Plaatselijk nieuws LIJST 8 Jongens en aankomende Meubelmakers gevraagd bij N.V. LEGUIT ZONEN's Cheque-koersen Amsterdamsehe Beurs J.Th. KORTLanseV r ,r Heringa Wuthrïch, Haarlem Meubelfabrieken ie Krommenie Stofzuigerhuis MAERTENS LINGERIE ONDERJURKEN DIRECTOIRES EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming NOORDWIJK MEDEMBLIK EDAM MONNIKENDAM VOORHOUT MEDEMBLIK DE KWAKEL. WORMERVEER HOORN NOORDWIJKERHOUT UITGEEST NIEUV/ER-AMSTEL NIEUWVEEN PURMEREND LISSE HAARLEM BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER BENNEBROEK DE ACTIE VOOR Liturgische weekkalender HILLEGOM Boekbespreking DRANKBESTRIJDING Katholieke drankbestrijding BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Overschot op de Ameri- kaansche begrooting Ontmoeting tusschen Briand en Stresemann Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- De strijd tegen de opstan delingen in Mexico Geen verlof aan Indische ambtenaren Watervliegtuig over den kop geslagen VRAGENBUS Openbare Scholen Heemstede AANMELDING LEERLINGE!) Nette Huishoudster handig kan naaien beste Duinaardappelen MEDEGECEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 2.49^4 MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 230 170% 168% 478% 221 0P4 142% 278% 868% 211 146% 374 378% 227% 390 110 408% 210 ex d. 39 35 - HAARLEM - WITTEe GEKLEURDE GEKLEURDE Vreeselijk ongeluk Zaterdagmorgen had de werkman Adr. de Hooge, uit Grauwe (Z.>, alhier werkzaam by de kanaliseering, het ongeluk onder een aantal kipkarren te ge raken. De ongelukkige werd zoo goed als ver morzeld. Beide beenen werden hem afge reden, schouderblad gebroken en ook bekwam hij inwendig zware kneuzingen. Geestelijke bijstand en dr. Doom waren direct aanwezig. Het ongelukkige slachtoffer werd onmiddel lijk naar het Ziekenhuis te Hoorn vervoerd, doch even na aankomst is hij reeds over leden. Hij was ongeveer 60 jaar en ongehuwd. Personalia Dezer dagen slaagde onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. P. J. Tel, rijksklerk der dir. belastingen enz. ter Insp. Dordrecht, bij het gehouden examen voor adjunct-commies. Mej. M. E. Doodeman. leerlinge van de R. K. Kweekschool te Bergen, slaagde dezer dagen voor het examen van onderwijzeres. Naar een vacantie-oord Zaterdag 22 Juni as. te 6.45 uur, worden vanuit Edam naar Afferden (Geld.) 19 kinderen voor 0 weken uitgezonden voor hunne gezondheid, waarvan er 8 kinderen van Volendam en 11 kinderen van Edam zijn. De uitzending geschiedt vanwege het R. K. Huisvestings-Comité Edam-Volendam. Circus Alhier heeft reeds sedert eenige dagen een z.g. „openlucht-circus" onder den weidschen naam „Circus Ameretti," de ten ten opgeslagen. Verwacht men in den -egel van dergelijke circussen niet veel, ditmaal bevestigt de uitzondering den regel, aange zien hier werkelijk aardig werk geleve.-d wordt. Verdronken Vrijdag deed het gerucht de rondte, dat A. O., alhier geen onbekende, niet in de Diaconie der Ned. Hev. Gem., alwaar hij inwonend was, teruggekeerd was. Na onderzoek bleek, dat eenige personen hem Donderdagavond omstreeks half elf op den Broekerjaagweg voor 't laatst gezien hadden. Aangezien men vermoedde, dat den man een ongeluk was overkomen, heeft de politie Vrij dagmiddag en -avond in genoemde vaart ge dregd, waarbij men den ongelukkige omstreeks 9 uur levenloos uit het water ophaalde. Het lijk werd naar de Diaconie vervoerd. Rioleering Middendam Binnen eenige dagen zal een aanvang met de werkzaamhe den voor de rioleering van den Middendam gemaakt worden. