Plaatselijk nieuws MIIHIIEM HENK FIBBE 14 Nassaustraat 14 Cheque -koersei1 Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTEüS EERST2 BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 12 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Philips' Radio-Toestellen Nederl. Tuinbouwraad Het maken van basaltskademuren langs den Gasthuissingel Stakersrelletje te Zaandam Het verkeer over de sluis te IJmuiden De aanbesteding Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland De leiding van het Provinciaal Bedrijf MEDEGEDEELD DOOfS DE SP AARNEB Haarlem - Amsterd^ NOORDWIJKERHOUT 4, WEESP UITGEEST ENKHUIZEN WIJK AAN ZEE EN DUIN HOORN VOLENDAM AALSMEER VA iU ry HEEMSKERK SLOTEN l MIJDRECHT NIEUWER-AMSTEL LISSE HAARLEM Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Electr.Wasebmachinesf275.' MEDEMBLIK BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK MARKTNIEUWS 59 9 34 12 48. 13. 35. 35. 2. 7. 27. 66. 66. 66 40 .80 ,60 ,03 10 70 49/3 40 10 40 40 65 In de dezer dagen gehouden bestuursver gadering van den Nederlandschen Tuinbouw raad vestigde de voorzitter de aandacht op het door de beide Kamers der Staten-Gene- raal aangenomen wetsontwerp op de uitvoer- contröle en herinnerde aan het succes der Nederlandsche bloemen- en plantententoon- stelllng te Madrid en aan de geslaagde voor jaarstentoonstelling te Rotterdam, door de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden. Voor het congres der Internationale Ver- eeniging van Beroepstuinbouwers (F.H.P.I.), dat dit jaar te Londen gehouden ral worden, werden als afgevaardigden voor den Neder landschen Tuinbouwraad benoemd de hee- ren: E. H. Krelage, Haarlem; W. Bergman te Sassenheim; J. Dijkhuis te Boskoop; H. Gorter, te 's-Graveland; Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem; J. C. M. Mensing te Aalsmeer; Mr. L. Niemöller, te 's-Graven- hage; H. den Ouden te Boskoop; P. den Ouden te Boskoop; W. A. Philippo te Hille- gom; B. Ruys te Dedemsvaart; Jac. Smits, te Naarden; C. Thim te Amsterdam; F. V. Valstar, te 's-Gravenhage; Mr. W. F. Wery te 's-Gravenhage, terwijl mede zullen worden uitgenoodigd de heeren ir. R. P. Bonthuis, tuinbouwconsulent te 's-Gravenhage en lr. B. Gerritzen, tuinbouwconsulent te Londen. Het schoolfeest ter gelegenheid van het koperen Parochiefeest Gisteren werd door de Jongens- en meisjesscholen feest gevierd, ter gelegenheid van het jubileum der parochie. Gisterenmorgen werd door al le kinderen een generale H. Communie ge daan, onder leiding der onderwijzers en on derwijzeressen. Omstreeks 10 uur trokken de kinderen naar de versierde tooneelzaal van het St. Bavo Gesticht waar de feestviering zou plaats hebben. De Eerw. jubilaris werd door een stoefr van bruidjes met bloemenafge- haald, toen hij per auto arriveerde. Het be gon met een welkomstlied gezongen door een uitgezocht kinderkoor. Daarna werd door 'n 8-tal alleraardigst groen en rood gekleede kaboutertjes een welkom toegesproken. Toen volgde het door allen gezongen feestlied, waarna de cadeaux der kinderen werden aangeboden, bestaande uit een St. Jozef beeld, een tweetal kamerpalmen een een ver- groote foto van den jubilaris zelf. Vervol gens werd een operette opgevoerd die schitterend was en waarvan de kinderen werkelijk genoten. De Z. Eerw. heer Pastoor was zichtbaar aangedaan, toen hij van zijn plaats op stond om aan allen een woord van dank en hulde te brengen, voor hetgeen te zijner eer gedaan was. Het had hem buitengewoon getroffen, wat hier de' kinderen gepresteerd hadden. Zijneerw. sprak nog eenigen tijd door en bedankte onderwijzeressen en on derwijzers, vervolgens overste van het Ge sticht, waarna het feest was afgeloopen. In den namiddag werden de schoolkinde ren op de diverse scholen onthaald, zccdat dit jubilé ook voor de kinderen een mooi feest is geweest. Brand Gisterenmorgen omstreeks elf uur, begon eensklaps de brandklok te luiden. Het bleek, dat brand was uitgebroken in de bloembollensehuur van den kweeker J. Frank aan de Eikenlaan, nabij den Heerenweg. In een aangebouwde houten loods, waarin zich een stookplaats bevond, was de brand uitgebroken. De brand liet zich in het begin zeer ernstig aanzien, want de houten loods, bedekt met een geteerd papieren dak, bood gretig voedsel aan de uitslaande vlammen. De motorspuit was spoedig aanwezig en gaf weldra water. Er werden slangen aangekop peld en nu werd er meer water verkregen, zoodat het gevaar toen spoedig