Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HUISKAMER DE NEDERLANDSCH—BELGISCHE ONDERHANDELINGEN Nederland en Venezuela 5EHRS0ÏERZICHT lOS Voor één bon een plaaije! HÊdenmn&Mros' De Spaarnebank Molen album TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 JUNI 1929 BLADZIJDE 2 Publicatie van een Witboek onzer regeering De rechtspositie der Rijks ambtenaren Hr. Ms. „Kortenaer" Tekst der gewisselde nota's Het bioscoopconflict in het Zuiden MEDEGEDEELD DOOR Haarlem-Amsterdam Ernstig ongeluk in de mijn Maurits te Lutterade Tegen te hooge tolheffing Redders onderscheiden De overval te Willemstad GEMENGD NIEUWS Uitslaande brand te Leiden Moordaanslag te Lochum Inbraak te Rotterdam „Hollandsche Molens" door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. Moedige redding door twee jongens Een niet uitgevoerd dreigement De viool De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, heeft aan de beide Kamers der Staten-Generaal een Wit boek doen toekomen, dat de stukken van het ontwerp tractaat Nederlar.d-België van 3 April 1925 tusschen de Regeeringen der beide landen gewisseld zijn. In het Witboek ziin achtereenvolgens opge nomen: 1. Het memorandum door den Belgischen Gezant te 's-Gravenhage op 14 Juni 1928 aan den Minister van Buitenlandsche Zaken over handigd. 2. Het antwoord-memorandum vah de Ne» derlandsche Regeering, op 28 Juni 1928 aan den Belgischen Gezant te 's-Gravenhage overhandigd. 3. Het schema op 23 October 1928 namens de Nederlandsche Regeering aan de Belgi sche Regeering aangeboden. 4. Het memorandum gedateerd 12 Januari 1929, door den Belgischen Gezant te 's-Gra venhage op 14 Januari 1929 aan dsn Minister van Buitenlandsche Zaken overhandigd. 5. De nota door den Belgischen Gezant te 's-Gravenhage op 28 Februari 1923 aan den Minister van Buitenlandsche Zaken over handigd. 6. Het memorandum door den Nederland- schen Gezant te Brussel op 7 Mei 1929 aan den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken overhandigd. 7. De nota van de Belgisch» Re^eering op 28 Mei 1929 aan den Nederlandschen Ge zant te Brussel overhandigd. 8. De nota door den Nederlandschen Zaak gelastigde a.i. te Brussel op 8 Juni 1929 aan den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken overhandigd. Wij geven hierbij een resumé van den in houd. De Schelde (A.) Waterstaatkundig régime. Nederland is bereid aan België bij verdrag een régime toe te staan met betrekking tot den vaarweg van Antwerpen naar zee, hou dende: a. verplichting, voor beide landen, om het behoud en de verbetering van de vaar geulen van de Schelde en van hare toegan gen tot volle zee te verzekeren, onder be scherming van de andere belangen, welke met dien waterweg verband houden, met name die der belendende gronden: b. scheidsrechterlijke uitspraak in geval van geschillen; Laat Uw garderobe door HOEING'S Stoo- merij en Ververij onderhouden en U zult tevreden zijn. BeK U 10873 of 10382 even op Een detachement naar Curasao Op 18 dezer vertrekt per stoomschip Am sterdam naar Curacao een detachement van de Koloniale reserve, sterk 40 man onder be vel van den lsten luitenant der infanterie van het Indische leger L. F. Weyerman. Bij het detachement zijn ingedeeld de adjudant onderofficier, instructeur Spreeuw en de ser geanten Jurcka en Ocyen. c. waarborgen, dat de zaken snel worden afgewikkeld. Nederland zal in geenerlei conventioneele bepaling bewilligen, die tot gevolg zou kun nen, tot zijn territoriale souvereiniteit op de Bcneden-Schelde hetzij rechtstreeks, hetzij middellijk aangetast zou worden of dat zijn Zeeuwsch gebied in gevaar zou worden ge. bracht. (B>. Loodswezen. Nederland is bereid, uit eindelijk en vcor zoover dat van Nederland afhangt, het door de verdragen van 1839 in gevoerde stelsel van vrije mededinging af te schaffen. Maar het zal geen enkel stelsel aannemen hetwelk le geen recht zou doen wedervaren aan de door het Nederlandsche loodswezen sedert Dec. 1923 verkregen uit komsten hetwelk 2e 't arbeidsveld der Neder landsche loodsen zou beperken tot het Oost gat (Deurloo), of hetwelk 3e. niet eene valo risatie. in den meest geschikten vorm van de loodsgelden zoude medebrengen. Punten van ondergeschikt belang zouden op eene be vredigende wijze moeten worden opgelost. 