Fiiiaooisele beschouwingen 40 if MUZIEK De Spaarnebank DE INVAL m CURACAO DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 12 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Maatschappij tot bevordering der Toonkunst Tweede feestconcert POSTZEGELNIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS De wijzigingen der Invaliditeitswet Hanze-Fonds „Uitkeering bij overlijden" De zeldzame vergeten postzegel De Communisten en Indonesië FINANCIËN Fusie-bericht Het contract in de haven bedrijven Ongelukkige val MEDEGEDEELD DOOR Haarlem-Amsterdaiï* De moord op den heer Lans BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Het vertrek der oorlogs schepen Ernstige ontploffing in een metaalfabriek De ylucht der Zweedsche vliegers da' Een huldiging van redders der zee LUCHTVERKEER Een noodlanding op IJsland Poging tot doodslag te Amsterdam De waterleiding van Tjimahi geopend President Ploover noodig* Mac Donald uit tot een bezoek aan de V. S. De Mainbrugbij Klingenberg ingestort Het rapport der deskun digen-commissie en de ratificatie der schulden- overeenkomst De particuliere bespreking6*1 te Madrid Een draadloos station in de Vaticaansche stad Ais slot-apoteose de schitterende, glan zende achtste symphonie van Gustav Matter, geschreven voor groot orkest, twee gemengde koren en een knapenkoor, acht solisten, piano en orgel. Ter inleiding het volgende: Mahler besloot zijn derde symphonie met een omvangrijk, diep-ontroerend Adagio. Een Adagio, waaruit Mahler's poëtisch uitbeel- dingsvermogen straalt en waarvan terecht wordt gezegd, dat het na Beethoven niet wordt overtroffen. Dit Adagio wordt vooraf gegaan door een prachtvolle alt-solo („wat de mensch verhaalt") en een bovennatuur lijke stemming wekkend koor („wat de engelen vertellen"). Eigenlijk moest er nog een deel volgen ,:,Was mir des Kind erzalht" ven hemelsche liefde, doch Mahler bouwde voor dit fragment een nieuwe, de vierde symphonie op. Deze is dus de afsluiting van de eerste trilogie. de muziek aangepast. De wijze, waarop die smeeking wordt verklankt, doet echter niet kerkelijk, gewijd of stemmingsvol, doch ge heel in overeenstemming met het karakter van het tweede deel, theatraal aan. Maar al moge de opzet voor onze concert zalen te grandioos zün (een zaal met 2500 personen, waarvan een derde deel uitvoe rende), het karakter theatraal aandoen, de klankenweelde, voortgebracht door orkest, solisten en koor is van zulk een ongekende pracht en schittering, dat men er door be- tooverd en in verrukking gebracht wordt. Tegenover dien uiterlijken glans valt de innerlijkheid wel eens tegen. Niet immer ver wekt de muziek diepe indrukken. Bezwaren tegenover de enorme eischen, die dit werk stelt, schijnen er hier niet te bestaan. Opnieuw is onomstootelijk be wezen, dat Mengelberg alles vermag, mits men hem maar de middelen verstrekt. En kan beter materiaal beschikbaar worden ge steld? Het sublieme Concertgebouw-orkest, her- prachtvolle Toonkunstkoor, het artistiek ge schoolde jongenskoor van „Volkszang", so listen met voortreffelijke reputatie: dames IJzer, Vincent, Peltenburg, Moorlag, Matze- nauer en Durigo, heeren van Tulder, Schey en Fischer, benevens Jan Nieland veor de orgel- en Joh. den Hertog voor de piano partij, vormden te zamen een ongeëvenaard geheel. En dit machtig ensemble werd begeesterd, voortdurend in één sterke spanning gehou den en naar het slot immer hooger opge voerd door Mengelberg, wiens leiding nim mer faalt. Zou verblindender glans en sterker innerlijk spel denkbaar zijn? „Es sind nicht mehr menschliche Stim- men. sondem Planeten und Sonnen, welche Kreisen", schreef Mahler in 1906, onder den onmiddellijken indruk der voltooiing dezer symphonie aan Mengelberg. Ja, het is hier een bovenmenschelijke krachtsinspanning, Is het te verwonderen, dat het meesleepend élan dezer uitvoering zijn uitwerking op de toehoorders niet miste? Men toonde zich uitermate verrukt. Aan de toejuichingen kwam schier geen