Rechtszaken VOOR DE HUISKAMER tweede blad De moord op den heer Lans te Rotterdam NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 12 JUNI 1929 BLADZIJDE 3 LANDBOUW EN VISSCHERIJ De nieuwe Hollandsche pekelharing ~OCIAAL LEVEN Het conflict in hetvisschers- bedrijf te Scheveningen Staking te Andijk KERKNIEUWS Het Sint Petrus Liefdewerk KUÏJST EN KENNIS Charles Eyck Openluchtspel te Tegel en Boekbespreking l Katholieke Illustratie ONDERWIJS Prof. dr. P. N. van Kampen Moeder en kind Voor de Rotterdamsche rechtbank is dinsdag begonnen do zaak tegen G. A. v. O. alhier, die beklaagd wordt van moord op zijn Patroon, den heer Lans te Rotterdam, bene. Vpr'S verduistering te dezen nadeele en Talschheid in geschrifte. y-'- de behandeling van de zaak bestond Srcote belangstelling. De gereserveerde tri- t bun c waren geheel bezet en een groot aantal banken was in de zaal geplaatst, welke alle ingenomen. Ook de publieke tribune was E-a nnvol. Opvallend sterk was het vrouwelijk riement vertegenwoordigd. Het verhoor van verdachte Verdachte G. A. v. O. maakt een zeer kal- •Pen indruk en hoort de voorlezing van de dagvaarding staande aan. T>e president deelt mee, dat allereerst de Termogensdelicten behandeld zullen worden V- O. bekent de hem ten laste gelegde ver- d' leringen en valschheid in geschrifte. President: Hoe komt het, dat u al jaren 'ar'? in schulden steekt? O.: Al het geld is in mijn huishouden Verbruikt. De president wijst er op, dat O. in de zes Jaren, dat hij bij de N. V. werkzaam was, ee° inkomen heeft gehad van 4800. Toen bij in 1923 uit Indië terugkwam, had hij een biUieering gekregen van 20.000. O. geeft toe ruim 11.000 te hebben ver duisterd en in 1925 met die verduisteringen *9. ziia begonnen, maar hij kan niet opgeven Vaaraan al het geld is weggegaan De president rekent verd. voor. dat hij een fearl'jksch inkomen heeft gehad van onge ler 7000 en desondanks leefde in zeer ar moedige omstandigheden. Hij betaalde de m.r. est eenvoudige schulden niet en kreeg 2l - afgedragen kleeren van zijn schoon zuster. O. zegt. dat er schufden waren. President: Maar toen u uit Indië terug kam, had u toch geen schulden? O.: Neen, toen. Maar ik heb te hoog Seleefd. President: Wanneer? O.: Tot nu toe. President: Volgens het door u overgelegde sta--je van de uitgaven, leefde u niet te hoog. De president begrijpt ook niet, dat O. er hcoit eens met Lans over gesproken heeft, dat hij verduisteringen gepleegd had. Zoo- b die het bedrag van het in de zaak ge- st-w o kanitaal niet te boven gingen, zou bij wel zijn baantje kwijt geweest zijn, maar Oöic'at er geen nadeel ontstaan was, zou er to-'n geen strafzaak uit ontstaan zijn. O.: Er is nooit over gesproken. President: Ja, u is een gesloten mensch. De nresident gaat dan de wijze na, waarop verschillende verduisteringen zijn ge- Meegd. President: Het is niet gebleken, dat u on der u handelwijze gebukt ging. Niemand b ft ooit iets aan kunnen merken. Ja *e'ifs nam u in den laatsten tijd nog vioolles. De accountant rekent 1 c -tn.ige James Polak, accountant licht het 1 fleer tem' uitgebrachte rapport toe. In totaal «lijkt door verdachte in den loop der jaren U.ii7.cp onrechtmatige wijze aan de zaak onttrokken te zijn en elk jaar werd het JJ.V'" '•dsterde bedrag hooger. In 1925 werd 1 10 verduisterd, in 1925 ruim 2000, in 1927 ongeveer 3000 en in 1928 ruim 4000. IJ vr. wed. G. weyne-Waanders, de schoonzuster van verdachte, kreeg op haar 'jrt ening' steeds bedragen overgeschreven f de N. V. Adr. de Haas. Zij zegt niet be ar- -n c hebben, dat de zaak niet in orde i»as. President: De rechtbank mag niet aanne- tr n u n;et begrepen zou hebben, dat 1 ah tusschenpersoon werd gebruikt hij han- de'irgen, die niet in den haak waren. C !:uige: Ik heb er werkelijk niet bij ge dacht. D- president zegt dat het met de cheques vreemd ging. Als er geld was overge- 'r roven, schreef zij een cheque uit, die ze !tl het boodschappenmandje deed. 's Mor- ;hs kwant O. dan de cheque halen, welkP bi' dan maar uit het mandje behoefde te banen, dat achter de buitendeur hing. De verdediger, mr. Kokosky, vraagt ge- of zij ooit eens voordeel van haar be middeling heeft gehad. Getuige: Nooit. Nadat nog twee getuigen zijn gehoord, die aart verdachte cheques hebben uitbetaald, tccrcu overgegaan tot de voornaamste be- Schu]diging: den moord. Dr inspecteur van politie, L. Hermans legt i't-'b'-iiigen af voor de indentlficatie van bet lijk. Getuige Commijs, agent van politie, heeft b- fik overgebracht van het pand aan den "l '-hf.edijk naar het ziekenhuis. 