6. Kanaal GentTerneuzen. Nederland is bereid de desiderata in overweging te nemen, die België met betrekking tot dit kanaal mocht te kerr*i geven. 7. Behandeling van Terneuzen. België ver bindt zich zonder voorbehoud op het stuk van spoorweg in-, en uit- en doorvoertarieven Terneuzen gelijk te stellen met de wat dit betreft meest begunstigde Belgische havens, in dier voege, dat voortaan het recht van Nederland op deze gelijkstelling niet meer betwist zal kunnen worden. 8. Waterwegen in Limburg e.a. België zal ren waterweg van Luik naar de sluis by St. Pieter nabij Maastricht aanleggen voor vaartuigen van 1000 ton. Nederland zal een waterweg voor dezelfde tonnenmaat maken tusschen genoemde sluis en Smeermaas, door de Maas ter hoogte nn Maastricht te kana- üsesren en een verbindingskanaal te graven tusschen de Maas beneden Maastricht en Smeermaas: deze weg zal eveneens berekend zijn op een maat van 1000 ton. 11 Fransche surtaxes. België zal er toe medewerken dat de heffing van de Fransche stapeihuisrechten enz. worde uitgebreid tot de Nederlandsche havens. Hierachter volgt de uiteenzetting van de Belgische Schelde wenschen en de nota wisse ling naar aanleiding van de nota der Neder landsche rsgeering van 7 Mei 1929, waarvoor wij naar het hoofdartikel van heden ver wijzen. Enquête bij a.s. Kamerleden Met het oog op de a.s. verkiezingen en ter voorlichting van zijn leden heeft het dage- lijksch bestuur van de Centrale van Vereeni- gingen van personeel in 's Rijks dienst tot ruim 50 candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van vrijwel alle partijen een brief gericht, waarin de volgende vraag wordt voorgelegd: „Is U bereid naar best vermogen in de ko mende zittingsperiode de spoedige totstand koming van de formeele en de materieele regeling van de rechtspositie te bevorderen, desnoods zoo de bezwaren van een alge- meene regeling der rechtspositie te groot blijken te zijn van een afzonderlijke wet telijk regeling enkel voor het Rijkspersoneel?" Hr. Ms. „Kortenaer", die Vrijdagochtend te Ponta del Gada is aangekomen, is vandaar dienzelfden dag te 2.45 vertrokken naar St. Thomas. Het Venezolaansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft aan de United Press een afschrift verstrekt van de nota der Nederlandsche degatie te Caracas aan de Venezolaansche kanselarij en van het ant woord dier kanselarij aan de Hllandsche legatie. De nota's zijn door de volgende bladen gepubliceerd: de semi-officieele Nuevo Diario, de Heraldo, de Espera en de Sol. Den correspondent van United Press is door de Venezolaansche kanselarij officieel medegedeeld, dat de stukken, gewisseld met Nederlandsche legatie, formeele nota's zijn. Zij zijn in het Spaansch gesteld; hieronder volgt een niet-officieele vertaling. Nota van de Hollandsche legatie aan de Yjenezoiaan- sche kanselarij „Ik maak naar aanleiding van dit nieuws gebruik van de gelegenheid om Uwe Excel lentie de deelneming te betuigen van deze legatie over een daad van zeerooverij, die blijkbaar haar verdere ontwikeling de Vene- aolaansch grondgebied heeft .gehad. Ik had het voorrecht, door Uw Excellentie in den namiddag van den lOden dezer te worden ontvangen en deelde Uw Excellentie toen mede, dat volgens een zoo juist ontvangen telegram van het ministerie van Buiten landsche Zaken van Nederland het bestuur de situatie in Curacao beheerschte en dat twee schepen met een expeditie-afdeeling aan boord onderweg waren naar het eiland, waar zij binnen twaalf dagen kunnen aan komen. Ik deelde Uw Excellentie voorts mede, dat de gouverneur en de commandant van het garnizoen, de gijzelaars, alsmede de bemanning, met uitzondering van twee matrozen, die misschien door de politie van Vela del Coro zijn vastgehouden, veilig en ongedeerd naar Curacao waren teruggekeerd. Sta mij toe uiting te geven aan de overtui ging, dat de tragische gebeurtenissen, waar van hier melding is gemaakt, door Venezuela en de Nederlanden te vereenigen in den strijd tegen gemeenschappelijke vijanden, die zich zelf buiten de wetten der beschaafde volken hebben geplaatst, ten gevolge zullen hebben, dat de twee bevriende naties elkaar nog beter zullen begrijpen. Ik heb Uw Excel lentie reeds in kennis gesteld van de deelne ming dezer legatie met den