einde! Na maanden van inspannend repeteeren, uitvoeringen van drie ontzaglijke meester werken! Een woord van eerbied en bewon dering alleen al reeds voor het uithoudings vermogen. Volledigheidshalve zij vermeld, dat de uit- voering door Z. K. H. den Prins der Neder landen en vele autoriteiten werd bijgewoond. Naar wij vernemen, behaalde de tweede uitvoering der achtste, welke toegankelijk was voor het publiek, eveneens een geweldig succes. De zaal was geheel bezet en ook thans be toonde ieder zich opgetogen. Door deze bepaling is de waarde der ge- J plakte zegels van groot belang geworden. Ind'ien een verzekerde tengevoge van ziekte werkloosheid gedurende meerdere weken open vakjes op zijn rentekaarten heeft, dan wordt nu eerst nagegaan hoeveel zegels hij heeft geplakt en daarna wat de uitkomst van de deeling van de totale zegelwaarde door 25 zal zijn. Is de laatste uitkomst hooger dan de eerste, dan wordt dit getal beschouwd als beslissend voor de vraag, of het minimum aantal zegels, benoodigd voor het recht op ouderdomsrente, aanwezig is. Een voorbeeld moge dit verduidelijken. Verzekerde A., geboren 3 December 1864 moet om op zijn 65e jaar recht op ouder domsrente te hebben minstens 5 x 39 en 5 x 47 is 430 zegels in rekening kunnen brengen. Nu zijn echter door ziekte en werkloos heid in het tijdvak 3 December 1919 tot 3 December 1929, den dag waarop hij 65 jaar wordt, slechts 250 zegels van 60 cent geplakt met een totaal zegelwaarde van 150. Volgens de oude bepalingen zou deze ver zekerde op zijn 65e jaar geen recht op ou derdomsrente hebben, omdat er 430 250 is 180 zegels te weinig zijn geplakt, zoodat na het 65e jaar nog 180 weken met het plakken van een zegel moet worden door gegaan en de rente ook eerst 180 weken na het 65e jaar kan ingaan. Volgens de nieuwe bepalingen zal het ge tal, waarmede men in het bovenstaand voorbeeld te rekenen heeft 150 (totale zegelwaarde): 26 600 zijn en dit is bo ven 430. In dat geval zal de verzekerde dus wel een rente van 3 per week op zijn 65e jaar ontvangen. Hoewel nog meerdere wijzigingen in de Invaliditeitswet zijn aangebracht, meenen wij toch met de hierboven weergegeven wijzigingen, als zijnde wel de belangrijkste, te kunnen volstaan. nabij Skaptaros aan de Zuidkust van IJsland een noodlanding moest maken Uit Reikjavik is een hulpexpeditie ter assistentie vertrok ken. Nader wordt gemeldt, dat het toestel wegens een defect aan een benzinebuis te 23.56 uur bij Ingolshoefta op Zuid-IJsland een noodlanding moest maken. De vliegers trachtten uit Reikjavik per vliegtuig 300 liter benzine te laten komen, aangezien zij door debeschadiging aan hun toestel meer benzine verbruikt hadden dan zij hadden ber:kent' noodig te hebben. Aangezien er cp IJsland- geen vliegtuigen ter beschikking staan, werd de benzine gezonden met het inspectievaartuig „Fylla". dat te vier uur gisternacht vertrok en eerst gistermiddag ter plaatse kan aankomen. dwenen. Hij is eveneens uit Nijmegen af- komst'g. De commissaris van politie te Amsterdam, 4e sectie, verzoekt in verband met d 'zen moordaanslag opsporing en aanhouding van den dader, die zich ook wel B. Anton issen noemt. Zijn signalement luidt: lang 1.70 M., gezonde gelaatskleur, krullend, blond, ach terovergekamd haar, tenger postuur, green- grijze oogen, hoogst vermoedelijk gekleed m lichtblauw colbertcostuum, brume lage schoenen, lichtblauw overhemd, duo boord, dito zelf binder en jockey-pet, wit en zwart geblokt. 