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om de verschillende straten, waar in de rioleering nog ontbreekt, eveneens bin nenkort te doen rioleeren. Het werk zal door de firma Jb. Klaver alhier, worden uitge voerd. Tevens zullen binnen enkele dagen die stoepen voor de perceelen van de firma Tol man Mey aan het Noordeinde verdwijnen, waardoor Monnikendam dan wederom een verkeersbelemmering armer is geworden. Burgerlijke Stand Geboren Hendrikus Comelis, zoon van H. J. v. d. Plas en W. M. van Velzen Johannes Thomas, zoon van P. J. v. d. Klugt en M. J. Hopman Jozef Alfons, zoon van J. A. Verhaegen en M. F. v. d. Meer Adrianus Jozef, zoon van P. Th. Mens en C. M. v. d. Bosch Johanna Cornelia Maria, dochter van G. A. Bel en J. M. van Schooten Anthonius Gerardus, zoon van W. A. van Kampen en M. Kleijhorst Dirk, zoon van G. F. W. Löbbert en C. W. Meijer. Ondertrouwd: W. Brussee. 28 jaar en E. Verhaar, 22 jaar H. Dannys, 25 jaar en J. M. van Schaik, 21 jaar. Getrouwd: H. J. Ruigrok, 22 j. en J. M. Borst, 24 jaar A. Warmerdam. 26 jaar en A. M. Zoet, 23 jaar Th. W. Langeveld, 36 jaar en C. M. de Jong, 26 jaar J. v. d. Hulst, 27 jaar en M. P. v. d. Lans, 27 jaar C. J. Nulkes, 34 jaar en H. v. d. Geer, 27 jaar A. W. van Noort, 30 jaar en J. M. A. Warmerdam, 29 Jaar. Overleden: Wilhelmus Josephus van den Burg, 81 jaar Jacobus Bartholomeus van Wouw, 69 jaar Dirkje Meijer, wed. van Petrus van der Ploeg, 79 jaar. Uitslag verkooping Door Notaris Kroeb is in 't Wapen van Medernblik verkocht: Een heerenhuis met schuur en erf aan de Nieuwestraat, eigendom van de familie C. Gijzelaar, kooper de heer D. Mantel alhier voor 4590. Een huis met schuur en erf aan het Gel- deloozepad van de familie P. Mol Szn. Kooper de heer Jb. Slijkerman Jbz. alhier, voor 758. Burgerl. stand Van 7—14 Juni Ge trouwd: Gerardus Schoutsen en Margaretha Maria Zwetsloot. Overleden: Dirk Hylkema 64 Jaar onge huwd. Een schoolreis Op 1 Augustus a.s. gaan wederom de leerlingen van de 5e, 6e en 7e klasse een schoolreis maken; dit jaar naar Bergen aan Zee. Voor hen, die zich nog niet bpgaven, bestaat nog gelegenheid tot 15 Juli aanstaande. Te bejammeren is dat enkele kinderen deze reis niet kunnen meemaken, wijl reis- en ver blijfkosten worden bestreden uit door de kin deren bespaarde gelden. Het personeel der school zal nu in den loop dezer en de volgende maand bij de pa rochianen aankloppen om een bijdrage. Zuiderspeeltuin Sinds geruimen tijd ge bruikt de Speeltuinvereeniging „Zuid" een terrein van de firma Dekker aan de War moesstraat, waar vroeger de boerderij van Ran stond. Thans heeft genoemde firma aan de Speeltuinvereeniging medegedeeld, dat zij weer de beschikking over genoemd terrein wenscht, wijl zij het wil verhuren of ver» koopen. De vraagprijs voor dit 800 M2 groote terrein is 8000 of 10 per M2. Het be stuur van den speeltuin heeft zich nu om hulp tot den Raad gewend, doch B. en W. deelen mede, dat zij, hoewel het nut van speeltuinen voor de Jeugd erkennende, hier machteloos staan. Zij gunnen alleen beloven alles ln het werk te zullen stellen om de vereeniging aan een ander stuk grond te helpen. Personalia Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tot directeur van „Voor Eer en Deugd", alhier benoemd, den Weleerw. hoer Kapelaan M. M. v. d. Eem. Burgerlijke Stand van 6 tot en met 13 Juni 1929 Geboren: 6 Juni: J. C„ dochter van A. J. Smit en D. Duivenvoorden. 8 Juni: C. P., dochter van W. L. Th. Alkemade en J. P. Buschman. 10 Juni: A. M., dochter van A. P. van der Plas en A. A. Warmerdam. 