heldendood van generaal Gebriel Lacle. die gesneuveld is bij de verdediging van zijn land. In deze nota geef ik ook uitdrukking aan de deeliïfeming van Nederland in de rouw van Venezuela als het den dood van dezen dapperen soldaat en grooten patriot op het veld van eer zal vernemen." Antwoord der Venezolaansche kanselarij aan de Nederland sche lisgatie „De regeering van Venezuela, die onder alle omstandigheden, om redenen van nabuurschap en vriendschapsbetrekkingen, die het met de aangrenzende kolonie en met het koninkrijk der Nederlanden onderhoudt, elke verstoring der openbare orde op Cura cao zou betreuren, betreurt in het bijzonder ten zeerste de voorvallen, die aanleiding tot deze notawisseling hebben gegeven, waardoor een complot, op touw gezet op liet grondge bied van een bezitting der Nederlanden, de rust op ons eigen grondgebed bloedig kwam verstoren. U Edelgestrenge ziet in en zegt zoo juist: de tragische gebeurtenissen, waarvan hier melding is gemaakt, zullen, door Venezuela en Nederland te vereenigen in den strijd tegen gemeenschappelijke vijanden, die zich zelf buiten de wetten der beschaafde vólken hebben geplar.tst, ten gevolge hebben, dat de twee bevriende naties elkaar nog beter zullen begrijpen. De regeering van Venezuela, deze ^overtuiging deelend. hoopt, dat, waar het volledige onderzoek der gebeurtenissen in j handen der Curasaosche autoriteiten is, dit onderzoek zich zoo ver mogelijk zal uitstrek ken en dat zijn resultaten aan deze regeering zullen worden medegedeeld, met het doel, dat alle verantwoordelijkheden kunnen wor den vastgesteld, alle noodzakelijke preven tieve maatregelen kunnen worden genomen, en elk land voor zich de aangewezen sanc tie kan toepassen tegen de daders en mede plichtigen van een aanslag, gepleegd tegen het Volkenrecht. De regeering van Venezuela stelt ten zeerste op prijs de juiste betuigingen van deelneming, die de koninklijke legatie op zoo vriendschappelijke wijze uitdrukt betreffende den heldendood van generaal Lacle, die in het uur des ge vaars zyn leven wist in de waagschaal te stellen en te geven overeen komstig de eischen van zijn plicht en mili taire eer." (United Press.) Te Maastricht werd Zaterdagavond naar aanleiding van de sluiting der bioscopen een groote openbare vergadering gehouden, on der voorzitterschap van den heer W. Peters uit Venlo. Als sprekers traden op: de heer De Kcop, administrateur van den Neder landschen Bioscoopbond, over: „Hoe de bioscoopwet ontdoken wordt," de heer Strengholt over: „De gemeenschappelijke filmnakeuring in het zuid'en", de heer D. Hamburger Jr., voorzitter van dsn Neder landschen Bioscoopbond, over: „Wie is ver antwoordelijk voor het bioscoop-conflict?" Er was veel publiek en er was ook debat. Waalwijk, de zesde gemeente, erin be trokken. Inde gemeente Waalwijk zijn Zaterdag de bioscopen gesloten geworden, zoodat thans reeds 6 gemeenten, de vorengenoemde als mede Maastricht, Venlo, Sittard, Eindhoven en Tilburg in het bioscoopconflict betrokken zijn. In deze 6 gemeenten zijn in totaal 18 bioscopen gevestigd, die nu alle gesloten zijn, deels op last van de resp. gemeentebesturen, deels ingevolge het besluit van den Neder landschen Bioscoopbond. Het feit, dat op de internationale geld markten eenige ontspanning is ingetreden en men te New-York minder bevreesd ge worden is, wat betreft een eventueele dis- contoverhooging, was in de achter ons lig gende overzichtsperiode van gunstigen in vloed op het koersverloop der fondsenmarkt. Het waren wederom in hoofdzaak de oude favorieten, welke de meeste belangstelling tot zich trokken. Zoo konden Philipslampen ruim 60 pet. monteeren. Marg. Unies even eens tegen record-koersen verhandeld, ver der Calvé-Delft, Aniems en Ind. Gas zeer willig Een betere stemming bestond er ook voor Oliewaarden. Hoewel van Fransche zijde belangrijke verkooporders in Koninklijke werden uitgevoerd, kon dit fonds toch ruim 15 pet. monteeren. Ook voor de kleinere soorten, vooral Tidewater, viel eenige be langstelling te constateeren. De rijzing voor Koninklijke ging gepaard met geruchten omtrent een op handen zijnde aandeelen emissie. Rubbers konden de belangstelling niet gaande maken, terwijl in Tabakken iets meer omging, waarbij de koersen een da lende