geweken was. De twee aangrenzende woonhuizen werden wel door de bewoners ontruimd, maar kon den gelukkig zonder schade behouden blijven. Het geheele bloembolienhuis en twee broei kassen met de geheele inventaris, werden echter een prooi der vlammeir Omstreeks half twee kon een gedeelte van het personeel inrukken, terwijl om 3 uur ook de spuit met het overige personeel kon vertrekken. Het bloembollenhuls was wel verzekerd maar de broeikassen met den geheelen inven taris niet. Deze ramp beteekent voor den eigenaar, den heer Frank, een groote financieele schade. De oorzaak van den brand waren tot nog toe onbekend. ■De burgemeester leidde zelf het blus- schingswerk, daar de beide brandmeesters verhinderd waren. Er was veel bekijks, maar de politie zorgde echter voor afzetting van het terrein. PROPAGANDAVERGADERING DER R. K. KIESVEREENIGING Als spreker trad op bovengenoemde ver gadering op de heer Mr. L. G. Korten- horst, lid der Tweede Kamer, die een rede hield over welvaartspolltiek. Nadat de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet geopend had, heette hij den heer Kortenhort welkom, en wees er op, dat de spreker een geboren Weesper was en het daarom reeds voor ve len een genoegen zou zijn, om hun oud stadgenoot te hooren spreken. De spreker maakte vooreerst zijn can- didatuur als vertegenwoordiger der werk gevers aannemelijk, door er op te wijzen, dat er in de Kamer, onder de vele andere groepen, slechts weinig vertegenwoordigers der werkgevers waren. Vervolgens zette hij z'n standpunt „Be volkingspolitiek is Welvaartspolitiek'' na der uiteen. Hij wees er op, dat wij volgens onze Katholieke beginselen volstrekt geen aanhangers van de leer van Malthus kon den zijn, die de bevoikingspolitie naar de wel vaartspolitiek wilde regelen, maar dat wij juist het tegenovergestelde tot stand moeten brengen. Hij was een voorstander van de werkverruiming, doot het beschikbaar stellen van cultuurgebied, en daarom moest de Staat telken jare gelden beschikbaar stellen, om deze welvaartspolitiek ten uitvoer te brengen. Wat de ontwapening betreft, haalde spr. het gebeurde in Curacao aan. Hij hield dan ook vast aan het program mapunt der R. K Staatspartij, het leger beperken tot die sterkte, die noodig is, om de binnenlandsche rust en de neutraliteit te waarborgen. Spr. wilde vooral ook nog deze speciale reden, om de R K. Staatspartij te steunen, naar voren brengen, n.l. te toor.en ,dat wij niet verdeeld waren, omdat de S.D.A.P. bij den val der coalitie beweerde: „nu zal er ook spllt-ing komen in de partij." Het was nu aan de kiezers, te toonen, dat we. ondanks alle geschreeuw van bui ten hechter stonden dan ooit. Hij stelde ock de leuze: „Naar de 31 zetels!" De spreker had een langdurig applaus in ontvangst te nemen. Hierna had een aangename gedachten- wisseling plaats, waarbij nog verschillende punten ter sprake kwamen. De heer van Arnhem sprak over trusts en kartels en bestreed deze, omdat ze vol gens hem de werkloosheid bevorderen. De spreker antwoordde, dat ook dit een programpunt der partij was. Na nog eenige zakelijke dingen, o.a. het verspreiden van prcpaganda-materiaal, besproken te, heb ben, dankte de voorzitter den spreker voor zijn heldere uiteenzetting en sloot daarna met den Christelijken groet deze drukbe zochte vergadering. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina, d. van G. BoeveKreikamp Albertus, z. van N. v. d. Plas—v. Doorne Willem K., z. van W. NyboerLegerstee Janna G., d. van T. van GentValk Hendrik, z. van C. MakkingsFlierman Arnoldus J„ z. van A. J MouwSikkel Geertruida, d. van J. VeenmanGoedemans. Ondertrouwd: P. H. de Vaal en G. E. M. Steur J. Morree en E. de Graaf N. v. d. Berg en M. van chaSik L. C. Bood en C. Koster. Gehuwd; M. Stuard en A. Steinbeek F. J. Claessen en J. C. de Wolff H. Roo- sen en M. Leurs V/. Hols en D. Lammerts J. Fokker en J. G. Eikelenboom. Overleden: Klaas van Paasschen, A. Wantink Langendyk, 88 Jaar. Pastoor J. C. Van der Loos De Zeereerw. heer Pastoor J. C. van der Loos had het on geluk bij het fietsen te vallen, waarbij een pees onder de knie gescheurd schijnt te zijn. Op medisch advies is Zijn Eerw. ter verple ging in het R. K. Ziekenhuis te Velsen op genomen. Wegens dit ongeval is er voorloopig in de week slechts één H. Mis, n.l. te kwart over acht. Wel wordt des morgens om half acht de H. Communie uitgereikt. Request Langebuurt Door de bewoners van de Langebuurt Is bij