10 Juni: H. J„ zoon van M. G. van Schie en C. M. Hoogervorst. Ondertrouwd: J. Bedijn, 26 jaar en T. van Duivenboden, 26 jaar W. J. Kruijer, 20 jaar te Haarlem en J. Vlieland, 21 jaar, te Noord wijk. Getrouwd: P. Vink. 24 jaar en J. C. van der Kamp, 22 jaar IJ. Kromhout, 25 j., te Rijnsburg en L. Leenheer, 18 j„ te Noordwijk. Overleden: 8 Juni: J. C. Smit, 1 dag, doch ter van A. J. Smit en D. Duivenvoorden. Personalia Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft tot Geestelijk adviseur van het Wit-Gele Kruis, alhier, benoemd den Zeereerw. heer Pastoor H. Quant. Burgerl. stand Geboren: Jannetje Bertha d. van Dirk Planteijdt en van Geer tje Franzen. Cornells Theodoras, zoon van Joannes Mole naar en van Jacoba Tromp. Cornells Petrus zoon van Hendrikus Antonius Vos en van Albertus Maria Afra Henneke. Burgerlijke Star.d Geboren: Policarpus Maria, z. van P. Tijssen en M. Splinter Elzen, z. van J. van Klaveren en A. E. Nag- tegaal Alida Helena Maria, d. van J. M. Zwartendijk en D. Legen Frederik Hen drik, z. van H. Wolbers en B. C. Stolwijk. Ondertrouwd: A. Lantinga, 30 j. en C. Burggraaf, 24 j. Getrouwd: J. A. van den Burg en A. Gort zak A. Rovenstein en G. L. de Leeuw. Overleden: A. L. Scheerhekken, 75 j„ on gehuwd J. Hammes, 79 j., wed. van J. A. Binnebosz J. Aries, 71 j., wednr. van J. G. Dekker N. A. Tolen, ib j. W. P. H. Ruhé, 15 j. Collecte 27 Juni a.s. zal alhier een col lecte gehouden worden tot ondersteuning van den Gewapenden Dienst, dit fonds worct door B. en W. ten zeerste aanbevolen. Oud. militairen worden uit dit fonds ondersteund, terwijl te Leiden het Koninklijk Militair In validenhuis wordt onderhouden, waar aan oud-militairen een zeer aangenaam en ge zellig tehuis wordt aangeboden. Gemeentezaken De raad dezer ge meente zal op Vrijdag a.s. in vergadering bijeenkomen. Alsdan komt o.m. aan de orde de vast stelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting, de verordening regelende het verbruik van gas en electri- clteit, enz. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Maria, d. van C. J. J. de Wit en A. C. Oude- jans Petrus August Maria, z, van B. A. Deitmers en C. M. Koopman Pieter, z van P. Buurs en N. de Geus. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van den Nederlandschen Roomsch- Kathplleken Volksbond, afdeeling Lisse, ge vestigd alhier! Machine no. 12 Zaterdag, 15 Juni Geboren: II Juni: d. v. M. HijnenBöhm 12 Juni: d. van V. A. M. Roemersvan Rooden z. van P. VosseSchoot 13 Juni: z. van M. P. P. Hagemanv. d. Veldt d. van M. C. F. HeemskerkDisco d. van M. E. van BommelBoelens d. van M. J. P. de WildNeelissen z. van L. W. Hensenv. Poorten. Overleden: 12 Juni: A. J. v. d. Laarschot, 71 jaar, Voortingstraat 13 Juni: F. Dijken, 62 jaar, Hazepaterslaan A. Vis—Dekker, 56 jaar, Kiarenbeekstraat W. F. v. d. Kemp, 80 jaar, Johan van Vlietstraat D. A. van CruyningenZuurenaonk, 82 jaar, Kamperstraat T. M„ 2 dagen, d. van D. Nijssen, Graaf Willemstraat B. Groene- wegen, 60 jaar, Kleine Houtweg. Burgerlijke Stand van 1113 Juni Ge boren: Jacobus Wilhelmus, z. van P. A. Kreeft en A. M. Bijl, Wilhelmina Engelina, Engeiina Wilhelmina, tweeling van W. v. d. Boogaard en E. den Ouden; Jannetje, d. van J. Arensman en M. Roos; Arie, z. van W. Drooger en W. van Vliet; Jan Jacob, z. van J. van Steensel en P. Notenboom; Maria Cornelia, d. van D. J. Schoorl en C. C. Kie- bert; Magdalena, d. van J. v. d. Moren en H. Bliek. Ondertrouwd: Gerardus Luijten, 25 jaar en Sara Onkenhout, 22 jaar; Pieter Corne lls Kooij, 22 jaar en Johanna Marianna Smit, 18 j.; Bastiaan Huibertus Struik, 29 jaar, en Elisabeth Scheckinger, 31 j.; Roel Aizes van der Meulen, 20 j. en Neeltje van der Meer, 18 jaar; Jan van Stam, 23 jaar en Magdalena Maria Cardol, 25 ja; An toon de Bruijn. 