Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws l*. LOTTGERINGI DE OVERVAL OP CURACAO PUROL er op! TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 12 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Voor 't Ned. Instituut De Koninklijke Familie in de hoofdstad VERVEN EN ST00MEN ONZICHTBAAR STOPPEN Gr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 1 Huldiging Bkron van Wijnbergen De rede van den heer Van der Lande te Brussel Onvolwaardige arbeids krachten De havenbelangen van Rotterdam Het verzacht en geneest LANDBOUW EN VISSCHERIJ Jaarlijksche bijenmarkt „Riekie, het koffievrouwtje" Een zonderling timmerman De roofmoord te Breda Overreden Ernstig motorongeluk Verdronken Met het geld van zijn patroon op stap BRANDEN Een noodlottig schot Schipbrug aangevaren Een matroos verongelukt KUNST EN KENNIS Een R.K. Film-centrale Ingekomen van Pastoor Offermans, te Lierop, ƒ5. v De huldiging der Koningin-Moeder Bezoek aan Arti Dinsdag kwart over elf kwam de Konink- ke familie bij het gebouw van de Maat schappij Arti et Amicitiae aan om de ge- vone voorjaarstentoonstelling der Maat schappij te bezichtigen. De koninklijke gasten met gevolg traden iet gebouw door den ingang van de Rokin- bjde binnen, waar het bestuur der Maat schappij ter ontvangst aanwezig was. De Xoningin werd tijdens het bezoek begeleid oor den heer L. C. 't Hooft, voorzitter, de '<oningin-moeder door den heer F. Bobel- ivjk, tweede-voorziter, de prins door den Jeer A. F. Reicher, secretaris, en de prinsse .ioor den heer M. J. "van Raalte, penning meester. De voorzitter hield een korte toespraak, aarin hij de hooge beschermvrouwen der Maatschappij en de koninklijke hoogheden in de kunstzalen der Maatschappij eerbiedig welkom heette en verzekerde, dat de Maat schappij de onderscheiding van dit konink lijk bezoek, vooral op dit tijdstip, op zeer loogen prijs stelt. Hierna bood mej. Van der Noordaa de Koningin-moeder bloemen aan, waarna het bezoek aan de bovenzalen een aanvang nam. Hier was ter verwelkoming aanwezig het aestuur der Stichting „Fonds voor weduwen ?n weezen van-kunstenaars, leden der maat schappij Arti et Amicitiae," aan welke stichting de Koningin-moeder te dezer gele genheid een belangrijke dotatie heeft ge- laan. Tevens was hier ter ontvangst aanwe- ig de commissie van beheer over de kunst salen. Ook was hier aanwezig mej. Jacoba Surie, die dit jaar de gouden medaille heeft cntvangen, die de koningin ieder jaar ter beschikking stelt. De koningin heeft zich geruimen tijd met mej. Surie onderhouden. Te kwart voor twaalf verliet het Konink lijk bezoek de tentoonstelling. Door de nieuwe stad Daarna zijn de Koningin-moeder, de Ko ningin, de Prinses en de Prins per auto uit gereden, om een rit van zestien K.M. te ma- sen door een groot deel van de nieuwe stad in „Zuid" en „West." Op den Dam hebben, bij het vertrek, weer velen de vorstelijke personen toegejuicht; in de Kalverstraat, vol met vlaggen, boden dames van het personeel der firma Gebroe- iers Gerzon de Koninginnen en de Prinses aloemen aan. Van het Rokin werd gereden over het Muntplein waar hartelijk is gejuicht ioor Vijzelstraat en Ferdinand Bolstraat raar „Zuid." Allerwegen langs den weg stonden schoolkinderen, dapper juichend en re-aaiende met vlagjes. Trouwens, overal was al was het een werkdag, de belangstelling groot. In de Fer dinand Bolstraat stonden de leerlingen van ie banketbakkersschool met de witte muts jes, op de bouwwerken in de nieuwe wijken rustte de arbeid even. In het knusse Coöperatiehof juichten zeer velen de Koninginnen toe. In de straten, iaar in de omgeving, waren verkiezingsbil jetten aangebracht. Uit één raam hing een bord met „Stemt rood" en een oranje- blanje-bleu vlagje. Een eindje verder zwaai de een juffrouw met een aanslagbiljet der belastingen. Langs de mooie kaden van het Amstel- kanaal kwam de stoet in de rivierenbuurt, waar het vol was van menschen en vlaggen. Zelfs zagen wij den pauselijken wimpel bij een nationale vlag. Verder over de breede Apollolaan en door de sportbuurt. Het afgebroken Stadion liet men, in letterlijken zin, links liggen. Door de Zeilstraat de belangstelling is hier geweldig en