den Raad een re quest ingediend, inhoudende het verzoek, om het Visscherspaadje en het paadje bij W. Rozemeijer te bestraten en de Langebuurt zelf eene betere bestrating te geven. De toe stand is daar dan ook in één woord erbar melijk. Uit den Raad De Raad dezer gemeente kwam Maandagavond bijeen in openbare vergadering. Afwezig is de heer Volgers, wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden, behoudens een kleine wijziging, goedgekeurd. Ingekomen stukken: Adres van den Enk- huizer Neutralen Middenstandsbond en de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelin genverkeer inzake verkoop van grond aan do Boschlaan; een verzoek van J. Reynders alhier, betreffende verbetering van weg; ver zoek van het Hoofdbestuur der Schippers- vereeniging „Schuttevaer" betreffende verla ging van het haven- en veergeld. De heer Visser verzocht den voorzitter tö willen bevorderen dat er geen één-kamer keuken-woningen meer worden gebouwd. Ook de heer Schild verzoekt den woningbouw zooveel mogelijk te bevorderen, omdat in sommige gevallen de woningtoestanden nog zeer veel te wenschen overlaten. De voorzitter antwoordt, dat de architect deze zaak in handen heeft en dat er spoed mede zal worden gemaakt. Tot lid van de soep-commissie wordt benoemd J. de Vries (aftr.) met algemeene stemmen. Bij een tweede stemming over het voorstel van B. en W. tot het niet-toestaan eener interpellatie over het corruptie-onderzoek wordt het voorstel van B. en W. met 75 stemmen aangenomen, tegen de S. D. A. P. en V. D. Het voorstel der betrokken raads commissie tot herziening der loonen en sala rissen wordt bij tweede stemming met 66 stemmen verworpen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten B. en W. te mach tigen tot aanstelling van een ambtenaar ter Secretarie in verband met ontstane vacatu res., Na eenige discussie wordt besloten de winst van het gasbedrijf over 1928 te be stemmen als volgt: a. storting in het reserve fonds van dat bedrijf 6831.91; b. ultkeering aan de gemeente 10.000; totaal 16831.91; idem de winst van het electriciteitsbedrijf over 1928: a. storting in het reservefonds 3000; b. uitkeering aan de gemeente 10858.96; totaal 13858.96. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. tot vergoeding aan bijzondere scholen. Verder wordt na eenige besprekingen het principieel voorstel van B. en W„ om de Boschlaan te bebouwen, verworpen met 75 stemmen. Vóór de heeren Zwaan, Kofman, Sluis, Stapel en de Vós. Tegen de R. K„ S. D. A. P. en V. D. Een voorstel van den heer Visser betref fende wijziging der begrafenisreehten, wordt verworpen. Hierna wordt het betreffende voorstel van B. en W. in stemming gebracht, waarbij de stemmen staken. Tegen de S. D. A. P., V. D. en de heer J. Stavenuiter (R.K.). Een verordening tot wijziging der verorde ning op de heffing van schoolgeld voor het onderwijs aan de avondschool voor aanstaan de ambachtslieden der gemeente Enkhuizen, wordt na korte besprekingen met 7 tegen 5 stemmen aangenomen; tegen de S. D. A. P en V. D. Bij de rondvraag verzoek de heer Roo- denburg of B. en W. althans één der raads leden tegenwoordig willen zijn bij de verga- dreingen van Zuiderzee-gemeenten. De heer v Dok bespreekt een spoedige bestrating van de Kruislaan. Daar het hiervoor aan wezige materiaal Is afgekeurd, zullen er nog eenige weken mee gemoeid zijn, alvorens deze werkzaamheden kunnen worden her vat De heer Schild vestigt de aandacht op den ongunstigen toestand van de muziek tent en zag gaarne een verordening vastge steld, om stilte te hebben bij muziekuitvoe ringen. De voorzitter zegt toe aan een en ander zijn bijzondere aandacht te wijden en gelooft aan een spoedige oplossing. Hierna volgt sluiting. Burgerlijke Stand Geboren: zoon van M. Mooij en G. Koning Kars. Overleden: H. J. Husung, 67 jaar. P. C. Bol en A. Durge zoon van M. Kuy- per en H. M. Mulder dochter van B. Schoo en J. Brakenhoff zoon van J. Duivenvoorde en C. A. de Ruiter. Ondertrouwd: P. van der Wal en A. H. R. Mulder J. A. Lipmann en G. M. A. Bersee Gehuwd: S. van der Kolk en G. Nunnink. R. K. Kiesvereeniging Donderdag 27 Juni a. s. heeft de R. K. Kiesvereeniging een propaganda-avond georganiseerd in de Parkzalen. Reeds nu verzoeken wij onzen lezers, om dezen avond vrij te houden, daar twee zullen spreken, namelijk de heer Van der candidaten van de R. K. lijst dien avond Bilt en dr. Kortenhorst. Men verwacht dan ook een volle Parkzaal. PROGRAMMA