8 tuigen v. d. Most en Bruinants, beiden J.11 jnhediende bij de N. V. Adr. De Haas ?r r»r'e!mr.etschappijhebben in het zieken- het lijk, dat hun aangewezen was door /""'"e Commijs, herkend als dat van P. C. Lans. t °etuige dr. E. C. v. Rijssel, prosector-bac- !oeg. heeft de lijkschouwing verricht en "acenstateerd, dat het slachtoffer tal van v.'''"ondingen aan het hoofd had, voorname- aan den achter- en zijkant. r. arts waren er snijwonden aan den hals. ken is, dat meer dan eenmaal was ge- jr' "n en dat deze wonden zijn aangebracht 5dgf (t0 verwondingen aan het hoofd waren gebracht Uit de liggingen der verwon- :"n leidd» getuige af dat de aanvaller ;c°f of rechts op zij van het slachtoffer hebben gestaan. Z.i. moet er geen wor- p ;r>e hebben plaats gehad. Toen Lans v"-allen was. is hij zoodanig geslagen, dat b:et meer in staat was zich te verweren. - complex slagen dat hem op het hoofd ^"gebracht is zeker doodeliik geweest, 'i hem den hals afgesneden is, was het achtoffer nog niet overleden. Uit den aard verwondingen meent getuige te moeten ""•Ten. dat de slagen on het hoofd zijn - ibrach: door een stomp voorwerp, dat r,'-" zoo heel zwaar is. Getuige meent, dat J5 jen heel goed kunnen zijn toegebracht tl den wandelstok, die als stuk van over- 'tn "1 a an we dg is. De snijwonden moeten r bracht zijn met een vlijmscherp mes^ het aanwezige tafelmes, kan voor het f.' h'-en van deze wond hebben gediend. V} "e meent, dat het niet noodzakelijk is. b de kleeren van den dader met bloed j. t zijn geworden Wanneer deze achter slachtoffer heeft gestaan, of, wanneer Joofd voorover gebogen lag, toen de lij,';1 werd 'toegebracht, is het wel moge- 'lat de kleeren van den dader niet be- Zijn fla. Kokosky vraagt getuige of hij meent. qa; de moeten die in de deur gevonden zijn tl t kunnen zijn gemaakt met den wan- v 0l': die als stuk van overtuiging aan- Iv? is- l],°flicier merkt op, dat deze stok in be. a genomen is op het kantoor van Lans, waar ze tegen een bureau stond. De andere stok, die ten huize van verdachte in beslag genomen is, ik ook aanwezig en deze past volkomen in de moeten die op de deur ge vonden zijn. Getuige Commijs agent van politie, heeft in een met gordijnen afgesloten kastje een mes gevonden. Dadelijk na de misdaad was gezocht naar voorwerpen waarmee de moord gepleegd zou zijn, maar toen is het, mes niet gevonden. Eerst een paar dagen later, is het mesje op de mededeeling van een werkster dat er een mesje op een bordje lag, dat er voorheen niet gelegen had, gevonden. Getuige dr. D. Gerhardt heeft een schei kundig onderzoek ingesteld op de hem ter hand gestelde stukken. Op geen dezer, ock niet op het, eenige dagen later gevonden, tafelmes, was iets bijzonders gevonden, be halve op een colbertjasje. Daarop is aan de binnenzijde een bloedvlek geconstateerd maar getuige kan niets met zekerheid om trent den ouderdom verklaren. Op een vraag van mr. Kokosky antwoordt getuige, dat het mesje niet den indruk maakte pas geslepen te zijn. Overigens is 't wel mogelijk, dat het mesje in de paar da gen dat het zoek geweest is, een bewerking heeft ondergaan, waardoor elk spoor ven bloed daarvan verwijderd is. Ook op. de schoenen zijn geen sporen van bloed gevon den. Getuige merkt echter op, dat het heel goed mogelijk is, met een borstel en water alle bloedsporen, mits ze versch z.'n, te ver wijderen. De president.: De schoenlapper, die vev- dachte's schoenen zou verzolen, heeft de-op merking gemaakt, dat deze zoo buitenge woon nat waren. Daarna wordt overgegaan tot het verhoor van verdachts O. verklaart onschuldig te zijn. Hij is op geen enkele wijze bij den moord betrokken. De president wijst hem er op, dat er over hem een aantal rapporten is nagebracht. Iri één daarvan verklaart een vriend, die ziin naam niet wil noemen, dat verdachte eens over zijn kind. dat lastig was, had gezegd: ..Men moest zoo'n kind kunnen afmaken." Verdachte verklaart alles voor fantasie en mr. Kokosky protesteert tegen het in het geding brengen van een verklaring van een getuige, die zich niet durft noemen. Pres.: Niet wenscht te noemen. Verder verklaart verdachte, dat hij op den Donderdag van den moord op kantoor heeft koffiegedronken. Daarbij heeft h!1 gebruik gemaakt van het mes, dat hier getoond is. Na het gebruik werd het mes met ander ge rei naar het keukentje gebracht naast het kantoor, dezelfde plaats waar het lijk is ge vonden. Verdachte zegt pertinent, dat hij t dien avond tot half zeven op kantoor is ge bleven. Hij nam afscheid van den heer Lans