Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON Tweede blad RADIO-OMROER mderkleed ALS HET HART ROEPT.... NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 JUNI 1929 BLADZIJDE 1 Öe slotzitting van den V olkenbondsraad te Madrid De ontmoeting van macdonald en KERKNIEUWS 40 jarig priesterfeest Mgr. A. Sweens Father H. A. Geurts f Mgr. C. van de Ven Een nieuw opgerichte Missie in Engelsch-Indië KUNST EN KENNIS Onderscheiding De toestand van Dirk Schaf ei- Openlucht-theater Valken burg ONDERWIJS Het gouden doctoraat van Prof. Blok VERKEER EN POSTERIJEN Telefoon Nederland—Ned. Indië Nieuwe postzegelboekjes LUCHTVERKEER Noodlanding Een arm afgeslagen Luchtverbinding op Bordeaux en Biarritz LEGER EN VLOOT Loting voor de Militie HANDEL EN NIJVERHEID Nederland en de Antwerp- sche wereldtentoonstelling LANDBOUW EN VISSCHERIJ Goedkoope kersen SOCIAAL LEVEN Ned. R.K. Grafische Bond Dioc. Katholiekendag to Tilburg Stakende werkloozen kyPjsi Roman, vrij naar liet Engelsch bewerkt door J. P. SCHEEPENS De Volkensbondsraad heeft zijn werkzaam heden geëindigd. De zitting, die Zaterdag om 11 uur moest beginnen, was in verband mot onderhande lingen tusschen de Duitsche en Poolsche af gevaardigden, onder presidium van Adatsji, Uitgesteld. In de openbare ziting kondigde Adatsji «an, dat men zou trachtenhet Duitsch. Poolsch geschil door rechtstreeksche onder handelingen, onder zijn leiding, tot een op lossing te brengen. Stresemann gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van de kwestie. Daarbij verweet hij openlijk den Poolschen afgvaardigöe, van de Spaansche gastvrijheid misbruik te heb ben gemaakt, om in interviews te vertellen van «meningsverschillen en wrijving tusschen Dolen en het Duitsche riik. Verder verweet hij Zaleski. dat deze vooT den raad de incidenten van Oppeln te berde had gebracht, incidenten, welke hij (Strese mann) diep betreurt en welke, naar spreker ■verklaarde, reeds door sancties gevolgd wa ren, terwijl een strenge enquête de andere schuldigen zal achterhalen. Stresemann stelt stch borg voor de loyaliteit der Pruisische re- Beering in deze aangelegenheden. Zaleski ontkende dat hij aan persmannen Interviews had toegestaan over de Poolsehe Duitsche betrekkingen. Hij verklaarde, dat niet Polen de affaire-Oppeln voor den raad had gebracht en dat hii gaarne alle tusschen Duitschland en Polen hangende geschillen door rechtstreeksche onderhandelingen wilde geregeld zien. Adatsji bracht namens zijn collega's dank San de Spaansche regeering en de Spaan sche natie en sloot met, een huldebetuiging *an de Spaansche souvereinen de 53ste raadsvergadering. De directe onderhandelingen tusschen Duitschland en Polen zullen worden gevoerd onder voorzitterschap van den Japanscher raadsvoorzitter of een door hem te benoemen gevolmachtigde. In die gevallen, waarin de eigenaars van de onteigende goederen het Poolsche burger recht hebben verworven of nog zullen ver werven, zullen de eigendommen worden te ruggegeven. of, indien dit niet mogelijk is. oen behoorlijke schadevergoeding worden ge- Beven. Over de verdere ontwikkeling zal de Ja- P&nsche gedelegeerde in de vergadering van September aan den Raad rapport uitbrengen. Rijksminister dr. Stresemann en de Duit. sche gezant te Madrid zijn Zaterdag voormid dag om 11 uur door koning Alfcns in parti culiere audiëntie ontvangen. Stresemann Woensdag in Parijs ver wacht De correspondent van de „Information" te Madrid meldt, dat Briand, die te Parijs terugkeert. Donderdag ter eere van dr. Stre semann, die Woensdag te Parijs wordt ver wacht een diner zal geven. DE INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE Een rede van Mgr. Nolenr Evenals andere jaren kwam het ter