NEDERLAAG- WEDSTRIJDEN Volendam I speelt tegen: Graaf Floris I 23 Juni 2% uur niet noodig, alles is ordelijk en kalm ver- loopen, zoodat met genoegen op de ker misdagen kan worden teruggezien. Forward I 7 Juli -r uur E. M. M. 28 Juli uur S. D. O. I A Aug. VA uur V. V. Y. I 18 Aug. V-A uur Union I 1 Sept. 2 uur Voiendam II speelt tegen: N. E. A. I 9 Juni 2 A uur Victrix I 16 Juni 2 K uur Voorwaarts I 30 Juni uur E. M. M. II 28 Juli 12'/, uur V. V. Y. II 18 Aug. 12'A uur Volendam III speelt tegen: S. V. W. I 2 Juni uur N. E. A. II 9 Juni 12Ü; uur Victrix II 16 Juni 12 A uur De Hollandsche Leeuw 30 Juni 3 A uur Forward II 7 Juli 12 A uur The Victory I 21 Juli 3 H uur E. M. M. III 28 Juli 45 uur Constantius I 4 Aug. 12A uur Noodlottig ongeval Maandagmiddag is alhier de 63-jarige stuurman F. A. Maas, uit Amsterdam, toen hij tijdens het varen bezig was met het verven van de buiten zijde van een stoomboot der Mij. „Volhar ding", tusschen de boot en een meerpaal be kneld geraakt. Met ernstige kneuzingen, is hij op de boot meegenomen naar Leiden en daar naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht. I Het nieuwe Patronaat Het nieuwe Patronaatsgebouw, dat in aanbouw is, be gint al flink zijn voltooiing te naderen. Het wordt een gebouw van ca. 10 bij 15 Meter, waarvan het tooneel eon diepte krijgt van circa 5 meter. Er wordt alle dagen met spoed aan gewerkt, daar er behoefte aan bestaat, door dat patronaats en St. Josephgezgllen- vereenigingen zich steeds uitbreiden, zoodat het noodgebouw te beperkt wordt in ruimte. Aannemer is de heer L. Th. v. Mierlo te Sloten. „St. Pancratius" De R. K. Propaganda- club „St. Pancratius" heeft zich mobiel ge maakt voor den verkiezingsstrijd. De propogandisten gaan, geschaard 'h slagorde, als trouwe soldaten strijden voor Christus-Koning. De strijd zal zwaar zijn. Maar hij is te winnen als de massa-kiezers en kiezeressen de gelederen der strijders ver sterken. Dit is te bereiken door eerst financieëlen steun te geven door het koopen van bonnen, die d'e propagandisten ais onontbeerlijke wapens moeten gebruiken. Dan is er te helpen door 't ophangen van verkiezingsplaten in de woningen voor ramen en anderszins. Ten slotte moet men de ver gaderingen bijwonen. Laat men zoo teel mogelijk gaan naar de groote propagarida- vergadering in het Concertgebouw, die fee- houden wordt Maandag 24 Juni 1929 te Am sterdam. Voor alle inlichtingen kan men zich ver voegen in dien dagen bij den secretaris M. Kruijver, Osdorperweg 48, Sloten. Burgerlijke stand Geboren: Theodorus Clemens, z. v. Th. de Koning en S. Mast wijk. Wilhelmus Antonius, z. v. W. A. Korver en A. S. v. Diemen Herman Gottlieb, z. v. P. J. Jongeneel en M. Hafner. Ondertrouwd: J. Lammetse, 24 j., en A. de Braver, 23 j. J. de Haan, 29 j. en W. Looy, 24 j. Personalia Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school alhier, is benoemd de heer S. Santen, uit Amsterdam. Aan het post- en telegraafkantoor al hier, is benoemd mej. J. Pieneman. Concert Zondagavond gaf d? R. K. Symphonie „St. Caecilia", een concert in het Parochiehuis. Medewerking verleenden het zangkoor en het knapenkoor, onder leiding van d'en heer L. J. Schalk. De Symphonie opendè de avond met een marsch van Kessels en speelde vervolgens Stephanie. Gavotte en Gold und Silber, wals Deze en ook de overige stukken o.a. An der schonen blauen Donau, van Strauss werden zeer goed uitgevoerd. Jammer, ó'at het leden tal van dit emsemble Vermindert, daar de zaal sterker geluid vordert. Het zangkoor zong een dreital koornummers op zeer ver dienstelijke wijze. Na d'e pauze werd door een drietal leden opgevoerd „Studentenwraak", humoristisch stuk; hiermede werd zeer veel succes ge oogst. Het jongenskoor, wat sinds lang niet had medegezongen, liet zich thans ook weer hooien; met zeer veel bijval zongen de jon gens drie mooie liederen. Vervolgens deelde de heer Schalkx het uitbreidingsplan der Symphonie mede .en hoopte op aller steun en medewerking. Met den Caeciliamarsch van H .J. Schalkx werd de goedgeslaagde avond gesloten. Een woord' van lof komt wel toe aan den directeur, de heer H. J. Schalkx, ie met onvermoeiden ijver voor zijn vereeniging zwoegt en fris steeds successen met zijn emsemble weette oogsten. Inschrijvingsregister en alphabetisch regis ter De burgemeester van Nieuwer-Amstel maakt bekend', dat gedurende tien dagen, van 5 Juni tot en met 14 Juni as„ ter ge meentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt het inschrijvingsregister voor de lich ting 1930 met het daaruit opgemaakt alpha- betische register, alsmede een afschrift van het gemeenschappelijk alphabetisch register voor deze gemeente en de andere gemeenten, welke ten aanzien van de loting met deze gemeente zjjn samengevoegd. Tegen d'eze register kan binnen dien tijdvbij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoek schrift wordt ingediend bij den burgemeester der daarbij betrokken gemeente. Deze ze,pat het aan den Commissaris der Kon'ngin, die beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegld, te zjjn. Kindsheidsfeesten Op Donderdag a.s. 13 Juni vinden wederom de Kindsheidsfees- ten~plaats, den hoofdschotel vormt ook weer net als verleden jaar, de optocht door 't dorp. Velen herinneren zich nog wel dien kleu- rlgen prachtigen stoet van 't vorg jaar. Het weer was toen 'n weinig spelbreker, tóch was er zooveel belangstelling. Ook thans zal over gebrek aan belangstel ling niet geklaagd behoeven te worden, te meer, omdat de optocht weer 'n flinke uit breiding zal ondergaan. Voorop zullen gaan 2 herauten. Hierna volgt de fanfare „St. Caecilia". Dan komen de Drie Koningen met hun dienaren, Maria mgt enkelen en de eerste wagen, voorstellen de Christus en de Apostelen. be 2e wagen draagt de 4 Evangelisten en 4. engelen met bazuinen. Een groep Martelaren volgt hierop. Dan volgt per wagen; Afrika n.l. negerhut met riegerinnetjes ra Kardinaal Lavigerie, de stichter der Witte Paters, omringd door ne gertjes. Azië komt dan, eveneens per wagen. Ja- vaansche hut met bewoners. Dan de H. Franciscus Xaverhis met leerlingen. De Chineezen sluiten de groep Azië. 'n Wagen met Indianen vertegenwoordigt Amerika. Dan komen achtereenvolgens: de H. Eli sabeth met hofdames. Maria met Bernadetet. Tlieresia met engeltjes, de Paus omringd door kardinalen. 'n Missieboot met zustertjes en 'n vlieg machine met missionarissen volgen dan. Hierachter 'n missie-bisschop en dan de laatste wagen, voorstellende Christus Ko ning. Deze stoot wordt nog aangevuld met bruid jes, engeltjes en verder alle schoolkinderen, ongv. 700, dragende vlaggen, transparanten, enz. De route van den stoet is als volgt: Te 3 uur vertrek bij de kerk, langs Kerk haan, Molenweg, Kerkplein, Wijkweg tot hoek Breeslaglaantje, waar gekeerd wordt, dan terug de Wijkweg. Bramenlaantje, Puin- weg, Marelaan naar de kerk, waar 'n ker kelijke plechtigheid plaats vindt, toespraak en kinderzegen, Te ongv. 6 uur heeft er voor de kinderen in 't Gebouw 'n vértooning plaats van en kele films over de Missie. R. K. Kiesvereeniging Vanwege de R. K. Kiesvereeniging wordt as. Donder dagavond te 8 uur (13 Juni) in het ge bouw van den R. K. Volksbond een groote ve rk ie zin gs- prop a g and ave rg adering gehou den, toegankelijk voor alle R. K. Kiezers en kiezeriessen. Als sprekers zullen alsdan optreden de Zeereerw. Heer J. J. A. Bots uit Amster dam en de heer W. Nieuwenhuis, redac teur van de Maasbode, met het onder werp „Wij zelf". Wij vartrouwen dat geen enkel kiezer of kieseres zonder nood zaak zal thuis blijven! Concert Gisteravond gaf de Harmonie „Trou moet Biijcken" een concert in de tent. Het mooie weer lokte honderden be langstellenden noswr de Veldhoutstraat. Geslaagd Onze plaatsgenoote, mej. G. Dankelman, slaagde Dinsdag te 's-Herto- genbosch voor het examen onderwijzeres. Wal, 91 jaar, Wijde Geldeloozepad; M. de Groot-de Groot, 35 jaar, Bosch en Vaart- straat; 8 Juni, J., 2 Jaar, zoon van E. Kensen, Van Loostraat; H. Roeland- Smits, 77 jaar, Hagestraat; 9 Juni, F. M„ 2 mnd. zoon van H. J. J. Wehnes, Co- lensostraat; D. Jongert, 77 jaar, Nieuwe Gracht. De „Telegraaf" schrijft: In den afgeloopen nacht heeft een aan tal stakers, onder leiding van den communist Bolhoeve, getracht te verhinderen, dat de heer Pons, chef van den Houthandel v/h Van Wessem Co., die met den laatsten trein uit de richting Amsterdam hier aan kwam, en ten gevolge van een verstuikten voet niet bij -achte was te loopen, zich per auto naar zijn woning aan de Stations straat zou begeven. De chauffeur van de garage Starreveld, die zich met een auto aan het station be vond, weigerde, toen hij hoorde, dat het 'n werkwillige gold, te rijden. De door de politie gerequireerde auto van de firma J de Boer, welke firma voor dit jaar bi) contract het gemeentelijk ziekenvervoer heeft, wilde aan vankelijk wel het vervoer op zich nemen, maar ook