en wandelde naar het spoor rtiet de bedoe ling den trein van 7.02 te nemen. Pres.: Waarom wandelde u, terwijl u haast had en u om 8 uur thuis wilde ziin. daar u dien avond vioolles had? In de instructie verklaarde u, dat u wandelde om tien cent voor de tram te besparen. Verd.: Neen ik wandelde omdat ik den geheelen dag op kantoor had gezeten. Pres.: Dat klinkt aannemelijker. Maar dan heeft u er toch heel lang over gedaan. Verd.: Dat kan wel, ik heb last van aam beien. Maar de president vindt het vreemd, dat iemand die ziek is en haast heeft, den groo- ten afstand Oostzeedijk—Station wandelt. Mej. Chr. G. W. Lans, de orriris dochter van den verslagene, verklaart pertinent, dat verdachte haar gezegd heeft den bewusten Donderdagavond al om halfzes naar huis te zijn gegaan. Zoodra zij den moord vernam, dacht' ge tuige dat de heer Van O. het had gedaan. Toen zij echter zag, welk een zieligen indruk verdachte maakte, heeft zij deze meening laten varen. Ook mevr. de wed Lans heeft verdachte hooren verklaren, dat hij dien Donderdagavond vroeg naar huis was ge gaan. Een uur had hij niet genoemd. En de zoon van den verslagene zelde, verdachte op den avond van den moord te hebben opge. beid in Den Haag. Verdachte zeide toen: „Wij (hü en Lans) stonden samen klaar om weg te gaan. maar Lans zei me: ga maar vast door ik heb nog te werken." Verdachte ontkent deze woorden te heb ben gebezigd. Agent Commijs heeft den afstand Oostzee dijk—Station Hofnlein in 23 minuten afge legd, terwijl hij betrekkelijk langzaam liep. De zitting werd daarna geschflrst tot kwart voor twee. Getuige Tinbergen Mej. Cath. Tinbergen, kantoorbediende ten kantore van De Haas' Handë'maat- schappij heeft als laatste bediencte het kan toor om kwart voor zes dien avond verlaten Alleen de heeren Lans en v. O. waren toen nog aanwezig. Op het kantoor had v. O. den Lijnaam van „de rubberhak". Verdachte zegt dien avond het gebouw aan de voorzijde Oost-Zeedijk te hebben ver laten. „Ik ben" zoo zegt hij „dien avond verscheidene malen langs den hond ge'.oo- pen, zonder dat deze teekenen gaf, dat hij mij moest opsporen." President: (tot eten agent). Is dat zoo? Agent: Ja, maar het onderzoek Was toen afgeloopen. President: Zoo! Wist de hond dat dan ook? Voordeur afgesloten Chef L. H. H. J. Vermaas, die de zaak altijd afsloot, heeft d'ien avond den voorkant afgesloten en den procuratiehouder aange zegd, dat deze aan den achterkant het ge bouw kon verlaten. Getuige Bruinaars, magazijnbediende bij Haas, heeft verdachte dikwijls door het ach terhek zien gaan, waaruit bleek, dat hij een sleutel had van dit achterhek; hij had de gewoonte er doorheen te gaan als het mooi weer was en de heer Lans zich niet op het kantoor bevond. Volgens verdachte was hij spoediger aan het station, als hij het achterhek uitging. De president droeg daarom den agent Commijs op zulks te onderzoeken en morgen reeds proces-verbaal uit te brengen over het tijds verschil tusschen het gebruik van beide uit gangen als men zich naar het station be geeft. Verdachte heeft steeds ontkend een sleutel van het achterhek te hebben gehad. Er is echter meer. Uit het onderzoek is gebleken, dat verdachte eenige sleutels bij zijn schoonzuster heeft gebracht, mevri de weduwe G. W.-W., dezelfde die zich geleend had voor de overschrijvingen van de giro. Verdachte verklaart, dat hij de sleutels bij zijn schoonzuster heeft gebracht, wijl hij vermoedde, dat de sleutel van het achterhek er bij was. Hij was er steeds bevreesd Voor, dat men verband zou leggen tusschen de ge pleegde fraudes en den moord. De president concludeert, dat deze con clusie alleen getrokken kan worden, wanneer men wist, dat de moordenaar door het ach terhek was gegaan. Verdediger mr. Kokosky: Dat had hij uit de krant en toen werd hij doodsbang. Uit het verhoor blijkt, dat mevrouw W. op 6 December den sleutel van het achterhek terug kwam brengen. En toen mevr. Van O. den sleutel kreeg, wierp zij dezen in het water. Verdachte zenuwachtig? De echtgenoote van verdachte weigert ge tuigenis af te leggen. T levrouw Logger, muziek-leerares, zou dien avond den verdachte vioolles geven, lederen Donderdag kreeg verdachte les en steeds was hij te 8 ur thuis om zijn les te nemen. Dien avond was getuige laat, omdat zij bij een ziek kind was geweest. Zij vond' verdachte thuis en het viel haar op, dat hij zenuwachtig was. Om den schijn te vermijden, is verdachte den volgenden dag met hetzelfde costuum naar Rotterdam gegaan, dat hij den vorigen dag op kantoor had gedragen. Op een vraag of mevr. Van O. soms ver kwistend van aard was, zeide getuige mevr. Logger: „Ze kon niet verkwistend zijn, want ze had niet te veel om uit te geven." Als laatste getuigen komen dezen middag inspecteur S. W. J. van der Mark te 's-Gra- venhage en eenige agenten verklaringen af leggen over het opvisschen der sleutels uit het Ververschingskanaal in Den Haag. Bij het voortgezette verhoor van inspec teur van der Mark blijkt, dat mevr. Logger de gegevens heeft verstrekt voor het geheime rapport over verdachte. Een ernstig woord van protest laat de verdediger, mr. Frits A.