling voor hem geweest, maar tante Eversley had hem gewaarschuwd dat er iets was gebeurd in Londen, waarvan zy zelf niet goed de oorzaak geweten had en hem aangeraden, Joan maar zoo weinig mogelyk met vragen lastig te vallen. Mark, die de ontstemming van zyn broer begreep, herhaalde dikwyis zyn oude ge zegde, van toen Joan nog een kind was: „Laat het kind maar begaan. Als ze maar tevreden en gelukkig is, wat kwaad kan het dan?" Maar in hun hart waren beide mannen overtuigd dat Joan zeker niet gelukkig was. Op zekeren morgen, dat zij met Julia Lester weer een aantal zelf gevlochten mandjes van keurig stroo aan de badgasten had verkocht, en zij samen de inkomsten ervan deelden, zooals zy den laatsten tijd herhaaldelijk hadden gedaan, sprak Joan, ter wijl zij haar blikken over den omtrek liet gaan: Na de rede van Burgemeester de Vlugt, die een half uur duurde, zong mejuffrouw Jo van IJzer—Vincent een aria uit het oratorium „Samson" van Handel, ds. Van Hoogenhuyze zei een dankgebed, waarna door koor en orkest het machtige „Hallelu jah" uit de „Messias" van Handel is uitge voerd, gevolgd door het couplet uit het „Wilhelmus". Myn schilt en myn betrouwen Syt ghy, o Godt, myn Heer; Op U soo wil ick bouwen, Verlaet my nimmermeer; Dat ick doch vroom mach blyven U dienaar t'aller stont, De tyranny verdryven, Die my myn hert doorwondt. Het werd door koninginnen, prins en prinses en door alle overigen uit volle borst meegezongen. Dat vormde het aandoenlijke slot van deze waardige plechtigheid. Er was echter ook een onofficieele beëin diging. De vorstelijke personen maakten zich tot vertrek gereed toen door dr. De Visser een „hoera" werd aangeheven voor de koningin, gevolgd door een op de prin ses! De heer Vissering deed daarna hetzelfde voor de koningin-moeder en den prins. En onwennig klonk het in den tempel, dat door honderden overgenomenhoe ra! Door een kreet komende uit de harten dergenen, die deze plechtige momenten heeft mogen bywonen. Ontroerende zang Het muzikale gedeelte van de hulde had niet plechtiger, niet indrukwekkender kun nen zyn, dan nu het geval was. Vijftig da mes en heeren leden van het Concertge bouworkest, honderd vijftig dames en heeren leden van het koor der afdeeling Amster dam van de „Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst", het geheel onder leiding „Ach! Wat is de baai hier in haar nadeel veranderd! Ze is heelemaal beüorVen!" En ze staarde naar de verschillende ge bouwtjes op de klippen, thans ingericht als logementen voor de badgasten. „Kom, Joan," sprak Julia Lester, „hoe kunt ge dat meenen. Vroeger was het hier veel eenzamer en ongezelliger, thans ziet men ten minste leven om zich heen." Doch Joan had de oogen weer gesloten en in haar verbeelding zag ze Steven Har ding fluitend het pad over de klippen af komen. Opeens echter sprong ze op en riep verrast: „O Julia, je oom gaat naar ons huis!" „Wat mag hij daar gaan deen?" vrceg Julia eveneens verbaasd. De meisjes zagen elkaar beteekenisvol aan: er moest zeker iets niet in orde zyn. „Ik ga naar huis," zei Joan vastberaden, en ze snelde heen, Julia alleen latend. Ze trof den geldschieter aan in het voor tuintje. „Goeden morgen, meisje," zei hy met een kort knikje, toen Joan op hem toestapte. „Waar is je vader? Ik zou hem even per- socnlyk willen spreken." „Ik denk, dat hy in de schuur zal zyn maar ik zal hem wel even roepen!" zei Joan, en duwde de deur der kleine propere huiskamer open, om den bezoeker binnen te laten en hem een stoel aan te bieden. Dan ging ze haar boodschap brengen, maar ze zag het gezicht van haar vader van dr. Wiliem Mengelberg, het was onge- twyfeld