lijn volgden. Voor Suikerwaarden viel eveneens eenige teruggang te constateeren. Hoewel de oogst- berichten gunstig blijven en men rekening houdt met een zeer mooie opbrengst, waren de laatste gemelde afdoeningen tegen 12 nogal teleurstellend. H.V.A.'s liepen een 20- tal procenten terug. Gunstig gedisponeerd waren Mijnbouw- waarden. De handel was hier zeer opgewékt en Boetons konden regelmatig stijgen. Na den korten teruggang, welken wij in ons vorig overzicht memoreerden, liep de koers sindsdien ruim 80 pet. op. Men verwacht hier binnenkort een zeer mooien claim. Ook Algemeene Exploratie oploopend. Voor Red- jang Lebong bestond eveneens iets meer be langstelling. Verder ging er nogal wat om in Kunst- zijde-aandeelen. Het publiek neemt hieraan weinig deel; het zijn in hoofdzaak de groot geïnteresseerden, welke hier opereeren. Voor al Maecubee en Enka gaven de grootste koersstijging te zien. Amerika gaf niet veel bijzonders te zien. Slechts North American Comp. monteerde scherp. Spoorwegwaarden terugloopend, ko- pershares prijshoudend. In den geldhoek viel het op. dat geld iets ruimer aangeboden werd. hetwelk niet steeds gemakkelijk te plaatsen was. Prolongatie 5 y,5% pet. gedreigd bij een eventueel huwelijk haar van het leven te zullen berooven. De man ls aan gehouden. Eén gedood, twee anderen gewond In den nacht van Zaterdag op Zondag is in één der gangen van de ondergrondsche werken op de Staatsmijn „Maurits" te Lut terade (Limb.) een ernstig mijnongeluk ge beurd. Een drietal mijnwerkers verrichtten daar werkzaamheden, toen zij plotseling ver rast werden door vallend gesteente, waar onder zij werden bedolven. Den geheelen nacht duurden de reddings pogingen voort. Eerst Zondagmorgen om streeks 6 uur slaagde men er in, de veronge lukten te bevrijden. De mijnwerker Verhees uit Mechelen (België) werd dood te voor schijn gehaald. Bij een anderen mijnwerker, Van Aulcken genaamd (uit Stein a. d. Maas) waren de vijf teenen van den rechtervoet geheel afgeknepen, terwijl een derde arbei der inwendige verwondingen opliep. Onze zaakgelastigde tusschenpersoon slechts De correspondent van de United Press te Caracas heeft getracht den Hollandschen zaakgelastigde te interviewen, maar deze zeide hem: „Ik ben in het Curacao-incident slechts tusschenpersoon en ben daarom niet gemachtigd eenige verklaring af te leggen." De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland heeft aan den minister van Bin- nenlandsehe Zaken en Landbouw verzocht de gemeentelijke verordeningen op het hef fen van tolgelden, waarin het tarief voor motortractoren niet hetzelfde is als voor paarden, niet goed te keuren. Da consul-generaal van Noorwegen heeft namens zijn regeering in het loodsgebouw te Hoek van Holland aan schipper J. Slis en den eersten machinist H. Benard van de stoomreddingbcot „President van Heel", de gouden en aan de overigs bemanning en de nagelaten betrekkingen van de drie bij Val- ka verdronken matrozen de zilveren me daille uitgereikt voor de redding van de be manning van de Christian Michelsen. Onvoldoende troepenmacht Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft aan de ministers van Koloniën en van De fensie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de oud.commandant der troepen te Curacao herhaaldelijk tevergeefs heeft aangedrongen op versterking der mili taire bezetting, omdat hij slechts beschikte over een 100-tal ongeoefende manschappen, dat er op1 het Waterfort wel eenige kanonnen zijn, waarvoor scherpe patronen om ze er mede te laden, ontbreken, hetgeen trouwens geen doel zou hebben, omdat er niemand aanwezig is, die er mee om kan gaan, dat de eerste mitrailleuse nog moet worden geïm porteerd. kortom, dat ieder behoorlijk af weermiddel ontbreekt? Is de regeering niet van oordeel, dat het gebeurde te Curacao aanleiding moet ziin om zoodanige maatregelen te treffen, dat het aantal en het gehalte der troenen, alsmede de bewapening zoodanig worde, dat de groote Nederlandsche belangen aldaar af doende worden beschermd, alsmede wordt voorkomen, dat wrijving ontstaat met mo gendheden, wier belangen ep ernstige wijze kunnen worden geschaad? Is de regeering door het gebeurde niet tot de conclusie gekomen.dat het dringend noo- dig is. om in de Caraïbische