in tern. arbeidsconferentie tot een bewogen de bat over de geldigheidsverklaring der vol machten van den fascistischen arbeidseedele- geerde Razza, president van den Fascistischen boerenbond. Bij hoofdelijke stemming werd het mandaat fan Razza met 84 tegen 27 stemmen voor geldig verklaard. De arbeidersvertegenwoordigers stemden evenals vroeger, eenparig tegen de geldig heidsverklaring. Mgr. Nolens heeft onder luiden bijval van 't grootste gedeelte der aanwezigen geprotes teerd tegen de bewering van Jouhaux als zou tten de regeeringsgedelegeerden uit politieke overwegingen hun stem voor de toelating van den fascistischen arbeidersgedelegeerde uit brengen. Mgr Nolens gaf de reden op, waarom hij voor de toelating was, redenen van zuiver rakelijken en juridischen aard, en protesteer de mede namens andere regeeringsgedele- ©eerden er tegen, dat Jouhaux de stem van de regeeringsgedelegeerden niet beschouwde als een uiting van rustig oordeel en gewetens raadpleging, doch als een uit politieke mo tieven gegeven stem. Mgr. Nolens verklaarde, dat Jouhaux een ander oordeel over die toelating van den fas cist mocht hebben, welk oordeel mgr. Nolens eerbiedigde, doch hij wensclite voor zichzelf en zijn collega's van de regecringsgroep de zelfde eerbiediging van de zijde van Jouhaux, GENERAAL DAWES LONDEN, 16 Juni. (V.D.) Omtrent het onderhoud, dat hedenmiddag plaats gehad heeft tusschen Macdonald en den nieuwen Amerikaanschen ambassadeur Dawes ver klaarde Macdonald: „Wij hebben een be spreking gevoerd over den huidigen toe stand der vlootontwapening, voorzoovcr deze Mirt. Generaal Dawes betrekking heeft op de Vereenigde Staten en Groot-Brittanië. Het onderhoud had een privaat en algemeen barakter, doch was in hooge mate bevredigend. Generaal Dawes is voornemens op een diner van de Pilgrim-Liga Dinsdagavond op deze kwestie terug te komen en ik zelf zal dan in Lossiemouth hetzelfde doen. Ik zal dan waarschijnlijk iets te zeggen hebben over Anglo-Amerikaansche samenwerking. Het voornemen bestaat ciëze beide verklaringen het begin van de onderhandelingen te doen vormen. Wij wenschen beiden, dat er geen twijfel bestaat, dat da deelname der andere vlootmachten aan deze onderhandelingen verwacht wordt, van welker succes het lot van de gëheeie wereld afhankelijk is. Naai- verluidt, heeft DaWes ten behoeve van Hoover Macdonald warm uitgenoodigd om later in het jaar de V. S. te bezoeken. HET NIEUWE PARLEMENT LONDEN, 16 Juni. (V.D.). Dinsdag a.s. zal het nieuwe parlement voor de eerste maai bijeenkomen. Men verwacht, dat Macdonald bij zijn terugkeer van Lossiemouth het ont werp van de troonrede mede zal brengen ter beoordeeling van het kabinet. Dit is de eerste maal, dat Labour een troonrede ont werpt bij het openen van het parlement. r MacDonald DE UITVOERING VAN HET PLAN-YOUNG Ook Amsterdam als zetel der internationale bank geno-emd PARIJS, 16 Juni. (V.D.) Overeenkomstig het vijfde aanhangsel van het rapport der commisie van deskundigen zal tot het rege len van den overgang van het Dawes-plan naar het plan-Young een commissie gevormd worden, die waarschijnlijk in de tweede helft van Juni bijeen zal komen. Men verwacht, dat de organisatie-commissie voor de inter nationale bank op 25 Juli a.s. bijeen zal komen. De plaats, waar de bank haar zetel zal hebben, moet door de regeeringen worden bepaald. Frankrijk en België geven de voor keur aan Brussel, de Engelschen aan Lon den, de Amerikanen aan Bazel, terwijl de Duitschers de voorkeur aan Amsterdam geven. De technische conference zal onge veer 14 dagen duren, waarin, nadat het vol ledige ontwerp is samengesteld, de diploma tieke besprekingen beginnen. De regeer'ngs- vertegenwoordigers, waarschijnlijk zelfs de leiders der regeeringen, zullen, naar de offi- cieue „Excelsior" meedeelt, waarschijnlijk na 15 Augustus te Baden-Baden bijeenkomen teneinde de definitieve in werkingtredmg van het plan-Young te regelen, alsmede tot het bepalen van den zetel der internationale bank. Indien de werkzaamheden vlot van stapel loopen, zal de bank voor de internatio nale betalingen misschien reeds per Sep tember a. s. haaar werkzaamheden kunnen beginnen. BOTSING TUSSCHEN COMMUNISTEN EN POLITIE HAMBURG. 