over de Schinkelkade naar „West," waar het koninklijk gezin her haaldelijk hartelijk is toegejuicht. Door de Nicolaas Beetsstraat en de Eerste Helmersstraat ging het terug naar de oude stad. In die straten waren de zusters van het Wilhelmina-Gasthuis uitgeloopen en in de Eerste Helmersstraat zaten de verpleeg den, voor zoover zij daartoe in staat waren, op stoelen op het trottoir. De stoet reed langzaam langs de zieken. Door Leidschestraat en over N.Z. Voor burgwal ging het huistoe. Op het Konings plein 'n echt Amsterdamscth tafereeltje. Het was er vol, niet van voetgangers, maar van fietsers. Even half een was de rit geëindigd. „Wil helmus" van de stafmuziek, gejuich van de wachtenden op den Dam. Het vertrek Het Koninklijk gezin zal Donderdagna middag te 5.51 per gewonen trein van het Centraalstation vertrekken. Thee ten paleize Dinsdagmiddag te half vier werd aan de leden van de Commissie tot Huldiging van H. M. de Koningin-Moeder een thee aan geboden. De ontvangst had plaats in de groote Burgerzaal. Eerst trad H. M. de Koningin-Moeder de zaal binnen, even later gevolgd door H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik. Vriendelijk buigend bewogen de Vorste lijke Personen zich langs de commissie leden, die aan weerszijden van de zaal stonden opgesteld, aan de zijde de leden der subcommissies, aan de andere zijde de overige leden der commissie. Met de meeste aanwezigen werden eenige vriendelijke woorden gewisseld, terwijl la ter nog verschillende personen de uitnoodi- ging gewerd aan de Koninklijke Familie te worden voorgesteld. Op feestelijk-versierde buffetten lag een keur van ververschingen. Te ongeveer kwart over vijf nam de thee een einde. Het Gala-concert Hoewel de Koninklijke Familie in geslo ten auto's naar het Concertgebouw reed, en 'het tijdstip van vertrek van het paleis bij achten viel, stonden er zoowel op den Dam als in de Museumstraat vele honderden op gesteld om aan de Vorstelijke personen een hartelijken groet te brengen. Vooral'bij het Concertgebouw was de be langstelling groot. Even voor achten reden de auto's voor en nadat de Koninklijke be zoekers het gebouw waren binnengetreden, snelden de meesten der belangstellenden naar het UscJubterrein, dat gratis was toegankelijk gesteld voor hen, die de uit zending van het concert door Philips-luid- sprekers wilden hooren. Het weer was zacht en het gras droog en velen vlijden zich tegen de bermen, om aldus, op weinig ver moeiende wijze, te genieten van de schoo- ne vertolking, die het Concertgebouworkest en het Toonkunstkoor, onder Mengelberg's leiding gaven van Beethoven's Negende Symphonie. Ook in het Oosterpark en Vondelparken op het Jonas D. Meijerplein en Meeuwen- plein werd het concert uitgezonden en daar was de belangstelling eveneens groot. In het Concertgebouw. Aan den ingang van het Concertgebouw in de Jan Willem Brouwersstraat, welke feestelijk versierd was met palmen en bloe men, werd het Koninklijk gezin ontvangen door de commissie van het gala-concert, bestaande uit de 'heeren mr. G. Vissering, C. G. Vattier Kraane, G. H. de Marez Oyens J.Czn., J. Dudok van Heel en mej. H. Rahusen. Mej. Carolina Voute bood H. M. de Ko ningin-Moeder een ruiker aan. Mej. Chris tina Telders en mej. Caridad de Marez Oyens overhandigden bouquetten aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Tusschen hagen van groen en bloemen, die aan weerszijden van de gang stonden opgesteld, schreden de hooge bezoekersnaar de groote zaal van het Concertgebouw, die dank zij de rijke versiering, een feestelijken indruk maakte. Achter in de zaal was de Koninklijke loge opgeslagen, omgeven door een zacht glooiend mos tapijt, dat afgezet was met paarse orchideeën en theerozen. De zich achter de loge bevindende deuren waren verborgen achter zware gordijnen, die waren afgezet met een lijst, waarop de wapens van verschilende provincies en steden wa ren aangebracht. In het midden prijkte het wapen van Amsterdam. Een breed pad, met zware tapijten belegd, voerde midden door de zaal naar de Koninklijke loge. Aan weerszijden van dit pad stonden de stoelen-rijen opgesteld, zóó, dat de gezich ten der aanwezigen gericht waren op de