'ria.ilw. Hierop volgt de tweede groep symphonieën, doch welk een verschil van karakter! Direct na het bezingen van het Keme.sche Leven, stort hij den mensch „Ins Leben hinein". Uit de werken der eerste trilogie, waaraan een d ep-pessim:stische wereldbeschouwing grondslag ligt, sp-eekt het verlangen van den door levenssmarten gefolterden mensch naar bevrijding en zaligheid in een bAvenaardsch leven. Die d'er tweede trilogie geven de smart en vertwijfeling weer van den zoekenden mensch, echter zonder een bevred gende op lossing. De vijfde symphonie brengt nog eenigszins verademing (getypeerd door den overgang Moll-Dur). Hier is het de strijder .e moedig door de gedachten aan dood en vernietiging heenworstelt en vreugde in het dagelijksch le* en vindt. In de zesde zegeviert het noodlot. De noodlot-typsering (Dur-Moll) duikt immer op. Terecht noemt men deze symphonie de tragische. De zevende is rustiger gescheven. Nu geen vertwijfelingsuitbarstingen meer, doch stille bewogenheid. Heeft Mahler in de eerste trilogie her haaldelijk de menschelijke stem ter hulpe ge roepen om zijne gedachten te uiten, in de tweede benut hij alleen het orkest-mate riaal. Na de tweede trilogie volgt het hoogtepunt van Mahler's „K ndische Freude" tot het alles overweldigende. In de thans uitge voerde achtste symphonie ontplooit hij de grootste kracht, pracht en praal. De compo nist dacht zich voor deze symphonie een duizendtal medewerkenden. (In Frankfort is ze met 2000 personen uitgevoerd.) Om zijn ideeën zoo pompeus en overheer- schend mogelijk te kunnen uiten, wendde Mahler wederom de menschelijke stem aan. Dientengevolge werd er een tekst vereischt en hij koos den lofzang: „Veni Creator" en de slotscène uit Goethe's Faust 2e deel. In technisch opzicht sluit de achtste bij de vorige werken aan. In wezen is ze meer een glorieuze bekroning van de eerste tri logie. Wordt hierin reeds de zekerheid der onsterielijkheid van den mensch gegeven, thans wordt na een vurig smeeken de ver lossing door een mystisch koor geopenbaard. Mahler ziet in de Faust-scène een ver vulling van den aanroep in de Veni Creator geuit! (Voor ons, Katholieken, is dit na tuurlijk zeer bevreemdend). De componist is evenals de dichter van Faust „hihan- zogen" door het „Ewig Weibliche" en wijst op hetgeen Goethe in verband met de slot scène zegt: „der Christ nennt dies die ewige Seligkeit und ich musste mich dieser scho nen und zureichenden mythologischen Vor- stehungen als Mittel fiir meine Dapstellun- gen bedienen." Wij nemen daarom maar aan, dat Mahler ook de „Veni" tot de mythologie rekende, zullen de zuivere beteekenis der hymne ter zijde stellen en den zang alleen beschouwen als een orkestraal hulpmiddel. Het eerste deel „an sich" genieten, zooals Mahler het bij zijn andere symphonieën verlangde, is de beste oplossing. Ook al spreekt er on tegenzeglijk uit het eerste deel een smee king. De Veni Creator-aanroep in het alge meen heeft Mahler tot deze smeeking geïn spireerd. Niet de geheele tekst, want deze is grootendeels later bij de reeds gecomponeer- Mengelberj* Het mag bekend worden geacht, dat de V/et van den 24sten April 1929, houdende wijziging der Invaliditeitswet, in het Staats blad van den achtsten Mei 1929 no. 204 is geplaatst. Wat echter niet van algemeene bekend heid zal zijn is, dat deze wet vermoede lijk op 10 Juni 1929 in wekring zal treden en wat de bij die wet aangebrachte wijzi gingen behelzen. De voor werkgevers en werknemers be langrijke wijzigingen zijn zeker wel de wij zigingen van de artikelen 3 - 6 - 328 eerste lid. en 373. De loongrens in artikel 4, welke 1200 bedroeg, is verhoogd en» gebracht op 2000. Onder arbeider wordt nu in de Invalidi teitswet verstaan ieder, die den leeftijd van 14 jaar heeft bereikt, niet in werkelijken militairen dienst is en in loondienst arbeid verricht binnen het Rijk en tegen een :oon van niet meer dan 2000 gulden per jaar. Als arbeider wordt echter niet beschouwd degene, die als leerkracht in dienst is bij een inrichting of instelling van onderwijs, indie hem door het Rijk pensioen is ver zekerd. Willen de arbeiders, die nog niet in het bezit zijn van een rentekaart en die tus- sclien 30 Juni 1S22 en (vermoedeijk) J0 Juni 1929 in loondienst zijn getreden, op den datum van in loondiensttreding den leeftijd van 35 jaar nog niet hadden be reikt en een loon verdienen van niet meer dan 2000 per jaar, onder de nieuwe be paling vallen, dan zullen zij zich thans tot het bekomen van een