wateren blijvend een marinevaartuig met een landingsdivisie te stationneeren. gelijk zluks vroeger steeds het geval is geweest en waarop uit Curacao herhaaldelijk te vergeefs is aangedrongen? Stappen bij den Volkenbond Uit Madrid wordt aan het Hbl. gemeld dat onze gezant, W. H. D. baron van Asbeck. namens de regeering te Den Haag stappen heeft gedaan bij Sir Eric Drummond secreta ris-generaal van den Volkenbond, teneinde hem in te lichten omtrent de incidenten op Curacao en de door onze regeering ter zake genomen maatregelen. Het lid van den Volkenbondsbaad voor Ve- zuela en gezant te Parys dr. Cesar Zumeta. verklaarde, dat de stap van Nederland bij Sir Eric Drummond geen ander doel had dan den Raad er van op de hoogte te stellen. dat de gebeurtenissen te Willemstad door de re geering te Den Haag niet van dien aard wor den beschouwd dat zij de uitnemende be trekkingen. welke tusschen Nederland en Ve nezuela bestaan, eenigerrrate kunnen beïn vloeden. Dr. Zumeta voegde er aan toe, dat zijn re geering te dien opzichte geheel accoord gaat met Den Haag. Hy zeide dat, wat den Vol kenbond betreft, het incident geen belang Zaterdagmiddag heeft een felle brand ge woed in het perceel Oegstgeesterlaan 31 te Leiden, bewoond door mevr. Schneider, die verschillendé kamers weer heeft onderver huurd. De brand moet zijn ontstaan in een der vertrekken' op de eerste verdieping, be woond door den heer Gillesen, ambtenaar ter gemeentesecretarie, die afwezig was. Het vuur greep snel om zich heen, aangewakkerd door den sterken wind en de heer ir. 'Silbiger, die op dezelfde étage kamers bewoont en de brand ontdekte waarna hij de brandweer waarschuwde en in het perceel terugkeerde om nog énkele kostbaarheden te redden moest over het dak de woning verlaten. Een bejaarde dame en haar ongelukkige zoon werden niet zonder moeite uit het brandende perceel gered. Toen de brandweer kwam, sloegen de vlam men hoog boven het dak uit en was ook reeds 't perceel Oogstgeesterlaan 33, bewoond door ds. Meeter, door het vuur aangetast. De slan gen moesten over een grooten afstand worden uitgelegd, daar in de onmiddellijke nabijheid van den brand geen water is. Eerst twintig minuten na het alarm werd met de bestrij ding van het vuur begonnen. Spoedig daarna was men den brand meester; het pêrceel Oegstgeesterlaan 31 brandde echter geheel uit, terwijl de beide belendende perceelen, behalve eenige brandschade, aanzienlijke wa terschade kregen. 1 van 1616 2 van 1530 2 van 1428 3 van 1339 1 van 1212 2 van 1122 2 van 1020 10 van 990 van 8 ....24 van 7 ....21 van 6 ....48 van ....25 van ....12 van 3 9 van 1 2 23 259 27 141 23+27 50 259+141 400 400:50 8 Wat dit allemaal te beteekenen heeft? Dat zal ik u eens gauw verteHen. Een jaar of tien geleden heb ik eens in ons Studiehuis te Tilburg een soort van census gehouden, omtrent het aantal broer tjes en zusjes onzer studenten. Ik kwam tot verrassende resultaten. Een zelfde berekening werd dezer dagen gemaakt door een Missionaris van het II. Hart en dat bracht mij op het idee, het hier ook nog eens te probeeren. Het aantal studenten zijn nog altijd de 50, die ik in het begin van het studiejaar in het tijdelijke huis heb weten te „persen". Het nieuwe huis biedt veel meer ruimte. Het eerste cijfer vertegenwoordigt dus ge zinnen, waaruit onze studenten voortkomen. Het tweede cijfer geeft het aantal kinderen aan, waaruit die gezinnen bestaan. Het resultaat is dus vier honderd kinderen voor vijftig gezinnen, of gemiddeld acht kin deren per gezin. Daarbij komt het nog, dat onder die (nog Zaterdagmiddag heeft te Lochem een drama plaats gehad in de Hollandsche Le- derfabriek. Gedurende een twintigtal jaren werkte daar voorheen als fabrieksbaas een 50-jarige Duit- scher, die echter voor een tweetal jaren, doordat de fabriek zich toen toelegde op de fabricage van fijnere leersoorten, vervangen werd door den fabrieksbaas Ph. Meng. De Duitscher nam uit eigen beweging ontslag en vertrok met zijn gezin naar Renkum. Zater dagmorgen was hij per trein van Renkum naar Zutphen gekomen, en verder per auto naar de fabriek te Lochem. Hij liep de fabriek binnen en vroeg aan den machinist, waar hij den heer Nahuis, directeur van de fabriek, kon aantreffen. Meteen liep hy door naar de eerste