- Kokosky hooren tegen deze handelwijze en hij weigert zulk een stuk deel uit te laten maken van het dossier. Als mevr. Logger nader over het .geheim, rapport wordt ondervraagd, blijft er slechts weinig van over. Zij had aleen gezegd', zich er niet over te zullen verwonderen als Van O den moord zou bekennen. En eens had verdachte tegen haar gezegd, dat hij zich zc3 goed kon beheerschen, omdat hij reeds veertien dagen onts'agen was en niemand iets aan hem hacT kunnen merken. De behandeling v/ordt dan geschorst tot hedenmorgen 10 uur. Telefoonverbinding verbroken Mej. J. R. Valk, telefoonjuffrouw bij Haas' Handelsmaatschappij verklaarde, dat zij dien avond- alvorens te vertrekken, de telefoon op de nachtverbinding had gezet, dat is op het privé-kantoor. Toen zij echte dien zelfden avond na den moord op het kantoor kwam, zag zij, dat de stoppen er uitgehaald waren en dus het contact tusschen pr.vé-kantoor en stad was verbroken. Op een vraag van mr. Kokosky verk.aart deze getuige, dat een dag te voren twee onbekende mannen op het kantoor waren geweest om werk te -ragen. Getuige S. S. de Korte, die met mej. Lans het pand' aan den Oostzeedijk binnendrong en het eerst het lijk vond, heeft dr. Mees pertinent hooren verklaren, dat naar zijn mcening de dood te kwart vóór zes is inge treden. Nog vóór zeven uur was getuige De Korte in het pand. De tijd, waarin het mis drijf moet zijn gepleegd, was d'us nog m'nder dan één half uur, als het waar is dat ver dachte te half zeven het kantoor verliet, constateert de president. De verklaring van dr. Mees over het uur, waarop de heer Lans waarschijnlijk is over leden, is het onderwerp van breedvoerige discussie. Er blijkt, dat dr. Mees op een buitenlandscne reis is en hij weigert zijn reis te onderbreken om hier getuigenis af te leg gen. De commissaris van po-aie, S. Dijkstra die het onderzoek geleid heeft, had dadelijk het vermoeden, dat v. Q. de dader was, om dat naar zijn meenh g een vreemde niet in z korten tijd' de daad had kunnen bedrij ven. Bovendien maakte de wijze, waarop de inbraak was behandeld op getuige den indruk van een gefingeerde inbraak. Eigenlijk is er zoo goed als niets gestolen. De agent van politie G. de Jong, d'ie met een politiehond dien avond op het terrein van de misdaad een onderzoek instelde, ver klaart, dat de hond' steeds in de richting liep van de achterzijde aan de Admiraliteits kade. Waaraan ze te herkannen is Hieromtrent wordt van bevoegde zijde nog het volgende meegedeeld: Vroeger, toen uitsluitend met zeilvaar- tuigen ter haringvisscherij werd uitgevaren werd de eer-te nieuwe Hollandsche haring op zijn vroegst In Juli aangevoerd, deze scfie- pen voeren n.l. als regel niet voor einde Jun' uit. In den tijd van de zeilvaart werd er echter ook reeds vóór dien tijd haring aangevoerd. Dit geschiedde door de beugscberen, die Voor het azen van de beug haring gebruikten, die zij in-daartoe bestemde netjes vingen. Was de vangst van haring voor aas groot en was de kwaliteit goed, dan werd de te veel ge vangen haring gekaakt en ingezouten enïalf kolmaatjesharing aan de markt gebracht. BI) het in gebruik nemen van stoomschepen kon den de reizen korter van duur worden en kon men niet alleen de haring die op 'het laatst van de reis gevangen werd zonder vrees voor bederf zwak gezouten in de tonnen ipleggen doch kon dit pok geschieden met haring die in den aanvang van 'n reis ge vangen werd De vroege maatjesharing wordt met het, oog op den smaak van het publioli n.l. slechts zwak gezouten en gaa.t dus, ypor.. al bij warm weer. snoedii tot bederf over. Over het, algemeen is deze haring dan ooi- niet geschikt voor export, vooral was ril,dat vroeger niet, toen tr geen snehe middelen ven vervoer hesronden.,Toon de bflugvisscherif in de laatste jaren minder loonend werd. is '"1 er ertoe overgegaan arm de schepen meer ha ringnetten mede te reven, men ring zich nu feitelijk toeleggen op het aanbrengen van vroere haring cri hw gevolg