rentekaart ten spoe- j digste bij den Raad van Arbeid moeten aanmelden. De verplichting tot premiebetaling voor den werkgever blijft echter voortduren, tot dat de arbeider voor goed een vast :oon gaat verdienen van 3000 of meer per jaar. Artikel 6 der Invaliditeitswet wordt als volgt gelezen: „Fooien of andere ontvangsten van der den, welke verband houden met ten be hoeve van den werkgever verrichten ar beid, worden als loon volgens deze wet be schouwd." Door de wijziging van artikel 6 komen nu ook kellners, e.d. onder de bepalingen van de wet te vallen en zullen in het ver volg ook voor hen zegels geplakt behooren te worden. De wijziging van artikel 328 is voor de werkgevers van zeer groot belang. Aan het eerste lid van artikel 328 der Invaliditeitswet zijn de volgende woorden toegevoegd: „De Raad van Arbeid is be voegd om het nagevorderde bedrag te ver- hoogen met tien ten honderd, naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste 10 centen. Deze verhooging wordt voor de toepassing van de artikelen 209. 219. 235 en 383, eerste lid als premie beschouwd." Uit deze wijziging blijkt, dat aan den Raad van Arbeid de bevoegdheid wordt toe gekend een soort boete op te leggen ten bedrage van 10 pet. van het bedrag der na te vorderen premie. Zoo zal, wanneer 52 premiën van 60 cent nagevorderd moeten worden (52 x 60 cent is 31.20) een boete kunnen worden opgelegd van 3.20 (10 pet. van 31.20 naar boven afgerond tot een veelvoud van tien centen). Willen de werkgevers derhalve niet het gevaar loopen, dat deze verhooging (of boete) op hen wordt toegepast, dan zullen zij van nu af moeten zorgen, dat de ren tezegels regelmatig op de rentekaarten go- plakt worden. Men gelieve niet uit het oog te verliezen, dat de Raad van Arbeid Haarlem zich thans genoodzaakt ziet telken jare ruim 100.000 aan I. W. premie na te vor deren, hetgeen met zeer veel kosten en moeiten gepaard gaat. De wijziging van artikel 1373 is van veel belang met het oog op een eventueele aan vraag om ouderdomsrente. 9an het eerste lid van artikel 373 der in validiteitswet is thans de volgende volzin toegevoegd „Voor de toepassing van het in dit lid bepaalde wordt over weken, waarover geen premie Is betaald wegens ziekte of gebrek aan werk, geacht premie te zijn betaald in dien en voor zoover het quotient, dat wordt verkregen bij deeling van de waarde der betaalde premiën door het getal 25, groo- ter is dan het aantal betaalde premiën." Het fonds „Uitkeering bij Overlijden", in stelling van de Hanze, hield op 4 dezer zijn jaarvergadering te Amsterdam. Behalvê het bestuur waren enkele leden aanwezig en mr. Bach, directeur van het Centr. Hanze- Bureau te Amsterdam. In zijn inleidingswoord maakte de voor zitter melding van de in 1928 bereikte gun stige resultaten, zoomede van de invoering van nieuwe tarieven met tijdelijke premie betaling en van het z.g. één-percents tariei. De verlies- en winstrekening sluit met een winstsaldo van 3618.41, waarvan 10 pCt. wordt toegevoegd aan het Hulpfonds en het overige gereserveerd wordt voor de driejaar- lijksche winstverdeeling onder de leden. De balans vertoont de volgende cijfers: Activa. Kas 64.19 (vorig jaar 62.23), Ef fecten 19.111.26 (onveranderd), Hypothe ken 114.782.50 (f 97.245), Polisbeleenin- gen 1200 (-), Bankiers 840.80 1122.42), Loopende renten 1102.88 1151.05), Agenten 330.88 637.74), Vooruitbetaalde onkosten 121.60 84.30), Administratie voorschot 300 (onv.), totaal 137.863.11 119.914.40). Passiva: Premiereserve 121.800.02 112.688.58), Zekerheidsfonds 4945.94 (5026.37), Prolongatie o./g. 6380.45 (-), Uitkeeringen 600 1600), Onkosten 105.76 (93.40), Hulpfonds 774.37 (526.03), Winstsaldo naar nieuwe rekening o. t b. 3256.57. De door het Hoofdbestuur van de Hanze gedelegeerde commissarissen verklaarden in hun rapport, dat de geheele administratie was nagegaan en in overeenstemming bevon den met bescheiden. Het rapport conclu deerde tot volledige décharge van het be stuur voor het