verdieping. Daar zocht hem de heer Nahuis op, die het bezoek van den Duitscher niet vertrouwde. Meteen kwam ook Meng op de twee toeloopen. De heer Nahuis zag dat de Duitscher een revolver bij zich had, verbor gen onder een jas, welke de man over een arm droeg. De heer Nahuis vluchtte, de in dringer zond hem twee schoten achterna, zonder evenwel den directeur te raken. Daar na schoot de Duitscher op Meng, die in den buik werd getroffen. De aanvaller richtte toen het wapen op zich zelf, schoot zich door den rechterslaap, en was onmiddellijk dood. Meng werd op last van dr. Hugenholz naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht. Zijn toestand is redelijk wel. Het lijk van den da der is, na door het parket van Zutphen te zijn geschouwd, naar het ziekenhuis te Lochem overgebracht. De reden is klaarblij kelijk, dat de Duitscher niet kon verdragen, dat Meng in zijn plaats was gekomen. Nader wordt nog gemeld, dat de toestand van den getroffene, den heer M. vrij bevre digend is. Het schot schijnt van links naar rechts door den buik te zijn gegaan en ver moedelijk zijn geen edele deelen getroffen. Zaterdagnacht is ingebroken in pand 19 aan den Coolsingel te Rotterdam, in welk pand verscheidene kantoren zijn gevestigd. Op de eerste étage hebben de inbrekers een paneel ingetrapt, waardoor zij zich toegang hebben verschaft tot de kantoren van de bontfirma F. Voor zoover men kon nagaan wordt voor eenige duizenden guldens aan bont vermist. Nadat de dieven daar hun slag geslagen hadden, zijn zij naar de tweede étage getrok ken en nadat zij ook daar een deurpaneel hadden ingetrapt, hebben zij zich tot het kantoor van een daar gevestigde bankinstel ling toegang verschaft. Daar hebben zij te vergeefs getracht twee brandkasten te forcee- ren. De inbrekers hebben het pand door de voordeur verlaten, nadat zij het LipssloS uit de deur gestoken hadden. Zij hebben voorts waarschijnlijk veel gemak ondervonden van het feit, dat na drie uur 's nachts de straat verlichting wordt gedoofd. Tegemoetkomend aan het ver zoek van vele alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon-, den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album Zaterdagmiddag is aan den Westerdoksdijfc een 13-jarige jongen, zekere Adam Querido, bij het baden in het IJ te Amsterdam te ver geghan en in de diepte verdwenen. Hij kon door twee broers, n.l. den 12-jarigen H. Ron- day en J. Ronday, oud 15 jaar in bewuste- loozen toestand aan den wal worden gebracht waarna een zekere heer Helfering de voldoe ning mocht smaken den jongen na kunstma tige ademhaling tot het bewustzijn terug te brengen. De jpugdige redders en de geredde zijn per auto van den G.G.D. naar een der ziekenhuizen overgebracht. huis te Zutphen blijven. jonge) studenten er 10 oudste uit het gezin yooricopig moet hij evenwel in het Zieken zijn en op één na de oudste. Zoodat het vaak voorkomt, dat een student met blij nieuws uit den familiekring verrast wordt. En wat ik nu voor doel heb met dat statis- tiekje? Ik zal u met een wedervraag beant woorden: Is het nu niet duidelijk voor u, dat het voor zeer vele brave ouders bijna onmogelijk is om kostgeld te betalen en dat O. L. Heer als het ware andere menschen schijnt aan gewezen te hebben om zich met die zorg te belasten? Missiehuis, Hoorn Postrek. 120937 PATER LEFEBER, FATHER LEFEBER Directeur Zaterdagnacht werd per extra-radiobericht omgeroepen, dat de burgemeester van Grijps. kerk (Gr.) aanhouding verzocht van een per soon, die zich vandaar naar de omgeving van Dedemsvaart had begeven met het doel om aldaar mej. T. van het leven te oerooven. De burgemeester van Ommen zond politie naar Dedemsvaart waar men ook reeds ge- uuiu^uu o Er zijn verschillende manieren om aan de j waarschuwd bleek. De bewuste man werd heeft, daar de vrede en vriendschap tusschenopleiding van een student te werken. Mag ik (slapende in een hooiberg aangetroffen. Hij de beide volken nimmer waren bedreigd. I u eens uitleg komen geven? was reeds by mej. T. geweest en had haar door FRANS ENKE Monsieur Bertin stond in een winkel op den boulevard Edgar Quinst en keek met aandacht naar een oude viool. Het was on getwijfeld een geheel bijzonder kunstwerk. Gisteren was er een jong echtpaar bij hem gekomen met een