dezen chauffeur wisten de stakers, toen de heer Pons bereids op de brancard lag, te bewegen, den patiënt niet te vervoe ren. De door de politie van deze handelwijze op de hoogte gebrachte firmant keurde de houding van zijn chauffeur goed. De politie vond toen het oogenblik, om in te grijpen, gekomen en dreef de talrijke stakers met den blanken sabel uiteen. De heer Hooft, die in middels op last van dr. Van Dam met een ziekenauto aan het station was aangekomen, heeft ten slotte den heer Pons naar zijn wo- ning vervoerd. Dr. van Dam zal bij B. en W. eeti klacht Indienen omtrent de houding van de firma De Boer. Naar wij vernemen zal- de nieuwe rol- brug over de oude sluis te IJmuiden as. Donderdag voor het verkeer worden open gesteld. Feest in de R. K. Jongensschool ip de R. K. Jongensschool had deplechtige Introni- satie plaats; een prachtverslering van ontel bare bloemen stond voor 't beeld van hel, H. Tart, daarvoor eerbiedig zwijgend de leerlin gen. Na een eenvoudig maar stichtend lied, wijdde de Weleerw. heer Kapelaan ihet beeld en hield een mooie toespraak. Met eenvoudige bezielende woorden werd den leerlingen verteld, hoe zij zich als trouwe schildknapen in dienst van hun grooten Koning gedragen moesten. Daarna volgden eenige gebeden en tot slot een lieds ter eere van het H. Hart. 's Middégs 2 uur hadden op het ruime schoolplein verschillende kinderspelen plaats onder de gezellige tonen vin een draai orgel. De wedstrijden waren zoo ingericht, dat een ieder wat kon winnen. De nooSige traetatie ontbrak niet, zoodat de vroofijke jeugd, dankbaar het feestterrein verlieten. De kermis De kermis alhier behoort weder tot het verleden. Was het in den loop der week niet druk, Zaterdag en Voor al Zondag was er verbazend veel publiek. De verschillende amusementen op de ker mis maakten goede zaken, de café's waren allen goed vol. de politie-macht was sterk vertegenwoordigd; gelukkig was ingrijpen Gistermorgen werd door B. en W. ten Raadhuize alhier in het openbaar aan besteed het maken van basaltkademuren langs den Gasthuisingel en den Kamper- isingel. ter gezamenlijke lengte van pl.m. 535 M. Ingekomen waren 30 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: M. S. v. d. Voort, te Aarlanderveen 71900 D. Spijker Co., te Amsterdam 74900 J. de Vries, te Heemstede 75800 J. P. A. Neiisen, te Haarlem 71580 J. Nijland, te Amsterdam 87000 N.V. Aannemingsbedrijf F. Broersma, te Haarlem 71290 J. van Duyn, te Amsterdam 73900 A. Noordouw, te Zwammerdam 70800 Birma Hoonhout Brouwer, té Haar lem 64980 H. Bakx Steenkist, te Haarlem 69826 N. van S trien, te Haarlem 71500 if, V. Mij. Obéron, te Amsterdam 77000 H. de Wiers, te Haarlem Gebr. G. P. Parel, te Sliedrecht 81750 N. V. Aannemingsbedrijf „In 't Veld" te Voorburg 66500 j. w. de Jong, te Lemmer 74F.40 rfe H. van Essen, te Hlafweg 77000 N. V. Aannemingsbedrijf van Dongen i& v. Hoven, te Dordrecht 80200 G. den Adel, te Velsen-Noord 68200 Jt M. Strijland, te Uithoorn 87300 C; de Vries, te Purmerend 76890 Mi van Meekeren W. de Boer, te Hindeloopen 72800 Hu van Wijk, te Amsterdam 77500 NJ'V. Aannemingsbedrijf v.h. P. A. Wijnen, te Dordrecht 79600 p. H. Muller, te IJmuiden 70990 J.oVerduyn, te Amsterdam 76400 W! Heersma, te Haarlem 72015 J. van Herp, te Amsterdam 78700 H. A. G. de Graaff, te Halfweg 72850 W/" A. van Parera, te Amsterdam 71900 De laagste inschrijfster was de firma Hobnhout Brouwer, te Haarlem, voor 64980. De gunning zal nader bekend worden ge maakt. (rt Geboren: 7 J.uni, zoon van A. L. Tjaden- Langeveld; zoon van A. M. E. A. Niehe- Spiekerman; 8 Juni, zoon van M. van As- Quaijtaal; dochter van J. Bosman-v. Ros- sutp} zoon van M. C. van Wonderen-Detrie; zoon van G. A. v. d. Beeke-de Greef; zoon van M. Blom-Autritt; 9 Juni, dochter van J. A. Le Noble-Wapperonzoon van C. E. de Graaff-Walter. Overleden: 8 Juni, H. F. J. Nolthenius, 80 jaar, Hazepaterslaan; 9 Juni, E. G. M. v. Kipshagen, 21 jaar, Nassaulaan; F. B. v. d. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland werd, naar aanleiding van de door de Ame- rilcaanscha regearing voorgestelde verhoo ging van de invoerrechten op sommige pro ducten, o.a. tulpen, besloten een adres te zenden aan de Amerikaansche Chambers of Commerce, waarin de bezwaren tégen de voorgenomen tariefsverhooging worden opge somd. De Kamer besloot voorts voor een jaar toe te treden als lid tot een te stichten interna tionale vereeniging van arbitrage in den wol- handel. Van het gemeentebestuur van Zoeterwoude was bfj de Kamer een klacht ingekomen over het telt, dat aldaar naburige personen soms het ïnterlocaal tarief moeten betalen, als zij onderling willen telefoneeren. De Kamer besloot op prae-advies van de commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie, een schrijven te richten tot B. en W. van Zoeterwoude, waarin medewerking gevraagd werd om zoo mogeiyk door automatiseering aan dit ongerief tegemoet te komen. Daar automatiseering van kleine locale netten echter niet rendabel is, zulks In te genstelling met groote netten, werd mede werking gevraagd o.a. in dien zin of B. en W. bereid zouden zijn te trachten de aangeslo tenen, welke thans door hun aansluiting op het kantoor Leiden afstandgeld moeten be talen. te bewegen deze bedragen gedurende een maximum jaren van b.v. vijf ter be schikking te willen stellen om de meerdere kosten van automatiseering aan het kleine locale net verbonden, althans gedeelteiyk daarmede te bestrijden. Bij de bespreking der districtsbelangen klaagde de heer Meerburg (Katwijk) over 't feit. dat er door de Spoorwegen niets gedaan werd om den toestand van de spoorbrug aan de Vink te verbeteren. De voorzitter, de heer D. ten Cate ijrou- wer (Alphen aan den Rijn) beaamt zulks ten volle, doch zegt, dat de toestand daar nauw verband houdt met den toestand aan den overweg by het station te Leiden. De heer van Zonneveld (Sassenheim) zegt, dat alle belanghebbenden moeten blijven protesteeren. Spr. acht daarom den tijd ge komen om over te gaan tot stichting van een algemeene organisatie van belanghebbenden, om te trachten dezen wantoestand te doen verdwijnen De voorzitter zeide toe. dat het Bureau der Kamer ten deze actief zou biyven. De nieuwe R. K. Jongensschool De bouwwerkzaamheden aan de nieuwe R. K. Broederschool voor jongens zijn reeds zoo ver gevorderd, dat hef buiten-aanzicht dezer dagen geheel gereed gekomen Is. De school is in modernen styi opgetrokken, het voor-front van het gebouw is een fraai staaltje van moderne architectuur. Het binnenwerk en de geheele inrichting cischt echter nog zeer veel tijd, zoodat ver wacht kan worden, dat eerst in September de school in gebruik kan worden genomen. Verbeteringen Door den bouw van de 34 arbeiderswoningen in de Schoollaan, wel ke woningen nu grootendeels betrokken zyn, konden verschillende oude woningen, die zoo goed als onbewoonbaar waren en nu juist, niet ter verfraaiing der gemeente dien den, opgeruimd worden. Zoo zijn de oude krotten aan den weg op .Dageraad" nu afgebroken en is de entrée in de gemeente vanuit Heemstede nu zeer verbeterd. De daar nog restende onbe woonbaar verklaarde woningen de bouw van meerdere nieuwe arbeiderswoningen wordt hier verlangend tegemoet gezien! zijn wat meer naar achter van den weg af gelegen. Deels zullen ook deze gesloopt wor den, deels weer bewoonbaar gemaakt. Een andere te waardeeren verbetering is, dat dezer dagen een begin gemaakt is met de bestrating van een gedeelte van de Spar- relaan, waardoor een betere verbinding met de Duinlaan en den Ryksstraatweg komt. het bedryf stonden twee directeuren, waar' van één tevens directeur van het watert®1" dingbedrijf was, terwijl daarnaast nog crt; gedelegeerd lid van den Raad van Toezicf aanwezig was. Deze toestand werd door be voorstel van Gedeputeerde Staten nog geac centueerd, hetgeen hy niet geheel j"6. achtte. Een ander lid, hoewel van oordeel- dat de verhooging van het salaris van de» heer van Oldenborgh volkomen gemotiveerd was door de vele en belangrijke werkzaamhe den welke door hem werden verricht, zou al leen met de voordracht kunnen medegaan- indien vaststond, dat aan deze salarisverho°" ging geen verdere consequenties verbond®" zyn. Een der andere leden, die ook gaard® omtrent de mogelijkheid van consequent® zou worden ingelicht, knoopte daaraan d« vraag vast, of bij Gedeputeerde Staten zeker systeem bestaat ten aanzien van salarieerlng der directeuren. Het üd van Gedeputeerde Staten heg"" met mede te deelen dat de positie van het g®' delegeerd lid eene andere was dan het bovenbedoeld meende. De Directie heeft d® leiding van het bedrijf; voor het toezl®"5 is een Raad ingesteld terwyi het dageiyh35, toezicht aan den voorzitter van den Rac van Toezicht en zijn gedelegeerd Ud is tc\ vertrouwd; dit is echter iets geheel and<*° dan leiding: deze berust uitsluiten bij daardoor verantwoordelijke directie. Komende tot eene nadere toelichting de voordracht herinnerde het lid van Gedepu teerde Staten aan de voorgeschiedenis name aan de moeilijke jaren omstreeks l®2:' die aanleiding hadden gegeven tot de inst® ling van de ,.P.E.N."