gevoerde beheer, en bracht dank voor de nauwkeurige administratie. Hierna werden Balans en Verlies- en Winstrekening met algemeene stemmen goedgekeurd. Als bestuurslid werd bij enkele candidaat- stelling herkozen de heer J. Th. Schuiten te Delft. Bij de rondvraag deed de voorzitter nog eenige medëdeelingen omtrent de voorwaar den, waaronder uit het :Hulpfonds tijdelijke premiebetaling geschiedt voor die fonds leden, die financieel onmachtig geworden zijn. zelf de premie te voldoen. In verschil lende gevallen heeft dit hulpfonds reeds uit stekende diensten verricht. Met een opwekking tot algemeene propa ganda voor deze instelling' sloot de voorzitter de bijeenkomst. Bij de opening van het 16de, philatelistische congres van Groot-Britannië te Birmingham heeft de voorzitter de geschiedenis van een zeldzamen postzegel verteld. Vijftien jaar geleden woonde er een oude heer te Hamp- stead, die boeken in zijn bibliotheek uitzocht, en toen de postzegelverzameling vond, die hij als schooljongen had aangelegd. Hij legde het album opzij, om aan zijn kleinzoon te schenken. Een vriend, die de verzameling zag, ga£ hem echter den raad haar eerst door ter zake kundigen te laten keuren. Een bekende firma van auctionarissen, die hiermee belast werd, berichtte dat er een zegel in de ver zameling voorkwam, die een groote war de bezat. Het was een Post-Office-zegel van Mauritius, twee stuivers, blauw, ongebruikt. Deze werd vervolgens voor 1450 voor de verzameling van den Koning aangekocht. Baars toegelaten maar de Visser niet Het lid der Tweede Kamer, de heer L. L. H. de Visser, heeft san den minister van Ko loniën de volgende vragen gesteld: 1, ls het juist dat aan den reeds tweemaal uit Indonesië verbannen ir. A. Baars onnieuw verlof is verleend zich daar te vestigen? 2. Is het juist, dat aan dezen afvalligen communist dit, verlof is verleend op grond van het feit dat hii een serie artikelen heeft geschreven tecren de Unie van Socialistische Sovjet Republieken die ter bestrijding van 't. communisme in Indonesië werden verspreid? 3. Is het den minister bekend, dat ir. A. Baars vele jaren, na zijn verbanning uit In donesië. gastvrijheid in U.S.S.R. genoot er> slechts tot vijand van het communisme werd omdat zijn persoonlijke streverijen niet wer den verwezenlijkt? 4. Acht de minister het in overeenstemming met recht en billijkheid dat aan een persoon als genoemden A. Baars, die op volkomen nersoonJiike gronden 't communisme is gaan bestrijden, wel toegang wordt verleend, terwijl elk waarachtig voorstander van de communis tische idealen uit Indonesië wordt geweerd? 5. Is de minister bereid er tos mede te wer ken, dat ondergeteekende voor het instellen van een onderzoek naar de sociaal-economi sche en politieke Houdingen in Indonesië wordt toegelaten? 6. Is de minister niet van oordeel, dat on dergeteekende, in zijn qualiteit van Volksver, tegenwoordiger, minstens zooveel recht heeft om Indonesië te bezoeken als de vorenge noemde A. Baars? 7. Is de minister bereid den gouverneur- generaai telegrafisch te verzoeken het besluit tot nlet-toelating van ondergeteekende in te trekken er. hem direct met het ontvangen r»Ylf.vrr<w**H 'in l'pr>r)i<3 c;foVpr>? Naar wij vernemen is in voorbereiding de oprichting van de Naamlooze Vennootschap „Chemisch-Pharmaceutische Fabriek en Groothandel in Ziekenhuisverplegingsartike- len voorheen Dr. Lamers en Dr. Idemans" te 's Hertogenbosch, in welke N.V. zuilen ingebracht worden de zaken tot heden ge dreven onder de namen van „Excelsior" Che- mische-Pharmaceutische fabriek van Dr. Lamers en Dr. Indemans, en de Handels vennootschap Elands en Van Buren te Den Bosch. Bereids zij door deze op te richten N.V. aangekocht uitgebreide gebouwen en terrei nen gelegen aan den Wolvenhoek en de Waterstraat in het centrum der stad, welke gebouwen en terreinen zullen worden inge richt tot vestiging harer kantoren, toon- kamers voor ziekenverplegingsartikelen, ma gazijnen en opslagplaatsen. Met