wes dot er vr-1 haring werd aangevoerd, zoednt 'de prijs die bedongen kon worden m-de Ir. verband m-t de weinige houdbaarheid van het.'zwah «ponten product, soms sterk daalde. Do kwa liteit ven de eanoevo"rde haring lien dikwiils sterk uitren. De kwaliteit houdt verband met de plaats, waar de haring gevangen is er met de voedsel-omst.andigheden in zee. Dit heeft ton gevolge, dat het, eene jaar de kol maatjesharing reeds veel vroeger van goede kwaliteit kan zijn dan het andere. Behalve de stoombeuqers voeren .thans sommiee har! ros toom en motcrloggers ooi. reeds vroeg haring aan. Omdat deze scheper niet van te voren weten over hoeveel .dager zij weder binnen zullen komen, wordt ds eerst gevangen haring gewoonlijk wa.t sterker ge zouten eh waagt men het slechts om j de °p het einde van de reis gevangen haring zwak te zouten. Dit jaar is het gebleken, dat de in z<?e aan wezige haring reeds zeer vroeg van bijzonder goede kwaliteit Is, bovendien is er reeds vangst van haring, die groot van stuk is. Te Vlaardingen wordt de haring, in de meeste gevallen bij aankomst gekeurd dooi de rijkskeurmeesters van gekaakte haring. Even vóór Pinksteren werden er te Vlaar dingen door een der stoombeugers eenige kantjes kolmaatjesharing aangevoerd, die doof de riikskeurmeesters gekeurd werden en van zoodanige goede kwaliteit werden be vonden, dat de opperkeurmeester van oordeel was, dat een deel dezer haring geschikt was, om- als eerste Nieuwe Hollandsche Haring aart Hare Majesteit de Koningin te worden aaifijeboden, hetgeen is geschied. Na dien tijd is eii wordt er nog steeds haring van bijzon der! goede kwaliteit aangevoerd, die alleszins aanspraak mag maken op den naam van Nieuwe Hollandsche Maatjesharing. Uit het bovenstaande moge worden afge leid, dat de meening, als zoude alle thans te koop aangeboden nieuwe haring oude zijn, onjuist is, waarmede echter niet gezegd is, dat! alle, als nieuwe aangeboden haring, ook inderdaad nieuwe is, helaas is het feit, dat in don haringhandel knoeierij in het artikel plajats heeft, doch ontegenzeglijk wordt er op het oogenblik zeer veel deugdelijke nieuwe Hollandsche haring aangeboden. Nieuwe Hollandsche Maatjesharing van goede kwaliteit moet blank, vet en malsch vleesch hebben, dat gemakkelijk van de graat loslaat en moet een dun vel hebben. Aan de oogen kan men zien, of het nieuwe, of oude is, haalt men een oog uit den kop, dan moet men bij nieuwe haring een helder bolletje, ter gróótte ven een kleine erwt, aantreffen, bij oude is dit bolletje donkerder van kleur en troebel. Een nieuwe strubbeling Het werk hervat Dinsdagochtend is overal in de haven en op de erven het werk hervat. Doch bijna had het nog misgeloopen, doordat de grootste Seheveningsche reeder, de heer A. v. d. Toorn, Maandagmiddag half vijf liet weten, dat hij -zich bij nader inzien niet kon ver eenigen, met de in het overleg vastgestelde loonverdseling. De heer v. d. Toorn wilde é'en afhouder, die een vierde ontvangt van het matrozenloon, vervangen door een „zee- taste". Hierdoor zou de matroos natuurlijk minder ontvangen. De Matrozenbond ging hiermee dan ook niet accoord. Het voorge vallene bracht een groote consternatie te weeg. Nadat in den loop van den dag over eenstemming was bereikt, waren alle posten ingetrokken. De toestand was nu plotseling geheel anderss. Zoolang geen oplossing werd gevonden, zou. men niet aan het werk gaan en aan het gebouw „Volksbelang" werd aan geplakt, dat de stakers hun posten weer moesten innemen. Het was zeer druk in de Keizerstraat. De vreugde, die er 's middags geheerscht had over de oplossing van het conflict, was ineens overschaduwd door een donkere wolk. Te 10 uur hadden de reeders een bestuurs vergadering, waarin ook de heer v. d. Toom aanwezig was. Toen is er over en weer gete lefoneerd met den Bond en ln spanning wachtte men buiten den uitslag af. Men moest immers weten of men aan het werk zou gaan, ja of neen. De uitslag was gunstig, de heer v. d. Toorn heeft volledig toegegeven. Alwéér is de vrede teruggekeerd. Er wordtnu met groote haast gewerkt. Waarschijnlijk zal reeds vandaag de eerste logger naar zee vertrekken. Loonsvermindering De werklieden in gemeentedienst te Andijk legden Zaterdag 1.1. het werk neer ter ver krijging van den vrijen Zaterdagmiddag. Na Maandagmorgen door burgemeester Groot gehoord te zijn, werd hun eisch Ingewilligd, maar tevens de werkweek op 48 uur bepaald (voorheen 60). Dit beteekent voor deze werk lieden, die bezig zijn met het asfalteeren der wegen in die gemeente, dat