16 Juni. (V.D.) Gisteravond tegen negen uur kwam het te Billctedt tot een botsing tusschen communisten en poli tie. De communisten demonstreerden met een vaandel, dat het opschrift droeg: „Rotfront trotz alledem", terwijl de deelnemers aan de demonstratie het insigne droegen van den verboden Rooden Frontstrijdersbond. Toen de politie het vaandel in beslag wilde nemen ontstond er een handgemeenn, waarbij van de wapens gebruik werd gemaakt, terwijl de communisten messen trokken. Een aantal personen werd gewond, waar onder een politie-agent zoodanig, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. GENERAAL RRAMWELL BOOTH OVERLEDEN LONDEN, 16 Juni (V. D.) Generaal Bram- weil Booth, de leider van het Leger des Heils, is hedenavond plotseling overleden. HEEFT TROTZKI TOESTEMMING OM NAAR ENGELAND TE GAAN? CONSTANTINOPEL. 16 Juni (V. D.) Naar in de blader verluidt, zou Trotzki verlof hebben gekregen van de Engelsche regee ring om zich m Engeland te vestigen, welk bericht wij onder de noodige reserve ver meiden. EEN REDE VAN WOLDAMARAS KOV/NO, 16 Juni (V. D.) De met alge- meene spanning verwachte partijconferen tie der in Littauen vrijwel onbeperkt heer- schende Tautininka's heeft heden plaats ge had. Woldemaras Voor zoover bekend is, heeft men de vor ming besproken van een nationalen raad, welke volgens fascistisch model zou worden ingericht en wetgevende macht zou hebben. Vervolgens sprak Woldemaras over de binnen- en -buitenlandsche politiek. Hij begroette hét resultaat der verkiezingen in Engeland, aangezien dit zal medewerken tot het versterken der aigemeene situatie van Europa. In de eerste plaats is de positie van Polen in den V. B daardoor verzwakt. Tot nog toe "hadden Frankrijk; en Enge land aan den kant van Polen gestaan. Thans kon Polen nog slechts op Frankrijk steunen. Hiermede is de mogelijkheid gebonen ge. worden, dat Littauen het Wilnagebied stukje voor stukje zal terugwinnen. Op de PoolschLittausche betrekkingen ingaand, verklaarde Woldemaras, d.at Po len en Littauen van binnen uit moesten worden gescheiden. Het zou een memorandum over de Pool sche demonstraties in Littauen aan den Volkenbond schrijven. Verder legde Woldemaras er den nadruk op, dat Duitschland door het affluiten van het Rijksverdrag definitief had afgezien van het Memelgebied, hetgeen de betrek kingen tusschen Duitschland op Littauen nog verbeteren zou. Onder groots beiangstellng vierde Zondag de Hoogeerw. heer Mgr. A. Sweens, presi dent van het Groot-Seminarie te Haaren. geheim kamerheer van Z. H. den Paus en Kanunnik van het Kathedraal Kapittel te 's-Hertogenbosch, zijn 40-jarig priesterfeest. Het feest werd slechts in huiselijken kring gevierd. Zondagmorgen om half negen droeg de jubilaris een stille H. Mis op. waarbij een talrijke priesterschare tegenwoordig was. Om half elf werd Mgr. Sweens in de ver sierde recreatie-zaal ontvangen, waar hii gehuldigd werd door professoren, priesters uit het bisdom en de theologanten. Van twaalf uur tot half twee werd een druk bezochte receptie gehouden. Dien middag had een Solemneel Lof plaats met Te Deum. waarna een feestver- g8dering werd gehouden. De fanfare ..St. Gregorius", te Haaren. bracht een serenade. Bij de