de noodige verbouwing zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Door de samenvoeging van deze beide zaken, die zich reeds in een zeer uitgebreide cliënteele verheugen, zal deze N.V. een der eerste plaatsen in Nederland innemen op het gebied van chemisch-pharmaceutische en ziekenverplegingsartikelen. Een bijzondere aandacht, zal geschonken worden aan de afdeeling ziekenverplegings artikelen, op welk gebied de genoemde firma Dr. Lammers en Dr. Indemans een zoo gun stige reputatie geniet. In dit verband zul len de diverse toonkamers voor ziekenver plegingsartikelen zoo uitgebreid en zoo mo dem mogelijk worden ingericht. Het Hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders deelt ons mede, dat de uitslag van de gehouden stemming over het aanvaarden van een nieuw collectief con tract voor de havenbedrijven te Amsterdam enRotterdam heeft uitgemaakt, dat door de leden met groóte meerderheid tot aanvaar ding is besloten Het bestuur kreeg echter opdracht over enkele details nog nader met de besturen der beide Scheopvaart-Vereenigingen te spre ken, daar over deze details der regeling ncodwendigerwijze nog overeenstemming zal moeten worden bereikt. Het bestuur van den bond zal zich voor de verdere afwikkeling hiervan verstaan met de besturen van de Christelijke en R. K. Trans portarbeidersbonden en met de besturen der beide Scheepvaartvereenigingen. DRUTEN, 11 Juni Gisteravond viel de 13-jarige G. van zijn fiets, waarbij een der remmen in het rechteroog drong. Het slacht offer viel bewusteloos neer. Zijn toestand is ernstig. BESOEKI TABAK MIJ. RENDABELE, FINANCIEEL KRACHTIGE ONDERNEMING. VERKOOPPRIJZEN DIT JAAR LAGER UITGEVALLEN OOGST ECHTER AANZIENLIJK HOOGER EN KOST PRIJZEN BELANGRIJK GEDAALD Sederr de reorganisatie in 1923 heeft de Besoeki Tabak Mij. zich voorspoedig ont wikkeld, zoodaf n de aren 1024 "m i92° resp. 25, 15, 30. 45 en 40% dividend kon worden uitgekeerd. Zooals uit onderstaande balansen te K®? valt evenaart de financieele positie der Mij» die der groote Sumatra-tabaksondernemingeö 1927 i92^ (in duizend gulden) 228 58! 2704 2458 2932 3°47 Activa. Middelen en debiteuren Vooruitbetaalde oogstkosten Passiva. j Kapitaal 1110 U1® Reserves 914 i°42 Verplichtingen908 895 ^932 3047 ROTTERDAM, 11 Juni De belangstel ling voor deze rechtzaak was zeer groot. Reeds om half 9 stonden lange file's van be- belangstellenden, waaronder veel vrouwen, op de binnenplaats van het gerechtsgebouw op gesteld, zoodat speciale politiemaatregelen noodig waren. Een uurtje later werden af zonderlijke rijen geformeerd voor mannen en vrouwen en toen het uur der rechtszit ting naderde, werd de deur van de publieke tribune het eerst voor de vrouwen openge steld, waarna de mannen gelegenheid kre gen de overblijvende plaatsen te bezetten. Er konden ongeveer 300 belangstellenden v/orden binnengelaten Zeker moesten er evenveel worden teleurgesteld Ook de be schikbare ruimte in de rechtszaal was geheel gevuld. Toen de rechtbank binnenkwam, bleek, dat mr. Suringar fungeerde als bijzit tend rechter. De verdachte werd daarna tusschen twee veldwachters binnengeleid. De boekwaarde der ondernemingen is 'ot op f 1 afgeschreven de overige activa be staan uit contante middelen en vooruitbe taalde kosten. Na aftrek der verp!ichtinge° beschikte de Mij. per uit. 1928 over /'1563.000 geldelijke middelen, zijnde 1,4 x her ?e', plaatste kapitaal. Onder deze oms andighede11 I kan de Mij. bij een niet al te royale uitkee' ringspolitiek haar gehee'en oogst uit eigt11 middelen financieren. Inderdaad wordt daar om ook een conservatieve politiek gevoigw hetgeen uit volgende cijfers duidelij k wordt Winst vóór Afschrijvingen afschrijvingenen en reservee- reserveer ngen ringen 1925 f 583.380 f 382.500 1926 491.293 75.000 1927 1.266.778 „638.454 1928 8.63.960 305.000 De oogst ten gunste van het boekjaar i92^ had de volgende samenstelling Blijkens ingekomen bericht bij het Depar tement van Defensie heeft Hr Ms. „Korte- naer" hedenmorgen te Hoek van Holland 't detachement mariniers aan boord genomen en te 6.30 uur de reis naar West-Indië voort gezet. Indien de weersomstandigheden het loopen van groote snelheid niet beletten, zal zal 't navolgende reisplan worden gevolgd: 14 Juni aankomst en vertrek Ponta del Gada 21 JUni aankomst en vertrek St. .Thomas. 