24 jaar en Hillegonda Cardol, 24 j.; Jan Willem Bredewoud, 22 j. en Jetta Drenth 23 jaar. Getrouwd: Pieter Jan Spaargaren, 27 jaar en Jacoba Johanna Catharina Tas, 20 jaar; Hermanus van der Weijden, 23 j. en Hen- drika Elisabeth Eilander, 23 j.; Frederik Groenewoud, 27 j. en Johanna Clement, 22 jaar; Floris van der Meer, 2 jaar en Josina Adriaantje van Herwijnen, 20 jaar. Overleden; Jacobus Wilhelmus Kreeft, 2 dagen, z. van P. A. Kreeft en A. M. Bijl. Burgerl. Stand Getrouwd: P. v. d. Aar en E. L. G. v. Leeuwen. WIE OP 3 JULI STEMMEN WIL IN EEN ANDERE GEMEENTE MOET ZICH NU OPGEVEN De R. K. Propagandaclub verzoekt ons nog eens het volgende te willen mededeelen: De Kieswet veroorlooft den kiezers in eene andere gemeente te stemmen dan die, waar zij op de kiezerslijst voorkomen. Het kan toch gebeuren, dat men op den dag van de stemming welke ditmaal op 3 Juli a.s. is bepaald in een andere ge meente dan in zijn woonplaats vertoeft; dat mén met vacantie is, enz. Ook komt het meermalen voor, dat men, ofschoon te Haar lem wonende, vermeld staat op de kiezers lijst van een andere gemeente, omdat men zich eerst n& 1 Januari 1929 alhier gevestigd heeft: alsdan zou men dus niet te Haarlem kunnen stemmen, doch alleen in zijn vorige gemeente. Maar de wettelijke voorschriften komen zulke kiezers tegemoet; zy kunnen desniettemin in de gemeente stemmen, waar zij op 3 Juli vertoeven, mits zü vóór 20 Juni a.s. van het verlangen daartoe doen blijken door daarvan in persoon aangifte te doen ter Gemeente-secretarie. JUNI Toegewyd aan de vereering van Jezus' Goddelijk Hart N.B. In deze week heeft iedere H. Mis Gloria, geen Credo en gewone Praefatie. MAANDAG, 17 Juni. Mis: Van den 4en Zondag. Geen Gloria. *2e geb. A cunctis. 3e Fidelium. 4e naar keuze. DINSDAG, 18 Juni .Mis: In medio 2e geb. v. d. H.H. Marcus en Marcellianus. Credo. WOENSDAG, 19 Juni. Mis: Dilexisti. 2e geb. v. d. H.H. Gervaslus en Protasius. DONDERDAG, 20 Juni. Mis: Statuit. 2e geb. A cunctis. 3e naar keuze v. d. pr. VRIJDAG, 21 Juni. Mis; Aqua sapientlae 2e geb. v. d. H. Aloysius. ZATERDAG, 22 Juni. Mis: Sacerdotes tui. 2e geb. v. d. Vigilie. 3e voor den Paus. Laatste Ev. v. Joës d. Dooper. Lc. 1 1517. Aankondiging der geboorte van St. Jan. De belasting In tegenstelling met de bewering als zou de belasting ten onzent buitengewoon hoog zyn, diene dat uit een vergelijking met 8 andere gemeenten, die ongeveer hetzelfde zielental hebben, Hillegom er 5 boven zich heeft staan en 3 beneden zich. De als vergelijkende maatstaf gebezigde gemeenten zyn: Hillegom, Hillegersberg, Maassluis, Wassenaar, iTwyndi-echt, Bever- wyk, Lisse, Noordwykerhout en Heemstede. Hillegom maakt dus in dezen een goed figuur. Rooityd Op sommige tuinen is men met rooien der tulpen begonnen, de meeste bollen zijn echter nog niet dood. Alles is dit jaar laat. In verband met de afvaart der booten naar Amerika als anderszins zullen straks nog meer dan anders alle hens aan dek moeten zyn. Het postkantoor De leeiyke schutting by het postkantoor, die dat gedeelte der Hoofdstraat danig ontsierde, is weggebro ken en de nieuwbouw in gebruik genomen. Het doel: meer ruimte voor de loketten is daarmee bereikt. Hopen we, dat het lange wachten aan de loketten nu ook tot het ver leden zal gaan behooren. De verbouwing werd uitgevoerd door de firma Joh. Seysener Gzn., alhier. Gemeenteraad Later ingekomen stukken 26. Harddravery en Volksfeest. B. en W. stellen den raad voor, voor de te houden Harddravery de Van den Endelaan beschik baar te stellen. De voorwaarden zyn: een cautie te storten van 250 voor eventueel verbaal van beschadiging wegdijk; afdekking met zand en weder in orde brengen na de harddravery. Voor de te houden volksfeesten zal