familie van father H. A. Geurts te Heumeh bij Nijmegen, is bericht' ontvangen van diens overlijden. Z.Eerw. was pastoor deken te Bishop-Thornton in Engeland. Hij bereikte den leeftijd van 89 jaar. Z. D. H. Mgr. C. van de Ven, bisschop var Alexandria, V die 30 November zijn zil veren Bisscho,. bilé viert, vertrekt heöer 15 Juni van New-York en hoopt 23 Juni te Rotterdam aan te komen, en zal eenigen tüc in zijn geboorteplaats Olrschot doorbrengen. Aan de Norbertijnen te Heeswjjk opgedragen De Congregatie van de Propaganda Fide heeft de nieuw opgerichte missie van Jubbul- pore opgedragen aan de Norbertijnen der abdij te Heeswijk. De nieuwe missie is een deel van het diocees Nagpur in Engelsch- Indië en zal weldra tot nieuw bisdom ver heven worden. (Msb.) Naar het Hbld. verneemt, heeft de „ITni- versité Philotechnique" te Brussel het eere doctoraat in de architectuur verleend aan den heer Georges Th. J. Meyer jr., te Den Haag, waam. voorzitter der „Union d'Art et d'Archi- tecture." Naar het „Hbld." verneemt, heeft de heer Dirk Schater in het ziekenhuis te Alkmaar een rustigen nacht gehad. De toestand laat zich goed aanzien en wekt niet langer reden tot bezorgdheid. Het tableau de la troupe van het Gezel schap van den Kon. Ned. Schouwburg van Antwerpen, dat dezen zomer het Valken- burgsche Openlucht-theater bespeelt, is ais volgt samengesteld: Hêlène Bertryn, Jeanne de Cocn, mevrouw DielsWassermann, Jenny van Santvoort; Remy Angenot, Louis Bertyn, Willem Benoy, Jan Carn- mans, Joris Diels, Jos. Gevers, Eduard Gor- ley, René van der Putte, Arthur van Thillo, J. Verlinden, Free Waeles. De leiding is in handen van Arthur van Thillo; de regie is van Joris Diels. Vrijdag a. s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat prof. dr. P. J. Blok aan de Lcidsche Universiteit werd bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Naar de „Msb." verneemt hebben talrijken in den lande zich tot een comité gevormd, om hem Vrijdag a. s. ter gelegenheid van zijn gouden doctoraat te huldigen. In verband met de wijziging, van de dienst uren van den radiotelefooudienst Nederland Ned. Indië moeten de aanvragen voor ge wone en dringende gesprekken ten minste twee werkdagen van tevoren worden aan gevraagd, voor het einde van den dienst op dien dag. Voorts zullen geen kosten in rekening worden gebracht voor een gespreksaanvraag welke ingetrokken vóór de sluiting van den dienst op den dag van doorgifte aan de In dische administratie. Van de postzegelboekjes met gemengdep inhoud is een nieuwe oplaag gereed gekomen, bevattende zes zegels van elk der waarden 1. lij, 5 en 7 cent. De verkoopsprijs dezer boekjes, welke binnenkort op de postkanto ren verkrijgbaar zullen zijn, bedraagt 90 cent. Vrijdagmorgen moest het vliegtuig W. 59. komende van Den Helder naar Amsterdam, in zee nabij den dijk te Andijk een noodlan ding maken. D, vliegtuigen W. 55 en W. 61. welke mede op weg waren naar Amsterdam, verleenden assistentie. Bij onderzoek bleek, dat een bout in den kop van den motor ver nieuwd moest worden. Het vliegtuig kon op zee hersteld worden. Een Wolff-telegram meldt, dat Zaterdag op het vliegveld te Schleissheim een'ongeluk is gebeurd. De vlieger Krijger kwam in aan raking met den propeller van een taxiënd vliegtuig, waardoor zijn rechterarm met zulk een kracht werd afgeslagen, dat dit lichaams deel tien meter verder werd gevonden. De zwaargewonde man is naar het gasthuis in München overgebracht. Door samenwerking van de K. L. M. en de Fransche luchtvaart-mij. „Compagnie Générale Aéropostale, is een snelverbinding tusschen Nederland en Bordeaux en Biarritz tot stand gekomen. Vertrekkende met den K. It M.