hun weekloon daalt van 27 tot 21.80. Een tegenspraak van de „Osservatore Romano" De „Osservatore Romano" geeft een tegen spraak van het vaak geroeide bericht, dat het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apos tel Petrus voor de opleiding der inlandsehe geestelijkheid met het Pauselijk Liefdewerk tot Voortplanting des Geloofs Zou worden samengesmolten. Het. gaat er in tegendeel om het Sint Pe trus Liefdewerk steeds beter te organiseeren en met de verschillende missiewerken in nog Betere verbinding, te brengen. (Msb.) Aan Charles Eyck is de beschildering op gedragen van het priesterkoor in de kerk van de paters Lazaristen te Brunssum. J In het permanente openluchttheater „De Doolhof" te Tegelen zullen op 11, 15 en 18 Augustus a.s. te 4 uur en te 8 uur opvoerin gen worden gegeven van „Het Groote Sqhouwtooneel der Wereld" van Calderon. lp het geheel zullen ongeveer vijfhonderd pprsonen aan deze opvoeringen medewerken. 12Ö spelers, een gemengd koor van 300 per sonen en groot orkest. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante fotos: R. K. kérk te Hoogmad'e ingestort; Het nieuwe Enge'sche Kabinet; De onderteekening van het rapport der experts te Farijs; Huldiging van H.M. Koningin-Moeder; Uitbarsting van den Vesuvius; de wapenschouw te Londen; Kardinaal Hlond; De derby-rennen te Ep son; De viering van het 1000-jarig bestaan der stad Meissen; Wereldrecord vliegen; Drie torpedo-jagers te Rotterdam: Sacra mentsdag te Rc-me; De sultan 'an Zanzibar te Rome; De gemeentelijke waterleiding te Zevenaar geopend; De Vesuvius in werking; De studentenrelletjes in Mexico; Een in storting te Napels; De Zaligverklaring "an Don Bosco; Een kookwedstrija' te Berlijn; Een pagina foto's „Uit het Rijke Roomsche Leven"; Een historische put; Regenstem ming. Tekst: Noodweer, door Joseph C. Lin coln; Een kijkje in d'e Gruwelkamer, door H. v. d. S„ artikel met foto's; Een pagina voor Onze Vrouwen; Een pagina voor Ónze Kinderen; Onhandig koopmanschap, door J. H. P. Jacobs; Waanzin, door Truus van Arnhem; Opening Hengelseizoen, door R. IJmer; De wolven en het lam, door J. S. Fletcher; De wonderschoone stad, door Dr. Felix Rutten. dwenen. Noveen ter eere van Margaretha Sinclair Door het Missiehuis „St. Antonius" te Kaatsheuvel (N.Br.) is een handig en sierlijk uitgevoerd boëkje in den handel gebracht, bevattende een novene ter eere van Marga- retha Sinclair, samengesteld door J. Groen M.S.F. In deze negendaagsche oefening worden de deugden van deze „Bloem van Schotland" in het kort aangehaald. Ontroerend zijn haar voorbeelden van groote godsvrucht en liefde tot het H. Sacrament des Altaars, haar opofferingen om de H. Mis bij te wonen en bezoeken te kunnen brengen aan Jesus in Zijn H. Sacrament. Zeker zal dit boekje bijdragen tot het ver breiden van meer kennis omtrent dit deugd zame meisje, kind van onzen tijd vooral, niet het minst doordat zij leefde van 1900 tot 1925. Verdwenen voorwerpen Aangifte is ge daan van het vermissen van een poretfeuille uit een werkplaats en van het vermissen van bloemen en planten van een tuin. Katholiek Sociaal Weekblad Redactie mr. P. J. M. Aaiberse. Inhoud van No. 22 (26 Mei '29), Een Congres, gewijd aan het Leeken- apostolaat, IV, Het Leekenapostolaat bij geschrifte; Leekenapostolaat en volksmissie, door A. B. Michielsen Eenzijdigheid on der de Jongeren? II, door A. W. v. d. Eelaart Uit Tijdschriften: Rationalisatie en werkloosheid. Prae-adviezen van dr. R. van Genechten en dr. J. E. de Quay, I. Econo mische en Sociale Kroniek: Arbeidersvraag stuk: Rationalisatie en oudere arbeiders Werkstakingen en Uitsluitingen: Een wets ontwerp op de rechterlijke verbodsbepalin gen bij arbeidsconflicten ln de Ver. Staten vaa Amerika Bemiddeling en Arbitrage: Verzoening en arbitrage ln zake nijverheids- geschillen in Frankrijk Arbeidsloon: Loo- nen en loonsverhoudingen in Nederland Maandgages voor zeelleden in verschillende landen Loonen in den tuinbouw Loo- nen steenkolenmijnen in Frankrijk Werk loosheid en Werkloosheidsverzekering: Werk loosheidsverzekering in 1928: Werkloos heidsverzekering in Denemarken 1926'27 Het Deensche Rijkswerkloosheidsfonds Tuinbouw: - De omzet der veilingen Pacht- vraagstuk: Verzet tegen 't standpunt van de Friesche Maatschappij van Landbouw Veeteelt: Nederlandsch vee naar Frankrijk De resultaten van 71 veehoudersbedrjjven Landarbeiders: Landarbeid erswet Agrarische Questie: Achteruitgang der Ame- rikaansche landbouwbevolking Volksge zondheid: Het Nederl. Klankerinstituut Economische, Sociale en