Koninklijke bezoekers, toen zij door het middenpad' naar de loge schreden. Ook het podium was versierd met een schat van planten en bloemstukken. Witte hortensia's en paarse bouqainvillia's verspreidden een zoeten geur in de zaal. Van de balcons hingen fraaie tapijten af. Toen de Koninklijke bezoekers de con certzaal betraden, zette Mengelberg het door hem voor koor en orkest gecompag- neerde praeludium over het oude Wilhel mus in, dat wordt besloten met een zang van drie coupletten. Evenals Maandagmorgen in de Nieuwe. Kerk deed deze fraaie inzet al aanstonds een plechtige stemming ontstaan. Terstond daarop werd begonnen met d'e uitvoering van Beethoven's orkest en koor met mede werking van de dames Mia Peltenburg, so praan en Meta Reidel, alt en de heeren Jac. Urlus, tenor en Thom Denijs, bas. Toen te half tien de laatste klanken klonken brak er een luid applaus los, waar toe de Kon. Familie het sein had gegeven. Hierna hieven de aanwezigen het Wil helmus aan en onder luid gejubel, zoowel van hen, die in als die buiten do concert zaal waren steeg de Koninklijke Familie In de auto's, om den terugtocht naar het Paleis te aanvaarden. Ook r.u was er langs den weg er. op den Dam veel belangstelling. Versnaperingen voor ouden van dagen. De Huldigingscommissie H. M. de Konin gin-Moeder heeft den ouden van dagen uit de inrichtingen van alle gezindten ter ge legenheid van het verblijf van Hare Ma jesteit de Koningin-Moeder een kleine ver rassing bereid in den vorm van een ver snapering. De weeskinderen en jongens en meisjes uit de verschillende tehuizen heb ben een draagpenning met de beeltenis van H. M. ontvangen. Verontwaardiging der Nationalisten Het Verbond van Nationalisten heeft aan den Minister van Koloniën een telegram ge zonden, waarin diepe verontwaardiging wordt uitgesproken over de houding van de betrokken autoriteiten te Curacao en Neder land, „die trots alle herhaalde waarschuwin gen volkomen in gebreke zijn gebleven om maatregelen te nemen, waardoor de veilig heid van de West-Indische bevolking ge waarborgd bleef." Het Verbond verzoekt dringend onverwijld maatregelen te nemen, opdat gebeurtenissen, die Nederland de „risée" maken van de gansche beschaafde wereld, in den vervolge onmogelijk zijn. Britsche persstemmen De „Daily Chronicle," het gebeurde op Curacao besprekende, merkt op, dat Neder land de laatste mogendheid ter wereld is, die kan worden beschuldigd van agressie. De meest geestdriftige supporter van de Monroeleer in de Vereenigde Staten kan geen enkel bezwaar te berde brengen indien Nederland aandringt op behoorlijke voldoe ning van de zijde der regeering van Venezuela. Wellicht, gaat het blad voort, is het een geluk te achten, dat bij het zich thans voor doende geval een zoo onberispelijke eischer betrokken is. Want de burgeroorlogen en revoluties in Midden-Amerikaansche Staten vormen een steeds terugkeerenden overlast en het is van het grootste belang, dat elke neiging om zich uit te breiden op het grond gebied van Europeesche staten, met kracht wordt tegengegaan. In elk geval moet iets worden gedaan om de schuldigen ter verant woording te roepen. Tot dusver heeft de inval hun slechts voldoening gegeven. Zij moeten echter niet in die stemming van zelf genoegzaamheid worden gelaten. Wij hopen besluit het blad dat de Vereenigde Staten het daarmede volkomen eens zullen zijn. Het Hbld. verneemt uit Londen: De bladen bevatten alle min of meer uit voerige berichten over den aanslag van de Venezolaansche rebellen op Willemstad. Hoewel zij zich tot eenvoudige vermelding van de feiten beperken en geen commentaar leveren, maken de verhalen over de over rompeling van het Nederlandsche garnizoen en van den gouverneur op zichzelf een bedenkelijken indruk. De New-Yorksche correspondent van de „Daily Express" voegt aan zijn bericht over het voorval nog de voor Nederland be schamende bijzonderheid tóe, dat de Ameri- kaansche consul in Willemstad een dringend verzoek stuurde aan de .