-ochtenddienst van 3 uur 45 uit Amsterdam en 9 uur 30 uit Rotterdam, komt de reiziger om 12 uur 10 te Parijs aan. Daar vindt hij aansluiting en komt respect, om 16.45 te Bordeaux en 18.30 te Biaritz aan. Bovendien wordt op laatstgenoemde plaats aansluiting verkregen op den Sud-Express naar Madrid, vertrek 20.25, aankomst 9.15 den volgenden ochtend. De uitvoering van den dienst van Parijs naar Biarritz geschiedt op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, en van Biarritz naar Parijs op Maandag, Viteensdag en Vrijdag. De dienst der K. L. M. wordt dagelijks, behalve des Zondags, uitgevoerd. De mogelijkheid bestaat, dat dezen zomer nog een luchtdienst ParijsMadrid geopend wordt. Wie voer de lichtingen 1930 en 1931 rullen loten. De minister van Defensie heeft benoemd in d'e commissie, bedoeld in art. 10 tweede iid der Dienstplichtwet, voor het houden van de loting voor de lichtingen 1939 en 1931: tot lid, tevens voorzitter, den heer rr.r. R. W. J. C. de, Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad. te 's-Graver.hrge: tot zijn plaa.tsverv8.ngsr den heer mr. S. K. D. M. van Lier, advocaat en notaris te 's-Gra- venhage; tot Ieo.'en de heeren M. Belzer. ge il er aal-majoor, lid van het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage en Th. San ders, directeur van de Staatsloterij te 's-Gra venhage; tot hun plaatsvervangers endsr- scbeidelijk dsn heer J. G. Leveriand. gepen- sionneerd ge n er as 1 - m a I o or te 's-Gravénhagt en den heer P. de Ridders, oud-administra teur ter gemeente-secretarie van Rotterdam, te Rotterdam; tot secretaris den heer P. a. Ra veil i, hoofdcommies bij het Departement van Defensie, te 's-Gravenhage en tot ad junct-secretaris den heer -J. A. L. Vervloei, boekhouder bij de Staatsloterij, te 's-Gra venhage. Naar het Hbld. verneemt, heeft onze Re geering laten weten dat zij op de in 1930 te houden wereldtentoonstelling van kolo niën, scheepvaart en Vlaamsche kunst te Antwerpen gaarne over een plaatsruimte zou beschikken, dubbel zoo groot als eerst was voorzien. De stad Rotterdam zal o.a met een reuzen maquette van de Rotterdam- sche haven uitpakken. Amsterdam zal meer speciaal de aandacht vestigen op zijn dia manthandel en industrie. Bij de eerste verkoopingen van kersen boomgaarden werd te Eist 4 tot 10 ct. per kilo op het hout besteed en in Maas en Waal 10 ct. Jaarverslag 1928 Wij ontleenen aan de inleiding van dit verslag Het volgende: Dit verslagjaar behoort ongetwijfeld tot een der belangrijkste jaren van ons bonds- bestaan. Meer nog dan in voorgaande jaren, werden ,.de leden direct in het werken en streven der organisatie ingewijd, doordat de groote vraagstukken, waarbij onze organi satie betrokken is, in onze ledenvergade ringen werden behandeld en het standpunt, wat wij daarbij dienen in te nemen den leden werd verklaard. In den winter 19371928 werd het waag stuk der Bedrijfsorganisatie in meerdere afdeèlingen besproken, terwijl in de win- tp.rcampagne 1928—1929, de moeilijkheden welke speciaal het typografisch bedrijf DTNSDAG, i5 JUNI HUIZEN. 536.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) Uitri. K.R.O.* uitzendingen ir.30—12 Godsdienstig halfuurtje 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio 1.15— 2 Gramfooonp'atenconcert 2.203.20 Vrouwen- uurtje 57 Gramofoonplatenconcert (Schubert) 77.25 Cursus Kerklatijn pasbeginners 7.358 Cur sus Kerklatijn gevorderden 88.25 lezing over: Is de. 'eugd revolutionnair 8.25o Concert door hst K R-O.-strijkkwartet 99.45 Carillonbespeling door J. Vincent van het Palets op den Dam te Amsterdam 9.4510 uur Verkiert'ngsspcech 1011.50 Concert door het Haagsch vocaa' ensemble en het K.R.O.-kwar» tct 10 Persberichten. HILVERSUM, 107: M. 10 10.15 Morgenwijding 12.152 Concert door het A.V.R.O.