Politieke Studiën, Prospectus Feuilleton: In Donker Lon den, door mrs. Cecil Chesterton, 22. Dokter en publiek door Dr. W. B. Huddleston Slater Uitge vers Maatschappij „Drukkerij Kusters", Roterdam. De serie dagbladartikelen, in den laatsten tijd door Dr. Huddleston Slater gepubliceerd, zijn thans gebundeld verschenen bij de Uit gevers Maatschappij „Drukkerij Kusters" te Roterdam, onder den titel „Dokter en pu bliek". Dit is een boek van groote waarde. Het is een wegwijzer voor het publiek op een terrein, waarop zoo menigeen bekend meent te zijn, maar inderdaad zoo weinig van weet of zooveel verkeerd van weet. Het boek van Dr. Huddleston Slater beoogt het publiek voor te lichten omtrent die zaken, die het weten moet en andere, die het vermijden moet, op straffe van nadeel aan eigen stof felijk of geestelijk welzijn. Wegwijzer voor Katholieken, die voornemens zijn naar Indië te vertrekken en voor hen, die van Indië naar Holland komen, door P. J. F. J. Schnebelé, directeur K. L B. Van dezen wegwijzer, waaraan wij bij het verschijnen eene uitvoerige bespreking wijd den, kunnen wij thans de tweede uitgave] aankondigen. Wanneer wij in herinnering brengen, dat de eerste uitgave in 1927-28 verscheen, spreekt het voor zichzelf, wan neer een jaar later een nieuwe uitgave hst licht ziet, die wat sommige hoofdstukken be treft, nog is uitgebreid, terwijl op verzoek hierin een uittreksel uit het leerplan 1928-29 van enkele der voornaamste Nederlandsche onderwijsinrichtingen met betrekking tot Indië is opgenomen. Ook deze tweede uitgave zal haar weg vinden en een gids zijn zoowel voor de ver- trekkenden als voor hen, die in het Moe derland terugkeeren. Vruchten en rauwe groenten, als waardevol voedingsmiddel voor gezonden en zieken, door Dr. med. M. BircherBenner en Dr. med. Max Edwin Bircher. N.V. Boekhandel v.h. C. Kooyker, Leiden. Van dit boekje, dat in Duitschland veel opgang heeft gemaakt bijna 100.000 ex. werden er van verkocht is thans een Ne derlandsche uitgave verschenen. Het is zoo als reeds uit den titel blijkt, een propaganda geschrift voor de „Rohkosf'-voeding en om die reden schreef de voorzitter van de Ned. Vereeniging van Natuurgeneeswijze, art J. Hettema, er een inleidend woord bij. De voeding is van zoo groot belang voor den mensch, De voeding behoeft niet weel derig en overvloedig te zijn, liever zelfs een voudig en doelmatig. De schrijvers van bovengenoemde brochure betoogen, dat wij met onze voeding niet op den goeden weg zijn en in 't bijzonder kan ten zij zich tegen de vleeschmaaltijden, het wittebrood, de conserven, in 't algemeen te gen alles wat gekookt en gebraden is. Onze voedingsgewoonten veroorzaken gebrek aan vltaminus in het bloed en ophoopig van zu ren, met al het lijden, dat daarvan het ge volg is. In plaats van een voedingwijze, die als waardeloos wordt verklaard en oorzaak is van ziekten, wordt de „Rohkosf'-voeding of zonlichtvoeding aanbevolen: groenten, meel spijzen, rijst, aardappelen, vruchten, worte len, salade. De schrijvers vermelden verrassende staalt jes van verbetering of verdwijning van licha melijk lijden, verstopping, lever-, nierziekten, enz., tengevolge van de door hen aangepre zen natuurlijke voeding. Het boekje behandelt verder de bereiding van ongekookte spijzen, het dieet en gei t een groot aantal recepten. Alles wordt eenvoudig en bevattelijk be handeld en uiteengezet. Toch zouden wij willen ontraden, zonder advies van een ge neesheer, naar eigen inzicht te gaan han delen. Chrysosomos' Goddelijke Litur gie, bemediteerd door N. W. Go- gal. Uit het oorspronkelijke Rus sisch vertaald door Dr. J. Flodor A. Strotmann, Pr. Uitgave: Boekhandel en Drukkerij „Flo ra", Noordwjjk De jonggestorven priester, dr. Strotmann, de groote en veelbelovende werker voor het hereenigingsapostolaat, heeft niet het geluk mogen smaken zijn eerste pennnevrucht het levenslicht te zien aanschouwen. Nog vóór bovenstaand werkje ter perse ging, kwam uit Praag het tragisch bericht van zijn over lijden. Gogal, een Russische letterkundige uit dè vorige eeuw, niet-KatholIek, mediteert hier over zijn Goddelijke Liturgie en beoogt met dit werkje „bondig maar grondig de Oos- tersche liturgie of H. Mis uiteen te zetten voor degenen, die nog maar weinig op de hoogte zijn van haar beteekenis." Katholiek Nederland, gehoor gevend aan den wensch des Pausen, „dat de Christenen van het Westen hun Oostersche broeders meer leerenkennen en waardeeren", zal met belangstelling van dit geschrift kennis ne men, dat zal bijdragen tot grootere kennis van die schoone, Oostersche Liturgie. En ook zal bijdragen het schoone doel van den vertalen, Dr. Strotmann, zijn hereenigigs- actie, te steunen en te bevorderen. Prof. dr. P. N. van Kampen, hoogleeraar ln de dierkunde, de vergelijkende ontleed kunde en de vergelijkende physiologie aan de Leidsche universiteit en directeur van het Zoölogisch laboratorium, is door een beroerte getroffen. Zijn toestand is zeer ernstig. 