^Amerikaansche autoriteiten in de Panamakanaal-zóne om een Amerikaansche kanonneerboot té hulp te sturen. De activiteit te dei» Helder Men meldt aan dé Msb. uit den Helder: De te Amsterdamliggende Hertog Hendrik is Maandagmiddag eveneens te Nieuwediep teruggekeerd en zal vermoedelijk a. s. Don derdag vertrekken. Aan de „Heemskerk" die onderweg was van Bordeaux naar hier is ge seind met den groot-sten spoed terug te keeren; omtrent het vertrek van dezen bodem is nog niets bekend. De troepenmacht naar Curacao Met de „Kortenaer" zullen in totaal 160 manschappen, op Curacao aankomen, n.l. 120 man der bemanning van dén torpedojager er. 40 mariniers. Op het oogenblik wordt alles in het werk gesteld om den kruiser „Hertog Hendrik" binnen eenige dagen eveneens naar de West te laten vertrekken. Aan boord hiervan be vinden zich ongeveer 480 man, zoodat tenzij nog verdere troepenzendingen zullen plaats vinden, over veertien dagen in Curacao ongeveer 650 man van onze Zeemacht aan wezig zullen zijn. Stappen van de Nederlandsche regeering Aan een hooggeplaatst regeeringspersoon heeft het „Hbld." de vraag gesteld, of de Nederlandsche regeering de zaak erbij 'aat. „De Nederlandsche regeering laat het er natuurlijk niet bij," was het antwoord. „Op het oogenblik worden toebereidselen getrof fen voor het doen van stappen bij de Vene zolaansche regeering inzake den overval. Zoodra die voorbereiding is beë'ndigd, zal de regeering mededeeling van haar stappen doen." Het blad meent te weten, dat de stappen, welke de Nederlandsche regeering voorbe reidt bij de Venezolaansche regeering, niet zullen betreffen de aansprakelijkheid voor den overval zelf, maar wel de aansprake lijkheid van de Venezolaansche regeering voor de bestraffing van de daders. De indruk in New-York Het incident op Curacao heeft te New- York groote sensatie verwekt, vooral in de Latijnsch-Amerikaansche diplomatieke wereld is men er vol van. In officieele kringen bestaat geen nei ging de zaak ernstig op te vatten of als meer dan een buitengewoon brutale streek van LatijnschAmerikaansche rebellen. Wat de Kon. Petroleum Maat schappij zegt Volgens het „Hbld." had men zich op de Koninklijke heelemaal niet zoo verwonderd over de gebeurtenissen in de West, omdat men wel wist, dat er in Venezuela iets broeide. De maatschappij heeft herhaalde lijk aangedrongen op versterking van de militaire politie en de stationneering van een torpedojager te Willemstad, maar zon der resultaat. De Nederlandsche regeering, zoo zeide men op de Koninklijke, zou nu wel dcor de harde werkelijkheid zijn overtuigd. Censuur op Curacao Volgens nog geheel onbevestigde particu liere radio-berichten uit New-York, die tegen middernacht ontvangen zijn, is er op Cura- Cao een revolutie uitgebroken. In welinge lichte kringen hecht men evenwel geen ge loof aan déze berichten, die naar men meent het gevolg zijn van de onzekerheid, in ver band met blijkbaar Maandagavond vroeg ingestelde absolute censuur, waardoor het onmogelijk is geworden nieuws van Willem stad te ontvangen of berichten daarheen te verzenden. De Radio Corporation heeft mede gedeeld, dat het haar verboden is persberich ten aangaande den overval van Zaterdag te verzenden of in ontvangst te nemen. Op het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken weigert men com mentaar te geven aangaande den overval op Willemstad, daar men eerst nadere berichten wil afwachten van den Amerikaanschen con sul aldaar. Een verzoek om kanonneerboo- ten naar Curacao te zenden is niet ont vangen. De Nederlandsche delegatie te Washing ton heeft bevestigd, dat twee opvarenden van de „Maracaibo" vermist werden, toen het schip den gouverneur en den militairen commandant van Curacao naar Willemstad terug had gebracht. De legatie heeft niets naders medegedeeld. Geen stappen van Den Haag? Volgens de laatste by de regeering ont vangen berichten, is de toestand te V/illeqi- stad en Curacao rustig. Er liepen, naar de Tel. verneemt, geruch ten, dat de zaakgelastigde van Venezuela, de heer Clemente Maandag een stap bij de Nederlandsche regeering zou hebben gedaan. Doch dit is niet juist. Bovendien zou dit niet mogelijk zijn, daar tot Maandagavond de heer Clemente nog gèen mededeeling van zijn regeering had ontvangen. Of later wel by hem telegrammen zü ontvangen, konden wij niet vernemen, schrijft het blad, daar hij ge durende