22 Juni aankomst Curasao. Thans is vastgesteld, dat ook Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik" naar Curagao zal worden gezonden. Het schip zal a.s. Donder dagmiddag daarheen vertrekken. Vier dooden. KOPENHAGEN, 11 Juni. Gisteravond heeft in de Zweedsche provincie Smaland een ernstig ongeluk plaats gehad. In een metaalfabriek viel een cylinder-auto op cTen grond, waardoor de cylinder ontplofte. Het geheele gebouw vloog in de lucht en 4 per sonen werden gedood en 7 gewond. pakken van ca. 200 y2 K.G. 11817 9369 24915 692 2395 soort Blad Hangkrossok Krossok Losblad Vo oroogst P- V-i opbrengst K.G. in ceflts 67.49 58.29 41.67 41.31 24.72 49188 Onderstaand de amenstelling en de to» heden plaats gehad ebbende verkoopen vaö oogst 1928 (ten gunste van het boekiaa* 1929) totaal aantal waarvan pakken verkocht Blad 12400 Hangkrossok-.. 13500 4937 Krossok 34100 22353 Losblad 6oo 405 tege" ceflt® 40 y» 60600 KOPENHAGEN, 11 Juni Uit Reikjavik wordt gemeld, dat de Zweedsche Oceaan vliegers daar gisteravond zijn gearriveerd. Zooals men voornemens was, werd het vlieg tuig gisterochtend door het naar de plaats van de landing gezonden inspectie-vaartuig „Odin" op sleeptouw genomen, om het met de „Odin" zich onderweg bevindende in spectie-vaartuig „Tylla" te ontmoeten. Na benzine ingenomen te hebben, startten de vliegers te 9 uur in den avond. Na 35 min. bereikten zij Riekjavik, waar een groote menschenmenigte hen hartelijk verwelkom de. De vliegers waren voornemens nog in den afgeloopen nacht de vlucht voort te zetten. De kwaliteit van den in 1929 te verkoop®2 oogst is minder dan die van den vorige2 oogst, zoodat de opbrengsten tot nog toe Ja ger zijn uitgevallen dan ver'ecen jaar. .1 Aan de hand van de tot nog toe beken2 geworden verkoopen, kan men zich over k®. te verwachten eind-provenu nog geen cordee vormen, daar niel bij benadering valt schatten, welke prijzen voor de nog restee' rende partijen zullen kunnen worden be' dongen. Het feit, dat de nieuwe oogst 11.412 paK' keft grooter is dan de voerige oogst en de tne' dedeeling ter jongste algemeene vergadering' dat de 1929-kostprijs tot 33 cent per y2 K-G- (v.h. 40.18 cent per V2 K.G.) Was terugge' bracht, wettigen echter het vertrouwen. HOEK VAN HOLLAND, 11 Juni In den buitengewoon hsvigen storm van 25 Novem ber 1928 zijn door de ptoomreddingsboot „President van Heel" 24 man van de equi page van het Noorsche stoomschip „Chris tian Micheiseh" gered, waarna het Noorsche stoomschip ten Noorden van den Nieuwen Waterweg strandde. Nar aanleiding van deze redding zal de Noorsche consul-generaal te Rotterdam Za terdag 15 Juni a.s., des voormiddags 11 uur in het gebouw van het loodswezen te Hoek van Holland de reddincstnedaire en het di ploma uitreiken, die de Noorsche regeering heeft toegekend aan schipper Slis en de le den der bemanning van de „President van Heel". Uit Reikjavik (IJsland) wordt gemeld, dat het Zweedsche Oceaan-vliegtuig, dat uit Ber gen in Noorwegen is vertrokken voor het volbrengen van de tweede étappe van zijn Oceaanvlucht tegen middernacht, ten gevolge van een breuk van de benzineleiding op on geveer 200 K. M. ten Oostn van Reikjavik AMSTERDAM, 11 Juni. In den afgeloopen nacht heeft een poging tot doodslag door een man op een vrouw plaats gehad. De 24-jar;ge letterzetter B. N. Cornelissen ver toefde sinds eenigen tijd met een vrouw uit Nijmegen in de hoofdstad. Zij woond'en in een hotel in het centrum der stad. Het schijnt evenwel, dat het ge'd op was en da' de vrouw niets meer van den man wilde we ten. Omstreeks half 1 in den afgeloopen nacht kregen beiden, toen zij zic.i bevonden op de Brouwersgracht nabij de tramremise, ruzie De man heeft toen de vrouw met een scherp voorwerp steken in borst en buik toege bracht. Toen de vrouw om hulp riep, is de dader weggeloopen in de richting van de Haar lemmerstraat en is daarna uit het oog ver- BANDOENG, 10 Juni, Aneta Heden morgen is het waterleiding-bedrijf van Tjimahi op zeer feestelijke wijze, in tegen woordigheid van tal van genocdigden en be langstellenden geopend. O.m. waren aan wezig de resident van Bandoeng, de heer P. R. W. Gssseler Verschuïr, uit naam van den gouverneur van W.