een terrein worden aangewezen, waartoe echter thans nog niet kan worden overge gaan. Hierby worden, voorwaarden gesteld inzake tarieven, de toe te laten vermakelijk heden en 150 ingevolge de verordening op de vermakeiykheidsbelasting voor de inrich tingen, die een standplaats kregen buiten den openbaren weg. 28. Bestrating Vosselaan. Dit punt wordt aanhangig gemaakt wegens klachten over het verstuiven van het zand op het verbreede gedeelte van de Vosselaan. De gemeente-architect rapporteert, dat het mogeiyk is, de zandbedekking met zwarte baggerspecie en een laagje koolasch af te dekken; de kosten worden geraamd op 185. De bestrating daar zal 7000 kosten, indien een en ander gedeeltelijk ook betegeld wordt en met straatbeton-trottoirbanden wordt af gezet. Dit laatste bedrag zal bovendien met 705 moeten worden verhoogd voor het plaatsen van een z.g. Ruigrok-hek voor af scheiding van de eigendommen van de fa. Ludweg Co. alhier. B. en W. leggen beide voorstellen den raad ter beslissing. 29. Ver huur grond aan C. A. Rynbeek. B. en W. stellen den raad voor, het gevraagde aan adressant te verhuren op de volgende voor waarden: dat de huurprijs bedraagt 50 per jaar en de verhuur geschiedt tot wederopzeg ging, uiterlijk tot 1939; dat de huur wordt vooruit betaald; dat de huurder alle risico op zich neemt tegen brand en dat een waar borgsom wordt gestort of 2 solide borgen worden gesteld. MONNIKENDAM, 15 Juni. In de afge- loopen week is aan den Gemeentelijken vischafslag aangevoerd: 2750 pond fuikaal, prijs van binnenaal 38—43 cent. buitenaal 45—70 cent, 450 pond zydenettenbot 21—32 cent per pond. VOLENDAM, 15 Juni. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor lijnaal 70—85 cent, kwakaaJ 50—62 cent, kwakbot 2325 cent, garnalen 46 per lit. De vangst was wegens het ruwe weer schraal. Door enkele kuilers is nog een wei nig ansjovis aangebracht, doch ook deze kuilers zullen wel spoedig met de kwak gaan visschen. TER AAR, 14 Juni. Veilingbericht R.K. Tuindersver. St. Phocas. Peulen 3.80—4.05 per 10 Kg.; Doppers 4.60—6.10 per 10 Kg.; Snijboonen 7.208.30 per 10 K.g.; idem stek 4.20—5.30 per 10 Kg.; Bloem kool 647 cent per stuk; Peen 414 cent per bos; Postelein 13.1014.90 per 100 Kg.; Sla 0.501.90 per 100 krop; Radijs 1.40 per 100 bos. „DE WANDELAAR" Z doe ven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren (Gooi) onder redac tie van Rinke Tolman de zesde aflevering van „De Wandelaar", geïllustreerd maand blad. gewijd aan natuurwaardeering, natuur bescherming, heemschut, geologie en folklore. U. G. Dorhout leidt ons door de „Lange Streek", waar in den bloeitijd der boomen de hongerden één kleurigheid van bloesems zyn. J. H. P. Jacobs houdt ons bezig met „De Psychologie van den Wandelaar", terwijl A. Joman bevatteiyk uiteenzet wat voor interes sante dieren de galwespen zijn. In de „Prille Lente" is Ds. A. M. van de Laar Krafft er op uitgetogen en in een prettig relaas laat hij ons mee genieten van hetgeen hij al speurend ontdekte. Mevrouw J. H. Brinkgreve-Entrop maakte een wandeling langs den Krommen Rijn; allerlei kruid en gedierte had haar warme belangstelling. De bekende ornitholoog G. Wolda vertelt uitvoerig, hoe de vogels reageerden op den feilen winter in 't begin van 1929 en publi ceert tal van brieven, waaruit blijkt hoeveel leed er voor enkele maanden is geleden door onze gevleugelde vrienden. In een leuke schets protesteert W. A. van Os er tegen, dat in verschillende tuinbouw centra van ons land het byen houden onmo- geiyk wordt gemaakt. P. J. Schenk stelt ons niet alleen de schoon heid van een Ribeshaag voor oogen, maar houdt zich eveneens bezig