den voormiddag niet op de delegatie aanwezig was. Vermoedeiyk is het gerucht ontstaan, doordat de heer Clemente over het gebeurde een gesprek heeft gehad met een hooggeplaatst ambtenaar van Buitenland sche Zaken. Of er van Nederlandsche zijde stappen zullen worden gedaan, kon men niet zeggen. Zooals uit een uitlating van minister Bee- laerts van Blokland bleek, kan men de Vene zolaansche regeering zeker niet verantwoor delijk stellen voor hetgeen geschied is, en in departementale kringen wees men er nog' op dat uit de tot dusver beschikbare gegevens niets gebleken is, van nalatigheid van de zijde van Venezuela en dat, al moge de oe- weging tijdelijk tegen ons gericht zijn ge- wf est, zij in wezen was een actie tegen Vene zuela. Een aanval op Coro mislukt Uit Caracas wordt gemeld: De Venezolaansche bandieten, die Zater dag j.l. een overval opWillemstad deden en vervolgens op Venezolaansch gebied de wijk namen, hebben Zondag een aanval ge daan op de stad Coro, de hoofdstad van den staat Falcon, doch zij werden na een ge vecht. dat verscheidene uren duurde, ver slagen en teruggedreven. Thans alles rustig Blijkens een van Curacao ontvangen te legram is daar sedert de gebeurtenissen van Zaterdagavond jJ. „alles rustig". De „Hertog Hendrik" De „Hertog Hendrik" die Donderdag naar Curacao vertrekt, neemt een detachement koloniale reserve mee. Aanvankelijk was er ook voor deze uitzending een detachement mariniers gereed gehouden. De order is evenwel gewijzigd. Correspondentie vow de „Kortenaer" De correspondentie, bestemd voor opva renden van H. M. torpedobootjager „Korte naer" zal in afzonderlijke brievenmalen wor den opgenomen, welke met dezelfde booten zullen worden verzonden als de gewone mail voor Curacao. De eerste verzending geschiedt op 14 Juni a.s. rechtstreeks uit Amsterdam met de Co. lonlijn van de K.N.S.M. De aandacht wordt er op gevesigd, dat de correspondentie, om in de bedoelde zendin gen te- worden opgenomen, volledig gefran keerd moet ziin en voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. De „Evening News" aan 't woord Reuter meldt uit Londen: De „Evening News", die den overval op Willemstad bespreekt, zegt, dat Curacao goed wordt bestuurd en welvarend is en dat Willemstad een zoo keurige propere en be haaglijke copie is van Amsterdam als men maar kan wenschen, doch dat het Venezo laansche zaad der onrust er gestadig wordt uitgestrooid. Venezuela koestert geen plan nen ten opzichte der Nederlandsche eilan den, doch Willemstad is een aanlokkeiyke en veilige wijkplaats, waar de Venezolaan sche oppositie kan gaan zitten en veertien. daagsche plannen kan maken om de Vene- jzo'aansche regeering omver te werpen, j Dit is een oude geschiedenis, doch het is iets nieuws voor de Venezolaansche opposi- tie om zeeroovers-operaties op groote schaal te ondernemen en niemand zal daar meer ilast van hebben dan de Venezolanen zelf. van uleeding, Linnen Tapijtc 1 m m In het vroegere kamerdistrict Eist, bij Nq- megen, is uit vooraanstaande katholieken een comité opgericht ter huldiging van mr. A. Baron van wynbergen, op 'Zondag 16 Juni a.s., ter gelegenheid van diens zilveren jubileum als kamerlid. (Msb.) De indruk in België Slechts een paar Belgische ochtendbladen bevatten, naar de Msb. verneemt een kort resumé van de door hèt Eerste Kamerlid, de heer van der Lande uitgesproken rede. Dit is echter begrijpelijk, daar voor vele kranten het technisch niet mogelijk was deze zeer sterk gedocumenteerde rede nog voor de ochtendedities te résumeeren. Achteraf beschouwd was het niet noodig, dat Nederland als tegenhanger der Haag- sche vergadering, waar de heer Poullet en pater Rutten optraden hiejj ook door twee woordvoerders zou vertegenwoordigd geweest zqn. De heer van der Lande vertegenwoor digde niet twee maar wel een dozijn spre kers. De heldere gedachtengang en de logi sche breedom zich heengrijpende lijn van zün betoog maakten diepen indruk op al de aanwezigen. Hoewel na afloop van de rede pater Rut ten verklaard had, dat geen debat zou plaats hebben, trachtte deze senator terloops in antwoord op de rede van den heer van der Lande toch nog even het Belgisch annexio- nisme te