groote kist met allerlei curiositeiten: beeldjes, gravures, houtsnij werken, oude handschriftenalles te za- men een hoop dingen, die bij nader onder zoek vrijwel waardeloos bleken te zijn. Maar de vrouw droeg een vioolkist onder den arm. Terwijl ze deze kist opende, dischte zij een geschiedenis op, waarin zij vertelde, dat hun kortgeleden een erfenis was ten deel gevallen, waaronder zich ook de oude viool bevond. Daar zy, noch haar man ook maar het minste verstand van zulke dingen had den en men hun vertelde, dat Monsieur Bertin een betrouwbaar man en bovendien een deskundige was op dit gebied iets waarvan monsieur Bertin zelf trouwens ten volle overtuigd was verzochten zij hem de viool te onderzoeken en de waarde te schatten. Zij zouden dan gaarne zijn oor deel vernemen, daar zij de mogelijkheid niet uitgesloten achtten, dat het een zeer oud instrument was, dat zeer veel waard zou zijn. De viool was afkomstig van hun ouden grootvader, die violist was geweest aan het koninklijk hof en die deze viool als zyn kostbaarste schat bewaard had. Ook wist zij, dat het instrument tegen een fabel achtig hooge som verzekerd was geweest tegen brand en diefstal. Daarom meende zij te mogen aannemen, dat de viool een zeer groote waarde had. Monsieur Bertin nam de viool uit de kist, onderzocht ze nauwkeurig en kreeg onwille keurig een schok, want het scheen hem toe, dat zoowel vorm als kleur getuigden, dat zij door een zeer beroemden meester gemaakt moest zijn. Zijn snelwerkend instinct van zakenman meende hier een goeden slag te kunnen slaan. Hij hoorde de naïeve bezoe kers uit van a tot z en hij kwam datums en allerlei bijzonderheden te weten omtrent de geschiedenis der oude viool, die hem zóó interessant en belangrijk toeschenen, dat zijn ondernemingsgeest nog meer geprikkeld werd. Zij waren uit den vreemde naar Pa rijs gekomen en wilden met den nachttrein weer naar huis terugkeeren. Zy hadden nu nog enkele inkoopen te doen en zouden het zeer op prijs stellen, als hij in dien tus- schentijd de meegebrachte voorwerpen nauwkurig wilde onderzoeken, vooral de oude vioolBinnen drie uur ongeveer zouden zij terugkomen en zoo lang zouden zy al deze voorwerpen gaarne aan zijn zor gen toevertrouwen. Daarna waren zij heengegaan en mon sieur Bertin stond nu met het vergrootglas en een duimstok in zijn winkel en onder zocht met de grootste nauwkeurigheid de oude viool. Hij werd er werkelijk koortsach tig van. Hield hij nu een echte Stradivarius in z'n handen, zooals hij instinctmatig ver moedde? Als dit waar was, dan moest hij de oude viool in zijn bezit zien te krijgen.... hij kon er dan zeker een kapitaal van 20 30.000 dollar mee verdienenO ja. hij kende nauwkeurig de prijzen, die de laat ste jaren betaald waren voor de twee of drie Stradivarius-violen, die er verkocht werden. Hij twijfelde er geen oogenbük aan, dat de eigenaars van dit instrument wel vósten, dat deze viool zeer veel geid waard was en een aardig sommetje vertegenwoor digde. Maar de juiste waarde van het kost bare stuk kenden die goede menschen zeker niet. Vandaar dat monsieur Bertin hoopte, het zeldzamé instrument voor een zacht prijsje in zijn bezit te kunnen krij gen. Met het jonge echtpaar zou hij het wel eens kunnen worden. Zij zouden waarachtig de eersten niet zijn, die door hem, den ge slepen zakenman, werden beetgenomen. Terwijl hij zich aan dsze verleidelijke overwegingen overgaf, kwam er een heer zijn winkel binpen, dien hij meermalen als klant bij zich kreegaltijd op zoek naar een antiek beeld, een zeldzame kopergra vure. een kostbaar boek of een antiek meu belstuken die ook dikwijls iets bij hem kocht. Monsieur Bertin beschouwde hem altijd als een verwoed, wantrouwig en eigenzinnig verzamelaar, maarmet veel kennis van zaken. Ook nu weer snuffelde de vreemdeling, een reeds bejaard heer, in zijn winkel rond toen hij ook de oude viool bemerkte, die monsieur Bertin nog niet in de kast had teruggelegd. Ofschoon de vreemdeling veel moeite deed om zichzelf te beheerschen en zoo onverschillig mogelijk te doen, aag mon sieur Bertin, die hem scherp aankeek, zijn groote verbazing en zijn groeiende, haast hartstochtelijke belangstelling. Hij wist dus dat hij gelijk had, de oude viool was een echte Stradivarius, maar hij