't Is stil ln het kleine keukentje van vrouw Wouters. Anders kon 't er soms zoo spannen tusschen de vier lage muurtjes, als moeder Wouters druk bezig was met haar werk, en haar vier kleine kleuters een poosje alleen moest laten. Dan werd er gelachen en ge huild, gekibbeld, en gedreigd met woorden, en erger soms, met kleine knuistjes. Maar nü is het stil in het keukentje. De kinderen heb ben zich tegen moeder gedrukt, en kijken haar aan met angstige oogen. Buiten huilt de wind nu al meer dan vier en twintig uur uit het Noord-Westen. Gierend komt hij aan schieten over den zwaren dijk en strijkt neer in den lagen polder. Loeiend klimt hij op langs huizen en boomen, rukt en zwoegt met een kracht, waartegen geen sterkte bestand is. Tusschen de windstooten hooren ze daar binnen het brulschen der hooggaande golven. Wordt 't nog niet stiller, moeke?" kinkt het angstig uit Nelly's mond, en vaster druk ken de kleintjes zich tegen moeder. Nog Is Willem, haar 14-jarige jongen, niet terug. Een uur geleden is hl) uitgegaan, om te zien, of er gevaar dreigt. „Moeke, wordt het nog Met geweld wordt plotseling de deur open gerukt en druipnat staat Wim bleek en ont daan, voor z'n moeder. „Moeder, de dijk breekt door, vlucht naar den zolder!" En terwijl hij het groote gevaar begrijpt, waaraan zijn moeder heeft blootge staan, komen z'n moed en kracht weer te rug. Angstig kijken de kleinen, schreiend even als moeder, hun greoten broeor aan. „M'n lieve jongen," zegt moeder zacht. En ze drukt een kus op de bleeke wangen van haar lieveling. Snel, zonder spreken, brengt Wim zijn zusje langs de ladder naar den zolder. „Kom, moe der, ik zal wel voor alles zorgen." En als moe der ook boven is, gaat Wim naar beneden, en sleept beddegoed langs de steile ladder omhoog. Maar plotseling slaat hem de schrik, opnieuw om het hart. Het wassende water stroomt eenklaps door de nog openstaande deur met geweld naar binnen. „Vlug!" mompelde de knaap, „eerst het brood naar boven, wie weet Vlug loopt hij weer naar beneden, maar nu voor het laatst, want ieder oogenblik wordt het gevaar grooter. Juist wil hij weer de ladder opklimmen, als hij aan den wand het groote portret van vader ziet hangen. Een oogenblik houdt hij er den blik op gericht, terwijl hü stil bij zichzelven denkt: „Ik heb aan uw sterfbed beloofd, voor moeder te zul len zorgen, en nu mag ik het doen." Pein zend haakt hij het los én overhandigt het aan zijn zwijgende moeder. Daarbuiten loeit nu de wind nog heviger; woester rollen de golven den polder binnen. „O, God, behoed toch m'n kleinen!" zucht moeder onophoudelijk. 't Wordt steeds donkender. Een enkele maal hooren ze, ver weg, het geluid van een noodklok. Maar niemand daar ginds, denkt aan het huisje tegen den rivierdijk. Wim kijkt door het zolderraampje naar bul ten en opeens zegt hij, vastberaden: „Moe der, ik ga hulp halen; als 't water blijft wassen, komt het misschien tot hieren dan „M'n beste jongen, je kunt niet helpen, aan alle kanten ls water ,,'k Zal naast den dijk zwemmen, moeder," „Lieveling, ga, om je zusjes, om je mosder te redden; ga en God behoede je." Tot de borst ln het water, nu zwemmend, dan loopend, worstelt hij tegen de schuimen de golven en bereikt ten laatste den dijk. Druipnat en bibberend van kou snelt de knaap den dijk over naar het dorp. In de verte hoort hij steeds duidelijker het luiden der noodklok. Plotseling hoort hij plonsen van roeispanen in het water en een oogen blik later ziet hü een bootje met twee krach tige mannen aan de riemen. Hij springt er in en zwijgend luisteren de mannen naar den tengeren knaap, die hijgend verteit, dat zijn moeder in doodsgevaar verkeert. Met krachtigen riemslag roeien ze nu naar het huisje. De kleine woning heeft weer stand geboden en staat nog overeind te midden van het briesende water. Geen tien minuten later klom Wim langs de steile ladder naar boven. „Gered, gered!" Een voor een werden ze in den boot ge bracht. Bij goede menschen vonden ze on derdak. En veertien dagen later woonden ze weer in hun huisje tegen den rivierdijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7