minimaliseeren. De heer van der Lande had de kieschheid daarop niet te re- ageeren. Een oogenblik, namelijk toen de heer van der Lande zei, dat hij hier ook gaarne den burgemeester van Antwerpen zou hebben gezien, heerschte er een zekere ma laise stemming en men voelde, dat inderdaad van Cauwelaert hier ontbrak. Men heeft zeer de elegante en gentlemanlike geste van den heer van der Lande gewaardeerd, toen deze sprekende over „La Pax" van Tardieu geen argumenten wilde halen uit de even eens in dat boek voorkomende woorden van koning Albert en dat hij zelfs niet eens op deze woorden heëft gezinspeeld. Hier zullen nu wel vele oogen geopend zyn. De samenstelling der Staatscommissie In zijn antwoord op de desbetreffende vragen van mevrouw Bakker-Nort zegt de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat zitting hebben in de Staatscommissie inzake Onvolwaardige Arbeidskrachten van vertegenwoordigers Van de landelijke organi saties van belanghebbenden' voor de volledig heid dier commissie niet noodig is, daar die organisaties ook zonder zoodanige zitting te hebben, haar wensch en meeningen volledig aan de commissie kenbaar zullen kunnen maken. Mede wegens de aan de Kamer bekende, uiteraard bestaande noodzakelijkheid om by de samenstelling van een Staatscommissie zorg te dragen, dat de omvang zooveel doen lijk beperkt blijft, moet het antwoord op de tweede vraag, of n.l. de minister alsnog be reid is de commissie met eenige van be doelde vertegenworodigers uit te breiden, ontkennend luiden. De aandacht zq er op ge vestigd, dat de bedoelde commissie reeds omtrent twintig leden telt. Installatie van de commissie Minister Van der Vegte zal heden om twaalf uur in een der zalen van zijn Depar tement de onlangs ingestelde commissie voor de havenbelangen van Rotterdam installee- ren. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Op 9 en 16 Juli te Veenendaat Het hoofdbestuur van den Ned. Imkersbond heeft besloten de jaarl. bqenmarkt te Vee- nendaal, dit jaar te houden op Dinsdag 9 en 16 Juli. Tusschen de Haarlemmerstraat, de Oude Vest, de Turfmarkt en de vroegere Bran- dewijnsteeg te Leiden, vertelt het „Hbld.", ligt een warwinkel van steegjes en slop- jes, de Kamp, waar het tegenwoordig be- trekkelqk kalm is, maar waar het nog niet eens zoo lang geleden, vaak heet kon toe gaan. In den ouden tijd, 't moet ver voor 1900 zijn geweest, zyn volgens de overlevering in die beruchte buurt van Leiden, burgers en studenten slaags geraakt. Deze vechtpartij moet wel ernstig zijn geweest en een zwaar gewonde Minerva- zoon moet toen zqn toevlucht hebben ge zocht In een klein huisje aan het Vrou wenkerkhof, waar Moeke Nieuwenhuis en haar dochten Riekie een water- en vuur- nearing dreven. „Moeke" zoo wil het verhaal moet den student toen tegen het „grauw" in be scherming hebben genomen en sindsdien is er een hechte vriendschap ontstaan tus schen „Moek en Riekie" en de studenten in het 'algemeen, de leden van het Leidsch Studentencorps in het bijzond'er. De water- en vuumering werd er aan gegeven en „Moeke" begon een koffie- schenkery, alleen voor studenten echter. Vooral' 's nachts wipte men van de Kroeg even naar de Kamp. „Moeke en Riekie" stonden voor de jon gens altqd klaar, en behalve koffie weiden apennootjes „specialité de la maison". Zoo kwam ,,'t Koffievrouwtje" ook offi cieel op het programma van feestende oorpsgezelschappen. Langzamerhand ontstond een officieele verhouding tusschen moeder en dochter en het L. S. C. Op het raampje boven de deur aan het Vrouwenkerkhof prqkt thans sedert vele jaren het Virtus, Concordia, Fides" met de vqf pqlen en als tegen Sinterklaas de almanak verschijnt, rijdt de koets met de bepluimde paarden ook naar de Kamp, om ,,'t Koffievrouwtje" evenals den proffen en anderen uiüversitairen autoriteiten offi cieel den almanak te gaan aanbieden. „Moeke en Riekie" kwamen zelfs bij feesteiyke gelegenheden op de Kroeg; een heel byzondere gunst, want al wat vrouw is, wordt op „Minerva" streng geweerd. Ih 1914 stierf „Moeke", 86 jaar oud, en by haar begrafenis op het nu gesloten Marekerkhöf was de belangstelling bijzon der groot en groot was ook de droefenis over Moeke's