het beste, wat Amsterdam, neen, wat Nederland kon bieden. En ook de jonge zangeres Jo van IJzer-Vincent, die de uitzonderiyke eer had onze zoo hoogstaande Nederlandsch» solozangkunst te vertegen woordigen, heeft dit op de allerwaardigste wijze gedaan. Het was een geheel aparte taak voor ons prachtig Toonkunstkoor, dat immers ge wend is met orkestbegeleiding te zingen, zich nu a capella te laten hooren, een tech niek die zóó veel verschilt van den orato- riumtrant, dat hier een zeer ongewone prestatie moest geleverd worden. Merkwaar dig, juist de a capella voordracht van drie Wilhelmus-coupletten is, wat het muzikale gedeelte betreft, het allerschoonste, het meest plechtige en ontroerende geworden. De heerlijke accoustlek van de Nieuwe Kerk geheel ingesteld op den Middeleeuwschen, onbsgeleiden koorzang deed zich toen het? verrassendst gelden en maakte den idealen klank van het op de juiste sterkte bezette koor zoo materie<lo:*3, zoo sprookjesachtig mooi, als men in een lang leven zelden hoort. En wat Mengelberg In de drie cou pletten van het Wilhelmus, in Beets' feest zang „O onvergeetbre stond" gezongen op de melodie „Nun danket allen Gott" aan voordrachtsnuances, aan klankpracht bereikte, zonder in effect te vervallen, was wonderbaarlijk. Maar ook de andere nummers zyn in de schoonste vertolking ten gehoore gebracht. Daar was het statige, knappe en kleurige „Preludium over het oude Wilhelmus" voor orkest en orgel van dr. Willem Mengelberg, later bruischte het vitale en feestlijke „Hallelujah-koor" uit Handel's „The Mes sias" en voorts was er zeker niet het. minst treffend de solozang van Jo van IJzerVincent. Heerlijk 'van eendracht en harmonische tegenstelling klonk het dialo- giseeren van deze verrukkelijke sopraan- stem, wier doorzichtige yiheid voor de betrekken, toen hij den naam hoorde van den bezoeker, die hem wachtte. Samen keerden zy naar de woning terug, maar eenmaal haar vader gevolgd zynde, zag zij zich teruggezonden. Ze begaf zich naar haar eigen kamer en wachtte. Gedurende eenigen tijd hoorde zy niets dan het doffe stemgegons der beide man nen. Maar dan, of het kwam doordat zy anders waren gaan zitten of doordat de wind een deur had open geslagen, opeens hoorde Joan duidelijk wat ze zeiden, zonder dat zy het helpen kon of zonder dat zy het gezocht had. „Ja, ik heb al eenigen tyd op je gewacht, David," merkte Sherman op, „zooals ik je al eens gezegd heb!" „En zooals ik al eens gezegd heb „Waar is het voor?" hernam David, terwijl zijn stem luider werd en groeienden toorn ver ried. „Je hebt geen verrekijker noodig, om me te vinden. Ik ben waarachtig groot ge noeg, en altyd hier in den omtrek van de baai." „Het zijn zaken, waarover ik ja wilde spreken, David, zaken, dat zyn het!" „Ik heb altyd wel begrepen. Josua, dat we nooit voor ons plcizier samen zouden komen, dat is zoo!" „Het is al meer dan een jaar geleden, dat ik om myn geld heb gevraagd!" zei de geldschieter langzaam. Eindeiyk ls het uur der wrake aangebroken en hy wilde er zoo lang mogelyk van genieten. WOENSDAG 12 JUNI HUIZEN, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsl. N.C.R.V. 11.00—11.30 Korte Ziekendienst. 12.302.00 Sclis- tenconcert. 2.003.00 Gramofoonpistenconcert. 3.005.00 Solistenconcert. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.007.00 Gramofoonplatenconcert. 7.00—7.3° Causerie. Het gebruik van electriciteit in onze woningen* 7.30—8.00 Causerie door Mr. A. v. d. Deure. Voorz. N.C.R.V. 8.00—9.00 Concert. Jongens- en meisjes koor. Luit-ensemble met medew. van solisten. 