-Kwintet 2— 2.45 Kookpraatje 2-45—3 Gramofoonmuziek 3—4 Kniplcs 45 Microfootidebutanten (piano en vocaal duet 5.307 Concert door het Omroep-orkest, A. Dirks. bariton 7-30 Concert 88.30 Boekbespre king door dr. v. Holk 8.30 Militaire muziek Concert door de stafmuziek van het 5e Reg. Infanterie ro uur Persberichten. Daarna tot 11.30 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1562 M. ro.35 Kerkdienst 11.05 Huishoudpraatje 11.20 Gramofoonmuziek 12.20— Orgelconcert 1.20 Orkestconcert 2.50 Muziekles 3.55 Fransche les 4.35 Orkestconcert 4.35 We» tenschappeitjke lezing voor scholen 4-5° Orkestcon- cert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Gedichtcnvoorlering 6.35 Nieuwsberichten 6.50 Voetbalwedstrijd Enge landZuid-Afrika 7.05 Cude Italiaansche liederen door E. Conti, sopraan 7-20 Vacantiepraatte 7.3 Muziek 7.45 Licteraire causerie 8.05 Concert, B. B- de !a Porte-Contra, alt A. Clayton, tenor, Gcrshom Parkinpton Kwintet 9.20 Nieuwsber. (8.208.50 causerie) 9.^5 Muziekles 9.35 „Aldershot Taptoe", Militair schouwspel 10.35«Up the stairs", i-actef van Jefferson Farieon 11.1012.20 „Aldershot Tap toe (Vervolg). PARTTS „RADIO-PARIS". 17 44 M. 12.50—2. in Gramofoonmuziek 4.055.05 Orkestconcert 6.55 7.20 GramofoonpUtcnconcert 8.3511.10 Sym- phomeconcert. Orkest en solisten. LANGENBERG. 462 M. 10.35—12.55 Gramofoon- k 1.202.50 Orkestconcert 6.05—6.50 Opera-concert. Orkest en solisten 8.35 De Duitschf svmphonie Werag-orkest o.I. van dr. Büschkbtter. ZF.F.SEN. 1649 M. 12.204-50 Lezingen en lessen 4 505.50 Orkestconcert 5-5o—7-<>5 Leringen 8.20 Mannenkoor Gau Stettin. Pommerscbe Zangers- bond- Knapenkoor 9.20 Lezing 9-5° Pianoconcert door Lotte Bimbaum en I. Simon (2 vleugels). HAMBURG. 391.6 M. 11.50 Operamuziek met causene voor scholen 4.35 Concert door het Dubbel kwartet van Hamburgkoor 6.20 Dansmuziek 7-^5 ..Die Agyptische Helena" opera in 2 acten van Hcfmanns- tbals en P.ich. Strauss it.05 Dansmuziek. BRUSSEL. 512 M. 5-20 Trioconcert 6.50 Gramo foonmuziek 8.2o Concert door het orkest o.I. van F'or. AJcaerts. doormaakt, onder de aandacht der leden werden gebracht. Over 't geheel genomen mogen we over de resultaten dezer vergaderingen niet ontevreden zijn. Eén punt komt direct op den voorgrond en neemt de eerste plaats in onder de onderwerpen, die voor bespreking valbaat zijn. Deze zaak betreft de vakontwikkeling der jongeren, een vraagstuk van de aller eerste orde. We mogen ons gelukkig achten, dat onder de goede werking van onze technischa centrale, ons Vakkundig Bureau, het vraag stuk der vskontwikke'mg in onzen bond, op een bijzondere wijze wordt gediend en onge twijfeld verdient het V. B. de royale mede werking van .alle afdelingsbesturen. In het verslag wordt over vele werkzaam heden een gedetailleerd overzicht gegeven. Verder releveert het de totstandkoming der contractsvernieuwingen in de onder scheidene grafische bedrijven. Sociale redding door het Katholicisme Voor den in September te Tilburg te hou den Diocesanen Katholiekendag is als te be handelen onderwerp vastgesteld: „Sociale redding door het Katholicisme". Als bestuur van den Katholiekendag zullen fungeeren: mr. J. v. d. Mortel, voorzitter; deken Sanders, Henri Mannaerts. voorzitter R. K. Werkgeversvereeniging, penningmees ter; mevr. Bijvoet van Haaren, presidente Federatie R. K. Meisjesbescherming; F. Hoo- gers, voorzitter Tilb. Werkliedenvereeniging; Jos. v. Luijck, voorzitter Tilb. Middenstands vereeniging; L. de Brouwer, voorzitter Tilb. Boerenbond en A. van Rijen, secretaris. Naar aanleiding van de staking der werk loozen, die door het gemeentebestuur van Deventer aan den arbeid waren gezet te Bar- chem en die het werk