met het „witten" van beuken, hetgeen geen mooi gezicht op levert, maar noodzakelijk is ter bescherming tegen zonnebrand. Ook de rubriek „Van en voor de lezers" brengt wederom een schat van natuurhisto risch allerlei. Tal van leerzame en mooie illustraties vul len den tekst der aflevering op aantrekkeiyks wijze aan. Wij ontvingen het volgende schryven: In zijn schrijven van 23 April 1914 aan den President van de Internationale Ka tholieke Vereeniging tegen het alcoholisme werd door Z. H. Paus Pius J de Katho lieke Drankbestrijding genoemd een werk van groote beteekenis voor het geestelijk en stoffelijk welzyn der volkeren. Züne Heiligheid vestigde er de aandacht Op,'dat de strijd door deze Vereeniging te gen het alcoholisme gevoerd niet tot een overwinning zal leiden, tenzij deze wordt gesteund door de Genade des Hemels, ver kregen in het Gebed en het ontvangen der H.H. Sacramenten en in de algeheele be oefening der Christelijke versterving. Voor den bloei der Katholieke Drankbe strijding wordt dan ook ieder jaar een by- zondere gebedsactie gevoerd in de novene, die van 15 tot 24 Juni wordt gehouden, als voorbereiding tot het feest van haar Patroon St. Jan den Dooper. In öhzen tyd, waarin karaktervorming en wilssterking zoo noodig zyn, om de alge- meene genotzucht te kunnen weerstaan, is ongetwyfeld de offergedachte in de Katho lieke Drankbestrijding van groote beteeke nis. Samenleving, gezin en individu zullen er ten zeerste bij gebaat zyn, indien algemeen nog beter begrepen en nog meer beoefend wordt het echt Christeiyke offer der ont houding om wille van God en den naaste. De Drankbestryding, goed begrepen en beleefd, heeft een diepen ondergrond, om dat zy medehelpt herstellen in Christus wat door onchristeiyke genotzucht vernietigd dreigt te worden. Het is daarom, dat ook dit jaar de Fe deratie Sobriëtas haar leden aanspoort, de Novene getrouw te houden en ook van de andere Katholieken vraagt, den steun van het gebed voor den bloei van haar werk. Deze dagen worde door duizenden in den lande gebeden: „Almachtige, algoede God, die ons de liefde als hoogste wet gegeven hebt, zie ge nadig neer op het liefdewerk der Katho lieke drankbestrijding. Zegen de pogingen, welke wij tot Uwe glorie en tot heil van den evenmensch aanwenden om het veel vuldig gebruik van bedwelmende dranken, de oorzaak van zooveel zonde en ellende, uit te roeien, en verleen goedgunstig, dat mede door ons voorbeeld de christeiyke matigheid in eere hersteld worde, door Christus onzen Heer, Amen. Onze Vader Wees Gegroet. De Heer, Die den wasdom moet geven, moge Zijn ryksten zegen over de Katholieke drankbestryding doen neerdalen. Namens de Federatie Sobriëtas, J- G. SURING, Voorzitter. C. J. J. TERWISSCHA VAN SCHEL- TINGA, pr„ Secretaris. NEW-YORK, 15 Juni Uit Washington wordt gemeld, dat president Hoover heeft medegedeeld, dat naar een voorloopige schat ting het op 30 Juni a.s. afloopende begroo- tingsjaar een overschot zal toonen van 100 tot 110 millioen dollar. PARIJS, 15 Juni De ochtendbladen ver hemen uit Madrid, dat Briand het voornemen heeft, hedenmorgen een bezoek af te leggen bij dr. Stresemann. De bladen zeggen tevens, dat hieraan niet te veel beteekenis gehecht moet worden, aangezien de beide ministers slechts den datum zullen vaststellen, waarop zij elkaar na Stresemann's vertrek op zijn terugreis te Parys zullen ontmoeten. In het huidige stadium acht de „Petit Parisien" suc cesvolle besprekingen- niet mogeiyk, vooral omdat Briand eerst voeling met Poincaré zal moeten hebben, alvorens beslissingen te nemen. NEW-YORK 13 Juni De Mexicaansche regeering zet haar stryd tot zuivering