9-°° 10.00 Carillonbespeling van den Waagtoren, Alkma3T. Daarna persber. HILVERSUM, 1071 M. 10.0010.15 Morsr°w'i£!",g' It.30 Aubade v. h. Kon. Paleis te Amsterdam, ter eere van H. M. de Koningin-Moeder. 14000 zangeressen en eenige harmonie-orkesten. Daarna concert door hef A.V.R.O.-Kwintet. 1.45—3.00 Kindermatinee. „Wonderlijke Avonturen van Mijnheer Prikkebeen blijspel in 3 bedr. 3.004.00 Maak het zelf I Cursus. 4.005.00 Lezing door Dr. Lubsen Nzn„ over Psycho.*, techn. onderzoek naar de arbeidsgeschiktheid. 5-3 6.00 Gramofoonplatenconcert. 6.007.00 Concert door het omroeporkest. 7.30 Vervolg Concert. 8.008.30 Solistenconcert. T. v. d. Sluijs, sopraan. B. Renden, piano. - 8.5011.00 „Freuleken", corneal® in 3 bedr. van H. Roelvink, met medew. van Louis Saalborn, H. Roelvink, Julia de Gruijter e.a. I. d, pauze persber. Daarna tot 12.00 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. U-°* Voor de Vrouw. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladenconcert. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20— 2.20 Orkestconcert. 2.50 Natuurpraatje. 13 Muziek. 3.20 Engelsche gedichten. 3.50 Lezing. 4.05 Licht klassiek concert. 5.35 Kinderuurtje. 6-2° Muziek. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Tuinpraatje. 7.00 Muziek. 7.05 Pianosonaten van Beethoven. 1 7.20 Causerie. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.°ï Causerie. 8.20 „Mina von Barnhelm", comedie van Lessing. Orkest en solisten. 9-55 Orkestconcert. zo.20 Nieuwsber. 10.40 Cyril Scott's muziek. it.oJ 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS"' 1744 M. 12.50— a-N» Gramofoonplatenconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 6.557.20 Gramofoonmuziek. 8.55—lï.10 „Faust opera van Gounod. Orkest, koor, Mme. Marilliet. LANGENBERG, 462 M. 10.35 Gramofoonmuziek. 12.15 Orkestconcert voor scholen. 12.55 Gramofoon* muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 8.359.2° Italiaansche liederen door Carusso. (Gramofoanplaten). 9.20 Concert. Dortmunder Strijkkwartet, Blaas- kwintet. Leden van het Theater Stadt Münster. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 M. 12.205.20 Lezingen.en lessen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Lezingen, 8.21 Dansmuziek op 2 vleugels. 8.50 Volksliedjes. R. Walter, sopraan. B. Seidler-Winkler, viool. 9-3° Rococo-concert. Kamer-orkest v. d. Staatskapel. Daarn» tot 12.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.35 Werken van J. Spyric. Zang met pianobegel. 5.20 Moderne filmmuziek. 6.20 Orkestconcert. 8.30 Causerie over den dichter Dreiser. 10.20 Actueele causerie. 10.5012.15 Dansmuziek. BRUSSEL, 511.6 M. - 5.20 Trio-concert. Mr. Walkin, zang. Gramofoonmuziek. 8.35 Fragmenten, uit „artière Brabanconne", opera comique in 3 acten\kOO Kips. 10.35 Sluiten. mooie, maar gevaarlijke accoustiek der Nieuwe Kerk zoo uitnemend paste en van de zoo prachtig door D. Speets geblazen obligatie trompetpartij in de aria „Kommt, all ihr, Seraphim" uit Handei's oratorium „Samson", welk concertreeren volmaakt gaaf en sonoor begeleid werd door het Con certgebouw-orkest onder leiding van dr. Willem Mengelberg, waarby Jan Nieland op waardige wyze de orgelparty speelde. Zoo is het muzikale gedeelte van deze hulde tot het beste geworden, wa tmen- schen kunnen geven. Na afloop der plechtigheid Het talryke publiek, dat even vóór de Koninklijke familie kerkwaarts ging, door de politie de geheele afzetting onder lei ding van commissaris A. Heeroma liet niets te wenschen iets dichter bij toegelaten was, bleef de plechtigheid volgen, dank zy Philips Radio. In den beginne ging het met) de uitzending niet zoo vlot, wegens eenige storingen, maar het gebed van ds. A. H. G. van