neerlegden, omdat zij te Deventer naar de kermis wilden gaan, heeft de regeering thans beslist, dat deze werkloozen op Maandag 24 dezer weer aan den arbeid mogen gc.pn, hoewel zij als norm voor handelingen als de voorgevallene een schorsing van een maand stelde. AMSTERDAM. Nieuwendük 225—229 UTRECHT, Oude Gracht 151 49 «Ga zitten, Julia, en vertel me wat er ©aande is", sprak ze, een arm om haar Vriendin slaande, en haar wat dichter bij 't 'Vur trekkend. ..Ach, niets ergers dan anders, Joan. Ik ben altijd ongelukkig," lamenteerde het meisje. „Joan ik ben bang het je te zeg- ken beloof me, dat ge me niet verwijten ZUlt!" Ze hield op, als was ze bevreesd hiervoor. ..Vertel maar", zei Joan glimlachend, „het wel zoo vreeselijk niet zijn. Ik geloof bat je nu alleen maar denkt dat je onge- 'bkkig bent, Julia. Heb je soms een brief Van George gehad?" „Hoe kunt ge het zoo raden. Joan? Maar 'b ben ongelukkig, O, ik moet me wel oq- ®alukkig voelen. Joan, want hij is er ver- Schrikkelijk aan toe „Hoe dat,?Wat is er gebeurd?" vroeg Joan opeens belangstellend. „Hij zegt, Josn, dat de deurwaarders hem op de hielen zitten!" „Wat beeft hij dan gedaan. Julia?" „Niets!" antwoordde deze bijna triomfan telijk. „Nieis: 't, is alleen om dit vervloekte geld!" „O, heeft hij schulden?" „Ja. die arme jongen natuurlijk heeft hu die! Hoe kan het ook anders zjjn, als vader hem zonder een cent de deur uit stuurt?" riep Julia weer. „Julia ge verbergt iets voor me wat is het?" vroeg Joan, toen Julia midden on der hare klanken opeens glimlachte. „Joan! Tk zal hem spoedig zien!" fluisterde z\j, na even geaarzeld te hebben. „Wien, George?" „Ja. beste. Hii komt vanavond zei Julia. „Vanavond? Waar!" riep Joan verbaasd uit. „Wel hier, Joan!" antwoordde het meisje koel. „Hier!" En Joan zag haar als verstijfd aan. „Ja, naar je va der's huis. Wees niet boos op me, Joan, ik moest hem toch spreken, en we durven het thuis bij oom Josua niet te wagen!" „Weet ge wel zeker dat hij komt?" hernam Joan weer. „Ja, ik verwacht hem ieder oogenblik," zei de aangesprokene met een blik op de oude koekoeksklok aan den muur. Ze babbelde nog even voort, en toen hoor de Joan voor de vijfde maal dien avond op de deur bonzen. Terwijl Julia open deed, wipte Joan de trap op naar boven, want ze begreep dat ze te veel zou zijn bij het on derhoud tusschen Julia en George. „O George, wat ben ik blij je weer te zien!" riep Julia, r.adat ze elkaar begroet hadden, en zij hem had neergezet in den gemakke- liiken stoel, die in het kleine vertrek stond. ..En vertel me nu eens wat er allemaal is gebeurd, sinds men je heeft opgejaagd!" „Heel wat!" begon de jongeman, Julia over de wangen streelend, terwijl ze hem vol vereering aanzag. Het was voorzeker wel pret tig, weer iemand te ontmoeten, die eerbied voor hem had en hem weer op zijn voetstuk plaatste, en Julia was ten slotte geen on aardig meisje! „Meer tegenspoed dan voor spoed. het leven is niet veel waard, Julia. Het mooie is maar aan den buitenkant, net als bij een kermistent." Zijn optreden stelde Julia gerust en deed haar alle vrees vergeten en ze legde heel haar hart in haar oogen als ze hem aanzag. „Je hebt me toch niet vergeten door al die avonturen, George, is 't wel?" vroeg ze. „Natuurlijk niet!" antwoordde hij on middellijk en haar verlangen ziende, boog hü zich tot haar neer en kuste haar. „Je bent geen oogenblik uit mijn gedachten geweest!" zei hij, terwijl Julia lachte en bloosde van pleizier. „Beste, brave George!" riep ze uit, en een wijle was zij stil gelukkig. De jongeman zag haar aan en dacht dat ze wel een aardige verschijning was ten slot te, maar toch in zijn verbeelding rees het. beeld van een meisje, dat hij in Londen had