-commiss!e", welke langdurig onderzoek een uitvoerig rap uitbracht. Ten aanzien van de toenmalige dl' rectie bleek het wenschelijk een gebied manco aan commercieelen en organisatori sch en zin aan te vullen, waarbij gebruik worden gemaakt van de diensten die de van Oldenborgh, daartoe aangezocht, be^L was vrywillig aan het bedrijf te geven. voorstel van Gedeputeerde Staten hebben® Staten tot deze oplossing besloten en heer van Oldenborgh benoemd tot direct®1 van het P.E.N. met eene vergoeding vr' 3000 's jaars. Aanvankeiyk had het in de bedoeling legen eene verdeeling van werkzaamhed® tusschen de beide directeuren in te steil®11' hiervan is afgezien toen bleek, dat de b®^ Van Oldenborgh zyn werk van sance"1®-' eerst dan met vrucht zou kunnen verricht Indien hij zich volledig in de gestie het P. E. N. inleefde en daarop zyn invl°®) oefende. Voor een belangruk deel ls 1,16 aan zyn werk te danken, dat de toestand v'a het P. E N. thans algemeen reden tot {e' vredenheid geeft. Maar daarby is tevens bleken, dat de omvang dezer werkzaamhed®; 1 in geen verhouding meer stond met de sf' larieering. Door den Raad van Toezicht t daarop eenstemmig op verhooging van d®' salarieerlng aangedrongen, hetgeen tot onderhavige voordracht aanleiding heeft fe't geven. Consequenties zijn aan deze saln1'1'' Verhooging niet verbonden. Wat het stelsel van salarieerlng beWe werd herinnerd aan het salaris-reg' waarin aanvankeiyk de salarieerlng der recteuren in de hoogste salarisklasse was -V genomen. By eene herziening van het reglement hebben de Staten op voorstel Ged. Staten de hoogste klasse uit het retK ment gesciirapt, om bij eventueele benoeri'y van directeuren eene groote vrijheid te ,h®^ ben. Uit den boezem Uwer Commissie instemming betuigd met het standpunt 6f;?s systeem van salarieering voor de dire®",, vast te stellende goede leiding van onze drijven is eene zaak van zoo groote tantle dat wij ons de ruimste keuze kunnen waarborgen en dus aan geen sys' gebonden kunnen zijn 'tcf*5 Uit een ander oogpunt bekeken, werd een lid de noodzakelijkheid van den aan'^en bepleit. De veranderde tydsomstandigb® in aanmerking genomen, zal het Ziek en J1 te Santpoort zich niet alleen dienen u» breiden, maar zal het zich ook in zijne geving de noodige rust moeten verzekrJ.f- Met het oog op het toenemend verkeer w,. autobussen enz. is dat van het grootste lang, opdat het Gesticht veilig blijve. Het geacht I'd van Ged. Staten, in ^fI), Commissie aanwezig, begon met te dat leden van de Commissie van Bestuur het Ziekenhuis te Santpoort verschiJi® vragen reeds volledig beantwoord ha vVs3 Op de vraag, waarom niet eerder gedacht^,,: aan den aankoop, zou hy willen omdat eerst met de veranderde behand®^ van de patiënten de behoefte ontstond ,ep meerdere werkgelegenheid voor de Pa" in de buitenlucht. jje' Wat de prijs van den aankoop betref' kan wel voorkomen, dat dc Overheid - iets duurder betaalt. De Waterstaat. "F deze gehoord is, gaat echter met deb accoord. t gtj- Als leek zou het lid van Gedeputeerde ten de opmerking willen maken, dat d^t beidsherapie tot gunstige resultaten F' In de Commissie van Statenleden in Noord- Holland is het voorstel behandeld om het salaris van den heer J. van Oldenborgh te verhoogen: Een der leden was van oordeel, dat de or ganisatie van de leiding van het P.E.N. niet geheel bevredigend wa» Aan het hoofd van jt'l^ AMSTERDAM, 12 Juni Amstenl veemarkt 266 vette kalveren, le kv-fl- 1.08; 2e kwal. 8090; 3e kwal. 668" nuchtere kalveren 1015. 400 varkens. le kwal. 1.02—1.03; 2e kwal. 1.01—102. zeesche en Geld. le kwal. 1.021.03. varken 98-—1.09 ,,„s' TER AAR, 10 Juni 1929. R. K .Tui" 10 - vereeniging St. Phocas. Peu'-c11 - pef 2.90 per 10 pond; Snyboonen 9.40—^4-- Peen 8—19 cent per bos; Aardbeiën cent Per doosje. rfar®" WEESP. 11 Juni. Ter kaasmarkt )i-_ aangevoerd 17 partyen. Voor eerste^ v0o( -10.50 10 Kilo; idem stek 5.60—6.30; Bloemjte®p; 35 cent per stuk; Sla 1.102.20 per 1°0 teit werd betaald 4048 per 50 K. G - 36_38, per 50 tweede kwjüiteit. Handel vlug. Wpensdag, 12 Juni Beriyn 59,30 9.70 34.50 Londen 12.07 47.90 13.— 35.50 34.90 New-York (cable) 2.4814 7.30 27.— 66.25 66.30 66.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2