Hoogehuyze, 's burgemeesters rede en het Halleluja waren uitstekend te hoo ren. Tydens de toespraak van den heer De Vlugt klonk er in de verte muziek. De eere- wacht der mariniers marcheerde kranig op. Op het Damplein aangekomen, zwegen de trompetten. De aflossing der wacht ge schiedde vervolgens in alle stilte. Tweemaal vieièn er in de volte op den Dam vrouwen in zwym. De stumperds werden in het Pa leis weer tot bewustzyn gebracht. Nauwelyks was het half één en waren de laatste tonen van „Myn schilt en myn betrouwe" weggstorven, of de kerkdeuren ging enalweer open. By het verschynen van Koningin het Koninklyk gezin stegen er weer luide hoera's op. De wandeling naar het Palcis ging nu opnieuw zeer plecht statig. De Koningin Moeder, die eerst ter rechterzijde van de Koningin liep, schreed naar links, opdat zij het publiek goed zou kunnen zien. H. M. wuifde telkens vriende- lyk met de hand naar de juichende scharen- Terwijl de luidsprekers nog de laatste orgel tonen uit de kerk over den Dam deden voortruischen, zette de Marine-stafmuziek het Oude Wilhelmus in. Op de korte wande ling inspecteerde Koningin Wilhelmina een deel der eere-wacht. Het gejubel der men schen bleef aanhouden tot de Vorstelijke personen en het gevolg in het Paleis ver dwenen waren. Kort na de terugkomst gingen de balcon- deuren open en weidra stonden Koningin Emma, de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik op het balcon. Nog geest' driftiger werd toen de menigte. Er volgd® een lang daverend gejuich en gejubel. Spon taan begon een deel der menschen het Wü" helmus te zingen. Na den zang weerklonken er weer hoera's, dat het daverde in den om* trek. Koningin Emma wuifde met een zak* doek naar de menschenmassa om te danken voor deze enthousiaste en hartelijke hulde- Nadat de Vorstelyke familie zich terugge trokken had, verspreidde zich de menigte op het Damplein. Aanbieding huldeblyk aan de Koningin- Moeder Maandagmiddag te half vyf is ten Paleis aan Koningin Emma het huldeblyk va® Amsterdam aangeboden, bestaande uit aquarellen van Amsterdamsche stadsgezich ten, vervaardigd door Amsterdamsche kuns tenaars. De plechtigheid droeg een zeer W' tlem karakter. Alleen de uit zeven personen bestaande commissie voor de aanbieding vft het huldeblijk was daarby tegenwoordig- De voorzitter, Mr. Vissering, hield daarw een rede, welke door de Koningin-Moeder werd beantwoord. „Als ge van plan zyt, me weer lastig vallen, doe het dan onmiddellijk en zonde omwegen," hoorde Joan haar vader zeggeI1J „Maar je hebt slechte tyden meeSe^ maakt," ging de oude Sherman voort, als°_ David niets gezegd had, „ge hebt dat onge luk gehad, en veel slechte vangsten." „Dat is waar, en dat weet ik allemo8J' Kom recht op 't doel af, Sherman." ,g „Om de oude vriendschap, David, leen ik je honderd pond." „Om vijftig procent rente by vooruit1^ taling, moet ge zeggen,'' riep David woeden uit, „en om een zware hypotheek op IIl!'t huis en myn lapje grond. Daar stak n» veel vriendschap achter!" „En nu heb ik dat geld weer n0°\,té Davtd!" sprak Sherman, koeler naarö1*^ Williamson zich opwond en zyn zelfbebe sching verloor. ,gtl De visscher kreunde van ingehou (J woede. Hy had dit verwacht, maar tegen hoop in gehoopt, dat het niet zou kom „Ik heb je al eens vriendeiyk £eW!Lr- schuwd,' hield Sherman vol, „juist ter innering aan onze oude vriendschap- ik hoop, dat ge het geld hebt liggen al zie ik niet, hoe ge er aan gekomen zijn. Om twaalf uur precies, op den dat is het verschuldigd, en ge weet wat de volgen zyn, als ge niet betaalt!" (Wordt vervolgd Kxwanzasnn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6