ontmoet, maar dat hij, door zichzelf te ver raden en geheel te laten zien zooals hij was. met zijn eigenaardig en lichtzinnig karakter, had verspeeld. Hü maakte even een onwillig gebaar Mj de gedachte dat dit alles onher- roepelük voorbü was, en dat hij nu maar moest zien het met zyn vader in orde te maken en zich in Seaeombe te vestigen. Bo vendien Julia was beminnelijk en aardig ge noeg. Zij behoefde de waarheid over zijn leven in Londen niet te wéten ten slotte! Wanneer hij het met zün vgder in orde had gebracht, zou hij zijn best doen. een nieuw leven te beginnen en Julia's verëering voor hem zou altijd de oude blüven en zelfs met de jaren nog toenemen. „En wordt ge nog achtervolgd door je schuldeischers?" vroeg Julia na een wijle. „Houd er over op!" riep George uit. „Er is een bevel van inhechtenisneming tegen me uitgevaardigd! Maar voor het oogenblik ben ik veilig, Julia. Hoe gaat het met vader; is hü al wat toegevender geworden? Hoe jammer voor je, dat ge genoodzaakt rijt. Je dagen bij hem te slijten!" Ik geloof wel, dat als ge hem.belooft, Je wordt, George, en dat is ook de reden, waar om ik je geschreven heb hierheen te komen. Ik geloof wel, dat alsge hem belooft, je hier in Seaeombe te zullen vestigen, en een of andere bezigheid ter hand te zullen ne men. hij je mi uit den nood zal helpen." „Dat zal hij wel moeten," zei de jonge man nadenkend, „want hü ral niet willen dat men zijn eenigen zoon arresteert wegens schulden.' Tk zou bijvoorbeeld wrl met eer. kleine reederij willen beginnen. Julia. Maar kom. daar zullen we. hem nog wel eens over spreken." „Maar vanavond niet meer," zei Julia. „Vanavond moet ge hier blüven. Dat zal Joan wel goedvinden ik zal haar even roepen." Ze stond op en begaf zich naar Joan's slaapkamer, waar ze hare vriendin aantrof, scherp turend in den duisteren nacht over klippen en zee. Joan stond langzaam en onwillig op toen Julia haar riep. Het noemen van Joan's naam had George even doen opschrikken, maar hij had zich weer bij het vuur gezet, toen Julia naar boven ging. Toch vond hij het. vreemd, dat dit meisje denzelfden naam droeg als het meisje, dat hü in de ateliers had leeren kennen, en die ook gezegd had van Sea eombe afkomstig te zijn. Hij zag angstig in de richting van de trap, toen beide meisjes arm in arm naar beneden kwamen. „George dit is mijn liefste vriend>n Joar - dit is Wat wat gebeurt er?" vroe~ Julia opeens verward. Want Joan was opeens stug en terug houdend geworden, terwül George, die uit zjjn stoel was opgestaan, haar met klaar- biijkelijke verontrusting aanzag. Julia zag van de een naar den ander met de grootste ontsteltenis. „George, Joan! Wat is er?*" vroeg zij. „Ik begrijp niet vertel me, George, wat is er aan de hand?" Met een plotselinge beweging sloeg hij den arm om haar heen. „Het is al goed, Julia, er is niets!" zei hij met iets uitdagends in zijn blik. Ze kende ten slotte maar heel weinig van hem, en wat ze wist, was zeker niet in staat om Julia's achting voor hem te verminderen. „Ge kent elkaar reeds! En ge moogt el kaar niet lijden! Ik zie het maar waar om vertelt ge me dit niet?" riep Julia mis noegd. „Omdat we het niet te voren wisten," zei Joon. voor 't eerst het woord nemend. „Er heeft een vergissing plaats gehad." George stak de hand uit, in de hoop dat Joan niet meer zou willen denken aan het geen er was voorgevallen. Maar een schitte ring in haar oogen beduidde hem dat zü 'nieraon niet dacht. „We hebben elkaar in de ateliers ontmoet, Julia." zei Joan langzaam, „en „Maar Joan, ik heb je zoo dikwüls over George gesproken,wendde Julia zich tot aar vriendin, en ge hebt me nooit gezegd dat je hein kende!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5