-Java, de burgem. van Bandoeng, Ir. J. E. A. Von Wolzogen Kuhr, de legercommandant en tal van of ficieren en autoriteiten van de politie. Er werden veel redevoeringen gehouden. de lagere opbrengst, welke tot heden y2 K.G. gemaakt werd, grootendeels doo deze factoren gecompenseerd zal wordeö' NEW YORK, 11 Juni De officie®1® „Herald" bericht, dat president Hoover b®' sloten heeft Mac Donald persoonlijk tot e®2 bezoek uit te noodigen in den a.s. zomer. Amerikaansche ambassadeur te Londen, S® neraal Dawes, zal bü zjjn ambtsaanvaarding de uitnoodiging overhandigen. Ook de nadeesche minister-president zal waarschijn' lijk worden uitgenoodigd. Mac Donald he® ook aan senator Borah, den voorzitter van commissie van buitenlandsche zaken mede gedeeld, dat hij den wensch koesterde zê naar Amerika te komen. De geheele An>efl rikaansche pers hecht aan het bezoek v3tg den Britschen minister-president de groots beteekenis, in het bijzonder met het oog de oplossing van het vlootvraagstuk. KLINGENBERG A. D. MAIN, 11 Juni (V.D.) In den afgeloopen nacht te tien mi nuten voor half vier is, bij het verplaat sen van een steiger voor de Main-brug bij Klingenberg door onbekende oorzaak de tweede boog van d'e brug met donderend gekraak ingestort. Van de arbeiders, die met het werk bezig waren, werd een tim merman onmiddellijk gedood, terwijl vier andere arbeiders licht gewond werden. De verbinding tusschen d'e beide oevers wordt voorloopig door motorbooten onderhouden, terwijl het verkeer over Obernburg en Mil- tenberg wordt geleid. PARIJS, 11 Juni In de kabinetszitting, die hedenmorgen zal worden gehouden, zal Poincaré het rapport der deskundigen-com missie en d'e ratificatie van de schulden overeenkomst met Washington en Londen ter sprake brengen. Daar Briand voor de zitting van den Raad van den Volkenbond te Madrid vertoeft, zal zijn afwezigheid ten gevolge hebben, dat men z:ch bij de Dis cussies over de beide belangrijke kwesties zal moeten beperken, tot Briand terugge keerd is, om een kabinetszitting bij te wo nen. Tri' PARIJS. 11 Juni (V.D.) De Chicago bune verneemt uit Madrid, dat Briandz bereid heeft verklaard, met Dr. Stresem33 te confereeren over de definitieve liq^-1 tie .van het thans nog hangende na-c logsprotoleem. Briand zal daarbij de v°?e$ waarde stellen, dat geen besluiten zU - worden genomen omtrent de terugtrek*1'1 1 der geallieerde troepen uit het Rijh11^., zonder de aanwezigheid van een geacci'c^ teerden vertegenwoordiger van het kabin MacDonald, aangezien de Engelsche v tegenwoordiger bij de thans gehf11^ raadszitting, de Britsche gezant in SPa Sir Graham, slechts als zaakgelastigde j Londen optrede. In de toekomst wü Pr' e( een gemeenschappelijke bijeenkomst 'y, vertegenwoordigers der Britsche en ^e'*-e sehe regeering afwachten, voor hij e^n-,,\e beslissing neemt, aangezien ook deze landen bij de bezetting zijn betrokken vendien zou Briand een voorstel »v '^e doen tot het houden van een internat'0'^afJ conferentie, met vertegenwoordigers alle bij de nog op te lessen oorlogsvn^. stukken betrokken landen, welke 00 tie hij in Juli of Augustus a.s, zou 1,3 doen plaats hebben. ROME. 11 Juni neefl H* de PaUSud''lltie gisteren den senator Marconi in auu'~egde ontvangen, die Z. H. een ontwerp »'°01 v^r van een op te richten draadloos station de Vaticaanstad. De Paus heeft he werp goedgekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10