heengaan onder de stu denten. „Riekie" heeft daarna het bedrijf van koffievrouwtje alleen voortgezet. Maar ook het kreupele menschje werd ouder en hoe graag ze ook wilde, door rheumatiek ge kweld, kon zy niet meer op elk uur van den nacht opstaan om „de jongens" te hel pen. En zoo werden de bezoeken aan ,,'t Koffievrouwtje" langzamerhand spaarza mer. Maar de studenten vergeten „Riekie" niet. Het Leidsch Situdentenkorps geeft haar een toelage zij heeft het immers verdiend oud-Leidenaars bedenken haar, gingen haar opzoeken als zy in de goede oude academiestad terugkwamen. Want in het huisje aan het Vrouwenkerkhof ligt immers een brok van hun joligen, vrijen studententijd. En „Riekie" kent ze allemaal nog, zij correspondeert met de vrienden in Indië, zij kent de verjaardagen van de heel goede vrienden en als verja ringscadeau stuurt ze altijd het traditio- neele zakje apennootjes. Of prinses Juliana ook wel eens by „Riekie" is geweest, weet ik niet, maar „Riekie" en Oranje zijn een en toen Juliaantje jarig was stuurde ,,'t kof fievrouwtje" de apennootjes en zij kreeg *n heel hartelqken brief terug, dien zq vol trots aan iedereen laat lezen. „Riekie, 't koffievrouwtje", is heden 80 jaar. Haar verjaardag zullen veel oud-Lei denaars zeker niet willen vergeten. En vandaag gaat ook het collegium van het L. S. C. haar gelukwenschen, helaas niet aan het Vrouwenkerkhof. Want „Riekie" wordt nu verpleegd In het Elisabethsgesticht. Sinds eenigen tijd trachtte de 20-jarige eenigszins zonderlinge timmerman op het Fort te Bergen op Zoom, vriendschapsbe trekkingen aan te knoopen met een 14-jari gen leerling der R.H.B.S. aldaar, genaamd S. en wenende te Oud-Vosmeer, die van de vriendschap niet weten wilde. Gisterenmor gen ongeveer 11 uur meldde de timmerman zich in het gebouw der R.H.B.S., waar hq verzocht S. te mogen spreken, voor wien hij een dringende boodschap had. Oorspronkelijk weigerde S. aan dit verzoek gevolg te geven, maar toen L. bleef aan houden, heeft hq zich in de gang begeven, om hem te woord te staan. Wat daar tus schen beiden precies gebeurd is, is moeilijk te zeggen, maar op een gegeven oogenblik kwam S. de klas in loopen, gevolgd door L„ die hem met een (hes te lqf wilde. Men kan zich de consternatie voorstellen, die het geval veroorzaakte. S. werd echter spoedig ter zijde* gestaan door zijn mede leerlingen, die den indringer te lijf gingen hem wisten te ontwapenen en onschadelijk te maken. De leerares, mej. D„ werd bq de herrie nog lichtelijk aan de hand gewond. Aanstonds werd hulp gevraagd aan het politiebureau en werd L. spoedig derwaarts getransporteerd. Verklaringen der knechts minder pertinent Nieuwe getuigen Misdaad gepleegd met een klauwijzer? Betreffende den gepleegden roofmoord op mej. v. E„ thans drie weken geleden, ver neemt de Tel. nog het volgende: Bij de ïykschouwing op het slachtoffer, verricht door dr. Hulst uit Leiden, kwam deze laatste tot de overtuiging, dat de moord gepleegd moest zijn met een klauwijzer of klauwhamer. Op den dag van den moord kwam een der knechts van J. P. v. d. E„ thans gearresteerd, op het politiebureau aan gifte doen, dat op het werk van v. d. E. een klauwijzer ontvreemd was. Later kwam J. P. v. d. E. zelf nog eens vertellen, dat op zyn werk een klauwyzer weg was, maar dat hem dat door de consternatie geheel door het hoofd gegaan was. Naar dit yzer, alsmede naar het verdwenen geldkistje wordt thans gezocht. Op het werk van J. P. v. d. E. aan de Terheydenstraat, waar door de politie en justitie Vrijdagavond j.l. een onderzoek werd ingesteld, dat nog wordt voortgezet, is tot op dit oogenblik nog niets bqzonders voor den dag gekomen. De 'getuigenverklaringen der drie knechts van v. d. E., welke zijn opgegeven alibi moes ten bevestigen, zqn thans ook minder steek houdend bevonden. Thans hebben zij ver klaard, dat het hun ontgaan is, dat hun baas van kwart voor elf tot kwart over e" van het werk is weggeweest en juist om streeks dezen tijd is hij door enkele men schen gezien. Ook nu weder zijn getuigenver klaringen binnengekomen, die het alibi van v. d. E. og onwaarschijnlijker doen zqn- Drie weken lang Is door verschillende por tie-ambtenaren, onder