van het land van opstandelingen voort. Tusschen Palmira en Troncosco trachtte een troep op- opstandelingen een trein te doen ontsporen, zy werden echter nog bytijds door regeerings- troepen verjaagd, waarbij vier opstandelin gen gedood en 20 gevangen werden genomen. Zij werden ter plaatse gefusilleerd. BANDOENG, 14 Juni (Aneta) Het „Al gemeen Indisch dagblad" de preanger Bode, meldt, dat de regeering wegens het groote te- kórt aan ambtenaren bij het Binnenlandsch bestuur zeer waarschijnlijk genoopt zél zyn, aanvragen in dit jaar voor buitenlandsch verlof wegens zes-jarigen dienst ook aan ambtenaren by het Binnenlandsch bestuur op de buitengewesten, te weigeren. Slechts verloven wegens langdvyajen dienst zullen overwogen worden. SOERABAJA, 14 Juni (Aneta) Het wa tervliegtuig W VII is hedenmorgen by het maken van een oefening over den kop ge slagen. De oorzaak is, dat het toestel by het opstijgen, toen het met een vaart van 90 K.M. taxiede, botste tegen een boei van een baggermolen, waardoor een dryver lek gesla gen werd. Het vliegtuig maakte daarop ëen zwenking en liep vast op den rand van de vaargeul, nadat het met den neus onderge doken was. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, maar het toestel werd ernstig be schadigd. Het kon geborgen worden. Vr.: Hoe kan ik machine-olievlekken verwyderen uit een voilletine japon. Antw.: Met petroleum-aether. Vr.: Wat is de kortste weg naar Oister- wijk (N.-B.) vanuit Zaandam per fiets. Antw.: Zaandam, Amsterdam, Ouder kerk, Waverveen, Wilnis, Woerden, Oude water, Vlist. Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Gorinchem, Woudrichem, Gies- sen, Andel, Eethen, Waalwyk, Sprang, Loon op Zand, Udenhout, Oisterwyk. 128 K.M. Aanmelding van leerlingen voor den met 1 September a.s. aanvangenden nieuwen cursus aan de openbare scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs, kan reeds nu geschieden ter Secretarie, 2e Afd. (Telef. 28289). Voor toelating tot de lagere scholen moeten de leerlingen op 1 September a.s. minstens 5 A jaar oud zyn. De verdeeling der leerlingen over de scholen geschiedt door Burgemeester en Wethouders, na overleg met de Hoofden der Scholen, zooveel mogelijk met inachtneming van het door de ouders te kennen gegeven verlangen. Gevraagd z. s. m. een in een R.K. gezin z. k„ waarvan de vrouw ziek is, v. d. of d. en n. KADIJK 4, Heemstede. Gevraagd voor heele of halve dagen iemand, die by J. KOK, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dirk Backerlaan, Bloemendaal. TE KOOP Redstar, voor 1,50 per zak, by G. BEENTJES B 53, bosschen, Castricum. Maandag, 17 Jnni Berlijn Parys Brussel Londen Zurich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.35 9.70 34.50 12.07 47.85 13.— 35.50 34.90 2.4834 7.30 27.— 66.25 36.30 66.55 59.45 9.80 34.60 12.08 47.95 13.10 35.60 35.— 7.40 27.10 66.40 36.40 66.70 Maandag, 17 Juni Vorige Koersen Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4 A Nederl. 1916 VA Nederl. 1917 8% N.-Indië 1923 D i'A% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips... Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mynbouw... Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb. Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Marine comra Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw.St.Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101%, 102 99% 99% 100% 97%, 263% 165 160% 100% 185 88% 135% 90 9%, 66 61% 90 221 4% 41% 640% 70 155 135 386% 394 136% 443% 224 64% 31 86% 78% in groote sorteering voorhanden Opening heden met bijpassende in de fraaiste tinten 100

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2