hield zich dom, om voor den vreemdeling geen achterdocht te wekken. Kort en bondig zei de oude heer: „Honderd duizend francs, monsieur Ber tin." De antiquair had wel tegen het plafond willen springen van blijde verrassing. Slechts met de grootste moeite wist hli zijn groote opwinding te beheerschen. En uiterlijk heel kalm antwoordde hli lachend: ,.,'t Is wel jammer, heel jammer, mijn heer, maar deze prijs is voor een echte Stradivarius beslist veel te laag." „Ah!" meende de vreemdeling verrast, „u weet dus, dat u daar werkelijk een echte Strandivarius hebt! Goed, ik bied. u 150.000. francs! Gaat u er mee'accoord?" Maar ook dit aanbod wees monsieur Ber tin glimlachend van de hand. Na lang loven en bieden kwam men ten slotte over een voor den prys van 180.000 francs. Monsieur Bertin beloofde, al zijn invloed aan te wenden om de kostbare viool voor dezen prijs te bemachtigen. De vreemdeling schreef reeds een chèque voor de Credit Lyonais en dwong als het ware den han delaar om deze in ontvangst te nemen zóó bang was hij, dat de kans naar deze viool hem zou otglippen. Toen de vreemdeling heengegaan was, wreef monsieur Bertin zich heel vergenoegd de handen! Eén ding was zeker: hij ris keerde niets, totaal niets! Hij was er van overtuigdvanavond had hij een reuzen- zaakjezooals het ieder jaar niet voor kwam..'t Was nu maar zaak, alles in het werk te stellen, om de viool van het echtpaar afhandig te maken. Toen dit tegen den avond weer bij monsieur Bertin kwam deed hij een bod op „den heelen rommel". Hij had het nogal tamelijk hoog getaxeerd, en dit kon ook wel, omdat hij een der houtsnijwerkjes als „echt" uitgaf. Hij bood 3000 francs. „Maar zonder de viool!" zei toen het jonge vrouwtje, „want het is een viool van een ouden meester, in Italië gemaakt. Dat weet ik zeker, alleen dén naam ben ik ver geten." „Maar, mijn beste dameantwoord de monsieur Bertin, „wat had u dan wel gedacht, dat ze waard zou zijn?" „80.000 francs en geen cent minder!" „Ik bid u mevrouw, wees toch redelijk, jammerde de handelaar, „ik ben een groot liefhebber van oude instrumenten, mevrouw en zou dit stuk zoo gaarne aan mijn verza meling toevoegen. Ik bid u, zeg mij toch den uitersten prijs. Ik wil u zoover tegemoet komen als ik maar eenigszins kan." „U weet wat ik gezegd heb mijnheer en geen cent minder of meer." „80.000 frs.! Wat een som! Wat een geld!" En de deftige monsieur Bertin stond te trappelen en te stampvoeten van woede, steunde en kermdewoelde vertwijfeld met de handen in zijn zwarte haren „Nu goed, mevrouw, ik zie, dat u van geen toegeven weet, „u zult het. geld heb ben. Excuseer me een oogenblilt." En monsieur Bertin verliet zijn winkel om eenige oogenblikken later met een zware geldkist terug te keeren. Onder veel zuchten en klagen telde ds handelaar 80.000 francs op tafel. Nadat het echtpaar het geld ih ontvangst genomen had, maakten zij zich gereed, om, volgens hun zeggen, naar het station te gaan en van daaruit naar hun vaderland terug te keeren Als een Napoleon stond monsieur Bertin in zijn winkel. Hij had den slag gewonnen- Al had hij ook een zware aderlating moeten endergaan, hem wachtte toch nog altijd een zoet winstje van 100.000 francs. Zelfbewust en tevreden sloot hij zijn winkel en liet zich triomfantelijk in alle café's van het stads kwartier zien, waar zijn Stradivarius ai heel spoedig het onderwerp van alle ge* sprekken was. En niet alleen den geheelen nacht, maar oolü de volgende dagen. Want ai heel spoe dig lekte het uit, dat de slimme monsieur Bertin nu zelf eens op een reuzen-manie1" beetgenomen was. De vreemdeling, die de „echte Stradivarius" vcor 180.000 francs Sf' kocht had, kwam nooit weer. En zijh chèque, die monsieur Bertin den volgende" dag om 9 uur, zoodra de bank geopenó was, bij de „Crédit Lyonnais" presenteerde» bleek valsch en waardeloos. Ook het jonge echtpaar was verdweneh zender een spoor achter te laten en daar mee ook de 80.000 francs va nmnosieur Bef" tin. Het was een ontzettend groot verlie® voor den antiquair, want ook de viool blee® niets waard. Het was een heel gewoon i°" st-rument en kostte, volgens de verzeker^}* gen van alle vioolhandelaars der Rue Madrid stellig nog geen honderd francs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6