leiding van den com missaris Meijer, onafgebroken gespeurd e® gezocht, totdat het thans verkregen resultaat Is bereikt en zij zullen er mede voortgaan, totdat in dit drama algeheele opheldering zal zijn verkregen. De 21-jarige A. Funcke, te Ede, die ziek vasthield aan een vrachtauto, kwam met tó® fiets te vallen. De auto ging hem over het hoofd en borst. Na eenige uren is de on gelukkige overleden. Het 3-jarig zoontje van D. Lemstra te Wolvega is bq het oversteken van den weg door een auto aangereden en gedood. De 19-jarige motorrqder P. van Zand ta Breda, is te Princenhage met zqn motor ge slipt. Hij bekwam een dubbele beenbreuk en ernstig schedelfractuur. In hoogst ernstige® toestand werd hq naar het St. Ignatius* ziekenhuis te Breda overgebracht. Te Budel (N.B.) is het 7-jarig zoontje van den heer Broeken op Dorplein in een dieP8 gracht gevallen en verdronken. Te Steenbergen (NjB.) is de 84-jai'ige vrouw R., door de duisternis misleid, in de haven geloopen. Toen zij uit het water werd opgehaald, waren de levensgeesten nog ni®' geweken, doch zq is spoedig daarna over leden. Snoepreisje naar Antwerpen verqdeld Op de Nederlandsch-Belgische grens, bU Putten, is Dinsdag, op verzoek van de polit'® te Nqmegen, aangehouden de minderjarig® H„ uit Utrecht, die ten nadeele van zijn si®' gerspatroon, te Nijmegen eenige honderden guldens verduisterd heeft. H. was op weg naar Antwerpen. Dinsdagmorgen is door onbekende oorzaak te Eelst afgebrand een hofstede, bewoond door en eigendom van het gezin Teunisse®. Een deel van den inboedel werd gered. He' huis was verzekerd. Te Dreun»e' Dinsdagmiddag brandde door onb£f?£ri<J& oorzaak de boerenwoning, bewoond door A- Hoks, te Dreumel, totaal af. Er kwam§® geen persoonlijke ongevallen voor. Te Alphen aan de Maa® Te Alphen aan de Maas brandden twee wo ningen af, bewoond door de families Va® Son en Brouwor. Twee varkens kwame® in de vlammen om. De Inboedel ging ëe' deeltelijk verloren. Een drietal jongens, die Dinsdagmiddag Arnhem van de Creutzbergschool naar ®c ouderlqke woning op Plattenburg ging®®' vonden by een boom in de Huygenslaan ®e® revolver, die weggeworpen was. Een der jon' gens raapte het wapen op en gaf het aan zqn elfjarig broertje, die op het idee kwa1® om er een klappertje in te leggen en erin®8 te gaan schieten. Toen de jongen de trékker overhaal^ ging het schot af en werd de derde jong®® door een kogel, die nog op de revolver 'a' in den onderbuik getroffen. Het kind, <*3 hevig bloedende werd opgenomen en na®^ het gemeenteziekenhuis overgebracht, v®r' keert in zorgelijken toestand. Voor de zooveelste maal werd de schipbr®£ te Doesburg ernstig aangevaren. Een D®";' sohe Rqnaak, die een botsing met een bij brugopening wachtende tjalk wilde voork® men, sloeg met kracht tegen de brug aa®' waarvan één schip ernstig gehavend werJ terwijl steunbalken braken en de tramra' werden verbogen. Het verkeer tusschen 0 beide Yseloevers werd gedurende eenige per roeibootje onderhouden, terwql het bil® acht uren vorderde, eer de tram der G.Ta weer kon passeeren. Aan boord van het uitgaande Nederla®^ sche s.s. „Flensburg" is Dinsdag de Zwit0-0 sche matroos Schotte tusschen Rotterdam Hoek van Holland in het ruim gevallen- 11 was op slag dood. Naar aan „De Tyd" wordt bericht, er pogingen in het werk gesteld ter °Pr! ting van een katholieke film-centrale. ..y Na goedkeuring van het episcopaat 7a"r'.. trachten haar doel te bereiken door bet vorderen der vertooning van ds door goedgekeurde films en het propagsere® die films, welk meer speciaal dienstbaar aan de godsdienstige en maatschapP®1'- ontwikkeling van het volk. i;ep Eenige harer programma-punten 7X1 zqn: tot Bioscopen en andere gelegenheden filmvertoonuing, die de door haar go®®" keurde films vertoonen, te steunen. ge- Het oprichten van een film-periodiek- °gt wyd aan de belangen der goede fih® eILr- bekendmaking van haar filmadviezen- etJ der de belangen der goede film te beh®r door het petitionneeren bij Rijk en ge® ten en door internationale aansluiting r' te werken tot; oplossing van het alleen i® nationaal op te lossen filmvraagstult*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6